Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

içerik

Diş Çürükleri Neden Oluşur ve Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Dişlerimiz fazla bakım gerektiren hassas organlarımızdır. Diş çürükleri neden oluşur sorusunun en basit cevabı, yemek yemek diyebiliriz. Özellikle de yapışkan ve yumuşak besinlerin bakterilerin asit üretip diş minesine saldırıya geçmesine neden olmaktadır.

Sükroz bakterileriyle reaksiyona giren şekerler asit oluşumuna sebep olurlar. Bunun sonucunda bakterilerin oluşturduğu asitler diş çürüklerine sebebiyet gösterirler.  Diş çürükleri sebebi ile diş ağrısına ne iyi gelir oldukça faydalı ve okunan yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu durumu sadece şekerleme ve dondurma gerçekleştirmiyor. Karbonhidratlarda sindirilince früktoz gibi basit şekerlere ayrılmaktadır.

Sindirim ağızda başlar ve dişe kekler , kurabiyeler , şekerlemeler , muz , kraker , cipsler ağızda basit şekerler ile parçalanabilen besinler fermente olabilen karbonhidratlar olarak bilinir.

Bu besinlerdeki şekerler ile ağızda bulunan bakteriler birleşerek çürük oluşumunu gerçekleştirmektedir. Dişlerdeki çürük diş minesinin çözünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Oluşan çürük ise dişin dış yüzünden iç tabakalarına doğru ilerler.

Çürüğün başlangıcında vücut kendini tamir etme mekanizması ile geri dönüşüm sağlayabilir. Flor bu duruma yardımcı en etkili üründür. Yediğimiz yemek sırasında ağızda bulunan bakteriler asit üretmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için yapmanız gereken en önemli şey her yemeğin ardından dişlerinizi fırçalamak olmalıdır.

Diş Çürüğü Kalp Krizine Sebep Oluyor

Dişlerimizde oluşan çürükler sadece ağız ve diş eti ile ilgili rahatsızlıklara neden olamamaktadır. Aynı zamanda gençlerde kalp krizi riskini de önemli derecede arttırmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucu dişte oluşan çürükler ağız ve diş sağlığını etkilemekle beraber aynı zamanda kalp krizi riskini de beraberinde getirmektedir.

Dişlerimizde bakterilerin barınmış olduğu dental plaklar çürüklerden veya da diş etinden kana karışarak kalp krizine neden olmaktadır. Bu durumun oluşmasının nedeni ise bakterilerin kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynuyor olmasıdır.

Bu nedenle ağızda oluşacak rahatsızlıkların önemsenmemesi durumunda bu riskle karşı karşıya kalmanız mümkün olacaktır.   Çürük dişlere sahip insanlar normal insanların iki katı kadar daha fazla kalp krizi riskine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Hamilelikte Diş Çürükleri

Diş çürükleri her bireyi sağlık açısından tehdit altına almaktadır. En hassas dönemlerden biri hamilelik döneminde ise çürük dişler bebek açısından risk oluşturmaktadır.

Diş çürüğü olan hamile bayanlarda bebeklerin prematüre doğumuna sebep olmaktadır.

Bu durum karşısında bebeklerin bağışıklık sistemi zayıflamakta ve de bebeklerin bakteriyel ve viral hastalıklara karşı savunmasız kalmasına yol açmaktadır.

diş çürüğü nasıl geçer

Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocukluk döneminde diş sağlığını pek önemsememekle beraber dişte oluşan tüm sorunları çikolata veya şekere bağlayan geniş bir kitleye sahibiz.

Çocukluk dönemiyle beraber süt dişlerinde oluşabilecek çürükler ileride diş çarpıklığına , çene gelişiminde bozukluklara yol açmaktadır. Bunların yanında zamanla kalp hastalıkları ve romatizma gibi ciddiyet taşıyan hastalıkların oluşumuna neden olabilmektedir.

Yani sonuç olarak çocukların diş sağlığı büyük önem taşırken anne ve babalara asıl iş düşüyor.

Süt dişleri ilk olarak düzgün beslenmede ve çocukların düzgünce konuşabilmesine yardım etmektedir. Ve bilinmelidir ki süt dişleri normal dişlerden daha çok organik madde içerdiğinden dolayı çürümeye daha yatkındır. Ayrıca çocuklarda oluşan diş çürüklerinin hemen fark edilmediğini de söyleyebiliriz. Ancak ağrı oluşumuyla fark edilmektedir.

Tedavisi söz konusu olmadığında ise kötü koku , ağrı , çiğnemede zorluk çekme ve aynı zamanda kötü görüntüye sebebiyet vermektedir. Bu nedenle de burada aileye büyük bir iş düşmektedir. Çocuklar üç yaşına geldiğinde yani bütün arka dişlerin çıktığında diş fırçasını kullanmaları gerekmektedir.

Sabah ve gece yatmadan çocuğunuza alışkanlık kazandıracağınız diş fırçalama gelecekte önemli hastalıklardan çocuklarınızı koruyacaktır.

Ağız Sağlığı ile Ortaya Çıkan Hastalıklar

 • Ağızda oluşan kötü koku : ağızda oluşan kötü kokuyla beraber kan şekerinizin düşük olduğu kanısına varabiliriz.
 • İskorbüt : c vitamini eksikliğiyle beraber kanayan ve şişmiş diş etiyle diş kaybına neden olabilmektedir.
 • Stres : psikolojik bozukluklarla birlikte diş gıcırdatma , diş sıkma veya eklem problemlerine neden olabilmektedir.
 • Frengi : hamilelik döneminde frengi fetüste damak ve diş bozukluklarına sebep olmaktadır.
 • Lösemi : ağız ülserine sebep olabilmektedir.
 • Noma hastalığı : diş eti rahatsızlığıyla birlikte noma hastalığının başlangıcına erişmiş olabilirsiniz.
 • Zatürre hastalığı : ağızda oluşan enfeksiyonlar zatürre hastalığına yol açabilmektedir.

Dişler Neden Çürür

 • Şekerli besinlerin çok tüketilmesi sonucunda diş çürüklerinin oluşumu söz konusu oabilmektedir.
 • Yumuşak besinlerin tüketimi de diş çürüklerini tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.
 • Diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmek en önemli unsurlar arasında yer almaktır. Düzenlli diş fırçalamanızda yarar vardır.
 • Bebeklik döneminde geçirebileceğiniz yüksek ateşte diş çürüklerine sebep olmaktadır.
 • Sık aralıklarla hamile kalınması da diş çürümelerine neden olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Yanlış ve de hatalı ilaç kullanımı yaygın olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu durum diş çürüklerine neden olan etmenlerden biridir. Bilinçli ilaç tüketimine özen göstermek gerekmektedir.

Diş çürükleri erken müdahale edildiği sürece tedavisi yapılır ise dişin kurtarılması mümkündür. İlk aşama da fark edilirse tedavi süreci kısa olur.

Dişler neden çürür konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Diş Çürükleri Nelere Sebep Olur

Saç dökülmesinin sebebi diş çürüğü olabilir mi ?

Saçlarınızda görülen dökülmelerin nedeni dişinizde oluşan çürük olabilir. Geçmediğini gözlemlediğiniz cilt yaraları , aniden gelen saç kayıpları , deri döküntüleri yaşıyor iseniz ve çabalara rağmen bir sonuç elde edemiyorsanız bu sorunun sebebi diş çürüğü olabilir. Bu edenle geçiştirdiğiniz diş ağrınızı geçiştirmeyip mutlaka doktorunuza başvurun.

Geçmeyen cilt sorunlarının nedeni diş çürüğü olabilir mi ?

Diş hastalıklarından dolayı ciltte yaralar oluşabilmektedir.cilt rahatsızlıkları yaşayan kişiler düzenli olarak diş kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Ağızdaki kronik rahatsızlıklarının tedavisi gerçekleştirilmediği takdirde ciltte oluşan sorunlardan kurtulmanız mümkün olmayabilir.

Saç kıran ve de bölgesel dökülmelerin nedeni diş çürükleri olabilir mi ?

Birden bire oluşan saç kıran hastalığı veya bölgesel saç dökülmelerinin nedeni dişinizde oluşan yoğun çürük ve de enfeksiyonların etkisi olabilmektedir.

Dişte oluşan diş vesilesi ile vücudumuza almış olduğumuz bakteriler e karşı mücadele göstermiş olan bağışıklık vücut hücrelerimize zarar verebilmektedir. Bundan dolayı ise diş çürükleriyle birlikte saç dökülmeleri durumu ortaya çıkmaktadır.

Aynı zamanda diş çürükleriyle oluşşan sıkıntılarla karşılaşmamak için düzenli olarak doktorunuza görünmenizde yarar vadır.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer

Diş çürüğünün kendi başına ve bekleyerek geçmeyeceğini söylemekte yarar var. Çürük diş tedavi edilmezse çürük ilerler ve de farklı sorunlara zemin hazırlamış olur. İlerlemiş durumda çürük kısım temizlenir ve boşluklar şekillendirilerek doldurulur.

Diş tedavisi ertelendiği sürece kronikleşir ve zaman içinde diş kaybına yol açabilir. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu düzenli diş fırçalamak ve diş kontrollerinizi ihmal etmemek olacaktır.

diş çürükleri ardından çeşitli rahatsızlıklarla da uğraşmamak için dişlerinize iyi bakın… Diş çürükleri ve yol açabileceği rahatsızlıklar sizi uzun süreli sürece teslim etmemesi için erken müdahale ile kısa bir tedavi ile dişinizi sağlığına kavuşturabilirsiniz.

Daha temiz dişler daha güzel görünüşleri de beraberinde getirmektedir.

Источник: https://yasamloji.net/saglik/dis-curukleri-neden-olusur-ve-dis-curugu-nasil-gecer.html

DİŞ ÇÜRÜKLERİ ÖNLEMLERİ VE TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİLER – Güzel Sözler

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

Uzun yıllar, nedeni bilinmeyen bir hastalık gözüyle bakılan diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğu anlaşılmıştır. Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır:

 •     Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir),
 •     Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un… gibi),
 •     Bünyesel etkenler (Dişin yapısı. tükürüğün bileşimi… gibi)

Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar.

Çürük belirtileri nelerdir?

Çürük ve oyulmuş bir diş, koyu renkli boşluğuyla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuğu gizli kalır ve diş hekimi ancak yardımcı tanı araçlarıyla (mesela diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir.

Çoğu zaman çürük, diş tüberküllerinin yani tümsekciklerin birbiriyle kesiştiği yerde veya dişin boyun kısmında görülür. İki diş arasında kalan gizli çürükler uzun süre fark edilmez. Bu tür çürüklerde “… akşam yemek yerken dişime taş geldi zannettim, bir de baktım, dişimin  bir parçası ağzımda…” denildiğini sıkça duyarız.

Diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirti ağrıdır. Ağrı, soğuk, sıcak, tatlı veya ekşiden olur. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrıda geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar.

Diş çürüğü nasıl ilerler?

Çürük, daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir. Dentin, mineden daha fazla organik madde içerir. Bu nedenle çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini bir burgu gibi deler; fakat, çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir.

Unutulmaması gereken bir husus da, dentinin dişin bir savunma organı olduğudur. Dentin içinde önceki bölümde tanımı yapılan kanalcıkların ucunda odontoblast denilen yapım ve onarım hücreleri bulunur ve bunlar çürük dentini tamir dokusu ile tıkayabilirler.

Tıpkı kuşatılan bir kaleyi savunanların güllelerle açılan gedikleri onarmaları gibi… Kendiliğinden olan bu savunma, bazen hızla ilerleyen çürük karşısında yetersiz kalabilir.

Çürükten korunmak için ne yapmalıdır?

İlk yapılması gereken şey diş hekimine gitmek ve onun önerilerine uymak olmalıdır. Aslında çürükten korunma, bir kişisel irade konusudur ve hepimizin sağlam dişler ve sağlıklı ağzın getireceği rahatlığın bilincinde olmamız gerekir.

Diş plağı ve karbonhidratlı gıdalar neden çürük oluşturur?

Günümüzde bakteri plağı ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır ve artık şekerle birlikte bakteri plağının, çürüğün baş etkenlerinden birisi olduğu anlaşılmıştır.

Bakteri plağı görülebilir mi? Evet görülebilir. Bunlar, dişlerin boyun kısmında ve iki diş arasında yer alan beyazımsı kirlerdir. (Fark edilmesini kolaylaştırmak için piyasada “Disclosing Tablet” veya “Disclosing solution” adıyla bilinen boyayıcı tablet ve eriyikler satılır.) Plak şöyle teşekkül eder:

 •     Önce tükürükle protein dişe yapışır.
 •     Bu proteindeki bol miktarda ağız ortamında bulunan şekerden kimyasal yolla dekstran yapar.
 •     Dekstran bu protein plağına tutunur ve böylece diş plağı teşekkül eder.
 •     Teşekkül eden plak artık yalnız ağız çalkalamakla giderilemez.

Buraya kadar oyunun-yani çürük oluşumunun-piyonları (yani bakteriler) hazır olmuştur… Şimdi bakteriler, mineye bir hamle yapacaklardır… Bakteriler bu hamleyi iki koldan yaparlar:

 •     Bazı bakteriler şekerden asit yaparak, minenin inorganik örgüsünü bozarlar.
 •     Bir kısmı da, minenin organik kısımlarını parçalayan enzimler ya parlar.

İşte diş çürüğü oyununun senaryosu kısaca böyledir. Bu oyun nasıl bozulur ve çürük nasıl önlenebilir?

Bakteri – şeker işbirliği önlenirse oyun bozulur mu? Bu nasıl olabilir? Müttefiklerden birisini; Örneğin şekeri ortadan kaldırarak… Şeker, çikolata, pasta yemeden… Olur mu? Şeker, organizma için kaçınılmaz gıdalardan birisidir ve hayvan deneyleri şekerden yoksun beslenmenin çürüğü durdurmadığını, sadece biraz azalttığını göstermiştir. Evet, şeker bir çürük etkenidir ama, ne tek başına ne de başlıca etken…

Öyleyse, çürükten korunmak için ne yapmalıdır?

Asıl korunma, ikinci saldırgana yani mikroplara karşı mücadele ile olur. Bu da dişleri fırçalayarak gerçekleştirilir.

Kimlerde daha çok çürük olur?

Şekerli ve unlu yiyeceklerle bakterilerin buluşması sonucunda çürükler oluştuğuna göre herkes için bir teh var demektir. Ancak beslenmelerinde karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı çok yüksek olanlar bir de sularında florür oranı çok düşükse çok daha fazla çürük tehsi altındadırlar.

Bakteri plağı tarafından oluşturulan aside karşı tükürük doğal bir savunma mekanizması oluştursa da tek başına çürüğü önleyemez.Tükürük akışını ve miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da çürük oluşumunu hızlandırmaktadırlar.

Bu nedenle de dişhekimleri tükürük akışını artırdığı için şekersiz sakızları sıklıkla önerirler.

Çürük Aşısı Var mıdır?

Hayır… “Ama gazetelerde okuyoruz” diyeceksiniz. Biraz önce size çürüğün çok sebebe bağlı bir hastalık olduğunu söyledik. Neye karşı, hangi etkene karşı aşı hazırlanacak? Bilim adamları yaklaşık elli yıldır bu konuda çalışmaktadırlar.

Çürüğe karşı antibiyotik var mıdır?

Çürüğü durduracak bir antibiyotik yoktur. Üstelik, antibiyotikler çocuklarda oluşum döneminde dişlerin üzerine çökelerek onları boyarlar ve gri-kahverengi, morumtırak renk almalarına neden olurlar.

Antiseptik gargaralar kullanalım mı?

Bazı ağız ve dişeti hastalıklarında belirli bir süre için belirli dozda antiseptik gargara verilebilir; fakat şunu unutmayın ki, ağız sağlığında en etkin araç fırçadır.

Çürük oluşumuna bazı alışkanlıkların etkisi:

Beslenme alışkanlıklarının çürük oluşumuna etkisi olduğu öteden beri bilinmektedir. (Örneğin sert ve lifli gıdalarla beslenen Eskimolarda çürük hemen hemen hiç görülmez.) Buna karşılık yumuşak ve yapışkan besinlerin dişler üzerine tutunmaları, plak oluşturmaları ve çürük meydana getirmeleri daha kolaydır.

Diş çürümesi önlenebilir mi?

EVET. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve her gün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir.

Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır. Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler.

Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır.

Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.

Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında bir şey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.

Dişhekimine muntazam aralıklarla başvurmak bir çürüğü önlemek ya da erken yakalamada en iyi yoldur. Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.

Çürük nasıl tedavi edilir?

Diş çürüğünün kendiliğinden iyileşmediğini ve çürüyen yapının tamir olmadığını biliriz. Çürük tedavi edilmezse ilerler. Öyleyse, mutlaka çürük dişi doldurmak gerekir. Henüz diş özüne kadar ilerlememiş çürükler şöyle tedavi edilir:

1. Önce Çürük Temizlenir:

Mine ve dentin çok sert yapılardır. Çürüğü temizlerken bu yapıların kaldırılması gerekir. Çürük, “frez” dediğimiz özel uçlarla temizlenir. Günümüzde çürük, elmas uçlu veya tungsten çeliğinden yapılmış frezlerle temizlenir. Bu frezler yüksek dönülü, hassas motorlara takılır. Bu motorların dönüşü dakikada 300.000’dir.

Saniyede, (ya da 2 sayana kadar) kullanılan alet tam 5.000 devir yapar. Ayrıca dönme esnasında hiç titreşim de yoktur. Biraz ağrı olabilir. Çünkü, dentin yüzeyi biraz hassastır ve kişiden kişiye değişen şiddette ağrı duyulur. Bunun çaresi lokal anestezidir. Lokal anestezi ile hiç ağrı duymadan diş dolgusu yaptırılabilir.

2. Temizlenen Çürük Boşluğu Şekillendirilir:

Diş doldurturken sadece çürüğün temizlenmez çürük etrafında bazı düzeltmeler de yapılır. Çürük boşluğunun genişletilmesi “kavite hazırlama” belirli kurallara göre biyomekanik ve yapısal (morfolojik) zorunluluktan dolayı yapılmaktadır.

Источник: https://cokiyiabi.com/dis-curukleri-onlemleri-ve-tedavisi-hakkinda-bilgiler/

Çocuklarda ağız ve diş bakımı nasıl olmalı?

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Ülkemizin olduğu gibi dünyanın da ağız ve diş sağlığı karnesi kırıklarla dolu.

Okul çağındaki çocukların yüzde 90’ına yakınında, yetişkinlerin de yaklaşık yüzde 100’ünde çürük bulunduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, diş çürüğü gripten sonra en çok görülen çocukluk çağı hastalığı! Sağlık Bakanlığı verilerine göre de, ülkemizde 0-12 yaş arası her 100 çocuktan 84’ünün en az bir çürüğü bulunurken, 6 yaş grubundaki çocuklarda diş fırçalama oranının sadece yüzde 10’da kaldı.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması hakkında bilgiler veriyor.

Genel sağlığı önemli ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığının ilk adımı bebeklik döneminde başlıyor. Küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılan çocuklar ileriki dönemlerde sağlıklı dişlere sahip oluyor.

Süt dişleri değişken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genellikle alt ön bölgeden başlayarak çıkar ve yaklaşık 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemde çocuğun ağzında toplam 20 adet süt dişi alt ve üst çenede simetrik olarak yerleşir.

Çocuklarda ağız ve diş hastalıkları tedavisinin koruyucu diş hekimliğinin temelini oluşturduğunu belirten Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, toplumumuzdaki “süt dişleri önemsizdir” kanısının tamamen yanlış olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Süt dişleri doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreçte görev gören dişlerdir.

Yapıları kalıcı dişlere göre biraz daha farklıdır. Eğer süt dişleri zamanından erken çürür ve çekilirse yan dişler kayacak ve alttan gelen kalıcı dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişlerde oluşan çapraşıklık ortodontik tedaviye neden olacaktır.

Eğer çekilmeyip kronik bir iltihap oluştururlarsa da hem alttan gelen kalıcı dişin kalsifikasyonu hem de çocuğun genel sağlığı etkilenecektir. Ayrıca süt dişlerinin alttan gelen kalıcı dişlere rehberliği söz konusudur. Bu nedenle çocuklara ağız bakımı alışkanlığının kazandırılması ve süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.” 

6 yaş dişini süt dişiyle karıştırmayın!

Bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarı süt dişlerindeki sürme sırasını takip eden bir süreçte oluşur.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın süt dişi sanılan 6 yaş dişi olduğunu vurgulayan Kışlaoğlu, süt dizisi tamamlandıktan sonra yaklaşık 3 yaşından 6 yaşına kadar diş kavislerinde herhangi bir hareket olmadığını, çocuk 6 yaşına geldiğinde ilk sürekli dişi olan 6 yaş dişinin, süt azı dişlerinin arkasında yerini aldığını belirtti. 6 yaş dişlerini takiben ilk süren dişler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azıları, ikinci süt azıları ve süt köpek dişleri dökülür. Üst sürekli köpek dişleri en son süren dişlerdir. 11–13 yaş arası sürme tamamlanır. Bunların dışında 6 yaş dişlerinin arkasından 12 yaşında ikinci sürekli azılar ve 16–24 yaş arası ‘’20 yaş dişleri’’ yani üçüncü büyük azı dişleri sürer.

Çocukların dişleri neden çürür?

Süt dişleri daimi dişlere oranla daha çok organik madde içerdiğinden daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar.

Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler.

Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynlerinin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler.

Çocuklarda diş çürüğü oluşumu nasıl engellenir?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır.

Fissür Örtücüler: Azı dişlerinin çiğnemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücü malzemeyle çukurcukların üzeri kapatılıp; o bölgeye mikrop, yemek artığı vs. nin sızması engellenerek çürüğün başlaması önlenir. Bu işlem 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir.

Flor Uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolu da çürüğe karşı direnci arttırmaktır. Dişlere yüzeysel flor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

Diş Fırçalama: Çocukların ileride diş fırçalama alışkanlığını sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaşlarda bu alışkanlığın kazandırılmasıdır.

Diş fırçası ve macun seçimi önemli!

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçalarını öneren Kışlaoğlu, çocukların diş macununu yutma riski olduğu için 3 yaş altında kullanılmaması gerektiğini belirtti. Pütürsüz diş macunlarını öneren Kışlaoğlu, fırçaya konulacak macun miktarını ise ‘’nohut büyüklüğünde’’ şeklinde tarif etti.

Diş fırçalama alışkanlığı için bunları deneyin!

 • Dişlerini fırçalarken ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayın. Ona birkaç tane farklı renk ve şekillerde diş fırçası ve diş macunu alın. Her seferinde başka bir ikili seçmesini sağlayın. Bu seçim onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu artıracaktır.
 • Mutlaka diş fırçalama panosu oluşturun ve her fırçalamadan sonra pano üzerinde işaretleme yapın.
 • Banyoya bir kum saati yerleştirin ve her fırçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun. Yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır.
 • Çocuğunuzun diş çürüğü hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Ona yapışkan özelliği olan şeker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dişlerinin üzerine nasıl yapıştığını gösterin. Daha sonra dişlerini fırçalatın ve dişlerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz olduğunu yine aynada kendisine gösterin.

SÜT DİŞİ ÇÜRÜĞÜ NEDEN OLUR?

Çocuklarda diş çürümesinin önüne nasıl geçilir?

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Diş Hekimi Dr. Fatma Çalışkan, çocuklarda doğru diş bakımının püf noktalarını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Diş fırçasını doğru seçin

Çocuğunuzun yaşına uygun fırça alın. Fırça sapı avucunun içine oturmalı. Fırça boyu ağzının çok gerilerine ulaşmayacak uzunlukta, fırça kılları da çocukların hassas diş etlerine uygun yumuşak ve uçları yuvarlatılmış olmalı. Bebeğinizin ilk dişleri belirdiğinde parmağa geçirilen silikon fırça, bebek diş fırçası, ksilitollü diş mendilleriyle ağız ve diş temizliği sağlanmalı.

Yaşına uygun diş macunu alın

Diş macunu seçilirken çocuğun dişlerindeki çürük riski, bu konuda bir çocuk diş hekiminden destek alarak saptanmalı. Çürük riski düşük çocuklarda, yutulabilir florsuz macun kullanımı uygun olabilirken, çürük riski yüksek çocuklarda yaşına uygun dozda flor içeren macunlar kullanılmalı.

Doğru miktarda diş macunu kullandırın

0-3 yaş arası dönemde bir pirinç tanesi kadar (fırçayı sadece değdirilip çekilmeli), 3-6 yaş arası mercimek tanesi kadar, 6 yaş üzeri çocuklarda nohut tanesi kadar macun kullanılmalı. Çocuklar 3 yaşına kadar tükürmeyi bilmediklerinden onlara uygun macunlar seçilmeli.

Alışkanlık kazandırın

Günde iki kereden az yapılan fırçalamanın çürüğe karşı bir etkisi olmayacağından dişler mutlaka günde en az iki kere fırçalanmalı. Böylece ağız içerisinde çoğalan bakterilerin çürük yapabilecek duruma gelmelerinin önüne geçilebiliyor.

Diş fırçasını üç ayda bir değiştirin

Çocuk Diş Hekimi Dr. Fatma Çalışkan “Etkin temizliğin sağlanabilmesi için diş fırçasını üç ayda bir ya da fırça kılları bozulduğunda değiştirmeyi ihmal etmeyin” diyor.

İki dakika fırçalamasını sağlayın

Fırçalama süresi çok önemli. İdeal fırçalama süresi en az 2 dakika olmalı. 2 dakikadan az fırçalama dişlerin her yüzeyinin fırçalanmasına yetmeyecek, bu nedenle ağız temizliği eksik yapılmış olacaktır.

Fırçayı ıslattırmayın

Fırça kılları ıslandığında yumuşuyor ve yapışkan özelliğe sahip dental plağı etkin şekilde uzaklaştıramıyor. Bu nedenle diş fırçalama boyunca fırçayı ıslatmamasına özen gösterin.

Diş ipi kullanmayı öğretin

Dişlerin ara yüzlerini sadece fırçalayarak temizlemek mümkün değil. Ara yüzlerin (dişlerin birbirine değen yüzeyleri) etkin temizliği için ara yüz fırçaları, sıkışık yüzeylerin temizliği için diş ipi kullanımını öğretin. Diş ipi ile ara yüzlerden plak uzaklaştırılmış olur.

Fırçalamadan yatmaması kuralı koyun

Uyku sırasında değişen biyolojik ritim, gece boyunca tükürüğün daha az salgılanmasına ve diş yüzeylerinin doğal koruma mekanizmasının azalmasına neden oluyor. Bu nedenle kesinlikle gece dişlerini fırçalatmadan yatmaması kuralı koyun. Akşam dişlerini fırçaladıktan sonra bir şey yenilip içilmemeli.

Alt ve üst dişleri ayrı ayrı fırçalatın

Çocuk Diş Hekimi Dr. Fatma Çalışkan “Diş fırçalama belirli bir düzen içinde yapılmalı. Alt ve üst çenedeki dişler ayrı ayrı fırçalanmalı. Dişleri önce yanak, sonra dil ve çiğneme yüzeyleri olmak üzere fırçalamak gerekiyor. En arka dişlerin arka bölgeleri de mutlaka fırçalanmalı.

Dişler belirli bir düzen içinde fırçalanmazsa, her bölgeye tam olarak ulaşmak mümkün değil. Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilip bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalı. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülmeli.

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde ise fırça dik yerleştirilip ileri geri hareket ettirilmeli” diyor.

ÇOCUKLAR ÇOK KÜÇÜK YAŞTA DİŞ HEKİMİ İLE TANIŞMALI DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI? Diş hekimleri ağız ve diş sağlığ…

Diş çürüklerinin yol açabileceği sorunlar nelerdir?

Dr. Dt. Mert Topçubaşı, diş çürüğünün neden olabileceği durumlar hakkında bilgi verdi.

Saç dökülmelerinizin nedeni dişinizdeki çürükler olabilir

Geçmeyen cilt yaraları, deri döküntüleri, ani saç kayıpları yaşıyorsunuz ve tüm çabalarınıza rağmen bir çözüm bulamıyorsunuz. Oysaki bu tür sorunlarınız “ne de olsa ağrısı geçti dişçiye gitmeme gerek yok” dediğiniz diş çürüklerinizden kaynaklanıyor olabilir. Diş çürüklerinden kurtulmak için mutlaka dişçinizi ziyaret edip, diş hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz.

