Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

içerik

Dev Hücre Arteriti (GCA veya Temporal Arterit)

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

 • Dev hücreli arterit, arterlerin iltihabının bir sonucudur.
 • Dev hücreli arterit, körlüğe ve / veya felce yol açabilir.
 • Dev hücreli arterit, bir atardamar biyopsisi ile tespit edilir.
 • Dev hücreli arterit, yüksek doz kortizon ilaçları ile tedavi edilir.

Temporal arterit veya kranyal arterit olarak da adlandırılan dev hücreli arterit, kan damarlarının (vaskülit) duvarlarının inflamasyonu ile karakterize edilen ciddi bir hastalıktır. Etkilenen damarlar arterlerdir (bundan dolayı “arterit” ismi).

Dev hücreli arterit, polimiyalji romatizmalı hastaların% 10-% 15'inde görülür. Etkilenen hastaların yaşı 50 yaşın üzerindedir, polimiyalji romatika ile aynıdır.

Dev hücreli arteritin başlangıcı, eşlik eden polimiyalji romatizması öncesinde, sonrasında veya eşlik etmeden yıllar önce olabilir. Dev hücreli arterit GCA kısaltılmıştır.

Dev hücreli arteritin nedeni bilinmemektedir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar olası bulaşıcı nedenleri araştırmaktadır ve bazı bilgiler mikrop klamidya ile olası bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu doğrulama için daha fazla çalışma gerektirecektir.

Dev hücreli arterit belirtileri ve belirtileri nelerdir?

Dev hücreli arterit genellikle başını etkileyen arteryel kan damarlarının iltihaplanmasından kaynaklandığından, sıklıkla baş ağrılarına, çene içinde tekrar tekrar çiğnediğinde ağrıya ve kafa derisinin hassasiyetine (genellikle başın yanlarındaki iltihaplı atardamarların üzerine) neden olur. . Ayrıca, genellikle yorgunluk, düşük dereceli ateş ve kilo kaybı ile ilişkilidir. Polimiyaljiya rheumatica'nın kas ağrıları, dev hücreli arteritli hastaların yaklaşık yarısında, arteritin başlangıcından önce, sırasında veya sonrasında görülür.

Dev hücreli arteritin etkilediği arterler iltihaplı hale geldiklerinde, bunların içinden kan akışının sınırlı olduğu derecesine kadar daralabilirler.

Bu, normal olarak bu arterler tarafından sağlanan dokulara ciddi oksijen kaynağı eksikliğine neden olabilir. Gözlerin veya beynin yetersiz oksijenlenmesi bozulmuş veya çift görme, körlük veya felce yol açabilir.

Daha az yaygın olarak, kolları çalıştıran kan damarlarının iltihabı, kollar çalışırken kol ağrısına yol açabilir.

Sağlık uzmanları dev hücreli arteriti nasıl teşhis eder ?

Dev hücreli arterit tanısı, 50 yaşın üzerindeki (genellikle 60 yaş üstü) bir hastanın yukarıdaki semptomları geliştirdiği ve / veya aniden körlük veya inme geliştirdiği zaman ortaya çıkar. Tanı, eritrosit sedimantasyon hızındaki ve / veya C-reaktif proteinindeki bir yükselmeyle belirtilen kandaki inflamasyon bulguları ile desteklenir.

Tanı bir atardamar biyopsisi ile, genellikle temporal arter denilen kafa derisi tarafında bir arterle doğrulanır. Bu biyopsi ayaktan bir ortamda lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Derideki arter üzerindeki kafa derisine bir kesi gerektirir. Bu alanın dokusu birçok damardan gelen kanla sağlanır ve arter parçasının çıkarılmasından sonra iyi olur.

Dev hücreli arterit tedavisi nedir?

Dev hücreli arteritin tedavisinin amacı arterler içindeki inflamasyonu baskılamaktır. Dev hücreli arterit teşhis edildiğinde, intravenöz veya ağız yoluyla yüksek doz kortizon ilaçları gereklidir. İltihaplı damarları susturmak için gerekli olan yüksek dozlar, terleme, kilo alma, morarma, yüz şişlikleri, düzensiz duygular, uykusuzluk ve diğerleri gibi yan etkilerle ilişkilidir.

Ayrıca, optimal kan akışını sağlamak için, kan dolaşımını optimize etmek ve hastalıklı arterlerde gereksiz pıhtılaşmayı önlemek için sıklıkla düşük doz aspirin verilir. Çalışmalar, düşük doz aspirinin dev hücreli arteritli hastalarda inme ve görme kaybı riskini azaltabildiğini göstermiştir.

Kortizon ilaçları osteoporoza neden olan potansiyel kemik toksisitesi ile ilişkili olduğundan, hastalar kalsiyum ve D vitamini takviyesi düşünmelidir. Uygun hastalarda kemik mineral yoğunluğu testi yapılmalı ve östrojen, alendronat (Fosamax) ve risedronat (Actonel) gibi osteoporoz ilaçları düşünülmelidir.

Dev hücreli arteritli hastalar için prognoz nedir?

Dev hücreli arterit genellikle aylar ve yıllar boyunca kendi kendini sınırlayan bir seyir izler. Nadiren, inflamasyon yüksek dozda kortizona yanıt vermeyebilir ve metotreksat (Rheumatrex, Trexall) gibi bağışıklık sistemini baskılayan daha güçlü ilaçlar denenmiştir. Çoğu hastada, ESR kan testi izlenirken kortizon ilaçları semptomlara göre kademeli olarak azaltılabilir.

Arteritin etkileri sadece arterlerdeki iltihaplanma miktarına değil, aynı zamanda çeşitli vücut dokularındaki arterlerin konumuna da bağlıdır.

Arteriti inceleyen araştırma bilim adamları, vücuttaki iltihaplı arterlerin yerini ve bunun polimiyalji romatizması ile ilişkili olup olmadığını, arter duvarlarına sızan özel beyaz kan hücrelerinin (T hücreleri) farklı özellikleriyle ilişkili olduğunu keşfetmişlerdir.

Bu T hücre farklılıkları hastalardaki inflamasyon paternine göre daha fazla sınıflandırılabilirse, bu, dev hücreli arterit için yeni bir “özelleştirilmiş” tedavi dönemine yol açabilir.

Dev hücreli arterit için önleme yoktur. Önleme tedbirleri dev hücreli arteriti tedavi etmek için kullanılan ilaçların yan etkilerinin önlenmesine odaklanmaktadır.

Dev hücreli arterit komplikasyonları nelerdir?

Dev hücreli arterit, körlüğe ve / veya felce yol açabilir. Bunun nedeni, dev hücreli arteritli bazı hastalarda, gözlere ve beyne oksijen sağlayan arterlerin iltihaplanması, bu organlara dolaşımını bozabilir.

Ek hücreler, dev hücreli arteriti tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir. Bunlar arasında katarakt, cildin morarması, kilo alımı ve kortizon ilaçlarından osteoporoz bulunur. Bu nedenle, olası en düşük ilaç dozları ve karşı önlemler uzun vadeli riskleri en aza indirmek için kullanılır.

Источник: https://tr.doctorforhelp.com/giant-cell-arteritis-gca-24114

Temporal Arterit (Dev Hücre Arterit) Nedenleri, Belirtileri, TedaviTR.WomenHealthGuide.net

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

Arterler, vücutta oksijen bakımından zengin kan taşıyan kan damarlarıdır. İstisna, tekrar oksijenizasyon için akciğerlere oksijen yetersiz kan taşıyan kalbin sağ tarafından yayılan pulmoner arterdir. Arterler kaslı ve elastik olan kan damarlarından daha kalın duvarlara sahiptir.

Kaslar, bir bölgeye kan akışını düzenlemek için arterlerin daralmasına veya genişlemesine izin verir ve esneklik, kanın uygun basınçta vücuda itilmesine izin veren geri tepmeye izin verir. Bazen arterlerin duvarı iltihaplı hale gelebilir ve bu durum vaskülit olarak bilinir.

Farklı vaskülit türleri vardır (vaskülitin çoğunda) ve bunlardan en yaygın olanı temporal arterit olarak bilinen bir durumdur. Aynı zamanda dev hücreli arterit (GCA) ve kranial arterit gibi diğer isimler tarafından da bilinir.

Temporal arterit nedir?

Temporal arterit esas olarak temporal arterleri etkileyen bir enflamatuar durumdur. Temporal arteritin yaygın semptomları, temporal arterlerin yer aldığı başın (tapınaklar) bir başağrısıdır. Temporal arteritin diğer popüler adı dev hücreli arterit çünkü atardamarların şişmiş duvarlarında büyük hücreler oluşur.

Temporal arterit sıklıkla polimiyalji romatika (PMR) olarak bilinen bir durumla birlikte tartışılmaktadır. Temporal arteritli kişilerin yaklaşık% 50'sinde PMR vardır, ancak PMR'li kişilerin sadece% 10 ila% 20'sinde temporal arterit vardır.

Temporal arteritin neden ortaya çıktığı kesin değildir, ancak genellikle yaşlılarda görülür, genellikle 50 yaşından sonra başlar ve 70 yaş grubunda daha sık görülür.

Wikimedia Commons'tan Resim

Zamansal arteritin anlamı

Temporal arterit terimi yanıltıcı olabilir çünkü geçici arterler bu hastalıktan etkilenen tek damar değildir. Temporal arterit, atardamarların iltihabı ile işaretlenmiş sistemik bir durumdur.

Bu, vücuttaki herhangi bir atardamarın, büyük ve orta büyüklükteki atardamarlarda ortaya çıkmasına rağmen, etkilenebileceği anlamına gelir. Temporal arterler en yaygın olarak etkilendiği için, diğer atardamarlarla birlikte veya kendi başına, bu nedenle temporal arterit olarak adlandırılır.

Bununla birlikte, diğer yaygın isim, dev hücreli arterit aslında hastalığı tanımlamak için daha doğru bir terim olabilir.

Temporal arteritin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, hastalık mekanizması oldukça iyi anlaşılmıştır. Bir tür bağışıklık hücresinden alınan bazı kimyasallar, bu durumda bir T-lenfosit, arter duvarının iltihaplanmasına neden olur. Sitokinler olarak bilinen bu kimyasalların, vücudun istilacı mikroorganizmalara karşı savunma tepkisinde spesifik bir işlevi vardır.

Bununla birlikte, temporal arterit gibi durumlarda herhangi bir tehdit olmadığında bile vücudun dokularını etkiler. Zamanla, atardamar duvarının tekrarlanan iltihaplanması, dokularının boyut olarak artmasına ve bunun içinde dev hücreler olarak adlandırılan bazı çok büyük hücrelerin oluşmasına neden olur.

Arter duvarının bu kalınlaşması lümenin daralmasına ve böylece normal kan akışını engellemesine neden olur.

Temporal arterit semptomları

Temporal arteritin belirtileri ve semptomları genellikle diğer durumlar ile karıştırılır ve bu nedenle durum sıklıkla erken aşamalarda gözden kaçar. Temporal arteritin ana semptomları başın iki tarafındaki baş ağrısı ve hassasiyettir. Diğer semptomlardan bazıları, sıklıkla temporal arterit ile birlikte var olan polimiyalji romatikaya (PMR) bağlı olabilir.

Baş ağrısı

Temporal arteritte baş ağrısı, temporal arterlerin yer aldığı başın iki yanından biri olan tapınaklara yerleştirilir. Ağrı genellikle şiddetlidir ve sıklıkla her iki tarafı da aynı anda etkiler (bilateral).

Bununla birlikte, bazı durumlarda baş ağrısının ağrıları yalnızca başın bir tarafında olabilir veya hatta ağrının alın yönünde daha fazla olduğu bir baş ağrısına neden olabilir. Acı ayrıca gözlere de uzanabilir.

hassaslık

Temporal arterlerin bulunduğu başın yan kısımları, baş ağrısı olmasa bile, temporal arteritte genellikle ihale edilir. Bu, bölgedeki basıncın rahatsızlığa veya acıya neden olduğu anlamına gelir. Hassasiyet kafa derisine kadar uzanabilir ve saçın fırçalanması gibi günlük aktiviteler ağrıya neden olabilir.

Çene ağrısı

Temporal arteritte sıklıkla çene ağrısı vardır ve bu çiğneme sırasında daha belirgindir. Bazı durumlarda ağrı, tapınaklardan çeneye kadar uzanabilir ve hatta polimiyalji romatizması olduğunda omuzlar kadar uzanabilir.

Görüş problemleri

Temporal arteritlerde belirgin bir daralmanın olduğu ciddi olgularda bulunma olasılığı daha fazla olan temporal arteritte çeşitli farklı görme problemleri vardır. Bu görme problemleri sadece bir gözü veya her iki gözü aynı anda etkileyebilir.

Bir kişi bulanık görme, çift görme, hatta kısmen veya tamamen görme kaybı bildirebilir (körlük). Bu semptomlar zamanla gelişmesine ve gelip gidebilmesine rağmen, bir gözde ani bir görme kaybı oluşması mümkündür.

Temporal arteritte görme kaybı kalıcı olabilir.

Diğer Belirtiler

Temporal arterit ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri, yorgunluk ve depresyon ile de görülebilir. Bu spesifik olmayan semptomlar ayrıca polimiyalji romatikada da mevcuttur ve sıklıkla diğer, daha yaygın durumlarda ve özellikle sistemik enfeksiyonlarda da görüldüğü için yanıltıcı olabilir.

Temporal Arterit Nedenleri

Temporal arteritin kesin nedeni bilinmemektedir. Temporal arteritte anormal immün yanıt atardamarın bölümlerine ve en yaygın olarak temporal arterlerin iltihaplanmasına neden olur. Bu şişmeye yol açar ve zaman içinde arter duvarının kalınlaşması da vardır.Arter duvarındaki bu değişiklikler tüm atardamarın üzerinde değil, bölümlerde gerçekleşir.

Bu, arter duvarının iltihaplı bölümlerinin normal bir duvarın bölümleri arasında serpiştirilmiş olabileceği anlamına gelir. Temporal arteritin nedeni henüz tanımlanmamış olsa da, henüz bilinmeyen bir etiyolojinin göstergesi olabilecek bazı risk faktörleri vardır.

Bu risk faktörleri yaş, cinsiyet, enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, polimiyalji romatika veya genetik faktörleri içerir.

Temporal Arterit için Risk Faktörleri

Aşağıdaki risk faktörleri, belirli kişilerde temporal arteritin daha muhtemel olduğu anlamına gelir. Bu, bunlardan bir veya daha fazlasına sahip olan herkesin temporal arteriti geliştireceği anlamına gelmez.

Yaş

Temporal arteritin, 50 yaşından sonra ortaya çıkması daha muhtemeldir. Temporal arteritin başladığı ortalama yaş yaklaşık 70'dir. Bu yaşlılarda temporal arteritin daha güçlü olduğunu gösterir.

Cinsiyet

Temporal arterit kadınlarda daha sık görülür ve kadınlar temporal arteriti geliştirmek için erkeklerden iki kat daha fazla olabilir.

Enfeksiyonlar

Temporal arterit, bazı enfeksiyöz durumlarla ilişkili olabilir, ancak bir enfeksiyona bağlı değildir.

Bu, daha önceki bir enfeksiyonun ve ona verilen immün yanıtın, enfeksiyonun çözülmesine rağmen daha sonraki bir aşamada temporal arterit gelişmesi olasılığını artırabileceği anlamına gelir.

Bu enfeksiyonun tedavisi sırasında bazı ilaçların kullanımı ile de ilgili olup olmadığı henüz net değildir.

Polymaylgia romatika

Polimiyalji romatizması (PMR) temporal arterit ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Bu durum eklemleri çevreleyen dokuların yoğun inflamasyonu ile işaretlenir.

Boyun, omuz, alt sırt, kalça ve uyluk gibi birkaç eklemde kas ağrısı vardır. Polimiyalji romatizmasının nedeni iyi anlaşılmamıştır, ancak temporal arterite benzer görünmektedir.

Polimiyalji romatizma mekanizmasının bazı durumlarda temporal arterite neden olup olmadığı da açık değildir.

Aile öyküsü

Hem temporal arterit hem de polimiyalgia romatikasının, bu şartlara sahip bir aile öyküsü olan bireylerde ortaya çıkması olası bir genetik bileşene işaret etmektedir.

Temporal Arterit Tanısı

Tanı tıbbi öyküye, fizik muayene bulgularına ve sonraki incelemelere bağlıdır. Temporal arterit için yapılan başlıca kan testleri eritrosit sedimantasyon hızını (ESR) ve C-reaktif protein (CRP) düzeylerini kontrol etmektir.

Diğer araştırmalar arasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG), dupleks ultrason ve pozitron emisyon tomografisi (PET) gibi görüntüleme çalışmaları sayılabilir. Temporal arteriti teşhis etmek için tercih edilen yöntem, bir temporal arter biyopsisidir.

Burada temporal arterin küçük bir kısmı çıkarılır ve bir mikroskop altında incelenir. Bazen temporal arterin tüm bölümlerini etkilemediği için yanıltıcı olabilir.

Biyopsi Videosu

Aşağıdaki video bir temporal arter biyopsisidir. İçerik grafiktir ve hassas görüntüleyenlerin dikkatli olmaları önerilir. Google Videolarından kaynaklı

Temporal Arterit Tedavisi

Bir diyagnostik onaylanmadan önce bile durumdan şüphelenildiğinde temporal arterit tedavisine hemen başlanması gerekir. Bu, kalıcı körlük, kalp krizi, inme, sağırlık, sinir hasarı veya aort anevrizması gibi geçici arterit komplikasyonlarından kaçınmaktır. Ana tedavi, prednizon veya metilprednizolon gibi kortikosteroidlerin kullanımını içerir.

Kortikosteroidler çok etkili anti-inflamatuar ajanlardır ancak uzun süreli yüksek doz kullanımı bir dizi yan etki ile ilişkilidir. Metotreksat gibi başka ilaçlar da bağışıklık sistemini baskılamak ve iltihabı azaltmak için kullanılabilir.

Temporal arteritte daralmış damarlarda kan pıhtılaşması riski bulunduğundan, inme veya körlüğe yol açabilen pıhtı oluşumunu azaltmak için aspirin gibi ilaçlar reçete edilir.

Referanslar

1. Dev hücreli arterit. Emedicine Medscape

2. Temporal arterit. Patient.co.uk

Источник: https://tr.womenhealthguide.net/temporal-arterit-dev-hucre-arterit-nedenleri-8299

Arterit Hastalığı

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

Arterit hastalığı bazen tek başına bazen de omuz ve kalça kısmında istirahat sonrasında veya esnasında oluşan kas ağrıları (Polimiyaljiya romatika) ile birlikte görülür.

Bu ekstra ağrıları yaşayan hastaların bir kısmında da dev hücreli arterit ile birlikte seyreder. Kalpten çıkan büyük atardamarlar ve onun dalları özellikle temporal arteri tutar.

Bu sebeple dev hücreli arterit hastalığı da temporal arterit olarak bilinir.

Arterit hastalığı, büyük kan damarlarında ortaya çıkan iltihap sonrasında oluşan rahatsızlıktır. Dev hücreli arterit olarak da adlandırılan hastalık esnasında damarların içerisindeki duvarlarda iltihaplanma oluşur. Arterit hastalığı, etkilediği damara göre farklı belirtiler gösterebilir.

Şakak bölgesinden geçen ve beyni besleyen temporal arter, arterit hastalığının en sık oluştuğu damar olarak bilinir. Bu sebeple arterit hastalığı genelde temporal arterit ismi ile bilinir. Fakat bilinenin aksine arterit hastalığının tek tuttuğu ve oluştuğu damar temporal arter damarı değildir.

Örnek vermek gerekirse, gözü besleyen oftalmik arter damarının da tutulup görme kayıplarına sebep olduğu görülmüştür.

Bu hastalık her yaşta görülse de genelde yaşlılık döneminde ortaya çıkar. Kadınlarda görülme olasılığı, erkeklere göre 3 kat daha fazladır. Her ülke ve ırkta görülebilir. Görülme sıklığı Güney Afrika ülkelerinde daha azken Kızılderili toplumlarında daha fazla olabilir.

Türkiye'nin de dahil olduğu 7 Avrupa ülkesi içerisinde görülme sıklığı hala araştırılmaktadır. İklimsel özelliklerin hastalığı tetiklemediği de bilinen başka bir faktördür.

Özetle, hastalığa yakalanmanın sıcak ya da soğuk bölgede oturuyor olmakla hiçbir alakası olmamakla birlikte nemli veya kuru ortamlarda, farklı ülkelerde bulunmanın da bir alakası yoktur.

Eritrosit Sedimentasyon Hızı

Eritrosit Sedimentasyon Hızı yani ESR, akut faz cevabına sebep olan doku hasarı serumda bazı protein miktarlarının belirgin şekilde artmasına ve albumin miktarının aynı oranda azalmasına sebep olur.

Kansızlık

Anemi olarak da bilinen kansızlık, kanda bulunan alyuvar hücresine oksijen taşıyan hemoglobin seviyesinin normalde olması gerekenden daha düşük çıkması sonrasında ortaya çıkar.

Genel itibari ile demir eksikliği sebebiyle oluşan, pek çok belirti eşliğinde kendini gösterebilen bir hastalık olarak kabul edilir.

Aynı zamanda bahsettiğimiz diğer değerler ile birlikte ortaya çıktığında arterit hastalığına sebebiyet verebilir.

Trombosit Sayısında Artış

Kanın pıhtılaşması için görev yapan ve kan hücresi olan trombositlerin sayısında yaşanacak olan artış vücutta bulunan bir hastalığa ya da direkt olarak kemik iliğindeki bir probleme bağlı olarak gelişir. PLT olarak da bilinen trombosit artışı, bir belirti ile ortaya çıkmadığından yapılan bir test sonrasında ortaya çıkabilir. Bu sebeple arter hastalığında da trombosit sayısının durumuna bakılır.

Alkalen Fosfataz Yüksekliği

Kısaca ALP olarak bilinen alkalen fosfataz, insanın vücut dokularında yer alan doğal bir proteindir. Karaciğer, safra kanalları ve kemiklerde diğer organlardan daha fazla bulunur. Öncelikli olarak kemiklerde ve aynı zamanda karaciğerde üretilen alkalen fosfataz enzimleri, asidik mineral fosforu parçalayarak pH dengesi oluşturur.

Alkalen fosfatazın en önemli görevi, bağırsakları koruma görevi olup burada yer alan bakterileri yok eder. Sindirime yardımcı olan ve B vitamini yıkarak kemik gelişimini destekleyen alkalen fosfataz düştüğünde vücutta birçok sorun oluşabilir.

Öte yandan alkalen fosfatazın yükselmesi de vücutta arter hastalığı gibi farklı hastalıklara yol açabilir.

Vücutta bulunan savunma sisteminin çeşitli sebeplerden dolayı damar duvarlarına saldırmasıyla hastalık başlar. Fakat bu sebeplerin ne olduğu tam olarak bilinememektedir.

Hastalığın nedenleri tam olarak açıklanamasa da genetik yatkınlığı olan kişilerin hastalığı tetiklediği düşünülmektedir.

Hangi faktörler olduğu net olarak bilinmese de çeşitli virüs ve bakterilerin de çevresel faktörler ile birlikte arterit hastalığına yol açtığı düşünülmektedir.

Arterit tek başına ya da polimiyaljiya romatika ile birlikte ortaya çıkabilir. Belirtiler ise değişmez.

Baş ağrısı ya da derinin saçlı bölümünde gerçekleşen ağrı, arterit hastalığının en büyük belirtisi olarak bilinir. Hastalığın ilk ve genellikle teşhis belirtisi olan bu ağrı, şakaktan enseye doğru hissedilir. Basit ağrı kesiciler, bu ağrıya etki etmeyeceğinden gece boyunca devam eder ve kişi hastaneye gitmek zorunda kalır.

Şakak bölgesinde bulunan damarda belirginleşme, bölgesel genişleme ve ağrı hissedilebilir.

Arterit hastalığına yakalanan bireylerin yarısında çiğneme esnasında çenede ağrı olduğu gözlenmiştir. Öte yandan bazı kişilerde çenede ve aynı zamanda etki olmadan direkt olarak ağrı gözlenebilir.

Arterit hastalığında gözü besleyen damarda iltihap oluşursa, çeşitli görme bozuklukları görülebilir. Genelde görme azlığını ortaya çıkan arterit hastalığı iltihabı esnasında aniden görme kaybı da yaşanabilir.

Aynı zamanda görme sorunlarının içerisine giren çift görme ve bir deri hastalığı da olan göz kapağı düşüklüğü de arterit hastalığının belirtileri arasında sayılabilir. Görme sorunları baş gösteren kişiler tedavi edilmezse, kalıcı görme kaybı yaşanabilir.

Tedavi edilmediği takdirde yaklaşık iki hafta içerisinde diğer gözün de aynı hastalıktan etkilendiği görülmüştür. Hastalığın gözü tutması en belirgin belirtilerden biri olsa da en çok korkulanıdır.

Arterit hastalığında sabah kalkıldığında tutukluk, omuzda, boyunda ve sırt bölgesinde ciddi ağrılar görülebilir.

Özellikle uyku vakitlerinde ortaya çıkan ve kola yayılan ağrılar olarak tanımlanan karpal tünel sendromu, boyun fıtığı ile karıştırılır. Parmaklarda uyuşma yaşanması ile birlikte damar hastalıklarını da işaret eden sendrom, arterit hastalığının bir belirtisi olarak görülür.

Günümüzde arterit hastalığının teşhisi için yapılan özel bir test yoktur. Ancak hastanın öyküsü dinlenerek ailede bu hastalığın olup olmadığı sorulur ve diğer yöntemler uygulanır.

Hastadan bazı kan tahlilleri istenerek kanında iltihap olup olmadığına bakılır. Eğer iltihap görülüyorsa, diğer teşhis yöntemleri ile hastalığın tanısının koyulması için çeşitli yöntemler uygulanır.

Fiziki muayene genelde tanı konulması için kan tahlilleri ve aile öyküsü ile birlikte yeterli olur. Ancak yeterli görülmeyen durumlarda görüntüleme cihazları ile hastanın filmi çekilir.

Fiziksel muayene sonrasında hastanın röntgen filmi çekilir. Daha sonra bilgisayarlı tomografi ile kesin sonuca varılır. Böylelikle hastalığın hem tanısı konmuş olur hem de tedavi yöntemi kesinleştirilmiş olur.

Arterit hastalığında belli başlı risk faktörleri gözlenmiştir.

Arterit hastalığı genelde 20-70 yaş aralığında görülse de çok büyük oranda 50 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkmıştır. Yaşlılığın da etkisi olduğu düşünülen arterit hastalığı, sıklıkla 50 yaş ve üstünde olan kişilerde görülür.

Arterit hastalığı kadınlarda, erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ise henüz bulunamamıştır.

Arterit hastalığı esnasında veya sonrasında çeşitli komplikasyonlar ile karşılaşılabilir.

Arterit hastalığının tek ciddi ve en korkulan komplikasyonu görme kayıplarıdır. Tedavi edilmezse tamamen körlüğe sebep olabildiği gibi bir gözden diğerine atlama gibi bir riski de bulunur.

Bu bölümde Arterit hastalığı ile ilgili sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Hayır. Arterit hastalığı herhangi bir yolla bulaşan bir hastalık değildir.

Evet. Arterit hastalığı uzman hekimin de tavsiyeleri doğrultusunda tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Hayır. Arterit hastalığı yalnızca kan nakli ile değil hiçbir yolla bulaşmaz.

Arterit hastalığının eklem hastalığı olarak kabul edilmesi sebebiyle hastalıkla ilgilenen bölüm romatolojidir.

Arterit hastalığına yakalanan kişiler belli bir süre çalışabilir. Yapılan istatistikler sonrasında hastalığın ortaya çıkmasından yaklaşık 10 yıl sonra hastalığa yakalanan her 100 kişiden 30’u çalışamaz hale gelmektedir.

Evet. Arterit hastalığı çeşitli görme problemlerine sebep olabilir. Üstelik tedavi edilmezse bu sorunlar kalıcı bir hale dönüşür.

Arterit hastalığı, kortizol tedavisine iyi yanıt veren bir rahatsızlıktır. Özellikle görme sorununun çözülmesi ve ilerlemesi engellenmesi için hızlı bir şekilde tedaviye geçilir. Hasta bireye düşük dozlarda steroid tedavisi verilir.

Bu dozlar gittikçe azaltılır ve genellikle 1 yıl içerisinde sona erer. Hastalığa yakalanan bazı kişiler ise uzun süreli tedaviye ihtiyaç duyar. Düşük dozda aspirin de tedaviye dahil edilebilir.

Arterit hastalığının tedavisi sırasında hastalığın ilerlemesi, seviyesi göze alındığı gibi bireyin durumuna göre tedavi şekillendirilir.

Hayır. Arterit hastalığı, cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık değildir.

Arterit hastaları, virüs ve bakterilerden daha kolay etkilenebileceği için temiz ortamlarda çalışmaları ve bulunmaları tavsiye edilir.

Arterit hastaları, uzman hekimin tavsiyesine göre çeşitli ilaçlar kullanabilir. Bunlardan en genel ve çoğu hasta tarafından kullanılanları steroid ilaçları ile düşük dozda aspirindir.

Hayır. Arterit hastalığı, ayakta tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Arterit hastalığı, damarlarda değişimlere yol açsa da ölümcül bir hastalık olarak bilinmez.

Hayır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda arterit hastalığının neden olduğu bir ölüm gözlenmemiştir.

Kuşburnu çayının arterit hastalarının baş ağrısını azaltabileceği düşünülür. Bitkisel tedavi mümkün olmasa da bu çayın ağrıyan bölgeye uygulanması, ağrının hafiflemesi için önerilen bir bitkisel tedavi yöntemidir.

Evet. Arterit hastalarının hamile kalmasında bir sakınca yoktur.

Evet. Çocuğa bulaşmayacağından ve kişiyi zorlamayacağından, arterit hastalığına mensup kadınların çocuklarını emzirmeleri bir sorun teşkil etmez.

Arterit hastalığını oluşturan temel faktörler bilinmemekle birlikte genetik yatkınlığa atıf yapılır. Bu sebeple arterit hastalığının doğuştan gelen genlerle ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu ifadeleri kanıtlamak için şimdilik yeteri kadar bilgiye sahip değiliz.

Источник: https://www.ameliyat.com/arterit-hastaligi-d92/

Dev Hücreli (Temporal) Arterit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

Dev hücreli arterit özellikle büyük olan kan damarlarını tutan ve iltihabi yapıya sahip bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalıkla birlikte kişinin damarlarında iltihaplanmalar oluşmaktadır.

Temporal Arterit Tanımı

Temporal yani dev hücreli arterit, büyük kan damarlarında iltihap oluşumu sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dev hücreli arterit olarak anılan bu hastalık türünde kişinin damar duvarlarında yüksek oranda iltihaplanma  görülmektedir. Hastalıktan etkilenen damara göre kişide farklı belirtiler görülebilir. Dolayısı ile aynı hastalıktan muzdarip tüm bireylerde aynı belirtiler görülmeyebilir. 

Hastalık genellikle şakak bölgesinden geçen ve kişinin beyninin bir kısmının beslenmesine yardımcı olan damarlardan biri olan damarda görülmektedir. Bu damarın ismi temporal arterit olarak bilinmektedir.

Damarın isminin hastalık ile aynı olmasının sebebi ise bu hastalığın genellikle bu damarda görülüyor olmasından kaynaklanmaktadır. Hastalık, en sık bu damarda görülüyor olsa da bu sadece o damarda görüldüğü anlamına gelmez. Rahatsızlık gözü besleyen damarlarda ve bir çok diğer damarda da görülebilir.

Gözü besleyen damarlarda dev hücreli arterit gözlenmesi sonucunda kişi, göre yetisini geçici veya kalıcı olarak yitirebilir. 

 Nedenleri

Hastalık, sebebi bilinmeyen bir şekilde kişinin bağışıklık sisteminin kendi damarlarına saldırması sonucunda ortaya çıkar. Bu durum hastalığın başlamasının ana sebebidir. Fakat bu durumun neden olduğu ve kişinin bağışıklık sisteminin neden böyle bir tepki verdiği henüz bilinmemektedir.

Yapılan araştırmalara rağmen, hastalığın sebebine net bir cevap bulunamamıştır. Fakat yapılan bazı tahminler bulunmaktadır. Bu tahminler, kişinin genetik durumundan dolayı bu olayın yaşanabileceği veya çevresel faktörlerden dolayı kişinin bu hastalığa maruz kalabileceği yönündedir.

Fakat bu tahminlerin herhangi bir bilimsel kanıtı henüz bulunamamıştır. 

Dev Arterit Belirtileri

 Dev arterit belirtileri, rahatsızlığın hangi damarda ortaya çıktığına göre farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin; rahatsızlık gözleri besleyen damarlarda ortaya çıktığı zaman iltihaplanma sonucu damarlar daralıp tıkanabilir ve gözlere gereken kan ve oksijen gönderilemeyebilir.

Bu durum da geçici veya kalıcı körlüğe sebep olabilir. Farklı bölgelerde de olsa hastalığın bazı belirtileri şunlardır:

 • Temporal Arter Damarında Hassasiyet ve Şişkinlik,
 • Ateş,
 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Baş Ağrısı,
 • Baş Dönmesi,
 • Görme Kaybı,
 • Ellerde Ağrı,
 • Dizlerde Ağrı,
 • Kilo Kaybı,
 • Mide Bulantısı,
 • İştahsızlık,
 • Kas Ağrıları,
 • Çene Bölgesinde Ağrı

 Baş Ağrısı: Baş bölgesinde oluşan ağrılar genellikle rahatsızlığın en bilinen ve en çok rastlanan belirtileri arasında yer almaktadır. Bu ağrı genellikle şakak bölgesinden başlayarak omuz bölgesine kadar olan alanda hissedilebilir.

Bu ağrıların en dikkat çekici yanı ise; ağrıların kullanılan ağrı kesici ilaçlar ile geçmiyor olmasıdır. Bu sebeple hasta gün boyu veya gece boyu bu ağrıları çekmek durumunda kalabilir.

Ağrıları artan hasta, durumun farkında olmasa da doktora gitme ihtiyacı duyar. 

Çene Ağrısı: Hastaların yarısında çoğunda besinleri çiğneme esnasında çenede ağrı oluştuğu görülmüştür. Bunun yanı sıra bazı hastalarda konuşma esnasında da çene hareketlerine bağlı olarak çenede ağrı durumuna rastlanmıştır. 

Temporal Arter Damarında Hassasiyet: Kişinin şakak bölgesinde yer alan veya bu bölgeden geçen damarlarında göz ile görülebilir bir genişleme, hastalığın habercisi olabilir. Bu damarlarda hassasiyet, genişleme veya şişkinlik görülüyor ise mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. 

Görme Sorunları: Rahatsızlık, gözü besleyen damarlarda ortaya çıkarsa ani görme kayıpları ve görme bozukluklarına sebep olabilir. Tam anlamı ile bir görme kaybı yaşanmasa dahi görmede zorluk veya az görme gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

Bunun yanı sıra yine gözü besleyen damarlarda bu hastalığa rastlanılması durumunda hastada çift görme veya hastanın göz kapağında düşüklük olma ihtimali de yüksektir. Genellikle hastaları en tedirgin eden belirtilerden bir tanesi budur. Görme yetisini yavaş yavaş yitirmeye başlayan hasta panik olmaya başlar.

Fakat, durum bu noktalara gelmeden önce doktor ziyaretinde bulunmak tedavi açısından çok daha faydalı olacaktır. 

Kaslarda Ağrı: Hastaların bir kısmında sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrı görülmüştür. Aynı zamanda bazı hastalarda da sabah uyandıktan sonra kaslarda aşırı ağrı şikayetine rastlanmıştır. 

 Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yöntem kortikosteroid olarak bilinmektedir. Hastalık, bu tedavi yöntemine son derece olumlu yanıt vermektedir. Özellikle kişide oluşabilecek olan herhangi bir görme bozukluğuna karşı direkt olarak tedaviye başlanır. Tedavinin ilerleyen aşamalarında streoid oranı düşürülür.

Aynı zamanda hasta, streoid sebebi ile oluşabilecek tüm yan etkiler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirilmiş olmalıdır. Genellikle tedavi süreci 1 ile 2 yıl arasında sürmektedir. Fakat bazı istisnai durumlarda tedavinin süresi uzatılabilir.

Steroid gibi ilaçlara bağışıklığı olan bireylere daha yüksek dozlarada ilaç uygulaması yapılabilir. Bu tedavi yönteminde hastaya uygulanacak olan doz, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Aynı zamanda tedavi süreci ve dozları da hastalığın iyileşme hızına göre belirlenir.

Hasta, tedavi esnasında belirli aralıklar ile kontrole gitmek durumundadır. Böylece tedavinin hasta üzerinde ne denli etkili olduğu gözlemlenebilir. Hastalık, 50 yaş üzeri ve kadın bireylerde daha sık görülmektedir. Bu sebeple kişinin yaşına bağlı olarak tedavi sürecinde değişiklikler yapılabilir.

Durum çok ciddi olmadığı sürece cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Fakat, hastanın durumu çok ciddi ise ve hasta hayati bir risk taşıyor ise cerrahi müdahale yapılabilir. 

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/dev-hucreli-arterit.html

Temporal Arterit Nedir Belirtileri Tedavisi Komplikasyonları

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

Temporal arterit beyne oksijenli kan sağlayan kafadaki orta ve geniş arterlerin kronik iltihaplanmasına neden olan ciddi bir hastalıktır. Bu iltihaplı hastalık beyinde ve baş bölgesinde yetersiz oksijen ve besin maddesi miktarıyla sonuçlanır.

Temporal arterit vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla normal, sağlıklı hücre ve dokulara saldırıp vücutta iltihaplanmaya neden olduğu bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Temporal arterit, dev hücreli arterit ve kraniyal arterit olarak da adlandırılır.

Eğer dev hücreli arterit tedavi edilmezse, gözlere ve beyne bozulan kan akışından kaynaklanan körlük ve nöbet riski vardır.

Yani, dev hücreleri arterit teşhisi konduğunda, komplikasyon riskini azaltmak için mümkün olan en kısa sürede tedavi başlatılmalıdır.

Kortikosteroid ilaçlar – genellikle prednisone- tedavinin temel şeklidir. Dozaj, yaşanan belirtilerin şiddetine bağlı değişir.

Temporal arterit genellikler şakak bölgesinin yanından gözlere geçen ancak vücuttaki diğer arterleri de etkileyebilen temporal arterleri etkiler. Temporal arterit gözleri, başı, yüzü ve genel olarak vücudu etkileyebilen geniş kapsamlı belirtilere neden olabilir.

Temporal Arterit (Dev Hücreli Arterit) Belirtileri Nelerdir?

Dev hücreli arterit arterlerinizde, genellikle kafatası, boyun ve kollarda iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Bu durum kan akışını sağlayan arterleri daraltır. Dev hücreli arterit sıklıkla romatizmal polimiyalji denilen diğer bir hastalıkla ortaya çıkar.

 • Kalıcı, şiddetli baş ağrısı.(genellikle şakak bölgenizde)
 • Bulanık veya çift görme
 • Öksürük
 • Aşırı terleme
 • Halsizlik
 • Kalça ağrısı, omuz ağrısı ve diğer eklem ağrıları
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Kafatası ağrısı
 • Boğaz veya dil ağrısı
 • Zonklayan baş ağrısı, özellikle başın bir tarafında veya kafanın arkasında
 • Kafatası hassasiyeti
 • Çiğnerken veya ağzınızı geniş açtığınızda çene ağrısı
 • Ateş
 • Bir gözde ani ve kalıcı görme kaybı

Temporal Arterit (dev hücreli arterit) Neden Olur?

Temporal arteritin bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla başınızdaki orta ve geniş arterlere (atar damarlara) karşı saldırıya geçtiği bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

 Temporal arteritte, bu saldırıdan kaynaklanan iltihaplanma kanın arterlerden akışını ve beyne yeterli miktarda oksijen sağlama yeteneğinize zarar verir.

Temporal arterit vücuttaki diğer arterleri de etkileyebilir.

Temporal arteritin nedeni bilinmemektedir. Ancak hastalığa sahip birçok insan 50 yaşından büyük olduğu için yaşlanma süreci, temporal arterit gelişmesinde rol oynayabilir.

Risk faktörleri

Birçok faktör dev hücreli arterit geliştirme riskinizi arttırır, bunlar:

Yaş: Dev hücreli arterit yalnızca yetişkinleri ve nadiren 50 yaşın altındakileri etkiler. Bu duruma sahip kişilerin çoğu ilk uyarı sinyallerini 70-80 yaşları arasında yaşar.

Cinsiyet: Kadınlarda bu duruma yakalanma riski iki kat daha fazladır.

Irk ve coğrafi bölge: Dev hücreleri arterit kuzey Avrupa popülasyonları ve İskandinav kökenli olanlar arasında en yaygındır.

Romatizmal polimiyalji: Romatizmal polimiyaljiye sahip olmak dev hücreli arterit geliştirme riskinizi arttırır.

Aile geçmişi Bazen bu durum aileden gelebilir.

Temporal Arterit (Dev Hücreli Arterit) İçin Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Temporal arterit için Romatoloji ve Nöroloji bölümlerine gidilir. Eğer hastalıktan emin değilseniz İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne de gidilir.

Temporal Arterit (Dev Hücreli Arterit) Nasıl Tedavi Edilir?

Dev hücreli arterit için tedavi prednisone (kortizon ilacı) gibi yüksek doz kortikosteroid ilaç kullanımını içerir. Tedavi başlangıcının birkaç günü içinde daha iyi hissetmeye başlarsınız. 1-2 yıl kadar ilaç almaya devam etmeniz gerekebilir. İlk aydan sonra doktorunuz dozajı aşamalı olarak düşürmeye başlayabilir.

Kortikosteroidler yüksek kan basıncı, kas zayıflığı ve kemik erimesi gibi birçok ciddi yan etkiye yol açabilir. Bu potansiyel yan etkileri engellemek için, doktorunuz kemik yoğunluğunuzu görüntüleyebilir, Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri veya kemik kaybını önlemeye yardım etmek için başka ilaçlar reçete edebilir.

Sağlıklı beslenin.İyi beslenmek kemiklerin incelmesi, yüksek kan basıncı ve diyabet gibi potansiyel problemleri engellemeye yardım edebilir. Taze meyve ve sebze, tam tahıl, yağsız et ve balık tüketirken tuz ve şekeri kısıtlayarak alkolden kaçının.

Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Uzmanlar 50 yaşın üstündeki kadınlar ve 70 yaşın üstündeki erkekler için günde 1200 mg kalsiyum ve 800 uluslararası birim (IU) D vitamini tavsiye etmektedir. Hangi dozun doğru olduğuna karar vermek için doktorunuza danışın.

Düzenli spor yapın. Yürüyüş gibi düzenli aerobik egzersizi kemik kaybı, yüksek kan basıncı ve diyabeti engellemeye yardım edebilir. Kalp ve akciğerlerinize de faydalıdır.

Ek olarak, birçok kişi egzersiz yapmanın psikolojik olarak rahatlattığını fark etmiştir. Eğer egzersiz yapmaya alışık değilseniz, yavaşça başlayın ve aşamalı olarak geliştirin.

Doktorunuz size uyan egzersiz programını planlamada yardımcı olabilir.

Düzenli check up yaptırın. Tedavinin yan etkileri ve herhangi komplikasyon gelişmesini kontrol etmek için doktorunuzla görüşün.

Aspirin.  Günlük 75-150 mg aspirin alıp alamayacağını doktorunuza sorun. Günlük olarak alınan, düşük doz aspirin körlük ve nöbet riskini azaltabilir.

Temporal Arterit Komplikasyonları

Temporal arterit tedavi edilmezse, ciddi ve hayatı tehdit eden komplikasyonlar meydana gelebilir. Bunlar:

 • Vücuttaki diğer kan damarlarının iltihaplanması ve zarar görmesi
 • Aortik anevrizma dahil, anevrizma gelişmesi
 • Görme kaybı
 • Göz kası zayıflığı
 • Felç

Источник: https://selmasultan.com/dev-hucreli-arterit-hangi-bolum-doktor-bakar

Temporal arterit nedir?

Dev hücreli arterit (Temporal arterit) nasıl tedavi edilir?

Temporal arterit, kan damarı iltihabı anlamına gelen bir vaskülit formudur. Bu hasarlı kan damarı astarına neden olan ve tepki veren bağışıklık sistemidir.

Temporal arterler olarak bilinen kafadaki kan damarları temporal arterit tarafından etkilenir. Kalıcı bir baş ağrısını içeren semptomlara neden olur.

Durum yaklaşık 50 yaşından sonra orta yaşlı kişilerde teşhis edilir. Temporal arterit olasılığı giderek daha büyük yaşla birlikte yükselir.

Başın her iki tarafında bir tane olmak üzere iki temporal arter vardır. Her biri, kafatasının üstünde ve çevresinde bulunan kafatası üzerinde ilerler. İki arterin kendisi kulağın önünde uzanıyor. Onlar, iki ana kan kaynağından kalpten kafaya daldılar.

Temporal arterler genellikle etkilenir, ancak temporal arterit genellikle baş ve boyundaki diğer orta ve büyük arterleri de etkileyebilir.

Temporal arterit de dev hücreli arterit olarak bilinir. Bazen kraniyal arterit denir ve bir kez Horton hastalığı olarak bilinir.

Tıbbi tedavi önemlidir, çünkü o olmasa da bazı durumlar görme kaybına yol açar.

Farklı ülkeler durumun değişken oranlarına sahiptir ve temporal arterit kadınları erkeklerden daha fazla etkileme olasılığı daha yüksektir.

belirtiler

Temporal arteritin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Şiddetli başağrısı
 • Kafasındaki kas ağrısı

Acı şiddetli ve kalıcıdır. Genellikle, atardamarın bulunduğu başın etrafında meydana gelir.

Diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:

 • İhale tapınakları
 • Genel yorgunluk ve zayıflık
 • Ağızla ilgili ağrı, özellikle çene etkisi
 • Dil, boğaz veya yüzünü etkileyen ağrı
 • Başın veya kafa derisinin üstünde ağrı veya şişlik
 • Bulanık veya çift vizyon

Bu semptomlardan herhangi biri tanı ve tedavi için doktora götürülmelidir. Baş ağrısının ve diğer semptomların temporal arterit veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığı önemlidir.

Temporal arterit komplikasyonları

Temporal arteritin neden olabileceği en ciddi sorun körlüktür. Ancak, bu durum nedeniyle gözdeki görme kaybı genel olarak nadirdir.

Vaskülit, bir göz sağlayan bir arteri etkiliyorsa bu komplikasyon ortaya çıkabilir.

Temporal arterit tedavisi görme üzerindeki herhangi bir etkiden önce başlamışsa, körlük riski daha sonra yüzde 1’e veya altına düşmektedir.

Aşırı şişlik gibi diğer arter komplikasyonları da nadir durumlarda ortaya çıkabilir.

Teşhis

Temporal arterit olabilecek herhangi bir semptomu olan bir doktor görmek önemlidir.

Doktorlar açıklanan semptomları izleyerek başlar. Sorular soruyorlar ve diğer olasılıkları keşfedecekler. Ayrıca fiziksel bir muayene yapacaklar.

Doktor temporal arterit olduğunu düşünüyorsa, tedaviye hemen başlamalıdır.

Tanı, arter duvarının bir örneğini analiz eden bir laboratuvar tarafından açık bir şekilde yapılır. Lokal anestezi altında bir parça arter çıkarılır. Kan testleri de sipariş edilebilir.

Dev hücreler nelerdir?

Dev hücreli arterit, temporal arterit için başka bir isimdir. Bunun nedeni, arterlerin astarlanmasına ne olacağıdır. Birçok temporal arterit olgusunda, kan damarı astarının iltihabı “dev hücreli” lezyonların oluşumunu gösterir.

Bu dev hücreler, birbirine kaynaşan sayısız bağışıklık hücresinden. Bu bağışıklık hücreleri, bir tür beyaz kan hücresidir.

Temporal arterit ise, diğer bağışıklık hücrelerini ve iltihabın biyolojik özelliklerini içerir. Bu nedenle, bu dev hücreli lezyonları her zaman göstermez.

Dev hücreli lezyonlar temporal arterit olgularının yaklaşık yarısında oluşur. Sonuç olarak, dev hücreler bulunmadan durum teşhis edilebilir.

Nedenler

Neden bazı insanlar temporal arterit gelişir tam olarak anlaşılmamıştır. Bazı grupların neden diğerlerinden daha fazla risk altında olduğu da net değildir.

Yaşlanma neden olmasa da, bir risk faktörüdür. Coğrafya, mevsimsel faktörler ve virüsler de bağlantılıdır.

Çok az vaka, ilaçlara veya toksinlere karşı alerjik reaksiyon gibi nedenlerle ilişkilidir. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, bunun bazen olabileceğine işaret ederek, yakın zamanda veya devam eden bir enfeksiyonun “saldırıyı hızlandırabileceği” ihtimalini de ekliyor.

Temporal arterit ve polimiyalji romatika

Polimiyalji romatizma tüm vücudu etkileyen bir inflamasyon şeklidir. Kas ağrısına neden olur. Temporal arterit gibi, 50 yaş üstü yaşlılarda da daha sık görülür ve erkeklerden daha fazla kadın etkilenir.

Artrit Research UK’ye göre, 5 polimiyalji romatesi vakasının yaklaşık 1’inde temporal arterit eşlik ediyor.

Uzmanlar ayrıca, temporal arteriti olan kişilerin yüzde 60’ına kadar polimiyalji romatizması belirtilerinin olduğunu tahmin ediyorlar.

Temporal arterit ve sistemik vaskülit

Sistemik vaskülit, temporal arterit ile ilgilidir, çünkü kafa arterlerinin inflamasyonu bir vaskülit formudur.

Sistemik vaskülit, farklı bozuklukların bir koleksiyonudur. Hepsi, iltihaplanmayı ve doku ölümüne yol açabilen kan damarı duvarlarının hasar görmesini içerir.

Farklı tipler, etkilenen kan damar büyüklüğüne göre (büyük, orta veya küçük) ve etki alanı, örneğin organ üzerinde sınıflandırılır ve yönetilir.

Temporal arterit ile, etkilenen arterler orta ve göz risk altındadır.

Temporal arterit için genel tedavi yaklaşımı, tüm vaskülit formları için aynıdır.

Neden Minnesota’ların daha çok temporal arteriti vardır?

Kuzey Avrupa kökenli bir kişi, temporal arterit gelişmesi için daha yüksek bir risk gösterir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde temporal arterit oranlarına ilişkin bir çalışma, nüfusun büyük ölçüde bu etnik kökenden oluştuğu yere baktı – Minnesota.

Kuzey Avrupa arka planı için bu yüksek oranın kesin nedeni tam olarak anlaşılmamıştır.

Özellikle Olmsted County’yi inceleyen araştırmacılar, buradaki oranın en yüksek temporal arterit oranına sahip bir ülke olan İsveç’te olduğu kadar yüksek olduğunu buldu.

50 yıllık bir süre boyunca, çalışma, o zaman boyunca her 100.000 kişide yaklaşık 20 vaka bulunduğunu tespit etti. Yazarlar bunu, temporal arteritin kuzey İtalya’daki en düşük olduğu Akdeniz bölgesinde oranlarla karşılaştırdı. Orada, her 100.000 kişi için oran 6,9’dur.

Yazarlar, kuzey-güney ayrımının “çevresel nedenlerin çağrıştırıcı olduğunu, ancak aynı zamanda genetik veya etnik bir etkiyi yansıtabileceğini” yazdı.

Bununla birlikte, temporal arterit oranları perspektifte ortaya konabilir. Kanserde nadir olanı sınıflandıran istatistik uzmanları, örneğin, nadir kanserler için 100.000’de 6’lık bir oran kullanırlar.

Dolayısıyla, popülasyondaki ortalama temporal arterit oranları, yaşlı insanlarda oldukça yüksek olmasına rağmen, nispeten düşüktür. Oran, Olmsted County gibi toplumlarda ikiye katlanırken, bu oran, genel nüfusun ilk etapta nispeten düşük bir seviye olan iki katıdır.

tedavi

Bir doktor genellikle tedaviye hemen başlamak isteyecektir. Yüksek doz kortikosteroid ilaçları temporal arterit tedavisidir ve görme kaybı gibi komplikasyonları önler.

Tanı onaylanmadan önce ilaç verilmelidir. Birincil bakım doktorlarına, biyopsi yapılmasını beklemek yerine reçete yazmaları tavsiye edilir.

Yönetim daha sonra uzman doktorlar tarafından alınabilir. Hangi doktorlar temporal arterit ile yardımcı olursa olsun, steroid tedavisi uzun süreli bir tedavidir. Ağız yoluyla, günde bir kez 40 ila 60 miligram doz, birkaç hafta sonra kademeli olarak azalır.

Görme kaybından şüphelenilirse, prednisolon adı verilen bir ilaç verilir. Aksi halde, prednizon denen bir ilacın genellikle 2 yıldan fazla devam etmesi gerekir. Günlük düşük doz aspirin de kan pıhtılarına karşı koruyucu bir çaba olarak önerilmektedir.

Источник: https://trmedbook.com/temporal-arterit-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.