Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

içerik

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedenleri | Bitkinlik Nedenleri

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Toplam uyku sürenizin 6 saatten az olması hâlinde ertesi gün kendinizi yorgun hissedersiniz. Bazı insanlar yatakta 8 -10 saat geçirmelerine rağmen uykuları yeterli kalitede olmadığı için ertesi gün yorgun olurlar. İki üç saatte bir uyanan, yatakta kendileriyle boğuşan, sağa sola dönüp duran bu insanlar dinlendirici uyku fazlarına giremedikleri için ertesi gün yorgun olurlar.

Nasıl uyuduğunuzu en iyi kendiniz bilirsiniz. Uyandığınızda yatak çarşafınızı altınızda dertop olmuş buluyorsanız muhtemelen iyi uyumamışsınızdır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 2: Uyku apnesi yorgunluk nedeni olabilir

Şişmanlık, geniz eti, burun devisyonu gibi nedenlerle nefes alıp verme düzeni bozulan, apne nöbetleri geçiren kişiler yeterli oksijeni alamadıkları için ertesi gün kendilerini yorgun hissederler. İşin kötü tarafı uyku apnesi olan hastaların çoğu kalitesiz uyuduklarının farkına varmazlar. Eşinizin gözlemleri önemlidir.

Horlayan insanlarda uyku apnesi daha çok olur. Bazen kesin teşhis için uyku laboratuvarında bir gece geçirmeniz gerekebilir. Tedavide, doktorunuz apne nöbetlerini engelleyen solunum cihazı kullanmanızı isteyebilir, bazen küçük dile veya yumuşak damağa operasyon gerekebilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 3: Yanlış beslenme yorgunluk yapabilir

Beslenmelerinde protein, karbonhidrat, yağ dengesini iyi kuramayan, çeşitli nedenlerle iyi beslenemeyen insanlar yorgunluktan şikâyet ederler. Tek yönlü beslendiğinizi düşünüyorsanız, bir örnek olması açısından, örneğin devamlı, ekmek, pilav, makarna yiyorsanız veya “Ben et yemeden doymam, arkadaş!” diyenlerdenseniz bu ihtimali aklınıza getirin.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 4: Kansızlık-Anemi

Ülkemizde sık görülen yorgunluk nedenlerinden biridir. Daha çok bayanlarda ve çocuklarda görülür. Hastalar soluk benizli olurlar, çabuk yorulmaktan ve çarpıntıdan da şikâyet ederler. Basit bir kan sayımı ile tanı kolayca konur.

Kandaki hematokrit ve hemoglobin seviyeleri düşük çıkar. Doktorunuz kansızlığın nedenine göre tedavi önerecektir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık ülkemizde sık görülür ve birkaç aylık demir tedavisi ile yorgunluk şikâyeti kaybolur.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 5: Depresyon

Bana en sık gördüğünüz yorgunluk nedeni hangisidir diye sorarsanız: “depresyon” cevabını veririm. Mutsuz insanlar kendilerini hep yorgun hissederler. Uzun mesai saatleri olan, iş hayatında veya özel hayatında stres altında yaşayan, işine gidip gelirken trafikte uzun saatler geçiren insanlarda yorgunluk çok görülür.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 6: Bazı ilaçlar yorgunluk yapabilir

Örneğin antidepresan ilaçlar, betablokerler başta olmak üzere bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler, antihistaminikler, statin grubu kolesterol ilaçları (yüksek dozlarda) yorgunluk yapabilir. İlaçlarınızın prospektüslerini dikkatli okuyun. İlacınızdan şüpheleniyorsanız bırakmadan önce doktora danışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 7: Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması)

Sık gördüğümüz yorgunluk nedenlerinden biridir. En çok Haşhimoto rahatsızlığı dediğimiz tiroid bezinin otoimmün rahatsızlığında görülür. Tiroid içindeki nodüllere bağlı olarak veya yaşın ilerlemesi sonucu tiroid bezinin küçülmesi ile de hipotirodi ortaya çıkabilir. Teşhis çok kolaydır. Bir kan numunesi verin ve TSH değerinizi ölçtürün.

Yüksek çıkması tiroid bezinizin yeteri kadar çalışmadığını gösterir. Tedavide doktorunuz ağızdan tiroid hormonu verecektir. Eksik tiroid hormonlarının yerine konması ile şikâyetleriniz süratle düzelir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 8: Aşırı çay kahve tüketimi yorgunluk yapabilir

Az miktarda çay ve kahve; yorgunluk giderici, enerji verici, dikkat ve konsantrasyonu artırıcı bir etki yapar. Uzun bir süre fazla miktarda içilmesi ise nabzı, tansiyonu ve kas gerginliğini artırarak yorgunluk yapar.

Miktar kişiden kişiye değişebilir ama günde on bardaktan fazla çay-kahvenin yorgunluk nedeni olabileceğini söyleyebiliriz.

Çay, kahve bağımlılık yapan içeceklerdir. Birden kesmeniz hâlinde baş ağrısı, sersemlik gibi şikâyetler ortaya çıkabilir, yavaş yavaş azaltarak makul bir miktara inmeye çalışın.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 9: Gizli enfeksiyonlar

Hepatit B ve C gibi kronik enfeksiyonların, bayanlarda sık görülen sistit ve üriner sistem enfeksiyonlarının yorgunluk yapabileceği bildirilmiştir. Gizli hepatitler kan tetkiki ile kolayca yakalanır (HBsAg, AntiHBs, Anti HCV değerlerine bakılır). Sistit rahatsızlığında idrarda lökosit adını verdiğimiz iltihap hücreleri fazla miktarda görülür.

Enfeksiyonlarda genel olarak kan lökosit sayısı artar, sedimantasyon ve CRP değeri yükselebilir. Enfeksiyon kaynağının ve enfeksiyon etkeninin belirlenmesi ili uygun tedavi verilerek hastalık tedavi edilir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 10: Şeker hastalığı

Kandaki şeker, hücrelerimizde yakıt olarak kullanılır. Şeker hastalarında şekerin hücreye girişi ve kullanımı bozulmuştur, yeteri kadar yakıt bulamayan hücreler yorgunluk hissine neden olurlar.

Gizli şekerin de uzun dönemde yorgunluk yapabileceğini unutmayın. Teşhis için açlık kan şekeri ve HbA1C ölçümleri yaptırın. Şekerinizin yükseklik derecesine göre diyet veya ilaç tedavisi ile sorun hallolacaktır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 11: Kalp hastalığı

Eğer yorgunluk istirahatte değil de daha çok bir iş yaparken, merdiven çıkarken, yürürken ortaya çıkıyorsa sorun kalbinizde olabilir. Çoğu hastada efor esnasında hafif de olsa göğüste bir yanma ya da baskı hissi vardır.

EKG, efor testi ve gerek görülürse daha ileri tetkiklerle teşhis konulur. Kalp damarlarının diyet, ilaç, stent veya bypass gibi metotlarla açılması ile yorgunluk ortadan kalkar veya azalır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 12: Kronik böbrek hastalığı

Böbreklerimiz üre başta olmak üzere vücudumuzdaki atık maddelerin, toksinlerin atılmasını sağlar. Böbreklerin rahatsızlanması bu toksinlerin vücutta birikmesi sonucu yorgunluğa neden olur.

Kanda üre, kreatin gibi değerlere bakılarak veya ultrasonografi ile böbrekler görünür hâle getirilerek teşhis kolaylıkla konabilir. Hastalığın safhalarına göre çok su içmekle başlayıp dializ ve böbrek nakline kadar değişen tedavi yolları vardır.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 13: Gece gündüz vardiyalı çalışanlar

İkişer günlük veya haftalık vardiyalarda gece gündüz değişimli çalışanlar yorgunluktan şikâyet edebilirler. Değişimler sırasında 8 saatlik uyku periyotlarına dikkat etmeleri gerekir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 14: Kronik yorgunluk sendromu

Eğer yorgunluk şikâyetiniz aylardır, yıllardır varsa “kronik yorgunluk sendromu” denilen (aslında ne olduğu tam olarak bilinmeyen) rahatsızlıktan şüpheleniriz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 15: Fibromyalji rahatsızlığı

Sinir sistemi gerginliği yaygın kas eklem ağrıları, özellikle ense boyun omuz ağrıları ile karakterize bir rahatsızlıktır. Yorgunluk, fibromyaljinin en önemli bulgularından biridir. Özel bir tetkiki yoktur, doktorunuz sizin anlattıklarınıza ve muayene bulgularınıza göre teşhis koyacaktır. Tedavide spor ve antidepresan ilaçlardan yararlanıyoruz.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 16: Sigara

Sigara, tek başına yorgunluk nedenidir. 20 yılı aşkın bir süredir sigara içiyorsanız ve yorgunluktan şikâyet ediyorsanız sebebi muhtemelen içtiğiniz sigaradır. Kanın akciğerlerde yeteri kadar oksijen alamaması ve biriken toksik maddeler yorgunluk nedenidir.

Hâlsizlik ve Yorgunluk Nedeni 17: Bahar yorgunluğu

Bahar aylarında sebebini bulamadığımız yorgunluklara “bahar yorgunluğu” der geçeriz. Doktor iyi kötü bir teşhis koyduğu için memnun olur, hasta yorgunluğunun altında önemli bir sebep olmadığına sevinir.

Hâlsizim / Yorgunum, Ne Yapayım? Cevap: Bilinçli ve Düzenli Spor!

Gördüğünüz gibi, yorgunluğun pek çok nedeni var. Tedavi için yapacaklarımız yorgunluğumuzun nedenine göre değişir. Yazımın başında söylediğim gibi bazen yorgunluk nedenini bulamayız. O zaman ne yapacağız?

Yorgunluk konusu ile ilgili olarak Psychological Bulletin dergisinde bir çalışma yayınlandı. Georgia Üniversitesi’nde ki doktorlar 6807 gönüllü üzerinde yaptıkları çalışmada düzenli fiziksel aktivite yapmaya başlayan kişilerin yorgunluk şikâyetinde belirgin azalma olduğunu bulmuşlar.

Araştırmacılar yorgunluk şikâyeti olan kişileri üç gruba ayırmışlar, birinci gruba her gün düzenli olarak hafif bir egzersiz (20 dakikalık hızlı yürüme), ikinci gruba orta şiddette bir egzersiz (20 dakika dirençli bisiklet çevirme) yaptırmışlar, üçüncü grup ise hiç egzersiz yapmamış.

Sonuçta hafif egzersiz yapan gruptakilerin yorgunluk şikâyetinde % 65, orta zorlamalı egzersiz yapan yani bisiklet çeviren grubun yorgunluk şikâyetinde ise % 49 azalma görülmüş. Spor yapmayanlar yorgunluktan şikâyet etmeye devam etmişler.

“Hâlsizim, yorgunum, yerimden kalkacak halim yok,” diyorsanız ve doktorunuz bu şikâyetlerinizi izah edecek organik bir neden bulamadıysa yapacağınız şey daha çok spor ve egzersiz yapmak olmalı.

Источник: https://www.bodytr.com/halsizlik-ve-yorgunluk-nedenleri

Halsizlik Neden Olur? Halsizlik Nasıl Önlenir? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Halsizlik (güçsüzlük), çeşitli hastalık durumları ile ilişkili olabilecek birçok belirtiyi tanımlamak için kullanılan öznel bir terimdir.

 Halsizliğin tanımı (güç yokluğu), fiziksel kuvvetin eksikliği, fazla ağırlık taşıyamama, basınç veya gerilme, ortaya koyamama şeklindedir. Bununla birlikte bir hasta güçsüzlük terimini kullandığında, kas gücü kaybının ötesindeki semptomları tarif ediyor olabilir.

Kırgınlık, zayıflık, ağrı, sersemlik ve mental durum değişikliklerinin tamamı halsizlik (güçsüzlük) olarak tanımlanabilir.

Halsizlik (güçsüzlük) nedenleri

Halsizlik zaten bir hastalık olmaktan ziyade hastalıklara bağlı ortaya çıkan bir belirtidir. Fakat halsizlik bazen hastalık ile ilişkili olmadan da insanları rahatsız edebilir.

Özellikle kadınlarda görülen halsizliğin en başında kansızlık gelir. Vücutta kansızlık yapan en önemli neden her ay olan adet dönemleridir.

Mide bağırsak sistemi kanamalarında, idrar yolları ile ilgili kanamalarda da vücutta kansızlık ve buna bağlı halsizlik meydana gelir.

Tiroid bezlerinin az çalışması da halsizlik nedenlerinden biridir. Kollejen doku hastalıkları denilen romatizmal hastalıkların seyrinde de halsizlik olur.

Bazı kanserler de özellikle kan kanserleri halsizlik yapar. Bazı ilaçların kullanımı sırasında da (kalp ilaçları, tansiyon ilaçları gibi) ilaçlar da halsizliğe neden olur.

Uykusuzluk, özellikle gece 11’den sonra yatıp sabah 8’de kalkan kişilerde halsizlik oluşur.

Geceleri çok sık uyanmak zorunda kalmak, özellikle idrar söktürücü ilaç kullananlar veya başka nedenlerden dolayı sık tuvalete kalkanlar geceleri sık tuvalete gittiği için uykusunu alamaz ve ertesi gün halsiz olur.

Psikiyatrik hastalarda da gece uyku bozuklukları ve buna bağlı halsizlik sorunları ortaya çıkar. Bebekli annelerde de uykusuzluğa bağlı halsizlik görülür. Böbrek üstü bezi yetmezliği de halsizliğe sebep olur.

Daha birçok neden halsizlik sebebi olabilir.

Halsizliğe neden olan faktör nasıl teşhis edilir?

Halsizlik şikayeti olan bir kişinin öncelikle doktora baş vurması ve genel dahiliye muayenesinin yapılması gereklidir. Öncelikle halsizliğe neden olabilecek kansızlığın teşhisi için tam kan sayımı yapılır.

Bunla birlikte tiroid bezleri incelenmelidir. Hastanın metabolik bir hastalığının olup olmadığı araştırılır. Bazı eklem hastalıkları ve doku hastalıkları için gereken tetkikler yapılır. Şeker metabolizma testleri yapılır.

Mesane ve bağırsak sistemi sorunları değerlendirilir.

Geçirilmiş enfeksiyöz hastalık varlığı, travma, ilaç kullanımı, toksin maruziyeti, alkol ve ilaç kullanımı gibi durumlar sorgulanır.

Hastanın yaşı, eşlik eden hastalıkları ve genel kuvvet kaybı, organ sistemleri tam olarak değerlendirilir. Nörolojik sorunların olup olmadığı incelenir.

Bütün değerlendirmeler yapıldıktan sonra halsizliğe neden olan hastalığın bulunmasından sonra hastalığa yönelik tedaviler uygulanır.

Halsizlik (güçsüzlük) önlenebilir mi?

İnsanların temel sorunu olan halsizlik hastalıklardan kaynaklanmıyor ise önlemek için bazı önerilerin uygulanmasında fayda vardır.

Kahvaltının halsizliği önlemede faydası nedir : Kahvaltı her sabah mutlaka yapılmalıdır. Güne kahvaltı yapmadan başlamak aşırı yorgunluğa neden olur. İnsan vücudu gece uyurken bile enerji sarf eder ve kaybedilen enerji kahvaltı ile geri kazanılır.

Sporun halsizliği önlemede faydası nedir : Sabahları yürüyüş yapmak kan dolaşımınızın hızlanmasına, beyne kan gitmesine, sersemliği üzerinizden atmaya yardımcı olur. Her sabah yarım saat veya 15 dakikalık egzersiz ya da yürüyüş yapılmalıdır.

Su içmenin halsizliği önlemede faydası nedir : Bol su içmek gün içinde enerji sağlayarak kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Her gün iki litre ya da bir buçuk litre su içilmelidir. Bu nedenle su şişesi hep yanımızda olmalıdır.

Ara öğün yapmanın halsizliği önlemede faydası nedir : 3 saatte bir yemek yemek enerji toplamaya yardımcı olur. Çok fazla olmamak üzere aralarda faydalı bir şeyler yemek fayda sağlar. Şekersiz bisküvi, fındık, fıstık, ceviz gibi bir şeyleri ara öğün olarak tüketmek işe yarayabilir.

Zamanında uyumanın halsizliği önlemede faydası nedir : Erken yatmak ve geceleri çok fazla yemek yememek gece rahat uyumaya faydalıdır. Yatmadan önce 15 dakika kadar yoga, plates gibi egzersizler yapmak ta rahat uyuyup zinde kalkmaya yararlıdır.

Stresten uzak durmanın halsizliği önlemede faydası nedir : Stresten uzak durulmalı ve stres yapan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışılmalıdır. Beyin ne kadar huzurlu olur ise insan o kadar enerjik olur.

Kahvenin halsizliği önlemede faydası nedir : Günde bir fincan kahve içmek vücut sistemlerini uyararak dinç kalmada fayda sağlar.

Halsizliği önlemek için diğer bazı öneriler : Her gün bal, pekmez, badem, fıstık, ceviz, gibi kuruyemişler ile güne destek sağlamak, düzenli ve dengeli beslenmek, sağlıklı besinler tüketmek, yoğurt, yumurta, balık, meyveler ve sebzeler, tam tahıllı ekmek, gibi besinleri tüketmek halsizliği önlemede yardımcı olur. Bu önerileri bir hafta süresince uygulamayı deneyip sonuç alınmaz ise mutlaka iyi bir dahiliye muayeneden geçmek önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/halsizlik-neden-olur-halsizlik-nasl/

HALSİZLİK NEDEN OLUR?

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Halsizlik günümüzün en büyük sorunlarından biri olmaktadır. Bu yazımızda sizlere halsizlik nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde halsizlik tedavileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zaman zaman herkes, halsizlik konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bu konu ile mücadele etmektedir. Geçici yorgunluk gibi durumlarda genellikle tanımlanabilir bir neden bulunmaktadır ve olası bir çözüm bulunabilir.

Kronikleşen halsizlik, diğer taraftan daha uzun sürmekte ve kişileri daha derinden etkilemektedir. Halsizlik genel olarak, zaman içinde gelişir ve kişinin enerji etkilemenin yanı sıra, zihinsel kapasitesini de etkilemektedir. Bu kapsamda psikolojik olarak ve duygusal olarak büyük oranda etkilemektedir.

Halsizlik konusunda kişiler fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda ise, yapılan araştırmalar dahilinde şu sonuçlar çıkarılmıştır.

Kişinin kasları daha önce kolayca yapmış olduğunu eylemleri yapamaz. Merdiven çıkma veya yüklü süpermarket alışveriş sonrası eşyaları taşımak eskisinden çok daha zor olabilir. Fiziksel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, halsizlik ya da güç eksikliği olarak bilinmektedir.

 • Psikolojik (zihinsel) Halsizlik

Belirli bir konuda veya durumda konsantre zor hale gelmiştir. Belirtiler şiddetli olduğunda hasta sabah yataktan kalkmak veya kendisinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek istemeyebilir.

Bu bahsetmiş olduğumuz halsizlik kimi zaman hastalarda fiziksel yorgunluk ile birlikte görüntülenir. Bu anlamda kişiler genellikle bilinç seviyelerinin azalmakta ve bazenleri sarhoş kişilerin vermiş olduğu tepkiler gibi tepkiler vermektedir.

Bu halsizlik durumu özellikle, dikkat gerektiren işlerde çalışmaları zorunlu olan kişilerde özellikle yaşamı tehdit edici olabilir.

 • Şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal, mide bulantısı
 • Motivasyon apati eksikliği
 • Kronik (uzun süreli) yorgunluk
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Baş dönmesi
 • Halüsinasyonlar
 • El-göz koordinasyonu bozulabilir
 • Başağrısı
 • Bozulmuş yargılama
 • Kararsızlık
 • Sinirlilik
 • İştah kaybı
 • Huysuzluk
 • Yoksul bağışıklık sistemi fonksiyonu
 • Kısa süreli hafıza bozukluğu – sorunlar düşüncelerini organize ve söylemekte doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Uykululuk, uyku hali
 • Normalden daha yavaş refleksler
 • Böyle bulanıklık gibi bazı görme problemleri,

Halsizlik sorunun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Birçok koşulda kronikleşen halsizlik durumu kişiler için başka ciddi sağlık sorunlarında habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin bu durumlarda doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Olası halsizlik nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Çölyak Hastalığı

Gluten yemek vücudunuzu kötü anlamda etkileyerek kişilerde halsizlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu gluten ise, ekmek, kek ve tahıllarda bulunan bir maddedir.

Çölyak hastalığı günümüzde artarak yayılmakta olan bir sağlık sorunu olmaktadır. Çölyak hastalığının yorgunluk dışındaki diğer belirtileri ise; ishal, anemi ve kilo kaybı bulunmaktadır.

Bir kan testi ile çölyak hastalığının teşhisi kolaylıkla yapılmaktadır.

2.Anemi

Halsizlik nedenleri arasında en yaygın tıbbi nedenlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Bu durum genellikle kadınlar arasında daha sıklıkla görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınları özellikle daha çok etkileyerek kişilerde halsizlik durumuna yol açmaktadır.

Tipik olarak, bir şey yapmak için rahatsız hissetmeye başlayacak ve kaslarınızın sert olması nedeniyle çok çabuk sıkılarak halsizlik oluşmasına neden olacaktır. Kadınlar, ağır regl dönemlerinde ve hamile kadınlar özellikle anemi sağlık sorununa daha çok yatkındır.

3.Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromuna aynı zamanda miyaljik ensefalomiyelitin denir. Bu durum en az altı ay süreyle devam etmektedir. Ayrıca şiddetli ve kişileri olumsuz etkileyerek halsizlik olarak kişileri etkilemektedir.

Bunun kapsamında, diğer belirtiler ise, boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı olmaktadır.

4.Uyku Apnesi

Uyku apnesi sorunu, boğazdaki nefesi keserek art arda daralmasına neden olur ya da uyku sırasında sizleri zor durumda bırakabilir. Bu durumun sonucunda ise, horlama ve kanın oksijen seviyesinin düşmesi sorunları oluşmaktadır. Nefes darlığı ile gece sık sık uyanma durumunuz olmakta ve ertesi günde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Bu kilolu ve orta yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Alkol ve sigara bu durumu daha kötü hale getirmektedir.

5.Tiroid

Tiroid bezi, vücudunuzda çok az tiroid hormonu (tiroksin) var demektir. Bu kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.  Ayrıca tiroid bezleri kilo alımına ve ağrıyan kasların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu durum kadınlarda daha sık olarak görülmektedir ve daha sık olarak yaşın artması ile daha da artmaktadır. Doktorunuz ise sizlere yapacak olduğu kan testi ile birlikte, tiroid teşhisi yaparak sizlerin tedavisini sağlayabilir.

6.Diyabet

Diyabetin başlıca belirtilerden biri, kanda çok fazla şeker bulunmasıdır. Bu da kişilerde uzun vadeli halsizliğe neden olmaktadır.

Diğer önemli belirtiler ise; sık tuvalete çıkma, kilo kaybı meydana gelmektedir ve kişiler genellikle susuz hissetmektedir. Diyabet testini yine yapılacak olan kan testi ile teşhis edilmektedir.

Yapacak olduğunuz tedaviler ile halsizlik durumunuzda giderilecektir.

7.Ateş

Ateş; yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezleri ile birlikte halsizliğe neden olan bir hastalıktır. Vakaların çoğu gençler ve genç erişkinlerde meydana gelmektedir. Semptomlar genellikle dört ile altı hafta içinde geçmektedir ancak halsizlik durumları ateş sorununa takiben birkaç hafta daha devam edebilmektedir.

8.Depresyon

Depresyon ile birlikte, kişilerin çok üzgün hissetmesi ve enerji eksikliği halsizlik durumuna neden olabilmektedir. Bu durumda kişiler uyku problemlerine neden olabilmektedir. Bu da kişilerin halsiz hissetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yorgun hissettiren sabah uyanmakta kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

9.Bacak Sorunları

Bacaklarınızda bulunan sorunlar kişilerde halsizlik nedeni olarak sayılmaktadır. Gece boyunca bacaklarınızda bulunan ağrılar kişilerin sabahları halsiz olmasına neden olmaktadır. Uykunuzu bozulacak kalitesiz uykular sizlerin böyle gün boyunca çok halsiz hissetmenize neden olabilir.

10.Anksiyete

Endişeli hissetme bazen tamamen normal olmaktadır. Ancak, bazı insanlarda, onların günlük yaşamlarını çok büyük oranda etkilemektedir. Anksiyete sürekli kontrol edilemeyen çok güçlü duygular vardır. Doktorlar bu genelleşmiş durumu anksiyete bozukluğu (YAB) demektedir. Bunların sonucunda ise kişilerde halsizlik oluşumuna neden olmaktadır.

11.Uyuşturucular / Tıbbi İlaçlar

Bazı antidepresanlar, antihipertansifler, steroidler, antihistaminler, sedatifler, ve anti-anksiyete ilaçları halsizliğe yol açmaktadır. Statin ilaçlar dünya çapında satılan en yaygın kullanılan reçeteli ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda statinin halsizliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

12.Kalp ve Akciğer Koşulları

Pnömoni, aritmiler, astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), kapak kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği gibi nedenler kişilerde halsizlik oluşmasına neden olur.

13.Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar

Sıtma, çeşitli tropikal hastalıklar, tüberküloz (verem), bulaşıcı monocucleosis (glandüler ateş), Cytomegalovirues, HIV enfeksiyonu, grip ve hepatit sağlık sorunlar kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

Halsizlik Tanısı ve Testleri

Doktorunuz halsizlik durumun test etmek ve tanıları için aşağıdaki adımları takip edecektir;

 • Halsizlik nitelikleri değerlendirilmesi: Bu kapsamda, hasta kendi yorgunluk biçimlerini belirlemektedir. günübirlik belirtileri, uyku sıklığı gibi durumlar incelenmektedir.
 • Tıbbi öykü ve güncel hastalıklar: Kişilerin hastalık geçmişi, geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, yaş ve daha önceki gebelik durumları önemli olmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlarında etkisi oldukça büyüktür.
 • Yaşam Stilleri: Diyet, alkol tüketimi, yasadışı uyuşturucu tüketimi bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.
 • Fizik muayene: Doktor hastalık belirtileri için sizleri muayene edecektir.
 • Tanı testleri: Bu durumda, kan testleri, bazı görüntüleme taramaları yapılmaktadır. Böylelikle enfeksiyon, hormonal problemler, kansızlık, karaciğer sorunları ya da böbrek problemlerinin tanısı ile halsizlik teşhis edilmektedir.

Hastalık tanısı diyabet ise, o hastalık tedavi edilir. İyi kontrol edilmeyen diyabet genellikle halsizlik sorununa neden olmaktadır ancak tedaviler ile çözecektir. Aynı durum diğer birçok hastalıklar ve koşullar için de geçerlidir.

Halsizlik Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku

 • Yatağa gitmek için her gün aynı saatti ayarlamaya çalışın ve uyanmak içinde aynı durumu yapın.
 • Rahat bir düzeyde yatağın sıcaklığını ayarlayın. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.
 • Yatmadan yemek yemeyin. Yatmadan en az 90 dakika veya iki saat önce gıda tüketimi yapın.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyo var ve bazı yatıştırıcı müzik dinlemek sizlere yardımcı olacaktır. Stres ve endişe verici düşünceleri zihninizden temizleyin.

Yeme İçme Alışkanlıkları

 • Her gün üç öğün düzenli yemek yiyin, her gün aynı saatte yemeğe özen gösterin. Düzenli bir diyet programı hazırlayın.
 • Vücut kilonuza göre, sağlıklı bir diyet programı hazırlayın.
 • Aşırıya kaçmadan alkollü kullanabilirsiniz ve kafeinli içecekleri az tüketmeye çalışın. Olabildiğince az içmeye özen gösterin.

Fiziksel Aktivite

Yorgunluk-fiziksel hareketsizlik-yorgunluk kısır döngü olduğunu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için ise spor yapmaya başlamanız gerekmektedir. Düzenli olarak yapacak olduğunuz egzersizler aynı zamanda sizlerin uyku düzenini de etkileyerek sizlerin halsizlik durumunu ortadan kalkacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/halsizlik-neden-olur/

Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri
79 / 100SEO Score

Hem bedenin hem de zihnin tamamen dinlenebildiği tek aktivitedir uyku. Uykunuz yetersiz veya kalitesizse, gece dinlenemeyen bedeniniz ve zihniniz güne yorgun başlar. Sabahları yorgun uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sürekli esneme, gün içinde sürekli uyku hali ve uyuma isteği… Bunlar çoğu zaman uyku bozukluklarının birer göstergesidir.

Uyku bozuklukları dışındaki bazı hastalıklarda da gün içerisinde sürekli uyuma isteği, halsizlik ve yorgunluk görülebilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Uykunun hem zihinsel hem de fiziksel zindelik açısından vazgeçilmez olduğunu çoğu kişi bilir. Bu zindeliği yakalayabilmek için uykunun hem kaliteli hem de yeterli sürede olması gerekir.

Yeterli süre genellikle 8 saat olarak bilinir. Ancak bu kişiye ve yaşa göre değişir. Yaş ilerledikçe kişinin uyku ihtiyacı azalır. Çocuklukta 9 saat uyumak sizi zinde tutuyorken, yaş ilerledikçe bu süre 6-7 saate düşebilir.

Uyku kalitesinden kasıt, uyuduğunuz süre içinde uykunun bölünmemiş olmasıdır. Gece defalarca uyanıyorsanız 10 saat uyku bile size yetmeyecek, halsizlik ve yorgunluk gün boyu peşinizi bırakmayacaktır.

En Sık  Görülen Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik Nedenleri

 • En sık neden kişinin uykuya yeterince zaman ayıramamasıdır. Genellikle çalışma koşullarından kaynaklıdır. Vardiya sistemiyle veya birden çok işte çalışanlar bundan en sık etkilenirler. Kişi koşullardan kaynaklı ya yeterli süre uyuyamaz yada süre yeterli olsa da uykusu kaliteli olmaz. Bu da kişide gün içinde sürekli uyuma isteği doğurur.
 • Uyku apnesi
 • Narkolepsi

Uyku bozuklukları çeşitli hafıza problemleri (unutkanlık gibi), anksiyete, aşırı sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı halsizlik, yorgunluk ve depresyona neden olabilir.

Uyku Apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi genellikle fazla kilolu kişilerde görülen bir hastalıktır. Basit bir horlamadan farklı olarak uyku esnasında en az 10 saniye süreyle solunum durmaktadır.  Bu da hem akciğer hem de kalpte bir dizi cevaba neden olur. Kişinin uykusu gece boyunca defalarca kesilir ve uykunun kalitesi bozulur.

Uyku apnesi olan kişiler klasik olarak yüksek sesle horlarlar. Eşleri tarafından gece nefesinin kesildiği söylenir. Bazıları uyku apnesinin farkında olmazlar. Bazıları ise gece boğulma hissinin olduğunu ve sırtüstü yatarken şikayetlerinin arttığını söylerler.

Uyku apnesi bulunanların kalp damar hastalıklarına ve beyin damar hastalıklarına (inme gibi) yakalanma riski daha yüksektir. Ayrıca bu kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir. Gün içinde halsizlik ve sürekli uyku hali, sabahları ise baş ağrısı ve ağız kuruluğu ile uyanmalar tipiktir.

Kendinizde veya eşinizde uyku apnesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız lütfen bir göğüs hastalıkları polikliniğine başvurunuz. Apne tedavisinde kilo vermenin en önemli faktör olduğunu unutmayın.

Narkolepsi

Seyrek görülen bu hastalık daha çok gençlerde görülür.

Narkolepsili kişiler, gün içerisinde çevreden bir uyaranın olmadığı zamanda (örneğin masa başında otururken) uyuya kalır ve bunu engelleyemezler.

Bu uyuma atakları gün içinde tekrarlar,  her atak dakikalarca veya saatlerce sürebilir. Dolayısıyla kişi gün içinde sürekli uyku hali içerisinde olur. Narkolepsinin diğer belirtileri şunlardır;

 • Ani duygusal tepkilerde(neşe,sevinç,korku,üzüntü gibi) kişide aniden bir kuvvetsizlik olur ve düşebilir. Mesela kahkaha atarken aniden güçsüzlük olur ve kişi düşer(bayılma olmaz). Bu duruma katapleksi denir.
 • Kişi uykuya dalır dalmaz yada uyanmak üzereyken hareket etmeye çalışır ama bir an için hareket edemediğini farkeder(uyku paralizi).
 • Uykunun başlangıcında veya sonunda halisünasyonlar görür.
 • Kişinin gece uykusu parçalıdır. Geceleri kesintisiz uyuyamaması nedeniyle sürekli uyku isteği artar.

Diğer Nedenler

 • Huzursuz Bacak Sendromu: Tipik olarak gece saatlerinde, bacaklar hareketsizken başlayan rahatsızlık hissi (karıncalanma,iğnelenme,ağrı…) ve bu rahatsızlık hissinin hareket ile azalması görülür. Sabah saatlerinde sürekli uyku hali içinde olurlar. Bunun sebebi ise gece uyuyamamış olmalarıdır.
 • İnsomni (Uykusuzluk): Kişiler uyumak için yeterli zaman ayırdıkları halde, dinlenmiş olarak uyanacak kadar uzun ve kaliteli uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uykuya dalmada yada sürdürmeden zorluk çekerler.
 • Vardiyalı çalışma sistemi insanın biyolojik ritmi ile uyumsuz olduğu için uykunun süresi kadar kalitesi de bozulacaktır. Bu da gün içinde sürekli uyuma isteği doğuracaktır.
 • Kronik ağrı; gece uykusuzluğa sabah da aşırı uyku haline neden olur.
 • Kan sodyum seviyelerinde yükseklik veya düşme olması, gün içinde sürekli uyku hali ve yorgunluğa neden olur.
 • Kan kalsiyum yüksekliği (bkz: Kalsiyum yüksekliği neden olur?)
 • Hipotiroidi yani tiroid bezinin yetersiz çalışması, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, kilo alma ve ödeme neden olabilir.
 • Depresyon uyku düzenini bozarak sabah uyuklamalarına ve aşırı uyku isteğine neden olabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol kullanımı
 • MS,Epilepsi ve Parkinson gibi bazı nörolojik hastalıklar
 • Şeker hastalığı
 • Kafa travmaları
 • İlaçlar : Bazı sakinleştiriciler, depresyon ilaçları, epilepsi ilaçları ve bazı alerji hapları gün boyu uykulu ve sersem hissetmeye neden olur.
 • Sürekli uyuma isteği bazen altta bir neden olmadan da gelişebilir. Bazı kişilerin genetik olarak buna yatkın oldukları düşünülür ve şikayetlerin nedeni bulunamaz.

Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği kişinin hem yaşamında hem de işinde başarısız olmasına neden olur. Yeterli ve kaliteli uyku uyuyamamak birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/surekli-uyku-hali/

Halsizlik : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Gün içinde yapılan aktiviteler, hastalık hali, gün boyu alınan gıdalar halsizliğe sebep olabilir. Ancak yorgunluk halinin en büyük etkeni genellikle düzensiz beslenmedir. Kronikleşen halsizlik kişiyi daha derinden etkiler. Enerji düşüklüğünün yanı sıra zihinsel faaliyetler de etkilenir. Yani kişi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendini kötü hisseder.

Fiziksel olarak bitkin hissetmek günlük hayatta normalde rahat bir şekilde yapılan işleri zorlaştırır. Örneğin market poşeti taşımak, merdivenlerden çıkmak gibi. Psikolojik yorgunluk yaşayan kişiler etraflarında olup biten olaylara ve yaptıkları işe konsantre olmakta zorluk çekerler. Bu durumda yapılması gerekenleri yapmaktan kaçınır, yataktan kalkmak dahi istemezler.

Halsizliğe pek çok etken sebep olabilir. Bakteri kaynaklı bir hastalık veya depresyon gibi psikolojik bir rahatsızlık bu duruma neden olabilir. Ancak kronikleşen bir durum söz konusu ise mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gerekir.

1. Çölyak hastalığı

Çölyak; ekmek, kek ve tahıllarda bol miktarda bulunan gluten isimli proteine karşı hassasiyet duyulmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Kalıtımsal olduğu düşünülen bu hastalığın başlıca belirtilerinden biri de kendini halsiz hissetmektir. Diğer belirtileri ise ishal, anemi ve kilo kaybıdır.

Çölyak Hastalığı Hakkında Daha Detaylı Bilgiler İçin: Çölyak Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

2. Anemi

Kanda bulunan kırmızı hücrelerin azalmasıyla ortaya çıkan demir eksikliği anemisi de halsizliğin başlıca nedenlerindendir. Bu hastalık daha çok kadınlarda, özellikle de menopoz dönemindeki kadınlarda görülür.

3. Anksiyete bozukluğu

Anksiyete (kaygı) bozukluğu kişinin sürekli bir endişe ve panik hali içerisinde olması ve bunu kontrol edememesi durumudur. Bu kontrol edilemeyen güçlü duygular huzursuzluğa, endişe duyulmasına ve sonuç olarak da halsizlik ve yorgunluğa yol açar.

4. Uyku apnesi

Uyku apnesi probleminde uykuda horlama artar ve solunum durur. Bu esnada hastanın üst solunum yollarının açık kalmasını sağlayan kaslar gevşer ve dil kökü hava yolunu tıkamaya başlar.

Kişi en az 10 saniye süreyle nefes alamadığında uyku apnesi oluşur. Bu sorun uyku kalitesini önemli ölçüde etkiler. Hasta uykusunu yeterince alamadığından bitkinlik hissi yaşar.

Gece boyu maske takarak solunum düzenlenebilir.

5. Tiroid

Tiroid bezinde ortaya çıkan bir problem vücutta normalden az miktarda tiroid hormonunun olduğuna işaret eder. Buna bağlı olarak da halsizlik ve yorgunluk görülür. Tiroid bezindeki problemlerin diğer belirtileri ise kas ağrısı ve kilo artışıdır. Kan testi ile anlaşılabilecek bir hastalık olup ilaçlarla tedavisi mümkündür.

6. Diyabet

Kanda aşırı miktarda şeker bulunuyorsa diyabet hastalığı ile karşılaşılabilir. Şeker hastalığı olan insanlarda halsizlik olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalığın diğer belirtileri ise sürekli tuvalete çıkmak, kilo kaybı ve susuzluk hissidir. Hastalığın teşhisi kan testi ile yapılır.

7. Ateş

Ateşle birlikte hissedilen boğaz ağrısı ve şişmiş bezler bitkinliğe sebep olabilir. Genellikle gençler ve genç erişkinlerde görülen bir durumdur. Dört ila altı hafta içinde semptomlar kaybolmasına rağmen ateşle birlikte yaşanan yorgunluk hali birkaç hafta daha devam edebilir.

Ateş Ciddi Bir Belirtidir, Detaylı Öğrenmek İçin: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer?

8. Depresyon

Depresyonda olan kişilerin enerji seviyesinde yaşanan düşüşle birlikte yorgunluk hissi de oluşur. Uyku problemlerinin de ortaya çıkması sonucu uykusunu iyi alamayan hasta kendini halsiz ve keyifsiz hisseder.

Halsizlik Uyku Hali

Yaşanılan bitkinlik sürekli hale geldiğinde kişide uyku hali oluşur. Kronik yorgunluk sendromu olabileceğinden mutlaka doktor muayenesi yapılmalıdır. Yorgunluk sendromunun diğer adı miyaljik ensefalomiyelittir. En az altı ay süreyle kişi kendisini bitkin, yorgun hissediyor ve diğer belirtilere de rastlanılıyorsa bu sendromun oluştuğu söylenebilir.

Sendromun diğer belirtileri arasında ise kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı ve boğaz ağrısı vardır. İlaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabileceği gibi düzensiz beslenme ve düzensiz bir yaşam sürülmesi de de bu hastalığa yol açabilir. Nitekim kanser hastalığı, hormonal bozukluk, aşırı kilo alımı, alkol bağımlılığı da diğer nedenlerdir.

Hastalık yaygın olarak eğitimli ve gelir düzeyi yüksek kişileri etkiler. Ancak 30-50 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Yeterince sıvı tüketmek, düzenli bir yaşam sürmek, yeterli ve dengeli beslenmek, yeterince uyumak, stresten uzak durmak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak yorgunluk sendromunun geçmesine yardımcı olur.

Halsizlik Nasıl Geçer?

Bitkinlik hissinin ortadan kaldırılması için öncelikle kişinin düzenli bir hayata sahip olması, egzersiz yapması, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir.

1. Halsizlik için şifalı bitkiler

 • Biberiye bitkisi enerji vererek hissedilen yorgunluğu alır.
 • Guarana içerdiği yüksek kafein sayesinde vücuda enerji verir. Ancak bu bitkinin az miktarda tüketilmesi gerekir.
 • Ginkgo biloba bitkisi damarların genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca yorgunluk hissini alır. Çok fazla tüketilmemesi gerekir. Özellikle hamilelerin ve çocukların kullanması sağlıklı değildir.
 • Kabak çekirdeği içerdiği yüksek protein, B vitamini ve demir sayesinde enerji verir.
 • Yulaf ezmesi yüksek miktarda glikojen içerir. Glikojen ise vücudun ihtiyaç duyduğu anda kullanmak amacıyla sakladığı enerjiyi açığa çıkarır.
 • Bal en önemli enerji kaynaklarından biridir. Lakin kullanılan balın doğal olmasına özen gösterilmelidir. Sahte balların hiçbir yararı olmadığı gibi aksine zararları vardır.

2. Halsizlik ve yorgunluk için vitamin

Bitkinlik hissinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan vitaminler şunlardır:

 • E vitamini yumurta sarısında, fındık ve zeytinde bulunur.
 • C vitamini kuşburnu, portakal, mandalin, limon, yeşil biber ve ananasta bol miktarda bulunur.
 • D vitamini süt, yumurta, balık ve peynirde bulunur. Ayrıca güneş de önemli bir D vitamini kaynağıdır.
 • B12 vitamini deniz ürünleri, et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur.

3. Meyve ve sebzeler

 • Maydonoz pek çok faydasından dolayı doktorlar tarafından tüketilmesi uygun görülen bir sebzedir. Bitkinlik hissinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Günde bir tane orta boy elma yemek yorgunluğa iyi gelir.
 • Muzun üzerine bir tatlı kaşığı bal dökerek yemek yorgunluğu alır.
 • Üzüm yemek insana enerji verir. Maksimum seviyede enerji düşüklüğü söz konusu ise frenk üzümü de yenilebilir.
 • Havuç insanın bağışıklık sistemini güçlendirerek direnç kazandırır. Direnç kazanan vücutta ise halsizlik olmaz.
 • Karpuz insan vücudunun su ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde bulunan demir ve C vitamini sayesinde vücuda güç kazandırır.
 • Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve vücut direncini artırır.
 • Pirinç sindirim sistemini düzenler ve vücudun kuvvet kazanmasına yardımcı olur.
 • Mercimek içerdiği yüksek protein sayesinde vücuda enerji verir.

Источник: https://sebboy.com/halsizlik-neden-olur/

Halsizlik Yorgunluk Eklem Ağrıları Neden Olur Nasıl Geçer?

Çocuklarda Halsizliğin Nedenleri

Halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları günümüz dünyasında sık karşılaşılan problemlerdedir. Bu sorunlar stresten, soğuk algınlığına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Soğuk Algınlığı

Halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları, nezle, grip, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonun en sık karşılaşılan belirtilerindendir.

Bu durumlar ayrıca vücutta kırgınlık hissi, üşüme ve mide bulantısına da yol açabilir.

Böyle bir durumla karşılaşılanca her gün ıhlamur, ekinezya, kuşburnu, adaçayı gibi çayları karıştırıp günde 3-4 bardak için. Omega 3 vitamin hapı kullanın. Bol bol güneşlenin.

Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji, öncelikle eklem ağrısı ve halsizlik ile belirti veren bir durumdur. Bu durumda eklemlerde şişlik ve iltihaplanma çok az olmasına rağmen, boyun ve omuz eklemlerinde ciddi ağrılar yaşanır.

Bu hastalığın ilerlediği zaman da, ağrı tüm vücuda yayılır ve kas ve eklemlerde halsizlik, uyuşma ve ağrılara sebep olur. Bu hastalar; enerjisizlik, dayananıksızlık ve yorgunluktan muzdariptirler.

Bu kişiler koca bir gece uyku çektikten sonra bile yorgun hissederler.

Depresyon

Depresyondaki kişiler hem zihinsel hem de bedensel olarak bu durumdan etkilenirler. Depresyon vücudun normal işleyişini bozup aşırı yorgunluk hissine yol açabilir. Bu durumun diğer belirtileri eklemlerde ağrı, iştah kaybı,halsizlik, uykusuzluk, sırt ağrısıdır.

Kansızlık

Kansızlık;  vücutta oksijen taşıyan kimyasal olan hemoglobinin azalması olarak tanımlanır. Kansızlık da halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrılarının yaşanmasının en sık karşılaşılan nedenlerindendir.

Onkoloji Seminerler’inde 2002 yılında yayınlanan bir araştırmada;  halsizlik ve kansızlık arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kansızlık belirtileri arasında; nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, el ve ayaklarda soğuma, soluk cilt ve göğüs ağrısı sayılabilir.

MS Hastalığı

MS olarak bilinen çoklu skleroz, beyin ve omuriliği yani merkezi sinir sistemini olumsuz etkileyen bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Bu durumda; vücutta bağışıklık sistemi yanlışlıkla sinir sistemini koruyan miyelin ismindeki koruyucu kılıfa saldırır. Kadınlarda bu durum erkeklere göre daha çok yaşanmaktadır.

Halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları MS hastalığının yaygın belirtilerindendir. Ulusal Multipl Skleroz Topluluğuna göre, MS’li kişilerin % 80’i yorgunluktan muzdariptir. Bu yorgunluk gün geçtikçe daha da kötüleşmektedir. MS’in diğer belirtileri ise; vücudun bazı kısımlarında bir veya daha fazla uzuvda karıncalanma veya hissizlik ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklardır.

İlaç Yan Etkileri

Bazı ilaçlar yan etki olarak halsizlik, mide bulantısı, üşüme, kırgınlık, eklem ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilere yol açabilir.

Deri Veremi

Deri veremi; bağışıklık sistemindeki problemin neden olduğu, eklem ve kas ağrısına yol açan romatizmal bir hastalıktır.

Bu durum genellikle şiddetli yorgunluk, halsizlik ve kilo kaybı sonrasında teşhis edilir ve yüzdeki kelebek şeklindeki döküntü ile birlikte görülür.

Eklem ağrısı genellikle ilk el, bilek, dirsek ve dizlerde hissedilir. Eklemlerde şişer ve özellikle sabahları sertleşir.

Menopoz

Menopoz öncesi dönemde kadınlar yaygın olarak halsizlik, yorgunluk ve eklem ağrıları yaşayabilir. Östrojen, progesteron, tiroit ve adrenalin hormonları vücutta enerji akışını düzenler.

Bunun yanında bu dönemde kadınlar uyumada zorluk çeker ve sıcak basması yaşar. Uyku eksikliği gün boyunca kendini hissettirir. Menopoz döneminde, hormon seviyeleri çok fazla dalgalanma gösterir ki bu da yorgunluğa yol açar.

Yorgunluk, anksiyete ve konsantrasyon eksikliği gibi diğer menopoz belirtilerini daha da şiddetlendirir.

Kronik Yorgunluk Hastalığı

Eklemlerde ağrı ve halsizliğin, yorgunluk arkasındaki bir diğer sebep ise kronik yorgunluk hastalığıdır. Kronik yorgunluk hastalığında kişi aylarca ciddi bitkin ve yorgun hisseder.

Eğer bu hastalığınız varsa, normal fiziksel veya zihinsel aktivite sonrası 24 saatten daha uzun bir süre halsiz hissedebilirsiniz. Bu durum dinlenmeyle bile geçmez.

Bu hastalığın halsizlik dışında, diğer belirtileri arasında boğaz, kas, eklem ve baş ağrıları vardır.

Vücudun Susuz Kalması

Az su içilmesi veyahut vücudun susuz kalması da yorgun ve halsiz hissetmenize ve eklemlerde ağrıya sebep olabilir. Az oranda susuz kalmanız bile enerji seviyesinizi etkiler. Daha az su içtiğinizde, tansiyonunuz düşer ve beyne giden oksijen azalır. Bu da vücudun yorgun olmasına ve eklemlerde ağrıya sebep olabilir.

Halsizlik Yorgunluk Eklem Ağrıları, Kırgınlık, Üşüme Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bu durumdan muzdaripseniz ilk olarak yapmanız gereken şey Dahiliye doktoruna gidip vitamin testi yaptırmak olmalıdır. Özellikle b12 ve D vitaminlerinize mutlaka baktırın. B12 oranınız 700-800 olmalıdır. Prof. Canan Karatay D vitamini oranınızın 100 olmasını tavsiye ediyor. Bu vitaminler düşük olduğu sürece hastalıklardan kurtulmanız güçleşir.

Bol sebze ve meyve tüketmeye devam edin.

 • Her gün en az 1 saat yürüyün.
 • Demir açısından zengin kırmızı et, kümes hayvanları, , fasulye, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, kayısı ve demir açısından zengin gıdaları tüketin.
 • Papaya, kırmızı biber, brokoli, karnabahar, kivi, ananas, portakal ve çilek gibi C vitamini açısından zengin besinler yiyin. C vitamini vücutta demir emiliminde yardımcı olur.
 • Balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ürünleri, tahıllı gıdalar ve soya sütü gibi B12 vitamini bakımından zengin besinler tüketin.
 • Koyu yapraklı yeşillikler, kuruyemişler, balık, baklagil, kepekli tahıl, avokado, yoğurt, muz, kuru meyve, bitter çikolata ve daha fazla diyet gibi yüksek magnezyumlu yiyecekleri tüketin.
 • Eğer ihtiyacınız olursa, takviye vitamin hapları alabilirsiniz ancak doktorunuza danışmalısınız.

Источник: https://selmasultan.com/halsizlik-ve-eklem-agrilari-kirginlik-usume-mide-bulantisi-icin-ne-yapilmali

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.