Devletin E-Sağlık Hizmetleri

E-DEVLET HİZMETLERİ

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

Sizinde bildiğiniz gibi SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur; SGK çatısı altında toplandı. E-devlet işlemlerinin tümü de www.turkiye.gov.tr çatısı altında toplandı. E-Devlet girişi yaparak bütün işlemlerinin bu internet adresinden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet girişi için T.C. Kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Şifresini Nasıl Alabilirsiniz?

E-Devlet şifresi için nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın PTT şubelerine giderek başvuru yapmak durumundasınız. Başvurunuz sonucunda 2 TL karşılığında size verilen şifreyi, tüm E-Devlet işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Eğer E-Devlet şifrenizi kaybederseniz ve yeniden almak isterseniz bu sefer 4 TL karşılığında yine PTT’ye başvurarak şifrenizi alabilirsiniz.

Bu ödemeler haricinde E-Devlet şifresi için yıllık veya aylık gibi ek ücret ödemek zorunda değilsiniz.

E-Devlet Şifrenizi Nasıl Değiştirebilirsiniz?

E-Devlet şifrenizi değiştirmek ancak sisteme giriş yaptıktan sonra mümkün olmaktadır. Giriş yaptıktan sonra ayarlar kısmından E-Devlet şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Ne Demektir?

E-Devlet Kapısı, vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmetlere elektronik ortamdan erişme kolaylığı sağlayan bir uygulamadır.

Kapı’nın amacı, kamu hizmetlerini işletmelere, vatandaşlara ve kamu kurumlarına iletişim ve bilgi teknolojisiyle hızlı bir şekilde sunmaktır.

E-Devlet Kapısı’yla Başbakanlık, Dış İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi resmi kurumlara ait tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için E-Devlet şifrenizin kesinlikle olması gerekir.

E-Devlet Sorgulama Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2010 tarihinden itibaren E-Devlet Sorgulama işlemi yapılmaya başlamıştır. E-Devlet Sorgulama için yine e-devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır.

E-Devlet Sorgulama sayesinde SSK Maaş Sorgulama, SSK Emeklilik Sorgulama, SSK Prim Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü, Bağ-Kur Hizmet Dökümü, SGK Hizmet Dökümü, elektrik, su, telefon, sigorta gibi devletle ilgili işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Hizmet Dökümü Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet Hizmet Dökümü’yle birlikte ne zaman emekli olacağınızı, emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı, ne kadar süredir sigortalı olduğunuzu, sigortanız için ne kadar prim yatırıldığını öğrenebileceğiniz gibi SSK emeklilik kaydınızı, SSK gün sorgulamasını, SSK prim sorgulamasını, SSK’ya borcunuzun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Hizmet Dökümü sayesinde aynı zamanda SSK haberlerine ve SSK İl Müdürlükleri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz. E-Devlet Hizmet Dökümü yapabilmeniz için E-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra size vereceğimiz adrese girerek E-Devlet şifreniz ve T.C.

kimlik numaranız ile Hizmet Dökümü Sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Uygulaması Ne Demektir?

E-Devlet, vatandaşlarımıza devlet tarafından verilen hizmetlerin daha kolay, daha hızlı, daha kaliteli ve daha güvenli bir şekilde yapılması için internet ortamında sunulan bir ayrıcalıktır.

E-Devlet Uygulaması eğitim, iş, sağlık, aile, askerlik ve seferberlik gibi konuları bulabilirsiniz.

E- Devlet Uygulaması’nın en büyük avantajlarından biri devletle ilgili bir problemimizde devlet dairelerinde saatlerce beklememize gerek kalmamış olmasıdır.

E-Devlet Kimlik Doğrulama Ne Demektir?

E-Devlet Kimlik Doğrulama, e-devlet şifresinin aktif hale gelmesinde yarayan bir uygulamadır. E-devlet şifresiyle birlikte vatandaşların kişisel bilgilerinin güvenliği ön plana çıkarılmıştır.

Böylelikle tüm işlemler daha rahat ve daha hızlı yapılacaktır.

Herhangi bir işleminizde size vereceğimiz internet adresindeki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıkladıktan sonra işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Bağ-Kur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Bağ-Kur Borç Sorgulama sayesinde borcunuzun olup olmadığını, varsa ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi bu sorgulama için E-Devlet Şifrenizin kesinlikle olması gerekmektedir.

E-Devlet Bağ-Kur Emekli Aylık Bilgisi

Yine E-Devlet şifrenizle giriş yaparak ne kadar Bağkur emekli maaşı alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Size vereceğimiz adrese tıklayarak T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapınız.

E-Devlet SSK Emekli Aylık Bilgisi

SSK’dan emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alacağınızı size vereceğimiz sayfadan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kimliğinizi doğruladıktan sonra E-devlet şifreniz ve T.C. Kimlik Numaranız ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet SSK Emeklilik Kaydı

Bu sistem sayesinde emeklilik için kaydınızın alınıp alınmadığını öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki internet adresine girerek sisteme giriş yapınız ve karşınıza gelen belgeleri “Döküm” tuşuna basarak çıktı halinde alabilirsiniz.

E-Devlet Emekli Sandığı Emekli Aylık Bilgisi

Emekli Sandığından emekli olan vatandaşlarımız için yapılan bu uygulama sayesinde ne kadar emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu uygulama için e-devlet şifrenizi bilmeniz gerekir.

E-Devlet Emekli Sandığı Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi

Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için başvuruda bulunduysanız ve emeklilik işlemleriniz için hangi evrakların gerekli olduğunu takip etmek istiyorsanız size vereceğimiz siteye giriş yapmanız yeterlidir.

E-Devlet SSK/Bağ-Kur/Emekli Sandığı İlaç Kullanım Süresi Sorgulama

Her ilacın bir kullanım süresi vardır ve kullanım süresi dolduğunda ilaçları kullanmak sağlıklı değildir. Bu sistem ile ilaçlarınızı ne kadar süre kullanacağınızı, hangi aralıklarla tekrar alabileceğinizi ve ilacınızın son kullanma tarihini öğrenebilirsiniz.

E-Devlet SSK/Bağ-Kur/Emekli Sandığı Muayene Katılım Payı Sorgulama

Muayene Katılım Payı, çeşitli sağlık hizmetlerinden yararlanmak amacıyla ödenmesi gereken bir ücrettir. Muayene Katılım Payı kapsamına giren hastalıklar şöyledir; ayakta tedavi ile alınacak olan ilaçlar, yardımcı üreme yöntemlerinde, ortez ve protezler de ücret alınacaktır.

Muayene Katılım Payı derecelendirilmiştir. 1.derece aile hekimlerinin tedavisi demektir. Bu tedaviden Muayene Katılım Payı alınmamaktadır ancak reçete başına 3 TL ödenmek zorunludur. 2.ve 3. derece sağlık kuruluşlarının tedavisidir. 2.derece muayene katılım payı 5 TL, 3.derece muayene katılım payı ise 12 TL’dir.

Yine reçete başına 3 TL ücret alınmaktadır.

E-Devlet Sicil Kaydı Sorgulama

Sicil kaydı, artık ne kadar önemsiz gözükse de aslında hala kamu ve kuruluşlarında bir yere başvurmak istediğiniz de istenen bir belgedir. Önceden adliyelerden 5 TL gibi bir ücret karşılığında alınan sicil kaydı E-Devlet sayesinde ücretsiz ve uğraşsız bir işlem haline geldi. E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranızla sicil kaydınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet Askerlik Sorgulama işlemleri ile askerliğinizi nerede yapacağınızı, ne zaman askere gideceğinizi, askerliğe gideceğiniz yerdeki konumunuzu, askerlik başvurusu için gerek evrakları, celb ve askerlik yoklama bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Ancak askerlik se işlemleriniz için yaşadığınız şehirdeki askerlik şubesine gitmeniz zorunludur.

E-Devlet Rapor Parası Nedir ve Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Raporlu geçirdiğiniz günler için işveren tarafından kesilen yevmiyelere rapor parası denmektedir. Rapor parası alabilmeniz için aile hekimliği veya hastane gibi sağlık kurumlarında iş göremezlik belgesinin alınması gerekmektedir.

İş göremezlik belgesini aldıktan sonra kayıtlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne bu belgeyi elden vermeniz gerekmektedir. Belgeyi verdiğiniz zaman rapor parası alma işlemini başlatmış olursunuz. Rapor parası gerekli bilgilerden ve belgelerden sonra sonuçlanır.

Sonucunu öğrenmek için aşağıdaki sayfaya giriş yapabilirsiniz.

E-DEVLET HİZMETLERİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!

Источник: https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-hizmetleri/

E-Devlet üzerinden alabileceğiniz hizmetler! – Teknoloji Haberleri

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

05 Temmuz 2018 Perşembe 11:55

E-Devlet son zamanlarda hizmet ağını genişleterek, birçok açıdan devletin sunduğu hizmetleri, internet bağlantısı kullanarak kolayca görmemizi sağlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, işletmeler ve kamu kuruluşları bu sayede işlemlerini bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden halledebiliyor.

Siz de sadece bir E-Devlet şifresi alarak, kolayca işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Devlet hizmetlerinin yüzde 86’sı artık E-Devlet üzerinde!

Üstelik artık devlet hizmetlerinin yüzde 86’sı E-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirilebiliyor. Devlet’in vatandaşa verdiği 12 bin farklı hizmetin neredeyse tamamı artık E-Devlet Kapısı üzerinden alınabiliyor.

E-Devlet şifresi alma

Devletin size internet üzerinden sunduğu hizmetleri kullanabilmeniz için öncelikle şifrenizi almanız gerekiyor. Şifrenizi alabilmek için kimliğiniz ile birlikte PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Belli miktar ücret karşılığında (2 TL) kimlik numaranıza tanımlı şifreniz, zarf veya SMS ile size iletiliyor.

E-Devlet şifremi kaybettim? Ne yapacağım?” diye merak ediyorsanız, hemen söyleyelim. Eğer PTT’ye kayıp şifre ile başvurursanız 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu yüzden size tavsiyemiz, ilk şifrenizi aldığınızda değiştirmeniz olacaktır.

Böylece kendi şifrenizi unutmanız zor olacağından, bir kez daha PTT’ye gitmek zorundakalmazsınız.

E-Devlet Giriş nasıl yapılır?

Şifrenizi aldıktan sonra sisteme ilk kez giriş yapmanız istenecektir. Buradan E-Devlet Kapısı’na giriş yapabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan “Giriş” sekmesinden sisteme ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan Login ekranında TC. Kimlik numaranızı ve PTT’den size verilen şifreyi yazmanız gerekiyor.

İlk kez E-Devlet’e giriş yaptığınızda ek olarak sizden kendi şifrenizi oluşturmanız isteniyor. Bu şifreyi de belirledikten sonra, özgürce site içerisinde dolaşabilirsiniz.

Sistem üzerinde alt-üst soy bilgisini öğrenme, SSK hizmet dökümü, SSK sorgulama, Giriş maaş sorgulama, İşsizlik ödeneği sorgulama ve daha birçok hizmetten yararlanabilirsiniz.

Biz web için giriş yöntemlerini söylemiş olabiliriz ama E-Devlet Kapısı’na aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden de kolayca ulaşabilirsiniz. Uygulamanın iOS versiyonunu buradan, Android versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

E-Devlet hizmetleri

Adalet: Davalarınız ve diğer adli dosyalarınız ile ilgili işlem yapın, dosya detaylarına ulaşın.

Çevre, Tarım ve Hayvancılık: Tarım, Hayvancılık faaliyetleri ve çevre konusundaki hizmetlerden faydalanın.

Devlet ve Mevzuat: İhaleler, mevzuat, seçmenlik ve diğer konularda bilgi alın.

Eğitim: Eğitim, burslar ve sınavlar ile ilgili bilgi ve başvuru hizmetlerinden faydalanın.

Genel Bilgiler: Günlük yaşamda ihtiyacınız olabilecek, genel bilgi ve veri kaynaklarından faydalanın.

Güvenlik: Emniyet ile ilgili hizmetlerden faydalanın. Askerlik bilgilerinize erişin ve işlem yapın.

İş ve Kariyer: Çalışanların ve ticari işletmelerin gerek duyabileceği hizmetlere erişin.

Kişisel Bilgiler: Devlet kurumlarında bulunan varlık, borç, sağlık, eğitim vb. kişisel bilgilerinize göz atın.

Sağlık: Sağlığınız ile ilgili bilgilere ulaşın. İlaç, muayene ve randevu işlemlerinizi yönetin.

Sosyal Güvenlik ve Sigorta: Sosyal güvenlik ve yardım durumunuzu inceleyin. Sigortalarınız ile ilgili bilgi alın.

Şikayet ve Bilgi Edinme: Devlet kurumları ve firmalar ile ilgili ihbar, şikayet ve bilgi taleplerinizi yönetin.

Telekomünikasyon: GSM, İnternet, Telefon, Posta ve diğer iletişim kanalları ile ilgili hizmetlerden faydalanın.

Trafik ve Ulaşım: Trafik ile ilgili hizmetlerden faydalanın. Kara, hava ve deniz taşımacılığı işlerinizi yönetin.

Vergi, Harç ve Cezalar: Vergi, trafik cezası, harç ödemeleri ve benzeri borç ve alacaklarınızı takip edin.

İcra Dosyası Sorgulama: Bu hizmet aracılığı ile yurt içi mahkemelerde adınıza açılmış ve taraf olduğunuz icra dosyalarını listeleyebilir ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Dernek Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, sorgulanan kelimeyi içeren isimde dernek olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması: Bu hizmeti kullanarak, imar kurallarına aykırı yapılarınız için kayıt başvurusunda bulunabilir ve başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, doğum yardımı almak için yaptığınız başvurunun sonuçlarını ve(ya) aldığınız doğum yardımı için yaptığınız itirazların sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

:: Sitenin sunduğu hizmetleri nasıl buluyorsunuz?

Источник: https://shiftdelete.net/e-devlet-uzerinden-alabileceginiz-hizmetler

E-Devlet Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi

Devletin E-Sağlık Hizmetleri

SPAS sistemi Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK’lıların ortak bir çatı altında toplanmasıyla beraber daha önceden üç farklı kuruma bağlı olan sağlık yardımı işlemleri aynı program tarafından yürütülmeye başlanmıştır.

2012 senesinde hayata geçirilen bu program ile otomatik Sağlık Aktivasyonu ülkenin her ilinde kullanıma başlandı. Program dahilinde genel sağlık sigortalıları, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyonları otomatik olarak yapılmaktadır.

Bu otomatik yürütülen E-devlet sistemi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunma zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

E-Devlet Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi yeni işe girenleri, yeni emekli olanları, genel sağlık sigortalılığı yeni başlayanları, yeni evlenen ya da boşananları, vefat eden ve işten çıkanları kapsamına almakla beraber bu gruplarla ilgili bilgileri kurumun emeklilik, tescil, prim ödeme, borç gibi kayıtlardan Sosyal Güvenlik Kurumlarına gidilmesine gerek kalmadan sağlık hak sahipliği yani aktivasyon ve provizyon kayıtlarını otomatik şekilde sağlamaktadır. Sigortalının vefat etmesi durumunda hak sahipliği durdurulması işlemini ya da herhangi bir olası iş değişikliği, işten çıkma, evlenme ya da boşanma durumlarında emekliği aylığı durdurularak sağlık hak sahipliği otomatik yürütülmektedir.

Provizyon Nedir? (SPAS)

Sağlık Provizyon Sistemi, sigortalı kişinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık sunucularına erişebilmesi için sağlık yardımı almasına müstahak olma durumunun belirlenmesi ve adına sağlık provizyonu verilmesi sistemidir.

Kişilerin hastane ve eczane gibi sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için sistem üzerinden hak sahipliği aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

E-devlet sağlık provizyon sistemi ile sigortalıların kurumlarda yapılan işe giriş, tescil ve prim gün sayıları kayıt altında tutulmaktadır. SPAS programının sağlık hizmetleri hak sahipliğinin başlatılması 30 gün prim gün sayısını doldurması gereklidir.

Sigortalı üzerinden otomatik olarak hak sahipliği kazanan kişiler ise sigortalının 18 yaşından küçük çocukları ve eşidir. Bu bilgilerde sistem kayıtlarından incelenerek otomatik hak sahipliği verilmektedir.

Sağlık Provizyon sorgulama işlemleri e- devlet üzerinden yapılmakta olup başka bir organ tarafından sorgulama yapılması mümkün olmamaktadır. Sigortalı provizyon sorgulaması için T.C. Kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

  • İlk olarak e- devlet sayfası üzerinden Sosyal Yardım Talep ve Taahhüt kısmına girilir. Karşınıza e-devlet kimlik doğrulama sistemi gelecektir.
  • Ekran üst kısmında bulunan Kimliğimi Şimdi Doğrula bölümüne tıklanır. Butona tıklanmasının ardından birkaç giriş yöntemi görülecektir.
  • PTT’den alınan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası girilerek ilgili kısım doldurulur.
  • Sisteme Giriş Yap kısmına tıklanmasının ardından ekranda başvuru tercihleri görünecektir.
  • Başvuru iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi genel sağlık sigortası, ikincisi başvuru ise bakla yükümlü olunan kişilere ait olmaktadır.
  • Detaylı şartlar ise seçimi yaptıktan sonra ekranda görülecektir. Bu şartlar sağlanıyor ise ve sigorta kaydınız varsa başvuru tercihinin seçilmesinden sonra otomatik olarak sistem sonraki adıma yönlendirecektir. Eğer şartlar sağlanmıyorsa işleme devam edilemez.

İşe Yeni Başlayanlar İçin Provizyon Sorgulama

İşe yeni girenlerin aklını kurcalayan sorulardan biridir sağlık sigortasından yararlanmalarının başlayıp başlamadığı. İşe yeni girenler sigortasının hastanelerdeki geçerliliğine, sağlık hizmetleri hakkında bilgilerine ulaşabilmesi e-devlet sistemi üzerinden mümkün olmaktadır. Yeni işe giren kişiler e-devlet sistemine T.C.

Kimlik numarası ve şifresi ile girerek Sağlık Provizyon ve Aktivasyon Sistemi ile sigortalılığa ait bilgilerle beraber sağlık sigortası bilgilerine ulaşarak sigortalılık durumu öğrenebilmektedir.

 Yeni düzenleme ile Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi programına geçilmesi sigortalıların işe başladığına dair evrakları Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine giderek sağlık aktivasyon işlemlerini başlatması son bulmuştur.

Sigortalıların işe giriş bilgileri kurum kayıtlarında yer alarak 30 işgününün doldurulmasından sonra sağlık yardımları aktif duruna gelmektedir. Sigortalının 18 yaş altı çocuklarına ait bilgiler de sistem üzerinde görünür olup otomatik şekilde provizyon ve aktivasyon işlemleri yapılmaktadır.

Ancak sigortalının 18 yaşından büyük olan çocukları ve anne ve babası sistem üzerinden otomatik olarak sağlı yardımı alamamaktadır. Sigortalının sağlık yardımından yararlanmaları için yapmaları gereken ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapmalarıdır.

Yeni doğan çocuklar içinse 1 ay içerisinde SSK Müdürlüklerine gidilerek aktivasyon işlemi yapılmaktadır.

Sigortalının 18 yaş üstü çocukları, anne ve babası için otomatik sağlık provizyon yapılmaz.

Ayrıca emekliler hariç olmak üzere çalışan sigortalının öğrenciliği devam eden kız çocukları için provizyon otomatik gerçekleşmemekte, bu kişilerin sigortalı tarafından sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvurması gereklidir.

Öğrenciliği devam eden çocuklar için ise öğrenci belgesi istenmektedir. Sağlık provizyon ve aktivasyon sistemi içerisinde herhangi bir aktivasyon kaydı bulunmayan, hatalı yapılan ya da sağlık aktivasyonu silinmiş kişiler SGK Müdürlüklere giderek başvuru yapması gerekmektedir.

Geçici Görevde Olan Sigortalılar İçin SPAS

Yurtdışında geçici olarak görev yapan kişiler 01.04.

2014 tarihinden sonra Almanya sigorta kurumları tarafından sağlık yardım talepleri kabul görülmüş sigortalılar ve sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiler Türkiye’ye geldiklerinde anlaşmalı olunan sağlık tesisleri tarafından SPAS üzerinden yurtdışı sağlık aktivasyon sistemi dikkate alınarak kimlik belgesi ve YUPASS numarası ile sağlık yardımlarından faydalanabilmektedir. YUPASS numarasının alınması şart olmakla beraber sağlık yardım belgesi geçerliliğini yitirmiş olup bu belge ile sağlık yardımlarından yararlanılmamaktadır. Türkiye’de bulunulan ya da ikamet edilen zamanda YUPASS numarası alınarak adrese yakın bir Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir.

Источник: https://www.sosyalyardimlasma.net/e-devlet-saglik-provizyon-aktivasyon-sistemi

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.