Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi

Baş Dönmesi (Vertigo) Tanı ve Tedavisi – Kadıköy, İstanbul

Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi

Vertigo Latince bir kelimedir ve “baş dönmesi” demektir. Yaygın kullanımın aksine vertigo başlı başına bir hastalık değil, bir belirti yani semptomdur. Hareket edilmediği halde, kendi etrafında dönüyor gibi ya da dünya etrafında dönüyor gibi hissetmek olarak tarif edilebilir. Böyle hissetmenin nedeni denge sistemindeki çeşitli problemlerdir.

Vertigonun sebepleri 2 ana başlık altında toplanabilir: Santral (beyin kaynaklı) ve periferik (beyin dışı) kaynaklı.

Periferik Kaynaklı Vertigo

Bu tür vertigo en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır.

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası iç kulak tutulumu
 • Meniere Hastalığı
 • Vestibüler Nörinit (iç kulaktaki denge ile ilgili sinyalleri beyine ulaştıran sinirin iltihaplanması)
 • Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit)
 • Menenjit veya diğer ateşli hastalıkların içkulağı etkilemesi
 • İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar

Santral Kaynaklı Vertigo

Bu tür vertigo ise beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi durumlardan kaynaklanabilir ve acil müdahale, hatta yoğun bakım gerektirebilir.

Vertigo Tipleri

Birden fazla vertigo tipi bulunmaktadır. Çevrenin çark gibi döndüğü hastalarda aşırı derecede korku ve panik, beraberinde de bulantı kusma, terleme ve çarpıntı gibi rahatsızlıkların olduğu durumlar hekimler tarafından “gerçek baş dönmesi” olarak tanımlanmaktadır.

Düşecekmişiz gibi hissetme, yerin ayağımızın altından kayıyor gibi olması, denizin üzerindeki sandalda sallanıyormuşuz gibi hissedilmesi de baş dönmesinin belirtileri olduğu gibi, daha çok denge bozukluğu hastalığında gözlemlenen belirtilerdir. Denge bozukluğu olan hastalarda; baş dönmesinin şiddeti daha az olabilir.

Hastaları genellikle çevrelerinin çark gibi dönüyor olması daha çok tedirgin etmektedir. Bu belirti birçok defa tekrar edebilir, saniyeler içinde olup bitebileceği gibi saatlerce sürebilir.

Doğru tanının konulup uygun vertigo tedavisinin başlanabilmesi için, hastanın şikâyetlerini hekime doğru aktarması doğru vertigo tipinin belirlenmesinde önem taşımaktadır.

Örneğin; 10-20 saniye süren başın sağa sola yatırılması, eğilip kalkmakla oluşan baş dönmesinde “pozisyonel vertigo” tipi düşünülebilir.

Ama saatler süren baş dönmesi ve ona eşlik eden başka bulgularda olursa, o zaman “iç kulak hastalığı” ya da “beyin damarlarında meydana gelen bir tıkanıklık, daralma veya kan dolaşımında bozukluk” olduğu düşünülebilir. Bu sebeple baş dönmesinin devam süresi çok önemlidir.

Benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) ya da pozisyonel vertigo, vertigonun kısa süren ancak şiddetli hissedilen bir bölümü şeklinde tanımlanabilir. Bu duruma başın pozisyonundaki belirli bir değişiklik neden olur.

Kişi, yatakta döndüğü zaman bile pozisyonel vertigo geçirebilir. Bazen baş yaralanması ya da yaşa bağlı olarak da BPPV gözlenebilir.

Vertigo Tedavisi

Vertigonun nedenine göre tedavi yöntemleri farklılık gösterir. Bunlar; basit baş hareketler olabildiği gibi ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale de olabilir.

Örneğin denge kanallarıyla ilgili bir vertigo ise ya da halk dilinde kristal kayması veya çıkması olarak tabir edilen bir “Benin Pozisyonel Paroksismal Vertigo” hastalığı söz konusuysa başımızı öne doğru eğdiğimizde, yattığımız veya kalktığımızda çok şiddetli baş dönmeleri olur. Bu tip vertigonun tedavisi bir takım “manevralar” (Epley) ile yapılmaktadır. Bu hastalara doğru vertigo tanısını koyduktan sonra, hastaya yapılacak doğru manevralarla baş dönmesi tedavi edilebilir.

Eğer baş dönmesi bir damar tıkanıklığına ya da kan dolaşımına bağlı olarak ortaya çıkmışsa, bu tip baş dönmesi tedavisinde ilaçlar ile tedavi yöntemi uygulanabilir.

Eğer iç kulakla ilgili bir rahatsızlığa bağlı olarak vertigo ortaya çıkmışsa; bu sefer hastanın hem yaşam tarzını düzenlemesi gerekebileceği gibi, baş dönmesini baskılayıcı, dolaşımı arttırıcı ve denge sinirlerinin hassasiyetini azaltıcı ilaçlar ile vertigo tedavi edilebilir.

Beyin sapı veya beyincikte bir kanamaya bağlı olarak vertigo ortaya çıkmışsa; öncelikli olarak teşekküllü bir sağlık kurumunda kanamanın tedavisi yapılmalıdır. Eğer tümör mevcutsa, tanı konduktan sonra tedavinin cerrahi veya diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması sonrasında baş dönmesinin yani vertigonun tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Vertigosu Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Baş dönmesi olan hastalar öncelikle yaşam tarzlarına dikkat etmelidir. Bunlar arasında beslenme alışkanlıkları, ani ve hızlı oturup kalkmamaya dikkat etmeleri, oturdukları yerin aydınlanması gibi önemli unsurlar bulunmaktadır.

Örneğin uyku düzeni bazı baş dönmesiyle ilgili hastalıklarda (iç kulak hastalıklarında) çok önemlidir. Baş dönmesi uykusuzlukla artar. Uyku düzeninde bir takım bozukluklar olursa, vertigoyu tetikleyici faktörler gündeme gelir ve baş dönmesi daha sık nöbetler şeklinde olabilir.

Kahve, çay, sigara gibi bir takım yiyecekler ve içecekler de, baş dönmesini arttırıcı etkiler gösterebilir. Özellikle “Meniere” teşhisi konmuş hastaların bu ve benzeri yiyecek, içeceklerin tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Özellikle yaşlı grupta yer alan hastalar gece uyandıklarında baş dönmesi ve denge bozukluğu rahatsızlıkları sebebiyle, dengelerini yitirip düşebilirler.

Bu vertigo hastalarının geceleri uyanıp yataktan kalkma ihtimallerini göz önünde bulundurmaları, gece lambası veya odalarının hafif loş bir ışıkta olması yararlı olabilir.

Ayrıca evin içerisindeki kaygan zeminlere, halı veya kilimlerin altına kaymasını engelleyici materyaller konarak sabitlenmesi, yünlü ve kaygan halıların kullanılmaması, daha sert zeminlerde yürümeye dikkat edilmesi ve terliklerin altının kaygan olmaması gibi basit tedbirler alınabilir.

Çay, kahve, sigara gibi bir takım içeceklerin azaltılmasıyla beraber, tuz tüketimine de dikkat edilmesi vertigo için çok önemlidir.

Tuz özellikle “Meniere Hastalığının” da tetikleyicilerinden biri olabilir.

Dolayısıyla aşırı tuz tüketiminden kaçınmak, bol sulu ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışmak baş dönmelerini önleyici, veya en azından baş dönmesinin tekrarını azaltıcı etki yapabilmektedir.

Vertigo Egzersizleri

Baş dönmesinin tedavisinde ilaç kullanımından başka yöntemlerde bulunmaktadır.

Bunlardan bir tanesi manevralardır. Manevralar gerçekten birkaç dakikada yapılabilmeleri, çok pratik olmaları ve sonuçlarının %100 olması nedeniyle son derece tercih edilen bir baş dönmesi tedavi yöntemidir. Ancak her baş dönmesinde yapılmamaktadır. Baş dönmesi denge kanalları kaynaklıysa, uzman hekim tarafından doğru bir manevra yapılması neticesinde hemen çözüme ulaştırılabilir.

Bunun dışında baş dönmesi ve denge bozukluğu olan hastaların uzun vadede rehabilitasyonları gerekmektedir. Bu nedenle bazı egzersizler önerilmektedir.

Baş dönmesini azaltan bu egzersizlerden biri baş, göz egzersizleridir.

Baş, göz egzersizi; başın sağa sola, öne arkaya hareket ettirilmesidir. Ancak baş sağa sola ve öne arkaya hareket ettirilirken gözler sabit bir noktaya bakar durumda olmalıdır.

Bunun tersi baş sabitken gözlerde sağa sola, yukarıya aşağıya belli noktalara belli sayılarda baktırılır.

Dolayısıyla bu tür egzersizler baş dönmesinin ve denge bozukluğu hissinin azalmasına yardımcı olan faktörlerdendir.

Bir diğer vertigo egzersizi ise yürüme, duvar egzersizleridir.

Yürüme, duvar egzersizleri; duvarın önünde durup sırtınızı duvara dayayıp, gözler kapalı duvarda sağa sola ve yalın ayak şekilde gitme gelme hareketleriyle yapılmaktadır. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak; yumuşak bir zeminde gözleri kapatarak ayakta durmak, tek ayak üzerinde durmak gibi egzersizler baş dönmesi rehabilitasyonunun içinde sayılabilecek önemli egzersizlerdendir.

Bazı rehabilitasyon merkezlerinde baş dönmesi ve denge bozukluğuna yönelik daha ayrıntılı aletli rehabilitasyon yöntemleri de bulunmaktadır. Trambolinde zıplamak, top üzerinde oturmak, kumda yürümek gibi faaliyetlerde bulunmak denge duyusunu geliştirici, dengemizin daha işlevsel olmasını sağlayıcı bir takım yöntemlerdir.

Denge bozukluğu rehabilitasyonu; yaşlı kişilerde, damar bozukluğu ve damar hastalığına bağlı denge bozukluğu olan kişilerde ve uzun vadede daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Bazı klinik vakalarda ilaç tedavisine başlamadan önce, rehabilitasyona başlamak yararlı olmaktadır.
Hareket edilmediği halde, kişinin kendi etrafında dönüyor gibi ya da dünya etrafında dönüyor gibi hissetmesi durumu olan baş dönmesi önemli bir hastalıktan kaynaklanabileceği için ciddiye alınmalıdır. Devamını okumak için tıklayınız

Источник: https://medient.com.tr/vertigo/

Vertigo Tedavisi, Nasıl Geçer?

Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi

Vertigo; baş dönmesi, sarsıntı veya etrafınızdaki şeylerin dönmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkan ve sabit durmanız durumunda bile gerçekleşebilen bir rahatsızlıktır.

Çoğu çocuk kendi etrafında dönerek, vertigo etkisi oluşturmaya çalışır. Bu şekilde gerçekleşen vertigo, birkaç saniye boyunca sürer ve ortadan kaybolur.

Eğer vertigo tesadüf eseri veya bir sakatlanmanın sonucu olarak oluşmuş ise, belirtilerin düzelmesi en azından birkaç saat veya gün sürebilir.

Ses dalgaları, kulak zarına ulaşana kadar dış kulaktan içeriye doğru hareket eder. Buradan itibaren ses dalgaları titreşimlere dönüşür.

Bu ses dalgaları, çekiç, örs ve üzengi kemikleri üzerinden geçerek iç kulağa iletilir. İç kulağın en önemli kısmı ise yarım daire kanallarının bulunmasıdır.

Her kulağın sağ taraflarında konumlanmış ve oldukça hassas hücrelere bağlanmış vaziyette, duyma işleminde rol almaktadır.

Vertigo genellikle kafanızdaki durumlarda belirgin değişiklikler olduğunda meydana gelir. Genellikle yatıp uzandığınız sırada ve yatakta döndüğünüz esnalarda meydana gelir. Vertigo birtakım rahatsız edici durumlara sebep olabilir. En kısa zamanda doktorunuzu ziyaret ederek, etkili bir tedavi yoluna gidebilirsiniz.

Vertigo genellikle iç kulakta meydana gelen hasarlardan dolayı oluşur. Ancak sebep belirlendiği zaman genellikle kafaya alınan ufak veya sert darbelerden kaynaklandığı gözlenmiştir. Daha nadir görülen sebep ise kulak ameliyatı sırasında oluşan hasardır. Vertigo ayrıca migren ile de alakalı bir durumdur.

Kulağın içinde vestibüler labirent isimli bir minik organ bulunmaktadır. İçerisinde yarım daire kanalları ve çeşitli sıvılar ve başınızın nasıl döndüğünü gösteren monitörler bulunmaktadır.

Kulak hareket monitöründe yukarı-aşağı, sağa-sola ve öne-arkaya gerçekleşen hareketler, kafanızın yer çekimine göre olan durumuna bağlıdır.

Bu otolit organlar yer çekimine karşı sizleri hassas bir hale getiren kristalleri içermektedir.

Pek çok nedenden dolayı, bu kristaller yerinden oynamaktadır ve yarım daire kanallarına doğru hareket etmektedir. Özellikle uzandığınız zamanlarda meydana gelir. Bunun sebebi ise yarım daire kanallarının, kafanızın hareketine göre hassas bir hal almasıdır. Tepki olarak ise bu baş dönmeleri gösterilmektedir.

Vertigonun birtakım belirtileri ve işaretleri vardır. Bunlar;

 • Baş dönmesinin oluşması,
 • Dengesizlik oluşması ve denge kaybı,
 • Mide bulantısı,
 • Kusmak,
 • Etrafınızdaki şeylerin dönüyor olduğuna inanmanız

Vertigonun belirtileri ve işaretleri 1 dakikadan az sürüyor ise evinize gidebilirsiniz. Vertigonun aşamaları bir an ortaya çıkar, kaybolur ve sonrasında tekrar eder.

Belirtileri ve işaretleri meydana getiren aktiviteler kişiden kişiye değişiklik gösterir, fakat çoğu, kafa pozisyonundaki değişmelerden kaynaklanır. Bu durum bazı insanlarda yürüme veya ayakta durma esnasında dengenin kaybolması olarak gözlenir.

Anormal ritmik göz hareketleri ise genellikle vertigonun belirtileri arasına eklenmektedir.

Alışılmadık baş dönmelerin olması ciddi hastalıklara işaret etmektedir.

Eğer yeni, farklı ve ciddi bir baş ağrınız varsa, ateşiniz çıkıyorsa, çift görme veya görüş kaybı varsa, işitme sorunları yaşıyorsanız, konuşmakta zorluklar yaşanıyorsa, kol veya bacaklarda zayıflık oluşmuşsa, bilinç kaybı meydana gelmiş ise, zorlukla yürüyorsanız ve uyuşma görülüyorsa, bu belirtiler ciddi durumlara sebebiyet verebilir. Genel olarak haftada bir kezden fazla baş dönmesi veya vertigo meydana geliyor ise, önlem alınmasının ve bir doktora gitmenin zamanı gelmiştir.

Vertigo Risk Faktörleri Nelerdir?

Vertigo belirtileri genelde 50 yaş ve üzeri kişilerde meydana gelmektedir. Ayrıca vertigo oluşumu kadınlarda, erkeklere göre daha fazla risk oranına sahiptir. Kafanıza aldığınız hasarlar, kulağınızdaki organların dengelerinin kaybolduğunu göstermektedir.

Kafa darbelerinin yanı sıra nöbet karşıtı alınan ilaçlar, kan basıncı ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin bile vertigo gelişimi riskini arttıran etmenler arasında yer almaktadır. Ayrıca felç riskini arttıran her şey vertigo riskini de arttırmaktadır.

Bazı insanlarda alkol kullanımı da vertigo için olumsuz bir etki yaratır.

Vertigo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin sebebini anlamak için doktorunuz tarafından birtakım testler yapılır. Bu fiziksel testler sırasında;

 • Göz veya kafa hareketlerine göre ortaya çıkan baş dönmesi işaretleri ve belirtileri, sonrasında 1 dakikadan az bir sürede indirgenmesi,
 • Sırt üstü yatmanızla beraber kafanızı bir tarafa çevirdiğinizde ve test yatağının öbür ucuna doğru yavaşça döndürdüğünüzde meydana gelen belirli göz hareketlerinin baş dönmesine etkisi,
 • İstemsiz bir şekilde gözün bir taraftan diğer tarafa hareketi,
 • Göz hareketlerinizi kontrol edememeniz.

Ancak bu gibi belirtiler ve işaretlerde vertigo teşhisi yapmak bazı zamanlar güç olabilir. Bu yüzden doktorunuz tarafından birtakım farklı testler yapılması istenebilir. Bu testlerden biri MR testidir.

Bu test kafanızda ve vücudunuzda kesit alan görüntüleri oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılarak yapılır.

Doktorunuz bu yöntemle birtakım görüntüler elde ederek değişen durumları tanımlar ve teşhis eder.

Vertigo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigo belirtileri ve işaretleri birkaç hafta içerisinde veya ay içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Fakat doktorunuz ve fizikoterapistiniz tarafından birtakım yöntemler sayesinde tedavi edilme imkanı bulabilirsiniz.

1.Partikül Yerleştirme Manevraları

Uzmanlar tarafından geliştirilen belirli kafa ve göz hareketleri tavsiye edilmektedir. Bu hareketler sayesinde depolanan kalsiyum, iç kulak kanallarına iletilir ve vücut tarafından absorbe edilir.

Bu yöntemin uygulanabilmesi için vertigo belirtilerine sahip olmanız gerekmektedir. Yapılan hareketler sırasında doktorunuz veya fizikoterapistiniz sizlere rehberlik edecektir.

Genel olarak güvenli ve etkili bir yöntemdir.

2.İlaç

Vertigo ile alakalı durumlar olan sabah bulantısı veya mide bulantısı gibi semptomların azaltılması için birkaç ilaca ihtiyaç duyulabilir. Rahatsızlık sebebi enfeksiyon veya tahriş ise antibiyotik veya steroid tedavi edici olarak kullanılabilir. Menier hastalığı denilen durumda ise diüretik olarak bilinen idrar söktürücü ilaçlar oluşan sıvı basıncını azaltmak için kullanılır.

3.Ameliyat

Bazı durumlarda ameliyat, vertigo tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer vertigonun altında yatan sebepler beyin veya boyun hasarı ise veya tümörden dolayı oluşmuş ise vertigonun etkilerini azaltmak için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Ameliyattaki başarı oranı yüzde 90 gibi yüksek bir miktardır.

Vertigo ile alakalı baş dönmesi tecrübesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

 • Bilincinizi kaybetme ihtimalinizin farkında olun. Bu durum düşmenize veya ciddi yaralanmalara sebep olur.
 • Başınız dönmeye başladığı an hemen bir yere oturun.
 • Eğer geceleri uyanıyorsanız, iyi bir ışıklandırma kullanın.
 • Düşme riskiniz bulunmakta ise, bir bastondan yardım alarak yürüyün.
 • Belirtilerinizi etkili bir şekilde yönetebilmek için doktorunuz ile yakın bir çalışma ortamında bulunun.

Vertigo başarılı bir tedavi işleminden sonra kendini tekrar edebilen bir durumdur.

Ancak fiziksel tedavi ve evde tedavi yöntemleri kullanılarak baş edilmiş hastalık sonrasında tekrar eden hastalık için herhangi bir tedavi yöntemi kullanılamamaktadır.

Hastalığın önlenmesi için ise kan basıncınızı, kolesterolünüzü, kilonuzu ve kan şekerinizi optimal seviyede tutmak oldukça önemlidir. Bu şekilde hastalığın oluşma riskini azaltabilir ve ayrıca daha kaliteli bir yaşam sürmeye devam edebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/vertigo-tedavisi/

Vertigo Hastalığı Nedir | Vertigo Hangi Hastalığın Habercisidir

Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi

Vücut dengesindeki oluşan bozukluklar sebebiyle meydana gelen vertigo, birçok insanın gündelik hayatını kabusa çeviriyor. Baş dönmesi anlamına gelen vertigo, halk arasında vertigo hastalığı olarak bilinmesine rağmen hastalık değil, bir hastalığın habercisidir.

Yoğun iş temposu ve şehir hayatının getirisi olarak toplumda sıkça görülen belirtiler hastada daha çok hafif baş dönmesi ve dengesizlik hissi olarak ortaya çıkıyor. Sabit duramama, sarhoşluk hissi, bayılmaya kadar giden semptomlar hastada uzun vadede korku ve depresyon gibi birçok rahatsızlığa dönüşebiliyor.

Her baş dönmesine vertigo tanısı koyulması  yanlıştır ancak önem verilmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple erken teşhis edilebilmesi için bir KBB (Kulak, Burun , Boğaz) veya Nöroloji uzmanına başvurulması gerekir.

Vertigonun Nedenleri Nelerdir?

Her ne kadar hastalık olmasa da halk arasında vertigo hastalığı olarak biliniyor. Çoğu kişi vertigo hastalığı nedenlerini bilmez.

Baş dönmesine bağlı oluşan denge kaybı, vücudun dengesini sağlayan temel sistemlerinden birinde bozukluk olduğunu gösterir.

Vertigo hastalığı tanısı koyabilmek için öncelikle vücudumuzdaki denge sistemlerinin işlevlerine bakmak gerekir. Vertigoya sebep olan bazı rahatsızlıklar şöyle:

Kulak Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Kulak, dengeyi sağlayan ve baş dönmelerinin büyük bir kısmından sorumlu olan organdır. Vertigo hastalığına tanı koyabilmek için iç kulaktaki yarım daire kanallarının, bazı manevralara verdiği yanıtlara bakılması gerekir.

Kulağın içindeki yarım daire kanallarının içerisinde yer değiştirilmiş olan kristallerin tekrar yerine oturtulmasına dayalı özel manevralarla tedavisi mümkündür.

Özellikle vertigonun sıklıkla görüldüğü hastalıklardan biri olan Meniere hastalığıdır.

Meniere, hastada işitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden dolayı yaşanan bu rahatsızlığın tanısı işitme ve denge testleriyle ortaya çıkar. Hastalığın tam olarak geçmesi mümkün değildir ancak atakların hafiflemesine ve azalmasına yardımcı tedaviler uygundur.

Sarsıntılar (Travma)

Baş bölgesine alınan sert darbeler ve kafatasında oluşan ve içi kulağı zedeleyen sarsıntıların sonucu oluşan baş dönmeleridir. Bunlar daha çok hastada kafa travması olarak ele alınır. Özellikle kafatası kırığına bağlı olarak iç kulak kristallerinin yer değişmesiyle oluşan şiddetli baş dönmeleri olarak hastada görülebilir.

Merkezi Sinir Sistemine Bağlı Rahatsızlıklar

Merkezi sinir sistemine bağlı olarak beyin ve beyincik gibi organların işlevlerindeki bozukluklardan oluşan hastalıklarda vertigo belirtileri görülmektedir.

Sinir Sistemindeki kanama ve kan damarlarındaki tıkanıklara bağlı beslenme bozulukları, Parkinson hastalığı, migren, Multipl Skleroz, sifiliz ve çeşitli beyin tümörleri gibi hastalıklarda vertigo görülmektedir.

Bu tip vakalarda hastada sinir ve kas sistemine bağlı olarak da dengesizlikler görülmektedir.

Baş Pozisyonuna Bağlı Oluşan Vertigo Hastalığı

Ani baş dönmesi durumudur. Genellikle vertigo tanısında sıkça görülen bir vakadır. Kısa süreli baş dönmelerine bağlı anormal göz hareketlerine rastlanır. İstem dışı göz hareketleri hastada ritmik olarak tekrar edebilir. İşitme kaybı ya da diğer semptomlar görülmez. Tedavisinde Epley manevrası uygulanır. Buna göre hastanın bu atakları takip edilerek kontrol altına alınır.

Dahili Hastalıklar

Baş dönmesi birçok rahatsızlıkla ilişki olabilir. Bunlar; kansızlık, kalp yetmezliği, diyabet, yüksek-düşük tansiyon. Ani su kaybı gibi durumlar da baş dönmesini tetikleyen faktörler arasında.

Psikolojik Nedenler

Panik atak ve anksiyete bozukluğu, stres, depresyon.

İşaret Ettiği Hastalığa Dikkat!

Aşırı ve sürekli devam eden baş dönmesi şikayetiyle bir doktora gidildiğinde, öncelikle bilinç kaybı olup olmadığına bakılır ve bazı norolojik testler uygulanır.

İlk olarak yüksek tansiyona bağlı oluşabilecek baş dönmesini saptamak için tansiyon ölçümü gerçekleşmesi gerekli, çünkü her baş dönmesi vertigo hastalığı değildir.

Hastanın yaşı, cinsiyeti ve baş dönmesinin süresine ve etkilerine göre sorunun beyin sisteminde mi yoksa iç kulak sisteminde mi olduğun dair denge testleri uygulanır.

Hastanın şikayetlerine bağlı olarak tanı koyabilmek için kalp damar problemine dayalı EKG ve Ekokardiyografi diğer semptomlara göre Tomografi veya MR çekilebilir. KBB ve Nöroloji uzmanı dışında, oluşan sorunlarda hastaların Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanına ya da bir psikiyatra başvurması tavsiye edilir.

Vertigonun tedavisi, neden olduğu hastalığı ortadan kaldırmakla mümkündür. Vertigo hastalığı olarak bilinse de kendi başına bir hastalık değildir.

Ancak ortada başka bir rahatsızlıklar olmadığı takdirde devam eden baş dönmesi ataklarında hastalara bazı değişiklikler önerilir. Bunlar daha çok yoğun sterese ve psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen baş dönmeleridir.

Böyle durumlarda uzmanlar hastalara genel olarak şu önerilerde bulunuyor:

 • Vertigoyu tetikleyen faktörlerden uzak durma( stres, sigara, kafein, aşırı tuz kullanımı)
 • Baş dönmesine yol açan fiziksel faaliyetlerden kaçınmak ( ani hareketler, havasız ve gürültülü ortamlar, yüksek tempolu spor egzersizleri)
 • Güneşlenmeye ve bol sıvı tüketimine özen göstermek.

Son Sözler

Vertigo hastalığı yukarıda da belirtiğim gibi oldukça ciddi rahatsızlık vermektedir.

Bu yazımda da size vertigo nedir, vertigo hastalığı nedenleri nelerdir, vertigo rahatsızlığı hangi hastalıkların habercisidir, vertigo tedavisi nasıl yapılır, vertigo için hangi doktora gidilmelidir gibi soruları yanıtlamaya çalıştım.

Yazımı faydalı bulduysanız sosyal hesaplarınızda paylaşıp arkadaşlarınızın da yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Источник: https://dogalyollar.com/saglik/vertigo-nedir-nedenleri-isaret-ettigi-hastaliklar-nelerdir/

Vertigo hastalığı nedir, vertigo nasıl tedavi edilir?

Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi
Vertigo bir rotasyon hareketidir. Bu durum, eşyaların hastanın etrafında bir eksen çevresinde dönüyor hissi veya gözler kapalı iken hastanın eşyalar etrafında dönüyormuş hissi olarak da tarif edilebilir. Vertigo bir hareket halisünasyonudur ve olmayan bir hareketin algılanmasıdır.

Vertigo, başlı başına bir hastalık değildir ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Tahminlere göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 5 ile 10'u vertigoyla tanışmış durumda. Bizler onun varlığını ancak bozulduğunda fark ederiz.

Peki dengemizi sağlayan yapılar nelerdir? İşte denge duyusunu anlamaya çalıştıkça onun ne kadar karmaşık bir duyu olduğunu fark ediyoruz.

Denge; vücudumuzu taşıyan kaslar, kemikler ve eklemlerimizden gelen duyular ile iç kulaklarımız ve gözlerimizden gelen bütün bilgilerin beyincik ve beyin tarafından toplanıp analiz edilmesi sonucu oluşan bir duyumuzdur.

Bu karmaşık yapıda oluşan bir bozukluk sonucu baş dönmesi şikayetinin oluşması durumunda hastada sebebi bulabilmek için bütün bu bölgelerin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden baş dönmesi olan hastada tanı konulabilmesi için öncelikle kulak-burun-boğaz hastalıkları ve nöroloji tarafından değerlendirilme yapılmalı ancak bazı durumlarda dahiliye, göz hastalıkları ve bazen de fizik tedavi bölümlerini de içeren multi-disipliner bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmaktadır.

VERTİGO BELİRTİLERİ NELERDİR?

– En belirgin belirtisi baş dönmesidir ve genellikle iç kulaktaki denge sisteminde ortaya çıkan bir sorundan kaynaklanmaktadır. – Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi,   – Kulak çınlaması, – İşitme azlığı, – Bulantı-kusma, – Kulak akıntısı,

 – Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

VERTİGO TANISI NASIL KONUR?

Hastalığın doğası gereği vertigonun sebebi araştırılırken tanısı ancak dışlama yöntemleriyle koyulabilmekte ve hastalar tanısı konulana kadar yukarıda belirtilen birçok bölüm tarafından muayene edilmek ve çok çeşitli tetkiklerin yapılması durumunda kalabilmektedirler.

Ani başlangıçlı baş dönmesi şikayeti ile başvuran bir hastada ilk olarak yapılması gereken bu durumun santral (beyin kaynaklı) mı yoksa periferik (beyin dışı) mi olduğunu belirlemektir. Periferik kaynaklılar genel olarak daha iyi seyirlidirler.

Periferik kaynaklı vertigo nedenleri en çok iç kulak ve orta kulak hastalıkları nedeniyle oluşmaktadır. Oysa santral kaynaklı bir baş dönmesi beyin kanaması, beyin enfarktüsü gibi acil müdahale ve hatta yoğun bakım gerektirebilir.

Vertigonun sebebi bulunduktan sonra tedavisi ilgili hekimin muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

VERTİGO ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Vertigonun en sık rastlanan 3 farklı çeşidi bulunuyor:  

1- Kulak içi kristallerinin yerinden oynaması: Stres, aşırı yorgunluk ya da bir travmanın etkisiyle iç kulakta bulunan küçük kalsiyum ve mineral kristalleri yerinden oynuyor.

Kulak içindeki salyongoz bölgesine dağılan bu kristaller kişide şiddetli bir baş dönmesine neden oluyor. Şayet kristaller sol kulaktaysa sol tarafa dönüldüğünde sağ taraftaysa da sağa dönüldüğünde şiddetli bir baş dönmesi yaşanıyor.

Bu durum kişiyi çok rahatsız etse de neyse ki bu baş dönmesi yaklaşık 15- 20 saniye kadar sürüyor. Hasta zaman zaman ne olduğunu anlamayıp deprem oluyor zannedebiliyor. Hatta bu baş dönmesi yaşandığında öleceğini düşünenler bile bulunuyor.

  Bu kişilerde teşhis kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılan kristal testi ile ortaya çıkartılıyor. Manevra tedavisi denilen özel bir yöntemle de kristallerin yerine gelmesi sağlanıyor.

 

2- İç kulaktaki denge sıvısında artış yaşanması: İç kulaktaki denge sıvısının artması vertigoya neden olyor. Aşırı tuz tüketimi, yeterli sıvı alınmaması ve yanlış beslenme alışkanlıkları bu sıvının artması ile sonuçlanabiliyor.

Baş dönmesinin yanı sıra kulakta çınlama ve işitme kaybı gibi sorunlar da belirtilere eşlik edebiliyor. Tedavisinde ilk olarak tuz kısıtlaması yapılıyor. Hastaya ilaç tedavisi uygulanıyor.

Bu tedavilerin yanıt vermediği durumlarda ise kortizona başvurulabiliyor.

 

3- Virüslerin denge sinirinde iltihaplanmaya neden olması: Hava yoluyla alınan virüsler denge sinirinin iltihaplanmasına neden olabiliyor. Şiddetli ve uzun süreli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerin yaşandığı bu durumda hasta, tedavi için birkaç gün hastanede yatabiliyor.  Şikayetlerin tamamen sona ermesi ise 15 günü bulabiliyor.

VERTİGO NASIL ENGELLENİR?

Vertigo oluşumunu engellemeye yardım eden 7 öneri:  

1- Stresten uzak durun

Stres vertigo oluşumunu neden olan en önemli faktörlerin başında yer alıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kendinize özel zamanlar ayırın ve stres faktörlerini hayatınızdan çıkartın.

 2- Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin

– Sağlıklı beslenin: Beslenme düzeninide dondurulmuş ve hazır gıdalara yer vermeyin. Doğal ve organik ürünler tüketin. Bu sayede bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

– Güne yumurtayla başlayın: Yumurtada birçok mineral ve Omega 3 bulunuyor. Eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa sabah kahvaltısında her sabah 1 ya da 2 köy yumurtası yiyin.

– Ceviz, badem, fındık ve fıstık yiyin: Günde bir avuç kuruyemiş yiyin.

– Süt için: Uzun ömürlü kutu sütler yerine günlük sütleri tercih edin.

– Protein içerikli gıdalardan uzak durmayın: Eğer eşlik eden bir rahatsızlığınız yoksa kırmızı et yemekten korkmayın.

 

3- Güneşlenin

Sağlıklı bir vücut için D vitamini çok önemli. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde 100 kişiden 70’inde D vitamini eksikliği bulunuyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güneşlenin. Unutmayın vücut bir denge ve bu denge bozulduğunda vertigo ortaya çıkıyor.

4- Tuzu azaltın

Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebiliyor. Bu nedenle tuzu azaltın.

5- Bol sıvı alın

Vücuttaki su tuz dengesini korumak içim bol bol su için. Ama çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler de iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.  

6- Sakin sporları tercih edin

Sporun her alanda olduğu gibi vertigoda da önemi büyük. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan spora hayatınızda mutlaka yer verin. Ancak ani hareketler barındıran ağır sporlardan uzak durun.  

7- Ani hareketlerden kaçının

Başınızı çok hızlı bir şekilde sağa sola çevirmeyin, lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun, hızlı araba kullanmayın. Ani hareketlere neden olan bu durumlar kulak kristallerinin yerinden oynamasına neden olabiliyor.

Источник: https://www.posta.com.tr/vertigo-hastaligi-nedir-vertigo-nasil-tedavi-edilir-1388981

Vertigo nedir? Neden olur? Vertigonun belirtileri ve tedavisi

Denge Bozukluğu (Vertigo) Tedavisinde Hareketin Önemi

Denge organı, (vestibüler labirent) iç kulağın içinde yer alır. Baş hareketini algılayan kıl benzeri sensörlerden ve sıvılı ilmek şeklinde yapılardan oluşur. Kanallar, iç kulak boşluğuna bağlıdır. Yer çekimi, ileri-geri hareketlerin tespiti kıl benzeri alıcılar tarafından gerçekleştirilir. Vertigo iç kulakta kaynaklanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkar.

Vertigo; iç kulak kaynaklı bir sağlık sorunudur

Vertigo türleri

Vertigo kendi içerisinde ikiye ayrılır. Bunlardan ilki periferik vertigo, ikincisi ise merkezi vertigodur. Periferik vertigo; iç kulak ve vestübiler sinirdeki problem kaynaklıdır. Merkezi vertigo, beyincikle ilgilidir. Hareketleri kontrol eden beyincik, beynin hemen arkasında bulunur. Beyincikteki sorun, vertigoya neden olur.

Dengede kalabilme yeteneğimiz, birkaç farklı sistem tarafından sağlanır. Bu sistemler; vestibüler sistem, sensorimotor kontrol sistemi ve propriosepsiyon sistemdir. Vestibüler sistem, dengede kalmamıza yardımcı olur. İç kulak, vestibüler sistemin bir parçasıdır. İç kulaktaki alıcılar(sensörler), kişinin pozisyonuyla ilgili bilgileri doğru bir şekilde beyne gönderemezse vertigo gelişir.

Vertigoyla ve baş dönmesi

Baş dönmesi; sersemlik, baygınlık, denge kaybı, güçsüz hissetme gibi birtakım hisleri tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. İç kulak rahatsızlığı, bazı ilaçların düzenli kullanımının yan etkileri, hareket hastalığı gibi farklı nedenleri olabilir.

Kulak çınlaması (Tinnitus) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pek çok kişi, baş dönmesi şikayetiyle doktora görünebilir. Tedavisinde genellikle baş dönmesinin asıl nedeni belirleyici olur. Baş dönmesinin iç kulak rahatsızlığından kaynaklanması ise vertigo olarak ifade edilir. Yani, Vertigo baş dönmesinin bir türüdür. Baş dönmesinin diğer çeşitleri ise sersemlik, presenkop ve dengesizliktir.

Vertigo belirtileri

 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma, Halsizlik
 • Yürürken tökezleme
 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Bilinç kaybı
 • Çift görme, anormal göz hareketleri
 • Kol ve bacaklarda kontrolsüzlük
 • Vücutta uyuşma ve karıncalanma
 • Görme kaybı ve işitme kaybı

UYARI: Vertigo belirtileri yukarıdaki gibidir ama bunlar, hastalığın nedenine göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. İç kulak kaynaklı semptomlar birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde iyileşir. Merkezi sinir sisteminin neden olduğu belirtilerin iyileşmesi aylar sürebilir. Yukarıdaki belirtilere sahipseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekir.

Vertigo nasıl anlaşılır?

Kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayakta kendi etrafınızda 2-3 dakika dönün ya da öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, kendinizi berbat hissediyorsanız, sizde vertigo var demektir.

Mide bulantısı neden olur? Bulantı ve kusmaya ne iyi gelir?

Doktorunuz; vertigonun çeşidini belirlemede size birtakım sorular sorar. Örneğin ‘Dünya mı yoksa yalnızca başın mı dönüyor? Bu soruya dünya dönüyor, diye cevap vermeniz vertigonuz olduğu anlamına gelir.

Doktorunuz; vertigo türünün teşhisinde sizi fiziksel muayeneden geçirir. Fiziksel muayene ile göz hareketlerinizde anormallik olup olmadığını bazı göz ve kafa hareket testleri ile tespit eder.

Fiziksel muayene dışında baş bölgesinin bilgisayarlı tomografisi, MRI ile vertigonun sebebini teşhis edebilir.

Dünya dönüyor, gibi hissediyor iseniz vertigonuz olabilir

Doktorunuz, kulak enfeksiyonundan şüphelendiğinde kulağınızdan sıvı ya da irin numunesi alınabilir. Beyne kan akışı yetersizliğinden şüphelenirse Doppler ultrason yöntemi, BT anjiyografi, kateter anjiyografi gibi testlerden yararlanabilir.

UYARI: Birtakım pozisyon değişiklik testlerine rağmen baş dönmenizde değişiklik yoksa sizde şiddetli kas koordinasyon eksikliği mevcutsa, güçsüzlük ve sağırlık söz konusuysa bu belirtiler; ciddi komplikasyonlara işaret eder. Bu yüzden acilen tedavi görmeye başlamanız gerekir.

Vertigo nedenleri

Vertigo nedenleri üzerinde vertigo çeşidi belirleyicidir. Türlerine göre vertigo nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Labirintis: Soğuk algınlığı, grip ve solunum yolları ya da sinirdeki harabiyet kaynaklı bir iç kulak enfeksiyon çeşididir.
  • Vestibüler nöronit: vestibüler sinirdeki iltihabı tanımlar.
  • Meneire hastalığı: kulak çınlamasını ve işitme kaybını içerebilen, ender görülen bir iç kulak rahatsızlığıdır. Nedeninin iç kulakta sıvı kaybı olduğu düşünülür. Vertigo ataklarına neden olur.
  • Bening paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV): Kulağın yarım daire şeklindeki kanallarında kalsiyum kristallerinin yüzmesinden kaynaklanır. Semptomlar genelde 30-60 saniye içerisinde geçer. Genelde yaşlı insanlarda görülür. Şiddetli baş dönmesiyle karakterizedir. Başınızı aniden yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde ya da yatakta döndüğünüzde BPPV semptomları başlar.
  • Perilanfatik fistül: Orta kulak ile iç kulak arasındaki iletişimin normal olmaması, orta kulakta anormal kemik büyümesi ya da iç kulakta kist kaynaklı erozyon oluşması durumudur.
  • Beyincikte tümör oluşumu
  • İnme
  • Migren
  • Çoklu skleroz
  • Bazı ilaçların yan etkisi (antidepresan, tansiyon ve uyku ilaçları vb.)

UYARI: Depresyon, anksiyete, korku vb. psikolojik faktörler de vertigoya yol açabilir.

Hipertansiyon, tiroid, kalp-damar rahatsızlıkları, diyabet, kansızlık; vertigoyu tetikleyen en önemli rahatsızlıklardır.

Bu yüzden yukarıdaki hastalıklardan birine sahipseniz, doktorunuzu doğru bir şekilde bilgilendirmeniz gerekir. Bu sayede hastalığın tedavi sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Vertigonun diğer nedenleri

Başta B12 vitamini olmak üzere çeşitli vitamin eksikliklerinde, uzun süreli alkol kullanımı sonrasında hasarlar sonucunda, beyin zarına ait iltihaplarda, başta kanser ilaçları ve tüberküloz ilaçları olmak üzere ilaç yan etkilerinde, bazı epilepsi nöbetleri gibi pek çok nedenle de baş dönmesi görülebilir.

Baş dönmesiyle belirgin, şiddetli vertigo atakları; yalnızca birkaç saniye sürebileceği gibi 24 saat boyunca da devam edebilir. Bu ataklara genelde bulantıyı takip eden kusma, ateş, halsizlik, hissizlik gibi tipik belirtiler eşlik eder.

Kulak zarı delinmesi neden olur? Zar yırtılmasının belirtileri ve tedavisi

Yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da vertigo atağı görülebilir. Kendine güvensizlik, huzursuzluk, kulak ve baş ağrısı, çocuklarda vertigo belirtileridir. Vertigo atakları aniden belirdiği için özellikle yüksek yerlerde çalışan kişiler; tedavileri tamamlanana dek çalışmaya ara vermelidir.

Vertigo tedavisi

 1. Tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması (stres, alkol, sigara, kafein, tuz v.b.)
 2. Tetikleyici pozisyondan kaçınma
 3. İlaç tedavisi ve denge egzersizleri
 4. Orta kulağa ya da beyinde saptanan lezyona yönelik cerrahi tedavi.

Vertigonun ilaçla tedavisi

 • Vertigonun vestibüler nöronitten kaynaklandığı durumlarda doktorunuz, vestibüler bloke edici ilaçlar reçete eder. (Antihistaminik, antiemetik, benzodiazepinler, vb.)
 • Meneiere hastalığının tedavisinde antiemetik ilaçların yanı sıra diüretik ilaçlar da kullanmanız gerekebilir.

  Diüretik ilaçları düşük tuzlu bir diyetle almalısınız. Yatak istirahatı ile hastalığı daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Aynı zamanda yağlı gıdalar tüketmemeli, spor yapmalı, stressiz bir yaşam sürmeli ve spora başlamalısınız.

 • Doktorunuz, vertigonun enfeksiyon kaynaklı olduğunu teşhis ettiğinde genelde antibiyotik ilaç reçete eder. Vertigonuz depresyon, anksiyete kaynaklı olduğunda antidepresan ilaçlar kullanmanız gerekir.
 • Migrenin yol açtığı vertigo, migren ilaçları ile kontrol altında tutulabilir.

  Akut vertigo ataklarının tedavisinde mutlaka yatak istirahatı ile dinlenmeniz gerekir.

Vertigonun fiziksel tedavisi

Fiziksel tedavi, birtakım temel göz ve baş hareketlerini içerir. Bu hareketler, düşme riskini arttırabileceğinden hareketleri mutlaka güvenlikli bir ortamda yapmaya özen göstermelisiniz. Doktorunuz, dengenizde koordinasyon ve düzelme amacıyla özel egzersizler önerebilir. Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmanız, vertigo tedavisinde size yardımcı olacaktır.

Vertigonun enjeksiyon ile tedavisi

Doktorunuz, iç kulağınıza antibiyotik gentamisin enjekte eder. İşlem esnasında vertigodan etkilenmeyen kulak devre dışı bırakılır.

İlaç, egzersiz ve yatakla istirahatın yeterli olmadığı durumlarda ameliyat, tek çare olabilir. Özellikle beyin tümörü kaynaklı vertigo tedavisinde ameliyata başvurulur. Meniere hastalığının neden olduğu vertigoda da ameliyattan yararlanılabilir.

 İç kulak duyu organının çıkarılması: İç kulaktaki vestibüler labirenti etkisizleştirmek için labirentektomi zorunlu olabilir.

Cerrahi müdahale, işitme kaybı ve baş dönmesi bulunan hastaların ilaçla tedaviye ve özel egzersizlere yanıt vermemesi üzerine yapılır.

Vertigo ne kadar sürede iyileşir?

Ciddi olmayan türlerinde iyileşme süresi ilaç kullanımını takiben 2-3 gündür. Ciddi durumlarda kişinin hastaneye yatırılması gerekebilir. Bu durumda iyileşme süresi 15-30 günü bulabilir.

Vertigo nasıl geçer?

Vertigo, ilaç kullanımı doğrultusunda kısa bir sürede geçer. Ancak hastalığın kronikleşmesi ve ciddileşmesi, ameliyatı zorunlu kılar. Vertigonuzu tedavi etmek için hayatınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda birtakım değişikliklere gitmeniz gerekebilir. Ek olarak doktorunuz, size özel vertigo egzersizleri önerdiyse bunları her gün tekrarlayın.


Vertigoya iyi gelen şifalı bitkiler

Tedavi boyunca vertigoya iyi gelen birtakım şifalı bitkileri ve çayları tüketerek, hastalığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak bu şifalı bitkileri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Çünkü bazı bitkiler ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Zencefil

Baş dönmesini geçiren zencefil, mide bulantısını da bastırır. Zencefil çayını hazırlamak için birkaç zencefil kökünü minik parçalar halinde kesin ve daha önce kaynattığınız bir bardak kaynar suya koyun. 5 dakika çayın demlenmesini bekleyin ve çayı tüketin. Zencefil çayını günde 2-3 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Kereviz suyu

Birkaç adet kerevizi mutfak robotundan geçirin. Konsantre suyunu çıkarın ve buzdolabında saklayın. Başınız döndüğünde yarım bardak kereviz suyu için.

Bektaşiüzümü

Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı Bektaşiüzümü tohumu koyun, hazırladığınız bu karışımı baş dönmesi ve mide bulantısıyla karşılaştığınız zamanlarda tüketin.

Badem

Bir bardak sıcak suyun içine yarım tatlı kaşığı badem tozu ekleyin. Semptomlarla karşılaşmanız durumunda bu suyu için.

Elma sirkesi

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır, neye iyi gelir?

Vertigo tedavisinde egzersiz

Vertigonun tedavisinde pek çok göz ve baş egzersizleri yapmanız gerekebilir. Günde maksimum bir saatinizi bu egzersizlere ayırarak, vertigodan kurtulabilirsiniz.

 • Göz egzersizi: Önce tavana sonra da yere 20 sefer bakın. Başınızı oynatmadan sağa ve sola 20 kez bakın. Elinizi yüzünüzün önüne koyun ve herhangi bir parmağınıza odaklanın. Elinizi yavaşça hareket ettirin ve gözlerinizle takip edin. Bu hareketi 1 dakika boyunca yapın.
 • Baş egzersizi: Gözleriniz açık pozisyonda kafanızı 20 defa sağa sola çevirin. Yavaşça hızlanın. Ardından gözleriniz açıkken kafanızı sağa sonra da sola yatırın. Son olarak gözlerinizi kapatın ve bu hareketleri 20 sefer tekrarlayın.Vertigo hastalarına öneriler

 • Mümkün olduğunca stresten uzak durun
 • Bol su için: Vücuttaki su tuz dengesini korumak için bol bol su için. Ama çay ve kahveden uzak durun. Çünkü bu içecekler iç kulakta sıvı artışına neden olabiliyor.
 • Spor yapma alışkanlığı kazanın ve kendinize uygun spor yapın
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek adına düzenli ve dengeli beslenin
 • Doktorunuz reçete ettiği takdirde D vitamini hapları kullanın
 • Ani hareketlerden kaçının. Aksi halde düşebilir ve yaralanabilirsiniz
 • Düşme tehsine karşı banyo ve zeminde kaymaz paspaslar kullanın
 • Başınız döndüğünde hemen oturun ya da uzanın
 • Şiddetli vertigo ataklarında karanlık bir odada bir süre gözlerinizi dinlendirin
 • Kafeinli, alkollü içecekler tüketmeyin
 • Sigara kullanımı hastalığınızı kötüleştirebilir. Bu nedenle sigarayı hemen bırakın
 • Bol miktarda sıvı tüketin, yeterince uyuyun
 • Doktorunuzun reçete ettiği tüm ilaçları periyodik olarak kullanmayı ihmal etmeyin
 • Hastalığınız tam anlamıyla iyileşene dek araba vb. araç kullanımından kaçının
 • Tuz iç kulaktaki sıvı artışına neden olup vertigoyu tetikleyebilir, tuzu azaltın.
 • Başınızı hızlı sağa sola çevirmeyin
 • Lunaparklardaki oyuncaklardan uzak durun
 • Hızlı araba kullanmayın

Referanslar: 1- All about vertigo, 2- Dizziness (vertigo), 3- Dizziness and Vertigo

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/vertigo-nedir-neden-olur-vertigonun-belirtileri-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть