Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük, kuru, balgam ve boğmaca öksürüğü gelişebilir. Öksürük, özellikle kış aylarında çocuklarda yaygın bir durumdur.

Öksürüğün ana nedeni üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, sinüzit, asit reflüsü ve astımdır.

Yutma güçlüğü, nefes almada gürültü, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göğüste sıkışma hissi, rahatlama, hırıltı, nefes almada zorluk, huzursuzluk ve ateş gibi belirtiler öksürüğe eşlik eden rahatsızlıklardır.

4 yaşın altındaki çocuklar için, bazı yan etkilerden dolayı reçeteli ilaçlardan kaçınmak öksürük gelişmemesi açısından önemlidir. Öte yandan, evde bazı yöntemlerin yardımıyla, çocuklarda olan öksürüğü sakinleştirebilirsiniz.

Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir ayrıca evde uygulayacağınız tedaviler ile öksürüğünü hafifletecektir.

Ancak öksürük çocuklarda 1 haftadan fazla sürerse, öksürdüğü zaman göğüs ağrısı, kan öksürmesi, kanda kırmızılık veya morluk varsa  hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.

Tereyağı, Pekmez ve Su Birlikte Karıştırın

Bir cezvede, küçük kaşıkta tereyağı eritin, erittikten sonra içine 1 çorba kaşığı pekmez ve 1 çay bardağı su ekleyin. Bu karışım kaynatıldığında, ısıdan alın ve soğumaya bırakın. Karışım ılık olduğunda çocuğunuzun içmesine izin verin. Bu sayede hem öksürük hem de balgam kaybolur. Etkili sonuçlar almak için, sabahları aç karnına içmek yararlıdır.

Sıcak Çaylar

Öksürük ve balgam öksürüğünün nedensel etkeni boğazda tahriş, zararlı maddeler ve solunum yoluna zarar veren bir problemdir. Bu nedenle ilk önce solunum yolunu temizlemek ve rahatlatmak gereklidir. Öksürük durumunda, çocuklar bol miktarda meyve ve sıcak bitki çayları, limon suyu oldukça vitamin ve mineral deposu olduğundan solunumu yumuşatacaktır.

Ihlamur, ülkemizde hemen hemen her yerde yetişen bir şifa çayıdır. Sabah kahvaltısı servis edilir, akşam yemeğinden sonra ıhlamur çayı içilir ve bağışıklık sistemi mevsimsel hastalıklara karşı güçlendirilir. Özellikle solunum yollunu temizlenir ve iyileştirir. Uzun süre kaynatmayan ve yenilenmeyen ıhlamur çayı sıklıkla iltihap oluşumunu önler ve nefesimizi düzenler.

Ayva yaprakları ve ıhlamur ile birlik 5 dakika kaynar ve ılık bir şekilde tüketerek öksürüğü keser ve solunum yollarındaki tahrişleri onarır.

Tarçın ve zencefil çayı, tarçın ile  küçük bir zencefili sıcak suyun içine atın ve demlenmesini bekleyin. Demlenen bu çayı süzün ve için. Bu çay Öksürük ve balgam için şifa kaynağıdır. Özellikle zencefilin balgam söktürücü özelliği bilinir.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürük için iyi olan bazı doğal yöntemler aşağıda listelenmiştir;

1.Bal

Bal, çocuklarda gelişen boğaz iltihaplarını yumuşatır ve öksürüğü doğal olarak bastırır. Verilecek bal miktarı, çocuğun yaşına bağlı olarak değişir. Çocuğun 2 ile 5 yaşları arasında olması durumunda, yarım tatlı kaşığı bal verilebilir. Ancak, çocuk 12 yaşından büyükse, 2 tatlı kaşığı bal vermek daha iyidir. Çocuk balı uyumadan önce verilmelidir.

NOT: 1 yaşın altındaki çocuklarda bal kullanımı, gıda zehirlenmesine neden olabileceği için uygun değildir.

2. Limon Suyu

1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 1 çay kaşığı balı, 1 büyük bardak sıcak su ekleyin. Çocuğunuz için bu karışımı günde iki kez veya günde üç kez içirin.

3. Zencefil

Çeyrek tatlı kaşığı kırmızı biber dilimleri yada tozu, çeyrek tatlı kaşığı ezilmiş yada toz haline getirilen zencefil, Elma sirkesi ilave edilerek 2 çorba kaşığı su ile karıştırılır. Çocuğunuza bu karışımı günde 2 çay kaşığı birkaç gün boyunca içirebilirsiniz.

4. Elma Sirkesi

Çocuklarda öksürük için 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı bal ve aynı miktarda elma sirkesi ekledikten sonra güzelce karıştırın. Bu karışımdan sonra çocuğuna içrin böylece hızlı bir şekilde öksürük geçirme tedavisine yardımcı olacaktır.

5. Buhar

Yeni yürümeye başlamış çocuklarda bir buhar banyosu hazırlamanız öksürük için iyi bir yöntemdir.

Banyoda buharlı ortam yaratılmasını sağlmanız için sıcak suyu açın ve banyonun kapısını kapatın. Bu buharlı banyoda çocuk duşunuzu 15 dakika duş aldırın. Özellikle geceleri yatmadan önce bunu yapın.

Böylece sadece gece öksürüklerinden kurtulmuyorlar, aynı zamanda iyi bir gece uykusu çekiyorlar.

Sabah aynı şekilde, 15 dakika süren buhar banyosu, burun ve göğüs tıkanıklığını ortadan kaldırır ve öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca banyo suyuna birkaç damla adaçayı veya okaliptüs yağı ekleyebilir ve çocuğunuzun banyo yapmasını sağlayabilirsiniz.

6.Tavuk Çorbası

Sıcak tavuk suyu çorbası, çocuklarda öksürük için mükemmeldir. Yapılan araştırmalara göre, tavuk çorbası anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve bu nedenle mukus seyreltici, boğaz yumuşatıcı ve öksürük azaltıcı etkileri vardır. Tavuk suyu çorbası grip semptomları içinde iyidir.

7.Ilık Tuzlu Su

1 bardak sıcak suya, yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip bir karışım hazırlayın. Bu karışımı çocuğunuzun 2-3 kez burunundan çekmesini isteyin bu yöntem ile burundaki tıkanıklık açılacaktır.

8.Yeşil Soğan

Soğan öksürüğe etkili bitkisel kaynaktır. Buna göre;

Bir bardağın içine 1 tatlı kaşığı soğan suyu ardından yarım tatlı kaşığı kadar bal ilave edin ve karıştırın. Bu karışımdan sonra 3-4 saat bekletin, sonra da evladınıza içirin. Böylece öksürük ve diğer gribal semptomların iyileşme sine yararlı olacaktır.

9.Aloe Vera

Kavrulmuş küçük aloe vera yaprakları ve aleo vera suyu öksürük için iyidir. Ardından az miktarda karanfil tozu ve bal da daha etkili sonuç alınmasını sağlamaktadır. Bu karışımı evladınıza günde 2 defa verin.

10.Anason Tohumu

Anason tohumu, çocuklarda öksürüğüne yardımcı olur, çünkü bronşiyal sekresyonları gevşetir. Buna göre;

Yarım bardak kaynatılmış su, 1 çorba kaşığı ezilmi anason tohumu ekleyin. Yarım saat bekledikten sonra süzün. Daha sonra, miktar biraz azalıncaya kadar yavaşça kaynatın. Daha sonra 2 bardak bal ekleyin. Bu karışımı bir kavanoza dökün ve buz dolabına yokun. 2 ay boyunca bu şekilde muhafaza edebilirsiniz ve çocuğunuzu yarım kaşık günlük olarak yedirin.

11.Bitki Çayı

Bitkisel çaylar sadece öksürük için değil aynı zamanda soğuk algınlığı, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok durum için de iyidir. Buna göre;

1 çorba kaşığı kuru kekik, 1 çorba kaşığı sığır kuyruğu ve 1 çorba kaşığı beyaz kakule bitkilerinin özü içinde karıştırın. Daha sonra bu karışımı bir cam kavanoza aktarın.

Bu kavanozdan kullanacağınız zaman, 1-2 tatlı kaşığı kadar içinden alın ve kaynamış fincan içine atın 8-10 dakika bekletin, yarım bardak içebilirsiniz. Bu şekilde günde iki kez kullanmak uygun olacaktır.

Özellikle güçlü öksürükler için iyi bir şifa kaynağıdır.

Ya da bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı meyan kökü ekleyip 10 dakika demlendikten sonra süzün. Bu çayı günde 1-2 defa çocuğunuza içebilirsiniz. Balgam söktürücü ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, çocuklar balgam problemini çözecek, öksürüğü yumuşatır.

Alternatif olarak, 2 tatlı kaşığı melisa otu 1 su bardağı kaynar suya ekleyin, demlendikten sonra süzün ve içirin.

12.Bitkisel Öksürük Şurubu

Bitkisel öksürük şurubu aşağıda açıklandığı gibi hazırlayabilirsiniz;

Bir litre süzülmüş su içinde, 1 fincan çorba tarçın, çeyrek fincan hatmi, taze dilimlenmiş veya kurutulmuş zencefil ile çeyrek fincan papatya ekleyin ve su yarı uykuya kadar kaynatın.

Daha sonra, dökülmeye ve akmaya başladığında, içine bal ve limon suyu eklenir. Soğumasını bekleyin. Bu karışımı hava geçirmez kapta ve soğutucuda yaklaşık 2 ay boyunca bırakın.

Tüm bunlardan sonra, karışımınızdan 1 tatlı kaşığı karışımını içirin.

1 tatlı kaşığı kekik ile birlikte en az yarım saat, 1 tatlı kaşığı çemen tohum, yarım limon (çekirdeği çıkarılmış), 1 buçuk bardak su ile birlikte demleyin. Daha sonra süzgeçten geçirip, bir bardak su kadar aldığınız sıvıyı kaynatın.

Daha sonra 2 yemek kaşığı bitkisel gliserin ve 2 bardak bal ekleyin. Soğuğa bırakın ve bir cam kavanozu boşaltın ve buzdolabına koyun.

Bu karışımı 4 saat, 22 kilogram ağırlığındaki çocuklar için 1 tatlı kaşığı, 33 kilogram çocuk için 2 tatlı kaşığı ve 40 kilogram çocuk için 1 çorba kaşığı olarak içirin.

13.Diğer Yöntemler

Çocuklarda öksürüğe iyi gelen diğer bazı yöntemler ise şu şekildedir;

 • Uyurken yastıkların yüksek tutulması
 • Odanın havadar olması ve nemlendirici bulundurulması
 • Dinlenme
 • Bol bol su ve sıvı içilmeli
 • C vitamini meyveler yenilmeli.

Источник: https://neiyigelirevde.com/cocuklarda-oksuruk-ne-iyi-gelir/

Çocuklarda Öksürük Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük, solunum yolu hastalıklarının en sık ve en önemli şikayetlerinden biridir. Çocuklarda öksürük en çok hastaneye başvuru nedenidir ve aileler için sıkıntı yaratan bir durumdur.

Öksürük için verilen ilaçların etkinlikleri tam olarak kanıtlanmamış olduğu halde öksürük için birçok ilaç kullanılmaktadır. Çocuklarda öksürük genellikle viral enfeksiyonlar nedeni ile meydana çıkar ve bazen çocuların öksürüğü kendiliğinden de geçebilir. 

Çocuklarda öksürüğe neden olan hastalıklar

Çocuklarda öksürüğe neden olan hastalıklar

Gribal hastalıklara bağlı çocuklarda öksürük : Öksürük gribal enfeksiyonların başlangıç döneminden sonra okul çocuklarının % 35-40’ında 10 gün boyunca sürebilir.

Solunum yolu hastalıklarına bağlı çocuklarda öksürük : Solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıcından sonra ortaya çıkan öksürük okul öncesi çocukların %10’unda 25 gün boyunca devam edebilir. Çocuklarda öksürüğe eşlik eden hırıltılı nefes, sık nefes alıp verme ve ateş gibi bulgular var ise çocuk zatürre, bronşit veya bronşiyolit geçiriyor olabilir.

Diğer hastalıklara bağlı çocuklarda öksürük : Çocuklarda öksürüğe bazı akciğer hastalıkları, astım, bronş hassasiyeti, gastroözofageal reflü, yabancı cisim kaçağı, alerjik nedenler, psikojenik nedenler, yapısal anormalilikler, hava kirliliği, nem, irritan, sigara dumanına maruz kalmak ve çevresel faktörler de neden olabilir.

Öksürük türleri (öksürük çeşitleri)

Çocuklarda öksürük nedenleri öksürüğün süresi, tanımı ve altta yatan nedenler bakımından erişkinlere göre farklı olabilir. Bu farklılıklar, çocuklarda öksürüğün tipini belirlemede yardımcı olur. Öksürük iki kategoride değerlendirilir. Bunlar normal veya bilinen öksürük ve anormal öksürük şeklinde sınıflandırılır.

 1. Çocuklarda normal veya beklenen öksürük nedir? : Değerlendirmelere göre solunum yolu hastalığı olmayan sağlıklı okul çağındaki (10-12 yaş arası) çocuklarda günde yaklaşık 30-35 kez civarı öksürük durumu olabilir. Genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde tekrarlayan viral enfeksiyonlar çocuklarda sık görülür ve öksürük reseptörlerinde duyarlılık artışı vardır. Bu durum sürekli öksürüğe yol açabilir.
 2. Çocuklarda anormal öksürük nedir? : Çocuklarda anormal öksürük; süreye göre (akut, subakut ve kronik olarak), öksürüğün karakterine ve kalitesine göre (kuru öksürük ve balgamlı öksürük olarak), öksürüğün zamanına göre (gece öksürüğü veya gündüz öksürüğü olarak), hastanın yaş grubuna göre (bebeklik dönemi ve çocukluk ya da ergenlik çağı öksürük olarak), altta yatan nedene göre (hastalığa özgü veya hastalığa özgü olmayan olarak) değerlendirlir.

Çocuğun yaşına göre öksürüğün türü ve nedenleri

 1. Süt çocuklarında havlar tarzda öksürük neden olur? : Havlar tarzda öksürüğün olası nedenleri arasında krup, trakeomalezi ve diğer solunum yolunun yapısal anormallikleri süt çocuklarında havlar tarzda öksürüğe neden olabilir.

 2. Süt çocuklarında kuru ve kesik öksürük neden olur? : Kuru ve kesik öksürüğün nedenleri arasında klamidya enfeksiyonu ve uzamış bronşit, sinüzit gibi rahatsızlıklar vardır.
 3. Okul çocukluğu döneminde havlar tazda öksürük neden olur? : Havlar tarzda öksürük genellikle okul çocukluğu döneminde krup hastalığına bağlı olur.

 4. Okul çocukluğu döneminde nöbet tarzında öksürük neden olur? : Kasılımlı nöbetler şeklinde olan öksürük boğmaca benzeri öksürük sendromu nedeni ile olabilir.

 5. Okul çocukluğu döneminde balgamlı öksürük neden olur? : Balgamlı tarzda öksürük sürekli var olan (kronik) bronşit, kronik sinüzit gibi nedenler ile çocukluk döneminde balgamlı öksürük gelişebilir.

 6. Adolesan (ergenlik) döneminde havlar tarzı öksürük neden olur? : Havlar tarzda olan öksürük genellikle psikojenik nedenlerden gelişen öksürük şeklinde meydana gelir.
 7. Ergenlerde nöbetler şeklinde öksürük neden olur? : Kasılımlı nöbetler şeklinde olan öksürük çoğunlukla boğmaca gibi hastalıklardan kaynaklanır.

 8. Ergenlerde balgamlı öksürük neden olur? : Balgamlı öksürük pnömoni, sürekli var olan (kronik) bronşit, sinüzit gibi nedenler ile meydana gelir.

Boğmaca, tüberküloz (verem), tekrarlayan viral enfeksiyonlar ve kronik üst solunum yolu enfeksiyonları gibi pek çok enfeksiyon hastalığı uzamış öksürüğe yol açabilir. Gece öksürükleri genellikle astım hastalığını akla getirmelidir.

Çocuklarda öksürüğün nedeni nasıl teşhis edilir?

Öksüren çocuğun ne zaman doktora götürülmesi gerektiği çocuğun yaşına göre değişebilir. Yeni doğan döneminde bebek öksürüyor ise hemen doktora götürülmeli, yine ilk altı aylık bebeklerde öksürük söz konusu ise geciktirmeden doktora götürülmelidir, çünkü bu durumun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve sebebinin bulunması önemlidir.

Daha büyük çocuklarda ise öksürüğün tipine ve eşlik eden belirtilere göre hemen doktora götürülmesi veya götürülmemesi kararı değişir.  Çocukta öksürüğe eşlik eden ateş ve çocuğun genel durumunda bir bozukluk var ise doktora götürmek gerekir.

Çocuklarda öksürük tanısı için tam bir muayene ve çocuğun öyküsü alınır. Çocuğun yaşı, öksürüğün süresi, öksürüğün tipi, gece öksürüğünün varlığı ve tipi, öksürüğün hastalığa özgü olması ya da hastalığa özgü olmaması, öksürüğü tetikleyen faktörler ve öksürüğün çocuk ve aile üzerinde etkisi değerlendirilir ve tanı yöntemi ve tedavi planı buna göre uygulanır.

Öksürük şikayeti olan tüm hastalarda akciğer grafisi çekilir ve 6 yaş üzeri çocuklarda spirometri ve gerekir ise reversibilite testi yapılır. Öksürük şikayeti olan çocuklarda solunum fonksiyon testlerinin normal olması astım hastalığını dışlamada yardımcı olur.

Bunların dışında göğüs tomografisi, bronkoskopi, akciğer tomografisi gibi diğer yöntemler altta yatan hastalıkların varlığını araştırmak için kullanılır.

Öksürük şikayeti olan çocuk, çocuk hastalıkları uzmanı, kulak burun boğazuzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilir.

Bazen gastroözofageal reflüye bağlı öksürük şikayetlerinde gastrolojik değerlendirme de gerekebilir.

Çocuklarda öksürük tedavisi

 1. Öksürük bir belirtidir ve öksürüğün geçirilmesi ilk amaç değildir.
 2. Öncelikle öksürüğün neden olduğu ve altta yatan hastalık incelenmelidir.
 3. Öksürüğün nedeni üst solunum yolu enfeksiyonu ise çocuk 10-15 gün öksürür ve bu öksürük normaldir.

  Bu durumda çocuğa ılık sıvılar vermek ve odasında buhar makinesi bulunması faydalı olabilir.

 4. Öksüren çocuğun bal, zencefil ve limon karışımı yemesi fayda sağlayabilir.

 5. Öksürük şurupları genellikle şikayetleri gidermek için kullanılır ve tedavi edici bir özelliği yoktur.
 6. Son yıllarda yapılan çalışmalarda öksürük şuruplarının özellikle 2 yaşın altında olan çocuklarda faydadan çok zarar verdiği hakkında bilgiler vardır.

  Daha büyük çocuklarda da öksürük şurupları dikkatli ve mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Çocuklarda balgamlı öksürüğün tedavisi ve önlemler 

Çocuklarda öksürük ve önlemler

Çocuklarda balgamlı öksürük genellikle öksürüğün ilerlemesi ile gelişir. Balgamı gidermenin yolu çoğunlukla geniz akıntısını gidermek ile mümkündür. Geniz akıntısını çözmenin en iyi yolu serum fizyolojik tedavisidir. Serum fizyolojik tedavi her yaşta her çocuğa verilebilir.

Bazı durumlarda doktorun önereceği balgam söktürücü ilaç tedavisi gerekebilir. Bazı çocuklarda öksürüğün nedeni astım benzeri veya bronş tıkanması ise astım ilaçları verilebilir.

Tuzlu su solüsyonunu evde hazırlamak için, 1 litre temiz içme suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenerek tuzlu su solüsyonu elde edilir.

Bu suyu özellikle büyük çocuklarda burun yıkamak için günde 3-4 defa kullanılır. Bu işlem serum fizyolojik olarak adlandırılır. Balgamlı öksürüklerde bu işlem evde uygulanabilecek bir yöntemdir.

Ayrıca soğuk buhar ile odanın nemlendirilmesi faydalı olur.

Çocuklarda öksürüğü azaltmak için özellikle 1 yaşından büyük çocuklarda ıhlamur çayı gibi bitki çayları, limonlu ılık sıvılar, bol ılık su ve bal, zencefil ve tarçın karışımından sabah akşam bir iki tatlı kaşığı yedirmek fayda sağlayabilir.

Ayrıca çocuğun çarşaflarını temiz tutmak, odayı havalandırıp temiz tutmak ve çocuğun ev hayvanlarından uzak tutulması mümkün ise çocuğun odasında halı benzeri tüylü eşyaları tutmamak gibi önlemler ile çocuğun öksürüğünü azaltmak mümkün olabilir.

Aileler doktor önerisi olmadan öksürük ilaçlarını kesinlikle çocuklarına vermemelidir.

Öksürüğü olan bir çocuk herhangi bir önlem alınmadan önce mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve öksürüğün nedeni basit bir neden mi yoksa bir hastalıktan mı kaynaklanıyor bunun bilinmesi önemlidir, çünkü bakteriyel enfeksiyonlar evde yapılabilecek yöntemler ile geçmez ve evde alınan önlemler hastalığı baskılayarak daha ciddi problemlere yol açabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-oksuruk-nedenleri-ve-tedavisi/

Çocuklarda öksürük nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük nedenleri hakkında kısa bir bilgi verelim. Öksürük kış aylarında genellikle çocuklarda görünen bir rahatsızlık olmakla beraber bir hastalık belirtisi olmasının yanında çocuğun boğazında ve solunum sisteminde tahrişlere neden olabilir.

Öksürük solunum yolundaki balgamın ve akciğerlerdeki enfeksiyonların sökülmesini sağlar. Aynı zamanda yabancı bir maddenin dışarı atılabilmesi için kuru öksürük söz konusu olabilir.

 Kötü hava koşulları, soğuk algınlığı, krup hastalığı, bronşit ve çocuğun yanında sigara içilmesi öksürük nedenlerindendir. Astım başlangıcı olabilir.

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük nasıl geçer?

 1. Öksürüğün balgamlı bir öksürük olması durumunda çocuğunuza öksürük şurubu kesinlikle içirmeyin. Çünkü amacımız öksürüğün kesilmesi değil. Çocuğun solunum yolundaki balgamın dışarı atılabilmesini sağlamak. Bu yüzden çocuğunuzu yüzükoyun bir şekilde dizinize yatırarak, sırtına hafif hafif vurup solunum yolundaki balgamın çıkmasına yardımcı olun.
 2. Uyku zamanında öksüren çocuğunuzun yastığının altında destek koyarak dik yatmasını olanak sağlayın. Bu durumda sümüğün boğazından aşağılara giderek tahrişe yol açmasını engellemiş olursunuz. Yüzükoyun veya yan yatırma şekilleri de tahrişi önlemeyi sağlayabilir.
 3. Öksüren çocuğunuzun odasını sürekli temiz hava ve nemli tutun. Mevcut oda sıcaklığı ne çok sıcak nede çok soğuk olmalı.
 4.  Çocuğunuzu yatırmadan önce mutlaka çocuğunuzun boğazını yumuşatacak ılık bir içecek içirin. Ancak süt salgı oluşumunu artırdığı için çocuğunuz 6 aylıktan büyük ise süt vermemelisiniz.  Çocuğunuz 18 aylıktan büyük ise birkaç damla ılık su içine eritilmiş balı eriterek biraz limon suyu kattıktan sonra içmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal ve bitkisel tedaviler

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Yöntemler

Çocuklarda öksürük doğal ve bitkisel olarak nasıl geçer?  Bu alanda birçok doğal yöntem uygulanabilir.  Bunlardan bazıları;

Bal ve karabiber karışımı
Kuru öksürüğü kesme açısında etkili bir yöntem. Ayrıca ses kısılmasında da etki sağlamaktadır. 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karışımını süt ile beraber çocuğunuza verin.

Bu yöntem 1 yaş sonrası çocuklar için uygulanabilir. Yetişkinlerinde karabibere karşı herhangi bir alerjik durumu olmaması durumunda bu yöntemi uygulamalarında herhangi bir sakınca yoktur. Aksine yetişkinler içinde etkili bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir  Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karışık çaylar:
1) Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..

Bunu üŞüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık çocuğunuza içirin (1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz).

2) Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Dal tarçın, Nane, Ihlamur, Meyan kökü, Ada çayı, Kekik, Elma kabuğunu karıştırarak, demleme usulu çay yapın ve içirin. 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırabilirsiniz. Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir.

3) Aktarlardan bulunan “Havlıcan” kökü (1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin.(1 yaş sonrası)

Bal ve Zencefil: Büyükler için (çocuğunuza kullanmayın) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza çok iyi gelir.

Pekmez ve Karabiber: İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. ( 1 yaş sonrası)

Tereyağ ve Pekmez: 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) kaynatın, ılıkken içirin…Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. (6 ay sonrası için)

Ihlamur ve Ayva Yaprağı: Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir.( 1 yaşından küçük bebekler için )

Soğan Kürü 1: 1 baş beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediğiniz zaman, istediğiniz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir. ( toz şeker yerine bal da konulabilir )

İlginizi çekebilir  Anaokulları ve kreşlerdeki bulaşıcı ve yaygın hastalık

Soğan Kürü 2: Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç. Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. Oyulan kısma bal doldur.

Bardağa süzüleni verebilirsin.Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur.İki kez balın süzülmesi yeterli. Sonra soğanı atabilirsin. Bu miktarı bir gün içinde tüketin.

2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.

Turp Kürü: Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz.

8-10 saat sonra balın etkisiyle turpun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor.İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karışık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine bir miktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın.

Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça . 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.

Источник: http://www.sagliksever.com/cocuklarda-oksuruk-nedenleri-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть