Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

içerik

Çocuklarda alerji belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Alerjiler son derece yaygındır. Alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin bir kısmının, normalde vücudu yabancı maddelerden korumaya yardımcı olan karmaşık özel hücreler ve dokular ağının aşırı reaksiyonudur.

Vücudun bağışıklık sistemi, genellikle yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelere tepki verdiği gibi bazen zararsız olan maddelere de yanlış tepkiler verebilir. Sonuç olarak, bağışıklık sistemi, bu yabancı veya potansiyel olarak zararlı maddelerle savaşmak için kan akışına salınan IgE antikorları ve histamin gibi maddeler üretir.

Bu vücudun farklı bölgelerinde bir reaksiyon başlatır ve alerji belirtileri gelişir. Alerjik reaksiyonlardan etkilenebilecek bazı organlar gözler, burun, cilt, akciğerler ve sindirim sistemidir.

Alerjik reaksiyonları tetikleyen maddeler alerjenler olarak bilinir. En yaygın alerjenler gıdalardır (özellikle süt, yumurta, kuruyemiş, soya, buğday, çilek, balık ve kabuklu deniz ürünleri).

Bazı hayvanlar (arılar vb.

), polen, çimen, hayvan kepeği (köpekler, kediler, atlar, tavşanlar), evde oluşan tozlar, küf sporları, bazı kimyasallar (örneğin sigara dumanı) ve bazı ilaçlar, özellikle antibiyotikler yaygın alerjenlerdir.

Alerji belirtileri

Alerjiler, çocuğun yaşına ve vücuttaki hangi organın alerjik reaksiyondan etkilendiğine bağlı olarak birçok farklı belirtilere neden olabilir.

– Alerjik reaksiyon cildi etkileyerek döküntüye neden olabilir. Kurdeşen yaygın bir alerjik belirtidir.

– Sindirim sistemi alerjileri mide bulantısı, kusma, ishal ve mide kramplarına neden olabilir.

– Burnu etkileyen alerjiler en yaygın olanıdır ve genellikle solunum sistemini etkileyen alerjenlerden kaynaklanır.

– Saman nezlesi veya alerjik rinit adı verilen burun alerjileri, nefes darlığı veya burun akıntısına, hapşırmaya, öksürüğe, göz kızarmasına ve sulanmasına neden olabilir.

– Alerjisi olan küçük çocuklarda astım semptomları olabilir: hızlı, az nefes alma, hışıltı ve kuru öksürük.

Anafilaktik alerjik reaksiyonlar

Nadir durumlarda alerjik reaksiyon hayatı tehdit edici olabilir; buna anafilaksi denir. Bir anafilaktik reaksiyon, genellikle vücudun birden fazla bölümünü etkiler ve şiddetli olabilir. Hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Tedaviye hemen başlanmazsa hayatı tehdit edebilir.

İlk semptomlar genellikle kaşıntı, ağız, dudak ve boğazda yanma veya karıncalanma hissidir. Gözlerin, ağzın ve dudakların çevresinde şişmeler olabilir ve bu durumu genellikle cilt döküntüsü takip edebilir. Ağız ve boğazdaki mukoza zarları şişerek yutma ve solunumda zorluklara neden olabilir.

Anafilaksi ayrıca dolaşımı da etkileyebilir ve çocuğun cildi soluk, soğuk ve terli olabilir. Kan basıncı düştükçe nabız artar ve çocuk bayılma tehsiyle karşı karşıya kalır. Diğer anafilaksi semptomları, karın ağrısı, kusma, ishal, kramplar ve uyuşukluktur.

Alerjiler nasıl önlenir

– Çocuğu alerjik olduğu maddeden tamamen uzak tutmak mümkün değilse, çocuğun alerjene maruz kalmasını en aza indirmek önemlidir.

– Toza alerjisi olduğu bilinen durumlarda, çocuğun yatak odasında duvardan duvara halı ve toz yapabilecek türde perde kullanmaktan kaçının. Yastık ve şilteler için alerji kılıflar kullanın. Oyuncakları temizleyin ve bir dolapta saklayın. Evdeki tüm odaları düzenli olarak temizleyin.

– Köpek veya kedilere alerjisi olan çocuklar için bu evcil hayvanları evin içinde bulundurmamalı ve ev dışında da çocuk, bu hayvanlardan uzak tutulmalıdır.

– Özellikle bazı gıda alerjileri durumunda, çocuğun tüm akrabalarına, arkadaşlarına ve çocuğun okuluna mutlaka bu durumu bildirin.

– Polene alerjisi olan çocuklar, polen mevsimi boyunca pencereleri kapalı bir odada yatmalı ve yatmadan önce saçlarını yıkamalıdır. Klima alerji mevsimi boyunca yardımcı olabilir.

– Bilinen alerjisi olan tüm çocukları sigara dumanından uzak tutun, çünkü bu durum çocuğun alerji durumunu kötüleştirebilir. Sigara içilebilen yerlerden kaçının.

Alerji tedavisi

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurun. Bazı durumlarda, doktor tanı koymak için bazı kan veya cilt testleri isteyebilir. Astım belirtileri varsa, akciğer fonksiyon testi de uygun olabilir.

Bu önlemlere rağmen belirtiler devam ettiğinde, çeşitli alerji ilaçları kullanılabilir. Bazı ilaçlar alerjik durumlar başlamadan önce alerjik reaksiyonları durdurur veya yavaşlatır. Bu ilaçlar burun spreyleri, göz damlaları, ağızdan alınan haplar veya sıvılar şeklinde olabilir.

Alerjene karşı antikorlar üreterek çalışırlar, gelecekte oluşabilecek ciddi alerjik reaksiyonları önlerler.

Daha önce anafilaktik veya ciddi alerjik reaksiyonu olan çocuklar, alerjik reaksiyon durumunda enjekte edebileceği bir doz epinefrin taşımalıdır. Epinefrin, solunumu artırmak, kan basıncını artırmak ve alerjik reaksiyonu azaltmak için hava yollarını açmaya yardımcı olan bir hormondur. Ciddi alerjik reaksiyon durumunda çocuk hemen acil servise götürülmelidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocuklarda-alerji-belirtileri-ve-tedavisi.html

Faydalı bilgiler Polen alerjisi (pollenallergi)

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Polenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir.

Bunlara ek olarak pelin, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır.

Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, bir çokları için bir sorun oluşturmaz.

Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan

maddeler salgılamaya başlar.

Polen alerjisi kimlerde görülür?

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir.

Polen nerelerde bulunur?

Polen, yılın belli sürelerinde çok büyük bir miktarda havada bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları; bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenler ve pelinlerdir. Sahil ve yüksek dağ kısımlarında genelde daha az polen vardır.

Çimen ve pelin polenleri ancak bir kaç yüz metreden oluşan mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklıktaki mesafelere ulaşabilir. Bu, özellikle huş ağacı poleni için geçerlidir.

Bu tür polen, örneğin, sabit güney-doğu rüzgarları ile Güney Finlandiya yada Baltık bölgesinden Kuzey Norveç bölgesine kadar ulaşabilir.

Alerji ile ilgili olarak, ülkenin hangi kesiminde hangi tür polenlerin sezonu olduğu, yaz mevsimi boyunca günlük olarak, polen uyarılarıyla bildirilir. Örneğin, huş ağacı polen sezonu Oslo’da biterken Tromsø’de henüz başlamamıştır. (Bak polen takvimi / www.naat.no’daki polen uyarısı)

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir?

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir.

Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen alerjili bir çok kişi çapraz tepkilere maruz kalabilir – bak Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler.

Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

Alerji konusunda bilgisi olan doktorlar tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesala polen çözeltisi, cildinize damlatılır.

Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir.

Bu testen 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir.

Kan testi ile yapılacak alerji testi de polen alerjisini teşhis etmekte kullanılabilir.

Polen alerjisinin yaygınlığı:

Halkın % 20 sinin, – yaklaşık olarak 900 000 Norveç’linin, değişik ciddiyette polen alerji rahatsızlığı olduğunu tahmin ediyoruz.

Isveç’teki yetişkinler arasında yapılan polen alerjisinin incelendiği bir araştırmada, aşağıdaki rakamlar saptanmıştır: 1981 yılında % 8 den 2003 yılına % 19 a kadar artış. Norveç’te de aynı miktarda bir artışın görülmesi düşünülebilinir.

Polen alerjisinden korunma yolları ve faydalı bilgiler:

 • Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerine dikkat edin.
 • Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
 • Gün ortası çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın. Bazıları için, örneğin bisiklete binerken, ağız ve burun kısmını kapatan tozmaskesi kullanmanın faydası olabilir.
 • Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir.
 • Polen alerjisi olan öğrenciler (erkenden) başvurarak sınav sürelerinin uzaltılmasını isteyebilirler. Bunun için doktor raporu gerekmektedir.

Polen alerjisinin tedavisi:

Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur.

Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. Xolair adlı yeni bir ilacın Norveç’te kullanılması uygun bulunmuştur.

Bu, alerjiden oldukça çok etkilenen ağır astım hastaları için hazırlanmış bir ilaçtır.

Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. Ilaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir. Rahatsızlıkların tütün dumanı, eksoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.

(Bak ayrıca Faydalı bilgiler Alerji aşısı)'

Источник: https://www.naaf.no/tr/fokusomrader/allergi-og-overfolsomhet/pollenallergi/faydal-bilgiler-polen-alerjisi-pollenallergi/

Çocuklarda Polen Alerjisi

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Girl sitting in a meadow with dandelions and has hay fever or allergy

Bahar ayları olan mart, nisan ve mayısta polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde

sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtilerinin görülmesine polen alerjisi veya bahar alerjisi denir.
Polen alerjisine bahar alerjisi olarak da bilinmektedir. Çünkü polen alerjisi bahar aylarında kendini göstermesi nedeniyledir.

Polen alerjisi belirtileri

Polen alerjisi alerjik nezle, göz alerjisi ve astıma belirtilerine neden olur.

Polen alerjisi bahar aylarında sık nezle, burun tıkanması, peşpeşe hapşırma, burunda kaşınma, damakta kaşıntı, kulakta kaşıntı, sık burun kanaması gibi alerjik nezle belirtileri, gözlerde sulanma, kaşınma gibi göz alerjisi belirtileri, sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri polen alerjisinin en önemli belirtileridir.

Bu belirtiler özellikle bahar aylarında oluyorsa polen alerjisi mutlaka akla gelmelidir.

Polen alerjisi yorgunluk yapar ve okul başarısını etkiler

Polen alerjisi olan çocukların genellikle burunları tıkalı olduğu için uyku kaliteleri de bozulur. İyi bir uyku alamayan çocuklar ise gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Bu da okul başarısını ciddi bir şekilde etkilemektedir.

Polen alerjisi belirtileri ne zaman başlar?

Polen alerjisi belirtileri Mart ayında başlar. Mar ayında ilk ortaya çıkan polenler ağaç polenleridir. Nisan Mayıs ayında ise ot polenleri kendini gösterir. Temmuz ayından ekim ayına kadar ise yabani ot polenleri kendini gösterir. Hangi polenin alerji yaptığının öğrenilmesi ne zaman önlem alınacağının öğrenilmesi açısından çok önemlidir.

Bitkiler üremek için polen yayar. Çiçekli bitkilerin polenleri böcekler tarafından taşındığı için havada daha az bulunur. Bu sebepten polen alerjisine daha az neden olmaktadır. Çiçeksiz bitkilerin polenleşmesi ise rüzgarla olmaktadır. Bu sebepten polen mevsiminde havada çok fazla miktarda polen bulunmaktadır.

Polen alerjisi teşhisi nasıl konulur?

Polen alerjisi belirtileri gösteren 18 yaşına kadar olan çocuklar “çocuk alerji uzmanları” tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Teşhis koymak için bazı testler yapılmaktadır. Bu testlerden en önemlisi ciltten yapılan alerji testleridir.

Alerji testleri bize teşhis koydurmada çok fazla katkı sağlamaktadır. Alerji testine re teşhis konulur ve alerji testine re tedavi planlanmalıdır. Alerji testine re immunoterapi dediğimiz aşı tedavisi gerekirse yapılabilir.

Çocuklar yetişkinlerin minyatürü değildir. Bu sebepten çocuklarda yapılacak test ve teknik de değişmektedir. Doğru teknikle, doğru alerjenlerle yapılacak test çok önemlidir.

Ayrıca çapraz reaksiyonları da değerlendirebilecek düzeyde eğitim almış olmak gerekmektedir. Tek başına alerji testleri teşhis koydurmamaktadır.

Alerji uzmanları tarafında çocuktaki belirtiler ile alerji test sonuçları arasında değerlendirme yapılarak kesin teşhis konulmalıdır.

Alerji testlerini kandan yaptırılabilir mi?

Kandan alerji testleri çok doğru sonuç vermeyebilir. Ayrıca kandan yapılan testler çok pahalıdır. Bu sebepten en doğru sonucu ciltten yapılan alerji testleri verdiği için kan yerine ciltten yapılan alerji testleri tercih edlmektedir. Sadece ciltte problemi olan veya cilt testlerini etkileyen ilaç kullanan çocuklarda bu testi kandan yapmaya tercih etmekteyiz.

Alerji testleri kaç yaşında yapılır?

Alerji testleri yenidoğan döneminden itibaren yapılabilmekle birlikte polen alerjisi için alerji testi genellikle 1-2 yaşından sonra tercih edilmektedir. Bunun sebebi alerji gelişebilmesi için en az iki polen mevsimi ile karşı karşıya kalmak gerektiği içindir.

Aşağıdaki videoda Uzm. Dr. Anıl Yeşildal, hasta ya da ilaç kullanan bir annenin emzirme sorunlarından bahsediyor.

Polen alerjisi teşhisi neden önemlidir?

Bahar alerjisi sık sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçlara neden olabilir. Okul performansını çok etkiler. Polen alerjisi nedneiyle burunları tıkalı olan çocuklar geceleri rahat uyuyamaz ve sabahları yorgun kalakr. Bunun sonucu ders başarıları da etkilenir. Alerjik nezleli her beş çocuktan birisi ilerde astıma ilerleyebilir. Bu sebepten teşhis önemlidir.

Polen alerjisinin tedavisi?

Doğru teşhis konulduktan sonra bazı ilaçlarla tedavi edilebilir. Tedavi başarısı %100’e yakındır.Polen alerjisi tedavisinde korunma, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi uygulanmaktadır.

Bahar ayalarında polenlerden korunmak için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Alerjik nezle, astım gibi polenlerin neden olduğu bir alerjik hastalığı olan çocuklar bazı önlemler almalıdır;

 • Evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılarak polenlere temas önlenmelidir.
 • Ağız yerine burundan nefes alıp verilerek burnun filtre görevi yerine getirilmelidir.
 • Polenlerin yoğun olduğu günlerde dışarıda fazla dolaşılmamalıdır.
 • Dışarıda kalındığı sürece her fırsatta yüzler ve burunlar suyla yıkanarak polenlerden temizlenilmelidir.
 • Dışarıda vakit geçirilmişse eve gelince kıyafetler değiştirilip duş alınmalıdır.
 • Polenler kıyafetlerimize de yapışmaktadır.

Polen alerjisi tedavisinde aşı tedavisi etkili midir?

Polen alerjisi tedavisinde aşı tedavisi dediğimiz immunoterapi başarısı çok yüksektir. Bu tedavi ile ilaç kullanım ihtiyacı azalacak, astım hastalığına ilerlemesi engellenecektir.

Aşı tedavisinde cilt altına enjeksiyon ve dil altı damla şeklinde metotlar vardır. Her iki yöntem de hastalığın ciddiyeti, alerjen tipine göre seçilirse başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Aşılar her çocuğa özel hazırlanır.

Standart bir aşı olup eczaneden gidip alınacak bir ialç değildir. Çocuğa özel hazırlanıp yurtdışından getirtilmektedir.

 Ancak çocuklarda aşı tedavisinin hangi alerjenden oluşması gerektiği ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği sadece ve sadece çocuk alerjisi uzmanlarınca yapılmalıdır.Aksi takdirde tedavinin başarısız olmasına ve hatta çok ciddi yan tesirlerle karşı karşıya kalınabilir.

Polen alerjisi nedeniyle astım ve alerjik nezle gelişen çocuklara yapılması tavsiye edilir.

Öncelikle bahar ayında sık hapşıran, sık gözleri kaşınan, burnu tıkanan, öksürük, nefes sıkışması gibi astım ve alerjik nezle belirtileri olan çocuklara ciltten alerji testi yapılır ve test sonucuna göre ve çocuğun çıkan alerjiden etkilenip etkilenmediğine göre karar verilir.

Cilt testinde polen alerjisi saptanmış ve bahar ayında da şikayetler artıyorsa aşı yapılması gündeme gelebilir. Çocuklara aşı tedavisi gerekliliği ve nasıl yapılacağı konusunda tek yetkili uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır.

Aşı tedavisine kaç yaşında başlanabilir?

Dilaltı aşılar 3 yaşından sonra başlanırken cilt altı enjeksiyon şeklindeki aşılar 5 yaşından sonra başlanabilir.

Aşı tedavisi kaç türdür?

Aşı tedavisi üç türdür. Dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon formları vardır. Cilt altı aşılar da iki türdür. Yıl boyu yapılan ve mevsim öncesi olmak üzere iki türdür. Hangi aşının hangi çocuğa yapılacağını sadece çocuk alerji uzmanları karar vermektedir.

En sık yapılan yanlışlar nelerdir?

 • Tek başına alerji testleri tanı koydurmadığı gibi eğitim almamış hekimlerce yapılan testlerle teşhisi konulmaya çalışılması çok yanlıştır. Alerji testleri doğru teknikle yapılmalı, alerji uzmanlarınca yorumlanmalı ve doğru teşhisi konulmalıdır.
 • Alerji aşılarını bu konuda eğitim almamış olan alerji uzmanları dışındaki uzmanlarca yapılması da çok yanlıştır. Çünkü bu tedavi kısa süreli olmayıp en az 3 yıl süreyle devam edeceği için eğitim almış alerji uzmanlarınca yapılması ve takibi çok önemlidir.

Önemli notlar

 • Bahar ayında astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileri oluyorsa incelenmelidir.
 • Alerji testleri doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanlarınca yapılmalıdır.
 • Polen mevsiminde polenlerin yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamaya gayret gösterilmeli, ağız yerine burundan nefes alıp verilmelidir.
 • Polen mevsiminde polen alerjisi olanlar veya ailesinde alerjik hastalığı yoğun olanlar otomobillerinin polen filtresini değiştirmeli, hepa filtreli klimalar kullanılması uygundur.
 • Gözlerin polenlerden korunması için bahar aylarında güneş gözlüğü veya normal gözlük kullanılmalıdır. Akşamları eve gelince mutlaka kıyafetler değiştirilmeli ve duş alınmalıdır. Evden işe gidilince yüz yıkanıp ağız ve burun su le gargara edilerek polenler uzaklaştırılmalıdır.
 • Bol su ve meyva suyu içmek çocukların daha zinde olmasını sağlayacaktır.
 • Bahar ayında 18 yaşına kadar olan tüm çocuklarda alerjik hastalıkların belirtileri görülüyorsa mutlaka bir çocuk alerji uzmanına başvurun. Erken teşhis çok önemlidir.

Источник: https://www.doktoramcam.com/cocuklarda-polen-alerjisi/

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Hemen hemen birçok insanda mevsim geçiş dönemlerinde görülen bir hastalık türüdür. Polen’ in açılımı çiçek tozudur. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde daha sık görülebilen bir hastalıktır.

İlkbaharda çiçeklerin açılma dönemin de sonbaharda ise yaprakların döküldüğü süreçlerde görülen alerji türüdür ayrıca mevsimsel hastalık veya mevsim alerjisi olarak adlandırır.

Polen Alerjisi Nedir?

Bir tür solunum yolu hastalığıdır ve nefes alıp verirken insanların rahatsız olduğu bir durumdur. Tıkanıklığa neden olan hastalık türü kişileri oldukça olumsuz etkiler.

Örneğin burun ve geniz de tıkanıklığa neden olur aynı zamanda gözler kızarır ve yaşarma meydana gelir. Hapşırmak, öksürmek, gözlerde kaşınma ve iltihaplanma gibi durumlar da meydana gelir polen alerjisi durumunda.

Genellikle bebek ve çocuk yaşlarda meydana gelen bir hastalık türüdür ayrıca ilerleyen yaşlar da yani yaşlılığa kadar görünen bir mevsimsel hastalıktır.

Polen Alerjisi Belirtileri

Birden fazla belirti ile meydana gelen bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise burun da akıntı, hapşırma, öksürme, nefes alıp verir iken sorun yaşama, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk gibi ciddi belirtileri olan bir hastalıktır.

Hatta tedavi olunmadığı süreçte astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına neden olabilen bir hastalık türüdür. Ne kadar mevsim hastalığı olarak bilinse de ciddi anlamda sorun yaratan ve kişinin hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Tavsiye İçerik:  Kontakt Dermatit Nedir, Belirtileri ve İyi Gelen Besinler

Polen Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu hastalık konusun da uzman olan doktorlar vardır. Gerek iğne testi ile gerekse kızarıklık oluşan yerlere ilaçlar ile yapılan testler sonucunda teşhis konulur. Şu da bilinmeli ki hastalığa teşhis konulurken o süreçte farklı ilaçlar kullanılmamalı çünkü aksi durumda ciddi sorunlar meydana gelmektedir.

Bebeklerde Polen Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle doktorlar aşı, iğne veya alerji önleyici ilaçlar ile hastalığın tedavisini gerçekleştirirken doğal yolla da tedavi sağlanılabilir. Burun spreyleri de oldukça rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Deniz suyu da tedavi içerisine girer. Çünkü tuzlu suyun burun ve geniz tıkanıklığına iyi geldiği bilinir.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir?

Genellikle dışarıda rahatsız edici bir durum olsa da polenlerin fazlalaştığı dönemlerde evin içerisinde bile hastalık yaşanabilir. Bu yüzden evin içerisinde ki nemi korumak gerekir. Nemin korunması için birçok oda spreyi vardır.

Bu spreylerden kullanarak doğal yollu tedavi sağlanabilir. Polen alerjisi için bilindik bir diğer doğal tedavi yöntemi ise elma sirkesidir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Yarım litre suyun içerisine bir ya da iki damla elma sirkesi damlatarak tüketildiği zaman alerji azalabilir.

Gözlerde oluşan kızarıklık için ise göz damlaları ile tedavi sağlanabilir. Bal da tedavi için oldukça etkili bir tedavidir. Her gün bir kaç tatlı kaşığı bal tüketmek veya sıcak suya karıştırıp içmek alerjiyi azaltır. Fakat bal tedavisi alerji mevsiminden bir kaç ay önce başlatılması gereken bir tedavidir.

Yoksa bir etkisi görülmez. Bilinmesi gereken şöyle bir durum da vardır ki balın fazla tüketiminde boğazda tahriş, yara ve aynı zaman da kaşıntı da meydana gelir. Polen alerjisi için vitamini de oldukça iyi gelmektedir.

C vitamini alımını artırmakta fayda vardır. Katı halde tüketemediğiniz taktirde limon, portakal ve mandalinanın suyunu sıkarak içebilirsiniz.

C vitamini kişiyi aynı zaman da grip ve nezle gibi mevsim hastalıklarından da koruyan bir doğal yollu tedavi türüdür.

Tavsiye İçerik:  Astıma Ne İyi Gelir? – Doğal Ürünler ve Karışımlar

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisinden korunmanın en güzel yolu polen üreten çiçeklerden veya ortamlardan uzak durmak gerekir. Mesela kapalı alanları havalandırmak sürekli temiz havalı ortamlar da bulunmak hastalığı oldukça engelleyen bir durumdur. Alerji nedeni ile burun tıkanır ve sinüsler dolar onları boşaltmak gerekir.

Daha rahat nefes alıp vermek ve rahatlamak için. Yoksa baş ağrısı gibi durumlar da görülür. Açık alan da alerjiye maruz kalındı ise hemen kişinin üzerinde bulunan kıyafet değiştirilip yıkanmalı. Çünkü polenlerin kıyafetlere yapışma özelliği vardır. Polar ve yünlü kıyafet tercih edilmemelidir. Onlarda çok fazla polen tutarlar.

Kalın battaniyeler kullanılmamalı kullanıldığı taktirde ise çarşaf ile muhafaza edilmelidir. Polenlerin azaltılması için sık sık eller dezenfekte edilip yıkanması gerekir. Evi süpürürken de çok dikkat etmek gerekir.

Hava da uçuşan tozlar hastalığı tetikleyebilir. Ev ortamının yada bulunan ortamın sürekli nemli ve temiz olması gerekir. Kişinin hava temizleyici, göz damlaları, narenciye gibi maddelerle de önlem alınır.

Bebeklerde Polen alerjisi bitkisel kürler de iyi gelmektedir. En doğal ilaç olarak bilinen üzerlik tohumudur. Çünkü üzerlik tohumunun içinde bronşları genişleten ve solunumu açan maddeler bulmaktadır. Hazırlanışı da oldukça kolaydır.

Doğal Reçete: Uygun büyüklükte bir kabın içerisine bir kaç litre su katılır. Daha sonra su dolu kabın içerisine bir kaç kaşık üzerlik tohumu atılır kısık ateşte kaynadıktan sonra suya doğru eğilip baharını içe doğru çekmek gerekir. Oldukça rahatlatan bir tedavi türüdür. Suyu dökmeyip eğer bulunulan ortamda soba var ise sürekli sobanın üzerine katıp sürekli o havayı solumakta oldukça iyi gelecektir. Ayrıca burun deliklerine pamuk yardımı ile sürülebilir. Bu kür birer günü ara ile 15 gün uygulamak gerekir. Sonunda çok rahatlama olduğunu göreceksiniz. Bir diğer iyi gelen bitkiler ise şu şekilde sıralanır; Isırgan tozu, zerdeçal, ekinezya, ayva yaprağı, karanfil, kabuklu tarçın, alın yaprağı, kekik ve zencefil ile çok güzel ve etkili karışımlar meydana gelir.
Tavsiye İçerik:  Menopozu Geciktiren Yiyecekler Nelerdir?

Tabi öncelikle doktora gitmek daha faydalı ve sağlıklı bir durumdur. Aksi taktirde kötü şeylere sebebiyet gösterebilir. Öncelikle doktorun verdiği veya önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Источник: https://faydalarizararlari.net/polen-alerjisi/

Polen alerjileri

Çocuklarda Polen Alerjisi Tedavisi

Polen, Amerika Birleşik Devletleri'nde alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Polen, aynı türün diğer bitkilerini döllemek için ağaçlar, çiçekler, otlar ve yabani otlar tarafından üretilen çok ince bir tozdur. Birçok kişi polen nefes alırken ters bir bağışıklık tepkisi vardır.

Bağışıklık sistemi normalde vücudu hastalıkları önlemek için virüsler ve bakteriler gibi zararlı işgalcilere karşı savunur.

Polen alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi, zararsız poleni tehli bir hırsız olarak yanlışlıkla tanımlar ve polenle savaşmak için kimyasallar üretmeye başlar.

Bu bir alerjik reaksiyon olarak bilinir ve buna neden olan polen özel bir türü bir alerjen olarak bilinir. Reaksiyon, hapşırma, tıkalı burun ve sulanmış gözler gibi çok sayıda tahriş edici semptomlara neden olur.

Bazıları yıl boyunca polen alerjilerine sahipken, bazıları sadece yılın belirli zamanlarında bunlara sahip olurlar. Örneğin, huş ağacından çiçek toplayan bahar döneminde, huş ağacında polen duyarlı kişilerin belirtileri artar. Benzer şekilde, yaban muzu alerjisi olanlar geç ilkbaharın başında ve sonbaharın başında etkilenir.

Polen alerjileri, yetişkinlerin yüzde 30'u ve Amerika'daki çocukların yüzde 40'ını etkiler. Allerji geliştikten sonra uzaklaşmak pek mümkün değildir. Bununla birlikte, semptomlar ilaçlar ve alerji atakları ile tedavi edilebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak polen alerjileri ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir polen alerjisi, saman nezlesi veya alerjik rinit olarak da adlandırılabilir.

AdvertisementAdvertisement

Çeşitleri

Farklı Polen Alerjileri Türleri Nelerdir?

Polenleri havaya çıkaran ve alerjik reaksiyonları tetikleyen yüzlerce bitki türü vardır. İşte daha sık görülen suçlulardan bazıları.

Huş Haberi Polen Allerjisi

Huş poleni, ilkbaharda hava ile bulaşan en yaygın alerjenlerden biridir. Ağaçlar çiçek açtıkça, rüzgar tarafından dağınık olan küçük polen taneleri bırakırlar. Tek bir huş ağacı beş milyondan fazla polen tanesi üretebilir ve ana ağacından 100 metreye kadar birçok yol mesafesi vardır.

Meşe Poleni Alerji

Huş ağacında olduğu gibi, meşe ağacı bahar aylarında havaya polen gönderir. Meşe poleni diğer ağaçların polenine kıyasla hafif alerjik olarak kabul edilirken, havada daha uzun süre kalır. Bu polen alerjisi olan bazı insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Çim Çiçekleri Alerjisi

Çim, yaz aylarında polen alerjilerinin başlıca tetikleyicisidir. En şiddetli ve tedavi edilmesi zor belirtilerin bazılarına neden olur. Ancak, Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi 'da yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada, diğer tedavilerin etkisiz olduğu kanıtlanırsa semptomların giderilmesinde son derece etkili olabilecek bir ot allerjisi immünoterapi ilaçları bulundu.

Ragweed Allergy

Ragweed bitkileri, yabancı ot polenleri arasındaki alerjilerin başlıca suçlusudur. Geç ilkbahar ve sonbahar ayları arasında en aktiftirler.

Bununla birlikte, yeryüzüne bağlı olarak, kuş tüyü, Temmuz ayının son haftasına kadar polen yaymaya başlayabilir ve Ekim ortasına kadar devam edebilir.

Rüzgara dayalı polen yüzlerce kilometre yol kat edebilir ve hafif bir kış boyunca hayatta kalabilir.

Advertisement

Belirtiler

Bir Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi belirtileri sıklıkla şunları içerir:

 • burun tıkanıklığı
 • sinüs basıncı, yüz ağrısına neden olabilir
 • burun akıntısı
 • kaşıntılı, sulu gözler
 • cırtabancalı boğaz
 • öksürük
 • şişmiş, mavimsi renkli cilt
 • tat veya koku duyusu azaldı
 • astımlı reaksiyonları arttırdı

AdvertisementAdvertisement

Teşhis

Nasıl Bir Polen Alerjisi Tanıyabilir?

Doktorunuz genellikle polen alerjisini teşhis edebilir. Bununla birlikte, teşhisi onaylamak için alerji testi için sizi bir allerjiste se edebilirler. Bir allerjist alerjinin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış biridir.

Alerji uzmanı, ilk önce tıbbi geçmişiniz ve belirtileriniz hakkında, ne zaman başladıklarını ve ne kadar süreyle ısrarlı olduklarını soracaktır.

Belirtilerin sadece mevcut olup olmadığını veya yılın belli zamanlarında daha kötü olup olmadığını onlara söyleyin.

Allerjist daha sonra belirtilerinize neden olan spesifik alerjeni belirlemek için cilt prick testi yapacaktır. İşlem sırasında allerjist cildin farklı bölgelerine prick yapar ve az miktarda allerjen ekler. Maddelerden birine alerjiniz varsa, sitede 15-20 dakika içinde kızarma, şişme ve kaşıntı gelişecektir. Ayrıca, bir kovan gibi görünen yuvarlak bir alan da görebilirsiniz.

Reklam

Tedavi

Bir Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Diğer alerjilerde olduğu gibi, en iyi tedavi allerjenden kaçınmaktır. Bununla birlikte, polenlerin önlenmesi çok zor. Polen maruziyetini en aza indirgemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Kuru, rüzgarlı günlerde kapalı ortamda kalma
 • yoğun mevsimlerde herhangi bir bahçe veya avluda bakıma sahip olma
 • polen sayıları yüksek olduğunda toz maskesi takma
 • polen sayıları yüksek olduğunda kapıları ve pencereleri kapatın

İlaçlar

Bu koruyucu önlemleri almaya rağmen hala belirtilerle karşılaşırsanız, yardımcı ilaçlar:

 • Löatadin (Zyrtec) veya psödoefedrin (Sudafed) veya oksimetazolin (Afrin burun spreyi)
 • gibi bir antihistaminik ve dekonjestan kombine eden difenhidramin (Benadryl)
 • dekonjestanlar gibi antihistaminler , Actifed ve Claritin-D

Allergy Shots

gibi ilaçlar semptomları hafifletmek için yeterli değilse alerji atışları önerilebilir. Allerji atışları, alerjen enjeksiyonlarını içeren bir immünoterapi şeklidir. Atışta alerjen miktarı, zamanla aşamalı olarak artar.

Vuruşlar, bağışıklık sisteminizin alerjene verdiği yanıtı değiştirir ve alerjik reaksiyonların şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Alerji atışlarını başlattıktan sonra bir ila üç yıl içerisinde tam rahatlama yaşayabilirsiniz.

Ana Telafiler

Bir dizi ev ilaçları polen alerjisi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

 • burundan polen çıkartmak için bir sıkıştırma şişesi veya neti potu kullanarak
 • butterbur veya spirulina gibi özler ve özütler denemek
 • dışında giyilen giysileri çıkarma ve yıkama> kurutma elbiseleri
 • taşınabilir yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreye veya nem alıcıya (999) yatırılan otomobillerde ve evlerde klima kullanan bir giysi hattı dışındaki bir kurutma makinesinde (999) düzenli olarak vakumlama HEPA filtresi
 • Bazı ilaçların etkinliğine müdahale edebileceğinden, yeni takviyeleri veya otları denemeden önce doktorunuza danışın. Belirtileriniz daha şiddetli hale gelirse veya ilaçlarınız istenmeyen yan etkilere neden oluyorsa doktorunuza da bildirmeniz gerekir.

Источник: https://tr.medic-life.com/pollen-allergies-16202

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.