Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

içerik

Çocuğunuzu üst solunum yolu enfeksiyonundan korumanın yolları

Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

Kış aylarında çocukların kalabalık alanlarda olmaları ve soğukların gelmesiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığı artıyor. Nezle, grip, tekrarlayan sinüzit, bademcik, geniz eti ve orta kulak iltihapları, soğuk havalarda en sık görülen hastalıklardan.

Çocukluk çağında yılda genellikle 5-6 kez geçirilen bu hastalıklarda hızlı ve etkin tedaviye başlamak çok önemli. Çünkü geç kalındığında enfeksiyon yayıldığı bölgeye göre; romatizmal ateş, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Neyse ki çocuğunuzu üst solunum yollarından büyük bir oranda korumanız mümkün.

Bunun en etkili yolları ise grip aşısını yaptırmak ve elini sık sık yıkamak.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Küçükkırım çocukları hastalıklardan korumak için alınması gereken önlemleri anlattı.

İlk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin

Bebeğinizi hastalıklardan korumanın en etkili yöntemlerinden biri, onu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek. Çünkü anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeğin genel bağışıklık durumunu yükselterek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Kalın giydirin

Soğuk hava vücuttaki kılcal damarların büzülmesini sağlayarak o bölgenin kanlanmasını azaltıyor ve doğal bariyerini düşürüyor. Bunun sonucunda da hastalığa zemin hazırlıyor. Vücut direncinin düşmemesi ve soğuktan korunması için çocuğunuzu yetişkinlerden bir kat daha kalın giydirin. Kıyafetleri ortam ısısına uygun şekilde, kat kat olsun.

Çünkü soğuktan korumak için çocuğunuzu kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha etkili oluyor. Sentetik olmayan, teri çekecek pamuk içerikli kumaşlardan oluşan kıyafetler giydirmenizde de fayda var.

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, çocuklarda ısı kaybı baş bölgesinde daha çok olduğu için başını kalın bir atkıyla örtmek olacak.

Evi her saat başı 5 dakika havalandırın

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada şüphesiz bir başka etkin yöntem, ortamı iyi havalandırmak ve enfeksiyondan uzak durmak ” diyen Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Banu Küçükkırım sözlerine şöyle devam ediyor: “Enfeksiyonlar damlacık yoluyla ve havada asılı kalan viral partiküller nedeniyle bulaştığı için iyi havalandırılmış ortamlarda hastalığın bulaşma riski düşüyor.

Dolayısıyla bulunduğunuz ortamı her saat başı 5'er dakika havalandırmaya özen gösterin.”

Bu besinleri bol bol yedirin

Domates içerdiği likopenle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, nar, elma, portakal ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alıyor. Vişne ve vişne suyu da potasyum ve A vitamininden zengin meyveden.

A vitamini solunum yolu dayanıklılığını artırarak bariyer görevini güçlendiriyor. Yüksek protein içerikli et ve süt yumurta gibi yiyecekler de antikor yapımını uyararak vücudun genel direncini yükseltiyor.

Kış mevsiminde bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

Yanında maske takın ve öpmeyin

Hastalandığınızda çocuğunuzun yanında mutlaka maske takın ve hasta kişilerle ilişkisinin en aza inmesini sağlayın. Hasta iseniz çocuğunuzu öpmekten kaçınmanız da çok önemli. Çünkü ağız salgınızdaki virüs ve bakteriler bu yolla çocuğunuza taşınarak hastalığa yol açıyor.

Aynı çatal, kaşık ve bardakları kullanmayın

Çocuğunuzla aynı çatal, kaşık, bardak gibi eşyaları kullanmamanız, alacağınız diğer önlemler arasında yer alıyor. Virüs ve bakteri içeren salgıların taşınması enfekte materyaller nedeniyle daha kolay oluyor.

El hijyenine dikkat edin

Eller taşıyıcı durumda olduğu için virüslü yüzeylerle teması yok etmenin en etkili yolunu, el temizliği oluşturuyor. “Bu nedenle çocuğunuzu üst solunum yolları enfeksiyonundan korumak için el hijyenine dikkat etmeniz çok önemli “ diyen Dr.

Banu Küçükkırım, “Çocuğunuzun ellerini az 2 dakika sabun ile yıkayıp, kurulayın. Eğer ellerini kendisi yıkayacak yaşta ise bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Hangi yaşta olursa olsun, ellerini kurulama işleminde ortak havlu kullanmamaya da dikkat edin.

Aşısını mutlaka yaptırın

Özellikle nezle ve grip gibi ciddi enfeksiyonlardan korunmanın bir başka etkili yöntemi ise aşılama. Aşılama vücuda zayıflatılmış virüsün çocuk sağlıklı iken verilip etkin korunmanın ve vücutta antikor oluşumunun sağlanması için uygulanıyor.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/cocugunuzu_ust_solunum_yolu_enfeksiyonundan_korumanin_yollari.html

Çocuklarda Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:20

Solunum yolu enfeksiyonları ve hastalıkları virüs, mikrop ve bakterilerden dolayı oluşmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları ikiye ayrılmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve alt solunum yolu enfeksiyonu olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Çocuklar yetişkinlere göre daha sık solunum yolu hastalıkları yaşamaktadırlar. 

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonu en sık rastlanan solunum yolu enfeksiyonudur. Üst solunum yolu enfeksiyonu genellikle soğuk algınlık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa 200’ den fazla virüs neden olmaktadır.

Çocukların çoğu neredeyse yılda 5 – 8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonu genellikle yuva ve kreşlere giden çocuklar da daha sık görülmektedir.

6 yaşından büyük çocuklar da ise görülme sıklığı azalmaktadır. 

Üst solunum yolu enfeksiyonu en sık sonbahar ve kış dönemin de yaşanmaktadır fakat bu durumun soğuk hava ile çok etkisi yoktur. Bu enfeksiyonların sebepleri, çocukların okula gitmesi ve orada virüslerle karşılaşmasından kaynaklanmaktadır. Kış aylarında hava soğuk olduğu için genellikle kapalı ortamlarda bulunulmaktadır. Bu durum hastalıklara neden olmaktadır. 

Üst solunum yolu enfeksiyonu en sık sonbahar ve kış dönemin de yaşanmaktadır fakat bu durumun soğuk hava ile çok etkisi yoktur. Bu enfeksiyonların sebepleri, çocukların okula gitmesi ve orada virüslerle karşılaşmasından kaynaklanmaktadır. Kış aylarında hava soğuk olduğu için genellikle kapalı ortamlarda bulunulmaktadır. Bu durum hastalıklara neden olmaktadır.

Nemsiz ve havasız ortamlar da genellikle toz da oluşmaktadır. Çocukların bulunduğu ortamların nemsiz ve havasız olması burun mukozasını kurutur. Bu durum soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı daha hassas olunmasının nedenidir. Bu yüzden sonbahar kış dönemlerin de çocukların solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaması için önlem alınmalıdır.

Çocuklarda Görülen Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülmektedir. Bu hastalıklar genellikle sinüzit, farenjit ve orta kulak iltihabı olarak yaşanmaktadır.

 • Sinüzit
 • Farenjit
 • Orta Kulak İltihabı

Çocuklarda Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle virüsü aldıktan 1 ya da 3 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Bu durum 1 hafta sürmektedir fakat çocuktan çocuğa fark etmektedir. Bazı çocuklarda üst solunum enfeksiyonun 2 haftaya kadar uzanmaktadır.

Çocuklarda, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile belirti vermektedir. Hapşırık, deniz akıntısı, öksürük, kaşıntı, halsizlik ve boğaz ağrısı gibi birbirinden farklı belirtilerle kendini göstermektedir.

Bebeklerde ise huzursuzluk ile belirti vermektedir. Üst solunum enfeksiyonu hafif derecede ateş, bazı durumlarda kusma, ishal, burun tıkanıklığı ve uyku sorunları gibi belirtilerle hastalığı işaret etmektedir.

Çocuklarda;

 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Geniz akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırık
 • Öksürük
 • Kaşıntı
 • Halsizlik

Bebeklerde;

 • Burun tıkanıklığı
 • Uyku sorunları
 • Huzursuzluk
 • Kusma
 • İshal
 • Ateş

Sinüzit ve Belirtileri

Sinüzit, çocuklarda her yaşta görülmektedir. Aynı zaman da sinüzit yeni doğan bebeklerde de sık sık rastlanmaktadır. Sinüzit, nezle, grip ve burun tıkanıklığı sebebiyle oluşmaktadır.

Nezle ve grip oluşumundan sonra 10 gün sürmesi ve burundan sarı yeşil akıntı gelmesi ve öksürük şikayeti sinüzite işarettir. Sinüzit hastalığında baş kısmında ağrı görülmektedir. Özellikle bu ağrı başı aşağı doğru eğince şiddetlenmektedir.

Göz etrafında şişlik, gözlerde sulanma, yüzde basınç hissi ve şiddetli ağrı sinüzitin belirtileridir.

