Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Deniz suyunun faydaları nelerdir?

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Deniz suyu, su litresi başına yaklaşık olarak 35 gram tuz içermektedir. Deniz suyunu içmenin başta potansiyel hipernatremi dâhil olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabildiği unutulmamalıdır.

Ancak, deniz suyu sağlıksal açıdan oldukça avantajlıdır. Deniz suyu yüzyıllardan beri tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır.

Özellikle, Eski Mısırlılar deniz suyunun tek başına bir tedavi olduğuna inanmaktaydılar. (1)

Deniz suyunun sağlığa olan faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Deniz suyu sağlıklı bir bağışıklık sisteme yardımcı olan antibiyotik ve antibakteriyel etkiler yaratabilen hayati elementler, vitaminler, mineral tuzları, eser miktarda elementler, amino grup asitler ve mikroorganizmalar içermektedir. Deniz suyu yüzerken vücut tarafından kolayca emilir ve vücut tarafından kullanılır. Deniz suyundaki minerallerin emilmesi vücudun hastalıklara uğramasına neden olan toksinlerin atılmasını sağlamak için ciltteki gözenekleri açmaktadır.

Dolaşımı artırır: Deniz suyunda yüzüldüğü zaman vücudunuzdaki kan dolaşımını kolaylaştırmak mümkün olabilmektedir.

Dolaşım sistemi kalp, kılcal damarlar, atar ve toplar damarlarda oluşan ve sonra tekrar kalbe dönen kanla vücudunuza kalbimizden oksijeni taşır. Deniz suyu kan dolaşımını artıracak tedavi edici bir özellik taşımaktadır.

Deniz suyunda yüzmek stres, kötü beslenme ve çevresel zehirler tarafından tüketilmiş temel minerallerin geri yüklenmesini sağlayarak dolaşımı artırmaktadır.

Cilt sağlığını destekler: Deniz suyunda bulunan magnezyum, hidrat ve cildin genç görünmesi için önemli bir mineraldir.

Yapılan bir çalışmaya göre, deniz suyunda bulunan tuz çözeltisi cildin nemini teşvik etmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ciltte bulunan kızarıklık, pürüzlülük ve iltihaplı durumlar için de iyileştirici bir etkiye sahiptir.

Deniz suyunun cilt hastalıklarını tedavi etmesi içerdiği magnezyum ile bağdaştırılmıştır.  (2)

Stres ve depresyonla mücadele eder: Deniz suyu depresyon, sinirlilik, anksiyete, ilgisizlik ve benzeri gibi birçok duygusal bozuklukları tedavi etmek için çalışmaktadır.

Magnezyum, lityum ve deniz suyu içerdiğindeki bromin, beyindeki uygun serotonin, melatonin ve triptamin düzeylerini stabilize etme ve muhafaza etme yeteneğine sahip, istisnai sakinleştirici unsurlardır.

Örneğin; lityum genellikle birçok psikolojik sorunlar, özellikle bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

Uykusuzluğu tedavi eder: Deniz suyunda bulunan magnezyum içeriği oldukça verimli bir mineraldir. Kasları ve sinirleri sakinleştirerek stresi azaltmaya yardımcı olur. Aslında deniz suyunda bulunan mineraller kaliteli uyku getirici ve uykusuzluk tedavisine yardımcı bazı doğal hipnotikleri bulunmaktadır. (3)

Üst solunum yollarına iyi gelir: Astım, şiddetli öksürük, balgam ve diğer solunum problemleri muzdarip insanlar nefeslerini açmak için deniz suyundan ve deniz esintisinden yararlanmaktadırlar. Denize girildiği zaman tuzlu deniz suyu akciğerlere saldırıda bulunan toksinler ve diğer unsurları ortadan kaldırmak için vücuda yardımcı olmaktadır.

Karaciğer ve böbrek sorunlarıyla mücadele eder: Deniz suyu hücrelerin yenilenmesine etki edebilmektedir. Bu nedenle, özellikle siroz gibi hastalıkların zararlarından kurtulma sürecini hızlandırır. Aynı zamanda, hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkar karında biriken fazla suyun ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. (4)

Zihni tazeler: Yapılan araştırmalara göre deniz suyu beyini etkileyerek zihni sakinleştirmektedir. Zihnin ve bedenin gençleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum kalbin de korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca, deniz suyunda yüzmek vücudun kan pompalamasına etki etmektedir. Taze kanın pompalanması zihnin daha uyanık ve daha aktif olmasına destek olmaktadır. (5)

Atopik dermatiti tedavi eder: Atopik dermatit iltihaplı, kaşıntılı cilt ile karakterize edilen kronik cilt hastalığının bir türüdür; aynı zamanda bir egzama da türüdür.

Ulusal Oşinografi Veri Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre, deniz suyu atopik dermatit için etkili bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Deniz suyu, egzamalı kişilerde yaşanan kaşıntı ve yanmada rahatlama sağlar.

Ayrıca, deniz suyu çeşitli bakterilerle de mücadele ederek tedavinin daha etkili olmasına yardımcı olur.

Artrit hastalığına iyi gelir: Deniz suyu, psöryazi ve psöryatik artrit gibi hastalıklardan muzdarip olan kişiler için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Yapılan çalışmalarda, deniz suyunun içerdiği tuz nedeniyle hastalara yardımcı olduğu görülmektedir. Tedavinin bir parçası olarak bazen deniz suyuna çamur paketleri ve kükürt banyoları, deniz suyunda yüzme rejimleri ilave edilmektedir.

Eklem ağrısı ve cilt tahrişinde önemli iyileşmeler görülmektedir. (6)

Kemikleri güçlendirir: Deniz suyu gerektiğinde kırıkları düzeltmek için kemikler üzerindeki kalsiyum, fosfor ve iyodu artırmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, eser miktardaki elementlerin emilimini destekleyerek, osteoporoz ve benzeri kemik hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için iyi bir seçim haline gelmektedir.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir: Deniz suyunda yüzerken vücut mineraller, amino grup asitler, eser miktarda elementler ve vitaminler ile sarılmış olacaktır.

Bu durumda, eğer grip ya da soğuk algınlığı hastalığı geçiriliyorsa, deniz suyu hastayı çok daha iyi hissettirecektir.

Deniz suyunda bulunan tüm bu bileşenler antibiyotik etkiye sahiptir ve grip ile mücadele edebilmek için bağışıklığa destek olur. (7)

Deniz tuzunun sağlığa olan faydaları

Deniz tuzu sahip olduğu faydalar nedeniyle son yıllarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bu tuz, denizden doğal olarak elde edilir ve herhangi bir işleme maruz kalmaz. Vücudun sağlıklı kalabilmesi için temel mineralleri içerir. Piyasada bulunan iyotlu tuzdan çok daha sağlıklı olduğu kabul edilmektedir.

 • Deniz tuzu, soğuk algınlığı virüsleri, ateş ve grip, alerji ve diğer otoimmün bozuklukları defetmek için vücutta güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur.
 • Deniz tuzunun alkali etme etme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, ciddi ve yaşamı tehdit eden hastalıklar için riski ortadan kaldıran, vücuttaki asitlerin yüksek seviyelere gelmesini önlemeyen ve tersine çevirmek için size yardımcı olan bir özelliği vardır.
 • Deniz tuzu kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olur ve kabızlık gibi kilo almaya yol açan nedenleri en aza indirir. Atıkların sistem için birikmesini önlemeye çalışır.
 • Deniz tuzu suyla beraber kullanıldığında kuru ve kaşıntılı cildi rahatlamanın yanı sıra, egzama ve sedef gibi hastalıkların sakinleştirilmesine yardımcı olur. Gözenekleri açmakta ve dolaşımı artırmaktadır. Böylece, cildin iyileşmesi için dokuları nemlendirir.
 • Deniz tuzu, solunum sistemindeki inflamasyonun azaltılmasında etkilidir. Balgam üretimini yavaşlatarak, nefes almayı kolaylaştırmaktadır.
 • Tuzlu su ile alındığında, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncını azaltmak ve düzensiz kalp atışını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, ateroskleroz, kalp krizi ve felci engelleyebilmektedir.
 • Deniz tuzu, vücutta uygun şeker seviyesini korumaya yardımcı olmak için insülin ihtiyacını azaltmaya destek olabilmektedir.
 • Deniz tuzu kemikleri güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, osteoporozu gibi kemik hastalıklarını önlemek için aşırıya kaçmadan tüketilebilmektedir.
 • Potasyum kasların düzgün çalışması için gereklidir. Deniz tuzu az miktarda potasyum içermektedir. Bu nedenle kas ağrıları, spazmları ve kramplarını önlemede etkilidir.
 • Deniz tuzunun depresyon gibi çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Stres ile başa çıkmak için deniz tuzundan yardım alınabilmektedir. (8)

Denizkestanesinin sağlığa olan faydaları

Denizkestanesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Popüler olması ise erkekler için afrodizyak olarak kullanılmasına bağlanmaktadır. Kirpi gibi dikenlere sahip olan bu deniz ürünü, içinde besleyici bir et taşımaktadır. Hem lezzetli hem de son derece faydalı bir besindir.

 • Denizkestanesi proteinler açısından zengindir. Bu nedenle bu tür et, balık, fasulye ve baklagiller gibi protein bakımından zengin gıdalar için iyi bir alternatiftir.
 • Denizkestanesi lif açısından iyi bir kaynaktır. Kabızlık ve basur gibi sindirim sorunlarından muzdaripseniz denizkestanesi yardımcı olabilmektedir.
 • Güçlü bir vitamin C kaynağıdır.
 • Eğer A vitamini takviyesi arıyorsanız, denizkestanesi bu konuda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bağışıklık sistemini geliştirmek için faydalıdır ve beta karoten ile beslenir.
 • Denizkestanesi kalori kaynağıdır. Kalori vücut için bir çeşit yakıt olarak kabul edilmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. Denizkestanesi ayrıca kan dolaşımını teşvik eder ve kalp sağlığı için faydalıdır.
 • Düşük libido sahibi olan erkekler için afrodizyak bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir cinsel hayat için denizkestanesi tüketimi oldukça popüler bir yöntemdir. (9)

Deniz yosunun sağlığa olan faydaları

 • Yosun iyot zenginidir. Aynı zamanda sülfür, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, magnezyum, klor, brom, protein ve Vitamin A, D, E, K gibi vücut için oldukça gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. (10)
 • Balgam söktürücü olan yosun aynı zamanda öksürük ve boğaz ağrısını rahatlatmakta diğer yandan tıkanıklığı da gidermektedir.
 • Yosun baş dokusu, kıkırdak yaralanmaları gibi durumların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Şişi azaltma yeteneğine sahip olan yosun vücuttaki yaralanmalar için doğal bir anti-inflamatuar olarak hareket etmektedir.
 • Yosun yüksek besin değerleri nedeniyle cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. İçeriden dışarıya doğru deri tabakasını nemlendirmek için deniz yosunu oldukça yardımcı olabilmektedir. (11)
 • Yosun çayı geleneksel olarak mide tahrişi ve iltihabı nedeniyle oluşan kusma hissinin giderilmesi için kullanılmaktadır.
 • Yosunun geleneksel mide sorunları için kullanılan yosun, besleyicidir ve besinlerin kolay sindirilebilmesi için sindirim sistemine yardımcı olabilmektedir. (12)
 • Yosun güçlü vitamin A, E ve K’ yı içeren antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidanlar vücutta bulunan ve vücuda hasar vermeye çalışan serbest radikallerle mücadele edebilmektedir.
 • Yosunun, LDL olarak bilinen kötü kolesterol düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.
 • Yosun önemli miktarda iyot içermektedir. Bu durum içerdiği iyot nedeniyle yosunun radyasyon yüzünden yaşanan zehirlenmeleri engellemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
 • Yosun tüketmenin obezite hastalığını önlemek için iyi ve etkili bir yol olduğu söylenmektedir. (13)
 • Yosun üzerinde yapılan çalışmalar sonucu yosunun anti viral özelliklere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenler, anti viral özelliği sayesinde genellikle soğuk algınlığı, grip ve kabakulak gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. (14)

Deniz suyu içmenin zararları

Dehidrasyon (susuzluk): Tuzun kurutma özelliği vardır. Bu nedenle, deniz suyu içmek vücudumuzun su kaybetmesine neden olur.

Erken yan etkiler: Eğer deniz suyu içmek zorunda kalırsanız, hemen bir dizi etkileri görülecektir. Hızlı kalp atışı, düşük kan basıncı, baş ağrısı ve baş dönmesi bu durumu takip edilmektedir. Aynı zamanda, ishal, kusma, iştah kaybı ve bilinç kaybı gibi kötü durumlara da yol açabilir.

Ciddi yan etkiler: Erken yan etkilerini fark etmeyip deniz suyu içmeye devam ederseniz, vücudunuz susuzluk nedeniyle artık su üretemez ve idrara çıkamaz. Bu durumda böbrek yetersizliği, ciddi nöbetler ve hatta ölüme bile neden olabilmektedir. Hayatta olsa bile, kalıcı beyin hasarı mümkündür. (15)

Источник: https://www.acil.net/deniz-suyunun-faydalari-nelerdir/

Tuz maskesi

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Kategori: Genel – 876 viewsYorum Yazın

Tuz maskesi yaparak cildinize neler kazandırabileceğinizi biliyor musunuz? Tuz başlı başına cilt için bir gençlik kaynağıdır. Çünkü tuz cildi nemlendirir, cildi sıkılaştırır ve cildi mükemmel temizler.

Yüz maskesi evde yapabileceğiniz en iyi tariflerden biri tuz maskesidir.

Bu yazıda genç kalmak için tercih edebileceğiniz tuz maskesi tarifleri, tuzun cilde faydaları, tuz cildi beyazlatırmı gibi konuları bulabilirsiniz.

Tuz maskesi nedir?

Tuz maskesi ana malzeme olarak tuzun kullanıldığı ve cilt için sayısız faydalar içeren tariflerdir. Tuz nedir?

Tuz nedir açıklayalım. Tuz veya kaya tuzu olarak da bilinen tuz, sodyum ve klordan oluşan beyaz küp şekilli kristallerden oluşan doğal bir mineraldir. Temel olarak kimyasal bir bileşiktir – NaCl’nin kimyasal formülü sodyum klorür, yüzde 40 sodyum ve yüzde 60 klor içermektedir. Doğal olarak deniz suyunda bulunur ve dünya okyanuslarının yaklaşık yüzde 3,5’ini oluşturur.

Tuzun cilde faydaları nelerdir?

Yüz maskesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız tuz kullanarak mükemmel yüz maskesi yapabilirsiniz. Bunun nedeni yüz maskesi evde, kolay tarifle yapılabilmesi yanında tuzun cilde faydaları ve etkileridir. Tuzun cilde faydaları nelerdir? Tuz maskesinin faydaları nelerdir? Buyurun!

 • Deniz tuzu suyundaki bir banyo, kuru ve kaşıntılı cildi rahatlatmaya yardımcı olur, ayrıca egzama ve sedef hastalığı gibi ciddi durumları iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Tuz maskesinin faydaları arasında ciltteki kaşıntıyı gidermesi önemlidir.
 • Tuz cilt gözeneklerini açar.
 • Cildi nemlendirir.
 • Kan dolaşımını artırarak cildi besler ve gençleştirir.
 • Cilde tuz maskesi yapmak cildi yumuşatır, esnekliğini artırır.
 • Selüliti azaltır.
 • İnce çizgileri yok eder.
 • Kırışıklıkları önler ve giderilmesinde görev görür.
 • Kuru ve çatlamış ciltlerde nemlendirme dahi onarıcı etkilidir.
 • Cilde tuz maskesi yaparak akne tedavisinde kullanılabilir.
 • Tuz peelingi yaparak cildinizi soyabilir ve cilt yenileme yapabilirsiniz.
 • Cilt lekelerine kaya tuzu uygulanması lekeleri hafifletir.
 • Tuz buharı ile cilt sıkılaştırılabilir, hücre yenilemesi yapılabilir.
 • Tuzun saç için faydaları da kepeği engellemesi, saçı yumuşatması, saç derisinin terlemesini engellemesi, saça hacim kazandırması olarak sayılabilir.

Tuz maskesi çeşitleri (yüz maskesi çeşitleri)

Yüz maskesi çeşitleri arasında yer alan tuz maskesi tariflerini aşağıda okuyabilirsiniz. Bununla birlikte tuz yalnızca yüz için değil cildin tamamında etkilidir. Vücut için de tuz maskeleri yapılabilir.

Zeytinyağı tuz maskesi

Tuz maskesi nasıl yapılır? Zeytinyağı tuz maskesi evde kolay uygulayabileceğiniz tuz maskesi nasıl yapılır sorusuna iyi bir cevaptır. Bu maske peeling etkisiyle ölü cilt hücrelerini temizler, cildi yumuşatır ve nemlendirir.

Zeytinyağı tuz maskesi malzemeler

 • Bir fincan zeytinyağı
 • Yarım fincan tuz
 • Hindistan cevizi yağı

Zeytinyağı tuz maskesi yapılışı

Hindistan cevizi yağı içerisine tuz ve zeytinyağını ekleyerek kalın bir macun kıvamına getirin. İçerisine hoşunuza giden bir uçucu yağ da ekleyebilirsiniz. Bu uçucu yağ on damlayı geçmemelidir.

Zeytinyağı tuz maskesini duşta bir havlu, lif ya da avucunuzla uygulayın, cildinizi yavaşça dairesel bir hareketle ovun. 15-20 dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Sonra ılık suyla duş alın.

Deniz tuzu cilt lekeleri maskesi

Deniz tuzu cilt lekeleri maskesi ile cilt lekelerini hafifletebilirsiniz. Bunun için;

 • 2 bardak deniz tuzu
 • 1 fincan badem yağı
 • 10 damla mavi anemon çiçeği yağı

Deniz tuzu cilt lekeleri maskesi tarifi

Tüm malzemeleri karıştırın. Parmak uçlarını kullanarak karışımı etkilenen alanlara masaj yapın.

5 dakika beklettikten sonra su ile durulayın ve kuru bir şekilde kesin. İşlemi her gün tekrarlayın.

Limon tuz maskesi

Limon, sivilceye neden olan bakterileri öldürür, gözenekleri giderir ve gözenekleri tıkayan kirleri giderir. Limon tuz maskesi ile cildinizde sivilcelere veda edip pürüzsüz bir görünüme merhaba diyebilirsiniz.

Limon tuz maskesi için malzemeler

 • 2 çay kaşığı deniz tuzu
 • Bir tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Tuz limon maskesi tarifi

2 çay kaşığı deniz tuzunu 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın. Yüzünüzü su ile yıkayın ve kurulayın. Cildinize karışımı uygulayın ve bir dakika boyunca masaj yapın.

Tuz limon maskesi yüzünüzde 5-10 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın ve kuru bir şekilde bırakın. Yağsız nemlendirici uygulayın.

Haftalık iki kez tekrarlayın.

Tuz şeker limon maskesi

Tuz maskesi yaparken kullanabileceğiniz malzemeler arasında şeker ve limon ilk sıralarda geliyor. Tuz şeker limon maskesi cilde nefes aldırır, cildi temizler ve nemlendirir. Ayrıca cilt lekelerine karşı da etkilidir.

Bir diğer tuz kullanarak yüz maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabı ise tuz seker zeytinyagi maskesidir. Tuz seker zeytinyagi maskesi hem cilt soyucu hem de cilt nemlendirici etkiye sahiptir.

Tuz cildi beyazlatırmı?

Tuz cildi beyazlatırmı sorusunun en net cevabı tek başına kullanıldığında temizleyici etkisi olmakla birlikte beyazlatıcı etkisinin sınırlı olduğudur. Başka malzemelerle birlikte kombin edildiğinde tuz cildi beyazlatırmı sorusuna rahatlıkla evet diyebiliriz. Tuz cildi beyazlatırmı sorusuna evet dedirtecek diğer malzemeler:

 • Zerdeçal
 • Papaya
 • Yoğurt (yoğurt tuz maskesi)
 • Domates suyu
 • Limon suyu
 • Portakal kabuğu
 • Bal
 • Süt

Yoğurt tuz maskesi nasıl yapılır?

Yoğurt tuz maskesi yaparak cildinizde gençlik ışıltısı elde edebilirsiniz. Bunun için erekli malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı tuz
 • 5 yemek kaşığı yoğurt
 • 4 tatlı kaşığı bal

Yoğurt tuz maskesi tarifi:

Tuz ilaveli bal ve yoğurt yüz maskesi malzemelerini bir kase içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve vücudunuza dairesel masajlar yaparak uygulayın.

Yoğurt tuz maskesi peeling etkisiyle yüzünüzdeki ölü derileri atarak cildinizde gençlik ve bahar enerjisi sağlayacaktır. Yoğurt tuz maskesini 15 dakika kadar cildinizde tutup daha sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Daha sonra zeytinyağı özlü nemlendirici krem kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tuz maskesi

Tuz peelingi

Tuz peelingi cilt soyma işlemlerinde tercih ediliyor. Tuz peelingi basit bir tariftir. Özellikle deniz tuzunu cildinize yoğurt, süt, esmer şeker veya bal ile karıştırarak uygulayın. 15-20 dakika sonra soyucu etkiyi fark edeceksiniz. Cildinizi ovarak temizleyin ve su ile durulayın.

Tuzun cilde zararları

Tuzun cilde zararları var mıdır? Başka bir ifadeyle tuz cilde zarar verir mi? Tüm ürünlerde olduğu gibi tuz da doğal bir madde olmasına rağmen kontrolsüz kullanımı halinde cilt yanığı, ciltte kızarıklık, yanma, tahriş gibi zararlar verebilir. Bu zararlara yakalanmamak için doktorunuza danışarak tuzun cilde yararları imkânını kaçırmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Kaynak: www.genckalanlar.com

Etiketler: Tuz maskesi / Tuz peelingi Bu Yazıyı Paylaş! Paylaş! Tweetle! ! Pinterest!

Источник: http://maydanozkuru.com/tuz-maskesi-tarifleri/

Deniz Suyunun Faydaları & Deniz Kumu ve Deniz Suyu Hakkında Bilgi

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Haber güncelleme tarihi 27.05.2019 11:28

Yaz mevsiminden serinlemek için sıkça denize girilmektedir. Denizde serinleyip ferahlarken bir yandan da birçok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz. Deniz suyunun insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır.

Deniz suyunun içerdiği birçok madde insan vücuduna iyi gelmektedir.

Peki, deniz suyunun faydaları nelerdir?Deniz suyu içilir mi?Deniz suyunun zararları nelerdir? İşte, deniz suyu ile ilgili önemli bilgiler…

Deniz Suyunun Faydaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlık açısından deniz suyunun oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Deniz suyu içerisinde yer alan mineraller birçok hastalığa deva olurken, vücut için adeta bir şifa görevini görmektedir.

Uzmanların yaptığı açıklamalarda da belirtildiği üzer, deniz suyu tek başına neredeyse bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

İşte, hastalıklarda ve yaraların iyileşmesinde oldukça önemli olan deniz suyunun vücudumuz için faydaları…

Deniz suyunda 84 madde bulunmaktadır. Mineral tuzları, amino asitler ve eser elementlerden oluşmaktadır. Bu maddelerin hepsi doğal tedavi yöntemidir.

İnsanlar deniz suyundan yeterince faydalanmalıdır. Fakat kirli, atık ve kanalizasyon suyu gibi faktörleri oluşturan bölgelerde kesinlikle denize girilmemelidir. Temiz bölgelerde denize girmek tercih edilmelidir.

Çocuklar deniz suyundan oldukça faydalanmalıdır.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yukarıda da belirttiğimiz üzere deniz suyu içerisinde birçok vitamin ve mineral tuzlar yer almaktadır. Deniz suyu içerisinde yer alan minerallerin emilmesi sayesinde vücut içerisinde yer alan hastalıkların oluşmasında sebep olan toksinlerin atılması sağlanır. Bu sayede kişinin bağışıklık sistemi de güçlenir.

2. Cildinizi Güzelleştirir

Deniz suyu içerisinde yer alan magnezyum ve hidrat maddeleri insan vücudunu oluşturan cildin genç görünmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra ciltte yer alan yaraların, pürüzlerinde ve gözeneklerin kapanmasında da faydalıdır.

3. Kepekli Saçların Güçlenmesini Sağlar

Deniz suyu ve denizin getirdiği hava kepekli saçların sağlıklı hale gelmesine katkı sağlarken, saçlar da yer alan yağın da dengelenmesini sağlar.

4. Diş Ağrısı ve Ağzı Yaralarını İyileştirir

Deniz suyunun tuzlu olmasından dolayı diş ağrısına da etki ettiği bilinmektedir. Ancak bu durum sürekli bir etki göstermemektedir. Aynı zamanda deniz suyunun ağza temas etmesi ile beraber ağız içi yaralarında iyileşmesinde etkilidir.

5. Uyku Problemini Ortadan Kaldırır

İçerisinde yer alan magnezyum sayesinde uyku problemi yaşayan insanların bu problemini ortadan kaldırır.

6. Stresi ve Depresyonu Engeller

Uzmanlarında belirttiği üzere, deniz suyu içerisinde yer alan mineraller sayesinde anksiyete, ilgisizlik ve benzeri gibi duygusal bozuklukları tedavi edilir.

7. Üst Solunum Yollarını Düzenler

Sağlık alanında önemli bir hastalık olan astım konusunda da deniz suyunun faydaları çok değerlidir. Bunun yanı sıra şiddetli öksürük, balgam ve diğer solunum hastalıklarını ortadan kaldırır.

8. Soğuk Algınlığına, Nezleye ve Gribe Karşı Savunma Sağlar

Deniz suyunda bulunan mineraller içerisinde antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Bu durumda hastalıklar arasında sıklıkla görülen gribe ve nezleye karşı önleyici etkiye sahiptir.

Deniz Suyu İçilir mi & Zararları Nelerdir?

Deniz suyu içilir mi konusu insanların en fazla merak ettiği konuların başına gelmektedir.

Deniz suyu içmek, insanların hayatlarının ölümle sonlamasına kadar ileri gidebilecek rahatsızlıkları ortaya çıkarmaktadır.

Deniz suyu içerisinde yer alan tuz miktarı insan vücudundaki suyu emer ve bu sayede vücudun susuz kalmasına sebep olur. Kısacası deniz suyu içmek insan vücudu için oldukça zararlıdır.

Deniz Suyu İçmenin Zararları

 • Deniz suyu içen kişilerde vücut içerisinde su kaybetme durumu yaşanmaktadır.
 • Deniz suyu içmek zorunda kalan kişilerde ilk olarak hızlı kalp atışı ve düşün kan basıncı sıkıntıları ortaya çıkmaktadır.
 • İshal, kusma ve vücut dengesinde bozukluklar meydana gelmektedir.
 • Uzun süre deniz suyu içen insanlarda ise vücutta suyun azalması görülecektir ve bu durum sonrasında da böbrek yetmezliğine kadar rahatsızlıkları ilerletmektedir.
 • Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, ölü hücrelerin yok olmasına ve kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur.

Deniz Kumunun Faydaları

Deniz suyunun faydaları olduğu kadar deniz kumunun da insan vücudu için birçok faydası yer almaktadır. Peki, deniz kumunun faydaları nelerdir. İşte, önemli bilgiler…

 • Denizin ıslak kumunda yürüyüş yapmak kan damarlarının genişlemesini ve kanın yukarı doğru pompalanmasını sağlar. Bu sayede insan vücudundaki kan akışı artar.
 • Birçok insanda yer alan romatizma ve kireçlenmeye iyi gelir.
 • Doğal peeling etkisi yaratır ve birçok cilt hastalığına iyi gelir.
 • Deniz kumu ayak tabanlarınıza doğal pedikür etkisi yapmaktadır.
 • İnsan vücudunda yer alan eklemlerin ağrımasını engeller.

Önerilen İçerik;
► Deniz Suyu ve Güneşin Çocuklara Faydaları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/deniz-suyu-mucizesi-2286h.htm

Maden suyu zararlı mı?

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Gazoz türü tatlı asitli içecekleri fazla tüketmemek gerektiğini artık çoğu insan biliyor. Bu içeceklerdeki aşırı şekere bir de karbonizasyon yoluyla asit eklenince daha da sağlığa zararlı hale geliyor. Bir bardak kola içine bir bozuk para atıp birkaç saat bekletince paranın nasıl temizlendiği görülür. Bunun nedeni, koladaki fosforik asitin para üzerindeki oksit kaplamayı eritmesidir.

Bu şekilde zararlı asitli içecekler yerine en sağlıklı olanı su içmektir. Ama normal su mu maden suyu mu? Bazıları maden suyunun da zararlı olduğunu iddia ediyor. Bunun doğruluk payı var mı?

Mideye zararlı mı?

Önce mideden başlayalım. Maden suyu, suya basınçlı bir şekilde karbondioksit eklenmesi yoluyla oluşur. Böylece suya hafif bir asit olan karbonik asit eklenmiş olur. Peki bu asit mide için zararlı mıdır?

Bir deneyde hazımsızlık veya kabızlık sorunu olan kişiler iki gruba ayrılarak 15 gün boyunca normal su ya da maden suyu içmeleri istenmiş. Maden suyu içenlerde her iki sorunda iyileşme belirtileri görülürken normal su içenlerde herhangi bir gelişme olmamış.

Fazla maden suyu içtiğinizde şişkinlik hissedebilirsiniz. Fakat Japon araştırmacılar bu yan etkinin avantaja dönüştürülebileceği kanısında. Gece boyu aç bırakılan bir grup kadından sabah normal su ya da maden suyu içmeleri istenmiş.

[attention type=green]
250 ml alan bir büyük bardak suyun 900 ml gaz ürettiği görülmüş. Bu kadınlar yemek yememiş olmalarına rağmen midelerinin dolu olduğu hissine kapılmış. Ayrıca bu gaz rahatsız edici de değil.
[/attention]

Yani midede doluluk hissi yarattığı için aşırı yemeyi önlemede çözüm olarak kullanılabilir.

Kemik sorunları

Maden suyunun kusma, ishal, aşırı alkol gibi durumlarda vücudun susuz kalmasını önlemede kullanılabileceğine inananlar da var. Fakat bu içeceklerde, su kaybını giderme maksadıyla özel hazırlanmış emülsiyonlardaki tuz ve şeker oranı söz konusu olmadığı için aynı etkiyi göstermesi zordur.

Peki, maden suyu mideyi rahatsız etmediği halde kemiklere zarar vermesi mümkün mü? Bunu gösteren herhangi bir veri yok. 2006’da yapılan bir araştırmada kemik yoğunluğu ile asitli içecekler arasında herhangi bir bağ olup olmadığını inceleyen bir araştırma yapılmış.

Kola türü asitli içecekleri içen kadınlarda kemik yoğunluğunun biraz daha düşük olduğu görülmüş. Ancak bunun nedeni koladaki fosforik aside ve kafeine bağlanıyor, fakat bu maddeler maden suyunda bulunmuyor.

Bunların kemiklerin güçlenmesini sağlayan kalsiyumun emilimini azaltmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Diş minesini eritir mi?

Yani mide ve kemikler açısından maden suyunun zararlı olabileceğini gösteren herhangi bir veri yok. Peki, diş minesi üzerinde etkisi var mı? Bu konuda da fazla bir araştırma bulunmuyor.

Özellikle maden suyu üzerinde yapılmamış olsa da 2007’de yapılan bir çalışmada farklı asitli içeceklerin diş minesine zararı değerlendirilmiş.

En fazla asit içeren içecekler bakımından kola, diyet kola ve kahvenin başı çektiği görülmüş.

Burada sadece içecekte bulunan ve asit-baz dengesini gösteren pH oranı değil, asitin ağızdaki tükürük ve diğer besinlerle birleştiğinde yarattığı etki de önemlidir. Meyve içermeyen kola türü karbonatlı içecekler bu konuda da başı çekiyor. Ardından diyet kola, meyvalı asitli içecekler, meyve suları ve kahve geliyor. Yani bazı asitli içecekler diş minesinin erimesine yol açabiliyor.

2009’da yayımlanan bir makalede 25 yaşındaki bir banka memurunun yıllar boyunca her gün şişeler dolusu kola içmesi sonucu ön dişlerinin nasıl aşındığı anlatılıyordu.

Ancak içilen asitli içeceğin miktarı kadar ne şekilde içildiği, ağızda ne kadar tutulduğu da önemli. Bu içecekler ağızda uzun süre kaldığında asit oranı yükseliyor.

Ama içerken pipet kullanıp içeceğin doğrudan boğaza gitmesini sağlayarak zararı asgariye indirmeniz mümkündür.

Peki maden suları? Birmingham Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, çekilmiş sağlam dişler meyva aromalı maden suyu dolu kaplarda yarım saat bekletilmiş.

Dişlerin bir kısmına cila sürülmüş, bir kısmı ise doğal haliyle bırakılmış. Bu suyun, diş minesini yumuşattığı bilinen portakal suyu ile aynı etkiyi bıraktığı görülmüş.

Limon ve greyfurt en asitli meyveler ve suyu tatlandırmak için kullanılan sitrik asit (limon tuzu) bu aşınmanın nedeni olabilir.

Aroma katılmamış maden sularıyla yapılan deneyeler daha az. Fakat aynı şekilde yapılan deneylerde bu suların normal sudan daha asidik bir ortama sahip olduğu, ancak diş minesine zarar verme bakımından diğer asitli içeceklere kıyasla 100 kat daha az etkili olduğu görülmüş.

Yani maden suyunda diş minesine zarar verecek kadar güçlü bir asit yok denebilir. Ama maden suyunuzu gönül rahatlığıyla içmek istiyorsanız yanında bir de pipet alabilirsiniz.

Источник: https://t24.com.tr/haber/maden-suyu-zararli-mi,410778

DENİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Denizin sağlığınızı geliştiren ve ruh halinizi düzeltici bir yan etkisi vardır. Ünlü doktor Hipokratın da deniz ile ilgili pek çok araştırması bulunmaktadır.

Deniz suyu ile dolu havuzların ya da yapay yüzme havuzlarının mineral bakımından zengin olması eski Yunanlılar tarafından da biliniyordu, sağlık ve güzellik açısından olan eşsiz faydaları sıklık ile kullanılıyordu.

Hipokrat tarafından deniz dalgaları bir terapi olarak kullanılıyordu ve Yunanca’da adı thalassotherapy idi. Terapi ve su kelimelerinin birleştirilmesinden geliyordu. Anlamı ise tedavidir. Hipokrat ayrıca deniz suyunu tedavi olarak kullanan ilk kişidir.

Deniz suyu ayrıca 84 farklı çeşit temel element barındırır. Bu elementler vitaminleri, mineral tuzları, amino asitleri ve dolaşım sistemi bileşenlerini içermektedir. Deniz suyu ayrıca antibiyotik, antibakteri ve antimantar üretimini sağlayan canlı organizmalar tarafından da zengindir. İnsan yapısı tüm bu bileşenleri kolayca asimile etmek için doğal bir yeteneğe sahiptir.

Şimdi de biraz denizin sağlık açısından faydalarından bahsedeceğiz.

Denizin fayları genel olarak cilt sağlığını iyileştirmesi ve koruması, diş sağlığını güçlendirmesi, kas ağrılarını azaltması, sarılık ihtimalini düşürmesi, akne tedavisinde kullanılması, vücuttaki elektrolit dengesini sağlaması, kalp atışını düzenlemesi, uykuda huzur vermesi ve diğer faydalı etkileridir. Siz değerli okurlarımıza denizin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatabilmek için, bahsetmiş olduğumuz bu faydaları yazımızın devamında çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Deniz suyunun faydaları arasında cilt sağlığını korumak ve geliştirmek de yer alır. Deniz suyunda bulunan magnezyum da hidrasyonda yani su atılımında yardımcı olur ve cildin görünümünü iyileştirebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre Ölü Denizden elde edilen bir tuz, magnezyum bakımından oldukça zengin olduğu için, duş alınması sırasında vücudunuza sürüldüğünde, cildin nemini arttırıcı bir etki yapacaktır. Cildinizde kuruluk sorunu varsa sizler için kolayca yapabileceğiniz bir öneride bulunacağım.

Yüzde 5 tuz içeren bir çözeltiye kolunuzu batırınız. 12 dakika beklettikten sonra çıkarabilirsiniz. Cildinizin kuruluk problemine bu şekilde çözebileceksiniz. Deniz suyunun cilt problemlerini geçirmedeki yararlarının çeşme suyuna göre çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca deniz suyunun bol miktarda tuz içermesi sebebiyle kan akış hızınızda belirli bir miktar artış olacak ve toksinlerin atılmasında da etkili bir rol oynayacaktır.

2.İyi Hissetme

Deniz suyunun refahı ve sağlığı geliştirmek için kullanıldığı pek çok insan tarafından bilinmektedir.

Ilık bir suda yüzmek vücudu aktif hale getirerek astım, bronşit ve iltihaplı hastalıklar ile savaşmada daha etkili hale getirir.

Magnezyum bakımından oldukça zengin olan deniz suyu, kaslarınızı gevşeterek stresi azaltır ve rahatlamanızı sağlar. Ayrıca uykunuzun gelmesini de sağlayabilir. Uyandığınızda ise kendinizi çok daha dinç hissedersiniz.

3.Sarılık

Deniz suyunun bir diğer faydası da sarılık hastalığına karşı doğal bir ilaç görevi görmesidir. Hem de tam olarak tedavi edilmesinde rahatlıkla kullanılabilir.

Pullanma ve kaşıntı gibi çeşitli cilt problemlerinden korunmanızda kayda değer bir ilerleme kaydedilmiştir.

Deniz tuzu ile sarılık tedavisinde deniz suyu ile yapılmış çamur ve sülfür banyosu olarak kullanılması sarılık riskini çok daha az seviyelere getirerek, sağlığınızı koruyacaktır.

4.Bağışıklık

Deniz suyunun bir diğer etkisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Yapılan bir araştırmada deniz suyu ile domates yetiştirilme işlemi yapılmıştır.

Yapılan bu işlem sonucu incelemelerde normal tatlı sular ile yetiştirilen domatese göre, deniz suyunda yetiştirilen domatesin besin değerlerinin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Alınan bu besin değerleri genelde antioksidandır. Antioksidanlar da kanser yapıcı serbest radikal hücrelerin yapısını bozarak kanser oluşmasını engeller.

Bu da domatesi vücut savunmasında önemli bir role sahip olmasını sağlar. Başta kanser çeşitleri ve kalp hastalıkları olmak üzere, çok çeşitli hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Deniz suyunun temel mineraller bakımından zengin olması, toksinlerin atılımında yardımcı olur ve çeşitli hastalıkların durdurulmasında sorumludur.

Kanınızda bulunan antioksidan ne kadar fazla ise, serbest radikaller ile o kadar iyi savaşır ve kanser oluşma ihtimalini minimum değerlere indirirsiniz.

Ayrıca bağışıklık sisteminizi geliştirerek, soğuk algınlığı, grip ve alerjilerin etkilerini azaltabileceksiniz.

5.Elektrolit Dengesi

Deniz suyu, vücutta bulunan elektrolitlerin dengesini sağlamaktadır. Elektrolit dengesinin korunması da ideal kan basıncının sağlanmasında ve kanın sirkülasyonunda, kas gücünde ve vücudun genel fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden elektrolit dengesini sağlayabilmek için deniz suyu kullanımına gereken önemi veriniz.

6.Kas Ağrıları

Kas ağrıları ve kramplarda tedavi edici olarak deniz suyu kullanabilirsiniz. Deniz suyu kramp gidermede başarılı olduğu kadar, kas gücünü arttırmada da yardımcı olur. Magnezyum ve potasyum, temel mineraller arasında terapatik ve gençleştirici özellikleri olan elementlerdir.

Deniz suyu içerisinde bol miktarda bu minerallerden bulunması, onu akne ve acıların tedavisinde etkili bir ilaç yapmaktadır. Su yoğunluğunu arttıran osmoz etkisi sayesinde toksinlerin vücutta birikmesini önleyip atılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca kaslarda sertlik veya rahatsızlık varsa, kasların iyileştirilmesinde oldukça etkilidir.

7.Sirkülasyon

Deniz suyunda yüzmenin bir diğer faydası da kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Dolaşım sistemi kalp, kılcal damarlar, atar damarlar, toplar damarlardan oluşur. Oksijen bakımından zengin olan kanın kalbe geri döndürülmesini sağlar.

Deniz suyunun tedavi amaçlarından biri de kan sirkülasyonunu düzenleyip, arttırmasıdır.

Daha önce bahsetmiş olduğumuz Hipokratın thalasso denemesi, stres, kötü beslenme ve çevresel zehirler tarafından tüketilmiş temel mineralleri geri yükleyerek dolaşımını artırmaktır.

8.Diş Sağlığı

Deniz suyunun içerisinde flörüd isimlidiş sağlığını geliştirmede oldukça faydalı olan bir bileşik bulunmaktadır. Flörüd asit, dişlerinizi çürük ve boşluk oluşumu gelişimi ve asidik etkilerin vermiş olduğu zararlardan korur.

Böylece diş sağlığınızı geliştirmeye yönelik bir adım atılmış olur.

Diş fırçalama işleminden sonra ağzınızı düzgün bir şekilde ve gargara yaparak durularsanız, ağız yaraları, diş eti kanamaları, ülser ve boğaz ağrısı gibi sıkıntıları minimuma indirebilirsiniz.

Denizin diğer faydaları ise elektrolit dengesini sağlama, kan şekerini düzenleme, sinüzit önleyici, kilo kaybı, astım sorunu ve depresyonu önleme gibi önemli etkileri vardır. Böylece denizin faydaları ile ilgili vermiş olduğumuz bilgileri bitirmiş bulunmaktayız. Şimdi de denizin zararları hakkında birtakım bilgiler verip, yazımızı noktalayacağız.

Denizin Yan Etkileri Nelerdir?

Denizin ve deniz suyunun genel olarak herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak bazı özel durumlar bulunabilir. Kirli ve yosunlu denizlerde yüzmekten uzak durmanızı öneririz. Çünkü kirli olan denizlerde koliform bulunur.

Bu ismi ile pek bilinmese de koli basili olarak ifade edildiğinde eminim ki kafanızda bir şeyler canlanacaktır. Kirli denizlerde koli basili miktarı fazla olduğundan vücudunuzdaki bakterilerin artmasına ve bu da çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

Özellikle küçük çocukların ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin kirli deniz suyundan uzak tutulması gerekir. Ayrıca deniz suyu tuzlu olduğundan herhangi bir yerinizde açık yara var ise, yaranızın iltihap kapmasına sebep olabilir.

Bu tip zararlı etkilerden korunmak için denize gireceğiniz yeri seçme konusunda duyarlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Denizin zararları hakkında da vermiş olduğumuz bilgilerin ve aynı zamanda yazımızında sonuna geldik. Son olarak deniz konusunda daha duyarlı olmanızı tavsiye ediyor ve yazımızı sonlandırıyoruz.

Источник: https://evdesifa.com/denizin-faydalari-nelerdir/

DERGİ – Maden suyu zararlı mı?

Deniz Suyu Cilde Zarar Verir Mi?

Claudia Hammond BBC Future

Telif hakkı Getty

Fazla maden suyu içmenin mideye, kemiklere ve dişlere zararlı olabileceği yönündeki uyarıların doğruluk payı var mıdır?

Gazoz türü tatlı asitli içecekleri fazla tüketmemek gerektiğini artık çoğu insan biliyor. Bu içeceklerdeki aşırı şekere bir de karbonizasyon yoluyla asit eklenince daha da sağlığa zararlı hale geliyor. Bir bardak kola içine bir bozuk para atıp birkaç saat bekletince paranın nasıl temizlendiği görülür. Bunun nedeni, koladaki fosforik asitin para üzerindeki oksit kaplamayı eritmesidir.

Bu şekilde zararlı asitli içecekler yerine en sağlıklı olanı su içmektir. Ama normal su mu maden suyu mu? Bazıları maden suyunun da zararlı olduğunu iddia ediyor. Bunun doğruluk payı var mı?

Önce mideden başlayalım. Maden suyu, suya basınçlı bir şekilde karbondioksit eklenmesi yoluyla oluşur. Böylece suya hafif bir asit olan karbonik asit eklenmiş olur. Peki bu asit mide için zararlı mıdır?

Bir deneyde hazımsızlık veya kabızlık sorunu olan kişiler iki gruba ayrılarak 15 gün boyunca normal su ya da maden suyu içmeleri istenmiş. Maden suyu içenlerde her iki sorunda iyileşme belirtileri görülürken normal su içenlerde herhangi bir gelişme olmamış.

Fazla maden suyu içtiğinizde şişkinlik hissedebilirsiniz. Fakat Japon araştırmacılar bu yan etkinin avantaja dönüştürülebileceği kanısında. Gece boyu aç bırakılan bir grup kadından sabah normal su ya da maden suyu içmeleri istenmiş.

[attention type=green]
250 ml alan bir büyük bardak suyun 900 ml gaz ürettiği görülmüş. Bu kadınlar yemek yememiş olmalarına rağmen midelerinin dolu olduğu hissine kapılmış. Ayrıca bu gaz rahatsız edici de değil.
[/attention]

Yani midede doluluk hissi yarattığı için aşırı yemeyi önlemede çözüm olarak kullanılabilir.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть