Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

içerik

Bebeklerde ve çocuklarda ishal belirtileri neler? Neden oluşur?

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Bebeklerde 2 yaş öncesinde görülen ishale karşı ne yapmalısınız? İshal neden olur? İshale karşı bitkisel çözüm var mıdır? İshal diyeti nasıl olmalıdır? Hangi durumlarda doktora başvurmanız gerekir? İşte Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Yeşim Eker’in bu konuda verdiği önemli bilgiler. 

Dr. Yeşim Eker çocuklarda ve bebeklerde görülen ishal konusunda uyardı. Özellikle 2 yaş öncesinde görülen ve sık tekrarlayan ishale karşı neler yapmanız gerektiğini açıkladı. Peki ishal nedir?

İshal nedir?

Büyük çocuklarda günden 3 kereden fazla sayıda sulu dışkılamanın ishal olarak kabul edilir. Sık dışkılamanın kıvam bozuk olmadığı durumlarda ishal sayılmayacağını, küçük bebeklerde ise beslenme şekline göre dışkılama sayısının değişebileceğini bildirdi.

Bebeklerde ishal belirtileri ve nedenleri neler?

Bebeklerde ishal sık görülmesi olağan bir durum olarak nitelendirilir ve çoğunlukla nedenini tespit etmek zordur.

Bebeklerde sık görülen ishal nedenleri:

 • Bakteriyel veya paraziter enfeksiyon (Gelişmiş ülkelerde nadir görülür),
 • Çocukluğun kronik, spesifik olmayan ishali — tipik olarak 1-3 yaş arası çocuklarda ortaya çıkan ve hiçbir neden bulunamayan ve genellikle kilo kaybına veya zayıf büyümeye neden olmadan kendi başına çözülen bir durum
 • Çölyak hastalığı — buğday, arpa ve çavdar bulunan bir protein olan gluten yemeye karşı hassasiyet reaksiyonu,
 • Sindirim sisteminin kronik iltihabı (inflamatuar bağırsak hastalığı), ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi
 • Diyet proteini veya şeker intoleransı
 • İrritabl bağırsak sendromu

Bebeklerde seyrek görülen ishal nedenleri

 • Nöroendokrin tümörler — tipik olarak sindirim sisteminde başlayan tümörler
 • Hirschsprung hastalığı — bebek doğduğunda ortaya çıkan bir durum (doğuştan) bebeğin kolon kısmının veya tümünün kaslarındaki sinir hücrelerinin eksik oluşmasından kaynaklanır.
 • Kistik fibroz — vücudun besinleri besinlerden emmesini engelleyen kalın mukus birikimine yol açabilen kalıtsal bir hastalıktır
 • Eozinofilik gastrointestinal bozukluklar — sindirim sistemindeki organlarda eozinofiller olarak adlandırılan normal miktarda beyaz kan hücresi ile karakterize edilen bir grup kompleks hastalık
 • Çinko eksikliği

Çocuklarda, normal büyüme veya ishale eşlik eden kilo kaybından daha yavaş, mide ve bağırsağın besinleri emmekte güçlük çektiğini gösterebilir – çölyak hastalığı veya kistik fibrozis vakalarında yaygın- diğer problemlerin teşhis edilmesi daha zor olabilir.

Yeni doğan döneminde anne sütü alan bebeklerde sulu, altın sarısı renginde, günde 6 kereyi bulabilen dışkılama normal sayılır. Bundan sonraki dönemde dışkı sayısı genellikle 2-3 tür. Ancak özellikle anne sütü ile beslenen sağlıklı bebekler, bazen her emzirme sonrası az miktarda yumuşak kıvamda dışkılayabilir.

İlk 2 yaşta, ileri yaşa kıyasla ishal daha kolaylıkla oluşur

Bu durum, ilk aylardaki çocukların besi bileşimindeki değişikliklere kolay uyum gösterememeleri, ayrıca ishal yapabilen birçok etkene karşı henüz bağışıklık kazanmamış olmaları ile açıklanır.

Bebeklerde ishal nasıl geçer?

Anne sütü ile beslenme, ishal gelişimini önleyen en iyi ve etkili korunma yöntemidir. Anne sütü ile beslenen bebeğin, ishal yapıcı etken ile temas riski çok azdır.

Ayrıca, anne sütünün bebeğin bağışıklık yanıtını artırma, bağırsağı koruyan ve uygun bağırsak florasının devamını sağlayan faktörler içerme gibi önemli koruyucu özellikleri vardır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde genellikle ağır ishal görülmez.

Bağırsak sistemi enfeksiyonlarında ishalin yanı sıra ateş, karın ağrısı, kusma, iştahsızlık, halsizlik (ağır vakalarda uykuya meyil, bilinç değişiklikleri) görülebilecek bulgulardır.

Dışkının cıvık veya sulu olmasının yanı sıra dışkıda sümüksü yapıdaki mukus veya kan görülebilir. Dışkının cıvık ve bol miktarda olması nedeniyle vücudumuz için önem arz eden su, besin ve minerallerin kaybı oluşur.

Beslenmesi iyi olmayan veya kusan çocuklarda bu maddelerin kaybı ağızdan beslenme yolu ile yerine konulamayabilir.

Çocuklarda ishale bağlı sıvı kaybı nasıl anlaşılır?

Çocuklarda sıvı kaybı fazlaysa gözyaşı azalır, dil ve ağız içi kuru olur, hastanın cildi esnekliğini yitirir, idrar çıkışı azalır, ağır vakalarda bilinç değişiklikleri görülebilir.

Enfeksiyonun nedenini bulmak için dışkı tahlili, ishalin vücudumuzu ne kadar etkilediğini belirlemek için kan tetkikleri istenebilir. Çocuğa damar yolu açılarak kaybedilen sıvı serum olarak verilebilir.

Ağır vakalarda çocuk hastaneye yatırılarak tedaviye devam edilebilir.

Çocuklarda ishal neden oluşur?

Mevsim geçişlerinde çocuklarda ishal olma sıklığı artar. Çünkü mevsim geçişlerinde alerjik şikayetler daha fazla görülür ve alerji de enfeksiyon oluşması için gerekli ortamı hazırlar.

Ayrıca yine mevsim geçişlerinde kapalı ortamlarda daha fazla kalınması, solunum yolu enfeksiyonu riskini artırır.

Solunum yolu ile hastalık yapan bazı etkenler bağırsak enfeksiyonuna da yol açarak ishale sebep olabilirler.

İshale neden olan enfeksiyon etkenleri bakteriler, virüsler ve bunların ürettiği toksinler olabileceği için her ishalin tedavisinde mutlaka antibiyotik kullanılması gerekmez ve hatta bakterilerin sebep olmadığı ishallerde antibiyotik kullanmak vücudumuz için yararlı bakterileri de öldürerek zararlı bile olabilir.

İshal tedavisi nasıl olmalı?

Çocuğun dışkıyla çok su kaybetmediği, dışkıda mukus ve kan görülmediği, yüksek ateşinin olmadığı, şiddetli karın ağrısının ve kusmasının olmadığı, beslenmesinin iyi olduğu vakalarda tedavide sadece ishal diyeti uygulamak ve ağızdan sıvı alımını sağlamak yeterlidir.

Ateş varsa, ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Vücudumuz için yararlı olan bakterileri içeren probiyotik veya prebiyotik olarak adlandırılan besin takviyeleri kullanılabilir. Eczanelerde hazır olarak satılan ve vücudumuz için gerekli mineralleri içeren “oral rehidratasyon sıvısı–‐ORS” hafif ishali olan çocukların kayıplarını karşılamak için verilebilir.

İshal diyeti nasıl olmalı?

Çocuklarda ishal diyeti aşağıdaki gıdaları içermelidir:

 • Yoğurt,
 • Ayran,
 • Patates püresi,
 • Pirinç lapası,
 • Yoğurtlu çorbalar,
 • Şeftali,
 • Muz.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

Ateşli, mukuslu ve kanlı ishal olgularında bakteriler ve parazitler için antibiyotik kullanılması gerekebilir.

 • İshalli bir bebekte emme iyice azaldıysa,
 • ishali olan çocukta sıvı kaybı fazlaysa
 • çocuklarda ateş yüksekliği,
 • dışkıda kan veya mukus gözleniyorsa,
 • şiddetli karın ağrısı varsa,
 • beslenme ve sıvı alımı yetersizse
 • şiddetli kusmalar varsa,

mutlaka bir doktora müracaat etmelisiniz.

Korunmak için; çiğ meyve ve sebzelerin iyice yıkanması, sıcak yaz aylarında uygun koşullarda saklanmamış yiyeceklerin tüketilmemesi ve tuvaletleri kullanırken hijyen koşullarına uyulması yeterlidir.

0-2 yaş arası ishallerin %50’sinden sorumlu olan ve 10 gün süreyle günde 10 kez ve daha fazla dışkılamaya sebep olabilen rota virüs karşı ağız yoluyla uygulanan aşının uygulanması büyük oranda koruyuculuk sağlayacaktır.

Özellikle 1 yaş altında, 2 haftadan uzun süren ve kilo kaybına yol açan ishallerde altta yatan besin emilim bozuklukları, gıda alerjileri, mide, bağırsak sisteminin yapısal sorunları gibi enfeksiyon dışı nedenlerin de akılda tutulması ve ileri tetkiki gerekir.”

Etiketler: bebeklerde ishalçocuklarda ishalishal

Источник: https://www.gidahatti.com/bebeklerde-ve-cocuklarda-ishal-belirtileri-neler-neden-olusur-54961/

Çocuklarda ishal ve evde tedavi! Uyarılar ve öneriler

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

 • Sık gelen, bol, sulu dışkı
 • Mide krampları
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Karın şişkinliği

İshalin viral, bakteriyel, parazitsel ya da antibiyotik kaynaklı farklı pek çok sebebi olabilir. 

Viral enfeksiyon: Rotavirüs, adenovirüs, norovirüs ve astrovirüs gibi virüsler ishale neden olabilir ve kusma, karın ağrısı, ateş, titreme gibi belirtiler de ishale eşlik edebilir.

Bakteriyel enfeksiyon: Çocuğunuzda bakteriler (salmonella, E. coli, campylobacter veya staphylococcus)in neden olduğu bir mide enfeksiyonu (gastroenterit) varsa yoğun bir ishal ile birlikte karın krampları, dışkıda kan, bazen kusma ve yüksek ateş görülebilir.

Çoğu bakteriyel enfeksiyon kendiliğinden iyileşir, ancak az pişmiş et veya başka bir gıdadan kaynaklanan bir E. coli enfeksiyonu gibi bir enfeksiyon çok ciddi olabilir. Çocuğunuzda bu semptomları gözlemliyorsanız mutlaka bir doktora danışın.

Doktorunuz çocuğunuzu muayene edip dışkı örneği alarak bakterinin türüne göre doğru tedaviyi uygulayacaktır.

Kulak enfeksiyonu: Bazı durumlarda viral ya da bakteriyel bir kulak enfeksiyonu ishale neden olabilir. Bu durum 2 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülür. Bu durumda, çocuğunuzda ishal yanında, mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı olabilir.

Parazitler: Bazı paraziter enfeksiyonlar ishale neden olabilir. Öörneğin Giardiasis, bağırsakta yaşayan mikroskobik bir parazitten kaynaklanır.

Çocuğunuzun parazit enfeksiyonu varsa, sulu ishal yanında şişkinlik, gaz, bulantı ve kramp gibi şikayetleri olabilir.

Bu tür enfeksiyonlar daha çok, çocukların grup halinde bulunduğu ortamlarda (kreş, anaokulu, okul) kolayca yayılır ve mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi gerektirir.

İshal nedir? İshale ne iyi gelir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Antibiyotikler: Çocuğunuzda antibiyotik kullanımı sırasında veya sonrasında ishal görülüyorsa, ilaç enfeksiyöz bakterilerle birlikte bağırsaklardaki iyi bakterileri de öldürmüş olabilir. Alternatifler ve ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun, ancak size söylemediği sürece çocuğunuza reçetelendirilmiş ilacını vermeyi bırakmayın.

Çok fazla meyve suyu: Meyve suyu (özellikle sorbitol içeren çeşitler) veya çok fazla şekerlendirilmiş içeceklerin dışkıyı sulandırma özelliği vardır. İçtiği su miktarını azaltmak bir hafta içinde sorunu çözer. American Academy of Pediatrics (AAP), çocuğunuza günde bir bardaktan fazla meyve suyu vermemenizi önermektedir.

Gıda alerjisi: Bir gıda alerjisi, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin normalde zararsız gıda proteinlerine, derhal ya da birkaç saat içinde hafif veya şiddetli bir reaksiyona neden olacak şekilde tepki verdiği anlamına gelir. İnek sütü, en yaygın gıda alerjenidir. Diğerleri arasında yumurta, yer fıstığı, soya, buğday, ağaç fıstığı, balık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Bir gıda alerjisinin belirtileri ishal, gaz ve karın ağrısıdır.

Daha ağır alerji vakalarında ek olarak kusma, ciltte döküntü, şişme ve nefes darlığı görülebilir. Çocuğunuzun bir gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktoruyla konuşun ve nefes darlığı varsa veya yüzü veya dudakları şişerse, hemen acile götürün.

Gıda intoleransı: Gıda alerjisinin aksine, gıda intoleransı (bazen gıda duyarlılığı olarak adlandırılır) bağışıklık sistemiyle ilgisi olmayan anormal bir reaksiyondur. Buna bir örnek laktoz intoleransıdır.

Çocuğunuz laktoza tolerans göstermiyorsa, vücudu, laktozu sindirmek için gerekli bir enzim olan (laktozu ve diğer süt ürünlerindeki şekeri) laktazı yeterli miktarda üretmemektedir. Sindirilmemiş laktoz bağırsaklarda kalırsa ishal, karın krampları, şişkinlik ve gaz oluşturabilir.

Belirtiler genellikle süt ürünlerini tükettikten sonra 30 dakika ile iki saat arasında başlar.

Zehirlenme: Çocuğunuzun ishal ve kusması varsa ve bir ilaç, kimyasal madde veya bitki gibi gıda dışı bir maddeyi yutmuş olabileceğini düşünüyorsanız, derhal Ulusal Zehir Danışma Merkezi’ni arayın (114).

Her sulu dışkılama ishal midir?

İshal, dışkılama sayısının artarak dışkı niteliğinin değişmesi olarak tanımlanır. İnce bağırsak hastalığı tarzında ishallerde dışkının miktarı ve sıvı içeriği fazla olur. Kalın bağırsak hastalığında ise az olur.

Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir. Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur.

Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan Salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder.

Yaz ishallerine dikkat! Korunma ve tedavi için ne yapmalı?

Kalın bağırsak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü görünümde ve kanlı olur. Bu tabloya dizanteri denir. Bakterilerden Shigella bakteriyel dizanteri, protozoonlardan amip buna yol açar. Üst solunum yolu infeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.

İshale ne gibi bulgular eşlik edebilir?

Sulu dışkılama yanında bulantı, kusma, karın ağrısı, ateş yüksekliği yanında daha küçük çocuklarda iştahsızlık, halsızlık gibi bulgular izlenebilir. Özellikle bebeklerde emmede azalma, hareketlerde azalma, sürekli uyuma gibi bulgular eşlik edebilir. Bkz: >>>

Çocuklarda görülen ishallerde  evde yapılması gereken ilk müdahale

İshale bağlı gelişen sıvı ve tuz kaybı oldukça önem taşır. Bu nedenle bu kaybın derecesi belirlenip, az oranda ise ağız yoluyla, şiddetli oranda ise damardan yerine konması gerekir.

 Ev ortamında da hazırlanabilen; 5 su bardağı kaynatılmış soğutulmuş suya 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat konarak karıştırılır.

Her ishal sonrası mutlaka olmak üzere hastaya içebildiği kadar sık aralarla içirilir.

Sıvı ve tuz kaybının fazla olmadığı ishallerde, hastalar hastaneye yatırılmadan uygun diyetle ayakta tedavi edilir. Dizanteri vakaları, kolera ve fazla su/tuz kaybı hastaneye yatış gerektirir.

Antimikrobiyal tedavi gereken bakteriyel ve protozoal ishallerinde uygun tedavi başlanır.

İshal düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalarla, ishal diyeti uygulanır ve hastanın ağızdan bol sıvı alması sağlanır.

İshal olan çocuklarda hangi durumda doktora gitmeli?

Çocuklarda ishal hızlı bir şekilde su kaybına yol açar. Eğer çocuğunuzun ishali 24 saat içinde iyileşmezse veya bebeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa doktora gidin

 • Üç veya daha fazla saat içerisinde bezini ıslatmadıysa
 • Bebeğinizin ateşi 39ºC’ın üstündeyse
 • Dışkısı kanlı veya siyahsa
 • Ağzı kuruysa veya gözyaşı dökmeden ağlıyorsa
 • Olağandışı bir şekilde uykulu, uyuşuk, tepkisiz veya sinirliyse
 • Karnı, gözleri ve yanaklarında çöküklük varsa
 • Cildi sıkılıp bırakıldığında düzleşmiyorsa

En sık 0-5 yaş arası görülüyor

Yaz döneminde sıklıkla karşılaşılan ishaller en çok 0-5 yaş grubundaki çocukları etkileyebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yanı sıra en sık görülen ishal durumlarıdır.

Daha anne sütü alan bebeklerde 6-7’den fazla, anne sütü almayan çocuklarda ise 3’den fazla sulu dışkılama ishal olarak kabul edilmektedir. Eğer ki sık dışkılama sulu değilse bu ishal değildir.

Çocuklarda ishale kusma ve ateş eşlik ediyorsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Ateşi olmayan, kusmayan, ishalli çocuklar evde tedavi edilebilir. Önemli olan çocukta sıvı kaybı olup olmadığının takip edilmesidir.

Sıvı kaybını anlayabilmek için çocuğun ne kadar idrar yaptığına ve idrarında bir azalma olup olmadığına bakılmalıdır. Kimi zaman bu ishallere kusma da eşlik edebilmektedir.

İshale kusma da eşlik ediyorsa çocuk yeterince beslenemediği ve sıvı alamadığı için vücudunda hızlı bir sıvı kaybı olabilir. Bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Hava sıcaklıklarının gitgide artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Besinlerin saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda ve ürettikleri toksinlerinde artış görülmektedir. Bu enfeksiyon içeren besinleri tüketen çocuklar genellikle gastroenterit olarak bilinen ishal durumu yaşar.

Bunun için uzun süre dışarıda açık bir şekilde beklemiş olan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.

Özellikle tatildeki açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış süt, krema, mayonez, et içerikli yiyecekler çocuklarda ishale neden olabilir, çocukları uzak tutmak gerekir.

Dondurma, çikolata gibi çabuk eriyen ve bozulabilen yiyecekler de çocuklarda ishale yol açabilir. Bu konuda da dikkatli olunması gerekir.

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın

İshal olan çocuk emzirme dönemindeyse mutlaka anne sütü almalıdır. Anne sütü, ishalden koruyan önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütü alan bebekler daha çabuk iyileşmektedir.

Eğer çocuk 6 aydan büyük ise ishal durumlarında ev yoğurdu, patates püresi, pirinç lapası ve muz püresi verilebilir. İshal döneminde çocuklara yağlı ve şekerli besinler verilmemelidir.

Çocuklarda yaşanan ishal durumlarında doktor onayı olmadan kesinlikle antibiyotik tedavisi uygulanmamalıdır.

Kirli sular da ishale neden olabiliyor

Hijyenik olmayan içme suları, mikropları barındırdığı için yaz döneminde ishallere yol açabilmektedir. Yine yaz döneminde çocukların kullandığı havuzlardan da ishaller kaynaklanabilmektedir. Havuzlardan yutulan mikroplu sular ishallere yol açabilir.

Bunun için çocukların kullanacağı havuzun temizliğinden emin olmak gerekir. Hem çocuklar hem de ebeveynler el temizliklerine çok dikkat etmelidirler. Özellikle yemek öncesinde ellerin yıkanması için çocuklar teşvik edilmelidir.

Yaz döneminde çocukların her gün yıkanması da genel temizlik için uygun olacaktır.

Çocuklarda ishallere neden olan rota virüse dikkat!

Rota virüsü enfeksiyonu da bebeklerde ve çocuklarda ishallere neden olabilmektedir. Rota virüsü mide-bağırsak sisteminin viral bir enfeksiyondur.

 Rotavirüs, özellikle 2 yaş altı çocuklardaki akut ishallerin en sık nedenlerinden biridir. Küçük yaşlarda görüldüğünde genellikle hastane yatışlarının sebebidir.

Aşırı kusma, ishal ve hayatı tehdit eden sıvı kaybı nedeniyle hastanede tedavi olmak zorunda kalınabilir.

Bu anlamda rota virüs aşıları oldukça önemlidir. Rota virüs aşısının ilk dozu 6. haftadan sonra olacak şekilde bebek 4. ayını bitirmeden yapılmalıdır. Aşı 4-8 hafta aralarla tekrar edilir. Aşı ağız yoluyla damla şeklinde uygulanır.

Rotavirüs aşısının diğer aşılarla birlikte aynı anda veya farklı zamanlarda uygulanmasında tıbben sakınca yoktur. Dikkat edilmesi gereken tek aşı, ağızdan verilen çocuk felci aşısıdır.

2 aşı arası 15 günden az olmamalıdır

Gazlı ve şekerli içecekler ishalli çocuğa iyi gelmiyor

Çocuklarda ishal ve kusmanın aynı anda görülmesi, sıvı kaybını artırmaktadır. Bu durumda çocuklara ihtiyacı olan sıvı takviyesi yapılması gerekir. Sıvı kaybı hızlı olursa ve bu kayıp giderilmezse hayati teh oluşturabilir.

Vücuttaki su kaybı arttıkça, çocuklarda dudak, ağız kuruluğu artar, sürekli uyku hali yaşanır, göz kürelerinde çökme, nabızda hızlanma, el ve ayaklarda soğukluk meydana gelebilir.

İshalle birlikte bu belirtiler varsa en kısa sürede mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Çocuk ağızdan yeterli miktarda sıvı alamıyorsa bu durumda damardan sıvı ve elektrolit takviyesi tedavisi uygulanabilir. Bu dönemde çocuğa gazlı ve şekerli içecekler verilmemelidir. Bu tür içeceklerin ishale faydalı olduğuna inanılır; ancak bu yanlıştır. İshali kesmek için bitkisel ürünler de verilmemelidir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-ishal-ve-evde-tedavi/

Çocuklarda Yaz İshali Hastalığına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Çocuklarda Yaz İshaline Yol Açan ve Dur Diyen Besinler

Çocuklarda yaz ishali çocuk hastalıkları arasında en yaygın olan hastalıklardan birisidir. Bulaşıcı bir hastalık olan ishal, konu çocuk sağlığı olduğunda daha büyük bir özen isteyen hastalıktır.

Zira, çocuklarda yaz ishali, önüne geçilmediği durumlarda ciddi sıvı kaybına ve buna bağlı hastalıklara neden olabilmektedir.

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Beslenme ve Diyet Uzmanı Eftal Geçgil, çocuklarda yaz ishali hakkında bilinmesi gerekenleri ve ishale iyi gelen yiyecek ve içecekleri kaleme aldı.

Çocuklarda Yaz İshali Besin ve Su Yoluyla Bulaşmaktadır

Yaz ayları, çocukların açık alanlarda vakit geçirdiği aylardır. Bu dönemde çocuklar özellikle gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına sıklıkla yakalanırlar. Yaz ishali problemi genelde 0 ile 5 yaş arasındaki çocukları etkiler.

Havaların ısınmasıyla birlikte, çocuklarda yaz ishali problemine yol açan virüslerin çoğalması kolaylaşır. Bu virüsler vesin ve su yoluyla çocuklara bulaşır. Mide ve bağırsak sistemi enfeksiyonu olan ishal, bulaşıcı özelliğe sahip olduğundan ekstra bir ehemmiyete sahiptir.

Çocuğunuzda yaz ishali olması ve ishale ateşlenme ve kusmanın eşlik etmesi durumunda acilen doktoruna başvurmanız gerekir.

Çocuklarda Yaz İshali Hastalığını Tetikleyen Gıdalar

İshal pek çok gıda yoluyla bulaşabilmektedir. Çocuklarda yaz ishali vakalarındaki artışı tetikleyen gıdalardan bazıları.

 • Bozuk gıdalar,
 • Açık büfede satılan yemekler,
 • Dondurma ve sütlü gıdalar,
 • Uygun şartlarda üretilmeyen ve/veya saklanmayan yiyecekler,
 • Evde pişirilen ancak buzdolabında saklanmayan ürünler,
 • Açıkta satılan hazır gıdalar.

Kirli Sular Çocuklarda Yaz İshalinin En Önemli Nedeni

Çocuklarda yaz ishali vakalarında sıkça karşılaşılan durumlardan birisi de, artan hava sıcaklığı neticesinde bakteri ve virüslerin daha hızlı bir şekilde çoğalması ve su veya besinleri kirletmesidir.

Kirli suların içilmesi, iyi yıkanmamış çiğ sebzelerle hazırlanan salatalar, meyveler ishalin öne çıkan nedenlerinden bazılarıdır.

Özellikle durgun sular, iyi ilaçlanmayan içme ve kullanma suları ve kanalizasyonun karıştığı sular, ishale yol açan mikroplar için oldukça elverişli bir yaşam alanı hazırlar.

İlginizi Çekebilir: Okul Fobisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İshal Durumunda Çocuktaki Sıvı Kaybının Önüne Geçmek Gerekir

Genel kabulde ishal, günde üç veya daha fazla olacak şekilde normalden daha sulu dışkılama; dışkının sıklılığı, miktarı ve hacmindeki artma durumu olarak tanımlanır. Yaz ishali yaşayan çocuklar, bağırsak hareketlerindeki artışa bağlı olarak daha sık bir şekilde dışkılama ihtiyacı yaşarlar. İshal durumlarındaki dışkılamalar, sıvı, yumuşak ve şekilsiz bir yapıdadır.

Çocuklarda yaz ishali, 5 yaş altındaki çocuklarda sıklıkla görülen ve iki yaşından küçük çocuklarda daha ciddi sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Çocuklarda yaz ishalinin en önemli komplikasyonu vücutta yaşanan sıvı kaybıdır. İshal durumunda kaybedilen sıvının, az az, bulantıyı tetiklemeyecek bir şekilde yerine konması elzemdir.

İshal durumda vücuttaki sıvı kaybının önüne geçilmesi oldukça önemlidir.

Çocuklarınızı Hazır ve İşlenmiş Gıdadan Uzak Tutun

Hijyen ve dengeli beslenme, bağırsak sağlığının sürdürülmesinin temel şartlarındandır. Hazır, ve işlenmiş bir şekilde satılan gıda ürünleri, bağırsak florasına ciddi zararlar veren besin grubudur. Ebeveynlerin, çocuklarını hazır ve paketlemiş gıdalardan uzak tutması önerilir.

Probiyoik içeren yoğurt, ayran ve kefir gibi ürünlerse çocuk beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Ebeveynlerin bu tür sağlıklı ürünleri alışveriş listelerine almaları, paketli ürünlerin tüketim tarihlerini denetlemeleri ve açıkta satılan ürünleri çocuklarına yedirmemelerini önerilir.

Çocuklarda Yaz İshaline İyi Gelen Gıdalar

Yaz ishali yaşayan çocukların, bağırsaklarını yormayacak, yumuşak gıdalarla beslenmeleri gerekir. İshale iyi gelen gıdaların başlıcaları:

 • Nişasta içeren pirinç, makarna ve patates,
 • Probiyotik içeren yoğurt, ayran, kefir,
 • Lif içeren muz, elma ve armut.

İshal Durumunda Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Aşağıda listelenen gıdalardan ishal süresince uzak durmakta fayda vardır:

 • Bağırsak hareketliliğini arttıran kayısı, erik, çiğ sebze, salata ve kepekli ürünler,
 • Hazır gıdalar, bol yağlı/şekerli yiyecekler ve gazlı içecekler.

Çocuklarda Yaz İshali Durumunda Ebeveynlerin Ne Yapması Gerekir?

Çocuklarında yaz ishali vakası görülen ebeveynler, serin kanlı bir şekilde çocuklarının bakımı ve beslenmesinin sürdürülmesiyle ilgilenmeye devam etmelidir.

İshal durumunda vücutta yaşanan sıvı kaybının ortadan kaldırılması için gerekli sıvı takviyesinin yapılması gerekir.

İshal belirtilerinin gelişim göstermesi ve aşırı kusma, sık sık tuvalate gitme ve aşırı huzursuzluk gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

İlgili Yazı: Çocuklarda İshal Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki yıldızlara tıklayarak oyunuzu verin.

Makalemiz okuyucumuzun oyuyla 5 üzerinden puan almıştır.

Bizi sosyal medyada takip etmek ister misiniz?

Makalemizi geliştirmemize yardımcı olun!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.!

Источник: https://blog.joker.com.tr/cocuklarda-yaz-ishali/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.