Devletin E-Sağlık Hizmetleri

Evde Bakım Hizmeti

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

Evde Bakım, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir.

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan yatağa bağımlı bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen sağlık (muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon) hizmetlerini içeren hizmetdir.

Evde bakım hizmetinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet ayrıca; evde kalmayı tercih eden ve tedavisi, bakımı devam eden; ancak yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyenler için gereklidir.

KİMLER YARARLANABİLİR

Evde sağlık hizmetlerinden hastalığı nedeniyle tanısı konulmuş ve evinde sürekli yatarak tedavi olması gereken, yürüyemeyen ve yatağa bağımlı, özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumdaki yatalak hastalar yararlanabilir.

Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri alanlar arasında en büyük çoğunluğu oluşturan gruplar aşağıda sıralanmıştır.

 • Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar
 • Ortopedi ve Travmatoloji hastaları
 • Kalp, Damar ve Hipertansiyon hastaları
 • Hemipleji (Felçli) hastaları
 • Onkoloji (Kanser) hastaları
 • Akciğer ve Solunum hastaları
 • Diabet hastaları
 • Nöroloji hastaları
 • Oksijen tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar
 • Yeni doğum yapan anne ve bebekleri
 • Bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler
 • Yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar
 • Laboratuar tetkik ve test hizmetlerine ihtiyacı olanlar
 • Evinde her türlü medikal ekipman ihtiyacı olanlar

EVDE BAKIM HİZMETLERİ NELERDİR

Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden tedavisi evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.

 • Tanı koymak yerine tanısı konularak tedavisi düzenlenmiş hastaların takibini yapmak
 • Tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç kullanımına ilişkin raporların çıkartılmasına yardımcı olmak
 • Gerekli durumlarda hastalık raporu çıkartılmasına yardımcı olmak,
 • Evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini vermek
 • Hasta ve yakınlarına evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler, hastalık, tedavi, bakım eğitimi vermek ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için bilgilendirmek.
 • Hizmet verilen hastaların ağız ve diş sağlığı muayene ve tedavisini sağlamak.
 • Ekipler tarafından gerektiğinde hasta nakil araçları ile hastanın hastaneye naklini sağlamak.
 • Hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarını yapmak.
 • İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen, hastanın hastalığına bağlı olarak kullandığı ilaçları yazmak ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermek.
 • Gerek görüldüğünde uzman hekim, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog desteğini sağlamak.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNE NASIL BAŞVURULUR ?

Hasta veya yakını ilgili telefonlardan arayarak veya evde sağlık hizmeti birimlerinde bulunan Hasta Başvuru Formunu doldurmak kaydıyla başvuru yapar.
Türkiye’nin genelinde tahsis edilen 444 38 33 (444 EV DE) numaralı telefon, mesai saatleri içerisinde aranabilir. (Faks:233 26 39)

Başvurular kayıt altına alınarak en kısa zamanda ilgili aile hekimi tarafından yerinde değerlendirilir. Evde sağlık hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucu konusunda, olumlu veya olumsuz olup olmadığına bakılmaksızın en kısa sürede bilgi verilir. Evde Sağlık Hizmetleri Sağlık Bakanlığınca sunulmakta olup ücretsizdir.

Sosyal Medyada Paylaş Etiketler: evde bakım, evde bakım başvuru, evde bakım hizmeti, evde bakım hizmetleri, evde bakım nedir, evde bakım sağlık hizmetleri
Bu yazı en son 19 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Источник: https://www.sgk.gen.tr/genel/evde-bakim-hizmeti.html

E-DEVLET HİZMETLERİ

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

Sizinde bildiğiniz gibi SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur; SGK çatısı altında toplandı. E-devlet işlemlerinin tümü de www.turkiye.gov.tr çatısı altında toplandı. E-Devlet girişi yaparak bütün işlemlerinin bu internet adresinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet girişi için T.C. Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Şifresini Nasıl Alabilirsiniz?

E-Devlet şifresi için nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın PTT şubelerine giderek başvuru yapmak durumundasınız. Başvurunuz sonucunda 2 TL karşılığında size verilen şifreyi, tüm E-Devlet işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Eğer E-Devlet şifrenizi kaybederseniz ve yeniden almak isterseniz bu sefer 4 TL karşılığında yine PTT’ye başvurarak şifrenizi alabilirsiniz.

Bu ödemeler haricinde E-Devlet şifresi için yıllık veya aylık gibi ek ücret ödemek zorunda değilsiniz.

E-Devlet Şifrenizi Nasıl Değiştirebilirsiniz?

E-Devlet şifrenizi değiştirmek ancak sisteme giriş yaptıktan sonra mümkün olmaktadır. Giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından E-Devlet şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Ne Demektir?

E-Devlet Kapısı, vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmetlere elektronik ortamdan erişme kolaylığı sağlayan bir uygulamadır.

Kapı’nın amacı, kamu hizmetlerini işletmelere, vatandaşlara ve kamu kurumlarına iletişim ve bilgi teknolojisiyle hızlı bir şekilde sunmaktır.

E-Devlet Kapısı’yla Başbakanlık, Dış İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi resmi kurumlara ait tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için E-Devlet şifrenizin kesinlikle olması gerekir.

E-Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren E-Devlet Sorgulama işlemi yapılmaya başlamıştır. E-Devlet Sorgulama için yine e-devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır.

E-Devlet Sorgulama sayesinde SSK Maaş Sorgulama, SSK Emeklilik Sorgulama, SSK Prim Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü, Bağ-Kur Hizmet Dökümü, SGK Hizmet Dökümü, elektrik, su, telefon, sigorta gibi devletle ilgili işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Hizmet Dökümü Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet Hizmet Dökümü’yle birlikte ne zaman emekli olacağınızı, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı, ne kadar süredir sigortalı olduğunuzu, sigortanız için ne kadar prim yatırıldığını öğrenebileceğiniz gibi SSK emeklilik kaydınızı, SSK gün sorgulamasını, SSK prim sorgulamasını, SSK’ya borcunuzun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Hizmet Dökümü sayesinde aynı zamanda SSK haberlerine ve SSK İl Müdürlükleri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz. E-Devlet Hizmet Dökümü yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra size vereceğimiz adrese girerek E-Devlet şifreniz ve T.C.

kimlik numaranız ile Hizmet Dökümü Sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Uygulaması Ne Demektir?

E-Devlet, vatandaşlarımıza devlet tarafından verilen hizmetlerin daha kolay, daha hızlı, daha kaliteli ve daha güvenli bir şekilde yapılması için internet ortamında sunulan bir ayrıcalıktır.

E-Devlet Uygulaması eğitim, iş, sağlık, aile, askerlik ve seferberlik gibi konuları bulabilirsiniz.

E- Devlet Uygulaması’nın en büyük avantajlarından biri devletle ilgili bir problemimizde devlet dairelerinde saatlerce beklememize gerek kalmamış olmasıdır.

E-Devlet Kimlik Doğrulama Ne Demektir?

E-Devlet Kimlik Doğrulama, e-devlet şifresinin aktif hale gelmesinde yarayan bir uygulamadır. E-devlet şifresiyle birlikte vatandaşların kişisel bilgilerinin güvenliği ön plana çıkarılmıştır.

Böylelikle tüm işlemler daha rahat ve daha hızlı yapılacaktır.

Herhangi bir işleminizde size vereceğimiz internet adresindeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Bağ-Kur Borç Sorgulama sayesinde borcunuzun olup olmadığını, varsa ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi bu sorgulama için E-Devlet Şifrenizin kesinlikle olması gerekmektedir.

E-Devlet Bağ-Kur Emekli Aylık Bilgisi

Yine E-Devlet şifrenizle giriş yaparak ne kadar Bağkur emekli maaşı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Size vereceğimiz adrese tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapınız.

E-Devlet SSK Emekli Aylık Bilgisi

SSK’dan emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı size vereceğimiz sayfadan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra E-devlet şifreniz ve T.C. Kimlik Numaranız ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet SSK Emeklilik Kaydı

Bu sistem sayesinde emeklilik için kaydınızın alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki internet adresine girerek sisteme giriş yapınız ve karşınıza gelen belgeleri “Döküm” tuşuna basarak çıktı halinde alabilirsiniz.

E-Devlet Emekli Sandığı Emekli Aylık Bilgisi

Emekli Sandığından emekli olan vatandaşlarımız için yapılan bu uygulama sayesinde ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu uygulama için e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekir.

E-Devlet Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için başvuruda bulunduysanız ve emeklilik işlemleriniz için hangi evrakların gerekli olduğunu takip etmek istiyorsanız size vereceğimiz siteye giriş yapmanız yeterlidir.

E-Devlet SSK/Bağ-Kur/Emekli Sandığı İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

Her ilacın bir kullanım süresi vardır ve kullanım süresi dolduğunda ilaçları kullanmak sağlıklı değildir. Bu sistem ile ilaçlarınızı ne kadar süre kullanacağınızı, hangi aralıklarla tekrar alabileceğinizi ve ilacınızın son kullanma tarihini öğrenebilirsiniz.

E-Devlet SSK/Bağ-Kur/Emekli Sandığı Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene Katılım Payı, çeşitli sağlık hizmetlerinden yararlanmak amacıyla ödenmesi gereken bir ücrettir. Muayene Katılım Payı kapsamına giren hastalıklar şöyledir; ayakta tedavi ile alınacak olan ilaçlar, yardımcı üreme yöntemlerinde, ortez ve protezler de ücret alınacaktır.

Muayene Katılım Payı derecelendirilmiştir. 1.derece aile hekimlerinin tedavisi demektir. Bu tedaviden Muayene Katılım Payı alınmamaktadır ancak reçete başına 3 TL ödenmek zorunludur. 2.ve 3. derece sağlık kuruluşlarının tedavisidir. 2.derece muayene katılım payı 5 TL, 3.derece muayene katılım payı ise 12 TL’dir.

Yine reçete başına 3 TL ücret alınmaktadır.

E-Devlet Sicil Kaydı Sorgulama

Sicil kaydı, artık ne kadar önemsiz gözükse de aslında hala kamu ve kuruluşlarında bir yere başvurmak istediğiniz de istenen bir belgedir. Önceden adliyelerden 5 TL gibi bir ücret karşılığında alınan sicil kaydı E-Devlet sayesinde ücretsiz ve uğraşsız bir işlem haline geldi. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla sicil kaydınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet Askerlik Sorgulama işlemleri ile askerliğinizi nerede yapacağınızı, ne zaman askere gideceğinizi, askerliğe gideceğiniz yerdeki konumunuzu, askerlik başvurusu için gerek evrakları, celb ve askerlik yoklama bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Ancak askerlik se işlemleriniz için yaşadığınız şehirdeki askerlik şubesine gitmeniz zorunludur.

E-Devlet Rapor Parası Nedir ve Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Raporlu geçirdiğiniz günler için işveren tarafından kesilen yevmiyelere rapor parası denmektedir. Rapor parası alabilmeniz için aile hekimliği veya hastane gibi sağlık kurumlarında iş göremezlik belgesinin alınması gerekmektedir.

İş göremezlik belgesini aldıktan sonra kayıtlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne bu belgeyi elden vermeniz gerekmektedir. Belgeyi verdiğiniz zaman rapor parası alma işlemini başlatmış olursunuz. Rapor parası gerekli bilgilerden ve belgelerden sonra sonuçlanır.

Sonucunu öğrenmek için aşağıdaki sayfaya giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET HİZMETLERİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!

Источник: https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-hizmetleri/

E-Devlet üzerinden alabileceğiniz hizmetler! – Teknoloji Haberleri

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

05 Temmuz 2018 Perşembe 11:55

E-Devlet son zamanlarda hizmet ağını genişleterek, birçok açıdan devletin sunduğu hizmetleri, internet bağlantısı kullanarak kolayca görmemizi sağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, işletmeler ve kamu kuruluşları bu sayede işlemlerini bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden halledebiliyor.

Siz de sadece bir E-Devlet şifresi alarak, kolayca işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Devlet hizmetlerinin yüzde 86’sı artık E-Devlet üzerinde!

Üstelik artık devlet hizmetlerinin yüzde 86’sı E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Devlet’in vatandaşa verdiği 12 bin farklı hizmetin neredeyse tamamı artık E-Devlet Kapısı üzerinden alınabiliyor.

E-Devlet şifresi alma

Devletin size internet üzerinden sunduğu hizmetleri kullanabilmeniz için öncelikle şifrenizi almanız gerekiyor. Şifrenizi alabilmek için kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Belli miktar ücret karşılığında (2 TL) kimlik numaranıza tanımlı şifreniz, zarf veya SMS ile size iletiliyor.

E-Devlet şifremi kaybettim? Ne yapacağım?” diye merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. Eğer PTT’ye kayıp şifre ile başvurursanız 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu yüzden size tavsiyemiz, ilk şifrenizi aldığınızda değiştirmeniz olacaktır.

Böylece kendi şifrenizi unutmanız zor olacağından, bir kez daha PTT’ye gitmek zorundakalmazsınız.

E-Devlet Giriş nasıl yapılır?

Şifrenizi aldıktan sonra sisteme ilk kez giriş yapmanız istenecektir. Buradan E-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan “Giriş” sekmesinden sisteme ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan Login ekranında TC. Kimlik numaranızı ve PTT’den size verilen şifreyi yazmanız gerekiyor.

İlk kez E-Devlet’e giriş yaptığınızda ek olarak sizden kendi şifrenizi oluşturmanız isteniyor. Bu şifreyi de belirledikten sonra, özgürce site içerisinde dolaşabilirsiniz.

Sistem üzerinde alt-üst soy bilgisini öğrenme, SSK hizmet dökümü, SSK sorgulama, Giriş maaş sorgulama, İşsizlik ödeneği sorgulama ve daha birçok hizmetten yararlanabilirsiniz.

Biz web için giriş yöntemlerini söylemiş olabiliriz ama E-Devlet Kapısı’na aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden de kolayca ulaşabilirsiniz. Uygulamanın iOS versiyonunu buradan, Android versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

E-Devlet hizmetleri

Adalet: Davalarınız ve diğer adli dosyalarınız ile ilgili işlem yapın, dosya detaylarına ulaşın.

Çevre, Tarım ve Hayvancılık: Tarım, Hayvancılık faaliyetleri ve çevre konusundaki hizmetlerden faydalanın.

Devlet ve Mevzuat: İhaleler, mevzuat, seçmenlik ve diğer konularda bilgi alın.

Eğitim: Eğitim, burslar ve sınavlar ile ilgili bilgi ve başvuru hizmetlerinden faydalanın.

Genel Bilgiler: Günlük yaşamda ihtiyacınız olabilecek, genel bilgi ve veri kaynaklarından faydalanın.

Güvenlik: Emniyet ile ilgili hizmetlerden faydalanın. Askerlik bilgilerinize erişin ve işlem yapın.

İş ve Kariyer: Çalışanların ve ticari işletmelerin gerek duyabileceği hizmetlere erişin.

Kişisel Bilgiler: Devlet kurumlarında bulunan varlık, borç, sağlık, eğitim vb. kişisel bilgilerinize göz atın.

Sağlık: Sağlığınız ile ilgili bilgilere ulaşın. İlaç, muayene ve randevu işlemlerinizi yönetin.

Sosyal Güvenlik ve Sigorta: Sosyal güvenlik ve yardım durumunuzu inceleyin. Sigortalarınız ile ilgili bilgi alın.

Şikayet ve Bilgi Edinme: Devlet kurumları ve firmalar ile ilgili ihbar, şikayet ve bilgi taleplerinizi yönetin.

Telekomünikasyon: GSM, İnternet, Telefon, Posta ve diğer iletişim kanalları ile ilgili hizmetlerden faydalanın.

Trafik ve Ulaşım: Trafik ile ilgili hizmetlerden faydalanın. Kara, hava ve deniz taşımacılığı işlerinizi yönetin.

Vergi, Harç ve Cezalar: Vergi, trafik cezası, harç ödemeleri ve benzeri borç ve alacaklarınızı takip edin.

İcra Dosyası Sorgulama: Bu hizmet aracılığı ile yurt içi mahkemelerde adınıza açılmış ve taraf olduğunuz icra dosyalarını listeleyebilir ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Dernek Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, sorgulanan kelimeyi içeren isimde dernek olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması: Bu hizmeti kullanarak, imar kurallarına aykırı yapılarınız için kayıt başvurusunda bulunabilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, doğum yardımı almak için yaptığınız başvurunun sonuçlarını ve(ya) aldığınız doğum yardımı için yaptığınız itirazların sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

:: Sitenin sunduğu hizmetleri nasıl buluyorsunuz?

Источник: https://shiftdelete.net/e-devlet-uzerinden-alabileceginiz-hizmetler

Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Faydalanırım? – Sesan

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

Evde hasta bakımı uzun soluklu ve zorlu bir süreçtir. Hem manevi hem de maddi olarak aileleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu süreçte yapılması gereken sağlık tetkiklerinin de kesintisiz devam etmesi gerekir. Bunun için hastanın belirli sürelerde hastaneye gitmesi gerekir.

Ağır bir hastanın sıklıkla hastaneye gitmesi veya bir yerden başka bir yere transferi çok zordur. Bu nedenle rutin kontrollerin evde yapılması hastalar ve yakınları için konfor sağlamaktadır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı bazı ücretsiz hizmetler mevcuttur.

Bunlardan bir tanesi Evde Sağlık Hizmetleri’dir.

Bu hizmet özellikle evde bakılan hastaların ve hasta yakınlarının merak ettiği önemli bir konudur. Sağlık Bakanlığı bu hizmeti ücretsiz olarak sağlamaktadır. Hastanelerde kurduğu ekipler her hastayla özel olarak ilgilenmektedir. Peki bu hizmeti nasıl alacağız?

Ücretsiz olan bu hizmeti nasıl alacağımıza dair biraz araştırma yaptık ve aşağıdaki bilgileri sizin için derledik.

Şu anda Türkiye’nin her ilinde bu hizmet kamu hastaneleri tarafından verilmektedir. Bu hizmete başvurmak için 444 38 33 no’lu hattı arayıp kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kaydınızla ilgili yapılan incelemeden sonra ihtiyacınız olan evde sağlık hizmetini alabiliyorsunuz.

Kayıt için Ek-3 Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunun doldurulup İl Sağlık Müdürlüğünün Evde Sağlık Hizmetleri bölümüne teslim edilmesi gerekiyor. Formda belirtilen bazı detayların aile hekiminiz tarafından doldurulması gerekiyor.

Yapılan ziyaretlerde öncelikle hastaların tıbbi geçmişleri öğreniliyor. Kullandığı cihazlar ve ilaçlar inceleniyor. Tansiyonları ve kan şekerleri ölçülüyor. Fizik muayeneleri yapılıyor. Yatak yarası olan hastaların da pansumanları yapılıyor.

Vücudunda bası yarası bulunan hastalar yara bakım takip programına alınıyor. İhtiyaç halinde sonda uygulamaları da yapılıyor.

Evden sağlık kurumuna ve sağlık kurumundan eve transfer işlemleriyse “Evde Sağlık Hizmetleri Hasta Nakil Ambulansları” tarafından yapılıyor.

Evde sağlık hizmetlerinin kapsamı aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

1. Hastaya konulmuş olan tanı ve planlanan tedavi çerçevesinde, bulunduğu ev ortamında muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinin verilmesi.

2. İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla, uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen ilaçların reçete edilmesi.

3. Tıbbi cihaz ve medikal malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması.

4. Hastanın ve ailesinin, evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler ile hastalık ve bakım süreçleri hakkında bilgilendirilmesi.

5. Hastaya, evde kullanması gereken tıbbi cihaz ve ekipmanlar konusunda, eğitim ve danışmanlık gibi hizmetlerin verilmesi.

6. Gerekli görülen hallerde hastanın ilgili sağlık kuruluşuna ve/veya sağlık kuruluşundan evine nakli.

Evde sağlık hizmetlerini vermek üzere 3 tip birim oluşturulmuştur:

1. T Tipi: Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı olarak kurulan birimlerdir. Evde sağlık hizmetini öncelikli olarak sunmakla görevlidir.

2. H Tipi: Hastanelere bağlıdır. Öncelikli olarak uzman hekim konsültasyonu, fizyoterapi gibi T tipi birimler tarafından verilmesi mümkün olmayan hizmetlerin sunumuyla mükelleftir.

3. D Tipi: Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı Ağız Diş Sağlığı Merkezleri bünyesinde kurulan birimlerdir.

Bir Hasta Yakınımızın Tecrübeleri

Bir hasta yakınımızın bizimle paylaştığı bilgileri aşağıda belirtiyoruz. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz Nurettin Metin.

Yazan: Nurettin Metin

Sayın Celil Çağlar Özlü,

İyi niyetli gayretleriniz için teşekkür ederim. Size yılların tecrübesi ile evde bakım hizmetlerinin yapısı ile ilgili bilgi ve tecrübelerimi aktarayım. Siz de paylaşımda bulunun.

Evde bakım hizmetleri adıyla örgütlenen kurumdan en iyi yardımı alacak olanlar sadece yaşlı ve hem yaşlı hem yatalak hastalardır. Ayrıca sadece mesai saatleri içinde çalıştıkları için acil olmayan sorunlar için çalışıyorlar. Ancak benim oğlum gibi ventilatörlü hastalar için hiç ama hiç yararları olmuyor.

Öncelikle hasta nakil araçları donanımlı olmadığı için (hasta tasıma gereçleri, oksijen donanımı ve nakil aracı yani ambulans yerine kullanılan araçlarında) yetkili doktor ve hemşire yok. Kısaca sadece nakil aracı, ambulans değil.

Ayrıca her hastanede bir hemşireleri var ve hemşirenin yaptığı tek işlem hasta girişini sizin yerinize yaptırmak o kadar. Hastanın yattığı acilde veya muayene için getirildiği serviste sizin yanınızda ve yol gösterici olmuyorlar. Hastanede kendilerine tahsis edilen odalarında oturuyorlar.

Eğer ısrarcı olursanız taşeron firma elemanlarından birini sizin yanınıza veriyorlar. Bizim gibi hastalar için tek çözüm yolu 112 ambulanslarıdır.

Diğer bir konu da evlere ziyaretlere geldikleri ve yatak yarası pansumanlarını yaptıkları, rapor çıkarılmasına yardımcı oldukları sadece şehir efsanesidir. Bu tür hizmetlerin tamamını aile hekimleri yerine getirmekte.

Evde bakım hizmetleri kuruluş amacı güzel olan ama uygulamada en azından İzmir’de iflas etmiş bir uygulamadır. Reklamlarda gösterilen görüntüler tamamen reklamdır. Bu benim İzmir’deki uygulama hakkındaki yaşadığım ve birebir tanıklığım olan konulardır.

Ancak Ankara’da bu uygulamanın daha düzenli yürüdüğünü orada yaşayan yakınlarım belirtiyorlar.

Dileğim her yerde ve her hasta için bu sistemin çalışır olmasıdır. Yine de yararlı olabildiği insanlar adına sevindiren bir uygulama. Saygılar.

Evde sağlık hizmetlerinden faydalandınız mı? Bu süreçte herhangi bir sorun yaşadınız mı? Aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşır mısınız?

Soru Sor & Yorum Yap »

Источник: http://sesanltd.com.tr/saglik-bakanligi-evde-saglik-hizmetlerinden-nasil-faydalanirim/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.