Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları

Çocukları Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları

Çevrelerine karşı aşırı ilgili olan küçük yaştaki çocuklar, ev kazalarına neden olmaktadır. Çevreyi tanıma dürtüsüyle hareket eden çocuklardaki öğrenme merakı, tehyi değerlendirmelerine engel teşkil eder.

Araştırmalara göre çocukların geçirdiği kazaların %yüzde 70-75’i ev ve yakın çevrede meydana gelmektedir. Türkiye’de son 5 yılda ev kazası sonucu 120 bin çocuk hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 2 bini hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca acil yardıma yapılan ihbarların içerisinde çocukların geçirdiği kazalar her zaman ilk üç sırada yer almaktadır.

Dr. Barış Mutluer, çocukların yaşayabileceği ev kazaları konusunda bilgiler verdi.

Yürümeyi öğrenirken…

Çocuklar emeklemeye başladıkları andan itibaren evin içinde dolaşarak çevresini keşfetmek için her yanı kurcalamaya başlar. Ülkemizde ev kazaları, tüm kazaların önemli bir kısmını oluşturur. Bunların içinde de en büyük yüzdeyi mobilyalardan, merdivenden, korkulukların arasından ya da üzerinden, yürüteçten, pencereden ve oyun alanlarında yaşanan düşmeler alır.

Güvenlik önlemleri şart!

Olası kazalardan kendilerini koruyabilecek durumda olmamaları nedeniyle 0-6 yaş grubu çocukları en riskli grupta yer alır. Dolayısıyla ebeveynlerinin gözetimi altında bile olsalar, bulundukları ortamda yeterli güvenlik önlemi alınmamışsa çocukların kaza yaşama olasılığı çok yüksek. Bunun yanı sıra ev dışında oluşabilecek kazalara karşı da dikkatli olmak gerekli.

Ev kazalarına karşı ne gibi önlemler alınabilir?

 • Evde bulunan elektrik prizlerini, özel koruyucuyla kapatabilirsiniz.
 • Kimyasal madde içeren deterjan gibi malzemeleri, çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde tutabilirsiniz.
 • İlaçları kilitli dolaplarda saklayın.
 • Kibrit, çakmak gibi alevli malzemeleri ortada bırakmayarak yangın çıkmasını engelleyebilirsiniz.
 • Pencerelere ve varsa balkon kapısına, çocuk güvenlik kilidi takarak miniğinizin aşağı sarkmasını engelleyebilirsiniz.
 • Buzdolabı, fırın ve mutfak dolaplarını, çocukların açamayacağı şekilde tasarlanmış özel çocuk kilidiyle emniyet altına alarak istenmeyen sonuçlardan uzak kalabilirsiniz.
 • Sandalye gibi üzerine çıkabileceği mobilyaları özellikle cam kenarlarına ve mutfakta da fırının yanına koymayarak yanıkları ve kesilmeleri önleyebilirsiniz.
 • Pencerelere ve varsa balkon kapısına, çocuk güvenlik kilidi takarak miniğinizin aşağı sarkmasını engelleyebilirsiniz.
 • Buzdolabı, fırın ve mutfak dolaplarını, çocukların açamayacağı şekilde tasarlanmış özel çocuk kilidiyle emniyet altına alarak istenmeyen sonuçlardan uzak kalabilirsiniz.
 • Sandalye gibi üzerine çıkabileceği mobilyaları özellikle cam kenarlarına ve mutfakta da fırının yanına koymayarak yanıkları ve kesilmeleri önleyebilirsiniz.
 • Evde bulunan mutfak eşyaları, çocukların erişemeyeceği noktalarda bulunmalıdır.
 • Kibrit ve çakmak gibi yakıcı objeler, oynaması için çocuklara verilmemelidir.
 • Evde kullanılan ısıtıcılar çocuklardan uzak tutulmalı, çocuğun bulunduğu alanlarda kullanılıyorsa, çocuğa özellikle dikkat edilmelidir
 • Elektrik yanıklarına karşı, tüm elektrik prizleri özel plastik koruyucular ile kapatılmalıdır.
 • Ütü, saç kurutma makinesi gibi küçük ev aletleri, çocuğun ulaşamayacağı şekilde ve fişten çekili durumda tutulmalıdır.
 • Temizlik ürünleri ve deterjanlar, kimyasal yanıklara sebep olabileceğinden kilitli dolaplarda tutulmalıdır.
 • Güneş yanıklarına sebebiyet verebileceğinden, yaz aylarında, öğle saatlerinde çocuklar dışarı çıkarılmamalıdır. Diğer saatlerde de koruyucu krem kullanılmalı ve şapka giydirilmelidir.
 • Bebeklerde kaynar su yanıkları ile çay ve kahve gibi sıcak içeceklerden yanma, genelde emekleme ve yürümeye başlama dönemlerinde yaşanır. Bu sebeple ebeveynler bu dönemde daha dikkatli olmalıdır.
  • Çekmecelerin kolay açılmasını engelleyen ikinci bir anahtar kullanılmalıdır.
   • Evde kolay devrilebilen dolap, televizyon ve koltuk gibi eşyalar sabitlenmelidir.
    • Çakmak ve kibritler çocukların erişemeyeceği yerlerde bulunmalıdır.
     • Çocukların erişebileceği mesafedeki fırın kapakları, ikinci bir anahtarla açılamayacak konuma getirilmelidir.
      • Elektrikli su ısıtıcılarının kabloları, çocukların ulaşamayacakları şekilde konumlandırılmalıdır.
       • Çocukların üzerinde çengelli ya da toplu iğne bulundurulmamalıdır. Bazen kıyafetleri birleştirmek için kullanılan çengel iğneler, vücudun çeşitli bölgelerinde yaralanmalara neden olabilir.
        • Çocuklara 3 yaşına kadar fındık, fıstık, çekirdek gibi kuruyemişlerin yanı sıra katı gıda verilmemelidir. Her yıl yüzlerce çocuk, nefes yollarını tıkayabilen kuruyemiş ve katı gıda nedeniyle boğulma tehsi atlatmaktadır. Küçük ya da parçalanabilir oyuncaklar, 3 yaşından küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.
         • Çocukların ulaşabileceği yerlerde 3 santimetreden küçük cisimler bulundurulmamalıdır. Çünkü çocuklar merak dürtüsüyle bilmediklerin cisimlerin tadına bakabilir.Pencere ve balkon kapılarının açık tutulması evde meydana gelen ve ölümcül olarak nitelendirilebilen kazaların nedenlerindendir. Camın ve balkon kapılarını açık bırakılması, düşme ve travma riskine yol açabilmektedir. Kazaların en fazla görüldüğü alanlardan biri mutfaklardır. Ocak üstünde kaynayan kızgın yağ ve çaydanlıktaki su, yeni pişmiş sıcak yemek her zaman çocuklar için teh oluşturmaktadır.

          Çocukların erişebileceği yerlere dikkat!

          Devrilmesi kolay ve ergonomik olmayan yürüteçler, yerde ve halı üzerindeki oyuncaklar, korkuluğu olmayan yataklar, ev içindeki merdiven ve zeminden yüksek alanlar, deterjan ve kireç çözücü gibi kimyasalların çocukların erişebileceği yerlerde bulunması ev kazalarının diğer önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

          Yaşam kurtarıcı önlemler alabilirsiniz!

          Yapılan araştırmalara göre ailelerin bilinçlenmesi ve çeşitli eğitim teknikleriyle ev kazalarının 2 ile 4 kat azaltılabileceği belirlenmiştir. Evdeki eşyaların büyüklere göre değil çocuklara göre dizayn edilmesi kazaların önüne geçecektir. Alınacak basit önlemler sayesinde ev kazaları oluşmadan engellenebilmektedir.

  • Masa örtüsü kullanılmamalıdır.
  • Keskin yüzeyli ev eşyaları çocukların yaşam alanlarından uzak tutulmalıdır.
  • Çocukların kolay erişebileceği duvar yüzeyindeki elektrik prizleri, kolay açılmayan kapaklarla kapatılmalıdır.
  • Çocuklar 5 yaşından önce ranzanın üst katında ve korumalığı olmayan yataklarda yatırılmamalıdır.
  • Merdiven başlarında ve pencere önlerinde korkuluk olmasına özen gösterilmelidir.

Etiketler: çocuklar ev kazalarından nasıl korunurçocuklar için evdeki tehçocukları ev kazalarından korumanın yolları

Источник: https://www.vaybe.net/cocuklari-ev-kazalarindan-korumanin-yollari/

Anne-babalar dikkat! Çocukları ev kazalarından korumanın 9 yolu

Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları

Çocuklu evlerde dikkatsizlik, geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açıyor. Evlerde çocukları bekleyen tehleri önceden bilmek ise bu sonuçları değiştirebiliyor.  Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Serkan Şener, çocukları ev kazalarına karşı koruyacak önerileri ve yapılacak ilk yardım müdahalelerini anlattı.

1- Düşmemesi için yastık yetmez

Bebeklerin acil servislere yüksek bir yerden veya yataktan düşme vakalarıyla sıklıkla getirildiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Şener, bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Anne, baba veya bakıcı bebeği çoğunlukla yatağın üzerinde uyutuyor ve güvenli olsun ve düşmesin diye yanına yastık koyduğunu söylüyor. Ancak bu doğru bir yöntem değil. Bu noktada bebeğin düşmesini engelleyecek yandan koruyuculu ve korkuluklu bebek yatağı kullanılmalı. Eğer illa yatak dışında bir yerde yatırılması gerekiyorsa bu koltuk değil halı üzeri olmalıdır.”

Anne babaları bebeğin alt değişimi esnasında da dikkatli olmaları konusunda uyaran Doç. Dr. Serkan Şener, bebeklerini yerden yüksek bir yere koymamalarını ya da mutlaka yanlarından ayırmamalarını öneriyor .

 2- Ocaktaki yemeklere dikkat!

Anne ve babaların özellikle ocak üzerinde pişen yemeğin yerine çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Şener, “Yemek yaparken, herhangi bir şey kaynatırken, dört gözlü ocakların ön kısmı yerine arka gözleri tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca yemeğinizi pişirdikten sonra soğuması için ocağın üzerine değil, çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyun.” diyor.

3- Deterjanları üst raflara koyun

“Tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasalları orijinal şişeleri dışında su, meyve suyu ve süt gibi sık bilinen tüketilen ürün şişe ve kapları içinde saklamak ve erişilebilir yerde bulundurmak sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de tehli” diyen Şener,  şu bilgileri veriyor:

“Bu kimyasalları kazara içilmesi yemek borusunda ameliyatla onarılması gereken ve bazen de geri dönüşümsüz hasarlara yol açabiliyor. Çocuklar özellikle yürümeye başladıktan sonra her şeye daha kolay erişebiliyorlar.

Ayrıca meraklı yapılarından dolayı temizlik malzemelerini kurcalayıp kapaklarını nasıl açacağını öğrenebiliyorlar. O nedenle bu tür sıvıların saklandığı mutfak lavabosu altındaki dolaplardan mutlaka çocukların erişemeyeceği yerlere kaldırılması gerekiyor.

 Kimyasalları sık kullanılan bir içecek kabının içine koyma alışkanlığından kesinlikle vazgeçilmeli!

4- Banyo paspasları kullanın

Banyoda kazaya neden olabilecek noktalar; küvetin içi ve dışındaki ıslak zeminler ile seramik ve fayans kısımlar.

Buralardaki kazalardan korunmak için kayganlığı engelleyecek plastik paspaslar ya da kuru tutmayı sağlayacak bez ve havlular kullanmak, çocuk ya da erişkinlerin düşmesine bağlı kafa travmalarını önlemede etkili oluyor.

Banyosunda yüksek kenarlıklı küvet kullanan ailelerin de küvetin her iki tarafında da kullanılabilecek seyyar basamaklar veya tutamaçlı güvenlikli basamaklar kullanması öneriliyor.

5- Ufak cisimleri ortadan kaldırın

Çocukların altıncı aydan itibaren başparmağını fonksiyonel olarak kullanmaya başlaması kıskaç hareketiyle ojeleri tutmaya başlaması, kavrama yeteneğini kazanması anlamına geliyor.

Kavrama yeteneğinin kazanılması ile çocuk oral dönemde yani yeme içmenin daha ön planda olduğu dönemde her şeyi ağzına götürmek istiyor. Bu noktada evdeki her şeye onun gözüyle bakmaya ve etrafta ufak cisimler bırakmamaya dikkat edilmeli.

Bebeklere özel sandalyelerle ve onların içi tarafına yerleştirilmiş yastıklarla etrafı korunaklı oyun parkları oluşturarak onlara güvenli oyun alanları oluşturulabilir.

6- Boğazına bir şey kaçtıysa!

Bebekleri emzirdikten sonra hemen yatırmak yerine gazını çıkarmak, kusmuk veya mide içeriğinin hava yoluna kaçmasını engelliyor. Çocuklarda ise solunum yolu tıkanmalarına yutulan yabancı cisimler neden oluyor. Örneğin 8 yaşın altındaki çocuklarda ses çıkmıyor, öksürmüyor ve morarma oluyorsa bu tam hava yolu tıkanıklığa işaret!

 Bu durumda yapılacak ilk müdahale ise şöyle: Sağlık ekiplerinin müdahalesini beklemeden 1 yaş altındaki bebeği karnının üzerine kolumuzun üstünde pozisyon verip çocuğu hafifçe öne eğip sırtına 5 kez sertçe vurmak gerekiyor.

Yabancı cisim ancak ağız içerisinde görülüyorsa parmakla çekip çıkarmak gerekiyor. Eğer görünmüyorsa çocuğun ağzına parmak sokmak cismi daha da içeri ittirmeye sebep olabileceği için tehli oluyor.

Eğer yabancı cisim hala yoksa 5 kez daha aynı teknikle sırta vurup sonrasında Temel Yaşam Desteği uygulanmaya başlanabilir.

7- Yanıkları soğuk suya tutun

Yanıklarda, öncelikle yanığa sebep olan madde cilt üzerinden uzaklaştırılmalı ve yanan bölge 10 dakika soğuk suyun altında tutulmalı.

Bunun tek istisnası eğer yanan madde cilde yapışmışsa uzaklaştırmaya çalışılmamalı. Sonra temiz bir bezle bölgenin üstü örtülmeli ve sağlık merkezlerine başvurulmalı.

Sıcak gibi aşırı soğuk da yanığa sebep olacağından yanık bölgesine direk buz uygulamayın.

8- Kırık kemiği oynatmayın

Sık yapılan ilk yardım hatalarından biri; kırılan kemiği yerine oturtmaya çalışmak veya deri dışındaki kemik çıkıntılarını içeriye sokmaya çalışmak. Bu kişide daha fazla ağrıya sebep olacağı gibi yumuşak dokuda da hasarlara sebebiyet veriyor.

Kırık eğer deri altında ise kapalı kırık olarak tanımlanıyor. Bu durumda torbanın içerisine yerleştirdiğiniz buzu temiz bir beze sararak soğuk müdahale yapabilirsiniz.

Ancak açık yara bulunan kırıklarda, kişi yara üzerine temiz bir bez örterek sağlık merkezine ulaştırılmalı.

9- Başını arkaya atmayın

Burun kanamalarında baş öne eğilmeli ve kemiğin bitip kıkırdağın başladığı noktaya başparmak ve işaret parmağı ile beş dakika bastırılmalı. Kemiğin başladığı yere soğuk uygulama yapmak, burun damarlarının büzüşüp kanama miktarının azalmasına yardım ediyor. Hala kanama devam ediyorsa buruna basılı tutarak, en yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.”

Источник: https://www.gidahatti.com/anne-babalar-dikkat-cocuklari-ev-kazalarindan-korumanin-9-yolu-70899/

Çocukları ev kazalarından koruyun!

Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları

Çevrelerine karşı aşırı ilgili olan küçük yaştaki çocuklar, ev kazalarına neden olmaktadır. Çevreyi tanıma dürtüsüyle hareket eden çocuklardaki öğrenme merakı, tehyi değerlendirmelerine engel teşkil eder.

Araştırmalara göre çocukların geçirdiği kazaların %yüzde 70-75’i ev ve yakın çevrede meydana gelmektedir. Türkiye’de son 5 yılda ev kazası sonucu 120 bin çocuk hastaneye kaldırılmış ve bunlardan 2 bini hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca acil yardıma yapılan ihbarların içerisinde çocukların geçirdiği kazalar her zaman ilk üç sırada yer almaktadır.

Dr. Barış Mutluer, çocukların yaşayabileceği ev kazaları konusunda bilgiler verdi.

Yürümeyi öğrenirken…

Çocuklar emeklemeye başladıkları andan itibaren evin içinde dolaşarak çevresini keşfetmek için her yanı kurcalamaya başlar. Ülkemizde ev kazaları, tüm kazaların önemli bir kısmını oluşturur. Bunların içinde de en büyük yüzdeyi mobilyalardan, merdivenden, korkulukların arasından ya da üzerinden, yürüteçten, pencereden ve oyun alanlarında yaşanan düşmeler alır.

Güvenlik önlemleri şart!

Olası kazalardan kendilerini koruyabilecek durumda olmamaları nedeniyle 0-6 yaş grubu çocukları en riskli grupta yer alır. Dolayısıyla ebeveynlerinin gözetimi altında bile olsalar, bulundukları ortamda yeterli güvenlik önlemi alınmamışsa çocukların kaza yaşama olasılığı çok yüksek. Bunun yanı sıra ev dışında oluşabilecek kazalara karşı da dikkatli olmak gerekli.

Mutfak tehsi!

Pencere ve balkon kapılarının açık tutulması evde meydana gelen ve ölümcül olarak nitelendirilebilen kazaların nedenlerindendir.

Camın ve balkon kapılarını açık bırakılması, düşme ve travma riskine yol açabilmektedir. Kazaların en fazla görüldüğü alanlardan biri mutfaklardır.

Ocak üstünde kaynayan kızgın yağ ve çaydanlıktaki su, yeni pişmiş sıcak yemek her zaman çocuklar için teh oluşturmaktadır.

Çocuklara cinsel istismar kimlerden gelir?

Çocukların sıklıkla görüştüğü, okuldaki eğitimci yada idareci, sokakta yada parkta gördüğü tanıştığı kişiler, market, bakkal çalışanları, hatta son zamanlarda akrabaları bile bu tanımlamaya girmektedir.

Bu yüzden daha önce tanımadığınız yada tanıdığınız kişilerin ruhsal problemlerini bilemeyeceğinizden dolayı, kendi kontrol altında bulundurduğumuz çocuklara, kendilerine yapılan bazı fiziksel hareketlerin suç olduğunu ve bunları yapanları derhal bildirmesi gerektiğini öğretmeliyiz. Özellikle kim olursa olsun ayrıntısını eklemeli.

Çocuklara bu farkındalığı nasıl öğretmeliyiz?

Çok basit yolu HAYIR demeyi öğretmeliyiz. Çocuklara, özel bölge kavramı öğretilmeli. Kendisine yada bir başkasına bu bölgelere dokunulduğunu hissettiğinde yüksek sesle HAYIR demesi gerektiği ve tepki vermeyi öğretmeli.

Konuşmaya yeni başlayan çocuklara öncelikle Vücut parçalarını ve özel bölgelerini gerçek isimlerle öğretilmeli. Çünkü sorununu anlatacağı zaman bu sorun olabilir. Örneğin okulda başına gelebilecek bir durumda, Öğretmen yada Güvenlik görevlisi konuyu anlamayabilir.

Özel bölge kavramını öğrenen çocuğa, dokunulma durumunda yada temas gibi fiziksel durumlarda cesaretli olması aşılanmalıdır.

Anne ve babanın izni olmadan, tanıdık yada tanımadık hiç kimsenin onu bir yere götürme durumu olmadığını çocuğa bilinçlendirme için gereklidir. Herhangi bir yerde çocuğu kandırarak ıssız yada boş yere götürülme düşüncesinin önüne geçerek, çocuğa bilinçlendirme ve çığlık atma öğretilmelidir.

Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir? Nasıl eğitmeli? | Çocuk tacizleri son yıllarda artışa geçti

Çocuk ile Ebeveyn arasında Acil Kod!

Bir çok Pedofili Hastası yada Sübyancıların, sokakta yada parkta gördüğü çocuklara, annen gelemedi Seni annene götüreceğim yada Baban çağırıyor gibi kandırmalarla çocuğu kendi isteği ile kimsenin fark etmeyeceği bir durum için önlem alınmalıdır.

Bunun için Çocuğunuzla aranızda bir kod olamadı lazım. Acil Kod sadece siz ve çocuk arasında bir sır olmalıdır. Bu gibi durumlar Anne yada Babanın rızası bir durumda olabilir.

Bu durumda çocuk kodu duyduğunda gelmeli, kodu söylenmediği zaman kesinlikle onla gitmemesi bilgilendirilmelidir.

Sokakta yada Okul dönüşü, eğer kontrol edilemeyen evin dışındaki durumlarda güvenli yerler hakkında bilgi verilmeli. Acil kaybolma senaryosu yapıp, Tanımadığı hiç kimse ile bir yere gitmemesi gerektiğini, kaybolduğunda sadece Güvenlik görevlilerinin yanına gitmesi gerektiğini yada onları telefonla birilerine aratması gerektiği bilgileri verilmelidir.

Çocuklara kaç yaşında öğretmeli?

Konuşmaya ve istediklerini anlatmaya, sizin söylediklerinizi anlayıp, cevap verebilecek durumda olan her çocuk için geçerlidir. Genellikle 2 yaş üzeri çocuklara vücut parçalarını gerçek isimlerini öğreterek başlanabilir. Özel bölgelerine istenmediğinde Hayır demesi öğretilmelidir.

Peki konuya nasıl girilmeli? Nereden başlanmalı?

Vücut güvenliği için çocuğa anlayacağı dilde, basit ve hafızada kalıcı cümleler kullanılmalıdır. Mesela örnek bir konuşma cümlesi: ” Seninle Vücut koruması ile ilgili çok kısa bir şeyler konuşmak istiyorum. Her insanda olduğu gibi seninde özel bölgelerin var.

İç çamaşırı ile kapattığın bölge senin özel bölgendir. Bu bölgeye güvenmediğin kişilerin dokunmasına hayır diyebilirsin. Hayır dediğin için biz dahil kimsenin kızmaya hakkı yok. Eğer tanıdığın yada tanımadığın, sevdiğin bazı kişiler de bu bölgelere dokunabilir.

Dokunmaları seni rahatsız edip, kızdırabilir. Onlara duygunu açıklamak için “Hayır Dokunma” diyebilirsin. Bu durum başına geldiğinde hemen bana söyle. Çünkü seni korumak için bize anlatman gerekir.

Bunu yapana gidip ona seni kızdırdığı için uyarıda bulunup, Vücut güvenliği kurallarını anlatmalıyız.”

Çocuğu ürkütmeden ve sakin bir dille anlatmalıyız. Kesinlikle cümle içlerinde cezalandırmak, dövmek gibi kavramları kullanmayınız. Ürken çocuk, taciz gelen akraba içinde yada tanıdık kişilerin zarar görmesini istemeyeceğinden bunları anlatmayabilir.

Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir? Nasıl eğitmeli? | Çocukların anne ve baba olarak güvenlerini kaybetmemeliyiz

Çocukları severken özel bölgelerine dokunmayın!

Çocuklara hem özel bölgenin önemini anlatıp hemde o bölgeleri onları severken dokunmanız tezat oluşturur. Çocuk özel bölge kavramını anlayamaz ve dokunulmasını sevgi olarak anlayabilir. Mantık olarak ta kendini bu duruma karşı koruması pekte normal değil.

Kuralı koyan kişi özel bölge tarifini yaptığı için aile içinde özel bölge kavramı titizlikle uygulanmalı. Kardeşler arasında bile özel bölge kesinlikle uygulanmalı.

Çocuklar eğer böyle bir Cinsel İstismarı  durumu anlattığında tepkinizi sakın dışarı vurmayın. Onu dikkatlice dinleyip, ciddi olarak dinleyin, onu savunun ve haklı olduğu için tebrik edin.

Eğer tam tersine Ani şiddet ve kızgınlık, çocuk tarafından korkuya kapılmasına neden olur. Maalesef onarılması güç psikolojik sorunlar meydana getirebilir.

Diğer taraftan anlatım sonrası üzgünlük görürse, benzer bir durum başına geldiğinde bir daha anlatmayacaktır.

Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir? Nasıl eğitmeli? | Tacize uğramış çocuk için psikolog yardımı şart

Cinsel istismara uğramış çocuk nasıl anlaşılır?

Cinsel tacize yada istismara uğrayan çocuk, aniden oluşan daha önce rastlanmayan fiziki durumlar gösterebilir. Hastalık, ev taşınması, tanıdığı kişilerin ölmesi, anne ve babasının boşanması gibi olaylarda da aşağıda listelenen belirtiler görülebilir.

Çocuk İstismarındaözel bölgede fiziki değişiklik gözlenmeli ve aşağıdaki belirtilerden bir kaç tanesi aynı anda gözlenebilir.

 • Çocuğun Anormal bir yaşam tarzına girerek, içine kapanması veya huysuzluk çıkartması, Öfke patlamaları,
 • Uyku problemleri, kabus ve gece uyanmaları,
 • Bazı kişilerden çekinmesi ve onların yanına gitmemesi,
 • Tuvalet eğitimi almasına rağmen yatağa işemesi,
 • Oyunlarında yaşının ötesinde, oyuncaklarında cinsel hareketler yapması,
 • Saç kesme, koparma, derisini kanatma gibi kendisine zarar verme,
 • İştahında azalma yada çok yemek yemeye başlaması,
 • Evden ve okuldan kaçma, yalnız kalma isteği,
 • Genital bölge, makat yada anüsün ağız çevresinde ağrı, renk değişimi veya kanama görülmesi,
 • Tuvalet yaparken ağrı çekmesi,

Источник: https://www.gelgez.net/cocuklari-cinsel-istismardan-korumanin-yollari-nelerdir-nasil-egitmeli/

Çocukları ev kazalarından korumanın 9 pratik yöntemi

Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları

Bebeklerin acil servislere yüksek bir yerden veya yataktan düşme vakalarıyla sıklıkla getirildiğini söyleyen Doç. Dr. Serkan Şener, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Anne, baba veya bakıcı bebeği çoğunlukla yatağın üzerinde uyutuyor ve güvenli olsun ve düşmesin diye yanına yastık koyduğunu söylüyor.

Ancak bu doğru bir yöntem değil. Bu noktada bebeğin düşmesini engelleyecek yandan koruyuculu ve korkuluklu bebek yatağı kullanılmalı. Eğer illa yatak dışında bir yerde yatırılması gerekiyorsa bu koltuk değil halı üzeri olmalıdır.

Anne babalar bebeğin alt değişimi esnasında da dikkatli olmalı, bebeklerini yerden yüksek bir yere koymamalıdır”

2- Ocaktaki yemeklere dikkat!

Anne ve babaların özellikle ocak üzerinde pişen yemeğin yerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Yemek yaparken, herhangi bir şey kaynatırken, dört gözlü ocakların ön kısmı yerine arka gözleri tercih etmeye özen gösterin. Ayrıca yemeğinizi pişirdikten sonra soğuması için ocağın üzerine değil, çocuğun ulaşamayacağı bir yere koyun.

Doğru şekilde ilkyardım, çocukların yaşadığı ev kazalarında hayat kurtarır

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.