Damak Tadınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Diyenlere

Damak Tadınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?
(Ücretsiz VİOP Deneme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Kaç yaşında olduğunuzun ve daha önce nasıl bir hayat yaşadığınızın hiçbir önemi yok, daha iyi bir hayat istiyorsanız asla geç kalmış sayılmazsınız. Daha mutlu ve huzurlu olmak istiyorsanız bu makaleyi okuyun ve hayatınızı nasıl değiştirebileceğinizi öğrenin.

“Hayatımız değiştirmek istiyorum, hayatımı nasıl değiştirebilirim veya düzeltebilirim” diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre.

İşte sizlere hayatınızı değiştirmenin ve güzelleştirmenin en kolay yolları:

Hayatınızı değiştirmek için ilk önce koşullarınızı değiştirin

1 – Rutininizi değiştirin. Unutmayın ki gerçekliğiniz, sabah kahvaltısında ne yediğinizden hangi okula gittiğinize ve nerede çalıştığınıza kadar günlük olarak yaptığınız şeylerin sonucudur. Yaşam koşullarınızı değiştirmek istiyorsanız günlük olarak yaptığınız şeyleri de değiştirmeniz gerekir.

Günlük rutininizde ufacık bir değişiklik yapmanız bile çok şey değiştirir. Örneğin işe giderken farklı bir güzergah kullanın, kahvaltıda yeni bir şeyler yiyin, okuldan geldikten sonra değil okula gitmeden önce spor yapın veya farklı bir kahve dükkanına gitmeye başlayın. Bu tür ufak değişiklikler önemsizmiş gibi görünse de çeşitlilik kazandırarak hayatınızı daha ilginç hale getirecektir.

Her gün kendinize şu soruyu sorun: Yaptığım şey olmak istediğim noktaya ulaşmama yardımcı oluyor mu? Veya yediğiniz yiyecekler, spor yapıp yapmamanız ve gününüzün büyük bölümünde yaptığınız şeyler hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı oluyor mu?  Cevabınız hayırsa gereken değişikliği yapın.

2 – Hayatınızı mercek altına alın. İster okula gidiyor olun, ister çalışıyor olun, ister iş arıyor olun isterseniz de seyahat ediyor olun hayatınızı gözden geçirin ve hayatınızın değerlerinizle aynı eksende olup olmadığına karar verin.

Tutkularınız, ilgi alanlarınız ve hedefleriniz neler? Bu soruları cevaplamak yıllar sürse bile arkanızda ne tür bir miras bırakmak istediğinizi sorgulamakla başlayabilirsiniz. Bu soru sadece kariyerinizle değil aynı zamanda ilişkilerinizde alakalıdır. Diğer insanlar tarafından nasıl tanımlanmak ve hatırlanmak istersiniz?

Yaşam tarzınızın kişisel değerlerinizle aynı eksende olup olmadığını değerlendirin. Hayatınız ve değerleriniz bir ölçüde çatışabilir. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak ne tür değişiklikler yapabilirsiniz? Kariyer yolunuzu değiştirebilirsiniz, branşınızı değiştirebilirsiniz, yaşadığınız yeri değiştirebilirsiniz ve zamanınızı ve paranızı yönetme biçiminizi değiştirebilirsiniz.

3 – İlişkilerinizi ilerletin. Sevdiğiniz insanlarla paylaşamadıktan sonra ne kadar çok para kazandığınızın veya ne kadar büyük başarılar elde ettiğinizin bir yoktur. Tek başınızaysanız başarınızdan keyif alamazsınız.

Mevcut ilişkilerinizi geliştirmeye çalışın. Sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirin, onlara karşı nazik olun ve onları anlayın. Sevdiğiniz birini ihmal ettiyseniz veya sevdiğiniz biriyle kavga ettiyseniz anlaşmazlığı çözmek için çaba gösterin.

Diğerleriyle yeni ve anlamlı ilişkiler kurun. Kendinizi yalnız hissediyorsanız diğerlerinin size yaklaşmasını beklemeyi bırakın. Bu sorunu kendiniz çözün ve proaktif olun. Sosyal olayların içine girin, sohbet etmeye başlayın ve yüzünüzde her zaman gülümseme olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu, diğer insanları etkilemenin en iyi yoludur.

4 – Konfor bölgenizin dışına çıkın. Bazı insanlar konfor bölgelerinden çıkmak istemezler. Değişimden korsalar bile bir şekilde mutlu olmak isterler. Ancak bu pek mümkün değildir.

Günlük yaşantınızda daha önceden hiç yapmadığınız bir şeyi yapmayı deneyin. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şova gidin, yeni bir insanla konuşun, yeni bir şey yiyin vb. Hayatınızı değiştirecek bir kişiyle veya deneyimle ne zaman karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz.

Yeni bir hobi edinin veya daha önce hiç gitmediğiniz bir yere seyahat edin. Bir enstrüman çalıyorsanız veya herhangi bir spor yapıyorsanız, gerekenden fazla çaba gösterin.  Daha fazla koşun, yürüyüş yaparken farklı yollar deneyin ve yeni sanatsal tarzlar keşfedin.

Tutumunuzu değiştirin

1 – İçinde bulunduğunuz anda yaşayın. Mutlu hissetmenin en iyi yolu geçmişin üzerinde durmamak ve gelecekle ilgili endişelenmemektir. Kaygılarınız varsa veya depresyondaysanız büyük ihtimalle bunlardan birini veya ikisini yapıyorsunuzdur ve şimdiki zamanı görmezden geliyorsunuzdur. Sürekli olarak olumsuz anılarınızı düşünüyorsanız aşağıdaki egzersizi yapmayı deneyin:

Öncelikle aklınızdan çıkmayan olumsuz hatırayı kabul edin. Size neler hissettiriyor? Yakın zamanda olmuş bir olaysa ve ağlama veya bağırma ihtiyacı duyuyorsanız o halde yapın.

Bu olayı bir yere yazabilirsiniz veya sevdiğiniz birine anlatabilirsiniz. Yeteri kadar üzüldükten sonra, bittiğini ve hiçbir şeyi geri getiremeyeceğinizi kabul edin.

Olanlar yüzünden üzülmek yerine, bittiği için şükredin.

Geçmişi tamamen unutmak imkansızdır. Bazı insanlar pozitif anılar yerine negatif veya travmatik anılara odaklanma eğilimindedir. Geçmişinizde yaşadığınız bütün güzel şeyleri hatırlamak için biraz zaman harcayın. Yardımcı olacaksa bir liste yapın.

2 – Olumlu olun. Neye sahip olduğunuzun, nerede olduğunuzun veya kiminle olduğunuzun bir önemi yoktur. Koşullarınızı algılamanız koşulların kendisinden daha önemlidir.

Bu perspektiften yola çıkarak şu gerçeği düşünün: şu anda dünyanın başka noktalarında sizden daha az parası, daha az imkanı ve daha az sevdiği olan başka insanlar var ve yine de mutlular.

Benzer şekilde sizden daha zengin, vücudu sizden daha güzel ve daha çok imkanı olduğu halde size göre daha mutsuz olan insanlar da var.

Ne tür bir durumla karşılaşırsanız karşılaşın olaylara olumlu yönlerden bakmayı alışkanlık haline getirin. Etrafınızda olup bitenlerle ilgili şikayet etmeye başladığınız an her şikayetinize karşılık bir veya iki tane olumlu gözlem yapın.

Kendinizi ve etrafınızda olup bitenleri eleştirmeyi bırakın. Herkesin olumlu ve olumsuz özellikleri vardır. Bu evrensel bir gerçektir.

Örneğin, sürekli olarak eşinizin olumsuz özelliklerine odaklanırsanız bu olumsuzluklar hüsrana uğramanıza ve sinirlenmenize neden olur.

Tam tersine, sürekli olarak eşinizin olumlu özelliklerine odaklanırsanız bu olumluluklar kendinizi şanslı ve mutlu hissetmenize neden olur.

3 – Kendi hayatınızı diğer insanların hayatlarıyla kıyaslamayın. Bizi mutsuz eden şeylerden biri de kendi hayatımızı diğerlerinin hayatıyla karşılaştırmamızdır. Genellikle de kendi hayatımızın kötü yönleriyle diğerlerinin hayatının iyi yönlerini kıyaslama eğilimindeyizdir.

Kıskançlık yapmayı bırakın. Dışarıdan nasıl gözükürse gözüksün, kimsenin hayatı mükemmel değildir. Diğerlerinin parasını, yeteneklerini veya ilişkilerini kıskanmaya başladığınızı hissettiğiniz an bu kişilerinde sizinkilerden bile daha kötü olabilecek zorluklarla ve güvensizliklerle mücadele ettiğini aklınıza getirin.

Görünümünüzü değiştirin

1 – Forma girin. Düzenli spor yapmak hem iyi görünmenizi hem de kalp sağlınızı düzeltmenizi, belirli hastalıklara yakalanma ihtimalinizi azaltmanızı, enerji depolamanızı ve hatta cinsel yaşantınızı iyileştirmenizi sağlar.

Sağlıklı yetişkinlerin her hafta 150 dakika yumuşak aerobik faaliyeti veya 75 dakika yoğun aerobik faaliyeti yapmaları gerekir. Yavaş yavaş yürümek veya yüzmek yumuşak aerobik faaliyetleriyken koşmak, kickbox veya spinning yoğun aerobik faaliyetleridir.

Haftada en az iki kere güç arttırıcı antrenmanlar yapmalısınız. Bütün vücudunuzu rezistans olarak kullanarak ağırlıklar kaldırmayı veya yer hareketleri yapmayı deneyin.

Spor salonuna yazılabilirsiniz veya yerel spor takımlarından birine katılabilirsiniz. Diğer insanlarla birlikte spor yapmak motivasyonunuzu arttırır ve spor yapmayı daha eğlenceli bir hale getirir.

2 – Doğru beslenin. Unutmayın ki ne yerseniz osunuz. İster kilo vermek isteyin ister daha sağlıklı olmak isteyin, önemli olan ne yediğinizdir.

Diyetinizde meyveler, sebzeler, az yağlı proteinler ve tam tahıllar olsun. Yiyeceklerin etiketini okuyun ve içinde yapay boyalar, düşük kalorili tatlandırıcılar ve diğer kimyasallar olan yiyeceklerden uzak durun. Aşırıya kaçmadan şeker ve boş karbonhidratlar tüketin.

Endişe veya depresyon şikayetiniz varsa alkol ve kafeini kesin çünkü bu maddeler daha da kötü olmanıza neden olurlar.

3 – Görünümünüzü değiştirin. Bu tip değişiklikler sadece görüntüyle ilgili değildir. Saçınızı kestirmeniz veya farklı kıyafetler almanız yeni bir insanmış gibi hissetmenizi sağlar. İster görüntünüzden mutsuz ister de sıkılmış olun, bir şeyleri değiştirin.

Gardırobunuzu yenileyin. Gösterişsiz, pasaklı veya kendinizi kötü hissetmenize neden olan bütün kıyafetlerinizden kurtulun. Her gün en iyi şekilde gözükmeye çalışın. Bu illa ki süslü veya resmi giyinin anlamına gelmiyor. Kendinizle gurur duyacağınız, şık, zarif, uygun fiyatlı ve yaşınıza uygun kıyafetler giyin.

Saç tarzınızı değiştirin. Saçlarınızı kestirin veya saçınızı farklı bir renge boyayın. Uzun saçlı kadınlar katlı kesimleri, kakülleri veya kısa saç modellerini deneyebilir.

Erkekler de yüzlerindeki kılları kullanarak görüntülerini değiştirebilirler. Bıyık, sakal veya keçi sakalını deneyebilirsiniz. Her zaman sakallı olan bir erkekseniz değişiklik yapmak için tamamen tıraş olabilirsiniz.

Hayatını değiştirmek isteyenler için ipuçları

 • Hayatınızı oyun ve iş arasındaki dengede tutmayı deneyin. Sadece çalışırsanız hayatın eğlenceli yönlerini kaçırırsınız. Sadece eğlenirseniz bir süre sonra sıkılırsınız ve eğlence sizin için önemsiz hale gelir.
 • Erken yatın ve erken kalkın. Yaratıcı bir şeyler yapın. Arkadaşınızın çocuğuyla origami yapın, kısa hikayeler yazın ve hatta koşmak için dışarı çıkın.
 • Örnek alacağınız pozitif bir rol model bulun. Bu kişi bir öğretmen, aile üyesi veya favori yazarınız, sanatçınız veya şarkıcınız olabilir. Hayatınızı olumlu yönde etkilemeleri zorlukların üstesinden gelmenize ve hayallerinizin peşinden koşmanıza yardımcı olacak motivasyonu sağlar.
 • Günlük faaliyetlerinizi yazın. Her gün, her saat ve her dakika için bir planınız olsun. Değişikliler yapmayı unutmayın ve hatta bazen kendiliğinden gelişmesine izin verin.
 • Görünüşünüzü değiştirmek istiyorsanız ve nasıl yapacağınızdan emin değilseniz bir stilist bulun. Kuaförünüze veya berberinize hangi saç modelinin size daha iyi gideceğini sorun.
 • Büyünün kaybolduğu bir evliliğiniz veya uzun süreli bir ilişkiniz varsa partnerinizle konuşun ve aşk hayatınızı renklendirmek için ne tür değişiklikler yapabileceğinize karar verin.
 • Başka bir insana bağlı olarak değil kendi başınıza ayakta durabileceğinizden emin olun.
 • Ne istiyorsanız onu yapın, hoşunuza gitmiyorsa diğer insanların fikirlerini dinlemeyin.

Hayatını değiştirmek isteyenler profesyonel yardım almak isterlerse herhangi bir yaşam koçuna başvurabilirler.

Kişisel Gelişim Yazıları

Источник: http://www.yeniisfikirleri.net/hayatimi-degistirmek-istiyorum/

Ağızda Metal Tat Hissi Neden Olur?

Damak Tadınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Ağızda metalik tat hoş bir his değildir, neyse ki vakaların çoğunda rahatsızlık kısa sürede geçebilir.

Metalik tat oluşumu; çevresel faktörlerden hastalıklara, aldığınız ilaçlardan yediğiniz besinlere birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Bu nedenleri öğrenmek, probleminizin kaynağını tespit etmek ve kötü tadı yok etmekte size yardımcı olacaktır. Bu nedenle yazımızda ağızda metal tat hissinin neden olduğundan ve nasıl geçebileceğinden bahsettik.

Birçok ilaç metalik tat dahil olmak üzere olağan dışı yan etkilere neden olabilir. Herkes ilaçlara farklı tepki verdiğinden aldığınız herhangi bir ilaç ya da miktarı buna sebep oluyor olabilir.

Enfeksiyon, tıkalı sinüs, diş eti ya da diş rahatsızlıkları ve diğer birçok ağız hastalıkları ağızda kötü tat oluşumuna neden olabilir.

3. Sistemik Hastalıklar

Diyabet, böbrek yetmezliği, çinko eksikliği ve kanserin de dahil olduğu tüm vücudu etkileyen bazı hastalıklar tat alma hissinizi bozabilir.

4. Sinir Sistemi Hastalıkları

Yüzünüz veya ağız çevrenizdeki sinirler bir hastalıktan etkilendiyse bu tatları algılayışınızı değiştirebilir. Tat ve koku alma duyuları birbirine bağlı olduğundan koku almanızı destekleyen her şey de tat almanıza etki edecektir.

Hamile kadınlar genelde birçok bedensel değişikliğe maruz kalır, bunlara tat ve koku hassasiyeti de dahildir. Birçok farklı tat hissetmeye başlayabilirler, metalik tat da bunlardan biridir.

6. Metal Yüklemesi

Vücudunuzdaki demir ya da bakır gibi metallerin seviyesi normalin üstüne çıktıysa vücudunuz, ağzınızda oluşacak ve nadiren geçecek şiddetli bir metal tatla size durumu bildirir.

7. Deniz Ürünü Zehirlenmesi

Eğer bozuk balık tüketirseniz deniz ürünü zehirlenmesi yaşarsınız ve ağzınızda oluşan metalik tat, zehir sisteminizden atılana kadar kalır.

8. Alerjiler

Eğer alerjiden muzdaripseniz, sinüsleriniz sıkça bundan etkilenecektir. Bu durum damak tadınızı etkileyebilir ve ağzınızda metalik bir tat verebilir.

9. Nefesle Solunan Maddeler

Koku duyusu doğrudan tat alma duyusuna bağlı olduğu için aldığınız nefes yediklerinizin tadını değiştirebilir. Sigara içmek tat almayı zayıflatır ve ağızda metal tadına neden olabilir. Petrol, benzin ve atık tozlar gibi çevresel zehirlerin solunması özellikle etkilidir.

10. Nedeni Bilinmeyen Tat Bozukluğu

Eğer tat almadaki bozuklukta kesinlikle bir neden bulunamıyorsa doktorlar buna idiopatik disguzi teşhisi koyarlar.

11. Koku Alma Duyusunda Bozukluk

Koku alma duyusundaki bütün hasarlar tat alma duyunuzu da etkiler. Bu da yediklerinizin tadının bozuk algılanmasında hatta ağzınızda yemek yokken de bozuk tat almanıza sebep olabilir.

12. Burun Enfeksiyonları

Sinüzit, grip, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıklar damak tadınızı değiştirebilir ve metalik bir tat hissetmenize neden olabilir.

Ağızdaki Metal Tat Hissi Nasıl Geçer?

 • Baharatlı Yiyecekler Tüketin: Tüm baharatlı yiyecekler damak tadınızı temizler ve metalik tattan kurtulmanıza destek olabilir.
 • Plastik Kullanın: Metal kaşık, çatal ve tabak kullanımından kaçının, teneke kutulardan içecek tüketecekseniz de ağzınız da tadı kalmasın diye önce cam bardağa koyun.
 • Soğuk Yiyecek Tüketin: Soğuk ya da dondurulmuş yiyecekler nadiren geride metalik bir tat bırakır ve mevcut olan şiddetli metalik tadı da hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Asidik Besin Tüketin: Asidik bir tat metalik tadı maskeleyebilir. Et üzerinde barbekü sos, her şeyin yanında turşu, suya eklenmiş limon ya da misket limonu deneyebilirsiniz.
 • Yemek Kokularından Kaçının: Yemek yaparken güçlü hava temizleyici kullanın ya da genelde ızgara yemeklere ağırlık verebilirsiniz. Aynı zamanda pişirme kokularına maruz kalmamak için oda ısısında ve pişirmeye gerek olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz.
 • Protein Tüketin: Eğer ağzınızdaki metalik tadın nedeni kırmızı etse; balık, yumurta, fıstık ezmesi, fasulye ve süt  ürünleri gibi diğer protein yüklü yiyeceklere yönelebilirsiniz.
 • Tatlı Tüketin: Bazen tatlılar ağızdaki metalik tadı tamamen ortadan kaldırabilir. Dondurma, milkshake ve diğer tatlıları besin düzeninize ekleyin.
 • Ağızda metalik tadı önleyebilecek bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Bunlar; tarçın, yeşil çay, elma sirkesi, nane gibi besinlerdir. Ayrıca diş fırçalamaya özen gösterilmelidir. Dişlerinizi fırçaladığınızda metalik tadın azalması için dil alanını da fırçalandığından emin olun.

Источник: https://evdesifa.com/agizda-metal-tat-hissi-neden-olur/

İsmimi değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Damak Tadınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz?

26 Mart 2015 günü yasalaşan İç Güvenlik Kanunu yürürlüğe girdiğinde isim-soyisim değişikliği yapmak kolaylaşacak. Ancak sanıldığı gibi isteyen herkes ismini, soyismini bir dilekçeyle değiştiremeyecek.

Peki yeni sistemin ayrıntıları neler? Mevcut prosedür nasıl? Kimler neden isim-soyisim değiştirmek istiyor? İsmini, soyismini değiştirmek isteyenler nelere dikkat etmeli? Boşandığı kişinin soyadını kullanmak isteyen eş ne yapmalı? Kendisi de ismini değiştiren Avukat Baran Doğan anlattı.

– İsteyen herkes ismini değiştirebilir mi?

Özel bir gerekçe sunmanız gerekmiyor. İsminiz yaşadığınız bir travmayı hatırlatıyor olabilir. Anlamı kötü, küçük düşürücü olabilir ya da dünya görüşünüze uymayabilir.

– Aynı aileden bir kişi soyadını değiştirirse bütün ailenin soyadı değişir mi?

Hayır. Mesela lise öğrencisi bir müvekkilim var, soyadı Motor. Okulda hakaretamiz sözler duyduğu için soyadını Selçuk olarak değiştirmek istedi. Ailede bir tek onun soyadı farklı. Resmi işlemler TC kimlik numarası üzerinden yapıldığı için herhangi bir sorunla karşılaşılmıyor.

– Değiştirilen isimler hangileri mesela?

Telli, Maşallah, Gülmez, Birtane, Ökkeş,Satılmış, Allahverdi, Durali ilk aklıma gelenler.

– 18 yaş altındakiler anne-baba onayı ile mi soyadını değiştirebilir?

Kural olarak anne-baba avukatlarına vekâlet verirler. Ama anne-baba icazet vermiyorsa 18 yaşını doldurmamış bir kişi tek başına dava açabilir, çünkü isim değişikliği kişiye sıkı surette bağlı haklardandır.

– İsim kaç kere değiştirilebilir?

Diyelim isminizi değiştirdiniz ama toplumda kabul görmedi. Mesela isminiz seri cinayetler işleyen bir katilin, tecavüzcünün adı ile anılmaya başlandı. Evvelce değiştirdiğiniz isminizi tekrar değiştirebilirsiniz. Elbette bir sınır var. O sınır da Medeni Kanun’un tüm özel hukuk sisteminin temeli olan 2.

maddesidir. O madde der ki: “Herkes haklarını kullanırken dürüst hareket etmek zorundadır.” Bir yerde hak varsa hakkın kötüye kullanılması da vardır. Kişiler haklarını kötüye kullanamaz.

Birden fazla isim değişikliği yapılmak istenirse, yargıç hakkın kötüye kullanılıp kullanılmadığını somut olaya göre araştıracaktır.

– Kaç celsede biter isim değiştirme davası?

Prosedürü basit. Evrak tamsa tek celsede biter.

– Kaç tanığa ihtiyaç var?

Eğer Ayşe’yi Fatma yapacaksanız tanık gerekebilir. Tanık sayısının önemi yok, önemli olan tanığın isim değiştirmenin haklı gerekçesini ispatlayan beyanı. Açıkça komik, küçük düşürücü bir isimse tanığa da ihtiyaç yok, hâkim davayı reddedemez.

– Boşanan bir kadın eski eşinin soyadını kullanmak istiyorsa ne yapmalı?

Genellikle boşanan bir kadın eski eşinin soyadını kullanmak istemez. Ama mesleğinde bu soyisimle tanındıysa eski eşinin soyadını kullanmayı tercih eder. Eski eşinin soyadını kullanmak isteyen bir kadın aile mahkemesinde ayrı bir dava açmalıdır.

– Eski eş, soyadının kullanılmasını istemiyorsa dava mı açmalı?

Eski eşe boşanma davasından ayrı bir dava olan bu dava için tebligat gidiyor zaten. Davaya gidip görüşünü beyan edebilir, gitmediyse tebligat ona ulaştığı için itiraz hakkını kaybeder. Davaya katılırsa, soyadının kullanılmasından ötürü uğrayacağı somut zararı ispatlaması gerekir.

– İsmini değiştirmek isteyen biri yeni isim seçerken ne yapmalı?

Kolay telaffuz edilen bir isim seçmeli. İnsanlar o zaman hemen alışıp bu yeni ismi kullanmaya başlar, aksi halde kabullenmekte zorlanırlar. Mesela iki heceden oluşan, 5-6 harfli isimler kolay telaffuz edilir. İsimde 3 sesli harf varsa iş zorlaşır. Yaşanan bölge de önemli. Van’da Maşallah ismine kulak aşinalığı vardır ama Trakya’da yoktur.

“Yasa yürürlüğe girdikten sonra 1 yılınız var”

– Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Yasası düzenlemesine göre isim ve soyisim değişikliğinin mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüğüne dilekçe verilerek yapılabileceğini ifade etmişti. Uygulamada bu durumun yaratacağı avantaj ve dezavantajlar neler olabilir?

Bu düzenleme İç Güvenlik Kanunu olarak bilinen yasanın geçici 10. maddesinde var. Ancak yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 yıl içinde başvurulması gerekir. 1 yıl geçtikten sonra, ad ve soyadı değişikliği için yine mahkeme kararı gerekiyor. Yapılan bu geçici düzenlemeyle, zaman ve masraftan tasarruf edilecek.

Fakat, yalnızca imla ve yazım hatası bulunan isimler ile gülünç, uygunsuz olan soyadları değiştirilebilecek. Yani her isteyen adını veya soyadını değiştiremez. Değişiklik için il veya ilçe kuruluna başvuru dilekçesi verilmeli ve bu kurullar tarafından değişiklik kararı verilmelidir.

Bu idari karar nüfus müdürlüğüne bildirilince gerekli değişiklik işlemi yapılır.

“Bana ismimi değiştirmeyi arkadaşım Rüknettin önerdi”

– Siz isminizi neden değiştirdiniz?

Bir gün sahilde 5 arkadaş oturuyoruz. Biri aniden şezlongdan kalkıp dedi ki: “Senin ismin çağdışı, adını değiştirsene.” Güldük. “Tamam” dedim. Başka bir gün bir düğündeyiz. Masaya gelen biriyle tanışırken isimlerimizi sırayla söyledik: Selahattin, Tacettin, Rüknettin, Fahrettin!

– Eski isminiz hangisiydi?

Fahrettin. Peki bana “İsmini değiştirsene” diyenin adı ne?

– Ne?

Rüknettin!

– Fahrettin’in anlamı ne?

Dinin övüncü demek.

– Ama isminizi arkadaşınız Rüknettin “Değiştir” dedi diye değiştirmediniz.

Ben ismimi ruhsal aidiyet hissetmediğim için değiştirdim. İsim, kişinin taşıdığı en önemli kimliklerden biri. Diplomayı aldım, ilk kendi isim değişikliği davamı açtım. Şahidim de Rüknettin’di.

– Size eski isminizle hitap edildiğinde kızdınız mı?

“Fahrettin sensin!” dedim.

– “Baran” olmaya ne zaman karar verdiniz?

Hukuk fakültesini bitirdiğimde. 2001’de avukatlık stajı yaparken ilk davamı ismimi değiştirmek için açtım.

– Peki arkadaşınız Rüknettin?

Kendisi şimdi Berkan!

Röportaj: Perihan Özcan

Источник: https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/ebeveynlik/haber/1019505-ismimi-degistirmek-istiyorum-ne-yapmaliyim

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.