Demir Eksikliği ve Cilt Lekeleri İlişkisi

Dikkat! Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nedeni Olabilir

Demir Eksikliği ve Cilt Lekeleri İlişkisi

Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği

Saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Uzmanlara göre demir eksikliği saç dökülmesini arttırabilir.

40 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında sanılandan çok daha yakın bir ilişki vardır. Cleveland Clinic dermatologlarına göre demir saç büyümesini restore etmede temel öneme sahiptir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi Mayıs sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre anemi olup olmaması fark etmeksizin demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi daha fazla görülmektedir.

Saç dökülmesi ve demir eksikliği ilişkisi tartışmalı bir konudur. Yapılan her araştırmada demir eksikliği ve saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı bulunamamıştır. Dolayısıyla saç dökülmesi tedavisinde yapılan tahliller arasında henüz hala demir eksikliği tahlili bulunmamaktadır.

Ancak uzmanlara göre saç dökülmesinin sebebi aslında her ne olursa olsun, demir eksikliği saç dökülmesi sürecini oldukça hızlandırmaktadır. Bu nedenle bazı uzmanlar hastada anemi görülmediğinde dahi demir eksikliğini gidermeye yönelik tedaviler uygulandığında saçların yeniden uzamasının hızlandığını belirtmektedir.

Michigan Üniversitesi Saç ve Saç Derisi Kliniği yöneticisi George Cotsarelis de kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde demir takviyesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Cotsarelis’e göre saç dökülmesi yaşayan hastalarda demir takviyesi yapıldığında saç dökülmesi büyük oranda yavaşlamakta ve hatta saçların yeniden uzaması hızlanmaktadır.

Ancak bu veriler saç dökülmesi yaşayan herkesin demir takviyesi alması gerektiği anlamına gelmez. Doktor tarafından tam olarak demir eksikliği tanısı koyulmadığı sürece kişilerin demir takviyesi alması vücutta fazla demir yükü oluşturacağından büyük teh yaratabilir.

Vücuttaki Demir Düzeyi Kaç Olmalı?

Vücuttaki toplam demir stokunun ölçülmesinin en hassas yolu kandaki ferritin miktarını ölçmektir. Ferritin demir depolamada önemli bir rol oynayan proteinin adıdır. Genel bir kural olarak kandaki ferritin miktarı düştüyse vücudun demir depolama kapasitesi de düşmüş demektir.

Cotsarelis’e göre doktorların normal kabul ettiği ferritin düzeyi aslında olması gerekenin çok altındadır. Genel olarak uzmanlar 10-15 ng/mL ferritin düzeyini “normal” kabul etmektedir. Ancak Cotsarelis saçların yenilenmesi için gereken Ferritin miktarının en az 50 ng/mL olması gerektiğini belirtmektedir. Hatta kimi uzmanlar bunun 70 ng/mL oması gerektiğini belirtir.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Cotsarelis, saç dökülmesi görülen kadınların, saç dökülmesi görülmeyen kadınlara göre çok daha düşük demir düzeylerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu durum özellikle bozuk bağışıklık tepkilerinin neden olduğu bir saç dökülmesi türü olan alopecia areata görülen kadınlarda belirgindir.

Demirin düşük olması genetik olarak yatkın bireylerde saç dökülmesi eşiğini düşürmektedir. Bu nedenle demir düzeyleri düşük olduğunda genetik saç dökülmesi olasılığı artmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır.

Regl dönemi ağır geçen kadınlarda demir eksikliği daha fazla görülmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir kadında saç dökülmesinin nedeni de demir eksikliği olabilir.

Demir eksikliği erkeklerde ve menapoz sonrası dönemdeki kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Demir Takviyesi

Demir takviyeleri kellik için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak demir takviyesi tedaviye oldukça yardımcı olmaktadır.

Tofu, mercimek, fasülye, istiridye, ıspanak, erik, kuru üzüm ve dana eti zengin bir demir kaynağıdır.

Uzmanlar demir eksikliğinin giderilmesi için bu besinlerden oluşan bir beslenmeye ek olarak, gerekli olması halinde ferröz sülfat içeren takviye üründen aç karnına 325 miligram alınmasını önermektedir. Ancak demir takviyesi yalnızca doktor kontrolünde demir eksikliği tanısı konulması sonrasında alınmalıdır.

Demir takviyesi ürünleri kabızlık ve bağırsak tembelliğine neden olabilir. Farklı ürünler mevcut olsa da bu yan etkiler ortaktır. Ancak demir takviyesi ile birlikte c vitamini veya lisin alınmasının yan etkileri azaltabileceği belirtilmektedir.

Demir takviyesi ürünleri reçetesiz satılmaktadır. Ancak bunların doktor kontrolünün dışında kullanılması tehli olabilir ve vücuda zarar verebilir.

Örneğin vücudunuzda fazla miktarda C vitamini bulunduğunda vücut fazlalığı atar, ancak demir bu şekilde bir mekanizmaya sahip değildir. Vücut demirin ne hızla alınabileceğini kontrol edebilir, ancak demiri yok etmesi bu kadar kolay değildir.

Bu nedenle doktor tarafından demir eksikliği tanısı konulmayan kişiler demir takviyesi kullanmamalıdır.

Kaynak:

 • //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962205047456

Источник: //www.iyibakkendine.com/demir-eksikligi-sac-dokulmesi/

Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | Cilt Bakımı

Demir Eksikliği ve Cilt Lekeleri İlişkisi

Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği, kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinde, oksijenin taşınması işlemini gerçekleştiren ve taşınan hücrelere kırmızı rengi veren hemoglobin miktarının azalmasıdır. Kandaki oksijeni taşıyan 2 protein olan hemoglobin  ve miyoglobinin üretilmesi için demir gereklidir. 

Vücut sisteminde yeterli miktarda demir bulunmadığında, bu önemli işlev, hücrelere, enerjiyi vermek için ihtiyaç duydukları bütün aksiyonları reddederek engeller. Bu durumda demir eksikliği anemisi oluşur.

Demir eksikliği anemisi semptomlarının ortaya çıkması biraz zaman alır. Çünkü vücut, demiri yeterli düzeyde alamadığı zaman yeni kan hücreleri oluşturmak için depolanmış ve geri dönüştürülmüş demiri kullanır.

 Demir kaynağı tükenmeye başladığında, vücut kırmızı kan hücrelerinin üretimini azaltır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğinin belirtileri dokulara oksijen verilmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Demir eksikliği olan yaşlı insanlarda anjina (göğüste ağrı) baş gösterebilir. Çünkü kalp, vücuda yeterli oksijen sağlamak için daha çok çalışmak zorundadır. Demir eksikliği belirtileri şunlardır;

 • Demir eksikliği, erken aşamalarında hiçbir belirti göstermeyebilir veya sadece hafif yorgunluk yaşanabilir.
 • Enfeksiyonlara yakalama olasılığı daha yüksek olur.
 • Tırnaklar kırılgan hale gelebilir, ağız köşeleri çatlayabilir ve herhangi bir şey yutmakta zorluk çekilebilir.
 • Düşük demir seviyesine sahip bazı insanlar, özellikle çocuklar, konsantrasyon ve hafıza ile ilgili zorluklar yaşayabilir veya öğrenmede sorun yaşayabilirler. Çocuklarda demir eksikliği gelişim ile ilgili sorunlara neden olabilir.
 • Demir eksikliği olan bazı kişiler toprak yiyebilir.
 • Ciltte solgun ve sarımsı renk oluşur.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi ve sürekli yorgunluk hali oluşabilir.
 • Kalp atışı hızlı ve düzensizdir.
 • Özellikle egzersiz yaparken nefes darlığı ve göğüste ağrı hissedilebilir.

Demir Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Demir, karaciğerde, dalakta ve kemik iliğinde depolanır. Zihinsel ve fiziksel sağlık için hayati önem taşır. Vücuttaki demirin çoğu, ölen kırmızı kan hücrelerinden geri dönüştürülürken, bir kısmı da bazı gıdalardan alınır. Vücutta yeterli düzeyde demir bulunmazsa, vücut, yeterli hemoglobin yapamaz.

Demir eksikliğinin nedenleri arasında şunlar bulunur;

 • Kan kayıplarının olması. Kan kaybı bu süreçte oldukça yavaş şekilde ilerleyeceğinden, bu durumda midedeki ve bağırsaktaki problemler (ülserler, bağırsak polipleri, hemoroitler veya kanser dâhil) fark edilemeyebilir.
 • Mide kanamasına neden olabilecek ilaçların düzenli kullanımı (örneğin, aspirin ve steroidal olmayan iltihap önleyici ilaçlar).
 • Yenilen gıdalarda demir alımının yetersiz kalması nedeniyle, vücudun demir taleplerini karşılayamaması,
 • Vejeteryan ve vegan olmak,
 • Çocuklarda hızlı büyüme,
 • Erken doğum,
 • Hamile olmak
 • Aşırı yapılan egzersizler. (Vücudun normalden daha fazla demire ihtiyaç duymasını sağlar ve vücuttaki hali hazırda bulunan demir, ter yoluyla dışarı atılır.)
 • Bağırsaklarda demirin yetersiz emilimi,
 • Mide veya ince bağırsakta geçirilen cerrahi operasyonlar (obezite cerrahisi gibi) demir eksikliklerine neden olmaktadır.

Demir Eksikliği Neden Olur

Anemi genellikle ilk belirti olduğundan, yalnızca semptomlara dayanarak demir eksikliği teşhis edilemez.

 Bir kan testi, demir eksikliği anemisi için en güvenilir ve hassas tanı aracı olarak kabul edilir.

Tipik olarak rutin bir tam kan sayımı (CBC), genellikle semptomlar belirginleşmeden önce demir eksikliği anemisini tanımlayabilir. Demir seviyelerini yansıtan CBC sonuçları şunları içermektedir:

 • Hemoglobin seviyesi: Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde oksijene bağlanan demir içeren proteindir. Normal hemoglobin düzeyleri kadınlar için 12.0 – 15.5 g / dl, erkekler için 13.5 – 17.5 g / dl, çocuklar için 11 – 16 g / dl ve gebe kadınlar için 11 – 12 g / dl olmalıdır. 
 • Hematokrit seviyesi: Hematokrit seviyesi, tam kanın kırmızı kan hücresine olan yüzdesidir. Normal hematokrit seviyeleri kadınlarda yüzde 38 ile 46, erkeklerde yüzde 42 ile 54’tür. Düşük hematokrit, düşük kırmızı kan hücrelerinin veya vücuttaki yüksek beyaz kan hücrelerinin bir göstergesidir.
 • Ortalama korpüsküler hacim (MCV): Bu test normalde hücre başına 80 ile 96 femtolitre olan her kırmızı kan hücresinin hacmini ölçer. Özellikle ortalama kırmızı kan hücresi boyutunda geniş bir değişkenlik gösteren düşük bir MCV, demir eksikliği anemisini yüksek oranda düşündürebilir. Bazen, tam kan sayımıs testi, demir eksikliği anemisini tanımladıktan sonra kırmızı kan hücrelerinin (kalite ve büyüklüğü değerlendirmek için) mikroskobik olarak incelenmesi veya bir demir seviyesi ile takip testi gerekebilir. Normal bir demir seviyesi 10 ile 30 ug / L arasında değişmektedir.
 • Fiziksel inceleme: Fiziksel bir muayene genellikle birçok durum için tanı testinin en değerli kısmı olsa da, soluk cilt, hızlı bir kalp atışı ve ortostatik hipotansiyon (ayakta dururken düşük kan basıncı) gibi demir eksikliği belirtileri haftalar içinde meydana gelen çok geç etkilerdir.
 • Takip Testi: Demir eksikliği tanımlandıktan sonra nedenini bulmak çok önemlidir. Genel olarak, bir kan testinde demir eksikliği tespit edilirse, sonraki adımlar kan kayıplarıyla alakalı testleri içerir.
 • Gizli kan kaybı: Gizli kan kaybının en yaygın nedeni, kolondan kanamadır ve dışkıdan alınan örnekler, herhangi bir kan kaybının olup olmadığını anlamak için laboratuvara gönderilir. Dışkı örneği negatif olsa bile (kan yok), bariz bir neden veya demir eksikliği yoksa, riske bağlı olarak kolonoskopi veya endoskopi ile daha ileri testlere ihtiyaç duyulabilir. Kolonik polipler, kanama ülseri ve hatta gastrointestinal kanser, demir eksikliğinin nedenleridir.
 • Kan hastalığı: Lösemi veya lenfoma ile ilişkili beyaz kan hücrelerinin anormalliklerini yansıtır.

Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

Demir eksikliğinin tedavisi 2 önemli yaklaşıma dayanır. Bunlar, temel sorunların düzeltilmesi ve demir seviyelerinin değiştirilmesidir.

 1. Demir Seviyelerinin Değiştirilmesi: Demir seviyeleri, alınan gıdalardaki demiri arttırarak veya tablet şeklinde demir takviyesi alarak değiştirilip yükseltilebilir. Bu seçeneklerle düzelmeyen durumlar için parenteral (kaslarda) demir enjeksiyonu gerekebilir. Eğer demir eksikliği, bağırsak probleminden kaynaklanıyorsa, haplar ve yiyecekler çoğunlukla bu sorunu düzeltemez. Çünkü ağızdan yeterli miktarda demir alınsa bile vücut demiri ememez.
 2. Tıbbi veya Cerrahi Müdahale: Sebebe bağlı olarak, demir eksikliğini tedavi etmek için cerrahi müdahaleye ihtiyaç olabilir. Kolondaki kanama polipinin çıkarılması ve kanserden emin olmak için biyopsi gerekebilir. Kan sulandırıcı ilaçlar nedeniyle mide kanaması yaşanırsa, daha düşük bir doza veya tamamen farklı bir kan sulandırıcıya ihtiyaç olabilir. 

Demir Eksikliği Nasıl Önlenir?

Tüketilen gıdalarda yeterli miktarda demirin bulunması çoğunlukla demir eksikliğini önleyebilir.

 Sağlıklı, yetişkin erkeklerin günde yaklaşık 8 mg demire ihtiyacı vardır ve sağlıklı, yetişkin kadınların günde 18 mg’a, sağlıklı hamile kadınların günde 27 mg demire ihtiyacı vardır.

 Menopozdan sonra, kadınlar, sadece günde 8 mg demir yeterli olacaktır. Çünkü menstrüasyon nedeniyle kan kaybı olmaz.

 • Kırmızı et: 100 gram kırmızı et, günlük önerilen demir alımının  %15’ine denk gelen yaklaşık 2,7 miligram demir içerir. Kırmızı et ayrıca protein, çinko ve B Vitamini bakımından da oldukça önemlidir. Kırmızı et, en kolay erişilebilen demir kaynağıdır ve yayınlanan yeni bir çalışmada, kırmızı et tüketen kişilerin demirden muzdarip olma ihtimalinin çok daha düşük olduğu tespit edildi.
 • Bakliyat: En yaygın baklagiller fasulye, mercimek, bezelye ve nohuttur. Bunlar bitki bazlı beslenme (vejeteryanlar) uygulayan insanlar için harika bir demir kaynağıdır. Örneğin, yaklaşık 200 gram pişmiş mercimek, günlük önerilen demir alımının %37’sini içerir.
 • Ispanak: 100 gram ıspanak, önerilen günlük demir alımının yaklaşık %20’sini içerir. Ispanak aynı zamanda demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından da oldukça zengindir.
 • Kabak Çekirdeği: 28 gram kabak çekirdeği günlük önerilen demir alımının %23’ünü karşılar. Ayrıca, kabak çekirdeği iyi bir çinko, manganez ve K vitamini kaynağıdır.

Demir eksikliği anemisi hakkında en sık sorulan bazı sorulara cevap vermeye çalışacağım. Sizler demir eksikliği hakkında merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Demir eksikliği anemisi bayılmaya neden olur mu

Uzun süredir bulunan demir eksikliği kişilerden bayılmaya ve bayılma nöbetlerine neden olur. Özellikle bayılma ve senkop (şuur kaybı ile olan bayılma) görülebilir.

Demir eksikliği ciltte leke yapar mı

Sağlığımız için gerekli olan demir aynı şekilde cilt ve saç sağlığı içinde çok önemlidir. Demir eksikliği ciltte lekeler başta olmak üzere bazı sorunlara neden olur. Ayrıca demir eksikliği olan kişilerde cilt kuruluğu ve ciltte hassasiyet çok sık görülür.

Demir eksikliği depresyon yapar mı

Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda demir eksikliği olan kişiler depresyona daha kolay yakalandıklarını görülmüştür.

Demir eksikliği dilde uyuşma yapar mı

Dilde şişme, dilde uyuşma demir eksikliği olan kişilerde görülebilir.

Demir eksikliği eklem ağrısı yapar mı

Demir eksikliği olan kişilerde eklem ve kas ağrısı eksikliğe bağlı olarak çok sık görülür.

Demir eksikliği ellerde uyuşma yapar mı

Demir eksikliği sadece eller değil ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. Ellerde ve ayaklarda uyuşma en sık görülen belirtilerinden biridir.

Cinselliği etkiler mi, Cinsel isteksizlik yapar mı

Kadınlarda daha sık görülen demir eksikliği cinsel yaşam kalitesine etkileyebilir.

Genetik mi

Eğer ailenizde birinde demir eksikliği varsa sizde görülme ihtimali çok yüksektir. Demir eksikliği genetik olabileceği gibi sonradan da görülebilir.

Gebeliğe engel mi

Direk olarak gebeliğe ve hamile kalmaya engel olmamasına karşın gebelikte demir eksikliği için gidermek için demir ilaçları kullanmak gereklidir.

Demir eksikliği hapları kilo yapar mı

Demir eksikliğinden dolayı kilo kaybı yaşıyorsanız demir ilaçları kullanmaya başladığınızda kaybettiğini kilonuzu tekrar kazanırsınız. Kilo yapmasına karşın aşırı kilo artışı olmaz.

Halsizlik ve yorgunluk yapar mı

Demir eksikliğinin ilk belirtilerinden biride yorgunluk ve halsizliktir. Genelde demir eksikliği yaşayanlar kendini çok yorgun ve halsiz hissederler.

Nasıl Belirlenir

Demir eksikliği nasıl anlaşılır, demir eksikliği nasıl belirlenir sorusuna cevap vermek gerekirse sıklıkla belirtileri ortaya çıkan kansızlık hastalarda baş dönmesi, yorgunluk, ellerde titreme, kulak çınlaması ile ilk belirtilerini gösterir. Kadınları adet döneminin uzun ve düzensiz olması demir eksiliğinin görülmesine nedenlerinden biridir.

Çay ve kahve demir eksikliğine neden olur

Severek tükettiğimiz çay ve kahve demir eksikliğine neden olabilir. Özellikle yemeklerden hemen sonra içilin çay ve kahve demir eksiliğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çay ve kahve demir emilimi azalttığı bilinmektedir.

Eksiklik mide bulantısı yapar mı

Demir eksiliği ve b12 vitamini eksikliği mide bulantısına neden olabilir.

Demir eksikliği adet gecikmesi yapar mı

demir eksikliği adet gecikmesi yapar mı, adet düzensizliğine neden olur mu sorusu çok sık sorulan sorulardan biridir. Demir eksiliği olan kadınlarda adet düzensizliği ve gecikmesi görülebilir. Fazla kanma demir eksikliğine neden olabilir.

Uyku yapar mı

Halsizlik ve yorgunluğa neden olan demir eksikliği uyku kalitesini etkilemektedir. Sabahları yorgun kalkmak akşamları düzensiz uyku sıklıkla görülür.

Demir eksikliği saç dökülmesi yapar mı

Demir eksikliği yaşayan kişilerde saç dökülmesi çok sık görülür. Saçların cansız görünmesine neden olduğu gibi yıpranan ve kolay dökülen saçlara neden olur. Sağlıklı saçlar için demir alımı çok önemlidir.

Hafızaya etki eder mi, zekayı geriletir mi

Demir eksiliği olan kişilerde unutkanlık ve hafıza güçlüğü görülebilir. Yeteri kadar demir alımı yapmayanlarda dikkat dağınıklı ve konsantrasyon sorunu yaşanabilir.

Sizlere bu yazımızda demir eksikliği nedir, demir eksiliği belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Источник: //www.ciltguzellik.com/demir-eksikligi-nedir-demir-eksikligi-belirtileri/

Demir Eksikliğinin 10 Belirtisi – Doğal Cilt Bakımı

Demir Eksikliği ve Cilt Lekeleri İlişkisi

Demir, çeşitli vücut fonksiyonlarının devamı için çok önemli bir mineraldir. Genel olarak bilindiği gibi, hemoglobin üretimine ve akyuvarların vücuda oksijen iletmesine yardımcı olur.

Ayrıca, elektronların hücre içinde taşınmasında rol oynarken, birçok enzimin çalışması için de gereklidir.

Vücudunuzdaki demir seviyesinin sağlıklı bir seviyede tutulması, vücudunuz için önemlidir ancak demir eksikliği dünya üzerinde en çok karşılaşılan besin eksikliği türüdür. Eğer demir eksikliği zamanında kontrol altına alınamazsa, anemi hastalığına yol açabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğine; diyet sebebiyle demir alımının az olması, kronik kan kaybı, hamilelik sırasında vücudun artan demir ihtiyacının karşılanamaması, demir emiliminin yeterli düzeyde yapılamaması gibi etkenler sebep olabilir.

Özellikle adet döneminde fazla miktarda kan kaybeden kadınlar, çocuk sahibi olma yaşlarında en riskli gruptur. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü verilerine göre, çocuk doğurma yaşındaki kadınların yaklaşık %20’si demir ekliği anemisidir.

Ulusal Sağlık Enstitüsü verilene göre ise, 18-50 yaş aralığındaki kadınların günlük alınması gereken demir miktarı, 18 miligramdır.

Hamilelik esnasında ise kadınlar, günlük 27 miligram demir almalıdırlar. Diğer yandan erkekler için önerilen günlük demir alma miktarı ise 8 miligramdır.

Vücuttaki yetersiz demir, sizi çok farklı yollardan etkileyebilir. Bu nedenle demir eksikliğinin belirtilerini erkenden farketmek ve bunun önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınmasına derhal başlanması çok önemlidir.

Demir eksikliğinin 10 belirtisini sizler için derledik.

1. Yorgunluk ve Bitkinlik

Yorgunluk ve bitkinlik, düşük demir seviyesine sahip insanların en çok karşılaştığı belirtidir.

Demirin hemoglobin içerisinde ideal miktarda bulunması, kanda oksijen taşıyan kimyasal için çok önemlidir. Vücutta oksijen eksikliği, yorgunluk ve bitkinliğe sebep olur.

2000 yılında yayınlanan Yaşam Kalitesi Araştıması, demir eksikliğinin genel sağlığın bozulmasıyla, mutluluk seviyesinin azalmasıyla ve bitkinliğin artmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

Bir diğer araştırma ise 2001 yılında Amerikan Beslenme Koleji Dergisi tarafından yayınlandı. Bu araştırma, demir eksikliği tedavisinin genel sağlığın düzelmesine ve bebek sahibi olma yaşındaki Avustralyalı kadınların bitkinlik sorunlarının azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bunlara ek olarak, 2012 yılında Kanada Tıp Birliği dergisinin araştırmasına göre, anemi olmayan, adet gören ve düşük ferritine sahip kadınlara demir takviyesi, bitkinlik sorunlarından kurtulmaya iyi geliyor. Ferritin, kanda demir depolamaya yardımcı bir kimyasaldır.

Eğer siz de genellikle yorgun ve bitkin hissediyorsanız, demir eksikliği sorununuzun olup olmadığını öğrenmek için bir kan tahlili yaptırın. Doğru teşhis ve zamanında tedavi bu belirtilerin en kısa sürede son bulmasına yardımcı olur.

2. Nefes Darlığı

Düşük demir seviyesi, vücudunuzun belirli bögelerine daha az oksijen gitmesine neden olur. Vücutta oksijen seviyesi düşüklüğü ise, nefes darlığına sebep olmakta ve derin derin nefes almanıza engel olmaktadır.

Merdiven çıkarken, kısa bir yürüyüş yaparken ya da küçük bir şeyi bile taşırken, normalde karşılaşmayacağınız nefes darlığı problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Nefes darlığı, hafif, orta veya şiddetli şekilde görülse de belirli bir süre dinlendikten sonra nefesiniz normale dönecektir.

Eğer daha sık nefes alma ihtiyacı duyuyorsanız, demir seviyenizin normal seviyede olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Ayrıca nefes darlığı, solunum yolu enfeksiyonu, kronik bronşit, kalp hastalığı ve alerjilere sebep olabilir ve tüm bunlar tıbbi bakım gerektiren rahatsızlıklardır.

3. Solgun Cilt

Demir eksikliğinin bir başka çok görülen belirtisi ise solgun cilt veya bitkin görünüştür.

Düşük demir seviyesi, vücudunuzun yeterli hemoglobin üretimini yapamamasına neden olur. Hemoglobin ise kana kırmızı rengini verir ve bu sayede vücudunuz pembe bir görünüme sahip olur.

Eğer demir eksikliği kötüleşirse, cildiniz normal rengini kaybedip soluklaşır. Bu belirti, açık tenli insanlar için daha önemli bir belirtidir.

Ten renginizden bağımsız olarak düşük demir seviyesi, dudaklarınızın, diş etlerinizin ve alt göz kapaklarınızın alışık olduğunuzdan daha az kırmızı renkle olmasına da sebep olur.

Eğer cildiniz soluk görünmeye başladıysa ve hasta değilseniz, sebebinden emin olmak için doktorunuza danışın.

4. Kırılgan Tırnaklar

Eğer tırnaklarınız soluk, hassas ve kırılgan görünüyorsa, bu, düşük demir seviyesinin bir belirtisi olabilir. Kırılgan tırnaklar ile birlikte, içbükey görünüm, tırnağın kaşık görünümünü alması de vücudunuzun demir seviyesinin düşük olduğunu gösterebilir.

Düşük demir seviyesi, tırnaklar dahil olmak üzere vücudunuza kan taşınmasına yardımcı olan hemoglobinin üretmesine engel olur. Oksijen eksikliği ise tırnakların sağlıklı şekilde büyümemesine sebep olur.

2010 yılında Dermatoloji Kliniklerinin araştırmasına göre, demir eksikliği dahil olmak üzere vücuttaki her mineral eksikliği tırnakların gelişimini etkilemektedir.

Besin eksikliklerinden bağımsız olarak, yaşlanma, uzun süreli oje kullanımı ve sık sık suyla temas da tırnaklarınızın kırılgan olmasına sebep olabilir.

5. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir ve demir eksikliği de bunlardan biridir. Düşük demir seviyesi, vücudunuzu hayatta kalma moduna çevirir ve desteklediği hayati fonksiyonlara oksijen sağlanmasını, saç büyümesi gibi daha az önemli fonksiyonlara tercih eder.

2006 yılında Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nin bir araştırması gösterdi ki, çoğu doktorun sandığının aksine demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında daha yakın bir ilişki vardır. Aynı şekilde, yeterli demir alımı da saç gelişiminin yeniden sağlanması için önemlidir.

Acta Dermatovenerologica Croatica adlı bir kuruluşun 2009’daki raporuna göre, aslında demir eksikliği olan kadınlar, yaşa bağlı saç dökülmesi riski ile de karşı karşıyadır.

Son olarak, Kore Tıp Bilimi dergisinin 2013 yılında yayınladığı rapor da eski araştırmaları doğrular nitelikte. Araştırmaya göre, demir eksikliği, özellikle menapoz öncesi dönemdeki kadınlarda saç dökülmesine sebep olabiliyor ya da durumu kötüleştirebiliyor.

Saç dökülmenize sebep olan etkenin demir eksikliği olup olmadığını öğrenmek için, kanınızdaki ferritin maddesini ölçtürebilirsiniz.

6. Besleyici Olmayan Gıdalara Düşkünlük

Pika, önemli sağlık risklerine neden olabilen ve besleyici olmayan gıdalara aşırı düşkünlük sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum, vücutta demir veya diğer besin maddesi eksikliğinin göstergesi olabilir.

Tıbbi Vaka Raporları Dergisi’nin 2010 yılında yayınladığı çalışmaya göre, uzmanlar, pikanın demir eksikliğinin önemli göstergelerinden biri olduğu ve asla göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda hemfikir.

Son olarak 2014 yılında Beslenme Dergisi’nin yayınladığı raporda, düşük demir seviyesine sahip genç hamileler, buz, mısır nişastası, vakum tozu, bebek pudrası, sabun ve bu gibi besleyici olmayan şeylere ilgi duyuyor.

Siz de besleyici olmayan şeylere ilgi duyuyorsanız, doktorunuza ulaşın ve bunun arkasındaki temel nedeninin ne olduğunu bulmaya çalışın.

7. Soğuğa Karşı Daha Hassas Olmak

Normal havalarda bile kendinizi kazak ya da battaniyenin altında buluyorsanız, bunun sebebi olarak düşük demir seviyesini suçlayabilirsiniz.

Demir, akyuvarlarınızın vücudunun her yerine, tüm hücrelere ısı ve diğer besinleri gönderen oksijenin taşımasına yardımcı olur.

Yeterli demir olmadığında, akyuvarlar işini doğru şekilde yapamaz. Bu da aşırı hassaslığa yol açar ve daha sık soğuktan ürperirsiniz.

Ayrıca bu mineral, vücut sıcaklığınızı düzenlemeye yardımcı tiroid bezi için de kritik önem taşır. Yeterli demir olmaması sebebiyle fonksiyonlarını yerine getiremeyen tiroid bezi, soğuk karşısında daha hassas olmanıza sebep olur bu da ılık havalarda bile üşümenize yol açar.

Soğuğa karşı dayanıksız olmanız vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olabilir ve bu yüzden en kısa sürede bir randevu alıp, doktora görünmelisiniz.

8. Sık Sık Baş Ağrısı Çekmek

Demir eksikliği, sık sık baş ağrısı çekmenizin bir nedeni olabilir.

Demiri eksik bir vücut, beyne yeterli oksijenin gitmesini engeller ve beyin damarlarında şişme yapıp baş ağrısına sebep olur. Bu tür baş ağrıları konsantre olmayı ya da dinlenmeyi çok zor bir hale getirir.

2000 yılında Acta Clinica Croatica tarafından yapılan bir araştırmaya göre, demir eksikliği anemisi olan kadınlarda, adet migrenleri şeklinde daha çok görülüyor ve bu, migren ataklarının arkasında yatan asıl sebep olabilir.

Amerikan Ağrı Hekimliği Akademisi’nin 2015 yılında yaptığı araştırma da demir eksikliği anemisinin adet migrenlerini tetiklediğini göstedi.

Fakat, östrojen, demir metabolizması, dopamin işlev bozukluğu, bunların migren üzerindeki etkileri ve aralarındaki karmaşık ilişkinin belirlenmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ne olursa olsun, sık sık baş ağrısı sorunu ile karşılaşıyorsanız bu hafife alınmaması gereken bir konudur ve bir an önce doktorunuza danışmalısınız.

9. Depresyon

Vücudunuzdaki demir seviyesini ideal bir noktada tutmak, zihinsel ve duygusal sağlığınız açısından önemlidir.

Sağlıklı demir seviyesi, zihin sağlığı, sosyal-duygusal gelişim ve işlevsellik açısından, kan dolaşımında oksijen taşınmasına yardım etmesi sebebiyle çok önemlidir.

Demir eksikliğinin olası bir etkisi de beyinde oksijen eksikliği yaratmasıdır ve bu da depresyon başta olmak üzere çeşitli psikolojik problemlere yol açacaktır.

2013 yılında BMC Psikiyatri kuruluşunun yaptığı çalışmaya göre, yetersiz demir anemisi, unipolar depresif rahatsızlıkların yanısıra, bipolar bozukluklara, anksiyete bozukluğuna, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğuna, geç gelişime ve çocuklar ile ergenler arasında zeka geriliğine sebep olabiliyor.

Fakat, gelecek araştırmalar, demir eksikliği ile psikolojik bozuklukların arasındaki ilişkinin açıklanması için gereklidir.

Demir eksikliği, depresyonun arkasında tek neden olmayabilir ve despresyonun belirtilerine benzer; iştahsızlık, sinirlilik, yorgunluk ve ruh hali değişiklikleri gibi etkiler de oluşturabilir. Bu nedenle her zaman bir doktora başvurmak en iyi seçenektir.

10. Huzursuz Bacak Sendromu

Uyumaya çalışırken meydana gelen, uyku kalitenizi düşüren huzursuzluklarınızın önüne geçemiyorsanız, muhtemelen huzursuz bacak sendromununuz var. Hücresel demir eksikliği olan insanlar, bu sendroma yakalanmaya daha yatkındır.

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsünün 2003 yılında yaptığı bir araştırma, bazı beyin hücrelerinin demiri etkin olarak kullanamamasının, huzursuz bacak sendromu ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Huzursuz bacak sendromu çeken insanlara demir takviyesi yapıldıktan sonra, iyileşme belirtileri görülebilir.

Demir Eksikliğini Önlemek İçin Tavsiyeler

* Sığır eti, karaciğer, istiridye, fasulye, güçlendirilmiş tahıl, nar suyu, pancar, ıspanak ve benzeri koyu yeşil sebzeler gibi demir bakımından zengin gıdalar tüketin.

* Kahvaltı için demir takviyeli tahıl ve ekmekler seçin.

* Demir emilimini arttırmak için, dolmalık biber, çilek ve brokoli gibi C vitamini bakımından zengin yiyeceklerden yeteri kadar tüketiğinizden emin olun.

* Özellikle yemek zamanlarında çok fazla kahve ve çay tüketmekten kaçının çünkü içerdikleri tanen maddesi nedeniyle demir emilimini engellemektedirler.

* Ayrıca demir takviyesi de almanız gerekebilir fakat öncelikle doktorunuza danışın. Demir takviyelerinin mide bulantısı, sindirim rahatsızlığı ve koyu renkli dışkı gibi yan etkileri olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

* Yüksek miktarda demir alımından da kaçının. Bu, iç organlarınıza zarar verebilir, özellikle yaşlılarda, şeker hastalığı, kalp ritim bozukluğu ve karaciğer kanserine yol aşabilir.

Doğal Yollarla Hemoglobin Arttırılması

Sağlıklı bir yaşam göz önünde bulundurulduğunda vücudumuzdaki hemoglobin oranı hayati bir önem taşıyor. Siz de evinizde vücudunuzdaki bu oranı arttırmak adına aşağıda maddelenmiş içerikleri uygulayabilirsiniz.

* Demir bakımından zengin besinler vücudumuzdaki hemoglobin oranını gözle görülür bir seviyede arttırır. Örneğin kırmızı et, kırmızı meyve ve sebzeler, süt ve tahıl ürünleri demir yönünden zengin besinlerdir. Bu nedenle demir ağırlıklı beslenmeye dikkat edebilirsiniz.

* Ayrıca C vitaminli besinlerin tüketimini arttırmaya da özen göstermelisiniz. C vitamini yönünden zengin besinler ise portakal, papaya, dut,çilek, kiraz, domates ve ıspanak bu kritere örnek besinler olacaktır.

* Güne bir elma yiyerek başlamanız hem cildiniz hem de hemoglobin oranınız için fayda sağlayacaktır. Çünkü olgun elmalar hemoglobin oranını arttırma da önemli bir faktör olarak görülmektedir.

Demir eksikliği saç dökülmesi, yorgunluk, tırnak kırılması ve daha bir çok soruna sebep olabilmektedir.

Источник: //www.dogalcilt.com/demir-eksikliginin-10-belirtisi/

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir Eksikliği ve Cilt Lekeleri İlişkisi

Demik eksikliği dünyada en çok görülen anemi yani kansızlık türüdür. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğine bağlı anemi oranı yüksektir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; hemoglobin değerlerinin hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 gr/dl’nin altına düşmesi durumu “anemi” olarak adlandırılmaktadır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine rengini veren oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir.

Demir de hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve akciğerden alınan oksijenin hemoglabine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır.  Demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da ‘’demir eksikliği anemisi’’ tanısı konur.

  İstatistiklere göre dünyada kadınların % 35'inde, erkeklerin % 20'sinde ve hamilelerin %50’sinde demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. Memorial Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları demir eksikliği ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Demir eksikliği nedir?

Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliği anemisi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin yapısında oksijenin taşınması ve bu hücrelerin kırmızı olmasını sağlayan hemoglobin miktarının azalmasıdır. Demir eksikliği, öncelikle mide ve bağırsak kanseri olmak üzere pek çok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

Demir eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir.Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

 • Cilt solgunluğu,
 • Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma,
 • Sinirlilik hali,
 • Kulakların uğuldaması,
 • Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,
 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür. Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük  ortaya çıkabilir.

Demir eksikliği neden olur?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. Kansızlık, demir, folik asit ve B12 vitamıni eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar ve tedavi edilmediğinde büyük sorunlara neden olabilir. Demir eksikliğinin nedenlerinden biri  olan demirin yetersiz alımı, yanlış diyet programları nedeniyle yetersiz kalabilir.

Ayrıca  gebelik, emzirme, büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demire olan ihtiyaç fazladır.  Çocukların anne sütü yerine demir desteği olmayan mamalarla beslenmesi, inek sütünde 1 yaşından önce geçilmesi, hazır gıdalarla beslenme ve hayvansal gıdaların yeterli alınmaması demir eksikliğine neden olabilir.

Yetişkinlerde demir eksikliğinin en belirgin sebepleri ise; çay, kahve tüketiminin fazla olması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ile sosis, salam gibi işlenmiş besinlerin sık tüketilmesidir. Bazı kişilerde demir bağırsak tarafından yeterince emilemez. Bu da demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Kadınlardaki aşırı adet kanaması, sık ve fazla sayıda doğum, düşükler, kürtaj yaptırmış olmak, mide-bağırsak sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler de demir eksikliğinin sebeplerindendir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir? Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Demir eksikliği tedavisinde doğru tanı çok önemlidir. Doğru tanı için hastanın şikayetleri ve demir eksikliği belirtilerinin nasıl ilerlediği konusu iyi bilinmelidir.

Değerlendirme sırasında özellikle hastanın daha önce yaşadığı önemli sağlık sorunları, aile öyküsü, kullanmış olduğu ilaçlar ve  mevcut hastalıkları da ele alınır. Gerekli tetkikler ile demir eksikliğine bağlı aneminin neden oluştuğu belirlenir.

Demir eksikliği tedavisinde  aneminin türüne göre kemik iliği naklinden, kan veremeye kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Tedavinin en etkili kısmında demir eksikliğine neden olan etkenin tedavi edilmesi yer alır.

Eğer hastanın ülseri var ise, bunun tedavi edilmesi  kanamayı durduracağı için aneminin tekrar etmesini engeller. Adet sürecinin kontrol altına alınması da demir eksikliği tedavisinde çok önemlidir. Adet kanaması yoğun olan kadınların hormonal destek alıp, adet dönemlerin düzenlemeleri önerilir.

Aynı zamanda kanda eksik olan maddeler ve mineraller de takviye edilmelidir. Demir eksikliğinde demir, vitamin B12 eksikliğinde vitamin B12, folik asit eksikliğinde folik asit, kronik börek yetmezliğinde eritropoietin verilir.

Eğer demir eksikliğine bağlı anemi yaşam kalitenizi düşürecek kadar ciddi bir boyutta ise kan nakli de tedavinin diğer seçeneklerinden biridir.  Demir eksikliği tedavisinde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar da kullanılır. Özellikle bağışıklık sisteminin alyuvarlar yapımı nı durduruğu ya da parçaladığı durumlarda bu ilaçlara başvurulur. Ayrıca kemik iliğinin hastalıklarına bağlı kansızlıklarda kemik iliği nakli de seçenekler arasındadır.

Demir eksikliği ilaçları nelerdir?

Demir eksikliği tedavisinde dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli ilaç kullanımı başarı şansını arttırmaktadır. Demir eksikliği ilaçları aç karnına kullanılmalı ve kesinlikle süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemelidir.

Vücutta yeterli demir depolanabilmesi için en az 6 ay boyunca ilaç kullanımına devam edilmelidir. Demir ilaçları doktor önderliğinde kullanılmalı ve yine doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.

Demir eksikliğinden korunmak için alınacak ilaçlarınyanı sıra sakatat, kırmızı et, pekmez gibi gıdalar ve C vitamini içeren besinler tüketmek de faydalıdır.

Demir eksikliğinde ne yemeli, ne yememeli?

“Demir eksikliği için ne yemeliyiz?” sorusu toplumda en çok merak edilen konulardan biridir. Demir eksikliğinden korunmak için kayısı, kuru baklagiller, taze sebze ve meyve bolca tüketilmelidir. Demir eksikliğinde ne yenmeli konusunda yapılabilecek en doğru davranışlardan biri de C vitaminini sık tüketmektir.

Çünkü  C vitamini demirin bağırsaklardan emilimini artırır. Demir eksikliğinde ne yenmemeli sorusu da oldukça önemlidir. Kafeinli içecekler, süt ve kepek demir emilimini azalttığı için sık tüketilmemelidir. Ayrıca B 12 vitamini alımı da demir eksikliğinde oldukça önemlidir.

Çünkü B12 kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve kansızlığa yol açabilir.

Demir eksikliğine ne iyi gelir;

 • C vitamini demirin emilimini artırır. Bu nedenle yumurtayı portakal suyu veya domatesle, köftenin yeşil salata ile tüketilmesi demirim emilimin artırmak açısından önemlidir.
 • Mayalı ekmekteki demir mayasız ekmeğe göre daha çok emilir.
 • İyi pişmemiş kuru baklagiller ya da kepek ekmeği demirin emilimin azaltır.
 • Posalı gıdalarla beslenme demirin emilimini azaltır.
 • Gıdaları saklamakta kullandığımız alüminyum, paslanmaz çelik ve teneke de demirin emilimin azaltır.

Yemeklerle çay ve kahve Tüketmeyin!

Demir eksikliğini önelemenin bir yolu da çay ve kahveyi yemek sırasında ya da  hemen sonrasından tüketmemekten geçiyor. Çay ve kahveyi mümkün olduğunca ara öğünlerde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca çayı açık ve limonla birlikte tüketmekte fayda vardır.

Demir eksikliğine iyi gelen besinler!

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı)
 • Fındık, fıstık ve susam
 • Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Yumurta
 • Pekmez ve üzüm
 • Kuru baklagiller
 • Yumurtayı portakal suyu ile tüketin
 • Baklagilleri etle pişirin
 • Her öğünde mutlaka bol yeşillik tüketin.
 • Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmektir!
 • Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.
 • Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.
 • Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.
 • Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.
 • Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.
 • Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu belirtileri göz ardı etmemeniz gerekiyor. Vücudunuz ile ilgili bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek…

Kadınlarda demir eksikliği

Demir eksikliği erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Özellikle doğurganlık çağında olanlar, demir ihtiyacı artmış olan hamile ve emziren anneler ilk sırayı alır. Demir eksikliği kadınlardan sonra en çok çocukları ve uzun dönem asprin ve ağrı kesici kullanan kişilerde de görülür.

Kansızlığın %90 oranında en sık nedeni demir eksikliği olsa da kadınları ve çocukları daha fazla etkilediği görülmektedir. Dünyada demir eksiklği kadınlarda %30-40, erkeklerde ise yaklaşık %20 gibi bir oranda rastlanmaktadır. Kansızlık bazı durumlarda kadınlarda rahim kanserinin de belirtisi olarak kabul edilir.

Bu nedenle kansızlık önemsenmeli ve mutlaka altındaki nedenler araştırılmalıdır. Erişkin erkeklerde 13gr/dl, kadınlarda 12gr/dl, 6ay-6yaş arası çocuklarda 11gr/dl ve 6-14 yaş arası çocuklarda 12gr/dl’nin altındaki hemoglobin değerleri anemiye işaret etmektedir. Kadınların kullandığı spiral de de demir eksikliğine neden olan bir başka etkendir.

  Doğum kontrol hapları ise adet kanamalarında kaybedilen kan ve demiri %50-60 oranında azaltır. Bu nedenle demir eksikliğine karşı uzman bir jinekolog önderliğinde kullanılabilir.

Hamilelikte demir eksikliği

Demir eksikliği hamilelerin yüzde 50’sinde görülür. Demir eksikliği gebelerde halsizliki çarpıntı, nefes darlığı, uykuya meyillilik gibi şikayetler yaratabilir. Hamile kalmadan önce demir eksikliği tedavisi olunması gebelik sürecinin çok daha sorunsuz geçmesini sağlar.

Aynı zamanda demir eksikliğine karşı “kan yapıcı’’ ve demirden zengin  gıdalar tüketmeleri de tavsiye edilmektedir. 4. aydan itibaren folik asit kullanımı da olukça önemlidir. Çünkü bu aydan itibaren demir eksikliğine bağlı kansızlığa rastlanabilir.

Eğer demir eksikliği ileri seviyelerdeyse hamileliğin erken dönemlerinde demir ilaçlarına başlanabilir. Demir ilaçlarının kesinlikle sütle veya çayla birlikte içilmemelidir. Çünkü bu ürünler  demirin emilimini azaltarak etkisizleştirmektedir. C vitamini ile alınması emilimini artıracaktır.

Hamilelikte demir ilacı kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenmek için hemen online hastane ranevusu oluşturun. 
Güncellenme Tarihi: 08 Temmuz 2019 Yayınlanma Tarihi: 01 Kasım 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..