Dil Kanserinin 5 Önemli Belirtisi!

içerik

Dil Kanseri Belirtileri ve Tedavisi — Multi Yaşam

Dil Kanserinin 5 Önemli Belirtisi!

Dil kanseri durumunda, çoğu zaman aşağıda sıralanan belirtilerden biri veya birkaçı görülür:

 • Dil üzerinde iyileşmeyen beyaz veya kırmızı benekler
 • Dilde kalınlaşan tabaka, sertleşme
 • Boğazda takılma hissi
 • İyileşmeyen boğaz yarası, boğaz iltihabı
 • Dil üzerinde iyileşmeyen yumru, yara ve kabuklanma
 • Yutkunma, çiğneme, konuşma esnasında ağrı ve zorluk
 • Ağız içinde hissizlik
 • Seste, diksiyonda, tat alma duyusunda bozukluk
 • Tükürükte sebebi açıklanamayan kan
 • Boyun lenf bezlerinde şişlik

Özellikle çene ve kulakla ilgili olan belirtiler dil kanserinin ilerlemiş olabileceği şüphesini doğurur:

 • Çene şişmesi sonucu alt ve üst dişlerin birbirine tam oturmaması
 • Kulak ağrısı, çene ağrısı

Bu belirtiler başka hastalıklarda da görülebilmektedir. Dil kanserinde ayırıcı olan husus ise belirtilerin iki haftadan daha uzun süre iyileşmemesidir.

Dil kanseri, dil hücrelerinde DNA’ların değişime uğraması sonucu ortaya çıkar. Bu duruma sebep olan nedenler şunlardır:

1)  Sigara

Sigara, puro, nargile, pipo ve her türlü tütün mamulü dilde kanser riskini artırır. Buna çiğnenebilir tütün mamulleri de dahildir. Bu ürünler dil hücrelerinde tahrişe yol açar. Tahriş olan ve kullanılamaz duruma gelen hücre kayıplarını telafi edebilmek için hücre bölünmeleri hızlanır, kontrolsüzleşir. Özellikle uzun süreli tahriş ve yıpranma sonrasında dil kanseri riski artmaktadır.

2)  Alkol

Alkol de kullanımı oranında tütün mamullerine benzer bir etki yapar. Dil kanseri vakalarının yaklaşık yüzde yirmi beşinde hasta sigara kullanmamakta, alkol kullanmaktadır.

3)  HPV

Cinsel ilişki yolu ile bulaşan HPV (human papillomavirus) mikroorganizmaları oral seks ile dile taşınarak dil kanserine yol açabilmektedir.

4)  Ağız İçi Aparatları

Farklı nedenlerle ağıza yerleştirilmiş protez diş gibi aparatlar sağlıklı oturmadıklarında dilde tahrişe neden olabilirler. Uzun süre aynı noktada sürtünme ve batma yolları ile tahriş devam ederse dil kanseri görülme riski artar.

5)  Genetik ve Yaşam Koşullarına Dair Bazı Faktörler

Şu koşullardaki hastalarda dil kanseri görülme riski daha yüksektir:

 • Kanser geçmişi olan aile fertlerine sahip kişilerde
 • Geçmişte başka tür kansere yakalanmış kişilerde
 • Yaşlılarda. Yaş arttıkça risk artar.
 • Beslenmesinde meyve ve sebzeye yeterince ağırlık vermeyen kişilerde

6)  Kanserojen Maddeler

Çalıştığı ortam, yaşadığı çevre ve tükettiği besinler itibariyle bazı kişilerde dil kanseri riski daha fazladır.

Kanserojen maddeler ne yazık ki çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Gıda katkı maddeleri, tekrar tekrar kullanılan yağlar örnek gösterilebilir. Son dönemde yapılan araştırmalar sonucunda sucuk ve sosis gibi işlenmiş etlerin de kanser riskini artırdığı ifade edilmektedir.

Kömür tozu, duman gibi maddeler güçlü kanserojenlerdendir. Özellikle uçucu olan veya gıda olarak tüketilen kanserojen maddeler dile doğrudan temasları yüzünden dil kanseri riskini daha fazla artırırlar.

Kanserli bölgenin büyüklüğü, diğer ağız bölgelerine yayılma durumu, kanserin karakteristik özelliği ve müdahale zamanı gibi parametrelerce aşağıdaki tedavi yöntemlerinden biri veya birkaçı uygulanabilir:

1)  Standart Cerrahi Müdahale

Birden fazla ameliyat seçeneği söz konusu olabilir. Erken teşhis edilen vakalarda, kanserli bölge küçükse kolay bir ameliyatla kesilip çıkarılabilir. Bu ameliyatın yapılması için kanserin tekrarlamayacağı ve yayılmayacağı ihtimalleri baskın görülmelidir.

2)  Radyasyon Tedavisi

Sadece ameliyatın yetersiz kaldığı veya tehli olduğu durumlarda ışın tedavisi (radyoterapi) uygulanır. Bu tedavi sayesinde kanserli bölge küçültülerek cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

3)  Kemoterapi

Kemoterapi ile kanserli hücreler bazı ilaç ve kimyasallar verilerek öldürülmeye çalışılır.

4)  Glosektomi

Daha ciddi vakalarda ise glosektomi adı verilen işlemle dilin büyük bir kısmı veya tamamı yerinden alınmak zorunda kalınabilir. Kanserin çeneye ve diğer alanlara yayılmış olması halinde ise maksilektomi veya mandibulektomi ile çene kemiklerininden parçalar alınabilir.

5)  Boyun Diseksiyonu

Kanser boyun lenf bezlerine sıçrarsa, boyun diseksiyonu adı verilen bir operasyonla lenf bezleri çıkarılır.

6)  Estetik Ameliyatı

Cerrahi müdahaleler sonrasında veya ihtiyaç duyulan anlarda dil ve ağız işlevlerinin tam olarak yerine getirilebilmesi için bir takım estetik operasyonlar da yapılabilir.

Söz konusu olan bu üç farklı tedavi, dil kanserinin özelliklerine göre farklı kombinlerle kullanılabilir. Asıl olan, ciddi yan etkileri olan radyoterapi ve kemoterapinin olabildiğince az kullanılmasıdır.

Источник: https://multiyasam.com/dil-kanseri-belirtileri-ve-tedavisi/

Dil Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Dil Kanserinin 5 Önemli Belirtisi!

Dil kanseri, belirtileri, teşhisi ve tedavisi süresince hastalığa sahip kişileri yıpratan ciddi bir sağlık problemlidir. Vücuttaki hücreler üzerinde gelişen ve kötü huylu, habis dokulara kanser adı verilmektedir.

Kanser vücudun hemen her bölgesinde görülebilmekle beraber ağır seyreden çokça çeşidi olan bir hastalıktır. Dil kanseri de kanser çeşitlerinden birisidir ve günlük hayatı ciddi şekilde etkiler.

Dil kanseri yaşam süresi hastalığa yakalananların merak ettiği konulardan biridir.

Dil kanseri ölüm oranı, yaşam süresi gibi konular dil kanserinin çeşidine ve seyrine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm bunlar dil kanseri metastazını da önemli bir konu haline getirmektedir. Metastaz söz konusu olduğunda yaşam süresi doğrudan etkilenmektedir.

Dil Kanseri Nedir? Nasıl Görünür?

Dil kanserinde, diğer kanserlerin pek çoğundan farklı olarak gözle görülebilirlik söz konusudur. Dil üzerindeki tümörler dışarıdaki kişilerce ya da hasta kendi gözlemlediğinde görülebilir şekilde olabilmektedir. Bu nedenle dil kanseri fotoğraflanabilir ve görünüşü bilindiğinden şüpheli durumlarda tespit edilmesi daha kolay olabilir.

Dil Kanseri Nedir?

Hücre kontrolünün sağlandığı yönetici DNA kısmında oluşan bir hasar neticesinde zararlı hücreler kontrolsüzce çoğalabilmektedir. Dil bölgesinde bu olay gerçekleştiğinde hücreler bir araya gelerek tümörleri meydana getirebilir.

Dilde görülen bu zararlı hücre yapılanmasına dil kanseri adı verilmektedir. Aslen vücutta çoğu zaman sayısızca hatalı hücre ürer ama vücudun bağışıklık sistemi bunları büyük oranda baskılamaktadır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında vücut kanser hücrelerinin hızlı ilerleyişi karşısında yetersiz kalabilmektedir.

Dil Kanseri Nasıl Görünür?

Dil üzerinde görülen kanserler başka belirtiler vermediğinde çoğu zaman anlaşılması zor yapıdadır. Dilde kızarıklık, yarık görüntüsü, beyaz yaralar, renk değişiklikleri, şişlikler dil kanserindeki bazı görünümlerdir. Oluşan kanserli kitle, kolayca başka bölgelere yayılıyorsa kötü huylu olma ihtimali yüksektir.

Her Ağız Yarası Kanser Midir?

Ağız bölgesinde, dil üstünde ya da altında hemen herkes hayatında bir kez de olsa yara çıktığına şahit olmuştur. Bazı kişilerde dil yaraları, ağız içi yaralar ve uçuklar, diğer insanlara oranla daha fazla çıkabilir. Bu kadar çok çıksalar bile dilde çıkan her yarar dil kanserine işaret etmez ama yarayı takip etmekte fayda vardır.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil kanserinin aslında pek çok belirtisi vardır ama belirtilerden bazıları, özellikle de sıradan ağız içi problemleri gibi görülen belirtiler, dil kanserinin anlaşılmasını zorlaştırabilir.

Çoğu zaman dil üzerindeki değişiklikler fark edilemez. Belirtiler çok ileri safhaya geldiğinde rahatsız edici olur ve doktora gitme gereği duyulur. Dil kanserinin son evresine gelmeden teşhis olunabilmesi için erken belirtilerin bilinmesi ve insanların zaman zaman dillerini incelemesi önemlidir.

Dil Kanserinin Erken Belirtileri

Dil kanserinin erken belirtileri çok sıradan belirtiler olduğundan görüldüğü ilk anda akla dil kanseri gelmeyebilir. Ancak kendini dinleyen, kendini dikkatle inceleyen bireyler, bu değişiklikleri rahatlıkla fark edebilirler.

Dil kanseri nasıl anlaşılır merak ediyorsanız; belirtileri kendi diliniz üzerinde inceleyerek bir ön sonuca varabilirsiniz.

 • Dil üzerinde görüle beyaz ya da kırmızı benekler dil kanserinin habercisi olabilir. Oluşan bu minik tümörler zaman içerisinde büyüyerek birleşebilir. Dile bakıldığında bu beneklerden kanser söz konusu değilken de görülebilir. Beneklerin varlığından çok çoğalma durumu, beneklerin dışındaki belirtiler takip edilmelidir.
 • Dil üzerinde, yanında ya da altında oluşan kırmızı ya da beyaz, acılı yaralar dil kanserine işaret edebilir. Özellikle bu yaralar sık sık geçiyorsa, çıktığında geçmek bilmiyorsa ve çoğalıyorsa şüpheli yaklaşmakta fayda var.
 • Yutkunmada güçlük, tat almada değişiklik, yutkunurken ya da konuşurken ağrı ve acı hissetme dil kanserini diğer erken belirtilerindendir. Tek bir belirti çoğu zaman bir şey ifade etmezken; belirtilerin birkaçının bir arada bulunması halinde kontrol aksatılmamalıdır.

Dil Kanserinin Geç Belirtileri

Dil kanserinin ilk belirtilerinin dışında hastalığın biraz daha ilerlediği dönemde farklı belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler, erken belirtilerden daha kolay fark edilebilmektedir çünkü artık hastalık ilerlemiş durumdadır.

 • Kişinin artık nefesi değişmeye başlamıştır. Ağızda kötü bir koku oluşabilir ve bu koku geçici değildir. Başka belirti yoksa nefes kokusu akla ilk önce çürük dişleri getirebileceğinden; ayırt edici bir belirti sayılmaz.
 • Kilo kaybı hemen her kanser türünün geç belirtilerindendir. Kilo kaybı gözle görülür derecedir ve kişide ciddi bir iştahsızlık vardır. Kilo kaybı safhasına gelindiğinde muhtemelen hastalık fazlasıyla ilerlemiştir.
 • Boğazda ve lenf bezlerinde şişlikler ortaya çıkabilir. Bu bezeler genellikle ağrılıdır ve göz görülür büyülüğe ulaşabilir.

Dil Kanseri Teşhisi

Dil kanserinin teşhisinde bir takım kan testleri ve ileri seviye tetkikler gerekebilmektedir. Kesin teşhis için diğer kanser türlerinde olduğu gibi sadece kan testi yeterli olmayacaktır.

Teşhis konusunda en önemli konu hastanın doktora doğru ve net bilgiler vermesidir. Teşhis konulduktan sonra özellikle hasta yakınları dil kanseri bulaşıcı mıdır merak ederler. Dil kanserinde bulaşıcı olmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Dil kanserinde risk grubu içinde olanlar, teşhis konusunda avantajlı olmak için düzenli kontrollerini aksatmamalılar. Risk grubunda olmayanların kendilerini dikkatle gözlemlemesi doktora başvurması önemlidir.

Dil Kanseri Teşhisinde Yapılan Testler

Dil kanserinin teşhisinde diğer kanserlerde de bakılan birçok değere kandan bakılabilmektedir. Kan sonuçlarından fikir yürütmek çoğu zaman imkansızdır. Bu nedenle doktorlar kan testlerine ilaveten bazı tetkikler isterler.

Dil Kanseri Teşhisinde Yapılan Tetkikler

Hemen her kanser türünde olduğu gibi dil kanserinde de biyopsi, doku örneği gibi incelemeler yapılabilir. Örneklerin incelenmesi neticesinde dil kanserinin teşhisinde kesin sonuca varılabilir. Bu aşamadan sonra artık tedavi planlanması aşamasına geçilmelidir.

Dil Kanseri Tedavisi

Dil kanserinde en etkin çözüm cerrahidir. Dil kanseri ameliyatı, hastalığın durumuna göre birçok farklı şekilde yapılabilmektedir. Erken teşhis olması halinde hemen her dil kanseri iyileşebilir.

Dil kanseri ölümcül müdür sorusunun yanıtında en önemli çizgi teşhis zamanıdır. Tedavi aşamasında tek bir yöntemle kalınmayıp birkaç tedavi yöntemi bir arada da kullanılabilir.

Dil Kanserinin İlaçla Tedavisi

Dil kanserinde kemoterapi uygulaması genellikle cerrahi işlemden sonra yapılır. Çok nadir olarak eğer dil kanseri çok erken fark edilmişse kemoterapi sonuç verebilmektedir.

Kemoterapi ile birlikte radyasyon tedavisi de uygulanabilir. Ancak çoğu zaman ilaçla tedavi yeterli gelmemektedir. Dil kanserinin kemoterapi dışında ilaçla tedavisi söz konusu değildir.

Dil Kanserinin Cerrahi Tedavisi

Dil kanserinde çok fazla ameliyat seçeneği vardır. Erken teşhislerde çok küçük bir alan cerrahi ile alınarak kanserden kurtulmak mümkündür. Ancak cerrahi karar verilecekse yineleme, tekrar çoğalma ihtimalleri göz ardı edilmemelidir.

Daha ileri vakalarda ne yazık ki dilin büyükçe bir kısmı ya da tamamı alınabilir. Bu işleme glosektomi adı verilmektedir. Kanser dilden çene ve yakın alanlara yayılmışsa çene kemiklerinden kanserli parçaların alınması bile gündeme gelebilir.

Dil kanserinde metastaz boyun lenflerine ilerlemişse boyun diseksiyonu adı verilen operasyon ile lenf bezleri alınabilir. Hastalar dilde yapılan cerrahi işlemler sonrasında estetik operasyonu tercih edebilirler.

Estetik operasyona karar verilmeden önce kanserin tamamen temizlenmiş olmasına, tedavinin tamamen sonlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Источник: https://www.kemoterapi.org/dil-kanseri-belirtileri-teshisi-ve-tedavisi.html

Dil Kanseri : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Dil Kanserinin 5 Önemli Belirtisi!

Kaslardan oluşan bir organ olan dilin ağız içinde yer alan hareketli bölgesine corpus lingua adı verilir. Sabit bölüm ise dil kökü şeklinde isimlendirilir. Dilin üst bölümünde dorsum linguae adı verilen dil sırtı bulunur.

Dilde bulunan ve papila şeklinde isimlendirilen çeşitli yapılar ise tat duyusu ile alakalı olup aynı zamanda gıdaların da parçalanmasına yardım eder. Dil ucunu aşağı indiren ve yukarı kaldıran, dili kalınlaştıran ve yassılaştıran, dil içi kasların ve dilin arkaya ve yukarıya çekilmesini sağlayan dil dışı kaslarıdır.

Dil kanseri ise dilin bu tür görevlerini yerine getirmesini engelleyecek türden aksaklıklara yol açar. Dilde kitle çıkması durumunda kötü huylu tümörler kendini gösterebilir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen dil kanserine, kadınlara oranla erkeklerde iki kat daha fazla rastlanır. En önemli risk faktörleri arasında sigara içmek yer alır. Sigara içen kişilerin dil kanserine yakalanma olasılığı sigara içmeyen kişilere göre 6 kat daha fazladır.

Elbette bu oranı sigaranın ne sıklıkla ve ne kadar tüketildiği etkiler. Günümüzde özellikle de sigaradan dolayı gençlerde de görülme olasılığı artan dil kanserinin sigara harici risk faktörleri de bulunur. Alkol kullanmak, vitamin ve demir eksikliği gibi sorunlar da dil kanserine yol açabilir.

Bununla birlikte diş protezleri dil kanseri oluşumunda önemli bir etken konumda.

Dil Kanserinde Evreleme

Tıp dilinde TNM sınıflandırması şeklinde bilinen bir sistem bulunur. Bu sistem klinisyenler tarafından hastalığın evresini tespit edebilmek ve hastalığın gidişatı konusunda bir prognoz ortaya koyabilmek adına üretilmiştir. Bu tanı yöntemi kullanılarak hastalığın hangi evrede olduğu tespit edilir ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır.

Bu tanı yönteminde T harfi tümörün boyutunu, N harfi baş ve boyun bölgesinde yer alan tümörlerin olması halinde boyun lenf bezlerine sıçramış olan tümörlerin durum ve boyutunu ve M harfi ise boynun ötesinde, diğer organlara kan yolu ile sıçrayan tümörlerin varlığını ifade eder.

Örnek olarak söylemek gerekirse; T1, N0, M0 şeklinde bir evreye sahip olan dil tümörü 2 santimetreden daha küçük boyutta olup ne lenf bezlerine ne de uzak organlara sıçramış olur. Bununla birlikte bir başka evreleme yönteminde bu durum evre 1 olarak ifade edilir.

Bu sınıflama kapsamında T; 1’den 4’e kadar, N; 0’dan 3’e kadar ve M; 0 ya da 1 şeklinde kullanılır. Yani dil kanserinin son evresi söz konusu olduğu zaman T4, N3, M1 şeklinde bir evre görülür.

Kullanılan bu harflerden belirleyici olan harf kan yoluyla uzak bölgelere yayılan hastalığı ifade eden M harfidir. Uzak organlara sıçrayan tümör M1 şeklinde gösterilirken, hastalık da son evresine ulaşmış olur. Bu da bir diğer sınıflandırma yönteminde 4C şeklinde adlandırılır.

Dil Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Dil kanseri, DNA’ların değişime uğraması sonucunda dil hücrelerinin değişmesi sebebiyle kendini gösterir. Bunun nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Sigara

Neredeyse tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi dil kanserine de sebep olan en büyük etken sigara olarak karşımıza çıkıyor. Sigaranın dil hücrelerini tahriş etmesi ve hücreleri öldürmesi sonucunda dil hücreleri kendilerini yenilemek istediği için bölünmeye başlar. Fakat sigara durmaksızın ve düzenli bir şekilde kullanıldığı için bu döngü kontrolsüz bir şekilde devam eder.

2. Alkol

Hücre zarının sahip olduğu seçici geçirgen yapı alkol gibi maddeler sebebiyle bozulur. Bu durum hücre ölümüne sebep olduğu için hücreler bölünmeye başlar. Bölünme kontrolsüz bir şekilde devam ederek kansere yol açar.

3. HPV

Siğiller ile kedini gösteren HPV virüsü, genellikle oral seks sebebiyle genital bölgeden ağza taşınır. Tüm türleri kanserojan olmasa da DNA tiplendirmesi yolu kullanılarak kanserojen olup olmadıkları tespit edilir.

4. Ağız içi aparatları

Ağza yerleştirilen protez diş gibi aparatların uygun şekilde oturtulmaması halinde dil tahriş olur. Batma ve sürtünmelerin belirli noktalarda yoğunlaşması durumunda ise dil kanserinin görülme olasılığı önemli ölçüde artar.

5. Genetik ve yaşam koşulları

Aşağıda yer alan koşullar dil kanserinin oluşma olasılığını artırır:

 • Yaş ilerledikçe dil kanserine yakalanma olasılığı artar.
 • Geçmişte kanser olmuş kişilerin bir başka kanser hastalığına yakalanma olasılığı yüksektir.
 • Aile geçmişinde kanser hastalığı bulunması risk teşkil eder.
 • Meyve ya da sebze tüketmeye pek ağırlık vermeyen kişilerde kanser görülebilir.

6. Kanserojen maddeler

Yaşanılan çevre, çalışılan ortam ya da tüketilen besinler dil kanserine yakalanma olasılığını artırır. Kanserojen maddeler farklı yollardan vücuda girebilirler.

Özellikle gıda sektöründe kullanılan bu maddelerin hızlı tüketim mallarında yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Diğer yandan duman ve kömür tozu gibi maddelerin de oldukça güçlü birer kanserojen olduklarını da belirtmek gerekiyor.

Gıda olarak tüketilen ya da uçucu olan kanserojen maddelerin dil ile teması sonucunda kansere yakalanma olasılığı önemli ölçüde artış gösterir.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil kökü kanseri nasıl anlaşılır ve dil kanseri nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız bu durumda belirtilere dikkat etmeniz gerekir.

1. Dil üzerinde tümör oluşumu

Dil üzerinde beyaz ya da kırmızı benek şeklinde görülen ve zaman içinde büyüme gösteren lezyonlar dil üzerinde ortaya çıkabilecek olan tümörün habercisi olabilir.

Bu lezyonların ağız içi boşluğu ve diş etlerinin herhangi bir bölümünde görülmesi de mümkün. Dilin herhangi bir yerinde sertlik hissetmeniz tümör belirtisi olabilir.

Bu sebepten dolayı da dilinizde yağ bezesine benzeyen bir yapı hissetmeniz durumunda hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

2. Ağız içi yara ve kanama

Konuşurken ya da yemek yerken ağız içinde kanamalar meydana geliyor, ağzınızda geçmek bilmeyen yaralar oluşuyor ve tükürdüğünüzde kan görüyorsanız, tümör ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Sebebi belli olmayan kanamalara sahip olmanız halinde dilinizde ülserli yaralar oluşmuş olabilir.

Sebebini bilmediğiniz dil yaralarına ya da kanamalarına sahipseniz hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekir.

3. Ağız açma ve yutkunma güçlüğü

Ağzınızı açarken, konuşurken, yemek yerken yaptığınız çiğneme hareketi sırasında ya da yutkunma gibi dilinizin hareket etmesine neden olan tüm durumlarda sızı ve ağrı hissedebilirsiniz.

Bu sebepten dolayı da her zamanki gibi iştahlı bir şekilde yemek yiyemez ve daha az konuşmaya başlarsınız. Tümörün hangi bölgede meydana geldiği aynı zamanda tat alma hissinizi de etkiler. Dilin arka bölümünde ortaya çıkan tümör acının algılanmasını engeller.

Diğer yandan dil altı ve yanında kanamalar oluşması nedeniyle tat alma bozukluğu ortaya çıkar.

4. Kötü nefes kokusu

Hastalığın ilerlemesi ağız kokusuna yol açar. Normalde var olan ağız kokularına benzemez. Dişte meydana gelen çürükler ya da tüketilen besinlerin yol açtığı ağız kokusundan farklı bir kokuya sahip olan bu belirtinin uzun süre devam etmesi bir hastalık işareti olabilir. Bu nedenle de bu durumu ihmal etmemeniz önem taşır.

5. Boyun lenf bezi şişkinliği

Kanserin yayılımına bağlı bir şekilde boyun lenf bezleri ve boyundaki kitle ağrı olmaksızın şişerek büyür. Boğaza bir şey takılması hissi, kulağa vurabilen ağrılar ve yutkunma esnasında çekilen zorluklar dil kanserini işaret eder.

6. Kilo kaybı

Kilo almak için uğraşan ve buna göre bir beslenme diyeti belirleyen kişilerin tüm çabalarına rağmen kilo vermesi kanser belirtisi olabilir. Bununla birlikte herhangi bir diyet uygulamamasına rağmen sebepsiz yere kilo veren kişiler de kanser olabilir.

7. Protezin ağza büyük gelmesi

Ağız içinin ölçüsüne göre yapılmasına rağmen zaman içinde ağza sığmamaya başlayan protezler, yerine oturmamasına rağmen kullanılmaya devam edildiği için anormal şişliklere yol açar. Bu durum kanserin bir öncül belirtisi olarak karşımıza çıkar.

8. Ağrı

Kanserin ilerleyen dönemlerinde kulak ve çene yolunda meydana gelen ağrılar kanser belirtisi olabilir. Çenenin şişmesi, kulak ve çene ağrıları ve alt ile üst dişlerin doğru bir şekilde yerine oturmaması gibi durumlarda kanser ileri bir safhaya ulaşmış olabilir.

Dil Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

KBB uzmanı tarafından tanısı yapılan dil kanserinde dilin üstünde yer alan yaralardan ya da kitleden bir parça alınarak biyopsi yapılır. Genel ya da lokal anestezi ile yapılan bu işlem kısa sürer.

Manyetik rezonans görüntüleme tekniği sayesinde tümörün yaygınlığı ve büyüklüğü tespit edilir. Bununla birlikte bir başka yöntem ise bilgisayarlı tomografi olur. Kan testleri kullanılarak tanı konulması ise mümkün olmaz.

Kanser tanısı sırasında kanser evreleme yöntemleri kullanılır. Böylelikle hastalığın evresi tespit edilecek ve buna göre bir tedavi belirlenecektir.

Hastalığın evrelendirilmesi sırasında tümörün ne kadar büyük olduğuna ve hastalığın boyun lenf düğümleri ya da uzakta olan diğer organlara sıçrayıp sıçramadığına bakılır. Kanser dört farklı evreden oluşur ve bu evrelerin en ileri safhası evre 4’tür.

Dil Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her kanser çeşidinde olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis önem arz eder. Bu nedenle de hastalığın belirtilerine dikkat edilmesi gerekir. Kanserli bölgenin ne kadar büyük olduğu ve ağız içine ya da diğer bölgelere ne kadar yayıldığı tedavi için birer kriterdir. Kansere ne zaman müdahale edileceği de kanserin karakteristik özelliğine göre değişkenlik gösterebilir.

1. Cerrahi müdahale

Hastalığın erken teşhis edilmesi halinde kolay bir şekilde kanserli bölge alınır. Her ne kadar henüz küçük boyutlardayken alınması dil kanserine bir daha yakalanma riskini azaltsa da hastalığa tekrar yakalanma riski her zaman bulunur.

2. Radyasyon tedavisi

Cerrahi müdahalelerin yetersiz kaldığı ya da tehli görüldüğü durumlarda radyoterapi adı verilen ışın tedavisi tercih edilebilir. Bu yöntem ile birlikte kanserli bölge küçültülecek ve bu bölge cerrahi müdahale için hazır bir hale getirilecektir.

3. Kemoterapi

Bilindiği üzere birçok kanserin tedavisinde kullanılan kemoterapi yöntemi, çeşitli kimyasal ve ilaçların kanserli hücrelere verilerek öldürülmeye çalışılması şeklindedir.

 Kemoterapi sayesinde kanser hücreleri daha fazla çoğalmaz ve büyüyemez. Modern tedavi yöntemlerinde klasik yöntemlere ilave olarak eklenmiş yeni ilaçlar sayesinde tümöre karşı daha etkili bir çözüm üretilmiş olur.

Bu sebeple de birden fazla ilaç kullanılır.

4. Glossektomi

Önemli vakaların söz konusu olması halinde glossektomi yöntemi tercih edilir. Bu yöntem dilin büyük bir bölümünün ya da tamamının yerinden alınması şeklinde yapılır. Kanserin çene ya da diğer bölgelere yayılması halinde mandibulektomi ya da maksilektomi isimli yöntemler kullanılarak çene kemiklerinden de parça alınabilir.

5. Boyun diseksiyonu

Kanserli hücrelerin lenf bezlerine sıçraması durumunda kullanılır. Boyun diseksiyonu adı verilen yöntem sayesinde lenf bezleri alınarak tümörün daha fazla yayılmasının önüne geçilmiş olur. Boyun diseksiyonu ile birlikte şüpheli görülen lenf nodları ve tümör çıkartılmış olur. Baş, boyun kanserleri söz konusu olduğu zaman bu yöntem tercih edilir.

6. Estetik ameliyatı

Yapılan ameliyatların sonrasında ya da ihtiyaç duyulması halinde ağız ve dil işlevlerinin tam bir şekilde yerine getirilebilmesi açısından estetik operasyonlar yapılabilir. Bununla birlikte ameliyat sonrasında ağız yapınızda meydana gelen değişiklikleri gidermek istiyorsanız estetik için başvurabilirsiniz.

Dil Kanseri Ölüm Oranı

İstatistikler dil kanserine yakalanan kişilerin 5 yıl boyunca hayatta kalma olasılıklarının %60 olduğunu gösteriyor. Hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda ise bu oranın yükselmesi mümkün.

Bu tür hesaplama işlemleri yapılırken daha önce aynı hastalığa yakalanmış olan kişilerin yaşam sürelerine ve bu kişilerden kaçının hayatta kaldığı gibi bilgilere bakılır.

Buna göre hastalığın akıbeti ile ilgili matematiksel bir çıkarım yapılabilir.

Dil kanseri tiplerine göre hayatta kalma olasılığınız hesaplanabilir. Bu hesaplamalar üç tipe göre ayrılır. Bunlar;

Yerel dil kanseri: Hastalığın ilk evrede olması halinde henüz başka bir yere sıçramamış olması nedeniyle yerel şeklinde adlandırılır. Ölüm olasılığı oldukça düşük olan bu evrede hastalığın teşhis edilmesi halinde beş yıl boyunca yaşama olasılığınız %78 olarak belirlenmiş bulunuyor.

Bölgesel dil kanseri: Hastalığın ikinci evresine gelindiği zaman tümörlerin belirli oranlarda yayıldığı görülür. Bu durumda kanserli hücreler etraftaki dokulara sıçramaya başladığı için ölme olasılığı da artmış olur. Bu nedenle bölgesel bir hastalığa sahipseniz beş yıl boyunca yaşama olasılığınız %63’e düşer.

İlerlemiş dil kanseri: Hastalığın son evresi olan metastatik evreye gelmiş olmanız halinde tümör hücreleri uzakta yer alan organlara dahi sıçramış olur. Bu da bu kanser tipinin en ölümcül aşaması demektir. Hastalığın bu evrede teşhis edilmesi durumunda beş yıl boyunca hayatta kalma olasılığınız %36’ya geriler.

Источник: https://sebboy.com/dil-kanseri/

Dil Kanseri Belirtileri

Dil Kanserinin 5 Önemli Belirtisi!

Kanser, hücrenin kontrolünü ve de gen aktarımını sağlayan yönetici molekül DNA’ da gerçekleşen bir hasar sonucunda, hücrenin kontrolsüz şekilde çoğalmasıdır.

Gün içerisinde vücudumuzda binlerce hatalı hücre üretilmesine rağmen, bağışıklık sistemimiz tarafından baskılanan kanser hücrelerine karşılık, bazen savunma sistemimiz kanser hücrelerinin sürekli bölünme yeteneği karşısında yetersiz kalır.

Sürekli bölünen kanser hücreleri bulundukları bölgede bir kitle meydana getirirler. Bu kitleye ur ya da tümör adı verilir. Bu urlar iyi huylu urlar ve kötü huylu urlar olarak iki şekilde sınıflandırılır. Eğer bulunduğu bölgeden başka bölgelere taşınıyorsa, kötü huylu urlardan bahsedilebilir.

Kanser oluştuğu dokuya göre adlandırılır. Bu sebeple dilde oluşan kansere genellikle ağız kanseri adı verilmektedir. Ancak dil üzerinde bölünmesi kontrol edilemeyen kötü huylu kanser hücrelerinin bazıları tümörden ayrılarak, kan veya lenf yolu ile başka doku ve organlara taşınabilir. Metastaz adı verilen bu taşınma işlemi, kanserle savaşı zorlaştırmaktadır.

Dil üzerinde kırmızı veya beyaz benek olarak oluşan ancak zamanla büyüyen bir lezyon, dil üzerinde oluşan tümörün habercisi olabilmektedir.

Aynı zamanda bu lezyonlar diş etlerinde ve ağız içi boşluğunun herhangi bir yerinde de görülebilmektedir.
Dilin herhangi bir yerinde hissedilen sertlik, o bölgede tümör bulunduğunu ifade etmektedir.

Dolayısı ile dilinde yağ bezesi gibi bir sertlik hisseden kişilerin kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekmektedir.

2. Ağız İçinde Yara ve Kanama

Yemek yerken veya konuşurken ağız içinde kanamaların meydana gelmesi, ağızda geçmeyen yaralar ve tükürükte kanın varlığı, fark edilemeyen tümörlerin kendisini ifade edişidir. Açıklanamayan kanamalar olabileceği gibi, dil üzerinde ülserli yaralar olarak da gözlenebilir. Dilde nedeni bilinmeyen yaralar oluşmaya başladığı durumda hemen bir doktora görünmekte fayda var. 

3. Ağız Açmada ve Yutkunmada Güçlük

Dil kanserinin belirtilerinden birisi de, kişinin ağzını açtığında, çiğneme hareketlerinde, konuşurken, yutkunurken dilini her hareket ettirdiğinde ağrı ve sızı hissetmesidir. Bunun sonucunda da zamanla hissettiği acı sebebiyle iştahı zamanla azalır, daha az konuşur.

Dilin hangi bölgesinde tümör oluştuğuna bağlı olarak, tat almada bozukluklar meydana gelir. Örneğin dilin arka tarafındaki tümörler acının algılanmasında sorun oluşturacaktır.

Dilin yanında ve altında oluşan tümörler ise oluşturdukları kanamalar sebebiyle tat almada bozulmaya yol açar.

4. Kötü Nefes Kokusu

Hastalığın ilerleyen evrelerinde, tipik ağız kokusundan farklı olan ağır bir ağız kokusu oluşmaktadır. Kimi zaman ağız kokusunun sebebi dişte meydana gelen çürüklere, tüketilen besinlere bağlanabilir. Ancak kötü koku sürekli devam ettiği durumda, bu durum dil kanserinin bir belirtisi olabilir. 

5. Boyun Lenf Bezlerinde Şişlik

Kanserin yayılımına bağlı olarak, boyunda kitle ve boyun lenf bezlerinde ağrısız bir şekilde büyüme ve şişlik meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde boğazda bir şey kalmış hissi, azalmak bilmeyen ve kulağa da vurabilen boğaz ağrısı ve yutkunma güçlükleri de, dil kanserinin vücudun daha alt bölgelerine yayıldığına dair belirtilerdendir.

6. Kilo Kaybı

Kilo almak istediği ve bol kalorili beslendiği halde kilo veren ve de bu durumu normal halinden farklı olan bireyler, kanser riski altındadır. Aynı şekilde diyet yapmadığı halde hızla kilo veren bireyler de kanser tehdidiyle yüz yüzedir. Kanserin tüm türleri ilerleyen evrelerinde açıklanamayan kilo kaybına sebep olmaktadır.

7. Kullanılan Protezlerin Ağıza Sığmaması

Normal şartlarda ağız içi ölçüsüne göre yapılan ve de bir süredir kullanılmakta olan protezlerin ağız içine sığamıyor olması ve yerine oturmuyor olması, ağız içerisinde anormal şişlikler meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şişlikler de dil kanserinin öncü belirtilerindendir.

8. Çene ve Kulak Ağrıları

Dil kanseri ilerleyen evrelerde çene ve kulak yoluyla da kendisini belli etmektedir. Kulak ve çene ağrıları, çenenin şişmesi, alt ve üst dişlerin çenenin şişmesi sebebiyle tam oturmaması ilerlermiş dil kanseri şüphesi uyandırmaktadır.

Dil Kanseri Neden Olur?

 • Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, dil kanserinde de baş etkenlerden birisi olan sigara, dil hücrelerini tahriş eder ve hücre kayıplarına sebep olur. Bunun sonucunda da kendilerini yenilemek isteyen dil hücreleri bölünmeye başlar. Ancak sürekli sigara kullanımı bu döngüyü kontrolsüz hale getirir ve kontrolsüz hücre bölümü kanser anlamına gelmektedir.

 • Alkol hücre zarının seçici-geçirgen yapısını bozan bir madde olduğundan, hücre ölümüne sebep olur. Dolayısı ile sigara ile benzer sonuçlara sebep olur.

 • Bir virüs hastalığı olan ve de siğiller ile kendisini belli eden HPV, oral sex yoluyla genital bölgeden ağıza taşınabilir. Her tipi kanserojen olmamakla birlikte, HPV DNA tiplendirmesi ile kanserojen türler olup olmadıkları tespit edilebilir.

 • Diş protezi gibi ağız içi aparat kullanan kişilerin yaşadıkları sürtünme, batma gibi durumlar uzun süre devam ettiğinde, tahrişe sebep oldukları bölgelerde kanser eğilimi oluşturmaktadır.

Risk faktörlerinden bir veya birkaçına maruz kalan ağız, kansere karşı normal bünyeye göre daha savunmasızdır. Bu sebeple risk gurubundaysanız, en ufak dil kanseri belirtisinde diş doktorunuza veya kulak burun boğaz hekiminize muayene olmalısınız.

Источник: https://evdesifa.com/dil-kanseri-belirtileri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть