D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor

Dikkat! D vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırıyor

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor

Uzun ve zorlu diyetler yapmanıza rağmen kilo veremiyor musunuz? Vücuttaki D vitamini eksiği kilo vermenize engel oluyor olabilir. Mutlaka ölçtürün.

D vitamini eksikliği kemik gelişimi ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olarak yağlanmanın önünü açıyor.

Yapılan son araştırmalar, D vitamini eksikliğinin kilo vermeyi engellediğini ortaya koydu.

Baharın yüzünü gösterdiği ve yaz mevsimin yaklaştığı şu günlerde zorlu diyetlere başlamadan önce mutlaka vitamin değerlerinin ölçtürülmesinde fayda var. 

Kilo vermek sanıldığı kadar zor bir iş değil fakat diyet yaptığınız halde istediğiniz kiloya ulaşamıyorsanız, bunun nedeni vücuttaki vitamin ve minerallern eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
D vitamni eksikliği kaslarda yorgunluğa yol açarak metobolizmanın bozulmasına sebep oluyor, buda vücutta yağlanma sorununa yol açıyor.

Kilo veremiyorsanız D vitamini değerinizi kontrol ettirin

Vücutta bulunan D vitamini değeriniz 21 mg'nin altındaysa doktorunuzun önerdiği D vitamini takviyesi ile bu miktar 50-60 mg'lara kadar yükseltilmesi gerekir.

D vitamini değeri yükseldikçe açlık kontrolü daha kolay hale geliyor. 

Avrupa Endokrin Derneği Klinik Uygulama Kılavuzuna göre D vitamini alımında günlük idame dozlar; 1 yaşından küçük bebeklere günde 400 ünite, 1-18 yaş arası çocuklara günde 600 ünite, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde günlük 1000 ünitedir.

D Vitamini eksikliği MS'i tetikliyor

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Sevda Diker, MS’e etki eden çevresel faktörlerden birinin ise D vitamini eksikliği olduğunu belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Sevda Diker, sıklıkla genç bireyleri etkileyen ve önemli bir hastalık olan multipl skleroz’da (MS), kişinin kendi bağışıklık hücrelerinin yanlış programlanma sonucu göz sinirlerine, beyin ve omuriliğindeki sinir hücrelerine zarar verdiğini, tedavi seçeneklerinin ise her geçen gün dinamik bir şekilde genişlediğini ifade etti.

D Vitamin Eksikliği Belirtileri neler?

Yrd. Doç. Dr.

Sevda Diker, MS hastalığının aynı anda bir ya da birden fazla bölgede yer tutabileceğini, etkilenen bölge ya da bölgelere göre şikayetlerin ortaya çıktığını, hastalığın en sık belirtilerinin genellikle tek gözde bulanık görme, beraberinde göz hareketleri ile ağrı, çift görme, dengesizlik, hissizlik, uyuşma, karıncalanma, ağrı gibi duyusal belirtiler, kuvvet kayıpları, idrar yapamama ya da tutamama ve normal dışı aşırı yorgunluk olduğunu ifade etti. MS hastalığında felçten farklı olarak belirtilerin aniden ortaya çıkmadığını, genelde yavaşça başlayarak bir iki gün içinde belirginleştiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Sevda Diker, hastalığın atak ve düzelmelerle gidebileceği gibi ilerleyici bir şekilde de seyredebileceğini, sebebinin net olarak bilinmemekle birlikte genetik ve çevresel faktörlerin bir arada etki edebileceğini, MS’e etki eden çevresel faktörlerden birinin ise D vitamini eksikliği olduğunu belirtti.

D Vitamini Eksikliği MS’i tetikliyor

D vitaminin MS hastalığında bağışıklık sistemini düzenleyici etkilere neden olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sevda Diker, düşük D vitamini düzeylerinin MS oluşumunu ya da ilerleyişini arttırdığını dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Sevda Diker şöyle devam etti: “Bu konuda yapılmış çok sayıda çalışma vardır.

Bunların çoğunda D vitamininin normal sınırlar içinde olması MS geliştirme, yeni MS atağı, MS ilerleyişi, beyin MRG’da yeni plak gelişimi gibi risklerde azalma ile ilişkili bulunmuştur.

Yakın zamanda büyük bir dergide yayınlanmış çalışmada gebeliği sırasında güneş ışığına daha fazla maruz kalmış annelerin çocuklarında MS’e daha az rastlandığı saptanmıştır. Ancak henüz dışarıdan D vitamini takviyesinin MS hastalığını önlemede etkinliğini ve güvenilirliğini test eden bir çalışma yoktur.

Hali hazırda D vitamini ve MS ilişkisini inceleyen pek çok çalışma devam etmektedir ve sonuçları D vitamini eksiliğinin hastalık gelişimi ve ilerleyişindeki rolü ile takviyesinin etkileri ve nasıl olması gerektiği hakkında bilgilerimizi arttıracaktır.”

Güneş ışığına ve beslenmeye dikkat

Uygulamanın kolaylığından ötürü D vitamini takviyesinin, MS hastalarının almakta olduğu özellikli tedavilere ek olarak oldukça yaygın şekilde kullanıldığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sevda Diker, ancak hasta bazında kar zarar oranının her zaman göz önünde tutulması gerektiğini belirtti.

Tedavi öncesi mutlaka alınan kan numunesinden 25 – hidroksi D3 düzeyine bakılması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr.

Sevda Diker, D vitaminin vücutta depolanan ve birikebilen bir vitamin olduğu için ancak eksiklik olması durumunda uygun dozda takviye yapılmasının doğru olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Yapılan çalışmalarda genel olarak 25-OH D3 düzeyinin 40 – 60 ng/ml arasında tutulması önerilmektedir.

Tedavi sırasında çok yüksek dozlar kalsiyum düzeylerinde normalin üstünde artışa sebep olabileceği için, onun yerine daha sık aralıklarla daha düşük dozlar tercih edilmelidir. Hastanın kalp hastalığı ya da böbrek taşı hikayesi mutlaka sorgulanmalıdır.

Şuanki pratiğimizde MS hastalarında rutin olarak 25-OH D3 düzeyi bakarak, yetersizlik var ise uygun dozda tedavi başlamaktayız. Bunun yanında güneş ışığından uygun saatlerde yeterli şekilde faydalanma ve D vitamini içeren gıdaların diyetimizde dengeli şekilde bulundurulması da önerilerimiz arasındadır.”

“D vitamininin görevi bağırsaktaki kalsiyum emilimini artırmak”

D vitamininin temel görevinin bağırsaktaki kalsiyum emilimini arttırmak.

Yapılan çalışmalardan edinilen bilgilere göre kişinin kas gücünü ve kalp atışlarını düzenler, D vitamininin ayni zamanda grip başta olmak üzere, her türlü enfeksiyonla mücadele, multiple skleroz, bağırsakta iltihap gibi otoimmün hastalıklara karşı korunma, kontrolsüz hücre çoğalmasını (kanser) önleme, pankreastan insülin salınımının düzenlenmesi, tiroid fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşmasında da rol oynar.

“Her üç kişiden birinde D vitamini eksikliği saptanmaktadır”

D vitaminin ilk kez 1920’li yıllarda çocuklarda görülen bir kemik hastalığı olan raşitizme çare bulmak için yapılan araştırmalar sırasında keşfedildi. D vitamini eksikliğinin, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte düzeyinin ölçülebilir hale gelmesi ile sık görülmeye başlandı.

Bunun yanı sıra, kemik hastalıklarından başka kalp damar hastalıkları, diyabet, obezite, prostat kanseri gibi pek çok hastalıkla da ilişkili olduğu anlaşılmıştır. D vitamini eksikliği, kanda D vitamini düzeyinin belirgin olarak azaldığı durumdur.

Neredeyse her üç kişiden birinde D vitamini eksikliği saptanmaktadır.

D vitamini eksikliği nasıl ölçülür

D vitamini eksikliğinin genellikle sessiz seyreder, eksikliğinde ciddi belirtilerin oluşmaz bu yüzden fiziksel olarak fark etmek güçtür.

Ancak, yorgunluk, genel ağrı-sızı, iyi hissetmeme gibi D vitamini eksikliğine özgün olmayan şikayetler oluşturabileceğinden gözden kaçabilir.

Eksiklik olup olmadığından emin olmanın tek yolu kanda D vitamini (25 (OH) vitamin D3) düzeyinin ölçülmesidir. D vitamini eksikliği, şikayet oluşturmadığında bile, sağlıkla ilgili ciddi riskler oluşturur.

Источник: //www.sonhaberler.com/saglik/dikkat-d-vitamini-eksikligi-kilo-vermeyi-zorlastiriyor-h592975.html

D Vitamini Eksikliği Kilo Aldırır Mı? – Merak Edilenler Sorular – APPVICE

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor

D vitamini, bağışıklık sistemini ve kemikleri güçlendirmek de dahil olmak üzere, sağlık açısından pek çok yararları olan önemli bir mikro besin öğesidir. D vitamini eksikliği kilo almanıza sebep olabileceği gibi, kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da mevcuttur. Bu makale, D vitamininin kilo kaybı üzerindeki etkilerini derinlemesine ele almaktadır.

D Vitamini Nedir?

D vitamini, zengin besinler veya besin takviyelerden alabileceğiniz, yağda çözünen bir vitamindir. Vücudunuz, güneşe maruz kaldığında da D Vitamini üretebilir. D vitamini, kemikleri güçlendirmek, dişleri korumak, bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmak ve kalsiyum ile fosfor emilimini kolaylaştırmak için birinci derecede önemlidir (1).

D vitamini pek çok gıda maddesinde doğal olarak bulunmadığından, birçok sağlık uzmanı, günlük alınması önerilen 600 IU (15 mcg) miktarı karşılamak için, günde en az 5-30 dakika güneşlenmenizi veya D Vitamini takviyesi almanızı önerir (2).

Bununla birlikte, ekvatordan uzak bölgelerde yaşayanlar, yalnızca güneş ışığına maruz kalarak vücutlarının ihtiyaç duyduğu D Vitaminini karşılayamayabilirler. Bazı enlemlerde, yılın altı ayına kadar cilt tarafından üretilebilecek D vitamini minimum düzeydedir (3).

Ne yazık ki Dünya nüfusunun %50’si D Vitamini eksikliğinden yakınmaktadır (1).

D Vitamini eksikliği risk grubunda bulunan kişileri şöyle sıralayabiliriz (2):

 • İleri yaştaki yetişkinler
 • Anne sütüyle beslenen bebekler
 • Koyu tenli bireyler
 • Güneş ışığından yeteri miktarda yararlanamayan kişiler

Obezite, D Vitamini eksikliği için risk oluşturabilecek faktörlerden bir diğeridir. İlginçtir ki, bazı kanıtlar, yeterli miktarda D vitamini almanın kilo vermeye de yardımcı olabileceğini göstermektedir.

ÖZET

D Vitamini, güneş ışığı, yiyecekler veya besin takviyelerden alabileceğiniz, yağda çözünen bir vitamindir. Dünya nüfusunun %50’si D Vitamini eksikliğinden yakınmaktadır.

Kilolu İnsanlarda, D Vitamini Eksikliği  Sık Görülmektedir

Çalışmalar, yüksek vücut kitle indeksi ile vücutta yağ oranının yüksek olmasının, kanda D vitamini düzeyinin düşük olması ile ilişkilendirilebileceğini göstermektedir (4, 5). Birkaç farklı teori, düşük D vitamini değerleri ile obezite arasındaki ilişki hakkında tahminlerde bulunmaktadır.

Bazı araştırmalar, kilolu insanların D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmekten kaçınma eğiliminin böyle bir ilişkiyi destekleyici nitelikte olduğunu iddia etmektedir. Diğerleri, kilolu bireylerin daha fazla giyinmeleri nedeniyle güneşten yeteri kadar D vitamini kadar absorbe edemediklerini belirterek, davranışsal farklılıklara işaret eder.

Ayrıca, D Vitaminini aktif formuna dönüştürmek için bir takım enzimlere ihtiyaç vardır ve bu enzimlerin seviyeleri, kilolu ve normal kiloda olan kişiler arasında farklılık gösterebilir (6).

Bununla birlikte, 2012 yılında yapılan bir çalışma, obez bireylerin kiloları ile orantılı miktarda D vitamini kullandıklarında, normal kilodaki kişilerle aralarında bir fark kalmadığını ortaya koymuştur (7).

Bu, D vitamini ihtiyacının vücudun ağırlığıyla doğru orantılı olduğunu gösterir; yani kilolu bireyler sağlıklı kan değerlerine ulaşmak için normal kilodaki insanlardan daha fazla D Vitaminine ihtiyaç duyarlar.

İlginç bir şekilde, kilo vermek D vitamini seviyenizi de etkileyebilir. Teoride, vücut kütlesinde bir azalma D vitamini gereksiniminizde bir düşme anlamına gelir. Ancak, kilo verseniz de vücudunuzdaki D Vitamini miktarı, aynı kalacağından, kan değerleri gerçekte artacaktır (8, 9).

Kilo verme oranınız, D Vitamini düzeyinin artma derecesini etkileyebilir. Bir çalışmada, az miktarda kilo kaybının bile, kanda D vitamini değerinde mütevazı bir artışa yol açtığını ortaya koymuştur. Dahası, kilosunun en az %15’ini verebilen katılımcıların D Vitamini düzeyi, vücut ağırlığının %5-10’u oranında kilo veren katılımcılara oranla üç kat daha fazla artmıştır (10).

Ayrıca, bazı kanıtlar kandaki D vitamini seviyesinin vücut yağ oranını azalttığını ve kilo kaybını hızlandırabileceğini göstermektedir.

ÖZET

Obezite, D vitamini eksikliği altında yatan risk faktörlerinden biridir. Zira, günlük D vitamini gereksiniminiz, vücut ölçülerinizle doğru orantılıdır.

 

D Vitamini Seviyesini Yükseltmek Kilo Verme Hızını Artırır mı?

Bazı kanıtlar, yeterli miktarda D vitamini almanın, kilo verme hızını artırabileceğine ve vücut yağ oranını düşürebileceğine işaret etmektedir. Minimum 20 ng/mL (50 nmol/L), kemikleri güçlendirmek ve genel sağlık durumunu iyileştirmek için yeterli bir kan değeri olarak kabul edilmektedir (2).

Bir  başka çalışmada, kalorisi sınırlandırılmış bir diyet ve egzersiz programına tabi tutulan 218 kilolu ve obez kadın incelenmiştir. Bu kadınların yarısına D vitamini takviyesi verilirken, diğer yarısı plasebo almıştır.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, D vitamini takviyesi alan kadınların, kanında D Vitamini değerleri düşük olan kadınlardan ortalama 3,2 kg daha fazla kilo verdiklerini göstermiştir (11).

Başka bir çalışmada, kilolu ve obez kadınlara 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi verilmiştir.

Çalışmanın sonunda kadınlar kilo verememiş, ancak D Vitamini düzeyleri arttıkça vücut yağ oranları azalmaya başlamıştır (12).

D Vitamininin, kilo alımını yavaşlattığından da söz edilebilir. 4.

600’den fazla yaşlı kadın üzerinde yürütülen ve 4,5 yıl süren çalışmada D vitamini seviyelerinin artırılması, kontroller arasında daha az kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir (13).

Kısacası, aldığınız D vitamini miktarını artırmak, kesin sonuçlara ulaşılmadan önce daha fazla araştırma gerektirmesine rağmen, kilo vermenize yardımcı olabilir.

ÖZET

Yeterli miktarda D vitamini almak, kilo verme hızını artırabilir, vücut yağ oranını azaltabilir ve kilo alımını sınırlandırabilir.

 

D Vitamini Nasıl Kilo Verdirebilir?

D vitaminin kilo verme üzerindeki etkilerini açıklamaya çalışan birkaç teori bulunmaktadır. Araştırmalar, D vitamininin vücutta yeni yağ hücreleri oluşumunu potansiyel olarak azaltabileceğini göstermiştir (14). Aynı zamanda, yağ hücrelerinin depolanmasını baskılayarak yağ birikimini etkili bir şekilde azaltabilir (15).

D vitamini, ruh halinden uyku düzenine kadar her şeyi etkileyen bir nörotransmiter olan serotonin düzeylerini de artırabilir (16, 17). Serotonin, iştahınızı kontrol etmekle kalmaz, tok tutar, kilonuzu azaltabilir, hatta kalori alımını azaltabilir (18).

Son olarak, daha yüksek D vitamini düzeyleri, kilo vermeyi tetikleyebilecek düzeyde yüksek testosteron seviyeleri ile ilişkilendirilebilir (19).

2011 yılında yapılan bir çalışmada, bir yıl boyunca 165 erkek hastanın bir kısmına D vitamini takviyesi verilirken kalanına plasebo verilmiştir.

Çalışma sonunda D Vitamini takviyesi alan hastaların testosteron seviyelerinde kontrol grubundan daha fazla artış gözlenmiştir (20).

Farklı çalışmalar, yüksek seviyedeki testosteronun vücutta yağ oranını azaltabilirken uzun vadede kilo vermeyi sürdürmeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir (21, 22, 23). Testosteron bu sonuca, metabolizma hızını artırarak ve nihayetinde vücudunuzun yedikten sonra daha fazla kalori yakmasını sağlayarak ulaşır. Ayrıca vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu da engelleyebilir (24, 25).

ÖZET

D Vitamini, yağ hücrelerinin oluşumu ve depolanma sürecinde değişiklik yaparak, aynı zamanda serotonin ve testosteron seviyelerini artırarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

 

Ne Kadar D Vitamini Tüketmelisiniz?

19–70 yaşları arasındaki yetişkinlerin günde en az 600 IU (15 mcg) D Vitamini takviyesi kullanması önerilmektedir (2).

Bazı araştırmalar, kullanılması gereken D vitamini takviyesi dozunu “herkese uygun tek miktar” gibi bir yöntemle değerlendirin yanlış olacağını, bunun yerine farklı vücut ağırlıklarına göre değişmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bir başka çalışmada, D vitamini seviyeleri vücut ağırlığına göre ayarlanmış, D Vitamini değerlerini ideal seviyede tutmak için günde kilo başına 70-80 IU kullanılması gerektiği hesaplanmıştır (7). Vücudunuzun ağırlığına bağlı olarak, bu miktar günlük 4.000 IU olarak belirlenmiş üst sınırdan çok daha yüksek olabilir (26).

Diğer yandan, günde 10,000 IU’ya kadar olan dozların da yan etkisi olmadığı bildirilmiştir (27). Yine de, D vitamini takviyeleri çok miktarda tüketildiğinde toksisiteye neden olabileceğinden 4.000 IU’luk günlük önerilen üst sınırı aşmadan önce doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır (28).

ÖZET

D vitamini takviyesinin ne kadar kullanılması yönünde mevcut öneri, günde en az 600 IU’dur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar bu miktarın vücut ağırlığına göre değerlendirilmesi ve 70-80 IU/kg olması gerektiğini göstermektedir.

  SONUÇ

Kullanılması önerilen D vitamini miktarı ile kilo arasında karmaşık bir ilişki olduğu açıktır.

Yeterli miktarda D vitamini kullanmak, hormon seviyenizi kontrol altında tutabilirken kilo vermenizi hızlandırabilir ve vücut yağ oranınızı düşürebilir.

Buna karşılık, kilo vermek kandaki D vitamini düzeyini artıracağından, kemikleri güçlü tutmak ve hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmek gibi diğer faydalarını en üst düzeye çıkarmanıza da yardımcı olabilir (29, 30).

Güneş ışığına maruz kalma imkânınız sınırlı ise veya D Vitamini eksikliği riski altındaysanız, takviye almayı düşünmek iyi bir fikir olabilir.

D vitamini takviyesi, kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve genel sağlığınızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,44 , 9 oy

Источник: //getappvice.com/tr/d-vitamini-eksikligi-kilo-aldirir-mi/

D Vitamini Normal Değerleri D Vitamini Değeri Kaç Olmalı

D Vitamini Eksikliği Kilo Vermeyi Zorlaştırıyor

Vücutta en sık görülen vitamin problemlerinden birisi D vitamini eksikliği olup, dünyada 1 milyar insanın D vitamini eksikliği yaşadığı bilinmektedir. D vitamini eksikliğinin zararlarından biri de bu durumun kilo vermeyi güçleştirmesi ve kilo almayı kolaylaştırmasıdır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Kas ağrısı: Vücutta sürekli olarak yaşanan kas ağrıları nedenini anlaşılması güçtür. Ancak araştırmalar göstermiştir ki kronik kas ağrısı problemi olan kişilerin yaklaşık %71’inde D vitamini eksikliği olduğu görülmüştür.

 • Depresyon
 • Çok sık hastalanmak: Vücutta birçok önemli işlevi olan D vitamininin bir diğer görevi ise bağışıklık sistemini güçlü olmasını sağlayarak vücudu bakteri ve virüslere karşı korumaktır. Vücutta D vitamini eksikliği olduğu durumlarda kişi grip ve soğuk algınlığı gibi sürekli hasta olabilir.

 • Bitkinlik ve halsizlik
 • Sürekli sırt ve kemik ağrısı çekmek
 • Vücutta yaraların geç iyileşmesi: Vücutta D vitamini eksikliği olduğunda oluşan yaralar daha geç iyileşmektedir.

 • Saçlarda dökülme
 • Kemik erimesi: Vücutta D vitamini kalsiyum ve kemik metobolizmasını çok etkiler. Özellikle de yaşlılarda D vitamini eksikliği olması durumunda kemik erimesi görülme ihtimali yüksektir.

D Vitamini Eksikliği Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Taylan Kümeli bu konuda şu bilgileri veriyor:

Kilo vermeye yol açan faktörlerin başında vücuttaki D vitamini eksikliği olduğu yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur.

Bu sebeple de kilo vermek isteyen kişiler öncelikle vücutlarındaki D vitamini seviyesini ölçtürmelidir. Vücutta D vitamini eksikliği durumunda kaslar çok hızlı yorulduğundan kas metobolizması bozulur.

Bozulan kas metobolizması vücutta enerji tüketimini kötü etkilediğinden vücutta yağlanma riski artar.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Ölçülür, Tespit Edilir?

Vücutta D vitamini eksikliği olup olmadığı yapılacak kan tahlili ile kolayca anlaşılmaktadır. Vücuttaki D vitamini eksikliği  25 OH vitamin D veya Hidroksi vitamin testi olarak da bilinen D 25-hidroksi D vitamini testi ile anlaşılmaktadır. Yapılacak bu test sayesinde vücutta vitamin D3 depolarına ve kandaki D vitamin seviyesine bakılır. Kandaki D vitamini seviyesi:

 • 40-60 ng/ml  ise normal,
 • 20-30 ng/mL arasındaysa yetersiz,
 • 20 ng/mL’nin altındaysa D vitamini yetmezliği olarak kabul edilir.

Prof. Dr. Canan Karatay D vitamini normal değerinin 100 olduğunu bildiriyor

D Vitamini Kaç Olmalı?

Diyetisyen Aysun İpek anlatıyor:

Vücuttaki D vitamini seviyesi mutlaka ölçtürülmelidir. Vücuttaki normal D vitamin seviyesi 40 ile 60 ng/ml arasındadır. Kandaki D vitamin seviyesi eğer 20 ve altındaysa bu durum D vitamin eksikliği var demektir.

Eğer seviye 21 ila 29 arasındaysa durum D vitamin yetersizliği olarak adlandırılırken bu seviye 30 ve üzerinde ise vücuttaki D vitamini yeterli demektir.  Vücuttaki D vitamini seviyesi 150’den yüksekse vücutta D vitamini zehirlenmesi var demektir.

Yılda 1 kez mutlaka kandaki D vitamini seviyenizi ölçtürmelisiniz.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücutta D vitamini eksikliği olması durumunda yapılacak en iyi şey güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki vücuttaki D vitamininin %90-95’i deriye gelen güneş ışınlarından elde edilmektedir.

Vücutta özellikle de el, yüz ve kollar haftada en az 2-3 kez 5-15 dakikalık seanslar halinde güneş ışığına maruz bırakılması vücuttaki D vitamini seviyesini yükseltir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

D vitamini eksikliği tedavisi doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin eğer kişiye verilen takviye aşırı düşükse tedavi 1 yıl bile sürebilir.

Eğer tedavi yüklemeli takviye şeklinde yapılırsa, bir diğer deyişle tedaviye başlandığı dönemde 50,000 IU’luk bir yükleme yapılırsa ve sonrasında yaşa bağlı olarak verilecek takviyeler belli dozajlarda verilmesi sürdürülürse tedavi 8 haftada bitecektir.

D Vitamini Eksikliği İçin Ne Yeyip İçmeli?

Üstte de bahsettiğimiz gibi vücuttaki D vitamini eksikliğini azaltmak için etkili olacak en iyi yöntem güneş ışını maruziyetidir. Güneş dışında vücuttaki D vitamini seviyesini normale çevirecek şey D vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmektir. D vitamini açısından zengin besinler arasında şunlar bulunur:

 • Süt
 • Ayran
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Tereyağı
 • Somon
 • Uskumru
 • Ton balığı
 • Tereyağı
 • Yumurta sarısı
 • Isırganotu
 • Mantar
 • Tatlı patates
 • Balık yağı
 • Maydanoz
 • Yonca
 • Yulaf
 • Karaciğer

Источник: //selmasultan.com/d-vitamini-eksikligi-kilo-iliskisi-kilo-vermeyi-zorlastirir-mi-engeller-mi

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..