Çocuklarda Miyop Artıyor

Çocuklarda göz sorunları okulda dikkat dağınıklığına yol açıyor!

Çocuklarda Miyop Artıyor
Çocuklarda miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz sorunları, dikkat dağınıklığı sorununa neden oluyor.

Üzerine titrediğiniz çocuğunuzun gözlerinin içine bakıyorsunuz şüphesiz. Sağlıklı, başarılı ve mutlu bir çocuk olması en büyük dileğiniz… Peki ya gözlerinin içine baksanız da gözünüzden kaçan bazı sinyaller olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş, çocukların gözlerinde yaşadıkları problemlerin okul başarısını da çok yakından etkilediğini belirtiyor.

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Özellikle miyop, hipermetrop ya da astigmat hastalığı olan bir çocuk, okulda tahtayı göremeyebilir ya da gözlerinde olası bir sorun nedeniyle dikkatini toparlamakta zorlanır.

Bu nedenle çocuklarımızın göz muayenelerini yaptırmak çok önemli” diyor. Prof. Dr. Özgül Altıntaş çocuklarda gözden kaçırmamanız gereken 10 sinyali anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sık sık göz kırpma

Ailelerin genellikle ‘tik’ olarak yorumladıkları ve ‘geçer’ diye bekledikleri sık sık göz kırpmanın altında aslında bambaşka bir neden yatabiliyor! Alerji nedeniyle kaşıntısı olan ve yeteri kadar gözyaşı olmayan çocuk sık sık gözünü kırpmak zorunda kalıyor. Okulda ders esnasında çocuğun gözlerini kırpmak zorunda kalması dikkat dağınıklığı ve derse odaklanamamaya da yol açıyor.

Başını sürekli bir yöne çevirme

Çocuğunuz okulda tahtaya bakarken, bir şey okurken ya da televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı hissediyorsa dikkat edin. Çünkü başını sürekli bir yöne çevirme ihtiyacı; göz hareket kısıtlılığını telafi etme ihtiyacı ve/veya iyi gördüğü göz tarafına doğru bakma eğilimi nedeniyle oluşuyor.

Işığa hassasiyet

Alerjisi nedeniyle göz yüzey rahatsızlığı ve göz kuruluğu olan çoçuk ışıklı ortamda çok rahatsız olurken, gözlerinde aşırı sulanma ortaya çıkabiliyor. Işığıa karşı hassasiyeti dolayısıyla gözlerini ancak kısarak bakabiliyor.

Bir gözünü kapalı tutma

Dışa doğru gizli şaşılıkta, özellikle güneşli havalarda karmaşık bir görüntü oluştuğundan, çocuk tek gözünü kapatmak zorunda kalıyor. Şaşılık (gözde kayma) nedeniyle derinlik hissi gelişimi etkilenen çocuklarda el göz koordinasyonu azalabiliyor. Şaşılık yeni başladıysa yürüyüşünde dengesizlik de görülebiliyor.

Baş ağrısı şikayeti

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Baş ağrısının bir çok nedeni olmakla birlikte, önemli nedenlerinden birini de göz problemleri oluşturuyor. Örneğin; okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu çocukta baş ağrısı meydana geliyor. Ancak aileler bunun geç farkına varabiliyor” diyor.

Kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma

Gözlük ihtiyacı olan çocuk görüntüyü netleştirmek için bazı uyum mekanizmalarını devreye sokuyor. Bunu bir süre yapabilse de ardından yorulup devam edemiyor. ‘Dikkat dağınıklığı’ ya da ‘dalgınlık’ olarak tanımlanabilecek bu durum, aslında çocuğun sadece gözlük ihtiyacından kaynaklanabiliyor.

Gözlerini kısma ya da ovalama

Alerjinin neden olduğu kaşıntıyı azaltabilmek ya da net göremediği için görüntüyü netleştirebilmek için çocukta gözlerini kısma ve ovalama ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu nedenle öğretmenlerin çocukları yakından takip etmeleri, olağandışı bir durumda aileyi mutlaka bilgilendirmeleri çok önemli.

Ellerini sık sık gözüne götürme

Özellikle alerji zemini olan çocukların okulların açılmasıyla şikayetleri artıyor. Kalabalık ortamda havada uçuşan tozlar ve alerjenlerin çok olduğu ortamlar gözleri de olumsuz etkiliyor. Çocuğunuz gözüne eliyle çok sık temas ediyorsa bunun nedeni muayene ile araştırılmalı.

Okurken parmakla takip etme

Okurken veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme de olası bir göz problemine işaret eden belirtiler arasında yer alıyor. Gözlerde hafif içe doğru yönlenme eksikliği olan (konverjans yetmezliği) çocuklarda yakına baktığı zaman kimi zaman dışa kayma ortaya çıkıyor.

Bu esnada okuduğu satırı veya kelimeyi takip edemediği gibi, baş ağrısı oluşuyor ve yakın çalışmaya isteksizlik ortaya çıkabiliyor. Oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma da olası bir göz sorunundan kaynaklanıyor olabilir.

Yaptığı işe istek duymamak

Prof. Dr.

Özgül Altıntaş, “Farkedilmeyen bir gözlük ihtiyacı olan çocuklar görüntüyü netleştirebilmek için alın ve göziçi kasları kullanarak odaklanmaya çalışırlar. Bundan dolayı yorulan çocuğun yaptığı işe bir süre sonra ilgisi ve isteği azalır ve bu da başarısız olmasına yol açar” diyor.

Gözlere iyi gelen yiyecekler hangileri?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/10/goz-sorunlari-miyop-hipermetrop-astigmat/

Miyop Tedavi Seçenekleri, Ameliyatsız Miyop Tedavisi

Çocuklarda Miyop Artıyor

Miyop en yaygın göz sağlığı sorunudur. Özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan miyopluğun önüne geçmek son derece önemlidir.

Tedavi edilmeyen miyopi ileride hasta için büyük sorunlara yol açabilmektedir. Miyopluk için bir çok farklı tedavi seçeneği bulunur.

Günümüzde kullanılan modern tedaviler ile ameliyat olmadan bile miyop probleminden kurtulabilirsiniz. Miyopluğun tedavi yöntemleri nelerdir ?

Miyop Tedavisi

Miyop halk arasında son derece yaygın görülen bir sağlık problemidir ve yaygınlığı da gün geçtikçe artmaktadır. Peki miyop nedir nasıl tedavi edilir? Miyop gözün uzakta ki nesneleri net olarak görememesi, bulanık görmesi durumudur.

Miyop hastalığının ana tedavi seçenekleri şunlardır: gözlük, kontakt lensler ve refraktif cerrahi.  Yüksek derece miyopluk; retina dekolmanı, miyopik retinopati ve glokom gibi görme kaybına neden olan hastalıklara yol açabilir.

Miyop hastalığının bir halk sağlığı problemi olarak ortaya çıkması yani bu kadar sık görülmesi alternatif tedavi yollarının araştırılmasının da önünü açmıştır.

Araştırılan tedaviler yalnızca gözlük veya kontakt lens kullanımından ibaret olmayıp, bunların yanı sıra atropin ve pirenzepin gibi farmasötik ajanların da kullanılmasını içerir.

Miyopi için büyük ameliyatlardan daha çok, nispeten kısa süreli ve önemli yan etkileri olmayan tedaviler içeren terapiler önerilmektedir. Bazı özel terapiler yetişkinlerde başarılı olamasa bile bebeklerde ve çocuklarda çok başarılı olabilmektedir. Bu yüzden tedavi sürecinden önce kişinin miyopunun iyi analiz edilmesi ve buna göre davranılması gerekmektedir. Her tedavi, herkeste başarılı olmaya bilir. Kişiye özel tedavi geliştirmek gerekebilir.

Miyop hastalığının çözümü için genellikle gözlük ve kontakt lensler kullanılmaktadır. Yakın zamanda ise refraktif cerrahi popüler bir seçenek haline gelmiştir. Bu tedaviler miyopik refraktif hatayı düzeltir ancak göz büyümesini yavaşlatmaz veya aşırı eksenel uzama ile ilgili fizyolojik değişiklikleri engelleyemezler. 

Dünya Sağlık Örgütü; miyopluğun da içinde olduğu, önlenebilir körlük kategorisinde bulunan hastalıkları ortadan kaldırmayı ilk 5 önceliği arasında belirlemiştir.

