Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

içerik

halsizlik, halsizlik tedavisi belirtileri nedenleri sebepleri

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

Halsizlik, insanın gün içersinde ihtiyacı olan enerjiden yoksun oluşudur. Gün içersinde insanın iş kalitesini düşüren, yaşamını olumsuz yönde etkileyen enerji eskiliğidir.

Halsizliğin birçok nedeni olabilir. Ancak halsizliğe nende olan ana etmenler:

Sponsorlu Bağlantılar

• Kişinin yaşadığı kansızlık, anemi sorunu• Kişinin trioid bezlerinin olması gerekenden daha az çalışması• Kişinin bağ doksundaki bazı hastalıkları• Kişinin metabolizma çalışma sistemindeki bazı bozukluklar

• Kişinin ruhsal sorunlar yaşaması sonucu gerçekleşen depresyon hâlsizliliğin nedenleri arasında sayılır.

Halsizlik şayet herhangi bir hastalık sebebiyle görülmüyorsa, yaşam kalitenizi, iş gücünüzü düşürmüyorsa, bir süre sabredebilirsiniz. Ancak halsizlik bütün yaşam kalitenizi alt üst ediyor, iş yapamaz hale getiriyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

Halsizlik tedavisi nasıl olur?

Halsizliğin tedavisi için öncelikle, halsizliğe sebep olan etken ya da etkenlerin neler olduğunu saptamak gerekir. Ancak bazen herhangi bir hastalığa bağlı olmadan gelişen bazı halsizlik durumları vardır. Örneğin mevsim değişiklikleri, bazı ruhsal bozuklukların yaşandığı geçici zaman dilimleri, yetersiz uyku aldığınızda zamanlarda halsizlik görülebilmektedir.

Şayet halsizlik şikâyetiniz sürekli devam eden bir durum almışsa ve artık yaşam kaliteniz düşmüş ise hemen doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz sizin hâlsizliliğiniz sebebi altında yatan herhangi bir hastalık lup olmadığını belirler. Şayet bir hastalığa bağlı halsizlik yaşıyorsanız, o hastalığın tedavi sürecine geçilir.

Örneğin kansızlık yüzünden halsizlik yaşadığınız tespit edilirse, kan takviyesi yapılır veya trioid bezleriniz az çalıştığı için halsizlik yaşıyorsanız, trioid bezlerinizi daha hızlı çalıştıracak tedaviye geçilir. Halsizlik sorunu yaşıyorsanız, asla kendi başınıza doktora gitmeden, muayene olmadan, kulak dolma laflar ile çeşitli vitaminler içmemelisiniz.

Zira vücuda verilen fazla ve bilinçsiz vitaminler sizin zehirlenmenize yol açabilir.

Sürekli halsizlik durumu hangi hastalıkların habercisi olabilir?

Sürekli halsizlik şikâyetleri aslında hiç akla gelmeyecek hastalıkların habercisi olabilir. Örneğin kadınların yaşadığı halsizlik şikâyetlerinin başında, kansızlık sorunu gelir. Zira kadınların her ay regl yani adet döneminde vücutlarından çıkan kan miktarının fazla olması bazen kadında kansızlığa sebep olabilmekte buda kadını halsiz bırakabilmektedir.

Bunun yanında yine trioid bezlerinin olması gerekenden daha az çalışması kadın erkek fark etmeden kişiyi halsiz bırakmaya yeter. Ayrıca çeşitli romatizmalı hastalıklarda halsizlik etkisi yapabilmektedir. Bunun yanında özellikle kan kanseri hastalığının ilk bulgusu, kişinin yaşadığı aşırı halsizlik olarak kendini göstermektedir.

Bununla birlikte bazı tansiyon ilaçları, bazı kalp ilaçları da kişiyi halsiz bırakabilir

Halsizlik şikâyetiniz varsa yaptırmanız gereken testler

Halsizlik sorununuz sürekli ise ve sizi günlük yaşam temponuzdan geride bırakıyorsa, kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Halsizlik için yaptırmanız gereken genel testler arasında, kan testleri, trioid testleri, şeker testleri, eklemlerle ve romatizmalı hastalıklarla ilgili olup olmayacağını belirlemek için gerekli testleri yaptırabilirsiniz

Mevsim değişikliklerinde görülen halsizlikler için neler yapılabilir?

Mevsim değişikliğinde özellikle kış mevsimine geçişte, gündüz süresinin kısa, gece süresinin uzun, güneşli saatlerin az olması gibi nedenlerle kişide halsizlik görülebilir. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde sabah güneş doğduğu saatlerde uyanıp, güneş ışığından faydalanmanız, mevsimsel halsizlik şikâyetlerinin ortadan kalkmasına sebep olur.

Halsizlik şikâyeti için ara öğünlerde neler yenmesi gerekir?

Halsizlik şikâyetinden kurtulmak için yapılacak en doğru şeylerden biri de, ara öğün yeme düzenine alışmaktır. Bazı besinler doğru saatlerde vücudunuza vermezseniz, gün içinde halsiz düşmeniz kaçınılmaz olur.

Özelikle ikinindi vakti yani, öğlen ile akşam yemeği arasındaki sürede kesinlikle bir miktar besin tüketmelisiniz.

Öğlen 12 ila aksam 7 arasında süreye iki ara öğün koyup, birinde bir adet meyve, diğer ara öğünde diyet türü bisküviler veya kalorisi düşük besinler tüketmeniz halsizliğinizi ortadan kaldırmak için son derece faydalı olacaktır.

Uykusuzluğun halsizliğe etkisi nedir?

Uyku düzeniniz bozuksa, gün içinde halsizlik yaşamanı kaçınılmazdır. Gece 11-12 gibi yatıp sabah 7-8 gibi uyanmanız halinde gün içinde halsizlik sorunu yaşamazsınız.

Ancak gece yattığınızda uyku esnasında sık uyanıyorsanız, uykunuz bölünüyorsa ertesi gün muhtemelen halsizlikten şikâyet edersiniz.

Bu sebeple gece yatmadan önce rahat uyku çekmenizi sağlayacak bir bardak süt veya bir çorba kâsesi yoğurt gibi uyku getiren besinler tüketin.

Spor yapmak halsizliği yok eder mi?

Evet. Aslında egzersiz yapmak, spor yapmak halsizliğe karşı birebir gelir. Ancak spor yapmak için önce haliniz olması lazım. Bu sebeple sabah güneşle birlikte uyanın ve güneşin doğuşuna karşı açık havada veya evinizin balkonunda, terasında sadece 10 dakika bile olsa egzersiz yapın. Bu size gün içinde yapmak istediğiniz egzersizler için güç sağlayacak ve halsizliğini giderecektir.

Halsizliği yok etmek için nasıl beslenmek gerekir?

Halsizlik şikâyeti olan kişilere baktığınızda hepsinin ortak noktası yanlış beslenme düzenidir. Kişi bazen bilinçsizce bazen de diyet yapmak ve zayıflamak adına karbonhidratlı besinleri hayatından tamamen çıkarır. Kişinin ihtiyacı olan enerjide karbonhidratlarda bulunduğu için, kişi direk halsizlik sorunu ile baş başa kalır.

Bu sebeple gün içinde almanız gereken karbonhidrat miktarını, kesinlikle almalısınız. Zira daha azını almanız durumunda halsizliğin yanı sıra saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi daha birçok hastalıkla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu sebeple şeker oranı düşük bulgur, kivi, elma, ayva, armut, kuru baklagiller gibi besinleri halsizliğe karşı tüketebilirsiniz.

Vitamin hapları halsizliği giderir mi?

Aşırı halsizlik durumlarında doktora görünmeden, kendi başınıza gidip vitamin ilaçları almanız, aslında son derece tehli sonuçlar doğurabilir. Zira bazı vitaminler vücuttan atılamayarak depolanır ve zehirlenmeye yol açabilir. Bu sebeple kesinlikle doktor tavsiyesi olmayan hiçbir vitamini kullanmamak gerekir.

Yaz mevsiminde halsizlikten kurtulmak için neler yenilebilir?

Yaz mevsiminin sıcak havasında birçok kişi halsizlikten şikâyet eder. Aslında doğru beslenme ile sıcak havaların verdiği halsizlik şikâyetinden kurtulabilirisiniz.

Örneğin günde içeceğiniz 2 bardak limonata sizi hem serinletir hamda C vitamini ile size enerji verir. Yine aynı şekilde dondurma, ayran yaz mevsiminde yaşanan halsizliğe çözüm getirir.

Bunun yanında kuru kayısı, kuru badem, fındık, ceviz, kuru üzüm, kuru incir yaz mevsimi halsizliği ile mücadele etmede son derece faydalıdır.

Источник: //www.kadincasayfa.com/halsizlik/

Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?
79 / 100SEO Score

Hem bedenin hem de zihnin tamamen dinlenebildiği tek aktivitedir uyku. Uykunuz yetersiz veya kalitesizse, gece dinlenemeyen bedeniniz ve zihniniz güne yorgun başlar. Sabahları yorgun uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sürekli esneme, gün içinde sürekli uyku hali ve uyuma isteği… Bunlar çoğu zaman uyku bozukluklarının birer göstergesidir.

Uyku bozuklukları dışındaki bazı hastalıklarda da gün içerisinde sürekli uyuma isteği, halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Uykunun hem zihinsel hem de fiziksel zindelik açısından vazgeçilmez olduğunu çoğu kişi bilir. Bu zindeliği yakalayabilmek için uykunun hem kaliteli hem de yeterli sürede olması gerekir.

Yeterli süre genellikle 8 saat olarak bilinir. Ancak bu kişiye ve yaşa göre değişir. Yaş ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı azalır. Çocuklukta 9 saat uyumak sizi zinde tutuyorken, yaş ilerledikçe bu süre 6-7 saate düşebilir.

Uyku kalitesinden kasıt, uyuduğunuz süre içinde uykunun bölünmemiş olmasıdır. Gece defalarca uyanıyorsanız 10 saat uyku bile size yetmeyecek, halsizlik ve yorgunluk gün boyu peşinizi bırakmayacaktır.

En Sık  Görülen Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik Nedenleri

 • En sık neden kişinin uykuya yeterince zaman ayıramamasıdır. Genellikle çalışma koşullarından kaynaklıdır. Vardiya sistemiyle veya birden çok işte çalışanlar bundan en sık etkilenirler. Kişi koşullardan kaynaklı ya yeterli süre uyuyamaz yada süre yeterli olsa da uykusu kaliteli olmaz. Bu da kişide gün içinde sürekli uyuma isteği doğurur.
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi

Uyku bozuklukları çeşitli hafıza problemleri (unutkanlık gibi), anksiyete, aşırı sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı halsizlik, yorgunluk ve depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır. Basit bir horlamadan farklı olarak uyku esnasında en az 10 saniye süreyle solunum durmaktadır.  Bu da hem akciğer hem de kalpte bir dizi cevaba neden olur. Kişinin uykusu gece boyunca defalarca kesilir ve uykunun kalitesi bozulur.

Uyku apnesi olan kişiler klasik olarak yüksek sesle horlarlar. Eşleri tarafından gece nefesinin kesildiği söylenir. Bazıları uyku apnesinin farkında olmazlar. Bazıları ise gece boğulma hissinin olduğunu ve sırtüstü yatarken şikayetlerinin arttığını söylerler.

Uyku apnesi bulunanların kalp damar hastalıklarına ve beyin damar hastalıklarına (inme gibi) yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir. Gün içinde halsizlik ve sürekli uyku hali, sabahları ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanmalar tipiktir.

Kendinizde veya eşinizde uyku apnesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz. Apne tedavisinde kilo vermenin en önemli faktör olduğunu unutmayın.

Narkolepsi

Seyrek görülen bu hastalık daha çok gençlerde görülür.

Narkolepsili kişiler, gün içerisinde çevreden bir uyaranın olmadığı zamanda (örneğin masa başında otururken) uyuya kalır ve bunu engelleyemezler.

Bu uyuma atakları gün içinde tekrarlar,  her atak dakikalarca veya saatlerce sürebilir. Dolayısıyla kişi gün içinde sürekli uyku hali içerisinde olur. Narkolepsinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Ani duygusal tepkilerde(neşe,sevinç,korku,üzüntü gibi) kişide aniden bir kuvvetsizlik olur ve düşebilir. Mesela kahkaha atarken aniden güçsüzlük olur ve kişi düşer(bayılma olmaz). Bu duruma katapleksi denir.
 • Kişi uykuya dalır dalmaz yada uyanmak üzereyken hareket etmeye çalışır ama bir an için hareket edemediğini farkeder(uyku paralizi).
 • Uykunun başlangıcında veya sonunda halisünasyonlar görür.
 • Kişinin gece uykusu parçalıdır. Geceleri kesintisiz uyuyamaması nedeniyle sürekli uyku isteği artar.

Diğer Nedenler

 • Huzursuz Bacak Sendromu: Tipik olarak gece saatlerinde, bacaklar hareketsizken başlayan rahatsızlık hissi (karıncalanma,iğnelenme,ağrı…) ve bu rahatsızlık hissinin hareket ile azalması görülür. Sabah saatlerinde sürekli uyku hali içinde olurlar. Bunun sebebi ise gece uyuyamamış olmalarıdır.
 • İnsomni (Uykusuzluk): Kişiler uyumak için yeterli zaman ayırdıkları halde, dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun ve kaliteli uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uykuya dalmada yada sürdürmeden zorluk çekerler.
 • Vardiyalı çalışma sistemi insanın biyolojik ritmi ile uyumsuz olduğu için uykunun süresi kadar kalitesi de bozulacaktır. Bu da gün içinde sürekli uyuma isteği doğuracaktır.
 • Kronik ağrı; gece uykusuzluğa sabah da aşırı uyku haline neden olur.
 • Kan sodyum seviyelerinde yükseklik veya düşme olması, gün içinde sürekli uyku hali ve yorgunluğa neden olur.
 • Kan kalsiyum yüksekliği (bkz: Kalsiyum yüksekliği neden olur?)
 • Hipotiroidi yani tiroid bezinin yetersiz çalışması, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kilo alma ve ödeme neden olabilir.
 • Depresyon uyku düzenini bozarak sabah uyuklamalarına ve aşırı uyku isteğine neden olabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol kullanımı
 • MS,Epilepsi ve Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kafa travmaları
 • İlaçlar : Bazı sakinleştiriciler, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve bazı alerji hapları gün boyu uykulu ve sersem hissetmeye neden olur.
 • Sürekli uyuma isteği bazen altta bir neden olmadan da gelişebilir. Bazı kişilerin genetik olarak buna yatkın oldukları düşünülür ve şikayetlerin nedeni bulunamaz.

Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği kişinin hem yaşamında hem de işinde başarısız olmasına neden olur. Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamamak birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Источник: //www.saglikbilgi.net/surekli-uyku-hali/

Halsizliğin Nedenleri Nelerdir

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

Neden Halsizlik Çekeriz ve Halsizliğin Nedenleri Nelerdir, Halsiz Olmamıza Neler Sebep Oluyor Sizlere Açıklamak istiyoruz.

Bir çoğumuzun yaşamış olduğu bir problem olan halsiz problemi ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar yapılmıştır ve bu problem hayatımızın içinde var olan, sıklıkla karşımıza çıkan bir şeydir.

Sizlerde eğer ben neden halsizlik sorunu çekiyorum, Bu sorunun temel nedenleri nelerdir diyorsanız eğer işte kafanıza takılanlara yanıtlar…

Neden Halsizlik İle Uğraşıyorum

Kimi kimseler, aşırı yorgunluktan, çalışamamaktan, baş ağrısından, sırt ağrılarından, hazımsızlıktan veya huzursuzluktan dolayı sürekli şikayet edip dururlar. Bizleri uğraştırmakta olan bu sıkıntıya tıp dilinde debilite veya asteni ismi verilmektedir.

Şiddeti ile etkeni arasında uygun bir orantı olmadığı vakit tıbbi mana taşıyan, beden veya akıl yorulması neticesi gelişen bir yorgunluk vaziyetidir. Bu vaziyet bir hayli fizik hastalığın ortak bir semptomu dur, fakat psikolojik etmenler ehemmiyetli bir katkı öğesi olabilir ve bazen öncelik taşır.

Bu arada çöküntülerin ve kronik anksiete durumlarının da bariz bir özelliğidir. Bir takım kimselerde ise fizik hastalık, çöküntü veyahut anksiete mevcut olmasa da bariz ve daimidir.

Halsizliğin Nedenleri ve Çözümü İçin Öneriler

1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler

Gürültü stres yaşatır ve stres tansiyonu yükseltir. Neticede daimi halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size teklifimiz, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.

2- Kahve ve çay

Ülkemizde oldukça sık tüketilen bu içeceklerin azı karar fazlası zarar desek yanlış konuşmuş olmayız.  İçmiş olduğumuz bu içecekler 6 fincandan sonrası zarar! Kafein bünyemizde uyarıcı bir etki yapmaktadır, başka bir deyişle beyne normalden daha fazla enerji için emir vermektedir.

Normal bir Günde 3 fincan kadar çay veya kahve içersek, bu içeceklerin canlandırıcı özellikten faydalı ve iyi şekilde yararlanırız. Ancak tüketmiş olduğumuz miktarı ikiye katlarsak eğer, almış olduğumuz kafein ve tein, vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez. Neticede kendimizi çok yorgun hissederiz.

3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar

Almış olduğumuz Tüm karbonhidratlar, aç karnına alındığı zaman ağırlık yapar. Siz siz olun, aç karnına karbonhidrat içermekte olan besinleri tüketmemeye özen gösterin.

4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır

Sağlıklı bir yaşam için Her gün takriben 8 bardak su içmemiz gerekiyor, eğer bu miktar kadar tüketim yapmazsak eğer yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi su tüketiminin düzenli yapılması mesela her saat başı içine aşırı olmayacak bir biçim limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.

5- Cep telefonu hipnozdan beter

20 dakikadan uzun telefon müzakerelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun müddetli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.

6- Duş alırken

Duş alma işlemi eğer uygun bir biçimde yapılmazsa eğer halsizliğe neden olabilecek bir unsur olarak öne çıkabilir.

Duş aldığımız Suyun sıcaklığı eğer ki vücut sıcaklığımızın oldukça üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar.

Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!

7- Bir takım besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz

Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, “çölyak” hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin hububat nişastalarını işleyememesi mananına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan yakıntı eden bu kişilerin buğday, arpa gibi hububatlardan uzak durması gerekir.

8- Kola bünyeyi aside boğar

Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi ilave edirse, bünyede aşırı asit alana gelir. Neticede da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.

9- Gürültü de yorar

Uzun müddetli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak dahi insanı yormaya yetiyor.

10- Flüoresan ışığı kronik esnemeye kapı aralar

Flüoresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı kanıtlandı. Bu da kronik yorgunluğa kapı aralayabilir.

11- Küften uzak durmalı

Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da izah edemeyen daimi yorgunluğa kapı aralayabilir.

Siz siz olun yaşam kalitenizi korumak için hayatınızda her şeyi dengeli tüketin. Beslenmeden tutun da spora hiç bir şeyde aşırıya kaçmayın. 
Böylece yaşam kaliteniz ile güzel günlere adım atmış olursunuz.

); Neden Halsizlik Çekeriz ve Halsizliğin Nedenleri Nelerdir, Halsiz Olmamıza Neler Sebep Oluyor Sizlere Açıklamak istiyoruz. Bir çoğumuzun yaşamış…”,”word_count”:639,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //www.nedenlerionemisonuclari.com/halsizligin-nedenleri-nelerdir/

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedenleri | Bitkinlik Nedenleri

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

Toplam uyku sürenizin 6 saatten az olması hâlinde ertesi gün kendinizi yorgun hissedersiniz. Bazı insanlar yatakta 8 -10 saat geçirmelerine rağmen uykuları yeterli kalitede olmadığı için ertesi gün yorgun olurlar. İki üç saatte bir uyanan, yatakta kendileriyle boğuşan, sağa sola dönüp duran bu insanlar dinlendirici uyku fazlarına giremedikleri için ertesi gün yorgun olurlar.

Nasıl uyuduğunuzu en iyi kendiniz bilirsiniz. Uyandığınızda yatak çarşafınızı altınızda dertop olmuş buluyorsanız muhtemelen iyi uyumamışsınızdır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 2: Uyku apnesi yorgunluk nedeni olabilir

Şişmanlık, geniz eti, burun devisyonu gibi nedenlerle nefes alıp verme düzeni bozulan, apne nöbetleri geçiren kişiler yeterli oksijeni alamadıkları için ertesi gün kendilerini yorgun hissederler. İşin kötü tarafı uyku apnesi olan hastaların çoğu kalitesiz uyuduklarının farkına varmazlar. Eşinizin gözlemleri önemlidir.

Horlayan insanlarda uyku apnesi daha çok olur. Bazen kesin teşhis için uyku laboratuvarında bir gece geçirmeniz gerekebilir. Tedavide, doktorunuz apne nöbetlerini engelleyen solunum cihazı kullanmanızı isteyebilir, bazen küçük dile veya yumuşak damağa operasyon gerekebilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 3: Yanlış beslenme yorgunluk yapabilir

Beslenmelerinde protein, karbonhidrat, yağ dengesini iyi kuramayan, çeşitli nedenlerle iyi beslenemeyen insanlar yorgunluktan şikâyet ederler. Tek yönlü beslendiğinizi düşünüyorsanız, bir örnek olması açısından, örneğin devamlı, ekmek, pilav, makarna yiyorsanız veya “Ben et yemeden doymam, arkadaş!” diyenlerdenseniz bu ihtimali aklınıza getirin.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 4: Kansızlık-Anemi

Ülkemizde sık görülen yorgunluk nedenlerinden biridir. Daha çok bayanlarda ve çocuklarda görülür. Hastalar soluk benizli olurlar, çabuk yorulmaktan ve çarpıntıdan da şikâyet ederler. Basit bir kan sayımı ile tanı kolayca konur.

Kandaki hematokrit ve hemoglobin seviyeleri düşük çıkar. Doktorunuz kansızlığın nedenine göre tedavi önerecektir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık ülkemizde sık görülür ve birkaç aylık demir tedavisi ile yorgunluk şikâyeti kaybolur.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 5: Depresyon

Bana en sık gördüğünüz yorgunluk nedeni hangisidir diye sorarsanız: “depresyon” cevabını veririm. Mutsuz insanlar kendilerini hep yorgun hissederler. Uzun mesai saatleri olan, iş hayatında veya özel hayatında stres altında yaşayan, işine gidip gelirken trafikte uzun saatler geçiren insanlarda yorgunluk çok görülür.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 6: Bazı ilaçlar yorgunluk yapabilir

Örneğin antidepresan ilaçlar, betablokerler başta olmak üzere bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antihistaminikler, statin grubu kolesterol ilaçları (yüksek dozlarda) yorgunluk yapabilir. İlaçlarınızın prospektüslerini dikkatli okuyun. İlacınızdan şüpheleniyorsanız bırakmadan önce doktora danışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 7: Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması)

Sık gördüğümüz yorgunluk nedenlerinden biridir. En çok Haşhimoto rahatsızlığı dediğimiz tiroid bezinin otoimmün rahatsızlığında görülür. Tiroid içindeki nodüllere bağlı olarak veya yaşın ilerlemesi sonucu tiroid bezinin küçülmesi ile de hipotirodi ortaya çıkabilir. Teşhis çok kolaydır. Bir kan numunesi verin ve TSH değerinizi ölçtürün.

Yüksek çıkması tiroid bezinizin yeteri kadar çalışmadığını gösterir. Tedavide doktorunuz ağızdan tiroid hormonu verecektir. Eksik tiroid hormonlarının yerine konması ile şikâyetleriniz süratle düzelir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 8: Aşırı çay kahve tüketimi yorgunluk yapabilir

Az miktarda çay ve kahve; yorgunluk giderici, enerji verici, dikkat ve konsantrasyonu artırıcı bir etki yapar. Uzun bir süre fazla miktarda içilmesi ise nabzı, tansiyonu ve kas gerginliğini artırarak yorgunluk yapar.

Miktar kişiden kişiye değişebilir ama günde on bardaktan fazla çay-kahvenin yorgunluk nedeni olabileceğini söyleyebiliriz.

Çay, kahve bağımlılık yapan içeceklerdir. Birden kesmeniz hâlinde baş ağrısı, sersemlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilir, yavaş yavaş azaltarak makul bir miktara inmeye çalışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 9: Gizli enfeksiyonlar

Hepatit B ve C gibi kronik enfeksiyonların, bayanlarda sık görülen sistit ve üriner sistem enfeksiyonlarının yorgunluk yapabileceği bildirilmiştir. Gizli hepatitler kan tetkiki ile kolayca yakalanır (HBsAg, AntiHBs, Anti HCV değerlerine bakılır). Sistit rahatsızlığında idrarda lökosit adını verdiğimiz iltihap hücreleri fazla miktarda görülür.

Enfeksiyonlarda genel olarak kan lökosit sayısı artar, sedimantasyon ve CRP değeri yükselebilir. Enfeksiyon kaynağının ve enfeksiyon etkeninin belirlenmesi ili uygun tedavi verilerek hastalık tedavi edilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 10: Şeker hastalığı

Kandaki şeker, hücrelerimizde yakıt olarak kullanılır. Şeker hastalarında şekerin hücreye girişi ve kullanımı bozulmuştur, yeteri kadar yakıt bulamayan hücreler yorgunluk hissine neden olurlar.

Gizli şekerin de uzun dönemde yorgunluk yapabileceğini unutmayın. Teşhis için açlık kan şekeri ve HbA1C ölçümleri yaptırın. Şekerinizin yükseklik derecesine göre diyet veya ilaç tedavisi ile sorun hallolacaktır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 11: Kalp hastalığı

Eğer yorgunluk istirahatte değil de daha çok bir iş yaparken, merdiven çıkarken, yürürken ortaya çıkıyorsa sorun kalbinizde olabilir. Çoğu hastada efor esnasında hafif de olsa göğüste bir yanma ya da baskı hissi vardır.

EKG, efor testi ve gerek görülürse daha ileri tetkiklerle teşhis konulur. Kalp damarlarının diyet, ilaç, stent veya bypass gibi metotlarla açılması ile yorgunluk ortadan kalkar veya azalır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 12: Kronik böbrek hastalığı

Böbreklerimiz üre başta olmak üzere vücudumuzdaki atık maddelerin, toksinlerin atılmasını sağlar. Böbreklerin rahatsızlanması bu toksinlerin vücutta birikmesi sonucu yorgunluğa neden olur.

Kanda üre, kreatin gibi değerlere bakılarak veya ultrasonografi ile böbrekler görünür hâle getirilerek teşhis kolaylıkla konabilir. Hastalığın safhalarına göre çok su içmekle başlayıp dializ ve böbrek nakline kadar değişen tedavi yolları vardır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 13: Gece gündüz vardiyalı çalışanlar

İkişer günlük veya haftalık vardiyalarda gece gündüz değişimli çalışanlar yorgunluktan şikâyet edebilirler. Değişimler sırasında 8 saatlik uyku periyotlarına dikkat etmeleri gerekir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 14: Kronik yorgunluk sendromu

Eğer yorgunluk şikâyetiniz aylardır, yıllardır varsa “kronik yorgunluk sendromu” denilen (aslında ne olduğu tam olarak bilinmeyen) rahatsızlıktan şüpheleniriz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 15: Fibromyalji rahatsızlığı

Sinir sistemi gerginliği yaygın kas eklem ağrıları, özellikle ense boyun omuz ağrıları ile karakterize bir rahatsızlıktır. Yorgunluk, fibromyaljinin en önemli bulgularından biridir. Özel bir tetkiki yoktur, doktorunuz sizin anlattıklarınıza ve muayene bulgularınıza göre teşhis koyacaktır. Tedavide spor ve antidepresan ilaçlardan yararlanıyoruz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 16: Sigara

Sigara, tek başına yorgunluk nedenidir. 20 yılı aşkın bir süredir sigara içiyorsanız ve yorgunluktan şikâyet ediyorsanız sebebi muhtemelen içtiğiniz sigaradır. Kanın akciğerlerde yeteri kadar oksijen alamaması ve biriken toksik maddeler yorgunluk nedenidir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 17: Bahar yorgunluğu

Bahar aylarında sebebini bulamadığımız yorgunluklara “bahar yorgunluğu” der geçeriz. Doktor iyi kötü bir teşhis koyduğu için memnun olur, hasta yorgunluğunun altında önemli bir sebep olmadığına sevinir.

Hâlsizim / Yorgunum, Ne Yapayım? Cevap: Bilinçli ve Düzenli Spor!

Gördüğünüz gibi, yorgunluğun pek çok nedeni var. Tedavi için yapacaklarımız yorgunluğumuzun nedenine göre değişir. Yazımın başında söylediğim gibi bazen yorgunluk nedenini bulamayız. O zaman ne yapacağız?

Yorgunluk konusu ile ilgili olarak Psychological Bulletin dergisinde bir çalışma yayınlandı. Georgia Üniversitesi’nde ki doktorlar 6807 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada düzenli fiziksel aktivite yapmaya başlayan kişilerin yorgunluk şikâyetinde belirgin azalma olduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar yorgunluk şikâyeti olan kişileri üç gruba ayırmışlar, birinci gruba her gün düzenli olarak hafif bir egzersiz (20 dakikalık hızlı yürüme), ikinci gruba orta şiddette bir egzersiz (20 dakika dirençli bisiklet çevirme) yaptırmışlar, üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmamış.

Sonuçta hafif egzersiz yapan gruptakilerin yorgunluk şikâyetinde % 65, orta zorlamalı egzersiz yapan yani bisiklet çeviren grubun yorgunluk şikâyetinde ise % 49 azalma görülmüş. Spor yapmayanlar yorgunluktan şikâyet etmeye devam etmişler.

“Hâlsizim, yorgunum, yerimden kalkacak halim yok,” diyorsanız ve doktorunuz bu şikâyetlerinizi izah edecek organik bir neden bulamadıysa yapacağınız şey daha çok spor ve egzersiz yapmak olmalı.

Источник: //www.bodytr.com/halsizlik-ve-yorgunluk-nedenleri

Halsizlik Neden Olur? Halsizlik Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

Halsizlik (güçsüzlük), çeşitli hastalık durumları ile ilişkili olabilecek birçok belirtiyi tanımlamak için kullanılan öznel bir terimdir.

 Halsizliğin tanımı (güç yokluğu), fiziksel kuvvetin eksikliği, fazla ağırlık taşıyamama, basınç veya gerilme, ortaya koyamama şeklindedir. Bununla birlikte bir hasta güçsüzlük terimini kullandığında, kas gücü kaybının ötesindeki semptomları tarif ediyor olabilir.

Kırgınlık, zayıflık, ağrı, sersemlik ve mental durum değişikliklerinin tamamı halsizlik (güçsüzlük) olarak tanımlanabilir.

Halsizlik (güçsüzlük) nedenleri

Halsizlik zaten bir hastalık olmaktan ziyade hastalıklara bağlı ortaya çıkan bir belirtidir. Fakat halsizlik bazen hastalık ile ilişkili olmadan da insanları rahatsız edebilir.

Özellikle kadınlarda görülen halsizliğin en başında kansızlık gelir. Vücutta kansızlık yapan en önemli neden her ay olan adet dönemleridir.

Mide bağırsak sistemi kanamalarında, idrar yolları ile ilgili kanamalarda da vücutta kansızlık ve buna bağlı halsizlik meydana gelir.

Tiroid bezlerinin az çalışması da halsizlik nedenlerinden biridir. Kollejen doku hastalıkları denilen romatizmal hastalıkların seyrinde de halsizlik olur.

Bazı kanserler de özellikle kan kanserleri halsizlik yapar. Bazı ilaçların kullanımı sırasında da (kalp ilaçları, tansiyon ilaçları gibi) ilaçlar da halsizliğe neden olur.

Uykusuzluk, özellikle gece 11’den sonra yatıp sabah 8’de kalkan kişilerde halsizlik oluşur.

Geceleri çok sık uyanmak zorunda kalmak, özellikle idrar söktürücü ilaç kullananlar veya başka nedenlerden dolayı sık tuvalete kalkanlar geceleri sık tuvalete gittiği için uykusunu alamaz ve ertesi gün halsiz olur.

Psikiyatrik hastalarda da gece uyku bozuklukları ve buna bağlı halsizlik sorunları ortaya çıkar. Bebekli annelerde de uykusuzluğa bağlı halsizlik görülür. Böbrek üstü bezi yetmezliği de halsizliğe sebep olur.

Daha birçok neden halsizlik sebebi olabilir.

Halsizliğe neden olan faktör nasıl teşhis edilir?

Halsizlik şikayeti olan bir kişinin öncelikle doktora baş vurması ve genel dahiliye muayenesinin yapılması gereklidir. Öncelikle halsizliğe neden olabilecek kansızlığın teşhisi için tam kan sayımı yapılır.

Bunla birlikte tiroid bezleri incelenmelidir. Hastanın metabolik bir hastalığının olup olmadığı araştırılır. Bazı eklem hastalıkları ve doku hastalıkları için gereken tetkikler yapılır. Şeker metabolizma testleri yapılır.

Mesane ve bağırsak sistemi sorunları değerlendirilir.

Geçirilmiş enfeksiyöz hastalık varlığı, travma, ilaç kullanımı, toksin maruziyeti, alkol ve ilaç kullanımı gibi durumlar sorgulanır.

Hastanın yaşı, eşlik eden hastalıkları ve genel kuvvet kaybı, organ sistemleri tam olarak değerlendirilir. Nörolojik sorunların olup olmadığı incelenir.

Bütün değerlendirmeler yapıldıktan sonra halsizliğe neden olan hastalığın bulunmasından sonra hastalığa yönelik tedaviler uygulanır.

Halsizlik (güçsüzlük) önlenebilir mi?

İnsanların temel sorunu olan halsizlik hastalıklardan kaynaklanmıyor ise önlemek için bazı önerilerin uygulanmasında fayda vardır.

Kahvaltının halsizliği önlemede faydası nedir : Kahvaltı her sabah mutlaka yapılmalıdır. Güne kahvaltı yapmadan başlamak aşırı yorgunluğa neden olur. İnsan vücudu gece uyurken bile enerji sarf eder ve kaybedilen enerji kahvaltı ile geri kazanılır.

Sporun halsizliği önlemede faydası nedir : Sabahları yürüyüş yapmak kan dolaşımınızın hızlanmasına, beyne kan gitmesine, sersemliği üzerinizden atmaya yardımcı olur. Her sabah yarım saat veya 15 dakikalık egzersiz ya da yürüyüş yapılmalıdır.

Su içmenin halsizliği önlemede faydası nedir : Bol su içmek gün içinde enerji sağlayarak kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Her gün iki litre ya da bir buçuk litre su içilmelidir. Bu nedenle su şişesi hep yanımızda olmalıdır.

Ara öğün yapmanın halsizliği önlemede faydası nedir : 3 saatte bir yemek yemek enerji toplamaya yardımcı olur. Çok fazla olmamak üzere aralarda faydalı bir şeyler yemek fayda sağlar. Şekersiz bisküvi, fındık, fıstık, ceviz gibi bir şeyleri ara öğün olarak tüketmek işe yarayabilir.

Zamanında uyumanın halsizliği önlemede faydası nedir : Erken yatmak ve geceleri çok fazla yemek yememek gece rahat uyumaya faydalıdır. Yatmadan önce 15 dakika kadar yoga, plates gibi egzersizler yapmak ta rahat uyuyup zinde kalkmaya yararlıdır.

Stresten uzak durmanın halsizliği önlemede faydası nedir : Stresten uzak durulmalı ve stres yapan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışılmalıdır. Beyin ne kadar huzurlu olur ise insan o kadar enerjik olur.

Kahvenin halsizliği önlemede faydası nedir : Günde bir fincan kahve içmek vücut sistemlerini uyararak dinç kalmada fayda sağlar.

Halsizliği önlemek için diğer bazı öneriler : Her gün bal, pekmez, badem, fıstık, ceviz, gibi kuruyemişler ile güne destek sağlamak, düzenli ve dengeli beslenmek, sağlıklı besinler tüketmek, yoğurt, yumurta, balık, meyveler ve sebzeler, tam tahıllı ekmek, gibi besinleri tüketmek halsizliği önlemede yardımcı olur. Bu önerileri bir hafta süresince uygulamayı deneyip sonuç alınmaz ise mutlaka iyi bir dahiliye muayeneden geçmek önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/halsizlik-neden-olur-halsizlik-nasl/

HALSİZLİK NEDEN OLUR?

Çocuklarda görülen halsizlik şikayetlerinin nedenleri nelerdir?

Halsizlik günümüzün en büyük sorunlarından biri olmaktadır. Bu yazımızda sizlere halsizlik nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde halsizlik tedavileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zaman zaman herkes, halsizlik konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bu konu ile mücadele etmektedir. Geçici yorgunluk gibi durumlarda genellikle tanımlanabilir bir neden bulunmaktadır ve olası bir çözüm bulunabilir.

Kronikleşen halsizlik, diğer taraftan daha uzun sürmekte ve kişileri daha derinden etkilemektedir. Halsizlik genel olarak, zaman içinde gelişir ve kişinin enerji etkilemenin yanı sıra, zihinsel kapasitesini de etkilemektedir. Bu kapsamda psikolojik olarak ve duygusal olarak büyük oranda etkilemektedir.

Halsizlik konusunda kişiler fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda ise, yapılan araştırmalar dahilinde şu sonuçlar çıkarılmıştır.

Kişinin kasları daha önce kolayca yapmış olduğunu eylemleri yapamaz. Merdiven çıkma veya yüklü süpermarket alışveriş sonrası eşyaları taşımak eskisinden çok daha zor olabilir. Fiziksel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, halsizlik ya da güç eksikliği olarak bilinmektedir.

 • Psikolojik (zihinsel) Halsizlik

Belirli bir konuda veya durumda konsantre zor hale gelmiştir. Belirtiler şiddetli olduğunda hasta sabah yataktan kalkmak veya kendisinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek istemeyebilir.

Bu bahsetmiş olduğumuz halsizlik kimi zaman hastalarda fiziksel yorgunluk ile birlikte görüntülenir. Bu anlamda kişiler genellikle bilinç seviyelerinin azalmakta ve bazenleri sarhoş kişilerin vermiş olduğu tepkiler gibi tepkiler vermektedir.

Bu halsizlik durumu özellikle, dikkat gerektiren işlerde çalışmaları zorunlu olan kişilerde özellikle yaşamı tehdit edici olabilir.

 • Şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal, mide bulantısı
 • Motivasyon apati eksikliği
 • Kronik (uzun süreli) yorgunluk
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Baş dönmesi
 • Halüsinasyonlar
 • El-göz koordinasyonu bozulabilir
 • Başağrısı
 • Bozulmuş yargılama
 • Kararsızlık
 • Sinirlilik
 • İştah kaybı
 • Huysuzluk
 • Yoksul bağışıklık sistemi fonksiyonu
 • Kısa süreli hafıza bozukluğu – sorunlar düşüncelerini organize ve söylemekte doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Uykululuk, uyku hali
 • Normalden daha yavaş refleksler
 • Böyle bulanıklık gibi bazı görme problemleri,

Halsizlik sorunun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Birçok koşulda kronikleşen halsizlik durumu kişiler için başka ciddi sağlık sorunlarında habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin bu durumlarda doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Olası halsizlik nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Çölyak Hastalığı

Gluten yemek vücudunuzu kötü anlamda etkileyerek kişilerde halsizlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu gluten ise, ekmek, kek ve tahıllarda bulunan bir maddedir.

Çölyak hastalığı günümüzde artarak yayılmakta olan bir sağlık sorunu olmaktadır. Çölyak hastalığının yorgunluk dışındaki diğer belirtileri ise; ishal, anemi ve kilo kaybı bulunmaktadır.

Bir kan testi ile çölyak hastalığının teşhisi kolaylıkla yapılmaktadır.

2.Anemi

Halsizlik nedenleri arasında en yaygın tıbbi nedenlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Bu durum genellikle kadınlar arasında daha sıklıkla görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınları özellikle daha çok etkileyerek kişilerde halsizlik durumuna yol açmaktadır.

Tipik olarak, bir şey yapmak için rahatsız hissetmeye başlayacak ve kaslarınızın sert olması nedeniyle çok çabuk sıkılarak halsizlik oluşmasına neden olacaktır. Kadınlar, ağır regl dönemlerinde ve hamile kadınlar özellikle anemi sağlık sorununa daha çok yatkındır.

3.Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromuna aynı zamanda miyaljik ensefalomiyelitin denir. Bu durum en az altı ay süreyle devam etmektedir. Ayrıca şiddetli ve kişileri olumsuz etkileyerek halsizlik olarak kişileri etkilemektedir.

Bunun kapsamında, diğer belirtiler ise, boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı olmaktadır.

4.Uyku Apnesi

Uyku apnesi sorunu, boğazdaki nefesi keserek art arda daralmasına neden olur ya da uyku sırasında sizleri zor durumda bırakabilir. Bu durumun sonucunda ise, horlama ve kanın oksijen seviyesinin düşmesi sorunları oluşmaktadır. Nefes darlığı ile gece sık sık uyanma durumunuz olmakta ve ertesi günde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Bu kilolu ve orta yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Alkol ve sigara bu durumu daha kötü hale getirmektedir.

5.Tiroid

Tiroid bezi, vücudunuzda çok az tiroid hormonu (tiroksin) var demektir. Bu kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.  Ayrıca tiroid bezleri kilo alımına ve ağrıyan kasların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu durum kadınlarda daha sık olarak görülmektedir ve daha sık olarak yaşın artması ile daha da artmaktadır. Doktorunuz ise sizlere yapacak olduğu kan testi ile birlikte, tiroid teşhisi yaparak sizlerin tedavisini sağlayabilir.

6.Diyabet

Diyabetin başlıca belirtilerden biri, kanda çok fazla şeker bulunmasıdır. Bu da kişilerde uzun vadeli halsizliğe neden olmaktadır.

Diğer önemli belirtiler ise; sık tuvalete çıkma, kilo kaybı meydana gelmektedir ve kişiler genellikle susuz hissetmektedir. Diyabet testini yine yapılacak olan kan testi ile teşhis edilmektedir.

Yapacak olduğunuz tedaviler ile halsizlik durumunuzda giderilecektir.

7.Ateş

Ateş; yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezleri ile birlikte halsizliğe neden olan bir hastalıktır. Vakaların çoğu gençler ve genç erişkinlerde meydana gelmektedir. Semptomlar genellikle dört ile altı hafta içinde geçmektedir ancak halsizlik durumları ateş sorununa takiben birkaç hafta daha devam edebilmektedir.

8.Depresyon

Depresyon ile birlikte, kişilerin çok üzgün hissetmesi ve enerji eksikliği halsizlik durumuna neden olabilmektedir. Bu durumda kişiler uyku problemlerine neden olabilmektedir. Bu da kişilerin halsiz hissetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yorgun hissettiren sabah uyanmakta kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

9.Bacak Sorunları

Bacaklarınızda bulunan sorunlar kişilerde halsizlik nedeni olarak sayılmaktadır. Gece boyunca bacaklarınızda bulunan ağrılar kişilerin sabahları halsiz olmasına neden olmaktadır. Uykunuzu bozulacak kalitesiz uykular sizlerin böyle gün boyunca çok halsiz hissetmenize neden olabilir.

10.Anksiyete

Endişeli hissetme bazen tamamen normal olmaktadır. Ancak, bazı insanlarda, onların günlük yaşamlarını çok büyük oranda etkilemektedir. Anksiyete sürekli kontrol edilemeyen çok güçlü duygular vardır. Doktorlar bu genelleşmiş durumu anksiyete bozukluğu (YAB) demektedir. Bunların sonucunda ise kişilerde halsizlik oluşumuna neden olmaktadır.

11.Uyuşturucular / Tıbbi İlaçlar

Bazı antidepresanlar, antihipertansifler, steroidler, antihistaminler, sedatifler, ve anti-anksiyete ilaçları halsizliğe yol açmaktadır. Statin ilaçlar dünya çapında satılan en yaygın kullanılan reçeteli ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda statinin halsizliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

12.Kalp ve Akciğer Koşulları

Pnömoni, aritmiler, astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), kapak kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği gibi nedenler kişilerde halsizlik oluşmasına neden olur.

13.Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar

Sıtma, çeşitli tropikal hastalıklar, tüberküloz (verem), bulaşıcı monocucleosis (glandüler ateş), Cytomegalovirues, HIV enfeksiyonu, grip ve hepatit sağlık sorunlar kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

Halsizlik Tanısı ve Testleri

Doktorunuz halsizlik durumun test etmek ve tanıları için aşağıdaki adımları takip edecektir;

 • Halsizlik nitelikleri değerlendirilmesi: Bu kapsamda, hasta kendi yorgunluk biçimlerini belirlemektedir. günübirlik belirtileri, uyku sıklığı gibi durumlar incelenmektedir.
 • Tıbbi öykü ve güncel hastalıklar: Kişilerin hastalık geçmişi, geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, yaş ve daha önceki gebelik durumları önemli olmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlarında etkisi oldukça büyüktür.
 • Yaşam Stilleri: Diyet, alkol tüketimi, yasadışı uyuşturucu tüketimi bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.
 • Fizik muayene: Doktor hastalık belirtileri için sizleri muayene edecektir.
 • Tanı testleri: Bu durumda, kan testleri, bazı görüntüleme taramaları yapılmaktadır. Böylelikle enfeksiyon, hormonal problemler, kansızlık, karaciğer sorunları ya da böbrek problemlerinin tanısı ile halsizlik teşhis edilmektedir.

Hastalık tanısı diyabet ise, o hastalık tedavi edilir. İyi kontrol edilmeyen diyabet genellikle halsizlik sorununa neden olmaktadır ancak tedaviler ile çözecektir. Aynı durum diğer birçok hastalıklar ve koşullar için de geçerlidir.

Halsizlik Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku

 • Yatağa gitmek için her gün aynı saatti ayarlamaya çalışın ve uyanmak içinde aynı durumu yapın.
 • Rahat bir düzeyde yatağın sıcaklığını ayarlayın. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.
 • Yatmadan yemek yemeyin. Yatmadan en az 90 dakika veya iki saat önce gıda tüketimi yapın.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyo var ve bazı yatıştırıcı müzik dinlemek sizlere yardımcı olacaktır. Stres ve endişe verici düşünceleri zihninizden temizleyin.

Yeme İçme Alışkanlıkları

 • Her gün üç öğün düzenli yemek yiyin, her gün aynı saatte yemeğe özen gösterin. Düzenli bir diyet programı hazırlayın.
 • Vücut kilonuza göre, sağlıklı bir diyet programı hazırlayın.
 • Aşırıya kaçmadan alkollü kullanabilirsiniz ve kafeinli içecekleri az tüketmeye çalışın. Olabildiğince az içmeye özen gösterin.

Fiziksel Aktivite

Yorgunluk-fiziksel hareketsizlik-yorgunluk kısır döngü olduğunu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için ise spor yapmaya başlamanız gerekmektedir. Düzenli olarak yapacak olduğunuz egzersizler aynı zamanda sizlerin uyku düzenini de etkileyerek sizlerin halsizlik durumunu ortadan kalkacaktır.

Источник: //evdesifa.com/halsizlik-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..