Çocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman olmalı?

Diş sağlığının çocukların bedensel ve zihinsel gelişimindeki önemi

Çocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman olmalı?

Sağlıklı bir beden için aldığımız besinlerin ilk durağı ağzımızdır. Sindirimin birinci basamağı olan dişlerin, öğütme görevlerini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Sağlıksız bir ağız çocuğun beslenmesini de doğrudan etkiler.Dişleri ve dişetleri problemli olan bir çocuk, aldığı besinleri yeterince iyi öğütemez.

Bu lokmaları bütün olarak yutmasına, gıdalarla beraber hava yutmasına sebep olur. Aynı zamanda çocuk çürük olan dişler yüzünden ağrı duyduğundan belli besinleri tüketmekten kaçınabilir. Özellikle dişlerinin arasına sıkışıp kalan ve canını yakan lifli gıdaları yemekten uzak durur.

Ne yazık ki süt dişleri “nasıl olsa yenisi gelecek “ düşüncesi ile pek önemsenmez. Halbuki süt dişleri, çocuğun beslenmesini, yeni gelecek olan dişlerinin düzgün bir şekilde çenede yer almasını,Çene gelişiminin düzgün ve sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.

Süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını gerektiren diğer bir sebep de çocuğun artık sosyal yaşamda da bir yerinin olmasıdır. Konuşma yetisi, sesleri ve harfleri düzgün bir şekilde çıkarabilme, gene süt dişleri sayesinde olur.

Tüm bunların yanında bütün gün kahkahalar atan miniklerin gülümsediklerinde kötü kokan ve çürük dolu bir ağza sahip olmaları, utanma duygusu ile birlikte diğer arkadaşlarından uzaklaşmalarına sebep olabilir.

Bütün bu nedenlerden ötürü süt dişleri, yerine yenileri gelene kadar sağlıklı bir şekilde ağızda kalmalıdır.

Küçük yaşta ağız – diş muayenesi: çocuğun diş hekimi ile tanışması ve ilk muayenede nelere dikkat etmek gerekir?

İlk diş hekimi muayenesi kısa ve tanışma şeklinde olmalıdır. İlk ziyaretinde öncelikle merak ve merağın yerini alacak olan kaygı görülür. Çünkü gerek hekim, gerekse onu çevreleyen aletler çocuk için birer bilinmeyendir. Çocuğun ilk aradığı şey güvendir.

Çocuğun önce tanıması, öğrenmesi;  ancak kendini güvende hissettikten sonra yapılan işleme katılması beklenmelidir.

Çocuk nasıl hazırlanmalı?

•    İlk muayeneden önce bu konuda yazılmış hikaye kitapları okunması, konu ile ilgili çizgi filmler, çocukları ilk deneyimlerine hazırlayabilirler.

•    Tedavi öncesinde “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmamak gerekir. Bu tarz cümleler çocukların bilinçaltında acı olabileceği fikrini doğurur.

•    Çocuğa geçmiş deneyimlerinden olumlu cümlelerle bahsetmek, büyük önem taşır.

•    Eğer tedaviyi reddederse sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurulmamalıdır. Çünkü korkutmak için bahsettiğiniz tüm bu işlemler, bir gün çocuğunuz için gerekli tedaviler olabilir.   

İlk diş hekimi ziyaretinde neler yapılır?

İlk muayenede çocuğun tüm dişlerine bakılır. Çocuğun yaşı ve motivasyonuna göre ilk görüşme sadece tanışmayla da geçebilir. Çok korku duyuyorsa ilk birkaç seans çocuğa hiçbir tedavi yapılmadan sadece çocuğun korkusunu yenmeye yönelik konuşmalar ve alıştırmalar yapılır.

Genelde var olan sorunların tespiti ve tedavi yöntemleri belirlenir. Çocuk için sıkıntılı olmayan fissür örtülmesi, flour uygulaması gibi işlemlerin bu seansta yapılması mümkün olabilir. Bu çocuğun aklındaki; neden orada olduğu ve ne gibi şeylerle karşılaşacağı sorularının yanıtlarını bulmasını kolaylaştırır.

İşlemler yapılırken kullanılacak aletler çocuğa tanıtılır ve bazı aletleri onların denemesine izin verilebilir. İlk muayenede canı yanmayan, bilinmezlerden kurtulan ve mutlu ayrılan bir çocuk, daha sonraki randevularına çok daha rahat gelecektir.

Zor bir tedavi yapılacak olsa bile, ilk ziyarette çocuk ile hekim arasında güçlü bir güven duygusu oluşturmak zorlu görünen bazı deneyimleri kolaylıkla aşmayı sağlayabilir.

İlk muayenede ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar!

Genellikle aileler kendi korku ve endişelerini çocuklarına yansıtırlar. Bu da çocuğun tedavi esnasında pozitif davranışlarını olumsuz etkilemektedir.  Tamamen iyi niyetli olarak söylenen ” acıdı mı?” “İyi misin? “”Aç yavrum ağzını”   “ aferin “ “ ben buradayım merak etme “ gibi söylemler çocuğun diş hekimi ile olan kooperasyonunu olumsuz yönde etkiler.

Tedavi esnasında çocuk, direktiflerini tek bir kişiden almalıdır. Aynı anda birden fazla kişinin konuşması çocuğun aklını karıştırır ve tedirginliğini artırır.Çocuğu tedavi olması konusunda asla zorlamamak, tehdit etmemek ya da ödül teklif etmemek son derece önemlidir.

Tedavi planı ile ilgili ayrıntıları çocuğun yanında konuşmak, duyduğu şeylerle ilgili önyargı oluşturmasına ve ürkmesine sebep olabilir.

İlk diş hekimi ziyareti ne zaman olmalı?

Bebeğin ilk süt dişinin çıkması ile yani ilk 6–9 aylık dönemde veya çocuk bir yaşını doldurmadan önce mutlaka diş hekimi muayenesinin yapılması gerekir. Bu ilk muayenede bebeğin ağız ve diş bakımı konusunda bilgi alınabilir ve çocukta erken dönemde görülebilecek sorunlar tespit edilebilir.

Bebeğin parmak emme, yalancı emzik kullanımı, biberon kullanımı gibi alışkanlıkları da bu seansta değerlendirilmelidir.

Özellikle uyku esnasında çocuğun biberonla uyuması sütün/meyve suyunun dişler üzerine kalmasına ve uyku esnasında tükürük akışı azaldığı için dişlerin çürümesine sebep olur.

Çocukların uykuya süt veya meyve suyu olan biberonla geçmesi, çürük riski açısından oldukça ciddi bir tehdir.

Central Hospital
Diş Dr.
Dt. Haluk Divanoğlu

Источник: //hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/654296-cocugun-ilk-dis-muayenesinde-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Çocukların Diş Muayenesi

Çocuklarda ilk diş muayenesi ne zaman olmalı?

Düzenli diş muayeneleri, önleyici sağlık hizmetlerinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Bir diş muayenesi sırasında, diş doktoru veya diş sağlığı uzmanı çocuğunuzun dişlerini temizleyecek ve diş çürüğü riskini değerlendirecektir.

Çocukların diş muayenesi, dolgu veya florür tedavisi gibi çok çeşitli koruyucu tedbirlerin uygulamasını içerebilir. Çocukların diş muayenesi aynı zamanda röntgen ve diğer teşhis işlemlerini de gerektirebilir.

Çocukların diş muayenesi sırasında, diş doktoru veya diş sağlığı uzmanı, çocuğunuzun yeme ve ağız temizliği alışkanlıklarını tartışacak, gerekli fırçalama ve çalkalama tekniklerini gösterecektir. Bu sırada, görüşülecek diğer konular arasında, ağız yaralarından korunma, ergenler için tütün, madde kullanımı veya ağız pirsingleriyle ilgili sağlık riskleri de yer alabilir.

Neden Yapılır?

Düzenli diş muayenesi çocuğunuzun ağız sağlığını korur. Diş muayeneleri, diş doktoruna, çocuğunuzun diş bakımı hakkında ipuçları verme ve herhangi bir sorunu erken, yani tedavisinin mümkün olduğu bir zamanda tespit etme imkanı sağlar.

Diş muayenesine ne zaman gidilir?

Çocuğunuzun ne sıklıkla diş muayenesine gideceğini, yaşı, sağlığı ve diş çürüğü gibi çeşitli faktörler belirler. Şu ilkeleri göz önünde bulundurun:  

 • 6 aylık ila 1 yaş dönemi. Diş doktorları ve konunun uzmanları, bir çocuğun ilk diş muayenesinin, ilk dişi çıktıktan sonra ve ilk yaş gününü geçirmeden yapılmasını tavsiye eder.
 • Yürüme çağı, okul çağı çocukları ve ergenler. Çocuğunuzun ilk dişçi ziyaretinden sonra, dişlerini yılda en az bir kere, tercihen altı ayda bir muayene ettirin. Çocuğunuz, diş çürüğü veya diğer ağız sağlığı sorunları konusunda yüksek risk taşıyorsa diş doktoru, daha sık muayene ettirmenizi önerebilir.

Hazırlık

Çocuğunuzun ilk diş muayenesini planlamadan önce, onu aile diş doktorunuza götürmenin mi yoksa bir pediatrik diş doktoruna götürmenin mi daha yararlı olacağına karar vermelisiniz.  Pediatrik diş doktoru, bebeklerden gençlere kadar, çocuklara ağız bakımı sağlamada uzmandır ve genellikle çocuklar için özel olarak tasarlanmış ekipmana ve çocuk dostu muayenehanelere sahiptir.

Çocuğunuzu diş muayenesine hazırlamak için:

 • Çocuğunuzun ziyaretinin iyi zamanlayın. Çocuğunuzu diş muayenesine götürmek için, çok iyi dinlenmiş ve zorluk çıkarma ihtimalinin düşük olduğu bir zamanı seçin.
 • Pozitif olun. Çocuğunuzla, diş muayenesi hakkında konuşurken, “ağrı” veya “acı” gibi kelimeler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine çocuğunuza diş doktorunun, onun dişlerinin sağlıklı olabilmesi için özel araç gereçler kullandığını söyleyin. Çocuğunuza bir diş doktoruna gittiğinizi de hatırlatın, ama geçmişte yaşadığınız olumsuz diş doktoru deneyimlerinden bahsetmeyin.
 • Çocuğunuzu dinleyin. Çocuğunuzu, diş doktoruna gitme veya diş muayenesi olma gibi konularda korkularını sizinle paylaşması için cesaretlendirin.

Ne Beklemelisiniz?

Diş muayenesinde neler yaşanacağı, çocuğunuzun yaşı ve tedavi gereklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

6 aylık ila 1 yaş dönemi

İç dudakların estetiği sonraki tamamen diş dudaklarin içinde kalmis yani kapali bir vulva görünümüne kavusabilirmiyim muayene ucretlimi bu amaliyat fi… devamı

Diş doktoru veya diş sağlığı uzmanı, çocuğunuzu bir masa üzerine yerleştirerek veya siz çocuğunuzu kucağınızda tutarken muayeneyi gerçekleştirecektir. Daha sonra, diş doktoru ya da diş sağlığı uzmanının şunları yapması muhtemeldir:

 • Çocuğunuzun ağız temizliğini ve genel sağlığını, yeme içme alışkanlıklarını ve diş çürüğü riskini değerlendirir.
 • Islak bir diş fırçası yardımıyla çocuğunuzun dişlerindeki leke veya tabakaları çıkarır.
 • Uygun temizleme tekniklerini gösterir.
 • Çocuğunuzun beslenme yoluyla ne kadar florür aldığını ve ağız temizliği ürünlerinin kullanımını değerlendirir. Eğer gerekirse florür takviyesi yazar veya çocuğunuzun dişlerine lokal florür tedavisi uygular.
 • Dilde, yanakların içinde ve damakta yara veya yumru olup olmadığına bakar.
 • Emzik kullanımı ve parmak emme gibi çocukluk alışkanlıklarının etkilerini değerlendirir.
 • Ağız yaralanmalarından çocuğunuzu korumaya yardımcı olmak için yöntemler önerir.

Yürüme çağı, okul çağındaki çocuklar ve ergenler

Düzenli checkuplar sırasında, diş doktoru veya diş sağlığı uzmanı çocuğunuzun ağız temizliğini ve genel sağlığını, yeme ve içme alışkanlıklarını ve diş çürüğü risklerini değerlendirmeye devam edecektir. Çocuğunuzun dişlerini temizlemeye ek olarak, diş doktoru veya diş sağlığı uzmanı şunları da yapabilir:

 • Ağız röntgenleri alır, diğer tanı işlemlerini uygular.
 • Azı dişlerini ve çürümeye eğilimli diğer arka dişleri onarmak için fissür örtücüler (ince, koruyucu plastik dolgu) uygular.
 • Dişlerdeki oyuk ve eksiklikleri onarır.
 • Çocuğunuzun üst ve alt dişlerinin üst üste oturması ve konuşma gelişimiyle ilgili herhangi bir sorunu olup olmadığına bakar.
 • Parmak emme, çene kenetleme veya tırnak yemenin etkileri konusunda çocuğunuza danışmanlık yapar.
 • Ağızlık gibi ortodonti öncesi kimi tedbirlere başvurabilir veya çocuğunuzun dişlerini düzeltmek ve ısırma şeklini ayarlamak için ortodonti tedavileri önerir.

Çocuğunuz yaşı ilerledikçe diş muayeneleri, kötü beslenme, sigara içme, tütün çiğneme, yeme bozuklukları, ağız pirsingleri ve temas sporlarında ağız muhafazası takmamakla ilgili ağız sağlığı risklerinin yanı sıra yirmi yaş dişinin (üçüncü azılar) çekilmesi ihtimali üzerine danışmanlık da içerebilir.

Ağız içi röntgenler  

Ağız içi röntgenleri, diş doktorunun çocuğunuzun ağzınızın özel bir bölgesinin detaylı görüntülerini elde etmesini sağlar. Röntgen filmleri geleneksel olarak karanlık bir odada banyo edilir. Ama daha yeni bir teknik, röntgen görüntülerinin bilgisayara gönderilmesini ve ekranda görüntülenmesini olanaklı kılmıştır. Çeşitli ağız içi röntgen türleri arasında şunlar yer alır:

 • Bite-wing. Bu röntgen türü diş doktorunun üst ve alt dişlerin kronlarını görmesini olanaklı kılar. Bite-wing röntgeni sırasında, çocuğunuzun röntgen çekilirken röntgen filmi tutacağını ısırması gerekir.
 • Periapikal. Bu röntgen türü, diş doktorunun bir diş kökünün uç kısmını görmesini olanaklı kılar.
 • Okluzal. Bu röntgen türü, diş doktorunun çene kapandığında üst dişlerin ve onlara karşılık gelen alt dişlerin birbirine oturup oturmadığını görmesini sağlar.
 • Panoramik. Bu röntgen türünde röntgen, diş doktoruna tüm ağzın kapsamlı bir görüntüsünü verir.

Röntgenler genel olarak her dişçi ziyaretinde gerekli olmaz. Eğer röntgenden kaynaklanan radyasyona maruz kalma konusunda endişeler taşıyorsanız diş doktorunuzla konuşun.

Diş kalıbı  

Bazı durumlarda diş doktorunuz, çocuğunuzun dişlerinin ve ağız dokusunun bir kopyasını oluşturmak için diş kalıbının alınmasını tavsiye edebilir.

Diş doktoru ve diş sağlığı uzmanı at nalı şeklindeki plakları yumuşak, jelatin benzeri bir maddeyle doldurur ve bunları üst ve alt dişlerinize yerleştirir.

Birkaç dakika sonra, plaklar alınır ve ağzınıza ait bir diş kalıbı oluşturmak üzere kullanılır.

Sonuçlar

Diş muayenesinin ardından, diş doktoru veya diş sağlığı uzmanınız, çocuğunuzun diş çürüğü riski ve diğer ağız sağlığı sorunları hakkında sizinle konuşacaktır. Bu sorunları iyileştirmek ve çocuğunuzun ağız sağlığını korumak için alabileceğiniz önlemlerin neler olabileceğini açıklayacaktır.

Diş doktoru veya ağız sağlığı uzmanınız, aynı zamanda size bir sonraki ziyaretin ne zaman olacağını da bildirir; bu süre, genellikle altı ay sonrasıdır.

Eğer diş çürüğü veya dişeti hastalığı konusunda çocuğunuz yüksek risk taşıyorsa ya da başka ağız sağlığı sorunları varsa, diş doktorunuz veya diş sağlığı uzmanınız, çocuğunuzun daha sık çekapa gelmesini önerecektir.

Источник: //www.hemensaglik.com/makale/cocuklarin-dis-muayenesi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..