Çölyak doğru diyetle iyileşir

Çölyak teşhisi ve diyeti

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Doktor hastayı muayene eder ve belirti ve semptomları sorar ve bazı testler isteyebilir.

Kan testleri şunları tespit edebilir:

 • Antigliadin antikorları
 • Endomysial antikorlar
 • Anti-doku transglütaminaz antikorları
 • Kan, deamidasyonlu gliadin peptidine (TTG) ve bazen antigliadin'e (AGA) ve andomysium antikorlarına (EmA) karşı antikorlar için taranır.

Çölyak hastalığı için en doğru test ince bağırsak biyopsisidir. Doktor bağırsak zarından örnekler almak için endoskopi kullanır. Genellikle, tanı doğruluğunu artırmak için birkaç örnek alınır.

Çölyak hastalığına benzer semptomları olan durumlar şunlardır:

 • Pankreas yetersizliği
 • Crohn's ince bağırsak hastalığı
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Bakterilerin ince bağırsakta aşırı büyümesi
 • Benzer, ancak daha hafif belirtileri olan ve bir varlık olarak tartışılmakta olan gluten duyarlılığı

Doktor tanı koyarken bu olasılıkları ortadan kaldırmalıdır.

Diyet

Şu anda, tek tedavi ömür boyu glütenden kaçınmaktır. Diyetin sıkı bir şekilde gözlenmesiyle, bağırsaklar normalde iyileşir ve belirtiler kaybolur, ancak tekrar glüten yemek nüksetmeye neden olabilir.

Hastalar hangi besinlerin gluteni içerdiğini ve hangilerinin içermediğini bilmelidir, ancak çoğu ürün gizli glüten içerdiğinden bu zor olabilir. Nitelikli bir diyetisyen, çölyak hastalığı olan bir kişinin sağlıklı bir diyet izlemesine yardımcı olabilir.

Glütenli ve glütensiz ürünler

Glütensiz etiketli geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Bunlar arasında glütensiz ekmekler, makarnalar, kurabiyeler vb. Üreticilerin, gıda ürünlerini yapmak için kullanılan malzemeler hakkında bilgi sağlamaları gerekir, ancak bireyler, herhangi bir ürünü satın almadan veya tüketmeden önce etiketi dikkatlice kontrol etmelidir.

Ekmek, un, makarna ve diğer yiyeceklere glutensiz alternatifler artık yaygın olarak bulunmaktadır. “Glütensiz” normal olarak, tamamen yokluğundan ziyade, zararsız bir glüten seviyesi olduğunu gösterir.

Glütensiz ürünlerde etiketleme kullanımına ilişkin düzenlemeler ülkeler arasında farklılık gösterdiğinden, hastalar dikkatli kullanmalıdır.

Glutensiz bir diyet izleyen bir kişinin kaçınması gereken besinler

 • Tahıllar, ekmekler, makarnalar, krakerler, kekler ve çerezler dahil olmak üzere buğday, çavdar, kepek, zenginleştirilmiş un, bulgur ve arpadan yapılan tüm yiyecekler.
 • Bira ve diğer tahıl bazlı alkol
 • Yulaf

Bazı yulaf müstahzarları buğday ile kirlenebilir. Bazı durumlarda, tıbbi gözetim altında beslenmeye az miktarda yulaf verilir.

Glüten içeren ürünler üreten tesislerde üretilen bazı gıda ürünlerinde özen gösterilmelidir.

İşlenmiş birçok gıda, aşağıdakileri içeren glüten içerir:

 • Konserve çorbalar
 • Salata sosları, ketçap ve hardal
 • Soya sosu
 • Çeşniler
 • Dondurma ve şeker çubukları
 • İşlenmiş ve konserve et ve sosis

Glüten aşağıdakilerde de ayrıca kullanılabilir:

 • Reçeteli ve reçetesiz satılan bazı ilaçlar
 • Vitamin ürünleri
 • Ruj, dudak parlatıcısı, chapstick ve diş macunu gibi kozmetik ürünler
 • Posta pulları

Çölyak hastalığı olan kişilerde genellikle laktoz intoleransı vardır, bu nedenle laktozdan kaçınmak yardımcı olabilir. Çölyak hastalığı olan herkes yiyecek etiketlerini dikkatlice okumalı ve hangi restoran yiyeceklerinin glütensiz olduğunu kontrol etmelidir. Bazı restoranlarda glütensiz bir menü vardır.

Herkes için glutensiz bir diyet mi?

Çölyak hastalığı veya tanısı konmuş bir glüten intoleransı olmayanlar, eğer “glütensiz hale gelmeyi” düşünüyorlarsa doktorlarıyla konuşmalıdırlar. Bir glutensiz diyet, dikkatli takip edilmezse diğer eksikliklere yol açabilir.

Tüketilmesi güvenli olan yiyecekler

Mısır, darı, sorgum, teff, pirinç ve yabani pirinç gibi tahılların tüketilmesi güvenlidir. Patates, muz ve nohut gibi, amarant, kinoa veya karabuğday gibi tahıl dışı ürünler de zararsızdır. Gluten içermezler ve semptomları tetiklemezler.

Çölyak hastalığı olan bir kişinin, hastalığın neden olduğu eksiklik riskini azaltmak için vitamin ve mineral takviyesi alması gerekebilir.

Источник: //www.turkgun.com/colyak-teshisi-ve-diyeti-haber-99648

Çölyak ile ilgili bilmediklerimiz

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Sevgili HT Hayat okurları,

Size özveri ile çalışan ve gerçek anlamda toplum bilinci için çaba sarfeden sivil toplum kuruluşları ile bilgiler yazacağımı belirtmiştim. 

Bu nedenle 9 Mayıs dünya ile eş zamanlı farkındalık günü olarak bilinen Çölyak Hastalığı için bu haftaki sohbetimiz. Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı ve aynı zamanda kendisi de Çölyaklı olan sevgili Oya Özden ile beraberiz.

Belki çoğunuz Çölyak Hastalığı olarak bilinen ve glutensiz gıdalarla beslenmek zorunda kalan bireyleri görsel ya da yazılı medyadan duymuşsunuzdur. Aslında bu da hayat boyu geçmeyen ve süreğen olarak adlandırılan bir yaşam şekli olduğundan hastalık kelimesini kullanmak istemiyorum.  

Bize benzer yanları çok, yani size daha sonra anlatacağım başka bir yasam şekli olan PKU / Fenilketonüri'li çocuklar için çıktığım mücadele sürecimde açıkçası bu grubu hiç ayrı tutmadım, o sebeple de ilk tanıtmak istediğim dernek Çölyaklıların derneği…

Gelin önce Oya Hanım' a Çölyak nedir diye soralım ve hep birlikte farklı bir hayatın içine girelim.

“Çölyak hastalığı, ince bağırsağın GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi durumudur. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunur.

Vücudumuzun yeterli gıdayı alabilmesi, ince bağırsaklarda bulunan VİLLUS isimli çıkıntıların emilim yapmasıyla olur.

Çölyak hastaları gluten tükettikleri zaman bu villuslar zarar görür ve görevlerini yapamaz hale gelir. Sonuçta da beslenme yetersizliği ortaya çıkar. “

Çölyak belirtileri neler?

“Karın şişliği, kusma, ishal, iştahsızlık, kilo kaybı, kabızlık, erken yaşta kemik erimesi, şiddetli gaz şikâyetleri, ciltte kaşıntılı döküntüler, eklem ağrıları, sinirlilik, ağız içi yaraları gibi birçok belirtisi olabilir.  Bazen kişide bu belirtilerden birkaçı bulunurken bazen de hiç bir belirti vermeden çölyak tanısı alan çölyak hastaları vardır. “

Çölyak tanısı nasıl konuluyor?

“Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilir.  (Ki bu cümle hepimizin bir gün bu tanıyı alabileceği anlamına geliyor!!)  Serolojik kan testleri pozitif çıktığında hastanın şikâyetleriyle de örtüşüyorsa gastroenterelog tarafından ince bağırsak biyopsisi yapılarak kesin teşhis konulur.

Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu glutensiz diyet uygulamasıdır. Diyetten sonra hastaların iyileşmeye başlama süreci hastanın yaşı ve hastalığının şiddetine göre değişiklik gösterir.”

“Diyetin bozulması ya da bırakılması durumunda çok ciddi ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklar ortaya çıkar. Diyet uygulandığında şikâyetlerin azalması diyetin bırakılabileceği anlamına gelmez çünkü… Çölyak tanı alana kadar hastalık, tanı sonrası ise bir yaşam şeklidir! “

Glutensiz Diyet nasıl oluyor?

“Çok dikkatle uygulanılması gereken bir diyettir. Çünkü “gluten” birçok yiyecek maddesinin içine kıvam arttırıcı, yapıştırcı özelliğinden dolayı girebilmektedir. Bu nedenle çölyaklı kişinin yediği her gıda maddesini sorgulaması  ve etiket okuma alışkanlığına sahip olması gerekir.  Bu konuda bizim dernek çalışmalarımız oldukça fazla. “

Derneğin hikâyesi nedir?

“Derneğimiz 2002 yılının Mart ayında Çölyaklı arkadaşlarım ve aileleriyle birlikte Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin çok değerli Pediatrik Gastroenterologlarının desteğiyle kurulmuştur.  Başlangıçta 6- 7 kişiyken bugün derneğimizin beşyüz civarı üyesi var.    Bölgesel olarak da ülkemizde bizden başka 8 dernek daha kurulmuştur.”

Peki ya senin hikâyen?  

“Ben 19 sene önce tanı aldım ya da 19 senedir glutensiz diyetle sağlıklı yaşıyorum diyebilirim.  Teşhisim konulmadan önce yaşadığım süreç çok dramatikti. Bitmek bilmeyen bir ishal vardı. Bu durum üç ay kadar devam etti.

Akabinde hastaneye yattım, çünkü 39 kiloya düşmüştüm ve yaşım 32 idi. Yaşadığım ishal sonucu vücudumda hiç bir vitamin ve mineral kalmamıştı. Tetkiklerin sonunda “çölyak” tanısını aldım. Sonra da başka bir hayatın içine girdim…  

Ta ki glütensiz yaşama alışana kadar.  İşin en zor kısmı o yaşa kadar rahatlıkla tükettiğim tüm gıdalardan vedalaşmak oldu. Yalnız benim için değil ailem için de artık yaşam şeklimiz farklıydı ama bu kez baktım ki benim tüketenileceğim pek de gıda yok.

Tüm çölyaklı dostlarım, özellikle 1994 yılını düşününce bana hak verirler.  Çünkü gerçekten o zamanlarda “glutensiz ” hiç bir alternatifimiz yoktu.  Ben de yaşadığım sıkıntılar sonucu benim gibi tüm çölyaklılara iyi gelecek bir şey yapmam gerektiğine karar verdim ve birkaç yıl sonra da Çölyakla Yaşam Derneğini kurdum.

Derneğin konumu nasıl?

“Bu noktada tabii ki derneklerin girişim ve mücadeleleri çok büyük.  Çünkü sen de biliyorsun ki derneğimiz gönüllü olarak çalışıyor ve çoğunlukla kendileri gibi çölyaklı olan tüm bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaya uğraşıyor.

Her şeyden önce çölyak konusunda insanları bilgilendirme ve kamuoyunun dikkatini çekmek çok önemli. Çölyaklı sayısı da ülke genelinde epey yüksek olduğu için artık Türkiye'de yeni yeni kafeler, restaurantlar açılmaya, yerli üretim yapan firmalar çoğalmaya başladı diyebilirim. “

Peki ya sosyal güvence, askerlik?

Çölyaklıların SGK güvencesi olan çölyaklılara her ay açıkçası yetmese de yaptığı bir yardım var.  Yiyecek ambalajlarının üzerine “gluten içerir” ya da “gluten içermez” ibareleri artık yavaş yavaş konulmaya başlandı.  İşte bunlar bilinçli çölyaklıların ve derneklerin işbirliğiyle oldu.  

Ancak çölyaklılar için yapılacak çok iş var. Özellikle glutensiz beslenme eğitimleri, aileleri tarama çok önem arz ediyor.

Hala erkek çocuklarımız askere çağrılıyor. Oysa bu diyeti Askerlik şartlarında uygulamak mümkün değil. Ayrıca Çölyaklı olup olmadığını da anlamak için diyeti bozmalarını istiyorlar, bu çok ciddi ve hasar verici bir durum çünkü bizim hayat boyu heyet raporlarımız var.

Haklısın sorunlarla mücadele şart,  ancak biraz da anlayış gerekiyor. Bu arada elimde harika bir yaşam rehberi var… Beklenilen kitap sonunda geldi.

Evet, öyle de diyebiliriz,  Kitabım yıllardır çok isteyip de bir türlü vakit bulamadığım için oldukça ertelediğim bir projeydi.  Sonunda tamamladım ve yayınlandı.  Amacım ilk tanı alan çölyaklı kişiye her anlamda yardımcı olmaktı ve bunu başardığımı düşünüyorum çünkü kitabım tüm Türkiye'ye dağıtıldı, , şu anda ikinci baskı aşamasındayız.

“Çölyakla Yaşam Rehberi”  çok sade ve doğru bilgilerin olduğu yalın bir kitap. İçinde kurucularımızdan ve aynı zamanda şimdi yönetim kurulumuzda olan Sayın Prof. Dr.

Fügen Çullu Çokuğraş'ın tıbbi kısmını kaleme aldığı bölümden başka glutensiz hayatımızı kolaylaştıran bilgiler, glutensiz tarifler ve mutfak önlemlerimiz hakkında da detaylar var.

  Bu yüzden her çölyaklı bireye rehberlik edeceğine inanıyorum.

Kitabın olmadan da rehberlik ettiğini düşünürsek, epey fark yaratacağına eminim. Neticede ciddi bir emek ve gerçek bir yaşam mücadelesi var. Bolca okunmasını ve bilinmesini diliyorum ki hem sizlerin hem de özellikle çocukların hayatı kolaylaşsın ve gerekenler yetkililer tarafından algılansın ve yapılsın.

Haber: Deniz Atakay

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1013667-colyak-ile-ilgili-bilmediklerimiz

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı Belirtileri Rehberi – APPVICE

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Çölyak hastalığı nedir” diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Çölyak hastalığı, glütene karşı anormal bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu bir sindirim bozukluğudur. Çölyak hastalığının diğer isimleri şunlardır:

 • Sprue
 • Tropik olmayan sprue
 • Glüten enteropatisi

Glüten, buğday, arpa, çavdar ve tritikale (buğday ve çavdar melezi bir tür tahıl) ile yapılan yiyeceklerde bulunur. Normalde glüten içermeyen yulafa, genellikle diğer tahılların işlendiği ünitelerde işlendiği için gluten bulaşır.

Glüten bazı ilaçlarda, vitaminlerde ve rujlarda da bulunabilir. Glüten duyarlılığı olarak da bilinen glüten intoleransı, vücudun glüteni sindirememesi veya parçalayamaması ile ortaya çıkar.

Glüten intoleransı olan bazı kişilerde glütene karşı hafif bir duyarlılık gözlenirken, bazılarında ise bir otoimmün bozukluk olan çölyak hastalığı ortaya çıkar.

Çölyak hastalığında, glütene karşı ortaya çıkan bağışıklık tepkisi toksin üretir ve bu toksinler villuslara zarar verir. Villus, ince bağırsaklardaki parmak benzeri küçük çıkıntılardır. Villuslar zarar gördüğünde, bağırsaklarda besin emilimi gerçekleşemez.

Bu da beslenme yetersizliği ve kalıcı bağırsak hasarı gibi ciddi bir takım rahatsızlıklara yol açabilir.
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2017 yılı itibariyle tanı konulmuş çölyak hastası sayısı 40 bin civarındadır. Ancak tanı konulmamış hasta sayısının çok daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Tahminlere göre ülkemizdeki çölyak hastası sayısı 250 ila 750 bin arasındadır.

Çölyak hastaları, glütenin her çeşidinden uzak durmalı, bu konuda sıkı bir diyet uygulamalıdır. Çoğu ekmek ürünü, unlu mamuller, bira ve glütenin dengeleyici bir katkı maddesi olarak kullanıldığı yiyecekler tüketilmemelidir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı belirtileri genellikle bağırsaklar ve sindirim sisteminde görülür, ancak vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde belirtiler değişiklik gösterir.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı olan çocuklar yorgun ve huzursuz hissedebilirler. Bu çocuklar normalden daha küçük olabilir, ergenliğe daha geç girebilirler.

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • Kusma
 • Karında şişkinlik
 • Karın ağrısı
 • Kalıcı ishal veya kabızlık
 • Açık renkli, yağlı ve kötü kokulu dışkı

Yetişkinlerde Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastası olan yetişkinlerde sindirim ile ilgili belirtiler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, belirtiler vücudun diğer bölgelerini de etkiler.

Yetişkinlerde çölyak hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Demir eksikliği anemisi
 • Eklem ağrısı ve sertliği
 • Zayıf ve kırılgan kemikler
 • Yorgunluk
 • Nöbetler
 • Cilt rahatsızlıkları
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Dişlerde renk bozulması veya diş minesi kaybı
 • Ağız içinde açık renk yaralar
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Kısırlık ve düşük

Dermatitisis herpetiformis (DH), çölyak hastalığının bilinen diğer bir belirtisidir. DH, şişlikler ve kabarcıklardan oluşan yoğun kaşıntılı bir cilt döküntüsüdür. Dirseklerde, kalçalarda ve dizlerde ortaya çıkabilir. DH, çölyak hastalarının yaklaşık %15-25’ini etkilemektedir. DH görülen hastalarda genellikle sindirim sorunları ortaya çıkmaz.

Belirtilerin çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır: Bu faktörler:

 • Bebeklikte anne sütü ile beslenme süresi
 • Glüten tüketiminin başladığı yaş
 • Tüketilen glüten miktarı
 • Bağırsaklardaki hasarın ciddiyeti

Çölyak hastalığı olan bazı kişiler, hastalık belirtilerini göstermezler. Ancak, hastalığın bir sonucu olarak uzun erimli komplikasyonlar geliştirebilirler.

Kendinizin veya çocuğunuzun çölyak hastalığı olduğundan şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden doktorunuzdan randevu alın. Tanı ve tedavi geciktiğinde komplikasyonlar daha kolay ortaya çıkabilmektedir.

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Çölyak hastalığı ailelerde başlar. Şikago Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, ebeveyn ya da kardeşlerde çölyak hastalığı olanların, bu hastalığa yakalanma olasılığı yaklaşık olarak %4-5 civarındadır.

Başka otoimmün hastalığı ve bazı genetik bozuklukları olan kişilerin çölyak hastası olma olasılığı daha yüksektir.

Çölyak hastalığı ile ilişkili hastalıklar aşağıdaki gibidir:

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Çölyak hastalığı testi tek bir unsurdan oluşmamaktadır. Teşhis, fiziksel muayene ve hastalık öyküsü ile başlar.

Doktorlar teşhisi doğrulamak için çeşitli testler yapmak isteyebilirler. Çölyak hastalığı olan kişiler genellikle yüksek düzeyde anti-endomisyum (EMA) ve anti-doku transglutaminaz (tTGA) antikorlarına sahiptir. Bunlar kan testleri ile tespit edilebilir. Glüten tüketimi devam ederken yapılan testler en güvenilir olanlardır.

Yaygın olarak yapılan kan testleri:

 • Tam kan sayımı
 • Karaciğer fonksiyon testleri
 • Kolesterol testi
 • Alkalin fosfataz seviye testi
 • Serum albümin testi

DH hastalarında cilt biyopsisi, çölyak hastalığının teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Cilt biyopsisi uygulamasında, doktor cilt dokusundan küçük parçalar alarak, bunları mikroskopla inceler. Cilt biyopsisi ve kan testleri ile çölyak hastalığı teşhis edilebiliyorsa, bağırsak biyopsisine gerek kalmayabilir.

Kan testi ve cilt biyopsisi sonuçları ile teşhis konulamadığı zaman, çölyak hastalığını kontrol için üst endoskopi yapılabilir. Üst endoskopi sırasında, endoskop denilen küçük bir tüple ağızdan girilerek ince bağırsağa kadar ilerlenir.

Endoskopa sabitlenmiş küçük bir kamera ile doktor, bağırsağı inceler ve villuslarda hasar olup olmadığını kontrol eder. Doktor, gerekli durumlarda analiz için bağırsaklardan bir doku numunesi alarak, bağırsak biyopsisi de yapabilir.

Çölyak Hastalığı Diyeti

Çölyak hastalığı diyeti kolay değildir. Ancak son dönemlerde birçok firma glütensiz ürünler üretmeye başladı. Bu ürünleri birçok markette ve özel yiyecekler satan dükkânlarda bulabilirsiniz. Bu ürünlerin etiketlerinde “glüten içermez” ibaresi vardır.

Çölyak hastası iseniz, hangi yiyeceklerin güvenli olduğunu bilmeniz önemlidir. Yenilebilecek ve uzak durulacak ürünleri belirleyebilmeniz için size yardımcı olacak bir liste yaptık.

Çölyak hastalarının yememesi gereken besinler şunlardır:

 • Buğday
 • Kılçıksız buğday
 • Çavdar
 • Arpa
 • Tritikale
 • Bulgur
 • Durum buğdayı
 • Nişasta
 • Galeta unu
 • İrmik

“Glüten içermez” ibaresi yoksa uzak durulacak ürünler:

 • Bira
 • Ekmek
 • Kek ve pastalar
 • Şeker
 • Mısır gevrekleri
 • Kurabiyeler
 • Krakerler
 • Kızarmış ekmekler
 • Soslar
 • Et ve deniz ürünleri imitasyonları
 • Yulaf ezmesi
 • Makarna
 • İşlenmiş et ve sosis ürünleri
 • Mayonez
 • Soslar (soya sosu dahil)
 • Hazır beyaz etler
 • Çorbalar

Yiyebileceğiniz glütensiz tahıllar ve nişastalar:

 • Kara buğday
 • Mısır
 • Horoz ibiği
 • Ararot
 • İri taneli mısır unu
 • Pirinç, soya, mısır, patates veya fasulyeden yapılmış un
 • Saf mısır ekmekleri
 • Kiona
 • Pirinç
 • Tapyoka
 • Sağlıklı, glütensiz yiyecekler:
 • Taze kırmızı et, balık ve beyaz et (panelenmemiş, una bulanmamış veya marine edilmemiş)
 • Meyve
 • Süt ürünlerin çoğu
 • Bezelye, patates, tatlı patates ve mısır gibi nişastalı sebzeler
 • Pirinç, fasülye ve mercimek
 • Sebzeler
 • Şarap, distile edilmiş likörler, meyve şarapları ve sert içkiler

Beslenmeniz konusunda, bu bilgiler ışığında bir düzenleme yaptığınızda, semptomlarınız günler veya haftalar içinde iyileşecektir. Çocuklarda, ince bağırsak genellikle 3 ila 6 ay içinde iyileşir. Yetişkinlerde is bu süre birkaç yıla kadar uzayabilir. İnce bağırsak tamamen iyileştikten sonra, vücut besinlerin emilimini düzenli bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

Çölyak Hastalığı Diyeti için Diyetisyeniniz ile Bir Tuşla Hemen Görüşün:

Başla tuşuna basarak Appvice mobil uygulaması üzerinden diyetisyeninizle hemen görüşebilirsiniz.

Diyetisyene Sor

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı tedavisi glüteni tamamen diyetinizden çıkarmanızdan geçmektedir. Glüten tamamen kesildiğinde, ince bağırsaktaki villuslar kendilerini onarabilir ve böylece besin emilimini gerçekleştirebilirler.

Doktorunuz, besleyici ve sağlıklı bir diyet uygularken glüteni hayatınızdan nasıl çıkaracağınızı size anlatacaktır. Glüten içeren gıdaları tespit edebilmeniz için yiyeceklerin etiketlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Glüten alımı durduğunda semptomlarda birkaç gün içerisinde iyileşme gözlemlenir. Yalnız teşhis konulmadan önce glüten tüketimini sonlandırmayın. Glütenin vakitsiz kesilmesi test sonuçlarını etkileyebilir ve kesin bir teşhis konulmasına engel olabilir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

Kaynakça

* Çölyak hastalığı. niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/celiac-disease/Pages/facts.aspx * Çölyak hastalığı (Glüten intoleransı) ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0001280/ * Dermatitis herpetiformis. celiac.

org/celiac-disease/dermatitis-herpetiformis/ * Genetik test yaptırma. uchospitals.edu/pdf/uch_007936.pdf * Çölyak hastalığı : Teşhis ve tedavi. mayoclinic.

org/diseases-conditions/celiac-disease/basics/lifestyle-home-remedies/con-20030410 * Çölyak hastalığı nedir?.

celiac.org/celiac-disease/what-is-celiac-disease/

Источник: //getappvice.com/tr/cocuklarda-ve-yetiskinlerde-colyak-hastaligi-belirtileri/

Çölyak hastalığı hakkında her şey

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Çölyak hastalığı, buğdayda, arpada, çavdarda ve bazen yulafta bulunan bir gluten proteini olan gliadine karşı bir bağışıklık reaksiyonundan kaynaklanan kronik bir sindirim bozukluğudur.

İnce bağırsağın iç tabakasının inflamasyonu ve tahribatını içerir ve minerallerin ve besin maddelerinin malabsorbsiyonuna yol açabilir.

Semptomlar kronik diyare, kilo kaybı ve yorgunluğu içerebilir. Bazı durumlarda, tek semptom anemi olup, çölyak hastalığı daha sonraki yaşamlarına kadar teşhis edilmez.

Çölyak hastalığı 141 Amerikalıda yaklaşık 1’i etkilemektedir. Genetik olarak yatkın olan herhangi bir yaştaki bir kişiyi etkileyebilir, ancak genellikle orta bebeklikte başlar.

Tedavi yoktur ve tek etkili tedavi glutensiz bir diyettir.

Çölyak hastalığı hakkında hızlı gerçekler:

Çölyak hastalığı hakkında bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla detay var.

 • Çölyak hastalığı, insanların glütene karşı tahammülsüzleşmesine neden olan bir otoimmün bozukluktur.
 • Uzun süreli etkiler anemi ve yetersiz beslenme içerir.
 • Tek etkili tedavi glütensiz bir diyettir.
 • Glutensiz diyet sadece gluten alerjisi veya hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için tavsiye edilir.

belirtiler

Çölyak hastalığı kalıcı bir bozukluktur. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir, zamanla değişebilir ve bireyler arasında değişebilir. Bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmeyebilir veya semptomlar yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar ortaya çıkmayabilir.

Çölyak hastalığının bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • karın krampları, ishal, gaz, mide bulantısı ve kusma ve şişkinlik gibi gastrointestinal semptomlar
 • Onlarda aşırı yağ ile kötü kokulu dışkı
 • kemik ve eklem ağrısı
 • depresyon, sinirlilik ve panik atak
 • halsizlik ve yorgunluk
 • kolay morarma ve burun kanaması
 • sıvı tutma
 • kısırlık
 • ısrarlı açlık
 • demir eksikliği anemisi
 • B12, D ve K vitamini eksikliği de dahil olmak üzere yetersiz beslenme ve beslenme eksiklikleri
 • ağız yaraları ve diş renk değişikliği
 • kas kaybı, kas zayıflığı ve kas krampları
 • Bacak ve ayaklarda karıncalanmaya neden olan sinir hasarı
 • dışkıda veya idrarda kan

Bazı insanlar dermatitis herpetiformis (DH) olarak bilinen bir tür deri döküntüsü geliştirirler. Kırmızı, kabarık yamalar ve kabarma dirsekleri, dizleri, omuzları, kalçaları ve yüzünü etkileyebilir.

Çölyak hastalığı malabsorbsiyon ve malnütrisyona, kalın bağırsakta hasara ve diğer organlara verilen ince hasara yol açabilir.

Hafif semptomları olan birçok yetişkin, halsizlik, anemi ya da muhtemelen şişkinlik, abdominal distansiyon ve aşırı gaz gibi belirsiz karın rahatsızlığı yaşar. Bazı insanlar açık bir hastalık belirtisi göstermezler, ancak genel olarak hasta olma hissi vardır.

Semptomlardaki değişiklikler aşağıdakilere bağlı olabilir:

 • bir kişinin emzirilme süresi, daha uzun süre emzirilenlerde belirtiler daha sonra ortaya çıkmaya eğilimlidir
 • tüketilen gluten miktarı
 • bir kişinin gluteni yemeye başlama yaşı
 • ince bağırsakta hasar seviyesi

Çölyak hastalığı olan kişilerde yayınlanan bir çalışmaya göre daha yüksek nöropati riski altında olabilir.

Stres ve anksiyete semptomlara neden olabilir.

Bebeklerde ve çocuklarda belirtiler

Çocuklarda ve bebeklerde, ishal, sinirlilik ve gelişememe veya gecikmiş gelişim gibi bağırsak sorunları olabilir.

Zamanla, çocuklar kilo kaybı, diş minesinin zarar görmesi ve puberte gecikmesi yaşayabilirler.

Teşhis

Doktor hastayı muayene edip belirtileri ve semptomları sorgular ve bazı testler isteyebilir.

Kan testleri şunları tespit edebilir:

 • antigliadin antikorları
 • endomisiyal antikorlar
 • anti-doku transglutaminaz antikorları

Kan, deamide gliadin peptide (TTG) ve bazen antigliadin (AGA) ve andomysium antikorlarına (EmA) karşı antikorlar için taranır.

Küçük bir bağırsak biyopsisi çölyak hastalığı için en doğru test olarak kabul edilir. Doktor bağırsak astarı örneklerini almak için endoskopi kullanır. Genellikle, tanının doğruluğunu artırmak için çeşitli örnekler elde edilir.

Çölyak hastalığına benzer semptomları olan durumlar şunlardır:

 • pankreas yetmezliği
 • Crohn hastalığı, ince bağırsak
 • irritabl bağırsak sendromu
 • bakterilerin ince bağırsak aşırı büyümesi
 • benzer, ancak daha hafif semptomlara sahip ve bir varlık olarak tartışılan gluten duyarlılığı

Doktor teşhis yaparken bu olasılıkları ortadan kaldırmalıdır.

Diyet

Şu anda tek tedavi yaşam için gluteni önlemektir.

Diyete sıkı sıkıya bağlı kalındığında, bağırsaklar normal olarak iyileşir ve semptomlar ortadan kalkar, ancak gluteni tekrar yiymek bir nüksetmeye neden olabilir.

Hastaların hangi yiyeceklerin glüten içerdiğinin farkında olmaları gerekmemektedir ve bu da birçok ürün gizli glüten içerdiğinden bu zor olabilir.

Nitelikli bir diyetisyen, çölyak hastalığı olan bir kişinin sağlıklı bir diyet izlemesine yardımcı olabilir.

Glutenli ve glütensiz ürünler

Glütensiz etiketli geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Bunlar arasında glutensiz ekmekler, makarnalar, kurabiyeler vb. Üreticiler, gıda ürünlerini yapmak için kullanılan malzemeler hakkında bilgi vermelidir, ancak bireyler herhangi bir ürünü satın almadan veya tüketmeden önce etiketi dikkatle kontrol etmelidir.

“Glutensiz”, normal olarak, bunun toplam yokluğundan ziyade zararsız bir glüten seviyesi olduğunu gösterir.

Glutensiz ürünler üzerinde etiketlemenin kullanımı ile ilgili düzenlemeler ülkeler arasında değişmektedir, bu nedenle hastalar dikkatli kullanılmalıdır.

Glutensiz beslenmeyi takip eden bir kişi aşağıdakilerden kaçınmalıdır:

 • buğday, çavdar, kepek, zenginleştirilmiş un, bulgur ve arpadan yapılan tahıllar, ekmekler, makarnalar, krutonlar, krakerler, kekler ve kurabiyeler dahil tüm yiyecekler
 • bira ve diğer tahıl bazlı alkol
 • yulaf

Bazı yulaf preparatları buğday ile kontamine olabilir.Bazı durumlarda, küçük miktarlarda yulağın tıbbi gözetim altında diyete girmesine izin verilir.

Glüten içeren ürünler üreten tesislerde üretilen bazı gıda ürünleri ile dikkat edilmelidir.

İşlenmiş birçok gıda, aşağıdakileri içeren glüten içerir:

 • konserve çorbalar
 • salata sosları, ketçap ve hardal
 • soya sosu
 • çeşniler
 • dondurma ve şeker çubukları
 • işlenmiş ve konserve et ve sosis

Gluten ayrıca kullanılabilir:

 • bazı reçete ve reçetesiz (OTC) ilaçlar
 • vitamin ürünleri
 • ruj, dudak parlatıcısı, ruj ve diş macunu gibi kozmetik ürünler
 • posta pulları

Çölyak hastalığı olan kişiler genellikle laktoz intoleransı gösterirler, bu nedenle laktozdan kaçınmak yardımcı olabilir.

Çölyak hastalığı olan herkes, gıda etiketlerini dikkatlice okumalı ve hangi restoran yiyeceklerinin glutensiz olduğunu kontrol etmelidir. Bazı restoranlar glutensiz bir menüye sahiptir.

Herkes için glutensiz diyet?

Çölyak hastalığı veya tanısı konmuş glüten intoleransı olmayanlar, “glutensiz geçmeyi” düşünüyorlarsa doktorlarıyla konuşmalıdırlar.

Glütensiz bir diyet, dikkatle takip edilmediği takdirde başka eksikliklere yol açabilir.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’ne (NIDDK) göre, “Mevcut hiçbir veri genel halkın kilo kaybı veya daha iyi sağlık için glutensiz bir diyet sürdürmesi gerektiğini önermektedir.”

Tüketmek için güvenli yiyecekler

Mısır, darı, sorgum, teff, pirinç ve yabani pirinç gibi tahıllar tüketmek için güvenlidir.

Patates ve muz, tapyoka ve garbanzo fasulyesi gibi, amaranth, quinoa veya karabuğday gibi tahıllar da zararsızdır. Glüten içermez ve semptomları tetiklemezler.

Çölyak hastalığı olan bir kişinin, bozukluğun neden olduğu eksiklik riskini azaltmak için vitamin ve mineral takviyeleri alması gerekebilir.

Tarifler, ikame maddeleri kullanılarak ve pişirme için kullanılan zaman ve sıcaklık ayarlanarak glütensiz yapılabilir.

tedavi

Bilim adamları bağırsaklarda doğrudan çalışan ilaçları, bağışıklık sistemini etkileyen tedavileri ve çölyak hastalığını tedavi etmek için aşıları araştırıyorlar.

Bununla birlikte, gluteni önlemek dışında şu anda tedavi yoktur.

Eğer birey gluteni tüketmeye devam ederse, bu onların yaşam kalitesini etkileyebilir ve bazı tıbbi durumların riskini artırabilir.

Komplikasyonlar

Saç dökülmesi, anemi ve osteoporoz oluşabilir, çünkü vücut besinleri etkin bir şekilde emmez. İnce bağırsak ülseri gelişebilir.

Çölyak hastalığı, bağırsak lenfoması ve ince bağırsakta adenokarsinom, farinks ve özofagus gibi belirli kanser türlerine bağlanmıştır.

Ateşe dayanıklı hastalık

Nadir durumlarda, çölyak hastalığını yönetmek için aksiyon alınmazsa, refrakter hastalık meydana gelebilir. Bu en yaygın şekilde gerçekleşir çünkü tamamen glütensiz bir diyetin sürdürülmesi zordur.

Refrakter hastalığı olan kişilerde, bağırsakların artık sadece diyetle iyileşemeyeceği ve glutensiz diyetin işe yaramayacağı durumlar mevcuttu.

Kortikosteroidler ve immün baskılayıcı ilaçlar gibi ilaçlar reçete edilebilir.

Çölyak hastalığı olan çocuklar

Tedavi edilmeyen çocukluk çölyak hastalığı erişkinlikte küçük bir boyuta neden olabilir, ancak glutensiz diyete geçen çölyak hastalığı olan bir çocuk sıklıkla yükseklikte büyümeye başlar ve bozukluğun neden olduğu herhangi bir gecikmeyi düzeltir. Bağırsak hasarları, gluteni diyetten çıkarmanın birkaç hafta içinde iyileşmeye başlar.

Zaman geçtikçe, çocuklar kendiliğinden düzelmeler yaşayabilir ve yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar çölyak hastalığı belirtileri ve semptomlarından arınmış kalabilirler, ancak belirtiler daha sonra yeniden ortaya çıkabilir.

Nedenler

Çölyak hastalığı bir bağışıklık bozukluğudur. Çölyak hastalığı olan bir kişi gluteni yediği zaman, hücreleri ve bağışıklık sistemleri aktive olur ve ince bağırsaklara saldırır ve zarar verir.

Çölyak hastalığında bağışıklık sistemi yanlışlıkla ince bağırsaktaki villilere saldırır. Bunlar iltihaplı ve etkilenmiş olurlar ve ortadan kaybolabilirler. İnce bağırsak artık besinleri etkili bir şekilde ememez. Bu, bir dizi sağlık riskine ve komplikasyona yol açabilir.

Çölyak hastalığına yakalanma olasılığı daha yüksek olanlar şunları içerir:

 • tip 1 diyabet, romatoid artrit veya tiroid veya karaciğeri etkileyen bir otoimmün hastalık gibi başka bir otoimmün hastalık
 • Down sendromu veya Turner sendromu gibi bir genetik bozukluk
 • hastalığı olan bir aile üyesi

Çölyak hastalığı olan bir aile üyesine sahip olmak, bir kişinin 10’a 1’e çıkma şansını arttırır.

Источник: //trmedbook.com/colyak-hastaligi-hakkinda-her-sey/

Çölyak Hastalığı (Gluten Enteropatisi) Hakkında

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Çölyak hastalığı (Gluten Enteropatisi) insanlarda en sık görülen besin kökenli ince bağırsak hastalığıdır.

Genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan, bağışıklık sistemine bağlı barsak problemi ile karakterize bağışıklık sistemini ilgilendiren bir hastalık olup duyarlı kişilerde gluten içeren gıdaların alınmasından bir süre sonra ortaya çıkan bir emilim bozukluğu (malabsorpsiyon) sendromudur.

Buğday, arpa, çavdar ve yulafın içerdiği bitkisel protein glutene karşı ömür boyu süren intoleransla karakterizedir ve özellikle ince bağırsağın proksimalini (üst bölümünü) tutar. Hastalık belirtileri ve ciddiyetleri yaşla değişiklik göstermektedir.

Çocuklarda sıklıkla kronik ishal, büyüme geriliği, karın şişliği, demir eksikliği ile ortaya çıkarken, ileri yaşlarda gastrointestinal sistem dışı bulgularla veya daha hafif şekillerde karşımıza gelebilmektedir. 
Tek başına genetik yatkınlık hastalık oluşumu için sebep olabildiği gibi görülme sıklığı 1/130 (Yüzotuzda bir) civarındadır.

 Genetik olarak belirlenmiş kişilerde ise hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabileceği gibi, gizli de kalabilir.

Çölyak hastalığı olanların 1. Derecede akrabalarında %8-18, tek yumurta İkizlerinde %70 oranında bulunmuştur. Ayrıca bazı başka hastalıklarda da çölyak hastalığı sıklığının artmış olduğu gösterilmiştir. Bunların başlında Tip 1 diyabet ve genetik bir hastalık olan down sendromu gelmektedir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Gluten içeren gıdalar, bağırsaklarda yapısal değişikliğe neden olmakta ve zamanla bağırsaklarda bulunan villüs denilen hücrelerin kısalmasına ve işlev görememesine neden olmaktadır.

ÇÖLYAKIN BELİRTİLERİ

Sık Görülenler Belirtiler

 • Kronik diare (kronik ishal)
 • Büyüme geriliği
 • İrritabilite
 • Abdominal distansiyon
 • Kilo kaybı (büyük çocuk)
 • Zayıflık

Nadir Görülen Belirtiler

 • Konstipasyon (kabızlık) Süt çocuklarında daha fazladır.
 • Kusma
 • Dispepsi (bulantı)
 • Gecikmiş puberte (bluğa girmede gecikme)
 • Karın Ağrısı -Okul çağı çocuklarında
 • Boy kısalığı -tek bulgu olabilir.
 • Demir eksikliği-(kansızlık)
 • Ca, K vit, Folik asit eksikliği
 • Diş minesi defektleri

Genetik hastalıklar arasında en sık rastlanandır. 

Çölyaklı hastaların 1. ve 2. derece akrabalarında silent ve atipik formların görülme sıklığı yüksektir. Bu durumda gizli kalmış bir hastalık söz konusudur. Hastalık, hayatın herhangi bir döneminde tipik belirtilerle başlayabileceği gibi çok hafif belirtilerle de seyredebilir, tanısı çok zor olabilir.

Gluten nedir? Çölyak Hastalığı ile ilgisi nedir?

Gluten: buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir tür proteindir. Hamurun kabarmasını sağlayan, raf ömrünü uzatan, elde edilen mamülün kalitesine önemli etkisi olan bir tür proteindir.

Bu nedenle glutensiz unlarla yapılan ürünler çabuk bayatlamakta, şekil verirken zorlanılmakta ve kabarması gereken bir çok unlu mamul istenen nitelikte olmamaktadır.

Mısır ekmeğinin fazla kabarmaması buna verilecek en iyi örneklerdir.

Çölyak hastalığında bu proteine karşı barsaklarda bir karşı yanıt oluşmakta ve tüketildiğinde ishal şeklinde dışarıya atılmaktadır. Glutenin kana emiliminden sorumlu olan bir enzimin yokluğu bundan sorumlu tutulmaktadır.

Yurtdışında yapılan bazı çalışmalarda halen bu enzim türü araştırılmakta ve dışarıdan verildiğinde hastalığın tedavi edilebilmesi için yoğun olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmalar olumlu sonuçlanırsa eminim bir çok çölyaklı hasta için umut ışığı olacaktır.

Çölyak hastalığı önlenebilir mi?

Hastalığın genetik olarak yatkın kişilerde erken ortaya çıkmasını engellemek ve gelişme döneminde verebileceği zararları önlemek için süt çocukluğu döneminde anne sütünün olabildiğince uzun verilmesi, geçiş dönemi beslenmesinde ise buğday ve benzeri tahılları içeren ek besinlerin beslenmeye mümkün olduğunca geç sokulması uygun olacaktır.

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak hastalığının tek tedavisi diyettir. Çölyak hastalığı kişinin ömür boyu birlikte yaşadığı arkadaşı gibi olmalıdır. Kesin bir tedavi şu an için söz konusu değildir.
Gluten içermeyen her besin diyette serbesttir. Temel besin gruplarımız olan et grubu, sebze-meyve grubu, süt-yoğurt grubu ve tahıl grubu besinlerden glutensiz olanlar yeteri kadar alınmalıdır.

Çölyak Hastalığında İyileşme Süresi

Glutensiz diyetle semptomatik iyileşme 48 saat içinde başlamaktadır. Kısaca iki gün içinde diyete cevap olumlu olmaktadır. Klinik iyileşme için haftalar gerekir. Yapılan bir çalışmada; glutensiz diyetle hastalarda normale yakın semptom düzelmesini 2 hafta içinde gözlenmiştir. Histolojik iyileşme ise 2 yıl kadar sürebilir.

Eğer glutensiz diyete rağmen iyileşme görülmezse villus atrofi yapan diğer hastalıklardan şüphelenilmelidir.(Pankreatik Yetmezlik, mikroskopik kolit gibi)

Burada en önemli nokta tahıl grubundan gluten içermeyen, pirinç, mısır, darı, kuru baklagiller, bezelye unu, bakla unu, soya fasulyesi ve soya unu ve glutenden arınmış özel ürünler tüketilebilmesidir. Sağlıklı beslenmek için ihtiyaç olan tahılları glutensiz olarak almak herhangi bir soruna neden olmaz.

Çölyak hastalığının başka hastalıklarla ilişkisi var mıdır? Belli bir hastalıkla ilişkisi olabiliyor mu ,ya da başka hastalıkları tetikleyebiliyor mu? (ortaya çıkmalarına zemin hazırlıyor mu?)

Çölyaklı bireylerde başta osteoporoz (kemik erimesi), alerjiler, enfeksiyonlara yatkınlık, vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı hastalıklar, anemi (KANSIZLIK) gibi hastalıklarına yakalanma riskleri daha yüksektir. İnflamatuar barsak hastalıkları riskleri de oldukça yüksektir.

unun en önemli nedeni diyetlerini bozmaları ve gluten içeren besinleri tüketerek barsak hücrelerini daha fazla harap ederek önemli besin ögelerinin kana geçişinin engellenmesidir. 
Asıl sebebi ise tanının geç konulmasına bağlı olarak hasarın büyük boyutlara ulaşmasıdır.

Çölyak hastalığı hangi yaş grubunda görülür?

Genellikle çocukluktan itibaren hastalık ortaya çıkmaktadır, tanı yöntemleri yaygınlaşmadan önce uzun süre tanı konmadan hastalıkla bilmeden yaşayan çölyaklılar bulunuyor. Her yaş grubunda görülebilmektedir. Hastalarım arasında 3 yaşından 60 yaşına kadar her yaş grubundan çölyaklı bulunuyor. Son yıllarda tanı merkezlerinin artmasıyla çocukluk dönemlerinde tanısı konmaktadır.

Türkiye ve dünyada çölyak hastalığının görülme sıklığı nedir? Çölyaklılar ne gibi zorluklarla karşılaşabiliyorlar?

Türkiye’de çölyak hastalığının görülme sıklığı 250 kişide 1 kişidir. Bazı araştırmalar bunun 1/200 olduğunu göstermiştir. Bazı bireylerde belirtiler klasik belirtilerden farklı olabileceğinden dolayı tanısı konulmadan yaşayan yüzlerce çölyak hastasının bulunabileceğini göstermektedir.Dünya genelinde 1/300 oranında çölyaklı olduğuna ilişkin istatistiki bilgiler mevcuttur.

Türkiye’de çölyaklı olmak ve çölyakla yaşamak oldukça zordur. Bunun en önemli nedeni, buğdaya dayalı bir beslenme kültürümüzün olmasıdır.Çölyaklıların bir araya gelerek kurdukları çeşitli sivil toplum kuruluşları (Çölyakla Yaşam Derneği) ve çeşitli internet siteleri, forumlar aracılığı ile bilgi paylaşımı sağladıkları platformlar mevcuttur.

Источник: //www.diyetkolik.com/colyak-hastaligi-gluten-enteropatisi-hakkinda/

Çölyak Diyeti

Çölyak doğru diyetle iyileşir

Çölyak hastalığı, glutenden dolayı kaynaklanan bir hastalıktır. Gluten, çavdar, arpa, buğday gibi bitkilerde bol miktarda bulunmaktadır.

Gluten, çölyak hastalığına sahip olan kişilerin ince bağırsağında iltihaba neden olmaktadır. Bu yüzden çölyak hastalıklarına özel diyetler yapılmaktadır.

Glutensiz olan çölyak diyeti, çölyak hastalığı olan kişilerin sorunlarını kontrol altına almasını sağlar.

Çölyak diyetine geçmeden önce çölyak hastalığının belirtilerine bakalım.

Çölyak hastalığının birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler şu şekildedir:

 • Aşırı zayıflık.
 • Karın bölgesinde şişlik.
 • Kansızlık.
 • Yorgunluk ve iştahsızlık.
 • Büyük tuvalet ihtiyacının artması.
 • Kusma.
 • Kemik ve eklem ağrısı.
 • Sinirli olma durumunun artması.
 • Cilt üzerinde kaşıntı ve döküntüler.

Çölyak hastalığının belirtileri bu şekildedir. Çölyak hastalığına sahip olduğunu düşünen kişiler derhal doktora görünmelidir. Doktorunuz size çölyak konusunda bilgilendirmeler yapacaktır ve neyi yiyip neyi yiyemeyeceğinizi belirtecektir ve diyet uygulamanızı isteyecektir. Glutensiz çölyak diyetine de doktor kontrolünde başlarsınız.

Glutensiz diyet, yani çölyak diyeti başta biraz zor olabilir. Fakat zamanla glutensiz olan birçok besin bulunca çölyak diyetiniz daha kolay olmaya başlar. Glutensiz diyet kapsamında olan çölyak diyeti, çölyak hastalığı olanların hastalığı için bir tedavi şeklidir.

Çölyak diyeti, kişinin hayatında büyük bir değişim demektir ve alışmak için zamana ihtiyaç vardır. İstediğiniz bazı besinleri tüketemeyeceğiniz için zorluk yaşayabilirsiniz. Fakat piyasada glutensiz olarak satılan birçok besin bulunmaktadır. Çeşitli marketlerde glutensiz gıdalar satılmaktadır.

Çölyak Diyetinde Tüketilebilen Besinler

Çölyak diyetinde izin verilen ve verilmeyen gıdalar bulunmaktadır. İzin verilen besinler ise şunlardır:

 • Doğal ve işlenmemiş fındık, fasulye.
 • Taze yumurta.
 • Taze balık eti, et ve kümes hayvanları. Dövme ya da marine edilmemiş olmalıdır.
 • Sebze ve meyveler.
 • Çeşitli süt ürünleri.

Bunlara ek olarak çölyak diyetine birçok nişasta ve tahıl çeşidi de ekleyebiliriz. Bu çeşitler de şunlardır:

 • Mısır unu ve mısır.
 • Keten.
 • Karabuğday.
 • Glutensiz un. (Mısır, soya, pirinç)
 • Darı.
 • Pirinç
 • Soya.

Bu besinler glutensiz olan ve çölyak hastalarının çölyak diyetinde tüketebilecekleri besinlerdendir. Çölyak diyetinde kaçınılması gereken besinler de vardır. Çölyak hastalarının yememesi gereken besinler ise şu şekildedir:

Bilindiği gibi  buğday birçok besinin yapı taşı olduğundan buğdaydan kaçınmak zordur. Marketlere gittiğinizde raflarda çeşitli buğday unu ürünleri görebilirsiniz. Kaçınmanız gereken buğday ürünleri de şu şekildedir:

 • Graham unu.
 • Makarnalık un.
 • İrmik.

Eğer irmikte glutensiz un etiketi varsa, o irmiği rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çölyak Diyetinin Sonuçları

Çölyak diyeti, çölyak hastaları için son derece önemlidir. Glutensiz bir diyet olan çölyak diyetini yapanlar, hastalığın sorunlarına ve semptomlarına daha az yakalanır.

Çölyak hastalığı olanlar, hayatları boyunca bu diyete sadık kalmalıdır. Bazen sadece glutensiz bir çölyak diyeti ile hastalığın sonuçlarını durduramazsınız. Bu yüzden ek tedaviye de ihtiyaç duyulabilir.

Bu yüzde doktor kontrolü de önemlidir.

Çölyak diyetindeki olumsuz durum, yeterli vitamini vücuda alamamaktır. Glutensiz olan besinler düşük vitaminli olduğundan vücut gerekli olan besini ve vitamin alamaz. Bu yüzde çölyak diyeti listenizi doktor kontrolünde yapmanız daha sağlıklıdır.

Glutensiz Çölyak Diyeti

Çölyak diyeti, glutensizdir ve bu da çölyak hastalarının ihtiyacı olan diyet çeşididir. Çölyak diyeti doğru uygulandığı takdirde çölyak hastalıklarının yaşam seviyesi ve kalitesi de normal insanlar gibi olur. Çölyak diyetinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz besinler şunlardır:

Kahvaltı

 • Peynir
 • Tereyağı
 • Çay ve Süt
 • Bal
 • Zeytin
 • Yumurta

Kırmızı Et: Balık ve tavuk.

Baklagiller: Bezelye, fasulye, barbunya, soya fasulyesi, nohut ve mercimek.

Yoğurt: Yoğurt ev ayran fakat içeriğini kontrol ederek almalısınız.

Yağ: Ayçiçek yağı, kanola yağı, susam yağı, zeytinyağı, mısır özü yağı.

Meyve: Taze ve kurutulmuş meyveler tercih edilmelidir.

Kuru Yemiş: Fındık, badem, fıstık, antep fıstığı, ceviz, leblebi, kabak çekirdeği. Kuru yemişlerin tuzsuz, sossuz ve katkısız olmasına dikkat edilmelidir.

Şeker: Şeker, şeker kamışından elde edilir ve ilk elde edildiği zaman saf glutensizdir. Fakat işlenirken gluten karıştırılma riski bulunmaktadır. Şeker konusunda endişe varsa, tatlandırıcı olarak bal kullanılabilir.

Çölyak diyeti bu şekildedir. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde çölyak hastalığından dolayı görülmesi gereken belirtileri görmezsiniz ve hayatınız böylece daha rahat geçer. Çölyak diyetine ek olarak günlük egzersizlerinize ve sporunuza da dikkat etmelisiniz.

Источник: //evdesifa.com/colyak-diyeti/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Diyet Kolada Göbek Yağlanması ve Yaşlanmayı Hızlandırıcı Etkiler
Diyet Kolada Göbek Yağlanması ve Yaşlanmayı Hızlandırıcı Etkiler
Yaz Meyveleri Diyeti . Yaza fit ve sağlıklı girin
Yaz Meyveleri Diyeti . Yaza fit ve sağlıklı girin