Çürük Süt Dişi Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

içerik

Süt dişi çürüğü neden olur?

Çürük Süt Dişi Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Süt dişlerinde çürük varsa “nasıl olsa süt dişidir değişecek, düşecek” gibi düşünceleri bir kenara bırakıp, dişleri tedavi ettirmek gerekiyor. Eğer süt dişi çürükse çiğneme yetersiz olacak çocuk sağlıklı beslenemeyecek ve gelişim geriliği görülecektir. Çürük ilerlerse süt dişi iltihaplanıp, çocuğu uykusuz huzursuz hale getirecektir.

Ön süt dişi çürükleri görüntüyü bozup çocuğun konuşmasını zorlaştırır. Çürük diş, tedavi edilmezse komşu dişlere de çürük geçebilir. Daha ileriki dönemlerinde tedavi edilmeyen dişin intihabı nedeni ile yüzün o bölgesi şişer ve gerçek diş etkilenip birtakım bozukluklar oluşabilir.

Erken süt dişi kaybı çocuğun kalıcı dişlerinde çapraşıklığa neden olabilir.

Süt dişleri çıkarken ağrı ve şişlik olabilir

Dişler hamileliğin ilk aylarından itibaren gelişmeye başlar. Gebelik dönemi anne adayı için önemli bir dönem olup annenin beslenmesi, ağız bakımı bu dönemde önem taşır.

Süt dişi sürme döneminde çocuklarda hırçınlık, iştah kaybı, huzursuzluk görülebilir. Süt dişleri sürerken çocuklarda diş etlerinde kaşınma olduğundan çocuk eliyle veya eline geçen birtakım objelerle diş etlerini kaşır.

Çocuğun tükürük miktarı artar, dişin geleceği bölgede yumuşak dokuda renk değişikliği, şişlik ve ağrı gözlenir.

Çocuğunuzun süt dişi hala çıkmadıysa…

Süt dişinin geç gelme nedenleri arasında ırsıyet, vitamin eksikliği özellikle D vitamin eksiklikleri hormonal bozukluklar, gebelikte annenin geçirdiği hastalıklar ve erken doğum sayılabilir. Süt dişleri hamilelik esnasında röntgen çekimi ve dişin geliş yerinde oluşan sürme kistleri nedeniyle de geç gelebilir.

Vitamin eksikliği ve hormon bozuklukları sürekli dişlerin çıkmasını geciktirebilir

Büyük azı dişi 6 yaşında çıkar. Çocuğun ağza gelen ilk kalıcı dişidir. Orta kesiciler 7 yaş, yan kesiciler 8 yaş, köpek dişleri 10 yaş, 1. küçük azı 9 yaş, 2.küçük azı dişi 11 yaş, 2. büyük azı 12 yaş.

Süt dişinin erken çekimi sonucu oluşan yer kaybı, bölgedeki artı dişler ve sürme kistleri, vitamin eksiklikleri, hormonal bozukluklar sürekli dişlerin sürmesini geciktirebilir. Alttaki gerçek diş yokluğunda süt dişi zamanında düşmez, tedavi edilmeyen süt dişi de geç düşer.

Bu gibi durumlarda diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Süt dişlerinde çürük varsa “nasıl olsa süt dişidir değişecek, düşecek” gibi düşünceleri bir kenara bırakıp, dişleri tedavi ettirmek gerekiyor. Eğer süt dişi çürükse çiğneme yetersiz olacak çocuk sağlıklı beslenemeyecek ve gelişim geriliği görülecektir. Çürük ilerlerse süt dişi iltihaplanıp, çocuğu uykusuz huzursuz hale getirecektir.

Ön süt dişi çürükleri görüntüyü bozup çocuğun konuşmasını zorlaştırır. Çürük diş, tedavi edilmezse komşu dişlere de çürük geçebilir. Daha ileriki dönemlerinde tedavi edilmeyen dişin intihabı nedeni ile yüzün o bölgesi şişer ve gerçek diş etkilenip birtakım bozukluklar oluşabilir.

Erken süt dişi kaybı çocuğun kalıcı dişlerinde çapraşıklığa neden olabilir.

 

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların süt dişlerini ve diş çürümelerini yavaşlatmak için alınabilecek önlemleri anlatıyor.

 

Süt dişlerinin ağız sağlığı açısından önemi nedir?

Süt dişleri doğumu takiben süren ve buluğ çağına kadar uzanan süreçte görev gören dişlerdir. Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır. Çünkü vücudumuzda olan her şeyin bir görevi ve sistematiği olduğu gibi süt dişlerinin de vardır.

Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişler çapraşıklık oluşturarak ortodontik tedaviye ihtiyaç olacaktır.

Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir. Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur.

Çocuklarda çürük oluşumu tamamen engellenebilir mi?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır. Fissur örtücüler olarak adlandırılan tedavi yöntemi hastalara uygulanmaktadır.

Fissür Örtücü (Fissür sealant) nedir?

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanır.

Beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur.

Bu şekilde işlem diş yüzeyinde herhangi bir aşınma yapılmadan uygulanır.

Kaç yaş grubundaki çocuklarda bu işlem uygulanabilir?

Fissür Örtücü tedavi yöntemi 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerinde kullanılabilir. Özellikle daimi dişleri yeni çıkmış çocuklarda uygulanabilir.

Fissür Örtücü'lerin çocukların ağız sağlığı açısından önemi nedir?

Çocuklar erişkinlere göre diş sağlığı konusunda daha korumasızdırlar. Dişlerinde yemek yeme sonrasında oluşan artıklar çürük oluşumunda büyük etkendir. Dolayısıyla çocuklarda ve gençlerde çürük oluşumu daha sık görülür.

Diş üzerinde herhangi bir aşındırma işlemi yapılmadığından ağrısız bir işlemdir ve çocuklarda bu tedavi yöntemi ile çürük oluşumu daha rahat yavaşlatılabilir.

Daha sonraki kalıcı dişlerin sağlıklı oluşması içinde önemli bir tedavi yöntemidir.

Fissür Örtücü çürüğü nasıl önler?

Çocuklar dişlerin üzerindeki girinti ve çıkıntıları rahatlıkla temizleyemez. Yiyecek artıkları ve bakteriler de bu girintilere yerleşip dişlerin çürümesine sebep verir.

Fissür örtücüler sıvı ve akışkan bir kıvamda oldukları için azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde bulunan Fissür denilen küçük çukurların en derin noktasına kadar ulaşabilirler ve bu bölgeleri tıkayarak yiyecek artıkları ve bakterilerin yapışmasını engellemiş olurlar.

Fissür Örtücü zamanla aşınır mı? Korumak için neler yapılabilir?

Fissür Örtücü zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır. Sert gıdaların sıkça tüketilmesi (ceviz, fındık vb gibi ürünlerin dişle kırılması) diş gıcırdatması, sert malzemenden yapılmış oyuncak vb.

objelerin çocuklar tarafından ağza alınarak dişler ile sıkılması ya da ısırılması Fissür Örtücü'lerin daha çabuk kırılmasına ve dişler üzerinden düşmesine sebep olur. Fissür Örtücü uygulama aşamasında diş minesine ne kadar kuvvetli bağlanırsa diş üzerindeki ömrü de o kadar uzun olur.

 Sealantlar uygulanırken çocuğun tedaviye olan uyumu da önemli bir faktördür. Fissür Örtücü'ler düştükten sonra bile uygulama yapılan dişler çürümeye karşı diğer dişlerden daha dirençlidirler. Eğer düştükten sonra 6 ay içerisinde tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma da devam eder.

Fissür Örtücü'lerin diş sağlığı açısından çok büyük önem taşır. Fakat Bb uygulama yapıldıktan sonra da dişler düzenli fırçalanmalı ve rutin olarak çocuklar diş hekimi kontrollerine götürülmelidir.

Kaynak: Habertürk – Sağlık

Источник: https://www.kibrishakikat.com/haber-sut-disi-curugu-neden-olur-28381.html

Diş çürüğü nedir? Çocuklarda diş çürüğünün etkileri? Diş ağrısı nedenleri?

Çürük Süt Dişi Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Diş çürüğü nedir? Diş çürüğü, bakterilerin yol açtığı dünyadaki en yaygın enfeksiyöz hastalıktır.

Dünyada ve ülkemizde birçok insanın dişlerini kaybetmesine neden olan aslında sadece estetik problemlere değil,  malesef ki sistemik sorunlara da neden olduğu bilinen bir hastalıktır.

Ağız hijyeni yetersizliği ve yetersiz diş hekimi muayenesi gibi faktörlere  bağlı olan bir hastalıktır.

Recep ile Nadan

Diş çürüğü

Diş çürüğü ağız ortamında fizyolojik olarak bulunan bakterilerin,  karbonhidratlardan yani çeşitli şekerlerden asit üretmesiyle diş yapısına zarar vermesi ile oluşmaktadır. Oluşan bu asitler ilk önce dişin en üst katmanı olan mineyi etkilemektedir.

Etkilenen mine canlı bir yapı olmadığı için kendini yeterince koruyamaz. Etkilenen minede mineral kaybı olmaktadır.

Reminerilazyon denen yani minerallerin tekrar mineye çökmesi olayı ancak tükrükte bulunun kalsiyum ve flor gibi elementler ile sınırlı bir miktar olabilmektedir. Tükürükte bulunan bu mineraller remineralizasyonu sağlayarak çürüğü önlemeye çalışsa da genellikle yeterli gelemez.

Dişte yavaş yavaş oluşan boşluk ağız bakımından daha çok yoksun kalarak; bakterilerin burada çoğalması ve gıda artıkları tarafından beslenip asit üretmesini kolaylaşmaktadır. Tabi ki aslında bu olaylar dizisi oldukça karmaşıktır ve zaman gerektirmektedir.

Diş çürüğü

Sistemik olarak bir çok rahatsızlığa temel hazırlayan ağız ve diş hastalıklarının maalesef ki ciddiyeti bilinmemektedir. Sindirim sistemi hastalıklarından kalp hastalıklarına kadar bir çok rahatsızlığına neden olabilen ağız ve diş hastalıkları aynı zamanda bazı hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Anlatılmaz yaşanır yıllar geçse bile – 1

Diş hekimi muayeneleri

Diş çürüğüne toplum sağlığı açısından bakıldığında gerek maliyet gerekse günlük yaşama etkileri açısından bir çok kötü etkisi vardır. Tedavi edilmeyen çürükler bir çok diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş kayıpları sonucunda ise çiğneme güçleşmekte ve çene eklemi rahatsızlıkları oluşabilmektedir.

Diş kayıplarının yerine protezler,  implantlar veya diş kaybedilmeden önce yapılan restorasyonlar yüksek maliyetli, zaman alan ve kompleks tedavilerdir.

Aslında doğru ve etkili bir ağız hijyeni ve periyodik diş hekimi muayeneleri ile çürükler ve dişeti hastalıkları önlenebilmektedir. Küçük yaşlardan itibaren doğru ağız hijyeni ve koruyucu hekimlik adımları ile pahalı tedavilerden kaçınılmış, hastanın zaman kaybı önlenmiş hem de hastanın hayat konforu arttırılmış olur.

Hiç bilmediğim yerlerden geçiyorum

Süt dişi çürüğünün çocuk gelişimine etkileri

Doğumdan itibaren 6-7. Ayda sürmeye başlayan süt dişleri çocukluk yaşlarında yerini daimi dişlere bırakmaktadır. Erken süt dişi kayıpları daimi dişlerin doğru konumunda sürememesine ve ileride ortodontik tedavi ihtiyacına neden olabilmektedir.

  Çürükten dolayı oluşan erken süt dişi kayıpları aynı zamanda çocuğun beslenmesinin kötü etkilenmesine ve ağrı duymasına neden olabilmektedir. Beslenme bozukluğu çocukta gelişim geriliği gibi ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Birçok anneden duyduğumuz çocuğumun dişi sürdüğünde çürük gibi sorunlar aslında maalesef ki erken çocukluk çağı çürükleri dediğimiz bir hastalığın belirtisidir. Aslında dişler çürük sürmez fakat o kadar hızlı bir şekilde çürürler ki ebeveynler dişler sürdüğünde dişlerin çürük olduğunu düşünürler.

Eğer tedavi edilmezse yukarıda anlattığımız problemlere neden olabilir ve bu problemler sonucu çocukta psikolojik ve fizyolojik sorunlar oluşabilmektedir.

Halam Geldi ve Lal Gece

Çiğneme ve öğütme

Beslenme,  hayatımızı devam ettirebilmemiz için en temel ihtiyaçlardandır. İlk süt dişinin sürmesinden vefatımıza kadar geçen sürede dişlerimizin çiğneme ve öğütme görevlerini yerine getirebilmesi için ağız hijyeni konusunda hassas olmamız gerekmektedir.

Çürüksüz ve sağlıklı bir yaşam için beslenme alışkanlıklarımıza da dikkat etmemiz gerekmektedir. İşlenmiş gıdaların tüketiminin artması ile diş çürüğü insidansının da arttığı bilinen bir bilimsel gerçektir.

Sebzelerin ve yemeklerin pişirilmesi ve karbonhidrat içerikliklerinin arttırılması sonucu ağız ortamında bulunan bakterilere besin kaynağı sağlamaktayız.

Fakat günümüzün beslenme alışkanlıklarını düzenledikçe ve çürük oluşumuna neden olan gıda tüketimini azaltıp, çürük oluşumunu engelleyen veya durduran besinlerin tüketimini arttırdıkça bu enfeksiyöz hastalığa engel olabiliriz.

sayfamızı takip ediniz:

Herkes Dergisi Resmi Sayfası

İlgi çekebilecek yazılar:

İlk gece etkisi! Farklı bir yatakta uyumak neden zor?

Öykü Dizileri

İnsan için kısa yazılar

Theodor Reik kitabı aşk ve şehvet üzerine

Источник: https://herkesindergisi.com/aslibaskan/dis-curugu-nedir/

Süt Dişi Çürükleri

Çürük Süt Dişi Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Bebeğin doğumundan sonra 6. aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, süt dişleri olarak adlandırılır. 6. Ayda alt çenede iki ön dişin çıkması ile başlayan diş çıkarma süreci, 30-36. aylar arasında tamamlanır. Süt dişlerinin çıkması tamamlandığında alt çenede 10 tane, üst çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 adet süt dişi çıkması beklenmektedir.

Süt dişleri 7 yaşındaki çocuklarda alt çenedeki ön dişlerden başlar ve 8. yaşın sonuna kadar yerlerini daimi dişlere bırakır. 9 yaşından itibaren çocuklardaki üst çene dişleri ön dişlerden başlayarak 12 yaşın sonuna kadar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaktadır.

Süt dişlerinin çıkma zamanı ve kalıcı dişlere dönüşme zamanı, kişilerin genetik yapıları ve de beslenme kaliteleri ile de ilgili olarak değişkenlik göstermektedir.

Dişler üç tabakadan oluşmaktadır. Dışta bizim gördüğümüz beyaz kısmı oluşturan diş minesi, diş minesinin altında dentin tabakası ve de en içte dişin kalbi olarak adlandırabileceğimiz pulpa (diş özü) tabakası.

Diş minesi dişin en sert kısmı olup, yediğimiz ya da içtiğimiz besinlerin ısısından dişlerimin etkilenmesini engellemektedir. Eğer yiyeceklerin ısısından rahatsız olmaya başladıysak, diş minesinde bir çatlak veya incelme söz konusu demektir.

Yediğimiz yiyeceklerin veya içeceklerin bir kısmı mideye gönderilemeyip ağızımızda, dişlerimizin arasında kalır. Bu kalıntılar ağız içi ortamı kendisine yaşam alanı edinen mikroorganizmalar için besin kaynağıdır.

Mikroorganizmalar bu kalıntılarla beslendiklerinde, ortama asit bırakırlar. Bir süre sonra asite dayanamayan mine tabakası incelir, üzerinde çatlaklar oluşur ve sonunda erir.

Bu erime sonucunda diş çürük olarak nitelendirilir.

Dişin mine tabakası eridiğinde, mikroorganizmalar dişin dentin tabakasına girer. Bu tabaka, bakterilerin üremesi için çok daha verimli bir ortamdır. Dentin tabakasına ilerleyen bakteriler, hızlı bir şekilde üremeye devam ederek, dişin pulpa bölgesine ulaşırlar.

Dişin pulpa bölgesine ulaşan bakteriler, dişte apse ve dayanılmaz ağrılar oluştururlar. Dişin apse yapmasına rağmen doktora başvurulmadığında, diş ölecek ve ağrı kesilecektir. Ancak dişteki iltihap diğer dişleri ve de diğer dokuları tehdit etmeye devam edecektir.

Süt Dişi Çürükleri Neden Olur?

Süt dişlerinin içeriğinde, kalıcı dişlere oranla daha fazla organik madde bulunmaktadır. Organik madde miktarının fazla olması ve kalsiyum oranının azlığı, süt dişlerinin yerleşik dişlere oranla daha kolay ve daha hızlı çürümelerine sebep olmaktadır.

Bebeklerin emziklerine reçel, bal gibi şekerli gıdaların sürülerek henüz dişleri tam olgunlaşmamışken onları bu tarz şekerli gıdalara alıştırmak en büyük hatalardan biri olmaktadır. Ayrıca 2 yaşından sonra emzik kullanımına devam etmek ve de parmak emme gibi alışkanlıklar, süt dişlerinin çürümelerini kolaylaştırmaktadır.

Çocuklara uyku arasında süt, meyve suyu gibi gıdaların verilmesi bir beslenme düzensizliği oluşturmasının yanı sıra, süt dişlerinde çürükler oluşmasını da kolaylaştıran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bebeğin biberonla uyumasına izin verecekseniz, diğer besinlerle değil de su dolu bir biberon olması çürük riskini azaltacaktır.

Çocuklara mümkün olduğunca erken yaşta diş fırçalamanın öğretilmesi ve de alışkanlık haline getirmesinin sağlanması, çürüklerin önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Çocuklara sürekli şekerli gıdalar vermek ya da ilkokul dönemine gelen çocukların kantinden şekerli gıdalar temin ederek devamlı olarak bu tür besinleri tüketmesi dişlerin çürümesindeki en büyük etkenlerden biridir.

Çocuğun tüketiminin kısıtlanması mümkün olmasa bile, bu tarz besinlerle beslendikten sonra dişlerini fırçalamasının sağlanması ya da ağızının çalkalanmasının gerekliliğinin öğretilmesi, onu da yapmıyorsa su içmesinin faydalı olacağının öğretilmesi süt dişlerinin sağlığı açısından önemlidir.

Her türlü önlem alınmasına rağmen, genetik faktörlerin de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çocuğun tükürük yapısının veya dişlerin çürüğe meyilli bir yapıda olması gibi faktörler daha farklı önlemlerin alınmasını da gerektirebilmektedir.

Süt Dişi Çürüklerinin Önemi

Süt dişlerinin geçici bir dönem için ağızda bulunuyor olması, birçok anne babanın bu dişlerin sağlığını önemsememesine sebep olmaktadır. Oysaki kalıcı dişlerin tohumlarına (germlerine) da zarar veren çürük süt dişleri, tedavi edilmediğinde birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Çocuğun sadece ağrıya maruz kalmasından ziyade, ağız kokusu, çiğnemede zorluklar, beslenme bozuklukları, estetik olmayan ve de arkadaşlarının dalga geçmesine sebep olan görüntüye sahip olmasına neden olur.

Tedavi edilmeyen çürük dişler ilerleyen dönemlerde çekilmek zorunda kalır ve de çekilen diş ileride diş çarpıklığına ve çene gelişiminde bozukluklara sebep olur.

Çocuğun çürüyen dişinde ağrı oluşacağından, çocukta yemek yeme konusunda isteksizlik görülecektir. Bunun sonucunda da iyi beslenemeyen çocuk gelişim geriliği gösterecektir.

Çocuğun tedavi edilmeyen çürüğü iltihaplandığında ise, dinmek bilmeyen sızıları sonucunda uyku bozuklukları yaşamasına ve de gün içerisinde de sürekli huzursuz, huysuz bir tavır sergilemesine sebep olacaktır.

Komşu dişlere bulaşan iltihap ilerleyen dönemlerde dişin destek dokularında kayıplara ve de çenede kemik kaybına sebep olabilmektedir. Ön dişlerde oluşan ve de ilerleyen çürükler tüm bu etkilerin yanı sıra konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır.

Süt dişlerinin hepsi bir anda dökülüp yerine kalıcı dişler gelmemektedir.

Bu sebeple yeni çıkan ve henüz tam olarak sert mine tabakasını oluşturmamış olan kalıcı dişler, etraflarındaki çürük dişlerden sıçrayan bir çürük veya iltihap sonucunda daha olgunlaşmadan çürüyebilmekte veya enfekte olabilmektedir.

Henüz 7-8 yaşına gelmiş bir çocuk, süt dişlerinden sıçrayan çürük sebebiyle kalıcı dişini kaybedebilmekte ve de kanal tedavisi olmak zorunda kalabilmektedir.

Süt dişlerin hemen altında yer alan kalıcı diş tomurcukları, süt dişinde ilerleyen bir çürüğün iltihaba dönüşmesi durumunda zarar görebilmektedir. Kalıcı diş tomurcuğunun yapısında ve renginde kalıcı bozukluklar meydana gelebileceği gibi, iltihabın diğer süt dişlerine sıçraması ya da kemik erimesi durumunda gömülü kalabilmektedir.

Çürükteki ağrı sonucunda çocukta tek taraflı çiğneme alışkanlıkları gelişebilmektedir. Bu alışkanlık kalıcı dişler çıktıktan sonra da devam ederek ilerleyen dönemde diş taşı oluşumuna ve çene ekleminin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Süt Dişi Çürükleri Tedavisi

Süt dişi çürüklerinde mutlaka diş hekimine başvurulmalı ve de çürük ilerlemeden tedavisi sağlanmalıdır.

Çürük tedavisi, çürük oluşan dişin içerisinin mikroorganizmalardan ve de besin kalıntılarından temizlenerek dolgu yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Ancak çürük ilerlemişse kanal tedavisi ve hatta dişin çekimi bile gerekebilmektedir.

Genellikle çocuklar bu ağrılı tedavilere uyum gösteremediğinden, tedavi genel anestezi altında yapılmak zorunda kalınır.

Süt Dişi Çürükleri Nasıl Önlenebilir?

Süt dişleri kalıcı dişlere göre daha hassas bir yapıdadır ve de çürümeleri daha kolaydır. Bu sebeple ağız hijyenine nasıl dikkat edeceği çocuğa mümkün olan en erken yaşta öğretilmelidir.

Çocukların büyüklere oranla daha kolay alışkanlık edindiği de göz önünde bulundurularak, çocuk dişlerini düzgün fırçalayamasa bile önce onun fırçalamasına izin verilmeli ve akabinde bir yetişkin tarafından dişleri fırçalanmalıdır.

Dişleri yeni çıkmaya başlayan küçük bebeklerde ise, diş ıslak bir gazlı bez ile temizlenmeli ve uyumadan önce bebeğe su içirilmelidir.

Çocuğunuzun parmak emme ve emzik alışkanlıklarını en geç 3 yaşında bırakması için gerekirse bir psikologdan yardım alın.

Bebeğinize uyurken sadece su verin. Kesinlikle süt veya başka bir besin maddesi ile dolu bir biberonla uyutmayın.

Emziği veya biberonu şekerli gıdalara bandırarak bebeğinizi şekere alıştırmayın.

Çocukların çok fazla şekerli gıdalar tükettikleri bilinmektedir. Şekerli gıdalar tükettikten sonra dişlerini fırçalamaları gerektiğini ya da ağızlarını çalkalamaları gerektiğini çocuklara öğrettiğinizde, çürükleri biraz daha uzak tutabilirsiniz.

İlk kalıcı dişler çıkmaya başladığında, çocuğunuzun dişlerinin çürümeye olan yatkınlığını diş hekiminizden öğrenebilirsiniz. Eğer çürümeye yatkın bir diş tipine sahipse, fissür örtücü ile çocuğunuzun kalıcı dişlerini koruma altına alabilirsiniz.

Çekilmek zorunda kalınan bir süt dişi olduğunda, komşu dişler bu alana kayarak alttan gelen dişin çıkışını engelleyebilirler. Bu sebeple diş hekiminizden yer tutucu uygulanmasını isteyin.

Çocuğunuzun dişlerine yüzeysel florid uygulanması ile direnç kazandırılabilir.

Ve tabi ki çocuğunuzla birlikte düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Источник: https://evdesifa.com/sut-disi-curukleri/

Dr. Dt. Ezel Yıldız ELMAS
Ağız ve Diş Sağlığı
Memorial Ataşehir Hastanesi

Ataşehir Memorial Tıp Merkezi Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Ezel Yıldız Elmas, “Çocuklarda süt dişi bakımının önemi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Çocuklarda ağız bakım alışkanlığını geliştirmek yetişkinlere oranla daha kolay ve etkili olabilmektedir. Çocuklar ağız diş sağlığına yeterince dikkat edemeseler de, çocuğun el becerisi, merakı ve anne babanın tutumu diş fırçalama alışkanlığının doğru yerleşmesini belirler. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle daha kolay ve hızlı çürürler.

Çocuklar, diş çürüğünün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamaz ve ağrı ancak dayanılamayacak düzeye geldiğinde fark ve şikayet ederler.

Bu durumda çürük artık ilerlemiş olup, çocuk diş hekimini ilk ziyaretini şiddetli ağrı ve endişe ile gerçekleştirmiş olur ki bu durum gerek diş hekimleri gerekse anne babalar için oldukça zor bir sürecin başlangıcı olur.

Çocuğunuzun dişçi korkusunu yenmesini sağlayın

Toplumumuzda yaygın şekilde diş hekimi korkusu görülmektedir. Anne babaların en önemli görevlerinden biri; çocuklarını yetiştirirken onların ağız diş sağlığını korumak ve ileriki yaşamlarında diş hekimine güven duyarak gidebilmeleri için onlara destek olmaktır. Bunun için onları en doğru şekilde diş klinikleri ve diş doktorları ile tanıştırmaları çok önemlidir.

Çocuğunuza şeker yedikten sonra en azından ağzını çalkalama alışkanlığını kazandırın

Özellikle anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocuklar artık evde anne baba ve bakıcı denetiminden çıkmakta ve kalabalık içinde alışkanlık geliştiren erken dönem bireyler olmaktadır. Bu da çocukların yuvada ya da ilkokul kantininde şekerli gıda tüketebileceği anlamına gelir.

Çocukların bu dönemde aşırı miktarlarda olmadığı sürece şekerli gıda tüketmelerinde sakınca yoktur. Ancak gıda tüketimi sonrası davranışları önem taşır. Örneğin; çocuk her şekerli gıda alınımdan sonra dişlerini fırçalayamasa da mutlaka su içmesi ya da su ile ağzını çalkalamasının gerektiğini bilmelidir.

Kolayca uygulayabileceği bu durum, ağız ortamının asit oranını düşürecek ve çürük gelişimini engelleyecektir.

Çürük oluşumu engellenebilir mi?

Çürük gelişimi kompleks bir mekanizmadır. Çürük yapıcı bakteri; şeker, zaman ve dişin yapısı gibi bir çok farklı etkenin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu etkenlerden birinin yetersizliği veya yokluğu çürük oluşumunu engeller.

Diş çürüğü= Bakteri × karbohidrat (şeker) × konak faktörü (dişin yapısı) × zaman

Diş hekimliğindeki, koruyucu işlemler tam olarak bu bilgi ışığında ilerlemekte ve bu denklemdeki dört temel etkene müdahale etme alanı aramaktadır. Bakteri ve şekeri ağızdan uzaklaştırmanın ve çürük denklemini bozmanın en kolay yolu diş fırçalamaktır. Bu şekilde çürüğün gelişiminde ihtiyaç duyulan zaman faktörü de elenmiş olur.

Çocuklarda diş fırçalama bebeklikte başlamalı

Bebeklerde 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) dişleri temizleme işlemi başlamalıdır.

Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 – 3 yaşında ) başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur.

Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa tıpkı el yıkama alışkanlığı gibi diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne ve babanın kontrolü iyi olur.

Çocuğunuzu en geç 2. 5 yaşında diş hekimi ile tanıştırın

Çocuklar için diş fırçası ve macunu seçerken diş hekiminize danışmanızda yarar vardır.

Ağzında hiç sorunu olmayan 2,5 -3 yaşlarında bir bebek diş hekimi ile bu şekilde ilk randevusunu sadece dişlerini göstererek yani gülümseyerek atlatmış olur.

Çürük gelişim denklemini bozarak, çürük oluşumunu engellemenin bir yolu da konak faktörü olarak da adlandırdığımız diş yapısını güçlendirmektir.

Önlem alınmadığı sürece çürüğün önüne geçmek mümkün değil

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilememiştir. Ancak çürük sayısını, dişleri koruyarak ve güçlendirerek azaltmaya yönelik bazı dolgu malzemeleri günümüzde kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanımı olan “fissür örtücü” denilen malzemedir.

Diş çürükleri genellikle azı ve küçük azı dişlerinin, çiğneyici yüzlerinde bulunan “fissür” adı verilen oluklarda başlar. Fissür örtücüler, bu olukların üzerini kapatarak, o bölgeye mikrop, yemek artıklarının sızmasını engelleyip çürük başlamasını önlemiş olur.

Fissür örtücüler aynı zamanda içerdikleri “florid” iyonu ile dişlerin yapılarının kuvvetlendirilmesine de katkı da bulunur.

Bu işlem, tüm süt azılarına, 6 yaşından itibaren çıkan kalıcı azı ve küçük azı dişlerine, aynı zaman da yetişkinlerde yüksek çürük risk grubunda yer alan kişilere de uygulanabilir.

Çürük ile mücadelede Fluorid Uygulamaları işe yarıyor

Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel (topikal) florid uygulanması ile bu direnç kazandırılır.

Fluorid dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Fluorid diş macunlarının içinde bulunduğu gibi bazı besin maddelerinde de bulunur.

Fakat çocuklar çoğu zaman dişlerini fırçalamayı ihmal ederler ve dişlerinin çürüğe karşı direnç kazanabilmeleri için yeterli fluorid almamış olurlar. İşte böyle durumlar için profesyonel “topikal florid” uygulamaları yapılmaktadır.

Profesyonel topikal fluorid uygulaması sadece diş hekimleri tarafından kullanılabilen bir yöntemidir. Topikal fluorid uygulaması yalnız dişleri çürümeye meyilli çocuklarda değil tüm çocuklarda güvenle uygulanır.

Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Topikal fluorid uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir. Bunun için çocuklarınızı her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine getiriniz…

Süt dişlerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmeli

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve güzel olmayan görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen çürük dişler çekilmek zorunda kalır ve ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, çekilmedikleri zaman da genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir.

Süt dişleri geçici bir dönem ağızda bulundukları için anne ve babalar tarafından genellikle nasıl olsa bu dişler değişecek denerek pek önemsenmez. Ancak unutulmamalıdır ki süt dişlerindeki çürükler, yalnız çocuğun yaşam boyu unutamayacağı tatsız ağrı tecrübeleri edinmesine sebep olmaz, aynı zamanda sırada bekleyen kalıcı diş germlerine de (tohumlarına) zarar verir.

Çocuklarda genellikle ilk daimi diş 6 yaşında süren birinci büyük azı dişidir. 6 yaş çocukların henüz ağız hijyenini çok iyi sağlayamadıkları bir yaştır, buna rağmen çocukların ağzında ömür boyu kullanacakları ilk daimi dişleri ağızdadır.

Bu yüzden 6 yaş dişleri öncelikli olarak korunmalıdır… Karışık dişlenme dönemi 6 yaşla birlikte başlar ve aynı zamanda çocukların karışık beslenme dönemlerine de denk gelir.

İleride ergenlik dönemlerine kadar ki buda 12-13 yaşlarına denk gelir ve aynı zamanda karışık dişlenme sona erer; anne, baba çocuğun ağzındaki değişiklikleri takip etmeli, mutlaka yılda 1 kere diş hekimine götürmeli ve her yeni gelen kalıcı azı dişine fissür örtücü uygulatmalıdır.

12-13 yaşlarında kalıcı azıları ağzında çürüksüz ve hatta koruma altında olan bir çocuğun ergenlik dönemini atlatana kadar yeni çürükler oluşmadan büyümesi koruyucu diş hekimliğinin ana hedeflerindendir.

Böyleye çocuk yetişkin olmaya başladığında ağzında hiç çürük olmayacak ve ağız hijyen alışkanlığı yerleşmiş, bundan sonraki diş hekimi ziyaretleri muayene ve kontrol amaçlı yani gülümsemek için olacaktır.

Güncellenme Tarihi: 30 Nisan 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sut-dislerinin-yerine-nasilsa-yenisi-gelecek-demeyin-erken-yasta-tedavi-sart/

Süt Dişleri Hakkında Bilmen Gereken 13 Şey | Anneysen.com

Çürük Süt Dişi Gelişim Geriliğine Neden Olabilir

Süt dişleri, bebeğinin ilk dişleridir. Bunların oluşumu henüz bebeğin karnındayken başlar, zamanı geldiğinde de gün yüzüne çıkar. Keskin, ince ve hassas yapıdadır. Bunun sebebi ise yakın zamanda yerini kalıcı dişlere bırakacak olması.

Halk arasında bebek dişi olarak da adlandırılan bu dişler bebeğinin beslenmesine, ses çıkarmasına ve mimiklerinin gelişimine de yardımcı olur.

2- Süt dişleri kaç tanedir?

Bebeğin 10 tane altta, 10 tane üstte olmak üzere toplam 20 süt dişi çıkarır.

Yukarıda da bahsettik, aslında bebeğinin süt dişleri daha karnındayken oluşmaya başlar. Olgunlaştığında ise yavaş yavaş kendini gösterir. Bebeğinin ilk dişi yaklaşık 5-10 aylık süreç içerisinde ortaya çıkacaktır. Bu süreç, bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

İlk diş çıkınca ihtiyacın olacak: Diş Buğdayı Nedir ve Nasıl Yapılır?

4- Bebeklerde süt dişi çıkarma sırası nasıldır?

 • Bebeğinin muhtemelen önce alt, sonra da üst iki kesici dişi çıkacak.
 • Bunun hemen ardından yan kesici dişler gelecek.
 • Birkaç aydan sonra alt azı, bunun ardından da üst azı dişleri çıkacak.

 • Azı dişlerini ise alt ve üst köpek dişleri takip edecek.
 • En son olarak da alt ve üst arka azı dişleri çıkacak, süt dişleri tamamlanacak.

Bu görselde hangi aylarda hangi dişlerin çıkacağını görebilirsin.

Bu yazıyı da buraya bırakalım: 11 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

5- Bebeklerde süt dişleri ne zaman tamamlanır?

Bebeğinin yaklaşık 5. ayda başlayan diş çıkarma serüveni ortalama 2,5 yaşında son bulacaktır. Bu süreç yine bebekten bebeğe farklılık gösterebilir.

6- Bebeklerin süt dişi çıkarma süreci neden zor geçer?

Bebeğinin süt dişleri oldukça keskindir. Gün yüzüne çıkmaya çalışan bu dişler bebeğinin diş etini deldiği için şişmelere, kaşıntıya ve acıya neden olur. Uzmanlar sen fark etmesen de en zor çıkan süt dişlerinin köpek ve azı dişleri olduğunu söylüyor.

O zaman yardımcı olalım: Diş Çıkarma Döneminin Kurtarıcıları En İyi 10 Diş Kaşıyıcısı

7- Süt dişlerini fırçalamaya gerek var mı?

Bebeğinin süt dişleri döküleceği için bakım yapmanın çok da gerekli olmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kalıcı dişlerin düzgün çıkması ve sağlıklı olması için süt dişlerine bakım yapılması şart! Ayrıca süt dişleri de çürür. Bebeğinin ilk dişinin çıkması ile birlikte fırçalama veya temizleme işlerine başlaman gerek.

Bebeğinin ilk dişleri çıktığında hemen diş fırçası kullanmaya başlama! Önce ıslak bir gazlı bez ya da ıslak yumuşak bir tülbent kullanarak, parmağın yardımıyla temizliği gerçekleştirebilirsin. Yine bu amaca hizmet eden silikon parmak fırçalarını kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Böylece kaşınan diş etlerini de rahatlatabilirsin.

Bebeğin 1 yaşına gelip arka dişlerinin bir kısmını çıkardığında diş fırçası kullanmaya başlayabilirsin. Yumuşak fırçalı, esnek ve küçük başlı bir fırça ile florür ve kimyasal içermeyen diş macunları kullanmalısın.

Ayrıntısı burada: Çocuğuna Diş Fırçalama Alışkanlığını Kazandırmanın Yolları

8- Süt dişleri neden çürür?

 • Süt dişlerinin kalıcı dişlere göre çok daha fazla organik madde içermesi,
 • Bebeğinin fazla karbonhidrat ve şeker tüketmesi,
 • Beslendikten sonra ağız ve diş temizliğinin yapılmaması,
 • Biberon kullanımı gibi nedenler süt dişi çürüğüne neden olur.

Bebeğinin süt dişlerinde çürük oluştuğunu fark edemez, çok ağrılı bir sürece girmeden sıkıntısı olduğunu anlamazsın. Bu aşamaya gelindiğinde de artık dişi kurtarmak için çok geç olabilir. Bu yüzden bebeğinin diş temizliğine önem vermelisin.

Bu bilgiler de önemli: 9 Soruda Bebeklerde Diş Sağlığı ve Diş Bakımı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

9- Süt dişlerinde biberon çürüğü neden olur?

Bebeğine biberon ile süt ya da mama gibi besinler veriyorsan, bunların içerisindeki laktoz yani şekerin bir kısmı dişlerde ve aralarında birikme yapabilir.

Özellikle uykudan önce bebeğine biberonla mama veriyorsan, gece tükürük salgısı çok az olacağı için bebeğin kendini dişlerini temizlemesi de mümkün olmaz.

Temizlenmediği takdirde de bakteriler artar ve yavaş yavaş çürüklere neden olur.

Biberon çürüğü kahverengi lekelerle ve diş minesinin kırılıp dökülmesi ile ortaya çıkar. Zamanla dişlerde iltihaplanmaya neden olur. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da dişlerin çekilmesi gerekir.

Bunu engellemek için yapacağın şey diğer çürüklerle aynı! Bebeğinin dişlerini düzenli temizlemek!

Bu video işine yarayacak!

10- Süt dişlerindeki lekelenme ve renk değişiklikleri neden olur?

 • Yetersiz diş bakımı,
 • Şekerli ve boyalı gıdalar tüketme,
 • Demir ilacı kullanımı,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • Yüksek ve düşürülemeyen ateş,
 • Dişin darbe alması gibi nedenlerle bebeğinin süt dişlerinde lekelenmeler meydana gelebilir.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bebeğinin dişlerinde lekelenme ve renk değişimi önlemek için şu yöntemleri uygulamanı öneriyor:

 • Yemeklerden sonra bebeğine biraz su içir.
 • Dişlerini ıslak gazlı bezle temizle.
 • 2-3 yaşlarından itibaren diş hekimi kontrollerine başla.
 • Uzun saatler biberonla beslenmesine izin verme.
 • Şekerli ve boyalı gıdaları verme.

Öğrenmelisin: Diş Çıkarma Döneminde Bebeğin Nasıl Beslenmeli?

11- Süt dişleri ne zaman dökülür?

Çocuğun 5 ya da 6 yaşına geldiğinde süt dişleri yavaş yavaş dökülmeye başlar. Kalıcı dişler üstte baskı yaparak süt dişlerinin kökünün gevşemesine ve düşmesine yardımcı olur.

Süt dişlerinin hangi sırayla döküldüğünü merak ediyor olabilirsin. Doğrusu dişlerin düşmesinin belli bir sırası yok ama genellikle ön kesici dişlerin önce döküldüğü gözlemlenmiş.

Bir çocuğun tüm süt dişlerini dökmesi yaklaşık 3 yıllık bir süreyi buluyor.

12- Süt dişleri neden dökülmez?

 • Süt dişinde yaşanmış bir travma,
 • Süt dişindeki aşırı çürük,
 • Altında diş olmaması,
 • Kalıcı dişin süt dişinin altında değil, başka bir yerde olması gibi nedenler dişin düşmesini engelleyebilir.

Süt dişi sağlamsa, herhangi bir çürük veya zedelenme yoksa ağızda kalmasında bir sorun yok. Ancak bu dişler sağlıksız ve güçsüz ise zamanla çürüyeceği için gerekli müdahalenin yapılması lazım.

13- Süt dişi bankası denir?

Süt dişi bankası, bebeğinin süt dişlerinde bulunan kök hücreleri ayrıştırıyor ve ileride ciddi bir sağlık durumu söz konusu olduğunda bu kök hücrelerle tedavi yapmayı amaçlıyor. Yani çocuğunun dişlerini yine onun için saklıyor.

Kök hücreler, insan vücudundan kendini yenileme özelliği olan hücrelerdendir. Çok uzun süre yaşayabilir ve genetik hataları olmayan yeni hücreler yaratabilir. Göbek kordonu, süt dişi, kan ve kemik iliğinde bulunur.

Kök hücreler; MS (Multiple Skleroz), alzheimer, parkinson, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, felç, göz hastalıkları, bağışıklık yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde önemli yer tutuyor.

Türkiye’de bir şubesi bulunan bu süt dişi bankalarında çocuğunun dişi özenle çekiliyor ve özel bir solüsyon içerisinde Amerika’ya gönderiliyor. Yapılan incelemelerde yeterli kök hücre elde edildiği takdirde, en az 20 yıl kadar bu merkezlerde saklanabiliyor.

Buna bakmalısın: Kök Hücre Tedavisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Kaynaklar:

“Hamilelikten 3 Yaşa Kadar Bebeğimi Büyütüyorum”

Yazar: Nikki Sims

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

“Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı”

Yazar: Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Yayınevi: A. E. Yayıncılık

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-gelisimi-sut-disleri-hakkinda-bilmen-gereken-13-sey_2245

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.