Çocuklarda Öksürük

Çocuk Öksürük

Çocuklarda Öksürük

Çocuk Öksürük Cocugun Oksuruk Uykuda – Bu makaledeki notlar: alerjik öksürük çocuk öksürük cocugun oksuruk..

Çocuklarda Geçmeyen Öksürüğün Nedenleri

Çocuklarda geçmeyen öksürüğün nedenleri
Bugün önce, çocuğunun rahatsızlığından hayli dertli bir okurumun e-postasını özetleyerek vermek istiyorum. Bu mektubu yayınlamamın sebebi, çok sık buna benzer mektuplar almam ve muayenehanemde neredeyse her gün bu tür hastalar görmem:

“Hocam selamlar ve saygılar sunarım. Benim 9 yaşında bir oğlum var. Sık sık bronşit oluyor ve akciğer enfeksiyonu geçiyor. Önce bir Tıp Merkezine götürdük.

Balgamında tüberküloz mikrobu çıkmadığı halde PPD 14 mm olduğu için tüberküloz tanısı konuldu ve çocuğa 9 ay boyunca tüberküloz ilaçları kullandırıldı. Çocuğun şikayetleri geçmedi, o zamanlar 2 yaşında idi. Bizi başka bir yere de se etmediler.

Biz de özel doktorları gezdik. Herkes bir şey söyledi. Kimi uzamış akciğer enfeksiyonu, kimisi geçirilmiş tüberküloz, kimisi sinüzit dedi.

Ben en son bir üniversite hastanesinin göğüs polikliniğine götürdüm, orada tetkikleri yapıldı. Ciğerleri çok temiz çıktı. Gene tüberküloz mikrobu arandı, üreme olmadı. PPD normal çıktı. Astım ve alerji konsültasyonu istediler. Koluna ilaç damlatarak alerji testi yaptılar ve alerjisi olmadığı söylendi.

Solunum fonksiyon testi yaptılar, o da normal çıktı. Tekrar göğüs polikliniğine döndük. Reflüden şüphelendiler, gastroya gönderdiler. Asit ölçümü yapıldı ve reflü de çıkmadı ve biz yine göğüse döndük.

Tekrar bizi alerji ve astım polikliniğine gönderdiler ve orada solunum fonksiyon testlerinden sonra astım olduğunu söylediler. Oysa ki bir ay önce astım olmadığı yönünde bilgi vermişlerdi. Bunu kendilerine anlattım. O zaman gözden kaçmış olabilir dediler ve bize iki tane ilaç verdiler.

Bunları şubat ayına kadar kullanıp tekrar gideceğiz kontrole ve bunları kullanırken çocuk yine hastalandı, ama bu sefer o kadar ağırlaşmadı.

Şaşırmış durumdayız. Bize yardım ve yönlendirmelerinizi bekler saygılar sunarım” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

GECE GELEN ÖKSÜRÜK

Bu çocukların başlıca şikayeti aylardan beri devam eden ve bir türlü geçmeyen öksürük. Öksürük geceleri daha fazla oluyor ve çocuğu uykusundan uyandırabiliyor. Koşmak, gülmek… öksürüğü tetikleyebiliyor. Hastaların çoğunda bu şiddetli öksürüğe karşılık hiç balgam olmuyor, ama bazılarında, az miktarda zor çıkan, yapışkan, köpük niteliğinde balgama rastlanabiliyor.

Hastalığın bir özelliği çocuğun gece yatar yatmaz boyundan ve saç diplerinden terlemesi. Bunun dışında çocuğun ne ateşi oluyor, ne halsizliği, ne de iştahsızlığı. Astımlılardaki gibi hırıltı ve nefes darlığı da görülmüyor.

Bu çocukların kullanmadığı öksürük şurubu, antibiyotik… kalmamış oluyor, içlerinde verem tedavisi görenlerin sayısı da az değil.

Ellerinden birkaç akciğer ve sinüs röntgeni mutlaka oluyor. Hatta akciğer tomografisi olanların sayısı da az değil. Bunlara okuyucumuzun çocuğunda da olduğu gibi, yapılmadık tahlil de kalmamış oluyor. Alerji testleri, solunum testleri, reflü incelemeleri, kan tahlilleri… Geçmeyen öksürük nedeniyle bronkoskopi yapılan çocuklar bile var.

İSTANBUL BRONŞİTİ

Çocuklarda böyle uzun süre devam eden ve her türlü tedaviye direnç gösteren öksürüğe neden olabilecek hastalıkların başında, benim “İstanbul Bronşiti” ismini verdiğim bir hastalık geliyor.

10 Soruda Çocuklarda Öksürük

10 soruda çocuklarda öksürük

Özellikle kış aylarında çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri öksürüktür. Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Gökyayla çocuklarda öksürük ile ilgili en çok merak edilen 10 soruyu yanıtladı. 1.

Çocuklarda öksürük hangi nedenlere bağlı olarak görülür? Enfeksiyon, aspirasyon, yabancı cisim, reaktif hava yolu, kistik fibroz, gastroesofageal reflü, pasif sigara içiciliği ve anatomik anomaliler nedeniyle öksürük görülür.2.

Kış aylarında daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir? Kış aylarında soğuk algınlığı sendromuna neden olan virüsler ve bakteriler daha yaygın olarak havada bulunur. Ayrıca okul ortamı, toplu kapalı yaşam alanları da bu sıklığı etkiler.3. Geceleri çocuklar neden daha çok öksürürler?Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı öksürükler gece gözlenir.

Yatış pozisyonuyla geniz akıntısı bronş ağacına akar ve öksürük refleksini uyarır.4.Öksürüğe karşı anne ve babaların alabileceği önlemler nelerdir? Ailenin bu konuda sabırlı olup, doktorlarının yönlendirdiği şekilde davranmaları gerekir. Unutmamalı ki her üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra 6-8 hafta öksürük devam edebilir.

Öksürüğü kesmek ailelerin amacı olmamalı. Altta yatan neden tedavi olunca öksürük de geçecektir.5. Soğuk buhar makinesi kullanımı öksürüğe karşı yarar sağlar mı? Soğuk buhar makinesi nazofarenjit ya da Rhinosinusit dedeiğimiz burun tıkanıklığına bağlı öksürüklerde yarar sağlar. Nemlendirme ile burun ifrazatı yumuşar. Geniz akıntısı azalır.

Öksürük refleksi azalır.6. Öksürük yapan ya da öksürükle birlikte görülen hastalıklar nelerdir? Reaktif hava yolu hastalığı, tüm üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatürre, boğmaca, kızamık, krup, kistik fibroz gibi hastalıklar öksürükle beraber seyreder.7.

Bu hastalıklara göre öksürük nasıl tedavi edilir?Genel olarak tüm enfeksiyonlara bağlı öksürüklerde genel amacımız öksürüğü kesmek değil öksürüğe neden olan enfeksiyonu ya da rahatsızlığı gidermektir.

Öksürük kesiciler (antitussif) kesinlikle tercih edilmemelidir! Çünkü bunlar öksürük refleksini baskılayarak bütün mukusun bronşlarda ve üstaki borusunda birikmesine neden olarak süper enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Tercihimiz bronş açıcılar ve geniz açıcı ilaçlar şeklinde olmalıdır.8.

Öksürükte hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır? Öksürük kriz şeklinde geliyor ise, ateşle beraber seyrediyorsa, günlük aktiviteleri ve gece uykusunu etkiliyorsa doktora başvurulmalıdır.9. Kronik olarak öksürüğü olan çocuklarda alerji olma olasılığı mevcut mudur? 8 haftadan uzun süren öksürükler her gribal enfeksiyonun sonunda her seferinde uzamış öksürük gözleniyorsa altta yatan neden olarak alerji araştırılmalı.10 Alerjiye bağlı öksürük nasıl tedavi edilir? Alerjiye bağlı öksürük akut dönemde bronş açıcılar ve koruyucu antialerjiklerle tedavi edilir. Kronik dönemde ise inhale steroidler ile tedavi edilmektedir.

alici38

Şehir Hayatı Çocukları Hasta Ediyor

Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Nerin Bahçeciler, alerjik hastalıkların en çok şehirli çocukları etkilediğini ifade ederek, ”Bunun en önemli nedenleri şehir tipi ev içi yaşam, sık antibiyotik kullanımı, değişen beslenme alışkanlıkları, virütik solunum yolu enfeksiyonları ve kreş ortamıdır” dedi.

AA Muhabirine açıklama yapan Prof. Dr. Bahçeciler, özellikle 20-30 yılda alerjik hastalıklarda büyük artış gözlendiğini belirterek, özellikle şehirlerde yaşayan çocukların alerjik hastalık mağduru olduklarını bildirdi.

Şehirli çocuklarda sık görülen, uzun süren, bir türlü geçmek bilmeyen öksürük nöbetlerinin, çoğu zaman alerjik hastalık habercisi olduğunu vurgulayan Bahçeciler, alerjik hastalıkların çocukluk çağının en sık rastlanan kronik hastalıkları olduğunu söyledi.

”Ne yazık ki, alerjik hastalıklar genellikle erken fark edilmiyor ve çocuk işe yaramayan tedavilerle oyalanıyor” diyen Bahçeciler, çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıkların egzama, öksürük veya hırıltı, astım, rinit-sinüzit ve besin alerjisi olarak sıralanabileceğini kaydetti.

Nerin Bahçeciler, ”Alerjik hastalıklar en çok şehirli çocukları etkiliyor. Bunun en önemli nedenleri şehir tipi ev içi yaşam, sık antibiyotik kullanımı, değişen beslenme alışkanlıkları, virütik solunum yolu enfeksiyonları ve kreş ortamıdır” dedi.

Bebeklerde alerjinin, 1-2 yaşına kadar egzama, inek sütü ve yumurta alerjisi olarak ortaya çıktığını, 3 yaşlarında bu durumun düzelebildiğini, bu yaştan itibaren de başka bir alerjik durumun ortaya çıkabileceğini dile getiren Bahçeciler, alerjik öksürüğün, ”hırıltı atakları ve burunla ilgili tıkanıklık, akıntı, hapşırık, horlama gibi yakınmalarla geliştiğini” kaydetti.

Bahçeciler, öksürük, hırıltı, nefes darlığı rahatsızlıkların bazı çocuklarda 5-6 yaşlarına, bazılarında ise ergenliğe hatta erişkinliğe kadar devam ettiğini belirtti.

Nerin Bahçeciler, alerjik öksürükle diğer nedenlerden kaynaklanan öksürüğü ayırt etmek için, hekimin detaylı öykü alması ve öksürüğün yönlendirici çeşitli sorularla aileye tarif ettirilmesinin teşhis konulmasında önem taşıdığını belirterek, şu bilgileri verdi:

”Alerjik öksürüğü diğer öksürüklerden ayıran en önemli kriter öksürüğün türü (kuru, balgamlı, tek tük, nöbet halinde), zamanı, süresi, antibiyotik ve öksürük şuruplarına yanıtsızlıktır. Aralıklarla gelen, özellikle gece derin uykuda veya sabaha karşı ortaya çıkabilen kuru öksürük nöbetlerinde ilk akla gelmesi gereken tanı alerjik öksürüktür.”

Bazı çocuklarda öksürüğün eforla artabileceğini belirten Bahçeciler, alerjik öksürükte ateş görülmediğine dikkat çekti.

Bahçeciler, alerjik öksürüğün nezle, sigara dumanı, egzersiz, alerjen, tahriş edici maddeler gibi bir takım uyaranlarla ortaya çıkabildiğini vurgulayarak, ”Hasta ev içi bir alerjene duyarlı ise örneğin ev tozu akarı, hayvan tüyü gibi öksürük yıl boyunca özellikle kış aylarında daha sık görülürken, ot veya ağaç polenlerine duyarlı kişilerde bahar aylarında daha yoğun olur” diye konuştu.

-GEREKSİZ ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ UYGULANIYOR-

Alerjik öksürük tedavisinde yapılan en önemli hatanın, ”tanının geç konması ve hastanın başka tedavilerle oyalanması olduğunu” vurgulayan Bahçeciler, şunları kaydetti.

”Bu hastalara genellikle öksürük şurupları, antibiyotikler ve antihistaminik ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçları kullanınca şikayetler geriler gibi olup, kısa bir süre sonra yenilemektedir. Bu şekilde çocuklar gereksiz yere defalarca antibiyotik tedavisi almakta ve alerjik solunum yolu iltihabı gittikçe artmaktadır.

Alerjik iltihap bronşlarda bulunduğu sürece hastanın öksürük şikayetleri devam edecektir. Ayrıca uzun süreli hava yolu iltihabı bronşlarda yapısal değişikliklere ve sonuçta kalıcı bronş çapı darlığına neden olabilir.

Dahası tedavi edilmediği takdirde bu çocukların yaklaşık yarısında bir süre sonra hırıltı-nefes darlığı da eşlik ederek astım gelişir.”

Prof. Dr. Nerin Bahçeciler, alerjik öksürüğün tedavisinde antibiyotik kullanımının etkili olmadığını, ağız yolu ile verilen alerjik iltihabı giderici spreylerin kullanıldığını bildirdi.

Her öksürüğü alerjik öksürük gibi tedavi etmeye çalışmanın da sık yapılan diğer önemli bir hata olduğuna işaret eden Bahçeciler, ”Sprey tedavilerine hızlı yanıt alerjik öksürükte önemli bir tanı aracıdır” dedi.

Bahçeçiler, tedaviye rağmen şikayetlerin kısa sürede kontrol altına alınamaması halinde diğer hastalıkların dikkatle gözden geçirilmesi, mide reflüsü, bağışıklık zayıflığı, bronşa bası yapan tümör lenf bezi, kistik fibroz gibi hastalıkların araştırılması gerektiğini altını çizdi.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Kuru Öksürük Nasıl Geçer
ahmet maranki kuru öksürük için turp kürü – inatçı öksürüklerin bitkisel tedavisi – bitkisel kuru öksürük reçeteleri

İnatçı ve kuru öksürüğü tedavi etmenin bir yolu var mı, nasıl başa çıkılır, bitkisel bir kür tedavisi varmı ?

İşte sorularınıza Ahmet Maranki cevabı:

1.TARİF:
1 adet turpu rendeleyin(siyah yadfa kırmızı turp farketmez)içine hakiki bal koyun ve bir tülbentin içine koyun.

Bu tülbenti yüksekçe bir yere asın ve altına bir kase koyun. Akşamdan hazırladıysanız sabaha kadar süzülmesi için bekletin.

Süzülen bal -turp suyu karışımını küçük büyük hiç yaş sınırı olmadan herkes içebilir.

2. TARİF:
turpun alt ksmını kesin ve içini biraz oyun. uzun sap kısmınıda kesin. Bu turpu bir su bardağının üzerine yerleştirin.

Turpun içine bal doldurun ve yine sabaha kadar süzülmesi için bekletin.

Bu balı emen bebeklerden yetişkinlere kadar herkes içebilir.

alıntı

Источник: //www.notusta.com/cocuk-oksuruk-24442/

Çocuklarda Öksürük Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Bu durumla mücadele etmek için birçok tıbbi ve ev yapımı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunun için öncelikle öksürüğün karakteri iyice anlaşılmalı ve uygun yöntem tercih edilmelidir.

Çocuklarda Öksürüğe Neden Olan Başlıca Hastalıklar ve Belirtileri 

Öksürmek; toz, virüsler, bakteriler ve yabancı cisimlerin solunum yollarında birikmesi ya da solunum yollarını tahriş etmesi sonucu ortaya çıkan bir reflekstir. 1 yaşından küçük çocuklarda sabah öksürüğü akciğerlerin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkar.

3 yaşına kadar sabahları öksürük görülmesi normaldir. Yine 6. aydan sonra diş çıkarmaya bağlı olarak ağız içi salgıları arttığından diş çıkarma dönemi boyunca özellikle geceleri öksürük görülmesi normaldir.

Bu süreç ikinci diş çıkarma dönemi olan 6 yaş civarında yeniden tekrarlanabilir.

Diş çıkarma döneminde çocukların başının altına yastık koyarak başını yükseltmek uyurken ağız içi salgılarının solunum yollarında birikmesini engeller.

Çocuklarda aşırı öksürük kan basıncını yükselterek karın, göğüs ağrısı ve kusmaya neden olabilir. Bu yüzden doktor kontrolü altında antitüsif ilaçlar kullanılabilir.

Çocuklarda en yaygın görülen öksürük şikayeti soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Bir yıl içerisinde 6 ile 10 defa hava değişiminden kaynaklı basit enfeksiyonlar görülmesi uzmanlar tarafından normal olarak kabul edilmektedir. 

Bu süreçlerin dışında astım, farenjit, larenjit, sinüzit, bronşit, bademcik iltihabı, kulak iltihabı gibi hastalıklar ile çocukluk dönemi hastalığı olan boğmaca, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklarda uzun süren, inatçı karakterli öksürükler görülebilir. 

 • Boğmaca; bebeğin boğulacak gibi öksürdüğü, inatçı karakterli, nefes darlığına neden olan bakteriyel bir çocukluk dönemi hastalığıdır. Diğer belirtileri arasında düşük ateş, halsizlik, yapışkan balgam, yemeği reddetme ve burun akıntısı yer alır. Erken müdahale edilmediği durumlarda belirtiler ağırlaşarak burun kanaması, kulak iltihabı, havale ve solunum durması görülür. 
 • Bronşit; Gribal enfeksiyonların tam olarak iyileşmediği ve ilerlediği durumlarda ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Boğmaca ve kızamık sonrasında da gelişebilir. Şiddetli öksürük krizleri, sürekli boğaz ağrısı, gıcık, hırıltı, nefes darlığı ve önce kuru sonra balgamlı olarak görülen öksürük belirtileri arasındadır. 
 • Yabancı cisim aspirasyonu;Heimlich Manevrası Çocuğun hava yutması, sıvı maddelerin boğazına takılması ve bozuk para, boncuk, oyuncak gibi katı maddelerin yutulması durumudur. En sık görüldüğü dönem 1 ile 3 yaş arasıdır. Fakat her yaşta çocukta görülebilir. Belirtileri arasında çocuğun boğulacak gibi öksürmesi yer alır. El ile almaya çalışmak katı maddeyi daha da geri itme tehsi taşıdığından Heimlich Manevrası ile sırta basınç uygulanmalıdır. 

Çocuklarda Öksürük Görülmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

 Öksürük tedavisine başlamadan önce aile; 

 • bebeğin genel durumu;
 • öksürüğün sıklığı ve karakteri;
 • ve vücut ısısını yakından takip etmelidir. 

Bu süreçte oda iyice havalandırılmalı, çocuğun bol sıvı tükettiğinden emin olunmalı, alerjiye neden olabilecek tüylü battaniyeler ya da oyuncaklar varsa çocuğun bulunduğu ortamlarda bulundurulmamalıdır. Uykuda görülen gece öksürükleri için daha yüksek bir yastık kullanmak ve uyumadan önce papatya çayı gibi mukusu incelterek göğsü rahatlatan çaylar denenmelidir. 

Çocuğun öksürüğü nasıl geçirilir?

Enfeksiyona bağlı durumlarda virüslerin vücuttan daha hızlı atılması için çorbalar ve bitki çayları verilmelidir. 1 yaşından büyük çocuklarda bal etkili bir tedavi yöntemidir. Ilık su, buhar banyosu, sıcak su ile el ve ayak masajı öksürük nöbetlerini sakinleştirmekte etkili olmaktadır. 

Gribal enfeksiyonlarda öksürük şiddeti azalarak yaklaşık 10 ile 14 gün devam edebilir. Bu süreç boyunca her gün bal karıştırılmış elma çayı vermek enfeksiyonların daha hızlı atılmasına yardımcı olur.

2 haftadan uzun süren ve şiddeti sürekli olarak artan öksürüklerde doktor muayenesi şarttır. İlaçları düzenli kullanmak ve tedavi sonrası kontrolleri yaptırmak hastalığın yeniden tekrar etmesini engelleri. Bu süreçte reçetesiz ilaç kullanmak çok tehlidir.

Kesin tanı ve tedavi yöntemi sadece doktor tarafından belirlenmelidir. 

Çocuklarda Öksürük Tedavisi 

Tedavi yöntemleri hastalığın tanısı ve evresine göre değişmekle birlikte çözüme yönelik 4 temel tıbbi ilaç türü vardır. Bunlar oksijenlendirme sağlayanlar, mukus salgısını yumuşatan mukolitikler, öksürük kesici antitisüfler ve alerjik reaksiyonları azaltan antistaminiklerdir. Enfeksiyona bağlı hastalıklar antibiyotik destekleri ile birlikte kombine edilir.  

İlerlemiş durumlarda doktor 1 gecelik hastane gözetimi talep edebilir. Gerekli testler ve oksijenlendirme sonrası ihtiyaç duyulursa ikinci basamak tedavilere geçilir. 

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/cocuklarda-oksuruk.html

Çocuklarda öksürük nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük nedenleri hakkında kısa bir bilgi verelim. Öksürük kış aylarında genellikle çocuklarda görünen bir rahatsızlık olmakla beraber bir hastalık belirtisi olmasının yanında çocuğun boğazında ve solunum sisteminde tahrişlere neden olabilir.

Öksürük solunum yolundaki balgamın ve akciğerlerdeki enfeksiyonların sökülmesini sağlar. Aynı zamanda yabancı bir maddenin dışarı atılabilmesi için kuru öksürük söz konusu olabilir.

 Kötü hava koşulları, soğuk algınlığı, krup hastalığı, bronşit ve çocuğun yanında sigara içilmesi öksürük nedenlerindendir. Astım başlangıcı olabilir.

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük nasıl geçer?

 1. Öksürüğün balgamlı bir öksürük olması durumunda çocuğunuza öksürük şurubu kesinlikle içirmeyin. Çünkü amacımız öksürüğün kesilmesi değil. Çocuğun solunum yolundaki balgamın dışarı atılabilmesini sağlamak. Bu yüzden çocuğunuzu yüzükoyun bir şekilde dizinize yatırarak, sırtına hafif hafif vurup solunum yolundaki balgamın çıkmasına yardımcı olun.
 2. Uyku zamanında öksüren çocuğunuzun yastığının altında destek koyarak dik yatmasını olanak sağlayın. Bu durumda sümüğün boğazından aşağılara giderek tahrişe yol açmasını engellemiş olursunuz. Yüzükoyun veya yan yatırma şekilleri de tahrişi önlemeyi sağlayabilir.
 3. Öksüren çocuğunuzun odasını sürekli temiz hava ve nemli tutun. Mevcut oda sıcaklığı ne çok sıcak nede çok soğuk olmalı.
 4.  Çocuğunuzu yatırmadan önce mutlaka çocuğunuzun boğazını yumuşatacak ılık bir içecek içirin. Ancak süt salgı oluşumunu artırdığı için çocuğunuz 6 aylıktan büyük ise süt vermemelisiniz.  Çocuğunuz 18 aylıktan büyük ise birkaç damla ılık su içine eritilmiş balı eriterek biraz limon suyu kattıktan sonra içmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal ve bitkisel tedaviler

Çocuklarda Öksürük İçin Bitkisel Yöntemler

Çocuklarda öksürük doğal ve bitkisel olarak nasıl geçer?  Bu alanda birçok doğal yöntem uygulanabilir.  Bunlardan bazıları;

Bal ve karabiber karışımı
Kuru öksürüğü kesme açısında etkili bir yöntem. Ayrıca ses kısılmasında da etki sağlamaktadır. 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı karabiber karışımını süt ile beraber çocuğunuza verin.

Bu yöntem 1 yaş sonrası çocuklar için uygulanabilir. Yetişkinlerinde karabibere karşı herhangi bir alerjik durumu olmaması durumunda bu yöntemi uygulamalarında herhangi bir sakınca yoktur. Aksine yetişkinler içinde etkili bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir  Krup Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karışık çaylar:
1) Elma kabuğu ve çekirdeği; Bir elmanın kabuğunu soyun, bir kaç da çekirdeğini koyun, birazcık ıhlamur, bir iki karanfil, belki bir tarçın kabuğu.Bir dilim de limon..

Bunu üŞüttügünüz günlerde sizde için sıcak sıcak ve bolca, ılık ılık çocuğunuza içirin (1 yaşından büyük çocuklar için balla tatlandırabilirsiniz).

2) Okaliptüs, Hatmi çiçeği, Dal tarçın, Nane, Ihlamur, Meyan kökü, Ada çayı, Kekik, Elma kabuğunu karıştırarak, demleme usulu çay yapın ve içirin. 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırabilirsiniz. Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir.

3) Aktarlardan bulunan “Havlıcan” kökü (1 taneyi 2 kere kaynatabilirsiniz), elma kabuğu, kabuk tarçın ve ıhlamur kaynatılarak balla tatlandırıp içirin.(1 yaş sonrası)

Bal ve Zencefil: Büyükler için (çocuğunuza kullanmayın) bir tatlı kaşığı bala toz zencefili karıştırarak macun yapıp için (yiyin), boğazınıza çok iyi gelir.

Pekmez ve Karabiber: İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. ( 1 yaş sonrası)

Tereyağ ve Pekmez: 2 çorba kaşığı tereyağıyla 1 çorba kaşığı pekmezi azıcık (1 tatlı kaşığı suyla) kaynatın, ılıkken içirin…Hem çok lezzetli hem de öksürüğü şıp diye kesiyor. (6 ay sonrası için)

Ihlamur ve Ayva Yaprağı: Ihlamurla ile ayva yaprağı beraber kaynatıp verilirse öksürük için iyi bir çözüm olabilir.( 1 yaşından küçük bebekler için )

Soğan Kürü 1: 1 baş beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şeker; Soğan piyazlık doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediğiniz zaman, istediğiniz sıklıkta en az 1 yemek kaşığı içmek gerekir. ( toz şeker yerine bal da konulabilir )

İlginizi çekebilir  Anaokulları ve kreşlerdeki bulaşıcı ve yaygın hastalık

Soğan Kürü 2: Soğanı soyduktan sonra cücüğünü oy. Alttan yorgan iğnesiyle derin delikler aç. Bir çay fincanına yada bardağa soğanı oturt. Oyulan kısma bal doldur.

Bardağa süzüleni verebilirsin.Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldur.İki kez balın süzülmesi yeterli. Sonra soğanı atabilirsin. Bu miktarı bir gün içinde tüketin.

2-3 gün yapıldığında yeterli oluyor zaten.

Turp Kürü: Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz.

8-10 saat sonra balın etkisiyle turpun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor.İşte bu suyu kendiniz yada çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karışık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine bir miktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın.

Kasedeki suyu kaşık kaşık içiriyoruz aktıkça . 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.

Источник: //www.sagliksever.com/cocuklarda-oksuruk-nedenleri-tedavisi

Çocuklarda Öksürük Ne İyi Gelir

Çocuklarda Öksürük

İşte çocuğunuzda balgamlı öksürük bulunduğunda yapmanız gerekenler:

 • Çocuğun bol miktarda sıvı almasını sağlayın.
 • Çocuğunuz hasta diye onu yıkamaktan çekinmeyin!
 • Çocuğun boğazını yumuşatmak amacıyla ılık suya biraz limon ve bal katıp, çocuğunuza içirin. Balgamın çok rahat atılmasını sağlayacaktır.

Çocuklarda bitmek bilmeyen kuru öksürük anne babaları en çok üzen ve rahatsız eden problemlerin başında gelir. Bu yazımızda çocuklarda kuru öksürük sebebiyet olur, öksürüğe ne iyi gelir ve öksürüğü nasıl geçiririz konularının ayrıntılarına yer vereceğiz.

Çocukların bilhassa soğuk algınlığı hayat sürdürdükleri dönemde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük görülebilir. Fakat soğuk algınlığı hafiflese bile kuru öksürük bir vakit daha devam edebilmektedir.

Öksürük; solunum yolu mukozasının virüs, bakteri, toz gibi yabancı maddeleri bedenden uzaklaştıramadığı vakitlerde ortaya gelir.

Solunum yolu mukozasının bunu yapamamasının sebebi enfeksiyon kapmasıdır. Bozulan solunum mukozası yerine öksürük refleksi gerçekleşir. Vücuda giren yabancı maddeyi çıkarmak içerisinde mukus (Balgam) ile atmaya çalışır.

Bebeklerde Kuru Öksürük

Öksürüğün pek çok sebebi olabilir. Yeni doğan bebeklerde ilk bir aylık dönemde anatomik arıza öne çıkar. Okul evveli çocuklarda görülen öksürün sebebi viral üst solunum yolları enfeksiyonu, alerjik yapı, ya da yabancı bir parçanın boğaza takılmasıdır. Az da olsa tümör ve yapısal arızalardan kaynaklı öksürük oluşabilir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Sebepleri

Çocuklarda meydana gelen öksürük değişik çeşitlerdedir. Halsizlik ile beraber kısa Aralıklarla meydana gelen öksürük kuru öksürüktür. Çocuklarda kuru öksürüğün detaylı amaçları vardır.

 • Soğuk algınlığı
 • Alerji
 • Astım
 • Zatürre
 • Bronşit
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu kuru öksürüğün amaçlarıdır.

Çocuklarda Kuru öksürük Nasıl Geçer

Çocuklarda görülen kuru öksürüğün önüne evde uygulayabileceğiniz ve ilgi edilecek birtakım tedavi yöntemleriyle geçilebilir. Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek amacıyla üst solunum yolları ilaçları ile tedavi yapılabilir. Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek amacıyla;

Çocuğun yanı sıra muhakkak sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulundurmayın.

Kuru öksürüğü geçirmek amacıyla bol su içirin. Su içmek şayet varsa balgam sökmesine de yardımcı olur.

Kış aylarında kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar odanın havasını kurutur. Kuruyan havada solunum yollarının kurumasına ve balgamın yükselmesine sebebiyet olur. Solunum yollarının kuruması yutkunma zorlukları ve öksürüğe sebebiyet olur. Bu amaçla bilhassa kış aylarında havanın nemli kalması amacıyla buhar makinesi ya da kalorifer suluğu kullanılmalıdır.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe İyi Gelen Doğal Karışımlar

Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek amacıyla bitki çayları ile solunum yollarının rahatlatılması sağlanabilir. Adaçayı, Ihlamur gibi bitki çayları içirilebilir.

Öksürüğü geçirmek amacıyla bal, limon, karabiber kürü yapılarak yedirilebilir.

Bal ve zerdeçal ikilisini karıştırarak bir tatlı kaşığı çocuğunuza yedirebilirsiniz. Boğaz ağrısı, boğaz yanması ve soğuk algınlığı gibi hallerde bu iki deva kaynağından meydana gelen karışımı çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Çocuklarda öksürük ile beraber hırıltı, kusma ve ateş artması ortaya geldiği vakit vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerimiz bizim amacıyla çok mühim ve en kıymetli varlıklarımızdır. Acaba ne yapabiliriz ya da sebebiyet oluyor diye düşüncelere dalabiliriz. Bunun amacıyla, şayet bir şeyler biliyorsak çocuğumuza yardımcı ve yararlı olabiliyoruz.

Öksürük bir hastalık olabileceği gibi, solunum yollarında ve boğazda tahrişe yol açabilir. Öksürük, akciğer enfeksiyonu ve solunum yollarında meydana gelen balgamın dışarı atılmasıyla, bedende meydana gelen istem dışı harekettir.

Özellikle, bebeklerde çok ilgi edilmesi gerekir. Soğuk algınlığı esnasında ortaya gelen, burun akıntısının geriye gitmesiyle solunum yolunda meydana gelen gıcık ya da kuru öksürük oluşabiliyor. Çünkü balgamı çıkarması gerekir.

Değilse, çocukta ateş oluşur. Bebeğinizin yanı sıra muhakkak sigara içilmemesi gerekir. Bebeğinizin yanı sıra ya da etrafında sigara içiliyorsa, bebeğin solunum yollarını tahriş ederek bebeğinizde kuru öksürüğe sebebiyet olur.

Bebeklerde öksürüğün tanısı çok mühimdir. Öksürüğün başlama vakti sıklığı, kuruluğu iyice sorgulanmalıdır. Uzamış öksürüğün sebebi, bakteriyel bronşit çocuklarda ıslak öksürüğün en mühim sebebidir.

Источник: //www.pratikbilgiler.com/cocuklarda-oksuruk-ne-iyi-gelir/

Çocuklarda Öksürük Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürük, solunum yolu hastalıklarının en sık ve en önemli şikayetlerinden biridir. Çocuklarda öksürük en çok hastaneye başvuru nedenidir ve aileler için sıkıntı yaratan bir durumdur.

Öksürük için verilen ilaçların etkinlikleri tam olarak kanıtlanmamış olduğu halde öksürük için birçok ilaç kullanılmaktadır. Çocuklarda öksürük genellikle viral enfeksiyonlar nedeni ile meydana çıkar ve bazen çocuların öksürüğü kendiliğinden de geçebilir. 

Çocuklarda öksürüğe neden olan hastalıklar

Çocuklarda öksürüğe neden olan hastalıklar

Gribal hastalıklara bağlı çocuklarda öksürük : Öksürük gribal enfeksiyonların başlangıç döneminden sonra okul çocuklarının % 35-40’ında 10 gün boyunca sürebilir.

Solunum yolu hastalıklarına bağlı çocuklarda öksürük : Solunum yolu enfeksiyonlarının başlangıcından sonra ortaya çıkan öksürük okul öncesi çocukların %10’unda 25 gün boyunca devam edebilir. Çocuklarda öksürüğe eşlik eden hırıltılı nefes, sık nefes alıp verme ve ateş gibi bulgular var ise çocuk zatürre, bronşit veya bronşiyolit geçiriyor olabilir.

Diğer hastalıklara bağlı çocuklarda öksürük : Çocuklarda öksürüğe bazı akciğer hastalıkları, astım, bronş hassasiyeti, gastroözofageal reflü, yabancı cisim kaçağı, alerjik nedenler, psikojenik nedenler, yapısal anormalilikler, hava kirliliği, nem, irritan, sigara dumanına maruz kalmak ve çevresel faktörler de neden olabilir.

Öksürük türleri (öksürük çeşitleri)

Çocuklarda öksürük nedenleri öksürüğün süresi, tanımı ve altta yatan nedenler bakımından erişkinlere göre farklı olabilir. Bu farklılıklar, çocuklarda öksürüğün tipini belirlemede yardımcı olur. Öksürük iki kategoride değerlendirilir. Bunlar normal veya bilinen öksürük ve anormal öksürük şeklinde sınıflandırılır.

 1. Çocuklarda normal veya beklenen öksürük nedir? : Değerlendirmelere göre solunum yolu hastalığı olmayan sağlıklı okul çağındaki (10-12 yaş arası) çocuklarda günde yaklaşık 30-35 kez civarı öksürük durumu olabilir. Genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde tekrarlayan viral enfeksiyonlar çocuklarda sık görülür ve öksürük reseptörlerinde duyarlılık artışı vardır. Bu durum sürekli öksürüğe yol açabilir.
 2. Çocuklarda anormal öksürük nedir? : Çocuklarda anormal öksürük; süreye göre (akut, subakut ve kronik olarak), öksürüğün karakterine ve kalitesine göre (kuru öksürük ve balgamlı öksürük olarak), öksürüğün zamanına göre (gece öksürüğü veya gündüz öksürüğü olarak), hastanın yaş grubuna göre (bebeklik dönemi ve çocukluk ya da ergenlik çağı öksürük olarak), altta yatan nedene göre (hastalığa özgü veya hastalığa özgü olmayan olarak) değerlendirlir.

Çocuğun yaşına göre öksürüğün türü ve nedenleri

 1. Süt çocuklarında havlar tarzda öksürük neden olur? : Havlar tarzda öksürüğün olası nedenleri arasında krup, trakeomalezi ve diğer solunum yolunun yapısal anormallikleri süt çocuklarında havlar tarzda öksürüğe neden olabilir.

 2. Süt çocuklarında kuru ve kesik öksürük neden olur? : Kuru ve kesik öksürüğün nedenleri arasında klamidya enfeksiyonu ve uzamış bronşit, sinüzit gibi rahatsızlıklar vardır.
 3. Okul çocukluğu döneminde havlar tazda öksürük neden olur? : Havlar tarzda öksürük genellikle okul çocukluğu döneminde krup hastalığına bağlı olur.

 4. Okul çocukluğu döneminde nöbet tarzında öksürük neden olur? : Kasılımlı nöbetler şeklinde olan öksürük boğmaca benzeri öksürük sendromu nedeni ile olabilir.

 5. Okul çocukluğu döneminde balgamlı öksürük neden olur? : Balgamlı tarzda öksürük sürekli var olan (kronik) bronşit, kronik sinüzit gibi nedenler ile çocukluk döneminde balgamlı öksürük gelişebilir.

 6. Adolesan (ergenlik) döneminde havlar tarzı öksürük neden olur? : Havlar tarzda olan öksürük genellikle psikojenik nedenlerden gelişen öksürük şeklinde meydana gelir.
 7. Ergenlerde nöbetler şeklinde öksürük neden olur? : Kasılımlı nöbetler şeklinde olan öksürük çoğunlukla boğmaca gibi hastalıklardan kaynaklanır.

 8. Ergenlerde balgamlı öksürük neden olur? : Balgamlı öksürük pnömoni, sürekli var olan (kronik) bronşit, sinüzit gibi nedenler ile meydana gelir.

Boğmaca, tüberküloz (verem), tekrarlayan viral enfeksiyonlar ve kronik üst solunum yolu enfeksiyonları gibi pek çok enfeksiyon hastalığı uzamış öksürüğe yol açabilir. Gece öksürükleri genellikle astım hastalığını akla getirmelidir.

Çocuklarda öksürüğün nedeni nasıl teşhis edilir?

Öksüren çocuğun ne zaman doktora götürülmesi gerektiği çocuğun yaşına göre değişebilir. Yeni doğan döneminde bebek öksürüyor ise hemen doktora götürülmeli, yine ilk altı aylık bebeklerde öksürük söz konusu ise geciktirmeden doktora götürülmelidir, çünkü bu durumun dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve sebebinin bulunması önemlidir.

Daha büyük çocuklarda ise öksürüğün tipine ve eşlik eden belirtilere göre hemen doktora götürülmesi veya götürülmemesi kararı değişir.  Çocukta öksürüğe eşlik eden ateş ve çocuğun genel durumunda bir bozukluk var ise doktora götürmek gerekir.

Çocuklarda öksürük tanısı için tam bir muayene ve çocuğun öyküsü alınır. Çocuğun yaşı, öksürüğün süresi, öksürüğün tipi, gece öksürüğünün varlığı ve tipi, öksürüğün hastalığa özgü olması ya da hastalığa özgü olmaması, öksürüğü tetikleyen faktörler ve öksürüğün çocuk ve aile üzerinde etkisi değerlendirilir ve tanı yöntemi ve tedavi planı buna göre uygulanır.

Öksürük şikayeti olan tüm hastalarda akciğer grafisi çekilir ve 6 yaş üzeri çocuklarda spirometri ve gerekir ise reversibilite testi yapılır. Öksürük şikayeti olan çocuklarda solunum fonksiyon testlerinin normal olması astım hastalığını dışlamada yardımcı olur.

Bunların dışında göğüs tomografisi, bronkoskopi, akciğer tomografisi gibi diğer yöntemler altta yatan hastalıkların varlığını araştırmak için kullanılır.

Öksürük şikayeti olan çocuk, çocuk hastalıkları uzmanı, kulak burun boğazuzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilir.

Bazen gastroözofageal reflüye bağlı öksürük şikayetlerinde gastrolojik değerlendirme de gerekebilir.

Çocuklarda öksürük tedavisi

 1. Öksürük bir belirtidir ve öksürüğün geçirilmesi ilk amaç değildir.
 2. Öncelikle öksürüğün neden olduğu ve altta yatan hastalık incelenmelidir.
 3. Öksürüğün nedeni üst solunum yolu enfeksiyonu ise çocuk 10-15 gün öksürür ve bu öksürük normaldir.

  Bu durumda çocuğa ılık sıvılar vermek ve odasında buhar makinesi bulunması faydalı olabilir.

 4. Öksüren çocuğun bal, zencefil ve limon karışımı yemesi fayda sağlayabilir.

 5. Öksürük şurupları genellikle şikayetleri gidermek için kullanılır ve tedavi edici bir özelliği yoktur.
 6. Son yıllarda yapılan çalışmalarda öksürük şuruplarının özellikle 2 yaşın altında olan çocuklarda faydadan çok zarar verdiği hakkında bilgiler vardır.

  Daha büyük çocuklarda da öksürük şurupları dikkatli ve mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Çocuklarda balgamlı öksürüğün tedavisi ve önlemler 

Çocuklarda öksürük ve önlemler

Çocuklarda balgamlı öksürük genellikle öksürüğün ilerlemesi ile gelişir. Balgamı gidermenin yolu çoğunlukla geniz akıntısını gidermek ile mümkündür. Geniz akıntısını çözmenin en iyi yolu serum fizyolojik tedavisidir. Serum fizyolojik tedavi her yaşta her çocuğa verilebilir.

Bazı durumlarda doktorun önereceği balgam söktürücü ilaç tedavisi gerekebilir. Bazı çocuklarda öksürüğün nedeni astım benzeri veya bronş tıkanması ise astım ilaçları verilebilir.

Tuzlu su solüsyonunu evde hazırlamak için, 1 litre temiz içme suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenerek tuzlu su solüsyonu elde edilir.

Bu suyu özellikle büyük çocuklarda burun yıkamak için günde 3-4 defa kullanılır. Bu işlem serum fizyolojik olarak adlandırılır. Balgamlı öksürüklerde bu işlem evde uygulanabilecek bir yöntemdir.

Ayrıca soğuk buhar ile odanın nemlendirilmesi faydalı olur.

Çocuklarda öksürüğü azaltmak için özellikle 1 yaşından büyük çocuklarda ıhlamur çayı gibi bitki çayları, limonlu ılık sıvılar, bol ılık su ve bal, zencefil ve tarçın karışımından sabah akşam bir iki tatlı kaşığı yedirmek fayda sağlayabilir.

Ayrıca çocuğun çarşaflarını temiz tutmak, odayı havalandırıp temiz tutmak ve çocuğun ev hayvanlarından uzak tutulması mümkün ise çocuğun odasında halı benzeri tüylü eşyaları tutmamak gibi önlemler ile çocuğun öksürüğünü azaltmak mümkün olabilir.

Aileler doktor önerisi olmadan öksürük ilaçlarını kesinlikle çocuklarına vermemelidir.

Öksürüğü olan bir çocuk herhangi bir önlem alınmadan önce mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve öksürüğün nedeni basit bir neden mi yoksa bir hastalıktan mı kaynaklanıyor bunun bilinmesi önemlidir, çünkü bakteriyel enfeksiyonlar evde yapılabilecek yöntemler ile geçmez ve evde alınan önlemler hastalığı baskılayarak daha ciddi problemlere yol açabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/cocuklarda-oksuruk-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük
Çocuklarda Öksürük