Çocuklarda Miyop Artıyor

Çocuklarda göz sorunları okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

Çocuklarda Miyop Artıyor
Çocuklarda miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz sorunları, dikkat dağınıklığı sorununa neden oluyor.

Üzerine titrediğiniz çocuğunuzun gözlerinin içine bakıyorsunuz şüphesiz. Sağlıklı, başarılı ve mutlu bir çocuk olması en büyük dileğiniz… Peki ya gözlerinin içine baksanız da gözünüzden kaçan bazı sinyaller olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş, çocukların gözlerinde yaşadıkları problemlerin okul başarısını da çok yakından etkilediğini belirtiyor.

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Özellikle miyop, hipermetrop ya da astigmat hastalığı olan bir çocuk, okulda tahtayı göremeyebilir ya da gözlerinde olası bir sorun nedeniyle dikkatini toparlamakta zorlanır.

Bu nedenle çocuklarımızın göz muayenelerini yaptırmak çok önemli” diyor. Prof. Dr. Özgül Altıntaş çocuklarda gözden kaçırmamanız gereken 10 sinyali anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sık sık göz kırpma

Ailelerin genellikle ‘tik’ olarak yorumladıkları ve ‘geçer’ diye bekledikleri sık sık göz kırpmanın altında aslında bambaşka bir neden yatabiliyor! Alerji nedeniyle kaşıntısı olan ve yeteri kadar gözyaşı olmayan çocuk sık sık gözünü kırpmak zorunda kalıyor. Okulda ders esnasında çocuğun gözlerini kırpmak zorunda kalması dikkat dağınıklığı ve derse odaklanamamaya da yol açıyor.

Başını sürekli bir yöne çevirme

Çocuğunuz okulda tahtaya bakarken, bir şey okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı hissediyorsa dikkat edin. Çünkü başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı; göz hareket kısıtlılığını telafi etme ihtiyacı ve/veya iyi gördüğü göz tarafına doğru bakma eğilimi nedeniyle oluşuyor.

Işığa hassasiyet

Alerjisi nedeniyle göz yüzey rahatsızlığı ve göz kuruluğu olan çoçuk ışıklı ortamda çok rahatsız olurken, gözlerinde aşırı sulanma ortaya çıkabiliyor. Işığıa karşı hassasiyeti dolayısıyla gözlerini ancak kısarak bakabiliyor.

Bir gözünü kapalı tutma

Dışa doğru gizli şaşılıkta, özellikle güneşli havalarda karmaşık bir görüntü oluştuğundan, çocuk tek gözünü kapatmak zorunda kalıyor. Şaşılık (gözde kayma) nedeniyle derinlik hissi gelişimi etkilenen çocuklarda el göz koordinasyonu azalabiliyor. Şaşılık yeni başladıysa yürüyüşünde dengesizlik de görülebiliyor.

Baş ağrısı şikayeti

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Baş ağrısının bir çok nedeni olmakla birlikte, önemli nedenlerinden birini de göz problemleri oluşturuyor. Örneğin; okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu çocukta baş ağrısı meydana geliyor. Ancak aileler bunun geç farkına varabiliyor” diyor.

Kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma

Gözlük ihtiyacı olan çocuk görüntüyü netleştirmek için bazı uyum mekanizmalarını devreye sokuyor. Bunu bir süre yapabilse de ardından yorulup devam edemiyor. ‘Dikkat dağınıklığı’ ya da ‘dalgınlık’ olarak tanımlanabilecek bu durum, aslında çocuğun sadece gözlük ihtiyacından kaynaklanabiliyor.

Gözlerini kısma ya da ovalama

Alerjinin neden olduğu kaşıntıyı azaltabilmek ya da net göremediği için görüntüyü netleştirebilmek için çocukta gözlerini kısma ve ovalama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu nedenle öğretmenlerin çocukları yakından takip etmeleri, olağandışı bir durumda aileyi mutlaka bilgilendirmeleri çok önemli.

Ellerini sık sık gözüne götürme

Özellikle alerji zemini olan çocukların okulların açılmasıyla şikayetleri artıyor. Kalabalık ortamda havada uçuşan tozlar ve alerjenlerin çok olduğu ortamlar gözleri de olumsuz etkiliyor. Çocuğunuz gözüne eliyle çok sık temas ediyorsa bunun nedeni muayene ile araştırılmalı.

Okurken parmakla takip etme

Okurken veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme de olası bir göz problemine işaret eden belirtiler arasında yer alıyor. Gözlerde hafif içe doğru yönlenme eksikliği olan (konverjans yetmezliği) çocuklarda yakına baktığı zaman kimi zaman dışa kayma ortaya çıkıyor.

Bu esnada okuduğu satırı veya kelimeyi takip edemediği gibi, baş ağrısı oluşuyor ve yakın çalışmaya isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma da olası bir göz sorunundan kaynaklanıyor olabilir.

Yaptığı işe istek duymamak

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Farkedilmeyen bir gözlük ihtiyacı olan çocuklar görüntüyü netleştirebilmek için alın ve göziçi kasları kullanarak odaklanmaya çalışırlar. Bundan dolayı yorulan çocuğun yaptığı işe bir süre sonra ilgisi ve isteği azalır ve bu da başarısız olmasına yol açar” diyor.

Gözlere iyi gelen yiyecekler hangileri?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/10/goz-sorunlari-miyop-hipermetrop-astigmat/

Miyop: belirtiler, tedavi, önleme. Miyopi çocuklarda

Çocuklarda Miyop Artıyor

Miyop veya yakınım görme bozukluğudur; burada bir kişi uzaktaki nesneleri göremez ve yakınlardaki nesneleri mükemmel şekilde tedavi eder. Hastalık çok yaygındır; dünya nüfusunun üçte birini etkiler. Miyop genellikle kendisini 7-15 yaşlarında tezahür eder, ağırlaştırılabilir veya ömür boyu değişmeden aynı seviyede kalabilir.

Miyopide ne olur? % 100 görme olan insanlarda nesnelerin ve nesnelerin görüntüsü retinaya odaklanır ve mopyondan muzdarip olanlar – önünde, yani gözün içinde, retinaya ulaşarak görüntü bulanıklaşır, belirsizleşir.

Bu uzak bir nesne görüntülendiğinde gerçekleşir, bu durumda paralel ışık ışınları göze girer.

Durum yakın nesnelerle çok daha iyi, çünkü onlardan gelen ışık ışınları biraz farklıdır, paralel değildir ve kırılma sonrasında doğrudan retina üzerine düşerler.

Miyopi Nedenleri

Kalıtım çocuğun hastalığının gelişimi üzerinde büyük etki yapar. Bugün bilimsel olarak her iki ebeveynin yakın çevresinde olursa, hastalığın bir çocukta gelişme olasılığı% 50 olarak kanıtlanmıştır.

Görme organlarındaki büyük yükler genellikle görme bozukluğuna neden olur. Bu genellikle okul ya da üniversite yıllarında ortaya çıkar.

Görme düzeltmesi için yanlış seçilmiş gözlükler veya kontakt lensler hastalığın gelişimini ve ilerlemesini provoke edebilir.

Beslenme hataları , belli eser elementlerin, vitaminlerin, gözün cildi, retinasının vb. Telafi edilmesi için gerekli olmamasına neden olur.

Gözdeki kan akışı rahatsızlığı miyopiye yol açar.

Miyopi belirtileri ve teşhisi

Ana semptom, görme azalması, uzak nesnelere bakıldığında bulanık, bulanık görünüyor. Aynı zamanda yakınlardaki nesnelerin görsel algılanması ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. Uzak nesneleri kötü şekilde görmeyenler, incelendiklerinde gözleri kesmeye başlarlar.

Görme problemlerine ek olarak, baş ağrısı oluşabilir, hızlı göz yorgunluğu olabilir. Hastalığın ilk bulguları genellikle çocukluk çağında ortaya çıkıyor – 7-12 yaş arası.

Hastalığın daha da gelişmesi ilerici olabilir veya sadece durdurabilir. Kadının durumunun bozulması, 20 yıl öncesine kadar görülür ve erkek vücuda bu süreci 22 yıla kadar izleyebilirsiniz.

Bu yaş sınırlarına ulaştıktan sonra, görüş devleti istikrar kazanırken, bozulma da gözlemlenebilir.

Miyop teşhisi, birtakım araştırmalar yapan bir oftalmolog tarafından gerçekleştirilir:

– Görme keskinliğinin gözlük kullanılmadan kontrol edilmesi;

– göz kırılmasının tanımı ve miyopi derecesinin değerlendirilmesi;

– Fundus muayenesi, damarların durumu, optik sinir ve retinanın değerlendirilmesi.

Miyopi dereceleri

İnsan gözünün bir parçası olarak doğal çift mercekli bir lens vardır – bu da konaklama fenomeni (nesneleri açıkça algılama, farklı mesafelere adapte etme yeteneği) sağlayan objektiftir. Konaklama, normal görüşlü bir kişi için diopirit ile ölçülür, konaklama oranı 14 dioptür.

Üç derece miyopi akışı vardır: zayıf, orta ve yüksek. Konaklama birimlerinin 3 dioptriye düşmesi ortalama 3.25 ila 6 diyoptri arasında hafif farklılık gösterir ve yüksek miyopi derecesi, 6 diopter ve üzeri bir konaklama azalması ile karakterize edilir.

Hastalığın gidişi ilerici ve ilerleyici olmayabilir.

Her yıl 1 diyoptre ve daha fazla mercek büyütülmesi gerekiyorsa, hastalığın ilerlemesi düşünülür. Miyopun hızlı gelişimi cerrahi olarak çıkarılması gereken ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Progresif olmayan miyopi düzeltmeye kolayca müsaittir ve tedavi gerektirmez.

Miyopi çocuklarda

Çoğu vakada, miyopinin kalıtsal bir faktörü vardır, çocuklar arasında çok nadiren edinilen miyop vakaları vardır. En az tezahürat, okul öncesi çağda 1 yaşındayken miyoptır; çünkü şu anda göz gelişir, büyür ve önemli görsel yükler yoktur. Bununla birlikte, 11-13 yaşındaki çocuklarda, yük artmakta ve bu da hastalığın gelişimi için uygun koşullar yaratmaktadır.

İlk aşamada çocuk görme problemleri, yorgunluk, düşük ders kitapları, berbat görünümü şikayet ediyor. Şu anda bir doktorun yardımını aramak için o zaman süreç durdurmak kolaydır ve göz düzeltme çok etkilidir.

Çocuklarda miyopi tedavisi görmeyi düzeltmek, özel jimnastiği gerçekleştirmek, doğru beslenme yapmaktır.

Miyopi Tedavisi

Doktor, miyopi derecesine ve gidişatına bağlı olarak, görme düzeltme, tedavi ve ameliyat olmak üzere en uygun yöntemlerden birini önerir.

Vizyonun düzeltilmesi, gözlük veya kontakt lenslerin giyilmesinden oluşur. Onların seçimi, yapılan çalışmalara ve sonuçlarına dayanır. Puanlar, çocuklar için ve sürekli olarak giyilmediği durumlarda daha fazla tercih edilir. Kontakt lensler rahatsızlık yaratmaz, görüş açısını kısıtlamaz, egzersizle uğraşmazlar vb.

Nedeniyle uzun süreli giymek için daha uygundur. Elbette mercekler, muhtemel bir alerjiyle bağlantılı rahatsızlıklar da yaratmakta, bazıları gözlerdeki yabancı bir cismin sürekli sesine alışmamaktadır.

Enfeksiyonun lenslerle göze girdiği gerçeği göz önüne alındığında, en hafif soğuk algınlığı da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklar sırasında giyilmeleri kesinlikle yasaktır.

Tedavi mesafedeki görüş bozukluğunun patolojik sürecini durdurmalı, muhtemel komplikasyonları önlemeli ve görüşünü en iyi şekilde düzeltmelidir. Bu amaçla, gözler için özel bir egzersiz seti uygulamak gereklidir.

İlaçların kullanımı, eylemi retina içindeki kan dolaşımını ve metabolik süreçleri iyileştirmeyi ve aynı zamanda sklerayı güçlendirmeyi amaçlayan lutein ile vitamin komplekslerinin alınmasını içerir.

Tedavi kompleksi ayrıca bir dizi fizyoterapi prosedürü içerir: fonoforez, elektrospektif, renkli puls terapisi, pnömatik masaj. Boyun-yaka bölgesinin bir masajından sonra iyi sonuçlar alınır.

Cerrahi müdahale , ilerleyen miyopi durdurabilir, neredeyse tamamen vizyonu düzeltir ve muhtemel komplikasyonları önleyebilir.

Scleroplasty, göz küresinin posterior duvarını güçlendirmek ve olası komplikasyonları önlemek için yapılır ancak bu işlem vizyonu iyileştirmemekle birlikte, yalnızca daha da geliştirilmesini durdurur.

Çok ender görülen, iyi eğitim gördüğü ve travmatik olmadığı için komplikasyonlara eşlik eder. Lazer düzeltme vizyonu düzeltmeyi amaçlıyor; çünkü bugün bu operasyon en sık üretiliyor.

Vizyon, en şiddetli miyop vakalarında bile tamamen geri yüklenir. Mercek opaklığı (katarakt) ile yüksek derecede miyopiden muzdarip hastalar, doktor mercekleri çıkarmak için bir operasyon önermekte bunu yapay bir mercekle değiştirmeyi öneriyorlar.

Miyopi önleme

Doğru aydınlatma , gözler üzerindeki yükü azaltacaktır; bu nedenle, işyeri, masa lambası doğru organizasyonuna dikkat etmelisiniz. Floresan bir lambayla çalışmanız önerilmez.

Görsel yüklerin rejimine uyma, onları fiziksel harekete geçirme.

Doğru, dengeli beslenme , gerekli vitamin ve minerallerin kompleksini içermelidir: çinko , magnezyum, A vitamini vs.

Sertleştirme, fiziksel egzersiz, masaj, kontrast duş ile vücudun güçlendirilmesi .

Çocuğun doğru duruşunu izleyin .

Bu basit önlemler mesafe, yani miyop gelişiminde görme azalması olasılığını en aza indirmenize izin verir. Çocukları, hastalığa kalıtsal bir yatkınlığa sahip olan ebeveynler için bütün bunları dikkate almak önemlidir.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/miopiya-simptomy-lechenie-profilaktika-miopiya-u-detej_default.htm

Miyop Tedavi Seçenekleri, Ameliyatsız Miyop Tedavisi

Çocuklarda Miyop Artıyor

Miyop en yaygın göz sağlığı sorunudur. Özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan miyopluğun önüne geçmek son derece önemlidir.

Tedavi edilmeyen miyopi ileride hasta için büyük sorunlara yol açabilmektedir. Miyopluk için bir çok farklı tedavi seçeneği bulunur.

Günümüzde kullanılan modern tedaviler ile ameliyat olmadan bile miyop probleminden kurtulabilirsiniz. Miyopluğun tedavi yöntemleri nelerdir ?

Miyop Tedavisi

Miyop halk arasında son derece yaygın görülen bir sağlık problemidir ve yaygınlığı da gün geçtikçe artmaktadır. Peki miyop nedir nasıl tedavi edilir? Miyop gözün uzakta ki nesneleri net olarak görememesi, bulanık görmesi durumudur.

Miyop hastalığının ana tedavi seçenekleri şunlardır: gözlük, kontakt lensler ve refraktif cerrahi.  Yüksek derece miyopluk; retina dekolmanı, miyopik retinopati ve glokom gibi görme kaybına neden olan hastalıklara yol açabilir.

Miyop hastalığının bir halk sağlığı problemi olarak ortaya çıkması yani bu kadar sık görülmesi alternatif tedavi yollarının araştırılmasının da önünü açmıştır.

Araştırılan tedaviler yalnızca gözlük veya kontakt lens kullanımından ibaret olmayıp, bunların yanı sıra atropin ve pirenzepin gibi farmasötik ajanların da kullanılmasını içerir.

Miyopi için büyük ameliyatlardan daha çok, nispeten kısa süreli ve önemli yan etkileri olmayan tedaviler içeren terapiler önerilmektedir. Bazı özel terapiler yetişkinlerde başarılı olamasa bile bebeklerde ve çocuklarda çok başarılı olabilmektedir. Bu yüzden tedavi sürecinden önce kişinin miyopunun iyi analiz edilmesi ve buna göre davranılması gerekmektedir. Her tedavi, herkeste başarılı olmaya bilir. Kişiye özel tedavi geliştirmek gerekebilir.

Miyop hastalığının çözümü için genellikle gözlük ve kontakt lensler kullanılmaktadır. Yakın zamanda ise refraktif cerrahi popüler bir seçenek haline gelmiştir. Bu tedaviler miyopik refraktif hatayı düzeltir ancak göz büyümesini yavaşlatmaz veya aşırı eksenel uzama ile ilgili fizyolojik değişiklikleri engelleyemezler. 

Dünya Sağlık Örgütü; miyopluğun da içinde olduğu, önlenebilir körlük kategorisinde bulunan hastalıkları ortadan kaldırmayı ilk 5 önceliği arasında belirlemiştir.

Miyop Progresyonunu Yavaşlatacak Tedaviler 

Miyopluk hastalığına sahipseniz muhtemelen hastalık sürecini yavaşlatmak için yapılabilecek şeylerin olup olmadığını merak ediyorsunuz. Miyopluk hastalığının ilerlemesini yavaşlatırsanız her sene daha büyük numaraları gözlükler kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda bulunan miyop hastalığında miyopu kontrol altına almak çok önemlidir. Miyopiyi yavaşlatmak için bazı tedavi yöntemleri ve seçenekleri vardır.

Miyopi progresyonunu yavaşlatmak için şu anda mevcut olan tedaviler arasında gözlük mercekleri, kontakt lensler ve farmasötik maddeler bulunur. Bu tedavilerin çoğunda metodolojik sınırlamalar vardır ve sonuçları dikkatle yorumlanmalıdır.

 Şu anda, dört tedavi türü miyopiyi kontrol altında tutmak için umut verici olmaktadır. Bu tedavi çeşitleri şunlardır:

 • Atropin göz damlası
 • Multifokal kontakt lensler
 • Ortokeratoloji (orto-k)
 • Çok odaklı gözlükler

Atropin Göz Damlası

Atropin göz damlası, uzun yıllardır miyopi kontrolü için etkili sonuçlar vermektedir. Ancak bu göz damlalarının kullanımı da bazı dezavantajlara sahiptir. Topikal atropin gözlerin odaklama mekanizmasını tamamen rahatlatan bir ilaçtır. Fakat bu ilacın en büyük dezavantajı göz bebeğini büyük oranda genişletmesidir.

Genişleyen göz bebeği, ışığa aşırı duyarlı olma gibi sorunlara yol açmaktadır. Atropin göz damlaları ile miyopi progresyonunu kontrol altına alan çalışmaların sonuçları, en azından tedavinin ilk yılında etkileyiciydi.

1989 ve 2010 yılları arasında yayınlanan dört kısa süreli çalışmada; atropinin, özellikle bebeklerde ve çocuklarda %81 oranında miyopi azalmasına yol açtığı görüldü.

Bununla birlikte ilave araştırmalar tedavinin ilk yılında sonra atopinin, miyopi kontrolü etkisinin devam etmediğini ve kısa vadede atropin kullanımının işe yaradığını ancak uzun vadede sonuç vermediğini gösterdi.

Ancak ilginçtir ki bu ilaç için yapılan bir çalışma sonrası düşük dozda verilen atropinin uzun vadede de işe yaradığı görülmüştür.  Düşük konsantrasyonda atropin (0.01) içeren damlalar miyop tedavisi için olumlu sonuçlar verebilmektedir. Yine de birçok göz doktoru bebeklerde ve çocuklarda, atropin içeren ilaçlar vermeye gönülsüzdür. Bunun sebebi ilacın sürekli kullanımının uzun vadede ki etkileridir.

Ortokeratoloji

Ortokeratoloji, hastanın uyanık olduğu esnada geçici olarak miyopluk ve diğer görme problemlerini gidermek için uyku sırasında giyilen özel olarak tasarlanmış geçirgen kontakt lenslerin kullanılmasıdır; bu sayede gün boyunca gözlük ve kontakt lens takmaya ihtiyaç kalmamaktadır.

2012 yılında yayınlanan araştırmada orto-k kontakt lensler ve klasik gözlüğün miyopi üstünde ki sonuçları karşılaştırıldı. Orto-k kontakt lenslerin aksiyal uzamayı baskıladığı sonuçlarına ulaşıldı. Yani klasik gözlüklere göre orto-k kontakt lensler daha kalıcı bir tedavi sağlıyordu.

Bu araştırma 43 miyop çocuğun üstünde yapıldı ve beş yıllık süren bir araştırmanın eseriydi.

Çok Odalı Kontakt Lensler

Multifokal kontaklar, presbiyopiyi düzeltmek için lensin farklı bölgelerinde farklı güçlere sahip olan özel objektiflerdir. Araştırmacılar ve göz hekimleri, konvansiyonel veya modifiye multifokal yumuşak kontakt lenslerin miyop tedavisi için etkili bir araç olduğunu keşfettiler.

Refraktif Cerrahi Seçenekleri:

 • PRK: PRK’da lazer, korneayı düzleştiren ve ışık ışınlarının retina üzerine daha doğru odaklanmasına izin veren bir işlemdir, kornea tabakasının alt katmanına uygulanır. İyileşme süresi LASIK’e göre daha uzun sürmektedir. Bu refraktif işlemden sonra gözde 2 ila 5 gün arası ağrı ve acı olabilir. Bu işlem genellikle pek uygulanmaz. Yalnızca kornea tabakası yeterli seviyede kalın olmayan kişiler için PRK tedavisi uygulanmaktadır. Bunun sebebi kornea tabakası yeterince kalın değilse LASIK tedavisi uygulanamamasıdır.
 • LASIK: En yaygın refraktif cerrahi prosedürüdür.  Kornea yüzeyinde ince bir kapak oluşturulur, lazer bazı kornea dokularını çıkarır ve ardından kapak orijinal konumuna geri getirilir.

Yalancı Miyop:

Yalancı miyopluk gözde ki kasların yorulması veya üveit gibi sorunların ortaya çıkması halinde gelişebilir. Yalancı miyop, sık görülebilen bir hastalıktır. Yalancı miyop tedavisi genellikle göz damlaları ve gözlük kullanımını içerir. Yakalandığınız göz sorununun yalancı miyop mu, yoksa gerçek miyop mu olduğunu anlamak için bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Miyop Tedavi Fiyatları:

Miyop tedavisi fiyatları hastalığın seyrine ve hastanın göz yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ameliyat tedavisi, diğer tedavi yöntemlerine göre daha maliyetlidir. Ayrıca çok odaklı kontakt lens kullanılarak yapılan miyop tedavisi de son derece maliyetli olabilmektedir.

Miyop ameliyatı fiyatları genellikle 1500 ila 6000 Tl arasında olmaktadır. Arada ki fiyat farkının bu kadar fazla olmasının sebebi, hastanın derecesine ve kullanılacak yönteme göre fiyatın değişkenlik göstermesidir.

Ayrıca miyop ameliyatı ücreti hastanenin sunduğu imkanlara göre de değişiklik göstermektedir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/miyop-tedavisi.html

MİYOP TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Çocuklarda Miyop Artıyor

Miyop sizlerinde bildiği gibi bir göz kusurudur. Bu yazımızda sizlere bu göz kusuru hakkında nasıl bir tedavi şekli izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bu sağlık sorunu hakkında daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Miyopluğu kısaca açıklayacak olursak eğer, yakında bulunan nesnelerin görüşünde herhangi bir sorun olmamasına karşın, uzakta bulunan nesneleri bulanık görme durumu oluşmasıdır. Oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Miyopluluk sorunu, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde oldukça şiddetli ve ağır seviyelerde bulunurken bazı kişilerde ilk aşamalarda durmaktadır.

Bu durum genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır ve göz tam büyüyene kadar aşamalı olarak kötüleşir, ama aynı zamanda çok küçük çocuklarda da gelişebilmektedir. Miyopluk çoğu zaman kalıtsal sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Küçük çocuğunuz için miyop belirtileri şunlardır;

 1. Televizyonu görmede zorluk çekmesi ya da okulda tahtayı görememe sorunu
 2. Baş ağrısından şikayetçi ve gözlerinde yorgunluk olan kişiler
 3. Düzenli olarak gözlerini avuşturan çocuklar
 4. Uzakta bulunan nesnelerin varlığından habersiz olunması

Bireylerde miyopluk belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Uzaktaki nesnelere bakarak bulanık görme
 • Şaşı ya da açıkça görmek için göz kapaklarını kısmen kapatmaya ihtiyaç duymak
 • Baş ağrısı göz yorgunluğuna neden oluyorsa
 • Özellikle geceleri, bir araç sürerken görmede zorluk çekiyorsanız (gece miyopu)

Miyop Tedavisi Nelerdir?

Miyop tedavisinde uygulanan en yaygın tedavi biçimi kullanılan gözlükler ve lenslerdir. Bunların yanı sıra diğer tedavi şekilleri ise günümüzde daha popüler olmaya başlamıştır.

Gözlerde yapay lens yerleştirme ve lazer cerrahisi, genellikle etkisiz olan çok nadiren (örneğin, çok şiddetli kısa görüşlülük olan insanlar gibi) kullanılan oldukça yeni bir tekniktir. Bu kapsamda uygulanacak olan tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Gözlük

Kısa görüşlülük genellikle reçete ile verilen gözlükleri kullanılarak düzeltilebilmektedir. Gözlük ile, doğru göz (retina) sırtına odaklanmasını sağlayarak uzaktaki nesneleri net görmeleri sağlanmaktadır. Gözlüğünüzün numarası ise, gözlerinizde bulunan sorunun derecesine göre şekillenmektedir.

Okuma ve televizyon izlemek gibi uzaktan ve yakından görme faaliyetleri aynı anda yapabilmeniz için 2 camlı gözlüklerden kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca yakındaki nesneleri ve orta ve uzun mesafelerde (değişken odaklı gözlük) olanların görmenize yardımcı multifokal gözlüklerde alabilirsiniz.

2.Kontakt Lensler

Kontakt lensler de gözlüğün yapmış olduğu görevleri gerçekleştirmektedir. Oldukça hafif ve görünmez olan lensleri gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Çoğu kişi için oldukça kolay bir işlem olan lens kullanımı bazı kişiler için oldukça zor bir durum halindedir.

Kontakt lensler günlük bazda yıpranmış ve her gün (günlük tek kullanımlıklar) atılır ya da dezenfekte edilerek yeniden kullanılabilirler. Göz uzmanları genellikle kontakt lensler nedeniyle enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu dikkat çekerek, geceleri de takılanları önermemektedir.

Bazı kişiler ise, çok nadiren de olsa ortokeratoloji denilen bir tekniği kullanırlar.

 Böylece gün boyunca bir lens veya gözlük olmadan daha iyi görebilmek için (gözün önündeki saydam tabaka) kornea eğriliğini düzleştirmek adına sert bir kontakt lensi gecede takmaktadırlar.

  Kornea genellikle normal şekline döner, çünkü miyopluk için bir tedavi şekli değildir, ama bazı insanlar için lensler bağımlılığı azaltabilir.

Göz doktorunuz sizin için kontakt lenslerden en uygun türü hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Eğer kontakt lens kullanmaya karar verirseniz, bunu göz enfeksiyonlarını önlemek için iyi bir lens hijyeninini sağlayarak yapmanız çok önemlidir.

3.Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı, eğriliği düzeltmek adına, korneadan uzakta olan küçük bölümleri yakmak için, bir lazer kullanarak, ışık ile retina üzerine odaklanılmasıdır. Lazer göz ameliyatı üç ana tipi vardır:

 • Fotorefraktif keratektomi (PRK) – Kornea yüzeyinde bir lazer kullanılarak yüzeyinden küçük bir miktar doku kaldırarak çıkarılır ve korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır.
 • Lazer epitel kerotomileusis (LASEK) – PRK’ya benzer ancak lazer sadece korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır ise, yani doku flep dışına kaldırılabilirse, kornea yüzeyini gevşetmek için kullanılır ve sonrasında flep yerine geri konulmaktadır.
 • Yerinde keratektomi (LASIK) lazer – LASEK’e benzer, ancak korneada küçük bir flep oluşturulur.

Genellikle bu tedaviler ayakta yapılmaktadır ve 1 geceyi bile hastanede geçirmenize gerek kalmayan operasyonlardır. Tedavilerin tamamlanması genellikle 30 dakika sürmektedir. Gözleri uyuşturmak içinse lokal anestezi kullanılmaktadır.

Hangi Tedavi Daha İyidir?

Her üç lazer göz ameliyatı teknikleri benzer sonuçlar doğurmaktadır, ancak farklı derlenme sürelerine sahip olma eğilimindedirler.

Neredeyse hiç ağrıya neden olmayan LASEK ya da LASIK, çoğunlukla tercih edilen yöntemdir ve vizyonu genellikle birkaç saat ya da gün içinde iyileşme göstermektedir.

PRK biraz ağrılı olabilir ve sonradan 1 ay gibi bir süre görme sorunlarınız olabilmektedir. Korneanız kalın ise, sadece LASIK gerçekleştirilebilir. Kornea ince ise, ortaya çıkan komplikasyonlarda görme kaybı riski oldukça fazladır. Kornea LASIK için yeterince kalın değilse LASEK ve PRK mümkün olabilir.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Gözünüzün korneasının çok uzun ya da çok uzun eğilimli olması genellikle miyop oluşmasına neden olmaktadır. Bazen neden olarak ise kalıtsal nedenler ve çevresel koşullar kabul edilmektedir.

Gördüğü görüntüleri odaklamak için, gözünüz iki kritik parçalara dayanmaktadır;

 1. Kornea, gözün net ön yüzeyi
 2. Kristal lens, odak nesneleri görmenize yardımcı olur.

Bu yukarıda sizlere vermiş olduklarımızda herhangi bir sorunun oluşması miyopluğa neden olmaktadır.

Kornea veya lens eşit ve düzgün kavisli değilse, ayrıca ışık ışınları düzgün kırılan değilse, bir kırma kusuru vardır. Miyopluk kırma kusurunun bir türüdür.

 1. Hipermetropi (hipermetrop): Kornea çok az kavisli veya göz normalden daha önde ise oluşmaktadır.
 2. Astigmat: Korneanızın veya lensinizin başka yönde daha fazla dik ve kavisli oluşudur. Düzeltilmemiş astigmatizma görüşünüzü bulanıklaştırır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörleri miyopu geliştirme olasılığını artırabilir:

 • Aile öyküsü: Miyopluk ailelerden geçme eğilimindedir. Aileden biri miyop ise, duruma yakalanma riski artar. Her iki ebeveyn miyop varsa risk daha da yüksektir.
 • Okuma: Okumayı çokça yapan insanlarda risk faktörü daha fazla olmaktadır.
 • Çevresel koşullar: Bazı çalışmalarda zaman eksikliği miyopun gelişme şansını artırabilir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Miyopluk çok sayıda komplikasyonlar ile ilişkili olabilir;

 1. Yaşam kalitesini azaltır. Düzeltilmemiş miyopluk yaşam kalitesini etkileyebilir. İstediğiniz gibi bir görevi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Ve sınırlı görme gün içerisindeki faaliyetleriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
 2. Göz yorgunluğuoluşmaktadır. Düzeltilmemiş miyopluk şaşı ya da odak sağlamak için gözlerinizi zorlamanıza neden olabilir. Bu göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olabilir.
 3. Eğer düzeltilmemiş görme probleminiz varsa kendi güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini tehye atabilirsiniz. Eğer bir araba veya ağır ekipman kullanıyorsanız, bu özellikle ciddi olabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Miyopun oluşmasına engel olamazsınız. Ancak bazı çalışmalar miyopun ilerlemesini yavaşlatmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Gözlerinize iyi bakın. Gözlüklerinizi düzenli olarak takın.
 2. Kronik sağlık koşullarını kontrol edin. Bu tür diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı koşullar, uygun tedavi almazsanız görüşünüzü etkileyebilir.
 3. Güneşten gözlerini korumak. Ultraviyole (UV) radyasyonundan korunmak için gözlük takın.
 4. Spor yaparken ve oyun oynarken göz yaralanmalarına dikkat edin.
 5. Sağlıklı gıdalar yiyin. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer sebzeler bol yemeye çalışın. Orkinos ve somon gibi omega-3 yağ asitlerini tüketin.
 6. Sigara içmeyin. Sigara vücudunuza her anlamda zarar vermektedir.
 7. Reçeteli gözlükler kullanın.
 8. Göz yorgunluklarınızı azaltın. Okuma ve bilgisayar başında uzun süre geçirince gözlerinizi aralıklarla 10 ile 15 dakika dinlendirin.
 9. Gözünüzde bulunan sorunlar hakkında bilinçli olun.

Источник: https://evdesifa.com/miyop-tedavisi/

Miyop (Uzağı Görememe)

Çocuklarda Miyop Artıyor

Göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur. Miyoplar yakını görebilirler ama uzağı net göremezler.

Miyop gözün ön-arka çapının normalden fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bu yapısal bir özelliktir ve genetik geçişi sıktır. Genellikle 8-14 yaş arasında çocukluk döneminde fark edilir.

Miyop Sınıflaması

Miyop  nedenine, klinik  özelliklerine  göre, derecelerine  ve  başlangıç yaşına  göre  farklı  şekillerde  sınıflanabilmektedir.

Borish ve Duke-Elder miyopu nedenlerine göre sınıflandırmıştır.

Aksiyal miyop: Gözün ön arka çapındaki artışa bağlı miyopi.

Refraktif miyop Gözün kırıcı etmenlerindeki(mercek, kornea  v.s) gücün fazlalığına bağlıdır.

Basit miyop: Diğer tiplere göre daha sık görülür. Genellikle genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır, özellikle yakını çok  kullanarak  göz ile sık yapılan işler basit miyop gelişmesini hızlandırır.

Dejeneratif miyop: Buna habis/patolojik veya ilerleyici miyop da denir. Belirgin göz dibi değişiklikleri vardır. Zaman içinde giderek kötüye ilerler.

Gece miyopu: Adından da belli olduğu üzere daha çok geceleri veya alacakaranlıkta ortaya çıkar, genellikle gündüz görme normaldir. Çünkü gözün odaklanma noktası ışık derecesine göre değişir.

Göz bebeklerinin karanlıkta beklenenden daha fazla genişlemesine bağlı olduğu düşünülmektedir. Özellikle gece araba kullanırken gözlük kullanımı gerekmektedir.

 Gece miyopu gençlerde yaşlılara göre daha sık görülür.

Yalancı miyop: Merceğin çapını ayarlayan siliyer kasların spazmına bağlı ortaya çıkan bir bulanık görmedir.

İkincil miyop: Çeşitli ilaçlar, glukoz seviyesinde  artış veya oksijen zehirlenmesi gibi  durumarla  merceğin  yapısını  bozulması sonucu ortaya çıkar. Retina dekolmanı tedavisinde kullanılan malzemelerin göz ön-arka çapını artırmasına bağlı da ortaya çıkabilir.

Miyopu derecelerine göre sınıflandırırsak,

Düşük miyop: Genellikle -3 derecenin altındadır.

Orta miyop: Genellikle -3 ile -6 derece arasındadır.

Yüksek miyop: Genellikle -6 derecede üzerindedir. Yüksek miyop olanlarda retina ayrılması veya primer açık açılı glokom daha sık görülür. Miyop olanların %30’u bu tiptedir.

Aşağıdaki videolarda Op. Dr. Lale Öktem, “Çocuklarda Göz Bozuklukları” hakkında bilgiler veriyor.

Miyopun başlangıç yaşına göre sınıflaması

Doğuştan miyop: Buna çocuk miyopu da denir, doğumda vardır ve bebeklik çocukluk boyunca devam eder.

Genç başlangıçlı miyop: Genellikle erken çocuklukta veya 10’lu yaşlarda başlar ve 21 yaşına kadar artar. Bu yaşa kadar dünyanın hiçbir yerinde, bu yaşa kadar düzeltici lazer cerrahisi önerilmez. Bunun bir alt grubu da okul çağında görülen okul miyopudur, okul döneminde gözlerin yoğun kullanılmasına bağlı olduğu düşünülmektedir.

Erişkin başlangıçlı miyop: 20-40 yaş arasında görülen erken erişkin miyop ve 40 yaştan sonra görülen geç erişkin miyop olmak üzere 2 alt tipi vardır.

Miyop Nedenleri

Kırma kusurlarının ortaya çıkması iki anatomik esasa dayanır. Bu kişilerde ya kornea bombeliğinde ya da göz uzun ekseninde normalden sapma vardır. Bunun yanında gözyaşı film kalitesinde, göziçi lensinin durumunda veya göziçi sıvısının yapısındaki herhangi bir değişiklik da kırmada bozukluk oluşturur.

Miyop nedenleri arasında  eğitim seviyesi  ve  zeka seviyesi arttıkça miyop sıklığının arttığını gösteren bazı çalışmalar vardır.  Yine 20.

yy’dan itibaren hayat tarzının Batı tarzına geçişi ile gözlerin daha yoğun kullanımı ve yüksek karbonhidratlı beslenme sonucu ortaya çıkan hiperinsülinemi, insülin direncinin de etkili faktörlerden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca miyop kalıtsallık gösteren bir göz bozukluğudur.

Miyop Belirtileri

Miyop  olan  kişide en  tipik  belirti uzağı  görmekte  zorlanmadır. Tanısı konulmayan veya ihmal edilen kırma bozuklukları okul çağındaki çocuklarda okul başarılarında düşüklüğüne yol açar. Miyop olan bir öğrenci tahtadaki yazıları göremez, görebilmek  için göz  kasları ile sürekli  uyum  yapmaya  gayret  gösterilir,  bu  da  gerilim  tarzı bir  baş ağrısı  yapabilir.

Miyop Tanısı

Muayenenin başlangıcından önce gözün gücü otorefraktometre denilen bir aletle otomatik olarak ölçülür. Hastadan çenesini ve alnını cihaza yaslaması ve cihazın deliğinden içerideki resme bakması istenir.

Bu sırada doktor aletin düğmesine basarak ölçümü gerçekleştirir. Ölçüm her göz için birkaç kez tekrarlanır ve gerekirse ölçümlerin ortalaması alınır.

Özellikle çocuklarda gizli kırma kusurlarını ortaya çıkarmak için çocuğun gözüne damla damlatılıp damlanın etkili olabilmesi için bir süre bekledikten sonra ölçümlerin alınması gereklidir.

Gözlük numaralarının tespiti için retinoskopik muayene gibi diğer ölçüm yöntemleri de kullanılabilinir.

Retinoskopi göze gönderilen ışığın göz dibinden yansımasını değerlendirerek gözün kırma kusurunu ve derecesini tayin etmeye yarayan bir alettir.

Gözdeki yansımanın kaybolması için hastaya değişik lensler uygulanır ve bu şekilde en doğru gözlük numarası saptanır. Hastanın vereceği yanıtlarından bağımsız objektif bir yöntemdir.

Daha sonra hastanın kullanacağı gözlüğü belirlemek için bir çerçeve takılır ve gözlük deneme kutusundan harfler seçilir.

Günümüzde bunu pratik hale getiren adına foropter denilen sistemler de mevcuttur.

Hastanın gözlük çerçevesi takmadan ve hekim de mercekleri değiştirmeden mevcut alet üzerinden lens numaraları değiştirilerek yapılan tam otomatik bir gözlük muayene yöntemidir.

Miyop Tedavi Edilmezse

Tedavi edilmeyen gözler veya estetik kaygılardan dolayı takılmayan gözlükler hayatı tehye sokacak durumlara veya kazalara sebep olabilir. Beraberinde hayat kalitesini de düşürür.

İleri derece miyopu olan kişilerde retina ayrışması ve koroidal neovaskülarizasyon gibi komplikasyonlarla hastalıklar ciddi görme kaybı (körlük seviyesine kadar) ortaya çıkabilir.

Özellikle çocukluk çağlarında tedavi edilmeyen kırma kusurları ilerki yıllarda göz tembelliği (ambliyopi) ve şaşılık (göz kayması) gelişimine neden olabilir.

Источник: https://www.doktoramcam.com/miyop-uzagi-gorememe/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.