 • Burundan sarı yeşil akıntı gelmesi
 • Göz etrafında şişlik
 • Gözlerde sulanma
 • Yüzde basınç hissi
 • Baş ağrısı
 • Öksürük

​​​

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit hastalığında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Genellikle antibiyotik tedavi verilmektedir.

Burun da yaşan akıntılar azaltmak ve burunda oluşan basıncı azaltmak için ilaç tedavisi sağlanmaktadır. İlaç tedavisinde burun spreyleri ve şuruplar kullanılmaktadır.

Bu şekilde çocuğun rahat nefes alması sağlanmaktadır. İlaç ve diğer yöntemlerle düzelmeyen hastalıklarda cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

Orta Kulak İltihabı ve Belirtileri

Orta kulak iltihabı çocukluk döneminde sıklıkla görülen bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık erken teşhis edilmezse ileri de ciddi duyma kayıplarına yol açmaktadır. Orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikmesine ve mukozlar da ödeme sebep olmaktadır.

Hemofilus İnfüenza ve Streptetotokus Pnömonia mikroplarından dolayı orta kulak iltihabı oluşmaktadır. Kulakta şiddetli ağrı hissedilmektedir. Bu ağrılar zonklama şeklinde devam ederi. Kulak zarında kızarıklık ve şişlik görülmektedir.

Aynı zamanda çocuk sesleri fısıltı halinde duymaktadır.

 • Kulakta şiddetli ağrı
 • Kulakta zonklama
 • Kulak zarında kızarıklık ve şişlik
 • İşitme sorunu
 • Huzursuzluk
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Ateş

Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Orta kulak iltihabını tedavi etmek için en başta solunum yollarını açmaya çalışılmaktadır. İlaç tedavisi farklı hastalıklara neden olmaması amacıyla verilmektedir. Genellikle antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavinin yanı sıra ağrı kesici ilaçlar da kullanılmaktadır.

Farenjit ve Belirtileri

Farenjit, boğazın iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Farenks adı verilen boğaz bölgesi iltihabıdır. Farenjit hastalığı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve yutma güçlüğü ile belirti vermektedir. Bu hastalık aynı zamanda ateş ile devam etmektedir. Sıkça görülen bir diğer belirti ise kulak zarında kızarıklık ve boyunda lenf bezi görülmektedir.

 • Yüksek ateş
 • Ağız kokusu
 • Yutma güçlüğü
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Kulak zarında kızarıklık
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Farenjit Tedavisi

Farenjit tedavisi hemen müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. İlaç tedavisi uygulanmaktadır. Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun sebebi kısa sürede hastalığın sona ermesi ve başkalarına geçmemesidir. İleri boyutlardaki hastalıklara ilerlememesi için antibiyotik tedavi şarttır. Aynı zaman da çocuğun dinlenmesi, beslenme ve sıvı tüketimi önem taşımaktadır.

Çocuklarda Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu

Alt solunum yolu enfeksiyonu çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Alt solunum yolu hastalıkları zatürre, bronşit ve bronşiolit olarak yaşanmaktadır.

Bu hastalıklar birbirine benzerliği sebebiyle bazı durumlarda tanı koyulmasında güçlük yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden doktorların bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Aynı zamanda laboratuar uygulamalarına başvurması gerekmektedir.

Birçok ülkede 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen alt solunum yolu enfeksiyonları ölümlere yol açmaktadır. Bu yüzden ailelerin dikkatli olması gerekmektedir. Aileler çocuklarında yaşanan farklıkları dikkatle incelemeli ve herhangi bir belirti fark ederse doktora başvurmalıdır.

Alt solunum yolu hastalıkları genellikle erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. Alt solunum yolu hastalıkları olarak yaşanan zatürre, bronşit ve bronşiolit birbirinden farklı sebeplerden dolayı oluşmaktadır. 2 yaş altındaki bebeklerde virüsler sebebiyle oluşmaktadır.

Bu hastalıklar genellikle virüsler, bakteriler ve mikroplar nedeniyle yaşanmaktadır. Mikrop, virüs ve bakterilerden dolayı yaşanan hastalıklar, bulaşıcı hastalıklardır. Öksürük ve hapşırık kişinin kullandığı eşyalardan dolayı geçmektedir. 

Çocuklarda Görülen Alt Solunum Yolu Hastalıkları

Alt solunum yolu hastalıkları çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Bu hastalıklar zatürre, bronşit ve bronşiolit olarak yaşanmaktadır. 

Çocuklarda Görülen Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Alt solunum yolu gırtlağımızın altından başlanmaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonları ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunlar yeni doğan bebeklerde de görülmektedir. İnfluenza adı verilen virüs sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Bazı çocuklar kısa süre de bu hastalıktan kurtulurken bazı çocuklar da ise bakterilerin eklenmesi sonucunda alt solunum yolu enfeksiyonunun farklı hastalıklarına neden olmaktadır. Genellikle soğuk algınlığı ile başlamaktadır. Boğaz ağrısı ve kaşıntısı ile devam etmektedir.

Birçok çocukta öksürük görülürken, bazı çocuklarda öksürük görülmemektedir. Genellikle bu hastalıklar 1 hafta sürmektedir fakat çocuktan çocuğa değişim göstermekte ve 2 haftaya kadar ilerlemektedir.

Bademcikler iltihaplanır, halsizlik, iştahsızlık ve boğaz ağrısı ve ses kısıklığı görülür. Aynı zamanda kusma ve karın ağrısı da yaşanmaktadır. Burun akıntısı hapşırık, solunum güçlüğü, hızlı nefes alma, huzursuzluk ve öksürükte görülmektedir.

 • Boğaz ağrısı
 • Boğaz kaşıntısı
 • Karın ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Solunum güçlüğü
 • Hızlı nefes alma
 • Huzursuzluk
 • Hapşırık
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Ses kısıklığı
 • Kusma

Zatürre ve Belirtisi

Zatürre bir diğer adı ile Pnömöni alt solunum yolu hastalığıdır. Virüs ve bakteri sebebiyle görülmektedir. Akciğer dokusunda oluşan tek ve iki taraflı enfeksiyonudur. Genellikle basit soğuk algınlığı sebebiyle oluşmaktadır.

En sık görülen sebebi bakteri olarak bilinmektedir. Zatürre, ateş, titreme, üşüme ve terleme olarak belirti vermektedir. Göğüs ve sırt ağrısı ve göğüste hırıltı yaşanmaktadır. Kusma, baş ağrısı ve kas ağrısı görülür.

Halsizlik ve iştahsızlık en sık görülen belirtiler arasındadır.

 • Göğüs ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Göğüste hırıltı
 • Terleme
 • Ateş
 • Üşüme
 • Titreme
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

​​

Zatürre Tedavisi

Zatürre akciğer filmi sonrasında tanısı koyulan bir hastalıktır. Aynı zamanda kan testi yapılmaktadır. Erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Zatürre sebebine göre tedavi uygulanmaktadır. Ağır vakalarda oksijen verilerek, oksijen durumu düzeltilmelidir. Ateş düşmesi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çocuğun sıvı tüketimine ve beslenme durumuna özen gösterilmelidir.

Bronşit ve Belirtisi

Bronşit hava yolları sebebiyle oluşan iltihaplanmadır. Bronşite neden olan virüs ve bakteriler olarak bilinmektedir. Bronşit bronşların iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık 1 ve 2 hafta sürmektedir.

Bronşit en sık erkek çocuklarda görülmektedir. Aynı zamanda 2 yaş altı bebeklerde de bronşit yaşanmaktadır. Burun akıntısı ile kendini gösteren bu hastalık halsizlik ve titreme ile devam eder.

Boğaz ağrısı, kuru öksürük ve balgam da belirtileridir.

 • Burun akıntısı
 • Halsizlik
 • Titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Kuru öksürük
 • Balgam

Bronşit Tedavisi

Bronşit tedavisi sebebine göre farklılık göstermektedir. İlaç tedavisi uygulanarak kısa sürede hastalığın atılması sağlanmaktadır. Genellikle balgam söktürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Nefes alma da zorluk çekildiği için buhar tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda burun açıcı spreyler verilmektedir

Bronşiolit ve Belirtisi

Bronşiolit, çocuklarda görülen alt solunum yolu hastalıklarından biridir. Bronşiol denilen küçük bronşiollerin iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık genellikle kış dönemlerinde görülmektedir. 2 yaş altı bebeklerde de görülen bu hastalık, birçok soruna yol açmaktadır.

Bu hastalık soğuk algınlığı olarak başlamaktadır. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ilk belirtileridir. Hafif ateş görülmektedir. Nefes darlığı ve nefes alırken hırıltı hissedilmektedir. Öksürük ve öksürük sebebiyle kusma yaşanmaktadır.

Çocukta huzursuzluk, iştahsızlık ve uyku sorunu görülür.

