Çocukta Damar İltihabı

Yetişkinlerde ve çocuklarda kılcal iltihabı: nedir, fotoğraf ve tedavi | Varisli damar ve damarların tedavisi

Çocukta Damar İltihabı

Şüphesiz, kılcal sorun, insanlık tarihi boyunca insanları endişelendirdi. Modern tıbbın attığı büyük adımlara rağmen, bugüne kadarki en acil sağlık sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Öyleyse, ne tür bir hastalık olduğunu ve nasıl ifade edildiğini düşünelim.

Bir kılcal nedir

Kapiller akut ve kroniktir. kılcal damar iltihabı Kan. Hastalık özellikle belirgin ayaklarının üstünde.

Bazen çağrılırlar arteriollerin ve bitişik venüllerin enflamasyonuBir kişinin derisinde hastalığın tezahürüne neden olur.

Nedenleri ve Belirtileri

Bacaklardaki kılcal iltihabın nedenleri ve mekanizmaları kural olarak her zaman açık değildir. Bazen sebep olabilir immünolojik faktör, artmış venöz basınç (alt ekstremitelerin varisli damarları veya flebitleri) veya alerjiler. Hastalığı fark etmek oldukça kolaydır, çünkü doğrudan Cildin rengini ve durumunu etkiler..

Cilt varsa mor renkHastalık son aşamadadır. Ama genellikle, cilt noktalar tarafından karakterize edilir kırmızı asla solmayan renkler. Bu, kırmızı kan hücrelerinin kılcal damarlar tarafından kopmasına yardımcı olan venöz basınca bağlıdır.

Ten rengi daha fazla ise kahverengimsi veya sarımsı renkBu, vücutta aşırı miktarda demir olduğunu ve bunun da kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına yol açtığını gösterir.

Bazı kılcal formları nekroz Hücreler. Bu durumda, bir gözlemleyebilir siyah kabuklu lekeler hastalık alanı boyunca. Eğer tedaviye başlamazsanız, bu belirtileri fark ederseniz, hastalık derhal ciltten ortaya çıkacak bazı komplikasyonlar verebilir – beyaz olur. Beyaz deri atrofi belirtisidir.

Kılcal iltihabın nedeni olabilir ve kılcal damarların genişlemesi. Böylece, iltihaplanma küçük boyutta kırmızı ve mor çizgiler şeklinde ciltte fark edilebilir hale gelecektir.

Ne yazık ki, bu semptomlar kılcal damar hastalığının kesinliğini belirlemek için yeterli değildir. Bazen etkilenen bölgeyi dikkatlice değerlendirmek için mikroskobik bir biyopsi gerekebilir.

Kılcal tedavisi için gerçekten etkili bir tedavi yoktur. Ama kılcal damarları korumak için bir dizi vitamin kullanabilirsiniz.

Çocuklarda kılcal iltihabı tehsi

Kılcalların erişkinlere özgü bir hastalık olmasına rağmen, çocuklar da hastalanabilirler.

ayırmak iki temel form çocuklarda kılcal iltihabı.

En yaygın kılcal formu hastalıktır Shenllein Genocha. Yaşı etkiler 4 ila 10 yıl arasında.

Bu hastalık, kesin ve belirgin semptomların ortaya çıkmasıyla karakterizedir. mor lekeler, kaşıntı ve karın ağrısıçok benzer kramplar. Genellikle hastalığın bu formu herhangi bir ilaç kullanmadan kendini geçme eğilimindedir.

Özellikle çocukları etkileyen başka bir kapiler tipidir. 5 yılın altında hastalık mı Kawasaki. Bu gibi belirtilerle karakterizedir:

 • ateş;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • konjunktivit;
 • dudak iltihabı, el ve ayak dili;
 • eklemlerde ve döküntülerde ağrı.

Bu kılcal formu genellikle atardamarın tüm kısımlarına uzanır ve kardiyovasküler komplikasyonlara yol açabilir. Diğer tür kılcal iltihaplar gibi, bu form da kendi başına geçebilir, ancak çoğu durumda komplikasyonları önlemek için immünoglobulin kullanılması önerilir.

Yetişkinlerde tedavi

Kılcal iltihabı tedavisi iki türe giren ilaçları içerir. Bu kortikosteroidlerinflamasyonu kontrol altında tutan Immunosuppressantözellikle otoimmün kapilerit durumunda bağışıklık sisteminin hücrelerinin etkisini düzenler.

Steroidler için, Tedavinin dozu ve süresi direkt olarak problemin şiddetine bağlıdır.. Bu ilaçların da hatırlanması gerekir yan etkilere neden olabilir. Bazen başvurmak gerekir operasyonlarözellikle de kılcal damar ya da akciğer gibi bazı organlara çarptığında. Ameliyatın amacı organların işlevselliğini artırmaktır.

Hastalığı kontrol etmek için kullanılan ilaçların yan etkileri olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Diyetinize proteinler, bezelye, turunçgiller, karaciğer ve sebzeleri de eklemek gerekir.

Çocuklarda tedavi

Bacaklardaki kapiler fotoğrafı

Bir kılcaldan söz ettiğimizde, adı hastalık olan belirli bir patolojiye baktık. Shenllein Genocha. Çocukların alt bacaklarını etkiler. Bu hastalık kılcal damarların iltihaplanmasıyla kendini gösterir.

Bu patoloji çocuklarda kendini gösterme eğilimindedir. 5 ila 15 yıl arasında. Cilde kızarıklık da dahil olmak üzere çeşitli semptomlar eşlik eder. Dış döküntüye ek olarak, hastalık eklemlerde veya artritte ağrı eşlik eder.

Ancak bu belirtiler birkaç gün sonra ortadan kaybolur.

Hastalığın diğer belirtileri olabilir şişme (özellikle çok küçük hastalarda) ve cilt lezyonları, dokunulabilir.

Kural olarak, onlar oluşur alt ekstremitelerde veya kalçalarda. Ancak, nadir durumlarda, döküntüler, konvülsiyonlar, beyin ve akciğerlerin kanaması eşliğinde ellerde görünebilir.

Shenlaine-Henoch hastalığı devralınmamış ve tamamen bulaşıcı değil.

Ne yazık ki, bu tip bir patolojinin özellikle neden olduğu tam olarak net değildir, fakat Bazı ilaçların kullanımı nedeniyle olabilir. Örneğin, böcek ısırıklarından, kimyasallardan veya belirli gıdalardan enfeksiyöz ajanlar.

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalık herhangi bir spesifik tedavi olmaksızın gerilemektedir, ancak gerekirse ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kılcal damarların panik yapmak için tehli bir hastalık olmadığını, ancak hemen bir doktora başvurmak gerektiğini belirtmek isterim.ilk belirtilerini fark ederseniz. Bu, hastalıktan olabildiğince çabuk kurtulmanıza ve sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Size en iyisi!

Videoyu izle: Çocuklarda Vital Bulguların illüstrasyonlanması

Источник: https://tr.smithhealthcentre.com/kapiller-iltihabi-nedir-cocuklarda-ozellikler-ve-nasil-tedavi-edilir/

Damar İltihabının Semptomları, Sebepleri ve Türleri

Çocukta Damar İltihabı

Damar iltihabı olarak bilinen Vaskülit için farklı türler bulunuyor. Haliyle belirtileri, nedenleri ve görülme sıklığı değişken olabiliyor.

Damar iltihabı olarak adlandırılan vakanın tıbbi literatürdeki adı Vaskülit olarak geçmektedir. Farklı türleri ve yaygınlığı ile bilinenden daha fazla gözlemlenir.

Damar İltihabının Belirtileri

Damar iltihabı çoğu zaman fark edilen bir rahatsızlık olarak teşhis edilmez.

Genel bir sağlık kontrolü esnasında yapılan anjiyo ya da damar rahatsızlıkları için uygulanan radyolojik görüntülemeler sonucunda ortaya çıkar.

Temel anlamda damar yapısının hem dışarıdan hem içeriden iltihaplanması ile oluşur. Önlem alınmadığı takdirde yayılarak farklı damarlara ulaşır ve tutulan her damar için risk faktörü doğar.

İlk bakışta belirtileri gözlemlemek pek mümkün değildir. Gayet basit bir gribal enfeksiyonda görülebilecek kadar sıradan reaksiyonlara sebep olabilir. Sırf bu sebeple damarlarda iltihaplanma olduğu şüphesiyle doktora başvurmak son derece düşük bir ihtimaldir.

Atardamarın bir ucu ile başlayan iltihaplanmanın tamamını sararak ilerleyebileceğini söyleyebiliriz. Hatta iltihap salgısının damarlarda oluşan deformasyon sonucunda sızıntıyla dokulara ulaşacağını, organların işleyişini etkileyeceğini belirtmek gerekir.

Kalp veya beyin gibi önemli organlara giden atardamarlarda iltihaplanma var ise ucu belirsiz bir risk faktörüyle karşı karşıya kalınabilir.

Damar iltihaplanmasının belirtileri farklı türlerine göre değişkenlik gösterir. Hepsinde ortak olan reaksiyon ise halsizliktir.

 • Behçet: Göz ve ağızda aft ile beraber iltihap salgıları, genital ülser
 • Kawasaki: Yüksek ateş ile beraber gözlerde kızarma, lenf şişmesi ve eklemlerde uyuşma
 • Henoch Schönlein Purpura: İstifra ile birlikte bulantı ve karın ağrısının sürekli olması. Eklem iltihaplanmaları ve döküntüler
 • Temporal Arterit: Geçici görme kayıpları ve bulanık görme, sırt, kalça, omuz ve baş ağrısı
 • Takayasu Arterit: Kolay yorulmaya bağlı halsizlik, zayıf nabız, geçici görme bozukluğu ve kas zayıflıkları ile beraber bayılmalar
 • Buerger: Ciltte renk değişimleri ve yaralarla beraber vücudun tüm uzuvlarında ağrı hissi oluşur. Kangren riski önemlidir

Damar İltihabının Türleri

Damar iltihabı türleri farklı neden ve belirtileri ile karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da görebileceğimiz reaksiyonlarla beraber farklı türlere değindik.

Bunların tamamının yaş aralığı olarak değişken sınıflara hitap ettiğini belirtmeliyiz. Bilhassa damarlarda iltihaplanma görüldüğünde ilk olarak yaş faktörünün göz önüne alındığını söylemeden geçmeyelim.

Ancak tüm iltihaplanmalar için yaş, cinsiyet ve belirgin faktörlerin ana unsur olmadığını eklemeliyiz.

Damar yolu tıkanıklığına yol açabilecek kadar yoğun iltihaplanmaların atardamarlara sıçrayabileceğini söylemeliyiz. Aynı zamanda toplardamar ve kılcal damarda iltihaplanmalar gözlenebilir.

Yine iltihapların sızıntılarla ve damar yolu üzerinden dokulara, organlara ve tüm vücuda yayılabilme ihtimali var. Bu durumda da bağışıklık sisteminin damarlara karşı açtığı bir savaştan söz etmeden geçemeyiz.

Damarlarda iltihaplanma belirtileri küçük boyutlu, orta boyutlu ve büyük boyutlu olmak üzere üç ana sınıfta incelenir.

Damar İltihabının Nedenleri

Beyin damarlarında iltihaplanma oluştuğunda tüm araştırmalara rağmen net bulgular elde edilemeyebilir. Araştırmaların sonucunda elimize geçen en net detay ise bağışıklık sisteminin iltihaplanmış damarlara karşı aldığı tavırdır. Yani iltihabın yayılması ile beraber koruyucu sistem savunma mekanizmasını devreye sokar.

Bu durum damar ve doku kayıplarına yol açarak ciddi bir risk oluşturabilir. Yani Vaskülit nedenleri açısından incelenmek için henüz yeteri kadar çözülebilmiş değildir. Bir çeşit bağışıklık sistemi anomalisi olarak adlandırıldığı birçok kaynağa rastlayabilirsiniz. Çocuklarda veya yetişkinlerde olabildiği gibi her yaş grubundan veya cinsiyetten olan kişilerde görülebiliyor.

Beyin gibi önemli organlara giden atardamar ve kirli kanı toplayan toplardamar üzerinde görüldüğü zaman hayati risk taşıma ihtimali olabilir. Çünkü iltihap yavaş yavaş dokulara ve organlara sıçrayarak yayılabiliyor. Bu durumda da ister istemez nedenleri ve tedavi seçenekleri daha fazla merak ediliyor.

Tüm araştırmalara rağmen somut detaylara ulaşılamasa da %80’in üzerinde ilaç tedavisiyle iyileştiriliyor. Çok nadir olarak görülen cerrahi müdahale uygulamalarında ise ana arter üzerinde oluşan iltihaplanmalar ve iltihaplanmaya bağlı tıkanıklıklar dikkat çekiyor.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/damar-iltihabi.html

Vaskülit (Damar İltihabı) Nedir? Damar İltihabı Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Çocukta Damar İltihabı

Vaskülitler, kan damarı duvarında oluşan yangısal değişimlerin tümüne verilen addır. Bu durumda damar siteminde tıkanma, daralma ve anevrizmalar ile seyreden ve çoklu organ yetmezliğine yol açan bir durum ortaya çıkabilir. Vaskülit kan damarlarının iltihabıdır.

Vaskülitler nedeni belli olmayan ateş, kilo kaybı ve yorgunluk, cilt lezyonları (ürtiker, livado retikülaris, palpabl purpura, nodül, ülser ve nekroz gibi cilt sorunları), nedeni bilinmeyen miyalji, artrit veya artralji, hipertansiyon, yumuşak doku ödemi gibi bulgular gösteren bir damar hastalığıdır.

Vaskülitlerin nedenleri

Vaskülitler hafif seyirden, hayatı tehdit eden ciddi fonksiyon kayıplarına kadar gidiş gösteren farklı klinik tablolar ile kendini gösterir.

Vaskülitlerin genelinde durumu başlatan veya tetikleyen etken tam olarak bilinmemektedir.

 Hastaların bir kısmında mekanik travma, bakteriyel invazyon, bazı toksinler veya radyasyon gibi özgül bir neden ile damar duvarının hasar görmesi sonucu vaskülit başlayabilir.

Bazı olguların hepatit B antijeninde hepatit B enfeksiyonu tespit edilmiştir. Vaskülit gelişmesinde rol oynayan birçok risk faktörlerinden şüphelenilse de hangi mekanizma ya da hangi mekanizmalar ile damar enflamasyonunun geliştiği tam olarak bilinmemektedir.

Anti-nötrofil stoplazmatik antikor (ANCA) varlığı, anti-endotelyal antikorun pozitif olması, hücresel immün yanıt, granülom oluşumu, patojenik immün kompleks varlığı ve damar duvarında depolanması vaskülitlerin kesin olmayan mekanizmalarıdır. Vaskülitlerin tedavi şekilleri de birbirinden farklıdır.

Vaskülit tipleri

Vaskülitler genel olarak iki ana başlık altında değerlendirilir. Altta yatan hastalıklara bağlı (sekonder) vaskülitler, altta yatan bir hastalığın bulunmadığı (primer) vaskülitler.

Primer vaskülit nedir? Altta yatan bir hastalık bulunmaz ise primer vaskülitten söz edilir. Primer vaskülit başlığı altında meydana gelen hastalıklardan, poliarteritis nodoza ve Wegener granülomatozu gibi primer vaskülitler nadir görülen hastalıklardır ve bu hastalıkların teşhisi erken konulmaz ve tedavisi yapılamaz ise ölümcül risk taşıyabilir.

Sekonder vaskülit nedir? Vaskülitlerin geneli var olan herhangi bir duruma (örn. enfeksiyöz hastalıklar, kronik enflamatuar bağ dokusu hastalıkları veya kanser gibi) hastalıklar eşlik ettiğinde sekonder vaskülit olarak adlandırılır. Sekonder vaskülitler damar duvarında immün kompleks birikimi ile kendini gösterir.

Vaskülitlerin sınıflandırılması

Primer vaskülitler, büyük damar vasküliti, orta çaplı damar vasküliti ve küçük çaplı damar vasküliti şeklinde 3 farklı boyutta alt sınıflara ayrılır.

Büyük damar vasküliti nedir? Takayasu arteriti, dev hücreli arterit, Cogan sendromu ve Behçet hastalığı gibi hastalıkları içerir.

Orta çaplı damar vasküliti nedir? Poliarteritis nodoza, kutanöz poliarteritis nodoza, Buerger hastalığı, Kawasaki hastalığı, santral sinir sisteminin primer anjiniti gibi hastalıkları içerir.

Küçük çaplı damar vasküliti nedir? Küçük çaplı damar vasküliti kendi içinde iki grupta (A ve B) olarak değerlendirilir.

 A- İmmün kompleks aracılı vasküliti: Goodpasture hastalığı, kutanöz lökositoklastik anjit, Henoch Schönlein purpura, hipokomplamentemik ürtikeryal vaskülit, esansiyel kriyoglobinemi, eritema elevatum diutinum gibi hastalıklarda görülebilir.

 B- ANCA ile birliktelik gösteren vaskülitler: Wegener granülomatozu, cuhurg – strauss sendromu, mikroskopik polianjit, böbreğe sınırlı vaskülit gibi patolojileri içerir.

Sekonder ve küçük damar vaskülitleri: Bağ dokusu hastalığına bağlı, ilaçlara bağlı, enfeksiyonlara bağlı, kötü huylu kanserlere bağlı ve enflamatuar bağırsak hastalığına bağlı gelişen vaskülitlerdir.

Vaskülitlerin belirtileri ve bulguları

Belirtiler tutulan damar tipi ve organ tutulumunun ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Ani başlayan veya haftalar içinde yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Hastaların % 50’sinde halsizlik ve ateş vardır. Hastaların hemen hepsinde deri lezyonları bulunur.

Alt ekstremite, kalça bölgesi, üst ekstremite, gövde ve yüzde benekli ve kabartılı, ciltte nokta biçiminde kanamalar (damar dışına kan çıkması), deri ya da mukozal bölgelerde mavi veya mor renkte yama tarzında kanamalar, ciltte soyulmalar, ciltte solukluk, deri ve mukozal bölgelerde hissedilir. Küçük kanamalar, bazen kızarıklık, eritema nodozum şeklinde kendini gösterir.

Göz kapaklarında, saçlı deride, dudaklarda, kulaklarda, el ve ayak sırtlarında, sırtta, testis kısımlarında, genital bölge kısımlarında anjiyo ödem gibi belirtiler görülebilir. Diz ve ayak bileklerinde şişlik, hassasiyet, ağrılı hareket ve seröz eklem sıvısı gibi şikayetler gösterebilir.

Kolik ağrısı, kusma ve gaitada gizli veya açık kan, ishal veya kanlı balgam şeklinde dışkılama, böbrek tutulumunda kanlı idrar yapma, idrarda protein görülmesi, idrarda silendirler, azotemi/oligüri gibi bulgular vardır.

Merkezi sinir sistemi tutulumunda beyindeki dengesiz sinir şarj-deşarjı sonucunda kasların kısmi ya da generalize olarak kasılması şeklinde durumlar ortaya çıkabilir.

Hafif felç ya da koma gibi durumlar gelişebilir.

Vaskülitlerin teşhisi

Vaskülit teşhisi

Vaskülitin bulguları etkilediği organa ve damar sistemine göre değişir. Bazı vaskülitler tek organı etkiler iken, bazıları da birden çok organı etkileyebilir. Vaskülit tanısı en kesin olarak biyopsi ile konur.

Biyopside damar duvarı boyunca iltihap hücrelerinin görülmesi ve buna bağlı değişikliklerin izlenmesi tanı koymada yardımcıdır. Fakat biyopsi alınan yerde bu değişiklikler olmayabilir ya da hastalıklı bölge biyopsi için elverişli (beyin dokusundan biyopsi alma zorluğu gibi) olmayabilir.

Bu gibi durumlarda kan testleri (eritrosit, sedimantasyon hızı, C reaktif protein gibi) testler, idrar tahlilleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri (ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ve özellikle kan damarlarını görüntülemek için kullanılan anjiyografi gibi) radyolojik incelemeler tanıda kullanılır.

Vaskülitlerin ayırıcı tanısı önemlidir.

Örneğin deri döküntülerinde vaskülit şikayetleri hemorejik diatez ve septisemi ile, gastrointestinal sistem tutulumunda vaskülit şikayetleri akut karın ağrıları ve inflamatuar bağırsak hastalığı ile, böbrek tutulumunda akut glomerulonefrit vaskülit şikayetleri gibi başka nedenlerden meydana gelen benzer şikayetlerden vaskülitlerin ayırıcı tanısı oldukça önemlidir. Vaskülit tanısı genellikle romatoloji bölümlerinde, ciddi araştırmalar sonucu konulabilir.

Vaskülitlerin tedavisi

Vaskülit tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavi uzun ve yoğundur. Vaskülit tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır ve kortikosteroidler bu ilaçların başında gelir.

Kortikositeroid tedavisine genellikle bağışıklık sitemini baskılayıcı başka ilaçlar da (örn. siklofosfamid ve diğerleri gibi) eklenir. Enfeksiyon durumunda, antimikrobiyal ilaçlar reçete edilir.

Bu durumdan etkilenen organlar (kalp ya da akciğerler gibi) hastalığın aktif fazı sırasında bu organların işlevlerini sürdürmelerine yönelik özel tıbbi tedaviler de gerekebilir.

Tedavi sürecinde ilaçların yan etkilerini veya ne kadar etkili olduklarının takip edilebilmesi için hastaların, sıkı doktor kontrolü altında en az bir ya da daha fazla gözetim altında tutulmaları gereklidir.

Vaskülit tedavisitek bir uzmanlık dalını değil, birden fazla uzmanlık dalını ilgilendirir.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/vaskulit-nedir-damar-iltihabi-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть