Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

içerik

Bebeğinizin Zeka Gelişimini Güçlendirecek 6 Öneri

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

Her anne-baba gibi siz de çocuğunuzun zeka kapasitesinin yüksek olmasını istiyorsunuz. Zekanın genlerle alakası olduğu gerçeğini kabullenip bebeğinizin zeka gelişimi için bir şey yapmamayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zeka gelişimini etkileyen birçok faktörün varlığı yadsınamaz bir gerçek.

Beslenmeden uykuya, oyun tercihlerinden sosyal hayata kadar gelişim sürecinde her adımın zekaya etkisi var. İşte bebeğin zeka gelişimini destekleyen faktörlerden birkaçı:

İlk Adımı Hamilelikte Atın

Hamilelik sürecinde annenin; beslenmesi, yaşam şartları ve bulunduğu ortam bebeği de etkiler. Bu yüzden hamilelik dönemi bebeğin zeka gelişimi için çok önemli. Annenin yeterli ve çeşitli beslenmesi, gerekli vitaminleri alması; bebeğin beyin ve merkezi sinir sistemi gelişiminde oldukça etkili. Bunun tam tersi bir durum da söz konusu.

Annenin yeterli seviyede aldığı vitaminler, bebeğin zeka gelişimini olumlu etkiler. Özellikle folik asit desteği bu konuda çok önemli.

Folik asit, beyin ve sinir sistemi gelişimi için kilit öneme sahip olduğundan hamilelik döneminde yeterli ölçüde alınması çok önemli. Bu konuda doktora danışılması önemlidir.

Öyle ki çoğu anne, hamilelik döneminden önce bebek zeka gelişimi ve beden gelişimi için bu kuralı asla atlamayarak desteklerini alıyorlar.

Kısacası sağlıklı hamilelik, bebeğin zeka gelişimi için çok önemli. Hamilelik süresince egzersiz yapmak da bebeğe giden kan akımını artıracağı için zeka gelişiminde etkili olur. Bunun dışında annenin alkol kullanmaması ve sigaradan uzak durması da bebeğin zeka gelişimi için önemli unsurlardan.

Doğru Beslenme Şart

Gelelim bebeğinize. Bebeğin zeka gelişimi için bu bilgiler bu konuda size çok yardımcı olacak. Konumuzun kahramanı tabii ki anne sütü. Anne sütü, zeka gelişimi konusunda çok önemli. Anne sütünün içerdiği Omega-3 ve DHA, zekanın güçlenmesinde büyük rol oynar. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü verilmeli ve 1 yaşına kadar temel besin olmalıdır.

İki yaşına kadar da bebek her istediğinde emzirmek, bu besin maddesini alabilmesi ideal beslenme planı. 6. aydan sonra temel besin anne sütü ile birlikte ek besinlerle desteklenen bebeğin zeka gelişimi için önemli olan yiyecekler arasında şunları sıralayabiliriz:

Yumurta: DHA ve lesitin içeriğiyle beyin gelişimini etkiler.

Tahıllar: Zengin demir ve çinko desteği sağladığı için çocuk zeka gelişimi için faydalıdır.

Yoğurt: Beyin sağlığı için gerekli olan yağ içeriğini yoğurtta bulabilirsiniz. Sinir sistemini güçlendiren yoğurt, protein ve B vitamini içeriğiyle de beyin için çok önemli.

Balık: Omega-3 yağ asidi, DHA ve EPA gibi yağlar içeren balık, bebek zeka gelişiminin kahramanı.

Beslenmenin zeka gelişimine etkisini ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Düzenli Uyku

Kaliteli uyku, 0-3 yaş çocuk zeka gelişimi için fazlasıyla önem taşıyor. Düzenli uyku periyodlarında çocukların gün içinde öğrendiği bilgi ve becerileri pekiştiren beyin bağlantıları aktif oluyor.

Bunun yanında uyku sırasında harekete geçen büyüme hormonlarından ayrıca bahsetmeliyiz. Bu bakımdan yeterli ve düzenli uyku, bebekler ve çocuklar için bir hayli önem taşıyor.

Düzenli uyku hakkında daha fazla bilgi sizi bekliyor.

Onu Biraz Özgür Bırakın

Ona korumacı bir içgüdüyle yaklaştığınızı tahmin edebiliyoruz, fakat onun zeka gelişimi için keşfetmesi, dokunması ve hissetmesi gerekli. Bunun için bebeğinizi kendi alanında rahat bırakın.

Tehli görmediğiniz şeylere dokunmasına, temas kurmasına, seslere tepki vermesine izin verin. Ayrıca bebeğinizin ev halkı dışında başkalarıyla iletişim kurmasını da sağlayabilirsiniz. 1 yaşından sonra yaşıtlarıyla oynayabilir ve sosyal ortamını oluşturabilir.

Gördüğü her yeni nesne, insan, renk ve hissettiği her yeni şey, onun gelişme sürecine faydalı olacaktır.

Oyunlardan Faydalanın

Bebekler için zeka gelişimi oyunları bu konuda en iyi destekçiniz olabilir. Bu oyunlarla tanıştığında, ilk etapta ona sizin de eşlik etmeniz gerekiyor.

Renkli küpler, yapbozlar, üst üste konan oyuncaklar, hayvan şekilleri ya da geometrik şekiller hem onu eğlendirir hem de zeka gelişimi için yararlı olur. Bunun için onun yaş ve zelerini de dikkate almalısınız.

Bebeğinizle oyun oynarken yalnızca evdeki oyuncaklarla sınırlı kalmayın. Kullanmadığınız kutular, mutfak gereçleri, keskin olmayan ve kırılmayan diğer nesneler birer oyuncak malzemesi olabilir. Yaratıcılığı ona bırakıp güzel bir oyun oluşturabilirsiniz.

Oyun konusunda parmaklar da çok önemli. 6 ay-1 yaş arasında bebeklerin algılarını açık tutmak için parmaklarınızı hareket ettirerek onunla oyunlar oynayabilirsiniz.

Onunla Konuşun

Konuşmaya başladığı dönemde çok heyecanlı olacak ve sürekli sizinle iletişim kurmak isteyecektir. Bu konuşmaları bebeğin zeka gelişimini desteklemek için kullanabilirsiniz. Hem de bu yolla onunla olan iletişiminizi de sağlam temellere dayandırabilirsiniz.

Onun soru sormasına izin verip siz de ona fikir yürüteceği sorular sormalısınız. Bebeğiniz henüz konuşma sürecinde değilse bile siz onunla diyalog kurabilirsiniz.

Örneğin bir yere gidiyorsanız gideceğiniz yeri anlatabilir, banyo vaktini söyleyebilir veya gün içinde yemek yerken onunla iletişim kurabilirsiniz.

Источник: https://ilkadimlarim.com/bebeginizin-zeka-gelisimini-guclendirecek-6-oneri

Bebeklerde Zeka Gelişimi Tavsiyeleri ve İpuçları

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

İntrauterin (rahim içi) dönemde, en hızlı büyüyen organ beyin dokusudur.

Hamileliğin ilk 3 ayında, aksonların bir yarım küreden diğerine çaprazlama geçtikleri beynin iki bölümünü birleştiren nasırsı köprü (corpus callosum) ilk kez belirir; esas oluşumu ise 5. ayda tamamlanır.

Beyin kabuğunun (serebral korteksin) yüzeyi kıvrımlar göstermeye başlar. Son 3 ayda, doğuma kadar olan dönem içinde, beyin kıvrımları ve derin kıvrımlar açıkça belirlenir.

Bilgi! Zamanında doğan bir bebeğin beyni erişkinde bulunan bütün nöronları içerir.

Gebelik döneminde sağlıklı beslenme hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Anne adayının doğru
şekilde beslenmesi ve bazı özel besinleri tüketmesi, bebeğin fiziksel gelişimini olumlu etkiler. Bununla beraber sağlıklı beslenme bebeğin zeka düzeyinin yüksek olması için de gereklidir.

Bebeklerin zeka gelişimi anne karnında başlar.

Özellikle 1 ile 3. gebelik ayları arası dönemde beslenme çok önemlidir. Bebeğin hem fizyolojik hem zeka gelişimi için ihtiyacı olan besin kaynakları; demir, folik asit, iyot, çinko, vitamin B, omega-3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve minerallerdir.

Gebelikte almanız gereken mineral, vitamin değerleri için aşağıdaki linke tıklayarak makalemizi okuyabilirsiniz.

4. Ay Gebelikte Beslenme

Hamilelik dönemi boyunca ne kadar kilo almanız gerektiğini öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz. Makalemize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1. Ay Gebelikte Beslenme

Hamilelik boyunca öğünleriniz 3 ana, 2-3 ara öğün olmalı ve atlanmamalıdır. Eğer sabah kahvaltı saatiniz geç
olursa diğer tüm öğünler de sarkacaktır. Dolayısıyla da akşam yemekleri geç saatlerde yenmek zorunda  kalınacaktır.

Uyumadan en az 4 saat önce ana öğün, uyumadan 2 saat önce ise ara öğün alımınızı kesmeniz gerekmektedir. Bol sıvı tüketimi gebelikte oldukça önemlidir. Bol su içmeye gayret edin.

Tüm bunların yanında, doğal beslenmeden uzaklaştıkça bebeklerin zekası bundan olumsuz etkilenir. Bu dönemde içerisinde katkı maddeleri, zararlı yağlar içeren hazır besinleri tüketmeyin.

Bebeklerde Zeka Gelişimi

Hamilelik döneminde bebeğinizin zeka gelişimini desteklemek için sağlıklı beslendiğinizi ve ihtiyacınız olan tüm vitamin minerali almış olduğunuzu düşünüyorum

Источник: https://www.bebek.com/bebeklerde-zeka-gelisimi/

Çocuğun Sosyal Gelişimi İçin Anne Babalar Öneriler

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

Görüntülenme Sayısı: 2929

6 yaş sonrası dönemi,  çocukların aktif olarak yaşıtları ile zaman geçirdiği, kendi özelliklerini ve sınırlarını tanıdıkları bir dönem olarak kabul edilebilir.

Çocukların bu dönemde kendi özelliklerinin farkına vararak çevresine uyum sağlayıcıyı davranışlar sergilemesi onun topluma yer alabilmesini, kabul gördüğü için kendine güven duymasını sağlayacaktır.

Ancak kendine güven duyan uyumlu bireylerin yetişmesi için anne babalar bazı görevler düşer.

Neler Yapılmalı?

İlkokul döneminde sosyal gelişim dediğimizde “olumlu benlik algısı, kendine güvenmek, sorumluluk” gibi özellikler dikkat çekmektedir. Bu özellikleri çocukla kazandırmak için ev ortamında yapılması gerekenler;

Okula Başlamadan Sorumluluk Verin

İlkokul dönemine kadar çocuklar sürekli bir yetişkin gözetiminde bulunmaktadır. Ancak ilkokulda pek çok sorun ile kendi kendine baş etmesi gereken bir döneme girecektir.

Bu yüzden çocuğunuzu daha ilkokula gelmeden yaşına uygun sorumluluklar vererek, kendine yetebilen bir birey olarak yetiştirmek siz anne-babaları önemli görevlerinde biridir.

Sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmek için önce evde görev paylaşımında bulunarak, tüm aile üyelerinin görevlerini yerine getirmesi konusunda destek verilmelidir. Daha sonra çocuğunuza bir çiçek ya da hayvan alarak onun sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Sakıncalı Bir Durum Olmadıkça Eylemlerine “Hayır” Demeyin

Çocuklar bazen sizin anne-babaların istediğiniz şeyleri yapmak yerine kendi istediklerini yapmak isterler. Böyle durumlarda her zaman “hayır” demek doğru bir yaklaşım değildir. Çocuklar, sakıncalı olmayan durumlarda kendi istediklerini yapma konusunda desteklenmeli, yapabilmesi için yardımcı olunmalıdır.

Bu çocuğunuzun “başarma duygusunu” tatması ve kendine güvenerek okul yaşamında sorunları çözmede motive olmasını sağlayacaktır.

Örneğin meyvesini kendi yıkamak isteyen bir çocuğa,” sen yapamazsın, bırak ben yaparım” demek yerine “tabi ki kendin yapabilirsin, yardıma ihtiyacın olursa buradayım” demek, yaptıktan sonra da “ne güzel yıkadın, beni çok iyi izlemişsin” gibi destekleyici cümleler kurmak çocuğunuzun ilk kez karşılaştığı farklı konularda da girişken ve aktif olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz etrafı batırabilir. Ama sizin onun yapmasını engelleyeceğiniz her beceride ileride çeşitli zorluklarla karşılaşmasına ve özgüven eksikliği oluşmasına zemin hazırlayacaktır.  Olaylar karşısında çocuğunuzun deneyimsiz olması kendine güven duymasını da engelleyebilir.

Bu dönemde çocuklar üretken ve meraklıdır. Yaptıkları şeylerin görülmesi ve desteklenmesi onların kendilerini iyi hissetmesini sağlar. Desteklenmeye ve takdir görmeyen çocuklar değersiz ve yetersiz oldukları duygusuna kapılırlar.

Olumlu Yönlerini Takdir Edin

Çocuklar pek çok davranışı sizleri gözlemleyerek, model alarak öğrenir. Bu yüzden sizden alacağı takdir çocuk için çok önemlidir. Bu takdirler sayesinde kendisinin beğenilen ve beğenilmeyen yönlerini keşfederek kendini değerlendirmeyi öğrenecektir.

Böylece olumlu bir benlik algısı gelişimi desteklenmiş olur. Burada takdir cümleleri kullanılırken dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun yapamadığı şeyler abartılarak yapılmış gibi gösterilmemeli “zeki oğlum, güzel kızım “ gibi genelleyici kelimeler kullanılmamalıdır.

Çünkü sınıfında kendisinin yapamadığı bir problemi başkası çözdüğünde ya da bazı konuları öğrenmede zorluk yaşadığında “ben zeki değilim” gibi zihninde olumsuz yargıların oluşmasına, kendini olduğundan daha farklı göstermeye çalışmasına sebep olabilir.

Bu yüzden kullandığımız takdir cümlelerinin durumları içermesine kişilik özelliklerinin abartılarak ortaya konmamasına dikkat etmek gereklidir.  

Toplumsal Hareketleri Öğretin

Çocuğunuzun bir grup içerisinde sırasını bekleyebiliyor olması, kendisini ve isteklerini kontrol edebilmesi toplumda kabul görmesini sağlayacak bir diğer beceri olacaktır.

Bu yüzden ev ortamında çocuğunuzun her isteğini hemen yapmamak, biraz beklemesi konusunda yönlendirmek gereklidir. Evde ailece oynayacağınız oyunlarda her bir aile üyesinin sırasını beklemesi bu becerinin kazanılabilesi için bir başlangıç olabilir.

Her istediğini olmasını isteyen , sırasını beklemeyen çocuklar oyun gruplarında dışlanmakta, arkadaşları ile ilişkilerinde sorun yaşamaktadır.

Источник: https://okul.com.tr/ilkokul/makaleleri/cocugun-sosyal-gelisimi-icin-anne-babalar-oneriler-69

Çocuğunuzun zeka gelişimi için 10 öneri

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

Pek çok anne baba, çocuklarının zekasını hangi yollarla ve ne kadar geliştirebileceklerini, çocukluk döneminde neler yapılması gerektiğini merak ediyor. Zeka, bireyin doğuştan sahip olduğu, genetik olarak kuşaktan kuşağa geçen ve sinir sisteminin işlevlerini kapsayan; deneyim, öğrenme ve çevre etkisiyle biçimlenen bir bileşim.

Tanımdan da anlaşılacağı gibi zeka söz konusu olduğunda gen ve çevre şartları yüzde ellişer orana sahip. Yani yüzde 50 genetik yapı, yüzde 50 de sizin onu nasıl yetiştireceğiniz ve nasıl ortam sunacağınız çocuğunuzun zeka gelişimindeki belirleyici faktörler. Çocukluk dönemi ise zekanın geliştirilebildiği ve yeteneklerin artırılabildiği çok değerli bir dönem.

Peki ama neler yapılabilir?10 adımda çocuğunuzun zekasını artırabilmenin yolları…

Planlı ve bilinçli hamilelik
Yetişkin olduktan sonra bazı yeteneklerin geliştirilmesi son derece zor oluyor. Çocukluk döneminde bu potansiyelin geliştirilmesinin ilk basamağı ise annenin hamilelik dönemi.

Planlı bir hamilelik kadar, anne adayının hamilelik sürecini bilinçli bir şekilde geçirmesi; psikolojik olarak anneliğe hazır olmasının yanı sıra; sigara, alkol ve madde kullanmaması, psikiyatrik bir rahatsızlığının bulunmaması, eşinden destek görüyor olması çok önemli.

Uyaran zenginliği
Bebekler doğduktan sonraki zeka potansiyelini artırıcı en önemli faktör uyaran zenginliği. Uyaranların fazla olması, bebek beynindeki sinaptik bağlantılarını artırıyor.

Uyaran yönünden zengin bir çevre sunmak ise başta annenin bebekle göz teması kurması, onunla konuşması, oynaması ile gerçekleşiyor.

Gerçekten ilgilenilen bir bebeğin çevreye olan duyarlılığı ve dolasıyla da öğrenme yolları artıyor.

Çocuğunuzu fast-food'dan uzak tutun

Anne sütü
Anne sütünün zekayı artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yapılan çalışmalar anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki ve yetenekli olduklarını, daha iyi gelişim gösterdiklerini ve zeka puanlarının da daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Omegadan zengin beslenme
Çocukluk döneminde ceviz, balık, bakliyat gibi yiyeceklerin zeka üzerinde olumlu etkisi bulunuyor. Çocuk beslenmesinde bunlara yer vermek önemli. Çocukların abur cubur diye tabir edilen bisküvi, gofret, şekerli yiyecekler ve fast-food tarzı beslenmeden uzak durması, sağlıklı ve dengeli beslenmelerine önem verilmesi gerekiyor.

Sosyalleşme olanaklarının artması
Çocuklar, büyükleri modelleyerek ve akran etkileşimi ile öğrenirler. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesi sağlanan çocukların zeka ve dil becerileri daha yüksek oluyor.

Çocuğunuzu parka götürün

Kitap okuma
Bebeklikten itibaren kitap okunan çocukların yine zeka ve dil becerilerinin daha iyi olduğu, daha uzun cümleler kurabildikleri ve kendilerini daha iyi ifade edebildikleri biliniyor. Bu nedenle doğduğu günden itibaren bebeğinize yumuşak, tatlı bir ses tonuyla masallar anlatın, kitap okuyun. Her yaptığınız şeyi ona sözel ifade edin, gözlerinin içine bakıp gülümseyerek onunla konuşun.

Spor ve hareket
Spor ve hareket, beyindeki sinaptik bağlantıların gelişimi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Çocukları küçük yaşlardan itibaren spora yönlendirmek okul dönemindeki zeka puanlarını artırıyor. Serbest hareket etmesine izin verilen örneğin parka götürülen, rahatça oynayabilen çocuklar da gelişim açısından daha iyi ilerleyebiliyor.

Müzik dinlemek de müzik aleti çalmak da zekayı geliştiriyor

Zeka oyunları, bulmacalar
Çocukluktan itibaren hem ince motor faaliyetleri destekleyici hem de hafıza güçlendirici etkinliklere verilen önem büyük fayda sağlıyor. Bebeklik döneminde tahta küpler, yap bozlar, çocukluk döneminde eşleştirme kartları, kitap okuyup sonra çocuğa anlattırma, bilmeceler ve eşleştirme gibi oyunlar çocukların zeka potansiyellerini artırıyor.

Müzik
Hamilelikte müzik gerçekten zekayı artırıyor mu hala tartışıladursun, müzik dinlemenin çocuklar üzerinde hem alıcı dil becerilerinin gelişmesi hem de ritim duygusunun oluşması için önemi büyük. Yine bir müzik aleti çalabilmenin de zeka puanlarını artırıcı etkisi olduğu biliniyor.

Duygusal zekaya da önem vermek
Çok zeki ama topluma adapte olamayan ya da psikolojik açıdan uyumsuz çocuklar yetiştirmemeye de gayret etmek çok önemli.

Zeka önemlidir ama duygusal zeka çok daha değerlidir.

Bu yüzden çocuğunuzun duyarlı, merhametli ve empatik bir birey olarak yetişmesini de tıpkı zekasının yüksek olmasını istediğiniz gibi hatta ondan daha fazla istemeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir:

Hamilelikte bebeğin zekasını etkileyen faktörler neler?
Bu besinler çocuğunuzun okul başarısını yükseltiyor!
Bebeklerde ay ay dil gelişimi
 

VİDEO: Hafızayı güçlendiren besinler

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocugunuzun-zeka-gelisimi-icin-10-oneri

Çocuklarda Zeka Nasıl Geliştirilir ? Çocuklarda Zeka Geliştirmek İçin Neler Yapılabilir ?

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

 1. beyne ait bilgiyi öğrenme, kaydetme, eski bilgilerle ilişkilendirerek yeniden yorumlama, akılda tutma ve geri getirme, akıl yürütme, çağrışım yapma, algılama ve sezebilme gibi işlevleri kapsayan bir kapasitedir.

  Zeka beyne ait bir niteliktir ve onu tanımlarken sonuçlarından yola çıkarak açıklama getirmek kaçınılmaz bir zorunluluk olmaktadır. Zeka, yeni durumlara uyum sağlama, problem çözme ve öğrenme kapasitesidir. Zeka, öğrenmemizi sağlayan en önemli niteliktir.

  İnsanların öğrendikleri bilgilerin miktarında, öğrenme hızında, öğrenebildikleri bilgi türünde ve akılda tutma süresinde gözlenen değişiklik, onların zeka seviyelerindeki ve kısmen zeka biçimlerindeki farklara bağlıdır (Kulaksızoğlu, 2013).

Öğrenmemizi sağlayan zeka, geliştirilebilir bir yapıya sahiptir ve bu gelişim için yaşamımızın ilk yılları çok önemlidir. Fiziksel ve duygusal ihtiaçlarımızın karşılanması aynı zamanda zekamızın gelişmesi için de zemin oluşturur.

Yeme, içme, giyinme, barınma gibi ihtiyaçlarımızın yanında sevilme, sayılma, ait olma, güvende olma ihtiyaları da zeka gelişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Çevre mutlaka bu durumu etkilese de temelde çocukta var olan bir kalıtım vardır. Kalıtım izin verdiği ölçüde zeka geliştirilebilir. Yani insanların belli bir kapasiteleri vardır. Bundan dolayı belli bir aşamaya kadar geliştirilir demek daha doğrudur.

Peki çocuklarda zeka nasıl geliştirilir?

Piaget ve Vygotsky'nin kuramı bu noktada devreye girmektedir. Kuramlar, çocuğun bilişsel gelişimine odaklanmıştır. Piaget'in kuramında çocuklar düşünme ve anlama yollarını fiziksel dünyadaki eylemleri ve bu dünyayla olan etkileşimleri sayesinde geliştirirler.

Vygotsky'nin kuramında ise çocuklar Piaget'in kuramında olduğundan daha sosyal bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Ona göre çocuklar temelde düşünme ve anlama yollarını öncelikle sosyal etkileşimleri yoluyla geliştirirler.

Bilişsel gelişimleri toplum tarafından onlara sağlanan araçlara bağlı olarak gelişir ve zihinleri yaşadıkları kültürel bağlam içerisinde şekillenir (Santrock, 2015).

Piaget ve Vygostsky'nin kuramları dikkate alındığında çocuklarda zekayı geliştirmek için yapılabilecekler:

 • Çocukların yapmakta zorlandığı şeylere annenin, babanın, öğretmenin veya kendisinden daha yetenekli olan çocukların rehberlik etmesi ve önerilerde bulunması
 • Çocuğa bağımsız bir şekilde davranabileceği, yeteneklerini ve becerilerini sergileyebileceği bir alan oluşturulması
 • Çocuklarla sürekli diyalog kurmak, verilen görevleri çözmeleri için konuşmaya davet etmek
 • Çocuklarla etkileşim içinde olmak ve ne yaptıklarını anlamaya çalışmak, anladığımızı onlara göstermek
 • Çocuklarla oyun oynamak ve oyun planı geliştirmek
 • Küçük çocuklarda (5 yaş civarı) yazma becerilerini geliştirmesini sağlamak
 • Çocukların arkadaşlarıyla bolca vakit geçirmesini sağlamak
 • Çocuğa resim göstermek ve sonrasında aklında kalanları ayrıntılı bir şekilde sormak (renk, biçim vs.)
 • 3D oyunlar oynamak ve filmler izlemek
 • Bulmaca çözmek, bilmece oynamak
 • İnsanların davranışlarını incelemek ve empati kurdurmaya çalışmak
 • Spor yapma, dans etme, enstrüman çalma, yüzme gibi faaliyetlere katılmasını sağlamak
 • Doğada bolca vakit geçirerek bitkiler, hayvanlar, doğa olayları gibi kavramları öğrenmesini sağlamak
 • Küçük yaşlardaki çocuklara masal okumak
 • Problem çözmek
 • Akıldan egzersizler yapmak (örneğin, toplama ya da çıkarma işlemini parmak kullanmadan yapmak)
 • Anlattıklarını resme dökmesini sağlamak
 • Bol bol kitap okumalarını sağlamak ve okunulan kitap için çeşitli sorular sormak (Örnek: Tavşan ne zaman gitmiş? Fare nasıl yakalanmış?)
 • Öğrendiklerini arkadaşına anlatmasını sağlamak
 • Gördüğü resimleri canlandırmasını istemek
 • Güzel kokan yerlerde öğrenmesini sağlamak (Koku akılda kalan en önemli uyarıcıdır.)

Bu tür aktiviteler, çocukların sözel, sayısal, sosyal, görsel, kinestetik (bedensel), müziksel, doğacı, kişisel (içsel) zeka türlerinin gelişimi için yapılabilir.

Her bireyde farklı zeka türleri hakimdir. Kiminde görsel zeka daha baskınken kiminde müziksel zeka daha baskındır. Çocuğun baskın olan zeka türünün keşfedilmesi ve buna uygun aktiviteler seçilmesi daha doğru olacaktır. Bunların yanında belli yaşlar belli beceriler daha iyi gelişmektedir.

0-1 yaşlarında çocuğun anadili, 0-2 yaşlarında işitme, görme, tat alma gibi duyuları, 1-4 yaşlarında mantıksal ve matematiksel yetenekleri, 5 yaşına kadar tüm genel zekası, 3-10 yaşlarında müziksel becerileri, 0-10 yaşlarında ise yabancı dili daha iyi gelişmektedir. Belirtilen yeteneklerin ve becerilerin gelişmesi o yaşların kritik noktaları sayılabilir.

Daha sonraki yaşlarda da elbette bu beceriler ve yetenekler gelişebilir ancak bu yaşlarda hızı çok daha fazladır.

Zekanın geliştirilebilir özelliğini incelemek adına bir çok deney yapılmıştır. Kulaksızoğlu (2013) 'e göre son yıllarda yapılan deneyler, beyin kabuğundaki hücrelerin, beynin kullanıldığı ölçüde artacağını, kullanılmadığı ölçüde azalacağını bize göstermektedir.

KAYNAKÇA

Kulaksızoğlu, Adnan. (2013). Ergenlik Psikolojisi. İstanbul : Remzi Kitabevi.

Источник: https://www.guncelpsikoloji.net/cocuk-psikolojisi/cocuklarda-zeka-nasil-gelistirilir-cocuklarda-zeka-gelistirmek-h6469.html

Bebeklerin zeka gelişimini artıracak öneriler

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

Sağlıklı bedensel gelişimlerini sürdüren çocukların zeka gelişimleri de beraberinde geliyor. Ancak anne babalar olarak “daha zeki çocuklarımız olsun” dürtüsüyle bu yönde çaba göstermekten de kendimizi alamıyoruz. Araştırmalar, aslında bunun için ekstra bir çaba sarf etmeye de gerek olmadığını gösteriyor.

Kullanabileceğimiz en önemli araç sevgimiz ve vereceğimiz güven…Onlarla konuşmak, oyun oynamak, şarkı söylemek gibi karşılıklı etkileşim kurmak, çocuklarımızın zeka gelişimi için en önemli katkı oluyor.

Bunun yanı sırası hamilelikten itibaren alacağımız önlemler ve doğru alışkanlıklar konusunda Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, önerilerde bulundu.

Hamilelikte dengeli beslenin

Beynimizde milyonlarca nöron bulunuyor ve zeka gelişimi bu nöronlar arasında yapılan bağlantıların yani sinapsların artması olarak tanımlanıyor. Bu gelişim hamilelik döneminden itibaren başlıyor. Dolayısıyla anne adayının sağlığı bebeğin beyin gelişimini de direkt olarak etkiliyor.

Bu nedenle öncelikle düzenli sağlık kontrollerinin ihmal etmeyin ve sağlıklı beslenmeye önem verin. Folik asit ve omega eksikliği varsa bunlar takviye edin. Bebeğin beyin gelişimini negatif yönde etkilediği için hamilelik ve emzirme boyunca alkol ve sigaradan uzak durun. Sizin salgıladığınız mutluluk hormonunun bebeğinizi de etkileyeceğini unutmayın.

Onunla sohbet edin, birlikte müzik dinleyin ve mümkün olduğunca stresten uzak durun.

Mutlaka emzirin

Araştırmalar anne sütünün zeka gelişimi üzerindeki etkisini gösteriyor. Özellikle okul çağı çocuklarının performansında anne sütü almış olmak önemli bir fark yaratıyor.

Bununla birlikte emzirme anında anneye dokunan ve göz teması kuran bebeğin beynindeki kan akımı ve sinaps denen nöronlar arası bağlantılar artıyor.

Ayrıca emzirme sürecinde annenin bebeğiyle yumuşak bir ses tonuyla konuşması, gülmesi, ona dokunması da öğrenme ve hafızayı da barındıran, genel olarak limbik sistem olarak bilinen yapıyı etkilediği biliniyor.

Yeterli ve kaliteli uyku almasını sağlayın

Bebeklikten itibaren çocukluğun her döneminde yeterli ve kesintisiz uyku, bedensel gelişim kadar beyin gelişimi için de son derece değer taşıyor.

Bu nedenle çocukların kaliteli uyku almalarını sağlamak için gerekli ortamı oluşturmaya özen gösterin.

Ayrıca, tiroit bezinin iyi çalışmaması durumunda zeka geriliği riski doğduğu için, doğumdan hemen sonra bebekten topuk kanı alınarak değerlendirme yapılmasını sağlayın.

0-2 yaş arasında televizyon izlettirmeyin

Beyin gelişiminin yüzde 70-80'ilk bölümü ilk iki yaş döneminde tamamlanıyor. Dolayısıyla özelikle bu dönem gelişimi olumsuz etkileyebilecek uyaranlardan uzak durmak önem taşıyor. Zekayı negatif yönde etkileyen unsurların başında da televizyon geliyor.

Bu nedenle hayatın ilk yıllarında çocukları televizyondan mümkün olduğunca uzak tutun. İki yaşından sonra da günde en fazla bir saat televizyon izlettirin ve bunu birlikte yapın.

Ve çocuğunuzla izlediği şey hakkında konuşarak, sorular sorun ve cevap vermesini sağlayarak etkileşiminizi sürdürün.

Dünyayı dokunarak öğrenmesine izin verin

Çocukların öğrenme süreçlerinde özellikle bir yaşından sonra eller çok önemli bir araç oluyor. Bu dönemde çocuklar dünyayı dokunarak anlamaya çalışıyor. Çocuklar bu yüzden ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürüyor. Ve tüm bu bilgiler beyne aktarılıyor.

Bu nedenle çocuğun güvenliğini tehye atmayacak şekilde, her şeye dokunmasına izin vermek gerekiyor. Aksi şekilde davranmak ise beyin gelişimini ters yönde etkileyebiliyor.

Ayrıca bu dönemde çocukları mümkün olduğunca anlamaya çalışmak ve her şeye 'hayır' dememeye de özen göstermek önem taşıyor.

Sevdiği aktiviteleri yaptırın

Çocuktan gelen uyarılara her zaman kulak vermek gerekiyor. Onun da birey olduğunu ve söz hakkının bulunduğunu unutmayın.

Yedi aylık bebeğinizin bile yemeğini kendi başına yeme çabasını desteklemek için eline kaşık vermeniz, hem özgüvenini, hem de zekasını geliştirmeye yardım edecektir.

Okul çağındaki çocukları da sevdiği spor aktivitelerine yönlendirerek, arkadaşlarıyla ve evde oyun oynayacak zaman için izin vererek gelişimlerine önemli katkı sağlayabilirsiniz. Bu arada onunla göz teması kuracak ve karşılıklı etkileşim sağlayacak her türlü fırsatı değerlendirin.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/bebeklerin_zeka_gelisimini_artiracak_oneriler.html

Çocuğunuzun zeka gelişimini nasıl desteklersiniz?

Çocuklarda zeka gelişimi için anne babalara öneriler..

 Uzman Doktor Aydan Angay, kalıtımın zeka gelişiminde oynadığı role dikkat çekiyor.

Bebeklikte evlat edinilen çocukların zekaları incelendiğinde, öz anne babalarının zeka puanlarına benzerlik göstermesi bunun en büyük kanıtı.

İletişim yetenekleri, matematiksel yetenek, hafıza ve mantıklı düşünme gibi yetenekleri ifade eden zeka, kalıtımla aktarılıyor ve büyüdükçe, çevre etkisi ve deneyim ile şekilleniyor.

Zeka gelişimi anne karnında başlar

Gebeliğin ilk 3 ayında çocuğun beyin hücreleri oluşmaya başlar.

Beyin hücrelerinin diğer hücrelerden çok daha hızlı çoğaldığını ve doğumdan sonraki ilk yıl boyunca da gelişmeye devam ettiğini söyleyen Dr.

Angay:  “Tüm bu hücreler çocuğun yaşamı boyunca kullanacağı zekanın temelini oluşturacağından anne adaylarının hamilelik süresince kendilerine çok dikkat etmesi ve iyi bakması oldukça önemlidir.”

5 yaşına kadar şekilleniyor

Çocukların zihinsel gelişimi 5 yaşına kadar şekillenir. Zekanın yaklaşık yüzde 80’i bu yaşa kadar oluşur. Çocuğu tüm hayatı boyunca etkileyecek zihinsel-anatomik yapılar, beceriler ve sosyal özellikler bu sayede gelişir. Bu nedenle çocuğun zeka gelişimi için en önemli dönemler okul öncesi yıllarıdır. Bu yıllarda çocuğun kişilik gelişimin temeli de atılmış olur.

En önemli etken genetik miras

Çocuklarda zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenin genetik faktör olduğuna dikkat çeken Central Hospital’dan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Aydan Angay, “Anne-babanın genleri ve kalıtımı belirleyen tüm özellikleri rastlantısal olarak çocuğa geçer. Ancak zekanın kalıtım kadar çevre ile de önemli bir ilgisi vardır.

Kişilik yapısı, sosyo- psikolojik çevre, dil yeteneği, güdüler, gebelik koşulları, çocukla kurulan duygusal etkileşim ve beslenme gibi durumlar da zeka gelişimini büyük oranda etkiler.  Tek yumurta ikizleri birbirlerinden ne kadar farklı çevrelerde yetişirlerse aralarındaki zeka farkı da o kadar fazla olmaktadır.

Beynin hızlı büyümesi ve toksinlere en duyarlı olunan dönem anne karnındaki süreçtir. Zeka gelişimi için genetik potansiyelin uygun olması, çocuğa yoğun uyaran verilmesi ve beslenme düzeni arasında çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Aile ile zihinsel gelişme arasında da birebir etkilenme vardır.

Eğitim seviyesi yüksek ailelerin çocuklarının, aynı zeka seviyesine sahip düşük eğitimli ailelerin çocuklarından daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.” diyor.

Zeka ve Başarı

Üstün zekalı bir bireyin toplumda başarılı olacağı varsayılsa da, dış etkenler ve hayat şartlarındaki değişikliklerle bu süreç değişebilir. Toplumu oluşturan kişilerin ancak yüzde 2’lik bir bölümü 130 ve üstünde IQ derecesine sahiptir.

Gebelik aşırı stresli geçtiyse çocuk etkilenebilir

Anne adayının hamilelik dönemindeki duygusal durumu da bebeğin zekasını etkileyebilir. Gebeliğini aşırı kaygılı, korkulu, öfkeli, mutsuz ve stresli geçiren anne adaylarının çocukları ileriki dönemlerinde aşırı hassas olabilir.

Yoğun yaşanan duygular, bazı kimyasal maddelerin vücuda yayılarak anne karnındaki bebeğin dolaşım sistemine geçmesine sebep olabilir. Bunun sonucunda da bebeğin beyin işlevleri önemli derecede etkilenebilir.

Yapılan araştırmalarda depresyona eğilimi olan annelerin çocuklarında az da olsa farklı beyin faaliyetleri olduğu gözlemlenmiştir. Bu çocukların yetişkin olduklarında depresyona yakalanma oranları da daha yüksektir.

Zeka geni anneden mi geliyor yoksa babadan mı?

Zeka geninin çocuğa anneden mi yoksa babadan mı geçtiği sorusuna da açıklık getiren Central Hospital’dan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Aydan Angay, “Çocuğa zeka geninin anne ya da babadan geçip geçmediği ise en çok merak edilen ve tartışılan konulardan biridir.

Zeka kapasitesi tamamen genetik yapı ile alakalıdır ancak zekanın anne veya babadan geçtiğini saptamak genel olarak mümkün değildir. Sağlıklı DNA yapısına sahip bireylerin çocuklarının zekası da buna bağlı olarak iyi olmaktadır.

Üstün zekalı kişiler ise genellikle toplum tarafından utangaç ve uyumsuz olarak algılanır. Ancak yapılan birçok araştırma üstün zekaya sahip olanların birçok normal insandan çok daha iyi iş yapabilen, uyumlu ve sevilen kişiler olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca hamilelik öncesinde ve sürecinde sağlıklı ve iyi beslenmek zeka gelişimi ile doğru orantılıdır.” dedi.

Haftada 1 defa mutlaka balık yenmeli

Hamilelik süresince süt, yumurta ve tavuk gibi protein yönünden zengin besinler düzenli olarak alınmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketilmeli ve haftada 1 defa mutlaka balık yenmelidir. Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, folik asitleri, kalsiyum ve fosfor bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimi için oldukça önemlidir.

Anne sütü şart!

Çocuğun zeka gelişiminde anne sütünün önemine de değinen Dr. Aydan Angay, “Demir eksikliği sebebiyle oluşan kansızlık da çocuğun zeka gelişimini önleyebilir. Bu sebeple mevsim yeşillikleri, fasulye, fındık, pekmez benzeri yiyeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Ayrıca doğum sonrası çocuğu anne sütüyle beslemek de bebeğin zeka gelişimini üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur. Zeka kapsamlı bir kavram olduğundan anne-babadan geçen genler ve beslenme düzeni haricinde çocuğa yeterli sevgi ve bakım ortamı da sağlanmalıdır.

Anne ve babanın çocuğa olan bağlılığı da zeka gelişimini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilen faktörlerden biridir.” diyor.

Çocuğun zekasını geliştirmek için…

Özetleyecek olursak, çocukların zeka gelişimini desteklemek için:

 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye
 • Çocuğun oyun oynamasını teşvik etmeye
 • Düzenli egzersize özen göstermek gerekiyor.

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/cocuk/haber/1031769-cocugunuzun-zeka-gelisimini-nasil-desteklersiniz

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.