 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ateş
 • Öksürük
 • Kusma
 • Huzursuzluk
 • İştahsızlık
 • Uyku sorunu
 • Nefes darlığı
 • Nefes alırken hırıltı

Bronşiolit Tedavisi

Bronşiolit, tanısı koyulduktan sonra hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Nefes darlığı yaşandığı için buhar tedavisi uygulanmaktadır. Çocuğun sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. İlaç tedavisi ve bazı iğneler verilerek tedavi uygulanmaktadır. Çocuk havası kirli ortamlardan uzak durmalıdır. Bazı durumlarda ise serum verilmektedir. 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Источник: https://www.neoldu.com/cocuklarda-solunum-yolu-enfeksiyonu-belirtileri-ve-tedavisi-9230h.htm

Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

Çocuklarda görülen hastalıkların yüzde 75’ini üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşturduğunu belirten Alptekin, “Genelde hafif seyirli ve ciddi mortalitesi olmayan enfeksiyonlar olmakla birlikte uygun şekilde tedavi edilmediklerinde önemli komplikasyonlara neden olabilmektedirler.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğunun virüslerle meydana gelmesi nedeniyle viral bakteriyel ayırımının iyi yapılması, gereksiz antibiyotik kullanımının en aza indirgenmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Çocukluk çağında en sık görülen enfeksiyonlardan olan üst solunum yolu enfeksiyonları; nazofarenjit, viral veya bakteriyel tonsillofarenjit, akut otitis media, akut rinosinüzit ve krup olmak üzere alt başlıklar altında incelenir” dedi.

“Nazofarenjitte en sık görülen etkenler virüslerdir”

Nazofarenjitin, boğaz ağrısı, öksürük, ateş, hapşırık, nasal konjesyon, burun akıntısı ve baş ağrısı ile karekterize kendi kendini sınırlayan bir klinik durum olduğunu ifade eden Çocuk Hastalıları Uzmanı Nazife Alptekin, “En sık görülen etkenler virüslerdir. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş ve öksürük tipik tabloyu oluşturur.

Hastalık küçük çocuklarda ateş, huzursuzluk ve hapşırma şeklinde başlar ve birkaç saat sonra burun akmaya başlar. Daha sonra genellikle burun tıkanıklığı olur. Küçük bebekler burun solunumu yaptıklarından burun tıkanıklığı nedeniyle beslenmeleri zorlaşır, hatta solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Ateş birkaç saatte kaybolabilir ya da üç gün kadar da sürebilir.

Büyük çocuklarda ise ateş fazla yükselmez. İlk günden sonra burun akıntısı genellikle koyulaşır. Akut dönem 2-4 gün kadar sürer ve sonra belirtiler kaybolur. Eğer üç günden sonra ateş yine ortaya çıkmışsa otitis media gibi komplikasyonlar araştırılmalıdır.

Altı yaşın altındaki çocuklarda yılda 6-8 kez soğuk algınlığı görülebilir ve genellikle semptomların süresi 14 gündür. Daha büyük çocuklarda ise yılda 2-4 atak görülür, semptomların süresi 5-7 gündür. Tedavide serum fizyolojikle burnun yıkanması ve biriken sekresyonların temizlenmesi yeterlidir” şeklinde konuştu.

“Akut tonsillofarenjit özellikle kış ve bahar dönemlerinde okul çağı çocuklarında görülür”

Uzm. Dr.

Alptekin, akut tonsillofarenjitin ise özellikle kış ve bahar dönemlerinde okul çağı çocuklarında görüldüğünü kaydederek şunları söyledi: “Farenjit ile birlikte burun akıntısı, öksürük ve ses kısıklığı gibi belirtilerin olması genellikle etkenin viral olduğunu düşündürür. Ateş genellikle çok yüksek değildir ve genel durum çok bozulmaz.

Buna karşın, bakteriyel farenjitte çocuğun genel durumu daha bozuktur, ateş 40 dereceye kadar yükselebilir. Baş ağrısı, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler olabilir. Bakteriyel tonsillofarenjit ani başlangıçlı boğaz ağrısı, tonsillerde eksudasyon, ağrılı servikal adenopati ve ateşle karekterizedir. Fizik muayenede eksudatif farenjit, büyümüş ağrılı servikal lenfadenopati, palatal peteşi ve kızıl benzeri döküntü görülebilir. Semptomlar genellikle 3-5 gün içerisinde spontan olarak iyileşir.”

“Akut otitis mediada tedavi süresi 7-10 gündür”

Akut otitis medianın da sıklıkla 6-13 ay arasındaki bebeklerde görüldüğünü ifade eden Nazife Alptekin, “AOM ataklarının yaklaşık yüzde 50’si geçirilmiş veya halen devam etmekte olan viral üst solunum yolu enfeksiyonu ile birliktedir. En sık görülen etkenler bakterilerdir. Klinik bulgular çocuğun yaşına göre değişir.

Küçük çocuklarda huzursuzluk, ateş ve iştahsızlık gibi bulgular görülürken daha büyük yaşlarda kulak ağrısı ve ateş önemli bulgulardandır. Genellikle viral bir ÜSYE başlangıcından birkaç gün sonra çocukta aniden huzursuzluk, ateş ve işitme kaybı olması otitis mediayı düşündürür. Ateş, çocukların yaklaşık yarısında görülür.

Bebeklerde ishal ve kusma gibi özgün olmayan belirtiler de görülebilir. Onun için, kulak muayenesi her çocukta normal fizik muayenenin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Muayenede kulak zarı hiperemik, bombe ve hareketi azalmış olarak görülür.

Viral üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bir çocukta ateşin uzun sürmesi veya düşen ateşin tekrar yükselmesi durumunda akut otitis media gelişmiş olabileceği düşünülmelidir. Tedavi süresi 7-10 gündür” ifadelerini kullandı.

Akut rinosinüzit ve akut larenjit

Akut sinüzitin ise; bir veya daha fazla sayıdaki paranasal sinüslerin inflamasyonu olarak tanımlandığını belirten Uzm. Dr. Alptekin, “Sinüslerin inflamasyonu genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında görülür.

Viral rinosinüzitteki klinik bulgular viral üst solunum yolu enfeksiyonuna benzer bulgulardır. Sıklıkla öksürük, nasal semptomlar, ateş, baş ağrısı, yüzde ağrı, ağız kokusu ve boğaz ağrısı vardır. Bu bulgular genellikle 10 gün içinde düzelir.

Eğer ki bu bulgular 10 günden daha uzun sürerse akut bakteriyel rinosinüzit düşünülür. Ateş genellikle yoktur veya düşük düzeydedir” dedi. Akut larenjitte inflamasyonun larinks ile sınırlı olduğunu ifade eden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Nazife Alptekin, “Ses tellerinin olduğu bölgede ödem vardır.

Hastalar öksürük ve ses kısıklığı ile gelir. Öksürük geceleri artar ve havlama tarzındadır. Fizik muayenede, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı vardır. Öncelikle destek tedavi önemlidir. Hasta sakin ve güvenli bir ortama alınmalıdır. Hipoksisi olan hastaya oksijen desteği sağlanmalıdır.

Hidrasyon (serum) çok önemlidir. Antibiyotik gereksizdir. Kortikosteroidler, vazokonstriktör ve antiinflamatuvar özelliklerinden dolayı krup hastalarında önerilmektedirler” diye konuştu.

İHA

Источник: http://www.konyayenigun.com/saglik/cocuklarda-solunum-yolu-enfeksiyonlarina-dikkat-h171361.html

Bu önlemler üst solunum yolu enfeksiyonundan koruyor!

Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

Kış mevsiminde çocukların kalabalık alanlarda toplu şekilde bulunmaları ve soğukların gelmesiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları görülme sıklığı artıyor.

Nezle, grip, tekrarlayan sinüzit, bademcik, geniz eti ve orta kulak iltihapları, soğuk havalarda en sık görülen hastalıklardan. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Banu Küçükkırım çocukları hastalıklardan korumak için alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri verdi:  

“Çocukluk çağında yılda genellikle 5-6 kez geçirilen bu hastalıklarda hızlı ve etkin tedaviye başlamak çok önemli.

Çünkü geç kalındığında enfeksiyon yayıldığı bölgeye göre; romatizmal ateş, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Neyse ki çocuğunuzu üst solunum yollarından büyük bir oranda korumanız mümkün.

Bunun en etkili yolları ise grip aşısını yaptırmak ve elini sık sık yıkamak. Peki ama alabileceğiniz diğer önlemler neler?

İlk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin

Bebeğinizi hastalıklardan korumanın en etkili yöntemlerinden biri, onu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemek. Çünkü anne sütünün içeriğindeki antikorlar bebeğin genel bağışıklık durumunu yükselterek hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor.

Kat kat giydirin

Soğuk hava vücuttaki kılcal damarların büzülmesini sağlayarak o bölgenin kanlanmasını azaltıyor ve doğal bariyerini düşürüyor. Bunun sonucunda da hastalığa zemin hazırlıyor. Vücut direncinin düşmemesi ve soğuktan korunması için çocuğunuzu yetişkinlerden bir kat daha kalın giydirin. Kıyafetleri ortam ısısına uygun şekilde, kat kat olsun.

Çünkü soğuktan korumak için çocuğunuzu kat kat giydirmek, kalın bir kat giydirmekten ısı izolasyonu açısından daha etkili oluyor. Sentetik olmayan, teri çekecek pamuk içerikli kumaşlardan oluşan kıyafetler giydirmenizde de fayda var.

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, çocuklarda ısı kaybı baş bölgesinde daha çok olduğu için başını kalın bir atkıyla örtmek olacak.

Ortamı her saat başı 5 dakika havalandırın

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada şüphesiz bir başka etkin yöntem, ortamı iyi havalandırmak ve enfeksiyondan uzak durmak. Enfeksiyonlar damlacık yoluyla ve havada asılı kalan viral partiküller nedeniyle bulaştığı için iyi havalandırılmış ortamlarda hastalığın bulaşma riski düşüyor. Dolayısıyla bulunduğunuz ortamı her saat başı 5’er dakika havalandırmaya özen gösterin.”

Bu besinleri bol bol yedirin

Domates içerdiği likopenle bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kayısı, nar, elma, portakal ve üzüm bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alıyor. Vişne ve vişne suyu da potasyum ve A vitamininden zengin meyveden.

A vitamini solunum yolu dayanıklılığını artırarak bariyer görevini güçlendiriyor. Yüksek protein içerikli et ve süt yumurta gibi yiyecekler de antikor yapımını uyararak vücudun genel direncini yükseltiyor.

Kış mevsiminde bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

Yanında maske takın

Hastalandığınızda çocuğunuzun yanında mutlaka maske takın ve hasta kişilerle ilişkisinin en aza inmesini sağlayın.

Hasta iseniz öpmeyin

Hasta iseniz çocuğunuzu öpmekten kaçınmanız da çok önemli. Çünkü ağız salgınızdaki virüs ve bakteriler bu yolla çocuğunuza taşınarak hastalığa yol açıyor.

Aynı çatal, kaşık ve bardakları kullanmayın

Çocuğunuzla aynı çatal, kaşık, bardak gibi eşyaları kullanmamanız, alacağınız diğer önlemler arasında yer alıyor. Virüs ve bakteri içeren salgıların taşınması enfekte materyaller nedeniyle daha kolay oluyor.

El hijyenine dikkat edin

Eller taşıyıcı durumda olduğu için virüslü yüzeylerle teması yok etmenin en etkili yolunu, el temizliği oluşturuyor. Bu nedenle çocuğunuzu üst solunum yolları enfeksiyonundan korumak için el hijyenine dikkat etmeniz çok önemli.

Çocuğunuzun ellerini az 2 dakika sabun ile yıkayıp, kurulayın. Eğer ellerini kendisi yıkayacak yaşta ise bunu alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

Hangi yaşta olursa olsun, ellerini kurulama işleminde ortak havlu kullanmamaya da dikkat edin.

Aşısını mutlaka yaptırın

Özellikle nezle ve grip gibi ciddi enfeksiyonlardan korunmanın bir başka etkili yöntemi ise aşılama. Aşılama vücuda zayıflatılmış virüsün çocuk sağlıklı iken verilip etkin korunmanın ve vücutta antikor oluşumunun sağlanması için uygulanıyor.”

Источник: https://www.gidahatti.com/bu-onlemler-cocuklari-ust-solunum-yolu-enfeksiyonundan-koruyor-71102/

Çocuğunuzu enfeksiyondan korumanın 9 yolu

Çocukları Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korumanın Yolları

Okula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Soysal çocukları enfeksiyon hastalıklarından korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

Okula giden çocuklar gitmeyenlere göre daha sık solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor. Özellikle okula başlanan ilk yıl daha fazla yaşanan enfeksiyonlar zamanla bağışıklık sisteminin gelişmesiyle azalmaya başlıyor.

Kreşe giden bir çocuk nerdeyse ayın 10 gününü hasta olarak geçirebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Soysal çocukları enfeksiyon hastalıklarından korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırın

Kreş ve okul ortamında mikroplar damlacık, hava yolu, temas veya oral yolla bulaşmaktadır. Okul ortamında hasta çocukla direk temas, hasta olan bir çocuğun hapşırması- öksürmesi ile mikropların havaya salınması veya ortamda, gıdalarda bulunan mikropların eller vasıtasıyla vücuda girmesi sonucu enfeksiyon hastalıkları hızla yayılabilmektedir.

Enfeksiyonların bulaşmasını önlenmede en önemli noktalardan biri el temizliğidir. Anne babaların çocuklarına el yıkama alışkanlığını kazandırmaları gerekmektedir. Bu yüzden;

– Okula girmeden önce ve çıkarken – Yemekten önce ve sonra, – İlaç veya şurup içmeden önce ve sonra – Ortaklaşa su ile yapılan aktivitelerden önce ve sonra – Tuvaletten sonra

– Vücut sıvıları ile temas sonrası (kan, mukus, kusmuk, balgam)

– Hayvanlar ile temas sonrası, hayvan kümesleri veya kafesleri ile temas sonrası – Oyun parkında veya alanında oynadıktan sonra

– Çöp veya çöp kutuları ile temas sonrasında eller su ve sabunla yıkanmalıdır.

Çocuğunuzun ellerini ıslak mendille temizlemeyin

Kreş ve okullarda kapı kolları, tuvalet lavaboları, yazı tahtaları, yemek masaları, lavabolar, bilgisayar klavyeleri gibi sık temas edilen yüzeyler mikrop kaynağı olabilmektedir.

Bu yüzden anne babaların çocuklarına el yıkama alışkanlığı edindirmeleri enfeksiyonlardan korunmak için en önemli basamaktır. Islak mendille ellerin silinmesi el hijyeni sağlamaz hatta mikrobun bir elden diğer ele bulaşmasına bile neden olabilmektedir.

Islak mendil sadece kirlerin temizlenmesinde kullanılmalı, sonrasında eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Çocuğunuzu bu önlemlerle enfeksiyonlardan koruyun:

1. Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı edindirin.
2. Çocuklara hapşırma veya öksürme sırasında ağızlarını kolları ile kapatmaları öğretilmelidir.Böylece damlacık yolu ile mikropların bulaşmaları önlenebilir

3. Çocuklara düzenli diş fırçalama alışkanlığını kazandırılmalıdır. 4. Sağlıklı ve dengeli beslenmelerine dikkat edilmelidir.

5. Çocukların egzersiz yapmaları sağlanmalı, bunun için sevdikleri bir spor faaliyetine düzenli olarak devam ettirilmelidir.

6. Düzenli olarak uyumaları sağlanmalıdır.
7. Çocukların aşılarının tam olması sağlanmalı, yıllık grip aşılarının yapılmasına dikkat edilmelidir.

8. Anne ve babalar ev içinde ve balkonda sigara içmemelidir. Hatta anne ve babaların hiç tütün alışkanlığı olmamalıdır.
9. Ev ortamının uygun sıcaklık ve nem oranında olması sağlanmalı ve ev düzenli olarak havalandırılmalıdır.

Okulda karşılaşabileceği enfeksiyonlardan korunmayı öğretin

Çocuğun enfeksiyonlardan korunabilmesi için zamanının büyük bir çoğunluğunu geçirdiği okul ve kreşlerde de önlemlerin alınması gerekmektedir. Okul ve kreşte görevli olan öğretmenler veya bakıcıların çocukların el yıkama alışkanlığını gözlemlemesi önemlidir.

Enfeksiyonlu çocukların okula devam edip etmemeleri kontrol edilmeli, çocuklarla teması olan bakıcı, öğretmen ve diğer personelin boğmaca, grip, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklara karşı aşılı olduklarından emin olunmalıdır.

Kreş ve okulda çalışanlar çok fazla takı takmamalı, yapay ve uzun tırnak kullanmamalı ve tırnakları kısa kesilmiş olmalıdır. Mikroplar nemli ortamlarda çok kolay ürerler.

Özellikle kapı kolları, tuvaletler, oyun sahaları, oyuncaklar, oyun masaları, ayakkabı ile dolaşılan yüzeyler, yemekhane masaları, çatal, bıçak, kaşıklar, su bardakları, yemek tepsileri ve benzeri eşya ve aletler mikrop kaynağı olabilir.

Bu yüzden bunların temizlenmesi gerekli ise dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır. Kreş ve okullarda oyuncaklar yıkanabilen veya silinebilen maddelerden yapılanlardan seçilmelidir.

Oyuncaklarda mikrop kaynağı olabilir. Her sınıfın ayrı bir oyun ve oyuncak takımı olmalı, sınıflar arasında mümkün ise oyuncak paylaşımı olmamalıdır.

Источник: https://ailevecocuk.net/cocugunuzu-enfeksiyondan-korumanin-9-yolu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.