Çocuklarda Öksürük

içerik

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER? İBRAHİM SARAÇOĞLU: ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN TARİFLER

Çocuklarda Öksürük

Hava şartlarının soğuk olması veya çocuğun solunum yollarına bir madde kaçması nedeniyle öksürük oluşabilir. Öksürük, çocuklarda bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi boğaza veya solunum yollarına kaçan bir maddenin belirtisi olabilmektedir. Öksürük sayesinde çocuğun akciğerlerinde veya solunum yollarındaki balgam sökülüp atılmaktadır.

Kuru öksürük genelde ciddi bir hastalığın belirtisi olmamakla beraber öksürüğün şiddeti değiştiği takdirde başka rahatsızlıklardan şüphelenilmektedir. Çocuklarda oluşan bazı öksürüklerin nedeni bilinmeyebilir ve soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilmektedir.

Çocuğun yanında sigara içilmesi, çocuğun uzun süre bu tip kokulara maruz kalması sonucunda boğazı tahriş olabilir ve bu kokular öksürüğe neden olabilmektedir.

Kuru öksürük, balgamın olmadığı ve çocukların sürekli karşı karşıya kaldıkları bir öksürük türüdür. Alerjik astıma bağlı olarak, evde oluşan tozlardan ya da sigara dumanına maruz kalmaktan dolayı oluşabilmektedir. Mevsim geçişlerinde çoğu çocuk karşılaşır ancak geçmesi uzun sürmez.

BUNU DA İNCELE

Balgamlı olarak görülen öksürüklerde, çocuğun vücudunda bir enfeksiyon olmasından şüphelenilir. İlk olara akciğerlerde yaşanan bir sıkıntı olması ihtimali doğmaktadır.

Öksürükle beraber yüksek ateş belirtileri de gözlemleniyor ise zatürree veya verem hastalıklarından şüphelenilmektedir. Bu kötü ihtimallerin yanında bir de mutlaka soğuk algınlığı bulunmaktadır.

Bu dönemde çocuk iyi izlenmeli ve belirtileri iyi tespit edilmelidir.

ÖKSÜRÜĞÜN GİTMESİ İÇİN NE YAPILMALI?

Çocuğunuz balgamlı bir öksürüğe sahip ise öksürük şurubu kullanmak doğru olmamaktadır. Balgamın atılmasında zorluk yaşanıyor ise öksürük krizi geldiği zaman çocuğu yüzüstü olacak şekilde dizinize yatırmalı ve balgamı çıkarmasını sağlamak için sırtına vurmalısınız.

Çocuğunuz, geceleri sürekli ve ağır bir şekilde gelen, boğaza gıcıklık veren bir öksürüğe sahipse, çocuğun yattığı yastığın altına bir yastık daha konularak başının dik tutulması sağlanır. Böylece öksürük geldiği anda balgamın boğazdan aşağı akmasını engellemiş olursunuz.

BUNU DA İNCELE Çocuğun uyuduğu odanın nem seviyesi iyi ayarlanmalıdır. Kuru ve havasız kalan ortamlar, boğazın tahriş olmasını sağlar ve öksürüğün şiddeti artar. Nemli bir oda için odanın penceresi hafif aralık bırakılabilmektedir.

Uykudan önce, öksürüğü olan çocuklara süt içirilmemelidir. Süt, boğazda balgam oluşmasını teşvik ederek çocuğun huzursuz uyumasına neden olmaktadır. Uykudan önce çocuğun yaşına uygun bitki çayları ve ılık içecekler verilebilmektedir.

NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Genelde çocukların öksürüğü bir hafta içinde iyileşmektedir. İyileşmeyen ve şiddeti artan öksürükler 2-3 haftadan uzun sürüyor ise bir doktor ile görüşülmelidir. Öksürük halsizliğe neden olmuş ve çocuğun günlük aktivitelerini kısıtlıyor ise doktora götürülmelidir.

Öksürük şiddetliyse ve öksürüğün arkasından kusma yaşandıysa mutlaka bir doktor ile görüşülmelidir.

Balgam çıkarırken balgamında kana rastlanırsa, 3 aydan daha küçük bebeklerde görülmüş ise ve çocuğun vücudunda morluklar varsa mutlaka vakit kaybedilmeden bir doktor ile görüşülmelidir.

BUNU DA İNCELE

Öksürük çocuklarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman ciddi bir problem teşkil etmemekte ve basit soğuk algınlıklarından kaynaklanmaktadır. Yalnızca ateşli ve şiddetli görülen öksürüklerde başka bir hastalığın şüphesi bulunduğu için bir doktor ile görüşülmelidir.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ:

Öksürüğün neden olduğu ve nasıl bir şekilde görüldüğüne bağlı olarak tedavi yöntemleri de değişiklik göstermektedir. Her öksürükte öksürük şurubuna başvurmak doğru bir davranış olmamaktadır. Aynı şekilde her öksürükte antibiyotikte kullanılmamaktadır. Gribal enfeksiyona bağlı gelişen öksürüklerde antibiyotik kullanımı etkili olmamaktadır.

Bazı öksürükler tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde düzelebilirken bazıları içinde uygun tedavi şeklinin belirlenmesi doktorlar sayesinde olmaktadır. Çocuğun bu evrede bol miktarda su tüketmesi ve bedenini yoracak hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Balgamlı öksürüğe sahip ise su tüketimi büyük önem taşır.

Sıvı gıdalarla beraber, sıcak duşlar ve sıcak içeceklerde çocuğa iyi gelecektir.

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ÇOCUKLARIN ÖKSÜRÜĞÜNE İYİ GELEN TARİFLER:

Keçiboynuzu: İbrahim Saraçoğlu keçiboynuzu ile çocukların öksürüklerinin son bulacağını savunmaktadır. Tarifi ise çok basit. Yarım litre kadar suyun içine 7-8 adet keçiboynuzu atılır ve kaynatılır.

Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak ılıması ve demlenmesi için 10 dakika kadar beklenir. Ilıdıktan sonra keçiboynuzu içilmeye hazırdır.

Bu tarif sabahları aç karnına çocuklara içirildiğinde öksürüğü azaltmaya yardımcı olacak ve kısa bir sürede öksürüğü geçirecektir.

BUNU DA İNCELE

Soğan: Soğan da öksürükleri çare olan bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Orta boy bir soğanın 8 parçaya bölünmesi ve 2 bardak kadar suyun içine atılarak kaynatılması yapılır. Kaynayan karışım ocaktan alınır ve ılıdıktan sonra çocuklara içirilir.

ÖKSÜRÜĞÜN GEÇMESİ İÇİN DOĞAL YÖNTEMLER:

Elma kabuğu ile çay: Elma kabuğu ile çekirdeği ile yapılan bir çay olup öksürüğü olan çocuklara iyi gelmektedir.

Malzemeleri; 1 adet elmanın kabuğu ve çekirdekleri, bir tutam ıhlamur, 1-2 adet karanfil, 1 adet çubuk tarçın ve bir dilim limondur.

Bu malzemelerden oluşan ve çay haline getirilen karışım 1 yaşından büyük bütün çocukların öksürüğü için kullanılabilir. Çayın tadını tatlandırmak için bir tatlı kaşığı kadar bal ilave edilebilmektedir.

Pekmez: Pekmez ve karabiber konularak hazırlanmış olan bu karışım çocukların boğazını yumuşatıp öksürüğü kesmektedir. 2 tatlı kaşığı kadar dut pekmezinin içine bir tutam kadar karabiber konulur ve çocuğa gün içinde 1 kaşık verilir. 2 gün sonra çocuğun öksürüğü kesilmiş olur. 1 yaşından büyük bütün çocuklara verilebilmektedir.

Karışık karışım: İçinde birçok bitkinin bulunduğu son derece kuvvetli bir karışımdır. 1 yaşından büyük bütün çocukların kullanımına uygundur. İçinde okaliptüs, hatmi çiçeği, çubuk tarçın, nane, ıhlamur, meyan kökü, adaçayı, kekik ve elma kabuğu bulunmaktadır. Hepsi karıştırılarak çay haline getirilir. Çocuklara verilirken içine bal veya pekmez eklenebilir.

2 malzemeli tarif: Bu tarifte adında anlaşılacağı gibi sadece iki malzeme bulunmaktadır. Bunlardan biri bal biri de karabiberdir. 1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı bal karıştırılır ve 1 yaşından büyük her çocuğa gönül rahatlığıyla içirilir.

Tereyağlı ve pekmezli karışım: 6 aylık bebeklerden büyük her yaş kesiminden kişi için uygun bir tariftir. 2 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine 1 yemek kaşığı pekmez 1 tatlı kaşığı su ile karıştırılarak eklenir. Karışım ılıdıktan sonra çocuklara içirilir ve hızlı bir şekilde öksürüğü keser.

Ayva yapraklı çay: Bir cezvenin içinde ayvanın yaprakları, bir tutam ıhlamurla beraber kaynatılır ve süzülüp çocuğa içirilir. 1 yaşından küçük çocuklara da uygulanabilmektedir.

BUNU DA İNCELE

Soğan karışımı: 1 adet beyaz soğan küp küp olacak şekilde doğranır. Bir tabağa alınarak üstü tamamen örtülecek kadar şeker ile kaplanır. 1 saat içinde soğanlar şekeri emerek suyunu bırakmış olur ve çıkan su çocuklara bir yemek kaşığı kadar içirilir. Gün içinde istenen sıklıkta, istenildiği kadar bu karışımdan içirilebilir.

Turpla öksürük kesmek: Bu karışım için lazım olan malzemeler; bir tane küçük turp ve bir miktar baldır. Turpun başı kesilerek, içi dolma oyulur gibi oyulur. Oyulan turpun içi yıkanır ve sonra ağzına kadar bal ile doldurulur.

Daha sonra turp bir kâsenin içine oturtularak 8-10 saat kadar bekletilir. Geceden yapılıp, sabah içirilebilmektedir. Bu süre zarfında turpun suyu dışarı akarak kâseye taşar. Taşan sudan günde 3 kere çocuklara bir yemek tatlı kaşığı kadar içirilir.

3-4 boyunca bu karışımdan içirilebilir, ancak içirilmeye devam ediliyorsa 12 saatte bir turpun içine bal ilave edilmelidir.
WhatsApp

Источник: https://misskadin.com/cocuklarda-oksuruge-ne-iyi-gelir-48

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürük

çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer ne iyi gelir

Çocuklarda bitmek bilmeyen kuru öksürük anne babaları en çok üzen ve rahatsız eden sorunların başında gelir. Bu yazımızda çocuklarda kuru öksürük neden olur, öksürüğe ne iyi gelir ve öksürüğü nasıl geçiriririz konularının ayrıntılarına yer vereceğiz.

Çocukların  özellikle soğuk algınlığı yaşadıkları dönemde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük görülebilir. Ancak soğuk algınlığı hafiflese bile kuru öksürük bir süre daha devam edebilmektedir.

Öksürük; solunum yolu mukozasının virüs, bakteri, toz gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştıramadığı zamanlarda meydana gelir.

Solunum yolu mukozasının bunu yapamamasının nedeni enfeksiyon kapmasıdır. Bozulan solunum mukozası yerine öksürük refleksi gerçekleşir. Vücuda giren yabancı maddeyi çıkarmak içinde mukus (Balgam) ile atmaya çalışır. Burundan akmayan ve boğazın gerisine akan bu sümüksü yapı öksürüğü de başlatarak boğazı tahriş eder.

Bebeklerde Kuru Öksürük

Bebeklerde ve çocuklarda oluşan kuru öksürük tek başına bir hastalık değildir. Bebeklerde ve çocuklarda öksürük başka hastalıkların habercisi olabilir. Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Yeni doğan bebeklerde ilk bir aylık dönemde anatomik bozukluk öne çıkar.

Bir yaşa kadar süt çocukluğu döneminde üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit gibi alerjik yapıya bağlı öksürük oluşabilir. Okul öncesi çocuklarda görülen öksürün nedeni viral  üst solunum yolları enfeksiyonu, alerjik yapı, ya da yabancı bir parçanın boğaza takılmasıdır.

Az da olsa tümor ve yapısal bozukluklardan kaynaklı öksürük oluşabilir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nedenleri 

Çocuklarda oluşan öksürük farklı çeşitlerdedir. Halsizlik ile birlikte kısa aralıklarla oluşan öksürük kuru öksürüktür. Çocuklarda kuru öksürüğün çeşitli nedenleri vardır.

 • Soğuk algınlığı 
 • Alerji
 • Astım 
 • Zaturre 
 • Bronşit 
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu kuru öksürüğün nedenleridir. 

Çocuklarda kuru öksürüğün bir diğer nedeni; bulundukları ortamın nemsiz ve havasız olmasıdır

Özellikle okul öncesi çocuklar (02-06 yaş arası)  anaokulu ya da kreşe başladıkları zaman daha fazla burun akıntısı ve kuru öksürük yaşayabilir.

Çünkü daha kalabalık ortama giren çocuklar virüs ve bakteriler ile karşı karşıya kalır ve vücudun bunları dışarı tam atamaması sonucu vücut direnci düşerek solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı nezle grip gibi rahatsızlıklar meydana gelir.Bu öksürükler haftalarca devam edebilir.

Eğer çocuklarda öksürük 1 ayı geçtiyse alerji, sinüzit,astım gibi üst solunum yolu duyarlılığından kaynaklı rahatsızlıklar oluşabilir ve doktora danışarak tedavi edilmelidir.

Eğer meydana gelen öksürük göğüste hırıltı ile birlikte oluyorsa bu astım habercisi olabilir. Yine uzman bir doktora danışmakta yarar vardır.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Çocuklarda görülen kuru öksürüğün önüne evde uygulayabileceğiniz ve dikkat edilecek bazı tedavi yöntemleriyle geçilebilir. Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için üst solunum yolları ilaçları ile tedavi yapılabilir. Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için; 

 • Çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulundurmayın.
 • Kuru öksürüğü geçirmek için bol su içirin. Su içmek eğer varsa balgam sökmesine de yardımcı olur.
 • Kış aylarında kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar odanın havasını kurutur. Kuruyan havada solunum yollarının kurumasına ve balgamın artmasına neden olur. Solunum yollarının kuruması yutkunma zorlukları ve öksürüğe neden olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında havanın nemli kalması için buhar makinesi ya da kalorifer suluğu kullanılmalıdır.

Çocuklarda Öksürüğü Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Çocuklarda balgamlı bir öksürük görülüyor ise öncelikle balgam söktürücü etkisi olan ilaçlar kullanılmalıdır. Balgamlı öksürüğü olan çocuklarda öksürük şurubu kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Öksürüğü olan çocuklara gece yatmadan önce boğazını yumuşatacak ılık bir içecek verilmelidir. Çocuğun yaşına göre içecek tercihinizi yapabilirsiniz. Ilık su, ılık ıhlamur, ılık ballı limon suyu gibi seçenekler öksürük için oldukça etkili içeceklerdir. Ancak hemen hatırlatalım özellikle 6 aylıktan büyük çocuklarda balgam artışına sebep olacağı için yatmadan önce süt içirilmesi pek tavsiye edilmemektedir.
 • Evinizi, çocuğunuzun odasını kısacası yaşam alanınızı her türlü toz ve kirden uzak tutmanız gerekmektedir.
 • Öksürüğü olan çocuğun bol sıvı ağırlıklı beslenmesini sağlanmalıdır. Öksürüğünü kesmek için en etkili içeceğin su olduğu unutulmamalıdır.
 • Yatarken çocuğunuzun yastığını bir miktar yüksek olmasına dikkat edin. Yastığının altına destek koyduğunuzda biraz daha dik ve yan yatmasını sağlayarak gece görülebilecek öksürük krizlerini böylece önlemiş olursunuz.

Çocuklarda Öksürüğü Kesen Tarifler

 • Tereyağ & pekmez: 1 tatlı kaşığı ılık su içine 1 tatlı kaşığı pekmez ve 2 tatlı kaşığı eritilmiş tereyağını karıştırın. 6 aylık ve üstü çocuğunuza ılık halde iken içirerek öksürüğünü kesebilirsiniz.
 • Süt & bal & karabiber: Ilık süt içine bir miktar bal ve bir miktar karabiber karıştırılır. Karışım ılık halde iken yudum yudum çocuğa içirilir. Yarım kahve fincanı kadar içilmesi bile öksürüğün şiddetini azaltmak için yeterli olacaktır. Unutmayın; bu karışım 1 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe İyi Gelen Doğal Karışımlar 

çocuklarda öksürüğe iyi gelen karışımlar

 • Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için bitki çayları ile solunum yollarının rahatlatılması sağlanabilir. Adaçayı, Ihlamur gibi bitki çayları içirilebilir.
 • Öksürüğü geçirmek için bal, limon, karabiber kürü yapılarak yedirilebilir.
 • Bal ve zerdeçal ikilisini karıştırarak bir tatlı kaşığı çocuğunuza yedirebilirsiniz. Boğaz ağrısı, boğaz yanması ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bu iki şifa kaynağından oluşan karışımı çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız çocuğunuzu biran önce doktora götürmelisiniz:

 • Öksürüğünüz gün geçtikçe artıyorsa
 • Çocuk günlük aktivitelerini yapamaz hale geldiyse
 • Öksürük sonrasında kanlı balgam görülmüşse
 • Çocuğun öksürüğü kriz şeklinde geliyorsa
 • Öksürükle birlikte çocuğunuzda ateşlenme varsa
 • Çocuğunuz öksürürken morarma görülüyorsa
 • Öksürük sonrasında kusma görülüyorsa
 • Çocuğunuz 3 aydan küçükse
 • Gece uykusunu etkiliyorsa
 • Sık tekrarlanan öksürüklerse (astım belirtisi de olabilir) hemen bir kulak burun boğaz doktoruna gitmekte fayda var.

Konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz aşağıdaki yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz;

Çocuklarda Bronşit Tedavisi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

Источник: https://www.faydaloji.com/cocuklarda-kuru-oksuruk-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/

Çocuklarda Öksürük Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer sorusu, anne babaların üzülerek sorduğu sorulardan biridir. Çocuklar çok daha hassas bir bünyeye sahiptir. Çocukların hasta olması kolaydır ancak hastalıkları atlatma süresi büyüklere oranla daha uzun sürer. Bu durum da anne babaları üzmektedir. İlaçların içerisindeki kimyasallardan da ürken anne babalar, çözümü doğal yollarla tedavide ararlar.

Doğal yollarla öksürük tedavisi mümkündür ancak çocuklar daha hassas olduğu için, yetişkinlere uygulanan her öksürük tedavisi uygulanmamalıdır.

Kuru öksürüğü ne geçirir sorusunun cevabı olan her yöntem, çocuklarda denenmemelidir. Özellikle balgamlı öksürükleri geçirmek çok daha zordur. Kuru öksürük tedavisiyle balgamlı öksürük tedavisi de birbirinden ayrılmaktadır.

Özetle, çocuğunuzun rahatsızlığının ne olduğunu anlayarak en doğru yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Çocuklarda Öksürük:

Öksürüğün olmasının sebebi şudur: Solunum yolu mukozası; virüs, bakteri, toz gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştıramaz. Böyle hallerde de geniz akıntısı ve öksürük meydana gelir. Özellikle balgamlı öksürükler bu şekilde meydana gelir.

Bu durumun birden çok sebebi olabilir ancak genellikle böyle durumlara uzun süreli soğuk algınlıkları vücut verir. Solunum yolunun böyle sıkıntılar yaşatmasının sebebi, enfeksiyon kapmış olmasıdır.

Vücutta oluşan enfeksiyon, işlevlerin yerine getirilmesini engeller ve ortaya öksürük çıkar.

Çocuklarda Öksürük Nedenleri?

Çocuklarda öksürüğün birden çok sebebi olabilir. Önemli olan öksürüğün ve hastalığın diğer belirtilerinin hızla iyileşmesi gerektiğidir. Balgamlı öksürük nasıl geçer gibi sorulara kaynak olan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Soğuk algınlığı
 2. Alerji
 3. Astım
 4. Zatürre
 5. Bronşit
 6. Üst solunum yolu enfeksiyonu

Bu tip hastalıklar, öksürüğe sebebiyet verir. Ancak sorunu bu kadar uzaklarda ve hastalıklarda aramaya da gerek yoktur. Çocuklar, nemsiz ve havasız olan ortamlarda da öksürük krizlerine girebilirler.

Çocuklarda Öksürüğü Geçirmenin Yolları:

Özellikle bebeklerde öksürük kesici yollar bulmak daha zordur. Çocuklar yetişkinlere göre nasıl daha hassassa, bebekler de çocuklara göre daha hassastır. Öksürüğü geçirmenin birden fazla yolu bulunur.

Bazı yollar ilaçla tedaviyken, bazıları bitkisel çözümler olarak karşınıza çıkar. Çocuğunuzun daha az kimyasalla çözüm bulmasını istiyorsanız, doğal yolları tercih edebilirsiniz.

Çocuklarda öksürüğü geçirmenin yolları şu şekilde özetlenebilir:

 1. Çocuğunuzu sigara içilen ortamlarda bulundurmayın.
 2. Kuru öksürüğü geçirmek için bol bol su içirin. Su, balgamın da atılması için en önemli yardımcıdır.
 3. Kış ayları çok daha kuru geçer. Özellikle bulunduğunuz ortamı nemlendirmek çok önemlidir. Kuru ortamlar enfeksiyonların ve öksürüğün en büyük tetikçisidir. Bunun için kalorifer sulukları alabileceğiniz gibi nemlendirici cihazlar da satın alabilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Geçirmenin Doğal Yolları:

Çocuklarda öksürük için şifalı bitkiler arayışı, doğal yollarla hastalıkla savaşmak isteyenlerin odak noktasındadır. İlaçlar bilmediğiniz onlarca kimyasal içerir. Üstelik yan etkileri de oldukça fazladır. Çocuklarda öksürüğü geçirmenin doğal yollarla yapılmasında gereken araçlar, hemen hemen herkesin evinde bulunan malzemelerle gerçekleştirilir.

Çocuklarda öksürüğü geçirmenin doğal yolları şu şekilde sıralanır:

 1. Bal: Faydası saymakla bitmeyen doğal bal, öksürük tedavisinde de kullanılan besinlerden biridir. Eğer ki çocuk2-5 yaş aralığında ise yarım tatlı kaşığı bal verilebilir. 12 yaşından büyükse 2 kaşık içirilebilir. Ancak 1 yaşından küçüklere içirilmemesi gerekir.
 2. Limon suyu: 1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 1 tatlı kaşığı balı 1 büyük fincan sıcak suya ekleminizle elde edeceğiniz karışımı çocuğunuza günde 2-3 defa içirebilirsiniz.
 3. Zencefil: Hemen hemen her şifalı bitki konusunda adından söz ettiren zencefil, öksürük tedavisinde de kullanılmaktadır. Zencefilin tadı keskin olduğu için karışımlarla tatlandırılabilir. Çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber tozu, çeyrek tatlı kaşığı öğütülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve balı 2 çorba kaşığı su içinde karıştırarak elde edeceğiniz karışımı, günde 2 çay kaşığı olmak üzere çocuğunuza içirebilirsiniz.
 4. Elma Sirkesi: Bir bardak suya ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, özellikle balgamlı öksürüklere çok iyi gelecektir.
 5. Buhar: Soğuk algınlığı gibi durumlarda başvurulan buhar yöntemini, öksürük için de uygulayabilirsiniz. Sıcak su buharını çekerek uygulayacağınız yöntemde, sıcak suya nane ve mentol içerikli besinler atarak, burnunuzun açılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu sayede solun yolu şikayetlerinden de kurtulmuş olursunuz.

Источник: https://www.saglik8.com/cocuklarda-oksuruk-dogal-yollarla-nasil-gecer/

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru Öksürük Nasıl Geçer? | Anneysen.com

Çocuklarda Öksürük

Bebeklerde öksürük, birçok annenin kabusu. Fakat aslında öksürük bir hastalık değil; hastalık belirtisi olarak aslında bebeğinin sağlığı hakkında sana işaret veren yardımsever bir alarm.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük hangi hastalığın belirtisi ve nasıl geçer? Bebeğini sağlığına kavuşturacak çözümlerle birlikte anlattık!

Öksürük, çeşitli uyaranlara karşılık solunum yollarının bir tepkisi olarak gelişir. Tıpkı ateş gibi, bebeğinin vücudunun “Bak, bende bir sorun var, mücadele etmeye çalışıyorum, bana yardım et.” deme şeklidir.

Bebeklerde ve çocuklarda öksürük neden olur?

 • Çoğu zaman herhangi bir şeyin hava yollarını tahriş etmesi,
 • Soğuk algınlığından kaynaklanan burun akıntısı ve diğer üst solunum yolu hastalıkları başlıca nedenlerden.

Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

Aslında öksürüğün şekli ve süresi, altta yatan nedenin bulunmasını sağlıyor.

 • Balgamlı öksürük, astımı varsa ataklar sırasında hava yollarındaki mukusa bağlı olarak görülebiliyor.
 • Balgam çıkartmayan kuru öksürük -ki annelerin geçmeyen öksürük dedikleri- geniz akıntısının yarattığı tahriş yüzünden çocuğunu zora sokabilir. Kuru öksürüğün en büyük nedeni, nefes borusunun tahriş olması. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Öz, geceleri çıkan kuru öksürüğün viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjiye bağlı olduğunu söylüyor.
 • Alerji ve astım, balgamlı ve kuru öksürüğe neden olabiliyor. Çocuğun güldüğünde, ağladığında, hareket ettiğinde öksürüyorsa astımdan şüphelenebilirsin. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Toros, alerjik öksürük için bahar aylarında belirginleştiğini, burun akıntısı, hırıltı ve nefes darlığı ile kendini gösterdiğini söylüyor.
 • Öksürük, çocuğunun göğsünün derininden geliyorsa ve hem gece hem gündüz azalmıyorsa zatürreeden şüphelenebilirsin. Ki böyle bir durumda çocuğunun ateşi çıkar.

10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

 • Uz. Dr. Seda Öz; geniz akıntısı, sinüzit ve gastroösefageal reflüye (mide reflüsü) bağlı öksürüklerin çocuğun uykuya daldıktan hemen sonra ortaya çıktığını vurguluyor.Krup hastalığı söz konusuysa çocuğun havlar gibi öksürür, kaba ve boğuk bir öksürüktür bu.

Krup ne mi? Hani şu yalancı kuşpalazı dedikleri.

 • Ayrıca Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mübeccel Akman, uzun süren öksürüğe zayıflama da eşlik ediyorsa tüberkülöz (verem) hastalığından şüphe duyulabileceğini söylüyor.
 • Uz. Dr. Aslı Toros, 2 haftadan kısa süren öksürüğün en büyük nedeninin grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları olduğunu belirtiyor. 3-12 hafta süren öksürük ise alt solunum yolları hastalıklarının işareti.
 • Ani başlayan öksürük söz konusuysa çocuğunun boğazına yiyecek ya da oyuncak parçası gibi yabancı bir madde kaçmış olabilir, kontrol et.
 • Şunu da söyleyelim: Çocuklar öksürüğü bazen dikkat çekmek için kullanabiliyor. Öksürük tahriş edici olsa da genellikle ciddi bir durum değil. Hangi durumlarda ciddi, okumaya devam.
 • Bebeğin henüz 2 aylık değilse,
 • Öksürük, uyumasına ve yemek yemesine engel oluyorsa,
 • Ateş, hırıltı, nefes darlığı, havlar tarzında öksürük, hışıltılı solunum varsa,
 • 1 haftadan fazla sürdüyse,
 • Sarı-yeşil renkli balgam çıkartıyorsa,
 • Ağrısı olursa doktorun yolunu tutmalısın.

Bebeklerde öksürük şurupları ve ilaçları 2 yaşın altındakilere önerilmiyor, çocuğunun yaşı daha büyükse bile doktora sormadan ilaç verme.

Uz. Dr. Aslı Toros, doktora sormadan çocuğa öksürük şurubu ya da antibiyotik ilaç vermenin yanlış olduğunu, mesela kuru öksürükte şurup kullanmanın öksürüğün şiddetini arttırabileceğini özellikle vurguluyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuna Gül Han da, 6 aydan küçük bebeklerin solunum kaslarının ve diyaframlarının yetişkinler kadar gelişmediğini, öksürürken balgam çıkarmadıklarını, balgamı yuttuklarını söylüyor. Öksürük şurubu olarak satılan ilaçların birçoğunun balgam söktürücü olduğunu, diğer kısmının da öksürük reseptörlerini baskılayan ilaçlar olduğunu anlatıyor.

Çocuğunun yaşına ve öksürüğüne neden olan duruma uygun olmayan bir ilacı kafana göre verirsen gidişatı olumsuz yönde etkileyebilir, ciddi solunum sıkıntılarına varan durumlara sebep olabilirsin.

Çocuklarda ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

Şikayetler başladığında doktora gitmeden alabileceğin önlemler var. Bunları yap, bebeğini rahatlatmaya çalış, geçmiyorsa ve yukarıdaki belirtiler varsa doktora götür.

 • Balgam çıkarıyorsa yüzüstü kucağına yatır. Balgamı çıkarmasına yardımcı olmak için hafifçe sırtına vur.
 • Geceleri öksürüyorsa yatağının başucunu yükselt. Böylece burun akıntısının boğazına gitmesini engellersin.
 • Buhar makinesi ile odanın nemini arttırarak öksürüğün şiddetini azaltabilirsin. Annelerin en çok tercih ettiği 10 soğuk buhar makinesi ve hava nemlendirici burada.
 • Bebeğinin bol sıvı tüketmesi, iyi beslenmesi iyileşmesini hızlandırır. Su, en iyi balgam söktürücüdür, unutma.
 • Bebeğin 6 aylıktan büyükse süt, salgı oluşumunu arttırdığından süt ürünlerinde biraz azalmaya gidebilirsin.
 • Zaten her zaman dikkat etmelisin ama hele de öksürüğü varsa sigara dumanına kesinlikle maruz kalmamalı.
 • Burun tıkanıklığını gidermek, öksürüğü hafifletir. Tuzlu suyla ya da sodyum florürle nasıl yapacağını bu yazıda anlattık: Gel Nefes Gel: Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Hakkında Her Şey

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-minicik-bedene-buyuk-yuk-bebeklerde-ve-cocuklarda-oksuruk_1975

Çocuklarda öksürük nedenleri, türleri ve tedavisi

Çocuklarda Öksürük

Öksüren hastanın muayenesinde orta kulak iltihabı, sinüzit veya zatürre gibi bir komplikasyon yok ise antibiyotik tedavisi gereksiz ve etkisizdir.

Hastalık süresini kısaltmaz, bakteriyel komplikasyonları da önlemediği gösterilmiştir.

 Ayrıca inatçı ve sıradışı öksürükleri olanların ve özellikle çocukların %7-15’inde rastlanan çocukluk çağı astımı göz ardı edilmemeli ve çocuklar alerji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

Çocuklarda öksürük nedenleri iyi sorgulanmalı!

 • 2-3 haftadan daha uzun sürüyorsa
 • Gün geçtikçe artıyorsa
 • Çocuğun günlük aktivitelerini etkiliyorsa
 • Kanlı balgam görülmüşse
 • 3 aydan küçük bir çocukta öksürük gelişmişse
 • Öksürükle birlikte morarma oluyorsa
 • Öksürük peş peşe ve boğulur tarzda oluyorsa ve arkadan kusma görülüyorsa boğmaca açısından değerlendirmek için
 • 1 yaş altında sık kusmalarla birlikte öksürük varsa reflü açısından değerlendirmek için bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.

Öksürük neden olur, nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen tedaviler

Öksürük hangi hastalıkların belirtisidir?

 • Bir viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında 7-10 günden uzun süren ve şiddetinde hafifleme olmayan öksürük, burun/geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler akut sinüziti, 10 günden uzun süren inatçı kuru ve şiddetli öksürükler aşısız bebeklerde boğmaca sendromunu düşündürmelidir.
 • Her viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkan ve bazen nefes darlığı ile birlikte olan hışıltılı solunum, çocukluk çağı astımı veya hava yolu reaktivitesine yol açan mide-yemek borusu reflüsü gibi diğer hastalıkları düşündürmelidir.
 • “Havlama sesine benzeyen” boğuk sesle öksürük, ses kısıklığı, nefes almada zorluk ve/veya nefes alırken “ötme sesi” gibi belirtiler kurup sendromunu, en sıklıkla akut larenjiti düşündürür.
 • Ateş, halsizlik, iştahsızlık, nefes darlığı, karın veya göğüs ağrısı, kusma gibi belirtiler zatürreyi düşündürmelidir. Bir viral üst solunum yolu enfeksiyon sırasında başlangıçta düşen ateşin birkaç gün sonra tekrar yükselmesi, öksürüğün sebat etmesi veya artması, veya nefes darlığının başlaması da zatürreyi hatıra getirmelidir.
 • 15 günden uzun süren, geceleri artan ardışık şiddetli kuru öksürük nöbetleri özellikle 6 ayın altında ve 8 yaşın üstündeki bebek ve çocuklarda boğmacayı da düşündürmelidir.

Çocuklarda kuru öksürük

Balgamın olmadığı daha çok irritasyona bağlı olan öksürük tipidir. Sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle görülür. Boğazdaki enfeksiyon nedeni ile irritasyona bağlı öksürük görülür. Bademcik iltihabı, laranjit, sinüzit gibi üst solunum yollarında enfeksiyon kuru öksürüğe neden olabilir.

Alerji nedeniyle olan öksürükler genelde kuru öksürük şeklindedir. Alerjik astımda kuru öksürük görülür. Ev tozuna bağlı, sigaraya bağlı irritasyona bağlı kuru öksürük görülebilir. Alerjik astım dışında oyuncağın bir parçası veya kuruyemişin akciğerlere kaçmasına bağlı kuru öksürük görülebilir.

Pek çok hastalığın belirtisi olabilen öksürüğü sesinden tanımak mümkün

Reflüye bağlı, bazı tansiyon düşürücü ilaçlara bağlı öksürük de kuru öksürüğe neden olabilir. Mevsim değişikliklerinde de görülebilir.

Çocuklarda balgamlı öksürük

Genellikle akciğerdeki enfeksiyon nedeniyle olan öksürüklerde görülür. Öksürükle beraber balgam vardır. En önemli nedeni akciğerdeki enfeksiyondur. Zatüre bakterilere, virüslere, mantarlara bağlı olabilir.

Hava yollarında sıvı veya mukus nedeniyle olur. Özellikle yüksek ateş varsa akla zatüre gelmelidir. Verem hastalığı da balgamlı öksürük yapan bir durumdur. Soğuk algınlığına bağlı zaman zaman balgamlı öksürük görülür.

Özellikle sabah kalkınca oluyorsa ve 1-2 aydan daha uzun öksürük oluyorsa akciğerlerin bronşlarında harabiyet sonrası gelişen bronşektazi nedeniyle olabilir. Özellikle büyüme gelişme geriliği varsa, bebeklikten itibaren balgamlı öksürük oluyorsa akla kistik fibrosis akla gelmelidir.

Trakea ve larinkste viral enfeksiyon sonrası bu bölgede ödem gelişmesi sonucu aniden havlama şeklinde öksürük olur. Kurup hastalığında görülen bu öksürüğe kurup öksürüğü denir. Nefes borusunun girişinde gelişen ödem nefes borusunu daralttığı için nefes almada güçlük ve sesli nefes alma görülür. Bu hastalığın tipik öksürük şekli havlama şeklinde öksürük görülmesidir.

Çocuklarda öksürük, astım ve tüberküloz habercisi olabilir!

Çocuklarda boğmaca öksürüğü

Boğmaca mikrobu tarafında oluşan bir öksürüktür. Gribal enfeksiyon gibi başlayan öksürük 1-2 hafta içinde boğulmalar şeklinde olmaya başlar. Öksürük krizleri sonrasında derin nefes alma olur. Öksürük sırasında kusmalar olabilir. 2-3 ay kadar süren bir öksürük olur. Hafifi ateş ve burun akıntısı da genelde birlikte olur.

Çocuklarda hırıltılı öksürük

Astım veya bronşiolit gibi hastalıklar sırasında akciğerde bronşların daralmasına bağlı hırıltı ile birlikte öksürük vardır. Islak çalma şeklinde akciğerlerden ses gelebilir.

Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası devam eder. Öksürük şekli genelde tekrarlayıcı kuru öksürük şeklindedir ve farklı bir seste öksürük olur. Uykuda olmaz ve uyandığında öksürük olur.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-oksuruk/

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kapsamlı Rehber – APPVICE

Çocuklarda Öksürük

Küçük çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük yaygın olarak görülür. Mikroplara maruz kalmak ve savaşmak çocukların bağışıklık sistemlerinin gelişmesine yardımcı olur.

Çocuğunuzun kendini rahat hissetmesine ve ortaya çıkan belirtilerin yok olmasına destek olmak, istirahat etmelerine yardımcı olabilir. Çünkü iyileşmek için istirahat etmeye ihtiyaçları vardır.

Peki, çocuklarda öksürük ne iyi gelir?

Bir öksürüğün iki hafta sürmesi normaldir. Pek çok öksürük tedavisi olmayan virüsler nedeniyle ortaya çıkar. Öksürük çok aşırı olmadığı ve başka, ciddi belirtiler ile birlikte (aşağıdaki listeye bakın) görülmediği sürece, en iyi çözüm evde rahat edilmesini sağlayacak önlemleri almaktır.

Öksürük tedavisinde çocuğunuzun yeterli sıvı almasını, rahat olmasını ve iyi uyumasını sağlamanız gerekir. Öksürüğü kesmeye çalışmak önemli değildir. Küçük çocuklarda öksürüğü evde tedavi etmek için deneyebileceğiniz çözümleri öğrenmek ve çocuğunuzu doktora götürmeniz gerektiğine dair işaretlerin neler olduğunu anlamak için yazıyı okuyun.

Evde Hazırlanabilecek 8 İlaç

Çocuğunuzun öksürük sesine dikkat etmeniz, evde hazırlayacağınız en uygun tedaviyi seçmenize yardımcı olur ve öksürüğü doktora daha doğru şekilde anlatabilirsiniz.

Örneğin:

 • Göğüsten gelen derin öksürük.Nedeni muhtemelen hava yolundaki mukustur.
 • Boğazın üst kısmından gelen boğuk öksürük. Boğazda (ses borusu) bir enfeksiyon veya şişme nedeniyle olabilir.
 • Burun çekme ile birlikte yumuşak öksürük.Çocuğunuzun boğazının arka kısmındaki geniz akıntısı nedeniyle olabilir.

1. Tuzlu çözeltili burun damlaları kullanın

Reçetesiz satılan bu burun damlalarını eczaneden alabilirsiniz. Beraberinde bir burun şırıngası bulunan veya buruna püskürtülen bu damlalar, mukus salgısını yumuşatmaya yardımcı olur.  Burun damlasını güvenli bir şekilde kullanmak için, şişenin üzerindeki talimatlara göre hareket edin.

Eğer çocuğunuzun burnuna damla damlatmanız mümkün değilse, sıcak banyoda oturtmak da geniz yolunun temizlenmesini ve mukusun yumuşamasın sağlayabilir. Bu da geniz akıntısını önlemeye yardımcı olur.

Tuzlu çözeltili burun damlalarını özellikle yatmadan önce veya çocuğunuz öksürerek uyanıyorsa, gece yarısı kullanabilirsiniz. Burun damlaları genellikle güvenli kabul edilir.

2. Sıvı verin

Çocuğunuz hastayken sıvı alması çok önemlidir. Su, vücudun hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olur ve hava yolunu her zaman nemli tutar.  Çocuğunuzun yeteri kadar su içtiğinden emin olmanın bir yolu da, her yaş için bir bardak (0,23 litre) su vermektir.

Örneğin, bir yaşındaki bir çocuğun, günde en az bir bardak, iki yaşındaki bir çocuğun günde en az iki bardak su içmesi gerekir. Eğer küçük çocuğunuz her zaman içtikleri sütü içmeyi reddediyorsa veya iştahı yoksa, daha fazla suya ihtiyacı olabilir. Ona su verin (en azından saatte veya iki saatte bir) ama içmeye zorlamayın.

Yeterli su vermenin yanı sıra, aldığı sıvıyı arttırmak ve boğaz ağrısını yatıştırmak için buzlu meyve verebilirsiniz.

3. Bal verin

Boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek doğal bir tatlandırıcı olan balın aynı zamanda antibakteriyel özellikleri de vardır ve enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olabilir. Ama bal, bir yaşın altındaki çocuklar için güvenli değildir çünkü, gıda zehirlenmesi riski mevcuttur.

Bir yaşın üzerindeki çocuklar için, istediğiniz sıklıkta, bir kaşık dolusu bal verebilirsiniz ama, balın şeker içerdiğini de unutmayın.  Çocuğunuzun tüketmesini kolaylaştırmak için balı sıcak suya karıştırmayı deneyebilirsiniz. Böylece, çocuğunuz aynı zamanda sıvı da almış olur.

4. Uyurken çocuğunuzun başını yüksekte tutun

Bir buçuk yaşın altındaki bebekler yastıkla uyumamalı. Daha büyük yaştaki çocuğunuzun da kafasının altında birden fazla yastık varken uykuya dalması, özellikle de uyurken çok fazla hareket ediyorsa, zor olabilir.

Çocuğunuzun başını yüksekte tutmak için beşikte veya yatakta yastık kullanılması dışında bir seçenek de, yatak minderinin bir ucunu yükseltmektir. Bunu, çocuğunuzun başını koyduğu tarafta, minderin altına rulo yapılmış bir havlu yerleştirerek yapabilirsiniz.

Ama bunu yapmadan önce, doktorunuza sormalısınız.

5. Buharlı nem cihazı ile ortamı nemlendirin

Havayı nemlendirmek, çocuğunuzun hava yolunun kurumasını önlemeye ve mukusu gevşetmeye yardımcı olur. Buharlı nem cihazı alırken, soğuk buharlı olanı seçin. Soğuk buharla nemlendiren cihazlar çocuklar için daha güvenlidir ve sıcak buharla nemlendirenler kadar etkilidir. Eğer mümkünse, nem cihazının içinde mineral birikimini yavaşlatmak için saflaştırılmış veya damıtılmış su kullanın.

Buharlı nem cihazını, tüm gece boyunca çocuğunuzun uyuduğu odada, gün boyu ise, en çok vakit geçirdiği odada çalıştırın.   Eğer buharlı nem cihazınız yoksa, sıcak banyo yaptırmayı ve bu esnada banyo kapısının altındaki açıklığı bir havlu ile kapatmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzu buharlı banyoda oturtmak geçici bir süre de olsa rahatlamasını sağlar.

6. Soğuk havada dolaştırın

Eğer dışarıda hava soğuksa, temiz havanın gücünden faydalanarak iyileşme sağlayan bu çözümü deneyebilirsiniz ve öksürüğü ortadan kaldırmak için egzersiz yapabilirsiniz.

Soğuk havada, çocuğunuzu havaya uygun şekilde hazırlayarak dışarıda dolaşmaya çıkın ve birkaç dakika dışarıda durun.

Çocuğunuzu yormak istemeyebilirsiniz ama, böyle yapmanın öksürüğün geçmesine ve soğuk algınlığının iyileşme süresinin kısalmasına yardımı olduğuna dair örnekler mevcuttur.

Hatta bazı aileler, çocukları gece yarısında öksürerek uyandığında dondurucunun kapısını açmayı ve birkaç dakika boyunca çocuklarını dondurucunun kapısı açıkken burada tutmayı dener.

7. Buharlaşan merhem uygulayın

Kafuru veya mentol içeren buharlaşan merhem uygulamalarının faydalı olup olmadığı tartışmalıdır. Uzun yıllardır çocukların göğüslerine bu merhem sürülüyor ama hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, bu uygulamanın mukusu arttırabileceğini ve bunun da küçük çocukların hava yollarının tıkanmasına neden olabileceği için tehli olabileceğini öne sürüyor.

Buharlaşan bu tür merhemleri kullanmadan önce, doktorunuza danışın. Eğer buharlaşan merhem kullanacaksınız, çocuğunuzun ayağının altına sürmek, göğsüne sürmekten daha güvenli olabilir. Böylece, merhemin ellerine bulaşması ve ellerini gözlerine sürmeleri sonucunda gözlerinin yanması engellenmiş olur.

İki yaş altındaki çocuklarda buharlaşan merhem asla kullanmayın ve çocuğunuzun yüzünü veya burnunu asla bu merhemin buharına tutmayın.

8. Uçucu yağlar kullanın

Bu bitkisel ürünler giderek daha popüler hale geliyor ve bazıları, cilde uygulandığında veya havaya yayıldığında öksürüğü veya kas ağrılarını hafifletmede etkili olabiliyor.  Uçucu yağları kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışın çünkü tüm yağlar çocuklar için güvenli değildir ve dozu uygun değildir.

Öksürük ilacı verebilir misiniz?

Öksürük ilacı, yeni yürümeye başlayan veya altı yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. Küçük çocuklar için de güvenli değildir ve genellikle belirtileri iyileştirmede etkili değildir. Birden fazla belirtinin tedavi edilmesi için kullanılan çeşitli ilaçların bir arada alınmasının çocuklarda daha fazla yan etki görülmesine neden olması ve aşırı doz riskini arttırması muhtemeldir.

Boğulma riski nedeniyle, öksürük için kullanılan pastilleri sadece dört yaş ve üzerindeki çocuklara verin. Bir yaş üzerindeki çocuklar için, balı sıcak suda ve limon suyunda eriterek evde yapılan öksürük ilacını deneyebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük Tedavisi

Bazı durumlarda, çocuğunuzun öksürüğünün tedavi edilmesi için doktora gitmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer çocuğunuzda krup varsa, doktorunuz enflamasyonu azaltmak amacıyla bir steroid yazabilir. Krup ateş ile birlikte görülen boğuk, havlama gibi bir öksürüğe neden olur.

Öksürük genellikle geceleri kötüleşir. Steroid’ler hemen verildiğinde en iyi sonuç alınır ve çok küçük çocuklara bile verilebilir.   Eğer doktorunuz, çocuğunuzda bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu belirlerse, antibiyotik yazabilir. Tedaviyi tamamlamanız önemlidir, belirtiler iyileştiğinde antibiyotiği kesmeyin.

Çocuğumu doktora götürmem gerekiyor mu?

Eğer çocuğunuzun öksürüğünü birkaç gündür evde hazırladığınız çözümlerle tedavi ediyorsanız ve buna rağmen kötüleşiyorsa, doktorunuzu arayın. Nöbetçi hemşire size başka tedavi fikirleri verebilir ve doktora görünmek için gelip gelmemeniz konusunda karar vermenize yardımcı olabilir.

Astım ve alerjiler kronik öksürüklere neden olabilir ve bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Eğer çocuğunuzun astım veya alerji nedeniyle öksürdüğünü düşünüyorsanız, doktordan randevu alın.

Çocuğunuzu doktora götürmeniz gerektiğine dair işaretler:

 • 10 günden uzun süren öksürük
 • 3 günden uzun süren, 38˚C üzerinde ateş
 • Nefes almada zorluk
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes alıp verirken boyun veya göğüs kafesi etrafındaki kaslarda çekilme
 • Kulaklarını çekiştirmesi (bu durum, kulak enfeksiyonu belirtisi olabilir)
 • Balgam

Doktor çocuğunuzun nefes alıp verişini inceler ve bazı durumlarda, teşhis koymak için röntgen isteyebilir. Eğer çocuğunuzda aşağıdaki durumlar mevcutsa, acil servise gidin:

 • Aşırı halsiz veya çok hasta gözüküyorsa
 • Susuzluk işaretleri görülüyorsa
 • Hızlı nefes alıp veriyorsa veya nefesini tutamıyorsa
 • Dudaklarında, tırnaklarında veya cildinde mavileşme görülüyorsa (bu durum, oksijen eksikliğinin işaretidir)

SONUÇ

Öksürük yeni yürümeye başlayan çocuklarda yaygın görülür ve haftalarca sürebilir.

Öksürük ciddi gibi gelebilir ve uykuyu bölebilir ama çocuğunuz nefes almakta zorlanmadığı, krup belirtisi görülmediği veya ciddi derecede hasta görünmediği sürece, öksürüğü evde hazırlayacağınız çözümlerle tedavi edebilirsiniz.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 3,84 , 31 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/cocuklarda-oksuruge-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть