Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi

Hipertansiyon Belirtileri

Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi

Hipertansiyon vücut için ciddi birproblemdir. Peki niye? Hipertansiyon nedir ve vücuda etkileri nelerdir? Hangi belirtilere dikkat etmemiz gerekir? Vücut için hayati bir öneme sahip olan kan, damarlardan geçerek bütün vücuda dağılır. Kanın vücutta dolaşmasıyla beraber tüm organlar görevlerini efektif bir şekilde yerine getirir.

Bir organa kan iletiminde herhangi bir sorun olması halindeyse işlev bozuklukları ortaya çıkar. Önemli bir eylem olan kan dolaşımı esnasında damarlara bir çeşit basınç uygulanır. Dolaşım esnasında ortaya çıkan bu basınca ise tansiyon adı verilir.

Her ne kadar tansiyon kavramı hastalığı çağrıştırsa da normalde kanın damara yaptığı basıncın sözlükteki karşılığıdır.

HİPERTANSİYON NEDİR?

Kan dolaşımı neticesinde damarlarda oluşan basınç her zaman eş düzeyde olmaz. Zaman zaman değişik seviyelerde basınç izlemek de mümkündür.

Sağlıklı insanlarda gözlemlenen basınç değerleri genelde aynı aralığa denk gelirken kimi sebeplerden ötürü basıncın, yani tansiyonun arttığını ya da azaldığını gözlemlemek mümkün.

Tansiyonun normalin üstünde olması ya da altında olması da doğal olarak bazı hastalıklarla ilişkilendiriliyor.

Kan basıncının düşmesi “hipotansiyon” olarak tanımlanırken yükselmesi ise “hipertansiyon” ya da “yüksek tansiyon” olarak tanımlanıyor. Her üç kişiden birinde görülen yüksek tansiyon oldukça yaygın ve tedavi gerektiren bir hastalık.

HİPERTANSİYONUN NEDENLERİ

Yüksek tansiyonun nedenleri arasında birçok faktör olabilir. Genelde beslenme alışkanlıkları ve stresli aktiviteler başta olmak üzere genetik faktörler de hipertansiyonun sebepleri arasında yer alabilir. İşte Hipertansiyon nedeni olarak gösterilen çeşitli durumlar…

1. Genetik faktörler
Her hastalık gibi yüksek tansiyonun da genetik bir geçmişi olabilir. Eğer anne ve babanızda ya da yakın kan bağı bulunan akrabalarınızda sık görülen bir hastalıksa sizin de hipertansiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir. Yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı kontrol altında tutarak hipertansiyona yakalanmamak tamamen sizin elinizde.

2. Yaş
Yaş ilerledikçe kan basıncında dengesizlikler ortaya çıkabilir. Bu yüzden her geçen gün daha da yaşlanan insan vücudunun ilerleyen dönemlerde hipertansiyonla karşılaşma ihtimali artar.

3. Böbrek hastalıkları
Eğer bir böbrek rahatsızlığınız varsa kanın süzülmesi konusunda vücudunuz doğru fonksiyonları sergileyemeyebilir. Dolayısıyla hipertansiyona yakalanma ihtimaliniz de artar.

4. Fazla tuzlu gıdaların tüketilmesi
Çok tuzlu gıdalar tüketmek her zaman kan basıncına zarar veren bir durumdur. Sağlığınız için tuz seviyesini kontrol altında tutmalı ve tansiyon değerlerinizi korumaya çalışmalısınız.

5. Stres
Kan basıncıyla doğrudan alakası olan stres seviyesi arttıkça tansiyon da yükselir. Bu yüzden stres konusunda bilinçli davranmalı ve stresten mümkün olduğunca uzak bir yaşam sürmeye gayret edilmelidir.

6. Hareketsiz yaşam
Teknolojinin ilerlemesiyle beraber fiziksel hareketlerimizde ciddi bir azalma oldu. Yürüyen merdivenler, asansörler, her yere giden toplu taşıma araçları derken yürümeyi unutur hale geldik. Hareket etmedikçe hantallaşan vücudunuzda kan basıncı düzensiz bir şekilde işlemeye başlar ve bu da tansiyonunuza zarar verir.

7. Sigara ve alkol tüketimi
Fazla alkol tüketiyorsanız kalbinizi çok yorduğunuzun farkında olmanız gerekir. Örneğin tek oturuşta üç kadehten fazla içmek kan basıncına ciddi zarar verebilir. Aynı şekilde sigara da içeriğindeki maddelerin etkisiyle tansiyonunuzun yükselmesine sebep olabilir.

8. Şeker hastalığı
Eğer bir şeker hastasıysanız sağlıklı bir insana kıyasla hipertansiyonla karşılaşma ihtimaliniz daha yüksektir.

HİPERTANSİYONUN BELİRTİLERİ

Başlangıç aşamasında pek belirti göstermeyen hipertansiyonu anlamak her zaman kolay değildir.

Fakat vücudunuzu dikkatli gözlemlerseniz erken hipertansiyon tanısı konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. Aşağıdaki Hipertansiyon belirtilerini dikkate alarak vücudunuzu gözlemlebilirsiniz.

Tabii ki şüpheleriniz varsa veya bu gözlem sonucunda kuşkunuz olursa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

1. Baş dönmesi ve bulanık görme
Eğer tansiyonunuz normal düzeyinde seyretmezse başınız döner ve buna bağlı olarak görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Yorgunluk ya da zehirlenme gibi bir sebepten ötürü bu belirtilerle karşılaşmadığınızı düşünüyorsanız hipertansiyondan şüphelenebilirsiniz.

2. Baş ağrısı
Yüksek tansiyonla alakalı en genel belirtilerden biri baş ağrısıdır.

Stresten hava değişimine, gripten bunalıma kadar birçok şey başınızın ağrımasına sebep olabileceği gibi hipertansiyon da baş ağrısını tetikleyebilir.

Baş ağrılarınız sıklaştıysa, kanın damarlara uyguladığı basınç artmış olabilir ve beyne giden damarlardaki basıncın değişmesiyle ağrı hissiniz başlamış olabilir.

3. Burun kanaması
Burnunuza herhangi bir darbe almadıysanız ve başka bir hastalığınız da yokken sık sık burnunuz kanamaya başladıysa yüksek tansiyondan şüphelenebilirsiniz. Darbe olmamasına rağmen burnunuz kanıyorsa buradaki kılcal damarlar zarar görmüş olabilir. Kılcal damarlara yükselen kan basıncının zarar verme ihtimali de epey yüksektir.

4. Kulak çınlaması
Tansiyonun yükseldiği durumlarda hissedeceğiniz bir diğer belirti de kulak çınlamasıdır. Elbette kulak içi birtakım faktörler de çınlamaya sebep olabilir ama çınlama diğer belirtilerle eş zamanlı ortaya çıkarsa hipertansiyon için önemli bir işaret olabilir.

5. Kalp ağrıları
Kanı pompalayan organ olan kalp, doğal olarak kan basıncındaki değişikliklerden olumsuz etkilenir. Bu sebeple kalbinizde meydana gelen ağrı, sıkışma gibi hisleri hipertansiyonla ilişkilendirmek mümkündür. Kalpte oluşan hiçbir sıkıntının ihmal edilmemesi gerektiği için doktora bir an önce görünmeniz en doğru seçim olacaktır.

6. Nefes darlığı
Hipertansiyonun başta kalp olmak üzere diğer organlarınız üzerindeki negatif etkilerine bağlı olarak nefes darlığı da ortaya çıkabilir. Kendinizi boğuluyormuş gibi, nefesiniz kesilmiş gibi hissedebilirsiniz.

Hipertansiyon nasıl düşürülür sorusunun cevabı için birden fazla yöntem mevcut. Medikal yöntemlerle de iyileşme sağlanabileceği gibi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, egzersize başlayarak ve kötü alışkanlıklarınızı terk ederek de tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

1. İlaçlar
Yüksek tansiyon şikayetiyle bir doktora gittiğiniz zaman genelde ilk olarak size bir diyet programı verilir ve bunun yanında bazı ilaçlar yazılır. Bu ilaçları kullanırken bir yandan da kötü alışkanlıklardan ve hareketsiz yaşamdan uzak durarak tedavi sürecinizi iyileştirebilirsiniz.

2. Hayat tarzı değişiklikleri
En etkili medikal ilaç verilse bile hipertansiyondan tamamen kurtulmak için hayat standartlarınızı yükseltmek ve vücudunuzu koruma altına almak durumundasınız.

Hipertansiyonun etkilerinden kaçmak için düzenli egzersiz yapın, alkolü ve sigarayı bırakın, kafeinli içeceklerden uzak durun, stres düzeyinizi azaltmaya çalışın, sağlıklı beslenin, fazla kilolardan kurtulun, meditasyon ve yoga gibi programlara dahil olun ve doğru nefes alma tekniklerini öğrenin.

3. Tıbbi müdahaleler
Dirençli hipertansiyon tedavisi için şah damarınıza yerleştirilen bir pil ile hipertansiyonu kontrol altına almak amaçlanır.

4. Alternatif tıpDoktorunuzun da izniyle alternatif tıp ürünlerini kullanarak yüksek tansiyona ilişkin şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Genelde sebze ve meyve ağırlıklı beslenme ve çeşitli bitki çayları ile ileri boyutlara evrilmemiş hipertansiyonun negatif etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

PARTNER'Eteğim kalksa ne olur?'Gastrit BelirtileriD Vitamini Eksikliği Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/hipertansiyon-belirtileri-1219943-mykadin

BURUN KANAMASI NEDEN OLUR?

Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi

Burun kanaması diğer bir adıyla, Epistaksis demektir. Burun kanaması, oldukça sık yaşamakta olduğumuz bir sorundur. Bu yazımızda sizlere burun kanaması hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile sizlerde, ciddi bir sağlık sorunu olmayan burun kanamasının tedavisini yapabilirsiniz.

Ancak burun kanamaları bazı durumlarda altında yatan bir başka tıbbi sorunun kaynağı olarak görülmektedir. Bu nedenler kapsamında, bir belirti olarak burun kanaması, ölümcül olan bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Burun kanamasında kimi zaman kan sadece bir burun deliğinizden gelirken kimi zaman her 2 delikten birden gelmektedir. Burun kanamaları haftada birden fazla olabilir. Bazıları ise yoğun olarak gerçekleşmektedir.

Herkes burun kanaması geçirebilmektedir. Ancak burun kanaması konusunda bazı kişiler risk altında olmaktadır. Bu kişiler ise;

 • 2 ile 10 yaşında olan çocuklar
 • Yaşça büyük olan kişiler
 • Hamile kadınlar
 • Düzenli olarak, aspirin  warfarin veya antikoagülanlar ilaçlarını kullanan kişiler
 • Böyle hemofili gibi kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler
 • Ayrıca hipertansiyon gibi sorunları olan kişiler de aynı zamanda burun kanaması sorunu ile karşılaşmaktadırlar.

Burun kanaması genellikle ciddi değildir. Ancak, sık sık burun kanaması, yüksek tansiyon veya kan pıhtılaşma bozukluğu gibi daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir ve kontrol edilmelidir.

Uzun bir zaman dönemi boyunca aşırı kanama, anemi sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak, doktorunuz burun kanamalarına neden olan daha ciddi bir sorun şüphelenirse, sizleri kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına se edebilir.

Burnunuzun astar yüzeyine yakın birçok küçük kan damarları içerir. Bu nedenle kanamaların olması çok kolay olmaktadır. Ancak buna ek olarak, diğer nedenler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Kuru Hava

Burun kanamalarına havanın kuru olması büyük oranda etkilemektedir. Kuru hava burun zarlarının kurumasına neden olmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlara karşı daha hassas olmaktadır. Bunlarda kanamalara neden olmaktadır. 

2.Burun Karıştırma

Kanamaların oluşmasında diğer bir neden ise burnunuza yapmış olduğunuz baskılardır. Burun karıştırmanın yanı sıra burnunuza yapacak olduğunuz diğer baskılarda burun kanamasına neden olmaktadır. Burnunuzu temizleme, burnunuzu sert bir şekilde çekme, burun içinde yer alan yaralarda burun kanamasını etkilemektedir.

3.İlaç Kullanımı

Burun kanamaların bir başka nedeni ise kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayıdır. Ayrıca aspirin, warfarin ve heparin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması da burun kanama nedenlerindendir. Bunlara ek olarak, alerji tedavisinde kullanılanlar burun spreyleri, sık sık kullanılması halinde yine kanamalarına neden olmaktadır.

4.Diğer Nedenler

Burun kanamasında ise, diğer nedenler şöyle sıralanmaktadır;

 1. Akut sinüzit
 2. Alerjiler
 3. Hemofili gibi kanama bozuklukları,
 4. Amonyak gibi kimyasal tahriş ediciler,
 5. Kronik sinüzit
 6. Kokain kullanımı
 7. Nezle
 8. Septum deviasyonu
 9. Burunda yabancı cisim
 10. Burun Travmaları

Bu nedenlere ek olarak aşağıda maddeler halinde sizlere vermiş olduğumuz nedenlerde bazı kişilerde burun kanamalarına neden olmaktadır. Bunlar ise;

 1. Alkol kullanımı
 2. Herediter hemorajik telenjiektazi
 3. İdiopatik trombositopenik purpura (ITP)
 4. Lösemi
 5. Nazal polipler
 6. Burun ameliyatı
 7. Burun tümörü
 8. İkinci  gebelik

Genel olarak, burun kanamaları, bir semptom ya da yüksek tansiyon sonucu değildir. Ciddi yüksek kan basıncı, burun kanaması varsa kanamayı uzatabilir ya da daha da kötüye götürebilir ama bu durumlar nadir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sağlık sorunları sonucunda burun kanamasına sahipseniz, doktor müdahelelerine ihtiyacınız olacaktır.

Ne Zaman Doktora Görünmeniz Gerekmektedir?

Burun kanaması sorunlarının çoğu ciddi bir sorun değildir ve kendinizin yapacak olduğu küçük pansuman hareketleri ile kolaylıkla geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Acil tıbbi yardım almanız gereken zamanlar ise şöyledir;

 • Bir araba kazası gibi ağır bir yaralanma durumunda
 • Anemi gibi kalp çarpıntısı gibi, nefes darlığı çekiyor iseniz.
 • Soluk tenli olup burun kanamalarının olduğu zamanlar
 • Çok fazla kan akışının olduğu zamanlarda
 • Nefes alışverişlerinde zorluk çekiyorsanız
 • 30 dakikadan fazla süren burun kanamalarında
 • 2 yaşından çokcuklarda burun kanaması durumları var ise vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekilmektedir.

Eğer sık sık burun kanaması yaşıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu aşamada kanamalar hakkındaki bilgi, doktorunuzun sağlık sorununu belirleme de kolaylık sağlayacaktır.

Burun kanamaları konusunda sizlerinde evinizde kolayca yapabileceği bazı öz bakım tedavileri bulunmaktadır. Bu öz bakım tedavilerinizi doktorunuza danışarak yapmanız da fayda vardır. Çünkü bazı zamanlarda kullanım dozları başka yan etkilere sebep olabilmektedir.

Burun Kanaması Tedavileri Nelerdir?

Burun kanaması tedavileri şunları içermektedir;

 1. Kanamanız var ise, dik oturun ve başınızı öne doğru eğmekten kaçının. Dik oturuş pozisyonunda kalarak, burun damarlarındaki kan basıncı azaltmanız mümkün olacaktır. Bu da kanamanın azalmasına yardım etmektedir. Dik oturmamak ise midenizde tahrişlere neden olarak başka sağlık sorunlarının oluşumuna neden olmaktadır.
 2. Burnunuzda bulunan kurumuş kanları hafif darbeler ile temizleyin. Bunun için en sağlıklı yöntem, burun açıcı spreylerin kullanımıdır. Bu spreyleri doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.
 3. Burnuzun baş ve işaret parmaklarınız yardımı ile kapatın. Burnunuzun sadece bir tarafında kanama olsa dahi, her 2 tarafı da kapatmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu işlemi yaparken ağzınızdan nefes alın. 5 ile 10 dakika bu işlemi devam ettirin. Bu manevra nazal septum üzerindeki kanama noktasına baskı uygular ve sık sık devam eden kan akışını durdurur.
 4. Eğer kanama durmaz ise 15 dakika aralıklarla bu sizlere vermiş olduğumuz adımları tekrardan yapın.

Kanama durduktan sonra, tekrardan başlamasını önlemek için, burnunuza herhangi bir darbe yapmaktan kaçının. Bunu takiben 1 2 saat dik konumda durmaya özen gösterin. Başınızı öne eğmeyin. Başınızı, kalbinizin seviyesinden daha yukarıda tutun.

Burun Kanamasından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Burun kanamasından korunmak için yapacak olduklarınız şunlardır;

 1. Evinizi nemli tutmaya özen gösterin.
 2. Özellikle soğuk kış aylarında, bir pamuklu çubuk ile günde üç kez vazelin (vazelin) veya antibiyotik merhem (basitrasin, Neosporin) ile nemlendirin.
 3. Tuzlu burun spreyi de kuru burun zarlarının nemlendirme yardımcı olmaktadır.
 4. Çocuğunuzun ve kendinizin tırnaklarını kısa tutmaya özen gösterin.
 5. Burnunuzu mümkün olduğunca darbelerden koruyunuz. Ayrıca burun çekme gibi eylemleri yapmayınız. 
 6. Faaliyetler sırasında burun ya da kafanız yaralı olabilir bunun için kafa koruyucu giysiler giyin.

Источник: https://evdesifa.com/burun-kanamasi-neden-olur/

Çocuklarda burun kanamasının nedenleri

Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi
Bunun sebebi sıcak havalarda çocuklarda burun kanamalarının sık görülmesidir. Peki neden olur, tedavisi nasıldır?

Memorial Etiler Tıp Merkezi KBB Bölümü'nden Op. Dr. Atilla Şengör, çocuklarda burun kanaması hakkında bilgi verdi ve ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda burun kanamaları ebeveynler için oldukça mutsuzluk ve endişe verici durumlardır. Evlatlarının başına gelen herhangi bir hastalıktan farklı olarak kanamanın varlığı ailenin paniğe kapılmasına yol açar. Fakat çoğu burun kanamaları hafif kanamalardır ve burun girişine yakın yerlerden kaynaklanmaları nedeniyle kolaylıkla kontrol altına alınabilirler. Buna rağmen hayatı tehdit eder ölçüde şiddetli kanamaların da olabileceği ve vakit kaybedilmeden müdahale edilmesi gerekliliği bilinmelidir.Burun kanamaları hakkında ayrıntıya girmeden önce burun hakkında bazı bilgiler faydalı olacaktır.

Sıcak ve kuru hava kanamaya yol açıyor

Burnumuz vücudun en çok kanlanan organlarından birisidir. Burundan alınan havanın ısıtılması, nemlenmesi ve temizlenmesi işlevlerinde konkalar ve mukoza örtüsü rol oynar. Konkalar, halk arasında burun etleri diye bilinirler; bunların kan dolaşımının artması veya azalmasıyla birlikte şişip inme özellikleri vardır. Bu sayede burun deliklerimiz sırayla tıkanıp açılırlar ve burun işlevlerinin yürümesini sağlarlar. Konkaları ve bütün burun boşluğunu mukoza örtüsü kaplar. Mukoza örtüsünün üzerinde jel benzeri bir mukus tabakası bulunur ve burundaki nemin korunmasını sağlar, burnun kurumasını önler. Nasıl cildimiz sıyrıldığında ya da zedelendiğinde kanıyorsa, mukoza örtüsü zedelendiğinde de burun kanaması oluşur. Temel olarak sıcak-kuru havalar, enfeksiyonlar ve burun karıştırma gibi durumlar mukoza örtüsünün dayanıklılığını bozarak kılcal damarların açılmasına neden olurlar ve böylelikle kanamaya rol açarlar.

Kanamanın ciddi olup olmadığını nasıl ayırt edebiliriz?

Çoğu basit nedenlere bağlı olan burun kanamaları hakkında genel anlamda fikir sahibi olmakta ve kanama sırasında neler yapılabileceğini bilmekte yarar vardır. Burun kanamalarını ciddiyetine ve kaynaklandığı yere göre iki başlık altında incelemek olasıdır:

Ön burun kanamaları: Burun boşluğunun hemen girişinde, orta hatta, kılcal damarlar mukoza örtüsünün içinde özel bir bölgede bir araya gelirler (Kisselbach pleksusu veya Little alanı). Çocuklarda en sık görülen burun kanamaları bu bölgeye ait olanlardır. Çoğu burun kanaması, buradaki kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur.

Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından, burun sümkürülmesi ile ufak bir tırnak dokunuşuyla veya hafif bir darbeyle bile kanayabilirler. Bu şekilde olan kanamalarda otururken veya ayakta dururken, burundan dışarı doğru genellikle az miktarda kanama olur. Kanama miktarı bazı durumlarda fazlaca olabilir, ancak bunlar bile çoğu kez parmak basısıyla kontrol edilebilirler. Sıklıkla çocuk ve genç erişkinlerde görülürler.

Arka burun kanamaları: Kontrol edilmesi zor ve ciddi kanamalar olabilirler. Kafa travmaları ile yüz yaralanmaları dışında aslında sıklıkla orta ve ileri yaştakilerde, tansiyon sorunları olanlarda görülürler.

Çocuklarda ise kanama-pıhtılaşma sorunları olanlarda meydana gelebilirler. Burnumuzun içinde arka üst bölgelerden kaynaklandıkları için burun ön tarafına uygulanan parmak basısı burada kanamayı durdurmaz. Ağız ve boğaza doğru kanama devam eder. Bu bölgenin kanamaları mutlak bir KBB uzmanının müdahalesini gerektirir, hatta İç Hastalıkları-Hematoloji ve Girişimsel Radyoloji gibi branşların desteğini gerektirebilir. Göz kararması, fenalaşma hissi, çarpıntı yani tansiyon düşmesi ve nabızda hızlanma gibi fazlaca kan kaybı belirtileri de varsa acilen hastanenin yolu tutulmalıdır.

Burun kanamasının başlıca nedenleri >>>

71802

Burun kanamasının başlıca nedenleri: Burun kanamaları sıklıkla kuru-sıcak yaz aylarında veya kış aylarında ısıtıcıların kuruttuğu oda havası nedeniyle burun mukozasının da kurumasına bağlı olur. Kuruma, kabuklanmaya yol açar, kılcal damarlar çatlarlar ve kanama başlar. Yine bazen nezle, grip veya sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında mukoza örtüsünün yıpranmasına bağlı gelişebilir. Bunların dışında kanama-pıhtılaşma bozukluklarına yol açabilen ilaç kullanımları veya hastalıklar burun kanamasına neden olabilirler. Maddeler halinde belirtmek gerekirse, genel olarak: * Kaşıntıya yol açan alerji, enfeksiyon veya kuruluk durumlarında burun karıştırılması, * Kuvvetli burun sümkürme burun kılcal damarlarının çatlamasına yol açarak, * Kanama-pıhtılaşma bozukluğu olanlar veya Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı, * Karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, * Burun eğrilikleri, * Burun kırılmaları, baş ve yüz yaralanmaları gibi ciddi durumlar, * Lösemi veya burun içi bazı tümörler oldukça nadir olmalarına karşın, burun kanamasının nedeni olabilirler. Bu durumlardan bir tanesi veya birkaçı birlikte bulunabilir ve bu durum kanamanın şiddetini belirleyebilir.

Burun kanamasını durdurmak için…

Burun kanaması ile karşılaşıldığında uygulanabilecek bazı yöntemler vardır: 1. Kanaması olan kişiyi sakinleştirmeye çalışılmalıdır. Heyecanlı ve panik halinde olanların kan basıncı (tansiyonu) yükselir ve kanamanın şiddeti artabilir. 2. Baş hafifçe öne doğru eğilmelidir. Çünkü baş geriye atıldığında kan burundan geniz ve boğaza, buralardan da yutularak mideye gider. Kanama miktarı anlaşılamadığı gibi bulantı ve kusmaya da yol açabilir. Yine bu amaçla kan ağızda da tutulmamalı, tükürülmelidir. 3. Burnun yumuşak olan kısmını tamamen kavrayacak şeklide başparmak ve işaret parmaklarla sıkıştırılmalıdır. Aynı anda burun açıcı spreylerden herhangi biri ile bir miktar pamuk ıslatılarak burun içine yerleştirilebilir. 4. Sağlam, ancak nazik bir şekilde baş ve işaret parmakların yan tarafıyla sıkılan burun yumuşak kısımları yüze, yüz kemiklerine doğru bastırılmalıdır. 5. Bu şekilde 5-10 dakika kadar beklenmelidir. 6. Kanamanın şiddetli olduğu arka burun kanamasından şüphe ediliyorsa, bir yandan hastanenin yolu tutulmalıdır. 7. Hastanın tansiyon sorunu varsa, ilaçlarını ihmal etmiş olabileceği düşünülmelidir. Olanaklı ise tansiyon ölçülmeli, yüksek bulunuyor ise ilaçları verilmelidir. 8. Dik oturulmalı veya yatmak gerekiyorsa mutlaka baş yüksekte kalacak şekilde yatılmalıdır. Böylece kanama bölgesi kalp seviyesinden yüksekte olur ve kanamanın şiddeti azaltılabilir. 9. Bu aşamada burun ve yanaklara buz uygulanabilir. 10. Kanama durmuşsa ve burun açıksa yavaş yavaş burundan nefes alıp vermeye çalışılmalıdır.

Mutlaka doktora başvurmanız gereken durumlar >>>

71802

Page 3

Mutlaka doktora başvurmanız gereken durumlar: * Durmayan veya tekrarlayan burun kanamaları. * Burun dışında başka yerlerden de kanama olması, örneğin idrar ve dışkılama ile. * Vücutta hafif darbelerle bile morarma ve çürüklerin varlığı.

* Bazı kan sulandırıcı ilaçların kullanılıyor olması. * Pıhtılaşma bozukluğu yaratabilecek karaciğer, böbrek veya hemofili gibi hastalıkların bulunuyor olması. * Yakın zamanda kemoterapi alınmış olması.

Kanamanın yeri edoskopik muayene ile belirleniyor.

Kanamanın durmadığı ön burun kanamalarında sınırlı bir tampon yapılarak veya küçük bir müdahale ile kılcal damar pıhtılaştırılarak kanama durdurulabilir. Tekrar eden kanamalarda 2-4 gün süreyle kanama kontrolünü sağlayacak ön ve/veya arka burun tamponları kullanılabilir.
Kanama-pıhtılaşma bozukluğu düşünülüyorsa bazı kan tetkikleri yapılabilir. Kanama kendiliğinden durmuşsa veya tampon alındıktan sonra da kanamıyorsa, çoğu kez yumuşatıcı ve yara iyileştirici krem veya burun merhemleri önerilir. Bunlar günde iki-üç defa 2 hafta kadar süreyle uygulanabilir, ancak genellikle yatmadan önce bir uygulama yeterlidir. Serum fizyolojik damla veya spreyler de burun içinin nemlendirilmesi için kullanılabilir. Endoskopik muayenede kanama yeri belirlenemezse veya kanama yerindeki şüpheli görünümlerde bazı radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Ciddi kanamalarda ve kan kaybı varlığında bazı kan ürünleri ile hasta takviye edilebilir. Bazı cerrahi veya girişimsel radyolojik uygulamalarla kanama bölgesini besleyen damar bulunup, kontrol edilebilir.

Kanamanın tekrarlamasını önleyin

* Tuzlu su içeren spreylerle burun içi nazikçe temizlenmelidir. * Burun karıştırılmamalı ve sümkürülmemelidir. * Ağır aktivitelerden kaçınılmalı ve ağırlık kaldırılmamalıdır. * Baş kalp seviyesinden yüksekte tutulmalıdır. * Bulunulan ortam nemlendirilmeye çalışılmalıdır. * Sıcak ve baharatlı yenmemelidir. * Sıcak su ile banyo yapılmamalı, ılık su tercih edilmelidir. * Aspirin veya antiinflamatuvar ilaçlar alınmamalı, ancak mecburiyet varsa doktora danışılarak değiştirilmeye çalışılmalıdır. * Sıcak ve kuru ortamlarda bulunulmamalı, ortam ısısı ve nemi uygun koşullara getirmelidir.

Burnun içini kağıt mendille silmeyin!

Çocuklarda görülen burun kanamaları çoğu kez problemsiz bir şekilde yönetilebilir. Ailenin soğukkanlı olması, kanamayı bizzat kendilerinin kontrol edebilmelerine de yardımcı olabileceği gibi, gereken durumlarda kulak burun boğaz uzmanının çocuğa uygun müdahaleyi yapabilmesini de kolaylaştırır.

Bunun dışında bazı aileler çocukların burnunun içerisini de kağıt mendillerle silebilmektedirler. Bu uygulamadan kaçınmak, o bölgedeki mukozanın özelliğini kaybetmesini ve kuruma ile kanamalara yol açabilmesini önlemektedir.

71802

Источник: http://mahmure.hurriyet.com.tr/saglik/cocuk-sagligi/cocuklarda-burun-kanamasinin-nedenleri_724569

Burun Kanaması : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi

Her yaşta insanın hayatının bazı dönemlerinde farklı nedenlerle karşılaştığı burun kanamasının tıbbi ismi epistaksis olarak bilinir. Burun yapı olarak en ufak bir darbeyle bile kanayabilecek kadar hassastır.

Kendi kendinize de bazı yöntemlerle tedavi edebileceğiniz bu kanamalara, tek tarafta ya da her iki tarafta rastlanabilir.

Kanamalar burnun arka kısmında ya da ön kısmında görülür ve birkaç saniye ya da 10 dakika kadar sürebilir.

Kuruyan burun zarları, kanama ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşır. Çünkü burnun içinde çok ince damarlar bulunur ve kuru havadan çabuk etkilenirler. Özellikle çok soğuk havalarda burun mukozasının kuruması ve çatlaması kanamaya yol açar.

2. Burunda kemik eğriliği

Burun eğriliği tıpta “septum deviasyonu” adıyla bilinir. Burun delikleri arasında ince bir duvar mevcuttur ve bu duvar burnun merkezinde yer alır.

Her iki burun boşluğuna eşit uzaklıkta yer alan bu duvar bazı insanlarda tek bir tarafa doğru eğik şekilde olabilir. Bu da burun boşluklarından birini genişletirken diğerini daraltır.

Bu durum, nefes almada zorluk yaşanmasına ve kanamalara sebebiyet verir.

3. Sümkürme

Özellikle grip, nezle gibi hastalık dönemlerinde burnun kapalı olan kısmını açabilmek için sümkürülür. Bazen bu sümkürme öyle güçlü olur ki, burun damarlarında çatlamaya sebep olur. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bu sebeple gelişen kanamalara çok sık rastlanır. Sümkürürken, burnun ne kadar hassas bir yapıda olduğu akla getirilerek çok zorlanmaması gerekir.

4. Solunum rahatsızlıkları

Genellikle bu tip kanamalara, sinüzit iltihabı, saman nezlesi ve alerjik rinit gibi solunum yolu enfeksiyonları sebep olur. Kuruyan burun mukozası kabuk oluşturur. Hassaslaşan burun, sümkürme, hapşırma ya da öksürük anında kanar. Kabuk olan burun mukozası yara halini alır. Bu da beraberinde kanamayı getirir.

5. Darbeler, kırıklar ve yaralanmalar

Kavga ya da kaza sonucu burna alınan darbeler, kırıklara ve şekil bozukluklarına sebep olabilir. Sonrasında şiddetli kanamalar görülebilir. Burun ya da yüz ameliyatlarından sonra da kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca yabancı bir cisimle çocukların burunlarını karıştırması sonucu burnu koruyan tabakada tahriş meydana gelir, beraberinde kanamalar görülür.

6. Pıhtılaşma hastalıkları

Kanın pıhtılaşmaması sebebiyle oluşan hemofili gibi hastalıklarda, durduk yere burun kanamasıyla karşılaşılır. Bu hastalıklarda kanın pıhtılaşmasını sağlayan unsurlar eksik kalır. Vücutta gerektiği gibi kanamayı durduramaz ve uzun süreli, aniden oluşan kanamalar önlenemez.

7. Hipertansiyon

Hiper tansiyonun belirtileri arasında kanama da yer alır. Vücuttaki su-tuz endeksi, böbrek, sinir sistemi ve hormon seviyeleri tansiyonu etkileyerek kanamalara yol açabilir.

Stres altında olanlar, çok tuz tüketenler, şeker hastaları, obezler, sigara ve alkol alışkanlığı olanlar yüksek tansiyonla karşı karşıya kalabilir. Bu da olası kanamaları beraberinde getirir.

Hipertansiyon hastalarında burun kanaması baş ağrısına sebep olur.

Hipertansiyon İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Hipertansiyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

8. K vitamini eksikliği

Beslenme ile burun kanaması çok alakasız gibi görünse de, bozuk beslenme alışkanlığı ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı enzimler içeren K vitamininin eksikliği burunda kanamaya yol açabildiği gibi; basur, diş eti kanaması gibi sorunlara da sebebiyet verebilir.

9. Tümörler

Burun içinde bulunan sinüsler ve genizden kaynaklı kanamalar görülebilir. Bu kanamalar ciddi önem taşır ve sürekli tekrarlar yapıdadır. Mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir.

10. Hormonal nedenler

Hamilelik döneminde hormon değişiklikleri burun kanamalarına neden olabilir. Kanamaya, artan kan basıncı sebep olur ve ciddi riskler taşımayan bir durumdur. Yine de doktor kontrolünün yaptırılmasında fayda var.

Sık Sık Burun Kanaması Neye İşarettir?

Sık sık oluşan burun kanaması, genellikle kronikleşmiş hastalıklarda özellikle pareniyal alerjik rinit ya da hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda görülür. Bazı durumlarda endoskopla burun içine bakılıp, kanamanın yeri tespit edilerek kanayan damar yakılır ya da tampon uygulanır.

Çocuklarda Neden Olur?

Çocuklarda kanamaya, daha çok burnu karıştırma ve burna sert yabancı cisimler kaçması gibi durumlar sebep olur. Gece uykuda burun kanaması da çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Odanın sıcak ve kuru olması ya da var olan kan hastalıkları buna sebep olabilir. Çocuklarda burun kanamalarının görülme sebepleri:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Travma, düşme, kaza sonucu oluşan kanamalar
 • Alerjik rinit
 • Burnun karıştırılması ve burnun içine yabancı cisim kaçması
 • Kan hastalıkları, trombosit azlığı, lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları
 • Uzun süre güneşlenme
 • Sıcak hava

Burun Kanaması Nasıl Geçer?

Eğer burun, belli bir hastalık nedeniyle kanamıyorsa, özellikle kanın pıhtılaşması ile ilgili bir rahatsızlık söz konusu değilse kanama birkaç saniyeden on dakikaya kadar olan zaman diliminde kendiliğinden durur. Burun kanaması nasıl durdurulur konusu ilk yardım hususunda bilinçlenmek ve panik anında ne yapılacağını bilmek açısından önemlidir. Kendi kendinize kanamayı durdurabileceğiniz bazı yöntemler:

1. Boynu düz tutmak

Kanama esnasında yapılan ilk şey kafayı geriye atmaktır. Bu yapılan büyük yanlışlardan biridir. Kanamanın durmasına değil, genize doğru akmasına sebep olur. Başı çok hafif öne yatırarak durmak gerekir. Bu yöntem kanamanın kısa sürede durmasını sağlar.

2. Soğuk su ile burnu temizlemek

Kafayı ıslatmak, burnun içine pamuk yardımıyla tampon yapmak, boyuna buz koymak yine yanlış bilinen birkaç yöntemdir. Doğrusu, soğuk su yardımıyla fazla sümkürmeden burnun temizlenmesidir.

3. Burna iki parmak yardımı ile sıkıştırarak baskı uygulamak

Elin iki parmağı ile burun kemiğinin altından tutup sıkıca bastırarak sıkıştırmak yapılacak diğer bir yöntemdir. 5 dakika boyunca bu şekilde bastırmak gerekir. Bu yöntem pıhtı oluşmasını engellemek için yapılır.

5 dakika sonra hala kanama durmamışsa, tekrar soğuk suyla yıkayıp, oluşan pıhtıların dışarı çıkmasını sağlayarak, 5 dakika boyunca yine burun iki parmak ile sıkıştırılıp baskı uygulanmalıdır.

Birkaç kez bu yöntem uygulandığı takdirde kanamaların %90’ı durur.

Hipertansiyon kaynaklı olan kanamalar söz konusu ise kanamanın durdurulması doğru bir davranış olmaz. Ayrıca tek taraflı burun kanaması söz konusu ise bu, lokal bir kanama olduğu ihtimalini doğurur.

En doğru yöntem doktor tarafından muayene edilip, kanama noktasının ve sebebinin bulunmasıdır. Burnun arka tarafından gelen kanamaları ise, kişi kendi kendine durduramaz.

Bu gibi bir durumda, burnun arka tarafının tamponlanması gerektiğinden hastanın hastaneye gitmesi uygun olur.

Источник: https://sebboy.com/burun-kanamasi-neden-olur/

Burun Kanamasının En Sık Görülen Nedenleri

Çocukta Burun Kanaması Hipertansiyon Belirtisi
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Memorial Etiler Tıp Merkezi

Çocuklarda Burunla Oynama, Yetişkinlerde Yüksek Tansiyon

Etiler Memorial Polikliniği Kulak Burun Boğaz Bölümü Uzmanları “ Burun kanamasının nedenleri” hakkında bilgi verdi.

Burun kanaması kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülür:

 • Gençlerde ve çocuklarda sık tekrarlayan ve az miktarda olan kanamalar: Bu kanamalar çoğunlukla burnun 1 cm. gerisinde oluşmaktadır. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir. Çocuklarda burun kanamalarının en sık sebebi burun karıştırmadır. Çocuklar burunlarını karıştırarak bu kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi zedelemekte ve tekrarlayan burun kanamalarına neden olmaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerde de burun kanamaları sık görülmektedir.
 • İleri yaştaki hastalarda görülen kanamalar: Şiddetli, kendiliğinden durmayan, çoğunlukla da burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastaneye yatırma zorunluluğu duyulan ciddi kanamalardır. Bu kanamalar daha çok tansiyon hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımlarında ortaya çıkmakta, ciddi seyirli olmaktadır.

Burun kanamalarının bölgesel nedenleri:

Burna darbe alınması, burun kırıkları, yüz ve kafatası kırıkları, burun karıştırma, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, kokain kullanımı burun kanamasına neden olabilir.

Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden dolayı da dar alandan hava hızlı akarak burnu kurutur, kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, sinüzit gibi enfeksiyonlarla da sıklıkla burun kanamaları olabilmektedir.

Burun, burun boşlukları ve genzin iyi ve kötü huylu tümörleri de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik çağında erkek çocuklarda görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan alınan aspirin ve kan sulandırıcılar burun kanamasına neden oluyor

Pıhtılaşma sorunları, hemofili, von Willebrand gibi pıhtılaşma hastalıkları, K vitamini eksikliği, ilaç veya hastalıklara bağlı kanda pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerin (trombositler) azalmasına neden olan durumlar, karaciğer hastalıkları ve alkol alımı burun kanamalarına yol açmaktadır. Toplumumuzda yanlış öğretiler sonucu birçok kişi gelişigüzel aspirin kullanmaktadır. Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sonucu sadece burunda değil birçok alanda durdurulamayan kanamalar olmakta ve hastalarımız bundan zarar görmektedir. Aspirin kanama zamanını 1 hafta uzatmakta ve bu sürede tedavide pıhtılaşma problemleri yaşanmaktadır. Önerimiz kan sulandırıcı ilaçların bir teşhise dayanması, tedavi süresinin ilgili hekim tarafından belirlenmesi ve kanama-pıhtılaşma parametrelerinin düzenli kontrol edilmesidir.

Yüksek tansiyon da burun kanamasına neden oluyor

İleri yaşlarda yine sıklıkla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) ve damar sertliği olarak kaydedilmektedir.

Bu arada bir anekdot olarak tansiyonu yüksek hastanın burun kanaması olmasının iyi bir durum olduğu böylece beyin kanaması olmadığı doğru olmayan bir inanıştır. Burun kanaması olmadan da hipertansif hastalarda beyin kanaması izlenmektedir.

Hastalarımızı çok korkutan kanamalarda bile miktarlar bir su bardağından daha azdır. Vücudumuzda toplam 5 litre dolaşan kanın varlığı hatırlandığında durum daha iyi kavranacaktır.

Hastalar hastaneye gelmeden karşılaştıkları burun kanamasında ne yapmalıdır?

İlk olarak yapılmaması gerekenler sıralanacak olursa; baş geriye atılmamalı ve buruna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa sokuşturulmamalıdır. Bu hareket, sadece burun kanamasının önden değil genizden gelmesini sağlar, kanamayı durdurmaz.

Kafayı ıslatmak, boyuna buz koymak pek de işe yarayacak önlemlerden değildir. Doğrusu ise önce soğuk bir suyla burunu fazla sümkürmeden temizlemek ve bir elin 2 parmağı ile burun kanatlarından şiddetlice bastırmaktır.

5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa tekrar burun içini soğuk suyla temizlemek, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar 2 parmakla burun kanatlarını bastırarak kanamayı durdurmak gerekir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir.

Bu yolla burun kanamalarının yüzde 90’ı durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Gerektiğinde cerrahi yöntem uygulanıyor

Burnun arka kısmında kanaması olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, hipertansiyonu olan, burnunda nefes almayı engelleyici balon, tampon vs.

gibi materyal bulunan yaşlı kalp, akciğer ve solunum problemli hastalarla, kanamaları tekrarlayanlar mutlaka hastaneye yatırılarak yakın izlemde tutulmalı ve gerekli testler yapılarak uygun ilaçlar verilmelidir. Tabi bu anlatılanlara rağmen kanaması devam eden hastalar da olmaktadır.

Bu çok küçük yüzdeyi oluşturan hastalarımızda ameliyathanede gerekli müdahaleler yapılarak kanayan damar bağlanmakta veya o damarı tıkayıcı işlemlere gereksinim duyulmaktadır. Hastanın kanaması burun eğriliğinden kaynaklanıyorsa bu eğrilik ameliyatla mutlaka düzeltilmedir.

Sonuç olarak, burun kanamaları önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Bu olayın nedeni mutlaka araştırılmalı ve varsa altta yatabilecek daha ciddi hastalıklar ortaya çıkartılarak tedavi edilmelidir.
Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/burun-kanamasinin-en-sik-gorulen-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.