Delik Kulak Zarına, Kıkırdak Zarından Yama

Delik kulak zarı

Delik Kulak Zarına, Kıkırdak Zarından Yama

Kulak Üç Bölümden Oluşur:

 1. Dış kulak
 2. Orta kulak
 3. İç kulak

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur.

Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü ad lı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir.

Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Delik Kulak Zarı

Kulak zarı delinmelerinin sebebi genellikle travma ya da enfeksiyonlardır. Kulağa tokat atılması, barotravma denilen basınç değişiklikleri, kafa kemiği kırıkları, ani patlamalar, toka, pamuklu çubuk veya kürdan ile kulak karıştırılması; asit gibi sıvıların kulaktan içeri girmesi gibi nedenlerle kulak zarında delik oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonları; ağrı, işitme kaybı ve zarda kendiliğinden delinmeye yol açabilir. Bu durumda kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olacaktır. Bu durum, kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Tıbbî terminolojide bu duruma “Perforasyonlu Otitis Media” denilir.

Bu gibi durumlarda, dış kulak yolu ve orta kulağı ayıran zarda (timpanik membran) bir delik söz konusudur. Sıklıkla ağır işitme, çınlama, uğultu , baş dönmesi , yüz sinir felci ve bazen de ağır işitmeyle birlikte kulak akıntısı ile kendini gösterir, genellikle ağrıya rastlanmaz.

Nadir olarak kulak zarına daha önce yerleştirilmiş bir havalandırma tüpü sonrası kulakta kalıcı küçük bir delik oluşabilmektedir.
Aslında kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir.

Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir.

Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

Kulak, çok önemli organlarla yakın komşuluğu olan bir bölgedir. Yüz siniri orta kulaktan geçer, beyin ile çok yakin komsulugu vardir ve denge organimiz iç kulakta yerlesmistir.

Bu nedenle kulak zari delikleri çok siddetli yakinmaya neden olmasalar bile eger gerektigi gibi korunmaz ve tedavi edilmezlerse sadece işitme kaybı değil, bas dönmesi, yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi önemli hastaliklara neden olabilirler.

Kulak zarinda delik olan bir kisi bunu önemsemeyip kulagini korumaz ve yillarca kulak akintisi ile yasarsa uygulanacak tedavi artik kulagin isitmesini iyilestirmek yerine sadece kulagin akintisini kurutmak için ameliyata dönüsebilir. Bu nedenle kulagin kendi kendine tamirini basaramadigi ve uzun süreli kulak zari delikligi olan hastalarda operasyon ile kulak zari tamiri, bazen isitme iyilestirmesi için de ek cerrahi girisimler uygulanması gerekir.

Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

Iyi tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarinda siddetli agri kulaktan bir akintiyla ve rahatlamayla kulak zarinin delinmesine yol açabilir.

Eger bu asamada da tedavi saglanmazsa olusan kulak zari yirtigi kalici olup yasam boyu kronik otit dedigimiz ve yukarida bahsettigim ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastaliğa dönüşür.

Sağlıklıyken değerini bilmeden kullandığımiz pek çok organ gibi kulak da, zarinin delinmesi sonucu sürekli yakinmaya yol açan ve isitememenin ne kadar zor bir durum oldugunu sürekli animsatan bir izdirap haline dönüsebiliyor. Sosyal yaşamda sürekli söylenenleri tekrar ettirmekten utanan bir çok kulak hastası çoğu kez ya dudak okumaya başlıyor ya da mahçup olmamak için anlayamadigi cümleleri anlamis gibi yapıyor.

Kulak zari delinmesi ameliyatla tedavi edilebilen ve kisinin durumunun farkina varmasiyla koruyucu önlemler aldiginda ciddi sonuçlarindan korunulabilen bir hastaliktır.

Kulak zarındaki delinme altı hafta içinde kendini onarmamissa zarın tamiri için daha fazla gecikmeden KBB uzmanina basvurmak gereklidir.

Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır.

Delik Kulak Zarının Yapacağı İşitme Kayıpları

Genellikle, delik büyüdükçe, işitme kaybı da artar. Deliğin kulak zarındaki yeri de işitmeyi etkiler. Şayet kafatası kırığı orta kulakta birbiri ile bağlantılı olarak işitmeyi iç kulağa ileten kemikçiklerde de bir hasar meydana getirmişse, işitme kaybı oldukça ağır olabilir.

Kulak zarı, ani bir darbe veya patlama sonucu delinmişse, işitme kaybı fazla olabilir ve kulak çınlaması da şikayetlere eklenebilir. Bu durumda işitme zamanla geri döner ve kulak çınlaması birkaç gün içerisinde azalır. Kulak zarı deliğine bağlı sürekli iltihap olması, ileri derecede işitme kaybına yol açabilir.

Kulağa Bir Darbe Gelmesi Sonucu Kulak Zarının Yırtılması

Travmaya (tokat atılması) bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bir KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır.

Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir İyileşme devresinde kulak su ve travmadan korunmalıdır. Kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kulak Zarını Korumak İçin Öneriler

Ani veya yavaşça gelişen işitme kayıplarında hekime gitmek gerekir.

Özellikle burun tıkanıklığı, sinüzit, genizden ileri derecede akıntı, yüz ağrısı şikâyetleri bulunanlar, östaki tüpü tıkalı olanlar, uçak yolculukları ve su altına dalmaktan uzak durmalı.

Dış kulak yolu yabancı cisimlerle, kulak çubuklarıyla temizlenmemeli. Silah atışları yapanlar, patlayıcılarla çalışan asker veya maden işçileri kulaklık kullanmalı.

Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir. Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız. Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur. Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir.

Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Kulak akıntısı varsa veya başlamışsa ilaç kullanılmalıdır. Kulak yoluna, akıntının varlığını tespit etmek amacı ile pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkamamalıdır.

Yırtılmanın çocuk veya yetişkinlikte olması arasında ciddiyeti açısından fark var mı? Hayır. Kulak zarı kendini her yaşta çok iyi onarabilir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi çoğunlukla kulak akıntısını durduracaktır. Tedavi, kulağın aralıklı olarak temizlenmesini, damla veya toz kullanılmasını gerektirir. Belli kişilerde ağızdan antibiyotik kullanılması gerekir

Tedavi ve Korunma

Deliğin tedavisine girişmeden önce, işitme testi yapılmalıdır. Deliğin büyüklüğü ile işitme kaybı doğru orantılıdır. Kulak zarında deliğin yeri de işitme kaybının derecesini etkiler.

Eğer ciddi bir travma sonucu orta kulaktaki sesin iletimini sağlayan kemikcikler birbirinden ayrıldılarsa veya iç kulak yapıları zarar gördüyse işitme kaybı da ciddi olacaktır. Kulak zarındaki delik ani travma veya patlama sonucu oluştuysa derin işitme kaybı ve şiddetli bir çınlama bulunabilir.

Bu durumda işitme genellikle kısmen geri döner ve çınlama bir kaç gün içinde azalır. Herhangi bir müdahalede bulunmadan önce işitme testi yapılmalıdır.

Zardaki deliği kapatmanın, banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasını engellemek (Aksi takdirde kulak enfeksiyonları oluşabilir), iyileşmede düzelme ve çınlamada azalma sağlamak gibi çeşitli yararları vardır. Ayrıca orta kulakta kolesteatom (Deri kisti) gelişmesini engeller. (Kolesteatom kronik enfeksiyona ve kulak yapılarında tahribata yol açabilir)

Kulak zarı nasıl onarılır?

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir. Veya, uygun durumlarda küçük bir yama yapmayı deneyebilir. Bu amaçla zardaki deliğin kenarlarına mikroskop altında iyileştirici etkisi olan ilaçlar sürer ve zarın üzerine ince bir kâğıt parçası kapatarak yama yapabilir.

Zardaki delik tamir edildikten sonra işitmede genellikle bir düzelme gözlenir. Deliğin tamamen kapanması için birkaç defa (3-4) yama tatbiki gerekebilir. Eğer doktorunuz kâğıt ile kapatmanın yeterli olmayacağı görüşünde ise veya bir kaç kez kâğıt yama tatbikinden sonra delik hâlâ kapanmamışsa cerrahi müdahale gerekir.

Çeşitli cerrahi teknikler vardır. Tüm tekniklerde iyileşmeyi sağlamak için delik olan zar bir doku parçası ile kapatılır. Bu işleme “miringoplasti” adı verilir. En güncel yöntem, kulak zarı deliğinin altına greft denilen dokuların yerleştirilmesi. Greftler ya hastanın kendisinden ya da başkalarından elde edilir.

Biz compose otogreft denilen, kıkırdak ve zar içeren yapıları, dış kulak yolunda herhangi bir kesi yapmadan yerleştiriyoruz. Ayrıca koyduğumuz kulak zarının iyi tutulması için orta kulağa hyaluronic asit denilen dolgu maddeleri yerleştiriyoruz.

Timpanoplasti ameliyatı deliğin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde kesin başarı sağlar Kulak zarının tamiri (miringoplasti), işitme kaybının fazla olduğu durumlarda orta kulak kemikçik zincirinin tamiri (ossikuloplasti) ve kronik akıntılı durumlarda orta kulak ve çevresinde yerleşen iltihabın temizlenmesi (mastoidektomi) ameliyatları gerekebilir. Bu ameliyatların büyük bölümü genel anesteziyle yapılır ve en fazla bir günlük hastanede yatmayı gerektirir.

Her yırtılmada ameliyat şart mı?

Hayır, travma sonucu gelişen ve kulak zarında sadece yırtılmaya neden olan olaylarda kulak zarı genelikle 4-7 günde kendiliğinden kapanır. Kulak zarında belli bir doku kaybı olduysa onarım yavaşlar.

Bir de ani gelişen kulak zarı veya orta kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan kulak zarı deliklikleri, uygun antibiyotik tedavisiyle genellikle 1 haftada kapanır.

Ancak yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumlarda enfeksiyon kronikleşebilir.

Источник: //www.meltemhastanesi.com/kulak-zari-ameliyati

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Delik Kulak Zarına, Kıkırdak Zarından Yama

Kulak zarı, orta ve dış kulağı birbirinden ayıran ince bir dokudur. Kulak zarının yırtılması veya delinmesi pek çok nedenle olabilir. Zarda oluşan hasar, işitme duyusuna zarar verebilir.

Kulak enfeksiyonları ve basınç değişiklikleri, kulak zarı delinmesinin başlıca nedenleridir. Timpan nembran deliği olarak da bilinen kulak zarı yırtılması, işitme kaybı ve orta kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Kulak zarı delinmelerinin çoğu tedavi gerektirmeden iyileşirken bazılarında işitme kaybı kalıcı sorunlara neden olabilir.

Günlük yaşamdaki çeşitli faaliyetler, kulakta basınç değişikliğine ve zar delinmesine neden olabil-mektedir. Barotravma olarak bilinen bu durum, kulak içerisindeki basıncın dışarıdaki ile farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kulak zarı delinmesine neden olabilecek durumlar;

 • Tüplü dalış yapmak
 • Uçak yolculuğu
 • Şok dalgalarına maruz kalmak
 • Yüksek rakımlarda sürüş
 • Yaralanma ve travma
 • Ani basınç değişiklikleri
 • Kulak içerisine yabancı cisimlerin sokulması
 • Orta kulak iltihabı
 • Kulak kanallarına sıcak veya asidik sıvıların kaçması
 • Araba kazaları
 • Spor yaralanmaları
 • Kulağın üzerine düşülmesi
 • Kulağın sert bir darbe alması
 • Kulak yakınında patlama olması

Kulak zarı yırtılması belirtileri

 • Kulakta ani ve keskin kulak ağrısının olması
 • Kulaktan kanlı, berrak veya pus benzeri akıntı gelmesi
 • Kulakta çınlama veya uğultunun oluşması
 • İşitme kaybının başlaması
 • Baş dönmesi

Yırtık kulak zarı belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, doktor otoskopik muayene yapacaktır. Otoskop, kulağın içerisine bakmak için kullanılan ışıklı bir alettir. Kulakta bir delik veya yırtık varsa, doktor bu muayene ile onu görebilir. Eğer kulakta çok fazla akıntı varsa, doktor öncelikle kulak kanalını temizleyebilir. İşitme işleminin etkinliğini öğrenmek için ise kulaklıkla dinleyeceğiniz bir dizi ses tonu kullanabilir ve odyoloji testi isteyebilir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı zedelenmesine bağlı olan işitme kayıplarının çoğu geçicidir ve işitme, hasarın iyileşmesinden sonra normale döner. İşitme kaybı geçici olmayan kişiler için bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı kulağın daha fazla zarar görmesini önlemektir. 

Doktorunuz, kulak enfeksiyonunu önlemek veya ortadan kaldırmak için oral veya kulak damlası biçiminde bir antibiyotik reçete verebilir. Ağrıya neden olan delinme ve zedelenmeler için de ağrı kesici ilaçlar, doktorunuz tarafından verilebilir.

Kulak zarı delinmesi ameliyatı

Kulak zarı delinmelerinde uygulanan “Timpanoplasti” ameliyatı teknik olarak kulak zarı ve orta kulaktaki işitme sisteminin onarılması işlemidir. Ameliyatta aynı zamanda mastoid kemik içindeki iltihap da temizlenmektedir.

Ameliyat, mevcut hastalığın boyutlarına göre sadece kulak zarındaki deliğin onarılması, mastoid kemik içine ilerlemiş iltihabın temizlenmesi, zar onarımı ile birlikte orta kulaktaki ses iletimini sağlayan kemikçik sisteminin onarılması, ya da bu ameliyatların kombinasyonu şeklinde yapılabilmektedir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı ameliyatı sonrasında hasta ne yapmalıdır?

 • Hastalar, genel olarak ameliyattan sonraki gün pansumanları yapılmış olarak taburcu edilmektedir.
 • Hastalar, ameliyat sonrasında kulağını sudan korumalı ve oluşabilecek enfeksiyonları önlemek için antibiyotik ve kortizon içeren damlaları kullanmalıdır.
 • İlk bir ay içerisinde uçak yolculuğu yapmamak, darbelerden ve gribal enfeksiyonlardan korunmak gerekmektedir.
 • Operasyondan sonraki bir hafta içerisinde yastığın yükseltilerek yatılması, orta kulak ve kulak arkasındaki kan basıncını ve ödemi azaltmaktadır.
 • Hapşırma esnasında ağızın kapatılmaması gerekmektedir.
 • Kabız olmayı engellemek için sağlıklı beslenmek ve bol su içmek daha doğrudur.
 • Kabızlık, ıkınmadan dolayı kulakları olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Dalış, yüzme ve su kayağı gibi aktiviteler, ameliyattan sonraki 8 hafta içerisinde yapılmamalıdır.
 • Dış kulak yolunda bulunan tamponlar, doktor tarafından değiştirilmelidir. Doktora danışmadan tamponlar çıkartılmamalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 4 hafta içerisinde ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalıdır.

Kulak zarı delinmesi şifalı bitkiler ile tedavi

Kulak zarı delinmesi, çoğu zaman altı hafta içerisinde kendini onarır. Bu süreçte iyileşmeyen kulak zarı, cerrahi müdahale gerektirir.

Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından cerrah, kişiye ne yapması gerektiğini, ilaç kullanımını ve gerekirse ameliyat durumunu açıklar.

Kulak zarının kendiliğinden veya ameliyat ile kapanması, hastanın dikkat etmesini gerektirir. Bunlar aktivite sınırlamaları ve sıcak su temasından kaçınma olmalıdır.

Birçok kişi kulak zarı delinmesinin bitkisel tedavi ile onarılıp onarılmadığını merak etmektedir. Ancak cerrahi müdahalenin dışında hastanın kendi uygulayacağı bitkisel bir tedavi bulunmamaktadır.

Aynı zamanda bitkisel yollar, kulak zarında enfeksiyon oluşumuna yol açabileceği için oldukça tehlidir. Hastanın yapması gereken, kulak basıncını kontrol etmek için kabız ve grip olmamaya çalışmasıdır.

Bu da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı gerektirmektedir.

Cerrahlar, kulak zarı delik olan hastalar için ameliyat gerekmiyorsa, olası bir kulak enfeksiyonunu önlemek ve tedavi etmek için kulak damlası vermektedir.

Antibiyotik özellik taşıyan kulak damlaları, kulak zarının iyileşme döneminde enfeksiyon riskini ortadan kaldırma amacı ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda kulak zarı yırtılması ameliyatı olan kişiler de doktorun eriği damla ve ilaçları kullanmaktadır.

Ancak, doktora başvurmamış olan kişilerin herhangi bir kulak damlasını kullanmaları oldukça sakıncalıdır.

Kulak zarının delinmiş veya zarar görmüş olması, ağrı, çınlama, baş dönmesi ve işitme kaybı gibi belirtileri ile kendini göstermektedir.

Zarar gören zarın teşhis edilmemesi, bu belirtilerin sürekli olarak devam etmesine ve sonucunda ciddi bir işitme kaybına yol açabilmektedir.

Kulak zarı her ne kadar kendiliğinden iyileşse de yarattığı rahatsız edici belirtiler, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. En büyük zararı ise geri dönülemeyen bir işitme kaybının yaşanma riskinin bulunmasıdır.

Orta kulak iltihabı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Kulak zarı deliği kaç günde kapanır?

Hastalar, kulak zarı ameliyatından sonra bir veya iki gün içerisinde hastaneden taburcu edilmekte-dir.

Tam iyileşme ise özellikle tedavi ve cerrahi müdahaleden sonta genellikle sekiz hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Cerrahi müdahale bulunmayan ve ciddi olmayan yırtıklarda, kulak zarlarının kapanması da aynı süreci bulmaktadır. Hastanın, kulağını ses, basınç değişikliği ve sudan koruması, iyileşme süresini etkilemektedir.

Kulak zarı deliği tedavi edilmezse ne olur?

Kulak zarında bulunan deliğin kapanması, birçok kişide kendiliğinden olmaktadır. Ciddi bir enfek-siyon veya işitme kaybı yoksa, kulak zarı ameliyat gerektirmeden kapanabilmektedir.

Ancak belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren doktora başvurmayan kişilerde enfeksiyon riski artar ve en önemlisi kalıcı işitme kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kulak zarında yırtılma olduğunu gösteren belirtiler, hastayı doktora yönlendirmelidir.

Doktor, duruma göre bir ağrı kesici, antibiyotik damla veya ameliyat önerecektir.

 • Kulak zarı yırtılmasını önlemek için kulak içine yabancı maddeler sokulmamalıdır
 • Kulak temizleme pamukları da dikkatli biçimde kullanılmalıdır
 • Yüksek basınç değişikliklerinden kaçınılmalı ve önlem alınmalıdır
 • Kulaklar, çok yüksek sese maruz bırakılmamalıdır
 • Ağır spor egzersizlerinden kaçınılmalı veya bunlar kontrollü olarak yapılmalıdır
 • Sıcak su ve asidik suların kulak içerisine girmesi önlenmelidir
 • Kulak, bir darbe aldığında veya ağrıdında aile hekimine başvurulmalıdır

Referanslar: 1- Ruptured Eardrum Treatments 2- What is an eardrum rupture?3- Ruptured eardrum

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/kulak-zari-delinmesi-neden-olur-zar-yirtilmasinin-belirtileri-ve-tedavisi/

SanalAlemci

Delik Kulak Zarına, Kıkırdak Zarından Yama

İşte Güncel Gazete ManşetleriPazartesi, Aralık 21, 2009 12:30 Kulak Zarı-Kulak Zarı Delinmesi ! Timpanoplasti Ameliyatı Video İzle 4/5 (80%) 65 Oy

Kulak Zarı-Kulak Zarı Delinmesi,Tympanoplasty (Timpanoplasti) Ameliyatı video izle,Orta kulak ve orta kulak zarı ameliyatı,Delik kulak zarının yapacağı işitme kaybı,Darbe sonucu kulak zarının yırtılması,Kulak zarı nasıl onarılır nasıl tedavi edilir,Kulak zarını korumak için öneriler,Kulak zarı hakkında videolar bilgiler

 • Kulak zarı delinmesi,Kulak zarı yırtılması,Kulak sağlığı hakkında..
 • Dış kulak
 • Orta kulak
 • İç kulak

Dış kulağı kulak kepçesi ve kulak kanalı oluşturur. Kulak kanalının derininde dış kulak ile orta kulağı ayıran kulak zarı bulunur. Kulak zarı, üzerine ses dalgaları geldiğinde titreşen ince bir yapıdır. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve hava içeren bir boşluktur.

Hava, burunun gerisindeki geniz bölgesinden östaki tüpü ad lı küçük bir kanal ile orta kulağa taşınır. Östaki tüpünün görevi, orta kulak boşluğundaki havanın basıncını dış ortamdaki atmosfer basıncı ile eşitlemektir.

Ses dalgalarının kulak zarında oluşturduğu titreşimler orta kulak boşluğundaki küçük kemikçiklerden (örs, üzengi, çekiç) iç kulağa iletilir ve sesi beyine ileten sinirler uyarılır.

Orta kulak ve kulak zarı ameliyatları:

Kulak Zarı Ameliyatı (Tympanoplasty) Timpanoplasti ameliyatı:

Delik Kulak Zarı

Kulak zarı delinmelerinin sebebi genellikle travma ya da enfeksiyonlardır. Kulağa tokat atılması, barotravma denilen basınç değişiklikleri, kafa kemiği kırıkları, ani patlamalar, toka, pamuklu çubuk veya kürdan ile kulak karıştırılması; asit gibi sıvıların kulaktan içeri girmesi gibi nedenlerle kulak zarında delik oluşabilir.

Orta kulak enfeksiyonları; ağrı, işitme kaybı ve zarda kendiliğinden delinmeye yol açabilir. Bu durumda kulaktan iltihaplı veya kanlı bir akıntı olacaktır. Bu durum, kulak zarı deliği ile birlikte olan orta kulak iltihabıdır. Tıbbî terminolojide bu duruma “Perforasyonlu Otitis Media” denilir.

Bu gibi durumlarda, dış kulak yolu ve orta kulağı ayıran zarda (timpanik membran) bir delik söz konusudur. Sıklıkla ağır işitme, çınlama, uğultu , baş dönmesi , yüz sinir felci ve bazen de ağır işitmeyle birlikte kulak akıntısı ile kendini gösterir, genellikle ağrıya rastlanmaz.

Nadir olarak kulak zarına daha önce yerleştirilmiş bir havalandırma tüpü sonrası kulakta kalıcı küçük bir delik oluşabilmektedir.
Aslında kulak zarindaki delinmeler vücut tarafindan hizla tamir edilir. Ancak kulak zarinin tek görevi isitme ile ilgili olmayip dis ortamdan kulagi koruyan, mikroplarin, suyun ve tozun orta kulaga girmesini engelleyen bir bariyer görevi de vardir.

Delik kulak zarindan içeriye giren su nedeniyle orta kulakta mikroplarin üremesi son derece kolaydir.

Siklikla iyi tedavi edilmemis ve iyi korunmayan kulak zari deliklerinde hastaliga orta kulakta iltihap ve buna bagli kronik degisiklikler, isitme kaybi, bas dönmesi eslik edebilir.

Kulak, çok önemli organlarla yakın komşuluğu olan bir bölgedir. Yüz siniri orta kulaktan geçer, beyin ile çok yakin komsulugu vardir ve denge organimiz iç kulakta yerlesmistir.

Bu nedenle kulak zari delikleri çok siddetli yakinmaya neden olmasalar bile eger gerektigi gibi korunmaz ve tedavi edilmezlerse sadece işitme kaybı değil, bas dönmesi, yüz felci, menenjit, beyin apsesi gibi önemli hastaliklara neden olabilirler.

Kulak zarinda delik olan bir kisi bunu önemsemeyip kulagini korumaz ve yillarca kulak akintisi ile yasarsa uygulanacak tedavi artik kulagin isitmesini iyilestirmek yerine sadece kulagin akintisini kurutmak için ameliyata dönüsebilir. Bu nedenle kulagin kendi kendine tamirini basaramadigi ve uzun süreli kulak zari delikligi olan hastalarda operasyon ile kulak zari tamiri, bazen isitme iyilestirmesi için de ek cerrahi girisimler uygulanmasi gerekir.

Özellikle, çocuklarda genizle kulak arasındaki östaki borusu eriskinlere oranla daha kisa oldugundan basit bir nezle bile orta kulak iltihabina yol açabilir. Geniz eti problemi olan çocuklarda da östaki borusu kolaylikla fonksiyon disi kalabileceginden sık tekrarlayan orta kulak iltihaplari görülür.

Iyi tedavi edilmeyen orta kulak iltihaplarinda siddetli agri kulaktan bir akintiyla ve rahatlamayla kulak zarinin delinmesine yol açabilir.
Eger bu asamada da tedavi saglanmazsa olusan kulak zari yirtigi kalici olup yasam boyu kronik otit dedigimiz ve yukarida bahsettigim ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastaliga dönüsür.

Sağlıklıyken değerini bilmeden kullandığımiz pek çok organ gibi kulak da, zarinin delinmesi sonucu sürekli yakinmaya yol açan ve isitememenin ne kadar zor bir durum oldugunu sürekli animsatan bir izdirap haline dönüsebiliyor. Sosyal yaşamda sürekli söylenenleri tekrar ettirmekten utanan bir çok kulak hastası çoğu kez ya dudak okumaya başlıyor ya da mahçup olmamak için anlayamadigi cümleleri anlamis gibi yapıyor.

Kulak zari delinmesi ameliyatla tedavi edilebilen ve kisinin durumunun farkina varmasiyla koruyucu önlemler aldiginda ciddi sonuçlarindan korunulabilen bir hastaliktır.

Kulak zarındaki delinme altı hafta içinde kendini onarmamissa zarın tamiri için daha fazla gecikmeden KBB uzmanina basvurmak gereklidir.

Bazılarının iyileşmesi aylar sürse de, çoğu kulak zarı delikleri delindikten birkaç hafta sonra kendi kendilerine kapanırlar. İyileşmeleri esnasında kulak sudan ve darbeden korunmalıdır !

Kulağa bir darbe gelmesi sonucu kulak zarının yırtılması

Travmaya (tokat atılması) bağlı kulak zarı yırtılmaları (zar perforasyonları) herhangi bir enfeksiyon eklenmezse büyük oranda kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak bir KBB uzmanı bu iyileşmenin düzgün ve çabuk olabilmesi için basit girişimler yapmaktadır.

Travmayı takip eden ilk 24-48 saatte başvurmanız tedavi olasılığını yükseltir İyileşme devresinde kulak su ve travmadan korunmalıdır. Kendiliğinden kapanmayan delikler ameliyatı gerektirir.

Delik küçükse, doktorunuzun bunun zaman içinde kendiliğinden kapanıp kapanmadığını kontrol etmesi gerekir.

Kulak zarını korumak için öneriler;

  • Ani veya yavaşça gelişen işitme kayıplarında hekime gitmek gerekir. Özellikle burun tıkanıklığı, sinüzit, genizden ileri derecede akıntı, yüz ağrısı şikâyetleri bulunanlar, östaki tüpü tıkalı olanlar, uçak yolculukları ve su altına dalmaktan uzak durmalı. Dış kulak yolu yabancı cisimlerle, kulak çubuklarıyla temizlenmemeli.

   Silah atışları yapanlar, patlayıcılarla çalışan asker veya maden işçileri kulaklık kullanmalı.

  • Kulak Bakımı: Kulak zarınız delikse kulağınızın içine su kaçırmamalısınız. Banyo yaparken veya başınızı yıkarken kulağınıza vazelinle sıvanmış bir pamuk parçası koymanız gerekir.

   Yüzerken, pamuğun üzerine sıkı sıkı yüzme beresi geçirmenizde fayda vardır. Ayrıca marketlerde değişik boyutlarda kulak tıkaçları da satılmaktadır.

  • Burnunuzu kuvvetli sümkürmekten kaçınmalısınız. Bu olay, geniz ile orta kulak arasında bulunan “östaki borusu” vasıtası ile burun ve genizdeki mikropların, orta kulağa ulaşmalarına sebep olur.

   Burun akıntısı içe çekilmeli, tükürülmelidir. Burnunuzu sümkürmeniz çok gerekiyorsa, bunu diğer burun deliğinizi kapatmadan yapmanız tavsiye edilir.

  • Kulak akıntısı olduğu müddetçe, kulak, mümkün olduğunca içerisine fazla bir şey sokulmadan temizlenmelidir. Kulak akıntısı varsa veya başlamışsa ilaç kullanılmalıdır.

   Kulak yoluna, akıntının varlığını tespit etmek amacı ile pamuk konabilir fakat bu, akıntının önünü sürekli tıkamamalıdır.

Yırtılmanın çocuk veya yetişkinlikte olması arasında ciddiyeti açısından fark var mı ?

Hayır. Kulak zarı kendini her yaşta çok iyi onarabilir.

Her yırtılmada ameliyat şart mı

Hayır, travma sonucu gelişen ve kulak zarında sadece yırtılmaya neden olan olaylarda kulak zarı genelikle 4-7 günde kendiliğinden kapanır. Kulak zarında belli bir doku kaybı olduysa onarım yavaşlar.

Bir de ani gelişen kulak zarı veya orta kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan kulak zarı deliklikleri, uygun antibiyotik tedavisiyle genellikle 1 haftada kapanır.

Ancak yetersiz tedavi veya kulağa su kaçması durumlarda enfeksiyon kronikleşebilir.

Not; Burada yer alan  yazılar bilgilendirme amaçlıdır.İlaç önerisi ve tedaviler için Lütfen  doktorunuza başvurunuz..

Toplam Okunma: 5.674 (Önbellek Kullanılıyor) | Son Görüntülenme: 09.07.2019

Bu Kategori Altında Yayınlanmıştır: Sağlık Videoları, SAĞLIKLI YAŞAM

Источник: //www.sanalalemci.com/tag/kulak-zari-deligi-kapanir-mi

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть