Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık nasıl geçer? Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir?

Çocuklarda Kabızlık

Zaman zaman herkes kabızlık problemi yaşamaktadır. Ancak çocuklarda kabızlık anne babalar için özellikle can sıkıcı olabilir. Çocuklarda kabızlık çocuğun haftada bir veya iki kere tuvalete çıkması anlamına gelmektedir.

Bu durumda dışkı çoğunlukla sert, kuru ve yumru şeklindedir.

Peki çocuklarda kabızlık nasıl geçer? Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir? Yazımızın devamında evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel yöntemlerden söz edeceğiz.

Çocuklarda kabızlık oluştuğunda eş zamanlı olarak karın ağrısı, postür değişikliği, altına kaçırma, iştah kaybı, mide bulantısı, davranış değişiklikleri ve genel olarak hasta hissetme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda kabızlık farklı türlerde olabilir. Örneğin akut kabızlık, kronik kabızlık, fonksiyonel kabızlık, idiyopatik kabızlık ve pseudo kabızlık çocuklarda görülen kabızlık türleri arasındadır.

Hippokratia dergisinde 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada çocuklarda kabızlık türleri arasında en çok fonksiyonel kabızlık görüldüğü belirtilmiştir. Çocuklarda kabızlık vakalarının %90-95’i fonksiyonel kabızlıktır.

Fonksiyonel kabızlık çocuğun dışkı yaparken ağrı duyması nedeniyle dışkı yapmaktan kaçınması sonucu ortaya çıkar. Genellikle çocuklarda kabızlık ile birlikte dışkıyı tutamama ve bağırsaklarda fazla dışkı birikmesi nedeniyle altına kaçırma görülebilmektedir.

Çocuklarda kabızlık neden olur?

Çocuklarda kabızlık nedenleri şunlar olabilir:

 • Genler,
 • Düşük lifli beslenmek,
 • Süt veya buğday gibi gıda intoleransı vakaları,
 • Dışkıyı tutma alışkanlığı,
 • Yiyecekleri yeterince çiğnememe,
 • Yeterli su içmeme,
 • Kas elastikiyetinin zayıf olması,
 • Fonksiyonel mide-bağırsak problemleri,
 • Huzursuz bağırsak sendromu,
 • Duygusal problemler.

Antasitler, narkotikler ve antidepresanlar gibi bazı ilaçların yan etkisi olarak da çocuklarda kabızlık ortaya çıkabilir.

Çocuklarda kabızlık ihmal edildiği takdirde ciddi rahatsızlık yaratabilir ve dışkıyı tutma güçlüğü, hemoroit, anal fissür ve benzeri problemlere yol açabilir. Ayrıca kabızlık vücuttan toksinlerin atılmasına engel olarak zaman içerisinde kilo almaya neden olabilir.

Çocuklarda kabızlık tedavi edilebilir bir durumdur. Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler ve çocuğunuzun yaşam tarzında yapacağınız küçük değişiklikler çocuklarda kabızlık vakalarını önlemek için çok yardımcı olacaktır.

1 Lifli Gıdalar

Çocuklarda kabızlık tedavisi için yapabileceğiniz ilk şey lif alımını arttırmaktır. Lif doğal bir laksatif olarak dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar.

Çocuklar için günlük tavsiye edilen lif alım miktarı 1000 kalori için 14 gramdır.

1999 yılında Journal of Pediatric and Gastroenterology Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada lif tüketiminin az olmasının çocuklarda kronik idiyopatik kabızlık etiyolojisinde önemli rol oynadığı belirtilmiştir.

2012 yılında yayınlanan bir diğer araştırmada da araştırmacılar beslenme yoluyla alınan lifin kabızlık şikayeti olan kişilerde dışkılama sıklığını arttırdığını gözlemiştir.

2 Sıvı Alımının Arttırılması

Çocuklar gün içerisindeki aktivitelerinin içinde su içmeyi unutma eğilimindedir. Bu da vücutlarının susuz kalmasına yol açmaktadır. Susuzluk çocuklarda kabızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Su sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışması için önemlidir. Vücutta yeterince su bulunmazsa dışkı sertleşir ve atılması zorlaşır.

2013 yılında yayınlanan bir araştırmada lif tüketimi ve sıvı alımının az olması sonucunda kabızlık şikayetlerinin arttığı belirtilmiştir. Bu nedenle çocuğunuzun su içtiğinden emin olunuz. Ayrıca gün içerisinde meyve suyu ve diğer sağlıklı içecekleri de içmesini sağlayınız.

Sade su veya içerisine bir miktar meyve suyu katılmış su çocuğun yeterli suyu almasını sağlayacaktır. Çocuğunuz su içmekten hoşlanmıyorsa suyu meyve suyu, Hindistan cevizi suyu, sebze suyu vb. ile karıştırabilirsiniz.

6 aydan küçük çocukların su ihtiyacı için anne sütü yeterlidir.

3 Mide Masajı

Mide masajı kabızlık şikayetlerini gidermede oldukça etkilidir. Çocuklarda kabızlık tedavisi için çocuğunuzun mide ve alt karın bölgesine hafifçe baskı uygulayarak masaj yapmanız bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

2007 yılında British Journal of Learning Disabilities dergisinde yayınlanan bir araştırmada  karın masajının dışkının daha normal bir yapıda olmasını sağladığı belirtilmiştir.

 1. Bir miktar Hindistan cevizi yağı veya zeytin yağını çocuğunuzun karnına birkaç damla dökün.
 2. Saat yönüne doğru 5 dakika boyunca masaj yapın.
 3. Bu masajı gün içerisinde birkaç kere tekrarlayın.

4 Ilık Duş

Ilık duş almak çocuklarda kabızlık vakalarında karın kaslarını rahatlatarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Besinlerin vücuttaki hareketini hızlandırır ve gaz sancısını da giderir.

Duş suyuna Epsom tuzu (İngiliz tuzu) da ekleyebilirsiniz. Yemek sodası eklemek de özellikle anal fissür şikayetlerinde ağrı ve kaşıntıyı azaltacaktır. Magnezyum yönünden zengin olan Epsom tuzu kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

2017 yılında European Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir raporda magnezyum ve sülfat yönünden zengin olan Epsom tuzunun kabızlık şikayetlerini azalttığı belirtilmiştir.

 • Küveti veya çocuğunuzun oyun havuzunu bir miktar ılık suyla doldurun. İçerisine 1-2 çay kaşığı yemek sodası ekleyin. Çocuğunuzu 15-20 dakika bu suda oturtun.
 • Alternatif olarak ılık banyo suyuna 2 bardak Epsom tuzu ekleyin. Bu suyun içerisinde 15 dakika oturmasını sağlayın. Bu işlemi her hafta tekrarlayabilirsiniz.

5 Düzenli Egzersiz

İster yetişkin olun ister çocuk, düzenli egzersiz sindirim ve kabızlık problemlerini gidermede temel öneme sahiptir. Düzenli egzersiz yapmak yiyeceklerin sindirim sistemindeki hareketini hızlandırır ve bağırsak kaslarının kasılıp gevşemesine yardımcı olarak dışkının hareketini kolaylaştırır.

Diğer yandan çocuklarda hareketsizlik bağırsakları zayıflatarak düzenli bağırsak hareketlerine engel olmaktadır.

2014 yılında Plos One dergisinde hareketsizlik ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle ergenlerde kabızlık vakalarının arttığı belirtilmiştir. Düzenli egzersiz ve hareketlilik çocuklarda kabızlık şikayetini azaltacaktır.

Çocuklar için en iyi egzersiz yöntemi yürümek ve hareketli oyunlardır. Özellikle bağırsak hareketlerini kolaylaştırmak için yemekten sonra 30 dakikalık yürüyüş ve hareketli oyunlar etkili olacaktır.

Çocuklarda kabızlık problemini gidermek için yüzme, bisiklet sürme, yoga gibi aktiviteler de faydalıdır.

6 Kuru Erik

Çocuklarda kabızlık şikayetini gidermenin en iyi yollarından biri de kuru eriktir. Kuru erik lif ve sorbitol yönünden zengindir. Bu özellikleri sayesinde dışkıyı yumuşatır ve daha kolay atılmasını sağlar.

2011 yılında Alimentary Pharmacoloy & Therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırmada kuru erik, kuru kayısı gibi yiyeceklerin hafif-orta düzeyde kabızlık tedavisinde psilyumdan daha güvenli, lezzetli ve daha etkin olduğu belirtilmiştir.

 • Çocuğunuza günde 3-4 adet kuru erik yedirin.
 • 2-3 kuru erik ile sütü blenderdan geçirerek çocuğunuza sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz.

7 Rezene Tohumu

Rezene tohumu çocuklarda kabızlık şikayetlerini gidermede etkilidir. Rezene tohumu sindirim sisteminde kas hareketlerini yumuşatarak sağlıklı sindirimi ve düzenli bağırsak hareketlerini sağlar.

 • 1 bardak rezene tohumunu kavurun. Öğütün ve elekten geçirin. Elde ettiğiniz tozu bir kavonozda saklayın. Bu tozdan er gün yarım çay kaşığı bir bardak suya ekleyip karıştırın ve çocuğunuza içirin.
 • Alternatif olarak çocuğunuza rezene çayı içirebilirsiniz. Rezene çayı hazırlamak için bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı ezilimiş rezene tohumu ekleyin. 5 dakika bekletin ve süzün. Bu çayı çocuğunuza her gün içirin.

8 Pisilyum

Pisilyum doğal bir laksatiftir ve hem yetişkinlerde hem çocuklarda kabızlık tedavisinde etkilidir. Pisilyum çözülebilir ve çözülemeyen lifler yönünden zengin olup dışkıdaki su miktarını arttırır. Sonuç olarak dışkı yumuşar ve atılması kolaylaşır.

 1. Yarım çay kaşığı pisilyumu bir bardak ılık suya ekleyin.
 2. Bu karışımı çocuğunuza içirin.

Pisilyum aynı zamanda kapsül olarak da eczanelerde bulunabilmektedir. Bu takviyeleri çocuğunuza vermeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Dikkat: Çocuğunuza pisilyum verirken midesini bozmaması için bolca su içiriniz.

9 Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı doğal bir laksatiftir ve bağırsak hareketlerini sıklaştırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı metabolizmayı hızlandırır ve dışkının vücuttan daha kolay atılmasını sağlar.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi için de önemli olan yağ asitlerini içermektedir.

Çocuğunuza her gün 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içirebilir veya bu miktardaki yağı çocuğunuzun sütüne, çorbasına veya diğer içeceklerine ekleyebilirsiniz.

10 Sağlıklı Bağırsak Alışkanlıkları

Düzenli tuvalet saatleri edinmek çocuklarda kabızlık problemini gidermeye yardımcı olabilir. İnsan vücudu bir saat gibi çalışır ve bir rutine bağlanmak ritmini korumasına yardımcı olur. Dolayısıyla çocuğunuzun sabah ilk önce ve gün içinde her öğünden sonra tuvalete gitmesini sağlamak vücudun düzene girmesini sağlar.

Çocuğunuzun her öğünden sonra 10 dakika olmak üzere günde toplam 30 dakikayı tuvalette geçirmesini sağlayabilirsiniz. Bir düzene oturana ve onlara hatırlatmanıza gerek kalmayana kadar bu düzeni devam ettiriniz.

Ayrıca küçük çocukların tuvalete doğru bir şekilde oturması sağlanmalıdır. Ayaklarının altına bir yükseklik koyarak daha rahat hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Mümkünse çocuğunuzun alaturka tuvaleti kullanmasını sağlayınız. Alaturka tuvalet hem yetişkinlerde hem çocuklarda kabızlık problemini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca çocuğunuza tuvaleti geldiğinde tuvaletini tutmaması gerektiğini öğretiniz.

Çocuklarda Kabızlık İçin İlave Öneriler

 • Çocuğunuz çocuklarda kabızlık yapan bir ilaç kullanıyorsa doktorunuza danışınız.
 • Yoğurt ve diğer probiyotik yiyecekleri çocuğunuzun bolca tüketmesini sağlayınız.
 • Çiğ meyve, sebze ve salatayı her gün tüketmesini sağlayınız.
 • Çocuğunuzun öğünlerde çok fazla yemesini önlemek için gün içerisinde üç ara öğün ve üç ana öğün şekilde beslenmesini sağlayınız.

Источник: //www.iyibakkendine.com/cocuklarda-kabizlik-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/

Kabızlık çocuklarda her geçen gün artıyor

Çocuklarda Kabızlık

Yaşa göre dışkı yapma sıklığının azalması ya da sert dışkılama olarak tabir edilen ve halk dilinde kabızlık olarak bilinen, tıp dünyasındaki adıyla “konstipasyon” sık karşılaşılan bir sorun.

Kabızlık genellikle geçici süre yaşansa da, bazı durumlarda kronikleşiyor ve çocukta şiddetli karın ağrısı ile sık sık idrar yolu enfeksiyonu gelişmesi gibi önemli sorunlara yol açabiliyor. Kabızlık denilince aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz fast food tipi beslenme geliyor.

Ancak aslında birçok etken çocuklarda kabızlık yapabiliyor. Dolayısıyla öncelikle altta yatan nedenleri belirlemek ve bu doğrultuda çözümler almak, tedavinin başarılı olmasında büyük önem taşıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Latif Abbasoğlu çocuklarda kabızlığa yol açan 8 nedeni anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Aşırı süt içmek

Özellikle bebeklerde anne sütünden inek sütüne geçişlerde aşırı inek sütü tüketmek, katı gıdalara geçişler ve mama konsantrasyonunun değiştirilmesi kabızlığa en sık yol açan nedenler arasında yer alıyor.

Fast food alışkanlığı

Eskiden meyve ve sebze yeme alışkanlıkları toplumda çok yaygın iken son zamanlarda bunun yerini fast-food tarzı beslenme aldı. Posalı ve sulu yemekler yerine katı gıdalarla beslenmek çocuklarda kabızlığı tetikleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Tuvalet ihtiyacını ertelemek

Kabızlığa neden olan bir başka önemli etken de çocukların okula başladıktan sonra tuvalet alışkanlığını düzenleyememeleri. Okul çağındaki çocuklar okulda tuvalete girmemek için okul öncesi çocuklar da oyuna ya da çizgi filme dalmaları veya herhangi bir şeyle oyalanlanmaları nedeniyle dışkıyı yapmayı erteliyorlar.

“Bu alışkanlık kabızlığı tetikleyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor” diyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Latif Abbasoğlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Bunların yanı sıra katı dışkı yapma sırasında oluşan ağrıdan korktukları için bağırsak hareketlerini önleyen çocuklar bunu tekrar tekrar yaparak dışkılamayı engelleyebiliyor.

Zamanla bu durum alışkanlık haline gelebiliyor.“

Kullanılan ilaçlar

Kronik kabızlık sorunu yaşayan çocukların çeşitli sağlık problemleri nedeniyle aldıkları ilaçlar da kabızlık yapabiliyor. Örneğin bebeklik döneminde kullanılan demir ilaçları bazen kabızlığı tetikleyebiliyor.

ÇOCUĞUM ÇOK AĞLIYOR

Çeşitli hastalıklar

Bazı sağlık problemleri de kabızlığa yol açabiliyor. Örneğin tiroit hormonlarının az salgılanması anlamına gelen hipotiroidi en sık kabızlık yapan hastalıklar arasında yer alıyor.

Kalın bağırsakta sinir sisteminin iyi gelişmemesi

Kabızlığa yol açan etkenlerden biri de kalın bağırsakta sinir sisteminin iyi gelişmemesi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Latif Abbasoğlu eğer bu konuda şüphe varsa biyopsiye kadar giden süreçle sinir hücrelerinin mutlaka iyi gelişip gelişmediğinin ortaya konması, hücreler gelişmemişse bu durumda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Makat bölgesindeki problemler

Kabız olan çocuğun muayenesinde “anal fissür” denilen çatlakların varlığının mutlaka araştırılması gerekiyor. Çünkü bazen anüs olması gerekenden biraz daha önde yerleşmiş oluyor ve bu durum da kabızlığa yol açabiliyor.

Bunun yanı sıra “anal stenoz” denilen, özellikle son yıllarda pediatri hekimlerinin farkındalığının sayesinde daha erken saptanan makat darlığı da kabızlık oluşturabiliyor. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Latif Abbasoğlu bu sorunların da mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Aksi takdirde kronik kabızlık sürecine davetiye çıkaran bir durum oluyor” diyor.

Psikolojik nedenler

Aile içi sonuçlar, yeni bir kardeş, okula başlama, anne baba ayrılığı gibi durumlar da kabızlık sorunlarına yol açabiliyor.

Çocuklarda kabızlık ve tedavisi

Günümüzde yeme alışkanlıkları gün geçtikçe abur cubur ve paketlenmiş, hazır gıdalara yönelmiş durumda. Öğün geçiştirmek amacıyla tüketilen abur cuburlar çocukların en sevdiği yiyecekler arasında yer alırken, çocuklarda kabızlığa da neden oluyor.

Çocuklardaki kabızlığa değinen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Genel olarak kabızlık obezite ile beraber gider. Obezite de çağımızın hastalığıdır.

Daha çok katı gıdalar ve atıştırmalıklar obezite ile beraber kabızlığa da yol açar” açıklamasında bulundu.

Kabızlığın her yaşta görüldüğünü vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Süt çocuklarında yani anne sütü veya mama ile beslenenlerde ise kabızlığın sebebi daha çok inek sütü alerjisidir.

Özellikle mama eklendikten sonra başlayan sert ve zor kaka yapma inek sütü alerjisinin habercisidir.

Bu durum makatta çatlağa da sebep olduysa bebek daha da çok zorlanır ve kaka yapmak istemez ve iş kısır bir döngüye girer” açıklamasında bulundu.

Anne sütü kabızlığı önlüyor

Bebeğe en uygun mamanın verilmesi gerektiğini belirten ve rutin mamalarla kabızlık sorunu yaşanıyorsa, doktoruyla konuşarak proteini yarı hidrolize veya tam hidrolize bir mamaya geçilebileceğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Süt çocukluğu döneminde kabızlığın en sık sebebi inek sütü alerjisidir.

Mama ile beslenen çocuklarda daha sık olmakla beraber anne sütü ile beslenenlerde de inek sütü alerjisi görüyoruz. Eğer ek gıdaya başlanmış bebek ise kayısı, siyah erik ve mevsimine göre zeytinyağlı sebze tüketilebilir. Bamya kabızlığı çözmede oldukça önemlidir.

6-9 ay arasında brokoli, kabak, kereviz, bezelye 9-10 aydan sonra ise baklagillerden fasulye nohut ve mercimek tüketilebilir” dedi. 

Kabızlık küçük çocuklarda yemeği reddetmeye sebep olabilir

Bol hareket etmenin ve su tüketmenin kabızlığı önlediğini söyleyen Dr.

Ela Tahmaz Gündoğdu “Makatta çatlak yaparsa çocuk canı acıdığından hiç kaka yapmak istemez ve bu da dışkı retansiyonuna (birikmesine) sebep olabilir.

Bağırsak boşalması iyi olmadığından karında şişkinlik, gaz çıkarma ve karın ağrısına, ileri dönemde de obeziteye neden olabilir. Ya da küçük çocuklarda yemeği reddetmeye sebep olabilir” şeklinde konuştu.

ANNE SÜTÜ FAYDALARI

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1046772-cocuklarda-kabizlik-nasil-gecer

Çocuklarda kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık yaygın bir sorundur. Çocuklarda kabızlık genellikle nadir bağırsak hareketleri veya sert, kuru dışkı ile karakterizedir.

Çocuklarda kabızlığa farklı faktörler sebep olabilir. Yaygın sebepler erken tuvalet eğitimi ve yemede değişikliği içerir. Şans eseri çocuklarda kabızlık geçicidir.

Çocuğunuzu basit yeme değişiklikleri için yönlendirmek – daha çok fiberce zengin meyve ve sebze yemek ve daha çok sıvı tüketmek gibi – kabızlıkla mücadele etmek için önemlidir. Çocuğunuzun doktoru onaylarsa bazı çocuklardaki kabızlık için laksatifler ile tedavi edilebilir.

Belirtileri

Çocuklarda kabızlık bulgu ve semptomları şunlardır:

 • Haftada üçten az bağırsak hareketleri
 • Geçerken sert, kuru ve zor bağırsak hareketleri
 • Bağırsak hareketlerini yaparken ağrı
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Çocuğunuzun iç çamaşırında sıvı veya çamura benzer dışkı izleri – dışkının rektumtda yedeklenmesinin bir işareti
 • Sert dışkı yüzeyinde kan

Çocuğunuzun bir bağırsak hareketinin ona zarar vereceğine dair korkularınız varsa, bunu önlemeyi deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun bacaklarını çapraz hale sokup, kalçalarına doğru kenetleyerek, bedene doğru bükün ve bu hareketler esnasında yüzünün ifadelerini kontrol edin.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Çocuklarda kabızlık genellikle ciddi bir durum değildir. Ancak kronik kabızlık komplikasyonlara veya altta yatan bazı durumların sinyallerine yol açabilir. Kabızlık iki haftadan uzun veya aşağıdaki gibi başka sorunlarla eşlik ediyorsa çocuk doktorunuzdan randevu alın:

 • Ateş
 • Kusma
 • Dışkıda kan
 • Karın şişliği
 • Kilo kaybı
 • Anüs çevresindeki ağrılı deri yaraları (anal fisür)
 • Anüste bağırsak çıkıntısı (rektal prolapsus)

Nedenleri

Kabızlık çok sık görülebilir, atık veya dışkı, sindirim sistemi yoluyla çok yavaş hareket ettiğinde, dışkının sertleşmesine ve kurumasına neden olur.

Birçok faktör, çocuklarda kabızlığa katkıda bulunmaktadır:

 • Kesinti. Çocuğunuz tuvaletten korkuyor veya oyun arasında oluşan bağırsak hareketlerini göz ardı ederek mola vermiyor olabilir. Bazı çocuklar dışarıdaki umumi tuvaletleri kullanmaktan rahatsızlık duydukları için bağırsak hareketleri kesintiye uğrayabilir. Büyük, sert dışkı nedeniyle ağrılı bağırsak hareketleri de kesintiye yol açabilmektedir. Şayet çocuğunuzun bağırsak hareketi esnasında canı yandıysa, onun bu üzücü deneyimi tekrar yaşamaması için önlemler alabilirsiniz.
 • Erken tuvalet eğitimi. Çocuğunuzun çok erken dönemde tuvalet eğitimine başlaması, çocuğunuzu isyancı ve dışkısını tutma eğilimi göstermesine neden olabilmektedir. Eğer tuvalet eğitimi bir savaş haline geldiyse, çocuğunuzun bu durumu isteyerek görmezden gelmesine ve hızlı bir şekilde istemsiz zor bir alışkanlık haline getirilmesine neden olabilir.
 • Beslenme değişiklikleri. Lif bakımından yeterince zengin meyve ve sebze veya çocuğunuzun sıvı ile beslenmemesi kabızlığa neden olabilmektedir. Çocuklarda görülen kabızlık durumunun en sık rastlanan nedeni, onların sıvı gıdalardan, katı gıdalara geçiyor olmalarıdır.
 • Rutin değişiklikleri. Çocuğunuzun rutininde herhangi bir değişiklik olduğunda, – örneğin seyahat gibi, sıcak hava veya stres gibi – bağırsak fonksiyonları bunlardan etkilenebilir. Çocuklar aynı zamanda ev dışında ilk defa okula başladıklarında da kabızlık yaşama olasılıkları yüksek olabilmektedir.
 • İlaçlar. Bazı antidepresanlar ve diğer çeşitli ilaçlar kabızlığa katkıda bulunabilmektedir.
 • İnek sütü alerjisi. İnek sütü veya çok fazla süt ürünleri tüketen çocuklarda (peynir ve inek sütü) oluşan bir alerji, bazen kabızlığa neden olabilmektedir.
 • Aile öyküsü. Ailesinde kabızlık sorunu olan kişilerin çocuklarında da kabızlık gelişimi yüksektir. Bu ayrıca paylaşılan genetik veya çevresel faktörlere de bağlı olabilir.
 • Tıbbi koşullar. Nadiren de olsa, çocuklarda kabızlık bir anatomik bozukluğu gösterebilir, metabolik veya sindirim sistemi problemleri veya altta yatan başka bir durum, buna neden olabilmektedir.

Randevuya hazırlık

Çocuğunuzun kabızlığı iki haftadan uzun sürecek olursa, büyük olasılıkla çocuğunuzun doktordan ilk tıbbi bakımı alması gerekir. Gerekirse çocuğunuzu sindirim bozuklukları konusunda (gastroentrolog) bir uzmana se edebilir.

Randevular kısa süreli olduğundan ve konuşulacak birçok konu olabileceğinden, randevunuza hazırlıklı gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada randevunuza hazır olmanızı sağlayacak ve doktorunuzun beklediği cevapları verebilmeniz için hazırlıklı olmanıza yarayacak ipuçlarını bulabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz

 • Randevu öncesi herhangi bir kısıtlama olup olmadığından emin olun. Randevunuzu aldığınız zaman, gitmeden önce çocuğunuzun uyması gereken herhangi bir diyet veya kısıtlama olup olmadığını öğrenin.
 • Çocuğunuzun yaşadığı belirtileri yazın, randevunuzun konusu açısından herhangi bir bağlantısı olmayan belirtileri dahi yazın. Çocuğunuzun yaşadığı bulgu ve semptomları yazmanız iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun kabızlığının başladığı tarih ve diğer herhangi bir bağlantılı durumu kaydedin. Dışkının görünüşü miktarı ve herhangi bir şekilde dışkı tipinde farklılıklarının (şekli, hacmi ve içeriği) yanı sıra çocuğunuzun neler yediğini ve içtiğini yazın.
 • Kişisel bilgilerinizi yazın, yaşanılan herhangi bir büyük stres veya büyük yaşamsal değişiklik buna dahil olmalıdır.
 • Kullanılan ilaçların bir listesini yazın, bunlara çocuğunuzun aldığı vitaminler ve takviyelerde dahil olmalıdır. Çocuğunuzun kabızlığı açısından almış olduğunuz önlemler hakkında doktorunuza bildirin.
 • Doktorunuza soracağınız soruların bir listesini yazın.

Çocuğunuzun doktoru ile geçireceğiniz zaman kısıtlı olabileceğinden, sormak istediğiniz soruları önceden hazırlamanız, randevu esnasında verimli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Kabızlık konusunda doktorunuza sorabileceğiniz temel sorular şunlardır:

 • Çocuğumun belirtilerinin en muhtemel nedenleri nelerdir?
 • Soruna neden olacak başka nedenler var mı?
 • Çocuğumun ne gibi testlere ihtiyacı olabilir?
 • Bu durum daha ne kadar sürebilir?
 • Ne tür bir tedavi öneriyorsunuz?
 • Çocuğumun beslenmesinde herhangi bir değişiklik yapmam gerekiyor mu?
 • Bir uzmanı görmemiz gerekiyor mu?
 • Reçeteli olarak yazmış olduğunuz ilaçlara ilave olarak alternatifler nelerdir?
 • Bu sorun ilaçlarla tedavi edilebilir mi?
 • Yanımda götürebileceğim herhangi bir broşür veya yazılı materyal var mı? Hangi internet sitelerini ziyaret edebilirim?

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz

Doktorunuz size bir dizi sorular soracaktır. Bu soruları cevaplandırmak ve gerekli zamanı ayırmak için hazırlıklı olun. Doktorunuz size şunları sorabilir:

 • Çocuğunuz kabızlık belirtilerini ilk olarak ne zaman yaşamaya başladı?
 • Çocuğunuzun belirtileri sürekli mi yoksa zaman zaman mı görülüyor?
 • Çocuğunuzun belirtileri ne kadar ciddi?
 • Çocuğunuzun belirtilerine iyi gelen herhangi bir durum var mı?
 • Çocuğunuzun belirtilerini kötüleştiren herhangi bir durum var mı?
 • Çocuğunuzun bağırsak hareketleri sonrasında, tuvalet suyunda veya tuvalet kağıdın da, dışkı ile karışık kan gördünüz mü?
 • Çocuğunuzun iç çamaşırında çamura benzer leke gözlemlediniz mi?
 • Çocuğunuz bağırsak hareketleri esnasında sorun yaşıyor mu?
 • Çocuğunuzun kabızlığına neden olabilecek bir aile öykünüz var mı?
 • Çocuğunuzun başladığı yeni bir ilaç veya kullandığı ilaçların dozajında herhangi bir değişiklik var mı?
 • Çocuğunuzun tuvalet eğitimi deneyimi nasıl gelişti?

Bu sırada ne yapabilirsinizDoktorunuza gitmeden önce, randevu zamanına kadar, çocuğunuzun kabızlığını rahatlatmanıza yardımcı olabilecek, yapabileceğiniz birçok adım bulunmaktadır, örneğin:

 • Çocuğunuza erik suyu verin. Erik suyu (örneğin elma suyu gibi), şayet çocuğunuz tadını beğenmiyorsa, diğer meyve suları ile karıştırılarak verilebilir. Küçük ve büyük çocukların, yeterli oranda sıvı alımında bulunduklarından kesinlikle emin olun.
 • Kabızlık yapıcı gıdaları kesin. Küçük ve büyük çocuklarda, süt ve peynir kabızlığa yol açabileceğinden, bu tür gıdaları onlara daha az verin.
 • Mümkünse çocuğunuzu yürütün veya koşturun. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, bağırsak hareketlerini çalıştırır.
 • Tuvalet eğitimini kolaylaştırın. Eğer tuvalet eğitiminin çocuğunuzun kabızlığında rol oynadığını düşünüyorsanız, kabızlığa neden olup olmadığını görebilmek için eğitime bir süre ara verin.

Tedavi ve ilaçlar

Koşullara bağlı olarak, doktorunuz şunları önerebilir:

 • Reçetesiz satılan lif takviyeleri veya dışkı yumuşatıcıları. Eğer çocuğunuz beslenmesinde yeteri oranda lif almıyorsa, beslenmesine reçetesiz satılan Metamucil veya Citrucel gibi lif takviyesi ilave edebilirsiniz. Ancak çocuğunuzun bu ürünler haricinde, durumun düzelmesi için günlük en az 32gram (yaklaşık 1 litre) sıvı alması gerekir. Çocuğunuzun yaşına ve kilosuna bağlı olarak, doğru dozu bulmak için doktorunuza danışın.

Gliserin fitilleri, hap yutamayan çocuklarda dışkı yumuşatmak için kullanılabilmektedir. Bu ürünleri doğru bir şekilde kullanmak için çocuğunuzun doktoru ile konuşun.

 • Bir müshil veya lavman. Dışkı maddelerinin birikimi bir tıkanma oluşturacak olursa, çocuk doktorunuz blokajı kaldırmak için bir müshil veya lavman önerebilir. Örnek olarak, polietilen glikol ve mineral yağı bulunmaktadır.

Çocuk doktorunuzdan doğru talimatları almadan hiçbir şekilde müshil veya lavman kullanmayın.

 • Hastane lavmanı. Bazen çocuklarda çok ciddi kabızlıklar gelişebilir, bağırsakları temizleyecek güçlü bir lavman verileceği zaman, kısa bir süreliğine hastaneye yatılması gerekebilir. Bu, disimpaction olarak adlandırılmaktadır.

Yaşam tarzı ve evde bakım

Genellikle, uygulanacak diyet ve rutin bazı basit değişiklikler çocuklarda kabızlığı rahatlatabilmektedir:

 • Yüksek lifli beslenme. Lif açısından zengin bir beslenme, çocuğunuzun vücudunun yumuşak hacimli dışkı oluşturmasına yardımcı olur. Lifli beslenme için önerilen, çocuğunuzun alacağı beslenme miktarı her 1000 kalori için 14 gramdır. Küçük çocuklar için, lifli beslenme oranı günlük olarak yaklaşık 20 gramdır. Ergen kızlar ve genç kadınlar için günlük 29 gram ve ergen erkek ve genç erkekler için miktar 38 gramdır.

Fasulye, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler çocuğunuzun yüksek lifli gıdaları alabilmesine olanak tanır. Ama bu beslenme tarzına yavaş yavaş başlayın, gaz ve şişkinlik miktarını azaltmak için, birkaç hafta boyunca lifi günlük olarak sadece birkaç gram şeklinde ekleyin, yüksek lifli gıdalara alışık olmayan kişilerde gaz ve şişkinlik oluşma olasılığı vardır.

 • Yeterli sıvı. Su ve diğer sıvılar çocuğunuzun dışkısını yumuşatmaya yardımcı olacaktır. Ancak, çocuğunuzun çok fazla süt tüketmemesine dikkat edin. Bazı çocuklar için, aşırı süt tüketimi kabızlığa katkıda bulunmaktadır.
 • Bağırsak hareketleri için yeterli zaman tanıyın. Her yemekten sonra 30 dakika içerisinde, 5 ila 10 dakika boyunca tuvalete oturması için çocuğunuzu teşvik edin. Hatta bayram ve tatil zamanlarında da, her gün bu rutini izleyin.
 • Destekleyici olun. Çocuğunuzun çabalarının sonuçlarını ödüllendirin. Çocuğunuzun bağırsak hareketleri için gösterdiği çalışmalar için küçük hediyeler verin. Örneğin çıkartmalar, özel bir kitap veya oyunu, çocuğunuzun tuvaletini yapmasından sonra (veya belki de tuvalet sırasında) kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun iç çamaşırını kirlettiği durumlarda onu cezalandırmayın.

Korunma

Çocuklarda kabızlığı önlemek için:

 • Çocuğunuza yüksek lifli gıdalar sunun. Meyve, sebze, fasulye ve tam tahıllı simit ve ekmek gibi besinler, çocuğunuzun beslenmesine yüksek lifli gıdalar olarak ilave edilmelidir. Eğer çocuğunuz yüksek lifli gıdaları almayı istemiyorsa, lifi sadece gaz ve şişkinliği önlemek için günlük olarak birkaç gram şeklinde beslenmesine ilave edin.
 • Bol sıvı içmesi için çocuğunuzu teşvik edin. Su en iyi sıvıdır.
 • Fiziksel aktivitelere teşvik edin. Düzenli fiziksel aktivite, normal bağırsak işlevini uyarır.
 • Tuvalet rutinleri oluşturun. Düzenli tuvalet alışkanlığı için, yemeklerden sonra çocuğunuza zaman ayırın. Gerekirse çocuğunuzun tuvalete otururken rahat edebilmesi için bir oturak kullanabilirsiniz, bir oturak çocuğunuzun yeterli güce sahip olmasını sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzun doğal çağrılara kulak vermesini hatırlatın. Bazı çocuklar bağırsak hareketlerini görmezden gelmek için ellerindeki aktiviteye sarılabilirler. Olayların ertelenmesinin, uzun vadede sorunlara yol açabileceğini anlatın.
 • İlaçları değerlendirin. Çocuğunuzun kabızlık konusunda ilaç alması gerekiyorsa, seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Источник: //www.saglikveyasam.com/cocuklarda-kabizlik

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Kabızlık, bağırsaklarda kasılıp gevşeme hareketlerinin çok yavaş olmasından kaynaklanarak bağırsaktaki atılması gereken dışkıların, boşaltım yapmakta güçlük çekilmesi ve zorlanmasıdır. İnsan vücudunda atılması gereken dışkı, bağırsakların kasılıp gevşemesi yolu ile olduğu için, bağırsaklardaki bu kasılıp gevşeme hareketi çok yavaş olduğunda kabızlık denilen rahatsızlık ortaya çıkar.

Her çocuğun, bağırsak çalışması farklıdır, bazı çocuklar normal tuvaletlerini yaparken bazı çocuklar tuvalet sırasında zor ve ağrılı bir şekilde sorun yaşarlar. Çocuklar da genellikle beş yaşına kadar kabızlık problemi birçok nedenden dolay görülebilir.

Kronik bir hale gelen kabızlık, çocuğunuzun karnının alt kısmında ağrılara neden olacaktır. Bu ağrılara maruz kalmak istemeyen çocuk tıpkı çişini tuttuğu gibi kakasını da tutacaktır. Bu da onun kabızlığa bir şekilde davetiye çıkarması anlamına gelir.

Alışkanlık haline gelen bu durum, kronik kabızlığın en büyük tetikçisidir. Bu durumda bazen kaka az miktardaki sıvı olarak çamaşırın kirlenmesine neden olacak, bazen de gaz çıkarma sırasında böyle bir durum yaşayacaktır.

Bu, çocuğun ishal olmuş gibi anlaşılmasına neden olur, ancak karın ağrıları şiddetlendiğinde, tuvaletini yaparken zorlandığında, çocuğun kabız olduğu anlaşılacaktır.

Çocuğunuz, kakasını birkaç gün yapmadıysa, kakasını yaparken minik taşlar gibi sert ve kuru bir şekilde yapıyor, bunu yaparken de büyük bir sıkıntı yaşıyorsa, kakasını yaparken zorlanıyor ise kabız olmuş demektir.

Genellikle geçici olan kabızlık durumu, üç günü geçmez ve her gün kaka için tuvalete çıkılmaması da kabız olduğu anlamına gelmez.

 Bir hafta içinde bir ya da iki kez kakasını yapmak için tuvalet ihtiyacı gideriliyorsa; kaka sert ise, çocuğunuz kakasını tam yapmadı gibi geliyorsa çünkü bitmedi deyip tuvaletten çıkmak istemeyecektir, o zaman çocuğunuz kabız olmuş demektir.

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık bağırsaktaki atık ve dışkının sindirim sistemine geçmesinin oldukça yavaş seyretmesiyle dışkının kuruması ile bağırsaklardaki kasılma hareketinin yavaş hareket etmesidir. Suyun yeteri kadar tüketilmediği, lifli gıdaların yeterince alınmadığı durumlarda ortaya çıkar.

 Oyun oynayan ve oyununu yarım bırakmak istemeyen bir çocuk, ya da evlerinin dışındaki farklı ortamlarda tuvalete gitmek istemeyen çocuk, kakasını yapmamak için kakasını tutar, bu gecikme de çocuklarda kabızlık nedenlerindendir. Kabızlığın bir başka nedeni ise beslenme şeklinin değişmesidir.

Sulu gıdalardan lifli ve katı gıdalara geçen çocuklar kabız olabilir.

Çocuğun gergin ve stresli ortamlarda bulunması, sütten kaynaklanan alerjik bir rahatsızlık, çocuğunuz ilaç kullanıyorsa demir takviyesi ve benzeri ilaçlar nedeniyle; ilacın yan etkisi olarak, genetik faktörler yani kronik olarak ailede kabızlık sorunu yaşayan kişiler varsa kabızlık görülebilir.

Kabızlığı devamlı hale gelen çocuklar yemek yemekten rahatsız olurlar, çünkü kaka yaparken zorlandıkları ve tuvalete gitmek istemedikleri için yemek istemezler.

Hazır gıdaları ev yemeklerinden daha çok tüketen çocuklarda, kabızlık baş gösterir, örneğin çocukların çok sevdiği patates kızartması, tost, gazoz, kola gibi asidi bol olan içecekler, bisküvi, çikolata gibi gıdaların fazlaca yenmesi kabızlığa sebep olan etkenlerdendir.

 Bebekliğinden kaynaklanan bağırsak problemleri de çocuğunuzun kabız olmasına neden olabilir. Mesela, doğuştan kaynaklanan bağırsak genişliği, kabızlık hastalığına neden olabilir. Çocuğun kilosu olması gerektiğinden fazla ise bağırsak problemi yaşayacak, kabızlık sorunuyla karşılaşacaktır.

Çünkü kilo problemi olan çocukların hareketleri çok fazla değildir, hareketsizlikten kaynaklanarak tembelleşen bağırsaklarda biriken dışkı çok yavaş ilerleyecek, sertleşip kuruyacaktır, bu da kakanın dışarıya atılımını zorlaştıracaktır.

Anne babalar çocuklarının süt içmesinden oldukça hoşnut ve memnundurlar, ancak çocukların günlük süt tüketimi yarım litreyi geçtiğinde, hem böbreklerde taş, hem de kronik kabızlık ve demir eksikliğinin neden olduğu için, çocukların günlük süt ihtiyacını yattığı zaman dek yayarak kullanmanız tavsiye edilmektedir. Çocuğunuzun devamlı olarak katı gıdalarla beslenmesi de kabızlık nedenlerinden sayılmaktadır, çocuğunuz sebze sevmiyor diye hoşgörülü davranmayın, sebze yemeklerinden de yemesi için farklı şekilde uygulamalar kullanabilirsiniz.

Çocuklarda Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Kabızlık durumunda kakasını yapabilmesi için öncelikle yapmanız gereken, çocuğunuzun bol su içmesini sağlamak, yiyeceklerine kuru erik veya kayısı hoşafı eklemek, zeytin yağlı yiyecekleri daha fazla tüketmesini sağlamak, meyvelere ağırlık vermek ve yeşil sebzeleri eklemek olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun tuvalet eğitimini yaparken; kakası olsa da olmasa da yemeklerden sonra tuvalete götürmeniz yararlı olacaktır. Özellikle sabah kahvaltı sonrası dolu olan mide kaka yapma ihtiyacı doğurur.

Su tüketiminden sonra alınan kuru kayısı veya kuru incir, bağırsak hareketlerinin artması için ideal sayılabilen davranış şeklidir. Eğer çocuğunuza kurutulmuş meyve yediremiyorsanız farklı alternatifler üretebilirsiniz. Örneğin yoğurduna katarak meyveli yoğurt, haşlayarak hoşaf şeklinde verebilirsiniz.

 Kabız olan çocuğunuzu abur cuburlarla beslemeyin, çikolata, hamburger, makarna, poğaça gibi gıdalardan uzak tutmanız gerekir. Şiddetli kabız durumlarında, lavman yapılır, ancak lavmanı doktorunuz verdiyse yapmanız daha uygundur. Ağızdan alınan dışkı yumuşatıcılar da kullanılabilir.

İlaçlardan, lavman ve fitilden ziyade eğer çok çok önemli cerrahi bir müdahaleye gerek olmayan kabızlık sorunlarını, doğal yollardan gidermeye çalışmak doğru bir yöntem olacaktır.

Çocuğunuzun hareket azlığı da kabız olmasına yardımcıdır.

Tüm gün ders çalışmaktan veya başka sebeplerden dolayı, örneğin çocuğunuz bilgisayar başında çok zaman harcıyorsa, sürekli yatmaktan hoşlanıyorsa, yürümek ve arkadaşlarıyla oynamak konusunda çok da hevesli değil ise kabızlığa bir şekilde zemin hazırlıyor demektir.

 Çocuğunuz önemli bir sorun olmadığı halde, sürekli bir kabızlık yaşıyorsa, yemek saatlerini tekrar düzenleyip çocuğunuzun bağırsağının çalışmasına yardımcı olabilirsiniz, yemek yenince tuvalete çıkma ihtiyacı hissedeceğinden dolayı, yemek yiyen çocuğunuz rahatlıkla tuvalet ihtiyacını giderecektir. Çocuğunuz anne sütünden katı gıdaya geçtiğinde kabızlık sorunu yaşayabilir, bu gibi durumlarda, kuru siyah erik, kayısı, üzüm hoşafı yaparak günde yarım çay bardağı o günün içine yayarak içirebilirsiniz.

Çocuklar Ne Zaman Doktora Götürülmeli?

Kabızlık sorunu yaşayan çocukların da erken tedavi edilmesiyle, yani kabızlık sorunu kronik hale gelmeden tedavisi olumlu sonuçlanmaktadır.

 Kabızlığın giderilmesi için ilaç kullanmak gerekiyor ise, ilaçların doktorun önerdiği ve düzenli bir şekilde kullanılması gerekir ki kabızlık sorunu çözüme kavuşsun.

Kabızlık sorununda fitil kullanımı kolay olsa da kullanılmaması tavsiye edilir, bunun yerine lavman, dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kabızlık ağrılı bir durum olsa da iki veya üç gün içinde geçen bir bağırsak sorunudur.

Ancak uzun süren ve kronikleşen kabızlık, sorun olmaya başlamıştır ve önemli hastalığın belirtisi olabilir, kabızlık iki haftayı geçti ise, karnın alt bölgesinde şiddetli sancı var ise, kaka ile birlikte kan var ise, kabızlık ile birlikte ateş, karında şişkinlik ve gerginlik, kaka yaparken makat çevresinde oluşan yırtılmalar ve çocuğunuzda nedenini bilmediğiniz kilo kaybı var ise doktora gitmelisiniz.

Источник: //evdesifa.com/cocuklarda-kabizlik/

Kabızlık bebek ve çocuklarda sorunsal olabilir! Kabızlığın nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Kabızlık

Kabızlığın önlemek için çocuğun tuvalette oturması sağlanmalı. Ilık bir banyo ya da içecekler dışkılama hissini arttırır. Kabızlık sonrasında da çocuk istemsiz olarak kaka kaçırabilir. Bu tür durumlarda çocuğun cezalandırılmaması gerekir. 1-4 yaş arasındaki çocuklar genellikle günde 1-2 kez ve yüzde 90’ından fazlası en geç günaşırı dışkılar.

Ağrı çekmemek için kakasını tutabilir

Kronik kabızlığın ilk nedeni ağrılı barsak hareketleridir. Böyle durumlarda çocuk, ağrıyı yaşamamak için kakasını tutmayı öğrenir.

Acele bir barsak hareketi olduğunda birkaç dakika kaslarımızı sıkarak acil durum geçene kadar bunu erteleyebiliriz.

Erişkinler uygunsuz her durumda barsak hareketini engelleyebilirler ancak durum uygun olduğunda en kısa zamanda tuvalet gereksinimlerini tamamlamak gerektiğini anlayabilirler.

Çocuklarda beslenme problemleri ve kabızlığa çözüm önerileri

Ağrı korkusu nedeniyle barsak hareketini engelleyen bir çocuk bunu tekrar tekrar yaparak dışkılamayı engeller. Dışkılamayı engellemek için bacaklarını çaprazlar, kalçalarını sıkar ve yüz ifadesi değişir. Bunun dışında çocuklar birçok nedenle dışkılamayı geciktirirler. Oyunu bırakmak ve evden farklı bir yerde tuvalete gitmek istememe gibi nedenler, bunların arasında yer alabilir.

Kaka kontrolü olmayan çocuğun cezalandırması kabızlık nedeni

Dışkılamayı geciktirme durumlarında; çok miktarda sert gaita rektumda birikir. Zaman içinde rektum genişler ve gerilmeye daha az duyarlı hale gelir. Dışkı parçaları ayrılır ve çocuk farkında olmadan çamaşırına geçer.

Bu farkında olmadan dışkı kaçırma nedeni ile iç çamaşırının lekelenmesi durumudur.

Bazen kolon kasıldığında, sıvı gaita rektumdaki sert gaita çevresinden fışkırılarak kabızlığı olan çocuğun ishal olduğu izlenimini verir.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Kabızlık ve sonrasında gelişen gaita kaçırmada çocukların kaka kontrolü yoktur, bunun için suçlanıp cezalandırılmamaları gerekir. Bu nedenle utanırlar, kirli çamaşırlarını saklamaya çalışırlar ve koku diğer aile fertlerini rahatsız ettiği halde iç çamaşırlarını değiştirmek istemezler. Başka çocukların alay etmesi nedeniyle veya utandıkları için okula gitmek de istemezler.

Beslenme şekli kabızlığa neden oluyor

Kabızlığın birçok nedeni bulunuyor. Bunlardan biri erken tuvalet eğitimi. Bu dönem, çocukla anne-baba arasında bir savaş haline gelebilir. İstemli tutma giderek istemsiz bir alışkanlığa dönüşebilir.

Beslenme şekli de kabızlığı etkileyen durumlar arasında görülüyor.

Diyetteki değişiklikler, lif bakımından zengin gıdaların tüketilmemesi, tam sıvı diyetten katı gıda içerikli rejime geçilmesi kabızlığın nedenleri arasında gösterilebilir.

Çocuklarda ve bebeklerde kabızlığın 7 nedeni ve çözüm önerileri

Öte yandan yolculuk, stres gibi rutin değişiklikler, ilaçlar, inek sütü alerjisi ve aile öyküsü de kabızlıkla ilişkili olabilir. Neden ne olursa olsun ayrıntılı bir öykü taraması gerekir.

Kabızlığın ne zaman başladığı, günlük aktiviteleri, önceki ve şimdiki tuvalet alışkanlığı, dışkılama sıklığı, dışkının şekli, kanama olup olmadığı, kullandığı ilaçlar, diyetinin ayrıntıları öğrenilmelidir. Muayenede karında şişlik, kitle veya yumru, makatın yerleşimi, çatlak olup olmadığı görülür. Buna ek olarak makattan muayene yapılarak kanama olup olmadığı kontrol edilir.

Karının radyolojik görüntülenmesi, tıkanıklık durumu ve dışkının yerleşimi ve miktarı hakkında bilgi verir. Bu bulgulara göre daha ileri tetkikler ve incelemeler gerekip gerekmediğine karar verilir.

Kabızlık neden olur? Kabızlığın ilaç ve fitille tedavisi

Kronik kabızlığın neden olduğu diğer sorunlar

Çocuklarda kabızlık genellikle geçici ve önemsiz bir durum olarak görülür. Ancak kronik kabızlık başka sorunları doğurabilir veya altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu nedenle iki haftayı geçen kabızlığa ateş, kusma, dışkıda kan, karın şişliği, kilo kaybı, anüs (makat) çevresinde ağrılı yırtıklar, barsağın anüsden dışarı çıkması gibi başka bulgular da eşlik ediyorsa, doktora başvurmak gerekir.

Bağırsaktaki büyük sert dışkı yumuşatılıp küçültülerek atılması sağlanır. Ağızdan alınan dışkı yumuşatıcılar dışkıya su çekerek işlev görürler ve alışkanlık yapmazlar. Kana geçmezler ve bağırsakta uzun süre kalmazlar.

Nadir olarak aynı zamanda lavman veya fitil kullanılabilir. Bunlar sadece kalın bağırsağın alt kısmındaki dışkıyı yumuşatarak temizlenmesini sağlar.

Çocuk çok şiddetli kabızsa kısa süreyle hastaneye yatırılması ve özel boşaltıcı lavmanların yapılması gerekebilir.

Lavman nedir, nasıl yapılır? Kabızlığa etkisi ve riskleri

Rektumu Boş Tutmak

Her ne kadar 2-3 günde bir barsak hareketi olması normal sayılsa da kronik kabızlığı olan çocukların tedavisi için amaç bu değildir.

Bu çocukların günlük dışkılamaları olması, rektumda tekrar dışkı kütlesi birikmemesi açısından dışkılamanın günlük, yumuşak ve ağrısız olması gerekir.

Günlük barsak hareketlerinin olması rektumda tekrar dışkı birikmesini önler, kalın bağırsağın normal şekle ve kas tonuna gelmesini sağlar.

Bağırsak çalıştırıcılarla amaçlanan hedef, yakalanmaya çalışılır. Bu çalıştırıcıların dozu her çocuğa göre farklıdır yakın izlemle çocuk için doğru ve yeterli doz ayarlanabilir. Amaç günde bir veya iki yumuşak dışkılamayı sağlamaktır.

Çalıştırıcıların alımını kolaylaştırmak içim meyve suyu ile karıştırılabilir. Kabızlığı yenmek için tedavi alan çocukların ailelerinin yaptığı en büyük hata bunları hızlı azaltmak veya kesmektir. Sorun kalmadığında, çalıştırıcının dozu 1-2 haftada bir yüzde 25i azaltılır.

Eğer tekrar ağrısı olursa veya günlük dışkılama durursa daha önceki doza dönülür.

Çocuklarda demir eksikliğinin nedenleri ve tedavisi

Diyet Yapmak- Kabızlığa iyi gelen yiyecekler

Kabızlık yapan yiyecek yoktur. Lif bakımından zengin ve fakir yiyecekler vardır. Bu nedenle yeterli lif miktarı olan besinlerin verilmesi gerekir. Lif en çok meyvelerde, sebzelerde ve arpa, buğday ve mısır gibi tahıllarda bulunur.

Erişkinler günde 25-30 gr lif almalıdır, çocuklarda lif gereksinimi yaşa göre değişir. Çocuğun lif gereksinimi yıl olarak yaşına 5 eklenerek gram cinsinden bulunur. Bir diğer önemli noktada ise yeterli sıvı almayı sağlamaktır.

Diyet alışkanlığı sağlıklı ve hayat boyu süren bir alışkanlık olmalı.

Çocuklarda beslenme problemleri ve kabızlığa çözüm önerileri

Kabızlığı gidermek için;

 • Tuvalet eğitimi almış çocukların tuvalette oturması sağlanmalı.
 • Yemeklerden ve özellikle de sabah kahvaltısından sonra tuvalet eğitimi veya oturma için en iyi zamandır. Çünkü dolu mide çoğu insanda dışkılama ihtiyacı hissettirir.
 • Ilık bir içecek bu hissi arttırır.
 • Ilık bir banyo sonrası tuvalette oturmak dışkılama hissini arttırır.
 • Küçük çocukların tuvalette rahat oturmaları için ayaklarının altına küçük bir tabure veya yükseltici koyulması ve dizlerinin kalçadan hafif yukarda olması yararlıdır.
 • Çok küçük çocukların lazımlık kullanması veya tuvalette yüzlerini duvara dönmeleri daha rahat oturmalarını sağlar.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-kabizlik-nedenleri-tedavisi-iyi-gelen-yiyecekler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük