Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

içerik

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağızda, uçları alt ve üst çeneye gömülü, iki kavis halinde bulunan ve besinlerin koparılması, parçalanması ve öğütülmesi gibi işlevleri üstlenen sert yapıya “diş” denir. Kısaca dişlerimizin ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamaktır.

Mekanik sindirimin yanı sıra konuşmamızın düzgünlüğü ve yüz güzelliğimiz için de önemlidir. İşte tam olarak bu yüzden hepimiz dişlerimizin inci “bembeyaz” olmasını isteriz. Çünkü güzel dişler sadece suratımıza güzel bir gülümseme koymakla kalmaz, bizi çekici bir insan haline de getirir.

Herkesin genetik olarak kodlanmış kendine has bir diş rengi var. Yediklerimiz ve içtiklerimize dikkat etmememiz, kahve ve sigara gibi alışkanlıklar ve düzenli ağız bakımı yaptırmamamız diş rengimizi olduğundan daha sarı gösterebilir. Ancak tabii ki dişlerimizi beyazlatmak için de yöntemler var.

Diş beyazlatma, dişlerin sararmasını ve dişlerin renk değiştirmelerinin azalmasını sağlayan bir işlemdir. Dişlerimizin görüntüsünü önemli ölçüde değiştirdiğinden günümüzde en çok kullanılan estetik işlemlerden biridir ve çoğu yöntemi diş hekimleri tarafından uygulanır.

Dişin en dış katmanına mine denir. Her gün minenin üzerinde ince bir tabaka oluşur ve bu katmanda lekeler oluşur. Mine tabakasında aynı zamanda lekelerin sabitleşmesini sağlayan minik gözenekler vardır. Beyazlatma tek seferlik bir çözüm değildir, zaman zaman tekrarlanması gerekebilir.

1. Beyazlatıcı Diş Macunları

Diş macunlarının günde en fazla 3 kere’den fazla kullanılmadıkça dişlerinize ve diş etlerinize herhangi bir zararı olmaz. Beyazlatıcı etkili ve yararlı olduğunu düşündüğünüz diş macununuzu gönül rahatlığıyla sabah,öğlen ve akşam olarak günde 3 kere düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Ev tipi diş beyazlatma kitleri kendi içlerinde ikiye ayrılıyor. İlk tipdeki diş beyazlatıcılarda jel kabın içinde hazır geliyor ve siz hemen ağzınıza takıp dişlerinizi beyazlatmaya başlayabiliyorsunuz.

İkinci tip diş beyazlatıcılarda ise jel ve kap ayrı geliyor ve siz jeli belirtilen oran kadar kabın içine döküyorsunuz. Ev tipi diş beyazlatıcılar, diş beyazlatma yöntemleri arasında en etkililerden biri.

Profesyonel yöntemlere geçmeden bu kitleri denemenizi kesinlikle öneririz!

3. Doğal Diş Beyazlatma

Doğal diş beyazlatma, yine sizin evde gerekli malzemelerle tek başınıza uygulayabiliceğiniz yöntemlerden. İnternette arama yaptığınızda karşınıza bir çok yöntem çıkıyor. Ancak biz araştırdık ve en çok kullanılan yöntemleri bulduk.

Bu yöntemde en çok kullanılan ikili karbon ve limon. Karbon tabii ki diş macunlarında kullanılan beyazlatıcı maddelerden. Ancak diş macunlarında da epey seyreltilmiş olarak kullanılıyor ki dişleriniz zarar görmesin ve hassaslaşmasın.

Öncelikle size bu yöntemi nasıl kendi başınıza uygulayabiliceğinizi anlatacağız. Doktorlar, limon ve karbon ikilisinin günlük düzenli kullanımda dişlere zarar verebiliceğini söylüyor.

Bu yüzden eğer bu uygulamayı yapacaksanız, sadece haftada 1 gün diş etlerinize hiç değdirmeyecek şekilde uygulayabilirsiniz. Çünkü karbonun kullanımı nasıl dişlerinize zarar verebilirse, limonun da asidik yapısı diş etlerinizi yakabilir ve kanatabilir.

Ayrıca limon doğal meyve şekeri olduğundan ötürü dişlerinizi çürütebilir. Bu yüzden bu uygulamayı yaptıktan hemen sonra dişlerinizi  1 kere fırçalamalısınız.

Yaptığımız araştırmalarda dişlere muz sürtmenin de epey popüler bir yöntem olduğunu gördük. Muz yüksek oranda potasyum içeren bir besin olduğundan ötürü diş üzerindeki lekeleri çıkarabilir ancak diş beyazlatma üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

Diğer pratik doğal yöntemler:

-Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, 1 tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın.

-Limon yöntemini kullanırken çok dikkatli olun. Eğer diş etlerinize değdireceğinizden korkuyorsanız, bu yöntemi hiç kullanmayın daha iyi.

-Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kalkacaktır.

-Havuç, brokoli ve salatalık gibi besinler doğal diş temizleyicilerdir.

4. Profesyonel Diş Beyazlatma

Son olarak diş beyazlatma yöntemlerinin en maliyetlisini anlatacağız. İki tip profesyonel diş beyazlatma yöntemi var. Birincisi “ev tipi” beyazlatma denilen, home bleaching.

Diş hekiminiz sizin için ev tipi beyazlatma yöntemini uygun görürse; hekim ağzınızdan ölçü alır ve ağzınıza uygun kalıbı hazırlar. Hasta, bu kabın içine yine hekimin verdiği jeli koyar ve günde en az 6-8 saat(uyurken olabilir) takar.

İşlem dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta arası sürer.

İkincisi “ofis tipi” beyazlatma denilen, office bleaching. Bu uyguluma muayenehanede hekim tarafından yapılır. Hekim,  ilacı dişlerin üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır.

Yine dişlerin rengine bağlı olarak 1 veya 2 seans içinde dişlerin beyazlaması sağlanır. Bu yönteme “ofis tipi” denmesinin sebebi 45 dakikalık tek bir seansta tamamlanabilir olması.

Yani günlük ofis hayatınızda öğle yemeği molanızdan 45 dakika ayırarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak ışıkla diş beyazlatma işleminin gelişmiş bir versiyonu popülerlik kazanmaktadır.

Lazerden de etkili olan bu yeni yöntem tüm beyazlatma işlemlerini tek seansta bitirebilmektedir. Ancak bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki, bu yöntem tüm diş beyazlatma yöntemleri arasında en maliyetli olanı.

(Not:Diş beyazlatma işlemi, hamile ve çocuklar dışında herkese uygulanabilir.)

Источник: //evdesifa.com/dis-beyazlatma-yontemleri/

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?
Diş beyazlatma en çok ihtiyaç duyulan tedavi yöntemlerindendir. Dişlerin beyazlığı hem fiziksel hem de psikolojik olarak insanları etkileyen bir durumdur. Bu sebeple her gün diş doktoruna giden kişi sayısı artmaktadır. Bu hususta diş tedavisi yapılacak diş kliniği ve uygulanan yöntem de çok önemlidir. Home » Diş Estetiği » Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Video

Dişlerinin renginin sararması insanlar için gerçekten büyük sıkıntı. Bu yüzden diş rengini açmak için birçok yöntem denenmiştir. İlk önce porselen kaplama gibi dişin üstüne yapılan değişik uygulamalar ile dişbeyazlatma (bleaching) işlemleri yapılmıştır.

Günümüzde artık bir kaplama işlemi yapmadan dişin orjinal haline getirmek için beyazlatma jelleri üretilmiştir. Bu jeller dişin üstüne uygulanarak dişin rengini ilk haline çevrilmesi  başarılmıştır. Hep pratik olması hem de anında sonuç vermesi bu uygulamanın sık kullanılmasına neden olmuştur.

Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Dişleri beyazlatmak için ilk önce bir diş hekimine muayene olunması gerekiyor. Bunun ardından dişin bu işleme müsait olması durumunda işleme başlanır. Dişleri beyazlatma işlemi iki farklı şekilde yapılır. Bunların birincisi ev tipi beyazlatma ve bir diğeri ise ofis tipi beyazlatma.

Ofis tipi beyazlatma işleminde doktor tarafından tedavi yapılır. Kullanılan malzeme sürülür ve 20 dk kaar beklenir. Sonra bu işlem bir kez daha uygulanır. Ardından temizlik ve durulama ile işlem sonlandırılır. Yaklaşık olarak bir saat kadar sürer.

Sonrasından doktorunuz tarafından isteğe bağlı olmak suretiyle kişiye özel damaklık verilir. Bu damaklık ile gece yatmadan önce kendi kendinize uygulama yapılması istenir ki buna da ev tipi beyazlatma denilebilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılıyor?

Verilen lazer ışını diş ısınmadan yapılan bir işlem. Ve işlem sonrasında hassasiyet eşiğini düşürmek için yapılan bir teknik. Genelde her klinikte bu işlem rahatlık var ve uygulanmaktadır. Olmaması halinde ise işlemi çok etkileyen veya olmazsa olmaz bir ek işlem değildir.

Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Dişlerin beyazlaması aslında hastadan hastaya değişir. Çünkü bir kişinin var olan beyazlığının üzerine çıkılarak daha da beyaz olması mümkün değil. İşlem temizleme işlemidir aslında ve sizin orjinal beyazlık dereceniz ne kadar ise, işlem sonrasında da ona dönecektir.

Diş minesinin renginin jel ile olduğundan fazla açmak mümkün değildir. Ama bilinmelidir ki, dişlerin orjinali herkesi mutlu edecek kadar beyazdır.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Kalıcıdır?

Bu işlem yapıldıktan sonraki süreç dişlerin beyaz kalma süreleri için belirleyici kriterdir. Çünkü evde verilen ek tedaviler uygulanarak dişin beyaz kalma süresi uzatılır. Yapılan seans miktarı da dişin beyaz kalma süresinin arttırır.

En önemlisi de işlem sonrasında sigara, kahve ve çay tüketimidir. Bu üçü çok fazla tüketiliyor ise, dişleriniz bir süre sonra hızlı bir şekilde eski rengine dönecektir. Dişleri beyazlatma işlemi bir kaplama değildir. Sizi yedikleriniz içtiklerinizin dişinize bıraktığı etkiden korumaz.

Dişlerinizi beyazlatma işlemi dişin ilk rengine çevrilmesi için üstünde oluşan tabakayı kaldırmak için yapılır. Yani bundan sonra dişi nasıl kullanacağınız dişin renginin bozulma süresini belirleyecektir.

İşlem Sonrasından Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Beyazlatma işlemi sonrasında kişinin yediklerine içtiklerine dikkat etmeli. Eğer sigara içiyor ise, hemen sonrasında dişlerini fırçalaması beyaz kalma süresini uzatacaktır. Aynı şekilde kahve ve çay tüketimlerinde de durum aynıdır. Bir şey içildiğinde hemen ardından diş fırçalama yapılması gerekiyor.

Herkes Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir mi?

Dişlerinin renginden rahatsız olan herkes dişlerine beyazlatma işlemi yapabilir. Burada bir kısıtlama yoktur. Ancak tavsiyemiz hamile olan kadınların bu işlemi doğum sonrasında yaptırmaları olacaktır. Ayrıca dişinin renginden ziyade dişlerinde başka sorunları olan hastalarda ilk önce estetik müdahalelerden önce tedavilerini yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Ev tipi beyazlatma doktor kontrolünde yapılması gerekir. Hatta ilk işlem doktor tarafından yapıldıktan sonra ev tipi beyazlatma yol haritası miktarı ve zamanı diş hekiminiz tarafından belirlenmelidir.

Diş Beyazlatma Ücreti Nedir?

Diş Beyazlatma fiyatları belirlenirken, kullanılan malzemenin büyük önemi vardır. Çünkü jel eğer ucuz ve basit bir malzeme ise, sonuçlar başarısız veya ilk etapta beyaz olsa bile, sonradan hemen renginde açılmalar gözlenebilir.

Bu yüzden onay almış bilindik malzemelerin kullanılması şarttır. Bu işlem o kadar da basit ve ucuz bir işlem değildir. Alından jel pahalıdır. Çok ucuz verilen fiyatlarda kullanılan malzemenin kalitesi mutlaka denetlenmelidir. Bu sebeple diş beyazlatma ücretleri kaliteye göre çeşitlilik göstermektedir.

Diş Beyazlatma İşleminin Zararları Var mıdır?

Diş beyazlatma tedavisinin kanıtlanmış bir yan etkisi görünmüyor. Diş hassasiyetini arttırır ilk etapta. Bu da beklenene doğal bir neticedir.

İlk uygulama sonrasında dişte hassasiyet sonradan kendiliğinden azalır.

Diş taşlarının oluşması, diş etlerinizin zarar görmesi, diş yüzeylerinin yıpranması başarısız diş beyazlatma işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple iyi bir diş hekimine görünülmelidir.

Diş Dolguları da Beyazlar mı?

Diş beyazlatma uygulamalarında eğer dişte çürük veya sallanan dolgular varsa öncelik olarak diş tedavi edilmelidir. Ardından beyazlatma işlemlerine başlanır. Ama diş dolgularına ve protezlere diş beyazlatma ajanlarının bir etkisi olmaz. Nasılsa öyle kalırlar.

2. Kez Beyazlatma Yapılabilir mi?

Daha önce başarısız bir beyazlatma tecrübesi yaşamış olabilirsiniz. Bu yüzden yeniden bu işlemi yaptırmak isteyebilirsiniz. Bu da mümkündür. Eğer dişleriniz de çürük veya sallanan dolgular yoksa tedaviye başlanabilir.

Diş Rengi Geri Döner mi?

Diş rengi uygulama düzgün yapılırsa, uzun yıllar boyunca rengi bozulmaz. Ama burada dişlerinize bakmanız ve özen göstermenizde gerekmektedir.

Tedavi Süresi Ne Kadar?

Beyazlatma işlemi yaklaşık olarak 2 seans ta hallolacaktır. Eksra olarak yapılacak seanslar olmaz ise, evde de uygulama aynı anda yapılabilir. Veya seans ve gün sayıları uzatılabilir. Standart olarak 2 seansta bu işlem tamamlanacaktır.

Diş Renginde Kaç Ton Açılma Olur?

Dişleri beyazlatma işlemlerinde en az 2 ton dişte renk açılması gözlenir. Bunun üstüne de çıkılabilir. Dişlerin temizlik öncesi ne kadar sarı olduğu da burada önemlidir. Ama sizi tatmin edecek kadar bir beyazlık yani gözle görülür düzeltme olacaktır.

Etiket

dişlerimin rengi sapsarı, ünlülerin dişleri gibi diş istiyorum, emax diş kaplama yaptıranlar, zirkonyum kaplama ve emax kaplama arasındaki farklar, diş kaplama tedavisi pahalı mı, evde dişlerimi nasıl beyazlatırım, dişlerimi beyazlattığımda tekrar sararır mı, dişleri beyazlatmada tekrar kararma olur mu, dişlerim sarıyla gri arasında bir renkte, Türkiye’ye yurt dışından gelen diş hastaları

Makalemizi Değerlendirin

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //www.ztysaglik.com/dis-beyazlatma/

Diş Beyazlatan 10 Formül, Diş Beyazlatmanın Kolay Yolları

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

Asitli yiyecekler, dışarıdan ağıza gelen mikroplar ve bakteriler, diş bakımının yeterli yapılmaması dişlerin sararmasına neden olur. Sararan dişler hem sağlık hem de görüntü olarak kişiye zor anlar yaşatır.

Gülümsemeyi kusursuzlaştıran dişlerin her an bembeyaz gözükmesi için diş beyazlatan 10 formül listesini hazırladık.

Formüllerin bitkisel içerikli olması dişlerinizi kolayca ve sağlıkla beyazlatmanızı sağlar.

Dişler sigara içenlerde, antibiyotik kullananlarda sararabilmekte ve gerekli önlemler alınmazsa kalıcı görüntü bozukluklarına neden olabilmektedir. Dişlerin sararmasını önlemek için muhakkak yapılması gereken dişlerin yemekten yarım saat sonra fırçalanmasıdır. Asitli yiyecekler sonrasında diş ve ağız temizliği daha önemlidir, bitkisel içerikli gargaralarla ağzınızı dezenfekte etmelisiniz.

Diş yapısı nasıldır?

Sindirim sisteminin ilk aşamasını oluşturan dişler, vücudun en sert kemiğidir diyebiliriz. Yiyecekleri parçalara ayırarak organlarda işleme girmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda kelimelerin doğru ifade edilmesinde, gülümsemenin güzelleşmesinde önemli rol oynarlar. Ergenlik döneminden sonra sadece birkaç diş eksiğimiz varken 20 li yaşlarda diş sayımız 32’ ye çıkar.

Diş yapısı mine denilen kolay aşınmayan bir yapıdan oluşmuştur. Asitli yiyecekler ve yemek artıkları diş arasında kaldığında bakteriler bu artıkları parçalar ve asit ortaya çıkarır. Bu asitler diş minesini eritmeye ve diş sararmaları oluşturmaya başlar. Dişlerin sararması yeteri kadar temizlenmediğinin açık bir göstergesidir.

Diş sararması nasıl meydana gelir?

Birçoğumuz diş temizliğinin günde iki kere, sabah ve akşam olması gerektiğini düşünürüz. Dişlerin sararması için yediğiniz bir besinin diş arasında birkaç saat kalması yeterlidir, bu yüzden dişler her yemekten sonra fırçalanmalıdır. Sigara içinde bulunan birçok zararlı madde dişlerin üzerine yapışır ve sarı bir görüntü oluşturur.

Diş sararması oluşumunda yeme alışkanlıklarımızı da gözden geçirmemiz gerekir. Çok yağlı, asitli, sindirimi zor yiyecekler dişleri daha çok yıpratır.

Özellikle şekerli gıdalar yenildiğinde ağız hijyenine daha dikkat edilmelidir. Çok sararmış dişlerin klinikte temizlenmesi daha doğru olacaktır, size verdiğimiz liste dişlerdeki hafif sararmalar içindir.

Dişlere uygulanacak yöntemlerde diş minesini çizecek malzemelerden uzak durmak gerekir.

Diş beyazlatan yöntemler

Diş beyazlatan 10 formül listesinde ilk sırayı karbonat alır. Ait dengeleyici yapısı, bakterileri yok eden özelliğiyle karbonat, diş temizliğinde de kullanılabilir.

Bir yemek kaşığı ılık suyun içine yarım çay kaşığı karbonat ekleyin ve karbonat eriyene kadar karıştırın. Ardından diş fırçanızı suya batırıp dişlerinizi fırçalamaya başlayın.

Buradaki püf nokta karbonatın erimiş olması ve diş minesine zarar vermesini önlemiş olmamızdır.

Karbonatlı suyun içine birkaç damla limon suyu ve birkaç damla zeytinyağı ekleyerek farklı bir diş temizleme kürü hazırlayabilirsiniz. Fırçanızı karışımı batırıp, özellikle sararmış olan bölgeleri temizlemelisiniz. Kürün içindeki bir maddeye alerjiniz varsa onu karışımdan çıkarabilirsiniz. Zeytinyağı e vitamin içerdiğinden diş etlerinizdeki rahatsızlıkların da geçmesine yardımcı olacaktır.

Fesleğen ve nane

Diş beyazlatan bitkisel formüllerin arasında en güzel kokan yöntemlerden biri fesleğen ve nane kürüdür. Dilerseniz taze nane ve fesleğeni dişlerinize sürterek sararmayı önleyebilirsiniz.

Az miktar suyun içine, yeşil fesleğen ve naneyi koyarak demledikten sonra suyla dişlerinizi fırçalayabilir, ağız gargarası yapabilirsiniz.

Organik bir diş macuna kuru fesleğeni, naneyi ekleyip macununuzu daha etkili hale getirebilirsiniz.

Çilek dişleri beyazlatır

Çileğin tadı kadar marifetleri de çok güzel. Çileğinizi yerken özellikle sararmış dişlerinizle yemenizi tavsiye ederiz. Doğal bir asit olan malik asit sayesinde, dişlerdeki bakteriler yok edilerek sararmanın engellenmesi sağlanır.

Çok ermiş çileğinizi diş temizliğinde değerlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç çileği ezmek ve dişlerin üzerine sürmek. 5 dakika kadar bekledikten çilekleri temizleyin ancak çilek kalıntılarını bırakın.

Sonrasında dişlerinizi fırçalayın, bu yöntemi her gün yapmaya çalışın.

Tuz ve karbonat dişleri temizler

Eski zamanlardan bu yana tuzun diş hijyeni olarak kullanıldığını biliyoruz. Negatif iyon yayan tuz mekân temizliğinden diş temizliğine kadar birçok yerde kullanılmaktadır.

Tuzlu suyun bakteriler yok etmesi özelikle grip gibi virüslerin boğazı tahriş etmesini bile büyük oranda geçirmektedir. Tuzun yapısı gereği bulunduğu yeri sterilize eder, dişte uygularken tuzun dişlere çok bastırılmaması gerekir.

Tıpkı bir taşın birbirine sürtülmesi gibi dişlerde tuzla buluştuğunda aşınma söz konusu olabilir.

Diş beyazlatan 10 formül içinde tuz ve karbonat ikilisi, müthiş bir beyazlatıcıdır ancak ikisi de toz formunda olduğu için erimelerini sağlamak için birkaç damla limon suyu eklememiz güzel olur.

Parmaklarınızla ya da diş fırçanızla karışımı uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika dişlerinizle kalan kürü sonrasında bol suyla temizlemelisiniz.

Diş macununuza az miktarda tuz ekip dişlerinizi fırçalarsanız harika dişlere sahip olursunuz.

Muzu yiyin, kabuğunu dişlerinize kullanın

Muzunuzu yedikten sonra muz kabuğunu asla atmayın. Kabuğun içinde bulunan beyaz yapı dişlerin renginin açılmasına yardım eder, ayrıca dişleri parlak gösterir. Muz kabuğunun iç tarafını dişlerinize dayayın ve yavaşça sürtmeye başlayın. Sürttükçe kabuk yumuşayacak ve kolayca dişlerinizin formunu alacaktır. Muz kabuğu işleminden sonra normal diş fırçalama işlemine geçebilirsiniz.

Elma suyu ve sirkesi

Çok büyük olmayan, organik bir elmayı rendeleyin. Ardından suyunu sıkın, posasını afiyetle yiyin. Elma suyuna çeyrek çay tuz, birkaç damla elma sirkesi koyun ve iyice karıştırın. Yemeklerden sonra dişinizi elma suyu karışımıyla fırçalayın. Yöntemi en az 21 gün uyguladığınızda dişlerinizde belirgin bir beyazlama görüleceksiniz.

Mandalina ve portakal kabuğuyla diş bakımı

Mandalina ve portakal kabuklarını diş bakımı için mutlaka bir yere ayırın. Meyvelerin kabuğundaki beyazımsı katman diş minesinin beyazlamasında etkilidir.

15 dakika kadar kabuğun içine biraz tuz serperek dişlerinizi sarılıktan arındırabilirsiniz. Kabukları çok ince şekile gelecek şekilde robottan geçirip diş macununuza ekleyebilirsiniz.

Diş temizliğini yeme işleminden yarım saat-1 saat sonra yaparsanız bakterileri doğru zamanda yakalamış olursunuz.

Karbonat, adaçayı ve tarçın

Diş beyazlatan 10 formül listesine adaçayı ve tarçını da ekledik çünkü adaçayı büyük bir mikrop kırıcıdır. Adaçayını ister gargara olarak isterseniz diş fırçalamak için bir karışım olarak kullanabilirsiniz.

Tarçın kan dolaşımını hızlandırır ve özellikle diş etindeki kabarıklıkların yok olmasını sağlar. Adaçayına bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tarçın ekleyin. İyice çalkaladıktan sonra ağzınıza bir miktar karışımdan alın ve gargara yapın.

3 haftadan fazla uygulanan yöntem dişlerin beyaz görünmesini sağlar, karışımı kullandığınızda sizi rahatsız eden bir etki görülürse kullanımı bırakınız.

Diş beyazlatmada gliserin

Gliserinin en büyük etkisi bakterileri kısa sürede öldürmesidir. Dişlerinizi fırçalayın ve sonrasında sadece birkaç damla gliserini sararmış dişlerinize sürün. Bu sayede dişleriniz bakterilerden arınacak, parlak gözükecek ve çürümeyecektir. Gliserin kullanım miktarını arttırmamalısınız, diş etlerimize zarar verebilir.

Salatalık diş sağlığını destekler

Salatalığın bol miktarda su barındırdığını ve lifli bir sebze olduğunu biliyoruz. Salatalık cilt yapısına oldukça destek verir, bu özelliğiyle diş etlerindeki problemlere de iyi geldiği görülmüştür.

Bir salatalığı dilimlere ayırdıktan sonra dişlerimize sürtmeli, lifli yapısının mikropları temizlemesine izin vermeliyiz.

Salatalığın üzerine biraz karbonat ekerek salatalığın gücünü arttırabiliriz, karbonat yerine tuz da tercih edilebilir.

Havuç dişlerin rengini açar

Lifli yapıya sahip ve A vitaminden zengin olan havuç, diş beyazlatmada mucizeler yaratmaktadır.

Havucunuzu direkt dişe uygulayabilirsiniz ancak bunun zor olacağını düşünüyorsanız havucu rendeleyin, gerekirse robottan geçirerek daha küçük parçalar haline getirin.

Havucun içine 1-2 damla zeytinyağı ve 1-2 damla elma sirkesi eklemelisiniz. Diş macunu gibi kullanacağınız karışımla dişlerinizi parlak ve beyaz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ceviz kabuğu suyu denediniz mi?

Diş beyazlatan 10 formül listesinde en sona muhteşem bir kür bıraktık. Ceviz kabuğu suyu oluşmuş diş tartarlarını yok eder, dişleri beyazlatır ve bakterileri yok eder. Bir su bardağı suyu ocağa koyun ve içine 5-6 cevizin kabuğunu ekleyin. Yaklaşık 15-20 dakika kaynamaya bırakın ve iyice kabuğun özünün çıkmasını sağlayın.

Ardından ceviz kabuğu suyunu süzün ve içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu kürü her gün diş fırçalama işleminde kullanacaksınız, tek yapmanız gereken fırçanızı suya batırıp dişlerinizi temizlemeniz. Bir kere hazırladığınız ceviz kabuğu suyunu 4-5 ay kullanabiliyorsunuz. Fırçalama işleminden sonra ağzınızı temizlemeyi unutmayın.

Gülümserken bembeyaz parlayan dişler sizinle olsun.

Источник: //www.ipuclarim.com/dis-beyazlatan-10-formul-dis-beyazlatmanin-kolay-yollari/

Dişlerin koyu renkli olmasının nedenleri:

  • Aşırı tüketilen kahve, çay, kolalı içecekler,
  • Sigara, puro benzeri tütünlü maddelerin kullanılması,
  • Yaş ilerlemesine bağlı,
  • Dişlerdeki eski restorasyonlar ve kanal tedavisi yapılmış dişler,
  • Eskiden sık kullanılan Tetrasiklin benzeri antibiyotiklerin dişlerin büyüme gelişimi sırasında alınması,
  • Fazla flor alımı,
  • Herhangi bir darbe veya uzun yıllar diş sıkmaya bağlı olarak diş sinirinin canlılığını yitirmesi, en önemli nedenler olarak sayılabilir.

Dişleri beyazlatmak amacıyla, beyazlatıcı diş macunlarından, lazer teknolojisine kadar bir çok yöntem bulunmaktadır. En iyi beyazlatma, peroksit'li maddelerin uygulanmasıyla gerçekleşmekte ve uygulama, kesinlikle bir Diş hekimi tarafından veya onun kontrolü altında yapılmalıdır. Karbamid Peroksit veya Hidrojen Peroksit kullanılarak yapılan işleme Bleaching (Diş Beyazlatma) adı verilmektedir.

Diş beyazlatma işlemi nasıl yapılıyor?

İşlem klinik ortamında veya evde hastanın uygulayabileceği biçimde, iki ayrı şekilde yapılabilir:

Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemi:

Hastanın onayı da alınarak, ağzınızdaki doğal dişlerin hangi renk oldukları saptanır. Bu saptama, tedavi bittikten sonra dişlerin ne kadar beyazladığının izlenmesi açısından önemlidir.

Diş beyazlatıcı ilaç diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülür ve özel bir alet yardımıyla, 15 dakika ışınlanarak sertleştirilir. Bu işlem 3 kere tekrarlanır.

Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzundur.

Evde uygulanan diş beyazlatma yöntemi:

Evde diş beyazlatma, daha düşük yüzdeli Karbamid Peroksit içeren beyazlatma ajanları kullanılarak gerçekleştirilir.

Hastanın ilk ziyaretinde, yine renk saptanıp, dişlerin ölçüsü alınır ve özel bir plak hazırlanır.

Hastanın ikinci ziyaretinde, hazırlanan plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin önerileri doğrultusunda işlemi günde 2 defadan 2 hafta veya sadece geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır.

Hastaya hangi yöntemle beyazlatma uygulanacağına diş hekimi ve hasta birlikte karar vermelidir

Diş beyazlatma ne kadar başarılı oluyor?

Özellikle çay, kahve, sigara ve yaşa bağlı renklenmelerde diş renklerinin açılması çok daha rahat oluyor. Yapılan araştırmalar, bu tip hastaların %96'sının yapılan işlemden tatmin olduklarını gösteriyor. Ancak; ilaçlara veya aşırı floride bağlı renklenmelerde çok iyi sonuçlar elde edilemiyor.

Dişlerin ana renkleri de, başarıya etki ediyor. Örneğin, dişlerin ana rengi sarıysa beyazlatma daha başarılı oluyor. Kahverengi tonlu dişler daha az beyazlıyor, gri tonlu dişler ise neredeyse hiç beyazlamıyor.

Diş beyazlatma işlemi ağızda bulunan eski dolgu ve kaplamaların renklerine hiç etki etmiyor.

Dişler beyazladıktan sonra, beyazlığın ömrü ne kadar sürüyor?

Kişiden kişiye değişen faktörlere bağlı olarak, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3-4 yıl arasında devam ediyor.

Sigara, çay, kahve alışkanlığı fazla kişilerde, kazanılan beyazlığın ömrü daha kısa oluyor. Renk %30-40 geri dönebiliyor. Diğer bireylerde beyazlığın ömrü daha uzun sürüyor, rengin geri dönüşümü %10-20'lerde kalıyor.

Dişler tekrar eski renklerine dönmeden işlemin 6 ayda veya yılda bir tekrarlanması, beyazlığın daha uzun ömürlü olmasını sağlarken, ikinci beyazlatmanın süresinin kısalması ve ekonomik açıdan da avantajlı oluyor.

Diş beyazlatmanın ne gibi yan etkileri olabilir?

Beyazlatma amacıyla kullanılan ilaçlar, tedavi sırasında dişlerde sıcak-soğuk hassasiyeti oluşturabilir. Bu hassasiyet genellikle tedavi bitiminden sonraki 1-2 hafta içerisinde geçecektir.

Beyazlatıcı ilacın dişetlerine temas etmesi sonucunda dişetlerinde renk değişikliği veya yanma gibi geçici şikayetler ortaya çıkabilir.

Evde uygulanan tedavi sırasında, hastanın beyazlatıcı jeli önerilen süreden fazla uygulaması, diş minelerinde aşınmalara neden olabilir.

Evde yapılan beyazlatmada, beyazlatıcı jelin bulunduğu enjektörler, çocukların ve evdeki hayvan dostlarınızın ulaşamayacakları bir yerde saklanmalıdır.

Tedaviden sonraki 1,5-2 haftalık sürede, beyazlatma işlemi uygulanan dişlere dolgu ve kaplama gibi başka tedaviler yapılmamalıdır. Çünkü beyazlatma ilacının etkisi sürdüğünden, bu restorasyonların tutuculukları daha az olacaktır.

Hamilelerde ve süt dişlerinde, kesinlikle beyazlatma işlemi yapılmamaktadır.

Güncellenme Tarihi: 06 Mayıs 2019 Yayınlanma Tarihi: 09 Temmuz 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/dis-beyazlatma-yontemleri/

Diş Beyazlatma Yöntemleri 2017 Evde Doğal Yollarla Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılır?

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

Eğer güldüğünüz zaman dişleriniz parlak olmadığı için ağzınızı kapatmak zorunda kalıyorsanız, bunu yapmak yerine çok pratik ve kolay yöntemlerle dişleri beyazlatabilirsiniz.

En İyi Doğal Diş Beyazlatıcılar Nelerdir?  

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
Karbonat: En iyi diş beyazlatma malzemesi budur. Ayrıca ağızdaki bakteri ve mikroorganizmaları da öldürmektedir ve diş taşlarını temizlemektedir.

Sofra Tuzu: Karbonatın ardından sofra tuzu gelir. Hem mikroorganizmaları öldürür, hem dişleri beyazlatır, hem dediş eti iltihabına iyi gelir.

Gliserin: Toplum tarafından çok bilinmeyen anti bakteriyel malzemelerden biri de gliserindir. Örneğin bakterilerin üzerine gliserin damlatılırsa, bakteriler faaliyet gösteremez.

Diş beyazlatma (Bleaching) Nedir? 

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
Diş ağartma da denilen dişlerin beyazlatılması işleminde diş yapısındaki renklenmeler yok edilmeye çalışılır.

Çay, kahve, kola veya sigara gibi leke yapıcı şeyler dişleri renklendirir. Ayrıca yaşlanma, travmalar, sinir dejenarasyonu ve tetrasiklin kullanımı da dişleri renklendirmektedir.

Eğer doğru yöntemlerle yapılırsa diş beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur.

Diş Ağartma operasyonunun 2 farklı yöntemi bulunuyor:  

Evde diş beyazlatma: Doktor önce ağızdan ölçü alıp buna uygun kalıp hazırlamaktadır. Hastalar ise bu kalıba ilaç koyarak dişin üzerine takıyor ve 8 saat civarı bu kalıbı takıyor. Tabii ki 8 saati uyuyarak geçirmesi daha iyi ve rahat olacaktır. Bu işlem dişlerin rengine göre en az 1 hafta en çok 4 hafta sürmektedir.

Ofiste Diş Ağartma: Doktor tarafından muayenehanede yapılmaktadır. Doktorunuz ilacı dişlerinizin üzerine bizzat uygulamaktadır. Ayrıca ışık kaynağı kullanımı ile dişler beyazlatılmaktadır. Bu işlem de dişlerin rengine bağlı olarak en az bir, en çok birkaç seans sürmektedir.

Önemli Uyarı: Diş beyazlatma işlemleri çocuklara ve hamilelere yapılmıyor.

Evde diş beyazlatmak için pratik yöntemler: 

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
1-Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tutam tuzu karıştırın ve içine bir damla sirke ekleyin. Bu karışımı diş fırçasına sürüp dişleri iyice fırçalayın.

2-Bir zeytini alın ve tuzlu suya koyarak bir süre bekleyin. Ardından bu suyu alarak ağzınızı gargara yapın. Böylece diş etleri güçlenmektedir ve diş eti kanamaları sona ermektedir.

3- Limon suyu ile diş beyazlatmak son derece yanlıştır. Çünkü dişlere zarar vermektedir.

4- Salatalık, brokoli ve havuç gibi sebzeler en doğal diş temizleyiciler arasında bulunmaktadır.

Evde yapılabilecek diş ağartma metodu:

Bir çay kaşığı zeytinyağını, bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı limon ile karıştırıp haftada bir yada iki defa dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde hazırlayacağınız karbonatlı karışımla ve beyazlatıcı diş macunlarıyla bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız.

Annenin hamileyken kullandığı veya çocukken kullanılan bazı antibiyotiklerden dolayı da diş rengi koyulaşabilir.

İçtiğimiz sulardaki flour yoğunluğu da diş rengimizin koyulaşmasına neden olur.

Etkileyici bir gülümsemenin anahtarı pırıl pırıl ve bembeyaz dişlerdir. Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay, kahve, sigara etkisiyle koyulaşır.

Diş beyazlatmaya başlamadan önce bir ağız muayenesi şarttır. Bu muayenede ağız içerisindeki dolgular, porselen kaplamalar, çürükler ve minedeki çatlaklar belirlenmelidir. Uygulanacak olan beyazlatma işlemi dişleri beyazlatırken dolguların ve ağızdaki porselenlerin rengi değişmemektedir. Dolayısıyla bu durum beyazlatmaya karar vermede önemli bir kriterdir.

Diş doktorlarının uyguladığı diş beyazlatmanın bir alternatifi de evde diş beyazlatmak için yapılacaklardır.

Şifalı Bitkiler ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya diş beyazlatma için şu kürü öneriyor:1 çay kaşığı karbonat,yarım limonun suyu,

2 damla zeytinyağı

Bu malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra diş fırçası bu diş beyazlatıcı kür içine batırılıp dişler fırçalanır. Böylece sigara gibi sebepler yüzünden sararan dişlerin beyazlaması sağlanır.

Beyazlatıcı bantlar ve solüsyonlar
Beyazlatıcı bantlar ve dişlere sürülen solüsyonlarla da dişleri beyazlatmak mümkündür. Ayrıca diş fırçaları ve diş macunları dişlerinizdeki lekeleri temizleyerek onları doğal beyazlığına kavuşturur.

Beyazlatıcı diş macunları
Beyazlatıcı diş macunları, dişlerdeki lekeleri çıkarmak üzere hafif aşındırıcı bir madde içerirler. Bazı diş macunları ise daha fazla leke çıkaran parlatıcı maddelere sahiptir. Beyazlatıcı bir diş macunu kullanmadan önce, ürünün size uygun olup olmadığı konusunda diş hekiminize danışın.

Sensodyne Beyazlatıcı Diş Macunu
Sensodyne Beyazlatıcı, diş hassasiyetini giderir. Diş çürümelerini önler. Dişlerinizi, diş minesine zarar vermeden hassas bir şekilde beyazlatır.

Signal White Now Diş Macunu Anında Beyazlık
Sinyal Beyaz Beyazlatıcı sistem şimdi günlük kullanım için uygun bir florürlü diş macunu ile tam koruma sağlar. Ağzınızda yoğun bir ferahlık ve tazelik hissi bırakıyor.

Colgate Gelişmiş Beyazlık Diş Macunu
Doğal beyazlık kazandırır, yeni leke oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Plus White Ekstra Beyazlatıcı Diş Macunu
Plus White çift etkili leke çıkarıcı diş macunu; kahve, çay, tütün ve şarap ile diğer gıda ve yüzey lekelerini çıkartmak için sıradan diş macunlarından çok daha farklıdır.

Dişleriniz daha beyaz ve daha parlak görünecektir. Plus White diş macunu aynı zamanda tartar plaklarını sökmeye yardımcı olur ve tartarı kontrol altına alır.

Her fırçaladığınızda ağzınızda uzun süreli bir nane ferahlığı bırakır ve florid; dişlerinizi çürüklere karşı korumaya yardımcı olur.

Önemli Uyarı: Diş beyazlatmak aslında doktor kontrolünde yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü insanlar kendi kendilerine dişleri beyazlatayım derken, bazı yanlış uygulamalarla dişlere zarar vermektedir.

Yukarıda anlattığımız evde diş beyazlatmak için doğal ve pratik yöntemler gerçekten işe yarıyor. Fakat bunları uygularken bile doktora danışmakta fayda var.

Çünkü her insanın dişleri ve diş yapısı birbirinden farklıdır.

Источник: //www.kisacevaplar.com/dis-beyazlatma-yontemleri-2017-evde-dogal-yollarla-disleri-beyazlatmak-icin-ne-yapilir/

Diş Beyazlatma Yöntemleri – Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

Haber güncelleme tarihi 13.05.2019 15:55

Bembeyaz dişler, hemen hemen herkesin hayalidir. Genetik etkenlerden beslenme şekline kadar pek çok faktörün diş rengini etkilediği bilinmektedir.

Estetik açıdan hoş görülmeyen sarı dişler, kişide özgüven eksikliğine yol açabildiği gibi rahat gülümseyememe ve dişlerini saklama dürtüsüne neden olabilir.

Bu nedenle günümüzde birçok kişi “diş beyazlatma nasıl yapılır?” sorusuna da cevap aramaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma yani bleaching (ağartma) etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Hidrojen Peroksit etken maddesi kullanılarak, diş rengi açılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma yönteminin dişlere zarar vermediği görülmüştür fakat yapılan bazı yanlış işlemler dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kişilerin diş doktoruna danışarak yaptırması gerekmektedir.

Diş etlerinin zarar görmesin ileride farklı diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmaya özen gösterilmelidir.

Gerek evde uygulanan diş beyazlatma yöntemleri gerekse piyasada satılan diş beyazlatma ürünleri uzun süre kullanıldığında dişlerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

Çeşitli marketlerde satılan diş beyazlatma ürünlerinin bilinçsiz ve uzun süre kullanılması dişlerde aşınmaya neden olabilir. Bu aşınma ile birlikte dişler kısa süreliğine beyazlamış olarak görünebilir.

Ancak bu ürünlerin etkisi kısa sürmekle birlikte uzun süre kullanıldığında dişi aşındırarak daha çok leke tutmasına neden olur.

Özel diş macunlarından beyazlatma kalemlerine ve lazer yöntemine kadar pek çok teknik ile sararmış dişleri beyazlatmak mümkün. Ancak bu yöntemleri denemeden önce oldukça etkili olduğu ifade edilen bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz. Bitkisel diş beyazlatma yöntemleri hem daha uygun maliyetli hem de sağlıklıdır.

Her şeyden önce diş sağlığında ve beyaz dişlere sahip olmadan önemli etken diş fırçası temizliği olacaktır. Diş beyazlatma işlemlerinden öne dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Diş Beyazlatma Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Diş beyazlatma tedavisinin net bir yaşı yoktur ancak yine de 16-17 yaşından küçük çocukların diş beyazlatma tedavisini uygulamamasını öneririz. Bu yaştaki çocukların dişte bulunan sinirleri oldukça hassas durumdadır.

Aynı zamanda hamile olan kadınların da diş beyazlatma tedavisini ertelemesi gerekmektedir.

Evde Doğal – Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere diş beyazlatmak için ille de büyük paralar harcamaya gerek yok. Diş bakımının aksatılmaması durumunda dişlerinizi her daim güçlü ve beyaz kalacağını göreceksiniz.

İşte, dişlerin sağlıklı ve beyaz kalabilmesi için bazı bitkisel yollar bulunmaktadır.

Bizler de içeriğimizin bu bölümünde evde doğal ve bitkisel yöntemlerde diş beyazlatan besinlerhakkında size bazı tavsiyeler vereceğiz.

İşte, diş beyazlatmak amacıyla kullanılan bitkisel yöntemler…

1. Fesleğen

Yemeklerde ve salatalarda sıkça kullanılan fesleğen, oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlığın birçok alanında fayda sağlamakla birlikte ağız ve diş sağlığına da önemli katkılarda bulunmaktadır. Diş eti kanamasına karşı oldukça etkili olan fesleğen, diş beyazlatma konusunda da oldukça etkilidir.

Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ezerek toz haline getirin. Elde ettiğiniz tozla dişlerinizi fırçalayabileceğiniz gibi ovalayarak da kullanabilirsiniz. Fesleğeni günlük olarak kullandığınız diş macununa ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ancak bu işlemi ayda en fazla iki kere uygulamanızı öneririz.

Bir başka kullanım şekli ise fesleğen yapraklarından elde ettiğiniz macundur. 7-8 adet taze fesleğen yaprağını macun kıvamına gelene kadar ezin.

Macun kıvamını elde ettikten sonra 2 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz macunu dişlerinize sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin.

Bekleme sürecinin ardından ağzınızı suyla çalkalayınız. Bu kürde portakal kabuğu tozuna alternatif olarak hardal yağı da kullanabilirsiniz.

2. Ada Çayı Yaprağı

En kolay ve en etkili bitkisel diş beyazlatma yöntemlerinden biri olan ada çayı yaprağı, dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlar.

Hazırladığınız ada çayı ile gargara yapabileceğiniz gibi elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını dişlerinize sürebilirsiniz. Oldukça zahmetsiz bitkisel yöntemlerden biridir.

Ayrıca elinizle ezdiğiniz ada çayı yapraklarını diş macununuza ekleyerek dişlerinizi bu şekilde de fırçalayabilirsiniz.

3. Zerdeçal

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen zerdeçal, diş beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Mikroplara ve iltihaba karşı oldukça etkili olan zerdeçal, ağız ve diş sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Zerdeçal ile dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi diş etlerinizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı zerdeçal tozuna az miktarda su ekleyerek macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu diş fırçanıza sürerek dişlerinizi fırçalayınız.

 Macunun etkisini daha fazla arttırmak için içine 1-2 damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Zerdeçal diş beyazlatma konusunda mucizeler yaratan bir etkiye sahiptir.

Ancak uygulama esnasında zerdeçalı etrafa sıçratmamaya özen gösteriniz. Aksi halde zerdeçal değdiği her yere renk verecektir.

4. Elma Sirkesi

Çok eski yıllardan beri yaşamın pek çok alanında kullanılan elma sirkesi, vücut sağlığından ev temizliğine kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazaye sahip olan elma sirkesinin diş beyazlatma konusunda da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.

1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyerek hazırladığınız karışımda her gün düzenli olarak gargara yapabilirsiniz. Böylece dişlerinizin çürümesini ve iltihaplanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca 1 tatlı kaşığı karbonatı ve çeyrek çay kaşığı tuzu iyice karıştırınız.

Daha sonra bu karışıma çeyrek çay kaşığı elma sirkesi ekleyin. Elde ettiğiniz karışıma diş fırçanızı bandırdıktan sonra dişlerinizi fırçalayınız. Fırçalama işlemi sonrasında 10-15 dakika bekleyin ve ağızınızı çalkalayın.

Birkaç uygulamadan sonra dişlerinizin beyazladığını fark edeceksiniz.

5. Limon Suyu

Doğal diş beyazlatma yöntemleri denilince akla ilk gelen çözüm yollarından biri olan limon suyu, içeriğindeki sitrik asit nedeniyle ağartıcı özelliğe sahiptir. Eşit orandaki limon suyu ve su karıştırılarak düzenli olarak gargara yapılabilir.

Bu gargarayı her yemek sonrasında yapmanız önerilmektedir. Bu gargara sayesinde dişlerinizin beyazlamasını sağlayabileceğiniz gibi ağız kokusu ve diş eti iltihabı oluşumunu da önleyebilirsiniz. Ancak limon suyu mutlaka su ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Aksi halde sitrik asit bir süre sonra dişlerin aşınmasına neden olabilir.

6. Portakal Kabuğu

Diş sararmasına karşı yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bir diğeri portakal kabuğudur. Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan portakal kabuğu, aynı zamanda nefesi tazeler ve böylece ağız kokusunu giderir. Sararmış dişlerin beyazlaması için her gece yatmadan önce portakal kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi fırçalayınız.

Portakal kabuğunun içeriğindeki C vitamini ve kalsiyum ağzın mikroplardan arınmasını sağlar. Ancak etkili sonuç alabilmek adına bu işlemin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir.

Evde Diş Beyazlatmada Kullanılan Karbonat Yöntemleri Nelerdir?

Güzel bir yüzün en önemli unsurları arasında parlayan bembeyaz dişler yer almaktadır. Birçok kişi sararmış dişlerini de beyazlatmak için uğraşır. Yenilen içilen besinlerin yanı sıra enzimlerden, sigaradan ve daha birçok nedenden leke tutar… Peki, bu dişleri beyazlatmak evde mümkün mü?

Bembeyaz dişlere sahip olmak için çok yüksek miktarda paralar vermenize gerek yok. Evde diş beyazlatma yöntemleri sayesinde sizlerde sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. İşte, herkesin uygulayabileceği en etkili evde diş beyazlatma yöntemleri…

1. Karbonat ve Limonla Diş Beyazlatma

Bilindiği üzere karbonat diş beyazlatma özelliği yer almaktadır. Karbonatın beyazlatma etkisini güçlendirmek için kabın içerisine karbonatı koyup biraz limon sıkabilirsiniz. İhtiyacınız kadar olan karışımı diş fırçanıza sürün ve hafif şekilde dişini fırçalayın. Sürekli olarak kullandığınızda evde dahi dişlerinizi beyazlatacağınızı görebilirsiniz.

2. Karbonat ve Hindistancevizi ile Diş Beyazlatma

Dişe beyazlatma yöntemleri arasında en kullanılan karışımlardan bir tanesi de karbonat ve hindistancevizi yağıdır… Evde dişe beyazlatma isteyen okurlarımız 1 çay kaşığı karbonat koyup, üzerine yarım çay kaşığı Hindistancevizi yağı ekleyebilir. Bu iki malzemeyi macun gibi olana kadar güzelce karıştırın. Sonrasında karışımdan yeteri kadar diş fırçasına sürüp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

3. Karbonat ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma için kullanacağınız ana malzeme olan karbonatın yanına bir de elma sirkesi eklediğinizde, dişlerinizin kısa süre içerisinde beyazladığınız fark edeceksiniz. Karbonatla elma sirkesini macun olana kadar karıştırın. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın.

4. Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yöntemleri arasında gösterilen Muz kabuğu, son yıllarda diş bakımında da oldukça fazlaca kullanılmaktadır. Muz, diş etini yeniden güçlendiren ve canlandıran bir yapıdadır. Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizin üzerine sürün. Bu sayede evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

5. Çilek Ezmesi İle Diş Beyazlatma

Herkesin çok sevdiği meyvelerden bir tanesi olan Çileğin, evde diş beyazlatma yollarından bir tanesi olduğunu çok kişi bilmez. 2-3 adet çileği bir kap içerisinde macun haline getirin ve dişlerinizi fırça yardımıyla uygulayın. Diş beyazlatma teknikleri arasında gösterilen Çilek yönetimini, her hafta mutlaka deneyin.

Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

Bitkisel yöntemlerde diş beyazlatmak istemeyen gidip doktor müdahalesi ile dişlerinizi beyazlatmak isteyen kişilerin ortalama olarak 500-100 TL arası bir miktar vermesi gerekmektedir.

Devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde diş beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır.

Ancak bir önceki cümlede de belirttiğimiz üzere özel hastanelerde ve özel muayenelerde diş beyazlatma fiyatlarıfarklılık göstermektedir.

Sizlere tavsiyemiz; tercih ettiğiniz sağlık kurumunun diş beyazlatma fiyatlarını önceden öğrenmeniz olacaktır.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Источник: //www.neoldu.com/bitkisel-dis-beyazlatma-yontemleri-16060h.htm

Evde Diş Beyazlatmanın 7 Doğal Yolu

Diş Beyazlatma Metodları Nelerdir?

Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız.

Hepimizin hayali bembeyaz inci gibi dişlere sahip olmaktır.Güzel dişler gülümsemenizi güzelleştirmekle kalmaz, sizi çekici biri yapar.

Beyaz ve düzgün sıralanmış dişler güzelliğinize güzellik katar.

Evde diş beyazlatmanın 7 doğal yolu ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız.

Karbonat, adaçayı ve Tarçın 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve 1 çay kaşığı tarçını birbirine ekliyoruz. Islak ve temiz bir diş fırçası ile dişlerimizi fırçalıyoruz. Her akşam yatmadan önce bunu tatbik edin sonucu 1 haftada göreceksiniz

Evde Diş Beyazlatmanın 7 Doğal Yolu
Çilek
Çilek dişlerde tartar oluşumunu yumuşatır ve onlara beyaz ve temiz bir görünüm verir.

Çilek, diş macunlarında beyazlatıcı olarak kullanılan, önemli bir enzim olan malik asit içerir,

ikinci olarak bu mükemmel meyve, ağzınızdaki ve dişlerinizdeki bakterileri izale eden liflerle kaplıdır.

Çileği alın ve ezin, macun kıvamına geldiğinde dişlerinizi bunla fırçalayın.

Bu uygulama dişlerinizi beyazlattığı gibi dişteki kalıntılarıda temizleyecektir.

Fakat bu uygulamayı sık tekrarlamamalısınız, çilek asidiktir, çok fazla kullanıldığında

diş minesine zarar verebilir.

Tuz
Tuz antibakteriyeldir ve bir temizlik maddesidir.

Macununuza tuz ekleyip kullanmak, tuzun aşındırıcı özelliğinden dolayı, dişlerinizdeki kalıntıları giderir, temiz ve beyaz dişlere kavuşursunuz.
Dişlerinizi beyazlatmak istediğinizde bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Defne Yaprağı Ve Portakal Kabuğu
Defne yaprağını alın ve ezin.Portakal kabuğunu rendeleyip, ezdiğiniz defne yaprağına ekleyip macun kıvamına getirin.Diş fırçanıza bu macunu sürün.

5 dakika boyunca dişinizle bunla fırçalayın.

Dişleri beyazlatmakta kesinlikle etkili bir yöntemdir.

Her gün uygulanması dişlerin üst tabakasını aşındırabileceğinden tavsiye edilmez.

HavuçÇiğ şekilde havucu rendeleyin, ezin macun kıvamına getirin ve fırçanıza koyup, dişlerinizi bunla fırçalayınHavuç içerisinde dişleri beyazlatmak için özel bir madde içermez fakathavucun sert yapısı, dişlerinizi temizleyerek, onları beyaz ve çekici bir görüntüye kavuşturur.

Havucun dişlere uygulanmasında herhangi bir mahsur olmadığından dişlerinizi beyazlatmak için, hergün uygulamnızı tavsiye ederiz.

Dişlerinizi önce limon veya çilekle beyazlattıktan sonra, bu beyazlığı korumak
için size önerimiz hergün dişlerinizi, fırçanıza koyduğunuz havuç parçalarıyla ovun.

MuzMuzda vücudunuz için gerekli çok değerli besinler vardır.Fakat muz kabuklarının bir işe yaramadığını düşünüp onları çöpe atarız.Dişlerinizi doğal yönden beyazlatmak için size önerimiz, muzun kabuğunu çöpe atmayın!

Muzun kabuk kısmını ezip macun yapın, bunla dişlerinizi 2-3 dakika boyunca fırçalayın.

15-20 dakika sonra normal diş macununuzla fırçalayın.

Bunu haftada 3 kez uygulayıp, beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

C vitamini içeren gıdalarC vitamini açısından zengin meyveler dişlerinizi beyazlatmak yardımcı olabilir.

Limon, portakal, çilek domates gibi gıdaları dişlerinize uygulayabilirsiniz. Bunları ezip macun yapın, fırçanıza sürüp, birkaç dakika boyunca bunla dişlerinizi fırçalayın.

Biraz dişinizde dursun bu macun, ardından dişinizi yıkayıp durulayın.

Dişleriniz beyazlayacak ve temizlenecektir.

KarbonatKarbonat dişleri beyazlatma amaçlı yüzyıllardır kullanılan bir maddedir.

Bu gıdadan macun hazılaması çok kolay, yapmanız gereken biraz suyla, karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirmek, bu macunu fırçaya sürüp, dişlerinizi fırçalamak hepsi bu.

Yapılan son çalışmalar, karbonatın en güçlü ve en güvenilir diş beyazlatıcı olduğunu gösteriyor.

Yalnız sık sık uygulamamalı, dişlerde aşınmaya neden olup, diş çürüklerine yol açabilir.

İlgili Konular

Bitkisel Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Hekimi & Diş Hastanesi

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Kadınlar Kulübü’ne aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Kadınlar Kulübü tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Источник: //www.kadinlarkulubu.com/portal/saglik/dis-sagligi-saglik/evde-dis-beyazlatmanin-7-dogal-yolu-63015.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..