Çürük dişler kanser nedeni!

Kalp ya da Karaciğer Hastalığınızın Nedeni Çürük Dişler Olabilir

Çürük dişler kanser nedeni!
Dt. Aslı TAPAN
Ağız ve Diş Sağlığı
Memorial Şişli Hastanesi

Tedavi edilmeyen çürükler zamanla ilerleyerek daha uzun süren kanal tedavilerine hatta diş kayıplarına yol açabiliyor.

Bunun yanı sıra önemsenmeyen diş çürükleri; kalp-damar, mide, karaciğer ve böbrek gibi pek çok sistemik hastalığı tetikliyor. Ciddi hastalıklara bakteriyel zemin hazırlayan diş çürükleri yaşam kalitesini de ciddi oranda düşürüyor. Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nden Dt.

Aslı Tapan, diş çürüklerinin sebep olduğu hastalıklar ve çürükten korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Pek çok hastalığı tetikliyor

Dişteki bir çürük sadece o dişi değil bütün vücudu etkilemektedir. Çürüğe neden olan bakteriler, önce ağızdaki diğer sağlıklı dişlere ardından tüm vücut sistemine bulaşabilir bir yapıdadır.

Kalp-damar, mide, karaciğer ve böbrek gibi pek çok sistemik hastalığı tetiklediği gibi bu hastaların iyileşme süreçlerine de olumsuz etkisi olmaktadır.

İyi temizlenmeyen bir ağızda oluşan ve çürüğe sebep olan bakteriler, grip, nezle, faranjit gibi pek çok enfeksiyon hastalığına yol açtığı gibi kan damarları vasıtasıyla kalp hastalıklarına da zemin hazırlamaktadır.

Aynı zamanda ağız yoluyla mideye inerek mide duvarında da çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Diş çürüğü bakterileri böbreklere de taşınarak risk oluşturabilmektedir. Basit bir diş çürüğü çok kısa bir temizleme ve dolgu işlemi ile tedavi edilebilirken önemsenmeyerek sağlığı ciddi oranda tehdit eder hale gelebilmektedir.

Rutin kontrollerle önleminizi alın

Ağızda birçok bakteri türü vardır ve bu bakteriler diş üzerinde bakteri plağı denilen yapışkan bir tabaka oluşturmaktadır. Ağza giren yiyecek ve içeceklerle birlikte bakteriler asit üretir ve zamanla dişin koruyucu tabakasını tahrip eder. Bu asitler diş yüzeyinde mineral kaybına da yol açar.

  Müdahale edilmediğindeyse diş çürüklerinin oluşmasına neden olurlar. Çürüme önce minede başlar ve zamanla daha derine inerek pulpa yani dişin canlı dokusuna kadar gider. Başta önemsenmeyen bu durum ileride telafisi zor sonuçlara yol açabilir.

Diş çürükleri genellikle dişlerde hassasiyet, siyahlaşma veya renk değiştirme ile kolay şekilde anlaşılabilirken bazı çürükler kendini belli etmeyebilir. Bu nedenle rutin yapılan diş muayeneleri önemlidir. Çürüyen dişlerde zamanla ağrı ve hassasiyet artar. Ağrılar, düzensiz aralıklarla kendini belli eder.

Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi teması sırasında da ağrılar meydana gelebilmektedir.

Diş sağlığınız için bu hataları yapmayın

  • Dişlerin çürümesine yol açan hataların başında dişlerin temizliğinin doğru şekilde yapılmaması gelir. Dişleri en az 3 dakika günde 2 kere fırçalamak çürükleri önleme açısından önemlidir.
  • Yanlış beslenme de diş çürüklerine yol açabilmektedir. Şekerli besinler, asitli gıdaların sık sık tüketilmesi dişlerin çürümesini hızlandırır.
  • Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamak önemli ancak bunu yemeklerden en az 1 saat sonra uygulamak gerekmektedir. Yemeklerden ve asitli içeceklerden hemen sonra dişler fırçalanmamalıdır. Bu tür gıdalardan sonra yaklaşık bir saat diş minesi asit saldırısı altında olup minenin yumuşadığı ve hemen yapılan fırçalamanın diş yüzeyinden bir miktar madde kaldırdığı bilinmektedir.
  • Dişlerin gece yatmadan önce fırçalanmaması da diş çürüklerine zemin hazırlamaktadır.
  • Diş çürüklerine yol açan bir diğer sebep de diş temizliğinin sadece fırçalamaktan ibaret olduğunu sanmaktır. Diş çürükleri diş aralarında kalan yiyecek artıkları sebebiyle de oluşabilmektedir. Bunların temizlenmesi için diş ipi veya ara yüz fırça kullanımı rutin hale getirilmelidir.
  • Hamilelik döneminde dişlere iyi bakılsa da çürüyeceğine inanarak bakımı ihmal etmek önemli bir hatadır. Hamilelik öncesi mutlaka ağız ve diş sağlığı kontrolü sağlanmalıdır. Hamilelik döneminde yapılan önleyici tedaviler hamileliğin ağız ve diş sağlığı açısından daha rahat geçmesini sağlamaktadır.
  • Diş çürüklerinin genetik olduğunu düşünerek diş bakımının ihmal edilmesi de yapılan yanlışlar arasındadır. Diş çürükleri kişiye özel durumlar sonucu oluşan ve kişiden kişiye farklılık gösteren bir hastalıktır. Genetikle bağlantılı olsa da alınan önlemlerle çürükler engellenebilmektedir.
  • Diş taşı temizliğinin diş minesine zarar verdiği düşünülerek temizlikten kaçınmak da diş sağlığını olumsuz etkileyen bir hatadır. Doğru bir diş taşı temizliği minenin zedelenmesine sebep olmaz.
Güncellenme Tarihi: 19 Kasım 2018 Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kalp-ya-da-karaciger-hastaliginizin-nedeni-curuk-disler-olabilir/

Çürük diş deyip geçmeyin

Çürük dişler kanser nedeni!

Türkiye`de sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme, ağız, diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmemesi diş hastalıklarına yol açıyor.

Dolayısıyla ağızda meydana gelen bir çürük, böbrek ve kalbe de zarar vererek, enfeksiyonlara yol açıyor. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gürkan Gür, ağız bakımının vücut sağlığının bir parçası olduğunu belirterek, vücuda gösterilen önemin ağza da gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Ağız diş sağlığının küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gür, özellikle 1,5-2 yaşına gelindiğinde günde 2 defa düzenli olarak diş fırçalamak ve özellikle akşam diş fırçalandıktan sonra gıda tüketmemenin önemine değindi.

Günde 2 defa diş fırçalanmazsa, ağızdaki artıkların bir süre sonra dişlerin üzerine tutunduklarını dile getiren Prof. Dr. Gür, 'Bu tutunma yaklaşık 12 saat sonra plak halini alır. Plak halini alan bu tutunma 24 saat sonra artık fırça ile temizlenemeyecek düzeye erişir.

Bu oluşan plak bir süre sonra mikroorganizmalar için besi yeri haline gelir. Ve çoğalan mikroorganizmalar bir süre sonra dişin minesini harap eder. Bu olay bu aşamada tespit edilirse geri dönüşümü kolay olur.

Ancak eğer dişin üzerinde bir çukur oluşmaya başlarsa artık geri dönüşümü olmayan bir yola girilir. Kısacası çürük bakımla doğru orantılıdır' dedi.

'ÇÜRÜK BİR ANDA GECE AĞRISINA YOL AÇAR'

Diş çürüğünün belirtilerini anlatan Prof. Dr. Gür, dişte çürük olunca ilk etapta hastaların o bölgede sıcak soğuk yediklerinde ve içtiklerinde yaklaşık 1,5-2 dakika süren bir ağrı hissettiklerini ifade ederek şunları kaydetti:

'Bir süre sonra özellikle ara yüz diş çürüklerinde hasta dişinde herhangi bir çürük etkisi görmeksizin bu ağrılar devam eder. Dişin içindeki bölgede çürüme devam eder ve bir süre sonra dişte kopmalar meydana gelir.

Eğer bu aşamada da diş hekimine gidip tedavi olmazsak, bir süre sonra bu çürük dişin canlı dokusuna doğru ilerler. Bu çürük bir anda gece ağrısına yol açar. Eğer hasta bu aşamayı da geçip doktora gitmezse dişin üzerinde şişmeler yani iltihaplar oluşur.

Bunun sonucunda da dişin çekimine kadar gidilir.'

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Diş bakımında diyetin önemine dikkat çeken Prof. Dr.

Gür, yapıştırıcı, yumuşak ve şeker içeriği fazla gıdalarla beslenilirse çürük riskinin artacağını belirterek, 'Sadece diş fırçalamakla ara yüz temizliği sağlanamayabilir.

Bu yüzde günde 1 kere de diş ipiyle dişlerin arasının temizlenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Bir kere de ağız gargarasıyla bakım yapmalıyız' diye konuştu.

'BAZI İNSANLARDA ÇÜRÜK DAHA FAZLA OLUŞUYOR'

Bazı insanların çürük indeksinin diğer insanlara oranla daha fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr.

Gür, bu oranın tükürüğün içerisinde biriken bir mikroorganizmanın ölçümüyle tespit edildiğini vurgulayarak, 'Bazı insanların dişlerinde çürük, ne kadar bakım yaparsa yapsın biraz daha fazla oluşabiliyor.

Eğer bir kişinin çürük indeksi daha fazlaysa eğer o kişilerin daha iyi bakım yapmaları gerekiyor' şeklinde konuştu.

ÇÜRÜK TEDAVİSİ

Dişte oluşan çürüğe uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Gür, 'Eğer ağızda çürük yeni başlamışsa o bölgeye flor uygulayarak o bölgedeki minenin yeniden tamir edilmesine yardımcı olabiliyoruz.

Ama eğer bir çukur oluşmuşsa onun yolu o bölgenin temizlenip tekrardan doldurulmasıdır. Eğer çürük çok derine inmişse önce bir kanal tedavisi yapılıp sonra dolgunun yapılması gerekir. Çürük oluştuktan sonra geriye dönüş yok.

O yüzden çürük olmadan önlem alınmalıdır' ifadesini kullandı.

ÇÜRÜK AŞISI

Çürüğü yapan birden fazla mikroorganizmanın olduğunu hatırlatan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gür, onların içindeki 'Streptococcus mutans' denilen organizmanın diş çürüğü oluşumda yüzde 40 etkiye sahip olduğunu bildirerek, 'Bu mikroorganizmaya karşı bir aşı geliştirebilir miyiz diye düşünmüşler.

Ve buna karşı kullanılan bir aşı mevcut ancak bu çürüğü tamamen yok ediyor diyemeyiz. O yüzden yapılan çalışmalar devam ediyor. Ama yüzde 100 etkili oluyor gibi bir şey söylemek mümkün değil' dedi.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ DİĞER HASTALIKLARA YOL AÇAR MI?

'Diş çürüğü direk olarak başka hastalıklara yol açmaz ancak endirek olarak yol açabilir' diyen Prof. Dr. Gür, vücudun bir bütün olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

'Vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyon diğer bölgeleri de etkileyecektir. Bu kaçınılmazdır. En basitinden vücudun direnç mekanizması düşecektir. Bir yerde bir iltihap oluşunca vücut savunma düzenini ağırlıklı olarak o bölgeye verecektir. Öte yandan çapraz enfeksiyonlar söz konusudur.

Örneğin bir diş çürüğünün meydana getirdiği bir bakteri gidip böbreğe yerleşip böbrekte kötü oluşumlara yol açabilir. Ya da kalbe yerleşip miyokard enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar çok kanıtlanmış enfeksiyonlar değildir ancak kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde ağız içinde bir fokal enfeksiyon odağı yani apse tespit edilmiştir.

Yüzde 100 bağlantılı olmasa da ağızdaki enfeksiyon başka bir hastalığa neden olabilir.'

Diş çürüğünün kanserle direk ilişkisinin tespit edilemediğini dile getiren Prof. Dr. Gür, 'Ancak şu da unutulmamalıdır ki kansere neden olan sebepler de tam olarak belirlenememiştir.

Bir bütün olan vücutta sağlığı tehdit eden bir bölge diğer alanları da etkileyecektir. En azından bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacaktır.

Kanser de bağışıklık sistemi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır' açıklamasında bulundu.

'ÇÜRÜKSÜZ NESİLLERE SAHİP OLMAYI UMUYORUZ'

Ağız bakımının alışkanlık olduğunu ifade eden Prof. Dr.

Gür, Türkiye'de insanların yaklaşık yüzde 60'ının ağzında çürük olduğunu vurgulayarak, insanların yüzde 80'inin de ağzında eksik diş olduğunu bildirdi.

Ağız ve diş sağlığının geri plana atıldığını söyleyen Prof. Dr. Gür, 'Diş bakımı eğitimle doğru orantılıdır. Çürüksüz nesillere sahip olmayı umuyoruz' şeklinde konuştu.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: //www.sabah.com.tr/saglik/2013/02/07/dis-curugu-bobrek-ve-kalp-hastaliklarini-tetikliyor

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..