Deliksiz Uyku İçin 6 Tavsiye

içerik

Uyku sorunu yaşayanlar bunlara dikkat! Deliksiz uykunun sırrı

Deliksiz Uyku İçin 6 Tavsiye

Gün içinde ofiste, hatta direksiyon başında uyuklayanlar ise iş kaybının dışında tehli kazalar yaşama riski taşıyor. Siz de yatakta döne döne sabahı edenlerdenseniz, alacağınız bazı önlemlerle uykusuzluk probleminizden kurtulabilirsiniz.

Gün boyu yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin, yenilenmesi ve dinlenmesi için kendini bakıma aldığı bir zaman dilimi olan uykunun iyi şekilde geçirilmesi, ruhsal ve bedensel dengenin korunması için büyük önem taşıyor.

Oysa ki gece deliksiz bir uyku çekmek bazılarımız için tam anlamıyla bir hayal. “Rahat bir uyku için odanızın toplu ve sessiz olmasına özen gösterin. Uykunuz geldiği zaman yatağa gidin, karanlıkta uyumaya dikkat edin” diyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr.

Emir Ruşen, rahat bir uykuya yardımcı olacak tüyoları paylaştı:

Sağlıklı uyku için ne yapmak gerekiyor?

Sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanıyorsanız, gündüz saatlerini uykunuz gelmeden enerjik bir ruh haliyle geçiriyorsanız, dalgınlığınız, bir konuya odaklanma sorununuz, unutkanlığınız, sinirli bir haliniz yoksa, kendinizi halsiz hissetmiyorsanız, gece uykuya dalmakta zorlanmıyorsanız, uykuya daldıktan sonra sık sık uyanmıyorsanız sağlıklı bir uykunuz var demektir.

Uykuya dalamama sorunu

En sık görülen uyku bozukluğu uykuya dalmaktır, diğer bir şekli ise gece sık sık uyanmaktır. Ayrıca horlama ve uykuda soluk kesilmesi gibi nedenlerle uykunun sık sık bölünmesi gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu sıkıntıları yaşayan kişiler, kişiler sabah çok zor kalkarlar ve gündüz uyuklama sorunu yaşarlar.

Gergin, sinirli olurlar. Dikkat dağınıklığı, unutkanlık, direksiyon başında uyuklama ve gün içinde baş ağrıları olur; ‘yetersiz uyku’ problemiyle boğuşurlar. Bazen birkaç tip uykusuzluk bir arada bulunabilir.

Uykusuzluk türlerinin birbirinden ayrılması; uykusuzluğun sebebini anlamak ve doğru tedavi uygulamak açısından büyük önem taşır.

Uyku için ideal süre nedir?

Ortalama 7 – 7.5 saat uyumak, yetişkin yaştaki insanlar için yeterlidir. Ama bu süre herkes için standart değildir. Çocukluk çağında uyku süresi uzun iken, yaşla beraber uyku süresi kısalır.

Sabahları hep aynı saatte kalkmaya kendinizi alıştırmalısınız. Gece 1 – 2 saat uyumuş olsanız bile, sabah aynı saatte kalkın! Bir süre sonra, günler içinde, beyniniz bu programa uyacak ve gece hangi saatte uyumanız gerektiği ortaya çıkacaktır.

Uykuyu kovalamak

Yapılan diğer bir hata da yatakta uzun süre kalmaktır. Ancak uykunuz açılmasın diye yatakta kalmaya devam ederseniz, uykuya dalmanız daha da zorlaşır.

Unutmayın; uykuyu ne kadar bekler, onu ne kadar kovalarsanız, o da sizden o kadar kaçar.

Bu yüzden uykunuzun tekrar gelmesini sağlamak için; yataktan çıkmak, dikkatinizi uyuma düşüncesinden uzaklaştırmak ve hoşlandığınız birkaç işle uğraşmak işe yarayacaktır.

Sağlıklı bir uyku için bunlara dikkat!

 • YATAK ODANIZ DAĞINIK OLMASIN: Yatak odasının gürültülü, çok eşyalı ve yatağın rahat olmaması uykuyu olumsuz etkiler. O nedenle odanızda fazla eşya bulundurmayın ve sadeleştirin.
 • YATAK ODANIZDA TELEVİZYON BULUNDURMAYIN: Yatak odasında sürekli TV izlemek uykunun kalitesini ve periyodunu bozar.
 • UYKUNUZ GELMEDEN YATMAYA GİTMEYİN: ‘Artık uyumak gerekiyor’ düşüncesiyle değil de, uyuyacak derecede yorgun olduğunuz zaman yatmaya gidin.
 • KARANLIKTA UYUYUN: Işık açıkken uyuma alışkanlığınız yoksa, yattıktan hemen sonra ışıkları söndürün.
 • AYNI SAATTE UYANIN: Her gün yataktan aynı saatte kalkın.
 • YATMADAN ILIK BİR BANYO YAPIN: Akşamın ikinci yarısında yavaş yavaş gevşemeye başlayın. Yatakta gevşeme hareketleri uygulayın. Kaslarınızı gevşettiğinizin farkına varın, hoşunuza giden bir yerde olduğunuzu hayal edin, ya da ılık bir banyo yapın.
 • SABAHLARI SPOR YAPIN: Kısa süreli bile olsa, her gün sabah saatlerinde düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersizin dinlendirici bir uyku sağlamaya yararı vardır.
 • ODANIN ISISINI AYARLAYIN: Yatak odanızın ısısını rahat edeceğiniz şeklide ayarlayın. Ne çok sıcak ne de soğuk olmamasına özen gösterin.
 • YATAK ODANIZ SESSİZ OLSUN: Uyurken yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın.
 • AYAKLARINIZI SICAK TUTUN: Ayak ve ellerinizi sıcak tutun. Gerekirse yatakta sıcak tutacak çorap ve/veya eldiven giyin.
 • SAAT VE TELEFON DIŞARI: Ses çıkaran saat ve cep telefonu gibi aletleri yanınıza almayın.
 • KAHVEYİ ABARTMAYIN: Gün içinde çok fazla çay, kola ve kahve içmeyin.
 • SÜT VE YASEMİN ÇAYI: Yatmadan birkaç saat önce yasemin çayı, ıhlamur içilip yanında birkaç hafif bisküvi alınabilir; zira yatmadan önce aç olmak da uykuya dalışı olumsuz etkiler.
 • DOĞRU YATAK VE YASTIK: Yatağın kalitesi, konforu çok önemlidir. Kişinin durumuna göre yatak ve yastık seçilmeli (sert veya yumuşak ama mutlaka konforu kişiye uygun olmalı).

Parasomnia nedir? Kabus hastalığı

Источник: //indigodergisi.com/2016/03/uykuya-dalmak-sorun-mu-deliksiz-uykunun-sirri-nedir/

Deliksiz Bir Uyku İçin 12 Öneri- Kadin.com

Deliksiz Uyku İçin 6 Tavsiye

Erken doğup geç kararan hava, bunaltacak derecede artan sıcaklar ve nem… Pek çoğumuz için yaz aylarında uykuya dalmak ve sabaha kadar deliksiz uyumak neredeyse imkansız hale geliyor.

Uykusuz geçen gecelerin faturası da ağır olabiliyor; örneğin yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğuyla baş etmek zorunda kalmak gibi! Aslında alınacak basit önlemlerle aşırı sıcaklarda da deliksiz bir uyku mümkün olabiliyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu kaliteli bir uyku için özellikle “Karanlık, Serinlik ve Sessizlik” olarak nitelendirilebilecek 3 temel kurala dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle yatak odasının karanlık olması şart.

Ayrıca serin ve sessiz olması da uyku kalitesinde önemli bir rol oynuyor. Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu yaz mevsiminde kaliteli bir uyku için almanız gereken tedbirleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Yatma Saatlerine Dikkat Edin

Kaliteli bir uykunun ilk şartı biyoritminize uygun saatlerde yatmanız ve kalkmanız. Dolayısıyla uykunuz geldiğinde yatmaya ve uyanmanız gereken saatte de kalkmaya özen gösterin.

Oda Isınız 20-22 Derece Arasında Olsun

Artan sıcaklar ve nem terlemeye, bunun sonucunda da uykunun sık sık bölünmesine neden oluyor. Uykuya dalarken bedenimiz yavaş yavaş soğuyor. Dolayısıyla oda çok soğuk olduğunda beden aniden soğuyacak, sıcak odada ise beden tam olarak soğuyamayacaktır.

Bu nedenle odanın 16 C altında ve 24 C üstünde  olması uykuyu zorluyor. En ideali oda ısısının 20-22 derece arasında olması. İdeal ısıyı sağlamak için doğrudan yatağa vurmayan ve çok gürültü yapmayan klimalardan faydalanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise odanın nemi.

Odanızdaki nemin yüzde 40-50 oranında olmasına özen gösterin.

Bol Bol Su İçin

Uykuya daha rahat dalabilmek için gün içeresinde 2.5 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Su tüketimine mümkünse yatmadan 1-2 saat önce son verin. Böylelikle gece daha az susayacak ve tuvalete kalkma ihtiyacınız da azalacaktır.

Pamuklu Pijama Tercih Edin

Teri tutan, cildin hava almasını sağlayan pamuklu pijama veya gecelik giymeye özen gösterin. Aynı şekilde yatak örtülerinizin de pamuktan olmasına dikkat edin.

Yatağınız Yastığınız Rahat Olsun

Kaliteli bir uyku için dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da yatağınızı kilonuza göre seçmeniz. Yastıklar da ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı. Boyunda sorun yaratmayan, uykuyu bozmayan yastık ideal olandır.

Odanızı  Havalandırın

Kaliteli bir uyku için odanızın havası her mevsim temiz olmalı. Bu nedenle odanızı her gün havalandırın. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Çağlar Çuhadaroğlu bunun yanı sıra odanızdaki toz partikülünün fazla olmamasına da dikkat etmeniz gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Çünkü aşırı toz uykuda solunumun zorlanmasına ve bunun sonucunda da uyku kalitesinin bozulmasına yol açıyor.

Odanızda az toz tutan eşyalar bulundurun ve dolapların kapalı olmasına özen gösterin. Yatak altlarını depo olarak kullanıyorsanız eğer eşyalarınızı toz geçirmeyen saklama torbalarında saklayın ve odanızı sık sık temizleyin.”

BUNU DA GÖRMELİSİNİZ : Uyku Getiren Besinler

Lavanta Çiçeği Serpiştirin

Odada lavanta çiçeğinin ya da kurusunun bulunmasının insanı rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Beslenmenizde Bu Kurallara Dikkat Edin

Özellikle yaz aylarında akşam yemeğini yatağa girmeden en az 4-5 saat önce yemeniz gerekiyor. Çünkü dolu mideyle yatağa girmek sindirim işlemi devam ettiği için uyku yapısını bozuyor. Ayrıca reflüye neden oldukları için yağlı yemeklerden kaçının.

Çikolata, kakaolu besinler uyarıcı özelliğe sahip olduklarından uykuya dalmayı güçleştiriyorlar. Yine çay, kahve, enerji içecekleri ve kola gibi kafein içeren içecekler de kalitesiz uykuya yol açıyorlar. Dolayısıyla bu tür uyarıcıları yatağa girmeden 2-3 saat önceden tüketmeyi bırakın.

Sebze ağırlıklı akşam yemekleri daha uygun bir tercih olacaktır. Süt ve yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Yatmadan 1-2 saat önce tüketebilirsiniz. Rezene, papatya ve kedi otu gibi bitki çayları da uykuya dalmanıza yardımcı olabiliyor.

Alkolün uykuya dalmayı kolaylaştırıldığı düşünülse de, yapılan çalışmalarda uyku kalitesini bozduğu kanıtlanmış. Bu nedenle alkol tüketiminden kaçının.

Ağır Spor Yapmayın

Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar vücudun gevşemesine, bu sayede de kaliteli bir uykuya zemin hazırlıyorlar. Uzun koşu, ağırlık kaldırmak gibi ağır egzersizler ise sinir sistemini uyarıyor, bunun sonucunda da uykuya dalmak zorlaşıyor. Bu nedenle yatağa girmeden en az 3 saat önce ağır egzersizlere son verin.

Cep Telefonunuzu Yatakta Kullanmayın

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu mobil cihazlar ve televizyon gibi yapay ışık kaynaklarını yatağınızda kullanmamanız gerektiğine dikkat çekiyor.

Uygun olmayan ışık kaynakları uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Ayrıca gece uyanmanıza neden olacağı için yatak odanızda televizyon izlemeyin, bilgisayar kullanmayın.

Yatmadan önce zihninizi dinlendiren bir kitap okumanız ise uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.

Gelişigüzel Uyku İlacı Almayın

Hekim kontrolü dışında uyku ilacı almamanız çok önemli. Bunun nedeni ise uyku bozukluklarının çok çeşitli ve tedavilerinin de farklı olması. Gerektiğinde hekiminiz belli bir sırayla ( basamak tedavisi) ve yakın takiple tedavinizi düzenleyecektir.

Ilık Duş Alın

Yatmadan önce ılık bir duş almanızda yarar var. Ilık su gevşemeyi sağlayıp vücut ısısını düşürüyor. Bu etkisi sayesinde de uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Vücutta uyarıcı etki yaparak uykuya geçişi zorlaştırdığı için suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da dikkat edin.

Источник: //kadin.com/deliksiz-bir-uyku-icin-12-oneri

Bebeğim Uyumuyor

Deliksiz Uyku İçin 6 Tavsiye

Yeterli ve kaliteli uykunun sağlığımıza faydalı olduğu halk arasında bilinen bir bilgi olmanın yanında, çok sayıda bilimsel araştırma ile de kanıtlanan bir gerçek.

 Uyku bağışıklık sisteminin işleyişinden sağlıklı hormon dengesine, duygusal ve rusal sağlık durumundan öğrenme ve hafızaya kadar çok sayıda biyolojik sürecin en iyi şekilde işlev görebilmesi için hayati öneme sahip. Yetersiz uyku duyguları ve mantıklı karar verme yeteneğini, bağışıklık sitemini, hormonal dengeyi ve iştahı olumsuz yönde etkiliyor.

Ayrıca öğrenme konusunda en büyük desteği derin uyku sağlıyor. Derin uyku sırasında anılar kısa süreli hafızadan, kalıcı yerlerine taşınıyor. Uyku hafıza ve öğrenme konusunda son derece önemli. uykusuz anneler

İngiltere’de Sheffield Üniversitesi’nde en büyüğü 12 aylık olan 216 bebek üzerinde yapılan araştırmalar, bebeklerin yeni bir şey öğrendikten sonra uyuması gerektiğini, eğer uyumazsa bu yeni davranışı hatırlayamadıklarını ortaya çıkardı. Yani, akşam yatmadan önce yeni bir beceri öğrenen bebekler kesintisiz uyuduklarında, sabah o yeni beceriyi çok daha iyi hatırlıyorlar. Çünkü bebekler, gün boyunca öğrendikleri her şeyi gece uykusunda beyinlerine kaydederler.

Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı Uyku! bebeğim uyumuyor

Bebeklerimizin büyümesi, sağlıklı gelişimi, bağışıklığının güçlenmesi ve öğrenme sürecinin kalıcı kılınması için uyku düzeninin sağlanması ve korunması büyük önem taşıyor.

Atalarımızın ninnilerde dile getirdiği “Uyusun da büyüsün” sadece bir ninni nakaratından ibaret değil, tamamen bir bilimsel gerçeği yansıtır. Bebeğimiz uyurken büyüyor, bu da uykunun bebeğimizin hayatında ne denli önemli olduğunu bir kez daha vurguluyor. Bebeğimizin uykuda büyüdüğüne dair kaleme aldım yazıma göz atabilirsiniz…  bebeklerde uyku eğitimi

Bebeğinizin düzenli uyku alışkanlığı edinmesi için bilmeniz gerekenler… bebeğim uyumuyor

bebeğim uyumuyor bebeklerde uyku eğitimi bebeğimi nasıl uyuturum

Yenidoğanlar çok uyurlar, ilk hafta  günde toplamda 14 ile 18 saat uyurlar. Bir aylık olduklarında 12 ila 16 saat uyumaları normaldir. Bu veriler standart veriler olmakla birlikte bizim kızlarımız biraz daha az uyuyordu.. Hala da kızlarım az uyurlar, çünkü ailecek biz de az uyuyoruz. Siz az uyku ile idare edenlerdenseniz bebeğiniz de sizin gibi az uyku ile gününe devam edecektir.

Yenidoğan bebekler hayatlarının ilk haftalarında 2 ila 4 saatten fazla uyanık kalamazlar.

Bu arada ilk 2 hafta 2-3 saat arayla bebeğinizi beslemeniz yenidoğan sarılığı engellemek için önemli bir tedbir olduğundan, siz ve bebeğiniz 2-3 saatte bir uyanacaksınız anlamına geliyor.


Bu yorucu bir kaç haftayı gece gündüz çoğunlukla uyanık kalarak bebeğinizin beslenmesi ve konforunu sağlamak için harcayacaksınız.

Bebeğiniz uyudukça siz de uyuyun… bebeklerde uyku eğitimi

Bebeğinizin uykusuyla ilgili birkaç bilimsel bilgi:

Bebek uykusu yetişkinlere göre oldukça kısadır. Bebekler uykularının önemli bir kısmını REM uykusunda geçirir. Bu özellikle beyin gelişimi için çok kritik öneme sahiptir.

REM uykusu, derin uykudan hafif olduğundan dolayı da daha kolay uyanabilir.. REM uykusunun, yeni öğrendiğimiz şeylerin mevcut bilgi birikimimize eklenmesi ve duygularımızın düzenlenmesi için önemli olduğu biliniyor.

REM uykusu beynin gelişiminde can alıcı bir rol oynuyor.

Sonra..>>

6 ile 8 haftalık bebekler gündüzleri daha kısa ve geceleri daha fazla ve uzun uyumaya başlarlar. Bebeklerin büyük çoğunluğu  geceleri karnını doyurmak için uyanacaktır. Bebeğiniz artık uykusunun daha kısa bir kısmını REM uykusu olarak alırken, daha fazla derin uykuya geçecek..

40 gün, 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık.. hayatınızda hep böyle devreler olacak.. ve bebeğiniz bu dönemlerde dönüşecek.. bir kelebek misali..

3 ile 6 aylık dönemde, uzmanlar bebeğinizin tüm gece uyumaya meyledeceğini söylemekte. Elbette 8 saatten bahsetmiyor uzmanlar, çoğunluka 5 ile 6 saat deliksiz uykuyu kastediyorlar.

Bazı bebekler ise altıncı haftadan önce geceleri deliksiz uyumaya başlarlar. Umarım sizin bebeğinizde bu sınıftadır.. Şunu da atlamamak gerekir ki birçok bebek hala 5-6. aylarda geceleri uyanmakta ve bu alışkanlığı bırakmakta zorlanmaktadır.

Bebeğiniz 5-6 aylıkken tamamen uyanıkken uykuya dalma zorlukları yaşayabilir. Uykuya ihtiyaç duyduğu bu anlarda sizin yardımınızı ihtiyaç duyarlar. Bebeğiniz tam uyumadan önce, bebeğinizi kucağınıza yatırıp masal okuyabilir veya ninni söyleyebilirsiniz.

Önemli olan bebeğiniz uyku haline geçerken onu yatağa koymanızdır.

Değerli arkadaşlar bir ara vermem lazım, dün akşam duyduklarımı paylaşmadan edemeyeceğim. 1.5 yaşında ki çocukları hala geceleri uyumayan bir çiftle konuşurken çok şaşırdım, anlattıklarını aktarayım. Hala uyumuyor ama bizim hatamız… gece uyuyan çocuğu uyandırıp besledik.. doktorlarımız böyle söyledi..

Sohbetin sonunda anladık ki bu bir yanlış anlama. Doktorlar bebeğinizin dünyaya gelişinden sonraki ilk 2 haftada 2 saatte bir emzirmeyi önerir.Bu çok önemli önerinin altında yatan gerçek yenidoğan sarılığından bebeğinizi korumaktır. Bebeğinizin bol sıvı alarak bol kaka yaparak vücudundaki fazla biluribinden dolayısıyla sarılıktan kurtulması için önemli bir detaydır.

Fakat bebeğinizin sarılığı gerilediğinde uyuyan çocuğu uyandırıp beslemeyi bırakın. Emmeye ihtiyacı olursa zaten bebeğiniz uyanıp güvenli limanı annesinin memesine sığınacaktır. Bebeğinizin uyku düzeninin bir an önce oluşmasını istiyorsanız, sarılık konusunu bertaraf ettikten sonra akışına bırakın. Bir de doktorunuzla ara ara teyitleşin..

yanlış anlaşılmalar yaşanmasın… bebeklerde uyku eğitimi

Bebeğinizin uyku düzeni için uyku alışkanlıkları kazandırmak

Her bebeğin kendine has uyku düzeni vardır. Bebeğinizin uyuması için, temel ihtiyaçlarının giderilmesi şarttır. Bebeğinizin açlık nedeniyle, altının pis olması nedeniyle uykuya geçmesi oldukça zordur. Uyumasını istediğiniz bebeğinizin konforundan emin olun. Bebeğinizin uyuması için altının temiz, karnının tok olması, gazının çıkarılması gerekir. bebeklerde uyku eğitimi

Bebeğinizin, yorgun ve uykulu olduğunu nasıl anlarsınız?

Ilk 6 ile 8 haftada birçok bebek 2 saatten uzun süre uyanık kalamaz. Eğer 2 saatten fazla beklerseniz çok yorgun düşen bebek uykuya geçmede zorlanır ve huysuzluk yapar.. (ben uykusu gelen bebeklerin hırçınlaşmasını hala anlayamıyorum, çok komik ve garip geliyor.. az uyuyan ve uyumamak için direnen biri olarak)

Yorgunluk işaretlerini takip edin: gözlerini ovuşturuyor olabilir, kulaklarını çekiştiriyor olabilir ve hatta çok uykusuz kaldıysa gölerinin altında kararma başlamış olabilir.. Tüm bu ve benzer işaretleri takip edip uykuya yatmasını sağlayın… Zaman içerisinde tüm işaretleri önceden görüp duruma göre hareket edeceksiniz merak etmeyin..

Bebeğinizin uyku düzeni için gece ve gündüz farkını öğretmeye başlayın

Bazı bebekler gece kuşudur.. Bunu hamileliğinizde farketmiş olabilirsiniz.. (Umarım hamileliğinizde uykunuza dikkat etmişsinizdir. Bu kısım sevgili hamile arkadaşlarıma..)

Bebeğinizin doğduğu ilk birkaç gün bebeğinize gece gündüz farkını öğretmeniz zor… Ama 2 haftalık olduğunda ona gece ile gündüz farkını öğretmeye başlayabilirsiniz.

Gündüzleri ev-etraf aydınlık olmalı ve televizyon telefon vb. sesler rutin hayatınızda ki gibi olmalı. Evinizde, çevrenizde sesleri kısmayın. Günü yaşayın ve bebeğinizde günü yaşasın. Gündüz bebeğiniz uyanık olduğunda onunla bol bol ilgilenin oynayın.. iletişimde olun..

Gece ise bebeğiniz uyandığında bebeğinizle oynamayın. Geceleri etrafınızda sesler ve ışık kısılmış olmalı ve gece bebeğinizle uzun uzun konuşup, oynayarak onu uyarmayın. Bebeğiniz gecenin uyumak için olduğunu adım adım öğrenmeli.

Bebeğiniz uyuyarak büyüyecek

Bebeğinizin büyümesi için vücudunun melatonin hormonu salgılaması gerekiyor, bu hormon sadece geceleri ve tam karanlıkta salgılanır. Bebeklerinizi korkar endişesi taşımadan tam karanlıkta uyutmalısınız. Gece lambası, süslü ışıklı aksesuarları bebeğinizi uyuttuğunuz odadan çıkarın. ‘Bebekler uyuyarak büyür’ yazımı okumak için tıklayın

Bebeğinizin uyku düzeninin oturması için sizin kararlı ve tutarlı olmanız gerekiyor. Her akşam aynı saatte uyku rutininize geçin, bebeğinizde bu rutine alışsın. Bebeğinizin/çocuğunuzun eğitiminde tutarlılık en önemsemeniz gereken noktadır. Çocuğuzun eğitiminde istisnalar kaideyi her zaman bozar.

Bebeğin ideal uykusu için oda sıcaklığı

Bebekler için ortamın sıcaklığı kaliteli bir uyku açısından önem taşır. Uykuya daldığımızda melatonin hormonu vücudumuzu birkaç derece soğutuyor. Fazla ısıtılmış bir ortam bu hormonun salgılanmasında sorun yaratıyor. Daha soğuk ortamlarda uykuya dalmakta zorlanmaya sebep oluyor. Prensip olarak bebek odası için tavsiye edilen oda ısısı 18 – 21°C arasındadır.

Bebeğinizin uyku düzeni için yatak saatinde bir rutin düşünün

Hiç bir zaman bir uyku ritüeli için erken değildir. Biz ilk gününden itibaren uyku öncesi kızımızı banyo yaptırarak yatırdık, banyo yapınca hem rahat etti hemde her banyo sonrası uyuyacağını öğrendi. İlla uyku rutini için banyo yaptırmanız şart değil.

 Uykudan önce bir ninni söylemek ve iyi uykular öpücüğü de aynı alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır. Şimdi bir kızım 4, bir kızımda 7 yaşında ve biz artık banyo sonrası kitap okuma devresindeyiz. Bebeğinizin bir rutine alışması gerekiyor.

Banyodan, kitap okumadan, ninniden sonra sıranın uykuya geleceğini çabucak öğreniyorlar.

Bebeğinizin kendi kendine uyuması için bir şans verin..

Biz bu kısmını başaramadık.. Yani aslında denedik ama sabote edildik..

Bebeğiniz 6 ile 8 haftalıkken kendi kendine uyuyabilir. Bunu ben değil uzmanlar söylemekte: Uykusu geldiğinde bebeğinizi  yatağına yatırabilirsiniz.

Bizler yani ebeveynler bunun için çok erken diye düşünsek de iyi bir uyku alışkanlığı için erken başlamak sadece bize avantaj sağlarmış.

“Eğer hayatının ilk 8 haftasında geceleri kendi yatağında kendi kendine uykuya geçip uyursa daha sonrasında neden farklı birşey istesin ki” der uzmanlar. bebeklerde uyku eğitimi

Doğrusu ki ben bunu denedim, iyi de gidiyorduk. Ta ki büyükler tarafından sallayarak uyutma ve diğer eski teknikler konuşturulunca benim iyi giden uyku maceram ters döndü.

Bebeğinizi sallayarak uyutmaya çalışmanızı öneremem, sarsılan bebeğinizde kalıcı sorunlara sebep olacak bir çözüm bu.

3-4 kiloluk bir bebeği sallayarak uyutmak iyi güzel de, bebeğiniz 10 kiloları bulduğunda bu sallama konusu hayli canınızı sıkacak.

Bebeğini ağlatmadan uyku eğitimini başaran birkaç arkadaşım da var… Onlara gıptayla bakıyorum..

Burda bir tek önemli not düşmek istiyorum. Emzirerek uyutmayı tercih eden anneleri mutlaka bir yakınları takip etmeli ve anne uyuya kalırsa çocuğu ezilme vb. kazalardan korumalı. Annelerin çok yorgun düştüğünü ve uyuyakaldığını birileri mutlaka hatırlamalı..

Vişne suyu uykunuzu getirir

Yapılan araştırmalarda, melatonince zengin olan vişne suyunu günde iki kez tüketen yetişkinler 34 dakika daha fazla uyuduğu tespit edilmiş. Dolayısıyla vişne suyu uykuya dalmaya çalışanların başvuracağı doğal bir çözüm. Bebeğinizi emzirmeden 2 saat önce bir bardak ev yapımı vişne suyu içmek, anne sütü alan bebeğinizin daha rahat uykuya geçmesini sağlayacaktır.

Sigara Uykunun düşmanı

Hangi saatte içilirse içilsin sigara hem sizin hem bebeğinizin uykusunu olumsuz yönde etkiliyor. Sigaranın vücud sağlığınıza verdiği zarar aynı şekilde bebeğinize de zarar verir. Hem anne olarak hala nasıl sigara içmeye devam edebiliyorsunuz?

Sevgili anneler, bebeğiniz uyurken siz de uyuyun, bol bol dinlenin.

Sevgilerbebeklerde uyku eğitimi

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur.

 
bebeğim uyumuyor bebeğim uyumuyor 7 aylık bebeğim uyumuyor ama ağlamıyor bebeğim uyumuyor açmı bebeğim uyumuyor ağlıyor bebeğim uyumuyor bitkisel bebeğim uyumuyor diş çıkarıyor bebeğim uyumuyor dua bebeğim uyumuyor ilaç bebeğim uyumuyor kadınlar kulübü bebeğim uyumuyor nasıl uyutabilirim
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.bebeğim uyumuyor ne vermeliyim bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım? bebeğim uyumuyor neden uzmantv. bebeğim uyumuyor sürekli ağlıyor, bebeğim uyumuyor sürekli emmek istiyor.
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com. bebeklerde uyku eğitimi

Источник: //www.annesininmelegi.com/2011/06/23/listecianne/bebeklerde-uyku-duzeni-annesinin-meleginin-uykusu-dogumdan-3-aya-kadar/bebek-anne-bakim-uyku-beslenme-gelisim-anne-baba-gaz-emzirme-gogus-aglama-sut-annesutu-bebektegaz-sut-pompasi-gogus-pedi.html

Bunaltıcı sıcaklarda deliksiz uyku mümkün mü? Uyku Bozuklukları Uzmanı yanıtlıyor..

Deliksiz Uyku İçin 6 Tavsiye

Erken doğup geç kararan hava, bunaltacak derecede artan sıcaklar ve nem, yaz aylarında deliksiz uyku önündeki engeller olarak karşımıza çıkıyor…

Pek çoğumuz için yaz aylarında uykuya dalmak ve sabaha kadar deliksiz uyumak neredeyse imkansız hale geliyor. Uykusuz geçen gecelerin faturası da ağır olabiliyor; örneğin yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğuyla baş etmek zorunda kalmak gibi! Aslında alınacak basit önlemlerle aşırı sıcaklarda da deliksiz uyku mümkün olabiliyor.

Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Uzmanı Prof. Dr.

Çağlar Çuhadaroğlu kaliteli bir uyku için özellikle ‘karanlık, serinlik ve sessizlik’ olarak nitelendirilebilecek 3 temel kurala dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Öncelikle yatak odasının karanlık olması şart.

Ayrıca serin ve sessiz olması da uyku kalitesinde önemli bir rol oynuyor. Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu yaz mevsiminde deliksiz uyku için almanız gereken tedbirleri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu

Yatma saatlerine dikkat edin

Kaliteli bir uykunun ilk şartı biyoritminize uygun saatlerde yatmanız ve kalkmanız. Dolayısıyla uykunuz geldiğinde yatmaya ve uyanmanız gereken saatte de kalkmaya özen gösterin.

Oda ısınız 20-22 derece arasında olsun

Artan sıcaklar ve nem terlemeye, bunun sonucunda da uykunun sık sık bölünmesine neden oluyor. Uykuya dalarken bedenimiz yavaş yavaş soğuyor. Dolayısıyla oda çok soğuk olduğunda beden aniden soğuyacak, sıcak odada ise beden tam olarak soğuyamayacaktır.

Bu nedenle odanın 16 C altında ve 24 C üstünde olması uykuyu zorluyor. En ideali oda ısısının 20-22 derece arasında olması. İdeal ısıyı sağlamak için doğrudan yatağa vurmayan ve çok gürültü yapmayan klimalardan faydalanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise odanın nemi.

Odanızdaki nemin yüzde 40-50 oranında olmasına özen gösterin.

Bol bol su için

Uykuya daha rahat dalabilmek için gün içeresinde 2.5 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Su tüketimine mümkünse yatmadan 1-2 saat önce son verin. Böylelikle gece daha az susayacak ve tuvalete kalkma ihtiyacınız da azalır.

Pamuklu pijama tercih edin

Teri tutan, cildin hava almasını sağlayan pamuklu pijama veya gecelik giymeye özen gösterin. Aynı şekilde yatak örtülerinizin de pamuktan olmasına dikkat edin.

Yatağınız yastığınız rahat olsun

Kaliteli bir uyku için dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da yatağınızı kilonuza göre seçmeniz. Yastıklar da ne çok yüksek ne de çok alçak olmalı. Boyunda sorun yaratmayan, uykuyu bozmayan yastık ideal denilebilir.

Odanızı havalandırın

Kaliteli bir uyku için odanızın havası her mevsim temiz olmalı. Bu nedenle odanızı her gün havalandırın. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Çağlar Çuhadaroğlu bunun yanı sıra odanızdaki toz partikülünün fazla olmamasına da dikkat etmeniz gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Çünkü aşırı toz uykuda solunumun zorlanmasına ve bunun sonucunda da uyku kalitesinin bozulmasına yol açıyor.

Odanızda az toz tutan eşyalar bulundurun ve dolapların kapalı olmasına özen gösterin. Yatak altlarını depo olarak kullanıyorsanız eğer eşyalarınızı toz geçirmeyen saklama torbalarında saklayın ve odanızı sık sık temizleyin.”

Lavanta çiçeği serpiştirin

Odada lavanta çiçeğinin ya da kurusunun bulunmasının insanı rahatlatarak uykuya dalmayı kolaylaştırdığı belirtiliyor.

Beslenmenizde bu kurallara dikkat edin

Özellikle yaz aylarında akşam yemeğini yatağa girmeden en az 4-5 saat önce yemeniz gerekiyor. Çünkü dolu mideyle yatağa girmek sindirim işlemi devam ettiği için uyku yapısını bozuyor.

Sebze ağırlıklı akşam yemekleri daha uygun bir tercih olur. Süt ve yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Yatmadan 1-2 saat önce tüketebilirsiniz. Rezene, papatya ve kedi otu gibi bitki çayları da uykuya dalmanıza yardımcı olabiliyor. 

Ağır spor yapmayın

Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar vücudun gevşemesine, bu sayede de kaliteli bir uykuya zemin hazırlıyorlar. Uzun koşu, ağırlık kaldırmak gibi ağır egzersizler ise sinir sistemini uyarıyor, bunun sonucunda da uykuya dalmak zorlaşıyor. Bu nedenle yatağa girmeden en az 3 saat önce ağır egzersizlere son verin.

Cep telefonunuzu yatakta kullanmayın

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu mobil cihazlar ve televizyon gibi yapay ışık kaynaklarını yatağınızda kullanmamanız gerektiğine dikkat çekiyor.

Uygun olmayan ışık kaynakları uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Ayrıca gece uyanmanıza neden olacağı için yatak odanızda televizyon izlemeyin, bilgisayar kullanmayın.

Yatmadan önce zihninizi dinlendiren bir kitap okumanız ise uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Deliksiz uyku için gelişigüzel uyku ilacı almayın

Hekim kontrolü dışında uyku ilacı almamanız çok önemli. Bunun nedeni ise uyku bozukluklarının çok çeşitli ve tedavilerinin de farklı olması. Gerektiğinde hekiminiz belli bir sırayla (basamak tedavisi) ve yakın takiple tedavinizi düzenler.

Ilık duş alın

Yatmadan önce ılık bir duş almanızda yarar var. Ilık su gevşemeyi sağlayıp vücut ısısını düşürüyor. Bu etkisi sayesinde de uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Vücutta uyarıcı etki yaparak uykuya geçişi zorlaştırdığı için suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına da dikkat edin.

Etiketler: rahat uyumakrahat uyumak içinuyku

Источник: //www.gidahatti.com/bunaltici-sicaklarda-deliksiz-uyku-mumkun-mu-84272/

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть