Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma dişlerin beyazlamasını ve renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsünü önemli ölçüde değiştirdiğinden günümüzde en çok kullanılan estetik işlemlerden biridir ve çoğu diş hekimi tarafından uygulanır.

Dişin en dış katmanına mine denir. Her gün minenin üstünde ince bir tabaka oluşur ve bu katmanda lekeler oluşur. Mine tabakasında aynı zamanda lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferlik bir çözüm değildir ve daha parlak bir renk elde etmek için zaman zaman tekrarlanması gerekir.

Diş Beyazlatma Ne için Kullanılır?

Dişlerin sararıp lekelenmesini sağlayan en önemli etkenler, yaşlanma, sigara, kahve ve çay gibi renkleştirici gıdalardır. Bunların hepsi dişte leke bırakır.

Dişin içinde lekelenme de mümkündür. Bunlara iç lekeler denir. Örneğin, iç lekeler çocukken ve dişler gelişirken tetrasiklin tarzı antibiyotik veya çok fazla fluorid kullanımından kaynaklanabilir. Tetrasiklini hamilelik sırasında kullanım veya çocuğun 8 yaşına kadar kullanmasıyla bu lekeler oluşabilir. Dişler bu sırada hala gelişmektedirler.

Diş beyazlatma yaş, yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan lekeler için en etkili çözümdür.

Hazırlık

Dişler beyazlatılmadan çürüklerin tedavi edilmesi gerekir. Bunun sebebi beyazlatıcı solüsyonun çürük bölgeleri geçerek dişin iç kısımlarına ulaşabilmesidir. Eğer bu olursa dişteki hassasiyet artar. Beyazlatma aynı zamanda mine tabakasına sahip olmayan köklerde de işe yaramaz. Çekilen dişetleri köklerin ortaya çıkmasına neden olur. Beyazlatma kuron ve kaplamalarda da işe yaramaz.

Beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte temizletme için diş hekimi dişlerinizin fotoğrafını çeker. Bu adım dişlerin beyazlamasını ölçmek için kullanılır. Diş hekimi aynı zamanda dişlerinize bakarak lekelerin türünü ve yoğunluğunu inceler.

Klinikte beyazlatma yaklaşık 30 – 60 dakikalık bir kaç seans arası sürer. Muayene bittiğinde, diş hekimi dişlerinizi temizler ve beyazlatma işlemini başlatır.

Evde beyazlatma için diş hekimi ağzınıza uyan ve içinde beyazlatıcı jeli barındıran kalıplar yapar. Evde beyazlatma genelde iki üç hafta sürer. Eczanede satılan setler de kolayca kullanılabilir. Evde kullanılan setler için diş hekiminizle görüşmeniz önemlidir. Talimatlara uyarak kullandığınızdan emin olun çünkü fazla ya da yanlış kullanım dişlere ve ağıza kalıcı hasar verebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

İki çeşit beyazlatma işlemi vardır. Non-vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış ve canlı siniri kalmamış dişe uygulanır. Vital beyazlatma ise canlı sinirleri olan dişe uygulanır.

Non-Vital Beyazlatma

Vital beyazlatma kanal tedavisi yapılmış dişin görüntüsünü geliştiremez. Bu durumda diş hekimi farklı bir metot kullanarak dişi içten temizler.

Dişin içine beyazlatıcı madde yerleştirilerek üstüne geçici dolgu uygulanır ve diş birkaç gün böyle bırakılır. Bu işlem istenilen tona ulaşana kadar tekrarlanabilir. Arkasından kalıcı dolgusu yapılarak diş kapatılır.

Bu işlem bir kaç sefer tekrarlanabilir gelecekte de ama aşırı tekrardan kaçınmak gerekir çok uzun dönemde iç rezorpsiyon oluşturma riski vardır.

Vital Beyazlatma

En çok rastlanan vital beyazlatmada jel benzeri solüsyon kullanılır. Bu ürün genelde hidrojen peroksit içerir. Beyazlatıcı solüsyonu ağızlığa koyar ve belirli bir süre ağızda tutarsınız. Diş beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Klinikte yapılan beyazlatma diş hekiminin kontrolünde yapılır ve daha dikkatli gözlenir.

Klinikte beyazlatma genelde 30 ila 60 dakika arası sürer ve tamamlanması için 2-3 seans gerekir. Seans sayısı dişlerinizi ne kadar beyaz istediğinize ve lekelere bağlıdır. Diş hekimi ilk başta tıbbi geçmişinizi sorarak dişlerdeki renk değiştirmenin sebebini bulmaya çalışır. Değişik tür lekeler tedaviye değişik cevap vereceklerdir.

Diş hekimi önce özel bir koruyucu jel sürüp arkasından beyazlatıcı maddeyi kullanır. Klinikte beyazlatmnalarda en sık kullanılan madde karbamid peroksittir.

Bazı beyazlatma maddeleri ısı, özel ışıklarla veya kimyasal aktive olurlar. Beyazlatıcı madde sürüldükten sonra diş hekimi ışığı dişinize kısa bir süre tutar. Bazı diş hekimleri ısı yerine sadece lazer kullanmaya başlamışlardır.

Tüketiciler lazerin son teknoloji özelliklerini sevmelerine rağmen teknoloji daha çok yenidir. Amerikan Diş Birliği teknolojinin sağlam olabileceğini söylemekle birlikte, diş beyazlatmada lazer kullanımının güvenilirliği veya efektifliği üzerine yapılmış araştırma azdır.

Eğer dişlerinizin rengi çok kötüyse klinikte daha detaylı beyazlatma yaptırabilir veya evde beyazlatmayı tercih edebilirsiniz.

Evde yapılan beyazlatmalar için diş hekimi dişlerinizin ölçüsünü alarak size özel 1-2 kalıp yapar. Bu sayı alt ve üst dişleri temizletip temizletmeyeceğinize bağlıdır. Tam oturan bir ağız ölçüsü beyazlatma maddesinin dişler yerine diş etleriyle temas etmesini engeller. Eczaneden alınan kalıpla genelde iyi uymazlar ve bu da diş etlerinde rahatsızlığa yol açar.

Evde, her kalıbı diş hekiminin sağladığı beyazlatıcı maddeyle doldurup her gün bir kaç saat kullanmanız gerekir. Çoğu insan istediği beyazlığa bir iki haftada ulaşır.

Diş hekimi beyazlatmadan bir kaç gün sonra dişetlerinizi kontrol eder. Eğer dişetleri beyazlatıcıyla kontağa girerse rahatsızlık oluşabilir. Eğer dişlerinizi evde beyazlatıyorsanız diş hekimi işlemin doğru yapıldığından emin olmak ister.

Beyazlatmak kalıcı bir çözüm değildir ve lekeler her zaman geri gelirler. Eğer sigara içiyor ve çok fazla leke bırakıcı yiyecek ve içecek tüketiyorsanız bir ay gibi kısa bir sürede lekelerin yeniden oluşmaya başladığını görürsünüz. Eğer bu tarz leke kaynaklarından uzak durursanız yaklaşık 12 ay tekrar beyazlatmanıza gerek kalmaz.

Tekrar beyazlatma evde veya klinikte yapılabilir. Eğer evde özel yapım kalıp ve beyazlatıcı maddeniz varsa diş hekiminizin önerdiği sıklıkta tekrarlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatmanın Riskleri Nelerdir?

Beyazlatma işleminin yan etkileri yoktur ama yine de dişler bir süre hassasiyet gösterirler. Beyazlatma işlemleri hamile kadınlarda kullanılmamalıdır. Beyazlatma materyallerinin fetüs üzerindeki etkileri bilinmemektedir. İşlem tamamen estetik kaygılı olduğundan, doğum sonrasına kadar ertelenmelidir.

Ne Zaman Profesyonele Başvurmalı?

Eğer dişlerinizin beyazlatma işleminden fayda sağlayabileceğini düşünüyorsanız işlemi tartışmak için diş hekimini arayabilirsiniz.

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Источник: https://www.onurozturk.com/dis-beyazlatma/

Diş Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır?

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Dişlerimiz zaman içinde çeşitli nedenler ile beyazlığını yetirebilir. Genelde bu durumlarda dişlerin fırçalanması bile beyazlaması için etkili olmamaktadır. Bunun için de hayatlarının belirli dönemlerinde insanlar diş beyazlatma yöntemi uygulatırlar.

Elbette bu yöntemler bir diş doktoru tarafından profesyonel ortamda gerçekleştirilmektedir ve doğal olarak da maliyetli bir yöntemdir. Fakat bunun dışında evde pratik bir şekilde de diş beyazlatma işlemi yapılabilir.

Üstelik bu yöntemlerin her biri de oldukça ekonomik yöntemler olacaktır. Eğer siz de diş beyazlatma işlemi için çok fazla para ödemek istemiyor ya da bu işlemi yaptırmak için vakit ayıramıyorsanız evinizde doğal yöntemler ile kendiniz uygulayabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda diş beyazlatma evde nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Diş beyazlatma konusunda en çok tercih edilen pratik yöntemlerden bir tanesi karbonat kullanmak olmaktadır. Çünkü gerçekten de karbonat çok kısa zamanda oldukça iyi sonuçlar verebilen bir yöntemdir.

Hatta özellikle dişlerde çayın ve sigaranın bıraktığı lekelere karbonat iyi gelmektedir. Fakat karbonatın diş beyazlatmak amacı ile çok fazla kullanılmaması gerekir. Çünkü karbonat fazla miktarda kullanıldığında diş minelerine zarar vermektedir.

Diş mineleri zarar gördüğünde ise kişi daha erken yaşta dişlerini kaybetmeye başlayabilir. Bu yüzden karbonatın diş beyazlatmak amacı ile çok nadir olarak kullanılması gerekir.

Eğer daha sık diş beyazlatma işlemine ihtiyaç duyuyorsanız başka pratik ve ev yapımı diş beyazlatma yöntemlerine yönelmenizi tavsiye etmemiz gerekir. Çünkü dişlerinizin beyazlığından önce dişlerinizin sağlığı önemli olmaktadır.

Karbonat ile diş beyazlatma yöntemini uygulamak için öncelikle parmağınızın uç kısmını bir miktar ıslatmanız gerekiyor. Sonrasında parmağınızın ucunu karbonata batırabilirsiniz. Artık parmağınıza bir miktar karbonat yapışmış olacak.

Şimdi bu parmağınızdaki karbonat ile dişlerinizin üstüne çok fazla bastırmayacak şekilde ovmaya başlayabilirsiniz. Eğer dişlerinizde belli noktalarda çok daha fazla leke bulunuyor ise oraları diğer yerlerden daha uzun süre ovabilirsiniz.

Fakat bu işlemi parmağınız ile yapmak size zor gelecek ise diş fırçasını bu kez karbonata batırıp öyle de işlemi uygulayabilirsiniz. Yine de söylememiz gerekir ki karbonatın parmak ile dişe uygulanması dişe daha az zarar verecek bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra karbonat dişe parmak ile uygulanır ise diş beyazlatma konusunda daha iyi bir sonuç alınmış olur.

Çilek ile Diş Beyazlatma

Eminiz ki daha önce karbonat ile diş beyazlatma yöntemini duymuşsunuzdur. Fakat bu işlemin bir de çilek ile yapılmadığını daha önce duymadınız. Fazla bilinmese de çilek dişlerin beyazlatılmasına yardımcı olan bir besindir. Çünkü çileğin içerisinde bol miktar asit bulunmaktadır.

Bu özelliği sayesinde dişler çilek ile fırçalandığında çok daha beyaz bir hale gelmektedir. Çilek ile diş beyazlatma yöntemi için öncelikle bir kabın içinde çilekleri püre haline getirmeniz gerekiyor. Bu yöntemde uygulamayı parmağınız ile yapmayacaksınız. Bu yüzden diş fırçanızın üstüne çilek püresini bir macun gibi sürmelisiniz.

Sonrasında dişlerinizi her zamanki gibi çilek püresi ile fırçalayabilirsiniz. Her yeri yeteri kadar fırçaladıktan sonra mutlaka ağzınızda kalan çilek püresinin gitmesi için ağzınızı bol ile yıkamanız gerekiyor. Ancak bu yöntemi yalnızca bir kez uygulamak yeterli olmayacaktır.

Tam anlamı ile iyi sonuç almak için çilek ile diş beyazlatma yöntemini haftada 1 defa mutlaka uygulamanız gerekiyor. Düzenli olarak bu işlemi uyguladıktan bir süre sonra olumlu sonuç almaya doğal olarak başlayacaksınız.

Bir diğer doğal yoldan ve evde diş beyazlatma yöntemi ise limon kabuğu ile diş beyazlatma. Çünkü bilindiği üzere limon kabuğunun içinde de bol miktarda asit bulunuyor. Bu özelliği sayesinde limon kabukları dişlerinizin beyazlamasına ciddi ölçüde yardımcı oluyor.

Üstelik bu yöntem de evde çok kolay bir şekilde uygulanabilecek bir yöntem ve maliyeti de çok ama çok düşük. Bu nedenle de insanlar tarafından sıkça tercih edilebilir olabileceğini söylememiz gerek. Limon kabuğu ile diş beyazlatma yöntemi için öncelikli olarak bir rendeye ihtiyacınız var.

Limonların kabuklarını rendenin en ince yeri ile iyice rendelemeniz gerekiyor. Sonrasında bu limon kabuklarını da eliniz ile ya da bir kaşığın tersi ile suyu tamamen çıkana kadar ezmeniz gerekiyor. Bu işlemi tam olarak bitirdiğinizde artık dişlerinize uygulama kısmına geçebilirsiniz.

Yine tıpkı çilek ile diş beyazlatma yönteminde olduğu gibi rendelenmiş ve ezilmiş limon kabuklarını diş fırçanızın üstüne bir diş macunu gibi sürün. Sonrasında diş fırçasını dişlerinize uygulayın. Yeteri kadar yaptıktan sonra dişlerinizi ve ağzınızın içini bol su ile iyice yıkayın.

Ancak önceden hatırlatmamız gerekir ki her ne kadar karbonatta olduğu kadar titiz davranmanıza gerek olmasa da yine de limon kabuğu ile diş beyazlatma yönteminde de diş sağlığınız için bu yöntemi haftada bir kereden fazla tekrarlamamanız gerekiyor. Aksi takdirde dişleriniz ve diş mineleriniz zarar görebilir.

Bembeyaz Dişlere Sahip Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer dişlerinizin sararması ve lekelenmesi konusunda şikayetiniz var ise ya da dişlerinizde böyle bir durum olmasını istemiyor iseniz öncelikle dişlerinizin sararmasına ve lekelenmesine neyin sebep olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Özellikle çok sık kahve, çay tüketen insanların ya da sigara içen insanların dişlerinin lekelenmesi ve sararması daha muhtemel bir durumdur. Bu nedenle sigara içmeyi bırakabilir, çay ve kahve tüketiminizi de sınırlandırabilirsiniz.

Bunun dışında dişlerini düzenli olarak fırçalamayan kişilerin de dişlerinin rengi ile ilgili problem yaşaması olası bir durumdur. Bu yüzden mutlaka her gün en az iki defa dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekecektir.

Elbette bazen dişteki sararmanın sebebi bunların dışındaki nedenler de olabilir. Bu yüzden dişleri beyazlatma ihtiyacı duymayacak şekilde lekelenmesini önlemek için de bir yöntem bulunuyor. Özellikle bu yöntemi her yemekten sonra uygulamanız gerekiyor.

Bunun için yapmanız gereken tek şey her yemek sonrasında bir parça peynir tüketmek. Çünkü peynirin içinde bol miktarda süt proteini casein ile peynir altı suyu proteini bulunuyor. Bu maddeler de dişlerinizin daima beyaz kalmasına büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Tüm bunların yanı sıra elbette dişlerinizin beyaz olması kadar sağlıklı olması da çok önemli. Bunun için düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz gerektiğini söylemiştik. Fakat bunun yanı sıra diş sağlığınızı korumak için düzenli olarak bir diş doktoruna kontrole de gitmeniz gerekiyor.

Çünkü pek çok insan illa dişinde bir problem olduğunda bir diş doktoruna gidiyor ve bu sefer de pek çok şey için iş işten geçmiş oluyor. Oysa diş sağlığını korumak ve dişleri kaybetmemek için hiçbir şikayetiniz olmasa da düzenli bir şekilde dişlerinizi kontrol ettirmek için bir diş doktoruna gitmeniz gerekiyor.

Hatta diş doktorunuz diş yapınıza ve dişlerinizin ihtiyaçlarına uygun olarak size bazı diş bakım önerileri de verecektir. Bu önerilere de harfiyen uymanız gerekiyor. Eğer dişlerinizin sağlığına yeteri kadar önem verirseniz dişlerinizde beyazlatma ihtiyacına neden olacak sararma ve lekelenme problemini de bir o kadar az yaşarsınız.

O yüzden estetik kaygılardan önce tıbbi kaygılar yaşamalısınız. Sonrasında lekelenme ve sararma problemlerini eğer hala gerekiyor ise çok daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/dis-beyazlatma-evde-nasil-yapilir/

Diş Beyazlatma Yöntemleri – Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 13.05.2019 15:55

Bembeyaz dişler, hemen hemen herkesin hayalidir. Genetik etkenlerden beslenme şekline kadar pek çok faktörün diş rengini etkilediği bilinmektedir.

Estetik açıdan hoş görülmeyen sarı dişler, kişide özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi rahat gülümseyememe ve dişlerini saklama dürtüsüne neden olabilir.

Bu nedenle günümüzde birçok kişi “diş beyazlatma nasıl yapılır?” sorusuna da cevap aramaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma yani bleaching (ağartma) etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Hidrojen Peroksit etken maddesi kullanılarak, diş rengi açılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yönteminin dişlere zarar vermediği görülmüştür fakat yapılan bazı yanlış işlemler dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kişilerin diş doktoruna danışarak yaptırması gerekmektedir.

Diş etlerinin zarar görmesin ileride farklı diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

Gerek evde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri gerekse piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri uzun süre kullanıldığında dişlerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Çeşitli marketlerde satılan diş beyazlatma ürünlerinin bilinçsiz ve uzun süre kullanılması dişlerde aşınmaya neden olabilir. Bu aşınma ile birlikte dişler kısa süreliğine beyazlamış olarak görünebilir.

Ancak bu ürünlerin etkisi kısa sürmekle birlikte uzun süre kullanıldığında dişi aşındırarak daha çok leke tutmasına neden olur.

Özel diş macunlarından beyazlatma kalemlerine ve lazer yöntemine kadar pek çok teknik ile sararmış dişleri beyazlatmak mümkün. Ancak bu yöntemleri denemeden önce oldukça etkili olduğu ifade edilen bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Bitkisel diş beyazlatma yöntemleri hem daha uygun maliyetli hem de sağlıklıdır.

Her şeyden önce diş sağlığında ve beyaz dişlere sahip olmadan önemli etken diş fırçası temizliği olacaktır. Diş beyazlatma işlemlerinden öne dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Diş Beyazlatma Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Diş beyazlatma tedavisinin net bir yaşı yoktur ancak yine de 16-17 yaşından küçük çocukların diş beyazlatma tedavisini uygulamamasını öneririz. Bu yaştaki çocukların dişte bulunan sinirleri oldukça hassas durumdadır.

Aynı zamanda hamile olan kadınların da diş beyazlatma tedavisini ertelemesi gerekmektedir.

Evde Doğal – Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere diş beyazlatmak için ille de büyük paralar harcamaya gerek yok. Diş bakımının aksatılmaması durumunda dişlerinizi her daim güçlü ve beyaz kalacağını göreceksiniz.

İşte, dişlerin sağlıklı ve beyaz kalabilmesi için bazı bitkisel yollar bulunmaktadır.

Bizler de içeriğimizin bu bölümünde evde doğal ve bitkisel yöntemlerde diş beyazlatan besinlerhakkında size bazı tavsiyeler vereceğiz.

İşte, diş beyazlatmak amacıyla kullanılan bitkisel yöntemler…

1. Fesleğen

Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan fesleğen, oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlığın birçok alanında fayda sağlamakla birlikte ağız ve diş sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Diş eti kanamasına karşı oldukça etkili olan fesleğen, diş beyazlatma konusunda da oldukça etkilidir.

Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ezerek toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozla dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi ovalayarak da kullanabilirsiniz. Fesleğeni günlük olarak kullandığınız diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi ayda en fazla iki kere uygulamanızı öneririz.

Bir başka kullanım şekli ise fesleğen yapraklarından elde ettiğiniz macundur. 7-8 adet taze fesleğen yaprağını macun kıvamına gelene kadar ezin.

Macun kıvamını elde ettikten sonra 2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz macunu dişlerinize sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin.

Bekleme sürecinin ardından ağzınızı suyla çalkalayınız. Bu kürde portakal kabuğu tozuna alternatif olarak hardal yağı da kullanabilirsiniz.

2. Ada Çayı Yaprağı

En kolay ve en etkili bitkisel diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan ada çayı yaprağı, dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlar.

Hazırladığınız ada çayı ile gargara yapabileceğiniz gibi elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını dişlerinize sürebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz bitkisel yöntemlerden biridir.

Ayrıca elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını diş macununuza ekleyerek dişlerinizi bu şekilde de fırçalayabilirsiniz.

3. Zerdeçal

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, diş beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Mikroplara ve iltihaba karşı oldukça etkili olan zerdeçal, ağız ve diş sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Zerdeçal ile dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi diş etlerinizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı zerdeçal tozuna az miktarda su ekleyerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayınız.

 Macunun etkisini daha fazla arttırmak için içine 1-2 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Zerdeçal diş beyazlatma konusunda mucizeler yaratan bir etkiye sahiptir.

Ancak uygulama esnasında zerdeçalı etrafa sıçratmamaya özen gösteriniz. Aksi halde zerdeçal değdiği her yere renk verecektir.

4. Elma Sirkesi

Çok eski yıllardan beri yaşamın pek çok alanında kullanılan elma sirkesi, vücut sağlığından ev temizliğine kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazaye sahip olan elma sirkesinin diş beyazlatma konusunda da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek hazırladığınız karışımda her gün düzenli olarak gargara yapabilirsiniz. Böylece dişlerinizin çürümesini ve iltihaplanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca 1 tatlı kaşığı karbonatı ve çeyrek çay kaşığı tuzu iyice karıştırınız.

Daha sonra bu karışıma çeyrek çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz karışıma diş fırçanızı bandırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayınız. Fırçalama işlemi sonrasında 10-15 dakika bekleyin ve ağızınızı çalkalayın.

Birkaç uygulamadan sonra dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

5. Limon Suyu

Doğal diş beyazlatma yöntemleri denilince akla ilk gelen çözüm yollarından biri olan limon suyu, içeriğindeki sitrik asit nedeniyle ağartıcı özelliğe sahiptir. Eşit orandaki limon suyu ve su karıştırılarak düzenli olarak gargara yapılabilir.

Bu gargarayı her yemek sonrasında yapmanız önerilmektedir. Bu gargara sayesinde dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi ağız kokusu ve diş eti iltihabı oluşumunu da önleyebilirsiniz. Ancak limon suyu mutlaka su ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Aksi halde sitrik asit bir süre sonra dişlerin aşınmasına neden olabilir.

6. Portakal Kabuğu

Diş sararmasına karşı yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir diğeri portakal kabuğudur. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan portakal kabuğu, aynı zamanda nefesi tazeler ve böylece ağız kokusunu giderir. Sararmış dişlerin beyazlaması için her gece yatmadan önce portakal kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi fırçalayınız.

Portakal kabuğunun içeriğindeki C vitamini ve kalsiyum ağzın mikroplardan arınmasını sağlar. Ancak etkili sonuç alabilmek adına bu işlemin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir.

Evde Diş Beyazlatmada Kullanılan Karbonat Yöntemleri Nelerdir?

Güzel bir yüzün en önemli unsurları arasında parlayan bembeyaz dişler yer almaktadır. Birçok kişi sararmış dişlerini de beyazlatmak için uğraşır. Yenilen içilen besinlerin yanı sıra enzimlerden, sigaradan ve daha birçok nedenden leke tutar… Peki, bu dişleri beyazlatmak evde mümkün mü?

Bembeyaz dişlere sahip olmak için çok yüksek miktarda paralar vermenize gerek yok. Evde diş beyazlatma yöntemleri sayesinde sizlerde sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. İşte, herkesin uygulayabileceği en etkili evde diş beyazlatma yöntemleri…

1. Karbonat ve Limonla Diş Beyazlatma

Bilindiği üzere karbonat diş beyazlatma özelliği yer almaktadır. Karbonatın beyazlatma etkisini güçlendirmek için kabın içerisine karbonatı koyup biraz limon sıkabilirsiniz. İhtiyacınız kadar olan karışımı diş fırçanıza sürün ve hafif şekilde dişini fırçalayın. Sürekli olarak kullandığınızda evde dahi dişlerinizi beyazlatacağınızı görebilirsiniz.

2. Karbonat ve Hindistancevizi ile Diş Beyazlatma

Dişe beyazlatma yöntemleri arasında en kullanılan karışımlardan bir tanesi de karbonat ve hindistancevizi yağıdır… Evde dişe beyazlatma isteyen okurlarımız 1 çay kaşığı karbonat koyup, üzerine yarım çay kaşığı Hindistancevizi yağı ekleyebilir. Bu iki malzemeyi macun gibi olana kadar güzelce karıştırın. Sonrasında karışımdan yeteri kadar diş fırçasına sürüp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

3. Karbonat ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma için kullanacağınız ana malzeme olan karbonatın yanına bir de elma sirkesi eklediğinizde, dişlerinizin kısa süre içerisinde beyazladığınız fark edeceksiniz. Karbonatla elma sirkesini macun olana kadar karıştırın. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın.

4. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemleri arasında gösterilen Muz kabuğu, son yıllarda diş bakımında da oldukça fazlaca kullanılmaktadır. Muz, diş etini yeniden güçlendiren ve canlandıran bir yapıdadır. Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizin üzerine sürün. Bu sayede evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

5. Çilek Ezmesi İle Diş Beyazlatma

Herkesin çok sevdiği meyvelerden bir tanesi olan Çileğin, evde diş beyazlatma yollarından bir tanesi olduğunu çok kişi bilmez. 2-3 adet çileği bir kap içerisinde macun haline getirin ve dişlerinizi fırça yardımıyla uygulayın. Diş beyazlatma teknikleri arasında gösterilen Çilek yönetimini, her hafta mutlaka deneyin.

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Bitkisel yöntemlerde diş beyazlatmak istemeyen gidip doktor müdahalesi ile dişlerinizi beyazlatmak isteyen kişilerin ortalama olarak 500-100 TL arası bir miktar vermesi gerekmektedir.

Devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde diş beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır.

Ancak bir önceki cümlede de belirttiğimiz üzere özel hastanelerde ve özel muayenelerde diş beyazlatma fiyatlarıfarklılık göstermektedir.

Sizlere tavsiyemiz; tercih ettiğiniz sağlık kurumunun diş beyazlatma fiyatlarını önceden öğrenmeniz olacaktır.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Источник: https://www.neoldu.com/bitkisel-dis-beyazlatma-yontemleri-16060h.htm

Dişlerin koyu renkli olmasının nedenleri:

 • Aşırı tüketilen kahve, çay, kolalı içecekler,
 • Sigara, puro benzeri tütünlü maddelerin kullanılması,
 • Yaş ilerlemesine bağlı,
 • Dişlerdeki eski restorasyonlar ve kanal tedavisi yapılmış dişler,
 • Eskiden sık kullanılan Tetrasiklin benzeri antibiyotiklerin dişlerin büyüme gelişimi sırasında alınması,
 • Fazla flor alımı,
 • Herhangi bir darbe veya uzun yıllar diş sıkmaya bağlı olarak diş sinirinin canlılığını yitirmesi, en önemli nedenler olarak sayılabilir.

Dişleri beyazlatmak amacıyla, beyazlatıcı diş macunlarından, lazer teknolojisine kadar bir çok yöntem bulunmaktadır. En iyi beyazlatma, peroksit'li maddelerin uygulanmasıyla gerçekleşmekte ve uygulama, kesinlikle bir Diş hekimi tarafından veya onun kontrolü altında yapılmalıdır. Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit kullanılarak yapılan işleme Bleaching (Diş Beyazlatma) adı verilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi nasıl yapılıyor?

İşlem klinik ortamında veya evde hastanın uygulayabileceği biçimde, iki ayrı şekilde yapılabilir:

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi:

Hastanın onayı da alınarak, ağzınızdaki doğal dişlerin hangi renk oldukları saptanır. Bu saptama, tedavi bittikten sonra dişlerin ne kadar beyazladığının izlenmesi açısından önemlidir.

Diş beyazlatıcı ilaç diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülür ve özel bir alet yardımıyla, 15 dakika ışınlanarak sertleştirilir. Bu işlem 3 kere tekrarlanır.

Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzundur.

Evde uygulanan diş beyazlatma yöntemi:

Evde diş beyazlatma, daha düşük yüzdeli Karbamid Peroksit içeren beyazlatma ajanları kullanılarak gerçekleştirilir.

Hastanın ilk ziyaretinde, yine renk saptanıp, dişlerin ölçüsü alınır ve özel bir plak hazırlanır.

Hastanın ikinci ziyaretinde, hazırlanan plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin önerileri doğrultusunda işlemi günde 2 defadan 2 hafta veya sadece geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır.

Hastaya hangi yöntemle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermelidir

Diş beyazlatma ne kadar başarılı oluyor?

Özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde diş renklerinin açılması çok daha rahat oluyor. Yapılan araştırmalar, bu tip hastaların %96'sının yapılan işlemden tatmin olduklarını gösteriyor. Ancak; ilaçlara veya aşırı floride bağlı renklenmelerde çok iyi sonuçlar elde edilemiyor.

Dişlerin ana renkleri de, başarıya etki ediyor. Örneğin, dişlerin ana rengi sarıysa beyazlatma daha başarılı oluyor. Kahverengi tonlu dişler daha az beyazlıyor, gri tonlu dişler ise neredeyse hiç beyazlamıyor.

Diş beyazlatma işlemi ağızda bulunan eski dolgu ve kaplamaların renklerine hiç etki etmiyor.

Dişler beyazladıktan sonra, beyazlığın ömrü ne kadar sürüyor?

Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 yıl arasında devam ediyor.

Sigara, çay, kahve alışkanlığı fazla kişilerde, kazanılan beyazlığın ömrü daha kısa oluyor. Renk %30-40 geri dönebiliyor. Diğer bireylerde beyazlığın ömrü daha uzun sürüyor, rengin geri dönüşümü %10-20'lerde kalıyor.

Dişler tekrar eski renklerine dönmeden işlemin 6 ayda veya yılda bir tekrarlanması, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlarken, ikinci beyazlatmanın süresinin kısalması ve ekonomik açıdan da avantajlı oluyor.

Diş beyazlatmanın ne gibi yan etkileri olabilir?

Beyazlatma amacıyla kullanılan ilaçlar, tedavi sırasında dişlerde sıcak-soğuk hassasiyeti oluşturabilir. Bu hassasiyet genellikle tedavi bitiminden sonraki 1-2 hafta içerisinde geçecektir.

Beyazlatıcı ilacın dişetlerine temas etmesi sonucunda dişetlerinde renk değişikliği veya yanma gibi geçici şikayetler ortaya çıkabilir.

Evde uygulanan tedavi sırasında, hastanın beyazlatıcı jeli önerilen süreden fazla uygulaması, diş minelerinde aşınmalara neden olabilir.

Evde yapılan beyazlatmada, beyazlatıcı jelin bulunduğu enjektörler, çocukların ve evdeki hayvan dostlarınızın ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır.

Tedaviden sonraki 1,5-2 haftalık sürede, beyazlatma işlemi uygulanan dişlere dolgu ve kaplama gibi başka tedaviler yapılmamalıdır. Çünkü beyazlatma ilacının etkisi sürdüğünden, bu restorasyonların tutuculukları daha az olacaktır.

Hamilelerde ve süt dişlerinde, kesinlikle beyazlatma işlemi yapılmamaktadır.

Güncellenme Tarihi: 06 Mayıs 2019Yayınlanma Tarihi: 09 Temmuz 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/dis-beyazlatma-yontemleri/

Diş beyazlatma nedir? Nasıl yapılır?

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çoğumuzun şikayeti aynıdır: Dişlerimizi sık fırçalamamıza rağmen, renkleri istediğimiz kadar beyaz değildir.

Dişlerdeki renklenmeyi gidermek adına uygulanan tedaviler arasında kompozit ve porselen laminateler, porselen kronlar, kompozit rezin restorasyonlar, mekanik abrazyon ve beyazlatma uygulamaları sayılabilir.

Renklenmiş dişlere kimyasal ajan uygulaması ile mine ve dentin dokusunun derinliklerindeki organik pigmentlerin okside edilerek diş renginin açılmasına ‘’beyazlatma’’ ismi verilmektedir.

Çay ve kahve gibi kromojenik yiyecek ve içeceklerle oluşan renklenmeye, sigaraya bağlı nikotin renklenmesine, tetrasiklin gibi ilaç renklenmesi olan dişlere, travmaya bağlı oluşan renklenmeye, eski kanal tedavisi gibi iyatrojenik nedenlere bağlı renklenmelere, florozise bağlı renklenmelere beyazlatma yapılabilir. Tetrasiklin renklenmeleri beyazlatma tedavisine en zor yanıt veren olgulardır. Bu tür renklenme dişlerin oluşumu esnasında genç yaşlarda ilaç alımına bağlı olarak görülür. Tetrasiklin renklenmelerinde; hasta en az 2 aylık, gerektiğinde 12 aya kadar uzayabilecek bir tedaviye başlamaya istekli olmalıdır.

Bu nedenlerin dışında hastaların doğal diş renginin koyu olmasına bağlı olarak da beyazlatma tedavisi uygulanabilir.

Beyazlatmanın kontrendikasyonları (yapılmadığı durumlar) genellikle hastanın mevcut durumu ile ilgilidir.

· Sistemik hastalıklar.

· TME rahatsızlıkları.

· Kullanılan ağartma malzemelerine karşı alerji.

· Hamileler ve süt veren anneler.

· On yaşın altındaki çocuklar.

· Çeşitli nedenlerden dolayı minede aşınma meydana gelip dentinin açığa çıktığı durumlar.

· Çeşitli periodontal hastalıklar (dişeti hastalıkları)

· Dişeti çekilmesi nedeniyle sementin (diş kökünün) açığa çıktığı durumlar

· Okronozis

· Thalasemia (Akdeniz Anemisi)

· Eritroblastozis fetalis, kontrendikasyonları arasında sayılabilir.

Ayrıca porselen kronlar ve kompozit dolgular beyazlatma ile renk değişikliği göstermezler. Beyazlatma doğal dişleri etkiler ve bu işlemden mevcut restorasyonlar (porselen, kompozit gibi) etkilenmediğinden, beyazlatma tedavisi sonrası renk uyumu için bu restorasyonların değiştirilmesi hastaya ekstra maliyete neden olabilir.

Dişlerin koyu renkli olmasının çeşitli nedenleri vardır:

Diş renklenmeleri iç kaynaklı veya dış kaynaklı olabilir. Dış kaynaklı renklenmeler genelde, profilaktik temizleme işleminin yeterli yapılmamasına bağlıdır.

Bunun tersi olarak da iç kaynaklı renklenmeler diş matriksi ile ilgilidir ve beyazlatma ile giderilebilir.

İç kaynaklı renklenmeler sadece dentini, sadece mineyi veya her iki dokuyu birlikte ilgilendirirken, dış kaynaklı renklenmeler minede meydana gelir.

İçsel Renklenmeler:

1. Sistemik etkenlere bağlı içsel renklenmeler:

· Fenilketonüri; bir metabolizma bozukluğu, bu tür vakalarda dentin dokusunun rengi kahverengidir.

· Porfiria; dişlerde kırmızı-kahverengi renklenmeler oluşur. Bu tür dişler ağartma tedavisine cevap vermezler.

· Hemolitik anemiler, eritroblastozis fotalis

· Amelogenezis imperfecta

· Dentinogenezis imperfecta

· Florozis

· Tetrasiklin kullanımına bağlı renklenme

· Thalasemia; akdeniz anemisi

· Okronozis

· Diş gelişimi sırasında geçirilen ateşli çocuk hastalıkları.

2. Lokal faktörlere bağlı içsel renklenmeler:

· Travma; burada başlıca neden pulpa içi kanamalardır.

· Pulpa nekrozu

· Süt dişi periapikal iltihapları

· Dental materyallerden kaynaklı renklenmeler; eski protez, eski kron kaplanmış dişler, eski dolgu ve kanal tedavisi yapılmış dişler, kanal tedavisi sırasında pulpa odasında kanal dolgu materyallerinin iyi temizlenememesi gibi nedenler

· Çürük
Bunların dışında yaşlanmayla birlikte diş rengi de koyulaşır. Bu fizyolojik renklenmenin nedeni aşınmaya bağlı olarak minenin incelmesi, dentin kanallarından zamanla renkli maddenin sızması ve sklerotik dentinin artmasıdır.

Dışsal Renklenmeler:

1. Sigara, puro, pipo ve tütün renklenmeleri

2. Kola, kahve, çay ve şarap renklenmeleri

3. Kırmızı biber, safran gibi baharatlar ve vişne, karadut gibi meyvelere bağlı renklenmeler

4. Ağız hijyeninin iyi olmamasına bağlı ağız florasındaki kromojen bakterilerine bağlı renklenmeler

Bu tarz dışsal renklenmeler çoğunlukla dişin sadece mine yüzeyini tutar.

Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyazlatma, genelde hidrojen peroksit veya karbamit peroksitle hem evde hem de muayenehanede uygulanabilir.

Vital (canlı) Dişlerde Ağartma:

1. Office Bleaching (muayenehanede uygulanan beyazlatma)

2. Home Bleaching (evde uygulanan beyazlatma)

3. Aşındırma yöntemleri ile ağartma

Office Bleaching:

Bu sistemde karbamit peroksit ısı veya ışık ile aktive edilir ve dolayısıyla oksijen açığa çıkar. Oksijen mine ve dentindeki renklendiricilerin oksidasyonunu sağlar.

Günümüzde kullanılan muayenehane uygulamalı ağartma ürünlerinin aktif maddeleri %25-%40’lık hidrojen peroksit veya karbamit peroksittir. Tetrasiklin gibi diffüz renklenmeler için kullanılır.

Çabuk sonuç alınır, fakat pahalıdır.

· Dişler pomza ile temizlenip, ağızdaki doğal dişlerin hangi renk olduğu saptanır.

· Dudak ve dişetine uygulama esnasında zarar görmemesi için vazelin sürülür yada koruyucu pat uygulanır.

· Ağartıcı pat 1-2 mm kalınlığında dişler üzerine sürülür.

· Ağartma işlemini hızlandırmak veya etkiyi kuvvetlendirmek amacı ile ışık, özel lamba veya lazer uygulanabilir.

· Tedavi seansı bitince dişler yıkanıp temizlenir ve tekrar diş renklerinin kontrolü yapılır. Eğer arzulanan beyazlık elde edilemediyse başka randevular verilip işlem 2-3 seans daha aynı şekilde tekrarlanabilir. Seans süresi ortalama 30-45 dk. dır.

Seans sonralarında dişlerde hassasiyetler meydana gelebilir. Bunu önlemek için potasyum nitrat ya da florür jelleri uygulanabilir. Ayrıca hastanın 1-2 hafta renklendirici yiyecek ve içeceklerden ve de sigaradan uzak durması gerekir. Aksi takdirde dişlerin geçirgenliği artmış olduğundan daha da çabuk ve fazla renklenebilir.

Home Bleaching:

Beyazlatma, daha düşük yüzdeli karbamit peroksit içeren beyazlatma ajanları kullanılarak gerçekleştirilir. %10-%35’lik karbamit peroksit ile uygulanır.

· Dişler pomza ile temizlenip, ağızdaki doğal dişlerin hangi renk olduğu saptanır.

· Hastadan ölçü alınıp model elde edilir.

· Şeffaf bir plak ısı ve vakum altında hastadan alınan modele adapte edilir.

· Hazırlanan plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek işlemi nasıl gerçekleştireceği açıklanır.

· Hasta ağartma ajanı ile plağın 2/3’ünü doldurduktan sonra plağı ağız içerisine yerleştirir.

· Tüm gece veya 6 saat plak takılmalıdır. (max. 12 saat)

· Dişetinde hassasiyet-irritasyon olursa takma süresi kısaltılır veya duruma göre tedaviye ara verilir.

· Tedavi sürecinde ve sonrasında 1-2 hafta renklendirici yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

· İlk dikkat çekici sonuçlar 2-5 günde, final sonuç ise 2-6 haftada alınır.

· Tedavi bitiminde dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için florür veya potasyum nitrat uygulanabilir.

Aşındırma Yöntemleri ile Ağartma:

Bu yöntemlerde mine yüzeyi aşındırılarak renklenmiş doku uzaklaştırılır. Ayrıca daha sonra uygulanacak ağartma ajanları için daha derin bir penetrasyon sağlanır. Fiziksel olarak madde kaldırıldığından, fazla derin olmayan defektlerde ve mine renklenmelerinin tedavisinde kullanılan yöntemlerdir.

Devital (travmaya uğramış ya da kanal tedavili dişler) Dişlerde Ağartma:

Devital dişlerdeki renklenmeler diğer dişlerden kolaylıkla ayırt edilebildiği için özellikle ön dişlerde estetik sorunlara yol açmaktadır.

Kanal tedavisinde kullanılan endodontik materyaller (özellikle gümüş içerikli patlar), herhangi bir darbe ya da travma sonucu dişte meydana gelen nekrotik değişiklikler renklenmeye neden olmaktadır.

Tedavisinde; termokatalitik yöntem, walking bleaching tekniği, home bleaching, Office bleaching ve ya kombine teknikler uygulanabilir.

Çok büyük restorasyonlu dişler, dişte çatlak ve lezyon varlığında, minenin çok incelip, dentin desteğini yitirdiği durumlarda ve metal tuzlarına bağlı devital renklenmelerde beyazlatma tedavisi uygulanmamaktadır.

Devital ağartma tedavilerinde karşılaşılan en önemli problem kök rezorbsiyonlarıdır. Bunun nedeni hidrojen peroksitin dentin kanalları ve yan kanallar yolu ile periodontal membrana ulaşarak iltihabi reaksiyon başlatmasıdır.

Beyazlatmanın Başarısı:

Özellikle çay, kahve, sigara gibi dışsal renklenmeler ve yaşa bağlı renklenmelerde başarı oranı ve hastanın memnuniyeti çok daha fazla. Ancak; tetrasiklin veya aşırı flor alımına bağlı renklenmelerde çok iyi sonuçlar elde edilemeyebiliyor.

Dişlerin ana renkleri de başarıda önemli bir etkiye sahip. Genel olarak bakıldığında sarı-kahverengi lekelenmeler ağartma tedavilerine daha olumlu cevap verirken, gri-siyah renklenmeler daha yavaş cevap veriyor, mavimsi-gri renklenmeler ise neredeyse hiç yanıt vermiyorlar ağartma tedavisine.

Beyazlatma Tedavilerinde Karşılaşılabilecek Yan Etkiler:

Diş hassasiyeti (sıcak-soğuk hassasiyeti) karbamit peroksit ile yapılan beyazlatma tedavilerinin en sık görülen yan etkisidir. Bu diş hassasiyetleri akif veya pasif olarak tedavi edilebilir.

· Pasif yöntem: * Seans süresini azaltmak

* Seans sıklığını azaltmak

* Bazı durumlarda tedaviye 1-2 gün ara vermek hassasiyetin önlenmesinde etkili olmakta.

· Aktif Yöntem: * Florür uygulaması; flor dentin kanallarını tıkar ve hassasiyete neden olacak sıvı akışını yavaşlatır.

* Potasyum nitrat, hassasiyeti önleyici diş macunları.

Diş hassasiyetleri beyazlatma tedavisi bittikten 1-2 hafta sonra tamamen geçmektedir.

Beyazlatma tedavilerinde karşılaşılan bir başka yan etki de dişetinde meydana gelen irritasyonlar ve renk değişikliğidir. Beyazlatma tedavilerinde kullanılan taşıyıcı gibi malzemelerin neden olduğu mekanik irritasyonun yanı sıra beyazlatma ajanları yumuşak dokularda da kimyasal irritasyonlara yol açıp yanma gibi geçici şikayetlere neden olabilir.

Karbamit peroksit ile diş hekiminin gözetiminde evde yapılan beyazlatma işlemi kansorejen risk taşımamaktadır ve mine de geri dönüşümü olmayan bir etkiye neden olmamaktadır. Fakat evde uygulanan tedavi sırasında hastanın beyazlatıcı jeli önerilen süreden fazla uygulaması, diş minelerinde aşınmaya neden olabilmektedir.

Beyazlatmanın Ömrü:

Genel olarak bakıldığında fizyolojik renklenmelerde tedavinin ömrü 3 yıl kabul edilirken, patolojik renklenmelerde geri dönüşe rastlanmamaktadır. Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak tedavinin ömrü de değişebilmektedir. Kazanılan beyazlığın daha uzun süreli olması açısından 6 ayda ya da yıl 1 sefer olmak üzere tek seans halinde beyazlatma işlemi uygulanabilir.

En güvenli beyazlatma; mümkün olan en düşük konsantrasyonlu beyazlatma ajanı ile en uzun sürede gerçekleşen tedavi şeklidir. Bir beyazlatma tedavisinde ne kadar düşük konsantrasyonda beyazlatıcı kullanılır ve ne kadar uzun sürede, ne kadar yavaş beyazlatma sağlanırsa rengin geriye dönme riski o kadar azaltılmış olur.

Beyazlatma sonrasında yapılacak olan kaplama ve kompozit restorasyonlar, diş renginin sabitlendiği 1 hafta- 15 gün sonra yapılmalıdır. Böylece hem renk uyumu daha iyi olur hem de kompozit dişe daha güçlü bağlanabilir.

Sonuç olarak; diş beyazlatma tedavilerinde hastayı memnun edecek şekilde bir estetik başarı amaçlanmaktadır. Bu başarı için de hastanın işbirliği oldukça önemlidir.

Beyeazlatma uygulaması kesinlikle hekim kontrolünde ve kurallara uygun şekilde yapılmalıdır. Dişlerin doğal rengi tesbit edilerek, hastanın beklentisi de göz önünde bulundurularak uygun tedavi hekim tarafından belirlenmelidir. Vital beyazlatma ürünleri ilaç kategorisindedir ve dişhekimi onayı ve denetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Konya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini; kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Estetik diş hekimliğinde kullanılan diş beyazlatma işlemi, estetik diş hekimliğindeki en önemli sorunlardan olan diş renkleşmelerini önlemeye yöneliktir.

Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay, kahve sigara etkisiyle koyulaşır. Bu dişlere porselen vs.

yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre sekiz-on tona kadar açılır.

Bleaching (diş beyazlatma) işleminde, dişin mine ve dentin tabakalarına nüfuz edilerek bu bölgelerde oluşan renklenmeler kaldırılıp, dişin rengi istenilen tona kadar beyazlatılabilmektedir. İki tip beyazlatma işlemi vardır:

1- Office Bleaching (Klinikte Diş Beyazlatma)
2- Home Bleaching (Evde Diş Beyazlatma)

Office Bleaching: Bu beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte uygulanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır. Kullanılan beyazlatma jelleri genelikle karbonitperoksit ihtiva eder.

Home Bleaching:

Sizden alınan ölçülerle hazırlanan plakları günde bir kaç saat takarak bayazlatma işlemini evinizde yaparsınız. Doktorunuzun önerdiği miktardaki ağartma jelini plağın dişlerinizin ön yüzüne denk gelecek kısmına koyar, plağı ağzınıza yerleştirirsiniz. Ortalama 3 ila 6 günlük kullanım sonucu istediğiniz renge kavuşabilirsiniz. Evde yapılan ağartma yöntemiyle özellikle kanal tedavisi görmüş canız dişlerdeki koyu renk giderilemeyebilir. Ya da tetrasiklin lekeleri dediğimiz lekeler için sonuç alınmayabilir. Çünkü ağartma jelinin konsantrasyonu diş veya dişetlerinize zarar gelmesin diye düşük tutulmuştur. Home bleachingde kullanılan ağartma jelinin etken maddesi %10 -16-22 lik oranda carbomid peroksittir (CH4N2O2). Carbomid peroksit beyaz kristaller halindedir. Bu beyaz kristallerle su temasa geçtiğinde ağartıcı madde olan hidrojen peroksit açığa çıkar. Hidrojen peroksit de dişte ağartma işlemini yapan maddedir.

Yazar

Источник: https://www.doktorsitesi.com/makale/dis-beyazlatma-nedir-nasil-yapilir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.