D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

içerik

Vitamin Eksikliği Belirtileri, hastalıkları, mineral vitamin eksikliği testi | Çokbilgi.com – Türkçe ve Edebiyat Güncesi

D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

Vücudumuzda vitamin eksikliği olduğunda, bazı belirtiler ve hastalıklarla karşılaşırız. Çünkü vücudumuz vitamin, minerallerle ayakta durur ve tırnaklarımızdan beynimize kadar her organımızın bu vitaminlere ihtiyacı vardır.

Bunlar bazen çok basit belirtilerle kendini belli eder ve vitamin takviyeleri ile ortadan kalkar; fakat bazen çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarır veya onların habercisidir.

Bunun için vücudumuzdaki vitamin eksiklikleri dikkate alınmalı ve doktor kontrolünde gerek beslenme şeklimizde yapacağımız değişikliklerle, gerekse de alacağımız vitamin takviyeleriyle vücudumuzun ihtiyacı karşılanmalıdır.

Hangi vitamin eksikliğinin hangi hastalığa veya belirtiye neden olduğunu belirtmeden önce şunu açıklamak gerekir: Çoğu zaman vücudumuzdaki bir belirti veya hastalık, tek bir vitamin eksikliğine bağlanamaz. Çünkü bir organ yalnızca bir vitamine ihtiyaç duymaz.

Örneğin bazen B12 ve demir eksikliği, kansızlık şeklinde belirti gösterir ve halsizlik, yorgunluk, stres, iştah kapanması gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda hem B12 hem demir takviyesi yapılmalıdır. Ve ayrıca bu vitaminler birbirlerinin çalışma prensiplerini etkiler ve böylece sıkı sıkıya bağlıdır.

Bu nedenle, vitamin eksikliği kaynağı doktor tarafından tespit edilerek giderilmelidir.

Aşağıda sıralanan belirtilerden bir veya birkaçı size uyduğu için, “Kesinlikle bende … vitamini eksik.” gibi bir yargıya varmanız da pek doğru olmaz.

Çünkü vitamin eksikliği, sizdeki hastalığın belirtilerinin yalnızca bir nedeni olabilir. Bunun dışındaki nedenleri belirlemek için ileri düzeyde tetkikler gerekebilir.

Şimdi aşağıda her bir vitamin eksikliğinin hangi belirtiler ve rahatsızlıklarla karşımıza çıktığını sıralıyoruz:

B12 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, uyuşukluk, yorgunluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve depresyon gibi problemler ortaya çıkar. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor. Vitamin enerji üretimi, protein kullanımı ve sinirler için gereklidir.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve sinir sistemine güç veren B12 vitamini çocukların da sağlıklı gelişiminde büyük rol oynuyor. B12 vitamini et ve et ürünleri, balık, peynir ve sütte bol miktarda bulunmaktadır. Sebzeler de son derece az bulunur. Vejetaryen beslenenlerin B12 açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olabilir.

Dikkatli olmalarında fayda var.

Kansızlık, bitkinlik, sinir hasarı, aşırı hassas cilt özellikle vejetaryenlerde ve bu vitamini absorbe edemeyen bünyelerde B12 eksikliği yaşanabiliyor.

B12 vitamini noksanlığının yorgunluk ve halsizlik konusunun şampiyonluğunu yaptığını unutmayınız. Yorgunluğunuza unutkanlık, el ve ayak uyuşmaları da eşlik ediyorsa problemin B12 eksikliğinden kaynaklanabileceğini anımsayınız.

B1, B3, B5, B6 vitaminleri de yorgunluk yapabilir ama bu gibi durumlarla çok seyrek karşılaşıyoruz.

Hücrelerin kendini yenilemesini sağlıyor. Sinir sistemini güçlendiriyor. Proteinlerin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştırıyor. Çocukların sağlıklı gelişiminde önemli rol oynuyor.

Sakatat ürünleri, peynir ve sütte bol miktarda bulunuyor. B12 vitamininin uzun süreli eksikliği Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi hastalıklarına ortam sağlayabiliyor.

Uyuşukluk, kolay hastalanma, çocuklarda iştahsızlık ve gelişimini tamamlayamama gibi durumlara sebep oluyor.

C Vitamini Eksikliği

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kandaki şeker miktarını azaltır. Hastalıklara karşı direnci artırır. Enerji üretiminde ve strese karşı hormonların yapımında görevlidir.

Kan dolaşımını düzenleyen, hücrelerin kendini yenilemesini sağlayan, kemiklerin-dişlerin-cildin-diş etlerinin güçlenmesinde katkıda bulunan C vitamini, yeşil biber, çilek, maydanoz, yeşil sebzeler, domates, kırmızı lahana ve turunçgillerde bulunuyor.

Günlük C vitamini; kadınlarda ve erkeklerde her gün alınması gereken en az miktarı, 60 miligramdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. C vitamini almaları gerekir.

Dişlerin kaybedilmesine yol açan iskorbüt hastalığı, diş etlerinde şişme ve yaraların iyileşmesinde güçlük gibi belirtiler C vitamini eksikliğini göstermektedir.

C vitamini eksikliğinde, diş eti çekilmeleri-diş eti kanamaları, halsizlik, geç iyileşme, ağız içinde yaralar, kemik ağrıları, kas zayıflığı, dolaşım sistemi rahatsızlıkları gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Yeterli miktarda C vitamini almayanlarda kas zayıflığı, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları, diş çürümeleri, selülit ortaya çıkabiliyor.

K Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, vücudun bağışıklık sistemi zayıf düşer ve hastalıklara kolay yakalanılır. Kesikler ve yaralar daha geç iyileşme gösterir.

K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür.

K vitamini eksikliği, basur, burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir.

Yaralanmalarda kanın pıhtışmasını sağlayarak, fazla miktarda kan kaybı olmasını engelleyen, içerdiği antioksidan maddelerle vücudu kansere karşı koruyan, hücre yenilenmesini sağlayan ve kemik yapısını da güçlendiren K vitamini karnabahar, lahana, brokoli, fasulye, bezelye, patates, yumurta sarısı, yoğurt, yeşil çay ve brüksel lahanası gibi sebzelerde bulunuyor. Kanın pıhtılaşmasında yetersizlik tamamen K vitamini kaynaklı olabiliyor.

Sodyum ve Postasyum Eksikliği

Sodyum ve potasyum bilindiği gibi kardeş mineraller. Gerek potasyumun gerekse sodyumun eksikliğinde de yorgunluk kaçınılmazdır. Eğer yorgunluğa kas zafiyeti, kas spazmları, iştah kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, dudak çevresinde his değişikliği gibi belirtiler işaret ediyorsa yorgunluğun potasyum noksanlığı ile ilişkili olma ihtimali vardır.

Sodyum eksikliğine ise potasyum noksanlığından daha az rastlanıyor. Bu tip yorgunluklar genellikle yoğun egzersizler, aşırı sıcaklar nedeniyle ortaya çıkan terlemelerden, kontrolsüz idrar söktürücü kullanımları veya ağır ya da uzun süren ishal ya da kusmalardan kaynaklanıyor.

Bitkinlik, tansiyonun düşmesi, ayağa kalkınca göz kararmaları ile birlikte olan yorgunluklarda sodyum eksikliği akla gelmeli.

E Vitamini Eksikliği

E vitamini eksikliğinde daha erken yaşlanma, görme bozuklukları, kansızlık, kısırlık, kalpte ve diğer kaslarda yorgunluk ve çeşitli cinsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. E vitamini damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Göz sağlığı için büyük önem taşır.

Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı doğal bir koruyucu olan, hücrelerin kendini yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktiren ve sağlıklı bir cinsel yaşam için önemli olan E vitamini, bitkisel yağlar, tahıllar, badem, ceviz, ay çekirdeği ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

Sinir sistemi problemleri, sperm üretiminde azalma, kas ağrıları, güçsüzlük. Eksikliği az görülse de; düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde sorun yaşayanlarda zaman zaman bu vitaminin eksikliği gözlenebiliyor. Yeterli E vitamini almayanlar daha erken yaşlanabiliyor. Ayrıca kısırlık, iktidarsızlık gibi çeşitli cinsel rahatsızlıklara rastlanma olasılığı da artıyor.

Magnezyum Eksikliği

Çoğumuz farkında değiliz ama magnezyum eksikliği de önemli bir yorgunluk nedenidir.

Bu mineral hücre zarlarından besleyici maddelerin geçebilmesi, hücrede protein ve karbonhidrat metabolizmalarının aksamaması yanında yeteri kadar enerji üretimi ve taşınmasında da önemli görevler üstleniyor.

Hücreler şu veya bu nedenle “magnezyum fakiri” haline gelirlerse enerji üretimi aksadığı için yorgunluk baş gösteriyor. Magnezyum eksikliğini kas krampları, kas seğirmeleri, güçsüzlük ile birlikte olan yorgunluk durumlarında hatırlamak lazım.

A Vitamini Eksikliği

Eksikliği söz konusu olduğunda, görme bozuklukları, kemik ve dişlerde problemler, ciltte kuruluk, saç ve tırnaklarda kırılmalar, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebilir. A vitamini sağlıklı bir cilt ve kemik yapısı için önemlidir.

Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.

Hücre yenilenmesini sağlayan, vücut direncini arttıran, görme duyusu için önemli olan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, lahana, bitkisel yağlar, havuç ve balda bolca bulunuyor. A vitamini eksikliği bu besinleri tüketerek giderilebilir.

Günlük A vitamini ihtiyacının yetişkin erkeklerde bin, kadınlarda 800 mg. kadar olduğunu ifade eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Kadınların gebelikte A vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük bin mg., emziren annelerin ise bin 200 mg. kadar A vitamini almaları tavsiye edilir.

Dudak yaraları, dilde kızarıklık” dedi.

Gece körlüğü, gözyaşı kuruluğu ve diğer göz problemleri; ciltte kuruluk, pul pul dökülme, akne, kaşıntı; bağışıklık sisteminde zayıflık gibi belirtiler A vitamini eksikliğini göstermektedir.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttıran ve hücre yenilenmesini sağlayan A vitamini yeşil sebzeler, domates, tahıllar, bitkisel yağlar, havuç, lahana, bal ve kuruyemişlerde bol bulunuyor.

Eksikliğinde görme bozuklukları, yüksek tansiyon, saçta ve tırnaklarda kırılmalar, ciltte kuruma, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik görülebiliyor.

B1 Vitamini Eksikliği

Sinir sisteminin sağlığını korumada önemli bir rol oynuyor. Kan dolaşımını düzene sokuyor. Peynir, yumurta, balık ve tahıllarda bol miktarda bulunuyor. B1 vitamini eksikliği sinir ve dolaşım sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi bozuklukları ve yorgunluğa sebep olabiliyor.

Demir Eksikliği

Demir oksijenin taşınması ve depolanması, daha da önemlisi enerji üretiminde önemli görevleri olan bir mineral. Noksanlığı sadece kansızlığa değil, yorgunluğa da yol açıyor. Eğer yorgunluk sorununuza cilt kuruluğu, solukluk, dilde acılık ve yanma hissi, yutmada zorlanma, tırnaklarda çukurlaşma gibi belirtiler de ekleniyorsa demir rezervlerinizin azalmış olabileceği aklınızda olsun.

Riboflavin / B2 Vitamini Eksikliği

Eksikliğinde, ağız kenarında yaralar, dilde kızarıklık, göz kenarında kızarıklıklar, burun kenarında kuruma, kansızlık gibi sorunlar görülebilir. Önemli bir nokta aşırı derecede alkol tüketimi vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Ayrıca antibiyotikler, yatıştırıcılar da vücuttaki B-2 vitaminini azaltır.

Vücuttaki asit oranını düzenleyen, sindirim sistemini düzene sokan, solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olan B 2 vitamini süt, peynir, yoğurt, yumurta, mısır, kurubaklagiller ve yeşil sebzelerde çokça bulunmaktadır. Bu besinlerden tüketmenizde fayda var.

Katarakt gibi göz hastalıkları; ciltte kuruma, yağlanma, kızarma; ağız ve dil yaraları; boğazda şişme ve iltihaplanma gibi belirtiler B2 vitamini eksikliğini göstermektedir.

D Vitamini Eksikliği

Osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir hastalık olan osteomalasi riski. Çocuklarda raşitizm ve büyüme sorunları gibi belirtiler D vitamini eksikliğini göstermektedir.

Yorgunluğa neden olan önemli bir vitamin daha var: D vitamini. D vitamini noksanlığına bağlı yorgunluk çok önemli, çünkü çok yaygın bir sorun.

Özellikle kas yorgunluğuyla birlikte olan yorgunlukların D vitamini noksanlığından kaynaklanabileceği aklınızda olsun.

Tiamin / B1 Vitamini Eksikliği

Beriberi hastalığı (bir çeşit sinir sistemi hastalığı), kalp ve damarlarda hasar oluşması.unutkanlık, uykusuzluk, iştahsızlık, sindirim bozukluğu, özellikle alkolikler, B1 vitamini eksikliği nedeniyle bitkinlik hissedebiliyor, kasları daha zayıf olabiliyor.

Biotin Eksikliği

Kalp anomalileri, bitkinlik, depresyon, cilt kuruluğu gibi belirtiler biotin eksikliğini göstermektedir.

Folik Asit Eksikliği

Hücre bölünmesinde ve gelişiminde problemler, anemi, sinirlilik, halsizlik. Hamileliğin ilk üç aylık dönerfilnde ise spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabiliyor.

Niasin Eksikliği

İshal, cilt problemleri ve mental disoryantasyon gibi belirtiler niasin esikliğini göstermektedir.

B6 Vitamini Eksikliği

Kan hücreleri üretimini sağlıyor. Kalbi güçlendiriyor, böbreklerin düzenli çalışmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yumurta, tavuk, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor. Eksikliğinde böbrek taşları, sinir sistemi hastalıkları, kansızlık ve halsizlik görülüyor.

| Yorum Yap! | Yazı Ayrıntıları… | Yazdır! | Bu Yazıyı Paylaşın! |

Источник: //www.cokbilgi.com/yazi/vitamin-eksikligi-belirtileri-mineral-hastaliklari/

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

Kemik sağlığı açısından son derece önemli olan D vitamini, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Peki, D vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

D Vitamini Eksikliği Adet Düzensizliği Yapar mı?

Yeterli miktarda D vitamini alınmadığı takdirde birçok belirti gözlemlenebilir. Hormonal düzensizliklere yol açabilen D vitamini eksikliği, buna bağlı bir şekilde adet düzensizliğine şahit olmanıza kaynaklık edebilir.

D vitamini eksikliği bacak ağrısı yapar mı sorusunun cevabı ise büyük oranda olumlu olmaktadır.

Kas ve kemik yapıları üzerinde çeşitli ağrılara yol açabilen eksiklik, aynı zamanda ciltte leke, kas ağrısı, sinir, sırt ağrısı ve terleme gibi etkileri de beraberinde getirir.

Özellikle baş bölgesinde terleme görülür. Bunun yanında kimi hastalarda üşüme de görülebilir. D vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaslarda ve kemiklerde ağrı
 • Halsizlik
 • Depresyon
 • Gün içerisinde çabuk yorulma
 • Merdiven çıkarken nefes nefese kalmak
 • Vücudun belirli yerlerinde uyuşma
 • Baş bölgesinde yoğun miktarda terleme
 • Gün içerisinde seyreden yorgunluk
 • Kemik erimesi (osteoporoz)
 • Hafif bir etki sonucu kemik kırığı oluşması

D vitamini eksikliğinin etkileri, yüksek seviyede seyredebilir. Bu durum, kişinin gündelik yaşam kalitesini ne yazık ki olumsuz yönde etkilemektedir.

Çalışma performansını düşüren ve çabuk yorulmaya neden olan D vitamini eksikliği, özellikle iş hayatında olumsuz sonuçlara kaynaklık edebilir.

Profesyonel kariyerinizi etkileyebilen bu durum, aynı zamanda gündelik işlerinizi yerine getirirken de zorluk yaşamanıza sebep olabilir. Örneğin merdiven çıkarken çabuk yorulabilir ve dinlenme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Depresyona dahi yol açan D vitamini eksikliği, ne yazık ki sıkıntılı farklı derecede sıkıntılı bir süreç geçirmenize de kaynaklık edebilir. Bünyede hissedilen yorgunluk, ağrı ve çeşitli sıkıntılar, depresyon eşliğinde seyredebiliyor.

Özellikle gündelik yaşam kalitesinde daha az aktif olmanıza neden olan D vitamini eksikliği, buna bağlı bir şekilde ruhsal sorunlar yaşamanıza kaynaklık edebilmektedir.

Bu nedenle kas ağrılarına ve vücutta oluşan reaksiyonlara önem verilmesi gerektiği gibi ruhsal değişiklikler de göz önünde bulundurulmalıdır.

D Vitamini Eksikliği Sivilce Yapar mı?

En büyük D vitamini kaynaklarından bir tanesi güneştir. Cilt tarafından sentezlenerek vitaminin kullanılması mümkün hale gelir. Ancak burada önemli olan noktalardan bir tanesi, özellikle güneş ışınlarının dik açıyla geldiği vakitlerde güneşe çıkılmamasıdır. Güneş, uzun süreli etki sonucunda yanma, kızarma ve cilt kanseri gibi sorunlara yol açmaktadır.

D vitamini eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklar şöyle:

Cildin soluk gözükmesine yol açan D vitamini eksikliği, aynı zamanda enfeksiyona açık hale gelmesine neden olabilir. Cildin doğal parlaklığını kaybetmesine ve buna bağlı bir şekilde soluk gözükmesine kaynaklık eden eksiklik, doğru beslenme ve gıda takviyesi ile aşılabilmektedir. Doğal besinler tüketmek, cilt sağlığının korunmasında son derece etkilidir.

Ayrıca yeterli miktarda su tüketilmesi de yine önem teşkil eden noktalar arasında yer almaktadır. D vitamini eksikliği ile birlikte görülen halsizlik, hareketsiz yaşamanıza yol açabilir. Bu durumsa yine cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörler içerisinde bulunur. Spor yapmamak ve yeterince hareket etmemek, sivilce gibi problemlere kaynaklık edebilir.

D vitamini eksikliğinin kesin teşhisi için belirtilerin profesyonel bir şekilde izlenmesi gerekir. Ayrıca bunun yanında uygulanan 25 Hidroksi Vitamin D testi yardımıyla hastanın kanındaki D vitamini düzeyi ölçülebilir. Bu testin sonucuna göre izlenecek yol belirlenir. Böylelikle kesin bir tedavi işlemi uygulanması mümkün hale gelir.

D Vitamini Eksikliği Obeziteye Neden Olur mu?

Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği ile obezite arasında ilişki olduğunu gözler önüne sermektedir. Beden kitle endeksi yükselmeye başlayan obezite hastalığında deride sentezlenen D vitamini oranında azalma görülmektedir.

Nitekim bu duruma bağlı oluşan hastalıklar, ne yazık ki zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Üstelik obezitenin şeker hastalığı ve buna bağlı hastalıkları ortaya çıkartması, hastanın çok daha zorlu bir sürece girmesine neden olabilir.

Özellikle D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalan kişilerde obezite hastalığına rastlanıldığı görülmektedir.

D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmamak için gün içerisinde yeterli miktarda güneş ışığı aldığınızdan emin olun. Yaklaşık 30 dakika güneş görmeniz, D vitamini için mükemmel bir destek sağlar. Güneşe çıkmadan önce koruyucu sürdüğünüzden emin olmalısınız.

Bunun haricinde et, süt, süt ürünleri, yumurta, fasulye, badem, barbunya, fındık ve yağlı balıklar da D vitamini eksikliğine oldukça iyi gelmektedir.

Günlük ihtiyacın büyük bir bölümünü karşılayan balık yağı, aynı zamanda omega ve B12 gibi vitaminleri almanızı da destekler.

Makale Değerlendiriniz: Loading…

Источник: //vitamindozu.com/d-vitamini-eksikligi-ne-yapar.html

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

D vitamini, vücudunuzda yeterli seviyede bulunmadığı durumda düşündüğünüzden daha büyük zararlara yol açabilir.

Diş ve kemiklerin gelişiminde de önemli bir bileşen olan D vitamini, vücudunuzun gücünü korumasını destekleyip hücre canlılığının korunmasına katkı sağlar ve metabolizmanızın düzenli şekilde işlemesine yardımcı olur.

Bu önemli vitaminin vücudumuzun yeteri kadar aldığından emin olmalıyız nitekim D vitamini eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Peki D vitamini ekskiliği olduğunu nasıl anlarız. Bunun için çeşitli belirtilere dikkat etmelisiniz.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN NEDENLERİ

Yediğimiz besinler ve güneş ışınları sayesinde vücudumuza giren D vitamininin eksikliğine birçok durum sebep olabilir.

1. Yanlış beslenme
Süt, balık, yumurta gibi besinler ve bazı meyveler D vitamini açsından oldukça zengindir ve vücudunuzun vitamin ihtiyacını karşılaması için bu besinleri tüketmeniz gerekir. Eğer beslenme programınızda bu tip yiyecek ve içeceklere yer vermiyorsanız D vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz.

2. Yeteri kadar güneş ışığından faydalanmamak
Güneşli havalar yalnızca ruhsal anlamda modumuzu yükseltmekle kalmaz aynı zamanda D vitamini gereksinimimizi de karşılamamıza yardımcı olur. Güneşten gelen ışınlar tek başına D vitamini ihtiyacınızı gidermek için yeterli olmasa da bu ışınlardan faydalanmamanız halinde vitamin eksikliği çekebilirsiniz.

3. Birtakım ilaçlar
Kimi ilaçlar vücudunuzdaki D vitamini düzeyinin düşmesine neden olabilir. Genelde antimantar ilacı olarak da bilinen antikonulsanlar, anti-fungallar, glukokortikoidler ve AIDS hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vücuttaki D vitaminin etkin çalışmamasına ve miktarının düşmesine sebep olabilir.

4. Bazı hastalıklar
İlaçların yanı sıra bazı hastalıklar yüzünden de D vitamini seviyenizde bir düşüş görülebilir. Kronik böbrek hastalıklarının yanı sıra primer hiperparatiroidi, lenfoma türlerinin bazıları ve granülom oluşumuna sebep olan hastalıklar yüzünden D vitamini eksikliği çekebilirsiniz.

5.

Yaşlanma
Eğer orta yaşı yavaş yavaş aşmaya başladıysanız yaş kaynaklı yetersizlik çekme ihtimaliniz ortaya çıkmış demektir. Uzmanlar, yaşın ilerlemesiyle beraber vücudun D vitamini sentezleme beceresini kaybettiğini söylüyor.

6. Fazla kilolar
Obezite probleminiz ya da fazla kilolarınız varsa D vitamini eksikliği ile karşılaşma ihtimaliniz artar. Fazla kilolar, D vitamininin vücuda pozitif etki göstermesine engel olur.

7. Ten renginin koyu renk olması
Koyu tenli insanlarda daha çok bulunan melanin maddesi güneşten gelen UV ışınlarının daha hızlı emilmesini sağlar fakat vücudun D vitamini üretme yetisini yüzde 90 azaltır.

8. Sindirim sistemiyle alakalı rahatsızlıklar
Sindirim sisteminizde bir problem olması halinde yağda çözülüp bağırsaklarda emilerek kana geçen D vitamininin emilimi zorlaşır ve kana yeteri kadar etki edemez.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ

D vitamini eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız vücudunuzu gözlemleyerek bir fikir edinebilirsiniz. D vitamini açısından yetersiz bir bünyeye sahip olup olmadığınız anlamanın birçok yolu vardır. Aşağıdaki belirtileri kendinizde gözlemlerseniz doktorunuza başvurmanızda fayda var.

1. Depresyon
Yaşadığınız sıkıntıyı gerçek depresyondan ayırmanın en kolay yolu ortada bir sebep olup olmadığını analiz etmekten geçer.

Eğer herhangi kötü bir olay yaşamadığınızı düşünüyorsanız ve kendinizi kötü hissediyorsanız şüphelenmeniz gereken durumlardan biri de D vitamini yetersizliğidir.

Vücutta yeteri kadar D vitamini olmaması halinde serotonin düzeyinde bir düşüş meydana gelir ve bu kendinizi iyi hissetmenizi engeller.

2. Baş bölgesinde terlemeler
Vücudunuzda yeteri kadar D vitamini olmaması halinde baş bölgenizde anlam veremediğiniz, sebebini kavrayamadığınız aşırı terlemeler oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Herhangi ağır bir iş yapmamanıza rağmen oluşan bu terlemeler D vitamini eksikliği çektiğinize delil olabilir.

3. Kemik ve kasların zayıflaması
D vitaminin önemli işlevlerinden birisi de kalsiyumların kemiklere ulaşmasını sağlamasıdır.

Bu sayede katılaşan kalsiyum kemiklerin daha güçlü bir yapıya bürünmesine destek olur.

Vücudunuza yeteri kadar D vitamini takviye etmezseniz kemikleriniz güçsüzleşmeye ve daha hassas bir hale gelmeye başlar. İskelet kaslarında da bir zayıflama görülebilir.

4. Sık giren kramplar
D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından biri de kramplardır. Zayıflayan kaslar bir süre sonra kas yorgunluğu hissetmenize sebep olur.

Bu yüzden günlük yaşamınızda gerçekleştirdiğiniz basit eylemlerden sonra bile bacaklardaki ve kollardakiler başta olmak üzere birçok kasınızda yorgunluk hissedebilir, sağlıklı kişilere kıyasla daha sık kramp problemi yaşayabilirsiniz.

5.

Artan ishal şikayeti
D vitamini boşaltım ve sindirim sisteminizin de daha etkili çalışmasına destek olur fakat vücutta yeterince bulunmaması halinde ortaya çıkacak sorunlardan biri de ishaldir.

Eğer beslenme alışkanlıklarınızda ve yediğiniz yiyeceklerde herhangi bir değişiklik yapmadıysanız ve üşütmediyseniz ortaya çıkan anlamsız ishal problemleri D vitamini eksikliğine bir işaret olabilir.

6. Soğuk algınlığı
Birçok sebep yüzünden yaşayabileceğiniz bir hastalık olan soğuk algınlığını etkileyen problemlerden birisi de D vitamininin vücutta yeteri kadar bulunmamasıdır.

Bağışıklık sistemi için de önemli bir bileşen olan D vitamini, yeteri kadar alınmadığı durumda vücudun virüslere karşı daha dirençsiz bir savaş vermesine sebep olabilir ve daha sık soğuk algınlığı ile karşılaşabilirsiniz.

7. Tansiyonun yükselmesi
Tansiyonu dengede tutan önemli bileşenlerden biri de D vitaminidir.

Rutin bir tansiyon probleminiz yoksa, yeni yeni böyle bir problemle karşılaşıyorsanız sebeplerden biri, vücudunuzda yeteri kadar bulunmayan D vitamini olabilir.

Tansiyonun altında başka sebepler de olabileceği için bir doktora danışarak gerekli testleri yaptırmanız en mantıklı çözüm olacaktır.

8. Yaraların kolay kolay kapanmaması
Vücudunuzda oluşan en ufak yaralar bile normalden daha uzun sürede kapanıyorsa D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu vitamin hücrelerinizin yenilenip sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesine katkı sağlıyor.

9.

Saç dökülmesindeki artış
Stres ve genetik faktörler başta olmak üzere birçok sebep yüzünden ortaya çıkabilen saç dökülmesi sorununu etkileyen bir diğer rahatsızlık D vitamini eksikliğidir.

Saç köklerinizde ve saç telinizin bütününde hücrelerin daha sağlıklı olmasını destekleyen D vitamini vücudunuzda yeterli miktarda bulunmuyorsa saç telleriniz incelir ve kopmaya başlar.

10. Diğer belirtiler
D vitamini yetersizliğine işaret eden ama sık rastlanmayan diğer belirtiler şu şekildedir: kilo alma, kabızlık, odaklanmayla alakalı problemler ve baş ağrısı.

Yukarıdaki tüm faktörler D vitamini eksikliği için yüzde yüz belirti değildir fakat şüphelenmeniz için yeterli faktörlerdir. Bu belirtilerden birkaç tanesine sahipseniz doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Vücudunuzun yeteri kadar D vitamini bulundurmaması halinde;

 • Kemik erimesi
 • Diyabet
 • Kalp hastalığı
 • Solunum yolu ile alakalı rahatsızlıklar
 • Raşitizm gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN TEDAVİSİ

D Vitamini eksikliği ile endişe duyan insanlar özellikle tedavinin nasıl olması gerektiği ve ne kadar süreceğini merak ediyorlar. “D vitamini eksikliği nasıl giderilir?” sorusuna genelde iki yanıtı bulunuyor.

1. Ek vitamin takviyeleri
Vitamin eksikliği durumunda bazı doktorlar takviye ilaçları önerir ve ilaçların bir süre kullanılmasıyla beraber vitamin değerleri yeniden gözlenir, yetersizlik sürüyorsa yeni bir program hazırlanır.

2. Beslenme programı
Besinler aracılığıyla alınan bir bileşen olduğu için D vitamini açısından zengin yiyeceklerden oluşan bir beslenme programı ile tedavi süreci desteklenebilir. Doktorunuz sizin için en doğru listeyi hazırlar.

Bu kare Samsun'da çekildi! Hayran kalacaksınızBöbrek yetmezliği belirtileriKalp Krizi Belirtileri

Источник: //www.mynet.com/d-vitamini-eksikligi-belirtileri-1219883-mykadin

D Vitamini Eksikliğinin Önemli Belirtileri ve Diğer Detayları

D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

Son Güncelleme:03.09.2018

D vitamini, diğer vitaminlerin aksine bir hormon gibi çalışır ve vücuttaki her bir hücrede D vitamini için ayrılmış reseptörler mevcuttur. D vitamini eksikliği oldukça yaygın görülen bir sağlık problemidir. Öyle ki dünyada yaklaşık bir milyar insanın kanındaki D vitamini seviyesinin düşük olduğu bilinmektedir.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? sorusunun net bir yanıtı yoktur. Bazı sağlık problemlerine benzer bir şekilde belirgin semptomlar göstermeyen D vitamini eksikliğine karşı vücut çeşitli reaksiyonlar verir.

D vitaminin en önemli görevlerinden biri, bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalığa neden olan virüs ve bakterilere karşı verilen savaşa destek olmasıdır.

Enfeksiyonla mücadele eden hücrelerle direkt olarak temasa geçen D vitamininin vücutta yeterli düzeyde bulunmaması halinde soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarla normalden daha sık karşı karşıya kalınır.

Pek çok çalışma soğuk algınlığı, bronşit gibi rahatsızlıkların temel nedeninin D vitamini eksikliğine dayandığını göstermektedir.

Yorgun ve halsiz hissetmenin sebepleri için sayısız faktörden söz edilebilir. D vitamini eksikliği bu faktörler arasında yer bir sağlık problemi olsa da yapılan taramalarda genellikle görmezden gelinir.

Çalışmalar, kan seviyesinde meydana gelen düşüklüklerin yaşam kalitesinde belirgin bir düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Her gün halsizlik çeken ve baş ağrısından muzdarip bir hastanın kanındaki D vitamini seviyesinin 5.

9 ng/ml olduğu tespit edilen bir vaka bu çalışmaların doğruluğunu destekler nitelikte.

#3. Sırt ve kemik ağrıları

D vitamininin görevlerinden biri de kemik sağlığını muhafaza etmektir. D vitamininin kemik sağlığına olumlu yönde etki etmesinin yolu kalsiyum emilimini artırmasından geçiyor.

Kemiklerde ve sırt bölgesinde hissedilen düzenli ağrılar için kandaki D vitamini seviyesinin düşük olduğu söylenebilir.

Gözlem altında tutulan denekler üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada, D vitamini eksikliği yaşayan deneklerin çok daha kısa sürede sırt ve kemik ağrısı çekmeye başladığı gözlendi.

Depresif ruh halinin, sayısız psikolojik sebebi olabileceği gibi, D vitamini eksikliği de bu sebeplerden biri olabilir.

Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliğinin depresyon ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Vücuda dahil edilen D vitamini oranının artırıldığı testler, vücuttaki D vitaminin yükselmesiyle birlikte zamanla depresif ruh halinin ortadan kalkmaya başladığı tespit edildi.

#5. Geç iyileşen yaralar

Yapılan testlerde, D vitamininin yeni deri oluşumunda rol oynayan bileşimin daha yüksek miktarda üretilmesine destek olduğu gözlendi.

Ayrıca ayaklarında yara oluşan şeker hastaları üzerinde yapılan testlerde, D vitamini eksikliği olan kişilerin yaralarının iyileşmesinin çok daha uzun zaman aldığı tespit edildi.

D vitamini eksikliğinin vücudun çeşitli bölgelerinde iltihap oluşuma sebep olduğunu ve iltihaptan kaynaklı oluşan yaraların iyileşmesinin hayli zaman aldığını gösteren pek çok çalışma mevcut.

#6. Kemik kaybı

D vitamininin, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizması üzerinde oynadığı rol büyüktür. Kemik kaybı yaşayan yaşlılara genel olarak kalsiyum takviyesi yapılsa da aslında bu durumun asıl sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Kemik mineralinin yoğunluğundaki düşüklük, kemiklerin yeterli seviyede kalsiyum emilimi sağlayamadığını gösterir.

Bu da yaşlılarda kemiklerin kırılma riskini artırır. 1100 orta yaşlı, menopoz ve menopoz sonrası dönemdeki kadın üzerinde yapılan araştırmada, D vitamini eksikliği ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında kuvvetli bir bağ olduğu tespit edildi.

Bu nedenle, kandaki D vitamini seviyesini ideal oranlarda tutmak, kemik yoğunluğunu korumak ve kırılma riskini düşürmek için yerinde yerinde bir tercih olacaktır.

#7. Saç dökülmesi

Stres saç kaybına neden olan en önemli faktör olsa da yoğun bir şekilde yaşanan saç kaybının altında farklı bir hastalık ya da vücudun ihtiyaç duyduğu gıdaların yeterli ölçüde tüketilmemesi yatıyor olabilir.

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı sorusunun cevabı için direkt olarak evet diyemeyiz ancak D vitamini eksikliğinde meydana gelen sağlık problemlerinden biri olan alopesi areata hastalığı saç dökülmesine sebep olabilir. Alopesi areata, vücudun çeşitli bölgelerinde yoğun saç kaybına neden olan bir otoimmün hastalığıdır.

Alopesi, D vitamini eksikliğine bağlı olarak zayıf kemik oluşumuna neden olan raşitizm hastalığıyla bağlantılıdır. D vitamini seviyesi düşük alopesi areata hastalarında raşitizm riski hayli yüksektir.

#8. Kas ağrısı

Kas ağrılarının nedenini tespit etmek çoğu zaman oldukça zordur. Yapılan bir araştırmada, kronik kas ağrısı çeken katılımcıların %71’inde D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Ayrıca bu kişilere D vitamini takviyesi yapıldığında, kas ağrılarıyla birlikte başka semptomlar da ortadan kalkmıştır.

Gelişim çağındaki çocuklarda oluşan kas ağrıları üzerine yapılan araştırmada, D vitamini takviyesi yapılan çocukların %57’si ağrılarının azaldığını, hatta tamamen yok olduğunu dile getirmiştir.

Bu açıdan D vitamini eksikliği kol, bacak, kas ve kemik ağrısı yapar mı sorusunu %100 yapar olarak yanıt vermek mümkün olmasa da bu problemlere neden olan faktörler arasında D vitamini eksikliği de gösterilebilir.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar aslında başka belirgin semptomlardan söz etmenin mümkün olmaması sebebiyle belirtileriyle aynıdır. D vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar;

 • Çölyak,
 • Egzema,
 • Kemik erimesi,
 • Kemik büyümesi,
 • Kanın geç pıhtılaşması,
 • Bazı bağışıklık sistemi sorunları,
 • Raşitizm,
 • Kas, sırt ve kemiklerde ağrı olarak sıralanabilir.

Özellikle kaslardaki ağrı belli bir bölgede konuşlanabileceği gibi vücudun genelinde de kendini gösterebilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Ölçülür, Tespit Edilir?

Vücuttaki D vitamini eksikliği kan testi aracılığıyla tespit edilebilir. D vitamini eksikliği hangi test ile anlaşılır sorusunun yanıtı 25-hidroksi D vitamini testidir.

Bu kan testi, 25 OH vitamin D ve Hidroksi vitamin D olarak da bilinmektedir ve D vitamini eksikliğinin tespiti için en doğru sonucu veren yöntemdir.

Bu testler yardımıyla kandaki D vitamini seviyesine ve vitamin D3 depolarına bakılarak vücuttaki D vitamini oranının düşük olup olmadığı tespit edilir. D vitamini seviyesi;

 • 30 ng/ml’nin üzerindeyse normal,
 • 20-30 ng/mL arasındaysa yetersiz,
 • 20 ng/mL’nin altındaysa D vitamini yetmezliği olarak kabul edilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan çalışmalar, D vitamini eksikliği tedavisinde en etkili yöntemin güneş ışığına maruz kalmak olduğunu gösteriyor. Normal şartlar altında, vücutta bulunan D vitamininin %90-95 civarındaki oranı, güneş ışığının deri tarafından sentezlenmesiyle elde edilir.

Bu nedenle vücudu; Haftada 2-3 kere, özellikle el, yüz ve kolları 5-15 dakikalık seanslar halinde güneş ışığına maruz bırakmak, D vitamini seviyesini yükseltecektir.

Ancak mevsimsel faktörler ve coğrafi koşullara bağlı olarak düzenli bir şekilde güneş ışığının vücuda nüfuz etmesini sağlamak mümkün olmayabilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Coğrafi koşullar ya da mevsimsel yetersizlikten dolayı yeterli oranda güneş ışığına maruz kalamayan hastalarda, yetersizliği ortadan kaldırmak için uygulanacak yöntem D vitamini takviyesidir. D vitamini takviyesi oranı;

 • Çocuklarda günde 400 IU,
 • 70 yaşına kadar günde 600 IU,
 • 70 yaşın üzerindekilere günde 800 IU olarak belirlenmiştir.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Belirli yaş aralıklarında, D vitamini eksikliği için farklı dozajlar ve yöntemler tercih edilir. Endokrin Topluluğu‘nun hazırladığı uygulama rehberine göre altta yatan tıbbi sebeplere ve yaş aralığına göre D vitamini eksikliğini gidermek için çeşitli stratejiler geliştirilmiştir.

0-1 yaş arası bebeklerde, altı hafta süreyle haftalık 50.000 IU’luk yükleme ya da günlük 2000 IU takviyesi,
Takviyenin ardından vitamin seviyesini 30 ng/Ml oranında tutabilmek için günlük 400-1000 IU takviyesi önerilir.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Endokrin Topluluğu’nun uygulama rehberine göre;

1-18 yaş arası çocuk ve gençlerde altı hafta süreyle haftalık 50,000 IU ya da günlük 2000 IU D2 veya D3 takviyesi,
Yüklemenin ardından D vitamini seviyesini koruyabilmek için günlük 600-1000 IU takviyesi önerilir.

D Vitamini Eksikliği İçin Ne Yiyip İçmeli?

Vücudun D vitamini eksikliğini gidermek için en güçlü kaynak güneştir. Ancak bazı gıdalar da çeşitli oranlarda D vitamini ihtiva eder. Peki D vitamini hangi besinlerde var? İşte D vitamini içeren besinlerin kısa bir listesi;

 • Tereyağı,
 • Somon,
 • Uskumru,
 • İstiridye,
 • Ton balığı,
 • Süt,
 • Ayran,
 • Kefir,
 • Peynir,
 • Yoğurt,
 • Tereyağı,
 • Yumurta sarısı,
 • Maydanoz,
 • Yonca,
 • Yulaf,
 • Isırganotu,
 • Mantar,
 • Tatlı patates,
 • Balık yağı,
 • Karaciğer, güneş ışığından alınabilecek oranda olmasa da D vitamini içeren besinlerdir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

D vitamini tedavisinde süre, uygulanan yönteme göre farklılık gösterir. Eğer düşük dozajlarda takviye uygulanıyorsa tedavi bir yıla yayılabilir.

Ancak yüklemeli takviye yapılıyorsa, yani tedaviye başlangıçta 50,000 IU’luk bir yükleme yapılıp ardından yaş aralığına göre belli dozajlarda takviyeye devam ediliyorsa tedavi süreci 8 hafta kadar olur. Ancak bu sürelerin sonunda tedavi sona erecek diye bir şart bulunmuyor.

Eğer D vitamini seviyesi yeterli oranlara ulaşmadıysa ya da tedavi bırakıldığında düşüyorsa tedavi süresi de bu doğrultuda doktorun kararıyla uzatılabilir.

D Vitamini Eksikliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sebep olduğu hastalıklar ve belirtileri haricinde D vitamini eksikliği ile ilgili merak edilen pek çok konu var. Kendisinde D vitamini olduğundan şüphelenen ya da D vitamini eksikliği teşhisi konan pek çok kişi kilo alımından cinselliğe kadar geniş bir yelpazede yaşadıkları sorunların sebebinin D vitamini olup olmadığını merak ediyor.

# D Vitamini Eksikliği Hamileliğe Engel mi?

D vitamininin eksikliği, hamile kalmaya engel teşkil etmiyor ancak hamilelik süreci ve sonrasında hem anne hem de bebek için çeşitli riskler barındırıyor.

D vitamini eksikliği yaşayan hamileler, hamilelik sürecinde yoğun kas, eklem ve sırt ağrıları yaşayabilirler. Ayrıca diş ve saçlarda dökülme, kemiklerde zayıflamaya bağlı kırılma oluşabilir.

D vitamini eksikliği düşük doğumdan raşitizme kadar ciddi hastalıklara sebep olabileceğinden acilen kontrol altına alınması gereken bir problemdir.

# Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Tehli midir?

Tüm vitaminlerde olduğu gibi, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve büyüyebilmesi için D vitamini de hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

Yapılan son çalışmalarla birlikte D vitamininin büyüme ve gelişmede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oynadığı rolün öneminin anlaşılmasıyla birlikte bu doğrultuda takviyeler uygulanmaya başlandı.

Hamilelikte D vitamini eksikliği düşük doğuma sebep olabileceği gibi, bebeğin doğmasının ardından;

 • Yeni doğan hipokalsemisi,
 • Raşitizm, osteomalasi gibi hastalıklara sebep olur.

Ayrıca D vitamini eksikliği, hamile bir kadında;

 • Yorgunluk,
 • Diş kırılması,
 • Kemik ve kas ağrıları gibi semptomların ortaya çıkmasına da neden olur.

# D Vitamini Eksikliği Kilo Yapar mı?

D vitamininin kilo alımına sebep olduğunu gösteren bir araştırma bulunmuyor ancak kilolu ya da obez kişilerde D vitamini eksikliğinin daha sık görüldüğüne dair pek çok çalışma mevcut.

Özellikle karaciğer yağlanmasına paralel olarak D vitaminin aktif hale gelmesi aşırı kilolu kişilerde zorlaşarak D vitamini eksikliğine yol açabiliyor.

Yağ dokusunda muhafaza edilen D vitamininin de vücut tarafından işlenmesi güçleşiyor.

# D Vitamini Eksikliği Depresyona Sebep Olur mu?

D vitamini eksikliğinin depresif ruh haline neden olduğunu gösteren sayısız araştırma mevcut. Genelde bu durum depresyon sebebine dair yapılan çalışmalarda göz ardı edilse de depresyon hastalarına D vitamini takviyesi uygulandığında, hastaların büyük bölümünün depresif ruh hallerinin azaldığını gösteren pek çok çalışma mevcut.

# D Vitamini Eksikliği Adet Düzensizliğine Neden Olur mu?

D vitaminiyle ilgili yanlış bilinen konulardan biri de D vitamininin yalnızca kemik sağlığı için gerekli olduğudur. D vitamini bağışıklık sisteminden endokrin sisteme kadar vücudun pek çok mekanizmasında görev alır. Endrokrin sistemindeki sorunlar yani hormonal düzensizlikler, adet öncesi rahatsızlıkların artmasına ve adet düzensizliğine neden olabilir.

# D Vitamini Eksikliği Cinsel Hayatı Etkiler mi?

2.300 erkek üzerinde yapılan araştırmada, vücuttaki D vitamini oranı ile testosteron seviyeleri karşılaştırıldı. Testin sonucunda D vitamini seviyesi yüksek olan erkeklerin testosteron seviyelerininin de yüksek olduğu tespit edildi. Katılımcıların D vitamini seviyesi yükseldikçe cinsel isteklerinin de arttığı gözlemlendi.

Faydalandığımız Bazı Kaynaklar;

//www.healthline.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms

//www.labtestsonline.org.tr/tests/vitamin-d

//www.turkosteoporozdergisi.org/archives/archive-detail/article-preview/an-pandemisi-d-vitamini-eksiklii-ve-yetersizlii/8127

//www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/d-vitamini-eksikligi-nasil-anlasilir/

//www.healistanbul.com/tr/d-vitamini-hakkinda-dogru-bilinen-7-yanlis-ozellikle-6-ve-7-yanlislara-dikkat

Источник: //evdesifa.com/d-vitamini-eksikliginin-belirtileri-nelerdir/

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Ne Kadar Sürer?

D vitamini eksikliği kısırlık sebebi!

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Aşırı terleme, yorgunluk, halsizlik, ishal veya kemik ağrınız varsa, D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir ve tedavi yöntemleri hakkında detaylara aşağıdaki araştırmamızdan ulaşabilirsiniz. Diyetisyen gözüyle, tüm bilimsel bilgileri okuyun.

Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

D vitamini nedir?

Vücudumuzdaki metabolik faaliyetlerde önemli birçok görevi olan D vitamini, yağda eriyen (A,D,E,K)  4 vitaminden biridir. Cildin güneş ışığı ile temasında D vitamini aktifleşir, kalsitrol dediğimiz yapıya dönüşür ve bu haliyle vitaminlerden ayrılarak, hormon olarak da anılır.

D vitamininin, D2 ve D3 olmak üzere 2 formu vardır;

 • D2 -ergokalsiferol, bitkisel ürünler ve takviyelerde bulunur. Başlıca iki temel kaynağı vardır; portakal ve mahun cevizi..
 • D3-kolekalsiferol, hayvansal ürünlerde ve takviyelerde bulunur. Balık, balık yağı, yumurta, ciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerde..

> Ayrıca, Vitamin Nedir? Tüm Vitamin Çeşitleri, Özellikleri ve Görevleri başlıklı yazımıza mutlaka göz atın.

D vitaminin görevleri nelerdir?

 • D vitamini besinlerle ya da takviyelerle alınan kalsiyumun emilimini ve vücutta kullanımını sağlar.
 • Böbrekten kalsiyum atılımını azaltır.
 • Kalsiyumun kemikte tutulmasını ve bu sayede kemiğin sert ve dayanıklı olmasını sağlar.

 • Kalsiyum ve fosfor metabolizmasında büyük önem taşır.
 • Diş sağlığı için gereklidir, dişlerin dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini destekleyerek vücut direncini artırır, hastalıklara karşı korur.

 • Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarında koruyucu etkiye sahiptir.
 • Ayrıca D vitamininin, kanser riskini azalttığı ve Alzheimer’a karşı koruyucu etkiye sahip olduğu yapılan klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 • Eksikliği; raşitzm, osteoporoz, osteomalazi gibi hastalıklara sebep olur.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Neler Olabilir?

D vitamini eksikliğinin birbirinden bağımsız birçok sebebi olabilir.

 • Güneş ışığını doğrudan alamamak:
  • D vitamini güneş ışığının ciltle teması sonucu deride sentezlenir. 15 faktör ve üzerindeki güneş koruyucu kullanımı D vitamini sentezini engeller. Hatta 8 faktörlük bir güneş koruyucunun bile ciltteki D vitamini sentezini %95 azalttığı yapılan bilimsel bir çalışmayla kanıtlanmıştır. Vücudu giysilerin kapatması, kapalı alanlarda uzun süreli çalışma hayatı da yine bu durumda gerçekleşen eksiklik nedenleridir.
  • Mevsim, iklim gibi coğrafi koşullar D vitamini eksikliğinin başlıca sebeplerindendir. Özellikle güneşin az görüldüğü kış aylarında D vitamini eksikliği artar.
 • Vücutta D vitamini emilimi engelleyici faktörler:
  • Kişi yeterli miktarda D vitamini almasına rağmen, emilimini gerçekleştiremediği için vücutta eksikliği görülebilir. Bu emilim probleminin sebebi kullanılan ilaçlar olabilir. Çölyak, kistik fibröz, chron gibi hastalıklar da D vitamini emilimini engeller. Buna ek olarak Gastrik by-pass ameliyatı sırasında mideden ve ince bağırsaktan emilimin gerçekleştiği dokular alındığından, ameliyat sonrasında D vitamini emilimi azalır.
 • Kronik karaciğer ve böbrek hastalıkları:
  • Güneş ışığı ile deride oluşan ve besinlerle alınan D vitamininin vücutta aktif formuna dönüşebilmesi için çeşitli enzimler gereklidir, bu enzimler kronik karaciğer ve böbrek hastalarında üretilemez ise bu da D vitamini eksikliğine sebep olur.
 • Koyu cilt rengi:
  • Koyu ten rengine sahip esmer bireylerde ciltteki renk pigmentleri D vitamini sentezini engellediğinden, açık tenli bireylere göre koyun ten renkli bireyler D vitaminine daha çok ihtiyaç duyarlar. Örneğin açık tenli bir bireye tavsiye edilen günlük güneşlenme süresi 15 dakika iken koyu tenlilerde bu süre iki katına kadar çıkar.
 • Yaş:
  • Yaş ilerledikçe cilt dokusu incelir, bu sebeple D vitamini sentezi azalır, bu durum yaşlılarda oluşabilecek kemik kırılmaları, osteoporoz (kemik erimesi) riskini doğrudan arttırır. Özellikle 65 yaş sonrasında D vitamini eksikliği artar ve genellikle takviye alınması önerilir.
 • Obezite:
  • D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için, obezite sorunu yaşayan bireylerde yağ dokuda depolanır ve metabolizmada faaliyet gösteremez. Metabolize olamadığından vücutta yeterli seviyede olsa dahi serum düzeyi düşüktür.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 • Baş ve boyun bölgesindeki aşırı terleme: D vitamini eksikliği vücut sıcaklığını arttırır, vücut aktivitesi normalken vücut sıcaklığı arttığından vücut terlemeye başlar. D vitamini eksikliğinin en karakteristik belirtisidir.

 • Kaslarda güçsüzlük, halsizlik ve sürekli yorgunluk: D vitamini doğrudan kemik ve kas sağlığını etkileyen bir vitamin olduğundan eksikliğinde, kaslar faaliyetlerini sağlıklı şekilde gerçekleştiremez ve kaslarda güçsüzlük oluşur. Bu durum sürekli yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

 • Kemik ve sırt ağrıları: Kalsiyum kemikler için vazgeçilmez bir yapıtaşıdır. D vitamini kalsiyumun emilmesini ve doğru şekilde metabolize edilmesini sağlar. Eksikliğinde kemiklerde, sırtta ve bel bölgesinde ağrı gözlenir.

  Bu eksiklik yüksek düzeylere ulaşırsa kemikte doku kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

 • İshal: D vitamini sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde de düzenleyici rol oynar. Beslenme düzeninde herhangi bir değişiklik yokken aniden başlayan ishalin nedeni olarak, D vitamini eksikliği düşünülebilir.

 • Saç dökülmesi: Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır, D vitamini eksikliği de bunlardan biridir. D vitamini saç ve saç köklerindeki hücrelerin sağlığını destekler, eksikliğinde ise saç telleri incelip kırılır.

 • Daha sık enfeksiyona yakalanma, hastalık süresinin uzaması: D vitamini bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan çok önemli bir vitamindir. Uzun sürede geçmeyen grip, nezle gibi rahatsızlıklarda akla D vitamini eksikliği gelmelidir.

 • Depresyon, melankolik ruh hali: D vitamini eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri de depresyondur. D vitamini vücudumuzda mutluluk hormonu dediğimiz serotoninin üretilmesi ve salgılanmasında büyük rol oynar. Eksikliği; nedeni olmaksızın mutsuzluk, üzgünlük gibi olumsuz duyguların yoğun bir şekilde yaşanmasına sebep olur.

D Vitamini Takviyesi Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Yeterince güneş ışığından faydalanmayan, D vitamini yönünden zengin besinleri tüketemeyen bireylerde, osteoporoz hastalarında, hamile ve emziren kadınlarda D vitamini eksikliğinin görülmesi kaçınılmazdır.

Buna ek olarak eksikliğin klinik tanısı, D vitaminin kanda en çok bulunan formu olan 25-hidroksi vitamin D [25(OH)D]’ye bakılarak konulur.

25(OH)D seviyesi;

 • 30 ng/ml üzerindeyse normal
 • 20-30 ng/ml aralığındaysa D vitamini yetersizliği
 • 20 ng/ml altındaysa D vitamini eksikliği tanısı konulur.

D vitamini yetersizliğinde ve eksikliğinde takviye gereklidir.

Risk grubunda;

 • Sadece anne sütüyle beslenen yeni doğanlar,

(Anne sütü D vitamini açısından zayıf bir kaynaktır. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklere D vitamini takviyesi gereklidir.)

 • Koyu ten rengine sahip bireyler,
 • 65 yaşın üzerindeki bireyler,
 • Obezite sorunu yaşayan bireyler,
 • Kronik karaciğer ve kronik böbrek yetmezliği yaşayan hastalar,
 • Osteoporoz hastaları bulunur.

Günlük alınması gereken D vitamini miktarı nedir?

D vitamini ihtiyacı yaşa göre değişkenlik gösterir. Tavsiye edilen günlük tüketimi IU (uluslararası birim) cinsindendir.

 • Yeni doğanlarda (1-12 ay arası):  400 IU
 • Çocuklarda (1-13 yaş arası):  600 IU
 • Gençlerde (14-18 yaş arası):  600 IU
 • Yetişkinlerde (19-70 yaş arası):  600 IU
 • 71 yaş ve üzerindekilerde: 800 IU
 • Hamile ve emziren kadınlarda: 600 IU

D Vitamini Eksikliği Olması Durumunda Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

D vitamini eksikliğinin tedavisinde; D vitamini, enjeksiyonla direkt vücuda ya da ağızdan takviye olarak alınır. Yaşa ve eksikliğin derecesine göre gerekli doz ve uygun tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenir.

D vitamini enjeksiyonu 6 aylık, D vitamini ampulleri 3-4 haftalık, ağızdan alınan takviyeler (D vitamini spreyleri ya da hapları) ise günlük ihtiyacı karşılamaktadır.

Kişinin güneş ışığını doğrudan alamayışı ya da yukarıda bahsettiğimiz hastalıkları yaşaması tedavi yöntemi ve süresi için belirleyici faktörlerdendir.

D vitamini takviyesinin alındığı miktar kadar nasıl alındığı da önemlidir. D vitamini takviyesi alırken aç karnına almamaya özen gösterilmelidir. D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan yağ içeren bir yemekle alınması emilimini aç karnına alınmasına göre %32 artıracaktır. Bu sayede D vitamini depoları istenilen aralığa daha kısa sürede gelecektir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

 • D vitamini eksikliği yaşayan çocuklar için (1-18 yaş arası):

Günlük 2000 IU D vitamini takviyesi en az 6 ay boyunca, ya da 50.000 IU haftada 1 kez en az 6 hafta boyunca olmak üzere verilir. Kandaki 25(OH)D, 30 ng/ml seviyesinin üzerine ulaştığında tedavi tamamlanmış olur.

 • D vitamini eksikliği yaşayan yetişkinler için:

Günlük 1500-2000 IU takviye kandaki 25(OH)D seviyesi 30 ng/ml üzerine çıkana kadar alınır.

Daha hızlı bir tedavi için, günlük 6000 IU D vitamini takviyesi kandaki 25(OH)D seviyesi 30 ng/ml üzerine çıkana kadar, ya da haftada 1 kez 50.000 IU olmak üzere 8 hafta boyunca alınarak eksiklik tedavi edilir.

 • Obezite ve D vitamini emilimi sorunu yaşayan hastalar için:

D vitamini eksikliği yaşayan yetişkin bir bireye göre 2-3 kat daha fazla takviye verilir. Tedavide günlük 6000-10.000 IU D vitamini takviyesi, 25(OH)D seviyesi 30 ng/ml üzerine çıkana kadar kullanılır.

D vitamini bakımından zengin besinler nelerdir?

 • Somon balığı gibi yağlı balıklar,
 • Sığır ciğeri,
 • Peynir,
 • Mantar,
 • Yumurta sarısı,

gibi besinler doğal yollarla alabileceğimiz D vitamini açısından zengin kaynaklardır.

D vitamini eksiliği hakkında bu araştırmamızı beğendiyseniz, aşağıdaki sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirsiniz. Ayrıca, bir önceki A Vitamini Nedir? En Çok Hangi Besinlerde Bulunur? başlıklı yazımıza göz atabilir. A vitamini hakkında tüm detaylı bilimsel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Источник: //aysetugbasengel.com/d-vitamini-eksikligi-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..