Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

içerik

Güneşten korunurken dikkat edilmesi gerekenler

Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

Güneş her ne kadar yaşamımız için gerekliyse de fazlası da sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Güneşten korunurken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

1.Güneş koruyucuyu kullanmalı

Kremin ciltten emilip koruyucu özelliğinin başlamasına kadar ortalama 30 dakikaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle en ideali kremi dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce, mümkünse ayna karşısında ve giyinmeden önce sürmeniz. Koruyucu kremi yeterli miktarda sürmeye de özen gösterin. Sprey tarzındaki ürünleri uygulama sırasında solumayın, yüz ve vücut için krem veya losyon formunu tercih edin.

2. Güneş koruyucuyu doğru seçilmeli

Güneş koruma ürünler; fiziksel, kimyasal ve ikisini de içerenler olmak üzere üç tipe ayrılıyor. Fiziksel koruyucular ciltte bariyer oluşturuyorlar. Yoğun güneşte kalmak zorunda kalındığında, alerjik veya hassas ciltlerde, çocuklarda ve hamilelerde tercih ediliyor.

Aknesi olan kişilerin su bazlı güneş koruyucu ürünleri kullanmaları gerekiyor, yağlı ürünler gözenekleri tıkayıp, yeni sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Kuru cildi olanların ise cilde aynı zamanda nem sağlaması için krem formunu tercih etmelerinde fayda var.

Lekelenmeleri olanlar da yoğun kapatma özelliği olan ve ten rengindeki SPF 50 fondöten tarzı dermo kozmetik özel ürünleri seçebilirler. Deniz ve havuzda uzun süre vakit geçirenler, açık havada spor yapanlar ve terlemeye meyilli kişiler suya dayanıklı anlamında waterproof özelliği olan koruyucu kullanmalılar.

Çünkü bu ürünler suda kalındığında veya ıslanıldığında koruyucu etkilerini 40-80 dakika sürdürebiliyorlar. SPF 30 içeren bir koruma ürünü ışınların yüzde 97 sini bloke ederken, SPF 50 yüzde 98’ini engelliyor. Bu nedenle 50 faktör üzerindeki güneş koruyucuları seçmek şart değil, çünkü koruma süresini uzatmıyor.

3. Düzenli aralıklarla sürülmeli

Güneş koruyucuları ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde 10-16 saatleri arasında 2 saatte bir uygulamak gerekiyor. Ayrıca havuza veya denize girildiğinde bu süreci beklemeyip, uygulamayı yenilemek şart.

4. Dudak ve göz çevresine özel bir ürün kullanmalı

Dudakta, derimizdeki gibi koyulaşarak kendini koruma özelliği  olmuyor ve sürülen kremler SPF’li dudak kremi değilse çok çabuk etkisini yitiriyor.Dudak bölgesi daha korunmasız olduğu için ürünlerin deriye göre daha sık tekrarlanması gerekiyor.

Göz çevresi ise oldukça hassas bir doku olduğu için bu alan özel stick tarzı ürünlerle korunmayı gerektiriyor.

Aksi taktirde krem buharlaşarak etkisini yitirebiliyor veya terle birlikte gözde yanma ile yaşarma ya da göz çevresinde ciltte kuruma ve hassasiyet oluşturabiliyor.

5. Ayaklar, kol altları, ense ile kulaklar ihmal edilmemeli

Güneşten koruyucu uygulamasında ayaklar, kol altları, ense ile kulaklar ihmal edilebiliyor. Oysa bu alanlara da güneş koruyucu sürülmesi gerekiyor.

Saçlar dökülmüşse sprey tarzında şeffaf bir güneş koruyucu kullanmak uygun olacaktır, bu ürünler rahatsız edici bir krem tabakası oluşturmayıp , yağlanma da yapmıyorlar.

Lekelenme ve kırışıklar yaşı gösterdikleri için ellere de ara ara güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

6. Güneş koruyucu kremler uzun süre kullanılmamalı

Güneş koruyucu ürünlerin paketi açılmamışsa 3 yıl içinde kullanılmalıdır. Uygun koşullarda sakladığınız krem veya losyonları açtıysanız üzerinde yazan sürede en geç bir sonraki yıl tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca ısıyla etkileri azalacağı için ürünleri arabada veya güneş altındaki plaj çantasında tutmayın.

7. Evde veya arabada güneş koruma ürünü sürülmeli

Güneş ışınlarının ultraviyole A dalgaları pencere ve perdeler ile araba camından geçiyor. Bu nedenle cildin yaşlanmasıyla ilgili cilt kanseri gelişimi açısından iç ortamlarda da etkileniyoruz.

Özellikle güneşin yoğun hissedildiği bölgelerde yaşayanlar iç ortamlarda koruyucu kullanmalı. SPF’si 15 olan bir ürün iç ortam için yeterli ancak ürünün UVA korumasının da olduğuna dikkat etmeli.

Evde terlenmeyeceği, suya girilmeyeceği için farklı teknolojiyle geliştirilmiş olan ve 8 saat gibi uzun süre koruyan ürünler de kullanılabilir.

8. Gölgede de güneş kremi gereklidir

Şemsiye altında olsak da ışınlar plajda kumlardan, ayrıca deniz ve havuz kenarında da sudan yansıyarak bize ulaşıyor ve ışınların yüzde 34’üne maruz kalıyoruz. Kapalı havalarda güneşi görmüyor olsak da zararlı UV ışınlarının yüzde 80 i bulutlardan süzülüyor ve derimizi etkiliyor.

9. Bronzlaşınca koruyucuya ürünü bırakmamak gerekir

Bir başka önemli hata da koyu tenlilerin krem sürmemesi. Koyu tenlilerde cilt kanseri daha seyrek görülse de yine de koruyucu ürünleri kullanmalı ve riske girmemelisiniz. Çünkü bronzlaşma veya koyu ten güneş yanığını önlemeyeceği gibi, kronik olarak ışınların etkileri cildi yıpratıyor ve yaşlanma sürecini hızlandırıyor.

10. Vücut ürününü yüze uygulanmaz

Yüz için kullanılan güneş koruyucu ürünler irritasyon yapmayan tarzda formüle edildiler. Yağ oranı akneye neden olmayacak düzeyde oluyor.

Eğer akne veya alerjiye yatkın bir cildiniz varsa, vücut ürünlerini yüzünüze kullanmamanız gerekiyor. Çünkü alkol içeren sprey tarzı koruyucular yüz derisini kurutuyor ve egzamaya veya tahrişe neden olabiliyor.

Bu yüzden cildiniz kuru ise krem, yağlı ciltler ise losyon tarzında ve su bazlı güneş koruyucuları tercih etmelisiniz.

Sadece koruyucu kullanmak yetmez!

• Cilt yaşlanması ve cilt kanserinde; deride daha derine nüfuz eden ve tüm yıl ve gündüz saatlerinde devamlı maruz kaldığımız için ultraviyole A ışınının payı daha çok oluyor.

Ultraviyole B ışınının ise cildi yaz döneminde ve özelikle de 10.00- 16.00 saatleri arasında etkiler.

Güneş koruyuculardaki SPF oranı ultraviyole B koruyuculuğunu gösteriyor, bu nedenle kremin üzerinde ayrıca UVA koruyuculuğu da var mı kontrol etmemiz gerekiyor.

• Hiçbir güneş koruyucu ultraviyole ışınların tüm dalga boylarını bloke ederek yüzde yüz koruma sağlamıyor. Bu nedenle güneşli günlerde koruyucu giysiler, şapka ve gözlük, pencere koruyucuları gibi ek önlemler almamız da çok önemli

Dr. Funda Güneri

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/gunesten-korunurken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Bebeğini Güneş Işınlarından Korumak için Yapman Gereken 5 Şe | Anneysen.com

Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeğin denize girerken, kum oyunlarını oynarken muhtemelen çok keyiflidir, ama bu süreçte güneş yanıklarına, cilt kızarıklıklarına, güneş çarpmalarına karşı önlem almak da gerekli! Bunun için yazımızda, bebeğinin keyifli anlarının acıya ve huzursuzluğa dönüşmemesi için bebeğini güneşin zararlı ışınlarından korumanın yollarına dair 5 madde sıraladık. Hadi, oku!

Bebekler; kalsiyum emiliminin sağlanması ve kemik yapısının güçlü olması için D vitaminine ihtiyaç duyar. Güneş ışınları da en iyi D vitamini kaynağı olarak bebeğinin ihtiyaç duyduğu vitamini sağlar. Ancak, güneşin yaydığı UV ışınlarının zararlı etkileri de bulunur. Peki,güneş ışınları neden zararlı?

 • UVA ışınları derinin renginin değişmesine neden olur, UVB ışınları ise deriyi yakar.
 • Derinin renginin değişmesi de yanması da deri hücrelerinin radyasyon nedeniyle zarar gördüğünü gösterir.

Yani UVA da UVB de deri için zararlı ışınlardır. İşte bebeğini bu zararlı ışınlardan koruman gerekir.

Peki, bunun için neler yapabilirsin? İşte, bebeğini güneşten koruman için önerilerimiz.

1. Güneşlenme saatlerine dikkat et!

Öncelikle bebeğini güneşe çıkardığın saatlere dikkat etmelisin. Uzmanlar en uygun güneşlenme saatlerinin güneş ışınların dik gelmediği zamanlar olduğunu belirtiyor.

Yani, ışınların en dik açıyla geldiği, 11- 15 saatleri aralığında güneşe çıkmamaya özen göstermelisin.

Özellikle, henüz bebeğin 6 aylık olmamışsa, direkt olarak güneş ışığına maruz kalmasına engel olmalısın.

2. Güneşten korunma çadırı kullan!

Her nerede olursan ol, deniz kenarında ya da bahçede fark etmez, bebeğine gölge alan yaratmanın en keyifli ve etkin yolu güneş korunma çadırı! Bu sayede bebeğini uykusu gelince uyutabilir, oyuncakları ile içinde zaman geçirmesini sağlayabilirsin. Çadırın; taşıması kolay, rahatça kurulabilen ve muhakkak UV ışınlarından koruyan UPF 50+ özellikli olmasına dikkat etmenin faydalı olacağını hatırlatalım. Ayrıca şiltesi ve cibinliğinin de olması, bebeğinin rahatlığı açısından da önemli.

Bebek arabalarının pek çoğunda güneşli günler için tente mevcut ve bu tenteler kısa gezilerde bebeğini güneşten koruman için yeterli olabiliyor.

Ancak günün büyük bir kısmını dışarıda geçirmeniz söz konusu ise bebek arabası güneş şemsiyesi ile gölgelik alanı büyütmeni öneririz.

Bebeğinin arabasına özel şemsiye aksesuarı bulunmuyorsa, piyasada bulunan bebek arabaları şemsiyelerinin çoğunun tüm bebek arabalarına uygun bir şekilde üretildiğini söyleyelim.

4. UV filtreli ürünler seç!

Bebekler güneş çarpmaları yönünden en riskli grup içerisinde bulunur. Bu yüzden bebeğini, giydiği mayo ile taktığı şapka ve gözlük ile de koruman gerekir. UPF 50+ UV korumalı bebek mayosu almanı ve UV filtreli, siperliği büyük ve ense ile kulakları da koruyan bir şapka tercih etmeni öneririz.

Tercihini kolaylaştıralım: Kız ve Erkek Bebekler İçin Seçtiğimiz 17 Kullanışlı Bebek Mayosu Modeli

Bir diğer konu da, UV aşınlarına karşı koruyucu gözlük! Pek çok kişi onu sadece şık bir aksesuar olarak düşünse de, uzmanlar küçük çocukların bile güneş gözlüğü kullanmasını öneriyor. UV400 özelliklerine sahip güneş gözlükleri, bebeğin için uygun ölçülerde olması şartıyla, gözleri güneşin zararlı UV ışınlarından koruyor.

Bebeğinin güneş gözlüğü kullanması çok da kolay değil, kabul ediyoruz. Onun güneş gözlüğünü fırlatıp atacağını düşünüyorsan, gözlük iplerinden yararlanmayı deneyebilirsin, bu ipler alışana kadar sana kolaylık sağlayabilir.

Tavsiyelerimize göz at: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

5. Güneş kremi seçimine özen göster!

Güneş kremi zararlı güneş ışınlarından korunmak için olmazsa olmazlardan biri! Üstelik, söz konusu bebeğin olunca, güneş kreminin pek çok özelliğini birden düşünmen gerekiyor:

 • İlk sırada koruma faktörü geliyor. Uzmanlar bebekler için SPF 50+ özellikli güneş kremlerinin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.
 • İkinci önemli özellik de UV filtreli olması.
 • Suya ve terlemeye dayanıklılık da bir diğer önemli özellik.
 • Kullanımının kolay olması da gerekli. Roll- on ya da sprey güneş kremlerinin kullanımı diğerlerine göre çok daha kolay, hatırlatalım.
 • Nemlendirici özellikli olmasına da dikkat etsen iyi olur. Böylelikle cildin güneş altında kurumasını önler.

Güneş kremi seçiminde titiz olmak kadar önemli başka bir konu da güneş kremini doğru zamanda uygulamak. Bebeğin güneşe çıkmadan 30 dakika kadar önce ona krem sürmen gerektiğini hatırlatalım.

En sevilenleri tek tek inceledik: Aman Kuzun Yanmasın: Piyasadaki En İyi 11 Bebek Güneş Kremi

Güneş ışınlarından korumayı başarmış olsan da aşırı sıcağın zararlarından korumak için bebeğinin sıvı tüketimine de dikkat etmeli, ona ara ara ılık duş aldırmalısın. Onu yoracak, vücudunun ısınmasına yol açacak etkinliklerden de kaçınmanı öneriyoruz.

Bonus: Bebeğini Güneşin Zararlı Etkilerinden Korumanın 6 Yolu!

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-bakimi-bebegini-gunes-isinlarindan-korumak-icin-yapman-gereken-5-sey_10293

Güneş kremi alırken nelere dikkat edilmeli?

Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

Kendinizi güneşin etkilerinden, dolayısıyla da kırışıklıklardan, koyu lekelerden ve cilt kanserinden korumanın yolu ilk etapta ona zarar gelmesini önlemekten geçiyor. Bunun için sadece sahilde değil, şehir içinde de koruma faktörü içeren ürünler kullanmalısınız.

Güneş kremlerinin üzerinde SPF koruma faktörünü nitelendirmektedir ve dereceleri 2-60 arasında değişmektedir.
SPF Güneşten korunma faktörü güneşte korunma zamanınızı belirtir. SPF 15, cildinizin güneşte yanmasının kremsiz süreden 15 dakika daha geç olacağını gösterir. Bu nedenle güneş koruyucular yani güneş kremlerinin faktör değeleri en az 30 ve daha fazla olmalıdır.

Eğer sarışınsanız ve sabah 10:00, öğleden sonra 16:00 saatleri arasında dışarı çıkacaksanız SPF değeri 30 ya da daha yüksek güneş koruyucu kullanın. Çocuklarınızı da aynı şekilde koruyun.Şimdi gelelim doğru güneş kremi seçimi için dikkat edilmesi gereken hususlara.

-Birincisi tam etkili bir koruma sağlamasını istiyorsanız alacağınız güneş koruyu kremin UVA ve UVB koruması içerdiğine dikkat ediniz. Ultraviyole radyasyonları melanom kanseri gibi cilt sorunlarına neden olabilir. (UVA Ultraviyole A ışınları uzun dalga boylu ışınları, UVB Ultraviyole B ışınları kısa boylu dalga ışınlarını ifade etmektedir.)

-Eğer ten renginiz çok açık ise 30 faktör ve üzeri güneş koruma kremlerini tercih ediniz.

-Ten renginiz orta açık veya buğday tenli ise 12 ile 30 arasındaki faktör derecelendirmeli güneş koruma kremleri yeterli olacaktır.

-Alacağınız kremin Sağlık Bakanlığı onayının olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

-İhtiyacınız olan koruyucunun özelliklerini bilin . SPF 15 sizin UVB ışınlarından yüzde 94-95 korunmanızı sağlar. SPF 28 ise korunmanızı yaklaşık yüzde 96′ya çıkartır.

-Eğer her gün güneşte uzanıyorsanız alacağınız çinko oksit, titanyum oksit ya da dioksit burnunuzu, kulaklarınızı ve dudaklarınızı korur. Bu ışık geçirmez, kimyasal olmayan güneş koruyucular hassas ciltler için idealdir.

-Yüzecekseniz ya da çok terleyen biriyseniz suya dayanıklı, sugeçirmez güneş koruyucular alın.

-PABAsız, parfümsüz ve allerjik maddeler içermeyen güneş kremlerini tercih edin. Eğer alerjenik cildiniz varsa cilt ürünleri arayın. Eğer allerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız cildinize sürüp bekleyin. Kızarma ve kabarma yoksa kullanabilirsiniz.

-Aldığınız güneş koruyucunun gözenekleri tıkamamasına özen gösterin.

-Güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce uygulayın. Bazı insanlar en az 30 gr güneş koruyucuya ihtiyaç duyar. Eğer sürekli yüzüyor ya da duş alıyorsanız her iki saate bir tekrar güneş koruyucu uygulayın.

Güneş Kremi Kullanımı

Güneşe çıkmadan mutlaka yarım saat önce bir kat sürün. Sokağa çıkmadan öncede mutlaka ikinci bir kat sürün. Sürekli açıkta kalan bölgelerinizi mutlaka koruyun. Bu bir şapka veya fular olabilir.

Güneş kremini çok az sürmeyin. Hergün kullandığınız nemlendirici kremler gibi sürün. Cildin kremi emmesi için dediğimiz gibi sokağa çıkmadan yarım saat önce sürün.

Birer saat arayla, denize ve havuza girip çıktıktan sonra mutlaka güneş kreminizi sürün.

Hangi güneş kremini kullanalım?

Cilt Tipine Göre Güneş Kremi Seçimi

Çok açık tenli olanlar, mavi ve ela gözlüler, sarı ve kızıl saçlılar için.Güneşe Karşı Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, bronzlaşmaz.Bronzlaşma Yeteneği : Yok

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Açık tenli ve mavi/ kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Yüksek. Cilt kızarır, hafif bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : Zayıf

Kullanılması Gereken Faktör: Yüksek Koruma SPF30

Daha koyu tenli, kahverengi veya yeşil gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Ortalama. Nadiren kızarır, cilt açık kahveye dönük tonda bronzlaşır.Bronzlaşma Yeteneği : İyi

Kullanılması Gereken Faktör: Orta Koruma SPF25, SPF20, SPF15

Koyu tenli, kahverengive siyah saçı, kahverengi gözlüler için.Güneşe Hassasiyet : Düşük. Kızarma ihtimali düşüktür. İyi bronzlaşırlar.Bronzlaşma Yeteneği : Çok iyidir.

Kullanılması Gereken Faktör: Düşük Koruma: SPF10, SPF6

Çocuklar için.Güneşe Hassaiyet : Yüksekdir.Bronzlaşma Yeteneği : Yoktur.

Kullanılması Gereken Faktör: Çocuklara Özel Koruma : SPF50, SPF30

Etiketler: güneş koruyucu kremler nasıl kullanılırgunes kremiGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat EdilmelidirGüneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyizgüneş kremi faktörgüneş kremi ilaçgüneş kremi kullanım süresigüneş kremi nasıl olmalıgüneş kremi seçimigüneş kremi tecrübemgüneş kremlerinin faktörleriGüneşten Korunma ÜrünleriGüneşten korunma ürünleri seçerken nelere dikkat edilmelihangi güneş kremini kullanmalıyıziyi güneş koruyucu kremnasıl bir güneş kremi

Sayfa başına git

Источник: http://www.starbilgi.com/gunes-kremi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli.html

Çocuğumu Güneşten Nasıl Koruyabilirim ?

Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

Boy kid in armchair with juice glass on beach against sea

Çocuklarınızı zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için; ona açık renk giysiler giydirmeye özen gösterin. Hassas bir tene sahip miniklere, güneşten koruyan yüksek koruma faktörlü kremler sürün. Korunmayan bir cilt, 15 dakikada bile zarar görebilir.

Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından yüzde 80’ini 18 yaşına kadar aldığımıza dikkat çeken uzmanlar; çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılarken, onları güneşin zararlı etkilerinden korumak için alınabilecek basit önlemler hakkında bilgi verdi.

Bahçelievler Medicana Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Özlem Özsoy Yolcu, çocukları güneşten koruma yöntemleriyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

Bebekleri UV ışınlarına karşı korumanın yolları neler?

Bebekler UV’nin en güçlü olduğu 11.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşte kalmamalı, vücudunu açık renk giysilerle korumalı, kulaklarını ve boynunu örten şapkalar kullanılmalı. Ayrıca koruyucu kremler kullanmayı da ihmal etmeyin.

Bu ışınlardan bebeğimi neden korumalıyım?

İnsan derisi bir bariyer görevi görür. Cilt bu bariyerlerin önemli bir parçasıdır. Bebek cildinin bariyer fonksiyonu tam olarak gelişmediği için cilt daha hassastır. Bariyer fonksiyonu sayesinde su kaybı önlenir. Vücuda zarar verebilecek kimyasal maddelerin bedene girişi engellenir. Cildin değişik bölgelerinde geçirgenlik farklıdır.

Örneğin; göz kapaklarının geçirgenliği, diğer vücut bölgelerine göre daha fazladır. Cildin pH değeri 5.5 ile 6.5 arasındadır. Bebek cildindeki pH değerinin bozulması ile savunma mekanizması bozulur ve enfeksiyon için zemin oluşur.

Diğer taraftan güneş ışınları, bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve bunun sonucunda enfeksiyonlara karşı direncini azaltmaktadır.

Çocuğumu güneş lekelerinden nasıl korurum?

Güneş ışınları; pigment hücrelerini de etkilediğinden uzun süre güneş ışığına maruz kalmış çocuklarda, istenmeyen çiller veya lekeler oluşması kaçınılmazdır.

Çocukluk ve gençlikteki ciddi güneş yanıklarının; ileriki yıllarda en ciddi cilt kanseri türlerinden biri olan ‘malign melanom’a yakalanma şansını artırdığına inanılıyor. Korunmamış bir cilt, UV ışınlarından 15 dakika gibi kısa bir süre bile zarar görebilir. Ancak etkilerin görülmesi 12 saati bulabilir.

Bebekler ve çocuklar için güneş ışını bilinçli kullanıldığında faydalıdır. Ancak uzun süre veya uygun olmayan saatlerde güneşte kalındığında istenmeyen zararlı etkiler oluşabilir. Çünkü tam gelişmemiş bebek ve çocuk cildi, güneş ışınlarına karşı son derece hassastır.

Güneş ışınlarından korunma sadece güneş altında değil, gölgelerde de gereklidir. Çünkü UV ışınları çeşitli yüzeylerden (örneğin beton, kum, kar gibi) yansıyarak da etkilerini gösterebilir.

Cilt kanserleri nasıl oluşur?

Uzun ve yinelenen güneşte kalmaların yıllar içinde doğurabileceği en önemli sonuç; deri kanserleridir.

Deri kanseri vücudun hiç güneş almayan bölgelerinde de görülmekle birlikte, çoğunlukla açık kısımlarda görülmesi, güneşin rolünü gösteren bir bulgudur.

Deri kanserlerinin büyük bir kısmının seyri, nispeten iyi olmakla birlikte pigment üreten hücrelerden kaynaklanan melonom, bilinen en kötü kanser türlerinden biridir. Büyüyen ya da yeni ortaya çıkan ben veya lekeler için de doktora danışılmalıdır.

Cilt kanserinin erken teşhisi mümkün mü?

Cilt kanserlerinin bazıları yara şeklinde belirir. Güneşin direkt etkilediği burun, alın, kulak kepçesi, dudak çevresi, bacaklar, kollar ve eller; cilt kanserinin çok kolay oluşabileceği bölgelerdir. Bir-iki ay boyunca iyileşmeyen yaralar, üzerlerindeki kabartılar, kabuklanmalar ve kolay kanamalar ilk belirtiler olabilir.

Bu durumu ciddiye alıp ihmal etmemek gerekir. Kısa sürede büyüyen yaralar veya benlerdeki renk değişikliği de ilk olarak ‘malignant melonoma’yı akla getirmeli. Kısa sürede büyüyen benler de oldukça risklidir. Başlangıç aşamasında yakalanan kanser lezyonları, ilk dönemde alınırsa tedavideki başarı oranı da çok daha fazla olur.

Güneş koruyucuları; ultraviyole ışınlarından korunmada, sıkı dokunmuş kıyafetler ve geniş kenarlı şapkalardan sonra önemli rol oynar. Ancak güneşten koruyucu ürün kullanıyor olmak, güneş altında daha uzun süre kalınabileceği anlamına gelmemeli.

Sadece ultraviyole hasarını azaltan güneş koruyucu ürünleri, hasar riskini yok etmez. Su yüzeyi, kum, kar ve beton, güneş ışınlarını yansıttığı için bu alanların yakınında bulunanlar güneşin zararlı etkilerine daha fazla maruz kalır.

Dolayısıyla doğrudan güneş altında değil, sadece gölgede bulunulan zamanlarda da güneşten koruyucu ürünler kullanılması büyük önem taşır. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için; en az 30 koruma faktörlü ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Güneş koruyucu ürünlerin UVB ışınlarının yanı sıra UVA’ya karşı da koruyucu özelliği bulunmasına dikkat edilmeli.

Koruyucuyu sürerek yenileme aralığı ne olmalı?

Güneş altında geçen tüm zamanlarda güneşten koruyucu kremler kullanılmalı.

Yüzme ve terlemeye yol açacak spor aktiviteleri öncesinde suya dayanıklı bir güneşten koruyucu tercih edilmeli.

Kimyasal faktörlerin etkisini gösterebilmesi için koruyucu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmeli. Bu işlem, ekstra korunma sağlanabilmesi için dışarıya çıkarken bir kez daha yenilenmeli.

Koruyucu ürün her iki saatte bir mutlaka tekrar sürülmeli. Terleme ya da yüzme sonrasında bu süre dikkate alınmadan koruyucu yenilenmeli.

Acaba yeterli sürüyor muyum?

Öncelikle yeterli bir koruma sağlayabilmesi için güneş koruyucunun boyun ve tek kol için her bir alana yarım tatlı kaşığı; gövde, ön yüz, arka yüz ve tek bacak birer tatlı kaşığı ölçeğinde kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Ülkemiz için UV ışınlarının yeryüzüne yüzde 60’nın geldiği saat aralığı 11-15 arasıdır. UV ışınları ekvator bölgesinde maksimum kutuplara gidildikçe minimum seviyededir. Bulutlar UV’nin yaklaşık yüzde 50’sini engelleyebilir.

UV’nin etkileri her 300 metrede yüksekliğe çıkıldıkça artar. Özellikle dağlık bölgelerde daha yüksek UV enerjisi vardır. Kar yüzde 50-95, su yüzde5, çimen yüzde 3, kum yüzde 5 UVA yansıtır. UVB ışını yaz aylarında ve yüksek bölgelerde daha yoğundur.

Uzun yıllar boyunca deri yaşlanması ve kansere yol açan UVB ışını olduğu düşünülürdü ancak son araştırmalar hem UVA’nın hem de UVB’nin sorumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle dağda güneşlenmek deniz kıyısında güneşlenmeye göre daha zararlıdır.

Hem mesafe daha yakın olduğu için hem de direkt UV geldiği için UV dozu daha fazladır.

arsiv.sabah.com.tr/2006/06/14/gny/sag101-20060614-200.html

Источник: https://www.doktoramcam.com/cocugumu-gunesten-nasil-koruyabilirim/

Miniklerin güneş banyosu keyfi kâbusa dönüşmesin!

Çocukları Güneşten Korurken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocukların gözleri, katarakt riskine karşı güneşten korunmalı ve bu nedenle çocuk için UV korumalı güneş gözlüğü alınmalıdır.

Ayrıca çocuk açık tenliyse, sarışın ya da kızıl saçlıysa, renkli gözlüyse, çilli veya benliyse, güneş yanıklarına karşı çok daha hassastır ve cilt kanseri açısından riskli grupta olduğundan koruyucu losyon kullanmak zorundadır.

 Emsey Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülten Karasu konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor…

Doğal D vitamini kaynağı olan güneş, Raşitizm’i önlüyor…

Çocukların sağlıklı gelişimi için aldığı gıda ne kadar önemli ise, güneş ışığı da o kadar önemlidir. D vitamini kaynağı olan güneş, kemiklerin gelişiminde büyük bir göreve sahiptir. D vitamini eksikliğinde Raşitizm hastalığı gelişir.

Raşitizmli bebeklerin bıngıldağı geç kapanır, dişlerini geç çıkar, oturması ve yürümesi gecikir. Çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından faydalanmalarını sağlanmalıdır.

Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için, rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşe çıkarılmalarına başlanabilir.

Çocuklara güneş banyosu yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Bebekler güneşe çıkarılırken, baş ve gözlerini korumak için güneş başlığı giydirilmelidir.
 • Yazın güneş ışınlarının dik geldiği 11.00 ile 15.00 saatleri arasında, çocuklara güneş banyosu yaptırılmamalıdır.
 • Güneş banyosuna ilk gün 2 dakika ile başlanmalı ve toplamda 30 dakikayı aşmamalıdır.

 • Çocuklara güneş banyosu yaptırılırken, fanila ve şapka giydirilmeli ve çocuklar güneşin altında kesinlikle uyutulmamalıdır.
 • Daha büyük çocukların ise, yaz aylarında çıplak olarak güneş banyosunun 45 dakikayı geçmemesi gerekmektedir. Güneşin yararlı olduğu kadar zararlı olabileceği de unutulmamalıdır.

 • Yaz aylarında çocuklarda güneş çarpmalarına karşı dikkatli olunmalıdır.

ÇOCUKLARDA GÜNEŞ ÇARPMASI

Çocuğun uzun süre güneşe maruz kalması deride kızarıklık, acı hissi, fazla etkilenmiş bölgelerde ciltte su toplanması, baş ağrısı, kusma, ateşe yol açabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Güneş çarpmalarında çocuğun cildi soğuk ve nemli ise, gölge ve serin bir yere yatırılıp bacaklarının yüksekte tutulması gerekmektedir.

Deri kırmızı bir renk almış, sıcak ve kuru ise, soğuk su altında tutulduktan sonra çocuğun serin ve gölge bir yere yatırılıp ateşi düşünceye kadar soğuk suya batırılmış bir bezle vücuda kompres uygulanmalıdır.

Çocuklarda güneşin zararlı etkilerine karşı, hassas ciltler için geliştirilmiş yüksek koruma faktörlü güneş losyonları, doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Çocukları güneşten korumak için yapılması gerekenler:

 • Bebekler ve küçük çocuklar, saat 11.00 ile 15.00 arasında direkt güneşe çıkarılmamalıdır.
 • Tatile çıkıldığında, suya dayanıklı en az 30 koruma faktörlü bir koruyucu krem kullanılmalıdır.
 • Koruyucu kremler, yeterli miktarda ve cilde yedirilerek uygulanmalıdır.

 • Güneş banyoları, iki dakika ile başlamalı ve süresi, vücut alıştırılarak artırılmalıdır. Bu süre, 25-30 dakikayı geçmemelidir.
 • Çocuklar havuza veya denize girdikçe, havlu ile kurulandıkça güneş kremleri etkisini yitireceğinden dolayı, gün boyunca koruyucu krem sürmeye devam edilmelidir.

 • Okul çağına gelen çocuklara, güneşten korunma yöntemleri anlatılmalıdır.
 • Su kaybını önlemek amacıyla, çocukların yeterli miktarda su içmeleri sağlanmalıdır.
 • Bebeklerin ve çocukların başları şapka ile güneşten korunmalıdır.
 • Çocuk, günde 30 dakikadan fazla dışarıda kalacaksa, güneşten koruyucu krem kullanması sağlanmalıdır.

 • Süt çocuklarının ciltleri daha ince olduğu için, güneşe karşı daha hassastırlar. Bu nedenle, 6 aylıktan küçük çocuklar direkt güneşe çıkarılmamalı, gölgede tutulmalıdırlar.
 • Çocuklar, terletmeyecek ve güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirilmelidir. Beyaz renkte kollu bir tişört ve kenarlıklı şapka bu anlamda uygun olacaktır.

  Giydirilen kıyafetler, seyrek dokumalı olmamalıdır.

 • Bulutlu havalar önemsenmelidir, çünkü güneş ışınlarının %70’ı bulutları geçer.
 • Kum ve suyun güneş ışınlarını yansıttığını unutulmamalıdır. Gölgede bile cilt yanıkları olabilir.
 • Çocukların gözleri, UV korumalı bir gözlükle güneşten korunmalıdır.

  Uzun yıllar UV ışınlarına maruz kalmak, katarakt riskini artırır.

 • Güneşte en çok yanaklar, burun ve omuzlar yandığı için, özellikle bu bölgelerin korunmasına özen gösterilmelidir.

 • Güneş kremleri, UVA ve UVB filtrelerini içeren, emilimi kolay, cildi nemlendiren, suya ve terlemeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz, etki süresi uzun ve kullanımı kolay olmalıdır.
 • Güneşten koruyucu ürünler, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanmalıdır.

BEBEĞİ GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1014394-bebekler-guneslenirken-nelere-dikkat-edilmeli

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.