Miyop Progresyonunu Yavaşlatacak Tedaviler 

Miyopluk hastalığına sahipseniz muhtemelen hastalık sürecini yavaşlatmak için yapılabilecek şeylerin olup olmadığını merak ediyorsunuz. Miyopluk hastalığının ilerlemesini yavaşlatırsanız her sene daha büyük numaraları gözlükler kullanmanıza gerek kalmayacaktır.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda bulunan miyop hastalığında miyopu kontrol altına almak çok önemlidir. Miyopiyi yavaşlatmak için bazı tedavi yöntemleri ve seçenekleri vardır.

Miyopi progresyonunu yavaşlatmak için şu anda mevcut olan tedaviler arasında gözlük mercekleri, kontakt lensler ve farmasötik maddeler bulunur. Bu tedavilerin çoğunda metodolojik sınırlamalar vardır ve sonuçları dikkatle yorumlanmalıdır.

 Şu anda, dört tedavi türü miyopiyi kontrol altında tutmak için umut verici olmaktadır. Bu tedavi çeşitleri şunlardır:

 • Atropin göz damlası
 • Multifokal kontakt lensler
 • Ortokeratoloji (orto-k)
 • Çok odaklı gözlükler

Atropin Göz Damlası

Atropin göz damlası, uzun yıllardır miyopi kontrolü için etkili sonuçlar vermektedir. Ancak bu göz damlalarının kullanımı da bazı dezavantajlara sahiptir. Topikal atropin gözlerin odaklama mekanizmasını tamamen rahatlatan bir ilaçtır. Fakat bu ilacın en büyük dezavantajı göz bebeğini büyük oranda genişletmesidir.

Genişleyen göz bebeği, ışığa aşırı duyarlı olma gibi sorunlara yol açmaktadır. Atropin göz damlaları ile miyopi progresyonunu kontrol altına alan çalışmaların sonuçları, en azından tedavinin ilk yılında etkileyiciydi.

1989 ve 2010 yılları arasında yayınlanan dört kısa süreli çalışmada; atropinin, özellikle bebeklerde ve çocuklarda %81 oranında miyopi azalmasına yol açtığı görüldü.

Bununla birlikte ilave araştırmalar tedavinin ilk yılında sonra atopinin, miyopi kontrolü etkisinin devam etmediğini ve kısa vadede atropin kullanımının işe yaradığını ancak uzun vadede sonuç vermediğini gösterdi.

Ancak ilginçtir ki bu ilaç için yapılan bir çalışma sonrası düşük dozda verilen atropinin uzun vadede de işe yaradığı görülmüştür.  Düşük konsantrasyonda atropin (0.01) içeren damlalar miyop tedavisi için olumlu sonuçlar verebilmektedir. Yine de birçok göz doktoru bebeklerde ve çocuklarda, atropin içeren ilaçlar vermeye gönülsüzdür. Bunun sebebi ilacın sürekli kullanımının uzun vadede ki etkileridir.

Ortokeratoloji

Ortokeratoloji, hastanın uyanık olduğu esnada geçici olarak miyopluk ve diğer görme problemlerini gidermek için uyku sırasında giyilen özel olarak tasarlanmış geçirgen kontakt lenslerin kullanılmasıdır; bu sayede gün boyunca gözlük ve kontakt lens takmaya ihtiyaç kalmamaktadır.

2012 yılında yayınlanan araştırmada orto-k kontakt lensler ve klasik gözlüğün miyopi üstünde ki sonuçları karşılaştırıldı. Orto-k kontakt lenslerin aksiyal uzamayı baskıladığı sonuçlarına ulaşıldı. Yani klasik gözlüklere göre orto-k kontakt lensler daha kalıcı bir tedavi sağlıyordu.

Bu araştırma 43 miyop çocuğun üstünde yapıldı ve beş yıllık süren bir araştırmanın eseriydi.

Çok Odalı Kontakt Lensler

Multifokal kontaklar, presbiyopiyi düzeltmek için lensin farklı bölgelerinde farklı güçlere sahip olan özel objektiflerdir. Araştırmacılar ve göz hekimleri, konvansiyonel veya modifiye multifokal yumuşak kontakt lenslerin miyop tedavisi için etkili bir araç olduğunu keşfettiler.

Refraktif Cerrahi Seçenekleri:

 • PRK: PRK’da lazer, korneayı düzleştiren ve ışık ışınlarının retina üzerine daha doğru odaklanmasına izin veren bir işlemdir, kornea tabakasının alt katmanına uygulanır. İyileşme süresi LASIK’e göre daha uzun sürmektedir. Bu refraktif işlemden sonra gözde 2 ila 5 gün arası ağrı ve acı olabilir. Bu işlem genellikle pek uygulanmaz. Yalnızca kornea tabakası yeterli seviyede kalın olmayan kişiler için PRK tedavisi uygulanmaktadır. Bunun sebebi kornea tabakası yeterince kalın değilse LASIK tedavisi uygulanamamasıdır.
 • LASIK: En yaygın refraktif cerrahi prosedürüdür.  Kornea yüzeyinde ince bir kapak oluşturulur, lazer bazı kornea dokularını çıkarır ve ardından kapak orijinal konumuna geri getirilir.

Yalancı Miyop:

Yalancı miyopluk gözde ki kasların yorulması veya üveit gibi sorunların ortaya çıkması halinde gelişebilir. Yalancı miyop, sık görülebilen bir hastalıktır. Yalancı miyop tedavisi genellikle göz damlaları ve gözlük kullanımını içerir. Yakalandığınız göz sorununun yalancı miyop mu, yoksa gerçek miyop mu olduğunu anlamak için bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Miyop Tedavi Fiyatları:

Miyop tedavisi fiyatları hastalığın seyrine ve hastanın göz yapısına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ameliyat tedavisi, diğer tedavi yöntemlerine göre daha maliyetlidir. Ayrıca çok odaklı kontakt lens kullanılarak yapılan miyop tedavisi de son derece maliyetli olabilmektedir.

Miyop ameliyatı fiyatları genellikle 1500 ila 6000 Tl arasında olmaktadır. Arada ki fiyat farkının bu kadar fazla olmasının sebebi, hastanın derecesine ve kullanılacak yönteme göre fiyatın değişkenlik göstermesidir.

Ayrıca miyop ameliyatı ücreti hastanenin sunduğu imkanlara göre de değişiklik göstermektedir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://gozebak.com/miyop-tedavisi.html

MİYOP TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Çocuklarda Miyop Artıyor

Miyop sizlerinde bildiği gibi bir göz kusurudur. Bu yazımızda sizlere bu göz kusuru hakkında nasıl bir tedavi şekli izlemeniz gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde bu sağlık sorunu hakkında daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Miyopluğu kısaca açıklayacak olursak eğer, yakında bulunan nesnelerin görüşünde herhangi bir sorun olmamasına karşın, uzakta bulunan nesneleri bulanık görme durumu oluşmasıdır. Oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Miyopluluk sorunu, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde oldukça şiddetli ve ağır seviyelerde bulunurken bazı kişilerde ilk aşamalarda durmaktadır.

Bu durum genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır ve göz tam büyüyene kadar aşamalı olarak kötüleşir, ama aynı zamanda çok küçük çocuklarda da gelişebilmektedir. Miyopluk çoğu zaman kalıtsal sebeplerden dolayı oluşmaktadır.

Küçük çocuğunuz için miyop belirtileri şunlardır;

 1. Televizyonu görmede zorluk çekmesi ya da okulda tahtayı görememe sorunu
 2. Baş ağrısından şikayetçi ve gözlerinde yorgunluk olan kişiler
 3. Düzenli olarak gözlerini avuşturan çocuklar
 4. Uzakta bulunan nesnelerin varlığından habersiz olunması

Bireylerde miyopluk belirtileri ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Uzaktaki nesnelere bakarak bulanık görme
 • Şaşı ya da açıkça görmek için göz kapaklarını kısmen kapatmaya ihtiyaç duymak
 • Baş ağrısı göz yorgunluğuna neden oluyorsa
 • Özellikle geceleri, bir araç sürerken görmede zorluk çekiyorsanız (gece miyopu)

Miyop Tedavisi Nelerdir?

Miyop tedavisinde uygulanan en yaygın tedavi biçimi kullanılan gözlükler ve lenslerdir. Bunların yanı sıra diğer tedavi şekilleri ise günümüzde daha popüler olmaya başlamıştır.

Gözlerde yapay lens yerleştirme ve lazer cerrahisi, genellikle etkisiz olan çok nadiren (örneğin, çok şiddetli kısa görüşlülük olan insanlar gibi) kullanılan oldukça yeni bir tekniktir. Bu kapsamda uygulanacak olan tedavi biçimleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Gözlük

Kısa görüşlülük genellikle reçete ile verilen gözlükleri kullanılarak düzeltilebilmektedir. Gözlük ile, doğru göz (retina) sırtına odaklanmasını sağlayarak uzaktaki nesneleri net görmeleri sağlanmaktadır. Gözlüğünüzün numarası ise, gözlerinizde bulunan sorunun derecesine göre şekillenmektedir.

Okuma ve televizyon izlemek gibi uzaktan ve yakından görme faaliyetleri aynı anda yapabilmeniz için 2 camlı gözlüklerden kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca yakındaki nesneleri ve orta ve uzun mesafelerde (değişken odaklı gözlük) olanların görmenize yardımcı multifokal gözlüklerde alabilirsiniz.

2.Kontakt Lensler

Kontakt lensler de gözlüğün yapmış olduğu görevleri gerçekleştirmektedir. Oldukça hafif ve görünmez olan lensleri gözlerinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Çoğu kişi için oldukça kolay bir işlem olan lens kullanımı bazı kişiler için oldukça zor bir durum halindedir.

Kontakt lensler günlük bazda yıpranmış ve her gün (günlük tek kullanımlıklar) atılır ya da dezenfekte edilerek yeniden kullanılabilirler. Göz uzmanları genellikle kontakt lensler nedeniyle enfeksiyon riskinin daha fazla olduğunu dikkat çekerek, geceleri de takılanları önermemektedir.

Bazı kişiler ise, çok nadiren de olsa ortokeratoloji denilen bir tekniği kullanırlar.

 Böylece gün boyunca bir lens veya gözlük olmadan daha iyi görebilmek için (gözün önündeki saydam tabaka) kornea eğriliğini düzleştirmek adına sert bir kontakt lensi gecede takmaktadırlar.

  Kornea genellikle normal şekline döner, çünkü miyopluk için bir tedavi şekli değildir, ama bazı insanlar için lensler bağımlılığı azaltabilir.

Göz doktorunuz sizin için kontakt lenslerden en uygun türü hakkında tavsiyelerde bulunabilir. Eğer kontakt lens kullanmaya karar verirseniz, bunu göz enfeksiyonlarını önlemek için iyi bir lens hijyeninini sağlayarak yapmanız çok önemlidir.

3.Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı, eğriliği düzeltmek adına, korneadan uzakta olan küçük bölümleri yakmak için, bir lazer kullanarak, ışık ile retina üzerine odaklanılmasıdır. Lazer göz ameliyatı üç ana tipi vardır:

 • Fotorefraktif keratektomi (PRK) – Kornea yüzeyinde bir lazer kullanılarak yüzeyinden küçük bir miktar doku kaldırarak çıkarılır ve korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır.
 • Lazer epitel kerotomileusis (LASEK) – PRK’ya benzer ancak lazer sadece korneanın şeklini değiştirmek için kullanılır ise, yani doku flep dışına kaldırılabilirse, kornea yüzeyini gevşetmek için kullanılır ve sonrasında flep yerine geri konulmaktadır.
 • Yerinde keratektomi (LASIK) lazer – LASEK’e benzer, ancak korneada küçük bir flep oluşturulur.

Genellikle bu tedaviler ayakta yapılmaktadır ve 1 geceyi bile hastanede geçirmenize gerek kalmayan operasyonlardır. Tedavilerin tamamlanması genellikle 30 dakika sürmektedir. Gözleri uyuşturmak içinse lokal anestezi kullanılmaktadır.

Hangi Tedavi Daha İyidir?

Her üç lazer göz ameliyatı teknikleri benzer sonuçlar doğurmaktadır, ancak farklı derlenme sürelerine sahip olma eğilimindedirler.

Neredeyse hiç ağrıya neden olmayan LASEK ya da LASIK, çoğunlukla tercih edilen yöntemdir ve vizyonu genellikle birkaç saat ya da gün içinde iyileşme göstermektedir.

PRK biraz ağrılı olabilir ve sonradan 1 ay gibi bir süre görme sorunlarınız olabilmektedir. Korneanız kalın ise, sadece LASIK gerçekleştirilebilir. Kornea ince ise, ortaya çıkan komplikasyonlarda görme kaybı riski oldukça fazladır. Kornea LASIK için yeterince kalın değilse LASEK ve PRK mümkün olabilir.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Gözünüzün korneasının çok uzun ya da çok uzun eğilimli olması genellikle miyop oluşmasına neden olmaktadır. Bazen neden olarak ise kalıtsal nedenler ve çevresel koşullar kabul edilmektedir.

Gördüğü görüntüleri odaklamak için, gözünüz iki kritik parçalara dayanmaktadır;

 1. Kornea, gözün net ön yüzeyi
 2. Kristal lens, odak nesneleri görmenize yardımcı olur.

Bu yukarıda sizlere vermiş olduklarımızda herhangi bir sorunun oluşması miyopluğa neden olmaktadır.

Kornea veya lens eşit ve düzgün kavisli değilse, ayrıca ışık ışınları düzgün kırılan değilse, bir kırma kusuru vardır. Miyopluk kırma kusurunun bir türüdür.

 1. Hipermetropi (hipermetrop): Kornea çok az kavisli veya göz normalden daha önde ise oluşmaktadır.
 2. Astigmat: Korneanızın veya lensinizin başka yönde daha fazla dik ve kavisli oluşudur. Düzeltilmemiş astigmatizma görüşünüzü bulanıklaştırır.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı risk faktörleri miyopu geliştirme olasılığını artırabilir:

 • Aile öyküsü: Miyopluk ailelerden geçme eğilimindedir. Aileden biri miyop ise, duruma yakalanma riski artar. Her iki ebeveyn miyop varsa risk daha da yüksektir.
 • Okuma: Okumayı çokça yapan insanlarda risk faktörü daha fazla olmaktadır.
 • Çevresel koşullar: Bazı çalışmalarda zaman eksikliği miyopun gelişme şansını artırabilir.

Komplikasyonları Nelerdir?

Miyopluk çok sayıda komplikasyonlar ile ilişkili olabilir;

 1. Yaşam kalitesini azaltır. Düzeltilmemiş miyopluk yaşam kalitesini etkileyebilir. İstediğiniz gibi bir görevi gerçekleştirmek mümkün olmayabilir. Ve sınırlı görme gün içerisindeki faaliyetleriniz üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
 2. Göz yorgunluğuoluşmaktadır. Düzeltilmemiş miyopluk şaşı ya da odak sağlamak için gözlerinizi zorlamanıza neden olabilir. Bu göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olabilir.
 3. Eğer düzeltilmemiş görme probleminiz varsa kendi güvenliğinizi ve başkalarının güvenliğini tehye atabilirsiniz. Eğer bir araba veya ağır ekipman kullanıyorsanız, bu özellikle ciddi olabilir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Miyopun oluşmasına engel olamazsınız. Ancak bazı çalışmalar miyopun ilerlemesini yavaşlatmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Gözlerinize iyi bakın. Gözlüklerinizi düzenli olarak takın.
 2. Kronik sağlık koşullarını kontrol edin. Bu tür diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı koşullar, uygun tedavi almazsanız görüşünüzü etkileyebilir.
 3. Güneşten gözlerini korumak. Ultraviyole (UV) radyasyonundan korunmak için gözlük takın.
 4. Spor yaparken ve oyun oynarken göz yaralanmalarına dikkat edin.
 5. Sağlıklı gıdalar yiyin. Meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer sebzeler bol yemeye çalışın. Orkinos ve somon gibi omega-3 yağ asitlerini tüketin.
 6. Sigara içmeyin. Sigara vücudunuza her anlamda zarar vermektedir.
 7. Reçeteli gözlükler kullanın.
 8. Göz yorgunluklarınızı azaltın. Okuma ve bilgisayar başında uzun süre geçirince gözlerinizi aralıklarla 10 ile 15 dakika dinlendirin.
 9. Gözünüzde bulunan sorunlar hakkında bilinçli olun.

Источник: https://evdesifa.com/miyop-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.