Devlet Hastanelerinde Hastane Randevu Sistemleri

MHRS 2019: Hastane randevusu nasıl alınır?

Devlet Hastanelerinde Hastane Randevu Sistemleri

MHRS hakkında vatandaşların en çok merak ettiği sorularnı cevapları şöyle:

1- MHRS’DEN NASIL RANDEVU ALINIR?

MHRS hastane randevu alma sistemiyle hastanelerden randevu almak oldukça pratik. Hem online olarak hem de telefon kullanarak ulaşılabilen MHRS hastane randevu alma sistemiyle istediğiniz hastanede istediğiniz doktora randevu alabilme şansınız bulunuyor.

Hastane randevu alma ve MHRS randevu alma işlemlerini sonhaberler.com olarak derledik.

2- İNTERNET ÜZERİNDEN ONLİNE RANDEVU

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerden randevu almak isteyen hastalar, MHRS'nin resmi internet adresi olan “www.hastanerandevu.gov.

tr” adresinden gerekli adımları uygulayarak kolayca randevu alabilirler.

Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek, hangi gün ve saate istiyorsanız randevunuzu oluşturabilirsiniz. MHRS'den randevu almak için ise akıllı telefonunuzdan MHRS uygulamasını indirerek üyelik kaydınız yoksa oluşturabilir, var ise kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz.

Ayrıca, e- Devlet uygulamasına giriş yaparak da MHRS'den randevu almak mümkün.

3- TELEFONLA RANDEVU

MHRS'den randevu almanın bir diğer yolu da telefon kullanmak. Mobil ya da sabit hatlarınızı kullanarak Sağlık Bakanlığı'nın “ALO 182” çağrı merkezini arayarak, randevu oluşturabilirsiniz.

ALO 182'yi aradığınızda işlemlerinizi yapmada size çağrı merkezi elemanı yardımcı olacak ve istediğiniz hastane ve hekime randevu alabileceksiniz.

İnternet kullanmayan vatandaşlar için geliştirilen ALO 182 hastane randevu hattı sayesinde dakikalar içinde istenen hastaneye randevu alınabilmektedir. 

4- MHRS RANDEVUSU NASIL İPTAL EDİLİR?

MHRS'den İnternet ya da telefon kullanarak aldığınız hastane randevularını istediğiniz takdirde iptal edebilirsiniz. MHRS iptal işlemini yapmak ise oldukça kolay, randevunuzu iptal edebilmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

www.mhrs.gov.

tr adresinden randevu al bölümüne girdiğinizde, kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan ekranın üst bölümünde yer alan “Randevu Geçmişi” kısmından randevularınızı görebilir, iptal etmek istediğiniz randevunun sağ tarafındaki “İptal Et” butonuna basarak randevunuzu iptal edebilirsiniz. ALO 182 çağrı merkezini arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde randevu iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

5- MHRS'DEN ALINAN RANDEVU NASIL GÖRÜLÜR?

MHRS'den aldığınız randevuları, www.mhrs.gov.tr adresine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “Randevu Geçmişi” kısmından görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, ALO 182 çağrı merkezini arayarak da bilgi güvenliği kapsamında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz halinde ileriye dönük randevularınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

6- MERKEZİ HEKİM RANDEVU SİSTEMİ (MHRS) NEDİR?

Sağlık Bakanlığı, Türkiye''de daha etkin ve verimli bir şekilde sağlık hizmetlerine ulaşılması amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi''ni yürürlüğe koymuş ve bu program kapsamındaki çalışmaları büyük ölçüde gerçekleştirmiştir.

Bu programın en önemli çalışmalarından biri de Merkezi Hekim Randevu Sistemi''dir.

MHRS; Alo 182 Çağrı merkezi üzerinden, internetten, mobil uygulamalardan hastanelerimizden ve aile hekimlerimizden vatandaşlara %99,6 erişilebilirlik seviyesinde hizmet verebilmektedir.

 1. MHRS'den Aynı Güne En Fazla Kaç Randevu Alabilirim?
 2. Saat ve poliklinikler farklı olmak kaydıyla aynı güne kurum başına en fazla iki randevu alınabilmektedir
 3. Randevu Süresinde Kısıtlama Var mıdır?
 4. Randevu süresi her poliklinik ve hekime bağlı olarak, en az 10, en fazla 60 dk'ya kadar farklılık gösterebilmektedir. Tedavi süresinin planlanması hastane yönetimindedir.
 5. Mobil Cihazlarda MHRS Uygulaması Var mı?
 6. “MHRS Mobil” uygulaması, Android, IOS ve Windows işletim sistemlerine sahip akıllı cihazlarda (telefon, tablet) kullanılmaktadır. “MHRS Mobil”i cihazınızın kullandığı uygulama marketinden (App Store, Play Store vs.) ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
 7. Randevu Saatinden Ne kadar Önce Hastanede Bulunmam Gerekiyor?
 8. Hastane kayıt işlemlerinizin yapılabilmesi için randevunuzdan en az 15 dakika önce hasta kayıt birimine başvurmanız gerekmektedir.
 9. Unutulan ya da Gidilemeyen Randevuda Ne Gibi İşlem Yapılır?
 10. Herhangi bir nedenle almış olduğunuz randevunuza gidememeniz durumunda muayene katkı payı ödemezsiniz. Başka vatandaşlarımızın muayene haklarına engel olmamak adına lütfen gidemeyeceğiniz randevularınızı iptal ediniz. Randevu iptal işlemi randevudan 60 dakika öncesine kadar yapılabilmektedir.

MHRS HASTANE RANDEVU SİSTEMİNDEN BİR YENİLİK DAHA

Sağlık Bakanlığının muhteşem sistemi MHRS'de bir yenilik daha geldi. İhtiyaçları önceliğimiz olan 65 yaş üstü, riskli gebe ve engelli vatandaşlarımız için MHRS'de randevu önceliği uygulaması başlatıldı.

Hekimlerimizin günlük belli kontenjanları otomatik olarak bu vatandaşlarımıza ayrılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı kayıtlarında “öncelikli” kaydı bulunan vatandaşlarımız kendilerine ayrılmış olan kontenjandan faydalanarak randevu alabilmektedirler.

MHRS E-DEVLET İLE BULUŞTU

e-Devlet şifresi olan vatandaşlarımız, MHRS üyeliği bulunmasa bile mhrs.gov.tr adresinden e-Devlet girişiyle de MHRS'nin sunduğu hizmetlerden yararlanabilmektedir.

 Ana sayfada bulunan “Randevu Al” butonu tıklandıktan sonra açılan sayfada “e-Devlet ile Giriş” seçilerek, kullanıcı bilgileri doldurulup, sisteme kolayca giriş sağlanacaktır. e-Devlet üzerinden mhrs.gov.

tr'ye giriş yapan vatandaşlar; randevu oluşturma, iptal etme, geçmiş randevularını görüntüleme gibi bütün hizmetlere kolayca erişebilecektir.

MHRS'NİN ÇALIŞMA ŞEKLİYLE İLGİLİ YENİ YÖNERGE YAYINLANDI

T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yönergesinde sistemin teknik alt yapısı ve işleyişine dair bazı düzenlemeler yapılan yönergeyi onayladı. Vatandaşların, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarından hizmet almasını kolaylaştırmak maksadıyla yapılan güncelleme, 2016 yılı itibari ile hayata geçti.

MHRS'DEN GURURLANDIRAN ÖDÜL

Daha önce EMEA (Avrupa, Orta Asya ve Afrika) bölgesinin “Best Outsourcing Partnership” (En İyi Dış Kaynak Ortaklığı) kategorisinde 2017 yılı birincisi olan MHRS, şimdi de kıtalararası dünya birinciliğini elde etti.

 Türkiye'nin öz kaynakları ile hayat bulan ve hastanelere tek merkezden randevu alma imkanı sunan MHRS, uluslararası büyük bir ödül daha kazandı.

Dünyada, ülkesindeki tüm hastaneleri merkezi randevu sisteminde buluşturan ilk ve tek sistem olan MHRS, tescillenen başarısı ile bizleri bir kez daha gururlandırdı.

Londra'da düzenlenen, Avrupa, Amerika, Orta Asya ve Afrika'dan birçok temsilcinin yarıştığı ve Çağrı merkezi sektörünün en saygın yarışmalarından olan Contact Center World Awards'a “Best Outsourcing Partnership” (En İyi Dış Kaynak Ortaklığı) kategorisinde katılan MHRS, dünyanın en iyi çağrı merkezlerini geride bırakarak 2017 yılı dünya birincisi oldu.

SEMT POLİKLİNİKLERİNE RANDEVU VERİLMEYE BAŞLANDI

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerin semt polikliniklerine MHRS üzerinden randevu oluşturabilme uygulaması Türkiye genelinde hizmete girdi. Vatandaşlar, bundan böyle MHRS üzerinden semt polikliniklerini ayrı bir kurum gibi görüntüleyip randevu alabilecek.

 Ankara Nafiz Körez Devlet Hastanesinde pilot olarak başlatılan semt polikliniklerine ayrı birer kurum gibi MHRS üzerinden randevu oluşturabilme uygulaması tüm Türkiye'de hizmete girdi. Vatandaşların ALO182’ye alternatif olarak aynı bilgilere erişerek muayene randevusu alabildiği mhrs.gov.

tr ve MHRS Mobil uygulamasında yapılan güncelleme ile semt poliklinikleri artık bağlı olduğu ana hastanenin altında ayrı ayrı listelenecek. Uygulama ile Sağlık bakanlığına bağlı hastanelerin çeşitli lokasyonlarında bulunan alt polikliniklerine dair bilgiler görüntülenebilecek.

Bu sayede vatandaşların en yakın hizmet noktasını seçerek randevu alabilmesi ve alt polikliniklere ana hastanenin ismi ile randevu verildiğinde yaşanan karışıklıkların giderilmesi amaçlanıyor.

MHRS'DEN YENİ BİR HİZMET: SAĞLIK KURULU

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS ) sağlık kurulu randevularını bünyesine alarak hizmet yelpazesini genişletti. Sağlık raporları alım sürecinde yaşanan zaman kaybının önüne geçmek ve vatandaşlarımızın bu hizmetten kolayca faydalanmasını sağlamak için sağlık kurulu kayıt randevusu Aralık 2017’den itibaren MHRS üzerinden verilmeye başladı.

Bundan böyle, hasta kayıt ve ilgili branşlardaki rapor işlemlerinin başlatılması için öncelikle hastanelerde bulunan sağlık kurulu kliniğine randevu alınabilecek.

 Yeni düzenleme ile sağlık kuruluna girmek isteyen vatandaşlar, randevularını MHRS’den alarak belirlenen tarihte hastanenin sağlık kurulu birimi sekreteryasına başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

MHRS'DE CEPTEN RANDEVU HATIRLATMA DÖNEMİ

Sağlık Bakanlığına bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına muayene randevu hizmeti sunan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), gelişmiş teknolojiler ışığında yenilenmeye ve hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor.

 2010 yılından bu yana tüm Türkiye’ye kesintisiz hizmet veren MHRS, randevulara artan talebe karşılık yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi.

MHRS’de yoğunlaşan talebe cevap vermek, randevuları hatırlatarak MHRS kolaylığından yararlanma oranını yükseltmek ve gerekli durumda iptalini gerçekleştirerek muayene saatlerini tekrar randevuya açmak için randevu tarihinden 1 gün önce vatandaşlara tercihine göre SMS ve sesli arama ile randevu hatırlatma/iptal servislerini hayata geçirdi. Böylece, gidemeyeceği muayene randevularının iptalini gerçekleştiren vatandaşlar diğer vatandaşların MHRS’ den faydalanmasına katkı sağlayacak.

ERZİNCAN LOKASYONU AÇILDI

Tüm Türkiye'ye hizmet veren Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), şimdi sesinize daha güçlü kulak vermek için hizmet ağını büyüterek Alo182'nin 10. lokasyonunu Başbakan Binali YILDIRIM’ın katılımıyla Erzincan'da açtı.

 MHRS gelişen bilişim teknolojileriyle yenilenmeye, yeni lokasyonlar ile büyümeye ve hizmet kalitesini geliştirmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığına bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına üç ayrı kanaldan muayene randevusu veren MHRS, Türkiye’nin en büyük kamu çağrı merkezine sahip projesidir.

Türkiye’nin her noktasına 7/24 hizmet veren Alo182 çağrı merkezi vatandaşlara en iyi hizmeti verebilmek için Erzincan’da açtığı yeni lokasyonuyla çağrı merkezi sayısını 10’a yükseltti. Erzincan’da açılan bu yeni lokasyon vatandaşların MHRS’den daha etkin faydalanmasına katkı sağlayacak.

e-NABIZ UYGULAMASI HİZMETİNİZDE

Öte yandan, bütün vatandaşların kendilerine özel hastalık ve sağlık bilgilerini online takip etmelerini sağlayan e-Nabız sistemi de vatandaşın hizmetine sunuldu. 

e-NABIZ NASIL KULLANILIR?

Sağlık Bakanlığı'nın bu güzel uygulamasını kullanmak son derece basit. Daha önce e-Nabız kullanıcı hesabı oluşturmamış iseniz öncelikle e- Devlet kapısından (www.turkiye.gov.

tr) kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Bu hesabı oluştururken kendinize özel bir e-Nabız şifresi tanımlamalı, e-Nabız Mobil Uygulamasına bu şifreniz ile giriş yapmalısınız.

E- Nabız Mobil, iOS ve Android marketlerde…

Источник: //www.sonhaberler.com/saglik/mhrs-2019-hastane-randevusu-nasil-alinir-h570375.html

2019 Devlet Hastanesi İnternetten Randevu Alma

Devlet Hastanelerinde Hastane Randevu Sistemleri

2019 Devlet hastanesinden randevu almak için Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan MHRS sistemini kullanmak gerekir.

Devlet hastanelerinden randevu almak için ne yapmak gerektiğini bilmeyen birçok vatandaş konuyu öğrenmek ve randevularını almak için internet üzerinden araştırmalar yaparak doğru bir şekilde randevu almak istiyorlar.

Aslında MHRS uygulamasından randevu almak oldukça kolaydır.

Günümüzde birçok işlem gibi hastane randevusu almak da online olarak ve kolaylıkla yapılabilecek bir işlem haline gelmiştir. Hastane randevularınızı artık kolaylıkla alabilir, sağlık kontrollerinizi düzenli şekilde yapabilirsiniz.

Araştırma ve devlet hastanelerinde hizmet veren tüm poliklinik ve doktorlardan randevu almanız mümkün olup tüm müsait zamanları inceleyerek size en uygun zamanda randevunuzu alabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptığınızda hangi günlerde ve saatlerde randevu müsaitliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

MHRS Sistemi Kullanarak Hastane Randevularını Almanın Yolları Nelerdir?

Hastaneden randevu alacağım bunun için ne yapmam gerekir diyorsanız MHRS sistemi ile randevu alınma yollarını bilmeniz önemli olacaktır.

MHRS sistemini kullanarak sağlık bakanlığına bağlı 2. ve 3. basamak hastanelerden, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden randevu alan vatandaşlar istedikleri hekimleri seçerek randevuları ı alabilirler.

MHRS ile randevu almanın yolları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • İş, ev ve ankesörlü telefonlardan ya da cep telefonlarından Alo 182 hattını arayarak randevu alınabilir.
 • Internet üzerinden online olarak randevu alınabilir. MHRS resmî sitesinden ve E-Devlet sistemi üzerinden randevu alımları gerçekleştirilebilir.
 • MHRS Mobil uygulamasını mobil cihazlara indirerek randevu alınabilir. . Mobil cihazlarına uygulama marketlerinden ücretsiz aldıkları uygulamayı indiren vatandaşlar üyelik kaydı oluşturarak, kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak hastane randevularını alabilirler.

Kısaca MHRS olarak adlandırılan Merkezi Hekim Randevu Sistemini kullanarak Internet üzerinden randevu almak mümkün olmaktadır.

İnternetten çevrimiçi olarak sağlık bakanlığına bağlı hastanelerden ve aile hekiminden randevu alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hastanelerde saatlerce beklemek derdinden kurtulmayı sağlayan MHRS sayesinde hastane randevu alım işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir.

Randevu alınan gün ve saatte hastaneye giden vatandaşlar muayenelerini sıra beklemeden kolaylıkla olmaktadırlar. Internet üzerinden randevu almak için izlenmesi gerekenler şu şeklidedir;

 • Merkezi Hekim Randevu Sisteminin internet adresi olan hastanerandevu.gov.tr resmi sitesine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme kayıtlı üyeliği bulunan vatandaşlar randevularını gerekli adımları uygulayarak alabilirler.
 • Vatandaşlar istedikleri hekimleri seçerek randevu alabilirler.
 • Sisteme kayıtlı üyeliği bulunmayan vatandaşlar ise ‘Randevu al’ butonuna tıkladıktan sora ‘üye Ol’ seçeneğine tıklayarak uygulamanın yönlendirmesi doğrultusunda üyelik işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Randevu İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hastane randevularını gerçekleştirmiş olan vatandaşlar bazı sebeplerden dolayı randevularını iptal etmeleri gerekebilir. Randevularını iptal etmek isteyen vatandaşların iptal işlemini gerçekleştirmek için;

 • MHRS sistemi resmi sayfasına giriş yapmaları gerekir.
 • Randevu al bölümüne T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından sağ alt tarafta bulunan ‘Randevu Geçmişi’ ekranda görülebilir.
 • ‘Randevu Geçmişi’ kısmından alınan randevular görüntülenebilmektedir. Görüntülenen randevular arasında iptal edilecek olan randevunun sağ tarafında bulunan ‘İptal Et’ butonuna basarak alınmış olan randevunun iptali gerçekleşir. Randevu iptal işleminin randevu saatinden en az 20 dakika öncesinde uygulanması gerekir. 20 dakika öncesinde iptal edilmeyen randevuların iptalleri geçerli sayılmamaktadır.
 • Randevu iptal işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan diğer bir seçenek de Alo 182 hattıdır. Alo 182 hattını arayan vatandaşlar iptal işlemlerinin telefon üzerinden gerçekleştirebilirler. Alo 182 hattını kullanarak randevularını iptal etmek isteyen vatandaşların iptal işlemlerinin almış oldukları randevu saatinden 80 dakika önce uygulamaları gerekir.

MHRS randevu giriş işlemlerinin daha çabuk ve kolay olması adına vatandaşların sisteme üye olmaları gerekir. MHRS sistemi üyeliği için öncelikle;

 • Sistemin resmî sitesine giriş yapılması,
 • ‘Yeni Üye’ seçeneğine tıklanması,
 • Kimlik bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin girilmesi,
 • Güvenlik bilgilerinin doğrulanması gerekir.

Belirtilen işlemlerin sırasıyla uygulanması sonucunda hastane randevu online sistem üyeliği gerçekleştirilmiş olacaktır.

Devlet Hastanesi Randevularının E-Devlet Sistemi Üzerinden Alınması

MHRS E-Devlet sistemine eni olarak eklenmiş hizmetler arasında bulunur. Hastane randevu alımları E-Devletin Sağlık bakanlığına bağlı Merkezi Hekim Randevu Sistemi sayfası üzerinden yapılmaktadır.

Sisteme girişin sağlanması için şifreye sahip olmak gerekir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerinden şifre temin etmeleri gerekir.

Böylece E-Devlet sistemine üyelik sahibi olan vatandaşların MHRS üyeliği olmadan randevu alımlarını gerçekleştirebilirler. E-Devlet şifresini alan vatandaşlar sırasıyla;

 • //www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/  web sitesine giriş yapmalıdır.
 • E-Devlet giriş seçeneğine tıklanarak direkt olarak sistem giriş kapısına yönlendirilen vatandaşlar bu aşamada; T.C. kimlik numaralarını ve sahip oldukları E-Devlet şifresini girmelidirler.
 • Belirtilen aşamaları kolaylıkla uygulayan vatandaşlar bu aşamaların sonunda doğrudan MHRS sistemine ulaşmaktadırlar.

Devlet Hastanesi Randevularının Telefon Üzerinden Alınması

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ve online uygulamalar ile randevu alımlarında kolaylıklar sağlayan Merkezi Hekim Randevu Sistemi uygulamaları arasında telefon aracılığı ile alınabilen hastane randevu alımları da bulunmaktadır. İnternet kullanamayan ya da tercih etmeyen vatandaşlar için geliştirilmiş olan sistem Alo 182 hastane randevu hattı üzerinden hastane randevuları dakikalar içerisinde kolaylıkla alınabilir.

Randevu alımları için vatandaşların yapmaları gereken Alo 182 hattını aramak ve karşılarına çıkan operatörün sorularını yanıtlamak olacaktır. Operatör vatandaşın T.C kimlik numarasını öğrendikten sonra sırası ile;

 • Randevu almak istediği hastanenin adını,
 • Randevu almak istediği bölümü, tercih ettiği doktoru ve istediği randevu tarihini soracaktır.

Operatör verilen bilgiler doğrultusunda istenen gün ve saatlerde boşluk olup olmadığı konusunda vatandaşı bilgilendirmektedir. Karşılıklı olarak onaylanan gün ve saatte vatandaşların randevu alma işlemleri tamamlanmış olacaktır. Vatandaşın sistemde kayıtlı bulunan numarasına randevu ile alakalı detaylar SMS ile gönderilmektedir.

Alo 182 hattı acil aramalar kapsamı haricinde olması sebebi ile yapılan aramalarda ücret uygulaması bulunur. Sabit hatlar ve cep telefonları ile aramaların gerçekleştirilmesi mümkün olan Alo 182 hattında uygulanan ücretler sabit bir telefon hattını aramakla eşdeğerde olmaktadır. Cep telefonları paketlerinde geçerli olan bedava dakika kullanım hakları Alo 182 hattını ararken kullanılabilir.

Mobil Cihazlar İle Hastane Randevusu Nasıl Alınır?

BlackBerry, Android, IOS ve Windows işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda uygulanabilen MHRS sisteminin ücretsiz olarak indirilmesi ve kullanılması mümkün olmaktadır.

Telefon ve tabletlerde ücretsiz olarak indirilen ve kullanılabilen MHRS mobil uygulaması sahip olunan cihazların özelliklere uyum sağlaması sonucunda kullanılması mümkün olmakta ve hastane randevu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Mobil cihaz uygulamasından yararlanarak alınan randevularda ücret uygulaması bulunmaz.

MHRS Alınan Randevuların Görülmesi Nasıl Sağlanır?

Vatandaşlar MHRS ile aldıkları randevuları görüntülemek isteyebilir.

Bu durumda yapılması gereken sistemin resmî sitesine kimlik doğrulaması ve şifre ile giriş yaparak ‘Randevu geçmişi’ butonuna tıklayan vatandaşlar o tarihe kadar almış oldukları randevu detaylarını görüntüleme şansına sahiptirler.

Alo 182 arayan vatandaşlar operatörün sorduğu güvenlik sorularını doğru olarak cevapladıktan sonra ileriye dönük randevuları hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Источник: //www.sosyalyardimlasma.net/devlet-hastanesi-internetten-randevu-alma-2018

SSK randevu alma işlemi ile hastane randevusu alın

Devlet Hastanelerinde Hastane Randevu Sistemleri

İnternetin her alanda yaygın kullanılması sonucu SSK randevu alma ve doktor randevusunu internetten alma da mümkün hale geldi. SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında internet üzerinden pek çok işlem yapılabiliyor. MHRS sistemi sayesinde de internetten hastane randevusu ve ssk randevu almak mümkün hale geliyor.

Sağlık bakanlığı tarafından kurulan MHRS sistemi, sağlık sisteminde işlemleri hızlandırmak ve vatandaşlara daha verimli hizmet verebilmek amacıyla kurulmuş bir sistem.

MHRS sistemine ulaşmak için tıklayın.

Randevu Nasıl Alınır?

ALO 182 aranarak;

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi aranır.182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir.

Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.Vatandaş randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir.

Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

Web'den;

Vatandaşlar, 182'nin yanı sıra Online Randevu Sistemi aracılığıyla da randevu alabilmektedir.
Vatandaşlar, randevu almak istedikleri Merkezi Hekim Randevu Sistemi kapsamında olan hastanelerin internet sitelerindeki Online Randevu linkine basarak, Vatandaş Giriş ekranından kayıt oluşturup randevu alabilmektedir.

Randevu Nasıl İptal Edilir?

ALO 182 aranarak;

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi aranır. Bu arama randevu zamanından en az 80 dakika önce yapılmalıdır.

182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.

Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.

Web'den;

Merkezi Hekim Randevu Sistemi Online Randevu ekranına T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır.Randevu Geçmişi kısmına tıklayarak alınmış olunan tüm randevu bilgilerine erişilir ve Randevu iptal işlemi bu kısımdan yapılır.

Randevu iptali için Randevu iptal kısmına tıklayarak randevu iptal edilir.

HASTANE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Bazen hastalıklar vücudumuz üzerinde çeşitli sinyal verebilir, bu gibi durumlarda yatağa düşmesek bile yaşam kalitemiz sendeler ve bizi rahatsız edebilir önceden sinyal veren hastalıklar içinse güzel bir muayene için hastaneden randevu alarak uzman bir hekime görünmek gerekir.

Bunun içinse; SSK, Bağ Kur, Emekli Sandığı gibi çeşitli sağlık hizmeti kapsamına bağlı olmamız gerekir. Aksi halde hastanede gördüğümüz tedavi sonrasında yüksek hastane masrafları ile karşı karşıya kalabiliriz.

Sizlerde SSK sağlık kapsamına giren kişilerdenseniz kolaylıkla SSK ‘ya bağlı olarak hizmet veren hastanelerden randevu alarak hiçbir ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. SSK Randevu Alma işlemi için çeşitli yollara başvurabilirsiniz.

İstediğiniz hastanenin istediğiniz hekiminden istediğiniz saat ve polikliniğe giderek dilediğiniz kaliteli hizmeti kolayca alabilirsiniz.

MHRS HASTANE RANDEVU SİSTEMİ

MHRS Hastane Randevu Sistemi SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi farklı sigorta kapsamına dahil olan milyonlarca kişi için geliştirilmiş olan devrim niteliğinde bir sistemdir.

Bir firmada SSK’ya bağlı olarak çalışan kişiler, Kamu kurumunda görev alan devlet memurları veya ülkemin esnafı hastaneye giderek kuyruklarda bekleme derdi olmadan online bir şekilde //www.mhrs.gov.

tr/ web adresi ile sadece kimlik numarası ile diledikleri ilden hatta ilçeden istedikleri hekime ulaşarak sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

MHRS Hastane Randevu Sistemi daha önceleri akla gelmeyen bir sistem iken şimdilerde tüm vatandaşların en fazla faydalandığı, oturdukları yerden randevu aldıkları bir sitemdir. Pratik ve zaman almayan bu sistem sayesinde işlerinden güçlerinden olmadan müsait oldukları bir zamanda 7/24 randevu alabilmenin kolaylığını ve rahatlığını yaşayabilirler.

HASTANENİ SEÇ UYGULAMASI

Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş sloganı ile vatandaşlara randevu alma konusunda tanınmış olan en gelişmiş bir sağlık hizmetidir. //gss.sgk.gov.tr/ web sitesi üzerinden önce yaşamış olduğunuz il veya gitmeyi düşündüğünüz bir şehir olarak seçerek Hastaneni Seç Uygulamasına başlayabilirsiniz.

Ardından il tercihinizi yaptıktan hemen sonra hastane adını tercih ederek gerekli hastaneyi sitem üzerinde tanımlayabilirsiniz. Tüm bunların ardından sıra Branş tercihinize gelecektir.

Şikayetinizle ilgili olan bir branş tercihi yaparak ardından branşta uzman bir çok doktor arasından istediğiniz doktoru siz seçebilirsiniz. Tüm bunları yaparak Hastaneni Seç Uygulaması işlemini en doğru şekilde gerçekleştirmiş, randevunuzu onaylamış olabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra randevu tarihi geldiğinde istediğiniz doktor a muayene olabilirsiniz. Sağlığınıza kavuştuğunuzda Hastaneni Seç Uygulamasının farkını görebilirsiniz.

SGK PROVİZYON

Provizyon nedir bilmeyenler varsa öncelikle provizyon konusunda bilgilendirme yapalım. Provizyon kısaca; diğer adıyla müstahaklık olarak adlandırılmaktadır.

SSK Provizyon, SSK kapsamına bağlı olarak sigorta primleri ödenmekte olana kişilerin SGK’ dan sağlık hizmeti alabilmeleri için provizyon hakkına sahip olmaları gerekmektedir. provizyon tanımı yapılmış olan kişiler yalnızca sağlık hizmeti alabilirler.

 SSK Provizyon, hakkınızın olup olmadığınızı internet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz. İster şifreli bir şekilde e- devlet sistemi üzerinden isterseniz de E-SGM üzerinden şifresiz sadece kimlik bilgileriniz yardımıyla kolayca SSK Provizyon sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

Ardından provizyon tanımını hak ederek tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmanın zeine varabilirsiniz. Bu sayede tüm sağlık sorunlarınızı hiçbir ücret ödemeden ortadan kaldırabilirsiniz

KAYNAK: HABER7

Источник: //www.haber7.com/saglik/haber/1217289-ssk-randevu-alma-islemi-ile-hastane-randevusu-alin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
BD Türkiyeye kadın dokunuşu
BD Türkiyeye kadın dokunuşu
BD Türkiyeye kadın dokunuşu
BD Türkiyeye kadın dokunuşu