Dalin ve AÇEV İşbirliği İle Çocuklar Eğlenerek Doğru El Yıkama Alışkanlığı Kazanacak

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı hakkında faydalı bilgiler blog sayfamızda..

Dalin ve AÇEV İşbirliği İle Çocuklar Eğlenerek Doğru El Yıkama Alışkanlığı Kazanacak

Enfeksiyonların birçoğu yıkanmayan ellerden bulaşmakta. Dünya genelinde el yıkama alışkanlığına gereken özen maalesef gösterilmiyor. Çocuklarda el yıkama alışkanlığı konusunda ise rakamlar çok kötü.

Her yıl 5 yaş altındaki yaklaşık 2 milyon çocuk, yıkanmayan ellerden bulaşan enfeksiyonlar nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bu sorunlara dikkat çekmek için UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) tarafından her yıl 15 Ekim günü, Dünya El Yıkama Günü olarak kutlanmakta ve özellikle de çocuklar için el yıkamanın önemini anlatan bir dizi etkinlik düzenlenmekte. Bu anlamlı gün vesilesiyle, Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde çocuklara el yıkama alışkanlığının nasıl kazandırılabileceği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı niçin önemlidir?

Önce biraz el yıkamanın öneminden ve çocuklarda el yıkama alışkanlığından bahsedelim efendim. Her gün milyarlarca mikrop elden ele dolaşıyor.

Hem günlük hayatımızda, hem de iş hayatımızda en çok kullandığımız organlarımızdan biri olan ellerimiz, temas ettiğimiz yüzeylerde mikroorganizmaların kolayca yayılmasına yol açıyor.

Bu bakımdan el yıkamak, yalnızca kişisel hijyenimiz için değil, aynı zamanda halk sağlığı açısından da büyük bir önem taşıyor. Nitekim el yıkamanın amacı, ele bulaşan mikroorganizmaların enfeksiyon oluşturmasını engellemek ve hem bireysel sağlığı, hem de halk sağlığını korumaktır.

El yıkama alışkanlığının olumlu sonuçlar doğurabilmesi için, doğru el yıkama şeklini ve hangi durumlarda el yıkamak gerektiğini bilmek gerekir.

Yeterince özen göstermeden yapılan el yıkama işlemleri istenilen sonucu sağlamayacağı gibi, basit bir ihmal nedeniyle enfeksiyonlara yakalanmak da mümkündür. Yetersiz el hijyeni yetişkinlerin sağlığından çok daha fazla çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Bu durumun önüne geçmek için el yıkama alışkanlığının henüz küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılması şart.

Çocuğunuzun el yıkama alışkanlığı kazanması için sabırlı olmalısınız.

Bununla birlikte, çocuklarda el yıkama alışkanlığı her çocuğun kendi becerileri ve öğrenme motivasyonuyla yakından ilişkili. Bu nedenle anne ve babaların çok sabırlı olması ve bu süreci doğru şekilde yönetmesi gerekmekte.

Okul çağından önce el yıkama alışkanlığı kazanamamış çocuklar, özellikle de okul tuvaletlerinden kolayca enfeksiyon kapabilmekte.

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı geliştirmek içinse ellerin ne zaman ve nasıl yıkanması gerektiğini anlatmak yetmez, anne ve babaların bu konuda rol modelliği yapması da gerekir.

Hangi durumlarda el yıkamak gerekir?

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı konusunda yapılan en önemli hataların başında, el yıkamanın yalnızca yemeklerden önce ve sonra ve tuvaletten sonra yapılması gerektiği hakkında anlatılanlar geliyor. El yıkamanın bu durumlarla sınırlı olduğunu düşünen çocuklar, diğer sağlık risklerine karşı yeterince duyarlılık kazanamıyor.

Nitekim el yıkamak için, yeterince temiz olmayan bir yüzeye temas yeterlidir. Örneğin para alışverişleri, taşıma araçlarına temas, pişmemiş gıdalara dokunma gibi durumlarda da el yıkamak gerekir.

Ayrıca tokalaşma, öksürme ve hapşırmadan sonra, hasta kişiler ve eşyaları ile bozulmuş gıda ve çöplere temas, hayvanları sevme, başkasının kişisel eşyalarına dokunma gibi durumlarda da ellerin yıkanması gerekir.

El yıkarken nelere dikkat etmek gerekir?

El yıkamak için kullanacağınız sabunlar konusunda ilk tercihiniz her zaman için antibakteriyel sabunlar olmalı. Sıradan sabunlar bazı durumlarda el hijyenini sağlamada yetersiz kalabiliyor. Toplu yaşam ve çalışma ortamlarında katı sabun yerine sıvı sabun kullanmak gerekir. Katı sabunları bu gibi ortamlarda kuru tutmak çok zordur.

Uygun koşullarda saklanmayan katı sabunlarda bazı mikroorganizmalar kolayca üreyip yayılabilmekte. El hijyenine büyük özen göstermeniz gereken bir işte çalışıyorsanız, antibakteriyel sabunlara ek olarak özel dezenfektan kullanmanız da gerekebilir.

Nitekim, başta sağlık çalışanları olmak üzere bazı meslek gruplarında el hijyenini sağlamak için daha farklı ürünler kullanmak gerekebiliyor.

Çocuğunuza el yıkama alışkanlığını en iyi 2-3 yaş aralığında kazandırabilirsiniz.
El yıkamak için kullandığınız sabunlar cildi tahriş etmemeli. Tahriş nedeniyle ciltte oluşan çatlaklar, mikroorganizmaların vücuda girmesi için uygun bir zemin yaratmakta. El yıkarken fazla sıcak veya soğuk su kullanmamak gerekir.

Ellerinizi ılık suda yıkarsanız yıkama işlemini olması gereken 30 saniyelik süre boyunca sürdürmeniz kolaylaşır. Elleriniz çok kirliyse, bu süreyi 2-3 dakikaya kadar çıkartabilirsiniz. Yıkama işlemi sırasında sabunu bileklerinize kadar köpürtmelisiniz.

Ellerinizi yıkamadan önce varsa yüzük, künye, bilezik, saat gibi takı ve aksesuarlarınızı çıkartmalısınız. Su ve sabun ulaşmaması nedeniyle bu yüzeylerde temizlik ve hijyen sağlanmadığında, enfeksiyon riskleri ortadan kalkmış olmaz.

Ellerinizi yıkadıktan sonra tekrar mikroorganizmalarla temas etmemek için pamuklu havlular yerine kağıt havlu kullanmanızda yarar var.

Çocuklara el yıkama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

El yıkamanın ve çocuklarda el yıkama alışkanlığın önemini bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, çocuklara el yıkama alışkanlığının nasıl kazandırılabileceği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat bu bilgilerin işe yaraması için el yıkama konusunda onlara iyi bir rol modeli olmanız gerektiğini özellikle belirtelim.

El yıkamanın önemini doğru bir şekilde anlatmalısınız.

Çocuklar kendileri için neyin iyi ve faydalı olduğunu anladıklarında, öğrendikleri bilgileri hayata geçirmek konusunda doğal bir istek duyarlar. Özellikle de 2-3 yaş aralığı, çocuklara istenilen davranış tarzını kazandırmak için en uygun zaman dilimidir.

Fakat çocuğunuz 3 yaşını doldurduğu halde el yıkama alışkanlığını henüz kazanamamışsa, sabırlı olmalı ve denemekten vazgeçmemelisiniz. El yıkamanın önemini anlatırken, mikroplar hakkında “öcü”, “hortlak” gibi benzetmeler kullanmak yerine gerçekçi olmalısınız.

Çocuğunuzu korkutarak bir şeylere zorlamak yerine doğru bilgilerle yönlendirmeye çalışmalısınız.

El yıkamayı eğlenceli hale getirirseniz çocuğunuz daha kolay öğrenir.

El yıkamak için uygun şartları oluşturmalısınız.

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı gelişebilmesi için fiziksel ve psikolojik bazı şartların oluşması gerekir. Fiziksel şartlar içinde, çocuğunuz lavaboya uzanabilmeli ve sabunu kullanabilmeli.

Fiziksel şartları kolaylaştırmak için lavaboya uzanırken bir tabure kullanmasını veya sizden destek almasını sağlayabilirsiniz. Psikolojik şartlar içinse çocuğunuzun kişisel temizlik konusunda farkındalıklarının gelişmesi gerekir.

Bu konuda ideal yaş aralığı 2-3 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığında çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanır ve ağız, saç, tırnak bakımını öğrenirse, el yıkama alışkanlığını daha kolay kazanır.

Çocuklarda el yıkama alışkanlığı genel temizlik alışkanlıklarının bir parçası olduğu için, temizlik konusunda farkındalıkları arttıkça öğrenme süreci kolaylaşacaktır.

El yıkamayı eğlenceli hale getirmelisiniz.

Çocuklar için oyun hem bir eğlenme, hem de öğrenme şeklidir. Çocuğunuzla oyun oynayarak hem keyifli vakit geçirebilir, hem de istediğiniz davranış tarzı değişikliğini kazanmasını sağlayabilirsiniz.

El yıkarken çocuğunuza yaklaşım şekliniz olumlu yönde olursa, gösterdiğiniz ilgiye bağlı olarak çocuğunuz ellerini yıkamak konusunda doğal bir istek duyacaktır. El yıkarken karşılaştığı fiziksel güçlükleri aşmak için ona yardımcı olduğunuzda, size karşı güven duygusu yükselecek ve bağlılığı artacaktır.

El yıkamayı daha da eğlenceli hale getirmek için, çocuklar için özel olarak üretilmiş eğlenceli sabunlar kullanabilirsiniz.

Ellerini doğru şekilde yıkamayı öğretmelisiniz.

Çocuğunuza el yıkama alışkanlığı kazandırırken, su ve sabunu ne gereğinden fazla, ne de gereğinden az kullanmaması gerektiğini anlatmalısınız. Bunlardan ilki israfa, ikincisi enfeksiyon risklerine yol açar. Çocuğunuz ideal süre olan 30 saniyenin ne kadarlık bir süre olduğunu zamanla kavrayacaktır.

El yıkama işlemi sırasında her iki avuç içi ve dışı, parmak araları, tırnaklar ve bilekler iyice yıkanmalı. Ayrıca su israf edilmemeli, durulama işlemi sırasında ellerin suyla en iyi şekilde teması sağlanmalı. Eller yıkandıktan sonra kurulama için mümkünse pamuklu havlular yerine kağıt havlular kullanılmalı.

Tüm okurlarımızın Dünya El Yıkama Günü kutlu olsun!

Источник: https://blog.ofix.com/cocuklarda-el-yikama-aliskanligi/

Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Kazandırmanın Önemi

Dalin ve AÇEV İşbirliği İle Çocuklar Eğlenerek Doğru El Yıkama Alışkanlığı Kazanacak

İshaller, parazit hastalıkları ve solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere pek çok enfeksiyonun bulaşma ve yayılmasında en önemli taşıyıcı faktör ellerimiz. Bu nedenle sık ve doğru el yıkama alışkanlığının çocukluktan itibaren kazandırılması gerekiyor.

Hastalıklara neden olan mikroplar, el sıkışma, toplu taşıma araçlarını kullanma ya da yemek yemek gibi günlük hayatın sıradan davranışlarından sonra kolaylıkla yayılabiliyor.

Korunmanın en önemli yolu ise el yıkamaktan geçiyor… Yetişkinlik döneminde bunun bir alışkanlık olarak sürdürülmesinin yolu ise çocukluktan başlıyor.

Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılması gereken bu önemli alışkanlık için ailelere önemli görevler düşüyor.

Her yaş grubundaki çocuğun becerilerine göre bu davranışı gerçekleştirebilmeleri zaman alabiliyor.

Henüz yürüyemeyen çocukların ellerinin ebeveynleri tarafından yıkanması gerekirken, çocuklar büyüdükçe bu konuda sadece gözlemci ve yönlendirici olmak yeterli oluyor.

El yıkama alışkanlığının kazandırılması ana babalar için zorlu ve sabır gerektiren bir süreç, çocuklarımıza doğru el yıkama alışkanlığını kazandırmaya yardımcı olacak bazı stratejiler …

Mutlaka Sabun Kullanın

Ellerin en az 20 saniye boyunca ve mutlaka sabun kullanarak yıkanmasını sağlayın. Ortak kullanım alanlarında sıvı sabunları tercih edin. Katı sabun kullanılacaksa da, sabunu su birikmeyen bir kapta ve kullanıldıktan sonra köpüğü alınmış olarak bırakın.

Ellerin Temizlendiğinden Emin Olun

El yıkama sırasında her iki avuç içi, dışı, parmak araları, başparmaklar, tırnaklar ve el bileğini de sıvazlayarak temizleyin. Yıkama bittikten sonra iyice durulayarak temiz bir havluyla kurulayın. Ortak alanlarda kâğıt havlulardan yararlanın.

Uygun Şartları Oluşturun

Çok küçük yaştan itibaren çocukların el ve tırnak bakımını yaparak bu konuya aşina olması sağlayın. Önce kendi kucağınızda başlayın. Ayakta durabildiği dönemde ise yerden yükselterek veya boyuna uygun lavabolar seçerek sabunla el yıkayabilmesini için uygun ortamları sağlayın.

El Yıkamayı Eğlenceli Hale Getirin

Oyunun, çocuklara bir şeyler öğretmenin en kolay ve etkili yollarından biri el yıkamanın önemini ve nasıl olması gerektiğini farklı oyunlar, şekiller ya da canlandırmalarla anlatabilirsiniz.

Örneğin bir şarkı belirleyin ve elleri bu şarkı bitimine kadar birlikte söyleyin. Böylelikle acele etmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Ya da ellerini yıkarken onunla birlikte sayarak, bu işlemin ne kadar sürede tamamlandığını öğretebilirsiniz.

El Yıkamanın Önemini Anlatın

Çocuklar için neyi neden yaptığının doğru şekilde anlatılmasının alışkanlıkların kazandırılmasında son derece önemli altı aylıktan itibaren okunan kitaplarla, iki yaşından itibaren de medya ile tanışan çocuğun dikkatini bu noktaya çekmeye çalışın.  Konuyla ilgili çizgi filmler, kamu spotları, ilanlar, gazete, dergi haberlerine faydalı olacaktır.

Onlara Rol Model Olun

Çocukların doğduğu andan itibaren anne babası ve diğer yakınlarını izleyerek hayatı öğrenip deneyimlediklerini unutmayın. El yıkamanın önemini anlatmak için yapılabilecek en önemli şeylerden biri de sizin ellerinizi yıkamanızı görmesini sağlamak olacaktır.

Alışkanlığının kazandırılmasında da aile içinde doğru davranış modellerinin sergileyerek doğal bir öğrenme ve uygulama alanı sağlayın.

Sağlık kontrollerinde doktor ve hemşirelerin el yıkamaya dikkat çekmesi, okul eğitimi başladığında da öğretmenin konu üzerinde durması, denetlemesi, el yıkayan çocuğa vereceği olumlu geri bildirim de çok işe yarayacaktır.

Bu Durumlarda Mutlaka Ellerinizi Yıkayın

– Öksürme, aksırma ve hapşırmadan sonra

– El sıkışma sonrasında

– Herhangi bir yemek ya da gıda hazırlamadan önce

– Yemeğe başlamadan önce ve sonra

– Toplu taşıma ve toplu yaşam alanlarını kullanıldıktan sonra

– Emzirme öncesi ve sonrasında

– Evcil hayvanlar da dahil olmak üzere tüm hayvanlara dokunduktan sonra

– Bebeklerin alt bezinin değiştirdikten sonra

– Tuvalet kullanımı sonrası

– Hasta bir kişiyi ziyaret etmeden önce ve sonra

*Prof. Dr. Necmi Aksaray / Milliyet

Источник: https://www.baristuncer.net/saglik/cocuklara-el-yikama-aliskanligi-kazandirmanin-onemi.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.