Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta Kulak İltihabı(Otitis Media): Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak iltihabı, kulakta şiddetli ağrılara sebep olabilen ve genellikle 6 ay ve 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir enfeksiyon türüdür. Kulak zarının iç kısmındaki hava dolu boşluğa bakteri ya da virüslerin bulaşmasıyla oluşur.

Daha çok kış ve ilkbahar aylarında yaşanan bu enfeksiyon, östaki kanalı çok daha kısa olduğu için çocuklar arasında kolayca yayılabilir.

Büyük çocuklar ağrıyı tarif edebilirken; bu iltihap daha küçük çocuklara huysuzluk ve iştahsızlık olarak yansır.

Orta kulak iltihabı; burun ya da boğaz boşluğunda yer almakta olan virüs ve bakterilerin orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelen rahatsızlıktır. Enfeksiyon etkenleri östaki kanalını takip eder, kulak zarında bir yırtık yok ise dış kulaktan enfeksiyon girişi görülmez.

Özellikle üst solunum yolu rahatsızlığı yaşayan hastalarda mikroplar, mukoza adı verilen ve hem genizle hem de burunla temas halinde olan koruyucu örtüye yayılabilir ve buradan orta kulağı etkileyebilirler. Orta kulak, normalde hava ile doludur. Burada örs, çekiç, üzengi kemikleri yer almaktadır.

Orta kulağın fonksiyonu sesi dış kulaktan iç kulağa taşımak ve kulak içindeki basınç dengesini sağlamaktır. Bu boşluğu çevreleyen örtünün şişmesi, östaki borusunun tıkanması ve içerideki havanın yerini iltihaplı sıvının almasıyla hastalık ortaya çıkar.

Kulak içerisindeki basıncı yöneten, esneme ve yutkunmaya eşlik eden bölge orta kulak olduğu için; bu bölgenin iltihabı oldukça ağrılı geçebilir.

1. Üst solunum yolu enfeksiyonları

Çocuklarda orta kulak iltihabının en yaygın sebebi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Hastalığın en çok bahar ve kış aylarında görünmesinin nedeni de bu dönemde çocuklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça görülmesidir. Kreşe giden ve kalabalık ortamlarda bulunan çocuklarda iltihap riski daha yüksektir.

“Orta kulak iltihabı bulaşıcı mı?” sorusunun cevabı hayır olsa da üst solunum yolunu tutan enfeksiyonlar bulaşıcı olabilir. Çocuklar üst solunum yolunu tutan herhangi başka bir enfeksiyonla boğuşurken östaki kanalında da şişlik meydana gelir ve buradaki basınç eşitlenemez.

Böylece enfeksiyon orta kulağa bulaşmaya daha meyilli hale gelir.

2. Alerjiler

Alerji ya da bağışıklık sistemi yetersizliği görülen hastalarda, bunlara bağlı orta kulak şikayetleri meydana gelebilir.

Bu durumda “Orta kulak iltihabı neden olur?” sorusunun cevabı östaki borusu fonksiyonlarının alerjik reaksiyon nedeniyle bozulmaya uğramasıdır.

Özellikle seröz otit adı da verilen; orta kulakta sıvı birikmesi şikayeti çocuklarda tekrarlıyorsa, alerji ve bağışıklık sistemi yönünden kapsamlı bir araştırma gerekli olabilir.

Alerji Hakkında Daha Fazlası: Alerji Neden Olur, Nasıl Geçer? 

Biberonla beslenen çocuklarda orta kulak şikayetleri daha yaygın olarak görülmektedir. Biberonla beslenen bebeklerin mutlaka başları dik şekilde beslenmesi gerekir. Aksi halde, çocuklarda östaki borusu kısa ve az gelişmiş olduğundan; yatay durumdayken bir şeyler yemek ve içmek enfeksiyon riskini artırır.

Özellikle bebeklerde orta kulak iltihabı teşhisi de mutlaka hekim gözetimi gerektirir. Enfeksiyondan muzdarip olan bebekler sürekli huysuzlanarak, sık ağlayarak ve yeterli düzeyde beslenmeyi reddederek enfeksiyonun varlığı belli eder.

Bu durumun aileler tarafından anlaşılabilmesi uzun ve zor bir süreç gerektirebilir.

4. Genetik faktör

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı görülebildiği gibi, ailesinde sıkça bu iltihabın yaşandığı çocuklar da genetik olarak risk altındadır.

Anatomik bozukluklar ve genetik yatkınlık iltihabın en sık görülen nedenlerindendir. Erkek çocuklarda bu iltihap kızlardan daha çok görülmektedir.

Down sendromunda ve damak anomalilerinin olduğu durumda da daha fazla orta kulak iltihabı vakasına rastlanır.

5. Geniz etinin büyümesi

Orta kulak iltihabı için enfeksiyon etkeninin varlığı bir şart değildir. Alerji ya da genetik faktörlerde olduğu gibi; geniz etinin aşırı büyümesi ile de orta kulak iltihabına yatkınlık meydana gelebilir.

Geniz etinin büyümesi, östaki kanalında ödem ve şişmeye neden olurken buna bağlı olarak orta kulakta da sıvı toplanabilir. Geniz eti ve bademcik gibi rahatsızlıklar kulağın havalanmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

6. Sigara içilen ortamda bulunma

İyi havalanmayan kalabalık ortamlarda bulunan çocuklarda, özellikle de sigara dumanının varlığı söz konusuysa küçük çocuklar kolayca orta kulak iltihabına yakalanabilir. Pasif içicilik oldukça güçlü bir risk faktörüdür.

1. Kulak ağrısı

Orta kulakta meydana gelen bir enfeksiyon, mutlaka kulakta şiddetli ağrıya neden olacaktır. Bu ağrının şiddeti uyuyan bir çocuğu uyandıracak kadar kuvvetli olabilir. Çiğneme ve emme gibi hareketler sırasında da ağrı eşlik edecektir.

2. Huzursuzluk hali

Ağrısını kelimelerle ifade edemeyen 2-2,5 yaşından küçük olan çocuklarda genel bir huzursuzluk haline ağlama krizleri eşlik edebilir. Çocuk uykudan sık uyanabilir ya da uykuya dalmakta zorlanabilir. Yetersiz uykunun yanı sıra elin sürekli kulakta olması da belirtilerden biridir.

3. İştahsızlık

Emme ve çiğneme gibi temel hareketler ağrılı olacağı için, bebek meme emmek, biberonla beslenmek ya da bir şeyler yemek istemeyebilir.

4. Kulakta dolgunluk hissi

Hava boşluğunda biriken havanın yerini iltihaplı sıvının almasıyla yaşanan dolgunluk hissi, ileri vakalarda kulak zarının yırtılmasına kadar gidebilir.

5. İşitme kaybı

Yine ilerleyen enfeksiyonun olası bir sonucu olarak, kişide işitme azalmasına ve hatta işitme kaybına kadar giden etkiler görülmesi mümkündür.

Çocuklarda bu durum televizyonun sesinin fazla açılması ve sürekli yanına giderek dinlemesi gibi davranışlardan anlaşılabilir. Özellikle seröz iltihap durumunda başka belirti olmayıp yalnızca işitmede azalma meydana gelebilir.

Kulak zarının yapısının bozulması ve enfeksiyonun kulak arkasındaki kemiklere kadar yayılması da, öncü belirtilerin ihmali ile meydana gelebilecek ileri düzey etkilerdir.

6. Ateş

Ateş yükselmesi, ense sertliği, bulantı, baş dönmesi ve kusma gibi belirtiler enfeksiyona eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Burun akıntısı ve öksürük ise, genellikle hastalığa eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sıkça tekrarlamaktadır.

Ateş İle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Orta kulak şikayetlerinin teşhisinde çocuk doktorunun ya da kulak burun boğaz uzmanı hekimin kulağı muayene etmesi gerekmektedir. Otoskop adı verilen ışıklı aletle kulağın içini görüntüleyen uzman bu hastalığın teşhisini koyabilir. Orta kulak iltihabında, kulak zarı kabarık ve kızarıktır. Kulak zarında delik ya da kulaktan gelen bir akıntı varsa bundan kültür alınarak teste gönderilebilir.
 • Enfeksiyon ile ilgili tedavinin belirlenmesinde çocuğun yaşı, enfeksiyonun tekrarlanma sıklığı, enfeksiyonun süresi, enfeksiyonun tipi ve ciddiyeti önemlidir. Ayrıca bu tedavide; işitme kaybının olup olmadığı önemli bir göstergedir. Uzamış ve tedavi edilmemiş enfeksiyonlarda bu nedenle hastadan işitme testi istenebilir.
 • “Orta kulak iltihabı nasıl iyileşir?” sorusunun cevabı, iltihabın arkasında yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Örneğin büyüyen geniz eti nedeniyle sık tekrarlayan iltihap durumlarında geniz etinin ameliyatla alınmasına kadar giden bir süreç söz konusu olabilir.
 • İltihabın en yaygın sebebi olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, genellikle hekim tarafından 10 ile 14 gün arasında değişen sürelerde antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. 2-3 günlük süre içerisinde şikayetlerde azalma görülse de antibiyotik tedavisinin doktor tarafından belirtilen güne kadar devam etmesi gerekir.
 • Ağrı ve ateş semptomlarının düşürülmesine ve geçmesine yönelik ilave ilaç tedavileri uygulanması mümkündür.
 • Daha uzun süreli ancak düşük dozlu antibiyotik kullanımı da, sık tekrarlayan iltihap durumlarında hekim tarafından izlenebilecek bir diğer tedavi yoludur.
 • Medikal tedaviye yanıt vermeyen hastalarda, özellikle östaki borusunda ciddi fonksiyon problemi mevcutsa “Orta kulak iltihabı nasıl geçer?” sorusunun cevabı cerrahi müdahale olabilir. Özellikle seröz adı verilen iltihap tipinde enfeksiyon söz konusu olmadığı için antibiyotik tedavisi de uygulanamayacaktır.
 • Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu hallerde, kulak burun boğaz uzmanı tarafından kulak zarına bir çeşit havalandırma tüpü takılır. Genel anestezi altında uygulanan bu tüp takma işlemi sayesinde, genellikle 8-12 ay sonrasında orta kulak iltihabı iyileşme belirtileri görülmeye başlar ve tüp çıkarılır. Tüpün çıkarılması çoğunlukla ofis ortamında olabilmekte ve yeni bir cerrahi müdahale gerektirmemektedir.
 • Eğer kronikleşen bir iltihap şikayeti varsa, orta kulak iltihabı bitkisel tedavi ya da ilaç tedavisi denenmeden önce mutlaka doktor görüşü alınmalıdır. Çeşitli testlerle hastanın alerjiler ve bağışıklık sistemi yönünden detaylı incelenmesi istenebilir. Önemli olan tekrarlayan hastalığın altındaki gerçek sebebi bulmak ve buna karşı tedavi uygulamaktır.
 • Pnömokok aşısı yüzde 90 seviyesine varan oranda koruyucu antikor elde etmeye yarayan bir aşıdır. Bu aşı ile hastalarda görülen iltihap vakalarında yüzde 7’ye kadar azalma görüldüğünden, aşı uygulaması da iltihaptan önce atılacak bir adım olarak oldukça etkili bir uygulamadır.
 • Yine hastalığa karşı proaktif bir önlem alabilmek için özellikle salgın dönemlerinde çocukları kalabalık ortamlardan ve sigara dumanından korumak oldukça etkili olur.

Источник: https://sebboy.com/orta-kulak-iltihabiotitis-media/

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 10:41

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabı, tıp dilinde “otitis media” olarak adlandırılmaktadır. Orta kulak iltihabı, kulağın orta bölümünün enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Orta kulak olarak adlandırılan bölüm, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Normalde boş ve hava dolu olan bu bölüm iltihaplanma nedeniyle mukus olarak adlandırılan sümüksü bir sıvı ile dolar.

 Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de meydana gelebilen orta kulak iltihabı mikrop ve bakterilerin haricinde soğuk algınlığının da neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Boğaz veya burun yoluyla gelen virüs ve bakteriler enfeksiyona neden olarak kulağın iltihaplanmasına yol açar.

Orta kulak iltihaplanması genellikle tek kulakta meydana geldiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir. Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihaplanması genellikle 10 yaş altındaki çocuklarda meydana gelir.

Ancak yoğun sigara dumanına maruz kalmak veya üst solunum yolları enfeksiyonu olan yetişkinlerde de görülebilir.

 Orta kulak iltihaplanmasının çocuklarda daha sık görülmesinin başlıca nedeni ise östaki borusunun kısa ve yatay bir şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Östaki borunun bu şekli bakterilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kulağa ulaşmasına neden olur.

 Orta kulak iltihabının en belirgin belirtisi ise uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kulak ağrılarının yanı sıra meydana gelen ateş, orta kulak iltihabının bir diğer belirtilerindendir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Enfeksiyon sonucu oluşan orta kulak iltihaplanması, mikrop ve bakteri nedeniyle oluşabileceği gibi ailesinde orta kulak iltihabı bulunan kişilerde ve yoğun sigara dumanı ortamında bulunan kişilerde de görülmektedir. 3 ana tipte görülen orta kulak iltihaplanması; akut orta kulak iltihaplanması, kronik orta kulak iltihaplanması ve orta kulak nezlesi olarak sıralanmaktadır.

Akut Orta Kulak İltihabı

Aniden gelişen akut orta kulak iltihabı, 3-4 gün içinde geçen bir türdür. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemlerinin yeterince güçlü olmaması nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyon sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir.

 Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihap, irin ve kanama oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda oluşan basınç nedeniyle kulak zarında zedelenmeler ve hatta yırtılmalar meydana gelebilir. Ancak kulak zarı kendini yeniler.

 Akut orta kulak iltihabında da diğer türlerde de olduğu gibi ateş, şiddetli kulak ağrısı, mide bulantısı ve işitme kaybı gibi belirtiler gözlemlenir.

Kronik Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak iltihaplanmasının aksine iyileşmesi uzun süren ve tekrarlayabilen bir türdür.

Enfeksiyon sonucunda hasar gören kulak zararının kendini yenilememesi sonucunda veya darbe sonucunda delinen kulak zarı orta kulak iltihabına daha yatkın olur.

 Akut orta kulak iltihabı ile kıyaslandığında daha az ağrı yapan ve daha uzun sürede iyileşme gösteren bir orta kulak iltihaplanması türüdür. Kulak zarında meydana gelen hasarın yanı sıra orta kulakta fazla doku üretimi nedeniyle de meydana gelebilir.

Orta Kulak Nezlesi

Östaki borusunun enfeksiyon, alerji veya lenf bezlerinin büyümesi sonucunda tıkanmasıyla oluşmaktadır. Kulak içerisindeki yapışkan sıvı orta kulakta birikerek işitmenin azalmasına neden olur. Çocuklarda östaki borusunun kısa ve yatay olması orta kulak nezlesi riskini arttırmaktadır.

Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan çocuklarda orta kulak nezlesi riski daha yüksektir. Çocuklarda meydana gelen orta kulak nezlesinin anlaşılması daha zor olabilir. İşitme kaybı ile kendini gösteren orta kulak nezlesi, çocukların kimi zaman farkedemeyeceği şekilde meydana gelebilir.

En ufak bir şüphede doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının başlıca belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen kulak ağrısı ile birlikte ateş görülebilir. Ağrı ve ateş ile birlikte işitme kaybı görülmesi de söz konusu olabilir.

 Orta kulak iltihabında sıkça görülen belirtilerden bir diğeri ise kulaktaki doluluk hissidir. Özellikle başın öne eğilmesiyle birlikte artan başın kulakta tıkanıklık ve doluluk hissini daha çok belirginleştirmektedir. Dik otururken azalan ağrı basıncın artmasıyla birlikte artar.

Aynı zamanda kulak zarının delinmesi durumunda yeşilimsi veya kırmızımsı yani kanlı akıntı meydana gelir. Orta kulak iltihabının belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Şiddetli kulak ağrısı
 • İşitme kaybı
 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Bebeklerde huzursuzluk
 • Öne eğilince kulakta artan basınç
 • Kulakta akıntısı gibi belirtiler söylenebilir

Orta kulak iltihabı tedavisinde iltihabı azaltacak ve temizleyecek ilaçlar verilir. Kulak damlalarınınyanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ile  gün içinde meydana gelen ağrıların en aza indirilmesi amaçlanır.

Kullanılan bu ilaçlar burun içi ve orta kulaktaki ödemin çözülmesini sağlayarak iyileşme sağlanmasına yardımcı olur. Kulak zarının patlaması ve hasar görmesi söz konusu ise kulak içerisi doktor tarafından temizlenerek kulak içindeki sıvının temizlenmesi sağlanır.

Kronik orta kulak iltihaplanmasında antibiyotik kullanımın yanı sıra kesin bir çözüm elde edilmesi için cerrahi işlem uygulanabilir. Kronik orta kulak iltihabı tedavi edilmemesi durumunda iltihap diğer organlara yayılabilir ve kulaktaki kemiklerde erimeler meydana gelebilir.

Bu nedenle kronik orta kulak iltihaplanmasında cerrahi müdahale ile kesin bir çözüm sağlanır.

 Önerilen İçerik;

► Dış Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/orta-kulak-iltihabi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7772h.htm

Orta kulak iltihabı belirtileri tedavisi nedenleri sebepleri | Saglık.Com

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak, kulak zarının ardından gelmekte olan bölümdür. İçerisinde sesin iletilmesini sağlamakta olan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunmaktadır. Bu kısımda, geniz boşluğuna açılmakta olan kanal bulunmaktadır. Bu kanala östaki borusu denilmektedir. Bu boru, havanın orta kulağa geçmesini sağlamaktadır ve de bu sayede hava basıncının dengelenmesi sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle çocuklarda oldukça sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır orta kulak iltihabı ve de bakteriler sebep olmaktadır. Orta kulak iltihabı akut ve de kronik olarak ikiye ayrılmaktadır. Akut orta kulak iltihabı; soğuk algınlığından, boğaz enfeksiyonlarının ardından, östaki borusunda şişme, kanama neticesinde bakteriler orta kulakta birikerek çoğalması ile ortaya çıkar.

Kronik orta kulak iltihabı; uzunca zaman devam eden ve de ara, ara yineleyen bir hastalıktır. 6 ay içerisinde 3 seferden daha çok orta kulak iltihabının olması rahatsızlığın kronikleştiğini göstermektedir. Farklı rahatsızlıkların (sinüzitin, geniz etinin, yarık damak) olduğunu düşündürmekte olan bir vaziyettir.

Seröz orta kulak iltihabındaysa östaki borusunun tıkanmasına ve de orta kulakta sıvının toplanmasına sebep olur. Basıncın artmasına sebep olmaktadır. Çocuklarda sıkça görülmesinin sebebi östaki borusunun yatay ve de kısa olmasındandır. Bu sebeple bakteriler orta kulağa kolay şekilde geçer.

Çocukların çoğunluğu 5 yaşına gelene kadar orta kulak iltihabına bir, iki sefer yakalanırlar.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Özellikle çocuklarda belirgin olan ağrı olmaktadır orta kulak iltihabında. Öbür belirtileri ise, işitmede kayıp ve de ateşlenmedir. Basıncın artmasından dolayı kulakta dolgunluk hissi uyanmaktadır. Birde bebeklerde huzursuzluk, beslenmelerinde zorluk şeklinde sorunlar meydana çıkmaktadır.

Ağrısı, eğilirken ve ya otururken değişmektedir. Eğilince basınç artmasından dolayı ağrı çoğalır. Dik konumdayken ağrı daha az olur. Basıncın artmasından dolayı kulak zarında delindiğinde, basıncın dengelenmesi ile ağrıda azalma olur. Böyle bir durumda kanlı ve ya yeşil renkte akıntı ortaya çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

NASIL TANI KONUR?
İlk muayenenin ardından teşhis konulur. Otoskop isimli bir alet ile kulak zarı incelenmektedir. Orta kulak iltihabı çeşidine göre değişiklik gösteren belirtiler gösterir.

Bakterinin neticesinde oluşan iltihaplanma var ise kulak zarında kızarıklık ve de şişlik görülür. Kimi vakalarda kulak zarında delinme ve de akıntı olabilir. Gerekli görülür ise akıntının kültürü yapılmaktadır.

Bakterinin sebep olmadığı, östaki borusunda tıkanmanın neticesinde meydana gelen iltihaplarda, zar içe çökük bir biçimdedir.

Kronik orta kulak iltihabının tanısının konulması içim kimi tetkiklere ihtiyaç vardır. İşitme testi yapılmalıdır ve de işitmedeki kaybın derecesinin belirlenmesi sağlanmalıdır. Orta kulakta basınç arttığında, basınç ölçümleri yapılmalıdır. Bilgisayarlı tomografiyle filminin çekilmesi rahatsızlığın derecesini ve de ameliyatın durumunu belirlemekte kullanılmaktadır.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Tedavisinin biçimi orta kulak iltihabının akut, kronik ve ya seröz olması durumuna göre değişir.

Akut iltihaplanmanın tedavisinde ağrıyı giderecek ve de bakteriyi ortadan kaldıracak penisilin türünde antibiyotikler kullanılmaktadır. 15 gün süresince tedavi sürer. Akut iltihaplarda kulak zarı çizilmez.

Oldukça ender vaziyetlerde yapılmaktadır. Akut iltihaplanma, gereken tedavisi yapılırsa, soruna sebep olmamaktadır.

Seröz iltihaplanmanın tedavisinde ilaç kullanılmaktadır.

Bu tedaviye cevap alınmıyor ise, basıncın azaltılması için uygulanacak olan ufak bir operasyon ile, orta kulaktaki sıvı dışarıya çıkarılmaktadır.

Alerjiden dolayı iltihap bulunuyor ise, hekiminiz kimi gıdaları almamanızı önerir. Kesinlikle tedavi edilmelidir. Aksi takdirde işitme kaynına ve ya kulakta bulunan kemiklerin erimesine sebep olur.

Kronik orta kulak iltihaplanmasının tedavisi için ilaç kullanımıyla birlikte ameliyatta gereklidir. İltihaplanma öbür dokulara da yayılabilir ve de kulaktaki kemiklerin erimesine sebep olabilir. İşitmenin kaybolmasına sebep olabilir.

Yayılmanın neticesinde beyine apse ve ya beyin zarının iltihaplanmasının neticesinde menenjit görülebilir. Tüp takılarak ve ya kulan zarı çizilerek orta kulak ameliyatı uygulanır. Kulak zarı delinerek içersindeki sıvı boşaltılmalıdır.

Kimi vaziyetlerde sıvı oldukça yapışkandır ve boşaltılamaz ve de bu hallerde kulan zarının delinen kısmına tüp takılmaktadır.

Tüp ile kulağa havanın geçişi sağlanmış olur. Kronik orta kulak iltihabına uygulanan ameliyatlarda genel anestezi uygulanarak, kulağın arkasından kesik açılıp uygulanır. Sıvı boşaltılıp kulak zarındaki delik kapanır.

Ameliyat olmaz ise işitmede kayıp çoğalır ve de günlük yaşantı zorlaşır. Akıntı çok değil ise, işitme kaybı az ise bu tip vakalarda acil ameliyata gerek olmaz. Ama aksi durumlarda ameliyat gerekir.

Unutulmaması gereken, ameliyat olunması rahatsızlığın yenilenmeyeceği manasına gelmemektedir. İltihap devamda edebilmektedir.

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütü aldığı zamanki hali, biberon ile beslenmesine göre rahatsızlığa engel olmada daha etkilidir. Yapılmakta olan incelemelerde oturarak beslenmekte olan bebekler, orta kulak iltihabına az yakalanmaktadırlar.

Birde anne sütünde bulunan maddeler, bağışıklığı sağlamakta ve de rahatsızlığa yakalanmanın tehsini azaltmaktadır. Bir de bebeğin temizliğine önem verilmelidir. Bulunduğu yer hijyenik olmalıdır.

Kulağı ağrıyan çocuklar hekime gösterilmelidir, rahatsızlık ilerlemeden tedavi edilmelidir.

Kulak yollarının tahriş edilmesi, kulak temizleme çöpünün yanlış kullanılması, diş çıkarıyor olunması kulakta ağrıya sebep olmaktadır. Soğuk algınlığına karşı uygulanan aşılar bakterilerin çoğalmasına engel olur ve de rahatsızlığa yakalanmanın riskini azaltır.

Yapılacak olan periyodik kontroller ile tedavinin devamının nasıl olacağına karar verilmesini sağlamaktadır. Kulaktaki bulunan sıvı boşaldı mı, boşalmadı mı bakılır.

Kulağa sıkça su kaçmasına mani olmak, üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı tedbirli olmak orta kulak iltihabından korunma ya da şiddetinin artmasına engel olmak için gerekmektedir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Kulak, 3 bölüme ayrılır:a. Dış kulakb. Orta kulak

c. İç kulak

Dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran, dış kulağın sonunda bulunan kulak zarıdır. Kısacası ortak kulak, kulak zarından daha içeride bulunan bir boşluktadır. Örs, çekiç ve üzengi denilen kemikleri içinde barındırır.

Söz konusu bu üç kemik, dış kulaktan gelen sesleri iç kulağa aktarmakla görevlidirler. Orta kulak östaki borusu vasıtasıyla geniz boşluğuna bağlanmaktadır.

Orta kulak iltihabı, orta kulak boşluğunun yer aldığı bölümün iltihaplanmasıdır.

Orta kulak iltihabı Belirtileri

Yetişkinlerde kulakta akıntı, işitmede zorluk, kulak ağrısı, ateşlenme görülür. İç kulak ve orta kulak iltihaplarının zamanında tedavi edilmesi şarttır. Çünkü kalıcı hasarlara yol açabilir. Hatta sağırlık sebebi bile olabilmektedir.
Bebek ve çocuklarda ise sürekli ağlamalar uykusuzluk, eli sürekli kulakta tutma gibi belirtiler vardır.

Orta kulak iltihabı Tedavisi

Tedavinin ertelenmesi tehlere yol açabilir. O yüzden tedavi sürecini geciktirmemek gerekir. Kalıcı işitme kaybı görülebilir. Orta kulak iltihabını vücut kendiliğinden yok etmektedir. Ancak aksi olması durumunda doktora gidip ilaç tedavisine başlanmalıdır. Çok ilerlemiş vakalarda cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulabilmektedir.

Orta kulak iltihap ameliyatı sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Orta kulak iltihabı tedavisinde gerekli görüldüğü takdirde ameliyat yapılmaktadır. Ancak ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı noktalar, ameliyattan elde edilecek başarıyı etkilemektedir. Ameliyat ile kulağa tüp takılmış ise burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, kulağa su kaçmasını önlemektir.

Pansumanlar düzenli ve doktorun tavsiye ettiği titizlikle yapılmalıdır. Ameliyat sonrası verilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir. Ortak kulak iltihabı tedavisi için yapılan ameliyat bazen kulak etrafındaki kemiğin fazlaca oyulması gerekebilir. Bu durumlarda kulak kiri bu boşluğa dolabilir.

Bu bölgede biriken kiri periyodik olarak temizlemeye özen gösterilmelidir.

BAŞKA BİR KAYNAK:

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta kulak, ses iletişimini sağlayan örs, çekiç, üzengi kemiklerinin bulunduğu kısımdır. Kulak zarının bir arka perdesinde bulunur. Otitis Media olarak da bilenen orta kulak iltihabı hastalığı, geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal sayesinde orta kulağa hava geçişini sağlanarak denge oluşturur. Bu kanalın diğer bir adı ise östaki borusu olarak adlandırılır.

Orta kulak iltihabının oluşmasında en önemli etken bakterilerdir. Genellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalıktır. Orta kulak iltihabı akut ile kronik olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

Akut orta kulak iltihabı: Boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığına yakalanma gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, östaki borusu olarak adlandırılan kısmında şişme meydana gelerek kapanmalar ortaya çıkar. Bu kapanmalar neticesinde bakteriler orta kulakta çoğalma göstererek akut orta kulak iltihabını oluşturur.

Kronik orta kulak iltihabı: Zaman zaman kendisini tekrarlayan ve rahatsızlığı uzun süren bir durumdur.  Orta kulak iltihabı eğer 6 ay içerisinde 3 kere ve daha fazla kendisini gösteriyor ise hastalığın kronikleştiği anlamına gelmektedir.

Çocuklarda genel olarak 5 yaşına kadar ortak kulak iltihabına yakalandığı görülür. Bunun nedeni ise östaki borusu olarak adlandırılan kısmın kısa ve yatay olmasından kaynaklanmaktadır.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kulakta ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar çocuklar üzerinde daha da etkin bir hal alabilir. Ateş yükselmesi ve hafif işitme kayıpları ise diğer belirtileri arasındadır.  Kulakta dolgunluk hissi verdiği gibi bebekler üzerinde beslenmede sıkıntılar ve huzursuzluk meydana getirir.

Kulakta meydana gelen ağrılar her zaman aynı şekilde seyir göstermemektedir. Bu durum oturulurken ve eğilirken kendisini daha farklı şekilde hissettirir. Eğilince kulaktaki basıncın artması ile ağrılarda da artma görülmektedir. Fakat dik bir şekilde oturulduğunda ağrıların daha hafiflediği hissedilmektedir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalıkta uygulanacak tedavi, hastalığın kronik mi yoksa akut mu olduğunun tespiti ile başlar.

Eğer akut olarak teşhis konuldu ise;  bazı ağrı kesiciler ile orta kulakta bulunan bakterileri ortadan kaldıracak penisilin tarzı antibiyotikler kullanılmaktadır. Tedavisi ortalama 2 hafta sürmektedir.

Orta kulak iltihabı eğer akut olarak atlatılmış ise yeterli tedavi karşılığında ileride herhangi bir soruna neden olmamaktadır.

Eğer kronik teşhisi konulmuş ise;  yine akut da olduğu gibi ilaçlar kullanılır fakat bunun yanı sıra ameliyat da gerekebilir.

Bunun nedeni ise burada bulunan iltihabın farklı dokulara yayılması ve kulak kemiklerinde eritme söz konusu olduğundandır. Zamanlar işitme kayıpları meydana getirir.

 Eğer zamanında tedavisi yapılmaz ise menenjit oluşma riski bulunmaktadır. Fakat ameliyatın da kesin çözüm olmadığı ve hastalığın tekrarlayabileceği bilinmelidir.

Orta Kulak İltihabından Nasıl Korunmak Gerekir?

Bebekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu oturarak beslenenlerde orta kulak iltihabına yakalanma riski daha azdır. Anne sütü ile beslendiği andaki pozisyonu, diğer beslenme pozisyonlarına göre daha az yakalanma riski vardır. Ayrıca kulak çöpünün yanlış kullanılması, banyo sırasında kulağa su kaçması, diş çıkarmak gibi etmenlerde orta kulak iltihabının nedenleri arasında yer alır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

Sponsorlu Bağlantılar

Источник: https://www.xn--saglk-q4a.com/orta-kulak-iltihabi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть