D Vitamini Eksikliği, Hamilelik İhtimalini Yarı Yarıya Düşürüyor

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Eksikliği, Hamilelik İhtimalini Yarı Yarıya Düşürüyor

D vitamini, insan vücudu ve sağlığı için son derece elzem vitaminlerden birisidir. Bu vitamine olan ihtiyaç, bebeklikten yaşlılığa kadar sürer. D vitamini hem kemik sağlığı hem de vücut işlevleri için son derece gerekli bir vitamindir.

Bu sebeple anne adaylarının hamilelikte d vitamini eksikliği sorununa karşı önlem olarak yeterli oranda D vitamini almaları gerekir.

Yapılan araştırmalarda gebelik döneminde D vitamini alan kadınların bebeklerinde, doğumdan sonra solunum yolları hastalıkları ile karşı karşıya kalma olasılıklarının daha düşük olduğu saptanmış.

D vitamininin vazifesi, kalsiyum ve fosfor elementlerinin kan seviyelerini düzenlemektir. Bu elementler hem anne adayının hem de bebeğin diş ve kemik gelişiminde kullanılır.   Gebe anne adayında D vitamini eksikliği olursa bebekte gelişme geriliği ve iskelet yapısında bozukluklar görülebilir.

 Gebelik sürecinde eksik D vitamini alan bebekler, düşük kemik yoğunluğu ile dünyaya gelirler ve ilkokul seviyesine geldiklerinde kemik yoğunlukları akranlarına nazaran daha düşük olur.

Yine bu çocuklardan kız olanlar yaşamlarının daha ileri evrelerinde osteoporoz yani kemik erimesi riski ile karşı karşıya kalır.

D vitamini sağlayan besin sayısı kısıtlı olduğundan, D vitamini için en önemli kaynak güneş olmasına rağmen, özellikle hamile kadınların güneş ışığından olabildiğince uzak kalmaları salık verilirken, hamilelerde en önemli D vitamini alımı takviyelere kalmaktadır.

Bu sebeple hamilelerde D vitamini takviyesi son derece önemlidir. D vitamini eksikliği anne adayını da etkiler Preeklempsi de denilen gebelik zehirlenmesi riskinde D vitamini eksikliğinin büyük payı vardır. Anne adayı da D vitamini eksikliğinden etkilenir.

Gebelik zehirlenmesi (preeklempsi) ve sezaryen doğum olasılığı artar.

RSV olarak adlandırılan Respiratuar sinsityal virüs, bronşit ve zatürrenin oluşum sebeplerinden biridir. Bu hastalıklar kimi çocuklar tarafından ilaç tedavileri ile atlatılabilirken, kimisi de ilaçla üstesinden gelemiyor.

Hatta bazı çocuk bünyeleri, bu hastalıklarla uzun süre mücadele etmek zorunda kalabiliyor. RSV hastalığının kesin bir tedavisi yok. Bu yüzden uzmanlar bu hastalığın hiç başlamadan önce önlenebilmesi için yoğun çalışmalar yapılması konusunda birleşiyorlar.

Bu önlemlerden birisi de anne adaylarının hamilelik dönemlerinde D vitamini takviyesi almaları.

Uzmanlar, hamilelikte D vitamini alınmaması durumunda, rahimde gelişen bebeğin kordon kanındaki D vitamini oranının düşeceğini ve RSV hastalığına yakalanma olasılıklarının da yüksek olacağını belirtiyor.

Yani tüm bunlar şunu gösteriyor ki, hamilelikte D vitamini alımı hayati bir önem arz ediyor. Anne adayının D vitamini takviyesi alması demek, RSV riskinin %20 azalması demek.

Kadın hastalıları ve doğum uzmanlarından bazıları da hamilelikte D vitamini eksikliğinin bebeklerde otizm riskini gündeme getirdiğini; D vitamini eksikliği ve yetersizliği olan baba adaylarının spermlerinde de gen bozuklukları olabildiğini belirtiyor.

Bu sebeple çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerde sadece kadının değil, erkeğin de D vitamini takviyesi alması öneriliyor.

Bu satırlardan sonra D vitamini eksikliği neden olur sorusu gelmiyor değil akla.

Ekvatordan uzak bölgelerde vücudun D vitamini üretebilmesi için gereken güneşin UVB ışınları özellikle kışın daha da az düşer.

Kısalan günler ve kışın giyilen kalın ve kapalı kıyafetler de hesaba katıldığında D vitamini eksikliği kaçınılmaz bir tehdit olarak kapıda bekler. Bunun dışında hava kirliliği ile salınan gazlar UVB ışınlarını tutar ve vücudun D vitamini üretmesine engel olur.

 Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilde sürülen güneş kremleri de UVB ışınlarını bir miktar engelleyeceğinden D vitamini üretimini kısıtlı hale getirebilir. Yaşlanma da vücudun yeterli D vitamini üretebilme kapasitesini azaltan bir süreçtir.

 Böbrekler ve karaciğer vücudun D vitamini üretmesinde mühim bir rol oynar. Dolayısıyla böbrek ve karaciğer hastalıkları D vitamini eksikliğine yol açabilir.

D vitamini Eksikliği Belirtileri

Her gün 10-15 dakika arası gün ışığı almak bile vücudun D vitamini üretmesine yardımcı oluyor. Fakat buna rağmen D vitamini eksikliği pek çok kişide karşılaşılan bir sorun.

Araştırmalara bakılırsa dünya çapındaki yetişkin bireylerde genel nüfusun %20’den fazlasında D vitamini eksikliği yaşandığı düşünülüyor.

Yaşlı kadınlarda görülen D vitamini eksikliği ise %50’lere varmış durumda.

D vitamini içeren gıdaların çeşidinin az olması ve bu az çeşitteki gıdada da yeterli D vitamini bulunmaması, bir de üstüne üstlük güneşsiz bir coğrafyada yaşanıyorsa yahut yeteri kadar güneş ışığına çıkılmıyorsa D vitamini eksikliği kaçınılmaz olacaktır. Cildin güneşin UVB ışınlarını kullanarak D vitamini ürettiği düşünülürse, güneşsiz kalmak da D vitamini eksikliğinin sorumlusu olarak gösterilebilir.

Vitamin eksikliği hemen belirti vermeyebilir. Tüm diğer vitaminlerde olduğu gibi D vitamini eksikliği de kendini kısa vadede hemen belli etmez.Ancak ufak çaplı, çok şiddetli olmayan depresyonların sebebi D vitamini eksikliğine bağlanmaktadır.

Beyin tarafından üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde etkili olan serotonin hormonu seviyesinin düşük olması, D vitamini eksikliği ile ilişkili olarak gelişir ve bu da kişide “kendini sebepsiz yere hüzünlü hissetme” şeklinde bir algı oluşturur.

Güneş ışınlarının yerküre üzerine eğik olarak düştüğü kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrıları görülür. Tüm vücutta hissedilen bu ağrılara halsizlik de eklenir.D vitamini eksikliği iskelet kasları olarak da bilinen ve vücuttaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan kasların zayıflamasına ve güçsüz düşmesine neden olur.

Çok sık üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmak da D vitamini eksikliği belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çölyak hastalığı gibi sindirim sistemi hastalıkları, D vitamininin vücut tarafından emilmesini ve vücuda geçmesini önler. Bu tür hastalıklar da D vitamini eksikliği sebebidir.

Cilde rengini veren melanin pigmenti D vitamini üretimini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzdendir ki koyu tene sahip kişilerde daha fazla D vitamini eksikliği görülebilir.

Vücuttaki yağ hücrelerinin kandaki D vitaminini emmesi de obezite hastalarında D vitamini hastalığının daha sık görülmesi anlamına gelir.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Hamilelikte d vitamini eksikliği için nasıl beslenmeliyiz? D vitamini içeren besin sayısı ve çeşitliliği hayli azdır. Doğal olarak D vitamini içeren gıdalar dışında, bazı marka sütlere, soya sütlerine, kahvaltılık gevreklere ve margarinlere üretim evresinde D vitamini takviye edilmektedir. Peki D vitamini hangi besinlerdevar ?

Doğal olarak D vitamini içeren gıdaları ise; tereyağı, yumurta, peynir, tahıl ürünleri, somon, uskumru, ton balığı, uskumru ve tüm yağlı balıklar, istiridye, balık yağı ve patates, portakal suyu olarak sıralayabiliriz.

Hamilelikte D vitamini Ne Kadar Alınmalı

Hamilelikte D vitamini kullanımı son derece mühim. Günlük D vitamini tabletleri almaktansa, daha ucuz olan ampul formlu D vitaminleri kullanılabilir. Eczanelerden satın alınacak D3 vitamin ampulleri, ayda 1 kez 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırılıp içilebilir.

Bu kullanım 1 aylık D vitamini gereksinimini karşılayacaktır. D vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olduğu için bir miktar zeytinyağı ile almak önemlidir.

Hamile D vitamini kullanımı öncesi öneri ve miktarlar için mutlaka hekime danışılmalı, kadın doğum uzmanının onayı olmadan D vitamini takviyesi kesinlikle alınmamalıdır.

Источник: https://www.hamilelikgebelik.net/hamilelikte-d-vitamini-eksikligi/

Hamilelikte D Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği, Hamilelik İhtimalini Yarı Yarıya Düşürüyor

Gebelikte annenin vücudunda D vitamini eksikliği olması durumunda bebeğin gelişimi ciddi oranda etkilenecektir. Eksikliği sonucunda ortaya çıkan durumlar ve tedavisi.

Hamilelikte D Vitamin Eksikliği

Caption

Gebelikte bir kadının bebeğinin sağlığı için vitamin ve mineralleri yeterli miktarda alması gerekmektedir. Bu bebeğin normal bir şekilde gelişmesinde etkili olacaktır.

D vitamini de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için annenin yeterli düzeyde alması gereken önemli vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Hamile kadının yeterli kadar güneşe çıkmaması ya da vitamin içeren gıdalar ile beslenmemesi durumunda doğacak çocuğun kemiklerinde problemlerin olmasına neden olur.

Doğacak çocuğun raşitizm hastası olarak doğmasına neden olabilir. Gebelikte annenin bu vitaminden yoksun kalması sonucunda ise doğacak çocukların dişlerinde ve diş etinde problemlerin olmasına neden olacaktır.

Anne karnındayken annenin D vitamin eksikliği olması sonucunda dünyaya gelmiş olan bir bebekte dişlerinin çok erken çürümesine neden olacaktır. Gebelik esnasında annenin vitamininde eksiklik olması durumunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Kemik ağrısı;
 • Halsizlik;
 • Kemiklerin yumuşaması;
 • Kemiklerin kırılması;
 • Kas ağrıları;
 • Mide bulantıları.

Vitaminin eksik olması bebeğin sağlığını etkilemesi kadar anneninde gebelikte sağlığının etkilenmesine neden olacaktır. Özellikle de bu vitaminin eksikliği sonucunda gebelik zehirlenmesi ya da sezaryen ile erken doğum gibi nedenler ortaya çıkabilir.

Gebelikte bu vitamin ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü fosfor ve kalsiyumun emilimini hızlandıracaktır. Henüz anne karnında kemiklerinin gelişmesi söz konusu olan bebekte kemikleri için çok faydalı olacaktır.

Ayrıca fosforun ve kalsiyumun bebeklerde oluşacak hastalıklarında önlenmesinde etkili olacaktır.

Bebek sağlıklı bir şekilde gelişmesi için ve kemiklerinin de normal bir şekilde büyümesi için vitamin yeterli miktarda alınmalıdır.

Dünyaya gelen bebekte kemiklerinde anormallikler olabileceği gibi aynı zamanda da iskeletinde de bozulmalar görülebilir.

Hamilelikte annenin vitamin eksikliği sonucunda bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte bir takım sorunları ortaya çıkar. Özellikle de bu bebeklerin kemik yoğunluğunun çok düşük olması ile doğacaktır.

Dünyaya gelen bir bebeğin 9 yaşına geldiği zaman yaşıtları kadar gelişmediği de görülecektir.

Bebeğin sadece anne karnında gelişimini etkilemeyecek ve anne karnında iken bebeğin yeterli miktarda kemiklerinin güçlenmediği için dünyaya geldikten sonra da kemiklerinin gelişimi yaşıtlarına göre daha az olacaktır.

Hamileliğin 26. haftasına ulaşılması sonucunda annenin bu vitamininin yeterli miktarda olmaması sonucunda anne sağlığı açısından da risk taşıyacaktır. Birçok gebelik sırasında ortaya çıkacak olan gebelik zehirlenmesi görülmektedir.

Vitamin eksikliği sebebiyle zehirlenme yaşanması durumunda annenin ve bebeğin hayati tehsi olacaktır.

Hamilelikte D Vitamin Eksikliğinin Tedavisi

Gebelik süresi içerisinde annenin bebeğin sağlığını etkileyecek olması sebebi ile takviye ilaçların alması doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bir bebeğin sağlıklı gelişmesi ve dünyaya geldikten sonra da sağlıklı büyümesi için annenin mutlaka vitamin ve mineral ihtiyaçlarını doğal yollarla alması gerekmektedir.

D vitamin eksikliğinin gebelikte olması sonucunda hem anne sağlığının hem de dünyaya gelecek olan bebeğin sağlığı ciddi oranda teh altında olacaktır. Bebeğin yeterli miktarda oksijeni anne karnında alamayacak olması sebebiyle otistik olarak dünyaya gelmesi söz konusu olabilir.

Bu bebeklerin dünyaya geldiği zaman çıkan dişlerinin hızla çürümesine neden olacaktır. Annenin mutlaka rutin olarak kontrollerini yaptırması ve gebelik boyunca vitamin değerlerine baktırması da gerekmektedir. Bu vitaminin eksik olmaması için uzmanlar tarafından önerilen hamile bir bayanın her gün düzenli olarak güneşe çıkması olacaktır.

Özellikle de tenlerinin güneş ışıklarına değmesi vitaminin vücuda girmesini sağlayacaktır. Güneş ışıklarının en çok güneş ışınları ile insanların aldığı bilinmektedir. Fakat bir takım yiyeceklerden de bu vitamini alması mümkün olacaktır.

Bu nedenle de güneş ışığı dışında annenin düzenli beslenmesi ve daha çoğunlukta şu besinleri tüketmesi vitamin eksikliğinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır:

 • Somon balığı;
 • Uskumru;
 • İstiridye;
 • Süt;
 • Yumurta sarısı;
 • Portakal suyu.

Güneş ışınları ile insan vücudunun yeterli miktarda alacak olduğu vitaminin hamile kadınların cildinde değişiklik olmasına neden olacaktır. Bu cilt değişikliği sebebiyle güneş ışıklarının anneye D vitamini olarak ulaşmasını engelleyecektir. Bu durumda da hamilelerin yapması gereken beslenme yoluyla yeterli miktarda almaları olacaktır.

Makale Değerlendiriniz: Loading…

Источник: https://vitamindozu.com/hamilelikte-d-vitamini-eksikligi.html

Yeteri Kadar D Vitamini Alınmazsa Ne Olur?

Şu anda genel dünya nüfusuna baktığımızda dahi insanların yüzde 40 ile yüzde 60’ının D vitamini eksikliği yaşadığını görüyoruz. Üstelik buna hamile kadınlar da dahil ve anne adaylarında bu durum sıklıkla görülüyor.

Yetersiz şekilde D vitamini almanız hâlinde anormal bir kemik gelişimi meydana gelirken, yeni doğacak çocuğunuzda kırıklar ya da raşitizm de gözlemlenebilir.

Yani hamilelikte D vitamini eksikliği hiç de kenara atılacak bir konu değil.

Bazı araştırmalarda ise D vitamini eksikliğinin hamilelikte yüksek riskli komplikasyonlara neden olduğunu söylenir.

Bunların arasında gestasyonel diyabet, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve preeklampsi bulunmaktadır.

Fakat açık konuşmak gerekirse tamamını doğrulamak ve aradaki bağlantıyı net şekilde saptamak için daha çok araştırma yapmak gereklidir. Mevcut çalışmalar bu durumu %100 kanıtlar nitelikte değildir.

D vitamini eksikliğinin belirtileri kendini farklı şekilde gösterebilir. Genellikle hamile kadınlarda kas ağrıları, zayıflık, kemik ağrıları ve zayıflamış kemikler görülürken, ortaya kırıklar veya çatlaklarda çıkabilmektedir.

Hamilelikte D vitamini eksikliği kesinlikle tehli bir durum ancak kimi zamanda hiçbir belirti görmeme şansınız da var.

Üstelik bu belirti vermeme durumu gebeyken gerçekleştiğinde, farkında olmadan yaşadığınız vitamin eksikliği bebeğinizi de doğrudan etkileyebiliyor.

D vitamini eksikliğinde sizi risk altına sokacak faktörler şu şekildedir;

 • Obezite: Vücuttaki yağlar, cilt tarafından üretilen D vitaminini içinde tuttuğu için bunların vücut tarafından kullanımı da azalır. Yiyecek ve diğer takviyelerle alınan D vitamini ise vücut tarafından daha çok kullanılır. Yani bunlar daha güvenilir kaynaklardır.
 • Koyu ten rengi: Daha koyu bir ten rengine sahip olan insanlarda melanin pigmenti de fazla olurken, bu doğal bir güneş kremi görevi görür ve ciltteki D vitamini üretimini de azaltır.
 • Belli ilaçla:. Stereoidler, antiepileptik ilaçlar, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kimi diüretik maddeler, bağırsaklardaki D vitamini emilimini azaltacaktır.
 • Yağ malabsorpsiyon durumları: Çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi durumlar D vitaminin vücuttaki emilimini azaltmaktadır.

Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacınız Var?

Hamilelikte D vitamini kullanımı ve alınacak dozaj her zaman için tartışmalı bir konu oldu. Şu anda İlaç Enstitüsü hamile olup olması fark etmeksizin bütün kadınlara günlük 600 IU ya da 15 mcg oranında D vitamini tüketimi öneriyor.

Fakat diğer yandan pek çok uzman da 600 IU oranında bir D vitamini kullanımının yeterli olmadığını düşünüyor.

Linus Pauling Enstitüsü örneğin bütün yetişkin insanların günlük 2000 IU D vitamini kullanmasını öneriyor.

Endokrin Topluluğu ise 600 IU’nun yeterli olacağını söylüyor fakat bazı insanlar için (hamile ve emziren kadınlar gibi) bu oranın 1500 ile 2000 IU arasına çıkarılabileceğini dile getiriyor.

Hamilelikte D vitamini kullanımı ayrı önem kazanırken, Amerikan Jinekologlar ve Doğum Uzmanları Koleji ise bu konuda tavsiye yapmadan önce daha fazla güvenlik araştırması yapılması gerektiğini savunmakta.

Aslında bu noktada oldukça farklı görüşler var fakat gebelikte D vitamini faydaları konusunda herkes ortak kanıda diyebiliriz. Dolayısıyla tavsiyemiz, anne olmaya hazırlanırken ne kadar vitamin alacağınız konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız ve söylediklerini yerine getirmenizdir.

D Vitamini İçeren Gıdalar

Balıktaki karaciğer yağı, yağlı balıklar ve yumurtalar en çok D vitamini içeren gıdalar olarak bilinmektedir. Fakat aynı zamanda pek çok gıdada da doğal olarak D vitamini bulunmaktadır. Yani  bir çok yiyecekte bu önemli vitamini bulmanız mümkün.

Fakat gıdasatın alırken de mutlaka etiketlerinizi kontrol etmenizi öneririz. Bazı peynirler, yoğurtlar ve tahıl ürünleri D vitamini yönünden zenginleştirilmişken, kimisinde ise bu vitamin bulunmamaktadır. Dolayısıyla kontrolü elden bırakmayın.

İşte bazı en iyi D vitamini kaynakları;

 • Yaklaşık 28 gr somon: 465 IU (11.6 mcg)
 • Yaklaşık 28 gr uskumru: 211 IU (5.3 mcg)
 • Yaklaşık 28 gr sardunya: 164 IU (5.3 mcg)
 • 70-80 gr kadar portakal suyu: 100 IU (2.5 mcg)
 • 70-80 gr kadar az yağlı, D vitamini yönünden zenginleştirilmiş süt: 98 IU (2.5 mcg)
 • 1 kase D vitamini yönünden zengin tahıl ürünü: 40-50 IU (1 – 1.3 mcg)
 • Bir büyük yumurtanın sarısı: 37 IU (0.9 mcg)

D Vitamini Takviyesi Alınmalı mı?

Gebelikte D vitamini faydaları son derece genişken, kimi durumlarda takviye olarak da almanız gerekebilir. Birçok doğum öncesi vitaminde sadece 400 IU – 10 mcg oranında D vitamini bulunurken, sadece yemeklerden yeteri kadar vitamin almak mümkün olmayabilir.

Cilt, D vitamini üretmek için güneş ışınlarını kullanırken, bu konuda bazı uzmanlar güneşe maruz kalmayı sınırlandırmayı, bazıları da önlem almayı tavsiye ediyor.

Her ne kadar güneş bir D vitamini kaynağı olarak görülse de, içerdiği ultra viyole ışınlar sebebiyle hamile kadınların cildinde pigment değişimlerine ve cilt lekelelerine, kararmalarına sebep olabiliyor.

Dolayısıyla pek çok doktor da güneşe maruz kalırken anne adaylarının kendilerini korumalarını ve D vitaminini de yiyecek ya da takviyelerden almalarını öneriyor.

İlginizi çekebilir: Hamilelikte Güneşlenme Zararlı mıdır?

Kimlerde D Vitamini Eksikliği Görülür?

Eğer şu aşağıdaki durumların bir veya birden fazlasına sahipseniz D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz ve ekstra takviyelere ihtiyaç duyabilirsiniz;

 • Güney Asya, Afrika, Karayipler ve Orta Doğu kökenli insanlarda ten rengiyle de bağlantılı olarak D vitamini eksikliği görülür.
 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmayanlarda da eksiklik yaşanır. Örneğin dışarıdayken kendinizi bugüne kadar devamlı koruduysanız veya hep güneş gözlüğü taktıysanız d vitamini eksikliği yaşayabilirsmiz.
 • Yağlı balıklar, yumurta, et ya da kahvaltılık tahıllar gibi D vitamini yönünden zengin yiyeceklerden yeteri kadar tüketmediyseniz.
 • Vücut kütle indeksiniz 30 ya da yukarısındaysa da D vitamini eksikliği görülmesi olasıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Karın Sertleşmesinin 6 Nedeni başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/hamilelikte-d-vitamini-eksikligi/

D Vitamini Eksikliği : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

D Vitamini Eksikliği, Hamilelik İhtimalini Yarı Yarıya Düşürüyor

Yakın dönemde D vitamini üzerine gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda iki ilginç veri ortaya çıktı.

Buna göre; D vitamini, geçmişte bildiğimizin aksine çok daha önemli bir vitamin olarak hayatımızda önemli bir yer tutuyor ve eksikliği durumunda tahmin edilenin epey ötesinde sağlık sorunları ile karşılaşılabiliyor.

Diğer hastalıklara kıyasla rastlanma oranı açısından gelişmiş ülke ve gelişmemiş ülke gibi bir ayrım pek de söz konusu değildir. 

Anne ve çocukların daha çok risk altında olduğu biliniyor. Kemik ve dişlerin gelişiminde önemli bir aktör olan D vitamini, bağışıklık sisteminin daha güçlü bir şekilde çalışmasını destekler. Bu sayede mikroplarla mücadelede bedenin daha kuvvetli hale gelmesini sağlayan D vitamini, hücre bölünmesini denetler, metabolizmanın düzenlenmesini sağlar.

Kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir vitamin türü olan D vitamini, soğuk algınlığı ve depresyon gibi sorunlar ile mücadelede de önemli bir yardımcı kuvvet olarak karşımıza çıkar.

Türlü gıdalarla bedene dahil edilebilen D vitamini için en zengin kaynağın güneş olduğunu söyleyebiliriz.

Ton balığı, alabalık, yılan balığı, somon, ayran, süt, yoğurt, yumurta sarısı, sığır ciğeri, morina ciğer yağı, taze sıkılmış portakal suyu, kimi mantar çeşitleri gibi gıdaları tüketerek vücudunuzdaki D vitamini seviyesini artırabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Güneş ve besinler aracılığıyla bedene girmesi sağlanan D vitamini, eksikliği halinde hayatı olumsuz etkileyecek rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden D vitamini eksikliğinin nedenlerini bilmeniz ve bunlara dikkat ederek yaşamanız sizin için yararlı olacaktır.

1. Güneş ışığından yeteri kadar yararlanamamak

Genel olarak güneşli havalarda herkes kendini daha iyi hisseder. Güneş sadece psikolojik açıdan modumuzu yükseltmekle kalmaz aynı zamanda ışınları aracılığıyla D vitamini ihtiyacımızı karşılamamıza da yardımcı olur. Elbette güneşten gelen zararlı ışınlar da mevcut fakat bu ışınlar her daim bedene etki edecek seviyede olmuyor.

Kavurucu sıcakların olduğu yaz aylarında, güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde zararlı ışınlardan korunmak için çok fazla güneşe maruz kalınmaması gerekir. Bunu abartıp güneşli havalarda hiç dışarı çıkmazsanız bazı zor durumlarla karşılaşabilirsiniz. Zira her insan vücudunun güneş ışınlarıyla buluşmaya ihtiyacı vardır.

Gününüzün önemli bir kısmını kapalı alanlarda geçiriyorsanız, gün içerisinde çalışma koşulları gereği güneşe çıkma imkanı bulamıyorsanız, haftalık tatillerinizde ya da yemek molalarınızda hafif yürüyüşler gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmak, çok fazla D vitaminini bünyeye kazandırmak anlamına gelmez. Belirli ve düzenli aralıklarla, sık sık ama tek seferde çok uzun süre olmaması koşuluyla güneşe çıkarak bedeninizi ödüllendirebilirsiniz.

Bu sayede vücudunuza daha faydalı bir şekilde D vitamini takviyesi gerçekleştirmiş olursunuz.

Güneş ışığından yeteri kadar yararlanılamamasının sebeplerinden birisi de güneş kremleridir. Kimi güneş kremleri, güneşin zararlı ışınlarından bedeni koruduğu gibi, D vitamininin bedene güneş ışınları aracılığıyla kazandırılmasının da önüne geçiyor. Bu yüzden güneş kremi seçiminde hassas davranmalısınız.

Kremin bu tip etkisi olup olmadığını öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer halihazırda kullandığınız güneş kremi, D vitamini emilimini engelliyorsa bu güneş kremini, güneşin etkisinin daha az olduğu saatlerde sürmemeye çalışın ki bedeniniz ışınlar aracılığıyla D vitamini emilimini gerçekleştirsin.

Güneş ışınlarından fazla faydalanamayan bölgelerde yaşayan insanlarda D vitamini eksikliği sıklıkla görülür. Bu sorunun önüne geçmek için bu bölgelerdeki insanlar düzenli olarak balık tüketmelidirler.

2. Hatalı beslenme

Balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ile kimi meyveler D vitamini açısından zengindir.

D vitamini açısından bedenin ihtiyacını karşılayan bu tip besinleri uzun süre tüketmezseniz ve fast food gibi bedene zararlı yiyecekler ile hayatınızı sürdürürseniz bir süre sonra D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Fast food ile beslenenler haricinde vejetaryenler ile yemek seçen kişilerin de bu konuda risk grubunda olduğu kabul edilir.

Özellikle vegan beslenenler, bazı et ve balık ürünlerinden elde edilen D vitaminini bedenlerine kazandırmaları zordur.

Et yememe konusunda çok büyük bir hassasiyetiniz olsa dahi bedeninizin D vitaminine büyük bir ihtiyaç duyduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Kesinlikle et yemeyi düşünmüyorsanız bir diyetisyen ya da beslenme uzmanına giderek D vitamininin vegan öğünler ile kazandırılmasını sağlayacak listeler hazırlamasını talep edin.

3. Bazı ilaçlar

Birçok farklı ilaç, bedende D vitamini eksikliğinin meydana gelmesine sebep olur.

Daha çok anti mantar ilacı olarak bilinen anti-fungallar, glukokortikoidler, antikonulsanlar ile AIDS/HIV tedavisi için kullanılan medikal ilaçlar, bedendeki D vitamininin etkisini kaybetmesine ve seviyesinde azalma meydana gelmesine neden olur.

Eğer doktor tarafındankullanılan ilaçlar için alternatif bir ilaç öneriliyorsa D vitamini eksikliğinin yaşanmaması adına ilaç değişimine başvurulabilir.

Diğer taraftan alternatif bir ilacın kullanılması mümkün değilse söz konusu ilaçlar yüzünden meydana gelen D vitamini sıkıntısının etkilerini en aza indirgemek için D vitamini odaklı beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Beden dengelerinizi sarsacak türden abartılı bir beslenmeye başvurmadan D vitamini açısından zengin olan gıdaları düzenli bir şekilde tüketip bu sıkıntının önüne geçebilirsiniz.

4. Bazı hastalıklar

Bazı hastalıklar da bedende D vitamini sıkıntısı çekilmesine sebep oluyor. Başta kronik böbrek hastalıkları olmak üzere kronik granülom oluşturan hastalıklar, kimi lenfoma türleri ve primer hiperparatiroidi gibi rahatsızlıklar sebebiyle bedene giren D vitamini etkisini gösteremez ve seviyesinde azalma görülür. 

5. Yaşın ilerlemesi

Orta yaşların geçilmesiyle beraber D vitamini eksikliğinde risk seviyesi artış gösterir. İlerleyen her yaş, normal şartlar altında bağışıklık sisteminin biraz daha zayıflaması, bedendeki mekanizmaların daha güçsüz hale gelmesi, kimi işlev bozukluklarının ortaya çıkması gibi durumlara sebep olur.

Uzmanlara göre yaş ilerledikçe meydana gelen sorunlardan biri de D vitamini sentezleme yetisinin yavaş yavaş kaybedilmesidir. Özellikle 70’li yaşlara gelinmesiyle beraber güneş ışınından elde edilen D vitaminin sentezlenmesine yönelik oran %25 oranında düşüş gösterir.

Bu sebeple yaşlanmayı da D vitamininin eksilmesine sebep olan faktörler arasında sayabiliriz.

6. Fazla kilolar ve obezite

Obezite rahatsızlığı yaşıyor olmak D vitamini konusunda eksiklik çekmenize neden olabilir. Obez olan ve olmayan kişiler arasında yapılan çalışmada iki grup da belli bir süre güneş ışığına maruz bırakılmıştır. Güneş ışığına maruz kalan iki grubun da bünyelerindeki D vitamini artışının eş değerde olduğu görülmüştür.

Aradan 24 saat geçtiğinde obez olan kişilerin bedenindeki D vitamini seviyesinin %57 seviyesinde azaldığı gözlemlenmiştir. Eğer fazla kilolarınız varsa, her ne kadar güneş ve besinler aracılığıyla D vitamini takviyesi alsanız da bu takviyeler bedeninizde gereken etkiyi gösteremezler.

Bu yüzden bol bol egzersiz yaparak fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın.

7. Koyu renkli cilde sahip olmak

Melanin adlı cilde renk veren madde, açık renk tene sahip olan insanlarda, koyu renk tene sahip olan insanlara kıyasla daha az bulunur.

Melanin isimli madde, güneşten gelmekte olan UV ışınlarının daha kolay absorbe edilmesini sağlarken cildin D vitamini üretip emilim gerçekleştirme kapasitesini ise %90 seviyesinde azaltır.

Durum böyle olunca koyu tenli kişilerin güneşten D vitamini takviyesini tam anlamıyla gerçekleştiremediğini görüyoruz.

Dolayısıyla doğuştan koyu bir ten rengine sahip olan bireyler, her ne kadar vücutlarında doğuştan gelen bir güneş koruyucu etkiye sahip olsalar da ne yazık ki D vitamini emilimi konusunda beyaz tenli insanlara nazaran daha şanssızdırlar. Bu sebeple koyu cilt rengine sahip olan kişilerin, beyaz tenli kişilerle eş miktarda D vitamini alabilmesi için daha uzun süreler güneş altında kalmaları gerekebilir.

Fakirlik, açlık, kaynak eksikliği gibi sebeplerden bağımsız olarak sadece ten renginin etkilerini düşündüğümüzde dahi Afrika’da yaşayan insanların D vitamini eksikliği açısından en büyük sıkıntıyı yaşayan kişiler olduklarını görüyoruz.

8. Sindirim sistemi hastalıkları

Yağda çözülen ve yağla beraber bağırsaklarda emilip kana geçen D vitamini, sindirim sistemi ile ilgili hastalıkların olduğu durumlarda emilemez ve dolayısıyla kana sağlıklı bir şekilde geçemez.

Sindirim sistemi ile alakalı bir problem yaşıyorsanız bu durumun D vitamini seviyenize nasıl etki ettiğini öğrenmek için doktorunuzdan yardım isteyin.

Bu sorunu gidermek için alternatif yöntemlerin bir uzman tarafından sunulmasını talep edin.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis, doğru adımlar ve uzmandan alınacak tavsiyeler ile D vitamini bakımından yoksunluk çeken kişilerin tedavi süreçleri gayet rahat bir şekilde işleyebilir.

Bunun için hastalığın belirtilerini bilip bu semptomlara rastlanılması halinde olabildiğince hızlı bir şekilde uzman desteği almaya çalışmak gerekir.

Erken tanının böylesine önemli olduğu bir durumda D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

1. Baş bölgesinde meydana gelen terlemeler

Eğer bünyenizde yeterli miktarda D vitamini bulunmuyorsa birçok dengesiz durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Normal seviyenin dışında karşılaşacağınız bu belirtilerden biri de baş bölgesinde meydana gelen aşırı terlemelerdir. Bebeklerde anormal şekilde kafa terlemesi görülmesi D vitamini açısından yetersizliğe yönelik bir işaret olarak kabul edilir.

2. Kasların ve kemiklerin zayıf hale gelmesi

D vitamini sayesinde kalsiyum kemiklere ulaşır. Ulaştığı bölgede kalsiyum katılaşır ve kemiklerin daha güçlü hale gelmesini sağlar.

Eğer yeteri kadar D vitamini edinemezseniz kemikleriniz daha hassas ve zayıf hale gelir. Aynı şekilde D vitamini, bedendeki kasların dokularının büyük bir bölümünü oluşturur.

Eğer bir yetersizlik meydana gelirse iskelet kası adı verilen kaslarda zayıflama meydana gelebilir.

3. Depresyon

Bedeninde D vitamini eksik olan kişilerde yaygın bir şekilde görülen belirtilerden bir diğeri ise depresyondur.

Depresyonların çok şiddetli olması beklenmez fakat kendinizi ortada bir sebep yokken dahi üzgün hissedebilirsiniz.

D vitamini vücutta yeterli seviyede olmadığı durumda, serotonin adı verilen ve ruh halinin iyileşmesini sağlayan hormonun düzeyinde de düşüş görülür. Bununla beraber kişinin modu düşer ve kendini iyi hissetmez.

2006 senesinde 80 yetişkin birey üzerinde yapılan çalışmada yeterli seviyede D vitamini almayan kişilerin diğer kişilere nazaran depresyona 11 kat daha yatkın olduğu gözlemlendi.

4. Diğer belirtiler

Her ne kadar sık görülmese de D vitamini yetersizliğinin diğer belirtileri arasında; soğuk algınlığı, kilo alma, yüksek tansiyon, halsizlik, kas krampları, kabızlık, ishal, konsantrasyon sorunları, baş ağrısı, halsizlik gibi semptomlar da yer alır. Tüm bu semptomlar doğrudan D vitamini yetersizliğine işaret etmez fakat şüphelenmek için yeterli göstergeler olarak kabul edilirler.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Beden için son derece önemli bir vitamin olan D vitamini, doğru bir şekilde emilemediği ve bedene kazandırılamadığı ya da eksik olduğu durumlarda kimi ciddi hastalıklara yol açabilir.

 • Kemik erimesi: Genelde ilerleyen yaşlarda görülen, kadınlarda rastlanma sıklığı erkeklere nazaran daha fazla olan kemik erimesi, vücuttaki kalsiyum mineralinin eksilmesi neticesinde ortaya çıkar ve kemiklerin kırılmaya yatkın hale gelmesine sebep olur. D vitamini kalsiyumun kemiklere iletimi konusunda önemli bir rol üstlendiği için D vitamini konusunda eksiklik çekiyorsanız kemik erimesi ile karşılaşma ihtimaliniz de otomatik olarak yükselmiş olacaktır.

Kemik Erimesi İle Alakalı Daha Detaylı Bilgiler İçin: Kemik Erimesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 

 • Raşitizm: Raşitizm, D vitamini eksikliği ile demir eksikliği sonucunda ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Küçük çocuklar, eğer D vitamini konusunda eksiklik yaşıyorlarsa bedenlerinin bazı bölgelerinde kemik yamukluğu görülebilir. Erken tedavi ile bu yamuk kemiklerin düzeltilmesi mümkün. Ancak müdahale doğru zamanda yapılmazsa çocuğun boyu kısa kalabilir.

Raşitizm İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Raşitizm Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

 • Solunum yolu rahatsızlıkları: Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayan D vitamini, eksik olması halinde zatürre, grip gibi farklı seviyelerdeki solunum yolu enfeksiyonlarını yaşama ihtimalinizi yükseltir. D vitamini vücudunuzda eksik olduğu sürece iyileşme süreciniz normal hızda gerçekleşmez. Her ne kadar kesin kanıtlarla ispatlanmasa da astım hastalığı ile de D vitamini açısından eksiklik yaşamanın bir bağlantı içerisinde olduğu düşünülüyor.
 • Diyabet ve kalp hastalığı: Yakın dönemde yapılan araştırmalar şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarının bedendeki D vitamini seviyesi ile bir ilişki içinde olduğunu gösteriyor. Bedende hayati roller oynayan D vitamini, eksik olması halinde kalp ve şeker rahatsızlıklarına bağlı olarak sağlığın ciddi bir şekilde tehdit altına girmesine sebep olabilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Son derece kolay yöntemler ile D vitamini eksikliğini ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için genelde iki tip tedavi yöntemi bulunuyor ve kişi sebat gösterip eksiklikten kurtulmaya yönelik inancını koruduğu sürece tedaviden başarı almak mümkün hale geliyor. Peki, D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

1. Ek vitamin takviyeleri

Doktorlar kimi durumlarda vitamin eksikliğinin ortadan kaldırılması için ek takviye ilaçları yazar. Bu ilaçları belirli bir süre kullanmanız tavsiye edilir ve bu süre zarfı içerisinde vitamin değerlerinizin normale dönüp dönmediği gözlemlenir. Yeni kan testi ile durum analizi yapılır ve gerekli durumda yeniden vitamin ilacı tavsiye edilir.

2. Beslenme önerileri

D vitamini, besin yoluyla doğrudan alınabilen bir vitamin olduğu için bir uzman tarafından size tüketmeniz gereken ve D vitamini açısından zengin olan besinlerin yer aldığı bir beslenme listesi verilebilir. Bu besinleri tüketerek sağlığınıza daha hızlı kavuşmanız sağlanır.

Источник: https://sebboy.com/d-vitamini-eksikligi/

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini Eksikliği, Hamilelik İhtimalini Yarı Yarıya Düşürüyor

D vitamini vücutta çalışan pek çok sistem üzerinde etkili olan önemli bir vitamindir. Bu yazımızda D vitamini eksikliği belirtileri, D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır ve D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar maddeler halinde açıkladık.

Sağlıklı kalmak için günlük belirli bir miktar D vitamini alınması şarttır. D vitamini eksikliği belirtileri olmaması için vücudun yeterli güneş ışığı görmesi ve D vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmesi gereklidir. Özellikle ilerleyen yaşlarda birçok sağlık problemi ile D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

D vitamini yapımı için güneş çok önemlidir. Sürekli olarak kapalı mekanlarda vakit geçirmek ya da vücudun güneş ışığı almasına engel olmak D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, ortaya çıkmasına yol açabilir. D vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar kanser çeşitleri, tansiyon, kalp hastalıkları, diabet, kronik yorgunluk, depresyon ve sık sık enfeksiyona yakalanma gibi ciddi sağlık sorunlarıdır. Bu yüzden vücut D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir göstermeden önce günlük yeterli güneş ışığı almak ve D vitamini içeren yiyecekler tüketmek gerekir.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

D Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, vücut ihtiyacı olan D vitaminini temin edemezse bir süre sonra çeşitli sistemlerin çalışmasında aksaklıklar ortaya çıkabilir. D vitamini vücuttaki pek çok sistemin çalışmasına doğrudan etki ettiğinden D vitamininin faydaları da oldukça fazladır.

D vitamini sağlıklı bir diş ve kemik yapısının oluşmasında rol oynar. Halsizlik, yorgunluk ve depresyonun giderilmesini sağlar. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi için de D vitamini en gerekli maddelerden biridir.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir:

 • D vitamini kemik ve dişleri güçlendirir. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi riskini azaltmak için düzenli olarak D vitamini almak gerekir. Bu da her gün güneş ışığından faydalanmak ve D vitamini içeren yiyecekler tüketmekle olur. Kemik erimesi hastalığı D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.
 • D vitamini pankreasın insülin salgılamasında düzenleyici görevi görür.
 • D vitamini kasları güçlendirir. D vitamini eksikliği belirtilerinden biri de kronik yorgunluktur. Sürekli olarak halsizlik, yorgunluk, vücutta ağrı gibi şikayetleri olanlar D vitamini seviyelerini kontrol ettirmelidir.
 • D vitamininin ruh hali üzerinde olumlu etkisi vardır. D vitamini depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıklardan korur. Vücutta D vitamini azalınca depresyon sizi daha kolay ele geçirir. Kötü hislerle başa çıkmak, daha iyi hissetmek için D vitamini faydaları birebirdir. Bunun için yaz ya da kış farketmeksizin her gün en az yarım saat gün ışığına çıkın. Temiz hava alın. Yürüyüş, bisiklete binme, koşu gibi kan dolaşımını artıracak, mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacak egzersizler yapın.
 • D vitamini faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara ve her türlü enfeksiyon riskine karşı korumasıdır. Bu yüzden D vitamini eksikliği belirtileri arasında hastalıklara çabuk yakalanma ve vücut direncinin zayıflaması da bulunur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

 • Aynı şekilde günlük yeterli D vitamini alımı çeşitli kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser türleri ve benzer hastalıklara karşı koruma sağlar.

D Vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar en başta vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasından faydalanırlar. Zayıf bağışıklık ile beraber vücut her türlü mikroorganizmanın vereceği zarara karşı savunmasız kalır. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, sık hastalanmak, sürekli yorgunluk ve depresyon halinden şüphe etmeli ve bir doktora görünmelisiniz.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar:

 • Sık hastalanmak ve enfeksiyon kapmak: D vitamini faydalarından en önemlisi bağışıklık sistemini güçlü kılmasıdır. Böylece vücut her türlü hastalık yapıcı bakteri ve virüsle daha iyi savaşır. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut hastalıklara karşı savunmasız kalır. Eğer çok sık hastalanıyorsanız, özellikle sürekli olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara kolay yakalanmaktan şikayetçiyseniz D vitamini eksikliğiniz olabilir.
 • Yorgunluk ve halsizlik: Yorgun ve güçsüz hissetmek D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır. D vitamini eksikliği belirtileri nasıl anlaşılır bulmak için yapılan bilimsel araştırmalarda sürekli olarak yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri olan kişilerin vücutlarında bulunan D vitamini miktarının oldukça düşük olduğunu göstermiştir. D vitamini takviyesi yapıldığında ise bu semptomların oldukça azaldığı gözlenmiştir. Eğer kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, gücünüzün azaldığını düşünüyorsanız D vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu durumda açık havada bol oksijen ve güneş ışığı almalı, D vitamini içeren yiyecekler tüketerek D vitamini faydalarından yararlanmalısınız. Bu şekilde enerjinizi tekrar kazanabilirsiniz.
 • Kemik ve sırt ağrısı: D vitamini kemik sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Vücutta kalsiyum ve fosforun emilimini sağlayarak kemik ve dişleri güçlendirir. Kemiklerde ve sırtta ağrı D vitamini eksikliği belirtilerinden biri olabilir. Özellikle kronik sırt ağrınız varsa mutlaka D vitamini düzeyini kontrol ettirmelisiniz. Güçlü kemiklere sahip olmak ve ilerleyen yaşlarda kemik erimesini önlemek için açık ve güneşli havada düzenli yürüyüş yapın. Kalsiyum, fosfor ve D vitamini içeren yiyeceklerle beslenin.
 • Depresyon: Kötü ruh hali vücutta ters giden bir durum olduğunun habercisi olabilir. Özellikle her gün yeterli miktarda D vitamini alamayan kişilerde bir süre sonra depresyon ve mutsuzluk gibi D vitamini eksikliği belirtileri görülmesi olasıdır. D vitamini alımı depresyonla savaşmaya destek olarak ruh sağlığına olumlu etki eder.
 • Yaraların geç iyileşmesi: Herhangi bir yaralanma ve operasyon sonrası yaraların geç iyileşmesi de D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar arasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre vücuttaki vitamin artışı yaraların iyileşmesi için yeni deri üretimini hızlandırıyor. Bu şekilde yeterli D vitamini alındığında vücuttaki yaralar daha kolay ve hızlı iyileşiyor. Özellikle herhangi bir operasyon geçirecek olan kişiler operasyon öncesi ve sonrasında D vitamini içeren yiyecekleri tüketmeli ve mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanmalıdır.
 • Kemik kaybı: D vitamininin faydalarından biri de vücutta kalsiyum emilimine yardımcı olmasıdır. Bu yüzden D vitamin kemik sağlığı için çok önemlidir. Düşük kemik yoğunluğu, kalsiyum ve diğer minerallerin kemikteki kaybından kaynaklanır. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda düşük kemik yoğunluğu kemikte kırılmalara sebep olur. Kemik kaybını önlemek için bol miktarda kalsiyum almanın yanı sıra bol miktarda D vitamini almaya da özen gösterilmelidir.
 • Saç dökülmesi: Saç dökülmesi genellikle yoğun stres yaşamayla ilişkilendirilir. Ancak saç dökülmesi çok yoğun ise bunun nedeni besin yetersizliği olabilir. D vitamini eksikliği belirtilerinden biri de saç kaybıdır. Saç dökülmesinin önüne geçmek için D vitamini içeren yiyeceklerle dengeli beslenilmeli ve her gün güneş ışığına çıkarak vücutta D vitamini yapımı desteklenmelidir. Bu şekilde D vitamini eksikliği belirtileri giderilir ve D vitamini faydalarından yararlanılabilir, böylece daha sağlıklı çalışan bir vücuda kavuşulabilir.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/d-vitamini-eksikligi-belirtileri-2/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.