Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Hüzün, insan deneyiminin doğal bir parçasıdır. Belki bir boşanma, sevilen birini kaybetmek, ya da ciddi bir hastalık geçirmek insanları mutlaka ki üzer.

Ancak, bu duygular normal olarak kısa ömürlüdür ve zamanla insanlar bu durumlara alışır ya da atlatırlar.

  Ne zaman ki kişi bu üzüntüsünde takılıp kalır, atlatamaz ve uzun süre boyunca yoğun üzüntü yaşarsa; majör depresif bozukluk (MDB) olabilir.

Depresyon, hayatınızın birçok alanını etkileyebilecek önemli bir tıbbi durumdur.  Duygu ve davranışların yanı sıra iştah ve uyku gibi çeşitli fiziksel işlevleri de etkiler.

 Majör depresif bozukluğu olan kişiler, bir zamanlar keyif aldıkları etkinliklere olan ilgilerini kaybederler ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmede sorun yaşarlar.

  Bazen, hayat yaşamaya değmezmiş gibi hissedebilirler.

MDB’li bazı kişiler hiçbir zaman tedavi almazlar.  Bununla birlikte, bozukluğu olan çoğu insan tedavi ile daha iyi olabilir.  İlaçlar, psikoterapi ve diğer yöntemler, MDB olan insanlara gerçekten faydalı olabilir ve semptomlarını yönetmelerine de fayda sağlar.

Majör Depresyon Belirtileri

Doktor veya bir akıl sağlığı uzmanı kişinin semptomlar, hisler ve davranış kalıpları üzerine yaptığı testlerde bir majör depresif bozukluğu teşhisi koyabilir.  Doktor, belirli sorular sorar ve incelemeleri sonunda majör depresif bozukluğu olup olmadığını daha iyi anlayabilir.

Tıp uzmanlarının ruh sağlığı koşullarını teşhis etmelerine yardımcı kriterlerine göre, aşağıdaki semptomlardan 5 veya daha fazlasına sahip olmanız ve en az 2 haftadan fazla bir süre boyunca bunları günde bir kez yaşamanız majör depresif bozukluğu işaret ediyor olabilir.

Majör Depresif Bozukluğu İşaretleri

Hemen hemen her gün, günün büyük kısmında hüzünlü veya huzursuz hissediyor bir zamanlar yapmaktan mutlu olduğunuz çoğu aktiviteyle daha az ilgileniyorsanız, aniden kilo kaybederseniz ya da kilo alırsanız (iştahta değişiklik), uykuya dalmakta zorluk çekiyor ya da normalden daha fazla uyumak istiyorsanız, huzursuzluk hislerini yaşıyor alışılmadık şekilde enerjiniz düşük ve yorgun hissediyorsanız; majör depresif bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Ayrıca; çoğunlukla normalde sizi bu şekilde hissettirmeyecek durumlara karşı, kendinizi değersiz veya suçlu hissedersiniz. Konsantre olmak, düşünmek veya karar vermekte zorluk çekebilirsiniz.  Kendinize zarar vermek gibi düşüncelere kapılabilirsiniz. 

  Nedenler

Majör depresif bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir.  Bununla birlikte, durumu (MDB’yi) arttırma riski taşıyan çeşitli faktörler vardır.

  Genlerin ve stresin bir bileşimi beyin kimyasını etkileyebilir ve duygu durum kararlılığı sürdürme yeteneğini azaltabilir.  Hormon dengesindeki değişiklikler de MDB’nin ilerlemesine/büyümesine neden olabilir.

 MDB ayrıca şu şekilde de tetiklenebilir: alkol veya uyuşturucu kullanımı, kanser gibi bazı hastalıklar veya hipotiroidizm Steroidler dâhil olmak üzere belirli ilaç türleri…

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresif bozukluğu sıklıkla ilaç ve psikoterapi ile tedavi edilir. Yaşam tarzı değişiklikleri de bazı semptomları hafifletebilir.

  Şiddetli MDB‘si olan veya kendilerine zarar verme düşüncesi olan kişilerin tedavi sırasında hastanede kalmaları gerekebilir.

  Bazılarının da semptomlar düzelene kadar ayakta tedavi programına katılmaları gerekebilir.

  Yaşam Tarzı Değişiklikleri

İlaçlar almak ve tedaviye katılmanın yanı sıra, günlük alışkanlıklarınızda değişiklikler ile Majör Depresyon (MDB) semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Doğru yemek: omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekler, fasulye ve kepekli tahıllar gibi B vitaminleri açısından zengin olan gıdaların da MDB’li bazı insanlara yardımcı olduğu görülmüştür.  Magnezyumun da MDB semptomlarıyla savaşmada etkili olduğu söylenir.

Bol miktarda egzersiz yapmak: majör depresif bozukluk nedeniyle kendinizi çok yorgun hissetseniz de fiziksel olarak aktif olmak önemlidir.  Özellikle açık ve güzel havada güneş ışığında egzersiz yapmak ruh halinizi olumlu artırabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İyi uyumak: en az 6 ila 8 saat uykunuzu tam almak çok önemlidir.  Eğer ki uyumakta zorlanıyorsanız doktorunuzla bu konu hakkında görüşmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Paratiroid Nedir? Paratiroid Adenomu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/major-depresyon-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Majör Depresyon Nedir ∣ Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Majör depresyon nedir? Depresyon ve majör depresyon arasında bir fark yoktur. İkisi de bir hastalığı ifade eder. Depresyon basit bir üzüntü değildir. Depresyon Belirtileri adlı yazımda belirttiğim gibi, psikolojik hastalıkların sınıflandırıldığı DSM-V içerisinde ”duygu durum bozuklukları” arasında yer alır. 

 • Yazı güncellenme tarihi : 2019-02-15

Yazımızda majör depresyon nedir belirtileri nelerdir sorusunun tam cevabını bulacaksınız. Aynı zamanda aklınızda depresyon hastalığı nedir gibi sorular varsa bunların tam cevabını alacaksınız. Eğer cevabını bulamadığınız sorularınız varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Depresyon türleri çok çeşitlidir. Bu türlerin ayrı ayrı ne olduğunu öğrenmek isterseniz tıklayın.

MAJÖR DEPRESYON NEDİR?

Bu yazıda depresyon hakkında tüm söyleyeceklerimden önce şu videoyu dinlemenizi ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM. Depresyonu depresyon yaşayan birisinden daha iyi kim anlatabilir? Tabii ki depresyon yaşayan başka birisi! (TÜRKÇE ALTYAZILI!!!)

Göksel’in ”Depresyondayım” adlı şarkısını hatırlar mısınız? ”Depresyondayım, unutuldum, aldatıldım, sevgilimden ayrıldım, çok yalnızım…” diye devam edip gider. Bu depresyon değildir. Unutulan, aldatılan, sevgilisinden ayrılan her insan majör depresyon hastası olmaz.

Depresyon oldukça sık görülür. Türkiye’de yaşam boyu görülme oranı %20’dir. Yani Türkiye’de yaşayan her 5 kişiden 1’i hayatında en az bir kere depresif atak geçirir. En sık başlama yaşı 20’li yaşların sonlarıdır. Kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülür. Evli olan kişiler evli olmayanlara ve boşanmışlara göre daha az depresyona yakalanırlar. 

Depresyonun açıklanması için birçok kuram var. Bunları ne ben söyleyeyim ne de siz okuyun. Hepsi birbirinden karışık. Yine de bu kuramları öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilirler.

Depresyon Tedavisi Geniş Rehber

Bilime Göre Majör Depresyon Nedir?

Depresyon tanısı için bakılabilecek en güvenilir kaynak DSM-V’dir. DSM (Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı), ruhsal hastalıkların sınıflandırıldığı bir kılavuzdur. Majör depresyon tanısı için herhangi bir laboratuvar testi olmadığı için bu kılavuz kullanılır.

Bu kılavuzda majör depresyon tanısı için 5 ayrı başlıkta belirtiler tanımlanmıştır. Majör Depresyon nedir sorusuna DSM-V’in cevabı şöyle:

DSM-V MAJÖR DEPRESYON TANI KRİTERLERİ

A) Depresif duygu durum ve anhedoni (ilgi-istek kaybı) ile birlikte aşağıdakilerden en az 3’i:

 1. Çok fazla ya da çok az uyuma
 2. Psikomotor yavaşlama ya da yerinde duramama
 3. Yüzde 5 ten fazla ağırlık kaybı ya da artışı
 4. Enerji kaybı
 5. Değersiz ya da aşırı suçlu hissetme
 6. Odaklanma, karar alma ya da düşünme güçlüğü
 7. Yineleyen ölüm ya da intihar düşünceleri

B) İşlev kaybı vardır.

C)Semptomlar bir madde kullanımına ya da genel tıbbi duruma bağlı değildir.

D) Başka ruhsal hastalıkla açıklanamaz.

E) Hiçbir zaman bir manik ya da hipomanik nöbet yoktur

♥Belirtiler 2 hafta boyunca günün büyük bölümünde her gün bulunmalı. 

DUYGUDURUM GRAFİĞİ

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Anhedoni, ilgi ve ze kaybı demektir. Depresyon hastası bir kişide en azından eskiden ilgi duyduğu şeylere karşı ilgisizlik oluşur. Örneğin tutkulu bir Fenerbahçe taraftarı Fenerbahçe-Galatasaray maçını izlemek yerine uyuyorsa bu bir ilgi kaybı olarak nitelenebilir. Bu durum içindeki kişinin hayattan aldığı zete azalmıştır. Eskiden ze duyduğu şeyler artık ona ze vermez.

Açıklanmaya değer bir diğer madde: İşlev Kaybı. Çalışkan bir öğrenci düşünün (örneğin ben), dersleri hep çok iyiyken birden derslerden kalmaya başlıyor. Hiçbir sınavını veremiyor. Hayatında daha önce hiç böyle şeyler olmayan birisi için bu bir işlev kaybı sayılabilir. Bir öğretmen, işini yapamaz hale gelebilir, öğrencilere bir şeyler öğretmiyor olabilir, işe bile gidemiyor olabilir.

Madde bağımlılıkları kişide depresif bir ruh haline neden olur. Özellikle maddenin alınmadığı zamanlarda kişi depresyon belirtileri gösterebilir. Bir kişiye majör depresyon tanısının konulabilmesi için bu belirtilerin madde bağımlılığı ile açıklanamaması gerekir.

İnsanlarda birden fazla ruhsal hastalık bulunabileceği gibi bir ruhsal hastalık diğer hastalıkların özelliklerini barındırabilir. İki uçlu bozukluk (bipolar bozukluk), manik-depresif ataklarla seyreder. Bu hastalık belirtileri arasında kişide aynen majör depresyon belirtileri olabilir.

DSM-V kriterlerini sağlayan bir hastada, bu belirtiler 2 haftadan uzun süreli mevcut ise bir hekim majör depresyon tanısı koyar. Lakin majör depresyon nedir sorusuna verilecek cevap bir tanısal algoritmadan daha fazlasını içermelidir.

Depresyon kendisini belirtileri ile gösterir. Aşağıdaki resme tıklayarak depresyon belirtileri testi olan bilimsel testler bulabilirsiniz.

depresyon testi

Kronik Depresyon Nedir?

Aslına bakarsanız çökkünlük olarak nitelediğimiz depresif durum, genel olarak kronik bir süreçtir. Bu yüzden bu hastalığı ‘kronik’ olarak görürüz. Kronik depresyon, majör depresyonun çeşitlerinden birisi değildir. 

Ağır Depresyon Nedir?

Ağır Depresif Nöbet Belirtileri | Tanısı | Testi

Ağır depresif nöbetle ilgili merak edilenlerin en başında depresyon iyileşme belirtileri geliyor. İyileşme belirtileri aslında majör depresif bozukluk belirtilerinin ortadan kalkmasıdır.

1) Depresyon Sinsidir

Depresyon, ne zaman gelip seni vuracağı belli olmayan bir katil gibidir. Hayatta insanı üzen bir çok olay olabilir, beklenti kötü olaylar olduğu zaman kötü hissetmektir. Oysa, en kötü olaylardan sonra çok iyi hissedebilirsiniz. Depresyon birden gelir. Neden geldiğini anlamak için kişinin kendisini izlemesi gerekir.

Ne zaman depresif hissedeceğiniz anlamanız gerçekten uzun bir süre alır. Bunun için büyük bir çaba göstermeniz de gerekir. Bir iş başvurusu kötü geçtiği zaman depresif hissetmeyebilirsiniz. Hatta güzel duygular bile ortaya çıkabilir. Bir akşam televizyon isterken bir bakmışsınız ki çökkünsünüz! Neden? Ne oldu?

Ne olduğunu bilmek için zamanı durdurup kendinize bazı sorular sormanız lazım. Bu sorular o an size neden öyle hissettiğinizi net olarak söylemez. Zaman içinde bu soruların cevaplarına göre sizin neyin kötü hissettirdiğini anlarsınız.

Örneğin ben bu yazıyı yazarken beni kötü etkileyen durumlar mevcut. Yine de kötü hissetmiyorum, bu güzel bir şey. Kendim için belirlediğim risklerin en başında uykusuzluk geliyor.

Bugün uykusuzum ve gün boyu bir hocayı bekledim yine de bir sonuç alamadım.

Sizlerde kötü hissettiğiniz zamanlar bazı faktörleri düşünebilirsiniz. Bunları her kötü hissettiğinizde düşünün. Yaptığım bu soru listesini kendinize göre revize edebilirsiniz:

 • Son yarım saat içinde aklınızdan ne geçti?
 • Neyin hayalini kurdunuz?
 • Bugün nasıl bir gündü?
 • Gündüz neler oldu?
 • Sabah nasıl uyandınız?
 • Uykunuzu aldınız mı?
 • Büyük tuvaletinizi yapabildiniz mi? Kaç kere yaptınız?
 • Ne yediniz? Aç mısınız? Çok mu ağır şeyler yediniz?

2) Depresyon Güçlüdür

Bu yazıda sizlere her şeyin çok kolay olacağını söylemek isterdim. Bu koca bir yalan olurdu! Çünkü depresyon çok güçlü. Yine de yenilemez değil. Depresyon kaç yaşındaysanız o kadar yıl büyüdü gelişti. Siz ise kendinizi duygusal olarak güçlendirmeye başladığınız zaman büyümeye başladınız. Kaç gün geçti bunun üzerinden? Belki de hiç başlamadınız bile.

Benim yanlış düşüncelerimle 18 yıl beslendi. Ben ise 2 yılda onu yenmeyi başardım. Tabii ilaçların ve doktorlarında yardımı ile. Yine de bir başarı sayılır değil mi? O zaman bu başlığı şöyle değiştirebiliriz: ”Depresyondan Zayıfız”

3) Depresyon Kelepçedir

Depresyon bir kelepçedir. Sizin ellerinizi bağlar ve öylece kalırsınız. İnsanlar sizden bir şeyler beklerler, canınız istemez. ”Ellerim bağlı görmüyor musunuz?” diyemezsiniz tabii ki. Çünkü elini bağlayan kelepçeler görünmezdir. Neredeyse her şeye ‘canım istemiyor’ demek isterseniz. Canınız ‘canım istemiyor’ demek bile istemez. 

4) Depresyon Alçaktır

Belki de depresyonla savaşmanın en büyük zorluğu onun alçak bir düşman olmasıdır. Onunla savaşırken onu göremezsiniz. Genellikle sizin arkanızda olur. Görünmemek için sizinle birlikte hareket eder. Siz arkanızı dönseniz bile o hala arkanızdadır. Hamlelerini arkadan yapar, asla göremezsiniz. Yaralandığınız yer her zaman sırtınızdır.

Sürekli sırtınızdan bıçaklanırsınız anca depresyonu çevrenizdekiler anlamaz. Yaralarınızı göremezler ve size yardım edemezler. Bunun için depresyonla savaşmak zorludur. Sırtınızdaki yaraları kendiniz sarmanız gerekir.

Bir yandan yaralarınızı sararken bir yandan da başka bir darbe almamak için uğraşmanız gerekir. Zordur, ancak imkansız değil. Bunu yapabilen onlarca insan var. Mesela benim çok büyük bir dış destek aldığımı mı düşünüyorsunuz? Hayır, sizi sizden başka anlayabilen çok az insan vardır.

Psikiyatrlar bile çok az anlarlar. Majör depresyon hastası bir psikiyatr bulmak çölde su bulmak gibidir!

sosyal fobi testi

Depresyon Nedir – Ne Değildir? Doğru-Yanlış

YANLIŞ: Depresyon tek çeşittir.

DOĞRU: Depresyonun birçok çeşidi vardır. En çok görülen ve en bilineni majör depresyondur. Bundan dolayı majör depresyon nedir sorusuna verilen cevaplar genel olarak majör depresyonu tarif eder.

YANLIŞ: Depresyon basit bir üzüntüdür.

DOĞRU: Depresyon asla basit bir üzüntü değildir. Göksel’in şarkısına bir bakın. Söylediklerinin hepsi insana üzüntü verebilecek durumlardır ancak majör depresyon değildir.

Kendimden örnek vereyim: Tıp fakültesi 5. sınıfta 6 stajdan bütünlemeye kaldım. Bunların 3 tanesini verdim, 3 tanesini ise tekrar aldım. O zamana kadar hiç bütünlemeye bile kalmamıştım. Şuan 6.

sınıfa yeni başladım ancak bunlar beni depresyona sokmadı.

YANLIŞ: Depresyon kendi kendisine geçer.

DOĞRU: Kişide bulunan bu hastalığın sebepleri ortadan kalkmadıkça depresyon geçmez. Çevresel şartlardan dolayı sönümlenebilir. Unutulmaması gerekir ki depresyon ataklarla giden bir hastalıktır.

YANLIŞ: Depresyonda olmak, üzüntü içinde olmak demektir.

DOĞRU: Depresyondaki bir kişi üzüntüden daha farklı bir durum içindedir. Depresyon içerisindeki bir kişinin duygu halini tanımlarken ”Çökkün Duygudurum” tanımı kullanılır. Bu, üzüntüden çok farklı bir durumdur.

Depresyon hastasının hayatta neredeyse hiç ze aldığı bir şey yoktur, iştahında ve uyku düzeninde değişiklikler görülür, hareketlerinde yavaşlama veya abartılılık olabilir. En önemlisi de kişide ‘intihar’ düşüncesi olur/olabilir.

YANLIŞ: Depresyonun bir nedeni vardır.

DOĞRU: Depresyonun bir nedeni elbette vardır. Sorun sadece bir tane olmaması. Depresyon birçok faktörle ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kişinin doğum anından depresyon tanısı konulana kadar yaşadıklarının hepsi birer faktör olabilir. Bunların ayrıntılı bilinmesi çok zordur ancak iyi bir terapi ile büyük oranda depresyon nedeni anlaşılabilir.

YANLIŞ: Sevgilimden ayrıldım, depresyona girdim.

DOĞRU: Üzüntü veren olaylar depresyonu tetikleyebilir ancak her üzüntülü olay depresyonla sonuçlanmaz. Sonuçlar kişiye özeldir. Sevgilisinden ayrılan her insan kötü bir ruh hali içerisine girer. Bu ruh hali depresyon olarak tanımlansaydı ülkemizin %90’ı depresyon hastası olurdu.

YANLIŞ: Depresyon tedavisinde ilaç kullanmak şarttır/Antidepresanlar tek başına tedavi için yeterlidir.

DOĞRU: Depresyon Tedavisi, çok yönlü bir tedavidir. Uzman kişi gerekli görürse ilaç tedavisi uygulayabilir. Lakin ilaç tedavisi şart değildir. Sadece antidepresan kullanımı da depresyondan kurtulmak için her zaman yeterli değildir.

Majör Depresyon Nedir Sorusunu Umarım Cevaplayabildim. Aklınızda Sorular Mı Kaldı?

♦ Depresyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

♦ Depresyonun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

♦ Depresyon Belirtileri Testi Çöz!

KAYNAKLAR

1- BEN!

2- ‘Major Depresif Bozukluk’ Tanımı, Etyolojisi ve Epidemiyolojisi: Bir Gözden Geçirme; Fatmagül Helvacı Çelik, Çiçek Hocaoğlu; Journal Of Contemporary Medicine 2016;6(1): 51-66 DOI: 03180

3- Anksiyete ve Depresyonun Nörobiyolojisi; Tayfun Uzbay Prof. Dr., GATA TIp Fakültesi, TIbbi Farmakoloji Anabilim Dalı, Psikofarmakoloji Araştırma Ünitesi, Ankara; Klinik Psikiyatri 2004;Ek 4:3-11

4- //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/symptoms-causes/syc-20356007

Источник: //depresyontedavisi.net/depresyon-nedir/

Majör Depresif bozukluk Nedir, Majör Depresyon Nedir |

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Majör Depresif bozukluk nedir sorusuna geçmeden majör depresyon testi yapmaya ne dersiniz ? Test sonucuna göre majör depresif bozukluk sizde de varsa bu yazıyı okumaya devam edin

Ağır depresyon, majör depresif bozukluk ve klinik depresyon kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulaşmış üzüntü, melankoli veya keder durumudur.

Depresif kişi kendisini yorgun, üzgün, tembel, sinirli, motivasyonsuz ve apatik hissedebilir. Klinik depresyon, normal üzüntü hissinden daha yoğun, sürekli ve kişinin günlük işlerini etkileyecek düzeydeki çökkün bir duygusal durumu ifade eder.

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresif bozukluk ya da majör depresyon sık görülen, atakları uzun süren,   yineleme oranı yüksek, şiddetli fiziksel ve psikososyal yeti yitimine neden olan yıkıcı bir bozukluktur. Kişinin aile düzeni ile ekonomik durumuna olumsuz etkiler yapabilir.

Depresyon, birey kadar çevresi ve bakımını üstlenenler üzerinde de olumsuz etkiler yaratır.

İntihar girişimi sonucu ölüm oranı %15 olan ve intihar sonucu ölümlerin yaklaşık %50’sinden sorumlu olan majör depresif bozukluk  toplumsal maliyeti oldukça yüksek bir hastalıktır.

Majör Depresif bozukluk esnasında kişide ruhsal açıdan, ani sinir bozuklukları, deporsanalize olma, aşırı kaygı ve korku, öz saygı yitimi görülür. Fiziksel etkileri ruhsal semptomlara bağlı olarak, aşırı kilo kaybı, sinirsel mide bozuklukları, kusma, aşırı terleme görülebilir.

İlaçla tedavi edilmeden, kendiliğinden geçme olasılığı düşük bir hastalık olduğu gibi olumsuz dış etkenler hastalığı tetikler ve nöbetlerin artmasına yol açar.
Tedavi süreci hastanın iyileşme isteğiyle doğru orantılı olarak gelişme kaydederek ilerler.

İlaç tedavisi sırasında, ilacın dozuna bağlı olmaksızın ara ara nöbetler ve/veya ataklar yaşanabilen bir hastalıktır.

                                                              Majör depresif bozukluk

 Majör depresif bozukluk belirtileri nelerdir ?

Aşağıdaki belirtilerden en az 4 ‘ü sizde varsa majör depresif bozukluk sizde de var olabilir.Ancak daha detaylı bilgi için yukarıdaki testi uygulamanızı tavsiye ederim.

Ağır depresyon diyebilmek için aşağıdaki belirtilerden en az dördünün en az iki haftadır sürüyor olması gerekir:

 1. Sık sık uyku bozukluğu yaşarlar.. Uykusuzluk, gece sık sık uykudan uyanma tekrar uykuya dalamama, sabah erken uyanıp tekrar uyuyamama veya fazla uyuma şeklinde olabilir.
 2. Yeme sorunları sıktır. Az yeme ve buna bağlı kilo kaybı veya fazla yemeye bağlı kilo alımı olabilir. Yeme düzensizlikleri vardır.
 3. Değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları olur. Hastalar genelde bir işe yaramadıklarını düşünürler. Gelecek ümitsiz ve karanlıktır. Hiçbirşey iyiye gitmeyecektir. Depresyona bağlı oluşan üzüntü ve umutsuzluk o kadar şiddetlidir ki hastalar yaşama olan ilgisini kaybeder, hiçbir şeyden ze alamaz olur. Cinsel isteksizlik görülür ve hastalar çoğu zaman yataktan çıkmak ve yemek yemek istemezler Hastaların kendini suçlama eğilimi yoğundur. Suçluluk duyguları genelde yersizdir. Örneğin çok eskiden yaşanmış olaylar ve yapılan hatalar tekrar hatırlanır ve bunlara karşı suçluluk duyguları hissedilir. Veya nedensiz yere bir takım olaylardan kendisinin sorumlu olduğu ve suçun kendisinde olduğu düşünceleri gelişir. Hastalar genelde bu düşüncelerden uzaklaşamadıklarını beyinlerinin sürekli eski hatalarla meşgul olduğunu bunun çok saçma olduğunu bildiklerini ancak düşüncelerini frenleyemediklerini söylerler.
 4. Konsantrasyon güçlüğü, karar verme güçlüğü vardır. İşe veya derse konsantre olmak güçleşmiştir. Örneğin hastalar ders çalışırken bir sayfanın sonuna geldiğinde dalıp gittiğini ve ne okuduğunu anlamamış olduğunu görür aynı sayfayı tekrar tekrar okurlar. En ufak konularda karar verme güçlüğü içinde olduklarını hissederler. Yoğun Kararsızlıkları vardır.
 5. Enerji azlığı, sürekli yorgun hissetme, herşeye karşı isteğini kaybetme, duygusal olarak birşey hissedememe. Genelde sabahları yataktan yorgun kalkılır.Gün boyunca yorgunluk hissi devam eder. Eskiden zele yaptıkları işleri yapmak istemez, yalnız kalmayı tercih ederler.
 6. Ölme isteği olabilir. En hafif şeklinde hastalar “allahım canımı al da kurtulayım” diye düşünürler. İntihar düşünceleri veya intihar girişimi olabilir. Çoğu hasta intihar düşüncelerinin yoğun olduğunu ancak dini açıdan intiharın kabul edilemez olduğunu bildikleri için girişimde bulunmadığını ifade eder. Veya ölürlerse çocuklarına kimin bakacağını bilmedikleri için yaşamak zorunda olduklarını ifade ederler. Bazıları ne yolla intihar edeceğinin planlarını yapar. Bazıları da ancak intihar girişiminde bulunduktan sonra tedaviye gelir.

Majör Depresif Bozukluk Tedavisi

Majör Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Majör depresyon ciddi ama tedavi edilebilen bir hastalıktır. Doktorunuz belirtileri kontrol altına almak için antidepresan ilaçlar önerebilir. Duygusal durumunuzu ifade edebileceğiniz psikoterapiyi veya konuşma terapisini de tavsiye edebilir.

Bazen antidepresanlara ek olarak bazı ilaçlar etkinliği artırabilir. Bazı ilaçlar belli insanlarda daha iyi sonuçlar verir.Doktorunuzun farklı ilaçlar ve dozları deneyerek, hangisinin sizin için uygun olacağını karar vermesi gerekebilir.

Klinik depresyon için başka tedavi seçenekleri de vardır. elektrokonvülsif terapi (ECT, şok terapisi) ilaçlar etkili olmadığında ya da belirtiler ciddi olduğunda kullanılabilir.

Yukarıda anlattığımız Majör depresif bozukluk her hastada aynı şekilde görülmez. Bu da kendi içinde alt gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar şunlardır:

– Kronik seyirli depresyon – Atipik depresyon – Melankolik depresyon

– Doğum sonrası başlayan depresyon (post partum depresyon

Detaylı olarak tüm bu depresyon çeşitleri ve belirtilerini görmek için depresyon türleri yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca majör depresyon nedir sorusuna ait ekşi forumdaki yorumları ve deneyimleri buradan okuyabilirsiniz

Источник: //www.depresyontestiyap.com/major-depresif-bozukluk-nedir-major-depresyon-nedir/

Majör Depresyon (Depresif Bozukluk) Nedir? Majör Depresyon İlaçları

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Depresyon; hislerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı olumsuz yönde etkileyen ciddi bir tıbbi hastalıktır. Önceden ze alınan faaliyetlere olan ilginin kaybolmasına neden olur, çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir, kişinin çalışma ve konsantre olma gibi becerilerini azaltabilir.

Klinik depresyon olarak da adlandırılan majör depresif bozukluk kişinin üzüntü, mutsuzluk, yorgunluk, ilgisizlik ve uyku hali durumlarının daha uzun sürmesi ve bir zaman sonra kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek duruma gelmesidir.

 • Depresyondaki kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu değişikliklerin değeri hala belirsizdir, ancak depresyonun nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.
 • Nörotransmitterler depresyonda rol oynayan beyin kimyasallarıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu nörotransmitterlerin işlevlerindeki ve etkilerindeki değişikliklerin duygudurum tutarlılığının sağlanmasında önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.
 • Vücudun hormon dengesindeki değişiklikler de depresyona neden olur veya tetikleyebilir. Hormon değişiklikleri hamilelik ve doğum sonrası depresyon, tiroid problemleri, menopoz veya başka birtakım durumlar ile sonuçlanabilir.
 • Aile üyeleri ve akrabalarında depresyona dair geçmiş olan kişilerin depresyona yakalanma riski daha yüksektir. Araştırmacılar depresyona neden olabilecek genleri bulmaya çalışıyorlar.
 • Alkol, uyuşturucu kullanımı veya steroidler de dahil olmak üzere belirli ilaç türleri majör depresyona yol açabilir.

Klinik depresyon günün büyük bir bölümünde, özellikle de sabahları depresif bir duygu halinde olmaya ve normal aktivitelere ve ilişkilere olan ilginin kaybolmasına (anhedoni) işaret eder. Bu semptomlar 2 hafta boyunca sürer. Ancak daha farklı belirtiler de vardır:

 • Neredeyse her gün kendini yorgun hissetmek veya enerji kaybı
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu
 • Uykusuzluk veya hipersomnia (aşırı uyku)
 • Kararsızlık, yapılan işe konsantre olamama
 • Huzursuzluk, tekrarlayan intihar düşüncesi
 • Majör depresyonun fiziksel belirtileri arasında kilo kaybı veya aşırı kilo alımı da bulunur.

Fiziki muayene: Bazı durumlarda depresyon, bir fiziksel sağlık sorununa bağlı olabilir. Bu nedenle muhakkak doktor muayenesine ihtiyaç duyulur.

Laboratuvar testleri: Depresyona benzer belirtileri olan başka herhangi bir tıbbi problemi tespit etmek için kan testleri yapılabilir. Örneğin, hipotiroidizm, alkol veya uyuşturucu kullanımı, bazı ilaçlar ve inme de depresyonla aynı belirtilere neden olabilir.

Psikiyatrik değerlendirme: Ruh sağlığı uzmanı; semptomlarınız, düşünceleriniz, duygularınız ve davranış kalıplarınız hakkında sorular sorar. Bu soruları yanıtlamak için bir anket (majör depresyon testi) doldurmanız da istenebilir.

İlaçlar ve psikoterapi, depresyonda olan çoğu insan için etkilidir. Semptomları hafifletmek için kullanılan ilaçların yanında düzenli olarak bir psikiyatrist veya psikologla görüşmek hastalığın tedavisi açısından önemlidir.

Ancak bazı ağır vakalarda hastaneye yatış gerekli olabilir. Majör depresyon tedavisi ne kadar sürer sorusu kesin olarak cevaplanamamakla beraber 3-6 ay arası denilebilir. Ancak ilaç tedavisinin en az 6 ay sürdürülmesi gerekir.

1. Majör depresyon ilaçları

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar): Doktorlar genellikle bir SSRI reçete ederek başlar. Bu ilaçlar daha güvenli kabul edilir ve genellikle diğer antidepresanlara göre daha az yan etkilere neden olur.

Bir SSRI, beyindeki mevcut serotonin miktarını artırarak majör depresif bozukluğu olan kişilerin semptomlarını hafifletebilir.

SSRI’lar arasında sitalopram (Celexa), essitalopram (Lexapro), fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil, Pexeva), sertralin (Zoloft) ve vilazodon (Viibryd) bulunur.

Serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler): Bu ilaçlar serotonin ve norepinefrinin geri alınmasını engelleyerek nörotransmitterlerin artmasına yol açarak hastalığa etki ederler.

Ancak uyku hali, kabızlık ve kilo alımı gibi gibi yan etkileri vardır.

SNRI’lerin örnekleri arasında duloksetin (Cymbalta), venlafaksin (Effexor XR), desvenlafaksin (Pristiq, Khedezla) ve levomilnasipran (Fetzima) bulunur.

Trisiklik antidepresanlar: Bu ilaçlar; imipramin (Tofranil), nortriptilin (Pamelor), amitriptilin, doksepin, trimipramin (Surmontil) ve protriptilin (Vivactil) gibi ilaçlardır. Ancak çok etkili ve şiddetli yan etkilere neden olma eğilimindedirler. Bu yüzden trisiklikler genellikle SSRI denendikten sonra bir iyileşme görülmediği takdirde reçete edilir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler): Tipik olarak diğer ilaçlar işe yaramadığında reçete edilebilir, çünkü ciddi yan etkilere sahip bir ilaç grubudur.

MAOI’leri kullanmak, belirli peynirler, turşu ve şaraplar gibi bazı yiyecekler ve bitkisel takviyelerle tehli (hatta ölümcül) etkileşimlere sebep olabileceği için katı bir diyet gerektirir. Bu ilaçlar SSRI’larla birlikte kullanılamaz.

Tranilsipromin (Parnate), fenelzin (Nardil) ve izokarboksazid (Marplan) en çok reçete edilenlerdir.

Doğru ilacı bulmadan önce birkaç ilaç veya ilaç kombinasyonunu denemeniz gerekebilir. Ayrıca bazı ilaçların tam etki göstermesi ve yan etkilerinin hafiflemesi için birkaç hafta veya daha uzun süreye ihtiyaç duyulduğundan, sabırlı olmak gerekir.

Bunların dışında, doktorunuzla konuşmadan antidepresan almayı bırakmayın. Antidepresanlar bağımlılık yapmazlar, ancak bazen fiziksel bağlılık (bağımlılıktan farklıdır) oluşabilir. Tedavinin aniden durdurulması veya birkaç dozun kesilmesi vazgeçme, pes etme benzeri semptomlara neden olabilir ve ilaçların aniden bırakılması depresyonun daha da ağırlaşmasına neden olabilir.

2. Psikoterapi

Konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapi, MDB’li kişiler için etkili bir tedavidir. Bilişsel davranışçı terapi veya kişiler arası terapi gibi farklı psikoterapi türlerinden de faydalanılabilir.

 • Olumsuz inançları ve davranışları tanımlamanıza ve bunları sağlıklı, olumlu olanlarla değiştirmenize yardımcı olur.
 • Yeni ilişkiler ve deneyimler kazanmanızı sağlar.
 • Hayatınızda tatmin ve kontrol duygusunu yeniden kazandırır. Umutsuzluk ve öfke gibi depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Problemlerle baş etmenizde ve yeni çözüm yolları bulmanızda size yol gösterir.
 • Özgüveninizi yeniden kazanmanıza yardımcı olur.

3. Hastanede tedavi

Bazı kişilerde depresyon o kadar şiddetlidir ki hastaneye yatmak zorunlu hale gelebilir. Bu kişiler genelde kendine ya da bir başkasına zarar verme eğilimindedirler.

Bir hastane ortamında yapılan psikiyatrik tedavi, kişinin ruh hali düzelene kadar sakin ve güvende kalmasına yardımcı olabilir. Bazı hastalarda kısmi yatış veya günlük tedavi programları da etkili olabilir.

Bu programlar, semptomları kontrol altına almak için gerekli olan ayakta destek ve danışmanlığı sağlar.

4. Yaşam tarzı değişiklikleri

Majör depresyon nasıl yenilir diye düşünüldüğünde ilaç kullanmanın ve psikoterapinin yanı sıra yaşam tarzında değişiklikler yapılması da tedavi sürecinin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Bunun için:

 • Somon gibi omega-3 yağ asidi bakımından zengin besinler tüketilebilir. Fasulye, kepekli tahıllar ve magnezyum oranı yüksek fındık, yoğurt gibi yiyecekler de majör depresif bozukluk semptomlarıyla savaşmaya yardımcı olur.
 • Alkol ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Alkol, işlenmiş ve yağda kızartılmış gıdalar depresyonun ağırlaşmasına neden olan omega-6 yağ asitlerini içerir.
 • Majör depresyon kendinizi çok yorgun hissetmenize neden olsa da, fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Özellikle açık havada egzersiz veya yürüyüş yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Источник: //evdesifa.com/major-depresyon-depresif-bozukluk-nedir/

Majör Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir? – Kapsamlı Rehber – APPVICE

Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Üzüntü, insan hayatının doğal bir parçasıdır. İnsanlar, sevdiği bir kişi öldüğünde ya da boşanma veya ciddi bir hastalık gibi bir yaşam mücadelesinden geçerken kendilerini üzgün ya da depresyonda hissedebilirler.

Ancak, bu duygular normalde kısa ömürlüdür. Bir insan uzun süre kalıcı ve yoğun bir üzüntü hissi yaşadığında, majör depresif bozukluğu (MDD) olabilir.

Bu yazımızda “Majör depresyon nedir?” sorusunu sizler için cevaplandıracağız.

Klinik depresyon olarak da adlandırılan MDD, yaşamınızın birçok bölümünü etkileyebilecek önemli bir sağlık durumudur. İştah ve uyku gibi çeşitli fiziksel işlevlerin yanı sıra ruh halini ve davranışını da etkiler.

MDD’li insanlar genellikle bir zamanlar keyif aldıkları aktivitelere karşı ilgilerini kaybederler ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanırlar. Bazen, hayatın yaşamaya değmeyeceğini de hissedebilirler.

MDD, Amerika Birleşik Devletlerindeki en yaygın davranış bozukluklarından birisidir. 2015 yılında, 18 yaş üstü Amerikalıların yaklaşık yüzde 7’sinde MDD vakası görülmüştü.

MDD’li bazı insanlar asla tedavi olmak istemezler. Ancak, hastalığı olan çoğu kişi tedavi ile iyileşebilir. İlaç tedavisi, psikoterapi ve diğer yöntemler, MDD hastalarına etkili bir şekilde tedavi edebilir ve belirtilerini kontrol altına almalarına yardımcı olabilir.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Doktorunuz veya bir akıl sağlığı uzmanı; belirtilerinize, duygularınıza ve davranış düzeninize göre bir MDD teşhisi koyabilir. MDD’nizin olup olmadığını daha iyi tespit edebilmeleri için size bazı sorular soracaklar veya bir anket vereceklerdir.

MDD teşhisi konulmak için, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında (DSM) listelenen belirti kriterlerini karşılamanız gerekir. Bu kılavuz, tıp uzmanlarının zihinsel sağlık koşullarını teşhis etmesine yardımcı olur. Kriterlerine göre aşağıdaki belirtilerden 5 veya daha fazlasına sahip olmanız ve bunları en az 2 haftadan daha uzun bir süre boyunca yaşamanız gerekir:

 • Neredeyse her gün, günün büyük bir kısmında hüzünlü veya huzursuz hissedersiniz.
 • Önceden ze aldığınız çoğu etkinlikle daha az ilgilenirsiniz.
 • Aniden kilo kaybedersiniz, kilo alırsınız ya da iştahınız değişir.
 • Uyumakta zorlanırsınız veya normalden daha fazla uyumak istersiniz.
 • Huzursuzluk hissi yaşarsınız.
 • Kendinizi olağan dışı bir şekilde yorgun hissedersiniz ve enerji eksikliğiniz vardır.
 • Normalde böyle hissetmenize neden olmayacak şeyler hakkında kendinizi değersiz veya suçlu hissedersiniz
 • Konsantre olmak, düşünmek veya karar almakta zorluk çekersiniz.
 • Kendinize zarar vermeyi ya da intihar etmeyi düşünürsünüz.

Majör Depresyon Neden Olur? 

MDD’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, hastalığın gelişim riskini artırabilecek birçok faktör vardır. Genlerin ve stresin birleşimi beyin kimyasını etkileyebilir ve ruh hali dengesini koruma yeteneğini azaltabilir. Hormon dengesindeki değişiklikler de MDD’nin ilerlemesine katkıda bulunabilir.

MDD ayrıca aşağıdaki durumlardan da tetiklenebilir:

 • alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • kanser, hipotiroidizm ve hipertiroidizm gibi bazı tıbbi durumlar
 • steroidler dahil olmak üzere belirli ilaç türleri

Majör Depresyon Tedavisi 

MDD genellikle ilaç tedavisi ve psikoterapi ile tedavi edilir. Bazı yaşam tarzı düzenlemeleri de bazı belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ciddi MDD’si olan veya kendilerine zarar verme düşünceleri olan kişilerin tedavileri sırasında hastanede kalmaları gerekebilir. Bazılarının belirtileri iyileşene kadar ayakta tedavi programında yer alması gerekebilir.

İlaç Tedavisi

Primer bakım veren sağlık personeli genellikle MDB tedavisine antidepresan ilaçlar yazarak başlar.

Seçici serotonin geri alım engelleyicileri (SSRI’ler). Bu antidepresanlar sıklıkla reçete ile verilir. SSRI’lar beyindeki serotonin parçalanmasının engellenmesine yardım ederek işler ve bu nörotransmiterin daha yüksek miktarları ile sonuçlanır.

Serotonin, ruh halinden sorumlu olduğuna inanılan bir beyin kimyasalıdır. Ruh halinizi iyileştirmeye ve sağlıklı uyku düzenleri üretmeye yardımcı olabilir. MDD’li insanlar genellikle düşük serotonin seviyelerine sahiptir. Bir SSRI, beyindeki mevcut serotonin miktarını artırarak MDD semptomlarını hafifletebilir.

SSRI’lar arasında fluoksetin (Prozac) ve sitalopram (Celexa) gibi iyi bilinen ilaçlar bulunur. Çoğu insanın dayanabileceği ve nispeten daha düşük yan etkisi oranı vardır.

Diğer ilaçlar: Trisiklik antidepresanlar ve atipik antidepresanlar olarak bilinen ilaçlar, diğer ilaçlar işe yaramadığında kullanılabilir. Kilo alımı ve uykululuk gibi birçok yan etkiye neden olabilirler.

Not: MDD tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar hamile veya emziren kadınlar için güvenli değildir. Hamile kalırsanız, hamile kalmayı planlıyorsanız veya çocuğunuzu emziriyorsanız doktorunuzla iletişim halinde olduğunuzdan emin olun.

Psikoterapi

Psikolojik tedavi veya konuşma terapisi olarak da bilinen psikoterapi, MDD’li insanlar için etkili bir tedavi olabilir. Durumunuz ve ilgili konular hakkında konuşmak için düzenli olarak bir terapistle görüşmeyi içerir. Psikoterapi size şu konular hakkında yardımcı olabilir:

 • krize veya stresli bir olaya uyum sağlamak
 • Olumsuz inanç ve davranışları olumlu, sağlıklı olanlarla değiştirmek
 • iletişim becerilerinizi geliştirmek
 • zorluklarla başa çıkmanın ve sorunları çözmenin daha iyi yollarını bulmada
 • özgüvenini arttırmada
 • hayatınızdaki memnuniyet ve kontrol hissini yeniden kazanmada

Doktorunuz, bilişsel davranışçı terapi veya bireylerarası terapi gibi diğer terapi türlerini de önerebilir. Diğer bir olası tedavi ise duygularınızı, yaşadıklarınızla ilgili olabilecek insanlarla paylaşmanıza izin veren grup terapisidir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

İlaç almaya ve terapiye katılmaya ek olarak, günlük alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yaparak MDD belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Gece yemek yeme: Somon gibi omega-3 yağ asitlerini içeren yiyecekleri yemeyi düşünün. Fasulye ve kepekli tahıllar gibi B vitaminleri yönünden zengin gıdaların da MDD’li bazı insanlara yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Magnezyum da MDD belirtileriyle mücadele ile de bağlantılıdır. Fındıkta, tohumlarda ve yoğurtta da magnezyum bulunur.

Alkolden ve bazı işlenmiş gıdalardan kaçınmak: Belirtilerinizi daha da kötüleştirebilecek sinir sistemi depresanı olduğu için alkolden uzak durmakta fayda var. Ayrıca, bazı rafine, işlenmiş ve bol yağda kızartılmış yiyecekler, MDD’ye katkıda bulunabilecek omega-6 yağ asitlerini içerir.

Bolca egzersiz yapmak: MDD sizi çok yorgun hissettirse de, fiziksel olarak aktif olmak önemlidir. Özellikle dış mekanlarda ve yoğun olmayan güneş ışığında egzersiz yapmak ruh halinizi artırabilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İyi uyumak: Geceleri en az 6-8 saat uyumak çok önemlidir. Uyumakta sorun yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

Majör Depresyon Hastalarına Nasıl Davranılmalı? 

MDD’li insanlar bazen kendilerini umutsuz hissedebilirler, ancak hastalığın tipik olarak başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğini hatırlamak önemlidir.

Bakış açınızı iyileştirmek için tedavi planınıza uymak çok önemlidir. Doktorunuzla terapi seanslarını veya izleme randevularınızı kaçırmayın.

Ayrıca, terapistiniz veya doktorunuz tarafından yapmanız istenmediği sürece ilaçlarınızı kullanmayı bırakmamalısınız.

Tedaviye rağmen özellikle kendinizi üzgün hissettiğiniz günlerde, Ulusal İntihar Önleme Hattı’nı ya da yerel bir kriz veya zihinsel sağlık servisini aramak yararlı olabilir. Bu 24 saat ücretsiz telefon hatları depresif ya da endişeli hisseden tüm insanlardan çağrı alıyor alıyor. Güler yüzlü, destekleyici bir ses, zor bir zamanı atlatmanız için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,72 , 25 oy

Источник: //getappvice.com/tr/major-depresyon-nedir-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi