Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

içerik

Çocuklarda Kalp Hastalıklarının Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

Haber güncelleme tarihi 13.12.2018 14:42

Çocuklarınızın Kalp Sağlığına Dikkat Edin!

Her yıl milyonlarca bebek doğuştan ya da sonradan geçirdiği enfeksiyonlar, ameliyatlar sonrasında kalp hastası olabiliyor. Çocuklarda doğuştan olan kalp hastalığında şüphesiz genetik nedenlerin payı büyüktür. Fakat yine de bazı kalp sorunlarını önleyebilmek biraz da sizin elinizdedir.

Öncelikle anne karnındayken bebeklerinizde kalp hastalığı olmaması için bazı önlemler alabilirsiniz. Uzmanların hamilelik döneminde başlıca önerisi kızamık aşınızı yaptırmanızdır.

Çünkü kızamık virüsü gebelik sırasında bebeğe bulaşırsa, bebekte kalp rahatsızlıkları, zeka geriliği, sağırlık ve gözlerde sorunlar yaratabiliyor.

Bu virüs bebekte hem hücresel hasara hem de damar iltihaplanmasına sebep olacağı için ihmal edilmemesi gerekiyor.

Çocuklarda Kalp Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp hastalıkları genellikle ileri yaş hastalığı olarak bilinse de, gençler ve çocuklarda azımsanmayacak kadar fazla görülüyor. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları ön plandayken, daha büyük çocuklarda enfeksiyonlar ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar, kalp hastalıklarına yol açabiliyor. İşte çocuklarda kalp hastalığı belirtileri şunlardır;

1. Hızlı ve Zorlu Soluk Alıp Verme

Zatürre veya ateş gibi bir rahatsızlar olmadan yaşa göre hızlı soluk alıp verme, burun kanadı solunumu, yardımcı solunum kaslarının kullanılmasına bağlı kaburga aralarının içe doğru yer değiştirmesi çocuklarda kalp hastalığının önemli göstergesidir.

2. Morarma (Siyanoz)

Çocuklar heyecanlandığında, soğukta veya banyo sırasında özellikle ağız çevresi, parmak uçlarında morarma olabilmektedir. Ancak morarma dilde, ağız mukozasında, devamlıysa ve egzersizle artıyorsa kalp hastalığı bakamından önemlidir.

3. Çarpıntı

Kalp atımının çocuk tarafından fazlaca hissedilmesi ve rahatsızlık vermesidir. Çarpıntı, ritm bozukluğu belirtisi olabileceği gibi kansızlık, tiroid hormon düzensizliği, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıklarında da görülmektedir. 

4. Kalp Atımının Aşırı Hızlı, Aşırı Yavaş veya Düzensiz Olması

Çocuklarda göğüs duvarı ince olduğundan kalp atımları ebeveynlerce hissedilebilmektedir. Yaş küçüldükçe kalp daha hızlı atar. Özellikle uykuda kalbin hızlı atması kalp hastalığı veya ritm bozukluğunu gösterebilmektedir. 

5. Kalpte Üfürüm Duyması

Çocukluk yaş grubunun herhangi bir döneminde her 2 çocuktan birinde kalpte üfürüm duyulabilmektedir. Ebeveynlerin bu üfürüm sesini duymaları mümkün olmayabilmektedir. 

6. Göğüs Ağrısı

Çocuğun göğüs sol kısmında ağrı-sıkışıklık hissi bazen kalple ilgili ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Kalp damarlarındaki iskemi, kalbin çevresinde sıvı birikmesi, kapak problemleri göğüs ağrısı yapabildiği gibi, kaburgalar, göğüs duvarı ile ilgili basit hastalıklar da aynı yakınmaya yol açabilmektedir.

7. Uzamış Ateş

Beş günden fazla süren ve antibiyotiklere cevap vermeyen ateş, ülkemizde de sık görülen Kawasaki hastalığı ile ilgili olabilmektedir. 

8. Büyüme Gelişme Geriliği, Çabuk Yorulma, Aşırı Halsizlik

Kalp yetersizliği olan çocuklar soluk,halsiz ve arkadaşlarına göre daha çabuk yorulmaktadır. Enerji ihtiyaçlarını kalp yetersizliği ile savaşarak tükettiklerinden özellikle kilo alımı geri kalmaktadır.

9. Eklem Ağrısı ve Şişliği

Kalp kapaklarını tutarak, hasar veren akut romatizmal ateş ilk olarak eklem ağrısı ve şişliğiyle kendini gösterebilmektedir. Kalp kapakları, kası, dış zarını etkileyen akut romatizmal ateş, tüm yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

10. Göğüs Grafisinde Kalbin Büyük Olması, Kalbin ve Ana Damarların Biçimlenmesinde ve Yerleşimindeki Anormallikler

Bu belirtileri anne babaların bilmelerine imkan yoktur. Ancak çocukların rutin kontrollerini aksatmamak birçok kalp hastalığını daha başlangıç aşamasında ortaya çıkmasına olanak vermektedir. Çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından tespit edilen göğüs grafisi bozukluklarının mutlaka ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Kalp Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

1. Hamilelikte annenin sigara ve alkol kullanımı da çok tehli sonuçlar doğurabilmektedir. Annenin hamilelik sırasında sigara kullanımı bebekte kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca bazı ilaç ve röntgenler de aynı şekilde bebekte kalp hastalığını tetikler. Bu yüzden uzmanınıza danışmadan ilaç kullanmamalısınız ve röntgen çektirmemelisiniz.

2. Hamileliğinizin başladığı ilk günden itibaren sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından sizin sağlıklı beslenmeniz çok önemlidir. Ayrıca kötü beslenme alışkanlıkları bebeğinizin kalp sağlığı, kolesterol ve yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır.

3. Bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için bebeğinizi ilk günlerden kalabalık ortamlara sokmamanız gerekmektedir. Kalabalık ortamlardan bebeğinize enfeksiyon bulaşma olasılığı daha yüksek olduğundan kişilerin maske takmasını da sağlamanız gerekmektedir. Bu tür ortamlardan bulaşacak enfeksiyonlar, bebeğinizde kalp rahatsızlığına yol açabileceğini unutmayın.

4. Çocuğunuzun beslenmesine bebekliğinden itibaren dikkat etmeniz gerekir. Gelişim çağında oldukları için her zaman sağlıklı beslenmesine özen gösterin.

5. Ayrıca çocuğunuzun diş sağlığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çürük dişlerdeki bakteriler kana karışıp kalp zarının iltihaplanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden her öğünden sonra çocuğunuzun dişlerini fırçaladığından emin olun. 

6. Zamanının çoğunu bilgisayarın başında geçiren çocuklarda obezite ve kalp rahatsızlıkları riski artmaktadır. Bu yüzden çocuğunu spor yapmaya teşvik etmelisiniz.

Önerilen İçerik: 14. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

Источник: //www.neoldu.com/cocuklarda-kalp-sagligina-dikkat-3622h.htm

Çocuğun Kalbinin Hızlı Atması Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

Çocuklarda ve bebeklerde kalp atımlarının hızlı atması çoğu zaman kardiyolojik sistem rahatsızlıkları dışında sıradan bir iskelet veya kas sistemi ile ilgili nedenlere bağlı oluşabilmektedir.

Çocuklarda Kalbin Hızlı Atması

Genel olarak bebeklerde ve çocuklarda kalbin hızlı atması sıklıklar rastlanmayan bir durum olarak kabul edilse son zamanlarda oldukça sık rastlanılan bir sağlık problemi olmaktadır.

Kalp rahatsızlıkları daha bebeğin doğumundan önce oluşabildiği gibi doğumdan sonra da rastlanılan bir sağlık problemi olmaktadır.

Çocuklukta rastlanılan kardiyolojik sistem sorunları doğumsal olarak kabul edilen kalp kası sorunları yer almaktadır.

Çocuklarda Kalbin Hızlı Atması

Bazı kalp kası sorunları doğuştan beri oluşabilmesine rağmen herhangi bir belirti vermeden ilerleyerek birden bire ortaya çıkabilmektedir. Doğumsal olan kardiyolojik sistem sorunlarının nedenleri kesin olarak anlaşılamamaktadır. Bazı durumlarda oldukça önemli sonuçlar oluşmasına neden olan kalbin hızlı atmasına bağlı olarak ani bebek ölümleri konusu risk oluşturabilmektedir.

Belirtileri

Kalp kasında meydana gelen çarpıntılar, kalpteki ritim bozukluklarına bağlı olarak oluşmaktadır. Eskiden çarpıntı denildiğinde yaşlı bireyler akla gelirken son zamanlarda bu sorun gençlerde hatta çocuklarda ve bebeklerde sık bir şekilde karşımıza çıkar oldu.

Bu nedenle bilhassa çocuklarda karşılaşılan kalp çarpıntıları konusu ihmal edilmemeli zaman kaybetmeden gerekli olan tahlil ve tetkiklerin yapılması amacıyla bir doktora gidilmelidir.

Çocuklarda ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları, belirtilerine bağlı olarak farklı guruplara ayrılmaktadır.

Özellikle bu şikayetleri olan bebeklerde ve çocuklarda aynı anda ayaklarda tırnaklarda veya dudaklarda morarmalar varsa ve sık bir şekilde nefes alıp verme, yaşıtlarına göre gelişimde yavaşlama ve gerileme mevcutsa, çabuk yoruluyorsa zaman kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Genel olarak bebeklerde ve çocuklarda rastlanılan kardiyolojik sistem rahatsızlıkları ya kalıtımsaldır ya da doğuştandır. Edinsel olarak sonradan ortaya çıkması çok az rastlanılan bir durumdur.

Bilhassa annenin hamilelik döneminde ve bu dönem öncesinde sigara, alkol ve buna benzer zararlı şeyleri kullanması ve düzensiz bir hayat yaşaması, gebelik sürecinde tansiyon veya şeker hastası olması gibi durumlar bu rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlayan etkenlerdendir.

Çocuklarda kalbin hızlı atmasının belirtilerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Nefes alırken veya verirken zorluk çekmek, tıkanma veya nefes alamama duygusu
 • Morarmalar
 • Aşırı miktarda oluşan terlemeler
 • Çabuk yorulma
 • Huzursuzluk
 • Sürekli ağlama
 • Solunum sisteminde sorunlar yaşanması
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Bebeklerin meme emerken hızlı yorulması
 • Yaşıtlara göre gelişimde yaşanan gerilikler
 • Terlemeler
 • Ciltte renk değişiklikleri oluşması.

Nedenleri

Genel olarak bebeklerde ve çocuklarda kalbin hızlı atması sıklıklar rastlanmayan bir durum olarak kabul edilse son zamanlarda oldukça sık rastlanılan bir sağlık problemi olmaktadır.

Kalp rahatsızlıkları daha bebeğin doğumundan önce oluşabildiği gibi doğumdan sonra da rastlanılan bir sağlık problemi olmaktadır.

Çocuklukta rastlanılan kardiyolojik sistem sorunları doğumsal olarak kabul edilen kalp kası sorunları yer almaktadır.

Çocuklarda rastlanılan kardiyovasküler rahatsızlıklar doğuştan oluşabileceği gibi edinsel olarak sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Genellikle çocuklarda rastlanılan bu sorunlar doğumsal olmakta, çok nadir olarak sonradan edinile bilmektedir.

Annenin hamileliği sırasında hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı konusunda yaptığı hatalar doğumsal kalp rahatsızlıkları arasında yer alan çocuklarda çarpıntı sorunun kaynağı olabilmektedir.

Anne adaylarının hamilelik döneminde;

 • Sigara ve alkol kullanması
 • Yanlış beslenmesi alışkanlıkları 
 • Uyuşturucu ve buna benzer zararlı maddeleri kullanması
 • Aşırı stres ve baskı altında olması
 • Şeker veya tansiyon gibi rahatsızlıkları bulunması
 • Radyasyon alması

çocuklarda yaşanan kalp çarpıntılarının nedeni olabilmektedir.

Bunun yanında psikolojik sorunlarda çocuklarda kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Okul hayatında yaşanan başarısızlıklar
 • Ev içinde yaşanan huzursuzluklar
 • Anne ve babanın boşanma arifesinde olması veya ayrılmış olması
 • Çok sevdiği bir insanın ölümü
 • Arkadaşlarından ayrılmak
 • Çevresel değişiklik

Akraba evlilikleri de çocuklarda meydana gelen ritim bozukluklarının ve çarpıntıların nedeni olabilmektedir.

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda kalbin hızlı atması sorununda uygulanacak tedavi yöntemi belirlenirken bu sorunun oluşmasına neden olan kaynak oldukça büyük bir etken oluşturmaktadır.

Kalbin hızlı atmasının ana nedeni ritimlerde meydana gelen bozukluk yani aritmi sorunuysa, bu gibi durumlarda çocuk beş veya altı yaşına gelene kadar medikal yani ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavi başarılı olmadığı takdirde veya yeterli olmadığı durumlarda beş yaşını aşan çocuklara radyofrekans ablasyon tedavisi doktorun uygun görmesi halinde uygulanabilmektedir.

Kalbin hızlı atmasına neden olan kalp kasında meydana gelen bir delikse o zaman çocuk altı yaşın üzerine geldiğinde direk olarak açık kalp ameliyatı uygulanarak açık olan delik kapatılır.

Günümüzde gelişen tıp bilimi sayesinde çocuklarda kalp deliğini kapatmak için açık kalp ameliyatı yerine anjiyografi uygulaması kullanılmaya başlamıştır.

Yapılan anjıyografide damardan giriş yapılarak özel bir cihaz yardımıyla açık olan delik kapatılmaktadır.

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //kalpritmi.com/cocuklarda-hizli-kalp-atisi.html

Çocuklarda Doğumsal (Konjenital) Kalp Hastalıkları – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

Doğumsal kalp hastalıkları, hamileliğin ilk 8’inci haftası içinde bebeğin kalbinin herhangi bir bölümünde, odacıklarında, kapakçıklarında, kalp ile ilgili büyük damarlarında, meydana çıkan ve binde sekiz oranında karşılaşılan kalbin yapısal bozukluğudur. Ailede bu hastalıktan var ise çocuklarda da görülme sıklığı oldukça yüksektir. İnsülin kullanmak zorunda kalan şeker hastası hamilelerde daha fazla kalp hastası bebek dünyaya getirme riski vardır.

Çocuklarda doğumsal kalp hastalığı nedenleri

Hamileliğin ilk 8 ayında ilaç kullanımı, röntgen filmi gibi radyasyon içeren görüntüleme yöntemleri, enfeksiyonlar ve kızamıkcık, kızamık, kabakulak, gribal enfeksiyonlar gibi enfeksiyonel hastalıklar ve down sendromu, behçet hastalığı, ailevi Akdenizateşi hastalığı (FMF) gibi bir çok organa zarar veren ataklı veya ateşli hastalıkların varlığı ve kullanılan zararlı maddeler, sigara, alkol ve diğer maddelerin kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi etkenler bebeğin doğumsal kalp hastalığı ile doğmasına neden olmaktadır.

Yüksek risk gurubundaki hastalarınbebeklerinde doğumsal kalp hastalığı bulunma riski yüde 2 veya 5 arasında değişmektedir. Genelde bu riskleri taşıyan bireylerin, dünyaya getirdiği yüz bebekten 2′ sinde doğumsal kalp hastalığı görülmektedir.

Çocuk hastalarda da aile öyküsüaraştırıldığında doğumsal kalp hastalığına sebep olabilecek bir neden olmayabilir. Bu nedenle doğuştan kalp hastalıklarının kalıtsal nedenler ve çevresel faktörler yüzünden ortaya çıktığı genel olarak kabul edilir.

Çocuklarda doğumsal kalp hastalığı belirtileri

Doğumsal kalp hastalıklarınınbazılarının nedeni aslında belli değildir. Doğumsal kalp hastalıklarında bebeğin hastalığını aileler fark edemeyebilir. Çünkü çoğunlukta belirtiler hafif seyredebildiği gibi, bazı hasta bebeklerde bunu doktorlar bile fark edemezler.

Bazılarında ise ağır belirtiler görülebilir iken, bu belirtiler bebekte morarma (dudak, dil ve tırnak diplerinde), beslenme güçlüğü, emerken çabuk yorulma,hızlı nefes alıp verme, nefes darlığı, kilo alamama veya sık solunum yolu enfeksiyonu,(zatürre-bronşit)geçirme gibi bir takım belirtiler görülebilir.

Çocuklarda doğumsal kalp hastalığı teşhisi

Çocuklarda doğumsal kalp hastalığının teşhis edilmesi, doktorun muayenesi sırasında duyulan üfürümler ile başlar ve sonrasında üfürümün nedeninin ayırt edilmesi için bazı tetkikler istenebilir.

Örneğin elektrokardiyografi (EKG) testi, ekokardiyografi (kalp ultrasonu), kalp anjiyosu ile tanı netleşebilir.

Hatta son yıllarda iyi eğitim almış kardiyologlar, anne karnında kalp ultrasonu ile yapılan tetkiklerde bebekteki kalp hastalığını tespit edebilmektedirler.

Çocuklarda doğumsal (konjenital) kalp hastalığı tedavisi

Doğumsal kalp hastalıklarının bazılarında tedaviye gerek duyulmadan, çocuk büyüdükçe kendiliğinden düzelme olanakları vardır.

Bazıları ise ilaç yardımı ile, kateter yöntemi ile, bazıları radyofrekans yöntemi veya açık ameliyat ile tedavi edilmektedir. Fakat bazı ağır kalp hastalıklarında tedavi zorlaşabilir.

Bu nedenle bebeğin veya çocuğun doktor takibi altında büyümesi beklenebilir.

Doğumsal kalp hastalıklarının çok çeşidi oldğundan, hastalığa yönelik özel tedavi ve takip gereklidir. doğumsal kalp hastalığı olan çocukların çoğunda alınan önlemler birbirine benzemektedir.

Kalp iç zarı enfeksiyonundan (infektif endokardit)rahatsızlıklarından korunması için bazı ciddi problemlerde çocuğun antibiyotik kullanması gerekebilir.

Korunma gerektiren bu problemlerde, antibiyotiğin dozu ve zamanı çocuğu takip eden doktoru tarafından aileye anlatılır ve kendilerine infektif endokarditten (kalp iç zarı enfeksiyonundan) korunma kılavuzu verilir.

Doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda nelere dikkat etmek gerekir?

Doğumsal kalp hastası çocuklarınçoğunda, aktivite kısıtlaması gerekmeyebilir. Tam tersine, çocuğun psikolojik olarak etkilenmemesi için spor yapması ya da hareketli olması aile tarafından desteklenmelidir. Bazı doğumsal kalp hastalıklarında ise çocuğa spor yapması ve yarışma gibi bazı aktiviteler yasaklanabilir.

Bu gibi sorunları çocuğa takip eden kardiyoloji uzmanının değerlendirip karar vermesi ve çocuğun gereksiz yere spordan ve yarışmalardan uzak tutulmaması oldukça önemlidir. Zaten bu hastalıklarda önlemlerin hastalığın türüne ve ağırlığına göre değiştiği için, bazılarında daha az eforsarf edensporlar doktorları tarafından belirlenebilir.

Doğuştan kalp hastalığı olan çocuklar, diğer sağlıklı çocuklar gibi aşılarınıolabilir ve bazı durumlarda ek aşı yapılabilir.

Kalp hastası çocukların beslenmesi her çocuk gibi aynı dikkatli olmalı ve bazı özel durumlarda diyet uygulanması gerekebilir.

Kalp hastalığı olan çocukların, yüksek kalorili mamalar ile beslenmemesi ve bu çocukların ağız ve diş bakımında dikkatli olunması, enfeksiyon kapma riski olan ortamlardan uzak tutulması önemlidir.

Bu çocuklar genelde normal eğitimlerini sürdürür iken, bazı ciddi rahatsızlıkları olan çocuklardaaktivite kısıtlamasıuygulanabilir.

Okulda merdiven çıkmaması veya giriş katında eğitim görmesi beden eğitimi derslerine katılmaması ya da uygun egzersizler yapması şeklinde önlemler ile çocuğun eğitimidevam edebilir.

Bu çocukların düzenli bir şekilde kardiyologları tarafından kontrollerinin yapılması oldukça önem taşımaktadır.

Çocuklarda ritim bozukluğu–Çocuklarda kalp romatizması

Источник: //www.saglikocagim.net/cocuklarda-dogumsal-kalp-hastalklar/

Çocuklarda kalp sağlığı için bu 10 belirtiye dikkat!

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları ön plandayken, daha büyük çocuklarda enfeksiyonlar ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar, kalp hastalıklarına yol açabiliyor. Memorial Ataşehir /Şişli Hastaneleri Çocuk Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Naci Öner, çocuk kalp sağlığı ve kalp hastalıklarından korunmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Kalp hastalığı çocuğu her yaşta yakalayabilir

Çocukluk yaş grubu 0-18 yaş arasında yer alır ve her yaş grubunda kalple ilgili sorunlar yaşanabilmektedir. Yenidoğan bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları daha ön plana çıkmaktadır.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte sonradan kazanılmış enfeksiyon ve genetik yolla geçen rahatsızlıklar kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Çocukların ebeveynler tarafından iyi gözlenmesi ve belirli aralıklarla rutin kontroller kalp hastalıklarının erken teşhisinde hayati önem taşımaktadır.

1 – Hızlı ve zorlu soluk alıp verme:

Zatürre veya ateş gibi bir rahatsızlar olmadan yaşa göre hızlı soluk alıp verme, burun kanadı solunumu, yardımcı solunum kaslarının kullanılmasına bağlı kaburga aralarının içe doğru yer değiştirmesi çocuklarda kalp hastalığının önemli göstergesidir.

 • Dakika solunum sayısı;
 • Yenidoğan döneminde 60
 • Süt çocukluğunda 40
 • Büyük çocukta 30
 • Gençlerde 20’nin üzerindeyse ve beraberinde ateş, akciğer hastalıkları yoksa çocuk doktoru aracılığıyla çocuk kardiyolojisi doktoruna başvurmak gerekebilir.

2 – Morarma (Siyanoz):

Çocuklar heyecanlandığında, soğukta veya banyo sırasında özellikle ağız çevresi, parmak uçlarında morarma olabilmektedir. Ancak morarma dilde, ağız mukozasında, devamlıysa ve egzersizle artıyorsa kalp hastalığı bakamından önemlidir.

3 – Çarpıntı:

Kalp atımının çocuk tarafından fazlaca hissedilmesi ve rahatsızlık vermesidir. Çarpıntı, ritm bozukluğu belirtisi olabileceği gibi kansızlık, tiroid hormon düzensizliği, kalp hastalıkları, enfeksiyon hastalıklarında da görülmektedir. Devamlı çarpıntı hissinde mutlaka çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmelidir.

4 – Kalp atımının aşırı hızlı, aşırı yavaş veya düzensiz olması:

Çocuklarda göğüs duvarı ince olduğundan kalp atımları ebeveynlerce hissedilebilmektedir. Yaş küçüldükçe kalp daha hızlı atar. Özellikle uykuda kalbin hızlı atması kalp hastalığı veya ritm bozukluğunu gösterebilmektedir. Aynı zamanda yenidoğan döneminde dakikada 80, diğer yaş gruplarında dakikada 60 altındaki kalp atımı, atımların düzensiz olması mutlaka değerlendirilmelidir.

5 – Kalpte üfürüm duyması:

Çocukluk yaş grubunun herhangi bir döneminde her 2 çocuktan birinde kalpte üfürüm duyulabilmektedir. Ebeveynlerin bu üfürüm sesini duymaları mümkün olmayabilmektedir.

Rutin kontroller sırasında kalpte normalden farklı bir ses duyulması çocuk kardiyolojisi uzmanı tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Yapılan ekokardiyografiye göre kalpte ya da ilişkili damarlardaki morfolojik bozukluklar olabileceği gibi, üfürümün hiçbir sebebi de olmayabilmektedir. Bu üfürümlere masum üfürümler denir.

6 – Göğüs ağrısı:

Çocuğun göğüs sol kısmında ağrı-sıkışıklık hissi bazen kalple ilgili ciddi hastalıklara işaret edebilmektedir. Kalp damarlarındaki iskemi, kalbin çevresinde sıvı birikmesi, kapak problemleri göğüs ağrısı yapabildiği gibi, kaburgalar, göğüs duvarı ile ilgili basit hastalıklar da aynı yakınmaya yol açabilmektedir.

7 – Uzamış ateş:

Beş günden fazla süren ve antibiyotiklere cevap vermeyen ateş, ülkemizde de sık görülen Kawasaki hastalığı ile ilgili olabilmektedir. Hastalığın teşhisi çok önemlidir. Çünkü kalbi besleyen koroner damarlarda hasar yaparak, bütün yaşamı etkileyebilir.

8 – Büyüme gelişme geriliği, çabuk yorulma, aşırı halsizlik:

Kalp yetersizliği olan çocuklar soluk, halsiz ve arkadaşlarına göre daha çabuk yorulmaktadır. Enerji ihtiyaçlarını kalp yetersizliği ile savaşarak tükettiklerinden özellikle kilo alımı geri kalmaktadır.

9 – Eklem ağrısı ve şişliği:

Kalp kapaklarını tutarak, hasar veren akut romatizmal ateş ilk olarak eklem ağrısı ve şişliğiyle kendini gösterebilmektedir. Kalp kapakları, kası, dış zarını etkileyen akut romatizmal ateş, tüm yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

10 – Göğüs grafisinde kalbin büyük olması, kalbin ve ana damarların biçimlenmesinde ve yerleşimindeki anormallikler:

Bu belirtileri anne babaların bilmelerine imkan yoktur. Ancak çocukların rutin kontrollerini aksatmamak birçok kalp hastalığını daha başlangıç aşamasında ortaya çıkmasına olanak vermektedir. Çocuk doktoru veya aile hekimi tarafından tespit edilen göğüs grafisi bozukluklarının mutlaka ekokardiyografi ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kalp sağlığını koruyan muhteşem yiyecekler

Источник: //indigodergisi.com/2018/05/cocugunuzun-kalp-sagligi-belirti/

Çocuklarda kalp hastalıklarının 6 sinyali

Çocuklarda kalp hastalıklarının belirtileri

Doğumsal kalp hastalıkları canlı doğan her bin çocuktan 5-8’inde görülüyor. Çocuklarda kalp hastalıkları yüzde 20 oranında yenidoğan döneminde ağır tablolarla ortaya çıkıyor ve acil tedavi gerektiriyor.

Çocuk hekimleri rutin muayenelerinde kalpte ek ses “üfürüm” ile kasık nabzı eksikliği gibi durumları saptayabiliyor ve kalp uzmanının kontrolünü istiyor. Ancak çocukların bir kısmında hastalık bulgu vermiyor ve sessiz sedasız seyir edebiliyor.

Bu nedenle kalp tarama testlerinin yapılması yaşamsal önem taşıyor. Kalp hastalıklarının erken müdahalesinde bir başka önemli nokta daha var, o da bazı belirtilerde zaman kaybetmeden doktora başvurmak. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr.

Arda Saygılı çocuklarda en sık görülen kalp hastalıkları belirtilerini sıraladı, yaşamsal öneme sahip önerilerde bulundu.

1- Morarma

Özellikle yenidoğan döneminde kalp hastalığı şüphesi uyandıracak en önemli bulgu, morarmadır.

Morarma çocuklarda özellikle eforla, yenidoğanda ise ağlama ve beslenme anlarında artıyorsa, bu durum kalp anomalisinde çok önemli bir belirtiyi oluşturuyor.

Bu nedenle morarması olan her yenidoğanda ve çocukta mutlaka kardiyolojik muayene ve bunu tamamlayan oksijen satürasyonlarının ölçümü, ekokardiyografi, EKG (elektrokardiyografi) gibi kalp testlerin yapılması gerekiyor.

2- Büyüme ve gelişme geriliği

Kalbin metabolizmanın ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda çocukta büyüme gelişme tablosu normal ilerlemeyebiliyor. Ancak çocuklarda kalp yetmezliği bulguları net bulgu vermeyebiliyor. Bu nedenle büyüme ve gelişme sorunu olan çocuklarda özellikle kalp kası hastalığı olup olmadığının saptanması hayati önem taşıyor. Çünkü kalp kası hastalıkları ani yaşamsal sorunlar yaratabiliyor. 

ÇOCUĞUM ÇOK AĞLIYOR

3- Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısının en sık nedenini kalp hastalıkları oluşturmasa da, tarama testi niteliğinde kardiyolojik kontrol yapılması gerekiyor. Çocukta özellikle spor yaparken eforla birlikte göğüs ağrısı varsa mutlaka kardiyolojik testler yapılmalı, kalp kası hastalığı, doğuştan koroner arter anomalisi olup olmadığı kanıta dayalı olarak netleştirilmeli. 

4- Bayılma

Bayılma, nörolojik ve metabolik nedenler dışında kalp kası hastalıkları ve ritim anormallikleri nedenleriyle de oluşabiliyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Arda Saygılı bu durumda kalbin yapısının ekokardiyografi, ritim düzeninin de EKG (elektrokardiyografi) ile incelenmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

5- Çarpıntı

Kalpte gerek dinlenme anında gerekse efor sonrasında oluşan çarpıntılar çok önemli. EKG ile kalp ritim anormalliği olup olmadığı kalp doktoru tarafından araştırılmalı. Çok yavaş veya çok hızlı kalp atımları mutlaka EKG ile kontrol edilmeli.

 

ÇOCUKLARDA KOLESTROL YÜKSEKLİĞİNE DİKKAT

6- Aşırı terleme, çabuk yorulma

Metabolizmanın artmış iş gücünü karşılayamayan kalpte zamanla kalp yetmezliği gelişebiliyor. Hipertiroidi, anemi, demir eksikliği gibi durumlar kontrol edildiğinde açıklanamayan terleme veya çabuk yorulma mutlaka kalp kontrolünü gerektiriyor.

Çocuklarda kalp yetmezliği kendisini aşırı terleme ve çabuk yorulma olarak da ifade ediyor. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr.

Arda Saygılı özellikle uykuda yastığı bile ıslatan terlemelere dikkat edilmesi ve zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Erken müdahale hayat kurtarıyor!

 • Hamilelikte doğumsal kalp hastalıklarının tanısı da mümkün oluyor ve erken müdahale hayat kurtarıyor. Bu nedenle hamilelikte düzenli muayenenin asla atlanmaması gerekiyor.

 • Doğumsal kalp hastalıkları her zaman bulgu vermediği için hayatı aniden tehdit eden durumlar oluşturabiliyor. Dolayısıyla her çocukta mutlaka bir kez de olsa kardiyolojik testler yapılmalı, kanıta dayalı olarak doğumsal hastalık olmadığı netleştirilmeli.

 • Sportif aktivite çağına gelen her çocukta, EKG ve Ekokardiyografi gibi kalp testleri mutlaka yapılmalı.
 • Erişkin yaşta oluşabilecek kalp ve damar hastalıkları çocukluk çağında başlıyor.

  Çocuğunuzu kalp hastalıklarına karşı korumak için erken yaşta spor yapmasına teşvik edin ve doğal gıdalarla beslenmesine dikkat edin. Unutulmayın ki “spor kalbin dostu, şeker ise düşmanı”dır.

HER ŞEYİN BAŞI UYKU

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk-sagligi/haber/1037741-cocuklarda-kalp-hastaliklarinin-6-belirtisi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp krizinde ilk yardım nasıl olmalı?
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi