Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Çocuklarda Lenf Bezi Şişliklerine Dikkat!

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Çocuklarda Lenf Bezi Şişliklerine Dikkat! – //www.sagliklimiyim.com/cocuklarda-lenf-bezi-sisliklerine-dikkat///www.sagliklimiyim.com/wp-content/uploads/2018/01/th-3-4.jpg

Lösemiler ve beyin tümörlerinden sonra en sık görülen çocukluk çağı kanseri olan lenfomalar, boyunda, koltuk altında, kasıktaki lenf bezesinde görülen ağrısız şişliklerle kendini belli ediyor.

Lenfomaların başarıyla tedavi edilmesi için çocuklarında hastalığın belirtilerini fark eden ebeveynlerin vakit kaybetmeden çocuk onkoloji uzmanına başvurmaları büyük önem taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Onkolojisi Bölümü’nden Doç. Dr.

Ahmet Demir, çocuklarda lenfomaların belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Lenfoma, lenf bezlerinden köken alan kanser grubudur ve tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık %20’sini oluşturur. Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma adı altında iki gruba ayrılır.

Hastalığın kesin nedeni bilinmese de pestisitler, kemoterati ilaçları, radyasyon, doğumsal ya da sonradan kazanılmış bağışıklık sistemi hastalıkları, öpücük hastalığı olarak da bilinen EBV enfeksiyonu ve organ nakli yapılmış olması riski artırmaktadır.

Çenede şişlik, azı dişlerde dökülme ve 5 günden uzun süren ateş varsa dikkat!

Lenfomaların en sık görüldüğü yaş grubu 5-10 yaş arasıdır. Çocuklarda lenfoma belirtileri; hastalığın tipine yaygınlığına ve vücutta kaynaklandığı bölgeye göre değişkenlik gösterir.  En önemli belirtilerden biri çenede şişlikle birlikte azı dişlerde dökülme olmasıdır.

Çenedeki şişlik, enfeksiyona bağlı değilse, antibiyotik kullanımına rağmen devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Baş boyun bölgesinde en önemli belirti, lenf bezleri ve bademcikler gölgesinde ortaya çıkan lenf dokusu büyümeleridir. Ateş ve kilo kaybı diğer önemli belirtilerdir.

Ateş, birçok çocukluk çağı hastalığının en sık görülen belirtisidir.  Ancak ateşin 5 günden uzun sürmesi, eşlik eden karaciğer, dalak ve lenf bezi büyümesi olması durumunda lenfoma riski akılda tutulmalı ve hastalar bu açıdan değerlendirilmelidir.

Kronik öksürük, nefes darlığı, boyun damarlarında genişleme de lenfoma açısından diğer uyarıcı belirtilerdir. Bunların yanı sıra karın ağrısı, karında şişlik, bulantı, kusma, kanlı dışkı ve bağırsak düğümlenmesi lenfomaya bağlı olabilir.

Özellikle 7 yaş üzerindeki çocuklarda iç içe geçerek ortaya çıkan bağırsak tıkanıklığının en sık nedeni lenfomalardır. Bahsedilen belirtiler birçok çocukluk çağı hastalıklarında da görülebilir. Belirtilerin devamlı ve giderek artar nitelikte olması durumunda mutlaka lenfoma açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Hodgkin lenfomanın tanısında iğneli biyopsi kullanılmıyor

Tanı koymak için hastanın şikayetleri ve hastalığın öyküsü dinlendikten sonra ayrıntılı bir muayene yapılmaktadır. Hodgkin dışı lenfomalarda kesin tanı biyopsi materyalinin patolojik olarak incelenmesiyle konulur.

Akciğer zarlarında veya karın boşluğunda sıvı varsa buradan alınan örnek sıvının özel boyamalarla hazırlanan yaymanın incelenmesiyle de tanı konulabilir. Ciltte tutulum varsa lenfoma tanısını cilt biyopsisiyle koymak mümkündür.

Hodgkin lenfomada ise tanı, bir lenf nodunun bütün olarak çıkarılarak patolojik inceleme yapılmasıyla konulmaktadır. Hodgkin lenfoma tanısında iğne biyopsilerinin yeri yoktur.

Tedavide başarının yolu erken teşhisten geçiyor

Lenfomalar, çoklu ilaçlardan oluşan kombine kemoterapiyle tedavi edilmektedir. Cerrahi tedavi seçenekleri sadece tanı sürecinde ve sonrasında ortaya çıkan komplikasyonların giderilmesinde kullanılmaktadır. Kemoterapi başta bulantı, kusma, saçlarda geçici dökülme ve kemik iliğinin baskılanması gibi birçok yan etkiye neden olabilmektedir.

Kemik iliği baskılanmasına bağlı olarak kansızlığın ortaya çıkması durumunda hasta yakından takip edilmeli ve gerekirse kan nakli yapılmalıdır. Kemik iliği baskılanmasının bir diğer sonucu da kanda pıhtılaşmaya neden olan trombositlerin sayısının azalmasıdır. Bunun sonucunda tedavi sürecinde burun kanaması, diş etlerinde kanama, ciltte toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı noktalar görülebilir.

Bu durumda kan sayımı yapılarak trombositler kontrol edilmeli düşükse, damardan trombosit desteği sağlanmalıdır. Kemik iliğinde üretilen bir diğer hücre ise lökositlerdir. Lökositler vücudun mikroplara karşı savaşmasında rol almaktadır.  Dolayısıyla bu hücrelerin sayının düşmesi sonucu vücut, mikroplara karşı açık hale gelmektedir.

Tedavi sürecinde lenfomalı bir hastada 38 derece ve üzerinde ateş olduğunda derhal doktoru ile iletişime geçilmelidir. Ateş olduğunda olası enfeksiyonun yaygın hale gelmeden müdahale edilmesi için en geç yarım saat içinde hastanede olmak çok önemlidir. Lenfoma tedavisi, alt yapısı yeterli merkezlerde ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.

Tedavi başarısının hastalığın evresine göre değiştiği dikkate alınarak, çocukta lenfomaya işaret eden belirtiler olması durumunda vakit kaybetmeden çocuk onkoloğuna başvurulmalıdır.

Çocuklarda Lenf Bezi Şişliklerine Dikkat!//www.sagliklimiyim.com/cocuklarda-lenf-bezi-sisliklerine-dikkat/

Sagliklimiyim.Com

“,”author”:null,”date_published”:null,”lead_image_url”:null,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”//sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/01/cocuklarda-lenf-bezi-sisliklerine-dikkat.html”,”domain”:”sagliklimiyimcom.blogspot.com”,”excerpt”:”Sagliklimiyim.Com Ne Kadar Saglikliyim”,”word_count”:586,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: //sagliklimiyimcom.blogspot.com/2018/01/cocuklarda-lenf-bezi-sisliklerine-dikkat.html

Kulak Arkasında Şişlik (Beze): Ciddi Durumun Habercisi Olabilir — Multi Yaşam

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Lenf düğümleri, bağışıklık sistemini harekete geçiren yeni dokular gibi, vücuttaki değişimlere karşı hassastır. Aşağıdakiler kulak arkasında bezenin en yaygın nedenleridir.

1)  Enfeksiyonlar

Lenf düğümlerini şişiren enfeksiyonlar, bakteriyel, virüssel veya mantar kaynaklı olabilir. Vücuda bir enfeksiyon girdiğinde, hücreler bununla savaşmak için antikor üretir. Enfeksiyonlar lenf düğümlerinin antikor üretmesine neden olup şişmesine sebebiyet verirler.

Lenf düğümleri antikor ürettikleri gibi, şişerler. Eğer kulak arkasındaki lenf düğümleri şişkinse, bu kulakta, gözlerde veya kafa derisinde bir enfeksiyon olduğu anlamına gelebilir. Bu bir alerjik reaksiyon göstergesi de olabilir.

Kulak arkasında şişkinliğe neden olan bazı enfeksiyon türleri şunlardır:

Mantar Enfeksiyonu:

  • Mantar enfeksiyonu, vücutta kendilerine karşı antikor üretildiği için kulak arkasında bezelenmeye sebep olabilir. Eğer enfeksiyon cilde zarar veriyorsa, kafa derisinde kaşıntıya ve saç kaybına neden olabilir.

Ağız İçinde Bakteri: Bademciklerde oraya çıkan enfeksiyon da vücuttaki antikor üretiminden dolayı kulak arkasında bezelenmeye neden olur. Ağızdaki yaralar veya diş eti iltihabı da lenf düğümlerinin şişmesine neden olur.

Mononükleoz: Mononükleoz, veya mono, enfeksiyon oluşumdan dolayı lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Kan testi yaptırmak rahatsızlık sebebinin bu olup olmadığını gösterebilir. Mono belirtileri griple benzerlik gösterir, bunlara bir kaç gün boyunca süren aşırı yorgunluk eşlik edebilir.

2)  Yaralanma

Boyunda yaralanma vücut yarayı iyileştirmeye çalıştığı için lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Isırıklar ve kesikler bu ihtimali arttırır, çünkü vücut yaranın enfeksiyon kapmasına karşı savaşıyor olabilir. Eller, ayaklar ve genital bölgeler gibi hassas yerlerdeki yaralar da önlem tedbirleri nedeniyle lenf bezeleri oluşmasına neden olabilir.

3)  Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Haşimato hastalığı, deri veremi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları da lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilir. Bu bağışıklık sisteminin hastalıktan zarar görmesinden dolayı meydana gelir.

4)  Kulak Arkasında Şişlik Kanser

Bazı kanser türleri lenf düğümlerinin büyümesine sebep olabilir. Bu, lenfoma veya kan kanseri gibi hastalıklı hücrelerin vücutta dolaşmasına neden olan kanserlerin yaygın bir belirtisidir. Eğer kulak arkasında beze oluşmuşsa bu bölgede oluşan bir tümörden dolayı vücudun alarm durumuna geçtiğinin işareti olabilir.

Kulak arkasında bezenin tedavisi rahatsızlığınızı ve bu hastalığa eşlik eden diğer belirtileri gidermeyi hedefler. Evde tedavi genelde yeterli rahatlama sağlar, fakat eğer evde tedavi bir etki göstermezse doktorunuza başvurmanız gerekir.

Evde Tedavi
Çoğu zaman, evde tedavi kulak arkasında bezeyi iyileştirmeye yeterli olur. Sıcak kompres uygulamak sizi rahatlatabilir, fakat deriyi yakmamak için aşırı sıcak olmamasına dikkat edin.

Eğer boğazda enfeksiyon veya sinüslerde iltihaplanma varsa tavuk suyu ve çay gibi sıcak içecekler rahatlamanıza yardımcı olabilir. Vücudunuz enfeksiyonla savaşırken lenf düğümlerinin bir kaç gün şiş kalması normaldir.

Tıbbi Tedavi
Enfeksiyon vücuttan atılınca lenf düğümleri eski boyutuna dönecektir. Eğer çok uzun zaman alıyorsa ve diğer belirtiler rahatsızlık veriyorsa enfeksiyona karşı antibiyotik almak için doktora başvurmanız gerekir.

Doktorunuz ne tür enfeksiyon kaptığınızı ve ona uygun tedaviyi belirleyebilmek için bir takım testler yapacaktır. Lenf düğümlerinde şişkinliğe neden olan tümör veya diğer ciddi problemlerin varlığının belirlenmesi için X-ray veya tomografi çektirilmesi gerekebilir.

Kulak arkasındaki lenf düğümleri özellikle kanserli hücrelere duyarlıdır, eğer düzensiz bir eğilimdelerse acil tıbbi müdahale gereklidir.

Şu Durumlarda Hemen Doktora Görünün

Kulak Arkasında Sertlik

Eğer kulak arkasındaki beze haftalardır şişkinse, garip hissettiriyorsa, hassaslaşmış veya kızarmışsa, sertleşmiş ve sabitlerse, sorunun ne olduğunu anlamak için doktora görünmeniz gerekir.

Eğer geceleri terliyorsanız, ateşleniyorsanız veya gereksiz kilo kaybı yaşıyorsanız hemen doktora görünün. Bu kulak arkasını etkileyen çok daha ciddi bir problemin habercisi olabilir. Boyunda veya köprücük kemiği etrafında şişkinlik olup olmadığını kontrol edin.

Bu vücudun daha hassas yerlerini tehdit eden bir enfeksiyonun işareti olabilir.

Источник: //multiyasam.com/kulak-arkasinda-beze-sislik-nedenleri-ve-tedavisi/

Lenf Bezi Nedir?

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Lenf bezi nedir, lenf bezi ifadesini duymayan yoktur.

Kulakların altında, boynun iki tarafında, koltuk altlarında ve çene altında bulunan ve büyüdüklerinde fark edilen lenf bezleri, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır.

Bu bezelerin şişmesi, çoğunlukla bölgesel bir enfeksiyona işaret eder. Bu da şu demektir; lenf bezlerinin içindeki lenfosit ve antikor denilen  savaşçı hücrelerin sayısı artmıştır.

1cm. çapındaki lenf bezleri normal kabul edilirken, bundan daha büyük olanları mutlaka takip edilmelidir.

Lenf bezleri, boyun bölgesinde çene altında, kulakların ön ve arkasında, boynun orta hatlarında ve yan kısımlarında, boyun bölgesindeki en büyük kasın üstünde, ortasında ve altında gruplaşırlar.

Vücudun baş ve boyun bölgesinde vücuda zarar verme olasılığı bulunan herhangi bir olay gerçekleştiğinde bu bezeler de büyür.

Kanser türleri de lenf yollarıyla yayılmaya çalışır ve boyun bezlerine takılırlar. Her büyüyen lenf bezi endişeye yol açmamalıdır. Küçük çocuklarda çoğunlukla enfeksiyonlar sebebiyle lenf bezlerinde büyüme meydana gelir. Dişlerde apse ve iltihap geliştiğinde de çene altı bölgede şişen bezeler ve bademcik iltihabına bağlı olarak büyüyen bezeler bir müddet sonra kendiliklerinden kaybolurlar.

 • Eğer yaşınız 40’ın üzerindeyse, enfeksiyonların yanı sıra kanser faktörü de akla gelmeli ve buna bağlı da araştırma yapılmalıdır.
 • Lenf bezlerinin enfeksiyon kaynaklı mı yoksa kanser kaynaklı mı şiştiğini anlayabilmek ve ikisini ayırt edebilmek mümkün müdür bir de bu tarafına bakalım.
 • Enfeksiyon kaynaklı şişen lenf bezlerinde çoğunlukla ağrı hissedilir, son zamanlarda ortaya çıkmıştır, üst deride kızarıklık görülebilir, enfeksiyona sebep olan geniz eti, bademcik, sinüzit gibi kaynaklar gözle görülebilir, muayenede ele gelen kitle yumuşaktır.

Kanser kaynaklı olan lenf bezlerinde ise hasta çoğunlukla 40 yaş üzerindedir, lenf bezlerindeki şişlik haftalar hatta aylardır mevcuttur, ağrı hissi yoktur, kitle serttir, muayenede birbirine yapışıkmış gibi hissettiren ve lastik kıvamında birden çok beze ele gelir, genellikle kulak altı hizasındadır. Hastanın sigara ve alkol tüketimi de önemli bir etkendir.

KBB uzmanı hekim böyle bir şişlik durumunda detaylı bir muayene ve tetkik yapar. Eğer enfeksiyon varsa ilaç tedavisi uygulanır ve hasta yakından takip edilir. Hekim lüzum görürse kan testi ve radyolojik tetkik de ister.

Eğer tümörden şüpheleniliyorsa, ilgili bölgeler ayrıntılı şekilde muayene edilir. Baş ve boyun bölgesinin radyolojik tetkikleri istenir ve biyopsi alınır. Hatta kitlenin üzerinden de ince iğne ile biyopsi yapılabilir.

Tetkikler neticesinde ya cerrahi müdahale uygulanır yahut da diğer tedavi yöntemleri uygulanır.

Boyunda oluşan şişlikler doğumsal oluşumlar da olabilmektedir. Bu şişlikleri çocuk küçükken fark edilebildiği gibi, bazen ilerleyen yaşlara kadar fark edilmeyedebilirler. Vücutta enfeksiyon geliştiğinde şişerek ortaya çıkabilirler.

Bu şişlikler ciltte akıntıya da sebep olabilirler. Bunlar için lenf düğümü yani beze demek doğru değildir. Bu oluşumlar kitledirler. Yerleri ise genellikle boynun orta hattıdır. Tedavi şekilleri ise çoğunlukla cerrahi müdahaledir.

Lenf Bezi Nerededir?

Lenf bezlerini tüm vücuda yayılan kümeler olarak da ifade edebiliriz. Lenf bezlerinin vazifesi vücuttaki lenf sıvısını süzmek ve lenf damarlarının arınmasını sağlamaktır. Lenf bezleri aynı zamanda bir uyarıcı gibi çalışırlar. Herhangi bir hastalık durumunda iltihaplanıp şişerek hastalığı haber verirler.

Tüm vücuda yayılan ve boyutları toplu iğne başından, fasulye tanesi büyüklüğüne kadar erişen lenf bezleri, yoğun olarak vücudun boyun ve çene altı bölgesinde, timüs bezinde, damak ve bademciklerde, koltukaltlarında, ince bağırsaklarda, kasık bölgesinde, dalakta, diz arkasında ve göğüs boşluğunda kümelenmiştir. Bu sayılan bölgelerdeki lenf bezlerinin farkı vazifeleri vardır ve vücudun çalışmasını düzenlerler.

Lenf Bezi Ağrısı

İmmün sistemin önemli bir parçası olan lenf bezleri, şişene kadar asla hissedilmez ve ele gelmezler. Hekimler lenf bezi ağrısının dikkate alınması gerektiğini ve asla ihmal edilmeden bir hekime görünmeyi gerektirdiklerini belirtiyor. Lenf bezleri vücudun bir nevi savunma askerleridir.

Vücuda giren mikroplar ve sebep olabilecekleri hastalıklara karşı enzim üretirler. Lenf bezleri vücudun her tarafını saran bir ağ gibidirler. Ense arkasında, kulakların arkasında ve akciğerlerin civarında bulunan lenf bezleri hayati önem taşırlar.

Zira hayati organların etrafını sarmış durumdadırlar.

Lenf bezi ağrısı pek çok insanda görülebilir. Kimilerinde çok sık görülürken, kimilerinde de ender olarak ortaya çıkar. Lenf bezi ağrısı enfeksiyon sonucu da kanser sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir.

Lenf bezi ağrısı yaşayan bir kişi, bir uzmana başvurduğunda tetkik yapılır ve şişliğin boyutu hesaplanır.

Tetkikler neticesinde alyuvar sayısı ve lenflerde bulunan hücre sayısı artışında normal olmayan bir durum gözlenirse, kişinin ameliyata alınması gerekebilir.

Şişlik eğer kötü huylu bir tümör sebebiyle oluşmuşsa hastaya kemoterapi verilir. Bunun dışındaki durumlarda ise basit yahut geniş kapsamlı ilaç tedavisi yapılır.

Lenf bezi şişmesi, kişilerde çoğunlukla bir endişe ve korku yaratır. Lenf bezleri basit bir enfeksiyona bağlı olarak şişebileceği gibi, lösemi yahut çeşitli tümörler yüzünden de şişebilir

Lenf bezleri ağırlıklı olarak bakteriyel enfeksiyonlarda, ağız ve özellikle diş enfeksiyonlarında, ateşle seyreden viral enfeksiyonlarda, deri enfeksiyonlarında, kulak enfeksiyonlarında, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, cilt ve göğüs gibi bazı kanser türlerinde, HIV ve benzeri bağışıklık sistemi hastalıklarında, aşıların yahut bazı ilaçların yan etkisi olarak, testis kanseri gibi durumlarda, lenfoma ve melanoma gibi kanser türlerinde şişer.

Peki lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir bir de bu kısma bakalım.

Lenf bezleri eğer enfeksiyon kaynaklı olarak şişmişse, virüs ve bakterilerle mücadele etmek gerekir ki şişlik de ortadan kalksın.

Bakteri ve virüsler kontrol altına alındığı zaman lenf bezi şişliği de  kontrol altına alınmış olur. Hekim enfeksiyon ve ağrıyı ortadan kaldırabilmek için aspirin ve ağrı kesici tavsiye edebilir.

Bu süreçte yeterli sıvı tüketimi, istirahat ve vitamin alımı da iyileşme sürecine katkı sağlar.

Lenf bezlerindeki şişme kanser yahut iyi huylu tümörlere bağlı olarak gelişmişse kanserin tedavi edilmesi ve tümörün alınması gerekecektir. Aksi takdirde lenf bezlerindeki şişlik ortadan kalkmaz. Lenf bezi şişmesini engellemek adına kemoterapi de fayda sağlar.

 • Böyle bir durumda tedavinin şekli ve seyrini hekim belirleyecektir. Lenf bezi eğer vücuda yabancı bir maddenin girmesi sebebiyle şiştiyse, bu yabancı maddelerin alınması gerekir.
 • Lenf bezi şiştiğinde, bölgedeki dokularda yırtılma olabileceğinden son derece ciddi neticeler de gelişebilir. Böyle bir durumda şişen lenf bezlerindeki sıvının boşaltılması gerekir.
 • Lenf bezlerindeki şişlikler bazı bitkisel tedavilerle de giderilebilir. Karabaş otu, ısırgan otu, kekik otu, papatya, biberiye, nane, söğüt, oğul otu, kurt pençesi ve aynısefa bitkileri eşit ölçülerde karıştırılarak çay gibi demlenir ve günde 1-2 fincan içilir.
 • Bunların dışında arı sütü, bal, andız pekmezi, keçi boynuzu pekmezi ve kara üzüm tüketimi de lenf bezi şişmesine karşı oldukça faydalı doğal tedavilerdir.

Источник: //bilgifili.com/lenf-bezi-nedir/

Çocuklarda lenf bezi şişliklerine dikkat

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Doç. Dr. Ahmet Demir, çocuklarda lenfomaların belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Lösemiler ve beyin tümörlerinden sonra en sık görülen çocukluk çağı kanseri olan lenfomalar, boyunda, koltuk altında, kasıktaki lenf bezesinde görülen ağrısız şişliklerle kendini belli ediyor. Lenfomaların başarıyla tedavi edilmesi için çocuklarında hastalığın belirtilerini fark eden ebeveynlerin vakit kaybetmeden çocuk onkoloji uzmanına başvurmaları büyük önem taşıyor. 

Lenfoma, lenf bezlerinden köken alan kanser grubudur ve tüm çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık %20’sini oluşturur. Hodgkin lenfoma ve Hodgkin dışı lenfoma adı altında iki gruba ayrılır.

Hastalığın kesin nedeni bilinmese de pestisitler, kemoterati ilaçları, radyasyon, doğumsal ya da sonradan kazanılmış bağışıklık sistemi hastalıkları, öpücük hastalığı olarak da bilinen EBV enfeksiyonu ve organ nakli yapılmış olması riski artırmaktadır.

Çenede şişlik, azı dişlerde dökülme ve 5 günden uzun süren ateş varsa dikkat!
Lenfomaların en sık görüldüğü yaş grubu 5-10 yaş arasıdır.

Çocuklarda lenfoma belirtileri; hastalığın tipine yaygınlığına ve vücutta kaynaklandığı bölgeye göre değişkenlik gösterir. En önemli belirtilerden biri çenede şişlikle birlikte azı dişlerde dökülme olmasıdır.

Çenedeki şişlik, enfeksiyona bağlı değilse, antibiyotik kullanımına rağmen devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Baş boyun bölgesinde en önemli belirti, lenf bezleri ve bademcikler gölgesinde ortaya çıkan lenf dokusu büyümeleridir. Ateş ve kilo kaybı diğer önemli belirtilerdir.

Ateş, birçok çocukluk çağı hastalığının en sık görülen belirtisidir.

Ancak ateşin 5 günden uzun sürmesi, eşlik eden karaciğer, dalak ve lenf bezi büyümesi olması durumunda lenfoma riski akılda tutulmalı ve hastalar bu açıdan değerlendirilmelidir.

Kronik öksürük, nefes darlığı, boyun damarlarında genişleme de lenfoma açısından diğer uyarıcı belirtilerdir. Bunların yanı sıra karın ağrısı, karında şişlik, bulantı, kusma, kanlı dışkı ve bağırsak düğümlenmesi lenfomaya bağlı olabilir.

Özellikle 7 yaş üzerindeki çocuklarda iç içe geçerek ortaya çıkan bağırsak tıkanıklığının en sık nedeni lenfomalardır. Bahsedilen belirtiler birçok çocukluk çağı hastalıklarında da görülebilir.

Belirtilerin devamlı ve giderek artar nitelikte olması durumunda mutlaka lenfoma açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. 

Şişmiş Lenf Bezleri İçin Ne Yapabilirsiniz?

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Şişmiş lenf bezleri oldukça yaygın görülür. Eğer bu durumu yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey sakin olmaktır. Yaşanan şişlik durumlarının %80’inde sebep genellikle basit bir enfeksiyon olabilmektedir. Hatta bazen vücudunuz sadece biraz zayıf hissedebilir, bu da doku sıvısı (lenf) üretilmesine ve böyle bir reaksiyon oluşmasına sebep olabilmektedir.

Eğer lenf bezlerinizde şişkinlik problemi yaşıyorsanız yapmanız gereken en önemli iki şey; sakin olmak ve doktorunuzla görüşmek üzere bir randevu almaktır.

Lenf bezlerinin şişmesi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Bu makalede, lenf bezlerinin şişmesinin nedenlerini ve semptomlarını açıklayacağız.

1. Lenf Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

Lenfatik (lenf) sisteminizi, tıpkı damarlarınız gibi vücudunuzun tamamında çalışma gösteren karmaşık bir ağ olarak düşünün. Bu ağ, lenfositlerden oluşmaktadırlar ve vücudunuz ile bağışıklık sisteminizi korumakla görevlidirler.

Bunun anlamı ise toksin, hastalığa yol açan maddeler, mikroplar ve diğer tüm zararlı maddelerden kurtulmaktır.

Lenf bezleri, fasulye şeklinde olan organlarımızdır ve boyun, köprücük kemiği, koltuk altı, iç organlar ve kasıklarımıza dağılmış olarak bulunmaktadırlar. Genellikle ölçüleri bir santimetre olur ve eğer herhangi bir şişkinlik problemi yaşamıyorsak, çoğunlukla orada olduklarını dahi hissetmeyiz.

2. Lenf Bezleri Neden Şişerler?

Ağır bir grip geçirdikten sonra, boynunuzun bir tarafında şişmiş bir lenf bezi farkedebilirsiniz. Bu lenf bezlerinin şişmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Veya duşta iken, koltuk altınızda küçük bir yumru elinize gelebilir.

Her iki durumda da yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve bu durumun oldukça yaygın görülen bir durum olduğunun farkında olmaktır. Sonrasında ise panik yapmayı gerektirecek bir durum olmasa da, doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Bu 6 Doğal Tarifle Lenfatik Sisteminizi Temizleyin

Şimdi, lenf bezlerinizin şişmesine sebep oluşturabilecek durumlara birlikte göz atalım:

 • Vücudunuzun doğal savunmasını veyabağışıklık sisteminizi zayıflatacak bir soğuk algınlığı veya grip durumu geçirmiş olmanız.
 • İnanmakta zorlanabilirsiniz belki; ama bir diş enfeksiyonu da boynunuzdaki lenf bezlerinden birinin şişmesine sebep olabilir. Dolayısı ile ağız hijyeninize özen göstermelisiniz.
 • Eğer ciddi bir kulak enfeksiyonu yaşıyorsanız, bu durum lenf bezlerinizin şişmesine sebep olabilir.
 • Ağız ülseri göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer enfeksiyon çeşididir.
 • Tüberküloz ve bademcik iltihabı, şişmiş lenf bezleri sorununa sebep olabilen durumlardandır.
 • Romatizmal artrit gibi bağışıklık problemleri de bu soruna sebep olabilir.
 • Bazı ilaçların yan etkilerine dikkat etmelisiniz; çünkü bunlar da vücudunuzdaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilmektedirler.
 • Lösemi göz önünde bulundurulması gereken bir diğer sebeptir.
 • Hodgkin hastalığı veya Hodgkin olmayan lenfoma sonucu lenf bezleri şişebilir. Bunlar oldukça sık görülen kanser türleridir; ancak bilmekte fayda var ki, iyileşme oranları oldukça yüksektir.

3. Şişmiş Lenf Bezlerinin Belirtileri

Genellikle oluşan yumruları fark etmek oldukça kolaydır; ancak sakinliğinizi koruyabilmeniz için, diğer belirtileri de bilmenizde fayda vardır. Ve eğer vücudunuzda bunlardan birine rastlarsanız doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 • Eğer boynunuzda, köprücük kemiğinizde, koltuk altı veya kasığınızda bir yumru fark ederseniz, bu şişmiş lenf bezleri ile ilgili olabilir. Yine de altını çizmek isteriz ki; eğer bu yumru köprücük kemiğinizdeyse, bu daha ciddi bir şey de olabilir. Dolayısı ile en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.
 • Bu durum, Hodgkin hastalığının bir belirtisi olabilir ve eğer hızlıca tedavi edilebilirse, iyileşme çoğunlukla mümkün olabilmektedir.
 • Şişmiş bir lenf bezine bazen ateş de eşlik edebilir. Ayrıca gece terlemeleri de yaşayabilirsiniz.
 • Bazı durumlarda şişmiş lenf bezleri acı verici olabilmektedir. Burada ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki; ”eğer acıtmıyorsa, kötü bir şeydir; eğer acıtıyorsa, sadece enfeksiyondur” inanışı tamamen yanlış bir inanıştır. Dolayısı ile yapabileceğiniz en doğru hareket bir uzmana görünerek teşhis ettirmektir.

4. Lenf Bezlerinin Şişmesini Engelleyebilir Misiniz?

Bu sitede sürekli belirttiğimiz gibi, bazı hastalıklara karşı korunmanın kesin bir yolu yoktur. Lenfatik sisteminizi korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, bağışıklık sisteminize dikkat etmektir. Bunu aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak yapabilirsiniz.

 • C vitamini tüketiminizi arttırın: Bunu hem taze portakal, limon ve greyfurt gibi meyve suları, hem de çilek, kivi, papaya gibi lezzetli meyvelerden yapılan salatalar tüketerek başarabilirsiniz. Kulağa lezzetli geliyor!
 • E vitaminine evet deyin: Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri ve yulaf, buğday, arpa ve bira mayası gibi tam tahıllı yiyecekleri tüketmeye özel ilgi göstermelisiniz. Ayrıca, daha fazla kuruyemiş tüketmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki demir, selenyum ve çinko miktarını arttırın: Yağsız et, bakliyat, kabak, somon, zeytinyağı… Tüm bu besinler, vücudunuzun güçlü olabilmesi için ihtiyacı olan minerallerle doludur.
 • Stres seviyenizi düşük tutmaya özen gösterin: Vücudunuz, kortizol ve adrenalin gibi hormonların istilasına uğradığında, bu toksinler bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine engel olur. Bu da genel olarak sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olan bir durumdur.
 • Stres seviyenizi düşük tutmak, vücudunuzun hastalıklarla savaşabilmesinde oldukça etkilidir. Dolayısı ile duygularınızı kontrol edebilmeye her zaman önem verin. Sağlığınız bunu hak ediyor.

Источник: //sagligabiradim.com/sismis-lenf-bezleri-icin-ne-yapabilirsiniz/

Lenf Bezleri Şişerse Ne Olur ?

Cocuklardaki lenf bezi şişliklerini sakın ihmal etmeyin!

Boğazınız ağrıyor, başınızın üstünde sanki ateş yanıyor. Berbat hissediyorsunuz. Muayene olmaya gittiniz, doktorunuzun ilk yaptığı boynunuzun alt yanlarına dokunmak oldu. Acaba doktorunuz lenf bezlerinizin oralarda ne arıyor olabilir. Tabii ki şişmiş lenf bezlerini kontrol ediyor.

Lenf bezlerinin şişmesi vücudunuzun bir enfeksiyonla ya da bir tür hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesi. Bakalım hangi durumlar lenf bezlerinin şişmesine neden oluyor, bu şişliği indirmek için elimizden bir şey geliyor mu?

Lenf Bezleri Nedir ?

Lenf bezleri nerde ?

Lenf bezleriniz küçük, yuvarlak ya da fasulye şeklindeki doku topluluğudur. Vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmasını sağlayan lenf sisteminin önemli bir parçasıdır.

Lenf sıvısı vücutta dolaştıkça lenf bezlerindeki bağışıklık hücreleri bakterileri, virüsleri ve diğer zararlı maddeleri tuzağa düşürür. Tuzağa düşürülen maddeler beyaz kan hücreleri yani lenfositler tarafından yok edilir.

Böylelikle vücudun diğer yerlerine yayılmaları engellenir. Vücuttaki sıvı dengesini korumak ise diğer görevlerindendir.

Lenf bezleri tekil ya da grup halinde bulunur. Küçük bir iğne ya da bir zeytin büyüklüğünde olabilir. Boynunuzdaki lenf bezlerinizi iyi tanıyorsunuzdur. Ancak vücudunuzda onlardan yüzlerce vardır. Şişmiş lenf bezleriyle karşılaşabileceğiniz diğer bölgeler şunlardır:

 • Kulak arkası
 • Çene altı
 • Ense
 • Koltukaltı
 • Kasıklar

Boğazın arkasında bulunan bademcikler de bir tür lenf bezi. Onlar da bağışıklık sisteminin bir parçası ve hastalık söz konusu olduğunda şişebiliyorlar.

Lenf Bezi Şişerse Nasıl Anlarım ?

Normalde lenf bezlerinin varlığını hissetmezsiniz. Ortalama olarak 1,3 cm büyüklüğündeler. Hasta olduğunuzda şişebilirler. Kendi boyutlarının 2 hatta 3 katına çıkabilirler. İşte o zaman onları hissedebilirsiniz.

Lenf bezlerinin kendilerini hissettirecekleri başka durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Üzerine bastırdığınızda acıma
 • Enfeksiyon belirtileri (ateş, boğaz ağrısı)
 • Lenf bezleri üzerindeki derinin kızarması, kabarması
 • Şişkinlik

Şişmiş lenf bezleri yumuşaksa kısa zaman içinde ortadan kalkabilir. Genellikle sadece iltihaplanma ya da enfeksiyon belirtisidir. Sert olan lenf bezi ağrıya neden olmuyorsa ve uzun süre geçmesine rağmen iyileşmiyorsa Doktor kontrolü gerektirir.

Lenf Bezlerinin Şişmesinin Nedenleri

Lenf bezleri enfeksiyon, tümör veya lösemi yüzünden şişebilir. Bunun ana nedeni lenfositlerin kandan beze geçişinin bezden kana geçme oranını geçmesinden olmaktadır. İkinci bir nedeni de antikor-spesifik T ve B hücrelerinin aktivasyonu ve çoğalması sonucu olur. Aşağıda listelenen durumlar bezle

Lenf Bezi Kanseri Nasıl Olur ?

Kanser hücreleri bir tümörden çıktığı zaman vücudun her tarafına yayılabilir. Yayılma lenf sistemi ya da kan yoluyla olur. Lenf sistemini kullanarak yayılan kanser hücreleri lenf bezlerine varabilirler.

Kanser genelde lenf bezinde 2 yönde gelişir. Ya bezde oluşur ve yayılır. Ya da başka bir yerde oluşup, beze yayılır. Bezde oluşan kansere lenfoma denir. Lenfoma Hodgkin ve Hodgkin olmayan şekilde 2 türdedir.

Şişmiş Lenf Bezlerinin Tedavisi Nasıl Olur ?

Öncelikle lenf bezlerinin şişmesinin altında yatan sağlık sorununun tedavi edilmesi gereklidir. Lenf bezlerinin kendi boyutlarına dönmesi için bu şarttır.

Şişmiş lenf bezlerinin nasıl tedavi edileceği altında yatan nedenle birebir bağlantılıdır.

Lenf bezlerinin şişkinliğini azaltmak ve lenf bezlerinin şişmesine neden olan sağlık sorununun belirtilerini hafifletmek için bazı evde tedavi önerilerimiz var.

Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Parasetamol veya ibuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar buna örnek olabilir. Unutmamanız gereken çok önemli bir ayrıntı: Reye Sendromu’ndan kaçınmak için çocuklara kesinlikle Aspirin vermemelisiniz.

Lenf bezinin şişmiş olduğu bölgeye ılık ve ıslak bir havlu koyabilirsiniz.
Vücudunuzun hastalıktan kurtulması için yeterince dinlenmelisiniz.

Acilen doktora ihtiyaç duyabileceğiniz bazı durumlar da olabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek ateş
 • Nefes almada güçlük
 • Yutkunmada güçlük
 • Gece terlemeleri
 • Kilo kaybı
 • Lenf bezinin olduğu bölgede kızarıklık ve kabarma

Lenf bezi şiştiğinde boyutu 2,5 cm’den fazlaya ulaştıysa, lenf bezi çok sert ve hassassa, 1 ay boyunca iyileşmediyse de doktorunuzu aramanın vakti gelmiş demektir. Geciktirmeden tedavi olmalısınız.

Lenf bezleriniz şişiyorsa bilin ki vücudunuzda bir tehdit algılandı ve bağışıklık sistemi onun üstesinden gelmek için çalışıyor. Bu sinyali aldıktan sonra yapmanız gereken lenf bezlerinize yardımcı olup hastalıktan kurtulmaya çalışmak.

Источник: //www.cevapsepeti.com/lenf-bezleri-siserse-ne-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..