Geçmeyen cilt sorunlarınız da diş kaynaklı olabilir

Dişlerden kaynaklanan ileri seviyedeki enfeksiyonlar, ciltte akıntılı yaralar şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Kronik cilt sorunları yaşayan kişilerin, radyolojik olarak diş muayenelerini yaptırıp, ağızlarındaki kronik enfeksiyonları tedavi ettirmeleri önerilir. Aksi takdirde bazı cilt sorunları çözülemeyebilir.

Diş muayenelerinin bir başka faydası da çeşitli cilt lezyonlarının teşhisine yardımcı olmasıdır. “n planus” gibi deriyi ve ağız içini etkileyen deri hastalıkları ağız muayenesi esnasında tespit edilebilir.  

Saçkıran ve bölgesel saç dökülmeleri görülebilir

Birden ortaya çıkan saçkıran ve saç dökülmelerinizin sebebi dişinizdeki çürüğün, dolayısıyla enfeksiyonların saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilmektedir.

Diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizmasının kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebilmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Bu sebeple diş çürüklerinin tedavisi ve dolayısıyla saç dökülmelerini önlemek için diş hekimine muayene olmak şarttır.

Diş çürüğü kimi zaman gizlice oluşur

Önlenebilir bir hastalık olan diş çürüğünü deneyimini yaşamayan çok az insan vardır. Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir.

Daha sonra bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına sebep olur. Bu durumda diş hekimlerinin “kavite” dedikleri oyuklara neden oluşmaktadır. Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır.

Diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğunu söyleyebiliriz.

Diş çürükleri;

 • Bakteri plağı (diş plağı),
 • Karbonhidratlı gıdalar (şeker, un vb.),
 • Bünyesel etkenler (dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vb.) sebebiyle oluşabilmektedir.

Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar. Çürük ve oyulmuş bir dişin tanısı doktor tarafından hemen konulabilmektedir. Fakat kimi zaman çürüğün gizli olması sebebiyle diş hekimi örneğin diş röntgeni isteyerek teşhis koyabilmektedir.

Bir süre sonra diş ağrısı kronikleşir

Ağrı, diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirtidir. Ağrılar; soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalar tüketmekten kaynaklanabilir.

Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrıda geçer; fakat tedavi edilmeyen çürüklerde ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar.

Bunun için “ne de olsa ağrı geçti” deyip diş sağlığınızı kesinlikle ihmal etmeyin.

DİŞ SAĞLIĞINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/cocuk-hastaliklari/haber/643924-cocuklarda-agiz-ve-dis-bakimi-nasil-olmali

Diş çürüğü hangi hastalıkların habercisi

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Türkiye'de sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme, ağız, diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmemesi diş hastalıklarına yol açıyor.

Dolayısıyla ağızda meydana gelen bir çürük, böbrek ve kalbe de zarar vererek, enfeksiyonlara yol açıyor. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gürkan Gür, ağız bakımının vücut sağlığının bir parçası olduğunu belirterek, vücuda gösterilen önemin ağza da gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Ağız diş sağlığının küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gür, özellikle 1,5-2 yaşına gelindiğinde günde 2 defa düzenli olarak diş fırçalamak ve özellikle akşam diş fırçalandıktan sonra gıda tüketmemenin önemine değindi.

Günde 2 defa diş fırçalanmazsa, ağızdaki artıkların bir süre sonra dişlerin üzerine tutunduklarını dile getiren Prof. Dr. Gür, “Bu tutunma yaklaşık 12 saat sonra plak halini alır. Plak halini alan bu tutunma 24 saat sonra artık fırça ile temizlenemeyecek düzeye erişir.

Bu oluşan plak bir süre sonra mikroorganizmalar için besi yeri haline gelir. Ve çoğalan mikroorganizmalar bir süre sonra dişin minesini harap eder. Bu olay bu aşamada tespit edilirse geri dönüşümü kolay olur.

Ancak eğer dişin üzerinde bir çukur oluşmaya başlarsa artık geri dönüşümü olmayan bir yola girilir. Kısacası çürük bakımla doğru orantılıdır” dedi.

Çürük bir anda gece ağrısına yol açar

Diş çürüğünün belirtilerini anlatan Prof. Dr. Gür, dişte çürük olunca ilk etapta hastaların o bölgede sıcak soğuk yediklerinde ve içtiklerinde yaklaşık 1,5-2 dakika süren bir ağrı hissettiklerini ifade ederek şunları kaydetti:

Bir süre sonra özellikle ara yüz diş çürüklerinde hasta dişinde herhangi bir çürük etkisi görmeksizin bu ağrılar devam eder. Dişin içindeki bölgede çürüme devam eder ve bir süre sonra dişte kopmalar meydana gelir.

Eğer bu aşamada da diş hekimine gidip tedavi olmazsak, bir süre sonra bu çürük dişin canlı dokusuna doğru ilerler. Bu çürük bir anda gece ağrısına yol açar. Eğer hasta bu aşamayı da geçip doktora gitmezse dişin üzerinde şişmeler yani iltihaplar oluşur.

Bunun sonucunda da dişin çekimine kadar gidilir.

Diş bakımı nasıl olmalı?

Diş bakımında diyetin önemine dikkat çeken Prof. Dr.

Gür, yapıştırıcı, yumuşak ve şeker içeriği fazla gıdalarla beslenilirse çürük riskinin artacağını belirterek, “Sadece diş fırçalamakla ara yüz temizliği sağlanamayabilir.

Bu yüzde günde 1 kere de diş ipiyle dişlerin arasının temizlenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Bir kere de ağız gargarasıyla bakım yapmalıyız” diye konuştu.

Bazı insanlarda çürük daha fazla oluşuyor

Bazı insanların çürük indeksinin diğer insanlara oranla daha fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr.

Gür, bu oranın tükürüğün içerisinde biriken bir mikroorganizmanın ölçümüyle tespit edildiğini vurgulayarak, “Bazı insanların dişlerinde çürük, ne kadar bakım yaparsa yapsın biraz daha fazla oluşabiliyor.

Eğer bir kişinin çürük indeksi daha fazlaysa eğer o kişilerin daha iyi bakım yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çürük tedavisi

Dişte oluşan çürüğe uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Gür, “Eğer ağızda çürük yeni başlamışsa o bölgeye flor uygulayarak o bölgedeki minenin yeniden tamir edilmesine yardımcı olabiliyoruz.

Ama eğer bir çukur oluşmuşsa onun yolu o bölgenin temizlenip tekrardan doldurulmasıdır. Eğer çürük çok derine inmişse önce bir kanal tedavisi yapılıp sonra dolgunun yapılması gerekir. Çürük oluştuktan sonra geriye dönüş yok.

O yüzden çürük olmadan önlem alınmalıdır” ifadesini kullandı.

Çürük aşısı

Çürüğü yapan birden fazla mikroorganizmanın olduğunu hatırlatan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gür, onların içindeki 'Streptococcus mutans' denilen organizmanın diş çürüğü oluşumda yüzde 40 etkiye sahip olduğunu bildirerek, “Bu mikroorganizmaya karşı bir aşı geliştirebilir miyiz diye düşünmüşler.

Ve buna karşı kullanılan bir aşı mevcut ancak bu çürüğü tamamen yok ediyor diyemeyiz. O yüzden yapılan çalışmalar devam ediyor. Ama yüzde 100 etkili oluyor gibi bir şey söylemek mümkün değil” dedi.

Diş çürüğü diğer hastalıklara yol açar mı?

“Diş çürüğü direk olarak başka hastalıklara yol açmaz ancak endirek olarak yol açabilir” diyen Prof. Dr. Gür, vücudun bir bütün olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyon diğer bölgeleri de etkileyecektir. Bu kaçınılmazdır. En basitinden vücudun direnç mekanizması düşecektir. Bir yerde bir iltihap oluşunca vücut savunma düzenini ağırlıklı olarak o bölgeye verecektir. Öte yandan çapraz enfeksiyonlar söz konusudur.

Örneğin bir diş çürüğünün meydana getirdiği bir bakteri gidip böbreğe yerleşip böbrekte kötü oluşumlara yol açabilir. Ya da kalbe yerleşip miyokard enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar çok kanıtlanmış enfeksiyonlar değildir ancak kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde ağız içinde bir fokal enfeksiyon odağı yani apse tespit edilmiştir.

Yüzde 100 bağlantılı olmasa da ağızdaki enfeksiyon başka bir hastalığa neden olabilir.”
Diş çürüğünün kanserle direk ilişkisinin tespit edilemediğini dile getiren Prof. Dr. Gür, “Ancak şu da unutulmamalıdır ki kansere neden olan sebepler de tam olarak belirlenememiştir. Bir bütün olan vücutta sağlığı tehdit eden bir bölge diğer alanları da etkileyecektir.

En azından bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacaktır. Kanser de bağışıklık sistemi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır” açıklamasında bulundu.

Çürüksüz nesillere sahip olmayı umuyorsuz

Ağız bakımının alışkanlık olduğunu ifade eden Prof. Dr.

Gür, Türkiye'de insanların yaklaşık yüzde 60'ının ağzında çürük olduğunu vurgulayarak, insanların yüzde 80'inin de ağzında eksik diş olduğunu bildirdi.

Ağız ve diş sağlığının geri plana atıldığını söyleyen Prof. Dr. Gür, “Diş bakımı eğitimle doğru orantılıdır. Çürüksüz nesillere sahip olmayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/dis-curugu-hangi-hastaliklarin-habercisi-2013-02-06.html

Çürük diş deyip geçmeyin

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

Türkiye`de sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme, ağız, diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmemesi diş hastalıklarına yol açıyor.

Dolayısıyla ağızda meydana gelen bir çürük, böbrek ve kalbe de zarar vererek, enfeksiyonlara yol açıyor. Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gürkan Gür, ağız bakımının vücut sağlığının bir parçası olduğunu belirterek, vücuda gösterilen önemin ağza da gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Ağız diş sağlığının küçük yaşta alışkanlıkla başlayan bir süreç olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gür, özellikle 1,5-2 yaşına gelindiğinde günde 2 defa düzenli olarak diş fırçalamak ve özellikle akşam diş fırçalandıktan sonra gıda tüketmemenin önemine değindi.

Günde 2 defa diş fırçalanmazsa, ağızdaki artıkların bir süre sonra dişlerin üzerine tutunduklarını dile getiren Prof. Dr. Gür, 'Bu tutunma yaklaşık 12 saat sonra plak halini alır. Plak halini alan bu tutunma 24 saat sonra artık fırça ile temizlenemeyecek düzeye erişir.

Bu oluşan plak bir süre sonra mikroorganizmalar için besi yeri haline gelir. Ve çoğalan mikroorganizmalar bir süre sonra dişin minesini harap eder. Bu olay bu aşamada tespit edilirse geri dönüşümü kolay olur.

Ancak eğer dişin üzerinde bir çukur oluşmaya başlarsa artık geri dönüşümü olmayan bir yola girilir. Kısacası çürük bakımla doğru orantılıdır' dedi.

'ÇÜRÜK BİR ANDA GECE AĞRISINA YOL AÇAR'

Diş çürüğünün belirtilerini anlatan Prof. Dr. Gür, dişte çürük olunca ilk etapta hastaların o bölgede sıcak soğuk yediklerinde ve içtiklerinde yaklaşık 1,5-2 dakika süren bir ağrı hissettiklerini ifade ederek şunları kaydetti:

'Bir süre sonra özellikle ara yüz diş çürüklerinde hasta dişinde herhangi bir çürük etkisi görmeksizin bu ağrılar devam eder. Dişin içindeki bölgede çürüme devam eder ve bir süre sonra dişte kopmalar meydana gelir.

Eğer bu aşamada da diş hekimine gidip tedavi olmazsak, bir süre sonra bu çürük dişin canlı dokusuna doğru ilerler. Bu çürük bir anda gece ağrısına yol açar. Eğer hasta bu aşamayı da geçip doktora gitmezse dişin üzerinde şişmeler yani iltihaplar oluşur.

Bunun sonucunda da dişin çekimine kadar gidilir.'

DİŞ BAKIMI NASIL OLMALI?

Diş bakımında diyetin önemine dikkat çeken Prof. Dr.

Gür, yapıştırıcı, yumuşak ve şeker içeriği fazla gıdalarla beslenilirse çürük riskinin artacağını belirterek, 'Sadece diş fırçalamakla ara yüz temizliği sağlanamayabilir.

Bu yüzde günde 1 kere de diş ipiyle dişlerin arasının temizlenmesi gerekiyor. Bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Bir kere de ağız gargarasıyla bakım yapmalıyız' diye konuştu.

'BAZI İNSANLARDA ÇÜRÜK DAHA FAZLA OLUŞUYOR'

Bazı insanların çürük indeksinin diğer insanlara oranla daha fazla olduğunu söyleyen Prof. Dr.

Gür, bu oranın tükürüğün içerisinde biriken bir mikroorganizmanın ölçümüyle tespit edildiğini vurgulayarak, 'Bazı insanların dişlerinde çürük, ne kadar bakım yaparsa yapsın biraz daha fazla oluşabiliyor.

Eğer bir kişinin çürük indeksi daha fazlaysa eğer o kişilerin daha iyi bakım yapmaları gerekiyor' şeklinde konuştu.

ÇÜRÜK TEDAVİSİ

Dişte oluşan çürüğe uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Prof. Dr. Gür, 'Eğer ağızda çürük yeni başlamışsa o bölgeye flor uygulayarak o bölgedeki minenin yeniden tamir edilmesine yardımcı olabiliyoruz.

Ama eğer bir çukur oluşmuşsa onun yolu o bölgenin temizlenip tekrardan doldurulmasıdır. Eğer çürük çok derine inmişse önce bir kanal tedavisi yapılıp sonra dolgunun yapılması gerekir. Çürük oluştuktan sonra geriye dönüş yok.

O yüzden çürük olmadan önlem alınmalıdır' ifadesini kullandı.

ÇÜRÜK AŞISI

Çürüğü yapan birden fazla mikroorganizmanın olduğunu hatırlatan Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr.

Gür, onların içindeki 'Streptococcus mutans' denilen organizmanın diş çürüğü oluşumda yüzde 40 etkiye sahip olduğunu bildirerek, 'Bu mikroorganizmaya karşı bir aşı geliştirebilir miyiz diye düşünmüşler.

Ve buna karşı kullanılan bir aşı mevcut ancak bu çürüğü tamamen yok ediyor diyemeyiz. O yüzden yapılan çalışmalar devam ediyor. Ama yüzde 100 etkili oluyor gibi bir şey söylemek mümkün değil' dedi.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ DİĞER HASTALIKLARA YOL AÇAR MI?

'Diş çürüğü direk olarak başka hastalıklara yol açmaz ancak endirek olarak yol açabilir' diyen Prof. Dr. Gür, vücudun bir bütün olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

'Vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyon diğer bölgeleri de etkileyecektir. Bu kaçınılmazdır. En basitinden vücudun direnç mekanizması düşecektir. Bir yerde bir iltihap oluşunca vücut savunma düzenini ağırlıklı olarak o bölgeye verecektir. Öte yandan çapraz enfeksiyonlar söz konusudur.

Örneğin bir diş çürüğünün meydana getirdiği bir bakteri gidip böbreğe yerleşip böbrekte kötü oluşumlara yol açabilir. Ya da kalbe yerleşip miyokard enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar çok kanıtlanmış enfeksiyonlar değildir ancak kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde ağız içinde bir fokal enfeksiyon odağı yani apse tespit edilmiştir.

Yüzde 100 bağlantılı olmasa da ağızdaki enfeksiyon başka bir hastalığa neden olabilir.'

Diş çürüğünün kanserle direk ilişkisinin tespit edilemediğini dile getiren Prof. Dr. Gür, 'Ancak şu da unutulmamalıdır ki kansere neden olan sebepler de tam olarak belirlenememiştir.

Bir bütün olan vücutta sağlığı tehdit eden bir bölge diğer alanları da etkileyecektir. En azından bağışıklık sisteminin düşmesine neden olacaktır.

Kanser de bağışıklık sistemi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır' açıklamasında bulundu.

'ÇÜRÜKSÜZ NESİLLERE SAHİP OLMAYI UMUYORUZ'

Ağız bakımının alışkanlık olduğunu ifade eden Prof. Dr.

Gür, Türkiye'de insanların yaklaşık yüzde 60'ının ağzında çürük olduğunu vurgulayarak, insanların yüzde 80'inin de ağzında eksik diş olduğunu bildirdi.

Ağız ve diş sağlığının geri plana atıldığını söyleyen Prof. Dr. Gür, 'Diş bakımı eğitimle doğru orantılıdır. Çürüksüz nesillere sahip olmayı umuyoruz' şeklinde konuştu.

GÜNÜN EN ÖNEMLİ MANŞETLERİ İÇİN TIKLAYIN BUGÜN NELER OLDU

Источник: https://www.sabah.com.tr/saglik/2013/02/07/dis-curugu-bobrek-ve-kalp-hastaliklarini-tetikliyor

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.