Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Ateroskleroz (Damar Sertliği) Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Ateroskleroz daha yaygın adıyla damar sertliği, gerekli önem verilmediğinde yaşamı tehdit eden bu sebeple sürekli kontrol altında tutulması gereken önemli bir kardiyovasküler hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde kalp krizi başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa sebep olabilecek bu hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde beslenme ve diyet tedavisinin çok önemli bir yeri vardır.

Ateroskleroz nedir? (Damar sertiliği nedir?)

Ateroskleroz, damarıların iç duvarında çeşitli maddelerin birikimine bağlı olarak ortaya çıkan kalınlaşma ile ortaya çıkan hastalık durumudur. Atheromalar nedeniyle arter daralır ve kanın arter içindeki akışı sınırlanır. Kısacası, atardamar duvarının esnekliğini kaybetmesiyle sertleşmesi durumudur. Halk arasında damar sertliği olarak da bilinir.

Damar sertliği belirtileri

Aterosklerosizin kesin belirtileri yoktur. Damar lezyonları oluşmaya başladıktan sonra ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kalp ve beyin enfarktüsü beyin kanaması ve bacak kangrenleri gibi sağlık sorunlarının genellikle temelinde ateroklerosiz yatar.

Kalp arterinde oluştuğu zaman: Göğüs ağrısı, göğüste sıkışıklık, baskı veya yanma hissi oluşur. İleriki durumlarda kalp krizi görülür.

Böbrek arterinde oluştuğu zaman: Böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyon görülebilir.

Beyin arterinde oluştuğu zaman: Felç, uzuvlarda uyuşma, diksiyonda sıkıntı görülür.

Kol ve bacak arterinde oluştuğu zaman: Gangren, yara ve yürüyüşlerle gelen kramp tarzında ağrılar oluşabilir.

Damar sertliği neden olur (Nedenleri)

Ateroskleroz hastalığının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en önemlilieri:

 • Yüksek tansiyon,
 • Sigara içme,
 • Şişmanlık,
 • Hareketsizlik,
 • Kanda lipitlerin yükselmesi,
 • Stres ve endokrin bozukluklar

Risk Grupları

 • Daha çok erkeklerde damar sertliği görülür. Kadınlarda ise menopoz sonrası dönemde risk artar. Bu durum östrojen hormonunun aterosklerosiz oluşumunu azaltmasından kaynaklanır.
 • Hipertansiyon ve diyabette, aterosklerozisin ana risk faktörleridir.

Damar sertliği tedavisi nasıldır

Damar sertliği tedavisinin amacı hastalığın ilerlemesini önlemek dolayısıyla kan yağ düzeylerini de normal sınırlar içerisinde tutmaktır. Kan basıncı düşürülür. Tedavi sürecinde aspirin ve clopidogrel gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır.

Ayrıca kolesterol düşürücü kolestinamin ve kolestipal gibi ilaçlarda bu süreçte kullanılmaktadır.

İlaç ve beslenme tedavisine rağmen ateroskleroz damarda tıkanmaya sebep olmuş ise  hastaya başta bypass olarak adlandırılan köprüleme ameliyatı olmak üzere çeşitli cerrahi işlemler uygulanabilmektedir.

Beslenme ve diyet Tedavisi

Besinler, ateroskleroz hastalığıyla doğrudan ilişki içindedir. Doymuş yağlar ve kolesterolden zengin bir diyet kan kolesterol ve lipit düzeyini arttırır. Bilinçsiz fazla yeme hareketsizlikle birlikte şişmanlığa yol açar. Bunun için bireyin aldığı ve verdiği enerji arasında denge sağlanmalı, sağlıklı vücut ağırlığı korunmalıdır.

Diyet enerjisinin yağdan gelen miktarı %30 un üzerine çıkmamalıdır. Önerilen; diyetteki kolesterolün 300 mg nin altına düşürülmeli, doymuş yağ tüketimin diyet enerjisinin %10 ve daha azını oluşturmasının yarar sağlayacağı bildirilmektedir.

 • Meyve ve sebzeye ağırlık verilmeli.
 •  Günde en az 30 dakika yürüyüş veya ağır olmayan fiziksel aktiviteler yapılmalı. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler kötü kolesterolü (LDL) düşürmektedir.
 • Doymuş yağlar yerine bitkisel yağlar tüketilmeli (zeytinyağı, mısır yağı…)
 • Sakatatları tüketmekten kaçınılmalı.
 • Etlerin yağsız yeri tercih edilmeli, tavuğun derisi tüketilmemeli
 •  Kızartılmış gıdalar yerine fırınlanmış olanlar tercih edilmeli. Etler gibi yağ bulunduran gıdaları pişirirken ekstra yağ konulmamalı.
 • Ayrıca günlük tuz alımı 6g’ı geçmemelidir.
 • Antioksidan vitaminlerden zengin bir diyet uygulanmalıdır. (karotenoidler, soğan, ahududu, portakal…)
 •  Sigara bırakılmalıdır. Bireyler daha hareketli bir yaşama teşvik edilmelidir.

Damar sertliği olan hastaların mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım alması, bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme tedavisi uygulaması gerekmektedir. Beslenme ile yakından ilintili olan bu hastalık, yanlış beslenme alışkanlıkları ile daha kötüye gidebilmektedir.Bu sebeple tedaviye erken başlanması ateroskleroz hastaları için çok önemlidir.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/ateroskleroz-damar-sertligi/

Damarların Temizlenmesine ve Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Dengesiz beslenme, düzensiz uyku eğilimi, sigara ve alkol kullanımı insan bedenini hem psikolojik, hem de fiziksel olarak etkilemektedir.

Yaşantımızda, biz fark etmiyor olsak bile küçük sağlık sorunları olarak ön görebileceğimiz birtakım rahatsızlıklar zamanla ciddi sorunlara yol açabilir.

Pasif bir yaşantının merkezinde yer edinmiş olan hareketsizlik de bu problemlere davet niteliğinde zemin hazırlamaktadır.

Tıkanıklık, vücuttaki herhangi bir organın içerisinde bulunan damar yolundaki kan akışının azalmasından meydana gelir. Bedenen ihtiyacımız olan besin ve vitaminler, vücutta damar ve kan yolu ile taşınmaktadır. Damar içerisinde bulunan bazı zararlı maddeler kan akışını olumsuz yönde etkileyerek kan akışını yavaşlatabilir, hatta durdurabilir.

Bu da ciddi sağlık problemlerini meydana getirir. Damar tıkanıklığının asıl sebepleri damar sertliği ve kan pıhtısından kaynaklanmaktadır. Bunların sebep olmasında rol oynayan etkenlerin başında yukarıda da bahsettiğimiz üzere hareketsiz bir yaşantı ve sigara, alkol kullanımı gelmektedir.

Belirtiler olarak aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz:

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ayak parmaklarında ciddi morarmalar
 • İktidarsızlık
 • Beyinde yaşanan damar tıkanıklığı sebebiyle hafıza kaybı, görme problemi, baş ağrısı, konuşma bozukluğu
 • Nefes darlığı
 • Damar tıkanıklığı olan bölgede şişme, ağrı, soğukluk, karıncalanma ve uyuşma
 • Omuzda, ayak ve el parmaklarında kasılma, uyuşma
 • Damarın tıkanık olduğu cilt bölgesinde solgunluk
 • Kalp bölgesinde ağrı ve ritim bozukluğu
 • Belirli bölgelerde kas seğirmeleri, krampları, zayıflamaları ve kasılmaları
 • Bacaklarda oluşan damar tıkanıklıklarında dinlenirken ve yürürken ayakta ağrı, kangren belirtileri

Damarı tıkayan yiyecekler kızartmalar, hayvansal yağlar, margarin, hamur işi ve şeker değeri yüksek besinlerdir. Damarları tıkayan yiyecekler olduğu gibi damarları güçlendiren besinler de çokça mevcuttur.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?

Klasik nabız muayenesi: Kasık, diz arkası ve ayak bileği gibi bacak atardamarlarının cilde yakın olduğu bölgelerde nabız şiddetinin doktor tarafından değerlendirilmesidir. Basit, kısa, sade, hasta için masrafsız ve rahat bir incelemedir. Bu sebeple mümkün olduğu kadar bütün hastalara uygulanmalıdır.

Nabızların dolgun olması periferik damar hastalığını ekarte edebilir. Fakat nabzın zayıf olması mutlaka damar hastalığı olduğu anlamına gelmez. Çünkü inceleme kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir, ayrıca bazı nabızlar normal bireylerde de ölçülemeyebilir.

Bu sebepten dolayı nabız muayenesi yeterince sağlıklı ve güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmez.

Ayak bileği-kol indeksi (ABI): Kol ve bacaktaki atardamar basınçlarını karşılaştırarak bacak damarlarında tıkanıklık olup olmadığını tespit etmeyi amaçlayan bir testtir. Bu amaçla her iki bacak ve koldan tansiyonlar ölçülür.

Fakat bu ölçümlerde, dinleme aleti (stetoskop) yerine kalem şeklinde bir el doppleri kullanılır. Olağan durumlarda bacaktaki tansiyon koldaki tansiyondan bir miktar daha yüksektir.

Bacaktaki tansiyon koldaki tansiyonun %90’ının altında seyrettiğinde, bacak damarlarında tıkanıklık (periferik damar hastalığı) teşhisi konulabilir. ABI periferik damar hastalığının hem tanısında hem de tedavi sonrası takip edilmesinde çok hassas ve güvenilir bir testtir.

Ancak damar tıkanıklığının türünü, yerini ve tıkalı damarların sayısını belirtemez. Bu bilgiler sadece radyolojik görüntüleme yöntemleriyle elde edilebilir.

Radyolojik görüntüleme yöntemleri: ABI ve nabız muayenesi bir insanda periferik damar hastalığı var olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Bu adımdan sonra damarları doğrudan görüntüleyen yöntemlerle çok daha ayrıntılı bilgiler ve veriler elde edilebilir.

Klasik anjiyografi: Klasik anjiyografide hastanın kasık atardamarına lokal anestezi altında girilerek kateter adı verilen çok ince bir borucuk, gözlemlenecek damara yerleştirilir.

Daha sonra kateterden damarları boyayan bir ilaç verilerek ardından röntgen filmleri çekilir ve damarların seri görüntülerine ulaşılır. Bu görüntüler son derece net, kesin ve güvenilir bilgiler içerir.

Bu sebeple klasik anjiyografi, damarların görüntülenmesinde hala en güvenilir yöntem olarak kabul görmektedir.

Damar Sertliğine İyi Gelen Yöntemler

 • Armut gibi, damar içerisinde biriken besin maddelerini parçalayarak idrarla beraber dışarı atmada çok aktif bir gıda maddesi ve yiyecek ögesi tüketilebilir.
 • Çeşitli bitki ve şifalı takviyeler, kürler hazırlanabilir. Bu konuda kara turp damar sertliği için en uygun bitkisel çözüm yöntemidir.
 • Dengeli ve düzenli bir beslenme vücut sağlığı için önemlidir.
 • Günlük alınan yağ oranı harcanan enerji oranının %25-30’unu geçmemelidir.
 • Vücut kitle endeks kontrolleri yılda 2 kez yapılmalıdır.
 • Düzenli olarak her gün egzersiz yapılmalıdır. Haftada 3-6 kere 4-7 km koşu ve en az 5 gün içinde 35-45 dakika seri yürüyüşler yapmak gerekli. Fakat sabah saatlerinde kan akış hızı az ve tansiyon yüksektir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.
 • Kalp hastalığı ilaçları kullanımına dikkat edilmeli ve ortam sıcaklığı değişkenlik gösteren yerlerde tedbir alınmalı.

Bu tavsiyelere ek unutulmaması gerekenler; sinir ve stresten uzak bir yaşam ile düzenli uyku yaşam kalitenizi artıracaktır.

Damar sertliğine iyi gelen bu yöntemler sayesinde, meydana gelen dolaşım bozukluğu düzelmeye başlayacaktır.

1. Lifli Gıdalar

Kepekli tahıl, fasulye, yulaf ezmesi, bolca sebze ve meyve tüketimi oldukça faydalıdır.

Erkekler günde 30-38 gram, kadınlar ise 21-25 gram tüketmelidir.

2. Omega3

Haftalık tüketiminin önemli olduğu somon balığı ve tuna balığı, keten tohumu gibi gıdalar kolesterolün oksidasyonunu ve kan pıhtılaşmasını engellemek amacıyla sistemimize yardımcı olup kılcal damarların çalışmasını düzenler.

Günün herhangi bir zamanında 500 mg civarında bir kez alınabilir.

3. Besin Takviyeleri

Balık yağı, E ve K vitaminlerinin de bulunduğu besin ögeleri damarda oluşan plaklar nasıl temizlenir sorusunun en basit cevabıdır.

Doktor tavsiyesiyle alınabilir ve belirli periyotlarla kullanılabilir.

4. Ispanak

Bol nitrik oksit içeren ıspanak, damar kasılmalarını, pıhtı ve kan birikmesini engelleyerek kalp krizi riskini en aza indirir. Ispanak, A ve C vitamini bakımından zengin olduğundan kötü kolesterolün damarın iç yapısına yapışmasını engeller ve kılcal damarlara iyi gelen yiyeceklerdendir.

Maksimum 2 veya 3 hafta arayla düzenli bir şekilde yemek olarak tüketilmelidir.

5. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, kanın pıhtılaşmasını önler ve kan basıncını azaltır. Aynı zamanda içerdiği B vitaminiyle kalp krizini tetikleyen amino asitlerin iltihaplanmasına neden olan proteinlerin vücuttaki seviyelerini düşürür. Antioksidanların üretimini artırır.

3 çay kaşığı kuşkonmaz otunun üzerine 200 ml yeni kaynamış suyu ekleyin, 25 dakika civarı demleyin. Günde 2 kez yemekten yarım saat kadar önce içilebilir.

6. Zerdeçal

Kürkümün adıyla de bilinen, iltihabı engelleyen ve antioksidan özelliğine sahip zerdeçal, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Zerdeçal, kalp damar sistemini koruyarak kötü kolesterol seviyesini azaltır ve damar tıkanıklıklarını engeller.

Zerdeçal, bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı eklenerek gündelik olarak tüketilebilir.

7. Alıç Meyvesinin Çiçeği ve Yaprakları

Alıç, kalp üzerinde olumlu etkiler meydana getiren ve zehirli bileşikler bulundurmayan en önemli bitkisel maddelerde başlıcalar arasında yer alır.

Kalp kuvvetlendirici olarak kullanımda olan bitkiler genel olarak zehirli glikozitler içerdiğinden ancak ölçünlü duruma getirilerek kullanılabilirler. Alıçta bu durum zehirli glikozitler taşımadığından söz konusu değildir.

Bu sebeple de evde bulundurulabilecek en iyi bitkisel maddedir ve aynı zamanda en etkili damar açıcı yiyeceklerdendir.

Kurumuş alıç yaprağı veya çiçeğinden 2 çay kaşığı alınıp 1 litre kaynar suda 20 dakika demlendikten sonra balla tatlandırılarak günde üç kere birer bardak içilebilir.

8. Soğan ve Soğan Suyu

Soğan suyu kolesterolü düşürür, tıkalı kalp damarlarını açar, hatta uzun süreli kullanımda vücutta fazlalık olarak oluşan yağları erittiği birçok gözlem sonuçları ile elde edilmiştir.

2 ceviz büyüklüğündeki soğanlar soyup doğrandıktan sonra su bardağına koyulur. Üzerine kaynar suyu eklenir, su bardağın yarısını geçebilir veya tam yarım bardak olabilir. Bu kür gece yatmadan önce hazırlanmalıdır.

Ardından kürün üstü bir kağıt ya da kapakla kapatılır. Sabah açken içilir. (üzerine varsa çeyrek limon sıkılabilir) Önemli olan nokta şudur; 30-45 dakika bir şey yenip içilmemelidir.

Eğer bu kurala uyulmayacaksa bu kürü yapmaya gerek yoktur.

9. Sarımsak

Sarımsak en ciddi ve etkili doğal damar açıcıları arasındadır. Damarlardaki tıkanıklıkları açmakta önemli rol üstlenip kan akışını rahatlatır ve damarları açar.

Sarımsak, doğal antibiyotik olma özelliğinin yanı sıra, kan basıncını düşürmeye, kandaki pıhtıları çözmeye ve kötü kolesterolle mücadelede yardımcı olur. İçerdiği allicin maddesi yardımıyla vücuda zararlı maddeleri dışarı atar.

Düzenli sarımsak tüketimi kan damarlarını genişletir ve kötü kolesterolü düşürür. Bu sayede damar tıkanıklıklarının, sertliklerinin önüne geçer.

Her gün 2-3 diş sarımsağı yemeyi adet haline getirmelisiniz. Küçük parçalara bölüp, çiğnemeden hap şeklinde (su ile) yutarsanız, nahoş kokusu ağzınızda kalıp sizi rahatsız etmez.

10. Brokoli

Kıymeti bilinemeyen sebzelerden biri olan brokoli; sulphaphane bakımından zengin olup, atardamarların zarar görmesini ve iltihaplanmasını engeller, damar sağlığını koruma açısından da etkilidir.

Ayrıca kalsiyumun damar çeperine vereceği hasarını önleyen K vitamini içermesi bakımından önemli bir besin maddesidir.

Yoğun lifli yapısı kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kan basıncını korumaya yardımcı olur.

Kalp damar sağlığını korumak için her hafta 2 ile 3 porsiyon brokoli yenilmeli veya yarım fincan ham brokoli suyu içilmelidir.

11. Ananas

Kanın pıhtılaşma riskini en aza indiren ananas, bünyesinde protein parçalayıcı bir enzim içerir. Bromelayin adıyla bilinen bu enzim, kanın pıhtılaşmasını ve kan hücrelerinin birbirine yapışmasını engeller.

 Bu, kolaylıkla sindirilemeyen diğer gıdalardan elde edilen proteinleri parçalayan bir enzim çeşididir. Proteini parçalayıp yağ birikimini önlediği için sindirim takviyesi şeklinde bilinir. Damarlarda oluşan iltihabı yok ederek güçlendirir.

Aynı zamanda, insan vücudundaki ilk savunma hattı olan T hücrelerinin tesirini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

12. Nar

Nar serbest radikallerle savaşmamıza yardımcı olan, vücutta antioksidan etki gösteren, kanı sulandıran ve bu sayede damar tıkanıklıklarının açılmasında fayda sağlayan çok etkili bir meyvedir. Nar aynı zamanda vücudun nitrik oksit üretimini de uyararak kan dolaşımının normale dönmesine ve arterlerinizin açık kalmasına yardımcı olur.

Mevsiminde her gün 1-2 adet nar yenilebilir veya sıkılıp suyu içilebilir.

13. Elma

Elma damar tıkanıklığını ortadan kaldıran, en lezzetli doğal damar açıcılar olarak bilinen meyveler arasındadır. Kalp ve damar sağlığı için en kolay ulaşılır ve en kolay uygulanır meyve olarak bilinir.

Her gün 1 adet elma yemek ciddi ölçüde kalp ve damar hastalığı riskinden korumaya yardımcı olur. Elma, kan dolaşımında bulunan, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye neden olan pektin olarak bilinen belirli bir lif çeşidini içermektedir.

Bu, safra asitlerinin bağırsak emilimine müdahale ederek yapılır; karaciğer, daha fazla miktarda safra yapmak amacıyla dolaşımdaki kolesterolü kullanmaya teşvik eder.

Ayrıca, elmadaki yüksek flavonoid oranı, kalp rahatsızlıklarını ve diğer kardiyovasküler rahatsızlık risklerini azaltmada yardımcı olur. Bunun yanı sıra elmada bulunan magnezyum ve potasyum kan basıncınızın kontrol altında tutulmasını kolaylaştırır.

Damarların Açılmasını Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

 • Egzersiz ve hafif sporu hayatınıza adapte ederek hareketsiz bir yaşamdan kaçınmaya özen gösterin.
 • Sigarayı kullanımını bırakın.
 • Günde 8-10 bardak su tüketmeye çalışın.
 • Damar tıkanıklıklarının ilaç ile tedavisi şu an için mümkün olmamaktadır. Televizyonlarda satılmaya çalışılan ürünlere veya çevrenizde tedavi ettiğini iddia eden insanlara asla itibar etmeyin.
 • Tuz tüketim miktarını en aza indirin.

Burada verdiğimiz gıda ve besin tavsiyeleri; hastalık riskini önlemeye veya daha kötüye gitmesini engellemeye yardımcı olacak tavsiyelerdir.

İleri durumlarda anjiyo ve ameliyat gibi tıbbi tedavi gerektiren ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Источник: https://sebboy.com/damarlarin-temizlenmesine-ve-tikanikligina-ne-iyi-gelir/

Damar Sertliği Belirtileri ve Tedavisi

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Damar Sertliği Nedir? Damar sertliği (ateroskleroz) kalbi besleyen damar duvarlarında yağ ve kireç birikimiyle meydana gelir. Yüksek tansiyon, kolestrol fazlalığı, diyabet, sağlıksız beslenme, şişmanlık, aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımı damar sertliğini tetikleyen faktörlerdir.

Damar sertliği bütün organ ve dokulara ulaşarak, gerekli besini ve oksijeni taşıyan atardamarlarda tıkanıklıklara neden olur.

Damar sertliği vücuttaki atardamarları tutan bir rahatsızlıktır ve birden fazla damarın tutulması çok sık görülür. Damar sertliği kalp, beyin, böbrek ve bacak damarları hastalığı olarak 4 gruba ayırılır.

Damar sertliği en fazlakalbi besleyen koroner damarları, beyni besleyen şah damarları ve bacakları besleyen femoral damarları etkiler.

Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması dinlenme esnasında veya  egzersizle kendini gösteren göğüste yanma, göğüs ağrısı, kalp krizi, kalp ritm bozuklukları ve bunların komplikasyonlarıyla doğrudan ölüme sebebiyet verecek sorunlara yol açar.

Şah damarlarının tıkanması geçici ya da kalıcı körlüğe veya felçlere, inmelere neden olur.

Bacakları besleyen damarların tıkanması ise yüründüğü zaman görülen ağrıya, ayaklarda yaralara ve kangrene yol açabilir.

Birçok kişi kalp krizi geçirdikten sonra damar sertliğinin farkına varabilmektedir.

Damar Sertliği Nedenleri

Damar sertliğinin oluşumu tek bir sebebe dayanmaz. Genetik yatkınlık düşünülse de bunun damar sertliğine nasıl neden olduğu yeterli derecede bilinmemektedir. Bazı genetik faktörlerin, risk unsurlarının da etkisiyle damar sertliğinin oluşumunda rol oynadığı düşünülüyor.

Damar Sertliği Nasıl Oluşur?

Damar sertliği küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başlar, yıllar ilerledikçe artar ve etkileri ileri yaşlarda görülür. Öncelikle kan yağları damar duvarında birikmeye başlar.

Damarın iç tabakası yağ nedeniyle kalınlaşır ve buraya fibroblast adı verilen, yaraları tamir için gerekli olan hücreler gelir. Bunun sonucunda damarı daraltan bir doku meydana gelir ve burada kandaki kalsiyum ve fosfor iyonları çökelir.

Sonuçta damarın içinin kireç bağlaması ve daralması nedeniyle damar sertliği oluşur.

Damar Sertliği Belirtileri

• Göğüs bölgesinde baskı hissi, egzersiz yaparken sıkışma, yanma hissedilmesi durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.

• Damar sertliği kalp damarlarını tutarsa kalp ağrısına ve kalp krizine, boyun damarlarını tutarsa geçici ya da kalıcı felce neden olur.

• Bacak damarlarını tutarsa yürürken ağrıya, yaraya, kangrene ve bacak kesilmesine yol açabilir.

• Damar sertliği böbrek damarlarını tutarsa yüksek tansiyona ya da böbrek yetmezliğine, karın veya göğüs içi büyük damarı tutarsa balonlaşma ve patlamaya sebebiyet verir.

• Herhangi bir şikayeti olmayan insanların damar ultrasonu yaptırmaları erken teşhise imkan sağlar. Ultrasonla damar sertliğinin erken dönemde tespit edilmesi halinde ilaç tedavisi uygulanır ve risk unsurlarının ortadan kaldırılmasıyla ameliyata ihtiyaç kalmaz.

Kimler Risk Altında;

• 50 yaş üzeri,

• Damar sertliği erkeklerde daha fazla görülmektedir,

• Yüksek tansiyonu olanlar,

• Aile üyeleri arasında erken yaşta kalp hastalığına yakalanmış kişiler,

• Kan yağlarının yüksek olması,

• Yüksek kan homosistin düzeyi,

• Diyabeti olanlar,

• Sigara kullanımı,

Sigarada bulunan nikotin, damarı tahrip edici bir zehirdir ve damar sertliğinin gelişmesini hızlandırır. Sigara kullanımı hipertansiyona, kalp krizine ve beyin kanamasına yol açar ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır.

Columbiya Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan araştırmalara göre alkol kullanımı felç riskini 3 kat artırmaktadır.,

Beer Sheva Üniversitesince yapılan ve sonuçları Circulation adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonucuna göre kilo vermek damar sertliği riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Yüksek tansiyon kalbin gerekli bir biçimde kan pompalamasını engeller ve kalp hastalıklarıne neden olur. Kalp, damar sertliğinden dolayı oluşan direnci aşmak için daha güçlü kasılmak zorunda kalır.

Kalbin daha güçlü kasılması sonucunda kalp kası kalınlaşır ve kalp kasını besleyen damarlar bu aşırı büyük kalbi beslemekte zorlanır. Sonuç olarak kalp ağrısı ve  kalp krizi riski fazlalaşır.

Yüksek tansiyon tedavi edilmediğinde, yeterli kanı pompalayamayacağından dolayı kalp yetmezliği meydana gelir.

Kanda homosisteinin artması damar sertliğinin meydana gelmesini kolaylaştırır. Homosistein fazlalığı damar sertliğini hızlandırır ve pıhtılaşmayı arttırarak enfarktüse zemin hazırlar. Homosistein yükseliği belirti vermez. Test yapılarak öğrenilebilir (üst sınırı 10 micromol/ lt.)

Damar Sertliği Tedavisi

• Damar sertliği, bütünüyle tedavi edilemese bile ilerlemesi durdurulabilir ya da yavaşlatılabilir. Kalpteki tıkalı ya da daralmış bölgelere stent, balon yöntemi veya pıhtılı tıkanıklıklarda pıhtıyı emen veya dağıtan cihazlarla açma gibi uygulamalar yapılır.

• Sağlıklı beslenme, stresten uzak durmak, sigarayı bırakmak ve egzersiz yapmak damar sertliğine karşı koruma sağlar.

• Siyah üzümün kabuk ve çekirdeğindeki resveratrol adlı madde damar sertliğine karşı koruyucu etki gösterir.

• Sebze ve meyvelerde bulunan flavonoitlerin damar sertliği riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

• Kan homosistein düzeyinin düşürülmesinde etkili olan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin yeterli oranda alımı damar sertliğinin önlenmesine yardımcı olur.

• Bazı araştırmalar Koenzim Q10 nun kalp kaslarını güçlendirmede, LDL kolesterolün oksidasyonunu ve buna bağlı damar sertliği gelişimini yavaşlatmada yararlı olabileceğini göstermiştir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/damar-sertligi-belirtileri

Damar Sertliği Belirtileri, Nedenleri, İlaçları ve Tedavi

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Sonu ölümle biten pek çok hastalığın nedeni Atardamarların duvarlarının çeşitli nedenlere ilgili olan bağ dokusuyla kaplanarak esnekliğini kaybetmesi durumuna damar sertleşmesi denilmektedir.

İçindekiler

 • Damar Sertliği
 • Nedenleri
 • Belirtileri
 • Tedavisi

Damar Sertliği

Kısaca halk tarafından damar sertliği olarak adlandırılan Ateroskleroz veya damar sertleşmesi, insan sağlığı açısından büyük riskler taşıyan ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır.

 Atardamarlar elastikli yapıları sayesinde vücudun hareketlerine göre şekil almaktadırlar. Aterosklerozlar; içinde dolaşan kanın dolaşımını esneme ve genişlemeler yaparak düzenlerler.

Bu şekilde organlara, hücrelere ve dokulara ihtiyacı olan kanı; ihtiyacı olan sürede; ihtiyacı olan miktarda ulaştırarak vücut dengesini korur.

Damarların dolaşım sırasında duvarlarında biriken kolesterol, ve pıhtılar sonucu meydana gelen kalınlaşmaya bağlı olarak oluşan damar sertliği; arterlerin daralmasına ve kanın bu daralan arterlerin içinde akımının sınırlanmasına neden olur.

Damarlarda yaşanana sorunlar yüzünden; kanın, ihtiyacı olan organlara, gereken zamanda, ihtiyaç duydukları oranda ulaşmasına engel olunur. Damarların sertleşmesi; damar ve dolaşım sağlığını bozan durumlar arasında bulunmaktadır. Her hangi bir nedenle arter duvarlarında esnekliğini kaybederek sertleşmesine damar sertliği adı verilmektedir.

Beyin kanaması veya kalp krizine sebep olabilen damar sertliğinin zamanda fark edilerek tedavi edilmesi çoğu zaman hayati önem taşımaktadır.

Nedenleri

Sağlıklı kişilerde esnek bir yapıya sahip olan arter, vücutta bulunan kan miktarını genişleme ve daralma yaparak ayarlamaktadır. Atardamarlarda bulunan duvarlar farklı nedenlerden dolayı bağ dokusuyla kapandığında; arterler; sağlıklı dolaşım yapabilmesi için gerekli olan elastikiyetini kaybeder.

Damar duvarlarının kendi esnekliğini kaybetmesi ile oluşan sağlık sorununa damar sertleşmesi adı verilmektedir. İlerleyen yaşlarda daha sık ve yoğun bir şekilde görülen damar sertliği sebepleri kontrol edilemeyen donelere bağlı bulunmaktadır.

Genel olarak hastanın genetik durumuyla ilgili olan hastalık; tedaviye geç kalındığında sağlık açısından büyük riskler oluşturmaktadır.

Damar sertleşmesi neden olur veya damar sertleşmesi nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Menopoza girmek üzere olan bayanlarda nadir olsa da görülmektedir. Bayanların hormonal yapısında oluşan değişim damar sertliği nedenleri arasında bulunmaktadır.
 • Arter kapaklarında oluşan zedelenmeler
 • Yapısal Unsurlar.
 • Genetik yapıya bağlı olarak gelişebilmektedir.
 • Endokrin bozuklukları
 • Kanda bulunan lipit oranın yükselmesi
 • alınan serumdan sonra arterlerde sertlik oluşumu
 • Stres
 • Zayıf olan bünyelerde damar sertliği hastalığına yakalanma nedenleri arasındadır.
 • İlerleyen yaşa bağlı olarak arterlerin esnekliğin kaybetmesi damar sertliği oluşum nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Yüksek tansiyon damar sertliği oluşumunda risk taşımaktadır. Hipertansiyon bu hastalığın nedenleri arasında yerini almıştır.
 • Sigara ve alkol kullanımı da hastalığın nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır.
 • Hareketten uzak dingin yaşam
 • Düzensiz beslenme

Belirtileri

Başlangıçta kesin olarak bir belirtisi olmayan damar sertliğinin ana belirtileri hastalığın lezyonları ortaya çıkmasıyla oluşur.

Damarların iç kısmında bulunan ateromatöz adı verilen plakların damarı kapaması veya tıkaması sonucu damarlar zayıflayarak bir takım komplikasyonların ortaya çıkmaya neden olur.

Damar sertliği bazı durumlarda hastalığın ilk safhalarda tam bir belirti vermeye bilmektedir. Arterlerde bulunan kapaklarda oluşan zedelenmeler bu hastalıkta ilk safhadır.

Damar sertliği vücutta bulunan farklı organlarını; sertleşen arterlere yakınlığına göre etkileyebilmektedir.  Genel olarak beyin enfarktüsü, kalp enfarktüsü,  beyin kanaması, kangren gibi hastalıkların ana nedeni ateroskleroz olmaktadır.

Peki arter sertliği belirtileri nelerdir veya damar sertleşmesi nasıl anlaşılır? Damar sertleşmesi belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Damar Sertliğinin Belirtileri

 • Kalp ritminde olan bozukluk
 • Göğüste oluşan baskı
 • Göğüste yanma
 • Çenede ağrı
 • Kalp krizi
 • Böbrek yetmezliği
 • Felç
 • Organlarda olan uyuşma
 • Diksiyonda bozukluk
 • Görmede sorun yaşama
 • Vücutta ısı kaybının yaşanması
 • Rahat Konuşamama
 • Vücutta oluşan yaralar
 • Bacaklarda ve kollarda oluşan kramplar
 • Sürekli olarak göğüslerde sıkışma ve şiddetli ağrı
 • Bacaklara sık sık kramp girmesi
 • Bacaklarda kasılma oluşması

Tedavisi

Ateroskleroz diğer hastalıklara oranla hastalara daha fazla hasar verir ve daha fazla ölüm riski taşır. Bilhassa kalp krizi, beyin kanaması gibi hastalıkların ana nedenlerinden biridir. Damar sertleşmesi nasıl geçer konusu hastalar için merak konusudur.

Yapılan ilk muayene sırasında kesin tanı konulabilmesi için hastaya doopler ulstrason yapılır. Hastaya yapılan anjiyo ile arterlerin durumu, sertleşme oranı incelenir. Tıkanıklık ya da daralma mevcutsa ne oranda olduğu tespit edilir.

Doktor tarafından gerekli görülmesi halinde hastaya efor testi de yapılmaktadır. Tanı konduktan sonra tedavide en önemli aşama; arterlerin sertleşmesine neden olan faktörün saptanmasıdır. Öncelikle damar sertliğine neden olan unsur veya altında yatan neden bulunur ve tedavi edilir.

Ateroskleroz tedavisinde ilk olarak ana amaç; bu sertliğin ilerlemesine engel olmaktır. 

 • Tedavide ilk aşama kesin tanı konulabilmesi amacıyla yapılacak tahlil ve tetkiklerdir.
 • Hastalığa kesin tanı konduktan sonra bu hastalığın oluşma nedenine bakılır. Damar hastalıklarında neden oldukça önemli bir unsurdur. Neden saptanıp yok edilmedikçe yapılan tedavi sonuç vermeyecektir.
 • Damar sertliği tedavisinde kanda bulunan yağ düzeyleri normal seviyede tutulması gerekmektedir. Bu da hastanın beslenmesinde; kızartmaları yağlı ve hazır gıdaları çıkarmakla başlar. Arterlerde  sorun yaşayan hasta; beslenmesine azami dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Kan basıncının ateroskleroz hastalarında düşürülmesi önemli bir unsurdur. Tedavi boyunca hastaya bu amaçla; clopidogrel veya aspirin gibi kanın sulanmasına yardımcı olacak ilaçlar kullandırılır.
 • Damar sertliğine çözüm olarak hasta bol sebze, meyve ve lifli yiyecekler tüketmeli; düzensiz beslenmekten kaçınmalıdır. Damar sertliğinde beslenme büyük önem taşımaktadır. Balık, çekirdekli siyah üzüm koruyucu nitelikte ve damar sertliğini önleyen besinler arasındadır. 
 • Kanda yüksek oranda bulunan kolesterolün düşürülmesi amacıyla kolestipal ve kolestinamin tedavi sürecinde kullandırılır.
 • Hastaya bypass yöntemi ya da stent yardımı ile balon uygulanarak tıkalı arter varsa açılır.
 • Damar sertliği damarda tıkanmaya neden olmuşsa hasta acil olarak bypass ameliyatına alınarak arterlerin daralan kısmı değiştirilir.
 • İlaç, bypass, stent veya balon tekniği damarlarda bir çözüme yaramadığı taktirde artık tek ve kesin çözüm yolu açık cerrahi ameliyatları  olmaktadır. Hasta bir an önce zaman kaybetmeden ameliyata alınır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/damar-sertligi.html

Damar Sertliği Ve Sertleşme Sorunu

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Sertleşme sorunu sık görülen bir sorundur. 40 yaşındaki erkeklerin %39’unda belli bir oranda sertleşme sorunu olduğu biliniyor ve 70 yaş üstündeki erkeklerin üçte ikisinde önemli belirtiler görülüyor.

Sertleşme sorunu hayati teh oluşturmaz ama bu ciddi bir sorun olmadığı anlamına da gelmez. Sertleşme sorunu olan erkeklerin kendilerini depresif hissetme ihtimalleri daha yüksektir ve genelde hayattan daha az ze aldıklarını belirtirler.

Tedavide kullanılan ilaçların reklamları sayesinde, sertleşme sorunu hakkında belki de umurunuzda olmadığı kadar çok şey duymuşsunuzdur. Fakat damar sertliğinin sertleşme sorununun en önemli nedeni olduğunu biliyor muydunuz? Sertleşme sorunu, büyük olasılıkla vücudun başka bir yerinde (örneğin kalpte) damar sertliği olduğunu akla getirir.

Damar sertliği ve sertleşme sorunu arasındaki bağlantı doktorlar tarafından bilinir. Sertleşme sorununuz varsa böyle bir bağlantıyı bilmek hayatınızı kurtarabilir.

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Zayıf Hücum

Penisi besleyen kan, karındaki atardamarlardan gelir. Bu atardamarlar daha küçük atardamarlara ayrılarak kanı penise taşır. Ereksiyon esnasında bu atardamarlar genişler. Penise daha fazla kan gider ve şişmesine neden olur.

Hücum eden kan, aynı zamanda peniste yüksek bir basınç oluşturarak kanın penisten geri akmasını da engeller. Böylelikle orgazm olana kadar tutulabilen sert bir ereksiyon sağlanır (tabii kan damarları sağlıklıysa).

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Baraj Tıkanıklıkları?

Ereksiyonu sağlamak ve sürdürebilmek için, penisteki kan akışının hızlı bir şekilde artmasını sağlayan kan damarlarının dayanıklı olması gerekir. Sertleşme sorunu, kan damarlarının genelde sağlıklı olmadığını gösterir. Bu durum, damar sertliğine bağlı tıkanmalar meydana gelmeden çok daha önce artan damar sertliğinin habercisi olabilir.

Neler olup bittiğini anlamak için, kan akışını, üstünde baraj bulunan bir nehir gibi düşünün. Mühendisler suyun akışını kontrollü olarak hızlandırabilir ya da yavaşlatabilirler.

Atardamarlarda da benzer bir mekanizma vardır. Cinsel uyarılma sırasında penisteki kan akışının tamamen açılarak artması gerekir. Benzer bir şekilde, egzersiz yaparken kalbinizdeki atardamarlardaki kan akışının da tamamen açılarak artması gerekir. Kan damarlarının iç kaplaması (endotel) bunu sağlamak için ihtiyaç duyulduğu an bazı kimyasallar salgılar.

Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara kullanımı ya da diyabet nedeniyle endotel zarar görmüş olabilir. Zarar görmüş endotel aynı zamanda damar sertliğine de neden olabilir.

hocam bnm sorunum erken boşalma serleşme sonrası hemen boşalıyorum, kendimi kontrol edeyim deyip durduğum zaman bu kezde hemen sönüş oluyor. bu sertli… devamı

Endotel zarar gördükten sonra kan akışını artırmak amacıyla atardamarı genişletemez. Penise daha az kan gitmesi de ereksiyonun daha zayıf olacağı anlamına gelir.

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Erken Uyarı Sinyali

Endotel aynı zamanda damar sertliğine yol açan plakların oluşumunu engelleyen bir bakım/onarım ekibi olarak da çalışır. Endotele verilen hasar damar sertliğinin neden olduğu tıkanıklıklardan önce meydana gelir.

Doktorlar sertleşme sorununun, damar sertliğinin “erken uyarı sinyali” olduğunun çoktandır farkındalar. Sertleşmede zorluklar yaşanıyorsa bu, damar sertliği meydana geldiğini gösterir ya da kalp veya beyin atardamarlarında zaten mevcut olduğu anlamına gelir. Sertleşme sorunu olan birçok erkek, damar sertliği risk faktörlerine sahiptir. Bu risk faktörlerinden bazıları şunlar:

 • Yüksek kolesterol seviyesi
 • Sigara kullanımı
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Obezite

Diyabet özellikle penisteki atardamarları etkiler. 50 yaşlarındaki diyabet hastası erkeklerin yarısında iktidarsızlık sorunu görülür.

Sertleşme sorunu, bu nedenlerden dolayı dikkat gerektiren önemli bir işarettir. Uzmanlar, sertleşme sorunu olan her erkeğin damar sertliği için bir “risk profili” çıkartması gerektiği hakkında hemfikir.

Tabii ki damar sertliği dışındaki faktörler de sertleşme sorununa neden olabilir. Bu kanıya varmadan önce sinirsel, hormonal ve duygusal faktörlerle ilgili sorunlar elenmiş olmalıdır. Bir doktora görünerek bundan emin olabilirsiniz.

Damar Sertliği ve Sertleşme Sorunu: Geçici Tedaviler

Damar sertliğinin tedavi edilmesiyle sertleşme sorununun da ortadan kalktığına dair henüz bir kanıt yoktur. Sertleşme sorununun tedavisinde en etkili ilaçlar fosfodiezteraz inhibitörleridir.

Bu ilaçların çalışma prensibi, penise giden kan akışını geçici olarak arttırmak üstüne kuruludur. Fakat sertleşme sorununun temelinde yatan gerçek sorunu çözmez. Ayrıca vücudun başka bir yerindeki damar sertliğini de önlemez ya da tedavi etmez.

Damar sertliği sadece risk faktörlerinin azaltılmasıyla önlenebilir ya da yavaşlatılabilir. Sigarayı bırakın. Kolesterolünüzü ve tansiyonunuzu kontrol altına alın. Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin.

Sertleşme sorunu, damar sertliğinin neden olabileceği ciddi sorunlar için “madendeki kanarya” işlevi görür. Zayıf bir ereksiyona sahipseniz ya da iktidarsızlıktan şikayetçiyseniz, bunu ciddiye almanızda fayda var. Doktorunuza başvurun ve cinsel hayatınız dışında başka sorunlarınız olup olmadığını da öğrenin.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/damar-sertligi-ve-sertlesme-sorunu

Damar Sertliği (Ateroskleroz)

Damar Sertliği Nasıl Önlenir?

Damar sertliği; atardamar (arter) duvarının kalınlaşması ve sertleşmesi hastalığıdır. Küçük yaşlarda oluşmaya başlayan damar sertliğinin etkileri daha çok ilerleyen yaşlarda görülür.

Arterler, endotel olarak adlandırılan ve atardamarı pürüzsüz tutup, kanın kolayca akmasına izin veren bir hücre tabakası içerir. Damar sertliği, bu endotel hasarlandığı zaman başlar.

Yağ ve LDL denilen kötü kolesterol arter duvarında birikir ve plak oluşur. Plakların birikmesi sonucu kanın atardamarlardan akışını zorlaştırır. Zamanla plak kalınlaşır ve damarlarda sertleşmeye sebep olur.

Plak oluşumu, vücudun herhangi bir arter damarında ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda plakalar kırılır ve etkilenen bölgede trombosit adı verilen kan hücresi parçaları oluşur. Bu parçalar daha sonra birbirine yapışarak kan pıhtılaşması meydana gelebilir. Kan pıhtılaşması oluşması sonucunda ise pek çok hayati teh oluşturan hastalıklarla sonuçlanabilir.

Damar sertliğinin kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Sadece çeşitli risk faktörleri mevcuttur.

 1. Diyabet: Özellikle Tip 2 diyabet damar tıkanıklığına neden olur.
 2. Hipertansiyon: Kan basıncı yüksekliği, kalbin daha zor çalışmasına ve zamanla kalbin zayıflayarak atardamarların zarar görmesine sebep olur.
 3. Yaşlanma
 4. Yüksek kolesterol
 5. Kanda yüksek yağ seviyesi
 6. Obezite
 7. Fiziksel hareketsizlik
 8. Sigara içmek
 9. Alkol tüketimi
 10. Hava kirliği
 11. Genetik: Ebeveyni veya kardeşinde, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde damar sertliği riski diğer kişilere göre daha yüksektir

Kimlerde görülür?

Damar sertliği 40-75 yaş aralığında görülmekle beraber, genellikle 50 yaş sonrasında görülür. Erkeklerde kadınlara göre görülme oranı fazladır. Sigara içen kişilerde ve menopoz öncesi kadınlarda ender olarak görülür.

İlginizi çekebilir  Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm)

Belirtileri

Ateroskleroz hastalığında, damarlar ciddi derecede daraldığında veya tıkanıncaya kadar semptomlar görülmeyebilir. Belirtilerin ortaya çıkması genellikle on yıllar alır. Bazı insanlar otuzlu yaşlarda, bazıları ellili ve altmışlı yaşlarında hızla ilerleyen damar sertliğine maruz kalabilir.

Damar sertliği, potansiyel olarak kardiyovasküler hastalık olarak bilinen bir dizi ciddi duruma neden olabilir ve belirtileri damarın etkilendiği bölgeye bağlı olarak değişir.

Karotis Arter

Karotis arterler (şah damarı), beyne oksijen bakımından zengin kanı ulaştıran damarlardır. Kan dolaşımı bu damarlarda kesintiye uğradığında inme (felç) ile neticelenir.
Belirtileri:

 • Vücutta, yüzde güç kaybı
 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Baş dönmesi, dengesizlik
 • Yüzde uyuşma

Koroner Arter

Koroner arterler, kalbin beslenmesini sağlayan kanı taşıyan damarlardır. Kalbe kan akışı sınırlı olduğunda Angina (anjina veya göğüs ağrısı) veya kalp krizine neden olabilir.
Belirtileri:

 • Kusma, bulantı
 • Aşırı endişe
 • Göğüs ağrısı
 • Öksürme
 • Yorgunluk, baygın hissi

Renal arterler, böbreklere kan taşıyan damarlardır. Kan akışı sınırlı olduğunda kronik böbrek hastalığına yakalanma riski vardır. Hastalık zamanla böbrek fonksiyonlarının kaybına neden olur.
Belirtileri:

 • İştah kaybı
 • El ve ayaklarda şişme
 • Konsantrasyon bozukluğu

Periferik Arter

Genellikle bacaklardaki atardamarların daralıp, tıkanması sonucu periferik arter oluşur. Bir bacakta veya her iki bacakta da ağrı ve kramp görülebilir.
Belirtileri:

 • Yürümeyle gelen bacak ağrısı
 • Bacak ve ayaklarda tüylerin dökülmesi
 • Bacaklarda uyuşma
 • Bacak ve ayaklarda cilt renginin değişimi
 • Ayak tırnaklarında kalınlaşma
 • Bacaklarda zayıflık
 • Ayakta açık yaralar, ayak parmaklarında kangren (ileri seviyede görülür)

Tanısı

Damar sertliği tanısı, fiziksel muayene ve kan testleriyle beraber kalp damarı ve kalp dışındaki damarlara bağlı olarak farklı kategorilerde konulur. Risk faktörü taşıyan kişilerde, kalp damarında sorun varsa diğer damarlara uygulanan yöntemlerden farklı testler uygulanır.

Uygulanan testler

 • Bilgisayarlı tomografiyle kalp anjiyosu
 • Kasıktan anjiyo
 • Efor testi
 • Kalp sintigrafisi

Kalp dışındaki damarlara, damar ultrasonu yöntemiyle bakılarak, hastalığın erken ve ileri safhalarının tanısı konulabilir. Damar ultrasonu bazı durumlarda sonuç vermediğinde, kalbe yapılan anjiyo gibi bu damarlarında anjiyosu yapılarak teşhis konulabilir.

Tedavisi

Tedavi yöntemleri, hastalığın erken ve ileri safhalarına bağlı olarak birkaç farklı şekilde yapılır.

Yaşam tarzı değişikliği

 • Düzenli fiziksel egzersiz; yürüyüş, bahçe işleri, aktif ev işleri gibi aktiviteler gereklidir (kişide ileri derecede damar tıkanıklığı varsa egzersiz yapmadan önce mutlaka hekime danışmalıdır)
 • Doymuş yağdan zengin gıdalar ve alkol tüketimi yerine lifli gıdalar, bol sebze ve meyve içeren diyet programı uygulanır. Tuz alım miktarı sınırlandırılır.
 • Sigara bırakmak ve içilen ortamda bulunulmaması önemlidir.

İlaç tedavisi

Damarlardaki plak oluşumunu ve pıhtılaşmayı engellemek için birtakım ilaçlar verilir.

 • Kolesterolü düşürmek için Statin gibi ilaçlar verilir
 • Kan basıncını düşürmek için ACE inhibitörleri reçete edilebilir.

Cerrahi tedavi

Şiddetli damar sertliği görülen hastalar çeşitli cerrahi işlemlerle tedavi edilir.

 • Anjiyoplasti: Damar genişletme ve tıkanık açma
 • Koroner arter bypass greftleme (KABG): Daralmış bir koroner arteri bypass etmek için vücudun diğer bölgelerinde bulunan arterleri kullanarak kan akışını artıran bir cerrahi şeklidir.

Источник: http://www.sagliksever.com/damar-sertligi-ateroskleroz

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.