Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

içerik

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı – Otitis Media Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Yedi yaşına kadar çocukların % 90’ında en az bir kere orta kulak iltihabı sorununa rastlanmıştır. Orta kulak iltihabı iyi tedavi edilmez ise oluşturduğu işitme kaybı çocukta öğrenme kapasitesi azalmasına ve konuşma gecikmesine, hatta beyin zarı iltihabı ve menenjit gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

En yüksek risk grubu doğumdan 2 yaşına gelene kadar geçen süreyi kapsadığına dikkati çeken uzmanlar, çocuk veya yeni doğan bebeğin immünolojik gelişimini tamamlamadığı için enfeksiyona açık olduğunu belirtmektedirler.

Çocuklarda orta kulak iltihabı sinüzit, geniz eti ve bademcik iltihaplanmasından da kaynaklanabilir. Ayrıca çocuklarda orta kulak iltihabına neden olan faktörler arasında kulağın anatomik yapısı ve fizyolojisinin tam olgunlaşmaması, çocuğun alerjik durumu, beslenme koşulları ve çevresel faktörler de vardır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur?

 1. Çocuklarda orta kulak iltihabının daha sık görülme nedeni orta kulak ile burun boşluğu arasında uzanan orta kulağın havalanmasını sağlayan ve hava basıncını dengeleyen östaki borusunun daha kısa ve düz olmasıdır, bu nedenle ağızdan ve burundan giren mikroplar daha kolay kulağa ulaşır.

 2. Çocuklarda orta kulak iltihaplarını tetikleyen nedenler arasında bebeklerin yatar pozisyonda beslenmesi, kreş, anaokulu gibi kalabalık yerlerde bulunma, sigara dumanına maruz kalma ve alerjik yapıya sahip olmasıdır.
 3. Çocuklar kış mevsiminde daha fazla orta kulak iltihabına yakalanırlar.

  Kış mevsimi ve soğuk hava şartları çocukları ve bebekleri soğuk algınlığına ve mikroplara yakalanma riskini arttırır.

 4. Evlerde ısıtma sistemlerinin havayı kurutması nedeni ile burun mukozasında kuruma meydana gelir ve bu gibi bir durum mikroplara zemin hazırlar.

 5. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda östaki borusunun tıkanması ve ödem yapması nedeni ile orta kulak içinde kalan mikrop ile kirlenmiş sıvı iltihaba neden olabilir.
 6. Orta kulak iltihabı sürekli mikrop barındıran kronik geniz eti ve bademcik iltihabı sebebi ile tekrarlayabilir.

  Bu gibi bir durumda geniz eti ve bademcik operasyonu gerekebilir. Beraberinde kulakta sıvı birikimi var ise bu operasyon ile birlikte çocuğun kulağına tüp takılır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı belirtileri

Çok küçük çocuklar ve bebekler nerelerinin ağrıdığını ve kulak ağrısını da ifade edemezler.

Orta kulak iltihaplarının çoğu, çocuğun son on gün içinde geçirmiş olduğu grip veya soğuk algınlığına takiben gelişir. Belirtiler arasında çocuk sürekli kulaklarını çekiştirir ve kaşımaya çalışır.

Huzursuzluk, iştah azalması ve uyku düzeninde bozukluk, kulak akıntısı, işitme güçlüğü, ateş gibi belirtiler vardır.

Kendini ifade edebilecek yaştaki çocuklar kulaklarında ağrı olduğunu ve hasta olduklarını dile getirebilirler. Orta kulak iltihabı durumunda geceleri ağrılar artabilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı teşhisi

Çocukta orta kulak iltihabı varlığını gösteren belirtiler ve kulak, burun, boğaz uzmanın ya da çocuk doktorunun yapacağı fizik muayenede otoskopik muayene tanı koymada temeldir.

Bebeklerde bazen bu muayeneyi gerçekleştirmek çok mümkün olmayabilir. Bu gibi bir durumda objektif bir yöntem olan timpanometre ile desteklemek genellikle etkilidir. Timpanometre kulak zarının hareketi ve orta kulak fonksiyonu hakkında fikir veren objektif ve kantitatif bir tanı yöntemidir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi

Akut orta kulak iltihabı genellikle antibiyotikler ve östaki tüpünün işlevini düzeltmeye yarayan ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı durumlarda çocuğun kulak zarı iltihaplanmadan dolayı çok şişer ve ağrıya neden olur ise kulak zarında küçük bir kesi (parasentez) yapılarak iltihabın boşaltılması gerekebilir.

Kulak akıntısı olan çocuklar yüzmek için havuz ve denize girmemelidir. Çocukları banyo yaptırırken kulaklarında kulak tıkacı kullanılmamalıdır. Kullanılacak kulak tıkaçları doktor tarafından tavsiye edilir.

Bu tedavi yönteminden sora çoğunlukla kulak zarı bir hafta içerisinde iyileşir. Anne ve babalar, bu işlemden sonra çocukta işitme kaybı oluşmasından korkarlar. Doğru tedavi edilir ve ilaçlar düzenli kullanılır ise kalıcı işitme kaybı riski çok düşüktür. Tedavinin düzenli uygulanması ve takibi gerekir.

Çocukları orta kulak iltihabından korumanın yolları

 1. Bebekleri uzun süre emzirmek orta kulak iltihabından ve diğer hastalıklardan korur.
 2. Bebek dik durur vaziyetteyken beslenmelidir.
 3. Kapalı ortamlar havalandırılmalıdır.
 4. Bebek grip ve soğuk algınlığı geçiren hastalardan uzak tutulmalıdır.

 5. Okullarda ya da kreşlerde çocukların oynadığı alanlar ve oyuncaklar temiz tutulmalıdır.
 6. Çocukların yanında sigara içilmemelidir.

 7. Çocuğun alerjik sorunu, geniz eti, sinüzit ve bademcik problemleri var ise tedavisinin yapılması gibi önlemler çocukları orta kulak iltihabından korumada önemlidir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-orta-kulak-iltihab-nedenleri/

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu

Çocuklarda kulak enfeksiyonu, çocukların yaklaşık dörtte üçünde 3 yaşından önce görülmektedir.

Kulak enfeksiyonu kulak zarının ardındaki sıvının iltihaplanması anlamına gelir. Çocuklarda kulak enfeksiyonu oluşumuna neden olan en önemli sebeplerden biri soğuk algınlığıdır. Salgılar orta kulakta biriktiğinde virüsler veya bakteriler enfeksiyona neden olabilir ve kulak zarında şişme veya kızarma yapar.

Çocuklarda kulak enfeksiyonu en fazla 3 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde görülür. 3 yaşından önce çocukların bağışıklık sistemi yeterince güçlü değildir. Bu nedenle virüslere karşı daha savunmasız olurlar ve bu virüslerle savaşmaları daha uzun sürer.

Kulak enfeksiyonu ile birlikte ateş de görülebilir ancak ateş her zaman çocuklarda kulak enfeksiyonu için kesin bir belirti değildir. Kulak ağrısı, kulak akıntısı, işitme ve uyku problemleri, kulak tıkanması, iştah kaybı, kusma ve ishal çocuklarda kulak enfeksiyonu belirtileri arasındadır. 3 yaş altı çocuklarda sürekli ağlama, huzursuzluk da belirtiler arasındadır.

Östaki Borusunun Yapısı

Yapısal olarak çocukların vücudu kulakta mukus ve sıvı birikimine çok daha açıktır. Bunun nedeni, orta kulak ile boğazın arka kısmı arasındaki kanalın, yani östaki borusunun yetişkinlere göre daha kısa ve yatay konumda olmasıdır.

Bu durum özellikle tüp içerisinde mukus olduğu zamanlarda sıvının tahliye edilmesini zorlaştırır. Biriken bu mukus bakterilerin veya virüslerin büyümesi için iyi bir ortam oluşturur. Bu da orta kulakta ve kanalda iltihaplanma yaparak ağrıya neden olur.

Alerjiler

Çocuklarda kulak enfeksiyonu gıda veya hava kaynaklı alerjilere bağlı olabilmektedir. Alerji kulakta iltihap ve basınç değişiklikleri yaratarak mukus birikimine ve enfeksiyona neden olur.

Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

İmmun fonksiyonu herhangi bir sebeple düşmüşse, burundan veya ağızdan giren bakteri veya virüsler orta kulağa ulaşır ve kulak enfeksiyonuna yol açar.

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Belirtileri

Küçük çocuklarda kulak enfeksiyonu aşağıdaki belirtilerle kendini gösterebilir:

 • Asabiyet,
 • Yeme ve uyku problemleri
 • Kulakta basınç hissi
 • Kulak ağrısı şikayetleri

Bu belirtiler genellikle burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi üst solunum yolları enfeksiyonu belirtilerine neden olur. Bu nedenle belirtilerin kontrol edilmesi ve doğru tedavinin seçilmesi için doktora danışılmalıdır.

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Çocuklarda kulak enfeksiyonu meydana gelmesini engellemek için anne ve babaların yapabileceği çeşitli şeyler vardır. Bunları şu başlıklar altında toplayabiliriz:

Emzirmek

Emzirmek özellikle ilk altı ay için, genel olarak ise en az 1 yaşına kadar önem arz etmektedir. Mamalardan farklı olarak anne sütü iltihap önleyici ve antimikrobiyel özellikler taşır. Bebeklerin bağışıklık sisteminin olgunlaşmamış oluşunu telafi eden antikorlar içerir.

Araştırmalar ilk altı ay boyunca anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerin çocukluk dönemlerinde akut ortakulak iltihabı geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

D Vitamini

Araştırmalara göre bağışıklık sistemindeki T hücrelerini aktive etmek için yeterli düzeyde D vitamini alınması gerekmektedir. Böylece bağışıklık sistemi yabancı mikroorganizmaları tespit edip öldürerek potansiyel ciddi enfeksiyonların önünü keser. D vitamini eksikliği çocuklarda solunum enfeksiyonları riskini de arttırmaktadır.

D vitamini ve çocuklarda kulak enfeksiyonu arasındaki ilişki üzerine henüz yeterli araştırma bulunmasa da çocuklarda kulak enfeksiyonu vakalarının çoğu solunum yolları enfeksiyonu ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Yani çocuğunuzun yeterince D vitamini almasını sağlayarak kulak enfeksiyonu riskini azaltmanız mümkündür.

Probiyotikler

Beslenmeyi bağırsak bakterileri ile takviye etmek özellikle antibiyotik kullanan çocuklarda bağışıklık sisteminin sağlıklı olması öçin önemlidir. Antibiyotikler, sağlıklı mikroorganizmaları da öldürmeleri nedeniyle,  sindirim problemleri ile başka sorunlara yol açan zararlı bakterilerin gelişmesine daha uygun bir ortam yaratmaktadır.

Probiyotikler sindirim sistemindeki sağlıklı bakterileri takviye eder. Bu bakteriler bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Yapılan bir araştırmaya göre bebeklerde probiyotik alımının akut ortakulak iltihabı riskini azalttığı ve 1 yaşına kadar antibiyotik kullanma olasılığını düşürdüğü tespit edilmiştir.

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri de kulak kanalındaki iltihabı azaltarak çocuklarda kulak enfeksiyonu riskini azaltır.

Araştırmalara göre özellikle  eicosapentaenoic asit (EPA) ve docosahexaenoic asit (DHA) adı verilen omega-3 asitleri vücuttaki iltihabı azaltan özelliklere sahiptir.

Çocuğunuzun beslenmesine balık ekleyerek veya omega-3 içeren gıda takviyelerini kullanarak omega-3 yağ asitlerini olması gereken düzeye getirebilirsiniz. Ancak herhangi bir gıda takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonu İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda kulak enfeksiyonu tıbbi olarak bir acil durum değildir ve birkaç gün içerisinde genellikle iyileşme gösterir. Normal koşullarda sağlıklı olan ve kulak enfeksiyonu belirtileri hafif olan çocuklarda kulak enfeksiyonu tedavilerinde uygulanan ilk adımlardan biri birkaç gün bekleyerek hastalığın kendiliğinden iyileşip iyileşmediğini gözlemlemektir.

Üç gün geçmesine rağmen kulak enfeksiyonu iyileşmediyse antibiyotik kullanımı denenir. Ancak bahsettiğimiz “izleme ve bekleme” süresi boyunca kulaktaki enfeksiyonu temizlemek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır.

Botanik tıp bilimi bitkilerin özlerini kullanarak hastalıkları önlemeyi veya tedavi etmeyi amaçlamaktadır.

Çeşitli bitki karışımları üzerinde araştırmalar yapılarak ortakulak iltihabı tedavisinde işe yarayıp yaramadığı araştırılmıştır. Özellikle sarımsak, sarı kantaron ve lavana üzerinde çalışmalar yapılmıştır.

Araştırmalara göre bu bitkiler E vitamini ve zeytinyağı ile karıştırılarak kulak damlası olarak kullanıldığında kulak ağrısını hafifletmektedir.

Antibiyotik nasıl kullanılmalı?

Çocuklarda antibiyotik kullanımı ilaca karşı direnci arttırarak onları başka hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilmektedir. Bu nedenle antibiyotiğe başlandığında hastalık geçmeye başlarsa ilaç yarım bırakılmamalı ve kutu tamamen bitirilmelidir.

Ayrıca antibiyotikler faydalı bakteriyel florayı da temizleyerek genel bağışıklık sistemini yavaşlatır. Bu nedenle antibiyotik alırken probiyotik takviyesi de alarak bu faydalı bakterileri yerine koymak önemlidir.

Kaynaklar:

 • http://ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.83.9.1321

Источник: https://www.iyibakkendine.com/cocuklarda-kulak-enfeksiyonu-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Orta kulak bir kanal (östaki kanalı) ile geniz boşluğuna bağlanır. Esneme ve yutkunma ile kulakta duyulan çıtırtı orta kulağa havanın östaki kanalı aracılığıyla girişiyle oluşur. Bu kanal aracılığıyla dış kulak ve orta kulak yani kulak zarının iki tarafındaki basınçlar eşitlenir.

Otitis media nedir?

Otitis media, orta kulak iltihabının diğer adıdır.  Kulak zarı arkasındaki orta kulak bölgesinde sıvı birikmesi nedeniyle oluşan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır.

Orta kulak iltihabının nedenleri ve tedavisi

Orta kulak iltihabı nasıl oluşur?

Orta kulak iltihabı genellikle burun, boğaz ve östaki borusunun tıkanmasına ve şişmesine neden olan soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi başka bir hastalıktan kaynaklanır.

Östaki borusunun rolü

Östaki borusu, her bir orta kulaktan burun pasajlarının arkasındaki boğaz bölümüne kadar uzanan bir çift dar tüptür. Tüplerin boğazdaki ucu açılıp kapanarak:

 • Orta kulaktaki hava basıncını düzenler.
 • Kulaktaki havayı yeniler.
 • Orta kulakta bulunan normal salgıları boşaltır.

Östaki borusunun üst solunum yolu enfeksiyonundan veya alerjiden dolayı tıkanması orta kulakta şişlik, iltihap, mukus oluşumu ve sıvı birikmesine neden olabilir.

  Biriken sıvının bakteriyel veya viral bir ajanla enfekte olması sonucu belirtiler ortaya çıkar. Kulak enfeksiyonları çocuklarda daha sık görülür, çünkü çocuklarda östaki tüpleri daha dar ve daha yataydır.

Bu faktörler nedeniyle orta kulaktaki sıvıların tahliye edilmesi zorlaşır ve östaki borusunun tıkanması daha olası hale gelir.

Geniz eti (adenoid), bağışıklık sistemi aktivitesinde rol alan, burun arkasında bulunan iki küçük lenfoid doku parçasıdır. Adenoidler, bağışıklıkta rol alması nedeniyle özellikle enfeksiyon, iltihaplanma ve şişmeye karşı hassastır.

Östaki tüplerine ait açıklığın yakınında olduğu için geniz etinin iltihaplanması veya genişlemesi tüpleri tıkayarak orta kulak iltihabına katkıda bulunabilir.

Geniz eti iltihaplanmasının, çocuklarda kulak enfeksiyonlarında rol oynama olasılığı daha yüksektir, çünkü çocuklar nispeten daha büyük adenoidlere sahiptir.

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısı!

Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonları virüslerden veya bakterilerden kaynaklanabilir. Çocuklarda sıklıkla boğaz enfeksiyonu, grip, nezle veya başka bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra başlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel kaynaklı ise, aynı bakteriler orta kulağa yayılabilir. Enfeksiyon virüs nedeniyle ortaya çıkmışsa bakterilerin üremesine elverişli bir ortam oluşur.

Virüsler ya da ikincil bakteriyel enfeksiyon daha sonra orta kulağa geçebilir.

Otitis media, kendisi ya da kardeşi kreş ya da anaokuluna devam eden çocuklarda daha yaygındır, çünkü bu çocuklar mikroorganizmalara daha çok maruz kalır. Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonu riski çocuklarda, aşağıdaki durumlarda artar:

 • Kreş, anaokulu gibi toplu yerlerde bulunmak
 • Evde sigara veya odun ateşi dumanına maruz kalmak
 • Kötü hava kalitesi bulunan evlerde yaşamak ve kirli havaya maruz kalmak
 • Geniz etlerinde büyüme orta kulağın havalanmasını sağlayan ve orta kulağı genize bağlayan östaki borusunu tıkayabilir. Bu da orta kulakta enfeksiyona açık bir ortama zemin hazırlar.
 • 6 ay ila 2 yaş arasındaki çocuklar, östaki tüplerinin boyutu, şekli ve bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması nedeniyle kulak enfeksiyonlarına karşı daha hassastır.
 • Biberonla beslenen bebeklerde, özellikle de yatarak besleniyorsa emzirilen bebeklerden daha fazla oranda kulak enfeksiyonu görülür.
 • Kulak enfeksiyonlarının sonbahar ve kış aylarında soğuk algınlığı ve grip hastalığının yaygın olduğu durumlarda sıklığı artar.
 • Mevsimsel alerjisi olan çocuklarda, polen sayısında yükselme olduğunda kulak enfeksiyonu riski daha fazla olabilir.

Akut otitis media

Bu tip orta kulak enfeksiyonu aniden ve hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Enfeksiyona bağlı olarak kulak zarının arkasında ve çevresinde şişlik ve kızarıklık görülür. Sonraki dönemde orta kulakta sıvı ve mukus birikimi ortaya çıkar ve ateş, kulak ağrısı ve işitme bozukluğu oluşur.

Efüzyonlu otitis media

Akut enfeksiyona bağlı herhangi bir belirti görülmeden kulak zarı arkasında sıvı birikimi ile karakterizedir.

Efüzyonlu otitis mediada, enfeksiyon iyileştikten sonra veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi yokken orta kulakta sürekli sıvı birikmesi söz konusudur.

Çocuklarda görülen işitme kaybının en sık nedenidir. Kulakta dolgunluk hissine neden olur ve net bir şekilde duymayı engeller.

Orta kulak iltihabında tanı nasıl konulur?

Çocuklarda orta kulak iltihabı tanısı koymak için öncelikle belirti ve şikâyetler sorgulanır. Bu amaçla sorulan sorular şunları içerebilir:

 • Son dönemlerde grip ya da soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi mi?
 • Belirtiler ne zaman başladı?
 • Uyumakta zorlanıyor mu?
 • Kulaklarını çekiyor mu?
 • Ateşi yükseldi mi?
 • Kulaktan akıntı oldu mu?
 • Akıntı olduysa berrak, bulanık ya da kanlı mı?
 • Çocuğunuzda mevsimsel alerji var mı?

Geniz eti (adenoid) nedir? Çocuklarda neden büyür? Belirtileri ve tedavisi

Doktorunuz orta kulak enfeksiyonundan şüphelenirse otoskop adı verilen ışıklı bir aletle kulak zarına bakar. Kırmızı, şişkin bir kulak zarı enfeksiyonu gösterir.  Tanıda kullanılan diğer testler şunları içerir:

 • Pnömatik otostop: Orta kulakta sıvı varlığının kontrolü için dış kulak kanalına hava üfleyen ve pnömatik otoskop adı verilen alet kullanılabilir. Yapılan muayene ile kulak zarı hareketi ölçülür. Orta kulakta sıvı yoksa kulak zarı, arkasında sıvı olan kulak zarına göre daha hareketlidir ve hava üflendiğinde ileri geri daha fazla dalgalanır.
 • Timpanometre: Otoskopla tanı konulamaması durumunda timpanometri adı verilen bir alet kullanılabilir. Timpanometri, kulak yolunu tıkayarak kulaktaki hava basıncının ayarlanmasını sağlayan, minik bir mikrofon ve hoparlör içeren bir aygıttır. Kulak zarının farklı basınçlarda ne kadar esnek olduğunu ölçmek için kullanılır.
 • Akustik reflektometri: Bu test, bir cihazdan yayılan sesin kulak zarından ne kadar geri yansıdığını ölçer. Orta kulaktaki sıvı miktarının dolaylı olarak tespit edilmesini sağlar. Orta kulaktaki sıvı ne kadar fazla ise kulak zarı da o kadar fazla ses yansıtır.
 • Timpanosentez: Nadiren, orta kulaktaki sıvıyı boşaltmak için kulak zarını delen küçük bir tüp kullanabilir. Timpanosentez adı verilen bu prosedürle kulaktan alınan sıvıda enfeksiyon etkeni mikroorganizma tespit edilebilir. Etken patojenin belirlenmesi tekrarlayan enfeksiyonlarda önceki tedavilere iyi cevap alınamadıysa tedaviyi planlamada faydalı olabilir.
 • Diğer testler: Orta kulakta sürekli enfeksiyon veya sıvı birikmesi görülüyorsa işitme ve konuşma problemleri ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun varlığını araştırmak için doktorunuz çocuğunuzu işitme uzmanı (odyolog) ve konuşma terapistine yönlendirebilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi

Çocuklarda orta kulak iltihabında tedavi yöntemi, çocuğun yaşı, enfeksiyonun ve belirtilerin ciddiyeti, otitis media türü gibi çeşitli faktöre bağlıdır.

Hastalık bazen kendi kendine de iyileşebilir. Orta kulak enfeksiyonlarını tedavi etmenin birkaç yolu vardır.

Tedaviye karar verilirken ayrıca çocuğunuzun antibiyotiğe karşı toleransı da değerlendirilir. Tedavi seçenekleri:

Bekle ve gör yaklaşımı

Kulak enfeksiyonlarının belirtileri genellikle ilk birkaç gün içinde iyileşir ve çoğu enfeksiyon, herhangi bir tedavi olmadan bir ila iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer.

Bu yüzden hafif olgularda sadece ağrı ve ateşe yönelik ilaç başlanarak belirtilerin geçip geçmediğini görmek için bekle gör yaklaşımı önerilebilir.

Ağrı ve ateş için ibuprofen veya başka bir ateş düşürücü kullanılabilir.

İbuprofen nedir? Nasıl ve ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Üç gün kadar bekledikten sonra şikâyetler geçmemişse genellikle antibiyotik tedavisi başlanır. Bununla birlikte, antibiyotikleri viral kaynaklı enfeksiyonları tedavi etmediği unutulmamalıdır.

Kulak tüpleri

Çocuğunuzda tekrarlayan otitis media veya efüzyonlu otitis media varsa, doktorunuz sıvıyı orta kulaktan boşaltmak için kulak zarına tüp takılmasını önerebilir.

Orta kulak iltihabından korunmak için neler yapılmalıdır?

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riskini azaltmak için şunlara dikkat edilebilir:

 • Ellerinizi ve çocuğunuzun ellerini sık sık yıkayın.
 • Mümkünse bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirin; çünkü anne sütü orta kulak enfeksiyonlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz biberonla besleniyorsa biberonunu daima kendiniz tutun ve otururken veya yarı dik konumda iken onları besleyin. 1 yaşına geldiklerinde biberon kullanmayı bırakın.
 • Çocuğunuzu dumanlı ortamlardan uzak tutun.
 • Aşılarını eksiksiz ve güncel olarak yaptırın.
 • Çocuğunuz 1 yaşındayken emzik kullanımını sonlandırın.

Çocuklarda orta kulak iltihabı sık tekrarlıyorsa ne yapmalı?

Sık veya inatçı enfeksiyon veya orta kulakta sürekli sıvı birikimi sorunu yaşayan çocukların yakından takip edilmesi gerekir. Takip randevularını ne sıklıkta planlamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Doktorunuz olası bir sorunu erkenden saptayabilmek için düzenli işitme ve dil testleri önerebilir.

Kulak enfeksiyonlarının neden olduğu sorun ve komplikasyonlar nadirdir. Oluşabilen orta kulak enfeksiyonları ile ilişkili bazı komplikasyonlar şunlardır:

 • Kulak kemiklerine yayılan enfeksiyon
 • Beyin ve omurilik etrafındaki sıvıya yayılan enfeksiyon
 • Kalıcı işitme kaybı
 • Kulak zarında yırtılma

Çocuğunuzda aşağıdakilerin görülmesi durumunda bir doktora başvurun:

 • Belirtiler bir günden fazla sürerse
 • Belirtiler 6 aydan küçük bebeklerde görülürse
 • Kulak ağrısı şiddetli ise
 • Bebeğiniz veya küçük çocuğunuz soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra uykusuzluk çekiyorsa veya huzursuzsa
 • Kulaktan sıvı, irin veya kanlı akıntı geliyorsa
 • Komplikasyonları daha muhtemel hale getirebilecek kistik fibroz veya konjenital kalp hastalığı gibi altta yatan bir sağlık sorunu varsa

Referanslar: 1- Ear Infections in Children, 2- What is acute otitis media?, 3- What is an ear infection?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-orta-kulak-iltihabi-nedenleri-belirtileri-tedavisi-ve-korunma-yollari/

Kulak enfeksiyonu (orta kulak)

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Kulak enfeksiyonu (akut otitis medya) kulağın küçük titreyen kemiklerini içeren kulak zarının arkasında hava ile dolu alan olan orta kulağı etkileyen bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. Çocuklar kulak enfeksiyonuna yetişkinlerden daha yatkındır. .

Kulak enfeksiyonları orta kulaktaki iltihaplanma ve sıvı birikmesi nedeni ile sıklıkla ağrılıdır.

Kulak enfeksiyonları genellikle kendi kendilerine temizlendiği için, tedavi ağrıyla baş etmekle ve problemi izlemekle başlayabilir.

Bebeklerdeki ve ciddi durumlardaki kulak enfeksiyonları antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Orta kulaktaki kalıcı sıvı, kalıcı enfeksiyonlar veya sık sık olan enfeksiyonlar gibi kulak enfeksiyonu ile alakalı uzun süreli problemler duyma kaybına ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Belirtileri

Kulak enfeksiyonunun bulgu ve semptomlarının başlangıcı genellikle hızlıdır.

ÇocuklarÇocuklarda yaygın olan bulgu ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Özellikle yatarken kulak ağrısı
 • Bir kulakta çekiştirme veya çekme
 • Uyuma zorluğu
 • Her zamankinden daha fazla ağlama
 • Her zamankinden daha fazla sinirli davranmak
 • Sesleri işitme veya cevap verme zorluğu
 • Denge kaybı
 • 100 F (38 C) veya daha yüksek ateş
 • Kulak akıntısı
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık

YetişkinlerYetişkinlerdeki yaygın bulgu ve semptomlar aşağıdakileri içerir:

 • Kulak ağrısı
 • Kulak akıntısı
 • Azalmış işitme

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Kulak enfeksiyonunun bulgu ve semptomları bir dizi durum gösterebilir. Doğru teşhis ve acil tedavi önemlidir. Çocuğunuzun doktorunu arayın, eğer:

 • Semptomlar bir günden uzun sürerse
 • Kulak ağrısı şiddetliyse
 • Bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz uykusuzsa veya soğuk algınlığı veya üst solunum enfeksiyonu sonrasında sinirliyse
 • Kulaktan sıvı boşalması, irin veya kanlı boşalma gözlemlerseniz

Kulak ağrısı veya akıntısı olan bir yetişkin mümkün olan en kısa süre içinde bir doktora görünmelidir.

Nedenleri

Kulak enfeksiyonuna orta kulaktaki bir bakteri veya virüs neden olur. Bu enfeksiyon genelde geniz, boğaz ve östaki borularının tıkanmasına ve şişmesine neden olan soğuk algınlığı, grip veya alerji gibi bir başka hastalıktan kaynaklanır.

Östaki borularının rolüÖstaki boruları genzin arkasında her orta kulaktan boğazın arkasına kadar uzanan bir çift dar borudur. Boruların boğaz ucu aşağıdakileri yapmak için açılıp kapanır:

 • Orta kulaktaki hava basıncını düzenlemek
 • Kulaktaki havayı tazelemek
 • Orta kulaktan normal salgılar akıtmak

Üst solunum enfeksiyonu veya alerjiden östaki borularında şişme, iltihap ve sümük bunları tıkayarak orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir. Bu sıvının bakteriyel veya viral enfeksiyonu genellikle kulak enfeksiyonunun semptomlarına neden olan şeydir.

Kulak enfeksiyonları kısmen çocuklarda daha yaygındır çünkü çocukların östaki boruları daha dar ve daha yatay olduğundan akmaları daha zordur ve muhtemelen daha sık tıkanırlar.

Lenf bezlerinin rolüLenf bezleri bağışıklık sistem aktivitesinde rol oynadığına inanılan burnun arkasındaki iki küçük doku pedidir. Bu fonksiyon bunları enfeksiyona ve iltihaplanmaya özellikle savunmasız hale getirebilir.

Lenf bezleri östaki borularının deliğinin yakınında olduğundan lenf bezleri iltihabı veya büyümesi boruları tıkayarak orta kulak iltihabına neden olur. Lenf bezleri iltihabının çocuklardaki kulak enfeksiyonlarında rol oynaması daha muhtemeldir çünkü çocuklar daha aktif ve nispeten daha büyük lenf bezlerine sahiptir.

İlgili rahatsızlıklarKulak iltihabıyla ilgili olabilen veya benzer orta kulak sorunlarına neden olabilen orta kulak rahatsızlıkları aşağıdakileri içerir:

 • Efüzyonlu orta kulak durumu bakteriyel veya viral enfeksiyon olmadan orta kulakta iltihap veya sıvı birikmesidir (efüzyon). Bu, meydana gelebilir çünkü sıvı birikimi kulak enfeksiyonu çözüldükten sonra da devam eder. Östaki borularının bazı fonksiyon bozuklukları veya bulaşıcı olmayan blokajı nedeniyle de meydana gelebilir.
 • Kronik iltihap yapan orta kulak durumu kulak zarının yırtılması veya delinmesine neden olan sürekli bir kulak enfeksiyonudur.

Tedavi ve ilaçlar

Çoğu kulak enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilmeden çözülür. Çocuğunuz için neyin en iyi olduğu çocuğunuzun yaşı ve semptomların şiddeti dahil birçok faktöre bağlıdır.

Bekle ve gör yaklaşımıKulak enfeksiyonlarının semptomları genellikle ilk birkaç gün içinde geçer ve çocuğu enfeksiyon tedavi edilmeden bir ila iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Amerikan Pediatri Akademisi ve Amerikan Aile Doktorları Akademisi aşağıdakiler için bir seçenek olarak bekle ve gör yaklaşımı önerir:

 • 48 saatten az bir süredir bir kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39ºC’tan az ateşi olan 6 ila 23 aylık çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39ºC’tan az ateşi olan 24 ay ve üzeri çocuklar

Bazı kanıtlara göre antibiyotiklerle tedavi kulak enfeksiyonları olan belirli çocuklar için yararlı olabilir. Antibiyotiklerin potansiyel yan etkilerine ağır basan faydaları hakkında ve antibiyotiklerin aşırı kullanımının hastalığa dirençli suşlar yaratma endişesi hakkında doktorunuzla konuşun.

Ağrıyla başa çıkmaDoktorunuz kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrıları hafifletmek için size tedaviler önerecektir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Ilık kompres. Etkilenmiş kulağın üzerine ılık, nemli bir bez koymak ağrıyı hafifletebilir.
 • Ağrı kesiciler. Doktorunuz ağrıyı geçirmek için reçetesiz asetaminofen veya ibuprofen kullanımını önerebilir. İlaçları talimata uygun kullanın. Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Aspirin Reye sendromuyla bağlantılı olduğundan çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. 2 yaş üstü çocuklarda aspirin kullanımı onaylanmış olmasına rağmen suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulmakta olan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.
 • Kulak damlaları. Antipirin-benzokain-gliserin gibi reçeteli kulak damlaları kulak zarları bozulmamış (yırtılmamış veya delinmemiş) olanlar için ilave ağrı kesicilik sağlayabilir. Çocuğunuza damlaları vermek için şişeyi ılık suya koyarak ılıtın. Çocuğunuzun kulağına enfekte kulağı yukarda kalacak şekilde düz bir yerde uzanır vaziyetteyken önerilen dozu damlatın. Benzokain kanın taşıyabileceği oksijen miktarını azaltan nadir ama ciddi, bazen ölümcül bir hastalıkla bağlantılıdır. Bir sağlık bakım profesyonelinden onay almadan 2 yaş altı çocuklarınızda benzokain kullanmayın çünkü bu yaş grubu en fazla etkilenen gruptur. Yetişkinseniz asla önerilen dozdan fazla benzokain kullanmayın ve doktorunuzla konuşmayı düşünün.

Antibiyotik tedavisiDoktorunuz aşağıdaki durumlarda kulak enfeksiyonu için antibiyotik tedavisi önerebilir:

 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında orta veya şiddetli kulak ağrısı ve 39°C veya daha yüksek ateşi olan 6 ay ve üzeri çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39°C az ateşi olan 6 ila 23 aylık çocuklar
 • 48 saatten az bir süredir bir veya her iki kulağında hafif iç kulak ağrısı ve 39°C az ateşi olan 24 ay ve üzeri çocuklar

Semptomlar geçtikten sonra bile talimata uygun olarak tüm antibiyotikleri kullandığınızdan emin olun. Bunu yapmamanız enfeksiyonun tekrarlamasına ve bakterilerin antibiyotik ilaçlara direnç kazanmasına neden olabilir. Kazara bir dozu atlarsanız ne yapacağınızı doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Kulak borularıÇocuğunuzda geçmiş altı ayda en az bir kez meydana gelen yılda dört nöbet veya altı ayda üç nöbet gibi tekrarlayan veya efüzyonlu kulak iltihabı ortamı, enfeksiyon temizlendikten sonra veya herhangi bir enfeksiyon olmaması durumunda kulakta sürekli sıvı birikimi olursa doktorunuz orta kulaktan sıvıyı akıtmak için bir prosedür önerebilir.

Miringotomi denen ayakta cerrahi prosedürü esnasında cerrah orta kulaktan sıvıları emmek için kulak zarında ufak bir delik açar.

İnce bir boru (timpanostomi borusu) deliğe yerleştirilerek orta kulağın havalandırılması ve daha fazla sıvının birikmesi önlenir. Bazı borular altı ila bir yıl kalıp akabinde kendiliğinden düşme eğilimindedir.

Diğer borular daha uzun süre kalmak için tasarlanır ve ameliyatla alınmaları gerekebilir.

Kulak zarı genellikle boru düştükten veya çıkarıldıktan sonra tekrar kapanır.

Kronik iltihap yapan kulak iltihabı ortamıKronik iltihap yapan kulak iltihabı ortamı olan kulak zarının delinmesine neden olan kronik enfeksiyonun tedavisi zordur. Genelde damlalar olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Damlaları uygulamadan önce kulak kanalından sıvıları nasıl emeceğinize dair talimatlar alacaksınız.

Takip etmeSık veya sürekli enfeksiyonu veya orta kulağında sürekli sıvı olan çocukların yakından takip edilmesi gerekecektir. Kontrollere hangi sıklıkta gitmeniz gerektiğini doktorunuzla konuşun. Doktorunuz düzenli işitme ve dil testleri önerebilir.

Korunma

Aşağıdaki ipuçları kulak enfeksiyonları riskini azaltabilir:

 • Nezle ve diğer hastalıkları önleyin. Çocuklarınıza ellerini sık sık ve iyice yıkamalarını ve yiyecek ve içecek kaplarını paylaşmamalarını öğretin. Çocuklarınıza kollarının iç kısmına doğru öksürüp hapşırmalarını öğretin. Mümkünse çocuğunuzun grup çocuk bakımında geçirdiği süreyi sınırlayın. Daha az sayıda çocuğun yer aldığı çocuk bakım evi (kreş) yararlı olabilir. Hasta olduğunda çocuğunuzu kreş veya okula göndermemeye çalışın.
 • Sigara dumanından kaçının. Evinizde kimsenin sigara içmediğinden emin olun. Ev dışında sigara içilmeyen ortamlarda bulunun.
 • Bebeğinizi emzirin. Mümkünse bebeğinizi en az altı ay emzirin. Anne sütü kulak enfeksiyonlarından koruyabilen antikorlar ihtiva eder.
 • Bebeğinizi biberonla besliyorsanız bebeğinizi dik pozisyonda tutun. Bebeğinizin yatarken ağzına biberon vermekten kaçının. Bebeğinizin beşiğine biberon koymayın.
 • Aşılar hakkında doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz için hangi aşıların uygun olduğunu doktorunuza sorun. Mevsimsel grip aşıları ve zatürree aşıları kulak enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Источник: https://www.saglikveyasam.com/kulak-enfeksiyonu-orta-kulak

Çocuklarda Duyma Kaybının En Önemli Nedeni: Orta Kulakta Sıvı Birikmesi…

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

Okul çağındaki çocuklarda daha sık görülen ve ailelerin ‘Çocuğum beni duymuyor, sorduğum sorulara ilgisiz cevaplar veriyor, son zamanlarda televizyonu çok daha yakından izlemeye başladı.

’ gibi şikayetlerle başvurdukları orta kulakta sıvı birikimi ile ilgili merak edilenleri Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Tayfun Apuhan’dan öğrendik…

Orta kulakta sıvı birikmesi nedir?

Genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulguları olmadan sağlam kulak zarı arkasında sıvı toplanmasıyla karakterize bir orta kulak iltihabı tipidir.

Orta kulak iltihabıyla orta kulakta sıvı birikmesi nasıl ayrılır?

Akut orta kulak iltihabının iyileşmesinden sonra orta kulakta sağlam kulak zarı arkasında sıvı kalabilir. Sıvının %52’si dört hafta içinde ve %80’i sekiz hafta içinde kaybolur.

Bu nedenle bir orta kulak iltihabı atağının ardından orta kulakta biriken sıvı, ancak üç aylık kritik süreyi geçerse orta kulakta sıvı birikmesi olarak kabul edilir ve tedavi süreci başlar.

Yani hasta kulak ağrısı ve akıntı, ateş ve benzeri yakınmaları dile getirmez.

Orta kulakta sıvı birikmesinin belirtileri nelerdir?

Çocuklarının kendilerine yanıt vermemesi, ilgisiz cevaplarla soruları geçiştirmesi, televizyonu çok yakından izlemesi anne babaların en büyük yakınmalarıdır. Çocuğun sese karşı olan reaksiyonu azalır.

Kreş ve anaokuluna giden çocuklarda öğretmenler çocuğun duymadığını fark ederler. Aileler tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ile işitme kaybının arttığını söylerler.

İki taraflı olgularda işitme kaybı daha ağır olduğu için daha erken fark edilir.

Orta kulakta sıvı birikmesi riskini artıran faktörler nelerdir?

 • 2-6 yaş grubundaki çocuklarda 6-7 defa ya da daha sık tekrarlanan üst solunum yolu enfeksiyonları,
 • Nazofarenks denilen bölgeyi tıkayarak solunum güçlüğü yapan geniz etinin büyüklüğü,
 • Çocukta herhangi bir alerjik hastalık olması, genel ve lokal bağışıklık sistemi bozuklukları,
 • Prematüre doğum,
 • Yüz gelişim anomalileri,
 • Vücut ağırlığının normalden düşük olması,
 • Anne sütünün erken bırakılması,
 • Kalabalık ortamlarda sıkça bulunulması,
 • Yaşanan bölge ve iklim koşulları,
 • Nem derecesi,
 • Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukların yaz aylarında düzelmesi ve yetersiz tedavi görmeleri de orta kulakta sıvı birikmesine neden olabilir.

Hastalık tedavi edilmezse sonuçları nelerdir?

Hastalığın sık görüldüğü süt ve oyun çocukluğu dönemi; aynı zamanda çocukların konuşmayı öğrenerek çevresini tanıdığı dönemdir. Araştırmacılar bu tür çocukların dili öğrenme ve kullanma yetenekleri ile sosyal uyumlarının normal çocuklara daha kötü olduğunu göstermektedir.

Hastaların çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen bu hastalıktan kurtulabilmeleri için ancak yaşın ilerlemesi, ilaç tedavisi, tüp takılması, geniz eti alınması gibi etkin tedavi yöntemlerinin uygulanması ile olmaktadır.

Sık olarak tekrarlar ve ilerler ise kulakta kireçlenme, iç kulak tipi işitme kaybı, kolesteatom (kulakta oluşan bir hastalık) denilen ve ileride büyük sıkıntılar veren ve mutlaka işitmeyi bozan ameliyatlar gerektiren tablolara yol açabilir.

Hastalık nasıl tedavi edilir?

Tedavide; ilk adım bünyesel risk faktörlerinin belirlenmesidir. Bunlar yaş, kronik üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığı, geniz eti, alerji, yüz gelişim anomalileri ve bağışıklık sistemi bozukluklarıdır. Başta mevsim olmak üzere çevresel risk faktörleri de tedavi planında önemli rol oynarlar.

Eğer sıvı birikimi iki taraflı ve üç haftadan daha fazla bir süredir devam ediyorsa kronikleşme olasılığı yüksektir. Yaşın küçük olması hem tedavinin başarısını düşürür hem de tekrarlama ihtimalini yükseltir. Aynı şey mevsimler içinde geçerlidir. Antibiyotikler ile belli oranda iyileşme sağlansa da sık olarak tekrar etmektedir.

Bu nedenle antibiyotik tedavisine alınan hastaların aralıklı olarak kontrol edilmesi ve tekrarlama olasılığının akılda tutulması gerekir. Sinüzit ve benzeri enfeksiyonlar ile geniz etinin büyük olması tedaviyi olumsuz yönde etkiler.

Eğer bademcikler çok büyük ve geniz eti varsa, ilaç tedavisi ile vakit kaybetmek gereksizdir hemen cerrahi tedavi yapılması gerekir. Geniz eti alınır ve kulağa ventilasyon tüpü takılır. Ventilasyon tüpleri orta kulağı normal gaz konsantrasyonlarındaki hava ile havalandırır ve orta kulaktaki basıncın atmosferik değerlere ulaşmasını sağlar.

Orta kulakta sıvı birikmesinin ve negatif basıncın neden olduğu işitme kaybının düzelmesini sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu tür çocuklarda tüp atıldıktan sonra tekrar nüksedebilir. Nüks oranını etkileyen başlıca faktör yine hastanın yaşıdır. Ayrıca östaki borusunun fonksiyonundaki bozukluklar ve geniz etinin yetersiz alınması bu riski daha da artırır.

Ventilasyon tüpü takılmış çocuklarda kulağın sudan korunması önerilir. Tüp zaman zaman tıkanabilir ve işitme azlığı yapar. Bazen tüp takıldıktan sonra meydana gelen kanama da tüpün tıkanmasına sebep olabilir. Bu durumda hekiminizin önereceği özel damlalar kullanılarak kulak kiri yumuşatılıp alınmalıdır.

Tüp takılı iken akıntı görülürse ya orta kulak iltihabı yinelenmiştir ya da dışarıdan orta kulağa enfeksiyon bulaşmıştır. Çok nadir olarak tüp orta kulağa düşebilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ventilasyon tüplerinin kalış süreleri iki ay ile iki yıl arasında değişir.

Источник: https://hisarhospital.com/cocuklarda-duyma-kaybinin-en-onemli-nedeni-orta-kulakta-sivi-birikmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть