Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocuklarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda İdrar Kaçırma

Çocuklarda görülen idrar kaçırma, özellikle anne ve babalar için önemli bir sınav. Çocuklarda idrar kaçırmanın altında pek çok etken olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr.

Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Uyanma güçlüğü, gece düşük mesane (idrar torbası) kapasitesi, gece idrar üretiminin artması ve genetik eğilim bu durumu ortaya çıkarabiliyor. Uyku bozukluğu, hiperaktivite-dikkat eksikliği, epilepsi, okul- aile sorunları gibi durumlar da idrar kaçırma sorununa neden olabilmektedir.

5 yaşını tamamlamış bir çocuk haftada 2'den fazla idrar kaçırıyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır” diye konuştu.

Beş yaşından büyük bir çocuk doğumsal ya da 3 aydan uzun süre haftada en az 2 kez uykudayken idrar kaçırıyorsa “enürezis” varlığından söz edilebileceğini belirten Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr.

Neşe Karaaslan Bıyıklı, “Bu sorun, çocukların gündüz ya da gece yatağını, elbiselerini istemsiz olarak ıslatması şeklinde karşımıza çıkar.

Sadece uykuda idrar kaçırma (enürezis monosemptomatik) ile sıkışma, damlatma, sık ya da seyrek idrar yapma, idrar tutma manevraları, kesik kesik işeme gibi durumların eşlik ettiği idrar kaçırma (polisemptomatik enürezis) olmak üzere iki türlüdür” ifadesini kullandı.

İdrar kaçırmanın bazen başka sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Bıyıklı, “Özellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar torbasının hastalıkları, üriner sistemin yapısal bozuklukları, idrar konsantrasyon bozuklukları, böbrek yetersizliği, kabızlık ya da diyabet bunlar arasındadır” şeklinde konuştu.

Suçlayıcı davranmayın

Tüm tedavi süreci boyunca ailenin çocuğa destek olmasının kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Doç. Dr.

Bıyıklı, “Çocuğun, bu sorunu sadece kendisine aitmiş gibi algılamaması için özenli hareket etmeli; tedavi sırasında ortaya çıkabilecek durumlarda suçlayıcı ve cezalandırıcı davranışlardan kaçınılmalı.

Aksi yöndeki her davranışın, çocukta özgüven kaybı, davranış bozukluğu ve anksiyete gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalı”dedi.

İlkokula başlama dönemi etkin tedavi için önemli

İdrar kaçırma sorununda çocuklarda ayrıntılı fizik muayene ve laboratuvar değerlendirmeleri sonrası altta yatan organik bir hastalık saptanmazsa aile yapısı ve çocuğun olaydan etkilenme derecesine göre 2 yıl gözlem ve destek tedaviyle izlem yapılabildiğini aktaran Doç. Dr.

Bıyıklı,“Ancak ilkokula başlama dönemi olan 7-8 yaş daha etkin bir tedavinin seçilmesi açısından önemlidir. Altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığının değerlendirilmesi için laboratuvar incelemeleri ve üriner sistem ultrasonografisi istenebilir.

Bazen çocuklar, uygulanacak tedavi yönteminden korkabilir. Bu noktada ailenin de tedaviye katılımı, tedavinin başarısı için çok önemlidir.

Muayene sırasında çocukla doğru iletişim kurmak, dikkat etmesi gereken durumları onunla paylaşmak, zorlandığı alanlarda ona yol göstermek tedavinin sonuçlarına da olumlu yansır” diye konuştu.

Tedavinin başarı oranı yüzde 90

Doç. Dr. Bıyıklı, şöyle konuştu: “Tedavinin başarı oranı, monosemptomatik enürezis türünde davranış tedavisi ve alarm tedavisi ile yüzde 90'ların üzerindedir. Tedavi sonrası sorunun tekrar görülme olasılığı da düşüktür (yüzde 20-30). İlaç kullanımında ise başarı oranı yüzde 60-70 arasında değişmekte olup, tedavi sonrası tekrar görülme olasılığı yüksektir.”

Beslenmeye dikkat

Çocukların beslenme şekilleri de bu rahatsızlığı tetikleyebilir. Sıvı alımının düzenlenmesi, gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durulması, özellikle akşam yemeğinden sonra meyve, kuruyemiş, şekerli ve tuzlu besinlerle içeceklerin kısıtlanması önemlidir.

Çocuğunuz için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

– Yatmadan 2 saat önce sıvı alımını kısıtlayın.

– Yatak öncesi tuvalet ziyareti yaptırın.

– Uyuduktan 1,5 – 2 saat sonra tuvalet kullanımı için uyandırın.

– Gündüz sıvı alımını artırın.

– Gündüz 2-3 saat arayla işemesini sağlayın.

– Akşam yemeğinde susamasını tetikleyecek tuzlu ve aşırı baharatlı gıdalardan kaçının.

– İdrar söktürücü etkisi olabilen hazır içecekleri eve almayın.

İdeal tuvalet eğitimi nasıl olmalı

– 1,5 – 2,5 yaş aralığının ideal zaman olduğunu unutmayın.

– Katı tuvalet eğitiminden kaçının.

– Eğitim süresince aile olarak destekleyici davranın.

– Gece ve gündüz eğitimine aynı zamanda başlayın.

Источник: https://www.sabah.com.tr/aktuel/2016/08/26/cocuklarda-idrar-kacirma-nedenleri-ve-tedavisi

Çocuklarda idrar kaçırma – Bir çocukta enürezis nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda İdrar Kaçırma

 • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
 • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
 • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
 • MRG analizinin özellikleri
 • Özel testler, EKG ve ultrason
 • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

Analizlerin şifresinin çözülmesi

Çocuklarda idrar kaçırma çoğu zaman gece veya gündüz kendiliğinden idrara çıkma, isteğine bağlı olarak tekrarlanır. Pediatrik istatistiklere göre, bu patolojiye çocukların yaklaşık% 9'unda tanı konur, ayrıca enürezis de denir.

18-24 aya kadar bebeğin sinir sisteminin henüz olgun olmadığını, bu nedenle bu yaşa kadar kontrolsüz idrar yapmanın doğal bir fenomen, yani norm olarak kabul edildiğini anlamak önemlidir.

Bir çocukta mesaneyi boşaltmak istiyorsanız, idrar yapma geciktirme yeteneği sadece 3 yaşına kadar tamamen oluşur, ancak bebek bu yaş çizgisini geçtiyse ve idrar tutamama devam ederse, ebeveynler nedenini aramalıdır.

Çocuk idrar tutamama nedenleri

Uzmanlar, çocuklarda gündüz veya gece inkontinansa neden olabilecek bir dizi faktörü tanımlamaktadır:

 • CNS'de veya omurilikte hasar – alınan kraniyoserebral yaralanmalar, omuriliğin köklerinin sıkışması sonucu, omurganın fıtığı, beyindeki araknoid zarın iltihaplanması, miyelit, beyin felci;
 • Ruh hastalıkları – şizofreni, epilepsi ve diğerleri;
 • Genitoüriner sistem organlarının anatomik konjenital anormallikleri – üreterin ağzının ektopisi, üretranın veya üreterin tıkanması, hipospadias;
 • Endokrin hastalıkları – diabetes mellitus veya diabetes insipidus , tiroid bezinin hiper veya hipofonksiyonu;
 • Bazı ilaçlarla tedavi, örneğin sakinleştiriciler;
 • Bir çocukta doğum travması, hamilelik sırasında fetal hipoksi, doğum sırasında asfiksi, hamilelik sırasında ağır gestoz geçiren bir anne, düşük su veya yüksek hidrasyon nedeniyle merkezi sinir sisteminin gecikmiş gelişimi;
 • Hormon vazopressin üretiminin ihlali (antidiüretik hormon) – çocuklarda nokturnal enürezis en sık olarak bu özel hastalıktan kaynaklanır;
 • Genitoüriner sistemin bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkları – erkeklerde sistit, üretrit, piyelonefrit, vulvovajinit, balanit veya balanopostit;
 • Solucan istilası ;
 • Alerjik hastalıklar – dermatit, astım , ürtiker .

Genellikle doktorlar, ailedeki skandalların, ebeveynlerin ayrılmasının, sevilen bir hayvanın kaybının, alınan korkunun, arkadaşların alaylarının ve ikamet değişiminin neden olduğu çocuklarda stres idrar kaçırma durumuyla ilgilenmek zorundadır.

Doktorlara göre, 3 yaşındaki çocuklarda gece inkontinansının nedenleri, tek kullanımlık çocuk bezlerinin uzun süreli kullanımıdır; bunun sonucu olarak çocuğun vücudunu hissetmediği ve idrar yapma dürtüsünü hissetmediği görülmektedir.

Çocukta enürezis belirtileri

Her şeyden önce, genç hastalarda idrar kaçırma durumunun bağımsız bir sorun olmadığını, fakat nörojenik, hormonal veya bulaşıcı bir yapıya sahip olan vücudun rahatsızlıklarının bir kombinasyonu olduğunu anlamak önemlidir. Enürezis gündüz veya gece hakim olmak için kalıcı veya epizodik olabilir.

Klinik olarak, patoloji kendini aşağıdaki gibi gösterir:

 • Kendiliğinden oluşan mesanenin tamamen boşaltılması;
 • Kahkaha sırasında idrar toplanması, egzersiz, zorlama, uyku;
 • Enfeksiyöz bir doğadaki enüreziye genellikle idrar yaparken ağrı ve keskinlik, idrarda kan veya irin atılması, vücut ısısında periyodik artış ve ateş eşlik eder;
 • Çocuklarda enürezisin eşlik eden belirtileri, izolasyon, sinirlilik, psiko-duygusal istikrarsızlık, kekemelik, kırılganlık, uyku bozukluklarıdır.

Çocuklarda yatak ıslatma

çocukluk gecesi enürezis insidansı, program

En sık, doktorlar gece enürezis ile yüzleşmek zorundadır ve patoloji sadece çocuklarda değil, 12-16 yaşları arasındaki ergenlerde de görülebilir.

Çocuklarda gündüz idrar kaçırma yoksa ve istemsiz idrar yapma sadece gece uykusu sırasında meydana gelirse – çoğu durumda patoloji kalıtsal yatkınlık ve sinir sisteminin olgunlaşmasının özelliğinden kaynaklanır.

Probleme doğru yaklaşım, ailede sakin bir durumun organizasyonu ve olası enfeksiyon ve iltihaplı hastalıkların zamanında teşhis ve tedavisi, enürezis nedeni olarak istemsiz idrara çıkma durumundan kurtulabilir.

Çocukluk çağı enürezis teşhisi

İstemsiz idrara çıkma ile çocuğun muayenesi öncelikle enürezis nedenini belirlemeyi amaçlar, bu nedenle sadece bir ürolog değil, diğer dar uzmanlar tanısal işlemlerde yer alabilir.

Üriner inkontinansın teşhisi şunları içerir:

 • Çocuğun yaşam öyküsünün toplanması – annede hamilelik seyri, genitoüriner sistemin geçmiş hastalıkları, ailedeki durum;
 • Genel durumun görsel değerlendirmesi – çocukla sohbet, davranışının yeterliliğinin bir değerlendirmesi;
 • Dış genital organların incelenmesi ve lomber bölgenin palpasyonu;
 • Laboratuvar testleri – idrar testleri: Nechyporenko ve diğerlerine göre bakteri kültürü, Zimnitsky'ye göre örnekleme ;
 • Retroperitoneal boşluk ve mesanenin ultrasonu;
 • Kontrast ürografi;
 • Gerekirse, invaziv prosedürler yapmak – sistoskopi, uresistoskopi, sistometri, mesane kaslarının elektromiyografisi;
 • EEG, Echo EEG, kraniografi, MRG veya bilgisayarlı tomografi gibi bir çocukta olası enürezis nedeni olarak nörolojik durumu değerlendirmek;
 • Dar uzmanların danışmanlığı – bir psikiyatr, psikolog, nörolog.

Çocuklarda idrar kaçırma tedavisi (enürezis)

Çocuklarda enürezis için özel bir tedavi henüz bulunamamıştır, patolojinin tedavisi idrar tutamamaya neden olan nedenleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır:

 1. Ürogenital sistemin organlarının konjenital malformasyonları – defektin (plastik sfinkter, üretra, dikiş fistülünün) giderilmesine yönelik cerrahi girişimlerin yapılması;
 2. Enflamatuar bulaşıcı hastalıklar – antibiyotikler ve antibakteriyel ilaçlar;
 3. Psikotravma – bir psikolog veya psikiyatr ile terapi seansları, sakinleştirici reçeteler, gerekirse sakinleştiriciler;
 4. Nootropik ilaçlar – kalıtım ya da doğum travması nedeniyle sinir sisteminin olgunlaşmamışlığı.

Bir çocukta enürezisin gelişiminin türü ve sebebi ne olursa olsun, sorunu başarılı bir şekilde çözmek için ebeveynler ona gerekli koşulları sağlamalıdır:

 1. Ailede olumlu psikolojik durum;
 2. Bir çocuğun uyanık ve zorla dikilmesi gece
 3. Akışkanın yatmadan önce, özellikle uyarıcı bir sinir sistemi etkisiyle sınırlandırılması – gazlı içecekler, kahve, siyah çay, kakao;
  Stresin giderilmesi.

Ayrıca, fizyoterapi yöntemleri bebeklerde idrar kaçırma tedavisinde çok etkili yöntemlerdir:

 • D'Arsonval;
 • Elektro;
 • elektroforezi;
 • Akupunktur ve diğerleri.

Çocuk halk ilaçlarında enürezis tedavisi

Üriner inkontinans tedavisi için birkaç etkili halk ilacı vardır:

Bal – geceleri bir çocuğa 1 tatlı kaşığı bal verin (tabii ki bebek alerjik değilse). Bu iyileştirici ürün, merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir, böbrekler üzerindeki yükü azaltır, vücuttaki sıvıyı korur. En az 10 gün boyunca tedavi süresi.

Dereotu tohumları – 1 çorba kaşığı tohumdan 0.5 litre kaynar su dökün ve soğumaya bırakın. Elde edilen infüzyonu süzün, günde 3 defa ½ fincan içmek için.

İsveç kirazı – yabanmersini yaprağı ve meyveleri 1 çorba kaşığı alın, iki bardak kaynar su dökün ve 5 dakika boyunca bir su banyosunda pişirin, daha sonra soğutun, süzün ve günde 3 kez 1 çorba kaşığı infüzyon içilir.

Çocuklarda enürezis geleneksel tedavi yöntemleri doktor tarafından verilen tıbbi tedaviye iyi bir tamamlayıcı olabilir, ancak yerini alamaz.

Probleme entegre bir yaklaşım, idrar kaçırma durumundan hızla kurtulmaya ve hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Источник: http://tr.medic-attention.com/nederzhanie-mochi-u-detej-enurez_default.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть