Deri Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Otlar Tehlike Saçıyor

Her on kişiden biri..

Deri Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Otlar Tehlike Saçıyor

Dr. Zeynep Alpdinç, egzama hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Egzama, rahatsız edici ve görüntüyü bozan fakat tehli olmayan bir deri hastalığıdır. Her on kişiden birinin, yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği saptanmıştır.

Egzamanın çeşitleri nelerdir?

Egzamanın atopik egzama, seboroik egzama, tahriş egzaması olmak üzere üç çeşidi vardır.

Atopik egzama nedir?

Çok yaygın görülen ve sebebi bilinmeyen bu kaşıntılı hastalık, karakteristlik olarak bebek, çocuk, ergenlik ve genç erişkinlerin yüz ve eklem iç derisi bölgelerinde (dirsek iç, diz iç alanlarında, el bilekleri vs.) görülür. Bu hastalıktaki en önemli sorun, kaşıntıdır.

Devamlı kaşınma sonucunda deride kaşıntı izleri, deri çizgilerinde belirginleşme ve sonunda kronik deri kalınlaşması gelişir. Atopik dermatiti olan hastaların sıklıkla astımı da vardır. Bahar nezlesi ( saman nezlesi ) çok sık görülür.

Atopik dermatit, astım ve bahar nezlesinin, bağışıklık sisteminde olan bir hatadan kaynaklandığı mekanizması varlığı düşünülmektedir. Atopik dermatit kalıcı ve aralıklarla alevlenerek devam edegelen bir hastalıktır.

Yoğun ve inatçı kaşıntı çok rahatsızlık verdiği için yağlı nemlendiricilerin kullanılması hem hastalığın bulgularının rahatlamasını hem de derinin korunmasını sağlamaktadır.

Atopik egzama tedavisi nasıl olur?

Atopik dermatit tedavisindeki en etkili lokal tedavi, kortizon içeren kremlerdir. Son zamanlarda, bağışıklığa etki eden, haricen kullanılan ilaçlar da tedavide etkili olarak kullanılmaktadır. Şiddetli atopik dermatit hastalarında lokal tedaviye cevap alınamaz. Bu durumda hap veya iğne şeklinde kortizon, siklosporin, ultraviyole ışınları uygulanan tedavilerden bazılarıdır.

Seboreik egzama nedir?

Toplumda çok sık görülen bu egzama türü saçlı bölgelerde, kulak iç ve dış katlantılarında, burun kıvrımlarında, göz kapağı, kaş, çene alanları gibi yüz cildinde, derinin kasık, meme altı, koltuk altı gibi katlandı yerlerinde, gövdenin orta kısımları gibi deri bölgelerinde görülür.

Genellikle etkilenen deri bölgelerinde pullu, kabuklu, kırmızı görüntüler olabildiği gibi çok sayıda küçük, iltihaplı görüntüler de olabilir. Orta ve ileri yaş erkeklerde daha sık görülen üst gövde seboroik dermatit tutulumlarında özellikle yuvarlak şekilli pullanmalar görülür.

Seboreik dermatit, her iki cinsiyette ve her yaşta yaygındır.

Seboreik egzama tedavisi nasıl olur?

Seboreik dermatitte tedavide hafif kortizonlu preparatlar, mikrobik sebebi ortadan kaldıran lokal tedaviler etkili olabilmektedir.

Tahriş egzaması (İrritan egzama) nedir?

Deriye temas eden, derinin fizyolojik koruma fonksiyonunu hasara uğratan, kimyasal (alkali asit çözeltileri, deterjan vs.) ve fiziksel (ultraviyole ve röntgen ışınları ) etkenlerle temas sonucu ortaya çıkan egzama türü tahriş egzamasıdır. Bu egzama türü irritan tahriş edeci maddenin, deriye temas yerinde yeterli miktarda ve yeterli sürede kalmasıyla ortaya çıkar.

Tahriş egzamaları genellikle irritan maddenin deriye temas ettiği yer ile sınırlıdır. Bazen yaygın temaslar sonucu geniş döküntüler de oluşabilir. Pullanma, kırmızı, deride yarık ve küçük yaralı alanlar görülür. Avuç içi ve parmakların iç yüzleri sıklıkla etkilenir. En sık ev kadınlarında görülen 'ev kadını egzaması' süregelen bir irritan egzamadır.

Aşırı su, sabun ve deterjan birlikteliği ile ortaya çıkması kolaylaşır. Kuaförler, aşçılar, sağlık personeli, temizlik işçileri en önemli risk grupları arasındadır. Hastalık kronikleştikçe parmak çevresi enfeksiyonları ve tırnak bozuklukları gibi komplikasyonlar da tabloya eklenebilir. Hastalık aylarca, bazen yıllarca sürebilir.

Derideki yarıkların derinleşmesi ile kanama oluşabilir.

Tahriş egzaması (İrritan egzama) tedavisi nasıl olur?

İrritan egzamayı kontrol altına alabilmek için tahrişin önlenmesi gereklidir. Tedavide kortizonlu kremler geçici bir rahatlama sağlayabilirler.

ÇOCUKLARDA EGZAMA NEDİR?  

Egzama otlarla tedavi edilir mi?

Deri hastalıklarında etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmayan hiç bir yöntemin uygun olmadığını belirten Türk Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Osman Köse; özellikle egzama hastalığında kullanılan bazı otların deride hasara yol açtığını ve bu durumun telafisinin olmadığını söyledi.

Otlarla tedavi konusunda kamuoyunu uyaran Prof. Dr. Osman Köse şunları söyledi: “Doğada bulunan öncelikle deri hastalıklarında bunun dışında ise özellikle diz ve eklem ağrılarına karşı iyi geldiği düşünülen otlar teh saçıyor. İleri yaşlarda ortaya çıkan diz ağrıları ve eklem problemleri için özellikle kırsal kesimlerde çok sayıda ot tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Deride ise özellikle egzama hastalığında kullanılan bazı otların deride kalıcı hasarlanmalara ve izlere yol açtığı ve bu durumun telafisinin olmadığı belirtildi. Bu amaçla kullanılan otlar Yarpuz Otu (Mentha pulegium), Düğün Çiceği (Ranunculus arvensis) ve Ters lale çiceği (Fritilllaria imperialis) olmak üzere kırlarda bulunan otlardır.

Bu otlar daha çok eklem ağrıları gidermek amacıyla ileri yaşlardaki kişiler tarafından kullanılmaktadır. Otlar herhangi bir işleme tabi tutulmadan deri üzerine sarılmakta ve bir süre kapalı tutulmaktadır.

Deriye temastan 6-8 saat sonra deride yanma, kaşıntı, ağrı ile başlayan şikayetler daha sonra o bölgede su toplaması, yanık benzeri reaksiyonlar, deride kabuklanma, sulanma ile başlayan rahatsızlıklara neden olurlar. Temas süresine bağlı olarak deride yanık sonrası oluşan renk kaybı, deride kalınlaşma, skar oluşumu gibi bazı etkiler kalıcı hasarlara yol açabilir.

Bunlar tedavilerle tam olarak düzelmeyebilir. Deri hastalıklarında etkinlikleri bilimsel çalışmalarla kanıtlanamayan hiçbir yöntem uygun değildir. Deride egzema ve benzeri hastalıklarda dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmek ve tedavinin buna göre belirlenmesi uygundur.”

SOĞUK HAVADA CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Egzamadan korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Gökhan Okan, egzama ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Egzama ilk etapta içi su dolu kabarcıklar olarak kendini göstermektedir. Daha sonra bu kabarcıkların yerini kepeklenmeler, kabuklar alır ve son aşamada ciltte kalınlaşma gözlenir. Her hastada aynı belirtiler görülmez.

Egzama, kalıtsal olabileceği gibi, harici nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Çok sık karşılaşılan bir hastalık olmasına rağmen ne yazık ki egzamanın kesin tedavisi bulunmamaktadır. Burada esas tedavi, korunmadır.

Kuaförler ve temizlik işçileri de risk altında

Günlük yaşamda kullanılan deterjanlar ya da mesleki nedenlerle kullanılan yapıştırıcılar ve kimyasal çözeltiler egzamaya zemin hazırlar. Bu nedenle egzamanın en sık görüldüğü grupta ev kadınları, temizlik sektöründe çalışanlar ve kuaförler yer alır. Değişik tipleri bulunan egzamanın en çok etkilediği organlardan biri ellerdir.

Ellerdeki egzama çoğunlukla derinin biyolojik savunma kapasitesinin azalması veya yok olması sonucunda ortaya çıkar. Su, sabun, deterjan ve tozlu ortam gibi faktörler deriyi yıpratır. Çok sık el yıkamakla ve temizlik işlerinde kullanılan çamaşır suyu gibi maddeler de egzamanın gelişmesine zemin oluşturur. Egzama en fazla el sırtı ve ön kolda görülür.

Kuru tipte olan lezyonlar tek elden asimetrik olarak başlar, diğer ele yayılma gösterir.

Egzamanın nedeni alerjik de olabilir

Egzama, alerjik nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Alerjik kökenli olan egzama alerjen maddelerle temas devam ettiği sürece düzelme göstermez. Sadece alerjenlere daha önce duyarlanmış kişilerde meydana gelir. Bir maddeye karşı alerjik reaksiyonun oluşması kalıcı bir sorundur. Duyarlılık bir kez oluştuktan sonra alerjen maddenin çok az miktarı bile egzamaya neden olur.

Yama testi tanı için önemli

Alerjik kökenli egzamalarda alerjeni tespit etmek amacıyla patch yani yama testi uygulanır. Hastanın sırtına alerjen maddelerin düşük konsantrasyonları yapıştırılır. Yapıştırılan maddeler 48. ve 72. saatte açılarak değerlendirilir.

Hangi maddeye karşı alerji varsa o maddenin olduğu bölgede kızarıklık, kabarıklık ve sulantı görülür. Test süresince hastanın duş almaması, spor yapmaması ve test sonucunu etkileyebilecek ilaç kullanmaması gerekir. Egzama tanısı hastanın öyküsü, fiziki muayene ve yama testi ile konulur.

Yama testinde saptanan alerjenin değerlendirmesi en doğru şekilde yapılmalıdır.

Cildinizi güçlendirin

Egzama tedavisinde başlangıçta ıslak pansumanlar, lokal kortikosteroidli pomadlar ve kortizon dışı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Atak sıklığını azaltmak, deriyi güçlendirmek amacıyla nötral sabunlar, bariyer kremler, nemlendiriciler ve eldivenler önerilir.

Saçlarınızda kabuklanmalar görülüyorsa…

Saçlı deri egzamanın görüldüğü diğer bir bölgedir. Saçlı deride pul pul dökülme ve kabuklanma ile kendini belli eden ve seboreik egzama olarak isimlendirilen egzama kronik seyir gösteren bir hastalıktır. Yaz aylarında daha hafifleme göstermekle birlikte kışın artıcı özelliktedir. Sedef hastalığı ile karıştırılmaktadır.

Saçlı deri dışında kaşlar, burun yanları, kulak arkası, kulak içi ve göğüs ön yüzü seboreik egzamanın görüldüğü diğer bölgelerdir. Hastalığın atak yapmasında stresin etkisi büyüktür. Genetik faktörler hastalığın gelişmesinde etkiye sahiptir.

Hastalığın tedavisinde medikal şampuanlar, steroid içeren losyonlar, kaşıntı giderici tabletler verilir.

Korunmak için alınması gereken önlemler

1. Bulunduğunuz ortamlarda ısının dengeli ve yeterli nem oranına sahip olmasını sağlayın.

2. Nötr sabunları kullanın

3. Banyo sıklığını mevsime göre ayarlayın, gün aşırı banyo yapmaya özen gösterin.

4. Çok sıcak suyla banyo yapmayın, kese ve sert lifler kullanmayın. Banyodan sonra tüm vücudunuza nemlendirici sürün.

5. Evinizi sık sık havalandırın.

6. Evde yünlü ya da polar battaniye, yorgan, tüylü halı ve oyuncak gibi toz çeken eşyaları özellikle yatak odasından uzak tutun.

7. Elinizi sık sık nemlendirin.

8. Temizlik yaparken eldiven kullanın. Deterjan, çamaşır suyu gibi temizlik maddelerinin elinize temas etmemesini sağlayın.

9. Soğuk havalarda yünlü giysilerden mümkün olduğunca kaçının ya da giyecekseniz penye ya da pamuklu içlik üzerine giyinin.

10. Çiğ sebze, meyve, soğan, et ve balık gibi yiyeceklere çıplak elle temas etmeyin.

11. El temizliğini ılık suyla yapın, kağıt havluyla kurulanın.

12. Stresten uzak kalmaya çalışın.

4 doğal cilt bakım önerisi

+6En sevdiğiniz cilt bakım ürününüz mü tükendi? Bütçeniz mi daraldı? Belki de kullandığınız ürünler artık cildinize iyi gelmiyor? Durun, hemen endişelenmeyin. Doğa ana bizlere en inanılmaz cilt bakım ürünlerini yapmakta kullanabileceğimiz bir sürü malzeme sunuyor ve muhtemelen bu malzemeler şu anda evinizde var. İşte sizin için cilt bakımında kullanabileceğiniz dört tarif:

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/656998-egzama-nedir

Deri Hastalıkları Nelerdir?

Deri Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Otlar Tehlike Saçıyor

Deri Hastalıkları Nelerdir?

Deri vücudu örten en büyük organlardan biridir.
Derinin görevi ise, vücudun ısısını dengelemek, gaz alışverişi yaparak solunuma ve terleyerek boşaltıma yardımcı olmasıdır. Derinin bir diğer görevi ise, vücudu dış etkilerden korumaktır. “Deri aynı zamanda bağışıklık süreçleriyle de ilgilidir ve metabolik fonksiyonlara sahiptir.”

Deri üç bölümden oluşmaktadır:

 • Üst Deri (Epidermis)
 • Alt Deri (Dermis)
 • Deri Altı (Subkutis, alt derinin bir parçasıdır)

Üst Deri (Epidermis)

 • Derinin alt bölümlerini koruyan tabakadır.
 • Bu tabakada kan damarları ve sinirler bulunmaz.
 • Üst derinin dış bölümü ölü hücrelerden meydana gelmiştir.
 • Derinin rengini belirleyen hücreler bulunur.
 • Deriyi zararlı ışınlardan korur.

Alt Deri (Dermis)

 • Üst deriye göre daha kalındır ve canlı hücrelerden oluşur.
 • Kan damarları, sinirler, ter bezleri, yağ bezleri, kıl kasları ve duyu almaçları bulunur.
 • “Deriye esnekliğini verir ve ince elastik lifler bulunur .”

Deri Altı (Subkutis)“Aslında dermis ve subkutis arasında net bir sınır bulunmaz ve her iki bölümün kalınlıkları ve geçiş özellikleri cinsiyete, yaşa, beslenme durumu ve yaşam koşullarıyla, vücudun hangi bölgesinde olduğuna göre değişir.”Vücudu çapmalara ve vurmalara karşı korur ve vücudun ısı kaybını önler.

Burada ter bezleri yer alır ve boşaltıma yardımcı olur.

Hastalıklar

 • Atopik Egzama (Atopik Dermatit)
 • Ergenlik Sivilcesi (Akne Vulgaris)
 • Kellik (Alopesi)
 • Kurdeşen (Urtiker)
 • n (n Planus)
 • Mantar Hastalığı ( Fungal Enfeksiyon)
 • Pitriazis Rosea
 • Uçuk (Herpes Simpleks)
 • Vitiligo
 • Behçet Hastalığı
 • Cüzzam (Lepra)

Atopik Egzama

“Atopik” ne demektir?
“Atopik” kelimesi deri ve solunum yollarının (burun ve akciğer gibi) aşırı duyarlı olmasına denir. “Bu terim genelde saman nezlesi ve astım gibi alerjik hastalığı olanlarda kullanılır.”

“Atopik Egzama” kac yaşında başlar, belirtileri nelerdir?
Atopik Egzama herhangi bir yaşta görülebilir. Bebeklerde görülme riski daha fazladır. Belirtileri, yüzde, kol ve bacakların dış yüzeyinde görülür. Büyüklerde ise genellikle kol ve bacakların iç yüzleriyle beraber vücudun her yerinde olabilir.

Atopik Egzama bulaşıcı mıdır?
Hayır, bulaşıcı değildir.

Nasıl tedavi edilir? Nelere dikkat edilmelidir?Tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa gitmek gerekir. Ancak tetikleyici faktörlerden uzak durmak adına şu konulara dikkat etmek gerekir:1- Daima nemlendirilmelidir. Cilt kuru kalmamalı ve kısa süreli ılık banyo ve banyo sonrası nemlendirici sürülmelidir.

2- Cildi tahriş edebilecek maddelerden uzak durulmalıdır. Sabun, deterjan, parfüm, yün vb. cildi tahriş edebilir.3- Aşırı şekilde terlenmemeli ve çok sıcak ortamlardan uzak durulması gerekmektedir.4- Hasta olan bölgeleri kaşımamalı ve tırnakları kısa tutmalıyız. Stres, insanı kaşımaya yönelttiği için stresten uzak durulmalıdır.

5- Giysi seçiminde sentetik ve yünlü kıyafet kullanılması yanlıştır.

6- Saptanmış bir alerji varsa bundan uzak durulmalıdır.

Atopik Egzama iyileşir mi?
Hafifleme ve kaybolma ihtimali olsa da tekrarlayabilir.

Ergenlik Sivilcesi (Akne Vulgaris)

Sivilce nedir?
“Kıl-yağ bezi ünitesinin uzun süren ve tekrarlayan iltihabi bir hastalığıdır. “Genellikle yüz, sırt, göğüs ve omuzlara yerleşmektedir. En sık ergenlik çağında görülmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme esası dışında beslenildiğinde sivilce oranı artabilir.

Hormon bozukluğuyla bir ilişkisi var mıdır?
Hormon düzeylerinin değişiklik gösterdiği ergenlik çağında sık görülmesine rağmen hekim tarafından öngörülmedikçe herhangi bir hormon bozukluğuna işaret etmez.

Sivilceyi artıran etkenler nelerdir?
Stres, fazla terleme, kozmetik ve kimyasal maddeler sivilceyi etkiler.

Sinirsel gerginlik sivilceye yol açar mı?
Sinirsel gerginlik, sivilce oluşumuna direkt bir etkisi yoktur. Ruhsal gerilim sivilceye yol açmaz. Fakat sivilce, sivilcesi olan birinde ruhsal gerilime yol açabilir.

“Bu durum özellikle gençlerde cok belirgindir. Bir çok hasta sivilcenin başlangıç elemanı olan siyah noktalar ve kıl köklerini ilgilendiren iltihapsız kabarıklıkları tahrip etmekle sivilce gelişimini engelleyebilecekleri sanısındadırlar.

Yapılmaması gerekenler nelerdir?
Sivilcelerinizi ellemeyiniz, sıkmayınız, yolmayınız. Aksi takdirde yeni sivilce oluşmasına, iz bırakmasına ve mikrop kapmasına yol açabilirsiniz.

Bulaşıcı mıdır?
Hayır, bulaşıcı değildir.

Tedavide dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
“Doktor kontrolünde ve uzun süreli tedavi gerektirir. Hastanın doktoruna güvenmesi, ilaçlarını düzenli şekilde kullanması ve takiplerine devam etmesi gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde ise mutlaka hekiminize başvurunuz.”

Kellik (Alopesi)

Saç dökülmesi nedir?24 saat içerisinde 100 adetten fazla kıl dökülmesidir. Genel olarak 3 tip saç dökülmesi vardır:Yaygın saç dökülmesi;

Doğum, stres, ameliyat ve yüksek ateşli hastalıklardan 1-2 ay sonra saç dökülmesinde geçici bir süre için (6 ay) artış meydana gelebilir. Bunun dışında endokrinolojik hastalıklar sonucu dökülme yaşanabilir. Şeker hastalığı, bu tür hastalıklara iyi bir örnektir.

Bölgesel iz bırakmayan bazı kozmetik uygulamalar sonrası (Fön gibi) ve yüzeysel mantar hastalığında meydana gelebilir.

Bölgesel iz bırakan; bazı ailesel hastalıklar ve tümörel hastalıklar sonucu oluşabilir. Bunlar geriye dönüşümsüz harabiyet meydana getirir.

En çok hangi yaşlarda meydana gelir?
Bayanlarda 20-30, erkeklerde 30-40 yaşlarında meydana gelir.

Bulaşıcı mıdır?Bulaşıcı değildir.Saç dökülmesini engelleyecek kesin bir tedavi yöntemi var mıdır?

Tedaviye erken başlanırsa engellenebilir. Ayrıca Doktor tavsiyesi ile saç dökülmesini durduracak etkili ilaçlar da kullanılabilir.

Kurdeşen (Ürtiker)

Ürtiker nedir?
Latince’den gelen”Urtica” kelimesi ısırgan otundan gelmektedir. Halk arasında “kurdeşen” olarak bilinen bu hastalıkta genelde tüm vücutta yaygın olarak görülen, ciltten hafif kabarık, sınırları genelde belirgin, farklı boyutlarda, kızarık, bazen ortası soluk olabilen döküntüler oluşur.

Kurdeşen hayati teh yaratır mı?
Sadece cilde lokalize olmuşsa hayati teh yaratmaz. Fakat ciltte döküntüye yol açan deri altı ödem soluk borusuna kadar ilerlemişse hayati teh yaratabilir.

Ürtikerin nedenleri nelerdir?İlaçlar (Penisilin başta olmak üzere)Gıdalar(Yumurta, balık gibi pek çok gıda)Ev tozları ve hayvan tüyleri

Böcek ısırmaları

Tedavileri nelerdir ;
Öncelikle doktora başvurulmalıdır. Eğer hastalık tekrar ederse doktor değiştirmek yerine aynı doktora başvurulmalıdır. Ayrıca ilaç kullanımı ve balık, yumurta vb. gıdalarının tüketimine dikkat edilmelidir. Gereksiz ilaç kullanılmamalı ve balık , yumurta ve kabuklu yigeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir.

n (Planus)

n Planus nedir?
n Planus, ağız içi, yemek borusu ve kadın ve erkek cinsel

organlarında görülen yaygın bir hastalıktır.

Bu hastalığı oluşturan başlıca etkenler nelerdir?
Stres, hastalığın oluşumda başlıca rol oynar. Bununla beraber hepatit B, hepatit C ve karaciğer hastalığı da etkenlerden biridir.

Hastalığa ait döküntülerin özellikleri nelerdir?
Bu döküntüler kaşımaya bağlı etkilerle ortaya çıkabilir. En çok döküntü el, ayak ve ön yüz bölgelerinde olur. Bu döküntüler miniktir fakat birleşerek geniş oluşumlar yaparlar.

Mantar Hastalığı

Mantar Hastalığı nedir? Nerelerde görülür?Mantar hastalığı, bulaşıcı, mikrobik, maya veya küf mantarlarının oluşturdukları hastalıklardır. ” Günlük yaşamda insan vücudu dışında da çok iyi bilindiği gibi maya ve küfler için en ideal üreme ortamı sıcak ve nemli ortamlardır”(Mat, 5)

Bu nedenle sıklıkla kasık, ayak parmakları arası, yüz ağız içi, tırnaklar saçlı deri ve bayanların cinsel organında görülmektedir.

Nasıl bulaşır?
Şapka, havlu, kep, otellerdeki halılar, banyo hamam gibi ortak kullanılan malzemeler ve yerler yoluyla bulaşabilir. Yakın temas halinde olduğunda insandan insana ve hayvandan insana bulaşabilir.

Tedavisi var mıdır?
Tedavisi vardır ve hastalık için doğru ilaçlar kullanıldığında düzelir. Fakat gerekli önlemler alınmazsa hastalık tekrarlayabilir. Ayrıca el ve ayak tırnaklarında mantar olursa tırnak çekilmemeli, doktora başvurulmalıdır.

Korunmak için ne yapılabilir?
Öncelikle kişisel eşyalar başkasıyla ortaklaşa kullanılmamalıdır. Vücudun kuru tutulması gerekir.

Her insanın hangi mantara yatkın olup olmadığı bilinmediği için alınması gereken önlemler farklıdır. Örneğin çocuklar saçlı derinin kimyasal yapısındaki özellik sebebiyle saçlı deri mantarına yatkındırlar.

Bunun için saçlarını temiz tutmaya özen göstermeli ve kapalı tutmamalılardır.

Pitriazis Rosea

Pitriazis rosea nedir?
Halk arasında “Gül Hastaligi” olarak bilinen ve derinin sık görünen hastalıklarından biridir.

Hastalığın sebebi nedir?
Pitriazis roseanin, kesin bir sebebi olmamakla beraber, virüslere karşı aşırı duyarlılıktan oluştuğu düşünülmektedir.

Nasıl ortaya çıkar ve yiyeceklerle bir ilişkisi var mıdır?
Önce büyük yuvarlak, kepekli ve döküntü şeklinde başlar ve her 5-15 gün içerisinde daha küçükleri ortaya çıkar ve yiyecekle bir ilişkisi yoktur.

Hastalık ne kadar sürer?
2-3 ay içerisinde geçer.

Uçuk (Herpes Simpleks)

Uçuk nedir ve nerelerde görülür?
Bir enfeksiyonun rahatsızlık yaratan ve görünüşü bozan sonuçlarıdır. “Herpes simpleks virus tip 1” uçuğa yol acan virüstür. Genellikle dudak, burun delikleri ve çevresi etrafında oluşur.

Hastalık nasıl bulaşır?
Doğrudan bir uçuğa dokunularak ya da ev eşyalarının paylaşılması yoluyla bulaşabilir. Bu şekilde virüs yalnızca ağız çevresine değil, göze ve cinsel organlara veya derinin bütünlüğünün bozulduğu herhangi bir bölgeye geçebilir.

Bu hastalık neden tekrarlıyor?
İlk enfeksiyon sonrasında, enfeksiyon olan bölgedeki sinirler grubu uykuya yatıyor ve o bölge uçuğun tekrarlanması için ideal bir yer oluyor.

Vitiligo

Vitiligo nedir?
Deri üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına vitiligo denir. Vücutta vitiligo görülürse doktora başvurulmalıdır.

Vitiligo neden olur?
Vitiligonun oluşmasının temel ya da kanıtlanmış bir sebebi yoktur. Fakat vücuda renk veren hücrelerin sebepsiz bir şekilde yok olması sonucunda oluşan beyaz lekelere denir.

Vitiligonun tedavisi var mıdır?
Vitiligo kozmetik bir problemdir. Makyaj malzemeleri ile üstü örtülebilir. Onun dışında çeşitli tedavileri vardır. Bu tedaviler en az 3 ay sürer.

Vitiligo hastalığı olan bireyler nelere dikkat etmelidir?
Vitiligonun oluşmasının temel nedeni deriye rengini veren hücrelerin yok olmasıdır.

Bu hücreler aynı zamanda deriyi zararlı güneş ışınlarından korur. Bu yüzden vitiligosu olan insan güneşin zararlı ışınlarından uzak durmalıdır.

Kolaylıkla deride yanıklar oluşabilir ve kanser oluşumunu destekleyen benler oluşabilir.

Behçet Hastalığı

Prof. Dr. Hulusi Behçet
Hulusi Behçet, Türk dermatoloji ve bilim insanıdır. 1939 yılında kan damarı eflamasyonu olan ve bugün kendi adıyla adlandırılan Behçet hastalığını açıklayan ilk bilim adamıdır. Çalışmalarını İstanbul Tıp Fakültesinde sürdürmüştür.

Behçet Hastalığı nedir?
Behçet Hastalığı, ağız içi ve cinsel bölgede yaralar açan, ayrıca deri, göz, eklemler, damarlar başta olmak üzere vücuttaki tüm organ ve dokuları yayılabilen, nedeni belli olmayan bir hastalıktır.

Behçet Hastalığının belirtileri?Ağız yaraları hastaların hemen hemen hepsinde vardır. Hastalığın diğer belirtileri ortaya çıkmadan yıllarca önce tek başına görülebilir. Yaralar; yanak içi, dil, dudaklar, yumuşak damakta tek ya da çok sayıda ortaya çıkabilir.

Yaraların ortası kirli beyaz, etrafı kızarık ve ağrılıdır. Cinsel bölgede ağrı oluşur.Çeşitli deri belirtileri ortaya çıkar. Bacaklarda kırmızı ve ağrılı düğmeler oluşur. Nadiren vücutta dağınık şekilde oluşur.

Hastalık ilerledikçe, çeşitli yerlerde sivilceye benzer belirtiler de çıkmaya başlar.

Eklemlerde, damarlarda ve sinir sisteminde belirtiler olur.

Kaynakça: //www.nhp.com.tr

Источник: //bilgicem.com/saglik/deri-hastaliklari-nelerdir/

Sedef Hastalığı, Belirtileri Ve Tedavisi

Deri Hastalıkları Tedavisinde Kullanılan Otlar Tehlike Saçıyor

Sedef hastalığı genelde kalıtsal özellikleri olan bir cilt hastalığı. Bu yazımızda sedef hastalığının belirtileri, nedenleri, sedef hastalığının tedavisine yönelik çözümleri bulabilirsiniz.

Sedef hastalığı ve nedenleri

Sedef hastalığının kalıtsal özelliği olduğu için aile geçmişinde bu hastalık görülen kişiler riskli grupta yer alırlar. Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Her 100 kişiden 1 tanesinde sedef hastalığı görülebilmektedir. Sedef hastalığını stres, cildin güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalması, alınan bazı ilaçlar ve hızlı kilo artışı gibi etkenler de tetikleyebilmektedir.

Sedef hastalığının belirtileri

Sedef hastalığında vücudun çeşitli yerlerinde kepeklenme ve kabarık kızarıklıklar oluşur. Sedef hastalığının belirtileri genelde eklem yerlerinde, kafada, diz ve dirseklerde, el tırnaklarında görülür. Hastalık tedavi edilse bile hastalığın tekrarlayıcı olma, kronik ve sürekli devam etme özelliği vardır. Kimi hastalarda uzun süre tekrarlanmayıp, aniden de görülebilmektedir.

Sedef hastalığının diğer belirtileri arasında ateş, halsizlik, titreme, aniden gelen fenalık hissi vardır. Hastaların bazılarında eklem ağrıları da görülür. Ayrıca el ve ayaklarda tutulma da olabilir. Vücudun çeşitli yerlerinde belirgin kepeklenmeler olur. Bu kepeklenen yerler koparılmamalıdır.

Sedef hastalığının tedavisi

Sedef hastalığının tedavisinde banyo yaparken duş ve sıvı sabun yerine yağ banyosu yapılmalıdır. Ayrıca vücuda yağlı kremler sürülmelidir. Kleresinli sabunlar da kullanılabilir.

Ayrıca yağ katkılı bebek sabunları da kullanılır. Bu yağ banyosu ve diğer bakımların günlük olarak yapılmasında fayda vardır.

Bunu yaparken bir gün önceden kullanılan yağlardan cildin temizlenmesi ve tekrar yağlanması gerekir.

Sedef hastalığın tedavisi sürecinde vücutta tahriş etkisi yapan kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Yemeklerde acı baharatlardan kaçınılmalıdır. Giyilen kıyafetler sıkı olmamalı ve rahat olmalıdır.

Hava alan kıyafetleri tercih etmek gerekir. İç çamaşırları ise pamuklu olmalıdır. Güneşin yakıcı etkilerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi ışın tedavisi de uygulanabilmektedir.

Çörek otu yağı ile sedef tedavisi

Aslında çörek otu yağı birçok cilt sorununun tedavisinde kullanılan bir yağ. Çörek otu yağı ciltteki enfeksiyonlara karşı mücadele ederek, iyileştirici bir rol oynar.

Kaşıntı gibi belirtileri hafifletir. Eğer sedef sorunu için reçeteli bir ilaç kullanmadan çözüm bulmak istiyorsanız çörek otu yağı etkili bir çözüm olabilir.

sedef sorununuz için çörek otu yağını aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

Çörek otu yağını dıştan cildinize uygulayabileceğiniz gibi ayrıca tüketerek de fayda sağlayabilirsiniz.

Çörek otu yağını dıştan cildinize uygulamak için

Çörek otu yağını sedefli bölgelerinize uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Sonrasında sedefli cilt bölgelerinize çörek otu yağından bolca sürün.

Cildiniz tarafından iyice emilene kadar ovarak uygulama yapın. Çörek otu yağını cildinizde bu şekilde sürdükten sonra bu cildinizde en az 3 saat kadar durmalıdır.

Çörek otu yağından daha iyi fayda sağlamak için bunu gece yatmadan önce sürün ve bu şekilde uyuyun. Sabah kalktığınızda hafif bir sabun ve suyla yıkayarak yağ sürdüğünüz yeri temizleyerek durulayın.

Çörek otu yağını cildinizden çıkarırken cildinizi aşındıracak temizleyiciler kullanmayın. Çörek otu yağını günlük olarak sedefli yerlerinize sürün. Bu şekilde daha etkili sonuç elde edebilirsiniz.

Çörek otu yağını nasıl tüketebilirsiniz?

Sedef hastalığı için çörek otu yağını tüketeniz de sorunun çözümüne katkı sağlar.

1 çay kaşığı kadar çörek otu yağını günde 3 defa için. Fakat çörek otu yağını direk içeniz bazen sindirim sisteminizde sorunlar oluşturabilir. Bundan kaçınmak için içine bal katın.

Sedef sorununuzun tedavisinde çörek otu yağı çözümünü günlük olarak kullanın ve hem cildinize direkt uygulayın hem de içerek tüketin. Bu şekilde daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Saç derisindeki sedef nasıl temizlenir?

Saç sedefi sedef hastalığından muzdarip olan kişiler arasında oldukça yaygındır. Sedef vakalarının neredeyse %50 sinde saç sedefi vardır. Saç sedefinin en temel nedeni bu bölgedeki cilt hücrelerinin çok hızlı gelişmesidir. Bu da saç derisinde kırmızı lezyonlar oluşmasına yol açar. Saç derinizdeki sedefi temizlemek için aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

1. Eczaneden sedef hastalığında özellikle faydalı olan tıbbi içerikli bir şampuan alarak kullanabilirsiniz. kömür katranı içeren şampuanlar veya Ketokonazol, çinko piritiyon veya siklopiroks içeren anti mantar şampuanlar bu konuda faydalı olabilir.

Bu şampuanlarda iyi bir fayda görmek için birkaç hafta kadar kullanmak gerekir. Tabi şampuanların üzerinde yazılar kullanım ekli gibi yönergelere mutlaka uymalısınız. Günlük olarak kullanmamaya çalışın.

Çünkü günlük olarak kullananız, özellikle uzun süreli kullanımlarda cildinizi tahriş edebilir.

2. Kalsipotrien merhem kullanmayı deneyin. Kalsipotrien merhemi D3 vitamininin sentetik bir formudur. Cilt hücrelerinin hızlı gelişmesini yavaşlatır. Sedefli bölgelerdeki lezyonları temizlemeye yardımcı olur. Bu merhemi kullanmadan önce elbette ki önce hekiminize danışmanız gerekir. Hekiminizin onayını ve önerilerini almalısınız.

Sedef hastalığının tedavisinde yukarıdaki çözümleri uygulamadan önce hekiminize danışın. Hekiminizi onayı ve önerilerini alın.

Sedef hastalığında beslenme

Sedef hastalığında beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Yağlı balık yenmesi önerilmektedir. Bol bol beta-karoten içeren besinler alınmalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C, E, ve B6 vitamini içeren besinler tüketmek gerekir. Ayrıca stres etkenini bertaraf etmek için B kompleks vitamin takviyesi alınmalıdır.

Sebzelerden brokoli, sarımsak, soğan, domates ve tavuk eti, ton balığı ciltteki kepeklenmeler için faydalı olabilecek besinlerdir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Sedef Hastaları İçin Cilt Bakım Önerileri
Sedef Hastalığı İnme Riskini Artırıyor

Источник: //kadinlikbilinci.com/sedef-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri