Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

içerik

Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu (DEHB), okul öncesi ve okul dönemi çocuklarda kendini gösteren bir bozukluktur. Çocuğun davranışlarını kontrol etmesinde ve dikkatini vermesinde sorun vardır. Dikkat eksikliği (hiperaktivite bozukluğu) ilk kez 1845 yılında Dr. Henrich Hoffman adlı bir hekim tarafından tanımlanmıştır.

Bu çocuklar, yerinde duramayan, hayallere dalan, düşünmeden davranan, dalgın, unutkan ve benzeri davranışlar sergiler. Bu tür davranışlar genellikle çocuklarda görülen bir durum olduğu için, öyle her çocukta hiperaktivite bozukluğu var denilemez. Bu durumun tanısı deneyimli ve uzman bir psikiyatrist tarafından konulur.

Dikkat eksikliği % 4-8 oranında görülen bir durumdur. Yani 25-30 kişilik bir sınıfta en az 2 çocukta dikkat eksikliği gözlenmektedir. Hiperaktivite bozukluğu son yıllarda tanınmaya başlanmış olsa da, uzun yıllardır bilinmekte ve her yıl bu durum hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite neden olur?

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu nedenleri arasında beynin kimyasal yapısındaki sorunların üzerinde duran araştırma sonuçları vardır. Beyinde mesajların iletimini sağlayan dopamin, serotonin, norepinefrin gibi maddeler ile ilgili araştırmalar halen devam etmektedir.

Ayrıca yakın zamanda yapılan araştırmalarda DEHB’li çocukların beyin hacimlerinin diğer çocuklara göre % 5 daha küçük olduğu ortaya koyulmuştur. Bu çocukların bazılarının beyin hacmi ergenlik döneminde diğer çocuklar ile aynı seviyeye ulaşabilmektedir.

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu teşhisi konulan çocukların birinci dereceden akrabalarının % 25’inde de aynı problemler görüldüğü saptanmıştır. Bu tespit sonucuna göre de, genetik faktörler önemlidir.

Bunların dışında bazı çevresel faktörler de dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğunun ortaya çıkmasında etkilidir. Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu nedenleri hamilelik dönemi ve doğum sırası ve sonrası şeklinde iki ana gruba ayrılır.

Hamilelik dönemi hiperaktivite bozukluğu nedenleri : Hamilelik döneminde sigara, alkol kullanımı, kötü beslenme, kimyasal zehirlere maruz kalma, çoğul gebelik ve ilaç kullanımı gibi faktörler DEHB’ye neden olabilmektedir.

Doğum sırası ve doğum sonrası hiperaktivite bozukluğu nedenleri : Doğum sırasında zor doğum, doğum sırasında ya da sonrasında yaşanan sağlık sorunları, erken doğum, eksik kiloda doğmak, merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, demir eksikliği ve kimyasal zehirler (kurşun gibi) faktörler dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluklarına yol açabilir.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu belirtileri

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri

Belirtilere bakıldığında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu birçok çocukta normalde de görülebilen belirtileri içerir. Fakat durumun tanısı konulurken bunların sayısı, süresi ve bu durumun çocuk üzerindeki olumsuz etkileri önemlidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri iki grupta değerlendirilir.

Hiperaktivite bozukluğu belirtileri : Yerinde duramama, oturması gerektiği halde oturamama, sessiz sakin oynamayı başaramama, yerli yersiz koşmalar ve tırmanmalar, çok fazla konuşma, bir soru sorulduğunda soru bitmeden hemen cevap verme, sürekli bir şeyler ile uğraşma, sırasını beklemede güçlük çekme, olaylara veya konuşmalara müdahale etme gibi belirtiler hiperaktivite bozukluğunda görülen belirtilerdir.

Dikkat eksikliği belirtileri : Yönergeleri başından sonuna kadar takip edememe, yaptıkları işlerde, oynadıkları oyunlarda odaklanma sorunu yaşama, evde ya da okulda yapacakları işler veya aktiviteler için gerekli malzemeleri kaybetme, aile büyükleri ya da öğretmenleri konuşurken dinlemiyormuş gibi görünme, detayları gözden kaçırma, düzensiz görünme, uzun süre zihinsel uğraş gerektiren işleri yapmakta zorlanma ve bu işlerden kaçınma, unutkanlık, ilgisinin sürekli başka taraflara kayması gibi belirtiler de dikkat eksikliği belirtileridir.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu teşhisi

Dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğunu tespit etmek için duyulardan başlamak gerekir. Çocuğun duyularını yeterince kullanıp kullanmadığını anlamak önemlidir.

Çocukta eksik olan algılar alanında mı, beyindeki yorum alanında mı, çocuğun içgüdüsel yönlendirmesi alanında mı, motor fonksiyon alanında mı diye birtakım nörolojik ve nöro-psikiyatrik testler uygulayarak bu durumun saptanması gerekir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu testleri denildiğinde sadece testlerin sonucu değil, değerlendirmeyi yapan çok iyi bir nöro-psikiyatri uzmanı olması da önemlidir.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu tedavi edilir mi?

Hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Dikkat yetersizliği ve hiperaktivite sorunu olan çocukların büyük bir çoğunluğu düzgün hayatlara sahip yetişkinler olabilirler. Fakat bu çocukların bir grubu yaşamları süresince dikkat yetersizliğinin ve hiperaktivitenin sıkıntılarını yaşayabilirler.

Bu grup çocuklar ileri ki yaşlarında girdikleri işlerde, seçtikleri eşte mutlaka problemler yaşarlar. Bunu en aza indirmek adına, genetik olanların genlerini değiştirmek mümkün olmadığı için hiç yoktan adapta etmek adına tedaviler uygulanabilir.

Eğer çocuğun dikkati toplamasındaki moleküllerde bir eksiklik var ise bir ilaç tedavisi gerekebilir. Lakin davranışların kontrollerinde bir problem var ise davranış terapilerinden fayda sağlanabilir. Bu teşhis konduktan sonra çocuk, yetişkinlikte normale bile dönse akademik başarı için bu bireyin tedavisi ve takibi devam ettirilebilir.

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuğa nasıl davranmalı?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu öğüt vermek ile düzelmez. Yani şunu yap, bunu yap, bak beni dinle çocuğum deme ile düzelmez. Aile bu konuda bilinçli olmalı ve davranışları öğrenmelidir.

Davranışlar nasıl kontrol edilir ve karşısındaki kişinin davranışları nasıl yönlendirilir ki, bu terapinin en önemli kısmını oluşturur. İkincisi ise sabır, bu çocuklara ne kadar anlayış gösterilir ise çocuk o kadar rahat eder ve kendini toparlar.

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda kurallar en aza indirilmeli ve o indirilen kuralların da takip etmesi önemlidir. Konmuş kuralların peşinde takip etmek ve her defasında ödül verilecek ise ödül, ceza verilecek ise cezayı uygulamakta tereddüt etmemek gereklidir.

Dikkat eksikliği – hiperaktivite olan çocuğa özel eğitim gerekir mi?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili öğretmen ne kadar bilgi edinse de, diğer çocukların arasında yerinde duramayan, sırasında oturamayan, kalemler ve benzeri bir şeyler ile oynayan, başka alanlara bakan bir çocuk ile bir öğretmenin ilgilenmesi yetersizdir.

Bu gibi durumlarda sorunlu olan çocuğun velileri, diğer çocukların velileri ve öğretmen üçgeni her zaman karşı karşıya gelirler. Bu durum ciddi bir sıkıntı oluşturur ve bu çocuğun bu sınıftan çıkartılması için diğer veliler elinden geleni yaparlar.

Hiperktivite bozukluğu olan çocuklarda özel eğitim, özel terapi ve özel yaklaşım şarttır. Bu durmda eksik alan belirlenmeli ve ekstra bir şeyler yapılmalıdır. Bu çocukları dikkat yetersizliği için özel eğitim veren bir okulda okutmak daha mantıklı olabilir.

Dikkat eksikliği yetişkinlerde görülür mü?

Dikkat, etrafa ve yaptığı işlere en yoğun olduğu gençlik dönemlerinde daha yoğun olur. Motor sistemindeki yavaşlamalar, beynin yorulması nedeni ile yaş ilerledikçe dikkat yetersizliği normal olarak görülen bir durumdur. Fakat ileri yaşlarda hiperaktivite değil, daha çok hipoaktivite sorunu görülebilir.

İleri yaşlarda beynin giderek yorulduğu bir gerçektir. Beyni yormamak için beynin en iyi dinlendiği alan olan uykuya, düzgün ve hareketli bir yaşam biçimine ve dengeli beslenmeye ihtiyaç vardır. Damarlarda sorun yaratan sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmak yine beyin sağlığı açısından önemlidir.

Yani düzgün beslenme, spor veya egzersiz, zararlı maddelerden uzak durma, düzenli uyuma, sürekli beyni dinç tutan bir şeyler ile uğraşma gibi yöntemler sayesinde beyindeki dikkat merkezini dinç tutmaya çalışmak gereklidir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/dikkat-eksikligi-hiperaktivite/

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu,Tedavi Yöntemleri

Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dünyada birçok toplumda oldukça yaygın, çocukluk çağının en sık görülen psikiyatrik bozukluklarından birisidir.

Dikkat Eksikliği dikkat süresinin ve yoğunluğunun çocuğun yaşına göre çok daha az olmasıdır. Dikkat eksikliği bozukluğunda, çocuk belirli bir şeyle ilgilenirken o sırada içinden gelen başka bir şey yapma isteğine engel olamaz.

Çocuk dikkatini amaca uygun belirli bir noktaya toplanamaz ve dikkati kolayca dağılır.

Dikkat Eksikliğinin belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır?

DEHB 7 yaşından önce başlar fakat genellikle çocuğun okula başlamasıyla birlikte dikkat eksikliği ve buna bağlı öğrenme sorunları ortaya çıkar. Genellikle bu rahatsızlığı olan çocuklarda, dağınıklık, unutkanlık, eşyaları kaybetme, dikkatsizce hatalar yapma gibi belirtilerle kendini gösterir.

Dikkat eksikliği bozukluğuna sahip çocuklar, üzerinde çalıştıkları işi yarıda bırakabilir. Bu çocuklar hemen başka bir şeye yönelebilir, sıklıkla dersi dinleyemez ve dersin dışında başka şeyler düşünür ve sıklıkla hayal kurarlar.

Kendisiyle konuşulurken karşısındakini dinlemiyormuş gibi görünürler, çok konuşurlar, sırasını beklemekte güçlük çekerler, sorunun bitmesini beklemeden hemen cevabını vermek isterler.

Birçoğu sınavda çok fazla dikkat hataları yapar çünkü soruların birçoğunu okumadan cevaplamak isterler,  görev ve etkinlikleri özellikle zihinsel çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınabilirler (ev ödevi, okul etkinlikleri).

Dikkat eksikliği olan bazı çocuklarda özellikle hiperaktivite ve dürtüsellik daha az ise, içe dönük, düşük enerjili ve dalgın da olabilirler. Tüm bu septomların en az 6 ay boyunca birden fazla ortamda görülmesi durumunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu diyebiliyoruz.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu kız çocuklarında mı erkek çocuklarda mı daha fazla görülür?

DEHB, erkek çocuklarda kız çocuklarına oranla daha çok görülmektedir. Bu bozukluk erkek çocuklarda daha çok davranış problemleri yani hiperaktivite ve dürtüselliğin olduğu septomlar ile kendini gösterirken, kız çocuklarda akademik başarısızlık ve dikkat eksikliği şeklinde daha yaygın olarak gözlemlenir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite-dürtüsellik belirtileri her zaman bir arada mı görülür?

DEHB, çocuklarda üç farklı şekilde görülmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin birlikte görüldüğü, yalnızca dikkat eksikliğinin ön planda olduğu bir diğeri de hiperaktivitenin ve dürtüselliğin ön planda olduğu formları mevcuttur.

Dikkat Eksikliği Bozukluğunun, dikkat dağınıklığından farkı nedir?

İnsanlar, kendilerine sıkıcı gelen bir işle uğraşıyorlarsa yarım bırakıp daha ilgi çekici olana yönelme isteği çoğu insanda vardır. Bahsettiğimiz bu dikkat eksikliğinde ise normal bir dağılmadan bahsedemeyiz, kopma ve bu kopma davranışını idame edememe, yürütememe veya sonlandıramama şeklinde ortaya çıkar.

Hatta anne ve babaların seanslarda en fazla ifade ettikleri şey ise; bu çocukların televizyon veya bilgisayar başında otururken çok iyi odaklandıkları ve dikkatlerinin dağılmadığıdır.

 Bu noktada anne ve babaların bilmesi gereken şey, bu çocukların dikkatini ve ilgisini sevdikleri veya onlara cazip gelen eylem üzere konumlandırmasıdır, bu nedenle uzun süre bilgisayar ve televizyon başında hiç kalkmadan oturabililer.

Dikkat Eksikliği bozukluğunun nedenleri nedir?

Bu bozukluğun birinci nedeni genetik etmenlerdir, anne ve baba da ve onların ailelerinde dikkat eksikliği öyküsü varsa çocukta dikkat eksikliği olma olasılığı artmaktadır.  Bir diğer önemli nokta da, ihmal ve istismara maruz kalan çocuklarda da DEHB belirtileri görülmektedir.

DEHB ile ilgili yapılan son araştırmalara göre, beyin glikoz metabolizmasındaki bozukluklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hamilelikte ilaca maruz kalan, zor bir doğum geçiren, M.S. S enfeksiyonları bulunan, intra uterin enfeksiyonları yaşayan çocuklarda daha sık görülmektedir.

Son yapılan diğer araştırmalara göre, DEHB olan çocukların beyinlerinin 5 bölgesinde yaşıtlarına göre olgunlaşma geriliği olduğu da tespit edilmiştir.

DEHB sahibi çocuklar nasıl odaklanır?

Dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuğun, onun dikkatini kolayca dağıtabilecek uyaranlardan kaçınması gerekir. Bu uyaranlar bazen görsel bazen de işitsel uyaranlar olabilir. Bazen de her ikisini birlikte barındırabilir.

Örneğin televizyon hem görsel hemde işitsel uyaranları içerir, televizyonun açık olduğu bir ortamda bu çocukların çalışması doğru değildir. Bunun dışında, çok fazla insanın, sesin ve kargaşanın olduğu ortamlarda da çalışmaları zorlaşır.

Bu çocuklar daha çok birebir, sakin ve sessiz ortamlarda, ilgilerini çeken şekil ve yöntemlerle çalışması gerekmektedir.

DEHB’li çocuklar çok çabuk sıkıldıklarından dolayı 20 dakika da bir mola verilmesi, molaların 10 dakikayı geçmemesi önerilir.

Çocuk molaları uzatmak isteyebilir mesela tuvalete girer ve çıkmak bilmez bu durumda derse veya yapılacak göreve karşı tepkili olduğunu ve sıkıldığını anlayabilirsiniz, bu durumda sakin şekilde çocuğa yaklaşın ve 20 dakika kuralına ona hatırlatın, zaman kavramı çocuklarda tam yerleşmediği için size inanmayabilirler, böyle bir durumda da bir kronometre tutun ve çocuğa bunu gösterin, bu tarz sıkıntılar yaşayan çocuklar zamanla yarışmayı sever ve daha iyi odaklanabilir.

DEHB’da ilaç tedavisinin ne kadar etkisi vardır?

DEHB’da ilaç tedavisi öne çıkmaktadır, dikkat eksikliğine neden olan beyindeki bölgeleri aktif hale getirmek ve olgunlaşmasını desteklemek için ilaç verilmektedir, ayrıca davranışları düzene sokabilmek ve dürtü kontrolünü sağlayabilmek için gerekli olan hormanal ve kimyasal maddelerin beyindeki aktivasyonunu dengelerler, dikkat yoğunluğu artar ve dürtüler azalır, davranış kontrolü sağlanır.

DEHB’da ilaç tedavisi dışında neler yapılabilir?

DEHB’da ilaç tedavisi dışında özellikle hiperaktivite ve dürtüselliği kontrol etmek için davranış terapisi uygulanmaktadır. Bu terapi ile birlikte çocuk davranışlarını ve dürtülerini kontrol etmeyi öğrenerek sınıfta, evde ve diğer ortamlarda hiperaktive içeren davranışlardan giderek uzaklaşmaya başlar.

Eğer çocuk 6 yaşından küçük ise, çocuğun yanı sıra anne ve babayla çalışmak da gereklidir, anne ve babaların DEHB bir çocuğa nasıl yaklaşması gerektiği ve neler yapması gerektiği tedavinin çok önemli bir parçasıdır.

Aşırı hoşgörülü veya aşırı disiplinli çocuk yetiştirme tarzı sorunların çözümünü zorlaştırırken, demokratik, çocuğun gereksinimlerini anlayan ve sorunlarıyla ilgili çocuk yetiştirme tarzı tedavi sürecinde olumlu rol oynayacağı düşünülmektedir.

Gördüğümüz çok hareketli veya dikkati dağılan her çocukta DEHB vardır diyebilir miyiz?

Çocukluk genel anlamda enerjik ve hareketli bir dönemdir, büyüme ile birlikte hareketlilik artar, keşif duyguları öne çıkar. Fakat DEHB olan çocuğun davranışları veya hareketleri belli bir hedefe yönelik değildir, bir amaç doğrultusunda gerçekleşmez, çocuk elinde olmadan bu şekilde çok hareketli ve dürtüsel davranır.

Bu çocuklar çoğu zaman, tehlere aldırmazlar, korkusuzdurlar ordan oraya zıplayıp, atlarlar ve bulundukları yerlerde uzun süre sabit duramazlar. Çocuğun davranışlarında ve yaptığı hareketlerin aşırılığı kendi yaşıtları ile karşılaştırıldığında çok net fark edilir.

Evde okulda ve kendi yaşıtlarıyla olan ilişkilerinde problem oluşma olasılığı vardır.

DEHB zamanla düzelen veya kendiliğinden geçen bir rahtasızlık mıdır? Tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir?

DEHB kalıcı ve sürekliliği olan psikiyatrik bozukluktur.

Ergenlik ve yetişkinlik döneminde hiperaktivite belirtilerinde azalma olabilir; ancak dikkat eksikliği ve buna bağlı olarak gelişen okul, sınav ve diğer durumlardaki kaygılar devam etmektedir.

DEHB’in tedavi edilmemesi durumunda, kişide ileriki yaşlarda, Antisosyal Davranışlar, Anksiye Bozuklukları ve Depresyon gibi birtakım psikiyatrik bozuklukların görülme olasılığı yüksektir.

Son olarak,  anne ve babalar DEHB’li çocuklarına nasıl davranmalı?

 • Öncelikle, bozukluk ve tedavileri hakkında yardım alın, psikoloğunuzun önerdiği etkili ve uygun tedavi yaklaşımını birlikte uygulamaya çalışın.
 • DEHB olan bir çocuğun yaptığı davranışlar bir yaramazlık veya huysuzluk değil, psikiyatrik bozukluk olduğunu bilerek, onu olduğu gibi kabul edin.
 • Bu çocukların hipraktivite davranışlarını minimize etmek için, spor etkinliklerine yönlendirin, bu şekilde enerji atmalarını sağlayın.
 • Bu çocukların aşırı hareketliliğini ve dürtüselliğini kontrol edebilmeyi öğrenebilmeleri için bir takım sınırlamalar ve dolayısıyla kurallara ihtiyaçları vardır. Basit ve net kuralları oluşturun ve evin belli bölümlerine asın.Evde her şeyleri programlı olsun, örneğin yemek saatleri, uyku düzeni ve ders programını birlikte belirleyin. Anne-baba olarak çocuğa karşı davranışlarınızda tutarlı olun, ağız birliği yapın, tutarsız davranmayın. Çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu ve davranışlarına da bu doğrultuda yön vermeyi bilmelidir.
 • Bu çocuklar birçok durumda gerçek potansiyellerini göstermedikleri için hayal kırıklığına uğramış, mutsuz ve özgüvenleri düşük olabilir. Mutlaka çocuğunuzun olumlu davranışını öne çıkartıp motivasyonunu artırın, olumsuz davranışlarına karşı sert bir yaklaşım sergilemek yerine çocuğu kötü davranışının yerine iyiye yönlendirecek hareketlerde bulunun.

***   Kliniğimizde “MOXO testi”çocuklar ve aynı zamanda yetişkinler için geliştirilmiş (Attention-Deficit Hyperactivity Disorder) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan dikkat, zamanlama, hiperaktivite ve dürtüselliği ölçme testi de tarafımca uygulanmaktadır.

Источник: //www.medaimyanikklinigi.com/cocuklarda-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu/

Çocuklarda Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? | Anneysen.com

Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunda (DEHB), -ortasında yer alan taksim işaretinin de işaret ettiği gibi- ya dikkat eksikliği ya hiperaktivite ya da her ikisi olabilir. Aslında, dikkat eksikliği olup aşırı hareketli/dürtüsel (hiperaktif) olmayanlar DEHB olgularının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Kalanların da önemli bir bölümü kombine tip.

Sadece hiperaktivite olup dikkat sorunları olmayan ise dürtüsel alt tip, görülme oranı DEHB olgularının yalnızca %5-10’u.

DEHB’de dikkat işlevlerinde sorunlar ve dürtüsellik temel sorun. Ancak bu temel belirtilerin yanı sıra gelişimsel, duygusal, öğrenme ve planlama ile ilgili sorunlarla motivasyon düşüklüğü gibi ek belirtiler de sıklıkla eşlik eder.

Çocukların yaklaşık %5-10’unda görülen bir bozukluktur. Tüm dünyada oranlar birbirine yakın. Ülkemizde yeni yapılan epidemiyolojik çalışmalarda biraz daha yüksek oranlar çıkıyor.

2. Dikkat dağınıklığı ve dikkat eksikliği aynı şey mi?

“Dikkat” sözcüğü içinde çok farklı işlevleri barındıran bir genel ifade aslında. Örneğin; uyarılma, odaklanma, motivasyon, dikkati sürdürme, uygun uyaranın seçimi, uygun olmayan uyaranın bastırılması vb. çok sayıda beyin parçası ve işlevi süreçte yer alıyor.

Bu süreçleri düzenleyen beyin yapıları ve moleküllerdeki sorunlar bu işlevlerin bozuk olmasına neden olur, buna da dikkat bozukluğu diyoruz. Yani dikkat “dağınıklığı” ya da “eksikliği” biraz yanlış isimlendirme sayılabilir.

Her mutsuz olan depresyonda olmadığı gibi ya da her göğüs ağrısı kalp krizi olmadığı gibi her dikkat sorunu da DEHB değildir.

DEHB çok sayıda alanda sorun yaşatan, karmaşık, zorlayıcı ve gerçek bir bozukluktur. Öğretmenler ise sıklıkla şu ifadeleri kullanır: “Kendi sınıfta, zihni başka yerde.”, “Aslında çok akıllı ama kendini derse vermiyor.”, “Çok aceleci, düşünmeden cevap veriyor.”

Ebeveynleri ise “Dersin başına otursa da ya tuvalete gider ya kalemini düşürür, bir bahane bulup sık sık ayağa kalkar.”, “İşine geleni duyar, işine gelmeyeni duymaz.” gibi ifadeler kullanır.

En sık görülen sorunlar şunlardır:

 • Zamanı iyi kullanamama,
 • Dağınıklık,
 • Uyku sorunları,
 • İştah sorunları,
 • Aile ve arkadaşlarla ilişki sorunları,
 • Yaşadıklarından ders alamama.

Erkek çocuklarda daha sık rastlanır. Kronik bir seyri vardır. Zaman içinde belirtiler yaşa uygun olarak değişimler gösterir.

4. Çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorununu yaşamasının nedenleri neler?

Yüksek düzeyde genetik nedenselliğe sahip bir bozukluktur. Özellikle dopamin ve noradrenalin işlevlerinde sorun vardır. Yetersiz çalışan dopamin sistemi çocuğu “sıkılmış, hareketli, dikkatsiz” yapar.

Yetersiz çalışan noradrenalin sistemi de kişiyi “isteksiz, öğrenmede zorluk yaşayan” hale sokar. Sağlıksız genler, örneğin bu moleküllerin hücreye alınmasını sağlayan yapıların uygunsuz çalışmasına neden olur.

5. DEHB ile zeka gelişimi arasında bağlantı var mı? Zeki çocukların hiperaktif olduklarına dair bir görüş var. Bu, doğru mu?

Zekadan bağımsız bir sorundur. Zekası çok yüksek olanlarda da çok düşük olanlarda da görülebilir. Ancak DEHB varlığı zekanın verimsiz kullanılmasına, performansın daha düşük olmasına neden olur. Çünkü dikkat işlevlerinin çoğu, bilişsel (yürütücü) işlevlerle örtüşür ve zeka değerlendirmelerinin birçok alt testinde daha düşük skorlara yol açabilir.

6. Çocuklarda DEHB tanısı nasıl konur? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite testleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

DEHB -hemen hemen tüm psikiyatrik bozukluklarda olduğu gibi- klinik bir tanıdır. Çocuk psikiyatrisi uzmanlarınca tanısı konulabilir. Bozukluğun saptanmasında psikometrik ölçümler yararlı olabilir. Laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri tanı koydurucu değildir, tanıya yardımcı olabilir ve ek tıbbi sorunların varlığında ya da dışlanmasında yararlıdır.

7. Hiperaktif çocuğun tedavisi için ne yapmalı? Dikkat eksikliği tedavisi için ilaçlar mevcut. Dikkat eksikliği ilaçları çocuklara hangi koşullarda verilebilir? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri oluyor mu? Bir de tedavi için yaş sınırlaması var mı?

Tedavi çok boyutludur. İlaç tedavileri altın standart kabul edilir. Aile eğitimleri, davranışçı yöntemler, aile terapileri, okulla işbirliğine dayalı yöntemler vb. kullanılır. İlaç tedavilerini kullanmamak da bir risktir ve çok sayıda çalışma göstermiştir ki tedavisiz kalan çocuklar çok daha büyük risk altındadır.

İlaç tedavileri arasında metilfenidat, atomoksetin gibi ilaçlar ilk basamakta yer alır. Ek tanılar ve sorunlara yönelik onlarca farklı ilaç seçeneği ek olarak kullanılabilir. Gelişimsel özellikler, beynin kimyası, karaciğer ve böbrek işlevleri, metabolizma hızı, aile içi işlevler ve benzeri çok sayıda etken dikkate alınır.

Küçük yaşlardaki çocuklarda stimulan yerine Risperidon gibi atipik antipsikotikler daha fazla tercih edilir. Son yıllarda özellikle ABD'de okul öncesi çocuklarda DEHB belirtilerine karşı klonidin ve guanfasin gibi alfa-2 adrenerjik agonistlere olan ilgi artmış durumda.

8. Şöyle de soralım: DEHB sonradan geçer mi, yoksa uygun tedavi ile etkileri mi azalır?

Tedavi almayan çocukların yaklaşık dörtte üçü erişkinlikte de DEHB tanısı almaya devam eder. Tedavi alanlarda ise erişkinlikte tanı alma oranı beşte bire kadar düşebilir. Tedavi almayanlarda belirtiler şekil değiştirebilir.

Ergenlikte ek bazı sorunlar gündeme gelebilir. Örneğin;

 • Okul başarısızlığının artması,
 • Aile ve arkadaş ilişkilerinde bozulma,
 • Kendilik saygısında azalma,
 • Moral bozukluğu,
 • Yasal ya da tıbbi sorunlara yol açabilecek riskli davranışlar (Örn: madde kullanımı, rastgele cinsel ilişkiye girme, suç işleme).

Erişkinikte ise meslek seçimi ve sürdürülmesinde sorunlar, insan ilişkilerinde sorunlar, evlilik sorunları, alkol ve/veya madde kötüye kullanımı, kendinden ya da yaşamdan memnuniyetsizlik vb. çok sıktır.

9. Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu eğitimi diye özel bir eğitim mevcut mu? DEHB olan çocuğun akademik başarısının engellenmemesi için nasıl bir eğitim görmesi gerek?

Mevcut şartlarda bu tür eğitimler çok az sayıda ve etkinliğine yönelik bilimsel veri henüz yetersiz. Öğretmenlerin bilinçli yaklaşımı ve bu çocukların yaşadığı sorunlara göre planlanmış ders ve sınıf ortamları önemli bir etkiye sahip olacaktır.

 • Daha düşük sınıf mevcutu,
 • İnteraktif yönteme ve harekete dayalı öğretim teknikleri,
 • Empati ve denetim içeren eğitsel yaklaşım,
 • Evde ve diğer ortamlarda da eğitimin desteklenmesi,
 • Çocuğu diğer becerilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi (özellikle sportif faaliyetler) vb. yararlı olacaktır.

10. DEHB’li çocukların ve ailelerinin en çok yaşadığı sorunlar neler oluyor?

Anne babaların önemli bir kısmında da DEHB tanısı (genetik yatkınlık nedeniyle) konabildiğinden daha da sabırsız insanlar olabiliyorlar. Zorlukları olan bir çocuğa yaklaşım zaten zor iken bu anne babaların durumu daha da güçleşiyor.

 • Günlük hayatta en çok ilişki sorunları,
 • Acelecilik ve dikkat sorunlarından kaynaklanan eldeki kaynakların verimsiz kullanımı,
 • Sonuç olarak da ailecek “çaresizlik, yetersizlik, öfke, karamsarlık” gibi duygular hayata hakim olmaya başlayabiliyor.

Anne babaların da çoğu zaman psikolojik, psikiyatrik destek alması kaçınılmaz oluyor.

Adem Güneş Uyarıyor: Çocuğuna Karşı Davranışlarının Kökeninde Kendi Çocukluğun Var!

11. Aileler dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara nasıl davranmalı?

İki cüme ile özetlemek gerekirse; birincisi “Empatik bir dil ve tutumla yaklaşmayı becerebilmeliler.” Yani çocuğun duygu ve düşüncelerinin aynalanması, anlaşılması ve ona uygun yöntemle çözüm üretmeleri konusunda rehberlik edebilmeleri gerekiyor.

İkincisi de “Doğru şekilde sınır koymayı başarabilmeliler.” Yani çocuğa tutarlı ve güvenli sınırlar dahilinde yaşama alışanlığı kazandırmak konusunda ödül vb. yöntemleri kullanabilir.

Doktorunuz da onaylıyorsa uygulayabilirsin: Akademisyenanne'den Çocuklara Sınır Koymak İçin 4 Şok Yöntemi

12. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun disleksi, panik atak ve otizm gibi bozukluk/rahatsızlıklarla bağlantısı var mı?

Bu bozukluk %70-90 oranında en az ikinci bir psikiyatrik tanı ile birliktelik gösterir. Bu tanılar arasında;

 • Özgül öğrenme bozuklukları,
 • Karşıt olma/karşı gelme bozukluğu,
 • Davranım bozukluğu,
 • Depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları,
 • Tik bozuklukları,
 • Çeşitli kaygı bozuklukları,
 • Takıntı bozukluğu yer alır.

Özellikle özgül öğrenme bozuklukları (Örn: Disleksi yani okuma bozukluğu), karşıt olma/ karşı gelme bozukluğu ve davranım bozukluğu DEHB’ye en sık eşlik eden psikiyatrik bozukluklardır.

15 Soruda Çocuklarda Disleksi Nedir, Ne Değildir?

Otizmli çocukların da %50-70’inde DEHB eşlik eder. Panik bozukluğu tanısı alan erişkinlerin çocukluklarında DEHB tanısı alma oranları yaklaşık beş kat daha sıktır. Bu nedenle DEHB tedavisi çok boyutlu ve uzun soluklu olmalıdır.

Belirtilerinden Tedavisine Otizm Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Источник: //www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-sagligi-ve-hastaliklari-cocuklarda-dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-dehb-nedir-tedavisi-nasil-olmali_2431

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir? – APPVICE

Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) kronik bir hastalıktır. Esas olarak çocukları etkiler ancak yetişkinlerde de görülebilir. Duygu, davranış ve öğrenme yeteneği üzerinde etkisi olabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu üç farklı türe ayrılmıştır: • Dikkatsiz tip • Hiperaktif-dürtüsel tip

• Kombine tip

Belirtileriniz hangi tür DEHB’niz olduğunu belirler. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı konması için bu semptomların günlük hayatınızda bir etkisi olmalıdır.

Semptomlar, dolayısıyla sahip olduğunuz DEHB’nin tipi zamanla değişebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuyla hayatınız boyunca mücadele edebilirsiniz ancak ilaç ve diğer tedaviler yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Türleri

Her bir DEHB tipi bir veya daha fazla özelliğe bağlıdır. DEHB, dikkatsizlik ve hiperaktif-dürtüsel davranışlar ile karakterize edilmiştir.

Bu davranışlar genellikle aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar:

 • Dikkatsizlik: dikkati dağınıklığı, zayıf konsantrasyon ve organizasyon becerisi
 • Dürtüsellik: Başkalarına müdahale etmek, risk almak
 • Hiperaktivite: Asla yavaşlamama, sürekli konuşma ve yerinde duramama

Her birey farklı olduğu için iki kişinin aynı belirtileri farklı şekillerde deneyimlemesi normal bir durumdur. Örneğin, belirtiler erkek ve kız çocuklarında genellikle farklıdır. Erkek çocuklar daha hiperaktif olabilirken kız çocuklar sessiz ve dikkatsiz kalabilir.

Dikkatsiz Tip Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Eğer bu tip bir DEHB hastalığınız varsa, dürtüsellik ve hiperaktiviteden daha fazla dikkatsizlik belirtisi yaşarsınız. Bazen dürtü kontrolü veya hiperaktivite ile de mücadele edebilirsiniz ancak bunlar dikkatsiz tip DEHB’nin ana belirtileri değildir.

Dikkatsiz tipte sık görülen davranışlar:

 • Ayrıntıları gözden kaçırma ve dikkatin çabuk dağılması
 • Çabuk sıkılmak
 • Tek bir göreve odaklanmada sorun yaşamak
 • Düşünceleri organize etmede ve yeni bilgileri öğrenmede zorluk çekmek
 • Bir görevi tamamlamak için gerekli kalem, kağıt gibi öğeleri kaybetme
 • Yavaş hareketler ve hayal kurmak
 • Talimatları takip etmekte güçlük çekmek

Dikkatsiz tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu daha çok kız çocuklarında görülmektedir.

Hiperaktif-Dürtüsel Tip Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Bu tip DEHB, dürtüsellik ve hiperaktivite belirtileri ile karakterize edilmiştir. Bu soruna sahip bireyler dikkatsizlik belirtileri de gösterebilir ancak hiperaktif-dürtüsel belirtiler baskındır.

Bu belirtiler:

 • Yerinde duramamak
 • Oturamamak
 • Sürekli konuşmak
 • Yapılması uygunsuz olsa bile nesnelerle dokunmak ve onlarla oynamak
 • Sessiz etkinliklerde sorun yaşamak
 • Sürekli hareket hâlinde olmak
 • Sabırsızlık
 • Sıra dışı davranışlar ve eylemlerin sonuçlarını düşünmemek
 • Uygunsuz şeyler söylemek

Hiperaktif-dürtüsel tipte DEHB olan çocuklar sınıfta sorun yaşayabilir ve bu durumdan sınıf arkadaşları da etkilenebilir.

Kombine Tip Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Kombine tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunuz varsa, bu belirtilerinizin yalnızca dikkatsizlik veya hiperaktif-dürtüsel davranış kategorilerine girmediği anlamına gelir. Bunun yerine, her iki kategoriden gelen semptomların bir kombinasyonu sergilenmektedir.

DEHB olan veya olmayan çoğu insan, bir dereceye kadar dikkatsiz veya dürtüsel davranışlar yaşar ancak DEHB olan kişilerde bu durum daha şiddetlidir. Bu tür davranışlar daha sık ortaya çıkar ve evde, okulda, işte ve sosyal durumlarda sorun yaşamanıza yol açabilir.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, çoğu çocuğun kombine tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğunu açıklamıştır. Okul öncesi çağındaki çocuklarda en sık görülen semptom hiperaktivitedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tanı Kriterleri

Tanı konması için yardımcı bir dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi bulunmamaktadır. Çocuklar genellikle 7 yaşından önce belirtiler gösterirler fakat DEHB semptomları diğer bozukluklarda da bulunmaktadır. Doktorunuz tanı koymadan önce depresyon, anksiyete ve bazı uyku sorunları gibi durumları elemeye çalışabilir.

Amerikan Psikiyatri Birliği Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-5), Amerika Birleşik Devletleri’nde DEHB olan çocukları ve yetişkinleri teşhis etmek için kullanılmaktadır.

Bir kişi, belirli bir DEHB tipi için dokuz ana belirtinin en az altısını göstermelidir. Kombine tip DEHB tanısı için en az altı dikkatsizlik ve hiperaktif-dürtüsel davranış belirtisi göstermelisiniz. Davranışlar en az altı ay boyunca günlük yaşamda mevcut ve gündelik yaşamı etkileyecek şiddette olmalıdır.

Dikkatsizlik, hiperaktivite-dürtüsellik veya her ikisini de göstermenin yanı sıra, DSM-5’e göre dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı için bu belirtilerin 12 yaşından önce başlamış olması gerekmektedir. Semptomlar günlük yaşamı da etkilemelidir ve bu belirtiler başka bir ruhsal bozukluk tarafından açıklanamamalıdır.

Belirtiler zamanla değişebilir. Bu, tekrar tanı konulması gereken yetişkinler için önemli bir ayrıntıdır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi

Teşhis edildikten sonra, bir dizi tedavi seçeneği bulunmaktadır. Tedavinin birincil amacı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini yönetmek ve yararlı davranışları teşvik etmektir.

Terapi

Doktorunuz herhangi bir ilaç kullanmaya başlamadan önce davranışsal tedavi önerebilir. Terapi, DEHB olan kişilere, uygunsuz davranışların yerine olumlu davranışlar koymayı öğretmektedir. Ya da duygularını ifade etmenin yollarını bulabilirler.

Ayrıca, anne babalar davranış yönetimi eğitimi de alabilir. Bu, çocuklarının davranışlarını yönetmelerine yardımcı olabilir.

6 yaşın altındaki çocuklar tedaviye genellikle davranış terapisi ile başlar ve ilaç kullanmazlar. 6 yaş ve üstü çoğu çocukta davranış terapisi ve ilaç kombinasyonundan yararlanabilir.

İlaç Tedavisi

İki tip dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ilacı vardır.

 • Uyarıcılar en sık reçete edilen ilaçlardır. Hızlı etki ederler ve çocukların yüzde 70 ila 80’i bu ilaçları kullanırken daha az belirti göstermektedir.
 • Psikostimülanlar, DEHB semptomlarını hafifletme konusunda o kadar hızlı değildir ancak tek bir dozu 24 saate kadar dayanabilir.

DEHB’li yetişkinler genellikle büyük çocuklarda kullanılan terapi kombinasyonlarından faydalanırlar.

Dikkat eksikliğinin tedavisinde bitkisel yöntemler de kullanılmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bozukluk tanısı konan çocukların çoğunun, 20’li yaşların ortasında oldukları zamana kadar belirgin semptomları ortaya çıkmamıştır ancak DEHB birçok insan için ömür boyu sürmektedir.

Durumunuzu ilaç tedavisi veya davranışsal terapi ile yönetebilirsiniz ancak her birey tedaviye farklı cevap vermektedir. Tedavi planınızın size yardımcı olmadığını düşünüyorsanız doktorunuza bu durumu belirtmelisiniz.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 4,25 , 4 oy

Источник: //getappvice.com/tr/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-bozuklugu-nedir-belirtileri/

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir, Neden Olur, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dikkat Eksikliği (Hiperaktivite) Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Nedeni

Dikkat eksikliği belirtileri, DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk çağında başlayan bir rahatsızlıktır ve DEHB problemi yaşayan çocukların dikkat süreleri diğer yaşıtlarına göre daha kısadır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği  olan çocuklar evde ve okulda dikkatlerini belli bir konuya yoğunlaştırmakta ve dikkatlerini sabit tutmakta büyük zorluk çekerler.

Bu çocuklar bulundukları ortamlarda hem ortam sesini hem de ortam dışındaki uyaranları algılarlar.

Sözgelimi sınıfta ders dinleyen bir öğrenci hem öğretmeninin sesini duyar, hem de caddeden geçen otomobillerin gürültüsünü ve şehrin uğultusunu işitir, hem tahtada yazılanları okur hem de yanındaki arkadaşının elindeki kalemin rengini algılar. Aynı anda birden fazla uyaranı algılayabilen çocuk, odaklanması gereken asıl konuya odaklanamaz ve başarısı olumsuz anlamda etkilenir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar yalnızca ilgilerini fazlaca çeken filmler yahut bilgisayar oyunlarına konsantre olabilirler. Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde dikkat eksikliği de hayli yaygındır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar akranlarına göre daha fazla hareketlidirler. Ellerini kullanamasalar ayaklarını hareket ettirirler. Uzun müddet aynı yerde ve konumda oturamazlar, çok konuşurlar ve sürekli huzursuz hissederler.

Dikkat eksikliği nedir sorusunun yanıtı içinde odaklanma problemi de vardır. Dikkat eksikliği problemi yaşayanlarda odaklanma ve konsantrasyon sorunları en belirgin sorundur.

Bunun yanı sır huzursuzluk, verilen vazifeleri yerine getirmede güçlük, düzensizlik, hayal kırıklığı duygusunun altından kalkamamak, ruh halinde sık sık yaşanan değişimler, asabi tavırlar, stresle baş etmede sorun yaşama, ilişkilerde dengesizlik durumu ve kararsız tutumlar, en belirgin dikkat eksikliği belirtileri olarak sıralanabilir.

Çok ilginçtir ki pek çok kişi kendisinde dikkat eksikliği problemi olduğunun farkında bile değildir. Bu kişiler unutkanlık ve verilen işleri geç teslim etme gibi olumsuzlukları da sıkça yaşarlar.

Dürtüsel davranışları da hayli fazla olan bu kişiler, trafikte kolay sinirlenirler, herhangi bir durumu beklemek durumunda kaldıklarında tahammülsüzlük gösterirler ve ruh hallerinde ani geçişler yaşarlar.

Dikkat eksikliği gerek çocukları gerekse yetişkinleri hayli olumsuz etkiler. Dikkat eksikliği olan kişiler odaklanmada ve konsantre olmakta zorluk çeker, okulda ve işyerlerinde çoğu kişinin etkilenmediği sesler ve olaylardan kolayca etkilenir ve dikkatlerini kaybederler. Bu kişiler eğer öğrencilerse derslerini, çalışıyorlarsa da işlerini aksatmaya meyillidirler.

Dikkatin sürekli dağılması, kişide huzursuzluk yaşanmasına sebep olur. Seslere ve akan yaşamın içindeki değişen olaylara fazla hassasiyet gösteren kişi, mütemadiyen huzursuzluk yaşar. Bilhassa çocuklar bu dikkat eksikliği neticesinde hiperaktif tutumlar da sergileyebilirler.

Dürtüsellik olarak tanımlanabilecek, ani ve dengesiz davranışlar göstermek, dikkat eksikliğinde hayli sık yaşana bir durumdur. Bu dürtüsel tutumlar sebebiyle kişiler ani çıkışlar yapabilir. Özellikle trafik yahut sıra beklemek gibi durumlarda kontrolden çıkan bir öfke gösterirler.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği yaşayan çocuklar yahut yetişkinlerde çoğu kez dağınıklık ve düzensizlik durumu da mevcuttur. İşlerin planlanmasında aksamalar, odanın dağınık olması gibi durumlar da sıkça yaşanır.

Dikkat eksikliği olan kişiler görev ve sorumluluklarını erteleme, unutma yahut bilerek ihmal etme gibi durumları da sıkça yaşarlar.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği çocukluktan itibaren süregeliyorsa, fark edildiği an hemen çözümlenmeye çalışılmalıdır.

Ruh halindeki ani değişimler, odaklanmada sorun yaşanması ve zihin karışıklığı gib durumlar da dikkat eksikliiği yaşayan bireylerde sık karşılaşılan bir durumdur. Bu da kişinin dakikasının bir dakikasını  utmamasına sebep olur. Kişi mutlu ve rahatken, dikkatinin başka bir noktaya kaymasıyla bir anda içine kapanabilir.

Dikkat eksikliği olan kişiler olaylar karşısında oldukça sabırsız tutumlar sergiler. Bu da onların çok kolay strese girmesine sebebiyet verir. Tahammülsüzlük yaşayan kişi sorumluluklarından kaçar, vazifelerini geciktirir ve doğan sonuçlar onu büsbütün strese sokar. Bu kişileri stres oluşturan durumlara karşı toleransları hayli düşüktür.

Ruhsal vaziyetleri çok hızlı değişen kişilerde birtakım dengesiz davranışlar da gözlenebilir. Bu kişileri arkadaş ve aile ilişkilerinde de tutarsızlıklar ve dengesizlikler göze çarpar.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliği nedenlerine gelecek olursak; dikkat eksikliği çoğunlukla işitme ve görme duyularındaki eksiklikten kaynaklanır. İşitme ve görme durularında bir eksiklik varsa dikkat dağınıklığı yaşanabilmektedir. Zira bu eksiklikler beynin yanlış çalışmasına sebebiyet verir.

 • Dikkat eksikliğinedenleri arasında kişisel kaygılar da telaffuz edilebilir.
 • Dikkat eksikliği nedenlerinden birisi de doğumla gelen beyin dopamin sistemlerindeki fonksiyon bozukluklarının hiperaktiviye ve dikkat eksikliğine yol açmasıdır.
 • Bir başka sebep de anne ve babasında dikkat eksikliği olan çocuklarda da dikkat eksikliği problemi yaşanması olasıdır.
 • Dikkat Eksikliği Tedavisi

  Dikkat eksikliğine ne iyi gelir hususu da bu sorunu yaşayanların en çok üzerinde durdukları temel sorulardan biridir. DEHB yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinin tedavi edilebilen bir bozukluk olduğunu söyleyebiliriz.

  Öyle ki bu rahatsızlık %80-90 oranlarında tedavi kabul eden bir bozukluktur. Bu rahatsızlığın tedavisinde ilaç tedavisi, kişisel eğitim, anne baba eğitimi, aile tedavisi ve grup tedavisi yapılabilmektedir. Bugüne değin varılan sonuçlar gösteriyor ki en etkili sonuç ilaç tedavisi olmaktadır.

  Çocukluk çağında ortaya çıkan dikkat eksikliği durumu mutlaka tedavi edilmelidir ki erişkinlik döneminde kişiye rahatsızlık vermesin. Çocuklukta tedavi edilmeyen DEHB ileride antisosyal davranışlara, alkol ve madde kullanımına, depresyon ve kaygı bozukluklarına zemin hazırlayabilmektedir.

  Dikkat Eksikliği İlaçları

  İlaçlar çoğu kez dikkat eksikliği hususunda etkili olmaktadır. Zira ilaçlar DEHB problemindeki biyokimyasal dengesizlikleri düzenler ve tedaviyi olumlu neticeye ulaştırır. Daha çok amfetamin türü ilaçlar, antidepresanlar, klonidin ve pemolin türü ilaçlardır. Metilfenidat içeren ilaçlar da dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda sıkça kullanılır.

  Dikkat Eksikliği Testi

  Bazı merkezlerde yapılacak dikkat eksikliği testi sayesinde çocuğunuzda yahut kendinizde dikkat eksikliği olduğunu anlayabilir ve ona göre bir uzmana başvurarak kesin teşhisten sonra gerekli tedaviyi alarak sonuca ulaşabilirsiniz.

  Kaynak: //www.pufnoktalari.net/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-belirtileri-nelerdir-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir/

  Источник: //www.dahabilgi.com/dikkat-eksikligi-ve-hiperaktivite-belirtileri-nelerdir-neden-olur-tedavisi-nasil-yapilir/

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi