Çocukların kaçamağı dondurmadan kormayın

Çocuklarda dondurma tüketimi nasıl olmalı? Dondurmanın faydaları neler?

Çocukların kaçamağı dondurmadan kormayın

Pek çok yararlı besin öğesini içinde barındıran dondurmanın hazırlama ve saklama koşullarına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Yeşim Eker,  “Dondurma içerisinde; protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A,B,C,D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller de bulundurduğundan besin değeri yüksek bir gıdadır” dedi.

Çocuklara 2 yaşından itibaren dondurma yedirilebileceğini belirten Dr. Yeşim Eker,  şu bilgileri verdi:

“Özellikle küçük çocuklara, dondurma oda sıcaklığına yakın bir ısıda verilmelidir. 2 yaşından itibaren tüketim kurallarına uyulmak kaydıyla yılın 12 ayı günlük 100 gramı (1–‐2 top) geçmeyecek şekilde her gün ya da günaşırı dondurma verilebilir.

Açıkta satılan dondurmalara dikkat!

Süt ürünleri çabuk bozulan ve içinde mikroorganizma üremesi kolay olan gıdalardır. Pastörize edilmiş sütten üretilen hijyenik dondurma yalanarak ya da küçük parçalar halinde yendiğinde, çocukları olumsuz yönde etkilemez.

Hatta sağlıklı koşullarda üretilmiş ve saklanmış dondurma çocuklar için oldukça sağlıklı bir besin olup hiçbir zararı yoktur. Ancak uygunsuz koşullarda üretilen veya saklanan dondurmalar enfeksiyonlara, salgınlara yol açabilirler. Bu nedenle açıkta satılan dondurmalardan ziyade sağlıklı ambalajlarda satılan dondurmaları tüketmek gerekir.

Dondurma boğaz enfeksiyonuna yol açar mı?

Halk arasında dondurmanın boğaz enfeksiyonuna yol açtığı gibi yanlış bir inanış mevcuttur. Oysa soğuk sıvı ya da yiyecek tüketimi ile boğaz enfeksiyonu arasında kanıtlanmış hiçbir ilişki mevcut değildir.

Aşırı soğuk içecek ve yiyeceklerin ağızda hiç bekletilmeksizin boğaza yönlendirilmesinin bölgedeki damarlarda geçici daralmaya yol açıp direnç mekanizmasını bozma ve enfeksiyona uygun bir ortam hazırlayabilir.

Enfeksiyona meyilli olan kişilerde hastalığa yol açması, konuyla ilgili hiçbir “kanıta dayalı” yayın olmamasına rağmen mümkündür. Ancak yalanarak ya da küçük miktarlarda alındıktan sonra ağızda tutularak veya arada ılık su içilerek yenilecek hijyenik şartlarda hazırlanmış dondurmanın boğaz enfeksiyonuna yol açması için hiçbir sebep yoktur.

Çocuklar genellikle dondurmayı iştahla ve hızlı yediklerinden dolayı onlarda boğaz ağrısı olma ihtimali biraz daha fazla diyebiliriz. Bunun yanında boğaz bölgesinin soğuğa maruz kalmasının baş ağrısı sıklığını artırdığına dikkat çeken yayınlar da vardır.

Paketli dondurmalar tercih edin!

Enerji açığı olan, zayıf çocuklarda dondurmanın her gün tüketiminde bir sakınca yoktur. Enerji fazlasına ihtiyacı olmayan kilolu çocukların ise haftada 1,2 kez tüketmesi daha uygundur.

Daha evvel de belirttiğimiz gibi en önemli nokta dondurmanın sağlık kurallarına uygun hazırlanmış olmasıdır. Özellikle dondurmanın yapıldığı sütün pastörize olması ve hazırlanırken mikroorganizmalarla bulaşmasının önlenmesi gereklidir.

Süt mikroorganizmaların üremesi için çok uygun bir ortamdır. Özellikle yaz aylarında bakteriler daha kolay üreyebilmektedir. Bu nedenle sıcakta dondurma çok daha kolay bozulur ve sağlığa zararlı bir hale gelir. Bu nedenle açıkta satılan dondurmalarda dikkatli olunmalıdır.

Paketlenmiş dondurmalar tercih edilebilir. Bu ürünlerde de dikkat edilmesi gereken, saklama şekli ve son kullanma tarihidir. Dondurmanın sindirimi hızlandırıcı etkisi olduğuna dair bir bulgu yoktur.

Dondurma destekleyici bir besin

Çocuk beslenmesinde yeterli kalsiyum alınması önemlidir. Süt, peynir,yoğurt en önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Bir bardak süt (240 ml) 300 mg kalsiyum içerirken, 1 paket dondurma (52 gr) ancak 70 mg kalsiyum içerir.

Yakın zamanda Amerikan Pediatri Akademisi’nin “Çocuklarda kalsiyum gereksinimleri” başlığıyla yayınladığı raporda, kalsiyum gereksinimi için önerilen besinler arasında süt, yoğurt, peynir ve çeşitli sebze ve meyveler (brokoli, ıspanak, portakal, patates) sayılırken, dondurma yer almamaktadır.

Yani dondurma, çocuk beslenmesinde temel gıda değildir. Çocukların severek aldığı bu tat, yemekten sonra günde 1 kez 1,2 top şeklinde tüketilirse, yeterince süt ve süt ürünü tüketmeyen çocuklar için ek destekleyici bir besindir. Ayrıca yazın onlara tatlı bir serinlik verir. Çocuklarda mutluluk hormonlarını artırarak aile içi ilişkilerinin daha olumlu olmasını sağlar.”

Etiketler: Dondurmanın faydaları

Источник: https://www.gidahatti.com/cocuklarda-dondurma-tuketimi-nasil-olmali-62057/

Evde Dondurma Nasıl Yapılır ve Dondurma Tarifleri

Çocukların kaçamağı dondurmadan kormayın
Dondurma yapılışı ve evde dondurma nasıl yapılır sizlere dondurma tarifleri ve nasıl yapılacağını paylaşıyorum. Evde canınız dondurma çekti kendiniz yapmak istiyorsunuz bu tarifler size göre canınız hangisini istediyse yapıp yiye bilirsiniz.

Malum yazın gelmesiyle insanların dondurma iştahıda bir hayli artıyor.

Yaz aylarının gelmesi demek dondurma sezonun açılmasıda demektir fakat hazır satılanlar yerine ev yapımı pek görülmüyor aslında ev yapımı daha sağlıklı uzmanlar hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini her fırsatta açıklamaktalar bizde ne yapacağız kendi dondurmamızı kendimiz yapacağız aşşağıda bir birinden güzel dondurma tariflerini sizler için paylaştım damak zeinize göre istediğinizi yapabilirsiniz.
Malzemelerimiz;1 Kilo süt (Taze Gerçek Süt)250 gr Toz şeker10 gr Salep1 Poşet toz şanti

Yapılışı;

Tencereye sütü koyup kaynatıyoruz. Üzerine hemen toz şeker ile salebi karıştırıp kaynayan süte döküyoruz. Kaynamaya başlayınca 15 veya 20 dakikada bir karıştırarak kaynatıyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Ara sıra karıştırarak soğutuyoruz ve toz şantiyi ilave ediyoruz. Dondurma harcının altına bolca buz koyup yavaş yavaş karıştırıyoruz. Meyva koymak istiyorsak bu aşamada koyuyoruz. Karıştırma işlemi devam ediyor ta ki koyulaşıncaya kadar. Daha sonra istediğimiz kalıplara koyup bir gece derin dondurucuda bekletiyoruz ve dondurmamızı servise hazırlıyoruz

Fındıklı Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    Yarım su bardağı fındık    2 su bardağı süt    6 yemek kaşığı toz şeker    1 çay kaşığı vanilya    4 adet yumurta sarısı

Yapılışı;

Öncelikle fındıkları fırın tepsisinde 5 dakika kadar kavuralım.Kavrulan fındıkların kabuklarını soyalım.2 yemek kaşığı şekerle birlikte fındıkları dövelim. Veya robottan geçirelim.Şimdi dondurma karışımımızı hazırlayalım.Sütü ve vanilyayı tencereye alarak ısıtalım.Yumurta sarılarını iyice çırpalım.Kalan toz şekeri yumurta sarılarına ekleyerek koyulaşıncaya kadar çırpalım.Sonra sütü süzgeçten geçirelim ve yumurtaya yavaş yavaş ilave edelim.Karışımı içinde sıcak su olan tencerenin üzerine oturtulmuş kasenin içine dökelim.Dövülmüş fındıkları da ilave edelim.Kısık ateşte karıştıralım.Tenceredeki su kaynadığında,dondurmayı krema kıvamına gelinceye kadar karıştıralım. Sonra altını kapatalım.Ateşten alalım ve soğumaya bırakalım.Dondurmayı hazırlayacağımız kaba koyup,buzluğa koyalım.Donarken 2 kere mikserle çırpalım ki daha da leziz olsun.Dondurma donduktan sonra servise hazır.

Muzlu Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    8 adet muz    1 paket vanilya    Yarım limon suyu    Yarım su bardağı şeker    1 yumurta akı

Yapılışı;

Muzları soyup bir kaba doğrayalım.Ardından toz şekeri,vanilyayı,limon suyunu ve yumurta akını katıp,iyice eziyoruz ve çırpıyoruz.Dondurmayı hazırlayacağımız kaba karışımı koyalım ve buzlukta donduralım.Ara ara donmakta olan dondurmayı çıkarıp karıştıralım. Bu yöntem dondurmanın kıvamını artıracaktır.Dondurmamız donduktan sonra servise hazır.

Pratik Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    2 su bardağı süt    2 su bardağı krem şanti    1 su bardağı toz şeker    4 adet yumurta

Yapılışı;

Bir karıştırma kabına yumurtaları ve şekeri alıp,krema haline gelinceye kadar çırpalım.Diğer bir kapta 2 su bardağı krem şanti ile 2 su bardağı sütü iyice çırpalım.Ardından iki karışımı da güzelce karıştırıp,dondurmayı hazırlayacağımız kalıba koyalım.Dondurucuda 1 gün bekletelim.1 gün sonunda servis yapabilirsiniz.

Çikolatalı Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    1 su bardağı krem şanti    Krem şanti için süt    1 paket kare sütlü çikolata    3 adet yumurta    2 yemek kaşığı şeker

Yapılışı;

Yumurtaların sarılarını aklarından ayıralım.Krem şanti ve yumurta aklarını çırpalım.Sütlü çikolatayı benmari usulü eritelim. Biraz soğutmak için bekletelim.Bir karıştırma kabına yumurta sarılarını alalım.2 yemek kaşığı sıcak su ekleyelim.Çırpalım.Çırparken şekeri yavaş yavaş ilave ederek çırpmaya devam edelim.Bu karışıma çikolatayı ekleyelim.Ardından kremayı ve yumurta aklarını da ilave edelim,karıştıralım.Karışımı dondurmayı hazırlayacağımız kalıba alıp,buzlukta donduralım.Üzerini süslemek için çikolatayı soyacak ile ya da bıçak yardımıyla kesip,dondurmaya batırarak servis yapabiliriz.

Vanilyalı Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    1,5 su bardağı süt    1,5 su bardağı şeker    1,5 su bardağı krema    1 paket vanilya

Yapılışı;

Bütün malzemeleri karıştırma kabına alalım ve çırpalım.Dondurmamızı donduracağımız kaba karışımı döküp buzluğa koyalım.Katılaşmaya başladığında tekrar çırpalım.Sonra buzluğa koyalım ve sertleşene dek bekletelim.Servise başlamadan 15-20 dakika önceden buzluktan çıkartalım.Kaselerde ya da külahlarla servis edebiliriz.

Kakaolu Dondurma Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz;    1 lt süt    1 su bardağı şeker    2 yemek kaşığı mısır nişastası    1 yumurta sarısı    1 su bardağı kakao    1 paket vanilin

Yapılışı;

Bir tencerede yumurta sarısını çırpın.Vanilin, kakao ve şekeri de ekleyip çırpmaya devam edin.Mısır nişastasını ekledikten sonra sütü azar azar katarak malzemelerin birbirine tamamen karışmasını sağlayın.Ocağa aldığınız karışımı kısık ateşte pişirmeye başlayın; 1-2 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alın.Karışım oda sıcaklığına gelene kadar aralıklarla karıştırın.Oda sıcaklığına geldikten sonra bir kaba alın ve buzdolabına koyup soğumasını bekleyin.Tamamen soğuduğundan emin olduğunuzda en düşük sıcaklığa ayarladığınız buzluğa koyun.Sertleşene kadar buzluktan birkaç saatte bir çıkarıp karıştırın.Servis yapmadan önce bir süre buzlukta bekletin.

Bu tarifleri evinizde kendiniz yapıp afiyetle tükete bilirsiniz yanlız süt tercih ederken gerçek süt tercih ediniz. Dondurmaları 1 hafta içersinde tüketiniz.Süt ürünü olduğu için çabuk bozulur.

“,”author”:”sefa güler”,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://1.bp.blogspot.com/-HhtHiOaIP_A/VxlH1PzBTWI/AAAAAAAAHIw/Vg04N8AlLoAP09Pc17z5YWvMKc7UdU55gCLcB/w1200-h630-p-k-no-nu/evde-muzlu-dondurma.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.bilgihanemiz.com/2014/05/evde-dondurma-nasl-yaplr-ve-dondurma.html”,”domain”:”www.bilgihanemiz.com”,”excerpt”:”Bilgihanemiz faydalı, işinize yarayacak bilgileri sizin için yazan ve paylaşan bilgi sitesidir.”,”word_count”:700,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.bilgihanemiz.com/2014/05/evde-dondurma-nasl-yaplr-ve-dondurma.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.