Demir Eksikliği Saçı Döküyor

Demir eksikliği saç dökülmesine neden olabilir mi?

Demir Eksikliği Saçı Döküyor

Demir eksikliği anemisi, bir kişinin vücudunda yeterli miktarda demir bulunmadığında veya vücudunun demirleri düzgün kullanamadığı durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. Ağır demir eksikliği anemisi nefes darlığı, yorgunluk ve göğüs ağrısı gibi semptomlara neden olurken, bazı kişilerde saç dökülmesi de görülür.

Doktorlar, saç kaybı yaşayan bazı kişilerin neden düşük demir depolarına sahip olduklarından emin değiller. Bununla birlikte, demirin hücre büyümesine yardımcı olan ribonükleotid redüktaz adı verilen bir enzimde önemli bir bileşen olduğunu biliyorlar.

Bazı araştırmalara göre, saç folikülü hücreleri demir düzeylerinin azalmasına özellikle duyarlı olabilir ve demir depoları düşük olduğunda yeni hücreleri etkili bir şekilde büyütemeyebilir.

Bu makalede, demir eksikliği anemisi ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı ve her biri için tedavi seçeneklerini öğrenin.

Demir eksikliği anemisi belirtileri

Demir, vücudun çalışması için gerekli olan oksijeni hücrelere taşıyan bir bileşik olan hemoglobin yapımında çok önemli bir rol oynar.

Demir eksikliği anemisi belirtileri şunlardır:

 • kırılgan tırnaklar
 • aşırı yorgunluk veya enerji eksikliği
 • hızlı nabız
 • soluk cilt
 • nefes darlığı
 • boğaz dili

Saç dökülmesi demir eksikliği anemisinin tipik bir belirtisi olmasa da, bazı insanlar bunu deneyimleyebilir.

Bir kişi demir düzeylerinin düşük olabileceğinden şüphelenirse, anemik olup olmadıklarını belirlemek için kan testi yapabilecek bir doktora başvurmalıdırlar.

Demir eksikliği anemisi ve saç dökülmesi

Demir eksikliği anemisi ve saç kaybı ile ilgili çalışmaların çoğu kadınlarda saç dökülmesine bakmaktadır. Ayrıca kadınlarda görülen androjenik alopesi olarak bilinen saç dökülmesi, kadınlarda en yaygın görülen saç dökülmesidir.

Dişi kalıbı saç dökülmesi genellikle saç derisinin orta kısmındaki saçların inceltilmesi anlamına gelir. Bu saç dökülme paterni olan insanlar, alnında saç çizgisi üzerinde de incelme veya saçlarını kesebilirler.

Araştırmalar, demir eksikliği anemisinin erkeklerde veya kadınlarda saç dökülmesine neden olabileceğinden emin olmak için yeterli kanıt olmadığını tespit etmiştir. Bazı çalışmalar saç dökülmesine maruz kalan insanların demir eksik olduğunu bulmuş olsa da, demir eksikliğinin nedeni olduğunu gösteren çok az kanıt vardır.

Bununla birlikte, araştırma demir eksikliği saç dökülmesinin saç foliküllerini engellemeyen saç dökülmesiyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu yeniden büyüme için ümit vericidir, çünkü foliküllerin ciddi şekilde hasar görmediği ve tekrar saç ekebileceği anlamına gelir.

tedavi

Hem saç dökülmesi hem de demir eksikliği yaşayan insanlar, her ikisini de ayrı ayrı tedavi etmelidir.

Saç dökülmesi tedavisi

Doktorlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere, saç dökülmesini yaşayan insanlara birçok tedavi önerebilir:

 • Minoksidil: Bu ilaç topikal bir çözüm olarak mevcuttur. Bilim adamları bu ilacın saçların büyüme aşamasında daha uzun süre kalmasına izin verdiğini düşünmektedir.
 • 5-alfa-redüktaz inhibitörleri: Finasterid (Proscar) gibi ilaçlar 5-alfa-redüktaz inhibitörleridir. Bu ilaçlar saç büyümesini destekleyen enzim düzeylerini artırmaya yardımcı olur.
 • Cerrahi teknikler: Diğer tedaviler işe yaramıyorsa, saç ekimi gibi cerrahi, bir kişinin saçının onarılmasına yardımcı olabilir.

Doktorlar sürekli saç büyümesini iyileştirmek için yeni teknikler araştırıyorlar. Bir örnek trombosit açısından zengin plazma (PRP) tedavisidir. Bu, trombositlerin bir kişinin bir kan örneğini özel bir makine kullanarak ayırmasını ve ardından bu trombositlerin saç dökülmesinden etkilenen kafa derisi bölgelerine enjekte edilmesini içerir.

Doktorlar trombositlerin saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek önemli miktarda büyüme faktörü içerdiğini düşünmektedir. Bir çalışmada yapılan araştırmada, PRP enjeksiyonları alan kadınların 6 ay sonra saçlarının yoğunluğunda ve kalınlığında artışlar görüldüğü saptanmıştır. Bununla birlikte, PRP’nin etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Demir eksikliği anemisi tedavisi

Demir eksikliği anemisi için tedaviler şunlardır:

 • Demir takviyeleri: Bir doktor, bir kişinin vücudunun demirleri zaman içinde geri kazanmasına yardımcı olmak için günlük demir takviyesi almasını tavsiye edebilir. Bir kişi demir takviyeleri almadan önce mutlaka doktorlarıyla konuşmalıdır çünkü ciddi yan etkilere neden olabilirler. Demir depolarının normal seviyelere ulaşmasından önce bir kişi 3 ila 6 ay demir takviyesi almak zorunda kalabilir.
 • Demir enjeksiyonları: Bir doktor demir seviyelerini daha hızlı yükseltmek için demir enjeksiyonları önerebilir. Şiddetli anemik olan kişilerde ayrıca intravenöz demir veya demir enjeksiyonları gerekebilir. Crohn hastalığı olanlar gibi demirleri doğru şekilde ememeyen kişiler de enjeksiyondan yararlanabilirler.
 • Diyet değişiklikleri: Daha fazla diyet demir tüketmek de düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir. Demir açısından zengin gıdalar arasında kırmızı et, tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller bulunur. Gıda üreticileri ayrıca tahıl gibi belirli gıdalara demir ekleyebilir.

Büyütme

Araştırma, demir eksikliği olan bir kişinin demir eksikliği anemisi varsa, saç dökülmesine neden olan bir kişinin yeni saçları büyütmesine yardımcı olacağını öne sürmek için yeterli kanıt bulunmadığını belirtmektedir.

Bununla birlikte, başka birçok saç büyütme tedavisi mevcuttur. Saç dökülmesi olan kişiler, tedavi seçenekleri konusunda doktorlarıyla konuşmalıdır.

Bir kişinin demir depoları düşükse, demir alımını arttırmak genel olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Görünüm

Doktorlar hala demir eksikliği anemisi ve saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi tanımlamaktadır. Bunun nedeni saç dökülmesinin genetik dahil olmak üzere birçok katkıda bulunan faktörlere sahip olabilmesidir.

Ancak, doktorlar demir eksikliğinin bir rol oynayabileceğini biliyorlar, çünkü saç dökülmesini yaşayan birçok insan saçlarını kaybetmeyenlere göre daha düşük demir depolarına sahiptir.

İdeal olarak, demir depolarını arttırarak, bir kişi saç dökülmesinde ve demir eksikliği anemisinin herhangi bir belirtisinde iyileşme görebiliyor.

Источник: //trmedbook.com/demir-eksikligi-sac-dokulmesine-neden-olabilir-mi/

Anemiye bağlı saç dökülmesi

Demir Eksikliği Saçı Döküyor

Anemi diğer adıyla kansızlık bir çok sebeple ortaya çıkabilen vücuttaki kan miktarının azaldığı bir durumdur. En sık sebebi demirin beslenmede az alınmasına veya adet kanamasıyla kaybın fazla olmasına bağlı olarak gelişen eksikliğe bağlı anemidir. Kadınlardaki dökülmelerde en sık teşhis edilen hastalıktır.

Köklerin yeterince beslenememesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak gerçekte genellikle kansızlık yanı sıra hastada tespiti yapılmayan bir çok sebep eşlik edebilmektedir. Telogen effluvium gurubu dökülmelere girer.
Saç dökülmesi tedavi sonuçları için instagram.com/sacdokulmesitedavisi hesabını takip edebilirsiniz.

Kansızlığa bağlı dökülmede görülebilen diğer eksiklikler;

Çinko eksikliği

Biotin eksikliğiB5 vitamin eksikliğiKeratin sentezinin azlığıMagnezyum eksikliği

Tedavide tüm bunların eksik olabileceği düşünülerek ilaç seçilmelidir.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi

Aslında bu bu sebeple izah edilen dökülmelerin neredeyse % 90 kadarı gerçekte başka sebeple olmaktadır. Muayene eden doktor bir şey tespit edemez ve çeşitli tahliller ister.

Türkiye’de kadınların önemli bir kısmında kansızlık olduğu için ortaya çıkar. Başka sebep bulamayan doktor da hazır bir gerekçe bulmuşken hemen o teşhisi yapıştırır.

Ne yazıkki hastanın eksik olan demir düzeyi tamamlanmasına veya anemisinin düzelmesine rağmen dökülme sorunu devam eder.

BelirtileriBu belirtiler aynı zamanda diğer dökülme tiplerinden de ayırt etmeye yararKansızlık; ilk akla gelen bulgudurDökülme (burada kafanın her yerinden yaklaşık aynı orandadır yani enseden de dökülür)Kalite azalması, incelmeyi hastada fark ederÇabuk kırılma; özellikle kuaförlük hizmetlerine dayanamaz

Yavaş uzama, ayda yarım santimden azdır.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Tedavisi

Çok sayıda kansızlığı olan ama buna rağmen hiç saçı dökülmeyen insan olduğunu düşünerek tek noktaya takılıp kalınmamalı demirle birlikte olabilecek diğer sorunlara yönelik te madde içeren ilaç kullanılmalıdır.

Bir insanın demirinde eksiklik olması onda çinko, magnezyum, keratin veya biotinde de eksiklik olmayacağını göstermez.

Kadın saçın dökülmesi tek tabletle tedavisi için geliştirilmiş xpecia tablet demir dahil tüm bu maddeleri içermektedir, bunlara ek olarak kökün beslenmesini artıran ginkgo biloba, L-sistin, saw palmetto gibi kaliteyle ilgili ürünlerde içermektedir.

Demirdeki eksikliğe bağlı dökülmelerde kullanılan bir çok madde yanı sıra demir ilacı da almak gerekirken xpecia tablette optimum düzeyde bulunduğu için ayrıca ikinci bir ilaç almak gerekmez.

Kadın tipi dökülme tedavisi için yazılan ilacı almadan mutlaka içeriğine ve içerdiği maddelerin miktarına bakıp karar vermelisiniz.

Kadınlarda görülen dökülmelerin çoğunda bu teşhis konsa da % 50 si erkek tipidir ve uygulkanacak tedavide bu ihtimal asla gözardı edilmemelidir. Yine her ne kadar akla ilk şampuan kullanmak gelse de şampuanların asla herhangi bir olumlu etkisinin olmayacağı bilinmelidir.

Guatra Bağlı Saç Dökülmesi

Guatr dökülme açısından iki sınıfa ayrılır, bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumuna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesinde bulgular

Hipotiridide yani hormon düşüklüğü varsa hücre metabolizması yavaşlar, ciltte kuruma olur. Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur. Saçın uzama hızı yavaşlamıştır. Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.

Zehirli guatrda yani aşırı yüksek hormon varsa bu durumda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur. Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır. Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme, sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi nasıl yapılır ?

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır. Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır. Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır, zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır ameliyat yapılacak tetkiklere göre belirlenir.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar. Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.

Dökülme tedavisi 3 şekilde yapılabilir;

1-Sadece saçlarda kalite artışı sağlayan B7 vitamini ( biotin ) almak, bunun için günde 2 mg lık tabletlerden bir tane almak yeterlidir bu tedavinin yetersiz kalma ihtimali yüksektir

2-İçinde B7 vitaminine ek olarak saçın kökündeki damarları genişleterek beslenmesini artıran maddeler ve saçın kalitesini artıran keratin ve sistin gibi maddeler yanı sıra elementlerde içeren xpecia tablet günde 2 tablet alınabilir. Tek tabletle tedavide xpecia çok yüksek başarı sağlar

3-HGF sprey, hairforte sprey kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Bu spreylerin biriyle birlikte B7 vitamini veya xpecia tablet alma hem dökülmenin kısa sürede durmasın hem daha erken çıkmayı sağlar hemde çıkan saçlar daha kaliteli olur

//www.ideaklinik.com/sac-dokulmesi.html
//www.sachastaliklari.com/sac-dokulmesi-nedenleri/

Источник: //www.doktoronerileri.com/anemiye-bagli-sac-dokulmesi

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler – APPVICE

Demir Eksikliği Saçı Döküyor

Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır.  Yetişkinleri ve her cinsiyetten çocuğu etkileyebilir.  Saç dökülmesi sadece erkek tipi kellikten kaynaklanmaz.  Bununla birlikte besin yetersizliğinden de kaynaklanabilir.

Vücutta yeterince demir olmadığı zaman vücudunuz kanınızdaki  hemoglobini üretemez.  Hemoglobin saçlarınızın uzamasına yardım eden hücreler de dahil olmak üzere vücudumuzdaki hücrelerin gelişmesi  ve onarımı için gerekli olan oksijeni taşır.

Yapılacak tedavi ile hem demir eksikliği ve saç dökülmesi durdurulabilir ve saçlarınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi,  çok bilinen erkek veya kadın tipi saç dökülmelerine benzeyebilir. Kore Tıp Bilimleri Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, demir eksikliği sadece saçların dökülmesinde etkin rol oynamıyor. Aynı zamanda saçınızın erkek ve kadın tipi kelliğe benzer şekilde dökülmesine de neden olabililiyor.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Tedavisi

Demir eksikliğinin sebep olduğu saç dökülmelerinin çoğu kalıcı değildir. Saç dökülmesini  tedavi etmenin en iyi yolu dökülmenin altında yatan gerçek nedeni bulmaktan geçer.

Saç dökülmeninizin demir eksikliği ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız,  demir seviyenizi ölçtürmek için bir doktora danışmanız gerekir. Doktorunuz büyük bir ihtimalle Ferritin seviyenizi ölçecek olan bir kan testi isteyecektir.

 Ferritin, vücudunuzda demirin depolanmasını sağlayan bir proteindir.

Test sonuçlarınınız  demir seviyenizi düşük gösteriyorsa,  bunu demir takviyesi ile kolayca tedavi edebilirsiniz. Demir takviyesinin bir yan etkisi olarak ilk başta bağırsak hareketlerinde bir takım değişiklik yaşayabilirsiniz.  Bu sebeple tedaviye başlamadan önce mide rahatsızlığına eğilimli olup olmadığımızı doktorunuza söyleyin.

Saç Dökülmesi Çözümü 

Amerika Birleşik Devletleri’nde insanlar saç dökülmesini tedavi etmek için piyasaya çıkan ürünlere 3,5 milyar dolar para harcıyorlar.

Ancak bu ürünlerin yaklaşık olarak yüzde 99’unun  hiçbir işe yaramadığı tahmin ediliyor.

Birleşik Devletler Gıda ve ilaç İdaresi ve Amerikan Tıp uzmanları tarafından önerilen tedavi yöntemlerine sıkı sıkıya uymalısınız.  Bu tedaviler şu yöntemleri içerir:

 Minoksidil ( Rogaine): Bu meşhur  ilacı reçetesiz temin edebiliyorsunuz. İçindeki sıvıyı şampuan gibi  kullanıyorsunuz. Saçlarınızın tekrar uzamasını sağlamak ve saç dökülmesini önlemek için ilacı günde 2 kez saç derinize masaj yapar gibi  uygulayın.

Rogaine’in etkisi yaklaşık olarak 16 hafta sürer. Bundan sonraki süreçte saçlarımızın uzama hızında bir yavaşlama görünür. 16 hafta sonrasında  sağlanan ek avantajlardan yararlanmak suretiyle uygulamaya devam edebilirsiniz.

Rogaine’i hem erkekler hem de kadınlar kullanabilir.

Finasteride (Propecia): Hap şeklinde alınan bir ilaçtır ve sadece erkekler kullanabilir. Finasteride  saç dökülmesini yavaşlatır.  Hatta bazı erkeklerde saçın tekrar uzamasını bile başlattığı görülmüştür.

Ameliyat: Cerrahi müdahale saçların  çıkması için bir yarar sağlamasa da, kalıcı saç dökülmesi yaşayanlar için bir seçenek olabilir. Saç ekimi ve yenileme ameliyatında içinde kıl olan küçük cilt tıkaçları  başınızdaki kel olan bölgelere nakledilir.

Mezoterapi: Mezoterapi, cildi gençleştirmek, sıkılaştırmak, aşırı yağları gidermek ve saç dökülmesini engellemek için vitamin, enzim, hormon ve bitki özleri enjeksiyonu kullanan bir tekniktir.

Demir eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşamanız sizin için geçici bir süreç olmalıdır. Tedavi seçeneklerine tartışmak ve mümkün olan en kısa zamanda tekrar sağlıklı hale dönmeniz için yapmanız gereken en iyi yol doktorunuzu ziyaret etmek olacaktır. Doktorunuz ihtiyacınız olan demiri doğru miktarda almanız için size en uygun beslenme planını önerecektir.

Demir Eksikliğini ve Saç Dökülmesini Önleyebilir misiniz?

Sağlığınıza kavuştuktan sonra gelecekte olması muhtemel saç dökülmesini önlemek için şunları yapmalısınız:

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı hazırlayın. Dolabınızı ıspanak, bezelye  gibi demir yönünden zengin olan yeşillikler ve domuz eti ve somon gibi yağsız protein içeren yiyecekler ile birlikte kuru meyvelerle doldurduğunuzdan emin olun. Bununla birlikte tahıl içeren  paketlenmiş gıda ürünlerinde etiketlerin üzerinde “ Demir takviyeli”  ibaresi olmasına dikkat etmelisiniz.

C vitamini bakımından yüksek gıdalar da beslenme planınıza ekleyin. Bu tür besinler vücudumuzun demiri daha verimli bir şekilde emmesini sağlar. Yeteri kadar portakal,  çilek, kavun,  brokoli ve domates yemeye özen gösterin.

Saçınızın yıpranmasını izin vermeyin.  Kafanıza saç bandını sıkıca takmanız  saçlarınızın kırılmasına ve dökülmesini sebep olabilir.

Birlikte saçlarınızı eşarp ve şapkalar yardımıyla zararlı elementlerden koruyun. Özellikle aşırı güneşli ve rüzgarlı günlerde saçlarınızı kapalı tutmaya özen gösterin.

Saçımızı düzenli aralıklarla yıkayın ve nazik bir şekilde fırçalayın. Saçlarınızı nazikçe fırçalamak  rutin bakımımız sırasında fazla kıllardan rahatça kurtulmanızı sağlayacaktır.

Saçınız için zararlı olan kimyasallar ve saç boyalarını asla kullanmayın. İlle de kimyasal madde ve saç boyası kullanacaksanız bunun için eğitimli bir uzmandan yardım ve rehberlik isteyin.

Sen makinesi ve saç kıvırma kötüsü gibi  ısıya dayalı ekipmanları kullanmaktan kaçının. Eğer bunları kullanmanız gerekirse saç koruyucu jel veya köpük içeren bir koruma katmanı oluşturduktan sonra kullanabilirsiniz. Jel veya köpüğü herhangi bir süpermarket veya eczaneden temin edebilirsiniz.

Bu makale Appvice Diyetetik Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 5,00 , 2 oy

Источник: //getappvice.com/tr/demir-eksikligi-ve-sac-dokulmesi/

Dikkat! Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nedeni Olabilir

Demir Eksikliği Saçı Döküyor

Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği

Saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Uzmanlara göre demir eksikliği saç dökülmesini arttırabilir.

40 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında sanılandan çok daha yakın bir ilişki vardır. Cleveland Clinic dermatologlarına göre demir saç büyümesini restore etmede temel öneme sahiptir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi Mayıs sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre anemi olup olmaması fark etmeksizin demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi daha fazla görülmektedir.

Saç dökülmesi ve demir eksikliği ilişkisi tartışmalı bir konudur. Yapılan her araştırmada demir eksikliği ve saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı bulunamamıştır. Dolayısıyla saç dökülmesi tedavisinde yapılan tahliller arasında henüz hala demir eksikliği tahlili bulunmamaktadır.

Ancak uzmanlara göre saç dökülmesinin sebebi aslında her ne olursa olsun, demir eksikliği saç dökülmesi sürecini oldukça hızlandırmaktadır. Bu nedenle bazı uzmanlar hastada anemi görülmediğinde dahi demir eksikliğini gidermeye yönelik tedaviler uygulandığında saçların yeniden uzamasının hızlandığını belirtmektedir.

Michigan Üniversitesi Saç ve Saç Derisi Kliniği yöneticisi George Cotsarelis de kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde demir takviyesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Cotsarelis’e göre saç dökülmesi yaşayan hastalarda demir takviyesi yapıldığında saç dökülmesi büyük oranda yavaşlamakta ve hatta saçların yeniden uzaması hızlanmaktadır.

Ancak bu veriler saç dökülmesi yaşayan herkesin demir takviyesi alması gerektiği anlamına gelmez. Doktor tarafından tam olarak demir eksikliği tanısı koyulmadığı sürece kişilerin demir takviyesi alması vücutta fazla demir yükü oluşturacağından büyük teh yaratabilir.

Vücuttaki Demir Düzeyi Kaç Olmalı?

Vücuttaki toplam demir stokunun ölçülmesinin en hassas yolu kandaki ferritin miktarını ölçmektir. Ferritin demir depolamada önemli bir rol oynayan proteinin adıdır. Genel bir kural olarak kandaki ferritin miktarı düştüyse vücudun demir depolama kapasitesi de düşmüş demektir.

Cotsarelis’e göre doktorların normal kabul ettiği ferritin düzeyi aslında olması gerekenin çok altındadır. Genel olarak uzmanlar 10-15 ng/mL ferritin düzeyini “normal” kabul etmektedir. Ancak Cotsarelis saçların yenilenmesi için gereken Ferritin miktarının en az 50 ng/mL olması gerektiğini belirtmektedir. Hatta kimi uzmanlar bunun 70 ng/mL oması gerektiğini belirtir.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Cotsarelis, saç dökülmesi görülen kadınların, saç dökülmesi görülmeyen kadınlara göre çok daha düşük demir düzeylerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu durum özellikle bozuk bağışıklık tepkilerinin neden olduğu bir saç dökülmesi türü olan alopecia areata görülen kadınlarda belirgindir.

Demirin düşük olması genetik olarak yatkın bireylerde saç dökülmesi eşiğini düşürmektedir. Bu nedenle demir düzeyleri düşük olduğunda genetik saç dökülmesi olasılığı artmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır.

Regl dönemi ağır geçen kadınlarda demir eksikliği daha fazla görülmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir kadında saç dökülmesinin nedeni de demir eksikliği olabilir.

Demir eksikliği erkeklerde ve menapoz sonrası dönemdeki kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Demir Takviyesi

Demir takviyeleri kellik için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak demir takviyesi tedaviye oldukça yardımcı olmaktadır.

Tofu, mercimek, fasülye, istiridye, ıspanak, erik, kuru üzüm ve dana eti zengin bir demir kaynağıdır.

Uzmanlar demir eksikliğinin giderilmesi için bu besinlerden oluşan bir beslenmeye ek olarak, gerekli olması halinde ferröz sülfat içeren takviye üründen aç karnına 325 miligram alınmasını önermektedir. Ancak demir takviyesi yalnızca doktor kontrolünde demir eksikliği tanısı konulması sonrasında alınmalıdır.

Demir takviyesi ürünleri kabızlık ve bağırsak tembelliğine neden olabilir. Farklı ürünler mevcut olsa da bu yan etkiler ortaktır. Ancak demir takviyesi ile birlikte c vitamini veya lisin alınmasının yan etkileri azaltabileceği belirtilmektedir.

Demir takviyesi ürünleri reçetesiz satılmaktadır. Ancak bunların doktor kontrolünün dışında kullanılması tehli olabilir ve vücuda zarar verebilir.

Örneğin vücudunuzda fazla miktarda C vitamini bulunduğunda vücut fazlalığı atar, ancak demir bu şekilde bir mekanizmaya sahip değildir. Vücut demirin ne hızla alınabileceğini kontrol edebilir, ancak demiri yok etmesi bu kadar kolay değildir.

Bu nedenle doktor tarafından demir eksikliği tanısı konulmayan kişiler demir takviyesi kullanmamalıdır.

Kaynak:

 • //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962205047456

Источник: //www.iyibakkendine.com/demir-eksikligi-sac-dokulmesi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Leave a Reply

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.