D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

içerik

D Vitamini Eksikliği: D Vitamini Nelerde Bulunur?

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

D vitamini, hem yetişkin hem çocuk sağlığı için gerekli olan vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini eksikliğinde hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle vitamin seviyelerinin istenilen düzeyde olması çok önemlidir.

D vitamini nedir?

Tıp dilinde kalsiferol denilen, yağda çözünen, karaciğerde ve yağ dokuda depolanan vitamin çeşitlerinden biridir. D2 ve D3 olarak iki tipe ayrılmaktadır. Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini, karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak daha etkili bir kimyasala dönüşmektedir.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği, vücudun tüm sistemlerini etkilemekte ve pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Günümüzün yaşam koşulları, kapalı ortamlarda çalışmak, açık hava aktivitelerini yeterince gerçekleştirmemek, yetersiz beslenme D vitamini eksikliğini artırmaktadır.

D vitamini eksikliği, her yaş grubunu etkileyen ve önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan bir etkendir.
D vitamini eksikliği çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Burada önemli olan detay, kişilerin kendilerini izlemesi ve gerekli önlemleri almasıdır.

D vitamini eksikliği belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

– Genel vücut ağrısı- Yorgunluk- Yürümekte zorlanma (denge problemi) – Kemik ağrısı- Kuvvet kaybı- Saç dökülmesi- Baş ağrısı- Depresyon- Değişken ruh hali- Uykusuzluk – Eklemlerde ve parmaklarda ağrı- Gözaltı morlukları- Aşırı terleme- Kilo vermekte güçlük çekme

– Sürekli üşüme

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

D vitamini eksikliği kişilerde; kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. D vitamini eksikliği; kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve kemik hastalıklarına davetiye çıkarır.

 • Kemik erimesi ve kemik hastalıkları

Kemikler de tıpkı diğer dokular gibi canlı bir yapıya sahiptir ve uzun süreli D vitamini eksikliği kemik yapısında bozulmalara, kemik erimesi oluşumuna ve kas güçsüzlüğüne sebep olabilmektedir.

D vitaminine bağlı olarak çocuklarda raşitizm, erişkinlerde kemik yumuşaması, ilerleyen yaşlarda da osteoporoz oluşabilmektedir. Raşitizm, D vitamini eksikliğinden dolayı kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması anlamına gelir.

Bu hastalık, bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği, göğüs kemiği deformitesi gibi kemik yapısında kalıcı bozukluklara neden olabilmektedir.

D vitamini eksikliğinde kemik erimesiyle birlikte kemik ağrısı görülebilmekte ve bu tüm vücutta hissedilebilmektedir. İlerleyen zamanlarda halsizlik de bu ağrılara eşlik edebilir.

Kemiklerin güçlendirilmesi için omega-3, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve D vitamini içeren besinler tüketilmelidir. İlerleyen yaşlarda kendini gösteren kemik erimesinden korunmak için sağlıklı beslenmek ve diğer vitaminlerle birlikte D vitamini seviyesini korumak gerekmektedir.

İlerleyen yaşlarda kemik sorunun yaşanmaması için bebeklik döneminde anne sütü tüketiminin önemi büyüktür.

 • Şeker ve kalp hastalıkları

Şeker hastalığı, inme, kalbe bağlı ölüm riski, yüksek tansiyon gibi sorunlar da D vitamini eksikliğinin yol açabileceği sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

D vitamini eksikliği kanser oluşumunu tetikleyebilir. Özellikle meme kanserinin D vitamini eksikliği ile bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

Meme kanserine yakalanmış ve D vitamini değeri yüksek olan kadınların, bu değeri daha düşük olanlara göre yaşam süreleri daha uzundur.

Meme kanserine yakalanmış kişilerin D vitamini seviyesinin 50 ng/ml ve üzerine çıkarılması tedaviyi olumlu yönde etkilemektedir.

D vitamini, hücreler arasındaki iletişimi arttırdığı için hızlı bölünmelerini engellemektedir. Hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasını engelleyerek buraya kan akımını hızlandırmakta ve kanser hücrelerinin beslenmesini yavaşlatmaktadır. Zararlı hücreler de beslenemediği için bir süre sonra yok olmaktadır.

Kapalı ortamlarda yaşayan kadınların D vitamini seviyeleri 17 ng/ml civarındadır. Kansere yakalanmamış kadınlarda D vitamini seviyesi en az 30 ng/ml civarında olmalıdır. D vitamini seviyesi 50 ng/ml ve üzerine çıkınca meme kanserine yakalanma riski %50 azalmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre D vitamini eksikliği meme kanseri dışında akciğer, kalın bağırsak ve prostat kanseri riskini de artırmaktadır.

Hamilelikte D vitamini eksikliğinin zararları nelerdir?

D vitamini eksikliği kadın hastalıkları ve doğum konusunda da kendini göstermektedir. Hamilelik döneminde anne ve çocuk sağlığı için D vitamini kullanımı son derece önemlidir.

Anne karnındaki bebek kalsiyum ihtiyacını anneden karşıladığı için annenin hamilelik ve emzirme döneminde kalsiyum dengesinin sağlanması için D vitamini düzeyinin yeterli olması gerekmektedir. D vitamini eksikliği olan annelerin bebeklerinin kemiklerinde yumuşama ve zayıflama görülebilir.

Bebeğin kaslarında zayıflık, bıngıldağının kapanması ya da kapanmaması, diş çıkmasında zayıflık da D vitamini eksikliğiyle ilişkilidir. Hamilelikte eksik D vitamini alımı, yeni doğan bebeklerde kalıcı hasar bırakabilmekte ve doğumdan sonra gerçekleştirilen vitamin takviyesi ile tam olarak düzeltilememektedir.

D vitamini eksikliğinde anne adaylarında gebelik zehirlenmesi denilen preeklamsi/eklamsi riskinde artış yaşanabilmektedir. Hamilelikte halsizlik, yetersiz kilo alımı, yorgunluk, kas ve kemik ağrılarının olması da D vitaminiyle ilgilidir.

Ayrıca gebelik şekeri ve kemik erimesi D vitamini eksikliğinde meydana gelebilecek durumlar arasındadır. D vitamini düşük olan annelerde sezaryen ile doğum daha fazla olmaktadır. Anne adaylarına 12. haftadan itibaren D vitamini takviyesine başlanmalı ve emzirme döneminin 6. ayına kadar sürdürülmelidir.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar konusunda risk altında olan kişiler:• Açık tenliler• Yaşlılar• Diyabet hastaları• Kapalı ortamlarda çalışanlar ve kapalı giyinenler• Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullananlar• Böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar• Beslenme bozukluğu olanlar• Mide ameliyatı olanlar• Gebelik ve emzirme döneminde olanlar• Epilepsi ilacı kullanan kişiler• Kortizon kullananlar

• Çölyak hastalığı olanlar

D vitamini kaç olmalı:

*Fazla Düşük D Vitamini Seviyesi: 30 nmol / L'nin altında (12 ng / mL)*Hafif Düşük D Vitamini Seviyesi: 30 nmol / L (12 ng / mL) ile 50 nmol / L (20 ng / mL) arasında*Normal D Vitamini Seviyesi: 50 nmol / L (20 ng / mL) ile 125 nmol / L (50 ng / mL) arasında

*Yüksek D Vitamini Seviyesi: 125 nmol / L'den (50 ng / mL) yüksek

D vitaminin faydaları nelerdir?

 • Kasları ve kemikleri korur

Fosfor ve kalsiyum maddelerinin kan seviyelerini dengeleyen vitamin, D vitaminidir. Diş ve kemik sağlığı açısından son derece önemlidir. Kalsiyumun bağırsaklarda emilimini sağlarken böbreklerde de kalsiyum kaybını azaltmaktadır.

Kemiklerin kalsiyum birikimi ile sertleşmesi D vitamini ile gerçekleşmektedir. Kas gücünü ve kas kütlesini arttırdığı için özellikle yaşlılarda görülen düşme durumlarını azaltmaktadır. Kemik erimesine neden olan paratiroid hormonun salgılanmasını önlemektedir.

Kas ve kemik sağlığı için vitamin alımına ve beslenme düzenine özen gösterilmesi son derece önemlidir.

D vitamini diyabete karşı koruma özelliğine sahiptir. Yeterli D vitaminine sahip olan çocuklarda Tip 1 diyabetin azaldığı, düşük olanlarda ise Tip 2 diyabetin arttığı görülmektedir. Ayrıca metabolik sendrom gibi durumlar, D vitamini eksikliği görülen kişilerde ortaya çıkar.

 • Bağışıklık sistemini korur

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler arasında D vitamini de yer almaktadır. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlayan D vitamini, vücuttaki tüm hücreler için yararlıdır.

Ülseratif kolit, Crohn, Multipl Skleroz (MS) gibi bağışıklık sisteminin neden olduğu hastalıklarda düşük D vitaminine rastlanmaktadır.

Yeterli D vitamini ile bu hastalıkların önlenebildiği görülmektedir.

D vitamini kalp sağlığına ve hastalıklarına iyi gelmektedir. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ile ilgili hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

D vitamini nelerde bulunur?

Vücudun ihtiyacı olan D vitaminin en önemli kaynağı güneş ışınlarıdır. Yani pek çok cilt hastalığına sebep olan güneşin sağlığa zararları olduğu kadar yararları da bulunmaktadır. Vücut için gerekli olan D vitaminin %95’ini güneşte bulunan ultraviyole ışınlar, geri kalan kısmını da yiyecekler sağlamaktadır.

Bunun için cildin doğrudan güneş ışığı görmesi gerekmektedir. Kıyafetlerin üzerinden ya da camların arkasından güneş almak D vitamini eksikliğini giderme konusunda etkili değildir. Aynı şekilde güneşlenirken kullanılan 20 faktör ve üzeri güneş kremleri de ciltte D vitamini yapımına engel olmaktadır.

Kapalı ortamlar D vitamini eksikliğine sebep olduğundan daha çok açık havaya çıkmak önem kazanmaktadır. Hemen hemen her yaşta D vitamini eksikliğinin görülmesinin sebebi de yeterli şekilde güneşten faydalanamamaktır.

Özellikle sıcak yaz günlerinde öğlen güneşine uzun süre maruz kalmanın negatif etkileri olabileceği için sabah ve öğleden sonraki saatlerde gün ışığına çıkmak iyi olacaktır. Güneş ışığı gereksinimi, kişilerin ten rengine, yaşına ve güneşlenme şekline göre değişiklik gösterebilir.

Deri rengi koyu olan kişilerin yeterli D vitaminin deride oluşabilmesi için özellikle kış aylarında daha uzun süre güneş ışığına ihtiyacı vardır.

D vitamini hangi besinlerde bulunur? 

Güneşin az bulunduğu aylarda ya da bölgelerde D vitamini eksikliği yaşamamak için beslenme ve diyet düzenine D vitamini içeren besinleri eklemek gerekmektedir.

D vitamini nelerde var sorusuna yanıt olarak aşağıdaki besinler sıralanabilir:- Yağ bakımından zengin olan balık çeşitleri (somon, uskumru, ton balığı, sardalye)- Süt ve süt ürünleri- Yumurta- Portakal suyu gibi doğal meyve suları- Tavuk ciğeri- Balık yağı – Tahıl ürünleri – Yonca- Isırgan otu

– Maydanoz

D vitamini takviyesi

D vitamini takviyesi (d vitamini ilaçları) almadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve kişiye uygun D vitamini eksikliği tedavisi yapılmalıdır. D vitamini eksikliğini öğrenmek için hemen online hastane randevusu alabilirsiniz.

D vitamini eksikliği tanısı, kandaki D vitamini seviyesi ölçülerek konmaktadır. Günlük ihtiyacı karşılayamayanlara ağızdan tedavi önerilmektedir. Daha yüksek dozlu D vitamini takviyeleri kalçadan enjeksiyonla uygulanabilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre D vitamini hapı ya da D vitamini damlası yağlı yemeklerle alındığında vitaminin emilimi daha fazla olmaktadır.

Yüksek D vitamini seviyesinin zararları nelerdir?

Her şeyin fazlası vücut için zararlıdır. D vitamini miktarı için de aynı şey geçerlidir ve fazlası zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir.
Yüksek D vitamini seviyesi, organlarda ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimlerine yol açabilmektedir. Bunun sonucunda da böbrek taşı, yüksek tansiyon atakları görülebilmektedir.

Ayrıca D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve damar sorunlarına yol açabilmektedir. Fazla D vitamini zehirlenmelere yol açabilmekte ve bu zehirlenme sonucunda gelişen böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği ölüme sebep olabilmektedir.

Erken toksisite (zehirlenme) belirtileri kemik ağrıları, sersemlik, ağız kuruluğu, kabızlık, sürekli baş ağrısı, susuzluk, kas ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, düzensiz kalp atışı şeklinde görülebilmektedir.

Kronik toksisite belirtileri ciltte kaşıntı, mide bulantısı, cinsel isteksizlik, şiddetli mide ağrısı, psikiyatrik problemler, kemik ağrısı, idrarda bulanıklık, gözlerin ışığa karşı hassas olması, kusma gibi durumlarla kendini belli edebilmektedir.

Not: Güneş ışınları, D vitamini fazlalığını yok ettiği için güneşlenme ile D vitamini zehirlenmesi meydana gelmemektedir.

Tıpkı D vitamini eksikliği gibi demir eksikliği de yaşam kalitesini düşürmektedir. Demir eksikliğiyle ilgili detayları görmek için tıklayın. 

Güncellenme Tarihi: 20 Aralık 2018Yayınlanma Tarihi: 19 Aralık 2018

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/d-vitamini-eksikligi-d-vitamini-nelerde-bulunur/

5 Maddede D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

D vitamininin faydaları kemik ve kas sağlığından güçlü bir kalbe sahip olmaya kadar çok geniş bir aralıkta çeşitlilik göstermektedir. Peki D vitamini eksikliği diye bir şey var mı ya da eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

Eğer yeterince D vitamini alamıyorsanız ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Muhtemelen biliyorsunuzdur ki, D vitamininin temel kaynağı hemen dışarıda gökyüzünde bulunan güneştir.

  Güneş ciltte D vitamini sentezlenmesine yardımcı olmaktadır ki bu da güçlü kas ve kemiklerin oluşmasını destekler, kan basıncını düşürür, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) ağrılarını hafifletir ve (MS) multiple sclerosis hastalığının gelişimini yavaşlatır.

Nasıl D vitamininin varlığı hastalıkları engelleyerek sağlığa katkıda bulunuyorsa, D vitamini eksikliği de çeşitli hastalıklara ve sağlık problemlerine yol açabilir.

D vitamini eksikliğinin çok görülen bazı semptomları nelerdir?

D vitamininin semptomları, kemik ağrısı, kas zayıflığı, yüksek kan basıncı ve depresyondur.

Birçok etken bu semptomları etkilerken, eğer son zamanlarda yaşam tarzınızı değiştirmediyseniz, bazı durumlar D2 ve D3 vitamini eksikliğini işaret ediyor olabilir.

Eğer bu tanıma uyuyorsanız, bir sağlık uzmanına ya da diyetisyene endişelerinizi bildirmelisiniz. Bu profesyoneller beslenme şeklinizin ya da yaşam tarzınızın üzerinde çeşitli değişiklikler yaparak problemi çözüme kavuşturmakta yardımcı olabilirler.

Yeterince D vitamini almamanın riskleri nelerdir?

Yaşadığınız bölgeye göre, kışın güneşe maruz kalma oranınız çok düşük olabilir ve bu durum D vitamini eksikliğine yol açabilir.

Belirtildiği gibi, D vitamini eksikliği akıl sağlığına zarar verebilmektedir ve ayrıca yeterince D vitamini almamak diğer hastalıkların ve problemlerin ortaya çıkma riskinin artmasına yol açabilir. Bu hastalıklardan bazıları hayati tehye yol açabilir.

Şimdi D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklara ve yol açtıkları problemlere daha detaylı olarak göz gezdirelim.

1. Bunama ve D vitamini eksikliği

Journal Neurology de 2014 yılında yayınlanan bir çalışma, orta ya da şiddetli D vitamini eksikliği ileri yaştaki yetişkinlerde, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere bazı bunama hastalıkları türünün riskini iki katına çıkarması ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunama, düşünme ve davranış ve günlük hayatı negatif etkileyen hafıza üzerinde azalmalarla ilişkilidir. Alzheimer’s Associationa göre, Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın görülen şeklidir ve bunama vakalarının %80’ inde ortaya çıkmaktadır.

Yukarıdaki çalışmada, araştırmanın başında bunama problemi olmayan 65 yaş ve üzeri 1,600 den fazla insan analiz edilmiştir. D vitamini seviyeleri normal olan insanlarla kıyaslandığında, vitamin yönünden düşük olanların tüm nedenlere bağlı bunama hastalığına yakalanma risklerinin %53 daha fazla, şiddetli eksiklik yaşayanların da %125 daha fazla risk taşıdıkları ortaya çıkmıştır.

Ayrıca, çalışmayı yürütenler, D vitamini seviyesi %70 kadar düşük olan insanlarda özellikle Alzheimer hastalığının gelişme olasılığın daha yüksek ve %120 oranında şiddetli eksiklik yaşayan insanlarda nörodejeneratif bozuklukların gelişme olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.

Hastalar ve benzer şekilde hasta aileleri için bunama hastalığının bu kadar yıkıcı bir hastalık olmasına istinaden bu bulgular önem arz etmektedir. Ancak, araştırmacılar yaptıkları çalışmanın gözlemsel bir çalışma olduğunun farkındadırlar.

Bu demektir ki, D vitamini eksikliği ile bunama ve Alzheimer hastalığı arasında direk bir sebep-sonuç ilişkisini kanıtlamamışlardır.

Her şeye rağmen, güneş sayesinde oluşan vitaminin bunama ile bağlantılı olan beyindeki plakları temizlemeye yardımcı olabileceği ile ilgili bir kuram oluşturmuşlardır.

D vitamini ve bunama arasındaki ilişkiden bağımsız olarak, test edilip onaylanan, sağlıklı yeme içme, düzenli egzersiz, akıl sağlığına dikkat etmek sağlık önerilerine önem vermek bunama riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

2. Prostat kanseri ve düşük D vitamini seviyesi

Mayıs 2014 yılında, Clinical Cancer Research Dergisi’ nde yayınlanan bir araştırmada, Avrupalı-Amerikalı ve Afrikalı-Amerikalı erkeklerde D vitamini seviyesinin düşük oluşu ve agresif prostat kanseri arasında bir bağlantı olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, prostat biyopsisi olan 40-79 yaş aralığında 667 erkeğin D vitamini seviyelerine baktılar.

D vitamini ve prostat kanseri arasındaki bağlantı, özellikle Afrikalı-Amerikalı erkeklerde çok kuvvetli olduğu görüldü ki, bu şu anlama geliyor; D vitamini eksikliği olan Afrikalı-Amerikalı erkeklerin, D vitamini seviyesi normal olan diğer erkeklere göre kanser testlerinde pozitif çıkma olasılıkları daha yüksektir.

Bu bulguların da gözlemsel olmasına karşın, yani bu çalışma D vitamini seviyesinin düşük olmasının prostat kanserine yol açtığını kanıtlamamaktadır.

Fakat, yeterli miktarda D vitamini aldığınızdan emin olarak bu hastalığa potansiyel yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

  Ayrıca doktoru düzenli olarak ziyaret etmek ve ivedi teşhis konulabilmesi ve eğer yakalandıysanız hemen tedavi için en çok görülen prostat kanseri semptomlarına dikkat edebilirsiniz.

Ayrıca, prostat kanseri çoğunlukla yaşlı erkeklerde olmaktadır. American Cancer Society’ ye göre bu konuda ortalama teşhis yaşı 66 dır. Erkeklerde en çok görülen kanser çeşididir.

3. Şiddetli ereksiyon bozukluğu ve düşük D vitamini seviyesi

Ağustos 2014’ de, Sexual Medicine Dergisi’nde yayınlanan 143 kişilik bir grup ile yapılan küçük bir araştırmada, şiddetli ereksiyon bozukluğu problemi yaşayan erkeklerin, orta seviye ereksiyon bozukluğu yaşayan erkeklere göre belirgin bir şekilde daha düşük D vitamini seviyesine sahip oldukları görülmüştür.

Araştırmayı yönetenlerin bulunduğu teoriye göre; D vitamini eksikliği, arterlerin genişlemesini engelleyerek ereksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir.  Bu duruma endotel disfonksiyonu denir ve D vitamini eksikliği ile bağlantılı diğer çalışmalarda bir kalp hastalığı belirleyicisidir.

Journal of American College of Cardiology ‘ de yayınlanan bir çalışma, vitamin eksikliğinin kesinlikle sağlıklı insanlarda damar sertliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ereksiyonun başarılabilmesi için gerekli olan şartlardan biri de damarların uygun bir şekilde fonksiyon göstermesi gerekir ki, bu damarlar penisini kan bakımından destekleyerek kanla dolmasını sağlar.

Ereksiyon bozukluğu erkekler arasında çok görülen bir problemdir. Ereksiyon problemi diyabet, prostat kanseri ve yüksek kan basıncı gibi diğer sağlık problemleri yüzünden meydana gelebilmektedir.

Yaygın ereksiyon bozukluğu tedavileri arasında, hormon replesman tedavisi, danışmanlık hizmeti ve sigarayı bırakma, alkol kullanım miktarını sınırlamak ve dengeli bir beslenme uygulamak ve bununla beraber ereksiyona iyi gelen besinler tüketmek bulunmaktadır.

4. Şizofreni riski ve D vitamini eksikliği

Şizofreni ciddi bir beyin problemidir. Daha çok 16 ile 30 yaş aralığında ortaya çıkan şizofreninin semptomları, halüsinasyonlar, tutarsız konuşmalar, diğer insanlardan uzaklaşma, odaklanma ve bir şeye dikkatini verme problemi şeklinde kendini gösterir.

2014 yılının Ekim ayında, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’ de yayınlanan bir inceleme göstermiştir ki, yeterli D vitamini seviyesi olan insanlarla kıyaslandıklarında, d vitamini eksikliği olan insanlara şizofreni teşhisi konulması 2 kat daha muhtemeldir.

Araştırmacılar şizofreni ile D vitamini eksikliği arasındaki ilişkiyi gösteren 19 gözlemsel araştırmadan elde edilen bulguları analiz ettiler ve ve bu iki unsur arasında bir bağlantı olduğunu gözlemlediler.

D vitamini eksikliği problemini tedavi etmenin şizofreniyi engelleyip engellemediğini belirlemek için randomize edilmiş kontrollü bir çalışmanın gerekebileceğini fark ettiklerinde, yüksek enlem bölgelerinde ve soğuk iklimlerde şartların daha geçerli olduğunu açıkladılar ve bu çalışmaların, daha soğuk bir iklim bölgelerine taşınan çocuklarda, ebeveynleriyle kıyaslandığında, hastalığa yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu gösterdiği düşünülmektedir.

D vitamininin akıl sağlığı üzerindeki rolü hakkında ne bildiğimize gelince, araştırmacıların buldukları mantıklı olabilmektedir.

Her ne kadar şizofreninin tam bir tedavisi olmasa da, şizofreni semptomlarını azaltmak için ilaç kullanımı, psikososyal tedavi, bilişsel davranışçı tedavisi ve hatta aile eğitimi ve destek grupları bulunmaktadır.

5. D vitamini eksikliği ve kalp hastalıkları

Circulation Research’ da Ocak 2014 yılında yayınlanan bir incelemeye göre, yapılan birçok araştırma göstermiştir ki, kanda D vitamininin düşük seviyede bulunması ve kalp hastalıkları ve bağlı komplikasyonlar arasında bir ilişki bulunmaktadır. Fakat bilim, D vitamini destek ürünlerinin bu riskleri düşürüp düşürmediği konusunda açık bir biçimde sonuca varamamıştır.

İnceleme, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, diyabet ve inme gibi kalp hastalıkları ile bağlantılı sağlık problemleri için potansiyel bir suçlu olarak D vitamini seviyelerini işaret eden araştırmaları delil olarak göstermektedir.

American Heart Associationa göre, sağlıklı kiloyu koruyarak, düzenli egzersiz yaparak ve yağsız et açısından zengin bir diyet uygulayarak, kuruyemiş, meyve ve sebze tüketerek kalp hastalıkları riski düşürülebilmektedir.

Ne kadar D vitaminine ihtiyaç vardır ve nasıl temin edilir?

Zenginleştirilmiş süt ürünleri, yumurta sarısı, sığır karaciğeri ve somon ve konserve ton balığı gibi bazı yiyecekler D2 vitamini ya da ergokalsiferol (bir tür D vitamini) almanıza yardım ederken, direk güneşe maruz kalmak, D3 vitamini ya da kolekalsiferol (bir tür D vitamini) ihtiyacını karşılamaya yardım edebilmektedir. National Institutes of Health (NIH)’ a göre, Güneş ayrıca, vücudun, güçlü kemikler için hayati bir besin maddesi olan kalsiyumu daha iyi absorbe etmesine de yardım etmektedir.

National Institutes of Health (NIH)’ a göre İnsanların çoğu günlük olarak 600 IU (uluslararası birim) D vitaminine ihtiyaç duymaktadır.

Sadece açık alanda birkaç dakika cildin güneşe maruz kalması bu ihtiyacı karşılamaya yetebilmektedir.

Güneş altında uzun zaman geçirmeniz söz konusu ise, mutlaka güneş kremi kullanmaya özen gösterin çünkü aşırı bir şekilde güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini artırabilmektedir.

Coğrafi lokasyonunuz ya da hava koşullarınız güneş etkisinden yeterince faydalanmanızı engelliyorsa D vitamini supplementlerini (destek ürünleri) kullanmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Lisanslı bir diyetisyenle çalışabilir ya da bir sağlık uzmanı size yüksek ya da düşük dozlarda D vitamini ihtiyacınız olup olmadığıyla ve hangi tür bir vitamin eksikliğiniz olduğuna göre bilgi verebilir.

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir konusuyla bağlantılı, ilginizi çekebilecek diğer paylaşımlar;

Источник: http://kozmetrik.com/d-vitamini-eksikliginde-gorulen-hastaliklar/

D Vitamini Eksikliği Sebebiyle Oluşan Hastalıklar

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

Başta kemik sağlığı olmak üzere insan sağlığına faydalı olan vitaminin eksik olmasının nedenleri ve D vitamin eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

D Vitamin Eksikliği Nedenleri

D Vitamin Eksikliği

İnsan vücudunda kemik ve diş sağlığında oldukça etkili olan vitaminlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu vitaminin sağlık problemlerine neden olmaktadır. İnsanların sadece fiziksel olarak rahatsızlığına neden olmayacak aynı zamanda da psikolojik olarak da rahatsızlanmasına neden olacaktır.

Vitaminin eksikliği sonucunda kemiklerin zayıflamasına neden olur. Birçok insanın D vitamini eksikliğinin ortaya çıkması durumunda kanserli hücrelerin çoğaldığı da görülmektedir. Bu vitamin çoğunlukla insanların beslenmesi ile alacağı bir vitamin olmamaktadır. Güneş ışıkları vücudun yeterli miktarda D vitamini almasını sağlayacaktır.

Vitaminin eksikliğinin nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Yeteri kadar güneş ışığı almamak;
 • D vitamini içeren besinlerin alınmaması;
 • Yaşın ilerlemesi;
 • Sindirim sisteminde ortaya çıkan problemler;
 • Fazla kilolu olmak;
 • Böbrek yetmezliği;
 • Karaciğer hastalıkları.

İnsanların en çok kemik sağlığı üzerinde etkili olması ile bilinen bu vitaminin güneş ışıklarından en çok alınması ile bilinmektedir. Bu sebeple de insanların yeterli miktarda vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için güneşe çıkması ve tenlerinin güneş ışığına değmesi gerekmektedir.

Güneş ışıkları cilt üzerine ulaşması ile birlikte vücut yeterli miktarda vitamini almış olacaktır. Birçok insanın güneşe yeteri kadar çıkmaması durumunda vitamin eksikliği ortaya çıkar.

Vücudun D vitamini ihtiyacını yaklaşık olarak %90 civarında güneş ışınlarından almaktadır. Bunun dışında yiyeceklerden de bir miktar vitaminin alınması mümkün olacaktır. Şu besinlerin az tüketilmesi nedeniyle insanlarda vitamin eksikliği ve buna bağlı olarak hastalıklar ortaya çıkacaktır:

 • Somon balığı;
 • Ton balığı;
 • İstiridye;
 • Sığır karaciğeri;
 • Yumurta.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insanlarda böbreklerinde sorun olmasına neden olur. Bunun sonucunda da D vitamini vücutta yeterli miktarda alınmamaya başlayacaktır.

Sindirim sorunları emilimin olmamasına neden olurken, aşırı kilolu olan kişilerde ise ortaya çıkacaktır. Vegan olarak beslenen insanların, vitamini içeren besinler yememesi durumunda çok sıklıkla görülmektedir.

Ayrıca güneş ışığına çıkmayan daha çoğunlukla da 50 yaş üzerinde hastaların D vitamininden mahrum kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

D Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vitamin eksikliğinin ortaya çıkması ile birlikte insanlarda sağlık problemlerinin oluşması görülecektir. Birçok rahatsızlıklar meydana gelebilir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda vitaminin eksik olması sonucunda ruhsal problemlerde ortaya çıkacaktır. Özellikle de depresyon ve insanın kendisini sürekli olarak üzüntülü ve yorgun hissetmesine de neden olur.

İnsanların kilo problemlerinin olması da mümkün olacaktır. Özellikle de tiroid bezlerinin az çalışmasına sebep olur. Birçok kişinin diyabet 2 hastalıklarının gelişmesinde etkili olacaktır. Yağ yakımının yavaşlamasına sebep olacağı için insanların obezite hastalığına yakalanarak çok hızlı kilo almalarına neden olur.

 • Hızlı kilo alımı;
 • Kemiklerin yumuşaması;
 • Kemik kırılması;
 • Kas zayıflığı;
 • Yorgunluk;
 • Eklemlerde ağrı;
 • Şeker hastalığı;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Kalsiyum seviyesinde azalma;
 • Sinirli bir ruh hali.

D vitamini en çok yağ yakımında etkili olması ile bilinmektedir. Fakat kaslar üzerinde de güçlü olmasında faydalıdır. Eksikliği sonucunda kaslarda zayıflama meydana gelir. Bu sebeple de birçok insanın kaslarının zayıflamasına ve konuşma güçlüğü çekmesine neden olacaktır.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması:

Bağışıklık sisteminde etkilidir. Bu nedenle de insanların hastalanmasını engelleyecektir. Fakat vitaminin eksik olması sonucunda insanlarda zayıflamış bir bağışıklık sisteminin olmasına neden olur. Bunun sonucunda da insanlarda sık sık soğuk algınlığı, virüslerin vücuda girmesi ve grip gibi hastalıklar meydana gelir.

Beyaz kan hücrelerinde azalma meydana geleceği için bunun sonucunda inflamatuar hastalıklar yaşanacaktır. Daha çoğunlukla D vitamininin eksik olduğu çocuklarda sık sık hastalanmasına neden olacaktır. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte çocukların grip ve soğuk algınlığı hastalıkları oluşacaktır.

Üst solunum hastalıklarının daha çok görüldüğü eksikliğinin nedenlerindendir.

Kemik Hastalıkları:

İnsanlarda ciddi oranda vitamin eksikliği meydana gelmesi durumunda insanlarda geçmek bilmeyen kemik ağrısı meydana gelecektir. Özellikle de kronik olarak yaşanacaktır.

İnsanlarda kemiklerin güçsüzleşmesi görülecektir. Bu daha çok kadınlarda menopoz dönemi içerisinde ortaya çıkar. Kemik erimesi belli bir yaştan sonra oluşur.

Kemiklerin hassaslaşması sonucunda en ufak bir darbe sonucunda kırılması ile sonuçlanacaktır.

Kalp Hastalıkları:

İnsanların dolaşım sisteminde etkili olması ile bilinmektedir. Hipertansiyonun dengelenmesini sağlayacaktır. Vitamin eksikliğinin ortaya çıkması durumunda hipertansiyon oluşur.

Bir çok insanın kardiyovasküler hastalıklar çok hızla meydana gelir. Damarlarda plak birikmesine sebep olacağından kalp kasına oksijenli kan yeterli miktarda ulaşamayacaktır.

Bu nedenle de insanlarda kalp krizi ya da felç hastalığının oluşmasına neden olur.

Ruh Hastalıkları:

Vitamin eksikliğinin insan ruh sağlığını da etkilemesi ile bilinmektedir. Bu vitaminin serotonin hormonunun düzenli olarak salgılanmasında etkilidir. Fakat insanlarda vitamin eksikliğinin olması durumunda serotonin hormonu salgılanmayacaktır.

Bu sebeple de insanlar kendisini sürekli olarak mutsuz hissetmelerine neden olur. Daha çoğunlukla insanlarda bu durum depresyon olarak ortaya çıkacaktır.

Sürekli olarak insanların kendisini halsiz hissetmelerine ve geçmek bilmeyen yorgunluğun olmasına da neden olur.

Makale Değerlendiriniz: Loading…

Источник: https://vitamindozu.com/d-vitamini-eksikligi-hangi-hastaliklara-yol-acar.html

D Vitamini Eksikliğinin Önemli Belirtileri ve Diğer Detayları

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

Son Güncelleme:03.09.2018

D vitamini, diğer vitaminlerin aksine bir hormon gibi çalışır ve vücuttaki her bir hücrede D vitamini için ayrılmış reseptörler mevcuttur. D vitamini eksikliği oldukça yaygın görülen bir sağlık problemidir. Öyle ki dünyada yaklaşık bir milyar insanın kanındaki D vitamini seviyesinin düşük olduğu bilinmektedir.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? sorusunun net bir yanıtı yoktur. Bazı sağlık problemlerine benzer bir şekilde belirgin semptomlar göstermeyen D vitamini eksikliğine karşı vücut çeşitli reaksiyonlar verir.

D vitaminin en önemli görevlerinden biri, bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalığa neden olan virüs ve bakterilere karşı verilen savaşa destek olmasıdır.

Enfeksiyonla mücadele eden hücrelerle direkt olarak temasa geçen D vitamininin vücutta yeterli düzeyde bulunmaması halinde soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla normalden daha sık karşı karşıya kalınır.

Pek çok çalışma soğuk algınlığı, bronşit gibi rahatsızlıkların temel nedeninin D vitamini eksikliğine dayandığını göstermektedir.

Yorgun ve halsiz hissetmenin sebepleri için sayısız faktörden söz edilebilir. D vitamini eksikliği bu faktörler arasında yer bir sağlık problemi olsa da yapılan taramalarda genellikle görmezden gelinir.

Çalışmalar, kan seviyesinde meydana gelen düşüklüklerin yaşam kalitesinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Her gün halsizlik çeken ve baş ağrısından muzdarip bir hastanın kanındaki D vitamini seviyesinin 5.

9 ng/ml olduğu tespit edilen bir vaka bu çalışmaların doğruluğunu destekler nitelikte.

#3. Sırt ve kemik ağrıları

D vitamininin görevlerinden biri de kemik sağlığını muhafaza etmektir. D vitamininin kemik sağlığına olumlu yönde etki etmesinin yolu kalsiyum emilimini artırmasından geçiyor.

Kemiklerde ve sırt bölgesinde hissedilen düzenli ağrılar için kandaki D vitamini seviyesinin düşük olduğu söylenebilir.

Gözlem altında tutulan denekler üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada, D vitamini eksikliği yaşayan deneklerin çok daha kısa sürede sırt ve kemik ağrısı çekmeye başladığı gözlendi.

Depresif ruh halinin, sayısız psikolojik sebebi olabileceği gibi, D vitamini eksikliği de bu sebeplerden biri olabilir.

Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin depresyon ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Vücuda dahil edilen D vitamini oranının artırıldığı testler, vücuttaki D vitaminin yükselmesiyle birlikte zamanla depresif ruh halinin ortadan kalkmaya başladığı tespit edildi.

#5. Geç iyileşen yaralar

Yapılan testlerde, D vitamininin yeni deri oluşumunda rol oynayan bileşimin daha yüksek miktarda üretilmesine destek olduğu gözlendi.

Ayrıca ayaklarında yara oluşan şeker hastaları üzerinde yapılan testlerde, D vitamini eksikliği olan kişilerin yaralarının iyileşmesinin çok daha uzun zaman aldığı tespit edildi.

D vitamini eksikliğinin vücudun çeşitli bölgelerinde iltihap oluşuma sebep olduğunu ve iltihaptan kaynaklı oluşan yaraların iyileşmesinin hayli zaman aldığını gösteren pek çok çalışma mevcut.

#6. Kemik kaybı

D vitamininin, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizması üzerinde oynadığı rol büyüktür. Kemik kaybı yaşayan yaşlılara genel olarak kalsiyum takviyesi yapılsa da aslında bu durumun asıl sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Kemik mineralinin yoğunluğundaki düşüklük, kemiklerin yeterli seviyede kalsiyum emilimi sağlayamadığını gösterir.

Bu da yaşlılarda kemiklerin kırılma riskini artırır. 1100 orta yaşlı, menopoz ve menopoz sonrası dönemdeki kadın üzerinde yapılan araştırmada, D vitamini eksikliği ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında kuvvetli bir bağ olduğu tespit edildi.

Bu nedenle, kandaki D vitamini seviyesini ideal oranlarda tutmak, kemik yoğunluğunu korumak ve kırılma riskini düşürmek için yerinde yerinde bir tercih olacaktır.

#7. Saç dökülmesi

Stres saç kaybına neden olan en önemli faktör olsa da yoğun bir şekilde yaşanan saç kaybının altında farklı bir hastalık ya da vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaların yeterli ölçüde tüketilmemesi yatıyor olabilir.

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı sorusunun cevabı için direkt olarak evet diyemeyiz ancak D vitamini eksikliğinde meydana gelen sağlık problemlerinden biri olan alopesi areata hastalığı saç dökülmesine sebep olabilir. Alopesi areata, vücudun çeşitli bölgelerinde yoğun saç kaybına neden olan bir otoimmün hastalığıdır.

Alopesi, D vitamini eksikliğine bağlı olarak zayıf kemik oluşumuna neden olan raşitizm hastalığıyla bağlantılıdır. D vitamini seviyesi düşük alopesi areata hastalarında raşitizm riski hayli yüksektir.

#8. Kas ağrısı

Kas ağrılarının nedenini tespit etmek çoğu zaman oldukça zordur. Yapılan bir araştırmada, kronik kas ağrısı çeken katılımcıların %71’inde D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Ayrıca bu kişilere D vitamini takviyesi yapıldığında, kas ağrılarıyla birlikte başka semptomlar da ortadan kalkmıştır.

Gelişim çağındaki çocuklarda oluşan kas ağrıları üzerine yapılan araştırmada, D vitamini takviyesi yapılan çocukların %57’si ağrılarının azaldığını, hatta tamamen yok olduğunu dile getirmiştir.

Bu açıdan D vitamini eksikliği kol, bacak, kas ve kemik ağrısı yapar mı sorusunu %100 yapar olarak yanıt vermek mümkün olmasa da bu problemlere neden olan faktörler arasında D vitamini eksikliği de gösterilebilir.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar aslında başka belirgin semptomlardan söz etmenin mümkün olmaması sebebiyle belirtileriyle aynıdır. D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar;

 • Çölyak,
 • Egzema,
 • Kemik erimesi,
 • Kemik büyümesi,
 • Kanın geç pıhtılaşması,
 • Bazı bağışıklık sistemi sorunları,
 • Raşitizm,
 • Kas, sırt ve kemiklerde ağrı olarak sıralanabilir.

Özellikle kaslardaki ağrı belli bir bölgede konuşlanabileceği gibi vücudun genelinde de kendini gösterebilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Ölçülür, Tespit Edilir?

Vücuttaki D vitamini eksikliği kan testi aracılığıyla tespit edilebilir. D vitamini eksikliği hangi test ile anlaşılır sorusunun yanıtı 25-hidroksi D vitamini testidir.

Bu kan testi, 25 OH vitamin D ve Hidroksi vitamin D olarak da bilinmektedir ve D vitamini eksikliğinin tespiti için en doğru sonucu veren yöntemdir.

Bu testler yardımıyla kandaki D vitamini seviyesine ve vitamin D3 depolarına bakılarak vücuttaki D vitamini oranının düşük olup olmadığı tespit edilir. D vitamini seviyesi;

 • 30 ng/ml’nin üzerindeyse normal,
 • 20-30 ng/mL arasındaysa yetersiz,
 • 20 ng/mL’nin altındaysa D vitamini yetmezliği olarak kabul edilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliği tedavisinde en etkili yöntemin güneş ışığına maruz kalmak olduğunu gösteriyor. Normal şartlar altında, vücutta bulunan D vitamininin %90-95 civarındaki oranı, güneş ışığının deri tarafından sentezlenmesiyle elde edilir.

Bu nedenle vücudu; Haftada 2-3 kere, özellikle el, yüz ve kolları 5-15 dakikalık seanslar halinde güneş ışığına maruz bırakmak, D vitamini seviyesini yükseltecektir.

Ancak mevsimsel faktörler ve coğrafi koşullara bağlı olarak düzenli bir şekilde güneş ışığının vücuda nüfuz etmesini sağlamak mümkün olmayabilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Coğrafi koşullar ya da mevsimsel yetersizlikten dolayı yeterli oranda güneş ışığına maruz kalamayan hastalarda, yetersizliği ortadan kaldırmak için uygulanacak yöntem D vitamini takviyesidir. D vitamini takviyesi oranı;

 • Çocuklarda günde 400 IU,
 • 70 yaşına kadar günde 600 IU,
 • 70 yaşın üzerindekilere günde 800 IU olarak belirlenmiştir.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Belirli yaş aralıklarında, D vitamini eksikliği için farklı dozajlar ve yöntemler tercih edilir. Endokrin Topluluğu‘nun hazırladığı uygulama rehberine göre altta yatan tıbbi sebeplere ve yaş aralığına göre D vitamini eksikliğini gidermek için çeşitli stratejiler geliştirilmiştir.

0-1 yaş arası bebeklerde, altı hafta süreyle haftalık 50.000 IU’luk yükleme ya da günlük 2000 IU takviyesi,
Takviyenin ardından vitamin seviyesini 30 ng/Ml oranında tutabilmek için günlük 400-1000 IU takviyesi önerilir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Endokrin Topluluğu’nun uygulama rehberine göre;

1-18 yaş arası çocuk ve gençlerde altı hafta süreyle haftalık 50,000 IU ya da günlük 2000 IU D2 veya D3 takviyesi,
Yüklemenin ardından D vitamini seviyesini koruyabilmek için günlük 600-1000 IU takviyesi önerilir.

D Vitamini Eksikliği İçin Ne Yiyip İçmeli?

Vücudun D vitamini eksikliğini gidermek için en güçlü kaynak güneştir. Ancak bazı gıdalar da çeşitli oranlarda D vitamini ihtiva eder. Peki D vitamini hangi besinlerde var? İşte D vitamini içeren besinlerin kısa bir listesi;

 • Tereyağı,
 • Somon,
 • Uskumru,
 • İstiridye,
 • Ton balığı,
 • Süt,
 • Ayran,
 • Kefir,
 • Peynir,
 • Yoğurt,
 • Tereyağı,
 • Yumurta sarısı,
 • Maydanoz,
 • Yonca,
 • Yulaf,
 • Isırganotu,
 • Mantar,
 • Tatlı patates,
 • Balık yağı,
 • Karaciğer, güneş ışığından alınabilecek oranda olmasa da D vitamini içeren besinlerdir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

D vitamini tedavisinde süre, uygulanan yönteme göre farklılık gösterir. Eğer düşük dozajlarda takviye uygulanıyorsa tedavi bir yıla yayılabilir.

Ancak yüklemeli takviye yapılıyorsa, yani tedaviye başlangıçta 50,000 IU’luk bir yükleme yapılıp ardından yaş aralığına göre belli dozajlarda takviyeye devam ediliyorsa tedavi süreci 8 hafta kadar olur. Ancak bu sürelerin sonunda tedavi sona erecek diye bir şart bulunmuyor.

Eğer D vitamini seviyesi yeterli oranlara ulaşmadıysa ya da tedavi bırakıldığında düşüyorsa tedavi süresi de bu doğrultuda doktorun kararıyla uzatılabilir.

D Vitamini Eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sebep olduğu hastalıklar ve belirtileri haricinde D vitamini eksikliği ile ilgili merak edilen pek çok konu var. Kendisinde D vitamini olduğundan şüphelenen ya da D vitamini eksikliği teşhisi konan pek çok kişi kilo alımından cinselliğe kadar geniş bir yelpazede yaşadıkları sorunların sebebinin D vitamini olup olmadığını merak ediyor.

# D Vitamini Eksikliği Hamileliğe Engel mi?

D vitamininin eksikliği, hamile kalmaya engel teşkil etmiyor ancak hamilelik süreci ve sonrasında hem anne hem de bebek için çeşitli riskler barındırıyor.

D vitamini eksikliği yaşayan hamileler, hamilelik sürecinde yoğun kas, eklem ve sırt ağrıları yaşayabilirler. Ayrıca diş ve saçlarda dökülme, kemiklerde zayıflamaya bağlı kırılma oluşabilir.

D vitamini eksikliği düşük doğumdan raşitizme kadar ciddi hastalıklara sebep olabileceğinden acilen kontrol altına alınması gereken bir problemdir.

# Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Tehli midir?

Tüm vitaminlerde olduğu gibi, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve büyüyebilmesi için D vitamini de hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

Yapılan son çalışmalarla birlikte D vitamininin büyüme ve gelişmede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oynadığı rolün öneminin anlaşılmasıyla birlikte bu doğrultuda takviyeler uygulanmaya başlandı.

Hamilelikte D vitamini eksikliği düşük doğuma sebep olabileceği gibi, bebeğin doğmasının ardından;

 • Yeni doğan hipokalsemisi,
 • Raşitizm, osteomalasi gibi hastalıklara sebep olur.

Ayrıca D vitamini eksikliği, hamile bir kadında;

 • Yorgunluk,
 • Diş kırılması,
 • Kemik ve kas ağrıları gibi semptomların ortaya çıkmasına da neden olur.

# D Vitamini Eksikliği Kilo Yapar mı?

D vitamininin kilo alımına sebep olduğunu gösteren bir araştırma bulunmuyor ancak kilolu ya da obez kişilerde D vitamini eksikliğinin daha sık görüldüğüne dair pek çok çalışma mevcut.

Özellikle karaciğer yağlanmasına paralel olarak D vitaminin aktif hale gelmesi aşırı kilolu kişilerde zorlaşarak D vitamini eksikliğine yol açabiliyor.

Yağ dokusunda muhafaza edilen D vitamininin de vücut tarafından işlenmesi güçleşiyor.

# D Vitamini Eksikliği Depresyona Sebep Olur mu?

D vitamini eksikliğinin depresif ruh haline neden olduğunu gösteren sayısız araştırma mevcut. Genelde bu durum depresyon sebebine dair yapılan çalışmalarda göz ardı edilse de depresyon hastalarına D vitamini takviyesi uygulandığında, hastaların büyük bölümünün depresif ruh hallerinin azaldığını gösteren pek çok çalışma mevcut.

# D Vitamini Eksikliği Adet Düzensizliğine Neden Olur mu?

D vitaminiyle ilgili yanlış bilinen konulardan biri de D vitamininin yalnızca kemik sağlığı için gerekli olduğudur. D vitamini bağışıklık sisteminden endokrin sisteme kadar vücudun pek çok mekanizmasında görev alır. Endrokrin sistemindeki sorunlar yani hormonal düzensizlikler, adet öncesi rahatsızlıkların artmasına ve adet düzensizliğine neden olabilir.

# D Vitamini Eksikliği Cinsel Hayatı Etkiler mi?

2.300 erkek üzerinde yapılan araştırmada, vücuttaki D vitamini oranı ile testosteron seviyeleri karşılaştırıldı. Testin sonucunda D vitamini seviyesi yüksek olan erkeklerin testosteron seviyelerininin de yüksek olduğu tespit edildi. Katılımcıların D vitamini seviyesi yükseldikçe cinsel isteklerinin de arttığı gözlemlendi.

Faydalandığımız Bazı Kaynaklar;

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms

https://www.labtestsonline.org.tr/tests/vitamin-d

http://www.turkosteoporozdergisi.org/archives/archive-detail/article-preview/an-pandemisi-d-vitamini-eksiklii-ve-yetersizlii/8127

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/d-vitamini-eksikligi-nasil-anlasilir/

http://www.healistanbul.com/tr/d-vitamini-hakkinda-dogru-bilinen-7-yanlis-ozellikle-6-ve-7-yanlislara-dikkat

Источник: https://evdesifa.com/d-vitamini-eksikliginin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть